PDA

Виж пълната версия : Трайност на захарният сироп



Lazarov
05.03.2015, 11:29
Здравейте! Тъй като направих малко по голямо количество сироп, остатъка който още не съм наливал потъмнява. Съхранявам го в туба от минерална вода на терасата. Моля за информация на какво се дължи потъмняването му и дали е годен за продължаване на подхранването?

marianski
05.03.2015, 16:24
От колко време стои на терасата този сироп предполагам от миналата есен? Ако е така аз лично не бих го сложил в кошера все пак захарта е още евтина!

Mateev
05.03.2015, 17:52
Аз имам сироп останал от есента по хранилките и той си е прозрачен до ден днешен. Ако твоят сироп наистина си е сменил цвета, аз ти предлагам да го излееш в канализацията. Не си струва за 20 лева да си натровиш пчелите. Божа работа какви бактерии са се нароили вътре в него.

Lazarov
06.03.2015, 08:01
Не не , сиропа е съвсем пресен, на няколко дена е. Мисля си че слънцето, или по скоро дневната светлина има нещо общо с промяната на цвета. Ще видя, може и да го хвърля наистина ...

зуница
06.03.2015, 08:26
Какъв сироп?Скакво съотношение захар , вода е? Варен?С нагряване без завиране? Неинвертиран? Инвертиран с инвертаза? Каква инвертаза?Инвертиран с киселина? Каква захар си използвал?При толкова въпроси без отговор , как да ти отговорим какво е станало и какво да направиш?
Най-безотговорно е да го превариш и да го оставиш за джибрето.Каквото и да му е станало в джибрето , ако има захар няма да иде зян.

Lazarov
06.03.2015, 08:35
Сиропа е захарен, инвертиран, без завиране или нагряване, инвертазата не е киселинна а от ензима си в меда, захарта е СЛАДЕЯ, ...та ЗУНИЦА, след като отговорих на всичките ти въпроси, очаквам от теб да ми отговориш защо потъмнява ? Благодаря :)

koragroup
06.03.2015, 08:54
Брейййй.... очакваш....

Колега Лазаров, би ли споделил рецептата на този сироп, белким разбулим тази мистерия?

Редакция: видях рецептата в друга тема:


сиропа приготвям по следния начин - на 7,5 кг захар слагам 1,9л вода и 1 кг. разтопен мед. Добавям и 0.2 кг. прашец. Старая сместа много хубаво да се хомогенизира. Захарта след 6 дена под влиянието на инвертазата (която се съдържа в меда) се разгражда на глюкоза и фруктоза. Така приготвен сиропа съдържа само 56% инвертирана захар.

Интересна рецепта. Може да е потъмнял от меда, от прашеца, от светлината от замърсяване. Според мен.

Lazarov
06.03.2015, 08:59
Е не е ли нормално когато те питат ти да отговориш и в името на диалога да очакваш отговор? Не разбирам ,извинявай
Сиропа си е обикновен, описал съм го, просто минаха повечко дни, взе да потъмнява, досега не ми е оставал и това ми е любопитно

valaz
06.03.2015, 09:21
Препоръчително е, при приготвянето на захарен сироп, независимо дали ще се инвертира или няма да се инвертира, водата да се загрее до кипене и след това да се добави необходимото количество захар. Так се унищожават намиращите се във водата микроорганизми, които биха могли да намалят трайността и качеството на сиропа.

koragroup
06.03.2015, 09:27
Няма лошо ;)

А колко потъмня в същност?

Lazarov
06.03.2015, 09:33
Проблема ми е че обикновено чакам 6 дена за да се получи инвертиран сироп. В случая след 6 ден остана количество което е да речем на около 20 дена. По принцип да си потъмнява е нормално но в моя случаи си е направо кафяво :) Това ми е чудното ...

kopdoB
06.03.2015, 12:07
Защо не пробваш с лимонена киселина,по принцип тя избистря обикновения захарен сироп,може да пробваш с по-малко количество сироп.

зуница
06.03.2015, 12:22
Сиропа е захарен, инвертиран, без завиране или нагряване, инвертазата не е киселинна а от ензима си в меда, захарта е СЛАДЕЯ, ...та ЗУНИЦА, след като отговорих на всичките ти въпроси, очаквам от теб да ми отговориш защо потъмнява ? Благодаря :)
Стана дискусия...
Благодаря за внесената яснота на колегата koragroup.Лично аз не бих си дал труда да търся описанието на "сиропа" по други теми без да е изрично посочено в кои, от питащия.Съгласен съм и с неговите и на колегата valaz мисли по въпроса.
От изброените съставки прашеца е готов да внесе в така правения сироп "необходимото" оцветяване, чрез дрожди, бактерии и каквото там успее да се завъди в него.
Колега Lazarov опитай внасянето на прашеца да стане непосредствено преди даването на сиропа.
Ако не ти се прави микробиологично изследване за установяване на точния причинител на оцветяването , или помътняване , може би, препоръката ми за джибрето остава в сила.