PDA

Виж пълната версия : Имам ли право на някакви субсидии или помощи с 20 кошера ?



nedko_ivanov
26.02.2015, 23:01
Здравейте, от известно време се занимавам с пчеларство и в момента имам 20 кошера. Интерисува ме дали имам право на някаква помощ от някого за тия 20 семейства,трябва ли да се регистрирам като ЗП за да получа нещо ..., ще съм благодарен на всеки отзовал се с компетентно мнение :)

borislav aleksandrov
26.02.2015, 23:27
като ЗП ако има де минимус получаваш някакви пари - миналата 2014 по 3,50 лв., за БИО мисля че беше 19 евро

Димитър Бонев
26.02.2015, 23:45
Прави ми лошо впечатление, че всеки който завъди някой друго семейство, първото което пита колко субсидии ще получава. Ако някой тръгне да гледа пчели само заради субсидиите, то той е предварително обречен на провал.

Цеко
27.02.2015, 00:31
То не само при пчеларите е така и земеделците (повечето от тях) само заради субсидиите се занимават с това, отрежат ли ги и ще видите колко пустеещи ниви ще има.

srg
27.02.2015, 10:13
И аз съм забелязал. Като кажа че имам пчели, много често веднага ме питат дали получавам субсидии, включил ли съм се в някой програми. Толкова е извратено мнението за тези неща.

ch.atanasov
27.02.2015, 10:21
ХА-ХА вие сте добре.Мен ме питат направо ,колко тона съм изкарал и на колко /цена/ съм го продал.:bigsmile:

borislav aleksandrov
27.02.2015, 10:48
ХА-ХА вие сте добре.Мен ме питат направо ,колко тона съм изкарал и на колко /цена/ съм го продал.:bigsmile:

ти пак си добре на мен ми ги смятат по-бързо и от мен и дори се чудят за какво аджеба ще ги изхарча... :bigsmile:

petrov_
27.02.2015, 11:03
И аз съм забелязал. Като кажа че имам пчели, много често веднага ме питат дали получавам субсидии, включил ли съм се в някой програми. Толкова е извратено мнението за тези неща.
Ако имаше публичен дом ,никой нямаше да ти задава този въпрос.защото там се изкарват много пари.а не като пчеларството,тази година нулева другата умрели и накрая нищо.Колко са пчеларите които се препитават само с пчеларството?много малко,повечето работят нещо друго и допълнително пчеларството за да си помогнат на семейния бюджет.;)

nedko_ivanov
27.02.2015, 12:06
В крайна сметка само шушумиги пишат ... , от 3 години ги гледам,никой нищо не дава ,почти нищо не се вади в тия дъждове и ако искаш да се развиваш,тоест да увеличаваш бройката,както аз правя,трябва да наливаш пари ,затова питам дали неможе от някъде да ми падне някой лев,който отново ще покрие част от разходите,които правя за тях.

Юрий Цветков
27.02.2015, 12:45
Да се развиваш, значи да печелиш от това което правиш. Иначе за чий ..... ти е да увеличаваш бройката. Може би да правиш по-големи разходи и да трупаш по-голяма загуба с надеждата някой (държавата или ЕС) да ти покрие загубите, защото ти се "развиваш". Нищо лично.

П.с. Аз имам имоти в северозападна Б-я. Стари са, започват да се рушат и имат нужда от ремонти. Кой ше ми помогне с пари? Това е най-бедния край в страната, няма възвращаемост на инвестициите. Задълбочават се и демографските проблеми в района. Моля дайте ми пари да си ремонтирам имотите, че сам не мога да се справя. blush;

Росен Младенов
27.02.2015, 14:02
В крайна сметка само шушумиги пишат ... , от 3 години ги гледам,никой нищо не дава ,почти нищо не се вади в тия дъждове и ако искаш да се развиваш,тоест да увеличаваш бройката,както аз правя,трябва да наливаш пари ,затова питам дали неможе от някъде да ми падне някой лев,който отново ще покрие част от разходите,които правя за тях.
Защо да те отварат шушумигите,ти ако си умен няма да питаш шушумиги от къде да ти падне някой лев.

ivan14
27.02.2015, 15:18
Прави ми лошо впечатление, че всеки който завъди някой друго семейство, първото което пита колко субсидии ще получава. Ако някой тръгне да гледа пчели само заради субсидиите, то той е предварително обречен на провал.
Според мен да питаш от къде може да си помогнеш с малко пари не е обречено на провал,а точно обратното.Пчелари които имат над 150 200 кошера за какво ги гледат тези пчели да не е за хоби за пари е но всички като ги питаш изкарват ли се пари казват не се изкарват аз ги гледам за занимавка и продалжават да ги увеличават .Като хоби се гледат 5 6 кошера повече са за пари.Това е моето мнение.hi;

m_pchelari
27.02.2015, 15:27
На село като чуят кошери и веднага се почва, Ееееее ти само от субсидии сигурно вземаш по 50 лева на кошер. И като взема да им обяснявам че за всичко има субсидии, но само за пчели няма започват да те гледат сьмнително и мислят че ги льжа. В един момент се уморих и им казвам че дават по 100 лева на кошер да се пукат от завист.

Иначе приятел изкарват се пари ама много трудно и рисковете са много, като вече си го разбрал. Ако беше лесно меда нямаше да е 5 лева а 20 стотинки колкото доматите. 2 години да изкараш добре а на третата да сгафиш и отиваш по дяволите.

ch.atanasov
27.02.2015, 15:33
Според мен да питаш от къде може да си помогнеш с малко пари не е обречено на провал,а точно обратното.Пчелари които имат над 150 200 кошера за какво ги гледат тези пчели да не е за хоби за пари е но всички като ги питаш изкарват ли се пари казват не се изкарват аз ги гледам за занимавка и продалжават да ги увеличават .Като хоби се гледат 5 6 кошера повече са за пари.Това е моето мнение.hi;

Колега ,не четеш внимателно или си пропунал някои теми.Има писано ,че се добива до около 100кг. от кошер.Като видиш изкупната цена за съответната година и умножаваш.Например 2015г.- 100х100=10000 оттам х 6,00 за кг. =60000лв.Ясно ли е ?:laughing:

ivan14
27.02.2015, 15:52
Колега ,не четеш внимателно или си пропунал някои теми.Има писано ,че се добива до около 100кг. от кошер.Като видиш изкупната цена за съответната година и умножаваш.Например 2015г.- 100х100=10000 оттам х 6,00 за кг. =60000лв.Ясно ли е ?:laughing:
Не ми е много ясно:laughing:

Димитър Бонев
27.02.2015, 22:32
Според мен да питаш от къде може да си помогнеш с малко пари не е обречено на провал,а точно обратното.Пчелари които имат над 150 200 кошера за какво ги гледат тези пчели да не е за хоби за пари е но всички като ги питаш изкарват ли се пари казват не се изкарват аз ги гледам за занимавка и продалжават да ги увеличават .Като хоби се гледат 5 6 кошера повече са за пари.Това е моето мнение.hi;

Да питаш от къде може да си помогнеш с малко пари? Отговорът е, че помощта с малко пари излиза прекалено скъпо. По тази причина съм игнорирал програмите.Като вземеш листа и молива и направиш прости изчисления, сам ще достигнеш до този извод. КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА РАЗБЕРЕТЕ, ЧЕ БЕЗПЛАТЕН ОБЯД НЯМА!!! БЕЗПЛАТНО Е САМО СИРЕНЦЕТО В КАПАНА ЗА МИШКИ!!!

nedko_ivanov
27.02.2015, 23:32
Значи си карам сам самин и толкова ... :)

Димитър Бонев
27.02.2015, 23:38
Ще спестиш повече, от колкото ако вземеш пари от държавата.

ivan14
02.03.2015, 01:07
Да питаш от къде може да си помогнеш с малко пари? Отговорът е, че помощта с малко пари излиза прекалено скъпо. По тази причина съм игнорирал програмите.Като вземеш листа и молива и направиш прости изчисления, сам ще достигнеш до този извод. КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА РАЗБЕРЕТЕ, ЧЕ БЕЗПЛАТЕН ОБЯД НЯМА!!! БЕЗПЛАТНО Е САМО СИРЕНЦЕТО В КАПАНА ЗА МИШКИ!!!
Съгласен съм с тебе че няма нищо безплатно но точно за това трябва да се направи нещо по този въпрос но трябва да има някаква помощ както в другите държави.Аз лично познавам един човек в Испания българин които се занимава с пчеларство кандидатства по програма и му отпуснаха пари за 500 пчелни семейства това в България е почти невъзможно дори немислимо.

ianev
02.03.2015, 07:31
Колегата Бонев е напълно прав! И аз мислех да се пробвам по някоя програма или по точно тази за подмяна на кошери. Но като пресметнах при сегашния % още първата година съм вътре и се отказах.

vanHanegem
02.03.2015, 07:43
Не разбирам как смятате, но по НПП се възстановяват 60% от направената инвестиция, т.е. стойността на кошера остава 40 % от фактурираната! Как може да си "вътре"? Купуваш си кошер за 100 лв., 60 лв. ти връщат по Програмата и кошерът ти излиза 40 лв.!!!

ianev
02.03.2015, 07:57
Това е така но забравяш осигуровките който плащаш за една година. Да речем че се осигуряваш шест месец, преди беше по 67 лв на месец, 3 лв на платежно имаш 3 броя или общо 76 лв, за шест месеца са 456 лв, а сега вдигнаха и осигуровките ... Държавата по един или друг начин си взима своето. Предпочетох да си купя нужните ми кошери с лични пари

vanHanegem
02.03.2015, 08:07
И тук не са ти ясни нещата! Твоите предпочитания са си твои...

радо
02.03.2015, 14:52
Конкретно по темата за всички млади пчелари желаещи да увеличават в бъдеще пчелните си семейства ,лично за мен макар ,че не мога да кандидатствам най доброто е да кандидатстват в програмата за полупазарни стопанства в новия програмен период 2015-2020г. е заложено ,че ще се получават 15 000 евро за 5 години .Предимството е безплатен проект и помощ от службите проблем, е че не можеш да участваш само с животни и задължително трябва и земя но ако човек има желание може да направи овощна градина от 10 дка . и да увеличи пчелните си семейства, само да вметна не се заяждам но това, което е направил колегата Кожухаров ако можеше да е за всички пчелари щеше да е супер /да се вземе пасище,мера от общината и това да е земята нужна да участваме по програмата/В моя район пасище,мера получиха само стопаните на кози,овце и крави като през първите години кражбите бяха отвратителни.По програмата парите за безвъзмездни като 10 000 евро се дават при одобряване , а останалите при изпълнен проект ново условие е да докажеш доход от 30 % от общия си доход да бъде от земеделие ако го нямате тази година може го направите и догодина да кандидатствате това мога да споделя нито съм участвал досега нито мога защото не отговарям на условията но смятам , че е добра помощ.

Цеко
02.03.2015, 20:51
Това е така но забравяш осигуровките който плащаш за една година. Да речем че се осигуряваш шест месец, преди беше по 67 лв на месец, 3 лв на платежно имаш 3 броя или общо 76 лв, за шест месеца са 456 лв, а сега вдигнаха и осигуровките ... Държавата по един или друг начин си взима своето. Предпочетох да си купя нужните ми кошери с лични пари

Три години след като получиш „помощта“ не трябва да прекъсваш дейността иначе гориш, но пък може да намажеш по „де минимис“ някой лев и да избиеш осигуровките, отделно като ЗП плащаш по нисък % данъци и т.н. От НПП няма да си на загуба, лошото е че класирането е почти мираж.

Димитър Бонев
02.03.2015, 22:57
Като ЗП не плащаш нисък процент данъци. Забравяш, че имаш и разходи. Сега ти признават 60% от дохода за разход, но това би било приемливо при добра година. При година като миналата разходите са значително повече. Така излиза, че плащаш данъци и върху изразходваните за издръжка на пчелина средства. Deminimis я има, я не. Не съм убеден, че от НПП че ще си на печалба. Възможно е да загубиш много повече отколкото ще получиш, но това е друга тема на разговор. От там може да си на печалба само ако врътнеш далаверка.
За възможностите за подпомагане на изложението ApiBulgaria Сме предвицили цял блок от семинари с участието на представители на ДФЗ на 6 март. Ще имате възможност да се запознаете с всички възможности за подпомагане на пчеларите по всички възможни мярки, както и да зададете конкретни въпроси.

Цеко
02.03.2015, 23:17
Данъците така или иначе трябва да ги платиш (ако имаш мед и го продадеш с договор) независимо дали си ЗП или ФЛ, разликата е само някакви си 2% в полза на ЗП :laughing:. Сметките са много тънки и всеки трябва да си ги направи сам за себе си.

nyanakiev
03.03.2015, 08:55
а ако си трайно безработен нали трябва пак да плащаш някакви осигуровки по добре е да си зп