PDA

Виж пълната версия : Пчеларството-първи бизнес



united_17
12.02.2015, 20:53
Здравейте !
От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.

Росен Младенов
12.02.2015, 21:55
Здравейте !
От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.
Един час и още не са те заяли,....странно,ще изчакаме.

m_pchelari
12.02.2015, 22:17
Здравейте !
От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.

Момко, наблегни в училище на биологията и химията - ще ти трябват. Купи си един циркуляр и тренирай - ще ти трябва. Хапвай мед и прашец и ще спечелиш.
Пък бизнеса ако стане, стане. Дано само докато изучиш занаята да има пчеларство по тези земи.
Успех.

Ivan_vd
12.02.2015, 23:09
Здравейте !
От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.Не трябваше да споменаваш думата Бизнес ,тук това е лошо трябваше да пишеш че искаш да гледаш пчелички за хоби и че никога няма да правиш кошерите повече от 10бр.И всичкият мед който извадиш ще си го ядеш ти и домашните ти.А сега сериозно,щом си решил деистваи смело 50лв за семеиство е мн.добра цена но зависи и колко междурамия пчели ще има.И задължително със пчелар който разбира ги купуваи да прегледа всичко.И успех в БИЗНЕСА.

сашо 38
13.02.2015, 12:12
Ето ти няколко съвета и от мен.Ако ще правиш кошерите си 10,продавай мед на дребно.Така при добив от по 30 кг. примерно/а можеш да стигнеш и до 60/, печалбата ти ще е 3000 при 10 лв. на буркан,но ще ги взимаш по малко.Мед не се разваля,може да седи години.На 4 лв. продават тези,които произвеждат тонове и искат пари накуп.И ако купуваш семейства,най-изгодно е да търсиш развити със все кошера,по възможност с изградени магазини.Като цена се намират на около 200-250лв,но изчакай края на март.

inkov
13.02.2015, 12:52
БИЗНЕС, не трябва да звучи лошо в която и да е част от човешката дейност, вкл. и в пчеларството.Ще споделя моя опит:
1г. един кошер/семейство/ подарък от прятел,до зазимяване от него имаше две отводки-печалба 0
2г.От трите семейства станаха 7, естествено мед не извадих но направих разходи за центрофуга, пч. помещение/барака/, и друг по дребен инвентар за около1000лв.- печалба 0
3г.От седемте станаха 14, годината беше лоша ,поради направените отводки и усиления градеж на рамки мед не извадих-печалба 0
4г. От 14 станаха 20 мед извадих само от старите /14/ по около 40кг за около 2500лв. като приспадна разходите от предходни години печалба -мининална клоняща към 0
5,6,7г имах печалба но по скоро за подпомагане на семейния бюджет. Забравих да споделя лошерите си ги правя сам, защото тази работа ми доставя удоволствие но това е същоразход за материал

united_17
13.02.2015, 18:26
Мерси за отговорите! Стискам палци всичко да тръгне по мед и масло и ако ми излезе около 500 лв чиста печалба от сезона ще съм много доволен. И някои знае ли къде в района на Бургас мога да си купя кошери със семейства ?

ch.atanasov
13.02.2015, 18:33
Колега ,преди години в Руенско се намираха много семейства в тръвни.Ако и сега има ,можеш да закупиш и да прехвърлиш в нов кошер.За презимували семейства може да е кът работата.Иначе има доста обяви за отводки.

m_pchelari
13.02.2015, 20:33
Мерси за отговорите! Стискам палци всичко да тръгне по мед и масло и ако ми излезе около 500 лв чиста печалба от сезона ще съм много доволен. И някои знае ли къде в района на Бургас мога да си купя кошери със семейства ?

Ако до началото на април не си намериш семейства аз ще ти продам 10 семейства по 280 лв. с кошерите.
Кошерите не са първа младост но семействата ще са 10 рамкови ДБ с по 9 рамки пчели и 5 рамки пило. Регион Сливен.

сашо 38
13.02.2015, 20:41
БИЗНЕС, не трябва да звучи лошо в която и да е част от човешката дейност, вкл. и в пчеларството.Ще споделя моя опит:
1г. един кошер/семейство/ подарък от прятел,до зазимяване от него имаше две отводки-печалба 0
2г.От трите семейства станаха 7, естествено мед не извадих но направих разходи за центрофуга, пч. помещение/барака/, и друг по дребен инвентар за около1000лв.- печалба 0
3г.От седемте станаха 14, годината беше лоша ,поради направените отводки и усиления градеж на рамки мед не извадих-печалба 0
4г. От 14 станаха 20 мед извадих само от старите /14/ по около 40кг за около 2500лв. като приспадна разходите от предходни години печалба -мининална клоняща към 0
5,6,7г имах печалба но по скоро за подпомагане на семейния бюджет. Забравих да споделя лошерите си ги правя сам, защото тази работа ми доставя удоволствие но това е същоразход за материал
Не смяташ коректно-първата година си направил две отводки,развили се в семейства-печалба около 200 лв общо.Втората си изкарал още четири-400 лв.След това-седем-700лв.Четвъртата-седем плюс меда-3200....Като дръпнеш чертата,прихода е грубо 4500.Минус разходите,но например центрофугата ако си я купил нова за 500,реалната и цена остава около 300.Ако е втора употреба си остава същата цена,ако не си се минал разбира се.За кошери грубо 500-600лв. Дървен материал.И ако си извадил мед от първата паша,след това отводката...абе към четири бона грубо си на плюс.Та ти по твоите сметки,в следващите 4 години ако само правиш отводки,ще направиш кошерите триста без лев в джоба,но продажната им цена? Ами ако се спреш на тия триста и само извадиш мед по 50 кила примерно-15 тона на по 5 лв 75 бона.Много се размечтах май...

ivan14
14.02.2015, 01:05
Здравейте !
От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.
На 16 години съм от две години се знимавам с пчеларство в момента имам 25 пчелни семейства от тях изкарах 700 кг мед средно от кошер 28кг изкупиха ми го на едро по 4.30лв и съм доволен според мене си заслужава де се занимаваш с пчеларство .В планински район съм при нас няма много паша има само липа и от ливадите различни билки.

Искрен Мутафов
14.02.2015, 09:44
Колега ,преди години в Руенско се намираха много семейства в тръвни.Ако и сега има ,можеш да закупиш и да прехвърлиш в нов кошер.За презимували семейства може да е кът работата.Иначе има доста обяви за отводки.

За преди колко години назад говориш, незнам, но аз не съм попадал на обяви за продажба на тръвни в нашият регион. Няколко години подред(последно миналата година) съм срещал обяви за продажба на тръвни в района на Омуртаг, Търговишка област.

koragroup
14.02.2015, 09:46
Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата" ;)

ch.atanasov
14.02.2015, 10:15
За преди колко години назад говориш, незнам, но аз не съм попадал на обяви за продажба на тръвни в нашият регион. Няколко години подред(последно миналата година) съм срещал обяви за продажба на тръвни в района на Омуртаг, Търговишка област.

Колега ,говорим за Руенски ,а не за Русенски.Иначе става въпрос за преди десетина години.Мой познат редовно си купуваше за попълване на загубите.

Георги Кръстев
14.02.2015, 11:37
Аз съм от Айтос, ще ти намерим и отводки и кошери.. пиши ми на лс

united_17
14.02.2015, 12:02
Мерси на всички за отговорите. Решил съм се в най-скоро време да си закупя семейства и да се заема с това, връщане назад няма. Ivan14 евала колега, на 16 години такъв напредък ! Koragroup мерси за комплимента ! И едва ли човек, роден в манчестър ще се занимава с пчеларство...:laughing:

rosty_sz
14.02.2015, 12:18
Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата" ;)

Стига сте надъхвали новобранците:laughing:
Сметката въобще не е такава. Докато стигнеш до 12000 лева има мноооооооого даване и няма нищо сигурно. Въпросните 100 семейства струват няколко пъти по 12000 а има и още много допълнителен инвентар. За да може един човек да се справи със 100 семейства има също условности, а ако са двама то и печалбата пада с 50%;). Не знам как я правят статистиката за броя на пчелните семейства но в последните години масово хората се захващат с това и повечето са направили сметката по описания начин, НО ТОВА Е СМЕТКА БЕЗ КРЪЧМАРЯ.

BleX
14.02.2015, 13:42
Във всеки бизнес има успели има и такива които са се провалили. В повечето случаи всичко зависи от уменията и желанието на човека да постигне нещо. Аз познавам човек който започна от нищото с 2 кошера и за няколко години ги направи 200 които сам обслужва. Просто му беше интересно и така от хоби това се превърна в негова професия. Естествено всичко това не стана със щракване на пръстите, а беше вложен много труд. Пчеларството дава страшно много възможности. Можеш да произвеждаш мед, прашец, отводки, майки, восък, прополис също така има привлекателни програми по ПРСР. Ако човек съумее да се възползва от всичко това и вложи достатъчно енергия, мисъл и труд не виждам някаква причина да не може да превърне пчеларството в бизнес.

Дамян Дамянов
14.02.2015, 15:04
100 кошера х 200лв всеки = 20000 лева
Дотук 2 години да излезеш на нула, а като сметнеш лекарства, гориво, ток, захар и всички хиляди малки разходи...
И тъкмо излезеш на нулата...и гледаш кошерите се разпадат(ако са стари). Хайде сега дай по 80-100 лева за кошери = 8000-10000 лева.
Всяка година ако сменяш по 1/3 от питите - грубо 2лв на основа = малка сватба :bigsmile:
Шшшшш...забравихме, че и центрофуга и един куп помощни средства трябва да си купиш, а там е 2 малки сватби и едно кръщене.Въй...то и тенекии трябват...въй,въй...въй хайде още едно кръщене към сметката.
Има хиляди малки разходи и те са страшните защото не ги виждаш сега.

Всеки тръгва с идеята, че слагаш кранче на кошера и меда теква, но истината е че пчеларството е свързано с много труд, много пари, много време и много нерви, поне докато не си стъпиш на краката. А след това вече нещата се случват много по-лесно, но въпроса е да издържиш на трудностите. Колеги се отказват още след първата зима и ако не си готов да стискаш зъби, то моя съвет е да не се захващаш.
Да си пчелар в България, значи да си: дърводелец, ветеринар, търговец, управител, счетоводител, адвокат, общ работник, шофьор, градинар и...пчелар.(има и още)

Ivan_vd
14.02.2015, 16:56
Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата" ;)Браво koragroup ,това вече ми хареса разбираш защо го казвам нали.

ch.atanasov
14.02.2015, 17:29
Привет на всички оптимисти.За сметките се сещам за една:1000 кучета --2000 ма..е.Сещам се за един колега ,който на прага на приемането ни в евросъюза казваше:Ей ,тези ще ни оставят само пчели и биволи да гледаме.Защо ве питам .Защото са диви животни и никой в европа не ще да се занимава с тях.Та успех на упоритите.

ivan14
14.02.2015, 18:36
Мерси на всички за отговорите. Решил съм се в най-скоро време да си закупя семейства и да се заема с това, връщане назад няма. Ivan14 евала колега, на 16 години такъв напредък ! Koragroup мерси за комплимента ! И едва ли човек, роден в манчестър ще се занимава с пчеларство...:laughing:
Ще ти препоръчам календарен справочник на Любен Радоев на мене много ми помага пише за всеки месец какво точно се прави . Не се отказвай дори и да имаш загуби,аз също имах загуби миналата година от 12 кошера 3 семейства загубих зимата не ги бях зазимил правилно но човек се учи тази година засега нямам загуба дано и да нямам загуба.Пожелавам ти успех.

nyanakiev
14.02.2015, 19:12
kato imah 10 kohera mizeh da gi yweli4ih 30 procenta za 1 godina smetni koga 6e gi naprawi6 200

Сергей Тимофеев
14.02.2015, 19:22
nyanakiev,Има правила за писане във ФОРУМА (кирилица).

Искрен Мутафов
14.02.2015, 19:37
kato imah 10 kohera mizeh da gi yweli4ih 30 procenta za 1 godina smetni koga 6e gi naprawi6 200

Ако имаше как две пръстчета надолу да съм ти дал - едното за латиницата, преплетена с шльокавица и второто за %-центчетата, при добро желание може и една нула да добавиш, ако само това е целта на заниманието, а незабравяй че има и пчеларска програма, не че е кой знае какво, но дава разни възможности.

united_17
14.02.2015, 20:08
Ivan14, вече съм си купил календар на пчеларя на Иванка Желязкова и съм я прочел 2 пъти. Много полезна книжка. Iskren, за какви програми става въпрос?

Искрен Мутафов
14.02.2015, 20:24
Ivan14, вече съм си купил календар на пчеларя на Иванка Желязкова и съм я прочел 2 пъти. Много полезна книжка. Iskren, за какви програми става въпрос?

Тригодишната НПП(Национална Пчеларска Програма).
От вчера до днес са коментирани само няколко теми, в една от нях съм постнал няколко линка - точно за ivan14, разтърси се и прочети.

Искрен Мутафов
14.02.2015, 20:26
Хайдее, ето ти линк:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1268&page=47&p=55534#post55534

Mateev
15.02.2015, 01:26
Сега забелязах нещо интересно, което не го знаех. Един постинг от тази тема беше изтрит, но не от модератор, а от самия форум. Оказа се, че форума автоматично изтрива (скрива) всеки един постинг, който има 10 и повече отрицателни ръчички.

nyanakiev
13.03.2015, 08:03
с баща ми гледаме 50 кошера на пчелина има място за 200 не ни тежи самото гледане но когато дойде медосбор с вилица и нож и трирамкова центрофуга виждаме голям зор нека колеги с по 150 и повече кошери да споделят своята практика какви разпечятващи средства ползват какви центрофуги с какъв транспорт и какви помещения

сашо 38
17.03.2015, 21:37
Сега забелязах нещо интересно, което не го знаех. Един постинг от тази тема беше изтрит, но не от модератор, а от самия форум. Оказа се, че форума автоматично изтрива (скрива) всеки един постинг, който има 10 и повече отрицателни ръчички.
Ще ме извиняваш,ама вместо да споделяш за ръчичките,напиши нещо по темата на човека,ако имаш желание,разбира се.Ще е интересно за всички прохождащи,и за мен включително.Все пак имаш преки наблюдения за нещата.

Ivan_vd
17.03.2015, 22:48
с баща ми гледаме 50 кошера на пчелина има място за 200 не ни тежи самото гледане но когато дойде медосбор с вилица и нож и трирамкова центрофуга виждаме голям зор нека колеги с по 150 и повече кошери да споделят своята практика какви разпечятващи средства ползват какви центрофуги с какъв транспорт и какви помещения2 ел.ножа,вана за разпечатване.24 рамкова ел.центрофуга количка за пренасяне до помещението за вадене на мед на корпуси и магазини.Разпечатваш и пееш.

nyanakiev
20.03.2015, 09:21
ПЧЕЛИНА НИ Е НА 2 КЛ ОТ СЕЛО И С ЕДНО ПЕЖО 106 ТОВАРИМ 8 МАГАЗИНА И ТОВА СЪЩО НИ БАВИ И МЪЧИ

2ма пчеларя
20.03.2015, 10:20
ПЧЕЛИНА НИ Е НА 2 КЛ ОТ СЕЛО И С ЕДНО ПЕЖО 106 ТОВАРИМ 8 МАГАЗИНА И ТОВА СЪЩО НИ БАВИ И МЪЧИ

Колега едно ремарке или бус с десен волан ти решава проблема с транспорта

piper
20.03.2015, 18:07
ПЧЕЛИНА НИ Е НА 2 КЛ ОТ СЕЛО И С ЕДНО ПЕЖО 106 ТОВАРИМ 8 МАГАЗИНА И ТОВА СЪЩО НИ БАВИ И МЪЧИ

Съжалявам,но нали не очаквате някой да Ви ги носи.Всеки който има проблем си търси решение.Дали ще си купите транспорт-бус,ремарке или камионче го решавате Вие!Аз специално бих си купил фургон и както пише колегата вана/голяма/,два електрически или по-добре парни ножове,два-трима човека за носене и разпечатване и си гледаш 200 кошера и пееш. Нали е бизнес-изисква инвестиции.