PDA

Виж пълната версия : Пчелояд



tsc1
12.09.2014, 20:52
Абе дайте малко повече подробности за тия птички - къде атакуват пчелите - в самия пчелин ли, около него ли или направо ги кълват на прелките?

Пламен Керчев
12.09.2014, 21:00
да много са нагли
И има ли ефект. Пчелоядите не се притесняват от хора на пчели та и аз мислих за дискове та ми е интересно има ли някакъв ефект.

Ivan_vd
12.09.2014, 21:04
Абе дайте малко повече подробности за тия птички - къде атакуват пчелите - в самия пчелин ли, около него ли или направо ги кълват на прелките?Споко още малко и си заминават за Южна Африка да му мислим пролета.Аз съм приготвил въздушната пушка.

Ivan_vd
12.09.2014, 21:06
А иначе наи добрият ефект е парцал напоен със сероводород напъхан в дупките но откъде да го намеря.

tsc1
12.09.2014, 21:20
А иначе наи добрият ефект е парцал напоен със сероводород напъхан в дупките но откъде да го намеря.
Сероводорода е газ, няма как да го намериш. Но пък се излъчва силно от развалени яйца!

Пламен Керчев
12.09.2014, 21:22
А иначе наи добрият ефект е парцал напоен със сероводород напъхан в дупките но откъде да го намеря.
Това не е решение. Пчелоядите на ден правят преходи от няколко по 10 км.

Ivan_vd
12.09.2014, 21:28
Така го пишат по книгите пчелоядите гнездят в дупки дълбоки по 2-3м така че неможе да стигнеш до яицата затова пишат че се пъхат парцали напоени със сероводород за да се задушат а иначе знам че е газ.

Ivan_vd
12.09.2014, 21:30
А другият начин е станиол нарязан на ленти и окачен да виси.И да убиете няколко пчелояда и да ги окачите да висят около кошерите.

tsc1
12.09.2014, 21:34
Така го пишат по книгите пчелоядите гнездят в дупки дълбоки по 2-3м така че неможе да стигнеш до яицата затова пишат че се пъхат парцали напоени със сероводород за да се задушат а иначе знам че е газ.
Тоя който го е писал нищо не разбира! Как ще напоиш парцал с газ? Може да е вещество, което да отделя този газ, но не и той самия!

argilov
12.09.2014, 21:58
Дикове,станиоли не ги плашат.Плаши ги пушката и ако се върже някой жив да крещи.А при студено време застават даже на отворите на кошерите и чакат.С две думи доста проблемни птички,но природата така е отредила,оцеляват късметлиите.

Pavel_Bs
12.09.2014, 22:04
Тази пролет утрепахме няколко пчелояда и решихме един да го закачим на висок кол.Идеята не се оказа добра - след секунди пчелояда изчезна в кълбо от пчели които почнаха да жилят където сварят по тялото му.Буквално наблюдавах как от всеки кошер се спускат нови атакуващи пчели,а пчелояда се превърна в една голяма бръмчаща сфера.Набързо го свалихме и постепенно пчелите спряха да го нападат.В тялото му останаха десетки забити жила което съответства на десетки умрели пазачи на кошери.Отделно от това,самите пчели много се "разстроиха" и продължиха да атакуват каквото им падне.

Pavel_Bs
12.09.2014, 22:14
Парцал напоен със серниста киселина би свършил идеална работа.Продава се навсякъде по агро аптеките - 3лв, 500мл.

Pavel_Bs
12.09.2014, 22:47
Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.

Дамян Дамянов
12.09.2014, 22:49
А пчелите знаят ли го това?:laughing:

Пчелоядът е имунизиран доколкото знам.
Той дори е по-скоро полезен за пчелина, защото е много териториален спрямо други видове.
Имахме една ненормална учителка по биология и ме накара да пиша за Червената книга.
60 страници минимум, а следващата година я освидетелстваха и пратиха в почивка.


Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.

tsc1 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497) Предложи хардуер за целта :)

Сещам се за автоматизирана пушка за пейнтбол. А и ще върши работа за мечки, кълвачи и други "ВРЕДИТЕЛИ".
https://www.youtube.com/watch?v=-JvxnrzB1Jk
(https://www.youtube.com/watch?v=-JvxnrzB1Jk)

atanasov_msb
13.09.2014, 07:26
Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.
Колега пробвай следното. режеш огледало 10 * 10 см и слепваш двете парчета в задната част пробиваш дупка в горната част на средата и закачаш в пчелина на слънчево място. Тези гадове колкото са лакоми толкова и страхливи. Изпитано работи!

tsc1
13.09.2014, 07:58
Предложи хардуер за целта :)


По-надолу Атанасов твърди, че тези птички са плашливи. Ето на това трябва да се заложи. Кой им е естествения враг в природата? Плашат ли се от човека? За да се реши един проблем, най-напред трябва да се изучи.

Петър84
13.09.2014, 08:27
И има ли ефект. Пчелоядите не се притесняват от хора на пчели та и аз мислих за дискове та ми е интересно има ли някакъв ефект. Трябва да пробваш при мен има ефект.Не ги виждам пчелоядите около кошерите,но ги виждам и чувам във въздуха.А там сигурно ловят пчели.

Дамян Дамянов
13.09.2014, 11:03
А ПЧЕЛАРЯ ДАЛИ НЕ Е ИЗЧЕЗВАЩ ВИД ИМА СИ ЗАКОН ТАМ ПИШЕ КАКВО Е РАЗРЕШЕНО

Много умни арендатори хвърляха отрова за плъхове и мишки.
Тази мишка като я изяде мишелов или друг ест враг и двете животни умират.
Само че популацията на хишниците е много по-малка от тази на вредителите.
Следващата година вредители на стадо, а ест врагове няма.
Човек трябва да е много наивен ,че да го игреае господ.
Всичко в природата се саморегулира и като пипнеш от едната страна, то другата рухва.
Имам около 20-30 кълвача и нямам и една дупка по кошерите.
Беше ме страх минилата зима, но явно не съм им приоритет.

Нацапахме темата!

BateMisho
23.01.2015, 14:37
Това са ДБ кошери на по 12 рамки, по средата има разделителна мрежа, която може да се вади и семейството да се отглежда с 1 майка. Така кошера се гледа с две майки на по 6 рамки и винаги имаш 12 рамки с пило. По време на медобера се слага ханеманова решетка. Още март месец от тях вземам да изравня другите семейства. Можеш цяла година да ги позлваш за помощни и накрая пак дават мед. Проблема само е по време на роевото. Трябва и май месец да си вземал по 2 рамки с пило и пчелите задължително, след 20 дена пак.... и им давам рамки за градеж. Така за 1 година от този кошер вземам до 8 рамки с пило и накрая сега имам на слъчногледа 3 магазина мед :) Има обаче много работа с тях.

Георги, бях се засили да пробвам с двумайчини ДБ12, ама нещо имам чувството, че е много работата, особено през роевия период. Би ли споделил колко често вадиш пило през май? Накрая оставяш ли го с една майка? Чини ми се ще е по-лесничко с 18-20 рамков лежак...

Това по повод на пост 415 цитиран по-горе.

Георги Кръстев
23.01.2015, 16:02
Всичко е ок, но не трябва да зазимяваш с мрежест отвор, че ще я опапаш като мен. Всички които са с мрежа е останало само едното семейство....

Георги Кръстев
23.01.2015, 16:05
Трудоемко е доста. Според мен ако искаш да пробваш двумайчино си вземи корпсуни кошери и за летния сезон прави по 1 отвдока отгоре със снелгрова дъска помежду им... на есен обединяваш!

сашо 38
27.02.2015, 16:24
Колега пробвай следното. режеш огледало 10 * 10 см и слепваш двете парчета в задната част пробиваш дупка в горната част на средата и закачаш в пчелина на слънчево място. Тези гадове колкото са лакоми толкова и страхливи. Изпитано работи!

По-лесен вариант е да навържеш стари аудиодискове,аз съм го направил заради черешите в двора.

redbull
27.02.2015, 19:13
Трудоемко е доста. Според мен ако искаш да пробваш двумайчино си вземи корпсуни кошери и за летния сезон прави по 1 отвдока отгоре със снелгрова дъска помежду им... на есен обединяваш!

Тази зима оставих със снелгровата 6 семейства-само с подхранването е по-трудно,но няма убити майки.Всичките са ОК за сега.

Дамян Дамянов
21.05.2015, 18:50
Зеге, чук и много гвоздеи :)
Направих го преди 5 години и все още върши работа. Вече 3-4 години имам черни синигери :)

http://s21.postimg.org/trr0y92oj/CAM00853_1.jpg (http://postimg.org/image/trr0y92oj/)

Тази година имам и пчелояд на пчелина - голям красавец. Все не мога да го снимам, много е страхлив.
На калпавия пчелар - пчелояда му пречел :laughing:

delta.e
21.05.2015, 19:28
Дамянов , не знам кого са осведетелствали , ама голям кукувичарник си направил .
Преди 13 години , в района на полицейската школа на убит пчелояд нямаше нито една пчела , но пчелоядите страняха от мястото.

Дамян Дамянов
21.05.2015, 19:43
Дамянов , не знам кого са осведетелствали , ама голям кукувичарник си направил .
Преди 13 години , в района на полицейската школа на убит пчелояд нямаше нито една пчела , но пчелоядите страняха от мястото.

Уж трябваше да е къщичка за птички, но ми казаха, че съм направил кучешка колибка :laughing:. Със зегето беше голяма мъка, но и аз съм голям инат.
На съседа котката редовно се облизва под дървото, а най-интересно става като излязат пчелите и я видят пред кошерите. :laughing:

Дамян Дамянов
02.06.2016, 19:13
Не го знам к'ъв сорт е, ама пасе пчели и то много. Не ми пречи, но си намери гадже и се заселиха на 2 м от пчелина.
Като ме види с булото и чака като куче гранули :laughing:

http://i.imgur.com/tJmYEA5.jpg

Кънев
03.06.2016, 06:04
Това по-скоро е сврачка. Сврачките също като пчелоядите ядат пчели.

st_beer
03.06.2016, 06:35
Това на снимката е сойка. За тези "красиви" птички,които се хранят с пчелите ни е все едно на човек ,който гледа кокошки в кокошарника му да влезе лисица или в кошарата му вълк.
Аз се грижа за тях и влагам всички сили и средства да ги няма около и без това малкия ми пчелин.
Много добре им действа въздухарката и странят от пчелина,но това не означава ,че пчелите не отиват на паша където си ги вардят и пак си ги ядът.
Общо взето няма спасение от тая пъстра гад.

kajgalool
03.06.2016, 08:31
Те и лястовиците ядат пчели, за това предлагам, всичко, което хвърка и папа пчели да го трепеме...така ще имаме много силни семейства и всички майки ще се връщат от брачния полет!!!
Чудя се обаче, как е имало пчели, когато още не е имало добри пчелари, които са ги защитавали убивайки естествените им врагове ???
А...имам смътен спомен, за едни колеги, където се отдадоха на унищожаване на пчелояди предни години и после реваха, като сарански мечки есента "как да се справим с осите и стършелите...помагайте"...
Дерзайте !

Remi
03.06.2016, 10:26
Дамянов , не знам кого са осведетелствали , ама голям кукувичарник си направил .
Преди 13 години , в района на полицейската школа на убит пчелояд нямаше нито една пчела , но пчелоядите страняха от мястото.
Подвърждавам същата работа е и със скорците . Трепя два три и ги закачам на видно място в лозето ефекта е налице друго нищо не помага

st_beer
03.06.2016, 12:15
Те и лястовиците ядат пчели, за това предлагам, всичко, което хвърка и папа пчели да го трепеме...така ще имаме много силни семейства и всички майки ще се връщат от брачния полет!!!
Чудя се обаче, как е имало пчели, когато още не е имало добри пчелари, които са ги защитавали убивайки естествените им врагове ???
А...имам смътен спомен, за едни колеги, където се отдадоха на унищожаване на пчелояди предни години и после реваха, като сарански мечки есента "как да се справим с осите и стършелите...помагайте"...
Дерзайте !
Не е нужно да се убиват 100-ци пчелояди. Един увесен на клон на видно за тях място е напълно достатъчен и върши прекрасна работа. Кой как ще си колани пчелина си е негова работа. Дали на някой му харесва как го правя аз ми е все тая. Просто споделих моето си мнение от личен опит.

solaris60
27.05.2017, 11:54
Ейййй, много пчелояд, много напаст. Помляха пчелина за няколко дни.crying;bow; А не спира да :rain:

Nik_m
27.05.2017, 12:41
Ейййй, много пчелояд, много напаст. Помляха пчелина за няколко дни.crying;bow; А не спира да :rain:
Сутринта като пристигнах на пчелина кошерите бяха като коледна елха. По дърветата да не говорим 100 тици. Няколко дена пчелите не са излизали и гадната напаст огладняла, ако могат отвътре ще ги взимат.

ch.atanasov
27.05.2017, 12:46
Ейййй, много пчелояд, много напаст. Помляха пчелина за няколко дни.crying;bow; А не спира да :rain:

"...Три дни станах перко да гоня пчелояди....."Това съм го писал на 6.05.2016г. Тази година, до преди два дена ги нямаше и си викам : край, пукясаха някъде -няма да дойдат. Е, то не че има пчели за ядене :( , ама чак толкова. :bigsmile: Уви, появиха се макар и в по-малко бройки за сега. Джанката при мен цъфна -20дни по-късно от 2016г.- по аналогия и пчелоядите закъсняха с 20 дни. Да се оправи времето и да изчезват, поне да не ги виждам.

tsc1
27.05.2017, 14:16
Сутринта като пристигнах на пчелина кошерите бяха като коледна елха. По дърветата да не говорим 100 тици. Няколко дена пчелите не са излизали и гадната напаст огладняла, ако могат отвътре ще ги взимат.
Тая напаст от нищо ли не се плаши? Мога да ти пратя за тестове едно устройство да видим дали ще подейства.

Георги Куров
27.05.2017, 17:03
Тая напаст от нищо ли не се плаши? Мога да ти пратя за тестове едно устройство да видим дали ще подейства.
Ловна пушка

delta.e
27.05.2017, 17:20
"...Три дни станах перко да гоня пчелояди....."Това съм го писал на 6.05.2016г. Тази година, до преди два дена ги нямаше и си викам : край, пукясаха някъде -няма да дойдат. Е, то не че има пчели за ядене :( , ама чак толкова. :bigsmile: Уви, появиха се макар и в по-малко бройки за сега. Джанката при мен цъфна -20дни по-късно от 2016г.- по аналогия и пчелоядите закъсняха с 20 дни. Да се оправи времето и да изчезват, поне да не ги виждам.

Аз съм сложил плашилата за пчелоядите .
Нямам проблем с тях .

solaris60
27.05.2017, 19:49
Аз съм сложил плашилата за пчелоядите .
Нямам проблем с тях .

Аз поисках да сложа жената, но тя каза, че щяло да и бъде студено.:bigsmile:

georgi rumenov
28.05.2017, 08:41
Тая гад не се плаши от пушка и гърмел като млад ловджия взимах пушка и 2-3 кутии патрони и като се завъртят огън въобще не им прави впечатление ,че се гърми по тях след около половин един час пак идват (най-вероятно друго ято ) и пак огън до като свършат патроните .Нарочно направих аутопсия на един пчелояд вътре намерих около50-60 пчели,после го хвърлих на кучето и то не го яде мръсна напаст така ,че и от пушка няма голяма полза .Сега като им чуя чуроликането направо настръхвам защото имам много майки да се оплоаждат есента не ме дразнят чак толкова

tsc1
28.05.2017, 08:50
Нямат ли естествен враг в природата? Ако нямат, то единствения начин за намаляване на популацията е химическия. Кълват ли подмора или само живи пчели?

icofly
28.05.2017, 11:05
Имат,пчеларите,но те трудно се справят;) Не само живи,ами само летящи пчели!

Lukarov
28.05.2017, 15:31
За борба с тез птички, Костадин Якофов използва огледала, дълги 20 см. и широки 5 см.(размера е по спомен), разпробити в единият край и вързани на дървета или някаква установка в пчелина. Якофов твърди, че огледалата вършат страхотна работа.
При мен нямам такъв проблем и не мога да потвърдя дали огледалата са ефективни.

tsc1
28.05.2017, 16:42
За борба с тез птички, Костадин Якофов използва огледала, дълги 20 см. и широки 5 см.(размера е по спомен), разпробити в единият край и вързани на дървета или някаква установка в пчелина. Якофов твърди, че огледалата вършат страхотна работа.
При мен нямам такъв проблем и не мога да потвърдя дали огледалата са ефективни.
И аз си мисля, че това ще работи. Както и стари, непотребни CD дискове.

ch.atanasov
28.05.2017, 17:15
И аз си мисля, че това ще работи. Както и стари, непотребни CD дискове.

Настроен съм песимистично за ефекта. Аз ходя из пчелина, свиря, пляскам с ръце, хвърлям пиратки и почти не ме отразяват. Като стигна на единия край, те се местят на другия. :(Ама два дни ,като не съм там да ги виждам-съм ОК.:bigsmile:

tsc1
28.05.2017, 17:23
Настроен съм песимистично за ефекта. Аз ходя из пчелина, свиря, пляскам с ръце, хвърлям пиратки и почти не ме отразяват. Като стигна на единия край, те се местят на другия. :(Ама два дни ,като не съм там да ги виждам-съм ОК.:bigsmile:
Ами опитай. Не е нито сложно нито скъпо. Отиваш при някой джамджия и искаш всякакви парчета от огледала. Дупченето е трудно, но не пречи нищо да залепиш по един здрав конец с покси пол. Може и парче тел свито на ухо.

ch.atanasov
28.05.2017, 17:36
Ами опитай.

За тази година е късно вече. Има снимки из форума, нека колегите споделят ефекта.

Nik_m
28.05.2017, 17:43
Тая напаст от нищо ли не се плаши? Мога да ти пратя за тестове едно устройство да видим дали ще подейства.

Аз съм съгласен, после ще го върна. Но познати са пробвали какво ли не, от писъци на сокол до препарирана граблива птица и ефекта е 2 - 3 дни. Аз слагах плашила, шишета, дискове ефекта е кръгла нула. Тях от мен не ги е страх, викам пляскам а те пеят ли пеят.

kuline
28.05.2017, 18:49
Предполагам ви е ясно, че пчелоядите се навъртат около пчелина, когато е дъждовно и чакат на гюме, направо на прелките, тъй като пчелите тогава не летят. Когато има летеж, пчелояда се храни далеко от пчелина, но поема значително повече пчели. Та според мен не им обръщайте внимание, само си образувате нерви. Да убивате, да убивате, колко ще убиете? Други ще дойдат на тяхно място. Те се множат като бълхите :). За едно лято отглеждат две-три поколения.

argilov
28.05.2017, 18:59
Има един начин,казва се пушка.След отстрела се закача на видно място.При мен помага.

rosty_sz
28.05.2017, 19:00
Много са хитри и имат чудесна преценка за опастност. Плашилата и т.н нямат никакъв ефект. Отстрелването на някой от групата дава миментален ефект който се изразява в доста по-висок летеж и заобикаляне на пчелина малко по отдалеч, но продължават да си ловуват край него и съответно ефекта пак е почти никакъв. Намислил съм два варианта за проба да ги прогоня, но все не ми остава време. Единия е да наслагам висящи пчели ( търтеи) на корда с рибарска кукичка 14-18 номер. Съмнява ме да подейства но ако се закачи някой и умре в страшна агония там си мисля, че ще ги наплаши яко. Втория ми замисъл е да раня един и след това да го подложа на невероятни мъчения и да запиша звуците които издава и после да им ги пускам.

kuline
28.05.2017, 19:35
Много са хитри и имат чудесна преценка за опастност. Плашилата и т.н нямат никакъв ефект. Отстрелването на някой от групата дава миментален ефект който се изразява в доста по-висок летеж и заобикаляне на пчелина малко по отдалеч, но продължават да си ловуват край него и съответно ефекта пак е почти никакъв. Намислил съм два варианта за проба да ги прогоня, но все не ми остава време. Единия е да наслагам висящи пчели ( търтеи) на корда с рибарска кукичка 14-18 номер. Съмнява ме да подейства но ако се закачи някой и умре в страшна агония там си мисля, че ще ги наплаши яко. Втория ми замисъл е да раня един и след това да го подложа на невероятни мъчения и да запиша звуците които издава и после да им ги пускам.

Това с кордата и куките е пробвано, но не върши работа. Със звуците може и за има ефект, но ме съмнява.

Nik_m
28.05.2017, 19:40
Предполагам ви е ясно, че пчелоядите се навъртат около пчелина, когато е дъждовно и чакат на гюме, направо на прелките, тъй като пчелите тогава не летят. Когато има летеж, пчелояда се храни далеко от пчелина, но поема значително повече пчели. Та според мен не им обръщайте внимание, само си образувате нерви. Да убивате, да убивате, колко ще убиете? Други ще дойдат на тяхно място. Те се множат като бълхите :). За едно лято отглеждат две-три поколения.

Абсолютно е така, ако се оправи времето само ще ги чувам как пеят на делеко в полето, предимно есенно време са над кошерите и ако огладнят много, както в момента когато пчелите не са излизаи няколко дена.

Nik_m
28.05.2017, 20:01
Това с кордата и куките е пробвано, но не върши работа. Със звуците може и за има ефект, но ме съмнява.
И с звуци не става колега е пробвал.

Nik_m
28.05.2017, 20:04
Едно време пчеларите казват че са намирали дупките къдедо гнездят и през ноща са ги запушвали. Но сега никой не прави нищо и положението е трагично голяма инвазия ако и на другите пчелини е като при мен има милиони в България.

ndm
28.05.2017, 20:22
Да пчелояда е лошо нещо, но смятам, че лястовичката е в пъти по-голяма напаст.
За пчелини които са в населено място винаги има от черно-белите пернати през целия ден
от април до септември. И изобщо не хващат само търтеи както ни успокояват някои. Ето за тази
напаст трябва да се търси лек. И тъй като те обикалят само около пчелина, където има голяма
концентрация на пчели, може би има начин. Идеи има, но са малко атрактивни за съседите,sleepy; .

ch.atanasov
28.05.2017, 20:42
Да пчелояда е лошо нещо, но смятам, че лястовичката е в пъти по-голяма напаст.
За пчелини които са в населено място винаги има от черно-белите пернати през целия ден
от април до септември. И изобщо не хващат само търтеи както ни успокояват някои. Ето за тази
напаст трябва да се търси лек. И тъй като те обикалят само около пчелина, където има голяма
концентрация на пчели, може би има начин. Идеи има, но са малко атрактивни за съседите,sleepy; .

Лястовиците май наблягат на търтеи (може и на майки), при мен ги виждам основно по време на тяхното облитане . По този повод да ви питам : виждали ли сте как след лястовица летят десетина търтея?

Nik_m
28.05.2017, 20:59
Лястовиците май наблягат на търтеи (може и на майки), при мен ги виждам основно по време на тяхното облитане . По този повод да ви питам : виждали ли сте как след лястовица летят десетина търтея?
Аз съм виждал ама си мисля че са пчели а не търтей, все едно ги прогонват от пчелина.

solaris60
28.05.2017, 21:06
Аз съм виждал ама си мисля че са пчели а не търтей, все едно ги прогонват от пчелина.

Това е по - вярно.

ch.atanasov
28.05.2017, 21:12
Аз съм виждал ама си мисля че са пчели а не търтей, все едно ги прогонват от пчелина.

Аз си мисля, че са търтеи объркали субекта.:bigsmile:


Това е по - вярно.

Да бе. Сутрин не ги гонят, само след обед, да не хапнат някоя мама.:ae:

solaris60
28.05.2017, 21:16
Аз си мисля, че са търтеи объркали субекта.:bigsmile:



Да бе. Сутрин не ги гонят, само след обед, да не хапнат някоя мама.:ae:

Сутрин няма лястовици до колкото съм виждал, а аз виждам всичко. ;)

ch.atanasov
28.05.2017, 21:21
Сутрин няма лястовици до колкото съм виждал, а аз виждам всичко. ;)

Знам за виждането. За лястовиците не съм забелязал да спят до обяд.:bigsmile:

Nik_m
28.05.2017, 21:33
Аз си мисля, че са търтеи объркали субекта.:bigsmile:

Да, представяш ли си да направят лястовички събиращи мед :)

tsc1
28.05.2017, 21:40
Аз съм съгласен, после ще го върна. Но познати са пробвали какво ли не, от писъци на сокол до препарирана граблива птица и ефекта е 2 - 3 дни. Аз слагах плашила, шишета, дискове ефекта е кръгла нула. Тях от мен не ги е страх, викам пляскам а те пеят ли пеят.
Дай ми адреса си на ЛС да ти пратя джаджата.

ch.atanasov
28.05.2017, 21:45
Да, представяш ли си да направят лястовички събиращи мед :)

Трудна работа , доколкото успявам да ги проследя -изостават в догонването.crying;

rosty_sz
29.05.2017, 04:27
На подвижния пчелин кедето съм сега лястовиците идват към 9,30ч. Ловуват пресичайки пътя на пчелите към пашата на прилично разстояние от пчелина. След обилна закуска изчезват до другия ден. На стационар в населено място цял ден се въртят, а миналата седмица на единия пчелин извън нас. място се държаха много странно. Сякаш искаха да влязат в пчелина, но нещо ги прогонваше. Въртяха се в единия край около половин час. Помислих че е заради мен, но след като се махнах продължиха така.

Юрий Цветков
29.05.2017, 10:49
Лястовиците, по принцип предпочитат по-дребни несекоми, но да "благодарим" на земеделците, че изтровиха и унищожиха всичко живо и сега за птиците остават ппчелите.

Rado76
17.06.2017, 06:22
Набараха вече пчелина 2 пчелояда,вече трета неоплодена майка ми изчезва.Преди да се появят от 14 отводки 13 успешно оплодени.ще играе пушката тази седмица.

ch.atanasov
28.04.2020, 19:53
Моите любими фтички пристигнаха. Май не съм ги виждал толкова рано. Ще бъдат приятно изненадани, готвя се от години.

зуница
16.06.2020, 20:16
Убийствена красота.
https://dariknews.bg/novini/liubopitno/tazi-ptica-e-velikolepna-no-opasna-za-pchelite-snimki-2229750