PDA

Виж пълната версия : Осиротяло семейство



mmm.1979
24.02.2015, 21:34
Имам 1 семейство без майка и смятам да го обединя с един по слаб но ме претеснява че имаше 2 подобия на моточници и да не е станало търтовка /ако това е възможно по това време да стане търтовка/.Как точно да постъпя в този случай?Осиротялото сем. е силно с много пчели.Смятам тези дни при първа възможност да го прегледам по обстойно.

argilov
24.02.2015, 22:55
Как разбра че е без майка?Ако си сигурен, слагай слабото отгоре като между двете сложи весник "да почетат малко",и каквото такова.

ianev
25.02.2015, 11:57
Може да качиш едното семейство върху другото, на всяко оставяш прелка да излизат а плодниците ги разделяш с мрежа за комари, след седмица махаш мрежата и каквото стане, обикновено съм нямал проблеми.

marianski
25.02.2015, 17:38
Може да качиш едното семейство върху другото, на всяко оставяш прелка да излизат а плодниците ги разделяш с мрежа за комари, след седмица махаш мрежата и каквото стане, обикновено съм нямал проблеми.
майката предполагам не я затваряш в кутия по този начин с мрежата?

Nik_m
25.02.2015, 18:35
майката предполагам не я затваряш в кутия по този начин с мрежата?
От нейните пчели ли ще пазиш майката та да я затваряш в клетка?!

marianski
25.02.2015, 19:28
От нейните пчели ли ще пазиш майката та да я затваряш в клетка?!

цитирам-след седмица махаш мрежата и каквото стане
е както виждаш ще има и чужди пчели!

ianev
25.02.2015, 19:49
За седмица миризмата ще са е оеднаквила а осиротялото ще е приело майката (ако искаш още като ги пръсъединяваш напръскай долното и горното семейство с някаква есенция, аз ползвам есенция Ром за сладкиши). В момента в който усети феромоните на майката горното семейство ще заработи, и ще си е приеме с охота като махнеш мрежата. Стига да не се е отъртовило и вече да има пчели да снасят, тогава цялата тази гимнастика е излишна и направо тръскаш да налитат по останалите кошери кошерите (предполага се че това дали се е отъртовило си го видял преди да сложиш семейството върху другото)

Nik_m
25.02.2015, 21:02
Миналата зима едно семейство беше останало без майка, беше много силен кошер 7-8 междурамия. При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.

Цеко
25.02.2015, 21:54
Миналата зима едно семейство беше останало без майка, беше много силен кошер 7-8 междурамия. При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.

Абсолютно вярно, същия случай имах тази зима, осиротелия кошер го усетих още януари но не бях на 100 % дали е осиротел, преди няколко дни след като се убедих го обединих с един почти умрял :laughing: (но с жива майка) и сега няма проблеми. Не съм ползвал нито вестници, нито мрежи, нито нищо .

zayo
25.02.2015, 22:11
[QUOTE=Цеко;56760]Абсолютно вярно, същия случай имах тази зима, осиротелия кошер го усетих още януари но не бях на 100 % дали е осиротел, преди няколко дни след като се убедих го обединих с един почти умрял :laughing: (но с жива майка) и сега няма проблеми. Не съм ползвал нито вестници, нито мрежи, нито нищо .

Според Й. Кантар през студените месеците когато семейството остане без майка приема новата майка безпроблемно, т.е. без транспортна или др. клетка. Според други автори по това време може по същия начин да се придаде и втора майка, която да бъде приета от семейството.

mmm.1979
25.02.2015, 22:22
Обединявам почти всяка година /есен или пролет/ слабите семейства понеже се стремя на 100% да са само силни и съм наясно с това но не ми се е случвало по това време да имам търтовка и ме притеснава като ги обединя пчелите търтовки да не убият майката.

vlado 9
25.02.2015, 22:22
Имам 1 семейство без майка и смятам да го обединя с един по слаб но ме претеснява че имаше 2 подобия на моточници и да не е станало търтовка /ако това е възможно по това време да стане търтовка/.Как точно да постъпя в този случай?Осиротялото сем. е силно с много пчели.Смятам тези дни при първа възможност да го прегледам по обстойно.

А каква система са кошерите,колегите предложиха варянти за корпусна, но ако твойте са ДБ и дъното и плодника са заедно ???

mmm.1979
25.02.2015, 22:43
Семейството и в ДБ с отделно дъно - така че става за ротации.

Цеко
25.02.2015, 22:55
Обединявам почти всяка година /есен или пролет/ слабите семейства понеже се стремя на 100% да са само силни и съм наясно с това но не ми се е случвало по това време да имам търтовка и ме притеснава като ги обединя пчелите търтовки да не убият майката.
По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.


Семейството и в ДБ с отделно дъно - така че става за ротации.
И моите са ДБ но не ротирам нищо, просто прехвърлям пити.

vlado 9
25.02.2015, 23:54
По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.Може и да покажа след 2-3 дни,онзи ден направих бърз преглед на няколко сем.Едното много силно с юлска майка,но не можа да си подпълни запасите и го подхранвам от Коледа, та онзи ден то имаше търтеи и 20 тина килийки търтеево пило на едно място, ,гледам и не вярвам.До него около 5 на 5см прясно снесени яица,по едно на дъното на килийките,майката не можах да я видя.След 3-4 дни ще го погледна ,надявам се да не е търтовка.

Цеко
26.02.2015, 00:16
Моето осиротело семейство първоначално го открих в началото на януари когато проверявах какви са медовите запаси, но не бях сигурен. Края на януари когато слагах питките мислех да го прегледам по обстойно, но заваля сняг и се провали работата. Сега на 20 февруари го обединих и не беше станало търтовка, доколкото си спомням след 42 дни без майка семейството става търтовка (или нещо такова), но това май не важи за зимата?

zampo
26.02.2015, 07:52
По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.

Има , има .....

Георги Кръстев
26.02.2015, 08:54
При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.
Абсолютно същя случай имам тази зима. В началото на февруари установих, че един от силните ми кошери е останал без майка и ги събрах с една отводка/слаба. Предната неделя дигнах една пита за да видя, имаха замътено пило.

jordanov
26.02.2015, 09:26
...След 3-4 дни ще го погледна ,надявам се да не е търтовка.

По-добре се стягай за рояци:)

pchelata-Z
28.02.2015, 01:50
По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.


И моите са ДБ но не ротирам нищо, просто прехвърлям пити.

"Цеко" какво представляво това ротиране,като процес?

Цеко
28.02.2015, 12:00
При ДБ системата може да ротираш само ако дъното и плодинка са подвижни - между тях може да пъхнеш друг плодник, магазин или корпус според зависи, но е много опасно за кръста :bigsmile:. Ако не са подвижни няма как да пъхаш нищо между тях и тогава се прехвърлят само пити - много по леко и безопасно е.

pchelata-Z
03.03.2015, 02:49
При ДБ системата може да ротираш само ако дъното и плодинка са подвижни - между тях може да пъхнеш друг плодник, магазин или корпус според зависи, но е много опасно за кръста :bigsmile:. Ако не са подвижни няма как да пъхаш нищо между тях и тогава се прехвърлят само пити - много по леко и безопасно е.

Благодаря, тези с които се занимавам половината са от новия модел другата половина са от старите. Още един въпрос ако не е нахално,кокво представлява "прехвърлят се пити" , че съм много назад с материала. drinks;

marianski
03.03.2015, 07:36
Благодаря, тези с които се занимавам половината са от новия модел другата половина са от старите. Още един въпрос ако не е нахално,кокво представлява "прехвърлят се пити" , че съм много назад с материала. drinks;

Пити взети от кошер Х и поставени в кошер Y това е "прехвърляне"

ilko
03.03.2015, 23:03
В един от кошерите установих,че има маточници и в същото време има излюпени търтейи , търтеево пило и яйца по едно в килийка,но запечатано работно пило не видях и майката също не открих

pchelata-Z
04.03.2015, 01:44
Пити взети от кошер Х и поставени в кошер Y това е "прехвърляне"

Благодаря, Marianski drinks; на мен ми се въртеше нещо в главата от сорта, питата да се извади, да се завърти на 180 градуса и пак да се постави на същото място. Но изглежда това е друго нещо. То от толкова четене във форума всичко мие ..............:tres: