PDA

Виж пълната версия : Flow Hive новият кошер чудо



Ruddy30
15.02.2015, 21:09
На 23 Февруари 2015 г ще може в Kikstarter да станем дарители / акционери / спонсори за този проект, в който меда се извлича без да се бърка в кошера и да се нарушава работата на пчелите.

Дали това е бъдещето за органичното и хуманното пчеларство ще видим скоро :)

Мога да каже , че това е наистина невероятно и определено ще надмине всички системи създадени досега :)

http://www.honeyflow.com/

На 23 Февруари посетете https://www.kickstarter.com/

ch.atanasov
15.02.2015, 22:33
Колега какви буркани да си поръчам?Три литрови стават ли?:laughing:

ledenia123
15.02.2015, 23:24
Голям виц и това не си го бях представял с палачинка на кошера както на казана за ракия

Mateev
16.02.2015, 08:34
Да не би някой от вас да е повярвал на тези майтапчии? В показания клип има поне 100 несъответствия. Отвсякъде си личи, че е монтаж.

m_pchelari
16.02.2015, 09:33
Според мен ще е вярно, но тайната ще е в самите рамки които ще са патентовани и цената им ще е непосилна. Каквато и да е технологията на рамките, меда според мен ще е незапечатан от пчелите и съответно с малко по-високо водно съдържание от оптималното.

Преди време един колега обясняваше как пълни буркани директно в кошера. Като се сложи празен магазин, на дъното му се слага тънък шпертплат с отвори колкото гърлата на компотен буркан. После се обръщат буркани в дупките. Така пчелите влизат в бурканите, но не и в магазина. Градят в буркана и пълнят и запечатват директно в буркана. После бурканите само се допълват с мед и .... на морето по 30 лв. :)

Mateev
16.02.2015, 10:42
Ето някои от несъответствията в клипа:

Ако приемем, че клипа е сниман по време на силна паша (все пак от кошера тече мед), то тогава на прелката на кошера нямаше да се облитат само 2-3 пчели, а щеше да има цяло стълпотворение.

Ако все пак приемем, че е имало силна паша, при която пчелите произвеждат по няколко килограма мед на ден, то тогава всяка една секунда в буркана трябваше да влизат не повече от 20-30 милиграма мед. Тоест трябваше от струйника да капе по някоя друга капка веднъж на 10-15 секунди, а не струя със 100-200 пъти по-голям дебит, както е показано на клипа.

Ако това наистина беше буркан с мед, оставен отворен зад кошера, то тогава в него и около него трябваше да има гъмжило от пчели, а аз не видях нито една.

Също и с хората, момиченцето и т.н. - пчели около тях няма - ха-ха ...... а те сипват мед по палачинки, буркани и т.н. - ха-ха .....

m_pchelari
16.02.2015, 10:59
Не си прав за теченето. Той меда не тече директно от магазина в буркана а след като се детектне по някакъв начин че е узрял. Например ако килийките са специални които си сменят наклона при определена тежест. Тогава когато килийката се напълни до определена степен и сгъсти се отваря микро клапа или се сменя наклона на килийката надолу и всичкия мед потича изведнъж.
Интересно е как се събира и канализира течащия мед от различните килийки, а не става мазало в магазина, защото едва ли меда тече по дъното на магазина. Примерно ако всяка долна летва на рамките е улей а после улеите от всички рамки се втичат в улей по вътрешната стена на магазина.
Каквото и да е, ще има огромна поддръжка и ще става само за гъзария.

Andony
16.02.2015, 12:09
От южната и западната страна на кошера има прозорци. След като ги отворят при слънчево време температурата в магазина се вдига и меда теква. Чувал съм за такъв метод във франция с глинен кошер от който просто си тече мед, но добивите са малки , но не се обслужва.

gogol
16.02.2015, 12:11
По-вероятно е да е капан за наивници - желаещи "да станем дарители / акционери / спонсори за този проект". Такова революционно решение не може да стане без еволюция на поне част от елементите му.

Росен Младенов
16.02.2015, 12:16
Не си прав за теченето. Той меда не тече директно от магазина в буркана а след като се детектне по някакъв начин че е узрял. Например ако килийките са специални които си сменят наклона при определена тежест. Тогава когато килийката се напълни до определена степен и сгъсти се отваря микро клапа или се сменя наклона на килийката надолу и всичкия мед потича изведнъж.
Интересно е как се събира и канализира течащия мед от различните килийки, а не става мазало в магазина, защото едва ли меда тече по дъното на магазина. Примерно ако всяка долна летва на рамките е улей а после улеите от всички рамки се втичат в улей по вътрешната стена на магазина.
Каквото и да е, ще има огромна поддръжка и ще става само за гъзария.Защо мислиш,че ти си прав след като не ти е ясен начина (на детекване)и какво мислиш за отворен съд с мед до кошер .

Andony
16.02.2015, 12:33
На един от кадрите се вижда , че бурканите са затворени. В началото на клипа. Може би се обръщат питите в магазина първо.

радо
16.02.2015, 13:03
Според мен температурата оказва влияние и за това са направени от двете страни прозорчета ,най вероятно се стича меда от незапечатаните килийки ,а тези в горния край запечатаните остават за пчелите.Виждали сте през лятото при голяма жега и кошери на слънце как новоизградени пити най пълните се разкъсват и меда потича добре ,че тогава има паша иначе става мазало.Според мен под корпуса има направена "тавичка" или под всяка рамка като ханеманова решетка и лек наклон като пчелите най вероятно успяват да приберат част от стичащия се мед - и аз вярвам ,че не е монтаж.

Mateev
16.02.2015, 13:03
Не е важно какво се вижда - то е поставено там, за да го видите. Важното е какво НЕ СЕ ВИЖДА. Тайната на всички фокуси, пробутвани от илюзионистите, е именно в ТОВА, КОЕТО НЕ СЕ ВИЖДА. За да е успешен фокуса, илюзионистът умишлено прикрива някои неща, за да не се разкрие каква е измамата.

Така е и с този клип - той е пример за една успешна илюзия или измама - вие си решете. Ако беше нещо сериозно, щеше да има информация и за вътрешната конструкция или най-малкото за принципа на действие.

Другото, което ме навежда на мисълта че е измама, това е набирането на дарения за развитието на проекта. Какво развитие - нали всички вече видяхме, че проекта уж вече е "готов" и уж вече "работи". За какво му трябват още пари - за да боядиса кошера ли?

Ако беше някакво гениално откритие - къде му е патента? В този патент трябва да е описана поне блоковата схема и принципа на действие.

Като цяло според мене говорим за "честни и почтенни" мошеници, тръгнали да набират пари от доверчиви дарители. В интернет има много такива с вечни двигатели, с генератори и двигатели на свободна енергия и с какво ли не още друго. Сега просто се появиха и в пчеларството. Начина на набиране на средства е напълно законен и след 1-2 години "откривателите" ще се извинят и ще кажат "Извинявайте, но очакванията ни не се оправдаха. Похарчихме парите, но не постигнахме резултат. Все пак всички знаехте от самото начало, че това си беше рисков проект. На прага сме на великото откритие, и ако ни подкрепите с още няколко милиона, вече наистина ще успеем да завършим проекта.".

ch.atanasov
16.02.2015, 13:15
Еми то докато има балъци ще има и тарикати.

спартак
16.02.2015, 13:19
Обадете се на Бате Хорейшио, той ще разгадае случая в рамките на 40 минути.:bigsmile:

радо
16.02.2015, 13:44
Дори според мен тук изобщо не трябва да говорим за рамки ,а нещо като японския кошер без рамки най много с горна летва.За измама според мен не можем да говорим просто хората имат осъществена идея и гледат да изкарат някакви пари за да я разкрият пример Чорбич"многото майки", разбира се това е за хоби пчеларите и тези обичащи експериментите ,а не за професионалните пчелари.

Дамян Дамянов
16.02.2015, 14:37
Това е напълно възможно да се направи, но дали е измама...само времето ще покаже.
Има проблеми които не е ясно как са решени и най-вероятно не е толкова просто колкото го показват.
Изобщо не става дума меда да тече 24/7, а само когато се извади фалшивата основа. Тогава изтича някакво количество и след това основата се връща.

радо
16.02.2015, 14:56
приемем, че клипа е сниман по време на силна паша (все пак от кошера тече мед), то тогава на прелката на кошера нямаше да се облитат само 2-3 пчели, а щеше да има цяло стълпотворение.
Когато има паша само през ранните часове има много пчели следобед летежа вече е слаб защото нектара е по малко и пчелите трябва да посетят повече цветчета .Регулирането на температурата ,новия градеж са в основата на успеха и това което се вижда под питите на 30- тата секунда.

Aranis
16.02.2015, 15:27
Хахахаха, ако имаше от страни и един мармот да завива шоколадчета в станиол, щеше да е доста по реалистично :laughing:.

радо
16.02.2015, 15:36
станиол, щеше да е доста по реалистично :laughing:.
Като спомена станиол аз залагам ,че под питите има алуминиево фолио - а вие;) В допълнение не сте ли чували от стари пчелари израза "да потече мед от прелката" при много силна паша ....

Росен Младенов
16.02.2015, 15:46
Като спомена станиол аз залагам ,че под питите има алуминиево фолио - а вие;) В допълнение не сте ли чували от стари пчелари израза "да потече мед от прелката" при много силна паша ....
Знае ли човек,може и центрофуга да има някаква вътре,тече мед като из ведро.

ch.atanasov
16.02.2015, 16:24
Знае ли човек,може и центрофуга да има някаква вътре,тече мед като из ведро.

То че има центрофуга е ясно.Навярно търтеите я въртят ,защото не видях соларно панелче.speechless;

m_pchelari
16.02.2015, 19:14
Не бъдете толкова подозрителни. Хората казват, че са работили по идеята 10 години. Матеев ще ме извиняваш, но ти си пчелар от 2-3 години а хората са мислили само за това 10 години. Аз мисля, че ако човек мисли целенасочено може да го измисли и за по-малко време.
Ясно се вижда, че магията е в рамките. Които не са рамки а някакви пластмасови контейнерчета.

3436

Имам нова идея за това чудо. Рамките от двете страни са с някакви филтри през които става изпарението на водата. Меда се натрупва в контейнерчетата като най-тежкия узрелия мед пада на дъното и след като контейнерчето се напълни до определено ниво дъното на "рамката" се отваря и пропуска надолу най-долния узрял мед. След това тежестта намаля и клапата се затваря до допълването с нов мед отгоре и така цикъла се повтаря.

Нещо такова:
3437Дъното на "фалшивата" килийка може да е от филтърна хартия която пропуска меда бавно само в едната посока.

solaris60
16.02.2015, 19:47
Това не е нищо. Аз имам няколко кошера, които след като напълнят бурканите, лепят етикетите и право във веригите магазини из страната. След час - два ми носят парите от продажбата му право в банката. Аз през това време си чета форума и се чудя на някои на акълите.

радо
16.02.2015, 20:07
Хората имат идея и се опитват да я направят свои бизнес търсят финансиране чрез краудфъндинг - групово финансиране ,лесно е да се присмееш но защо не се опитате да измислите нещо и да го реализирате .

m_pchelari
16.02.2015, 20:39
Хората имат идея и се опитват да я направят свои бизнес търсят финансиране чрез краудфъндинг - групово финансиране ,лесно е да се присмееш но защо не се опитате да измислите нещо и да го реализирате .

Нашенския пчелар преди 7-8 години докато е разпечатвал с вилицата сигурно така се е присмивал и на автоматичните разпечатващи машини.
А кой знае след няколко години може Матеев вече да ни убеждава колко човекочасове спестява и как си губим времето да вадим мед докато неговите кошери го пълнят сами в тенекиите.

solaris60
16.02.2015, 20:47
Хората имат идея и се опитват да я направят свои бизнес търсят финансиране чрез краудфъндинг - групово финансиране ,лесно е да се присмееш но защо не се опитате да измислите нещо и да го реализирате .

Ето, аз по - горе посочих моята идея, която е в действие. Защо сега не вземете всички тук да ме финансирате - кой с колко може. КРАУДФЪНДИНГ. Нали ме разбираш какво искам да кажа?

радо
16.02.2015, 21:10
Ето, аз по - горе посочих моята идея, която е в действие. Защо сега не вземете всички тук да ме финансирате - кой с колко може. КРАУДФЪНДИНГ. Нали ме разбираш какво искам да кажа?
С нетърпение очаквам презентацията - клипа ;)

solaris60
16.02.2015, 21:25
С нетърпение очаквам презентацията - клипа ;)

https://www.youtube.com/watch?v=ggKZe9MDdw0



Значи до тук съм работил 10 години. Успях до тук да ги науча да носят кофичките. Сега чакам КРАУДФЪНДИНГА за да продължа програмата си за мед от Луната.

зуница
16.02.2015, 21:28
Само аз ли виждам , че нямат хубава цедка за меда?Между 42-та и 45-та секунда се виждат мехурчета и парченца восък в течащия мед.Къде ли отиват разпечатките?

triplesss
16.02.2015, 21:31
Аз пък имам опасения, че ако това се окаже успешно, всички ние много ще пострадаме тъй като нали се сещате, че колкото по-лесно и в по-големи количества стане добиването на мед, толкова ще се срине цената му.

ch.atanasov
16.02.2015, 21:35
Спокойно бе колега.Нали ще ставаме акционери.Нема страшно.

Дамян Дамянов
16.02.2015, 21:41
Вие си пълнете меда в тенекии, а аз ще си прекарам тръбички от кошерите до Турция :laughing:. Дай 2лева ве бате и аз иска медопровод. crying;
Това в кръга на шегата, но след малко очаквам да чуя аналог с краварите :) Ако на пчелите им закачим по една доячка ще е супер.
Пчелата влиза в кошера, изстъргва си краката от прашеца, издояват я, автоматична чесалка я почиства от акара и накрая минава през баня с ОК и тимол. Нареждат се пчелите на хранилката и бири, бири, бири...само следващия ден ще е проблем ако имат полети.:laughing:

Сериозно: Системата може да се направи, но целия кошер ще стане адски неудобен за работа. И сигурно ще създаде повече проблеми отколкото решава.

Ivan Mankov
16.02.2015, 22:03
Ако така свободно се лееше мед при мене щеше да е чудо наоколо от пчели,оси ,мухи и стършели а тия да са забравили за бурканите и да са разпиляли палачинките !!!!!

Росен Младенов
16.02.2015, 22:54
Спокойно бе колега.Нали ще ставаме акционери.Нема страшно.
Абе акционерите ще отървете кожата ама тия дето не правиме нищо сме го изяли.

pchelata-Z
17.02.2015, 01:50
Преди време един колега обясняваше как пълни буркани директно в кошера. Като се сложи празен магазин, на дъното му се слага тънък шпертплат с отвори колкото гърлата на компотен буркан. После се обръщат буркани в дупките. Така пчелите влизат в бурканите, но не и в магазина. Градят в буркана и пълнят и запечатват директно в буркана. После бурканите само се допълват с мед и .... на морето по 30 лв. :)

Снимката е от обява в интернет, опитах се да я намеря но не успях.
3438

Искрен Мутафов
17.02.2015, 02:13
Предполагам имате в предвид това:

3439

3440

3441

3442

3443

3444

3445

3446

Юрий Цветков
17.02.2015, 09:59
Ето, аз по - горе посочих моята идея, която е в действие. Защо сега не вземете всички тук да ме финансирате - кой с колко може. КРАУДФЪНДИНГ. Нали ме разбираш какво искам да кажа?Дай банкова сметка. Аз ще инвестирам в проекта. Давай да го патентоваме.

Saras
17.02.2015, 10:05
Зимен риболов, честито на шаренчетата, които ще спонсорират проекта.

m_pchelari
17.02.2015, 10:24
Благодарение на един колега ще пусна малко храна за размисъл на невярващите. И все пак много близо съм бил, магията е в рамките и килийките. Разместващи се спрямо една друга килийки.
Текст от описанието на патента и малко снимки:
3447

3448

3449

Поне няма да се притесняваме за цената на восъчните основи може скоро да отпаднат от употреба поне в щатите :)

Росен Младенов
17.02.2015, 10:51
Благодарение на един колега ще пусна малко храна за размисъл на невярващите. И все пак много близо съм бил, магията е в рамките и килийките. Разместващи се спрямо една друга килийки.
Текст от описанието
Поне няма да се притесняваме за цената на восъчните основи може скоро да отпаднат от употреба поне в щатите :)Пчелата е много тъпо същество ,как не се сеща ,но ако се сложат схемите в кошера да си отвори очите ще стане работата.

m_pchelari
17.02.2015, 11:11
Пчелата е много тъпо същество ,как не се сеща ,но ако се сложат схемите в кошера да си отвори очите ще стане работата.

Много грешиш, пчелата е изключително умно същество, но има едно по-умно същество от нея - човека. Но не във всички случаи.

Георги Куров
17.02.2015, 11:17
САЩ отново са напред, шапка им свалям, ще свалят цената на меда и ще залеят света с евтин мед, както с фракинга-шистовия газ, в момента са най-големия производител на природен газ и се чудят къде да го продават. Да му мислят китайците, скоро може да да затворят заводите си за производство на пчелен мед.

m_pchelari
17.02.2015, 11:25
САЩ отново са напред, шапка им свалям, ще свалят цената на меда и ще залеят света с евтин мед, както с фракинга-шистовия газ, в момента са най-големия производител на природен газ и се чудят къде да го продават. Да му мислят китайците, скоро може да да затворят заводите си за производство на пчелен мед.

Еее чакай сега, то все пак и пчели се искат за тази работа. Тук трябва да наблегнем и страшно няма.

Росен Младенов
17.02.2015, 11:35
Еее чакай сега, то все пак и пчели се искат за тази работа. Тук трябва да наблегнем и страшно няма.
Те щом са измислили кошер без пити,ще измислят и без пчели не се притеснявай,умни са много.

Aranis
17.02.2015, 11:56
Те щом са измислили кошер без пити,ще измислят и без пчели не се притеснявай,умни са много.

Хахаха, те китайците вече са го измислили, САЩ само могат да се учат :laughing:.

А по темата - както каза някой по горе, искам да видя "веселия самоубиец", дето ще иде да вземе бурканите с мед, и кой "юнак" ще занесе палачинките на чучура...:P

m_pchelari
17.02.2015, 12:05
Хахаха, те китайците вече са го измислили, САЩ само могат да се учат :laughing:.

А по темата - както каза някой по горе, искам да видя "веселия самоубиец", дето ще иде да вземе бурканите с мед, и кой "юнак" ще занесе палачинките на чучура...:P

Ами имаше едни колеги преди време се хвалеха, че вадят мед от акация по къси гащи. Срещу някой лев ще дойдат да оберат бурканите, поне кошера няма да отварят.
Аз вече имам бизнес идея, лятото взимам един такъв кошер и се настанявам до тези с палачинките на морето ... палачинка 1 лев, мед от чучура 0.50 лв

Дамян Дамянов
17.02.2015, 12:52
Благодарение на един колега ще пусна малко храна за размисъл на невярващите. И все пак много близо съм бил, магията е в рамките и килийките. Разместващи се спрямо една друга килийки.
Текст от описанието на патента и малко снимки:
Поне няма да се притесняваме за цената на восъчните основи може скоро да отпаднат от употреба поне в щатите :)

Вчера ми дадоха патента, но не бях питал дали мога да го пусна тук и чаках...
В коментарите под клипа беше пуснат линк към иска за патента, но кой да гледа(изобщо не го бях видял). :bigsmile:
Патента не е собственост на фирмата и това което си купувате струва едно голямо НИЩО. Докато фирмата няма вписан като актив патента, то си купувате поздрав по радиото.

Сега остава да видим какви ще са проблемите с тази система, защото нека бъдем реалисти - няма да е чудото което очакваме и е възможно да има много нерешими проблеми с тази система.
Ето файловете към патента. Има доста снимки и чертежи.

3450
3451
3452
3453
3454

m_pchelari
17.02.2015, 13:27
Тука прекалено много хора се хванаха не за идеята а за краудфъндинга. Аз го разбирам от морална гледна точка да помогнеш на хората донякъде да си върнат парите по загубеното време, че са я разработвали докато други са вадили мед и продавали. Нещо като лично удовлетворение, че и ти си помогнал някакси с каквото можеш това да се пръкне на бял свят. А тук се говори за акционери и прочее глупости.
Мислите ли, че ако това нещо щеше да променя радикално пчеларството нямаше да бъде вече купено от някоя корпорация и вече да залива пчеларските магазини с лъскави реклами.
Краудфъндинга е шанс за пробив от обикновени хора срещу корпорации, банки и т.н. Говоря по принцип не защитавам никой и нищо.

П.С. Както се вижда не е проста работа. Мислено е доста. Дори има система за централизирано събиране с електроника за измерване на дебита на добива.

ch.atanasov
17.02.2015, 13:34
Колега ,там пише /акционери/ ,аз сега какво ще ги правя тези буркани ,които поръчах.crying;

Дамян Дамянов
17.02.2015, 13:45
Да оставим парите. Как можем това да го вкараме в нашата реалност?
- Трябва да не се променя кошера. Можеш да забравиш, че всеки ще си прави нов вид кошери. Това са адски много пари, а като гледам в темата за сандъците, че хората се чудят как да спестят 2 лева, то как да очакваме всеки да си смени кошерите. Системата трябва да пасва идеално поне на ДБ. За тези с фиксираното дъно ще е проблем.
- Кражбите ще бъдат много жестоки и не знам как са го решили това и дали изобщо са го направили.
- Няма начин меда да не текне вътре в кошера поне малко. Пчелите ще се нацапат с мед и става...лудница.
- Как са направени подпокривните и хранилки и т.н. Това значи, че трябва да се сменят, не мога да видя как би било възможно да се използват старите.
- Дъната ще трябва да се преработят или направо да се направят нови.

Това са много неизвестни и докато не се пробва в нашата реалност - няма как да знаем какво ще се случи.
Хората са вложили труд и мисъл - БРАВО!

Mateev
17.02.2015, 13:58
Дори и да приемем, че това не е измама, до реалното му приложение трябва да се извърви много дълъг път. И ако някъде по света се появи такъв кошер за продан, аз ще съм първият, който ще го купи и изпробва. И тогава веднага ще стане ясно какви са предимствата и недостатъците. За предимствата ясно - производителя сам си ги хвали. За недостатъците - ами трябва някой да се опари и да си купи кошер, и тогава всички недостатъци ще блеснат като на длан.

Още от сега мога да ви кажа за първия недостатък - този кошер вероятно ще струва 1000 лева. И ако трябва да го изплащаме с по 50-100 лева на година, то тогава той няма да се изплати докато сме живи.

Aranis
17.02.2015, 14:24
Дори и да пренебрегнем цената - изнамират начин да сътворят кошера за 70 лева (барабар с митата и транспортните разходи), остава един много сериозен проблем. Какво ще накара пчелата да събира мед в чуждо тяло? В крайна сметка пчелите се отглеждат сами, а пчеларите просто стимулират един или друг инстинкт по едно или друго време. Аз до ден днешен не съм видял пчелите да събират мед в пукнатините на дървото и после отгоре да поставят капачета. Винаги първо градят восъчни килийки. Тогава какво ще ги накара да слагат нектара в пластмасови килийки? Та те неохотно градят пластмасовите основи...

Nik_m
17.02.2015, 14:49
Невъзможни неща няма, но всичко си има цена. Това може да се направи за атракция по скоро.

Nik_m
17.02.2015, 14:52
Още от сега мога да ви кажа за първия недостатък - този кошер вероятно ще струва 1000 лева. И ако трябва да го изплащаме с по 50-100 лева на година, то тогава той няма да се изплати докато сме живи.
А поддръжка, а дефекти в електрониката и на края цената на меда ще бъде десетки пъти над пазарната и кой ще купи този продукт?

m_pchelari
17.02.2015, 15:40
Ами все резонни въпроси задавате така е. Но има и оптимистичен вариант. Ако няма електроника а само гравитация и някаква физична хитрост. В патента се казва, че меда тече само когато рамките се запълнят над определено ниво. Не виждам защо трябва да се преправят кошери, това са само рамки и корпус. Като текне нектара думкаш един такъв отгоре и готово.
Дори без да броим спестеното време и труд по ваденето на меда ако се докаже че така се вдига добива дори с 3 килограма и цената на една такава рамка е 5 лева. То за едно вадене се купуват 3 рамки, а при 2-3 ваденета на сезон?
Знаете при какъв стрес изпадат пчелите при вадене, то духане, четкане, дим, връщане на празни магазини и 2 дена облизване, пазене от нападения, колко мед се губи така?

m_pchelari
19.02.2015, 16:11
3485

3486

Доилен агрегат за кошер. :)

Ivan Mankov
21.02.2015, 22:21
Като гледам снимките и само едно ми е в главата :1984 -Джордж Оруел . А,бе тоя клет човечец какво общо има с клетите животинки и ние каква част сме от тази схема . А и дали няма някоя "Международна конвенция за правата на животинките":Примерно: лишаване от среда близка до естествената !

ch.atanasov
21.02.2015, 22:27
А на мен като гледам що ми се види ,че тая тръба е нахулена ,като дъртия ми..Тея хора нещо ,как се казва -байпас нямат ли.

pchelata-Z
22.02.2015, 01:20
Има и вече нова модификация :laughing: с нитро система -NOS.
3516

asti
23.02.2015, 23:24
Тия яко продават днес е втори ден от старта и имат забележителен старт https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive Има и поръчки и от България, ще очакваме някой да се похвали и на есен да сподели за какво иде реч.

Saras
24.02.2015, 10:58
При очаквана доставка края на годината отзивите ще са налични към средата на 2016.При тези цени е необходима мостра и собствено производство на системата.

BUGI
08.03.2015, 00:26
Всичко тзова е хубаво замислено и направено, само нее вземено в предвид
че пчелите овсем мед, прават прополис и вос-к.
По мен това е с-д за едноп-тна употреба;). мнението зад-ржавам за себе си:cool:.

Mateev
08.03.2015, 10:18
Подкрепям BUGI. Има прекалено много недостатъци, които ще попречат на този вид кошери масово да навлязат в практиката. Накратко ще ги изредя:

1. Както каза BUGI, пчелите с удоволствие ще повредят всички движещи се части, като ги затлачат с восък или прополис. Представете си какъв ад ще е всичко да се разглоби на съставните му части, да се почисти и обратно да се сглоби. Това е много-много време, а времето е пари.
2. Самите рамки са много много скъпи - това вече го видяхте. Няма да се изплатят и след 100 години.
3. Самият метод е нацелен в посока уж "подобряване" на една единствена пчеларска операция - ваденето на медовите корпуси и след това центрофуженето. Всички останали пчеларски операции си остават същите, а именно в тях се намира 99% от общото загубено пчеларско време. Дори и в тази операция (ваденето на меда) вместо да се намали загубеното време от пчеларя, в действителност то се увеличава. Вместо да се намалят инвестираните средства (една центрофуга), в действителност те многократно се увеличават (свръхскъпи рамки).

Какво излиза от всичко това?

Ами че този кошер освен за шоу пред любопитни зяпачи, за нищо друго не става. Да, много пчелари ще си купят по един корпус за проба, и фирмата наистина ще направи милиони, но с това се изчерпва цялата икономическа изгода от идеята. По-скоро съм склонен да си мисля, е всичко това ще влезе в учебниците за пчеларство като един лош пример КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ако един пчелар иска наистина да има добри доходи от пчеларството.

Светът е пълен с безполезни изобретения, които поради своето безсмислие не са успели да се наложат в практиката. Например някъде бях гледал тоалетна чиния с кантар, на който вие гледате между краката си колко грама олеквате по време на изхождането. :)

Saras
09.03.2015, 16:53
Колко ли време ще отнеме на доброжелателни колеги и мургавата популация да решат, че трябва да споделите меда си с тях.Освен честите оплаквания от кражбите на кошери, рамки, ще добавим и тези за мед.Идват с кофите, няколко часа и новите рамки ще бъдат оценени подобаващо.

ivootur
10.03.2015, 09:00
http://profit.bg/news/Pchelarsko-izobretenie-postavi-rekord-po-nabrano-finansirane/nid-135815.html
Ето как една идея може да спечели доста парички!

valvrv
10.03.2015, 10:21
Ето едно интересно изобретение
https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive
http://www.honeyflow.com/

Интересен е принципът на действие,рамката се състои от предварително изградени пластмасови килийки от пластмаса за хранителната промишленост.Килийките са разпределени във вертикални колонки, които при завъртане на ключа в комплекта се разцепват вертикално и съответно меда потича по канал събирайки се в тръбичка в долната част на рамката.И от там по тръба се извежда вън от кошера без да се отваря.

Интересно дали това не е началото на пчеларството такова каквото го познавамеsweating;
366336643666

3667366836693670

Искрен Мутафов
10.03.2015, 10:32
Ново, ново?!? - колко да е ново, от близо месец го обсъждаме тука на страниците на форума, има си и отделна тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2136

valvrv
10.03.2015, 10:45
Ново, ново?!? - колко да е ново, от близо месец го обсъждаме тука на страниците на форума, има си и отделна тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2136

мерси за насоката моля да бъде изтрита темата от модераторите за да не задръствам форума излишно .Благодаря

scutellator
10.03.2015, 12:43
Ново, ново?!? - колко да е ново, от близо месец го обсъждаме тука на страниците на форума, има си и отделна тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2136

Май май изобретението е на едни има-няма 70 години откакто е било измислено. :laughing:

BUGI
10.03.2015, 22:36
http://profit.bg/news/Pchelarsko-izobretenie-postavi-rekord-po-nabrano-finansirane/nid-135815.html
Ето как една идея може да спечели доста парички!

Да е такава идеја потекла от нјакоја Балканска страна, този би зав-ршл в Хашкото с-дилиште.
Но, понеже е американско минава като подмазано;).

iliew
11.03.2015, 00:15
След кошера с канелки , се очаква селекция на пчели носещи бурканите до вратите на клиентите :plane:

nolkov
11.03.2015, 10:51
Матеев - изключително съм впечатлен от негативизмът по отношение тази инициатива с рамките. При положение, че ти беше човекът, който пусна сума ти теми за електронен кошер и т.н.
В крайна сметка - дори и да е само за хоби пчелари, помислете за потенциала, който има....Колко е делът на пчеларите с по 10-20 кошера? Това няма ли да е супер за дедовците които не могат да вдигат тежките кошери? Има сумати хора с пари навън ,които искат да почнат да гледат пчели и за тях това е един добър начин да стартира.

Устройството на рамката и механизмът на работа е обяснен идеално и разбираемо - като чете човек първите мнения направо да се чуди дали гледаме едни и същи клипове.
Стегнете се бе - само плюете, както един пост по-горе казваше в БГ преди 5 години всички с вилици разпечатваха и разпечатващите машини са били също толкова популярни колкото и тези рамки.

nolkov
11.03.2015, 10:58
Искрене - я погледни първо къде е сложена цитираната от теб тема.
Кой нормален ще я гледа там!
Модератора да си свърши работата а после ти да се изказваш по хората къде и какво обсъждате.

ivootur
11.03.2015, 11:40
Нека се появи предприемач който ще внася продукта в България.Всеки ще реши дали да опита новата технология.С времето ще стане ясно дали действа така като се вижда на картинките.

inkov
11.03.2015, 12:50
Предлагам тази технология да се модернизира още малко. Понеже съм ветеринар си спомням на времето в краварниците имаше система за доене с централен млекопровод, е какво пречи да изградим централен медовод,да сключим договор с БОРИКА да ни инсталират по един банкомат на пчелините и цяло лято си пием бирата а на есен сме милионери.

scutellator
11.03.2015, 13:05
След кошера с канелки , се очаква селекция на пчели носещи бурканите до вратите на клиентите :plane:

Спокойно, дори и това да беше възможно, в България все би се намерил някой, който да забрани употребата им. ХА ХА ХА ХАbow;

Nik_m
11.03.2015, 13:18
Устройството на рамката и механизмът на работа е обяснен идеално и разбираемо - като чете човек първите мнения направо да се чуди дали гледаме едни и същи клипове.
Стегнете се бе - само плюете, както един пост по-горе казваше в БГ преди 5 години всички с вилици разпечатваха и разпечатващите машини са били също толкова популярни колкото и тези рамки.
Аз изгледах клиповете и цената и съм на мнение, че спестява малко манипулации, а инвестицията няма да можеш да я избиеш десетки години. Кошера е идеален интериор за някоя вила.

jordanov
11.03.2015, 13:21
Тия дни гледах "Господин за един ден". Та там един печен търговец продаваше една машинка за парцалчета. Как беше - едно кълбенце-10 лв, десет кълбенца-100 лева...
Сори за офтопика.

krasimir00
11.03.2015, 13:33
Това изобретение определено е доста по смислено от цукалото с кантара.Вероятно няма да намери приложение в професионалните пчелини поради високата цена която има,и по други причини,но със сигурност доста хоби ентусиасти биха си го закупили.Дори и аз ,ако имах излишни пари бих си поръчал една бройка,ей така за атракция между другите ми кошери.
Давам положителна оценка за изобретателите.

ch.atanasov
11.03.2015, 13:40
Малиий.Представям си каква гъзария ще бъде.Слагам го на ранчото и каня гости.Жената пържи мекички и народа -нареден на чучура.Всички лапат и не вярват на очите си.:laughing:

koragroup
11.03.2015, 14:42
Искрене - я погледни първо къде е сложена цитираната от теб тема.
Кой нормален ще я гледа там!
Модератора да си свърши работата а после ти да се изказваш по хората къде и какво обсъждате.

Нолков, за Ваше улеснение, можете да използвате бутона "нови мнения". Намира се горе в ляво на екрана. Като го цъкнете, ще видите всички теми, по които е писано и Вие не сте чели. Като прочетете всички към които проявявате интерес, цъквате "маркирай форумите като прочетени" и излизате. Следващия път, пак така и по този начин винаги ще сте в час, какво се случва във форума и няма да наводнявате с дублиране на теми.

Отделен въпрос е доколко Вашата тема е в правилния раздел, както и темата в която пишете, че да правите забележки.

спартак
11.03.2015, 14:47
Малиий.Представям си каква гъзария ще бъде.Слагам го на ранчото и каня гости.Жената пържи мекички и народа -нареден на чучура.Всички лапат и не вярват на очите си.:laughing:
И после як юзгюн с тоз не узрелия мед.

Юрий Цветков
11.03.2015, 15:06
Спокойно, дори и това да беше възможно, в България все би се намерил някой, който да забрани употребата им. ХА ХА ХА ХАbow;
Ааа, току виж го включили в някоя 3 годишна НПП. ;)

Bobi-M9598
11.03.2015, 19:12
Здравейте,

Спарто, и аз си мислех така, но уви! Гледах един клип (в по-предните постове), на който младежа вади мед от една рамка сложена на масата. Ясно се вижда, че меда е запечатан. Даже при снимането на рамката странично се вижда от колко килийки е изтекал меда.

Поздрави, Г. Георгиев

nolkov
11.03.2015, 19:14
Понеже виждам, че цената е основна тема - да, висока е, но ще падне, когато влязат в масово производство - те са го написали. Както всяко ново нещо е скъпо отначало и после на нормални цени, но ще отнеме време.
Да, няма да е приложимо при прфесионални пчелини, но имат голям потенциал при хоби и малки пчелини.

Спартак - не си прав - погледни целият клип - медът, който "източват" е запечатан. Защо мислиш, че е неузрял?

спартак
11.03.2015, 19:49
"Спартак - не си прав - погледни целият клип - медът, който "източват" е запечатан. Защо мислиш, че е неузрял"

Защото с едно магазинче и тез големите буркани , че те бурканите събират повече мед от магазина бре. Не ми се спори за шарлатански мурафети. Че аз на мойте кошери , ако оставя отворен буркан с мед за секунди ще бъде покрит от пчели . А на клипа пчелите дресирани само от пред кацат и не се интересуват кой дърпа от стоката им. Абе момчета не се вживявайте толкоз . До месец ще има рамки от Китай на по- ниска цена.

ch.atanasov
11.03.2015, 21:16
Понеже виждам, че цената е основна тема - да, висока е, но ще падне, когато влязат в масово производство - те са го написали. Както всяко ново нещо е скъпо отначало и после на нормални цени, но ще отнеме време.
Да, няма да е приложимо при прфесионални пчелини, но имат голям потенциал при хоби и малки пчелини.

Спартак - не си прав - погледни целият клип - медът, който "източват" е запечатан. Защо мислиш, че е неузрял?

Колега ,за какви професионални пчелини говориш.Ами то всеки ,като си сложи едно кошерче в двора или на терасата -край с пчеларския бранш.Язък и за Манол ,и за Брюксел, и за форума и за всички нас.:laughing:

nolkov
12.03.2015, 09:02
"Спартак - не си прав - погледни целият клип - медът, който "източват" е запечатан. Защо мислиш, че е неузрял"

Защото с едно магазинче и тез големите буркани , че те бурканите събират повече мед от магазина бре. Не ми се спори за шарлатански мурафети. Че аз на мойте кошери , ако оставя отворен буркан с мед за секунди ще бъде покрит от пчели . А на клипа пчелите дресирани само от пред кацат и не се интересуват кой дърпа от стоката им. Абе момчета не се вживявайте толкоз . До месец ще има рамки от Китай на по- ниска цена.

Кой ти говори са отворен буркан с мед? Ти изгледа ли клипа? Ти с какви кошери пчеларстваш? Я помисли малко колко кг/мл. мед събира една пита ЛР? Хайде изгледайте клиповете, прочетете повечко и ще се светнете. Тогава и може да дадете мнение.

nolkov
12.03.2015, 09:04
Колега ,за какви професионални пчелини говориш.Ами то всеки ,като си сложи едно кошерче в двора или на терасата -край с пчеларския бранш.Язък и за Манол ,и за Брюксел, и за форума и за всички нас.:laughing:

Никога няма да стане това по две причини:
- хората, които се интересуват от пчеларство не са толкова много
- професионалните пчелари не работят за БГ пазара

Продължавам да твърдя че идеята на тия е страхотна и цели улеснение на пчеларството и идеята им е съотносима с разработката на разборният кошер. Ако имаше кошери едно време сигурно и кошерджиите с тръвните така са говорили за разборният кошер.
И тъй като виждам, че не са гледали колегите много много пускам отново клипа:

https://www.youtube.com/watch?v=ryWC92NT2Eo

Mateev
15.03.2015, 12:15
Ваденето на меда от кошерите НИКОГА НЕ Е БИЛО ПРОБЛЕМ ЗА ПЧЕЛАРИТЕ. Прави се само един ден в годината и всеки един пчелар се справя и в момента с минимални инвестиции в оборудване и труд.

Истинските проблеми на пчеларите не са как да извадят меда, а КАК ДА ГО ПРОИЗВЕДАТ - как да създадат и поддържат здрави и силни семейства, каква и къде да е пашата, с какво да се третира, каква пчеларска технология да се прилага, болести, смъртности и 1000 други проблема, които това изобретение не ги разрешава. 364 дена в годината пчеларя се бори да поддържа семействата си, за да са здрави и да донесат по-много мед, и на 365-тия ден настъпва времето за вадене на меда, и това изобретение има претенции да икономиса 1 час време на пчеларя през този ден, карайки го обаче да инвестира луди пари за този икономисан час.

Цялото това изобретение е една абсолютна безсмислена глупост от икономическа гледна точка. Дори и да се намесят китайците и рамките да станат по 2 за лев, пак това изобретение няма как да се наложи масово поради многото загубено време в операцията "вадене на меда".

Mateev
15.03.2015, 12:33
Ще ви дам пример с лека кола, пък дано да осъзнаете най-после за какво иде реч.

Представете си, че сте шофьор на такси, и с това си вадите хляба. Колата ви е стара и раздрънкана, но пари за нова кола няма. Но дори и да имаше, пак нямаше да ги дадете, защото в бранша има конкуренция и цената на 1 километър таксиметров превоз е фиксирана на много ниско ниво. За вас има само една алтернатива - или се опитвате да се вместите в тази цена, или фалирате. Принудени сте да купувате гуми втора употреба. Принудени сте да карате на газ. Принидени сте сами да си правите ремонтите, защото в сервизите струва скъпо. Принудени сте да работите по 16 часа на ден. Принудени сте да криете данъци и да правите всякакви други "дребни далавери" само и само да ви остане някой друг излишен лев, с който да нахраните изгладнелите гърла на семейството си. Държавата въобще не ви помага - дори ви пречи. Измисля хиляди нормативи и регулации, единствената цел на които е да ви отмъкне и малкото на брой левове, останали ви като печалба.

На фона на всичко това се появява едно "ново изобретение", което ви помага да напомпите по-бързо гумите на колата си, икономисвайки ви 10-20 секунди труд. Това изобретение понеже е "много велико", струва 3 пъти повече от самата ви кола. Започват да ви промиват мозъците как това "изобретение" ще промени веднъж завинаги таксиметровия бранш. Намират се дори и "поддръжници", които хал-хабер си нямат от това какви са реалните сметки в таксиметровия бранш, и които си мислят че ПОМПЕНЕТО НА ГУМИТЕ Е ПРОБЛЕМ НОМЕР ЕДНО. Всичко останало в бранша цъфти и пее, и остава само да си напомпим гумите за 10 секунди, и печалбите ще потекат като една неспирна река.

Та това е истината с "новото изобретение". Вярно е, че ще има "заслепени", които ще си купят новата машина за помпане на гуми, но дали те ще са хората, които ще оцелеят в конкурентната борба в таксиметровия бранш? Те ли ще са хората, които ще ни возят в таксита и за в бъдеще, или това ще са хората, който първи ще нададат ВОЙ ДО НЕБЕСАТА, че държавата не ги подкрепя със субсидии и в резултат на това бизнеса им е на загуба? Нима държавата е длъжна да подкрепя всяка една БЕЗУМНА ИДЕЯ ???????????

Обществото не се нуждае от безумни идеи, струващи много пари, без при това да донесат някаква реална полза. Обществото се нуждае от ЕВТИНА И КАЧЕСТВЕНА ПРОДУКЦИЯ, но такъв тип изобретения не са насочени в посока ЕВТИНА, а в посока ДАЙТЕ ДА ИЗМАМИМ ЛЕКОВЕРНИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ, които обаче впоследствие ще фалират и така ще се самонакажат за лековерните си разсъждения.

Mateev
15.03.2015, 13:26
В тази тема вече са обединени мненията от всички други подобни теми.
Администратор

nolkov
16.03.2015, 15:15
Матеев - тук става дума за ниша за хора с 10-20 кошера.
Не става дума за 1000 кошера.

Продукта е налице - позициите във форума са заети - остава да изчакаменяколко години и да видим кои крив - кой прав :)

jordanov
16.03.2015, 16:44
Ваденето на меда от кошерите НИКОГА НЕ Е БИЛО ПРОБЛЕМ ЗА ПЧЕЛАРИТЕ....

Много добре казано, а и всичко по-надолу в поста. Поздравления.
Спомням си в началото, питах комшията да ме светне в тънкостите на ваденето, хаха. Той ми каза това-онова, па накрая се изсмя - аве ти я земи да направиш меда, па аз ше викна братчеда и ако тряа цяла нощ ше въртим у гаража и па ше го извъртим пущината. И така се случи, че първото ми вадене беше нощно време:). Радиоточката бичи яко "Хоризонт", а аз си ближа пръстите се едно не съм опитвал...

Totevski
17.03.2015, 18:30
Ето едно интересно изобретение
https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive
http://www.honeyflow.com/

Интересен е принципът на действие,рамката се състои от предварително изградени пластмасови килийки от пластмаса за хранителната промишленост.Килийките са разпределени във вертикални колонки, които при завъртане на ключа в комплекта се разцепват вертикално и съответно меда потича по канал събирайки се в тръбичка в долната част на рамката.И от там по тръба се извежда вън от кошера без да се отваря.

Интересно дали това не е началото на пчеларството такова каквото го познавамеsweating;
3666



Както казва известният герой на Алеко - аз това кога съм го измислил... ехееее :) Но с една малка разлика при мен - медът тече от вън на вътре... :)

37433744

ЗаПръвПътсъмтук
12.04.2015, 19:10
НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ПЧЕЛИ НО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУК ЗА КАКВО СТАВА ДУМА > МОЖЕ ДА ВИ Е ОТ ПОЛЗА

https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227

Недялко Атанасов
12.04.2015, 19:21
Ами то беше като новина преди месеци..........................

ЗаПръвПътсъмтук
12.04.2015, 19:35
НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ПЧЕЛИ НО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУК ЗА КАКВО СТАВА ДУМА > МОЖЕ ДА ВИ Е ОТ ПОЛЗА

https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227

http://www.honeyflow.com/videos/p/60

Mateev
12.04.2015, 19:58
Изгледах новите клипове и веднага при мене възникна следния въпрос:

След източване на меда от пластмасовите пити какво правим? Ами че те си остават със запечатани килийки и пчелите няма да знаят, че някой през задния вход им е източил меда. Как ще процедираме? Ще разглобяваме всичко и ще чистим килийките една по една? Питите са скъпи и едва ли ще можем да си позволим груба намеса с нож за разпечатване. Съдейки по разстоянието между питите, килийките няма да са надградени.

Та въпроса ми е дали тези свръхскъпи пити са за еднократна употреба или има нещо, което не го знам?

solaris60
12.04.2015, 20:16
Изгледах новите клипове и веднага при мене възникна следния въпрос:

След източване на меда от пластмасовите пити какво правим? Ами че те си остават със запечатани килийки и пчелите няма да знаят, че някой през задния вход им е източил меда. Как ще процедираме? Ще разглобяваме всичко и ще чистим килийките една по една? Питите са скъпи и едва ли ще можем да си позволим груба намеса с нож за разпечатване. Съдейки по разстоянието между питите, килийките няма да са надградени.

Та въпроса ми е дали тези свръхскъпи пити са за еднократна употреба или има нещо, което не го знам?

Този клип май не си го гледал? Или не си гледал добре?

https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227&set=vb.562132623801764&type=2&theater

Недялко Атанасов
12.04.2015, 20:27
Слнънчо,точно поради този клип ,(госин)Матеев беше първия който игнорира плюсовете на база практика..........................Хрис тос Воскресе!

delta.e
14.04.2015, 18:44
Не разбрах , какво точно си искал да напишеш ?

evgeni.filimonov
14.04.2015, 21:28
Колкото и да се чудите, изобретателите вече са милионери. А и г-н Матеев имаше разни идеи, но не ги довърши докрай.
Но, май си мисля, че скоро ще достави един тир с такива рамки. Да се обзаложим ли ?

ch.atanasov
14.04.2015, 22:20
Колкото и да се чудите, изобретателите вече са милионери. А и г-н Матеев имаше разни идеи, но не ги довърши докрай.
Но, май си мисля, че скоро ще достави един тир с такива рамки. Да се обзаложим ли ?

Не знам какви са идеите на Матеев ,но аз не мисля така.Какъв залог предлагаш?

evgeni.filimonov
15.04.2015, 11:28
Да, залога отпада, сега прочетох темата от начало. Извинявам се за спама.

Mateev
15.04.2015, 17:21
Колкото и да се чудите, изобретателите вече са милионери. А и г-н Матеев имаше разни идеи, но не ги довърши докрай.
Но, май си мисля, че скоро ще достави един тир с такива рамки. Да се обзаложим ли ?

Ще си доставя само 3-4 рамки хей-така от любопитство, за да видя какво има вътре, и после ще си сложа един кошер с тях пред врата за шоу на гостите, които ми идват. С това амбициите ми по този кошер се изчерпват ..... :)

Дори и в момента имам по 1-2 бройки от разни други екзотични кошери, и май вече е крайно време да си направя една работеща изложба на поляната пред вратата ми хей-така за радост на окото.

Шаман
11.05.2015, 17:25
Ето и принципа :)

http://www.wired.com/wp-content/uploads/2015/02/hive-gif.gif

Mateev
11.05.2015, 17:37
Забеляза ли при този принцип колко бързо се разбалансират двете части на матрицата. След затваряне клетките вече не са цели (виж в ляво), а се появяват луфтове в самите килийки. Пчелите ще им се наложи да ги запушват с восък, но при следващото превъртане този восък ще влезе в меда. Същото важи и за восъка от калпачетата на килийките.

Всъщност вече си задавам въпроса "Колко ли е времето на живот на тази свръхскъпа пита?"

Защото така като гледам е само няколко завъртания, а в действителност за да се изплати, тя се нуждае от време на живот поне 100 години.

Ангел Йосифов
11.05.2015, 18:42
По принцип стените на всяка килийка бива обработена(залепена)с прополис преди да се използва.....

mavricioz
02.08.2015, 13:21
Не може ли някой да даде професионално мнение по темата а не само да се хули и плюе.
Има ли реален шанс за испех на подобна идея? Мислите ли че има как да са избегнали проблема с восъка и запечатването на движещите части защото аз виждам че са отделени от пчелите? Би ли се повредил меда когато майката снесе пило върху тези пити?

Дайте някакви реални мнения като пчелари ... то не бяха примери със таксита итн.

nolkov
04.11.2015, 14:53
Онзи ден ми попадна информация за тези хора. Събрани над 17 000 000 долара. Дори да не е перфектно разработена системата, сега вече имат парите, за да го направят. И както казах и преди - това е кошер, който очевидно няма да обслужва онзи сегмент на професионалните пчелари. Тези хора целят хоби пчеларите. Поздравления от мен!

http://www.9news.com.au/technology/2015/10/27/16/05/byron-bay-mans-beehive-invention-turns-him-into-a-multi-millionaire

ves
04.11.2015, 16:42
Онзи ден ми попадна информация за тези хора. Събрани над 17 000 000 долара. Дори да не е перфектно разработена системата, сега вече имат парите, за да го направят. И както казах и преди - това е кошер, който очевидно няма да обслужва онзи сегмент на професионалните пчелари. Тези хора целят хоби пчеларите. Поздравления от мен!

http://www.9news.com.au/technology/2015/10/27/16/05/byron-bay-mans-beehive-invention-turns-him-into-a-multi-millionaire

В статията пише че са събрали предварителни поръчки за 17 милиона, а не че са събрали 17 милиона. Най-вероятно това са неангажиращи поръчки през интернет, и можеш да се откажеш в последствие като видиш, че нищо от това което е показано във видеото не се получава. Е все пак може да излъжат няколкостотин човека в началото и да им пробутат това, преди да се разчуе че за нищо не става.

jdrumev
04.11.2015, 17:17
гледах клипа и преди но много ми е интересно как са дресирали пчелите да не крадат от буркана:bigsmile:

Mateev
04.11.2015, 17:21
гледах клипа и преди но много ми е интересно как са дресирали пчелите да не крадат от буркана:bigsmile:

Може би въобще няма пчели .......

nolkov
05.11.2015, 09:36
Незнам какво си разбрал, но ако прочетеш Общите условия на сайтовете за "групово финансиране" ще видиш, че ако не изпълниш поръчката - връщаш парите.
Не искам да споря има ли пчели, няма ли пчели, дресирани ли били да не ходят в буканите или не (то се вижда, че има капачки, ама явно няма кой да гледа).

Фактът е факт - хората са разработили идея, приложили са я на практика, намерили са финансиране и започват производство. ПОВТАРЯМ ЗА КОЙТО НЕ Е РАЗБРАЛ С ДУМИ ПРОСТИ - ПРОИЗВОДИТЕЛЯ СЕ ИНТЕРЕСУВА НЕ ОТ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ПЧЕЛАРИ С 1000000 КОШЕРА. ИНТЕРЕСУВА СЕ ОТ МАЛКИ ХОБИ ПЧЕЛАРИ ЗА ПО 2-3-5 КОШЕРА.

Може още дълго да си търкаме клавиатурите като пишем успешни ли са или не, но средствата са факт и производството също.
Хайде сс здраве и пожелавам на някой от форума да осребри идеята си по поне на 10% от тази.и

Aranis
05.11.2015, 10:00
Фактите са си факти, колега, но апетита идва с яденето...днес 2, утре 4, после 8...16...32...:)

ves
16.11.2015, 13:45
Ето първите два ПОТРЕБИТЕЛСКИ клипа за това "чудо", които намерих в интернет. Първия е на чешки език (или подобен), но и без да знаете какво говори човека пак става ясно.

https://www.youtube.com/watch?v=tfVs0TVmYDI

https://www.youtube.com/watch?v=-BsQxqpsmbU


И тук слагам патент за пита от която се вади мед без да се отваря кошера. Забележете ГОДИНАТА на патента.
http://www.freepatentsonline.com/2223561.pdf

Дамян Дамянов
16.11.2015, 14:22
Ето първите два ПОТРЕБИТЕЛСКИ клипа за това "чудо", които намерих в интернет. Първия е на чешки език (или подобен), но и без да знаете какво говори човека пак става ясно.

https://www.youtube.com/watch?v=tfVs0TVmYDI

https://www.youtube.com/watch?v=-BsQxqpsmbU


И тук слагам патент за пита от която се вади мед без да се отваря кошера. Забележете ГОДИНАТА на патента.
http://www.freepatentsonline.com/2223561.pdf

Чудно работи, но за джоба на "изобретателите".
Дори работи по-добре, отколкото очаквах.

Mateev
16.11.2015, 14:31
Чудно работи, но за джоба на "изобретателите".
Дори работи по-добре, отколкото очаквах.

Докато целия свят разбере що за боклук е това, "изобретателите" ще сложат в джоба си няколко милиона долара и ще си гледат кефа до края на живота си. Може пък да "изобретят" и нещо друго - знам ли.

Иначе за всички вече е ясно, че който си купи един такъв кошер, няма никога да повтори. Любопитни и балъци обаче има много, така че може и да се получи "сериозен" бизнес. Факт е, че клиентите на казината никога не се свършват, въпреки че още преди 200 години математически е доказано, че при достатъчно дълга игра крайният резултат е винаги един и същи - загуба на парите. Същото важи и за всички други хазартни игри, но те продължават да са популярни и до ден днешен.

Та бизнеса на тези, които произвеждат този кошер, не е свързан с подобряване на пчеларската технология, а със стрижене на заблудени овце, каквито винаги се намират в изобилие по целия свят.

Дамян Дамянов
16.11.2015, 16:04
Докато целия свят разбере що за боклук е това, "изобретателите" ще сложат в джоба си няколко милиона долара и ще си гледат кефа до края на живота си. Може пък да "изобретят" и нещо друго - знам ли.

Иначе за всички вече е ясно, че който си купи един такъв кошер, няма никога да повтори. Любопитни и балъци обаче има много, така че може и да се получи "сериозен" бизнес. Факт е, че клиентите на казината никога не се свършват, въпреки че още преди 200 години математически е доказано, че при достатъчно дълга игра крайният резултат е винаги един и същи - загуба на парите. Същото важи и за всички други хазартни игри, но те продължават да са популярни и до ден днешен.

Та бизнеса на тези, които произвеждат този кошер, не е свързан с подобряване на пчеларската технология, а със стрижене на заблудени овце, каквито винаги се намират в изобилие по целия свят.

Влакът натовари много пътници, но тази рамка не е някакво изключение в пчеларството, а по-скоро доказателство. Само наблюдавай как с години ще ги ползват тези рамки и ще се мъчат с тях. Същите заблуди си ги мъкнем и ние, но понякога късно го разбираме и си плащаме солено.
- Майка снасяща 5000 яйца на ден и пчела с реактивен двигател
- 2459231 последни решения на проблема с акара
- 8541 върховни решения на проблема с ноземата
- 4581 върховни последни решения на проблема с МКБ (очаквайте скоро в кината)
- Хиляди малки джаджи, които правят живота на пчеларя по-лек и пчелата дава повече...въздух през ауспуха

Как се отсява истината от мита и лъжата?!?!
Ами...много лесно. Пробваш, плащаш си за грешката и продължаваш. Още в началото тръгнах с идеята, че ще си платя сметката докато е малка, а не после да се чудя какво да правя.
Въпреки това, сега се връщам и откривам грешки още от началото, които си ги мъкна и съм се опитвал да поправям, а е станало още по-зле. Когато нещо не работи, няма смисъл да се поправя.
Като си знам моите грешки ме хваща яд, а си представям, ако бях послушал мнозинството от колегите какво щеше да бъде.

nolkov
25.11.2015, 10:33
Колега, това, което прави чеха е с една манивелка - ако гледаш внимателно оригиналният клип ще видиш, че там се работи с две.
Както и да е - интересно ми е обаче как въпреки успеха на хората тук продължаваме да плюем :)

Все тая - дай боже тук да се роди идея по-добра от тази.

Nik_m
25.11.2015, 14:51
Колега, това, което прави чеха е с една манивелка - ако гледаш внимателно оригиналният клип ще видиш, че там се работи с две.
Както и да е - интересно ми е обаче как въпреки успеха на хората тук продължаваме да плюем :)

Все тая - дай боже тук да се роди идея по-добра от тази.По лоша идея от тази няма как да се роди.

ves
25.11.2015, 16:53
Колега, това, което прави чеха е с една манивелка - ако гледаш внимателно оригиналният клип ще видиш, че там се работи с две. Както и да е - интересно ми е обаче как въпреки успеха на хората тук продължаваме да плюем :) Все тая - дай боже тук да се роди идея по-добра от тази.
За кой успех говориш? Намерих общо два клипа на пчелари, които са ги пробвали и като гледам и двамата изобщо на са очаровани. А манивелата е една, защото толкова са му дали в комплекта.

Mateev
27.11.2015, 08:56
А дали някой е пробвал да ползва тези раздвояващи се пити за втори път? Защото много ми е интересно какво се случва след като всяка една килийка се раздели на две. Със сигурност восъчните капачета на килийките се разкъсват и повърхноста на питите заприличва на манджа от мед и восък. Дали пчелите ще го почистят?

Също така представете си всяка една килийка, която се състои от 2 части. При нова пита тези части са допрени перфектно, но след като питата веднъж бъде използвана и отворена, допирните ръбове ще се оцапат с мед и може би с парченца восък. При обратното затваряне двете части няма да се допрат идеално една за друга, а ще остане някакво разстояние. Пчелите ще го заклеят това разстояние (с восък или с прополис ???) и следващия път отварянето ще е почти невъзможно. Дори и да приемем, че ще може да бъде отворена, на третото затваряне ще има още по-големи процепи и още по-много восък и прополис по допирните ръбове.

Та аз лично си мисля, че тези свръхскъпи пити са за еднократна употреба, защото допирните ръбове много бързо ще се замацат с восък или прополис и това ще унищожи целия механизъм на разделяне-обратно затваряне. И ако никой не измисли метод за бързо почистване, цялата идея е обречена на провал. Засега не става ясно как се почистват веднъж използваните пити. Може би пчеларя трябва да си закупи ултразвукова вана и/или пароструйка?

Бай Пчеличко
27.11.2015, 12:22
Според мен това е една любителска варияция за "инакомислещи" хора ! Разкъсаните капачета и меда пчелите ще почистят , а колкото до отлагането на прополис и др. за един сезон (2-3 пъти ) , едва ли ще блокира питата ! Почистването вероятно ще е изваряване във вода ! Но това е по-скоро показателно , че виждаш ли , може и така !

Георги Куров
14.12.2015, 11:00
Финланците от Парадайз хъни вече предлагат нещо подобно на този кошер чудо. Те са сериозна фирма и не вярвам да са платили за патент които не си струва. Вижте тяхната брошура http://paradisehoney.net/documents/Beebox_Smart.jpg

Mateev
18.02.2016, 08:26
Изглежда кошера FLOW HIVE придобива популярност в целия свят. Най-интересното е, че го купуват не пчелари, а обикновени хора, искащи да си правят мед за собствена консумация. Казвам това защото вече имам заявка за 2 отводки от човек непчелар, купил си два такива кошера.

Ако наистина това е трайна тенденция, можем да очакваме страната да се напълни с такива кошери, гледани от хиляди хора, които не са пчелари. В тяхната представа те просто си купуват по 1-2 кошера и после ги изоставят на произвола на съдбата. Ха сега познайте какво ще стане с болестите по пчелите .......

Любопитно ми е и какво ще стане, когато майките се качат да снасят в пластмасовите касети с разделящи се килийки. Ако в тези касети започне да се гледа пило, механизма на разделяне ще се блокира от остатъчните люспици от пилото.

kajgalool
18.02.2016, 10:21
Ами ако не се качат ?!

delta.e
18.02.2016, 11:42
Ами ако не се качат ?!

Защо ? При теб , нямало ли е случаи майките да осеменят част от магазина ?

solaris60
18.02.2016, 12:38
Ами ако не се качат ?!

Тъй като кошера е малък по обем, а и собственика е непрофесионалист няма как да не се получи.

delta.e
18.02.2016, 13:18
Тъй като кошера е малък по обем, а и собственика е непрофесионалист няма как да не се получи.

Сериозно !
А , при поддържаща паша , какво е състоянието ? :)

argilov
18.02.2016, 18:51
Когато се качи да снася майката ще има мед с мляко.

Bobi-M9598
18.02.2016, 19:19
Здравейте,

Доколкото съм разбрал от гледането на клипове: Питите от които се вади меда (върти се "манивелата"), няма как да стане снасяне на яица от майката в магазина.
Питите са по-дебели. Това според мен, означава, че килийките са по-дълбоки.

Поздрави, Г. Георгиев

зуница
19.02.2016, 09:33
...Това според мен, означава, че килийките са по-дълбоки....
"А дали е така? Кой, кой ще ми каже?" (Васко Кеца)Хубава песен!:bigsmile:

ves
19.02.2016, 09:38
Здравейте,

Доколкото съм разбрал от гледането на клипове: Питите от които се вади меда (върти се "манивелата"), няма как да стане снасяне на яица от майката в магазина.
Питите са по-дебели. Това според мен, означава, че килийките са по-дълбоки.

Поздрави, Г. Георгиев
Колега, дай линк на тези клипове ако можеш. Защото аз като търсих не видях клипове от обикновени пчелари, които да са доволни.

kajgalool
02.03.2016, 09:42
Не, не е имало такъв случай...надцакваме се с майките и за сега на раздаването с магазините ги водя.

Mateev
30.04.2016, 19:51
Знаете ли, че аз се сдобих с 2 бройки от тези кошери чудо FLOW HIVE. Стоят ми пред вратаята и всеки път, когато излизам навън, се препъвам в тях. Кошерите си ги е купил мой приятел - бизнесмен, давайки някъде по около 600-700 долара за парче (не си спомням точно). Даде ми ги, за да ги заселя с пчели. Просто дойде и ми стовари няколко големи кашона пред вратата и ми каза - пич, действай, пък аз ще почерпя.

И такаааа.....
Всеки един кошер пристига в два големи кашона. Единия кашон пристига от Австралия, а другия - от Америка. Пристигат по различно време. В единия кашон има дървен кошер на дъски от типа НАПРАВИ СИ САМ, а в другия кашон - пластмасовите пити-чудо. Сглобката на дървената част на кошера отнема около 4-5 часа на един човек. В комплектацията си има всичко, включая и видийки, стъкла, ханеманови решетки, подкапачни табли и една много разкошна инструкция за сглобяване. Има и дори разглобени рамки на летвички, които човек сам трябва да си ги зачука и обтели. Навсякъде има готови пробити дупчици, така че сглобката е едно удоволствие, стига с нея да не се занимава някой олигофрен.

Какво ми направи впечатление?

1. Кошерите са 8-рамкови ЛР на два корпуса. Долния корпус е за плодника, а горния - за пластмасовите рамки-чудо. Ума ми не го побира как едно ЛР семейство ще се развива в един единствен 8-рамков ЛР плодник.
2. Рамките (и корпусите) са нестандартни. Рамките са по-дълги от нашите, а ушите отгоре са по-къси. Сложих им наши основи и от двете страни по дължина останаха да светят едносантиметрови отвори. Ума ми не го побира как ще ги заселя с пчели тези кошери с мои стандартни рамки с пило.
3. Конструкцията на кошера е много странна. Има една камара недомислици както в прелката, така и в корпусите и дори и в капака, който е конструиран като двускатен покрив.
4. Има една подкапачна табла с една централна дупка на нея, която идея си нямам за какво се използва.
6. Дебелината на стените е 2 сантимерта.
7. Плоскостите на корпусите са пълни с чепове. Толкова много чепове не бях виждал през живота си.
8. Дъските на корпусите са цели, което означава, че ще се разсъхнат още в момента, в който кошера се сложи там в пчелина под дъжда и слънцето.
9. Великите пластмасови рамки-чудо се оказаха голяма порнография. Трябва да ги видите, и веднага ще си помислите същото.
10. Килийките им са огромни. В тях могат да се поместят по 2 търтея-шампиони.
11. Килийките са недозаършени. За да ги ползват, пчелите трябва да доизградят по около 2 милиметра странично на всяка една килийка от двете страни.
12. Във височина килийките са разметешени на четна и нечетна, като височината им се различава с около 5 милиметра. Това според мене е странно и не знам конструктора защо е решил да ги направи така.
13. Механизма за отваряне и затваряне на килийките е много скапан. Действа ненадеждно и е необходимо голямо усилие, съизмеримо с това да се строши пластмасата на целия механизъм. Аз не можах да се справя с празни пити, а какво остава когато пчелите ги заклеят странично и отгоре.

jordanov
30.04.2016, 20:19
Хаха, чакаме снимки. Не от почерпката, ами от машинките за пари.

Mateev
30.04.2016, 20:57
Ще има снимки, но утре през деня .....
Ще има и сканирана инструкция за сглобяване, в която има поне 10-15 чертежа.

sasho88
04.06.2016, 19:54
Ще има снимки, но утре през деня .....
Ще има и сканирана инструкция за сглобяване, в която има поне 10-15 чертежа.

Имаш ли някакви впечатления от рамките в действие?

boris
26.06.2016, 19:24
Матеев, беше обещал снимки и някои други подробности. Предполагам, че си доста зает , но докато си пиеш ракията, можеш да споделиш нещо по въпроса.

vasilevsa
26.06.2016, 19:41
разглеждах и аз чертежи и снимки на този кошер из нета. Обмислих го и стигнах до следното заключение -за мен това е едно добре изглеждащо технологично недоразумение.

delta.e
27.06.2016, 13:28
Мисля , че обсъждахме ,,тази система ,, през февруари миналата година .
Патента е от 1939 издаден в САЩ .
Почти нищо не се е променило в кошера .

delpi
13.09.2016, 11:38
Ще има снимки, но утре през деня .....
Ще има и сканирана инструкция за сглобяване, в която има поне 10-15 чертежа.

г-н Матеев, пуснахте ли в действие тези кошери този сезон и ако да какви са впечатленията? :)

preslav95
05.02.2017, 22:35
Ще има снимки, но утре през деня .....
Ще има и сканирана инструкция за сглобяване, в която има поне 10-15 чертежа.
Здравейте,
От чисто любопитство очавам обещаните снимки от вас http://pchelari.com/forum/images/smilies/smile.gif!

CaMyPau
12.02.2017, 13:18
https://www.olx.bg/ad/pchelen-kosher-sas-7-avtomatizirani-piti-ID6wPsk.html#c2d7fa6324

nikawr
13.02.2017, 12:01
Като гледам тоя кошер, в скоро време ще се сбъдне мечатата ми:
Редя празните буркани в магазина, а пчелите само пълнят, и после запечатват бурканите отгоре сами! Аз само отивам края на август и прибирам реколтата! :)
Ей тоя кошер на нещо такова ми мяза ... ;)

валко
21.04.2017, 22:53
Днес помогнах на мои богат приятел да си сглоби кошера чудо,по голама измишлъотина не съм виждал тия австралиици са по добри и от Цветан Василев в измамите,за бога братя не копуваите.

Bobi-M9598
22.04.2017, 20:40
Здравейте,

Направили някоя снимка, ако има ще се радваме да видим?

Поздрави, Г. Георгиев