PDA

Виж пълната версия : Голям подмор през Февруари.



кубрат
23.02.2015, 22:07
Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?

koragroup
23.02.2015, 22:47
Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?


Кубрате, надявам се да имаш чувство за хумор, но на въпросът ти единствено откривателят на лек за рака и СПИН-а може да отговори еднозначно...

Има поне 20 уточняващи въпроса, които могат да се попитат:
До кога имаше пило есента?
Кога си зазимил?
Как?
С какъв мед?
Подхранва ли?
Докога?
С какво третира?
Кога?
Колко пъти?
За какво?
Какви са ти кошерите?
Какви са ти питите?
Колко опит имаш?
Как се развиваха пчелите през годината?
С какво храни?
Кога?...

Вероятно всеки във форума ще има мнение, но без да е видял, едва ли ще е на 100% сигурен.

Aranis
23.02.2015, 23:01
Да допълня въпросите на колегата - защо храниш при положение, че имат мед?

kapanec
24.02.2015, 06:54
Зимен подмор винаги има но в каква степен е си зависи с какви пчели си ги зазимил и в какви условия зимуват.При силни семейства място за безпокйство няма много пчели естесвено и по голям подмор,но при слаби семейства си личи много и е обезпокойтелно

argilov
24.02.2015, 22:35
Кубрате,тази година ще е така.Зимата е доста променлива и лъже пчелите,а и до късно имаха пило.Приказките за добър и лош пчелар са повече теория.Така че което оцелее, с малко помощ е най добро.Заложи лятото повече майки и които са най добри на тях залагай.

valaz
24.02.2015, 22:44
Щом умрелите пчели са на дъното, най-вероятно да са умрели от акар. Когато умират от глад, те не напускат кълбото. Разгледай внимателно подмора на дъното. Там трябва да намериш отговора на въпроса.

Танаси
25.02.2015, 18:49
Кубрат прегледай си записките колко рамки с пило си имал през септември, защото може да се окаже че по-голямата част от зазимените пчели в кълбото са стари които отпадат през зимата по естествен път а малкото останали да са младите зимни пч. Не е задължително причината да е заболяване. взе ли проба след есенното третиране за да се увериш че препаратите са дали търсения резултат.

todor_19
25.02.2015, 20:42
Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?
Колега аз имам 12 кошера.До 2012 година есента ги третирах с ленти за акара.Всяка година през декември им слагах по 1 кг.храна ,а през февруари още по 1 кг.храна.През зимата на 2012 година януари бяха ми загинали 4 силни семеиства.3 бяха умряли на дъната,а в четвъртия нямаше никакви пчеле.Причината не бе от липсата на храна,защото ги подхранвам всяка зима с готова храна.От тогава започнах да ги третирам началото на ноември при липса на пилос О.К.и да чукна на дърво нямам вече загуба.Мисля ,че причината е акар и ленти ,които продават без достатъчно вещество за третиране на акара.

salash
04.03.2015, 14:59
Имам един умрял кошер и занесох умрели пчели за изследване. Резултата беше , много акари и пчелите загинали от дрожди.
Обясниха ми , че са събрали гроздова захар. В радиус от 3км. няма лозя. Въпроса ми е , какво може да се направи за другите семейства ,които предполагам също са събрали гроздов мед ,но все още са живи?

Mateev
04.03.2015, 18:37
Ами избий акарите и смени меда. Аз така бих постъпил, но не се наемам да давам съвет на други. Това твоето са отчаяни действия, без гаранция за успех. Изпаднал си в ситуация, в която едва ли някой би се наел да ти даде разумен съвет, защото може би вече е късно да се направи каквото и да било. Риска си е само твой, и решението си е твое. И ако измрат и останалите семейства, никой не би се наел да сподели вината, давайки ти несигурен и неизпробван съвет.

Аз лично веднага бих третирал на риск с Чекмайт или Байварол. И след това веднага бих сложил питка над гнездото и инвертиран захарен сироп в хранилката. Не ти го препоръчвам обаче на тебе, защото си нямам никаква представа дали това ще подействува или вече е късно.

evgeni.filimonov
04.03.2015, 21:13
Имам един умрял кошер и занесох умрели пчели за изследване. Резултата беше , много акари и пчелите загинали от дрожди.
Обясниха ми , че са събрали гроздова захар. В радиус от 3км. няма лозя. Въпроса ми е , какво може да се направи за другите семейства ,които предполагам също са събрали гроздов мед ,но все още са живи?

Явно са имали в предвид плодова захар. Нектар от плодове. Но щом другите са добре и са се облетели, не се притеснявай. Сложи им чиста питка без примеси над рамките и чакай пролетта. А за акара, има десетки препарати, които вършат работа.

salash
05.03.2015, 12:56
За акара , есента бях сложил ленти Варостоп , но явно не вършат работа. Сега мисля да ползвам оксалова киселина, въпреки , че някъде пишеше , че се забавя развитието на семейството.

salash
05.03.2015, 13:06
Ами избий акарите и смени меда. Аз така бих постъпил, но не се наемам да давам съвет на други. Това твоето са отчаяни действия, без гаранция за успех. Изпаднал си в ситуация, в която едва ли някой би се наел да ти даде разумен съвет, защото може би вече е късно да се направи каквото и да било. Риска си е само твой, и решението си е твое. И ако измрат и останалите семейства, никой не би се наел да сподели вината, давайки ти несигурен и неизпробван съвет.

Аз лично веднага бих третирал на риск с Чекмайт или Байварол. И след това веднага бих сложил питка над гнездото и инвертиран захарен сироп в хранилката. Не ти го препоръчвам обаче на тебе, защото си нямам никаква представа дали това ще подействува или вече е късно.

За акара е ясно , но всичкия мед няма как да го подменя. А за тия дрожди , за пръв път чувам. Дано да помага очистителното облитане.

ch.atanasov
05.03.2015, 13:52
За акара , есента бях сложил ленти Варостоп , но явно не вършат работа. Сега мисля да ползвам оксалова киселина, въпреки , че някъде пишеше , че се забавя развитието на семейството.

Коега ,би ли споделил по колко ленти слагаш на кошер и кога.

Pavel_Bs
05.03.2015, 14:24
Кандида попадат в списъка с дрожди,които причиняват проблеми на много организми.В литературата е описано,че пчелите могат да боледуват от кандидоза.Възможно е въпросните дрожди да са те.Кандидоза се развива при паднал имунитет и лоша храна(лошо състояние на чревната флора).

salash
05.03.2015, 14:49
Коега ,би ли споделил по колко ленти слагаш на кошер и кога.

Според листовката , 3-4 ленти, зависи на колко рамки е кошера. Сложени са началото на септември

ch.atanasov
05.03.2015, 16:22
Явно не е от броя на лентите.Мисля си дали не си закъснял малко.Преди години ,когато използвах перицин 0,64% гранули ,третирах още в началото на август.Колеги ,които тогава третираха през септември ,се оплакваха от безкрили пчели.Това е само мое предположение ,защото незнайно защо аз съм минал на пролетно третиране.Паметта ми ми изневерява вече.blush;

vanHanegem
05.03.2015, 16:30
През август задължително третиране с акарицидни препарати! Миналата година беше особена - през август (17, 18 и 19) и септември (20, 21 и 22) ние въртяхме мед. Борбата с акара обаче се води през целия активен сезон.

валко
05.03.2015, 16:36
Според листовката , 3-4 ленти, зависи на колко рамки е кошера. Сложени са началото на септември
Късно е началото на септември на 1 ви август лентите трябва да са вътре и то около пилото,виждал съм ленти пуснати по краищата ,по магазините , те и без това слабо мачкат акара но и ние трябва да не отбиваме номера,и после края на ноември едно накапване с оксалова киселина по рецептата на скутелатор .Тази година го направих за първи път доста акара падаха до нова година обаче сега нямам акар на 100 процента .От 85 зазимени семеиства само една търтовка ,миналия ден като напече се чуваха от 200 метра даже се чудя дали да третирам пролетта.

Aranis
05.03.2015, 17:06
Явно не е от броя на лентите.Мисля си дали не си закъснял малко.Преди години ,когато използвах перицин 0,64% гранули ,третирах още в началото на август.Колеги ,които тогава третираха през септември ,се оплакваха от безкрили пчели.Това е само мое предположение ,защото незнайно защо аз съм минал на пролетно третиране.Паметта ми ми изневерява вече.blush;

Не е закъснял. Аз ги слагам на 1-ви септември и ги махам на 15-ти октомври. Никога не съм имал проблем с акара. Не мога и да кажа, че нямам на 100 %, но с лентички и с подигравателно наричания от някои колеги - "био" метод, успявам да държа (поне за момента) акара в разумни граници, без да е напаст и причина за загуба на цели семейства. Не си спомням да съм виждал безкрили пчели, нито парализирани, нито увредени по какъвто и да е начин. Почвам да се чудя дали няма ментаци от това лекарство или пък успехът на третиранията с него да зависи по някакъв начин от климатичните условия? Нямам логичен отговор на този въпрос, разбира се.
Аз също третирам само с прословутите лентички, дето никой не ги харесва и чета за третирания кое от кое с по-сериозни киселини, по пчелите. По този случай не спира да ме гложди мисълта - как се отразява това на пчелите и при 7-8 есенни третирания с различни препарати, какво си мислят самите пчели по въпроса crying;?

Nik_m
05.03.2015, 17:27
Не е закъснял. Аз ги слагам на 1-ви септември и ги махам на 15-ти октомври. Никога не съм имал проблем с акара. Не мога и да кажа, че нямам на 100 %, но с лентички и с подигравателно наричания от някои колеги - "био" метод, успявам да държа (поне за момента) акара в разумни граници, без да е напаст и причина за загуба на цели семейства. Не си спомням да съм виждал безкрили пчели, нито парализирани, нито увредени по какъвто и да е начин. Почвам да се чудя дали няма ментаци от това лекарство или пък успехът на третиранията с него да зависи по някакъв начин от климатичните условия? Нямам логичен отговор на този въпрос, разбира се.
Аз също третирам само с прословутите лентички, дето никой не ги харесва и чета за третирания кое от кое с по-сериозни киселини, по пчелите. По този случай не спира да ме гложди мисълта - как се отразява това на пчелите и при 7-8 есенни третирания с различни препарати, какво си мислят самите пчели по въпроса crying;?
Дано не ти идва до главата да видиш какво е на всякъде да пълзят безкрили пчели. Пролетта всичко беше добре, но лятото все едно някой изсипа акара с кофи в кошерите, в пилото по 6-7 акара в килийка имаше. Третирах по 3 начина няколко пъти и всеки път падаха стотици акари. Предполагам че подхранването с витамини спаси работата иначе да почвам от нулата сега.

G.Kachulev
05.03.2015, 17:46
Явно не е от броя на лентите.Мисля си дали не си закъснял малко.Преди години ,когато използвах перицин 0,64% гранули ,третирах още в началото на август.Колеги ,които тогава третираха през септември ,се оплакваха от безкрили пчели.Това е само мое предположение ,защото незнайно защо аз съм минал на пролетно третиране.Паметта ми ми изневерява вече.blush;
Младежо,който не помни си записва.;).Аз акара го моря с люта чушка,а пък молеца като му бая,направо бяга на подскоци.
.

Aranis
05.03.2015, 17:48
Дано не ти идва до главата да видиш какво е на всякъде да пълзят безкрили пчели. Пролетта всичко беше добре, но лятото все едно някой изсипа акара с кофи в кошерите, в пилото по 6-7 акара в килийка имаше. Третирах по 3 начина няколко пъти и всеки път падаха стотици акари. Предполагам че подхранването с витамини спаси работата иначе да почвам от нулата сега.

Стискам палци и то много сериозно :), но каквото е рекъл тоя отгоре :). Тя миналата година си беше шашава и аз с това си обяснявам, тоя бум на акар, а не толкова някакви организирани конспирации против пчеларството и т.н. Влажна, трудна за пчелите...общо взето много фактори благоприятстваха за развитието на болестотворни организми и паразити...

ch.atanasov
05.03.2015, 17:50
Колега Aranis ,Незнам защо цитираш моя пост.Аз само си мисля ,че колегата е закъснял ,докато другите са уверени в това.Както и да е.Пожелавам ти същото ,като Ник.Незнам отколко време ползваш ленти.Аз ги ползвам откакто се появиха и вече издъхват май.За варостоп пиша.

Mateev
05.03.2015, 17:59
При мене варостопа спря да действува още на второто третиране. Миналата година пролетта си свърши работата, а есента нищо не можа да убие. Тогава реших, че съм купил фалшиви лентички, но може и резистентност да е имало при моя акар. След това повторих третирането с оксалова киселина и изпадна страшно много акар. Следващата година пролетта и есента третирах с оксалова киселина, но изглежда и на нея и се изчерпа потенциала. Тази пролет пак трябва да сменям с нещо друго.

Чудя се дали тази година да не пробвам със строителни рамки, сложени в центъра на пилото. Идеята е в ДБ плодник да сложа изградена ЛР пита (а в ЛР корпус - магазинна пита), и веднъж на две седмици да режа далака отдолу, който ще е с височина максимум 7 сантиметра и така няма да губя много яйца от майката. Тъкмо и малко восък да си произведа.

Aranis
05.03.2015, 17:59
Колега Атанасов, не е насочено или личноdrinks;. Исках да изкажа опуниращо мнение за закъснянието с поставянето. Видях, че има и колеги които са на 180 градуса от моето мнение, но те още не го бяха споделили по това време :). Извинявай, не съм искал да те обидя или да изостря спора с лентичките, а само да направя съпоставка на две разнопосочни мнения :).


При мене варостопа спря да действува още на второто третиране. Миналата година пролетта си свърши работата, а есента нищо не можа да убие. Тогава реших, че съм купил фалшиви лентички, но може и резистентност да е имало при моя акар. След това повторих третирането с оксалова киселина и изпадна страшно много акар. Следващата година пролетта и есента третирах с оксалова киселина, но изглежда и на нея и се изчерпа потенциала. Тази пролет пак трябва да сменям с нещо друго.

Чудя се дали тази година да не пробвам със строителни рамки, сложени в центъра на пилото. Идеята е в рутов корпус да сложа изградена магазинна пита, и веднъж на две седмици да режа далака отдолу. Тъкмо и малко восък да си произведа.

Аз също мисля, че разковничето е в диференцираната борба. Силни семейства, сериозна работа със строителна рамка (аз слагам 2 от двете страни на пилото, предпоследни в долния корпус) и малко химикал разбира се, но разумно. В крайна сметка меда го ядат хора, а натрупаните по питите отрови се предават и на меда.

nyanakiev
05.03.2015, 18:33
колкото и да е ефикасно третирането не трябва да се повтаря пролет и
есен с един медикамент а за строителната рамка за дб не е ли по добре да се ползва плодникова рамка посредата с допълнителна летва

kuline
05.03.2015, 18:38
Темата доста се "изроди".
С риска да се повторя, от мое писание в друга тема, както и други постове на колеги в тази тема, ще кажа от опит (подчертавам), че не е нужно да се третира 5-10 пъти с какво ли не, на принципа проба грешка, за да се убедим, какво е ефикасно. Аз лично доста се наложи да прочета (имах проблеми преди 2-3 години), както и да изгледам клипове на лектории из интернет, за да приложа ефективен метод с третиране само и единствено есен двукратно с мравчена и веднъж с ОК. Работя и със строителна рамка, но тя е само като допълнение на методите за третиране срещу акара, а и за добив на восък.
Що се отнася до колегата, открил темата, мога да го посъветвам, да не търси отговора само и единствено в постовете на писачите тук. Ще е необходимо да вложи необходимия разсъдък, за да открие отговора на въпроса, който задава.

ch.atanasov
05.03.2015, 21:58
Темата доста се "изроди".
С риска да се повторя, от мое писание в друга тема, както и други постове на колеги в тази тема, ще кажа от опит (подчертавам), че не е нужно да се третира 5-10 пъти с какво ли не, на принципа проба грешка, за да се убедим, какво е ефикасно. Аз лично доста се наложи да прочета (имах проблеми преди 2-3 години), както и да изгледам клипове на лектории из интернет, за да приложа ефективен метод с третиране само и единствено есен двукратно с мравчена и веднъж с ОК. Работя и със строителна рамка, но тя е само като допълнение на методите за третиране срещу акара, а и за добив на восък.
Що се отнася до колегата, открил темата, мога да го посъветвам, да не търси отговора само и единствено в постовете на писачите тук. Ще е необходимо да вложи необходимия разсъдък, за да открие отговора на въпроса, който задава.
Колега ,много категорично мнение за опит от 2-3г. с тези препарати.Понеже аз търся отговор от "писачите тук" ,някъде четох ,че мравчената киселина пречи на прашеца да се превърне в перга.Ти как се справяш с този проблем?Чувал съм за скапани майки от мравчената --вярно ли е?

ch.atanasov
05.03.2015, 22:08
Младежо,който не помни си записва.;).Аз акара го моря с люта чушка,а пък молеца като му бая,направо бяга на подскоци.
.
Колега ,това "младежо " незнам обижда ли ме или трябва да те черпя.Ама внимавай ,че Дюлево ми е на един хвърлей камък.:mad:Мурафета с лютите чушки да не ги научи от Кольо?:bigsmile:

kuline
05.03.2015, 22:58
Колега ,много категорично мнение за опит от 2-3г. с тези препарати.Понеже аз търся отговор от "писачите тук" ,някъде четох ,че мравчената киселина пречи на прашеца да се превърне в перга.Ти как се справяш с този проблем?Чувал съм за скапани майки от мравчената --вярно ли е?

Ако предположим, че ти не използваш киселини, как разбра, че прашеца в твоите семейства се е превърнал в перга? За скапани майки-незнам. Ако имаш в предвид загуба на майки, то да има такива случаи, но под 0,5%.
А и щях да забравя за "опита ми", амии той е достатъчно години , за да проумея кое е ефективно и кое не е.

Обърни внимание на подписа на Евгени Филимонов!!!

asusat
06.03.2015, 12:51
Хванах се за лютите чушки! Верно ли пречат на развитието на акара и как се прилага лютивината ? В сироп захарен,или стриваш люти чюшки и ръсиш между рамките !

valaz
06.03.2015, 13:03
При мен,последното загинало през зимата пчелно семейство бе преди около 4 до 5 години, след есенно третиране с варотом. Загиналото семейство го бях купил от пчелар, от който впоследствие научих, че е третирал само с варотом. Болшинството от мъртвите пчели бяха на дъното.

jordanov
06.03.2015, 13:28
asusat,
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=73&page=2

Дамян Дамянов
06.03.2015, 16:50
Има една много широко разпространена бактерия и е почти невъзможно да я нямате.
- Убива пчелата за дни(дори часове)
- Множи се с невиждани темпове
- Не се изследва
- Симптомите напомнят на няколко заболявания едновременно и няма начин да разберете, че имате проблем.
- Не се лекува с НИКАКВИ антибиотици
- Антибиотиците убиват ЕДИНСТВЕНИЯ(доказан) враг на бактерията в кошера
- Сироп с pH над 4.5-5 и създава идеалните условия за работа
- Познатите акарициди свалят имунитета на пчелите
- Влиза в перфектна връзка с гнилеца(ЕГ, а за АГ не съм сигурен)
...и всичко отива на ма*ната си.

Единствения лек е пчелите да издържат на тази болест, а това може да се случи само ако не се използват антибиотици и акарициди.
Много е вероятно голяма част от семействата да умират от тази бактерия, а не от ноземи, акари, вируси и т.н
Бактерията е вписана в няколко списъка в белите държави, но в България ще я вкарат след 200 години. А нали ние в този форум нищо не разбираме, затова ще оставя величията да се чешат зад врата.
Лекува се само с пробиотици, витамин C и киселини и задължително сиропа трябва да е с pH под 5.
Пчелите нямат проблем с нея ако не се използват антибиотици и акарициди!

Ето как отново най-големия проблем на пчелите е ПЧЕЛАРЯ!

ivootur
06.03.2015, 17:04
Каква е тази бактерия?Гатанка ли е това,или се забавляваш нещо?

Дамян Дамянов
06.03.2015, 18:10
Каква е тази бактерия?Гатанка ли е това,или се забавляваш нещо?

Не!
Просто едни хора много обичат да си приписват чужди заслуги, а в същото време да оплюват всичко което говорим тук. Нека да свършат малко работа сами и след това критикуват и оплюват колегите тук.
Защо да им даваме отговора наготово?!?!? Нека се поизпотят малко http://smiley.nowdararpour.ir/kolobok3/51.gif
А и дадох лекове за тази бактерия.

Pavel_Bs
06.03.2015, 19:34
Колега Дамянов,не говорим ли за едно и също?Виж пост 15.

Дамян Дамянов
06.03.2015, 19:47
Колега Дамянов,не говорим ли за едно и също?Виж пост 15.

Павка, не е същата. Тази е много по-голяма гад.
Също като при Кандидата(Candida) проблемите започват когато се наруши баланса.
И двете започват да създават проблеми след използването на антибиотици.

Pavel_Bs
06.03.2015, 19:49
Ха сега де,да не говориш за ешерихията?Както сме разисквали в темата за пробиотиците,наруши ли се чревния баланс,посоката е надолу,ако не се вземат мерки навреме.Пробиотиците обаче не са панацея,а понякога могат да имат и негативен ефект.Трябва да се подпомага ЕСТЕСТВЕНАТА ФЛОРА,а не да се подменя изцяло с култивирана в лаборатория.

Дамян Дамянов
06.03.2015, 20:09
Ха сега де,да не говориш за ешерихията?Както сме разисквали в темата за пробиотиците,наруши ли се чревния баланс,посоката е надолу,ако не се вземат мерки навреме.Пробиотиците обаче не са панацея,а понякога могат да имат и негативен ефект.Трябва да се подпомага ЕСТЕСТВЕНАТА ФЛОРА,а не да се подменя изцяло с култивирана в лаборатория.

Нека малко зор да видят и нашите светила http://smiley.nowdararpour.ir/kolobok2/46.gif. Няма да играем на познай думата :bigsmile:
Точно! Бактерията не се влияе от антибиотиците и се лекува само с помощта на естествената защита на пчелите.
Пчелата трябва сама да си реши проблема, а ние можем само да помогнем малко.
Ако поставиш грешна диагноза и лекуваш с антибиотик, то нещата стават от лоши към страшни.
Симптомите са като от няколко заболявания едновременно и все едно семейството боледува от 10 болести, а проблема е само един.
Пишат нозема, гнилец, вирус или нещо такова и изобщо не си правят труда да правят изследвания.
А за лабораторните култури, то като си избил всичко полезно в кошера...нямаш голям избор.

G.Kachulev
06.03.2015, 21:48
Колега ,това "младежо " незнам обижда ли ме или трябва да те черпя.Ама внимавай ,че Дюлево ми е на един хвърлей камък.:mad:Мурафета с лютите чушки да не ги научи от Кольо?:bigsmile:

Еее,моля ти се,каква обида.Пък и ще се радвам ако наминеш.Предположих,че си някъде около мен,а и лятото ще съм там почти всеки ден,щото почвам да си правя нова работилница.А за чушките прочетох някъде из форума,и върши работа:bigsmile:

BUGI
07.03.2015, 00:09
Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?
недеј да се много касаеш за това што има подмор на д-ното, оште е рано неса почнали с п-лни активности, иначе умрјалите пчели ште изнесат те или ти ште ги помогнеш когато отоплее.
оште нешто, Георги ти е много хубаво отговорил на в-проса, сега стави си прст на челото, да сетне не тураш јумрук;)