PDA

Виж пълната версия : Пролетно усвояване на останалите хранителните запаси



kapanec
10.02.2015, 17:46
В повечето случай рано на пролет семействата имат значителни количества останал мед в кошера.Тоя мед е най добре да се разпечата и усвой от пчелите като така се прави и подхранване .Кога се започва разпечатването на излишните медови запаси.След като се разпечата рамката къде е правилно да се сложи за усвояване .
1.Вариант до последната рамка със пило и защо
2.Вариант през една рамка от последното пило и защо
3.Вариант възможно най далече от пилото и защо
4. Вариант между две рамки със пило и защо

ceco_lovech
10.02.2015, 18:37
Нито едно.Слагам я между пити с открито пило.

Nik_m
10.02.2015, 19:08
Нито едно.Слагам я между пити с открито пило.
И аз така.

marianski
10.02.2015, 20:20
И аз така.

защо? не казахте?

kapanec
10.02.2015, 20:27
Началото на м.Март едва ли ще е най удачно да се цепи пилото .Не се обосновахте защо слагате точно там рамката

Nik_m
10.02.2015, 20:33
Прясното пило трябва да се храни и през месец март пчелите им е по трудно да пренасят запасите защото е по студено. За целата се разпечатва пита с мед и се оставя между прясното пило.
Ако има дебели венци може да се започне от тях.

радо
10.02.2015, 20:42
Ако е само венец може но не е за препоръчване цяла запечатана рамка да разцепва пилото толкова рано април при по високи температури и сменени зимни пчели вече да.

ivootur
10.02.2015, 20:55
Март разпечавам и слагам до пилото в посоката накъдето искам да върви,прдполагам че по този начин помагам на пчелите,като същевремнно стимулирам развитието на семейството.Когато се позатопли,особенно като се стабилизират нощните температури,разпечатаната пита я слагам между пилото.Тогава ефекта е по-осезателен според мен,а може би се дължи и на по-бурното развитие по това време.

Nik_m
10.02.2015, 20:58
Ако е само венец може но не е за препоръчване цяла запечатана рамка да разцепва пилото толкова рано април при по високи температури и сменени зимни пчели вече да.
Така е най правилно, но всичко зависи от времето.

Цеко
10.02.2015, 20:58
Кое е по лесно за пчелите, да пренасят храна или да подържат определена температура?

Nik_m
10.02.2015, 21:01
Кое е по лесно за пчелите, да пренасят храна или да подържат определена температура?
При силно семейство и двете са му лесни а при слабо.....
При по слаби семейства се разпечатват по малки площи, защото не могат да усвоят меда и потича и става лошо.

Pavel_Bs
10.02.2015, 21:10
Есента си преправих едни подставки(7см) и станаха надставки,в които мога да слагам в хоризонтално положение и трите вида рамки.Според мен,това е по-удачен вариант.От горната страна минавам с валячето колкото преценя,отдолу не ги пипам.Те ако искат да си разпечатват.По този начин мога да наредя до 3 ДБ,3МК+3Маг. или 3маг.+3маг..Последното го споменавам с идеята,че семейството може да се подхрани ударно с мед при нужда,и същевременно рамките за брак са ви почистени за ден.Тази година,така смятам да издухам всички които са за претопяване.Смятам да разпечатвам с валяка и да трупам една върху друга.Те ще си оберат всичко,дори и рамката да е по-горе.

icofly
10.02.2015, 21:26
Тези за бракуване зад преградната дъска,разпечатани и напръскани с пулвелизатор с топла вода/така се стимулира майката,като приток от вън/!Ако пилото е отпред или от зад ,разпечатвам и развъртам питите,дали само в средата или всичките зависи от силата на семейството!

Pavel_Bs
10.02.2015, 21:36
Съгласен съм,но ако са над гнездото ще бъдат обрани и в най-студеното време,докато при студ,зад преградната няма да прескочи пчела.

kapanec
10.02.2015, 21:58
Кое е по лесно за пчелите, да пренасят храна или да подържат определена температура?
Едното го правят до като правят другото като двете неща си се допълват взаимно

kapanec
10.02.2015, 22:02
Лично аз разпечатаната рамка я слагам до последната рамка с пило .Когато има повече от 4 или 4 рамки със пило чак тогава си позволявам да цепя пилото като гледам да сложа рамка на която преобладава прашеца по нея но това се случва вече когато температурите са по постоянни

ceco_lovech
10.02.2015, 22:18
Лично аз разпечатаната рамка я слагам до последната рамка с пило .Когато има повече от 4 или 4 рамки със пило чак тогава си позволявам да цепя пилото като гледам да сложа рамка на която преобладава прашеца по нея но това се случва вече когато температурите са по постоянни

Колега я виж какво си писал в първия пост.(началото на пролетта).В началото на април се въртят корпусите,а ти ми пишеш за 4-ри рамки пило???????????????????

icofly
10.02.2015, 22:30
Съгласен съм,но ако са над гнездото ще бъдат обрани и в най-студеното време,докато при студ,зад преградната няма да прескочи пчела.

Чак такъв студ,въпроса е за пролетно/не зимно/ усвояване на медовите запаси! Иначе зимата слагам мед в хранилката и си го вземат без проблем. Завчера не ставаше за риба и ходих и сложих мед!

valaz
10.02.2015, 22:32
При евентуално цепене на пилото, отцепената част не бива да е по-малко от 2 пити, а по-добре поне 3 пити. Ако отделиш само една пита с пило, пчелите трудно ще я топлят. Затова цепенето на пилото става при по-топло време и при повече пити с пило. При по-студено време, разпечатвам меда около пилото, но винаги оставям поне малко неразпечатан. При пчеларство с повече кошери, тези манипулации отнемат доста време.

kapanec
10.02.2015, 23:33
Колега я виж какво си писал в първия пост.(началото на пролетта).В началото на април се въртят корпусите,а ти ми пишеш за 4-ри рамки пило???????????????????

Писал съм ранна пролет не съм споменавал месеци за правене на каквото и да било все пак различните региони имат различно развитие и паши за усвояване
Началото на Март месец примерно в моя регион когато вече има и достъп на прашец в природата .Април месец цъфти рапицата и тогава вече сме изтървали пашата ако тогава ги правим тия неща

marianski
11.02.2015, 10:41
а как разпечатвате питите надрасквате с вилицата за разпичатване или с валяка ,с кое става по добре?

Pavel_Bs
11.02.2015, 12:01
С валяка е по-лесно,но сигурно друг ще каже обратното.Преценката е субективна.Когато питите са стари и восъка е твърд,трябва бая да стържеш отгоре,вследствие на което се нарушават килийките,докато с валячето просто правиш дупчици в капачетата.Има валяци с различни ширини,вземи си един по-тесен и един по-широк.

icofly
11.02.2015, 15:09
[QUOTE=marianski;55237]а как разпечатвате питите надрасквате с вилицата за разпичатване или с валяка ,с кое става по добре?[/QUOTE

Ако е в пчелина и са пити без пило може с малка газова горелка,ако са от склада може с пистолет за горещ въздух/тогава минавам цялата пита и където няма мед,тънкия слой плесен който се е образувал се почиства идеално/а върху меда задържам повече!Около пилото надрасквам малки площи и развъртам питите.

scutellator
11.02.2015, 17:47
С валяка е по-лесно,но сигурно друг ще каже обратното.Преценката е субективна.Когато питите са стари и восъка е твърд,трябва бая да стържеш отгоре,вследствие на което се нарушават килийките,докато с валячето просто правиш дупчици в капачетата.Има валяци с различни ширини,вземи си един по-тесен и един по-широк.

Валячето е поредния такъм, който не е част от моя пчеларски инвентар.

Pavel_Bs
11.02.2015, 18:36
И от моя не беше,но го изрових скоро изпод едни боклуци и ми хареса повече от вилицата.Предполагам,че не гледаш ДБ.

Гогол
11.02.2015, 19:58
И от моя не беше,но го изрових скоро изпод едни боклуци и ми хареса повече от вилицата.Предполагам,че не гледаш ДБ.
Колко скоро го изрови ,Павелчо ?Защото е още рано за разпечатване на пити,а ти вече си разбрал, че със валяка е по лесно отколкото със вилицата.Как стават тия неща, не ми е много ясно –може би защото съм само хоби пчелар.Аз гледам Д.Б. Ако обичаш ,обясни ми какво е значението на с–мата за вида на разпечатващото приспособление!Ще ти бъда много благодарен за предстоящото разяснение.

kapanec
11.02.2015, 20:29
Колеги моля дискусиите да се провеждат по зададената тема.Валяка кой,кога и от къде го е изровил са дребнави забележки.

Pavel_Bs
11.02.2015, 20:33
Колко скоро го изрови ,Павелчо ?Защото е още рано за разпечатване на пити,а ти вече си разбрал, че със валяка е по лесно отколкото със вилицата.Как стават тия неща, не ми е много ясно –може би защото съм само хоби пчелар.Аз гледам Д.Б. Ако обичаш ,обясни ми какво е значението на с–мата за вида на разпечатващото приспособление!Ще ти бъда много благодарен за предстоящото разяснение.

Ееее колега,отдавна не се беше появявал.Виждам че си развълнуван много,но нека спазим добрия тон все пак.Предполагам,че си човек на възраст и би трябвало да си се научил вече да си сдържаш нервите.Не е полезно за сърцето да знаеш.
По въпроса - изрових го преди два месеца и разпечатах пити поставени хоризонтално над гнездото от горната страна.Предполагам,че ти не правиш това.Направих въпросното упражнение с цел да не подбуждам семействата с питки.Имах семейства които стояха над рамките,независимо,че имаха мед и реших да се презастраховам.Преди ползвах вилица и не ми допадаше,с валяка според мен се получи по-добре и много по-бързо.Относно системата - няма значение,но както и да ти отговоря ще останеш незадоволен,а това мисля,че ти е персонален проблем.Между другото казвам се Павел,приятно ми е.Желанието да се именуваш с известни личности показва известни проблеми.Това го казва психологията - прочети и ще се убедиш.Нищо лично,просто искам да ти помогна.Ще се радвам да споделиш поне името си.Нали все пак сме пириятели.

Йонко
11.02.2015, 21:01
Започвам да разпечатвам когато цъфне дряна. Не гледам календара. Първо меда около пилото. Когато имат нужда от разширяване, вземам последната рамка, разпечатвам и я слагам между пилото, а студената от склада слагам на последно място да си я стоплят за следващия път. Ползвам само валяче. Вилицата не ми е удобна. Навремето когато не бяха излезли по магазините си правех валяче от кръгла четка за коса.

Pavel_Bs
11.02.2015, 21:53
Колега,при мен дряна цъфна точно преди студовете заедно с бряста,лешника и минзухарите(дивия шафран).Имаше дори и цъфнали великденчета.Аз съм с югозападно изложение,затворен откъм изток и север.Няма как въпросния цъфтеж при мен да даде старта на разпечатването.Твърде е рано.

Цеко
11.02.2015, 23:22
От известно време сериозно се замислям върху идеята на колегата Павел (май и на друго място съм я виждал подобно нещо, даже и на снимка) за поставянето на разпечатана пита с мед върху рамките. Чудя се дали няма да ми излезе по евтино и удобно да си направя веднъж за винаги необходимите надставки, от колкото всяка година да се занимавам с месенето или купуването на питки?

scutellator
11.02.2015, 23:33
А дали няма да ти излезне по-евтино да си им оставиш на пчелите повечко мед за през зимно-пролетния период? Каква цел би имало едно подобно упражнение? Тези книги съм ги чел доста отдавна и съм позабвавил, тъй че ако може, моля някой да ми припомни предполагаемите ползи.

borislav aleksandrov
11.02.2015, 23:37
От известно време сериозно се замислям върху идеята на колегата Павел (май и на друго място съм я виждал подобно нещо, даже и на снимка) за поставянето на разпечатана пита с мед върху рамките. Чудя се дали няма да ми излезе по евтино и удобно да си направя веднъж за винаги необходимите надставки, от колкото всяка година да се занимавам с месенето или купуването на питки?

по-добро е от питките от една страна... от друга зависи от количеството рамки респективно мед които се дава... пример пчелин от 150 семейства за да се спести от питки се оставят 20 тенекии мед за подхранване лошо по принцип няма но 20 х 25 = 500 кг мед х 5,20 лв. = 2 600 лв. За мен Апифонда е храната ако някога ми се наложи да купя - кашон 15 кг х 2,65 = 39,75 лв. (стига за 15 кошера х 1 кг питка) или 10 кашона х 39,75 = 397 айде 400 лв. за 150 кг храна х 1 кг на семейство.... т.е. икономически ти е по изгодно да си купиш Апифонда отколкото да храниш с мед.

Pavel_Bs
12.02.2015, 00:21
Ами колеги,за по-скъпото спор няма.Разбира се,че питките са по на сметка.В случая използвам крайните пити на семействата които съм предвидил и за брак.Колегата скутелатор няма смисъл от подобни гимнастики,защото първо - неговите семейства покриват доволно питите, и освен това предполагам,че не работи с ДБ.При мен има и слаби и средни семейства,които са далеч от крайните пълномедни пити,а са започнали с пилото.При това положение,предпочитам да им сложа медена шапка с крайна пита,отколкото да ги подбуждам с питка.Меда в случая не е предвиден за продан,а си е точно за тях си.При ДБ е много подходящо за бързо почистване на старите пити и тяхното бракуване,а в същото време се извършва и стесняване на гнездото.По този начин,меда от питата си отива там където е най-необходим,независимо от времето и температурите,защото е над гнездото и пчелите постоянно имат контакт с питата.Отдолу,питата не я дупча с валяк,само отгоре,ако преценя.Много е важно обаче да се ограничи пространството над поставената пита,защото едно силно семейство му хареса и меда и празното място и реши да разполови кълбото през средата в хоризонталната пита.Покрай топлите хранилки които смятам да ползвам,не виждам проблем на една такава надставка да се направи фалц и да се остъкли.По този начин,няма да има нужда от найлони,а конденза ще си отива по предназначение.Идеи бол,опита е важен,а той засега ми е кът в тази област.Главната причина заради която направих това толкова рано беше,че пилото тръгна,очакваха се студове,а аз не исках да бързам с питките.Някои от семействата опразниха питите още на другия ден без изобщо да съм ги пипал,други започнаха да разпечатват след две седмици.Накрая надупчих всички които бяха останали с валяка,защото вече им бях замесил питки и така поставените рамки ми пречеха.Това е скромния ми опит до момента.Преди тази операция,ми загина първото семейство досега,заради глад,вследствие на късно пило.Подмора беше наличен а свитата и майката си бяха наблъскани в празните пити.Щом съм имал едно гладно семейство,за мен значи,че съм имал и други семейства,но към момента всички останали са си добре,което показва,че не съм сбъркал с тази операция.Това е.Има колеги които имат богат опит с хоризонталните пити,добре би било да се включат по въпроса.

Цеко
12.02.2015, 00:22
А дали няма да ти излезне по-евтино да си им оставиш на пчелите повечко мед за през зимно-пролетния период? Каква цел би имало едно подобно упражнение? Тези книги съм ги чел доста отдавна и съм позабвавил, тъй че ако може, моля някой да ми припомни предполагаемите ползи.

Аз не слагам питки защото няма мед, а за да се презастраховам че при внезапни студове и наличие на пило няма да имам загуби (предполагам знаете как стоят нещата)

Цеко
12.02.2015, 00:28
по-добро е от питките от една страна... от друга зависи от количеството рамки респективно мед които се дава... пример пчелин от 150 семейства за да се спести от питки се оставят 20 тенекии мед за подхранване лошо по принцип няма но 20 х 25 = 500 кг мед х 5,20 лв. = 2 600 лв. За мен Апифонда е храната ако някога ми се наложи да купя - кашон 15 кг х 2,65 = 39,75 лв. (стига за 15 кошера х 1 кг питка) или 10 кашона х 39,75 = 397 айде 400 лв. за 150 кг храна х 1 кг на семейство.... т.е. икономически ти е по изгодно да си купиш Апифонда отколкото да храниш с мед.

Сметката е точна, тази година използвах и по евтини питки, но аз питите от плодника (ДБ са ми кошерите) не ги пипам есента, а при положение че пролетта ми остават пити с мед може би по удачно е да ги използвам тях ?

scutellator
12.02.2015, 12:50
Мдаа, сега ми се изясниха нещата. Явно (или поне доколкото разбрах) хоризонталната пита се използва в комбинация с процеса на ежегодното бракуване на стари пити и стесняването при ДБ. Ето откъде идвало защо цялата процедура на мен ми се струва странна. Когато работех с ДБ стесняването ми се стори напълно безполезно упражнение, тъй като не видях никакъв ефект (върху развитието или зимуването) от него и след първия път впоследствие го преустанових.

В Гърция е широко разпространена практика върху пчелното семейство ПОСТОЯННО и непрекъснато през цялата година да има питка върху пчелното семейство - независимо дали е зима, пролет, есен или лято. Практика, която лично аз не удобрявам. И за д ане ме разбере някой погрешно -аз не съм против подхранването, аз съм ЗА подхранване НО в правилния момент.

Цеко, по-евтините питки, освен ако не си си ги взел от Гърция (въпреки че за виското качество, цената няма как да бъде осезаемо по-ниска), не ти ги препоръчвам дотолкова, че по-добре да минеш без тях:laughing:.

Pavel_Bs
12.02.2015, 13:03
Колкото пчелари,толкова техники.Въпросната надставка може да се ползва за много други неща,според знанията на пчеларя.Моите знания ми позволяват към момента да я ползвам за това.

Nik_m
12.02.2015, 13:07
Правих надставка миналата година за да слагам и аз така хоризонтални пити, но слагах само 1 път и повече няма да се повтори, пчелите залепят питите за рамките и става мизерия. По добре да сложа една питка върху кълбото, а стари пити лесно се бракуват при ЛР. Поне сложих мрежа на надставките и ги използвам за комините.

Цеко
12.02.2015, 13:07
Цеко, по-евтините питки, освен ако не си си ги взел от Гърция (въпреки че за виското качество, цената няма как да бъде осезаемо по-ниска), не ти ги препоръчвам дотолкова, че по-добре да минеш без тях:laughing:.
Когато става въпрос за отцеляване не виждам какъв е смисъла от слагането на високо качествени и скъпи питки, друго е когато става въпрос за подхранване с цел стимулация ..... ( Прегладнелия човек и на консерва копърка ще се радва :laughing:)

Pavel_Bs
12.02.2015, 13:27
Правих надставка миналата година за да слагам и аз така хоризонтални пити, но слагах само 1 път и повече няма да се повтори, пчелите залепят питите за рамките и става мизерия. По добре да сложа една питка върху кълбото, а стари пити лесно се бракуват при ЛР. Поне сложих мрежа на надставките и ги използвам за комините.

Колега,аз също го издухах по този начин при някои кошери.Трябва просто да се сложат летвички под питата,за да няма контакт с рамките отдолу.По този начин,повече пчели,ще имат свободно пространство да се качат там и да си работят на спокойствие.

Nik_m
12.02.2015, 13:44
Слагах и летвички, но не ми харесва резултата. Най бързо взимат меда в дъната, но не могат да ми влезнат питите, трябва да им режа ушите. Тази година ще пробвам с цяла летва върху рамките и дупка по средата, но само за опит да видя какво ще стане.

Цеко
12.02.2015, 13:48
Явно няма пълно щастие :laughing:

Nik_m
12.02.2015, 13:51
Пълното щастия е когато видя на 2рия корпус пити с пило от край до край а на 3тия пак така ама с мед :)

Юрий Цветков
12.02.2015, 15:21
А в първия ;) ?

Nik_m
12.02.2015, 15:24
Докато се стигне до там е голяма хамалогия и минава щастието :)
Оспамихме темата.

scutellator
12.02.2015, 15:57
Когато става въпрос за отцеляване не виждам какъв е смисъла от слагането на високо качествени и скъпи питки, друго е когато става въпрос за подхранване с цел стимулация ..... ( Прегладнелия човек и на консерва копърка ще се радва :laughing:)


Ами сложи различни видове питки и виж сам разликата! Аз ти казах каквото трябва да знаеш, пък ти го използвай както си искаш. Явно още не си уморявал семейства с евтини питки, но продължавай да ги ползваш в СТУДЕНО ВРЕМЕ и някой ден и това ще стане. Питката трябва да отговаря на две условия - 1) да е твърда и 2) да е лесно усвоима от пчелите, като всяко едно от двете може да компенсира другото до определена степен. Поставени над гнездото, питките поглъщат влага от кошера и в случай че пчелите не са много склонни да ги ядат (например когато са попрекалили с нишестето:laughing:) по повърхността им се образува конденз и те потичат върху пчелите и/или влошават зимуването.

icofly
12.02.2015, 16:44
по-добро е от питките от една страна... от друга зависи от количеството рамки респективно мед които се дава... пример пчелин от 150 семейства за да се спести от питки се оставят 20 тенекии мед за подхранване лошо по принцип няма но 20 х 25 = 500 кг мед х 5,20 лв. = 2 600 лв. За мен Апифонда е храната ако някога ми се наложи да купя - кашон 15 кг х 2,65 = 39,75 лв. (стига за 15 кошера х 1 кг питка) или 10 кашона х 39,75 = 397 айде 400 лв. за 150 кг храна х 1 кг на семейство.... т.е. икономически ти е по изгодно да си купиш Апифонда отколкото да храниш с мед.

Колега,понеже и аз храня само с мед,няма как да се съглася със сметките ти!За 150бр–500кг=3,33кг мед/не са зазимени на гол рой/,а за питките слагаш по 1кг/те по хранителни ли са от меда/Никога не съм хранил с питки,оставям повече мед и зимата подхранвам с мед/както казват тук колеги за мое успокоение/и крайният резултат ми харесва:)
Не го смятай за заяждане,просто чета и споделям!

ch.atanasov
12.02.2015, 17:00
Icofly защо се чудиш.Ми той колегата ,като продава кошери сигурно продава и Апифонда.

kapanec
12.02.2015, 19:55
Аз също използвам 7см над ставки единствено за това ,че ми дават удобството да сложа на веднъж 2,5кг Апифонда и това е единствена допълнително подадена храна до започване на сиропа + Витамини.

Nik_m
26.02.2015, 21:42
Миналата година си бях оставил пити с мед за резерв, и днес реших да ползвам няколко, но медът в тях въпреки че е запечатан е течен на вода. И преди съм оставял и не е имало проблем, но тази година предполагам от многото влага е станало така. Опитах го, сладък си е но има кисела жилка и се отказах да го слагам на кошерите. Дали мога да им го сложа, или да изчакам да се отопли или да ги изхвърлям?

scutellator
26.02.2015, 22:32
Миналата година си бях оставил пити с мед за резерв, и днес реших да ползвам няколко, но медът в тях въпреки че е запечатан е течен на вода. И преди съм оставял и не е имало проблем, но тази година предполагам от многото влага е станало така. Опитах го, сладък си е но има кисела жилка и се отказах да го слагам на кошерите. Дали мога да им го сложа, или да изчакам да се отопли или да ги изхвърлям?

Щом е така, бих те посъветвал в следващите две-три години много да си пазиш пчелите за да не ревнеш после и ти че са ти избягали семействата.

vlado 9
27.02.2015, 11:28
Щом е така, бих те посъветвал в следващите две-три години много да си пазиш пчелите за да не ревнеш после и ти че са ти избягали семействата.

Втори пост за няколко дни,в който пишеш за това! До колкото разбирам първоизточника за прокисването на меда е причина да умират пчели!А какъв може да е той,бактерия,вирус...?

scutellator
27.02.2015, 13:14
Дали е причина или следствие няма от къде да знам. Знам само че при голяма част от семействата пострадали или няколко години преди да пострадат от синдрома на празния кошер, пчелари се оплакват от вкисване на меда след известен период на съхранение. Става въпрос както за центрофугиран (и веднъж кристализирал) мед в тенекии, така и за запечатан в питите мед, който в някои случаи дори потича през прелките на кошерите.

Какъвто и да е причинителя, то резултата е индикация на наличие на някаква нередност в микрофлората вътре в пчелното гнездо (т.е. че пчелите си имат проблеми)

srg
27.02.2015, 15:17
Много интересно. Мислех че запечатания мед не може да вкисне при естествени условия.

Nik_m
28.02.2015, 08:18
Щом е така, бих те посъветвал в следващите две-три години много да си пазиш пчелите за да не ревнеш после и ти че са ти избягали семействата.
Може ли да бъдеш малко по конкретен, защото не те разбирам, как да пазя пчелите?
Центрофугираният мед и този в кошерите си е нормален, вкиснал е само този който е в комина. Сложил съм питите на 1ви корпус в комина и от земята има голяма влага, долната летва на питите в плесенясала и в самите пити медът е станал течен.
Значи направо да изхвърля тези пити?

m_pchelari
28.02.2015, 08:27
Може ли да бъдеш малко по конкретен, защото не те разбирам, как да пазя пчелите?
Центрофугираният мед и този в кошерите си е нормален, вкиснал е само този който е в комина. Сложил съм питите на 1ви корпус в комина и от земята има голяма влага, долната летва на питите в плесенясала и в самите пити медът е станал течен.
Значи направо да изхвърля тези пити?

Може от дългото стоене на влагата восъка да се е разкиснал и да е пропуснал влага в меда. И аз имам няколко комина които запуших отгоре с капаци поради недостиг на мрежа и има малко мухъл по рамките на най-горните плодници.

m_pchelari
28.02.2015, 08:45
...
Какъвто и да е причинителя, то резултата е индикация на наличие на някаква нередност в микрофлората вътре в пчелното гнездо (т.е. че пчелите си имат проблеми)

Което ме навежда на мисълта, че може да е в резултат на периодичното третиране с нещо в кошера. Американците много обичат мравчената киселина, а от нея примерно прашеца не ферментира до перга.

scutellator
28.02.2015, 11:22
Може ли да бъдеш малко по конкретен, защото не те разбирам, как да пазя пчелите?
Центрофугираният мед и този в кошерите си е нормален, вкиснал е само този който е в комина. Сложил съм питите на 1ви корпус в комина и от земята има голяма влага, долната летва на питите в плесенясала и в самите пити медът е станал течен.
Значи направо да изхвърля тези пити?

Ами не и със лекарства. Който се надява да има такива, които могат да му спасят пчелите - трябва да го разочаровам.
Първата линия на защита винаги трябва да бъде превенцията - отглеждане на пчелите в различни пчелини, като всеки от пчелините се работи като самостоятелна единица ( без движение на пити, пило и пчели между пчелините). Когато в някой от пчелините възникне зараза, другите да могат да останат незасегнагнати; Подредба на кошерите минимизираща налитането между тях. Без движение на рамки между кошерите в пчелина (всеки кошер за себе си), при центрофугиране всяка пита се връща там от където е била взета.

Когато някое семейство се "разболее" (прояви клинични симптоми на някоя нередност)- или го приключваш, или го местиш в "карантинен" пчелин, като внимаваш да има колкото се може по-малко връщащи се пчели, които да налетят в другите кошери. Същото се отнася и за загиналите - вземат се мерки да не бъдат ограбени.

Старай се да амортизираш по-малко пчелите си, най-вече след началото на лятото. Дръж кошерите пренаселени и врящи от пчели. Ако липсва достатъчно паша, вместо да ги стесняваш, по-добре им дай ударна доза сироп за да увеличиш числеността на възрастните пчели. Стараеш се запасите от пролетта до края на лятото да не остават под минимума от 5 -8-10 кг.

Изземването в края на лятото (края на Август) на част или всичкия мед за зимуване и заменянето му със ударни дози сироп + нозевит, също е добра превантивна мярка.

Относно третирането за вароатоза - старай се да поддържаш ниски нива по всяко време на годината ( наличието на високи нива патогени, дори и само за кратко, през някой период от годината, ще даде отражение върху здравословното състояние на семейството по-късно през сезона). А пчелите които трябва да образуват зимното кълбо не трябва да бъдат товарени излишно нито с висока опаразитеност от вароа (вируси), нито със излагане на токсични субстанции (пестициди/акарициди или високи нива техни остатъци в питите). Т.е есенното третиране трябва да е приключило още в края на лятото.



....долната летва на питите в плесенясала и в самите пити медът е станал течен.
Значи направо да изхвърля тези пити?

Ти би ли сложил на пчелите плесенясали пити/вкиснат мед/пити от умрели семейства?
Лично аз бих претопил и дезинфекцирал , след което бих върнал отново в употреба.

Nik_m
28.02.2015, 18:20
Старая се за същото, но не винаги ми се поучава. Есента имах сериозен проблем с акара, докато работех с строителната рамка всичко беше добре, но по едно време майката спря да я осеменява и стана чудо. Земята почерня от безкрили пчели кошерите започнаха да се топят, като отворех кошер навсякъде имаше акари. Третирах само с екостоп преди това и там ми беше грешката а и годината беше благоприятна за акара. Още август прибрах медовите корпуси и започнах третиране и паралелно с това витамини и нозевит. По едно време се бях отчаял, но кошерите се стабилизираха, в момента имам много хубави кълба което ме изненада.
За хигиената съм маняк на тази тема, всичко свети.

Nik_m
13.03.2015, 16:40
Забелязах че слабите семейства изхвърлят захаросания мед за да си освободят място за пилото. На средните и силните няма нищо на дъната а на слабите по цели купчини, те нямат ресурс да го усвоят.