PDA

Виж пълната версия : Смъртноста в Странджа



Максим Тодоров
24.02.2015, 22:39
Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.

ch.atanasov
24.02.2015, 22:47
Добра идея.Мисля ,че ако не се включат повече хора от района ,няма да се получи.Незнам какво показват пробите ,но Манол говори за три болести.Интересно ми е защо в Царевско всички са минали на многокорпусен модел.Ако има ДБ -какво ли е положението при тях.

Дамян Дамянов
24.02.2015, 23:19
Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.

Поне доколкото е ясно общото между всички е:
- Нулева година и не са взели капка мед
- Всичките са в един район

Ти за какво искаш да говорят, ако не за пари. Те да не са като нас пчелари за слава.
- Голяма част са био-пчелари или кандидати и чакаха по 25-35 ЕВРО/кошер
- Де минимиса не е интересен, но пък кой ти ги дава.
- Сега настояват за 70-80лв/кошер обезщетение

Искрен Мутафов
25.02.2015, 07:04
...или недай си боже за инсценировка.

Как може на някого въобще да му минава такава мисъл през главата...?!? - или всеки говори, както самият той би постъпил?!?
Това си е голяма трагедия!

http://btvnovinite.bg/video/videos/news/pchelite-v-strandzha-masovo-umirat.html

nikkalas
25.02.2015, 09:20
От всички репортажи в нито един кошер невидях да имат мед. А освен това бях чул че миналата година още от м.май бяха здраво опаразитени с акар.

Mateev
25.02.2015, 09:54
Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.

Висока зимна смъртност има всяка година с един или с друг пчелар. Всяка една зима на стотици пчелари им измират цели пчелини или регистрират 30-50% смъртност, каквато никога досега не са виждали. Тази година по нищо не се различава от другите. Освен случая в Странджа аз знам и за десетки други случаи в цялата страна. Знаем го и във форума - нали направихме анкета и обсъждахме.

Какво е по-различното при Манол?
1. Вдигна се голям медиен шум на популистки принцип "Проблема е само при нас".
2. Посланието е "Дайте пари на нас, а не на всички засегнати в цяла България".

Какво не научихме?
1. Колко масово се наблюдава тази зимна смъртност. Няма точна информация, само мъгляви подмятания. От клиповете оставам с впечатление, че са само няколко човека.
2. Каква е причината за тази зимна смъртност? Епидемия ли има или нещо друго. Причините може да са хиляди, включая и пчеларска грешка. Държавата обаче не може да носи отговорност за всеки един гаф на всеки един пчелар.

Като цяло е редно държавата да решава проблемите НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, а не на определени богопомазани техни представители. Зимната смъртност е именно такъв проблем, и ако приемем че напоследък е зачестила, трябва да се направи НАЦИОНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ от следствените органи. Дали наистина има виновници за масовите зарази с нозема церане? Дали наистина има избухващи епидемии, които унищожават семествата в цели региони, или просто някой иска да усвои "едни пари". Ако държавата ще помага при определен тип пчеларски бедствия, то това трябва да се регламентира ЗА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАРИ, а не за малка групичка хора с връзки в медиите.

В странджанската група ме дразни подхода - "Аз пострадах, дайте пари на мене, другите не ме интересуват". Това което клиповете ми набиват в главата, е пари, пари и пак пари. Ами честно да ви кажа и друг път сме наблюдавали по телевизията клипове на всякакви бедствия, но в тези клипове основно се цитират данни какво се е случило, къде, как, кой е засегнат, кой е помогнал, как е ограничено бедствието, какво ще се направи, за да не се повтори и т.н. и т.н. За пари, които трябва да даде държавата, почти не се говори.

Mateev
25.02.2015, 10:14
Ето на мене буря ми унищожи над 50 кошера. Трябваше ли да повикам медиите, и после един месец да занимавам цялата държава с клипове от типа "Дайте пари, ама само на мене, че бюджета за бедствия да не се изчерпи, и да има и за догодина пак да ми дадете"?

Ето в ловешкия регион имаме познати пчелари с 30 до 50% зимна смъртност. Дългогодишни пчелари - ясно е, че не са сбъркали нещо със зазимяването. Общия брой на умрелите семейства може би е по-голям от тези на Манол. И това вероятно е в цялата страна. Пчелари с 30-50% смъртност има във всеки един регион. Има дори и със 100%, но причината не е ПАНДЕМИЯ, която засяга всички пчелини в даден регион на 100%. Между тези пчелари с голяма смъртност има и други, с нулева или с нищожна смъртност. Така е в Ловеч, така е и навсякъде другаде в България, включая и в Странджанския край. Някои са пострадали, други - не. При това положение трябва да се направи разследване какво е различното при пострадалите спрямо непострадалите. Третиране, пръскане, покупка на майки или отводки, паша, арендатори наоколо, дефектни лентички против акар или грешна технология на третиране - причините може да са стотици. И е най-лесно да се опитаме да излъжем държавата да ни плати, прикривайки истинската причина, но нали знаете приказката за лъжливото овчарче - утре наистина ще дойде ЕПИДЕМИЯ ИЛИ ПАНДЕМИЯ, и държавата тогава няма да ни повярва.

Та въпросите, които ме интересуват са следните:
1. Какво точно се е случило в пчелините на Манол - точна и вярна информация, получена от безпристрастно лице
2. Защо държавата трябва да го плати това нещо, и ако го плати на Манол, ще го плати ли и на всички останали засегнати български пчелари?

slavi 13
25.02.2015, 10:17
В един от клиповете, които изгледах, по този случай, ясно се казва че семействата са лекувани против акар 7 /седем/ пъти през миналата година. Това е много. Например:
Оксалова киселина - не трябва да се превишава дозата когато се лекува с оксалова киселина. Високите дози нанасят вреда на зимуващите пчели, когато се третира през есента.
С оксалова киселина може да се третира само веднъж в късна есен, когато в семейството няма пило. Ако семейството се третира втори път, това се отразява на продължителността на живота на зимуващите пчели и те умират, не веднага а след няколко седмици. Оксаловата киселина скъсява живота на зимуващите пчели, и на пчелите през лятото.
Втори пример - Токсичността на флувалината се усилва, ако бъде използван в семейства, в които има остатъци от кумафос (Johnson 2009). Смесването на двата препарата води до голяма токсичност.

Мога да дам още примери, но спирам до тук.

Според мен е пчеларска грешка. Няма как да загине цял пчелин в който има повече от 100 семейства, без пчеларска грешка. Пчелите са много жилави създания, доказват го всяка година, и оцеляват въпреки нашите грижи.

ianev
25.02.2015, 10:23
Колега Матеев. Веднага ще ти кажа защо е така без да се засягаш като председател на дружество. Защото каквото и да стане в даден район или с даден колега дружествата никакви ги няма, вместо да застанат зад колегата и те да вдигнат този медиен шум се оставят колегите сами да се борят. Ще ти кажа какво се случи на мен пръскаха рапицата преди 2 години никой не ме информира едвам си спасих пчелина, годината ми бе нулева, колко дружества застанаха зад мен николко така е и с колегите. Сега ще ми кажеш член ли си на някой дружество аз ще ти кажа не не съм и ти ще кажеш е тогава не се сърди, точно по тази причина не съм член ходил съм на поне 20 пчелина изтровени и колегите са членове на някой дружества и кел файда никой не застава зад тях, а трябва да е точно обратното Започнете от там и минете през това да се борите не ние да доказваме как сме пострадали дали сме изтровени или нещо друго а самите институции трябва да го доказват, не да си плащаме ние за пробите и толкоз. Нали си платих пробите и какво стана нищо искаха да взимат проби на растителността нямах пари и ме писаха че съм отказъл да вземат а аз казах пишете че вие сте отказали да вземете. От тук трябва да започнат промените. За това и няма обединение там е разковничето. Съжалявам ако съм засегнал някого! Леко е извън темата ако сметнете може да ми изтриете коментара

Mateev
25.02.2015, 10:37
В един от клиповете, които изгледах, по този случай, ясно се казва че семействата са лекувани против акар 7 /седем/ пъти през миналата година. Това е много. Например:
Оксалова киселина - не трябва да се превишава дозата когато се лекува с оксалова киселина. Високите дози нанасят вреда на зимуващите пчели, когато се третира през есента.
С оксалова киселина може да се третира само веднъж в късна есен, когато в семейството няма пило. Ако семейството се третира втори път, това се отразява на продължителността на живота на зимуващите пчели и те умират, не веднага а след няколко седмици. Оксаловата киселина скъсява живота на зимуващите пчели, и на пчелите през лятото.
Втори пример - Токсичността на флувалината се усилва, ако бъде използван в семейства, в които има остатъци от кумафос (Johnson 2009). Смесването на двата препарата води до голяма токсичност.

Мога да дам още примери, но спирам до тук.

Според мен е пчеларска грешка. Няма как да загине цял пчелин в който има повече от 100 семейства, без пчеларска грешка. Пчелите са много жилави създания, доказват го всяка година, и оцеляват въпреки нашите грижи.

Също така става въпрос за пчелни семейства по програмите - закупени нови майки и отводки от майкопроизводител, имащ правото да подтиска собствената си нозема с антибиотици. Това според мене е най-голямата афера, която се развива в България в момента. Заради това искам да се направи НАЦИОНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ - защото се безпокоя, че нещата с майкопроизводителите и разпространяваните от тях болести ще се влошават все повече и повече. Майкопроизводствената асоциация на доцента е на път ДА ЗАТРИЕ ЦЯЛОТО ПЧЕЛАРСТВО В БЪЛГАРИЯ, и всичко това се прикрива, за да не придобие публичност.

BateMisho
25.02.2015, 10:56
Аз съм хоби пчелар с 5-6 кошера и съм много далеч от субсидии и програми, т.е нямам никакъв интерес там. Но като страничен наблюдател ситуацията ми изглежда доста странна.
Потърсете в гугъл и вижте има ли едно мнение на Манол Тодоров от последните години, в което да не се оплаква от нозема церана, трагични добиви и да не иска пари. Е, аз не можах да намеря такова. Та затова съм съгласен с Матеев, както и с мненията на vanHanegem от тази тема - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=444&page=66.

Явно се създава истерия, за да се облагодетелства определена група хора. Колкото до смъртността, тя може да е следствие на систематични грешки на пчеларите в района - неправилно зазимяване, опаразитеност и т.н.

Fogzyi
25.02.2015, 12:02
От миналата година и аз се задомих с няколко кошера и се "разболях" по темата пчели, та си следя новините и постоянно се ровя и досаждам на по-знаещите.
Като човек, който все още е от страни, гледайки клиповете и шумотевицата която се вдигна останах с впечатлението, че само в Странджа се гледат пчели, само там имат проблеми и едва ли не държавата трябва да си ги сложи под крилцето и това на хора дето се занимават цял живот с това и би трябвало да знаят, че такива аномалии в годините има и трябва да са подготвени.
Проблеми с пчеларството има на всякъде не са само там но повечето от хората си ги решават сами не казвам, че държавата не трябва да вземе отношение далеко съм от тази мисъл, но да помогне на всички или на никой.
Зимата измрели в Странджа, а какво да кажем за лятото където арендатори тровят масово и не се съобразяват с нищо имайки се за Господ.
Като проблем мисля, че това е с много по голям приоритет от този защото тогава нищо не зависи от теб докато тук все пак на своя глава са можели да помогнат с лекарства.
Не ангажирвам никого с мнението си но това си е чиста проба-ако мине, мине.
От цялата шумотевица ще се облажи някой който си няма и понятие за проблемите на пчеларството за 25 години това си стана абсолютно "легален' бизнес в страната ни.
А истинските потърпевши пак ще си останат с пръст в уста.

jorors
25.02.2015, 13:09
Колеги, замислете се защо е третирал 7 пъти. Явно е имало причина за това.

scutellator
25.02.2015, 14:26
Как може на някого въобще да му минава такава мисъл през главата...?!? ....
Това си е голяма трагедия!



ТРАГЕДИЯ, Искрене, е Държавата (обществото), а това със странджанския регион е просто една тъжна история.
Политиката на България в пчеларството е да се стимулира търсенето/нуждата от отводки. И докато българския пчелар продължава да не си знае интересите, ще си пасе от "тучните" ливадии, на които разните му цареbow; са го закарали.... И ще продължава периодично да си пълни кошерите с отводки. Е, за едни разходите ще се поемат от собствените средства, а на други:bounce:.... - от държавата.
Ако не ме лъже паметта, преди две години, въпросните личности протестираха срещу неоникотиноидите, щото те били причнината за голямата им смъртност?????



... Майкопроизводствената асоциация на доцента е на път ДА ЗАТРИЕ ЦЯЛОТО ПЧЕЛАРСТВО В БЪЛГАРИЯ...

Не няма да го затрие. НО заради водената държавна политика - ще бъде по-малко печелившо. Приходите ще бъдат по-ниски, а епизоотичните заболявания ще бъдат по-често явление, отколкото статистическия модел го предвижда.

scutellator
25.02.2015, 14:42
Дали наистина има виновници за масовите зарази с нозема церане?
Колкото има и виновни за изчезването на парите от КТБ. (че за какво иначе ще им е нужен нов заем на правителството)


Зимната смъртност е именно такъв проблем, и ако приемем че напоследък е зачестила, трябва да се направи НАЦИОНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ от следствените органи.


Като ЕРП-тата направиха разследване дали високите сметки на ток са резултат от надписване или неизправност на електромерите - какво стана? - Констатираха това, което вече си знаеха.

BateMisho
25.02.2015, 14:49
Колеги, замислете се защо е третирал 7 пъти. Явно е имало причина за това.

Абстрахирайки се от така наречените майкоразвъдни стопанства, за които се твърди, че разпространяват нозема, третирането седем пъти може да е свързано с някоя от следните причини:

- системна липса на третиране в минали периоди
- ниска квалификация на пчеларя водеща до нефективно третиране в собствения пчелин и неспазване на добрите пчеларски практики т.е рецидив на болестта
- свръхконцентрация на пчелини и частично третиране от пчеларите в района, т.е един третира, а друг не и така заразата идва от съседните кошери

Тук виждам ролята на пчеларското дружество да следи за състоянието на семействата чрез проверители, за правилното и едновременно прилагане на медикаменти, водене на точна статистика и систематизиране на резултатите. Всичко това, обаче, изисква добри организаторски и аналитични способности, които пък не са толкова необходими за организирането на фестивали и сълзливи седенки пред камерите.

ch.atanasov
25.02.2015, 16:26
Колега ,твоите три констатации могат да бъдат верни само в един случай.Ако приема ,че хората в Странджа умишлено си затриват пчелите ,за да вземат някакви пари.Ако хората около Манол го правят ,то едва ли всички останали от района.

Максим Тодоров
25.02.2015, 16:35
Този Манол ако е био пчелар значи е третирал с някакви био препарати които да нямат кой знай какъв ефект върху кърлежа и затова да се е стигнало до там.

Генчо Генчев
25.02.2015, 16:48
Що един формитом ги прави да умерат акарите прави.Пушалката с тимол също ги изтребва.

scutellator
25.02.2015, 17:15
- свръхконцентрация на пчелини и частично третиране от пчеларите в района, т.е един третира, а друг не и така заразата идва от съседните кошери


В каква степен третираните семейства биха могли да се реинфестират от околните? Надявам се тук не говорим за "ефекта на доминото" (високи нива на вароа, от които семействата се сриват, след което биват ограбвани (заедно с акарите) от още живите)



Тук виждам ролята на пчеларското дружество да следи за състоянието на семействата чрез проверители, за правилното и едновременно прилагане на медикаменти, водене на точна статистика и систематизиране на резултатите.



На гол г*з, чифте пищови! Надявам се някой ден да се събудите от възприетите илюзии, останали от социализма.
Да речем че става въпрос за заразно заболяване от ранга на Ам. гнилец. Стига въпросите за невнасянето му в даден район да бъдат решени (посредством ветеринарен контрол над търговията(майки, отводки/рояци и семейства) и движението (подвижно пчеларство) на пчели), той може да се контролира на национално ниво без никакви други мерки. ПЪК ако случайно в някой район се появи заболяване, то разпространението му ще бъде ограничено САМО ТАМ и лесно може да бъде прекъснато НАВРЕМЕ.

Aranis
25.02.2015, 17:33
Само на мен ли ми се струва, че в тия пити мед няма?...Гледам клипчетата отново и отново - мед няма! Особено от тия на Нова и БТВ, сумарно меда от извадените пити имаше не повече от 1 пита, като количество. Нещо ми се струва, че поради лошата 2014 година, за мановия мед колегите са извадили повече от колкото е трябвало.

И второ - много черни тия пити. Поне на 4-5 сезона са. Тия хора не ги ли подменят? Много рядко слагам пита 4-ти сенон. Ако зимните пчели са отгледани в тези рамки, нищо чудно, че не са избутали до пролетта.

Не ги познавам тия хора, може би са сериозни гурута в пчеларството, да ме прощават ако бъркам в заключенията си, но според мен не само опаразитяването е довело до това положение, но и груби пчеларски грешки и порочни практики.

ch.atanasov
25.02.2015, 17:54
Тъй като няма желаещи за дискусия от Странджа ,може ние да си "бъбрим" .Колега Aranis ,виждал ли си семейство умряло от глад?За питите: две от изчезналите ми семейства са с пити на две години.Друго ,което бере дуаша ,също е с нови пити.В същото време из кошерите има пити на повече от 12г.,като семйствата са много добре.Как би го обяснил това.

Aranis
25.02.2015, 18:16
Всъщност има колеги, посочили Странджа, като пчеларски район, но те не писаха нищо за масова смъртност по пчелините им.

Правя изводи от това, което съм видял, в следствие на моя пчеларски опит, и знания от литература, за която не пестя средства и време да чета. За това и написах, че не познавам хората и говоря само и единствено от свое име, без да ангажирам никого. Нито съм научен работник за да го направя, нито изнасям лекции или правя експерименти. Чета, разсъждавам, тествам, прилагам (искам съвет от Бай Илия, ако нещо не ми се получава :laughing:). Общо взето това е моята стандартна практика.
На въпроса - старая се да не виждам, но миналата година поради моя грешка видях! Пчелите остават на кълбо, на горната летва (нямаше нито една капка мед). По втория въпрос, не е важно на колко години са питите, а какво е отгледано в тях. И аз реално не съм си сменял магазинните пити, но в тях не се гледа пило. Бели са като деня в който са изградени. А тези от клиповете са черни. Ако зимните пчели са отгледани в тях...няма да казвам, какви са негативните последици, защото хората са изписали цели книги въху проблема и са правили опити с години...

ch.atanasov
25.02.2015, 18:24
Въпросите ми бяха по скоро риторични.Мисълта ми беше ,че това което пишеш не е причината за тази голяма смъртност .Може и да греша.

vanHanegem
25.02.2015, 18:29
Атанасов, причините са ясни и за такива пчелари като Янев! Те бяха споделени и от най-близкото обкръжение на "царя" в социалните мрежи! Я ни кажи смъртността на твоя пчелин каква е, нали и ти си от този район.

ianev
25.02.2015, 18:37
Нещо за пчеларстването ми ли имаш да кажеш vanHanegem не помня да сме яли и пили на една маса та камо ли да сме говорили с теб. Аз съм наред не се занимавай с мен

ch.atanasov
25.02.2015, 18:37
Причините не са ясни само за мен ,защото не допускам колегите да не си гледат пчелите и да не третират ,както го правим ние.Моите пчели не са в Странджа.За загубите до този момент съм писал.

Aranis
25.02.2015, 18:39
Не съм твърдял, че 100% това са причините. Само научни работници и лаборанти могат да потвърдят причините. Просто тия неща ми направиха лошо впечатление от всички изгледани клипове. Съчуствам на колегите и не искам "да ритам" паднали хора, защото знам колко ми е болно при всяко изгубено семейство.

jorors
25.02.2015, 18:46
Само на мен ли ми се струва, че в тия пити мед няма?...Гледам клипчетата отново и отново - мед няма! Особено от тия на Нова и БТВ, сумарно меда от извадените пити имаше не повече от 1 пита, като количество. Нещо ми се струва, че поради лошата 2014 година, за мановия мед колегите са извадили повече от колкото е трябвало.

И второ - много черни тия пити. Поне на 4-5 сезона са. Тия хора не ги ли подменят? Много рядко слагам пита 4-ти сенон. Ако зимните пчели са отгледани в тези рамки, нищо чудно, че не са избутали до пролетта.

Не ги познавам тия хора, може би са сериозни гурута в пчеларството, да ме прощават ако бъркам в заключенията си, но според мен не само опаразитяването е довело до това положение, но и груби пчеларски грешки и порочни практики.

Питите са им много хубави даже, това им е последният проблем. Ако не знаеш пчелите зимуват по-добре на по-тъмни пити, че държат по -топло.

Mateev
25.02.2015, 18:50
А меда в тези пити дали не е манов? Специално и за двата вида нозематози изрично пише в литературата, че мановият мед ги активира.

Би трябвало всички пчелари в Странджа есента да изцентрофужат на 100% всичките си пити, дори и в плодника, и после да заредят семействата с по 15-16 килограма инвертиран сироп 70%. Дали това е правено или не? Наясно ли са колегите от Странджа, че мановия им мед е както дар божи, така и нож в гърба?

Цитирам:
Профилактика. Редица фактори благоприятствуват за възникването и по-тежкото протичане на нозематозата. Затова трябва да се вземат мерки за отстраняването им преди зазимяването и по време на зимуването на пчелните семейства. Преди всичко се налага отстраняването на мановия мед от гнездата, ако пчелите са събрали такъв през лятото, и заменянето му с доброкачествен мед или захарен сироп. Семействата трябва да се зазимят като силни — с повече млади пчели. Гнездата се затоплят добре при зазимяването и същевременно се осигурява възможност за добро вентилиране на кошерите през зимата, за да се отстранява излишната влага; ........

Виждате че фактор номер 1 за нозематозата е мановия мед, а точно той е в изобилие в Странджа ........
Ето линк към пълната информация: http://gradina.bgvhod.com/2012/05/12/%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D 0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7/

ianev
25.02.2015, 18:51
Не не е манов миналата година колегите не искараха и 1 кг мана! Не че не знаеха как да го извадят или не могат да си гледат кошерите или че са некомпетентни, а просто манов мед нямаше....

kapanec
25.02.2015, 22:04
Тогава можели да знаем на какъв мед са зазимени .Медът от пострадалите пчелини изследван ли е

vanHanegem
25.02.2015, 22:28
Как на какъв мед са зазимени? Не виждаш ли - на никакъв? :) Това което прилича на медови запаси е на последните пити и е от предходните години! То на тия 20 пчели не им трябва много...та затова не са им оставили! :) И отново се учудвам на бруталната им наглост - аз такъв кошер няма да отворя и пред най-добрите си приятели (от срам), а те са викнали да снимат всички телевизии!!!

зуница
27.02.2015, 09:39
Изследванията на пробите!?Ако резултатите не се появят в публичното пространство мястото за всякакви заключения е свободно.А какви ще са преобладаващите се досещате сами.

georgi rumenov
04.03.2015, 22:21
Най-вероятно това е церана.

Mateev
05.03.2015, 09:15
Вчера на панаира говорих с Манол от първа ръка. Той ми каза, че са дали 3 комплекта проби за изследване в 3 различни лаборатории в България. На западни лаборатории не са пращали проби, защото изследванията са много скъпи. В българските изследвания има противоречия, което му дава правото да се съмнява в българските лаборатории. Например една лаборатория открива ЦЕРАНА, а друга - не. Общото във всички изследвания обаче е наличието на ВАРОАТОЗА в изобилие - тука лабораториите са единодушни.

Версията на Манол е (и аз съм склонен да се съглася с него), че вероятно говорим за измиране от някакъв болестотворен агент (вирус, бактерия и т.н.), който нашите лаборатории нямат възможност (апаратура, тестове, методики) за да го открият и докажат. Разпространителя на този агент се явява акара, който пробива хитиновата обвивка на пчелите и така прави открита рана, през която вече много лесно могат да навлязат всякакви болестотворни агенти.

Та това е историята, и тя вероятно е вярна. Какъвто и да е истинския болестотворен агент, нямаше да успее да избие семействата, ако есента беше проведена правилна борба с акара. А как трябва да се води правилна борба с акара - това вече е друга история. Специално в това отношение аз съм сигурен, че не само Манол, но и много други български пчелари имат грешна представа и грешни методи за борба с акара. Некомпетентност, недооценяване на заплахата, неправилно третиране, неправилна или никаква проверка дали третирането е било успешно - всичко това масово се шири в българското пчеларство и случая със Странджа няма да е нито първия, нито последния с такива тежки последици.

За мене лично аз си извадих следните поуки:
1. Трябва непрекъснато да се сменят методите и препаратите, с които се третира акара, за да не възниква резистентност.
2. След всяко едно третиране да се прави ПРОВЕРКА дали третирането е било успешно - например с повторно контролно третиране на някои кошери с Чекмайт или Байварол.
3. Задължително третиране и с Нозевит+ - това за собствено успокоение, но и вероятно помага.

Mateev
05.03.2015, 09:29
Забравих да ви кажа най-важното. Манол каза, че в региона има пчелари, които есента са третирали с Тетрациклин (широкоспектърен антибиотик). При тях смъртноста е нулева (семействата им са живи и здрави). Точно това го навежда на мисълта, че в региона се шири някаква зараза от някаква болест, неоткрита от българските лаборатории. И от тази болест са се спасили само тези, които са третирали с широкоспектърни антибиотици.

А защо някой е решил да третира с антибиотици - това вече е друг въпрос. Може би проблема с високата смъртност не е от вчера .....

ch.atanasov
05.03.2015, 09:53
При тази нулева смъртност ,явно на много места ползват антибиотици.Моето мнение е ,че проблема е в неправилното използване ,което е довело до забраната им.Интересно -нямаме една свястна лаборатория ,а доценти и професори -бол.

scutellator
05.03.2015, 11:08
Забравих да ви кажа най-важното. Манол каза, че в региона има пчелари, които есента са третирали с Тетрациклин (широкоспектърен антибиотик). При тях смъртноста е нулева (семействата им са живи и здрави). Точно това го навежда на мисълта, че в региона се шири някаква зараза от някаква болест, неоткрита от българските лаборатории. И от тази болест са се спасили само тези, които са третирали с широкоспектърни антибиотици.


Подозирам че не това е причината, но не го изключвам като възможност. Например американскуте пчелари съобщават, че препаратите за ам. и евр. гнилец (т.е. пак ОТС) премахват също и симптомите на PMS (IBDS), макар че последното е от предимно вирусно естество.

Антибиотиците нямат ефект върху вирусите (в общия случай) и когато човек се разболее, нап. от грип, и му бъде предписан някакъв антибиотик, то не е за да се бори с вируса, а за да подтиска бактерийните инфекции, да помогне на организма по-лесно САМ да се справи с вирусите.

Брат Адам също съобщава, че третирането с фумагилин (всяка година с началото на "сушата" в края на ляртото са започвали/изостряли проблеми с нозематоза, при някои семейства) премахвало също и симптомите на паралич, въпреки че последното се причинява от вируси.
В момента спекулирам, но според мен това е и причината пчеларите да се хвалят "колко много помагал" фумагилина срещу нозематозата и пълнел кошерите с пчели- просто защото е антибиотик, а не толкова че има някакъв кой знае какъв ефект върху самата нозема ( според всички изследвания в последните няколко години, третирането с фумагилин по-скоро може да влоши ноземната инфекция, отколкото да подобри състоянието й)

Внимание!!! Не препоръчвам на никого употребата на антибиотици! Ако някой, въпреки всичко, на свой риск реши да използва тетрациклини, трябва да знае, че употребата им в комбинация с пиретроиди (внимание!!! повечето лентички съдържат пиретроиди!!!) не се препоръчва!

m_pchelari
05.03.2015, 11:14
А пита ли го с какво са хранили на есен. Някои писа за смьртност от дрожди.

DimityrG
05.03.2015, 12:09
Тоя проблем при мене се появи през пролетта на 2013,писах за това тука,писах как необяснимо за мене се изпразниха 67 кошера,след това и направените около 50-тина отводки.Бил съм проверител по времето до промените,пчеларствам защото го ОБИЧАМ това занимание и нямаше нещо на руски и български(вкл.информационе не пакет по почеларство на БАН) което да го нямаше в библиотеката ми(има си го и сега,два големи шкафа...),съставяли сме протоколи за АГ,нападения от мечки(пчеларствах преди в полите на Пирин)виждал съм голяма опаразитеност с акар(в много пъти по-висока от това което има в момента,аз разрязвам около 20 см 2 зап.търтиево пило промивам във вода и на бял лист се вижда горе долу колко е голям проблема)Имал съм години наред 2-3 процента смъртност(и нулева също,антибиотици профилактично не съм давал НИКОГА и по времето когато всеки даваше)След това рутината те завърта,нещата са наред какво по-хубаво...(Да ама ти идва като удар с чук-това са думи на Андон-скутелатор-от него прочетох за многото вируси,в интерес на истината мислех деформациите на крила за причинени от акара...пряко,не косвено...за параличите знаех,но мислех че не е проблем,за цераната бях чул,но мислех ,че трябва да е свързана с разтройство!Това е рутината,а трябва да сме нащрек,времето е такова ...Нека благодаря Тука на Андон!Чест и почитания за всичко което е споделил тука по тия (и не само)проблеми),сега разбира се следя и се опитвам да свързвам нещата...последното което написа,за амебозите и трипамонозите(ако не беше посочил ,дори не бих попаднал на информация за тях,пак рутина...) Много дълго стана,След 17 ще кажа тука какво е при мене положението,Знам как да зазимя пчелите си(и колегите също) не ползвам ахтибиотици(познавам доста които ползват)третирал съм с мравчена и оксална киселина август септември и ноември последните две години.ОТ СЪРЦЕ пожелавам на ВСички здрави пчели,Балгопожелания за вас и близките!!!

ch.atanasov
05.03.2015, 12:43
Колега ,много си прав за рутината и течението ,което ни носи.Това ,което си ни пожелал -да се случи с пълна сила и при теб.И да не забравиш 17 -ти.:bigsmile:

Pavel_Bs
05.03.2015, 14:32
Не третирам с антибиотици,но и моят пчелин не е баш в Странджа.Сега да не изкарате,че на който не са му умрели пчелите,то това е защото ги блъска с антибиотици.Вече очаквам всичко да чуя.

DimityrG
05.03.2015, 15:33
ще няколко думи,страдат силни семейства,имам си 5-6 от които вземах м-л за отгл.на майки,дневника ми е елементарен ,та там с леки изменения ги опрделям и оценявам всяка година,имах си така да се каже и любими 3-4, и те Всички без 1 са аут,миналата година при мене нещата се постабилизираха,имах около 10 процента и пак отличници...сега трябва да се оглеждаме за най- устойчивите за нашите простички усилия по селекция , поне докато се
стабилизира положението)
Имам ангажимент до 15 ,ако не успея на 17,на 18 ще докладвам! И да ви пожелая една медоносна и спорна година та ЗДРАВИТЕ Ви семейства да зарадват до един!!

tarty
05.03.2015, 22:09
Най после открих,защо умират пчелите в Страндажа,след днешното посещение на пчелина на г-н Титов.Ми то на 100 бр трябвало да имаш 40 празни,:-) :-) :-) :-) :-) ,а аз умник с умника,миналата от общо 310 имах 18 бр загинали/празни/.Сещам се и за друго казано от колегата.През 2012 имало голяма смъртност в Пловдиско,то май тази смъртност прескача от район в район през 2-3 години.

evgeni.filimonov
05.03.2015, 22:56
Когато се набляга на количеството, а не на качеството - резултата е такъв. За всичко е виновен ПЧЕЛАРЯ.
Аз съм за - НЕ НА ПРОГРАМИТЕ.

koragroup
05.03.2015, 23:19
Когато се набляга на количеството, а не на качеството - резултата е такъв. За всичко е виновен ПЧЕЛАРЯ.
Аз съм за - НЕ НА ПРОГРАМИТЕ.

Е добре де, ма аз не разбирам защо. Първите две изречения - добре. Ама третото... малко продължава да ми звучи като - "НЕ НА РОЗОВИТЕ КОШЕРИ".

Дамян Дамянов
05.03.2015, 23:38
Когато се набляга на количеството, а не на качеството - резултата е такъв. За всичко е виновен ПЧЕЛАРЯ.
Аз съм за - НЕ НА ПРОГРАМИТЕ.

http://s3.postimg.org/hutylcvj3/emoticon_0148_yes.gif Този път няма да съм аз лошия.

Димитър Бонев
06.03.2015, 09:09
Как смяташ да правиш селекцията. Много ми е интересно. С изкуствено осеменяване или със свободно оплождане. Ако е първото, да може и да направиш някаква селекция, при свободното оплождане малко трудно, особено когато си само с 5-6 семейства, които да дават бащин материал. А какво става с търтеите на останалите? После в изолиран район ли работиш? Как ще си сигурен, че търтеите, които оплождат майката са точно от тези семейства, които са отличници.

delta.e
14.03.2015, 23:12
А меда в тези пити дали не е манов? Специално и за двата вида нозематози изрично пише в литературата, че мановият мед ги активира.

Би трябвало всички пчелари в Странджа есента да изцентрофужат на 100% всичките си пити, дори и в плодника, и после да заредят семействата с по 15-16 килограма инвертиран сироп 70%. Дали това е правено или не? Наясно ли са колегите от Странджа, че мановия им мед е както дар божи, така и нож в гърба?

Цитирам:
Профилактика. Редица фактори благоприятствуват за възникването и по-тежкото протичане на нозематозата. Затова трябва да се вземат мерки за отстраняването им преди зазимяването и по време на зимуването на пчелните семейства. Преди всичко се налага отстраняването на мановия мед от гнездата, ако пчелите са събрали такъв през лятото, и заменянето му с доброкачествен мед или захарен сироп. Семействата трябва да се зазимят като силни — с повече млади пчели. Гнездата се затоплят добре при зазимяването и същевременно се осигурява възможност за добро вентилиране на кошерите през зимата, за да се отстранява излишната влага; ........

Виждате че фактор номер 1 за нозематозата е мановия мед, а точно той е в изобилие в Странджа ........
Ето линк към пълната информация: http://gradina.bgvhod.com/2012/05/12/%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D 0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7/
Матеев е прав .На 95% мана. Поради тази причина , вуйчо ми , се отказа от отглеждането на пчели преди 30 години в Странджа .Село Кирово .

ch.atanasov
14.03.2015, 23:20
Матеев е прав .На 95% мана. Поради тази причина , вуйчо ми , се отказа от отглеждането на пчели преди 30 години в Странджа .Село Кирово .

Колега ,червено пръстче ,но не се впрягай.Вуйчо ти е сгрешил.Някои хора направиха пачка в Странджа.

tarty
15.03.2015, 00:01
Матеев е прав .На 95% мана. Поради тази причина , вуйчо ми , се отказа от отглеждането на пчели преди 30 години в Странджа .Село Кирово .
Както пише Ханегем,чичо ти по добре да гледа овце в Странджа а не пчели,щом не е разбрал как се оцелява само на мана :-) :-) :-) :-) :-) ,в кръга на майтапа.

валко
21.03.2015, 11:57
Матеев е прав .На 95% мана. Поради тази причина , вуйчо ми , се отказа от отглеждането на пчели преди 30 години в Странджа .Село Кирово .
Дано да е жив и здрав вуичо ти да види каква рапица има днес около кирово ,пак може да почне .

Максим Тодоров
21.03.2015, 14:03
В крайна сметка разбра ли се от какво са загинали семействата на Манол и другите по край него?

vanHanegem
21.03.2015, 16:49
Те мълчат като пръднали, а иначе е ясно дори за всяко дете! :)

Искрен Мутафов
21.03.2015, 20:40
В крайна сметка разбра ли се от какво са загинали семействата на Манол и другите по край него?

Май не четете някой теми...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2194&page=10

vanHanegem
21.03.2015, 20:49
Май не четете някой теми...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2194&page=10

Четем, четем! Но искаме да прочетем от тези, които реваха най-много - юнаците Лалов, Янев, Павел_Бс и т.н. Ако пък чичо Манол - предводителя изкаже мнение...ще е най-интересно! :)

delta.e
21.03.2015, 21:14
Както пише Ханегем,чичо ти по добре да гледа овце в Странджа а не пчели,щом не е разбрал как се оцелява само на мана :-) :-) :-) :-) :-) ,в кръга на майтапа.
Не е само ,това причината - няколко семейства изгоряха и на полето.
Не ,че сега не се палят стърнища .

vanHanegem
24.03.2015, 18:34
Ботьо Ботев е категоричен:
http://burgasdream.com/BG/index.php/bg/2013-12-15-13-42-40/7786-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%BB%D0%B8%D 0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D 0%B5

delta.e
24.03.2015, 20:03
Поговорката е -,, Скъпи на триците и евтини на брашното ,, .

Юрий Цветков
25.03.2015, 10:21
Поговорката е -,, Скъпи на триците и евтини на брашното ,, .
Прав си. Но в случая не това е важното.

DimityrG
24.04.2015, 22:11
За положението тая пролет (обещал бях да "докладвам" на 18 мин. месец ,но ...стана така ,че не успях и се извинявам за което):
От 106 зазимени семейства оцелелите са 94 (една търтовка разформировах,бяха 95) От тях 6 унищожени от бурсук,на 15 мишите предпазители изкъртени и огънати на 8-морка,но пчелите са непокътнати,не знам дали не е белка,един колега спомена за такъв случай след посещение на видра...един има доста пчели на дъното и меда е ограбен,напусналите сем.са 4-ри.В момента се развиват сравнително добре,направил съм опушване 4-5 пъти с цвят от вратига(знам за отношението към това на част от колегите...),на сем. под средното ниво на развитие и по две третирания с мравчена киселина 20-25 милилитра 65 процентна в пластмасови турски изпарители между рамките (по два бр и по един на- най слабите). Тъи като имам да заселвам доста празни кочери смятам да направя отводките със старите майки и по две -три пити незапечатано пило които да третирам с мр.к-на. На сем с основно запечатано пило след 21 ден когато се излюпи пилото същото третиране за очистване на акара.
В края на краищата смятам това за основния проблем(вароатозата),вероя но лека полека се изработва имунитет срещо вирсите ,ноземите и всякакви други патогени и дано да се нормализира обстановката.
Точно не е истина,че третиралите с тетрациклини нямат загубени сем,напротив имат...
Направил бях опит със седем отводки в късния август със вероятно зимни пчели на две-три рамки,всичките са добре ...Поздрави и благопожелания!

DimityrG
24.04.2015, 22:13
Пропуснах,имах две сем.отслабнали много през август 13 год,сега са силни,жизнени сем с редовно пило,тогава ги третирах трикратно с мр.киселина веднага след откриване на проблема и есента с малко подсилване(с по две пити пчели и мед от другия пчелин) и третиране с окс.к-на се "оправиха" и се развиват нормално...

vanHanegem
13.02.2016, 18:02
По темата не е писано тази година. Миналата година по това време беше интересно - с много богат снимков и видеоматериал! Та...рекох да попитам - какво е положението тази зима?

M.Milkov
13.02.2016, 18:19
Рано е, март месец ще ги броим.Дано колегите да нямат проблеми като миналата година.На никой не му е приятно да има загуби.През пролетта на 2012г .от 25 бр.зазимени останах с 3бр.Сега имам 30бр.Въстанових ги без да купувам нови семейства.Не е много приятно.

tarty
13.02.2016, 20:22
По темата не е писано тази година. Миналата година по това време беше интересно - с много богат снимков и видеоматериал! Та...рекох да попитам - какво е положението тази зима?
От 170 бр на единия пчелин, две окрадени и две търтовки, на другия от 80 бр няма загуба. Ако невярваш ела да ги видиш, но недей започвай пак да обиждаш, че нервите този път може да не ми издържат.

бат тянко
13.02.2016, 20:47
Аз не вярвам, кога да идвам ама няма да съм сам?

tarty
13.02.2016, 21:07
Аз не вярвам, кога да идвам ама няма да съм сам?
Другата неделя ако искаш, че утре заминавам на Пампорово да почина. Все пак щом печелим пари от пчеларството, трябва и да ги харчим. Ако мислиш, че ще отнеме време може да вземем скарата и някоя друга пържола :-) :-) :-)

iliew
13.02.2016, 21:14
...утре заминавам на Пампорово да почина.

Човек, това не звучи добре! :bigsmile:

tarty
13.02.2016, 21:25
Човек, това не звучи добре! :bigsmile:

Няма как, след двудневен престой в Плевен се схванах от разкарване покрай щандовете, та затова ще отида да се разкърша малко. Сезона започва и трябва да се влиза във форма.
Хахаха сега като го прочетох пак схванах намека. Все се опитвам да не изговарям лоши думи, но уви :-) :-) :-) :-) . Да отпочина :-) :-) :-) :-) така може ли?

vanHanegem
13.02.2016, 21:29
От 170 бр на единия пчелин, две окрадени и две търтовки, на другия от 80 бр няма загуба. Ако невярваш ела да ги видиш, но недей започвай пак да обиждаш, че нервите този път може да не ми издържат.

Не си спомням да си имал оплаквания и миналата година, за разлика от други. Но...реши да бъдеш съпричастен, та запя с тях в един хор!

tarty
13.02.2016, 21:37
Не си спомням да си имал оплаквания и миналата година, за разлика от други. Но...реши да бъдеш съпричастен, та запя с тях в един хор!
Как да нямах, имах естествено и никога не съм го крил, за разлика от много други. Преди да започнете, не не съм взел пари от държавата за моята смъртност. До средата на март от 246 бр ми останаха 127 бр,но загиналите бяха много малко. До нова година към 90 бр бях обединил, защото бяха толкова отслабнали откъм пчели,че нямаше да оцелеят. Към 15 бр бяха ограбени от другите кошери.

vanHanegem
13.02.2016, 21:43
Как да нямах, имах естествено и никога не съм го крил, за разлика от много други. Преди да започнете, не не съм взел пари от държавата за моята смъртност. До средата на март от 246 бр ми останаха 127 бр,но загиналите бяха много малко. До нова година към 90 бр бях обединил, защото бяха толкова отслабнали откъм пчели,че нямаше да оцелеят. Към 15 бр бяха ограбени от другите кошери.

Обединил си ги и ги спасил. Така трябва да прави всеки - слабото се обединява, а болното се унищожава! Когато се включиш в един отбор с посерковци, няма как да бъдеш различен от останалите....

tarty
13.02.2016, 22:08
Обединил си ги и ги спасил. Така трябва да прави всеки - слабото се обединява, а болното се унищожава! Когато се включиш в един отбор с посерковци, няма как да бъдеш различен от останалите....
Хахаха спасил,какво съм спасил? Кошерите ли? Важното за мен е, този момент да го обърна в нещо печелившо за мен и това го постигнах. Най-малкото е, че ми останаха майките подържащи по хигиенично семейство/акара ?/. Природата направи това за което не се бях сетил до тогава. Миналата година купих 5 майки, който за момента вървят наравно с мойто пройзводство, но при третирането с ОК началото на декември за акар, имаха двойно повече спрямо мойте. Докато има хора с твойто мислене, за които колегите им са ПОСЕРКОВЦИ, никога няма да има обединение в сектора. От каде тази злоба в тебе? Как може като лекар, който се е заклел да спазва Хипократовата клетва да има виждане за хората по този начин? Как може да не подадеш ръка на хора в нужда? Ти виждал ли си пенсионер човек,как плаче, че от пете му кошера няма един жив? Стигам до мисълта, че на това ви учат, докато учите в университета за доктори, как да накарате по-бързо хората да умрът,а на вас да не ви пука.