PDA

Виж пълната версия : Маточници през март ?!



Imperov
02.03.2015, 20:21
Здравейте, един бърз въпрос.
Днес установих, че една моналогодишна отводка е изградила 2 големи маточника!
Пило няма никакво, но майката е там. Възможно ли е по това време на годината да си смянат майката?
Има ли смисъл да им придавам запасна майка или пчелите ще я принудят да снесе в маточниците ?

Цеко
02.03.2015, 20:28
Бърз отговор - и да се излюпи майка по това време на годината няма кой да я оплоди, така че слагай от запасните майки. Поне аз така направих днеска при подобен случай.

koragroup
02.03.2015, 21:00
Бързо допълнение :bigsmile:

То че търтеи има - има, но едва ли ще си свършат качествено съпружеските задължения. Тъй че слушай колегата и обединявай - на пролет ще възстановяваш бройката.

kapanec
02.03.2015, 22:30
Здравейте, един бърз въпрос.
Днес установих, че една моналогодишна отводка е изградила 2 големи маточника!
Пило няма никакво, но майката е там. Възможно ли е по това време на годината да си смянат майката?
Има ли смисъл да им придавам запасна майка или пчелите ще я принудят да снесе в маточниците ?
Един бързо до уточняващ въпрос който е съществен, маточниците захранени ли са .И още един не толкова бърз въпрос друго пило имали снесено в семейството !

vdnikov
11.04.2015, 18:07
Моля някой да помогне, нужни са ми. 20-тина търтея, спешно!

vdnikov
11.04.2015, 18:13
Колеги, днес видях че имам същия проблем, извършили са си самосмяна, а в кошерите нямам и един търтей, ако някой ми изпрати 20-тина има ли шанс да се оплоди младата майка?

redbull
11.04.2015, 18:22
В парламента са най-мързеливите,от тях гледай да докопаш.

iliew
11.04.2015, 18:29
Моля някой да помогне, нужни са ми. 20-тина търтея, спешно!

За какво са ти колега ?

solaris60
11.04.2015, 18:36
За какво са ти колега ?

Тъй като колегата се съмнява, че може в неговия пчелин да няма търтеи, а има майка/и за оплождане и търси търтеи. Това е моята версия.

Ако може задавайте един и същи въпрос в една тема.

iliew
11.04.2015, 18:36
Видях в другия ти пост за какво ги търсиш .

Майката се опложда във въздуха при брачен полет, като прави всичко възможно да избегне търтеите от своето семейство .
Търтеево пило при мен има от 2 седмици , сигурно има вече и излюпени, ако и във вашия район е така , не я мисли тя ще си намери мъж сама . :)

solaris60
11.04.2015, 18:44
Колеги, днес видях че имам същия проблем, извършили са си самосмяна, а в кошерите нямам и един търтей, ако някой ми изпрати 20-тина има ли шанс да се оплоди младата майка?

Докато ти изпратят търтеите, майката ще се е оплодила. Възможно да е започнала и да снася.

solaris60
11.04.2015, 18:51
Не. Говоря не от опит а от прочетено(не помня точно къде). Правени са опити за оплождане в кошера, но неуспешни. Майките се оплождат САМО в полет.

п.п. Ако греша, нека опитните колеги ме поправят!

Аз, а и някои колеги около мен също имаме съмнения, че е възможно оплождане в кошера. От стар пчелар (лека му пръст) съм чувал това, но не мога да го докажа и затова само си мисля, че е възможно. Да. До доказване на обратното.

Mateev
12.04.2015, 12:33
Не може да изчукаш една жена, ако не си разтвори краката. Не можеш да я изчукаш и ако оная работа ти е провиснала. Същото се случва и при пчелите. За да е възможно една пчелна майка да бъде оплодена, първо тя ДОБРОВОЛНО трябва да си разтвори оная работа. Това тя го прави само по време на брачен полет. Трябва да е много сбъркана генетично (да е нимфоманка), за да си позволи това да го прави в кошера. Същото и за търтеите - оная им работа е скрита вътре в тялото им. За да я извадят и те се нуждаят от полет или най-малкото да легнат по гръб (работата им се вади надолу и напред и няма как това да стане, ако търтея е стъпил на крака).

Та искам да си кажа, че не мога да си представя как там между питите е възможно да стане някакво съвкупление. Няма физическо място, за да заемат верните пози едновременно и майката и търтея. Няма как да са застанали на крака - като видите реалната конфигурация на съвкуплението във въздуха ще разберете, че стъпили на някоя пита няма как майката и търтея да заемат съответната поза. Може би ако майката и търтея са чели КАМА СУТРА - може би тогава ще е възможно, но с известна помощ от поне още 2 пчели, които да придържат отстрани странната конфигурация.

Та дори и да е възможно оплождането вътре в кошера, представете си колко извратени и генетично сбъркани ще са майката и оплодилите я търтеи, щом си позволяват да заобикалят тези така дълбоко заложени инстинкти са съвкупление във въздуха. И тези техни генетични дефекти ще се предадат и на поколението.

ch.atanasov
12.04.2015, 12:40
Каква е тази Кама сутра тука? Модератори няма ли?:bigsmile:

Mateev
12.04.2015, 12:52
Сетих се за една поза от пчеларската КАМА СУТРА - майката се навира с главата напред в една празна килийка и си разчеква краката, както и оная работа. Търтея също се навира с главата напред в съседната килийка (двете килийки явно трябва да са търтееви) и се завърта с корем към майката. Вади си онази работа, тя се свива на буквата П и попада точно в дупето на майката. След това търтея умира. Пчелите-своднички го вадят от килийката и го дават на пчелите-гробарки, които го изхвърлят навън. На негово място влиза следващия търтей. Останалите 8-10 търтея търпеливо чакат своя ред, строени в колона един зад друг. Пчелите-воиници охраняват събитието и въдворяват ред. Наоколо в кръг са наредени пчелите-зяпачки и гледат сеира, като от време на време дори и ръкопляскат.

Ангел Йосифов
12.04.2015, 13:10
Ами ако си имат дълбоко дъно-просто фантазия......Модераторите да слагат червени яйца...пардон ТОЧКИ.

solaris60
12.04.2015, 15:13
Не може да изчукаш една жена, ако не си разтвори краката. Не можеш да я изчукаш и ако оная работа ти е провиснала. Същото се случва и при пчелите. За да е възможно една пчелна майка да бъде оплодена, първо тя ДОБРОВОЛНО трябва да си разтвори оная работа. Това тя го прави само по време на брачен полет. Трябва да е много сбъркана генетично (да е нимфоманка), за да си позволи това да го прави в кошера. Същото и за търтеите - оная им работа е скрита вътре в тялото им. За да я извадят и те се нуждаят от полет или най-малкото да легнат по гръб (работата им се вади надолу и напред и няма как това да стане, ако търтея е стъпил на крака).

Та искам да си кажа, че не мога да си представя как там между питите е възможно да стане някакво съвкупление. Няма физическо място, за да заемат верните пози едновременно и майката и търтея. Няма как да са застанали на крака - като видите реалната конфигурация на съвкуплението във въздуха ще разберете, че стъпили на някоя пита няма как майката и търтея да заемат съответната поза. Може би ако майката и търтея са чели КАМА СУТРА - може би тогава ще е възможно, но с известна помощ от поне още 2 пчели, които да придържат отстрани странната конфигурация.

Та дори и да е възможно оплождането вътре в кошера, представете си колко извратени и генетично сбъркани ще са майката и оплодилите я търтеи, щом си позволяват да заобикалят тези така дълбоко заложени инстинкти са съвкупление във въздуха. И тези техни генетични дефекти ще се предадат и на поколението.

Според теб, куче може ли да го начука на котка? Само с Да или Не.

solaris60
12.04.2015, 16:11
Бърз отговор - и да се излюпи майка по това време на годината няма кой да я оплоди, така че слагай от запасните майки. Поне аз така направих днеска при подобен случай.

Точно когато си писал този пост, аз съм поставил пило на един кошер защото няма майка. Днес направих проверка и на две пити има по над педя пило. Случая е още по интересен, но засега отговарям само на поста.

iliew
12.04.2015, 21:12
Точно когато си писал този пост, аз съм поставил пило на един кошер защото няма майка. Днес направих проверка и на две пити има по над педя пило. Случая е още по интересен, но засега отговарям само на поста.

Чакам продължението и малко подробности ;)

solaris60
12.04.2015, 22:08
Чакам продължението и малко подробности ;)

След като има желаещи за продължение, просто няма как да не се съглася.:bigsmile: Та - сложих пило, че нямаше майка на 3 март. Изчаках 20 дена. Прегледах кошера и няма майка, няма и разрушени маточници. Имаше още един на който открих, че няма майка и му бях сложил пило преди 5 дни. Взех решение да ги обединя с този, с новото пило да произвеждат майка заедно. След още 5 дни проверих до къде са стигнали. Този път имаше и майка. Да, но времето е малко за да се е произвела от новото пило. Значи е била от първия. Хем съм ги обединил, хем съм и предал майка без каквито и да е фокуси.

Само не разбрах, кога се е оплодила, като времето беше толкова лошо? Затова и писах горе за едни съмнения, но Матеев така и не ми отговори на въпроса.

iliew
12.04.2015, 22:28
След като има желаещи за продължение, просто няма как да не се съглася.:bigsmile: Та - сложих пило, че нямаше майка на 3 март. Изчаках 20 дена. Прегледах кошера и няма майка, няма и разрушени маточници.

Може като си преглеждал , да е била навън , ако времето е било хубаво и да и е излязъл късмета :)

solaris60
12.04.2015, 22:38
Може като си преглеждал , да е била навън , ако времето е било хубаво и да и е излязъл късмета :)

Не беше, но нали хем рядко ходим, хем бързо преглеждаме, че студено. Може да съм пропуснал, че съм малко недоскив от гледане по чужди булки.:bigsmile:

iliew
12.04.2015, 22:43
Не знам дали майката ще е добра, но бащите са били пичове да свършат работа във време , дето не е за мъже навън . :bigsmile:

solaris60
12.04.2015, 22:45
Не знам дали майката ще е добра, но бащите са били пичове да свършат работа във време , дето не е за мъже навън . :bigsmile:

Аз винаги съм разчитал на моите жребци и винаги, ако си обърнал внимание казвам, че са важни търтеите.

На мен са се метнали.:bigsmile:

Mateev
13.04.2015, 09:12
След като има желаещи за продължение, просто няма как да не се съглася.:bigsmile: Та - сложих пило, че нямаше майка на 3 март. Изчаках 20 дена. Прегледах кошера и няма майка, няма и разрушени маточници. Имаше още един на който открих, че няма майка и му бях сложил пило преди 5 дни. Взех решение да ги обединя с този, с новото пило да произвеждат майка заедно. След още 5 дни проверих до къде са стигнали. Този път имаше и майка. Да, но времето е малко за да се е произвела от новото пило. Значи е била от първия. Хем съм ги обединил, хем съм и предал майка без каквито и да е фокуси.

Само не разбрах, кога се е оплодила, като времето беше толкова лошо? Затова и писах горе за едни съмнения, но Матеев така и не ми отговори на въпроса.

Случая ти не дава доказателства, а само предположения. Има и други алтернативни варианти ......... например в един от двата кошера е имало майка, но е започнала да снася много късно. Слагал си пило - значи може да си прехвърлил и майка. Може в някой кошер да са презимували едновременно 2 майки - въобще всякакви малковероятни събития може да са се случили, включая и оплождане на майка на 10 метра от кошера в някой по-топъл ден за облитане.

Нали знаеш кривата на нормалното разпределение на вероятностните събития. В двата края на тази крива наистина има събития с много ниска вероятност, но това не означава, че те не могат да се случат например веднъж на 1000 години. Та ако си наблюдавал такова събитие - значи си голям късметлия. Защо не отидеш да си пуснеш фиш от тотото, докато не те е напуснал късмета?

solaris60
13.04.2015, 13:53
значи си голям късметлия. Защо не отидеш да си пуснеш фиш от тотото, докато не те е напуснал късмета?

Страхувам се да не спечеля милионите, че след това купувам форума и те правя на гъба. Няма да ти дам да гъкнеш. :bigsmile: Ти ще ми казваш, че има вероятност за нещо, аз ще ти казвам, че е невъзможно и след това ще ти казвам, че има крива на вероятностите. С което сам се оборваш за някои неща. От което аз съм много доволен.:yahoo:

Mateev
13.04.2015, 16:36
Всичко си има цена, както и форума. Просто ми кажи цифра, на която няма да мога да устоя, и той ще стане твой ....... Дотогава обаче ще спазваш съществуващите правила и ще си траеш .... Между другото правилата на форума в 99% от случаите не са измислени от мене, а от предшествениците ми. В тях има много много логика - такава, каквато е навсякъде по света.

Юрий Цветков
16.04.2015, 11:24
Коста Желев започва майкопроизводството през Февруари и Март вече има снасящи млади майки, а вие се чудите кое как става.:laughing:

jordanov
16.04.2015, 16:11
Ех, че хубаво им го каза, ама като го изгонихте навремето и сега няма кой да ти повярва.

П.п. Той ли лепеше ВО с електрожен?

Ангел Йосифов
16.04.2015, 19:02
Наборе аз съм от вярващите.....Преди около 30-тина години бях за извесно време в Ивайловградско където пчеларства Коста Желев.На 10 февруари бадемите бяха цъфнали.Та съм склонен да вярвам.

Юрий Цветков
17.04.2015, 08:51
Ех, че хубаво им го каза, ама като го изгонихте навремето и сега няма кой да ти повярва.

П.п. Той ли лепеше ВО с електрожен?На времето, той сам поиска Ванката да му изтрие профила. А за ВО, да той е. Поне така твърдеше. Аз не съм бил свидетел.

solaris60
17.04.2015, 23:02
Не може да изчукаш една жена, ако не си разтвори краката. Не можеш да я изчукаш и ако оная работа ти е провиснала. Същото се случва и при пчелите. За да е възможно една пчелна майка да бъде оплодена, първо тя ДОБРОВОЛНО трябва да си разтвори оная работа. Това тя го прави само по време на брачен полет. Трябва да е много сбъркана генетично (да е нимфоманка), за да си позволи това да го прави в кошера. Същото и за търтеите - оная им работа е скрита вътре в тялото им. За да я извадят и те се нуждаят от полет или най-малкото да легнат по гръб (работата им се вади надолу и напред и няма как това да стане, ако търтея е стъпил на крака).

Та искам да си кажа, че не мога да си представя как там между питите е възможно да стане някакво съвкупление. Няма физическо място, за да заемат верните пози едновременно и майката и търтея. Няма как да са застанали на крака - като видите реалната конфигурация на съвкуплението във въздуха ще разберете, че стъпили на някоя пита няма как майката и търтея да заемат съответната поза. Може би ако майката и търтея са чели КАМА СУТРА - може би тогава ще е възможно, но с известна помощ от поне още 2 пчели, които да придържат отстрани странната конфигурация.

Та дори и да е възможно оплождането вътре в кошера, представете си колко извратени и генетично сбъркани ще са майката и оплодилите я търтеи, щом си позволяват да заобикалят тези така дълбоко заложени инстинкти са съвкупление във въздуха. И тези техни генетични дефекти ще се предадат и на поколението.


Сетих се за една поза от пчеларската КАМА СУТРА - майката се навира с главата напред в една празна килийка и си разчеква краката, както и оная работа. Търтея също се навира с главата напред в съседната килийка (двете килийки явно трябва да са търтееви) и се завърта с корем към майката. Вади си онази работа, тя се свива на буквата П и попада точно в дупето на майката. След това търтея умира. Пчелите-своднички го вадят от килийката и го дават на пчелите-гробарки, които го изхвърлят навън. На негово място влиза следващия търтей. Останалите 8-10 търтея търпеливо чакат своя ред, строени в колона един зад друг. Пчелите-воиници охраняват събитието и въдворяват ред. Наоколо в кръг са наредени пчелите-зяпачки и гледат сеира, като от време на време дори и ръкопляскат.


https://www.youtube.com/watch?v=CW5bqaMOl0I

Матеев, гледай хубаво.

scutellator
18.04.2015, 06:54
Solaris, за теб знаем че си пчелар, но Матеев кога стана пчелар, кога успя да се увреди и той!
Аз имам едни съмнения, че домашните прасета също могат да се оплождат докато си летят. Ама в последно време заради заседналия начинна живот много са се угоили и крилете са им закърняли та вече трудно се вдигат във въздуха.

jordanov
18.04.2015, 20:18
....Преди около 30-тина години бях за извесно време в Ивайловградско където...


Ти ГВ ли беше ?