PDA

Виж пълната версия : Откровенно за Антибиотиците



koragroup
10.02.2015, 08:40
Знам, че това е една тема табу и аз в никакъв случай не искам тук да правим реклама на антибиотиците в пчеларството.
Знам също, че антибиотиците са забранени в ЕС със закон.

НО! Искам да знам всичко за тях. Кои са. Кога се прилагат (или са се прилагали). Какво лекуват. Какъв е ефектът им. Вредят ли НА ПЧЕЛИТЕ МИ и с какво. Накратко всички плюсове и минуси.

Защо? Защото въпреки че са забранени (както и "превишената скорост", евтаназията, торентите, пръскането със самолет, кравефермите в селата...), всеки има право на избор.

Аз лично одобрявам идеята майко производителите (по целия свят, не само нашите монополисти) да имат право да ги използват. Така поне е по малко вероятно да разнасят болести по всичките си клиенти. Та в този ред на мисли, защо да не поддържам в топ форма 2-3 кошера от които да произвеждам майки за собствените си нужди? Защо да не лекувам вече болните си кошери, от които така или иначе няма да изкарам и продам мед. Няма да продам дори и да изкарам!

Та предложението ми е: Нека които има знания и опит, нека сподели (дори и с отвращение :bigsmile:), може да бъде полезно за някого!

Mateev
10.02.2015, 09:13
.......Аз лично одобрявам идеята майко производителите (по целия свят, не само нашите монополисти) да имат право да ги използват. Така поне е по малко вероятно да разнасят болести по всичките си клиенти. ....

Антибиотиците не лекуват болестите по пчелите, а ги подтискат, и правят болестотворните агенти още по-резистенни. При майкопроизводителите всичко ще изглежда наред (болета ще е подтисната) и в момента в който болната майка се продаде, тя ще зарази новото семейство и болеста ще се развие с пълна сила. От тази гледна точка ако ще се разрешават антибиотици, то това трябва да е или за всички, или за никого.

Ако едно семейство е болно от Нозема Церане, по-добре е това семейство да умре, и с него да умре и ноземата, а не да остане живо и да се превърне в заразоносител и заразоразпространител. Именно поддържането с антибиотици на живи заразоносители води то това да пламне целия пчелин, че дори и всички останали пчелини в 3-килоетровата зона. Това се случва с лицензираните майкопроизводители в опитите им да си спасят кошерите. Доцента ги е заразил и някои от тях (не знам колко) са пламнали от болеста. Сега я поддържат с антибиотици, но не могат да я излекуват на 100%. Само я правят по-силна и по устойчива на лечение (ноземата).

Пчеларите си купуват майки и отводки от лицензираните производители и нищо не забелязват, защото през лятото и есента ноземата не се проявява. Избухването на болеста става чак през зимата и пролетта, когато някои пчелари откриват, че в половината им семейства са останали само една шепичка пчели. Започва се борба с болеста, която обикновено не помага, и в края на краищата измират почти всички семейства в пчелина за период от две години. И всичкото това може да се случи, ако се закупи само една единствена болна майка или отводка. Това по действителни случаи. И никой не може да докаже каква е първопричината за болеста. Заразения майкопроизводител казва, че не е от него. "Ето елате ми вижте пчелите - те са наред." Ха-ха .... изглеждат наред, защото са наблъскани с антибиотици - ха-ха ....

Дамян Дамянов
10.02.2015, 09:39
Ако искаме да има избием болестите с антибиотик, то количествата са толкова големи, че пчелите ще пукнат преди да се излекуват.
Сериозно! Антибиотика трябва да изтреби всичко чуждо в пчелата, че да има този ефект. С малки количесва само потискаме болестите и стискаме палци да не пукнат пчелите.
Забравете за мед, прашец, пило и каквото и да било. Антибиотика сваля имунитета на пчелата, а ако се сещате колко са важни гъбите и бацилите (от темите за подхранването), то к'ъв е смисъла.
Може да има полза само за много болни семейства, а дали изобщо си заслужава...и дали ще има ефект...
Ако не избиеш болестта във всяка една пчела, то ефекта е нулев и само ще си заразиш и другите. Според мен е по-добре да оставиш семейството да умре и да си прибереш кошера, че да не го грабят(заразят и другите).
Според мен полза има само за фирмите дето ги продават, но това си е мое мнение. Много нелогично ми се вижда да използвам антибиотик, не мога да намеря дори един плюс, че да се хвана за него.

Писали сме по едно и също време с Матеев и се повтаряме, но общото мнение трябва да е такова.

ch.atanasov
10.02.2015, 09:42
Интересна тема ,дано да получи развитие.Вече съм писал ,че съм използвал антибиотици.Тогава това беше общоприета практика ,въведена от научната общност.За който се интересува има една книжка- Ветеринарен наръчник на пчеларя от Стойко Недялков.В нея е посочено кога ,какво ,как ...
Дамянов ,навярно си прав.В мен изниква въпроса : Гургулова ,когато беше доцент дали ги е знаела тези неща.Да ама кой ще ни каже.

Mateev
10.02.2015, 09:46
За да се предпази един пчелар това да не се случва с него, когато закупува майки от лицензиран производител, най-разумното е да направи следното:

1. Да убие и да даде за изследвания 10% от майките
2. Останалите майки да ги сложи по семействата, но да спазва някаква карантина (висока хигиена)
3. Ако се окаже, че изследваните майките са болни, веднага да унищожи всички нови семейства.

Нещо подобно е и с отводките, но при тях е трябва да се направи сборна проба от абсолютно всички оттводки, и да се даде за изследване.

Дамян Дамянов
10.02.2015, 10:04
Ами...то и да направиш изследвания и всичко да е "6", ако колегата през 100м си е купил само една болна майка, всичките пари дето си ги дал са грешни.
Ако ще се мъчиш да избиеш болестите в пчелина, то трябва да раздадеш антибиотици и на колегите около теб.
Няма файда от цялата работа! По-добре е да се спре болестта още при майкопроизводителя.
То ако имахме истинска ветеринарна служба, досега да бяха осъдени доста хора. Това са милиони загуби за пчеларството!

koragroup
10.02.2015, 10:06
Антибиотиците не лекуват болестите по пчелите, а ги подтискат, и правят болестотворните агенти още по-резистенни. При майкопроизводителите всичко ще изглежда наред (болета ще е подтисната) и в момента в който болната майка се продаде, тя ще зарази новото семейство и болеста ще се развие с пълна сила. От тази гледна точка ако ще се разрешават антибиотици, то това трябва да е или за всички, или за никого.

Ако едно семейство е болно от Нозема Церане, по-добре е това семейство да умре, и с него да умре и ноземата, а не да остане живо и да се превърне в заразоносител и заразоразпространител. Именно поддържането с антибиотици на живи заразоносители води то това да пламне целия пчелин, че дори и всички останали пчелини в 3-килоетровата зона. Това се случва с лицензираните майкопроизводители в опитите им да си спасят кошерите. Доцента ги е заразил и някои от тях (не знам колко) са пламнали от болеста. Сега я поддържат с антибиотици, но не могат да я излекуват на 100%. Само я правят по-силна и по устойчива на лечение (ноземата).

Пчеларите си купуват майки и отводки от лицензираните производители и нищо не забелязват, защото през лятото и есента ноземата не се проявява. Избухването на болеста става чак през зимата и пролетта, когато някои пчелари откриват, че в половината им семейства са останали само една шепичка пчели. Започва се борба с болеста, която обикновено не помага, и в края на краищата измират почти всички семейства в пчелина за период от две години. И всичкото това може да се случи, ако се закупи само една единствена болна майка или отводка. Това по действителни случаи. И никой не може да докаже каква е първопричината за болеста. Заразения майкопроизводител казва, че не е от него. "Ето елате ми вижте пчелите - те са наред." Ха-ха .... изглеждат наред, защото са наблъскани с антибиотици - ха-ха ....

Матеев, знаем ти позицията относно "монопола на майко производителите". Но темата тук е друга. Не мисля, че си прав за това дали антибиотиците лекуват. Ти пил ли си антибиотици? А децата ти? Аз и моите деца сме пили - верно в краен случай, но сме се лекували и излекували.
Относно ноземата, аз пък да ти кажа, че от лаборатория са казвали на колега, че всички семейства (в България) имат вече спори на нозема. Така, че Нозевита помага на по-слабо засегнатите, а антибиотиците ще помогнат на по-тежките случаи. Да не се налага най добре.

Дори и да си прав, пак е хубаво всеки да знае с какво може да помогне и с какво да навреди. И ВСЕКИ ИМА ИЗБОР! Мен лично не ме интересуват забраните и ограниченията. Спазвам ги когато намирам смисъл в тях. Така че на кого е забранено или разрешено ИЗОБЩО не ме интересува.

Дайте сега за илачите да си говорим.

Mateev
10.02.2015, 10:28
Матеев, знаем ти позицията относно "монопола на майко производителите". Но темата тук е друга. Не мисля, че си прав за това дали антибиотиците лекуват. Ти пил ли си антибиотици? А децата ти? Аз и моите деца сме пили - верно в краен случай, но сме се лекували и излекували.....

Ха-ха .... лъжеш се, че си се излекувал с антибиотици. По-скоро си смъкнал нивата на болестотворните агенти до количества, които имунната ти система вече е в състояние да ги контролира. И тези, които са останали, са много по-резистентни към използвания от тебе антибиотик. И следващия път ще трябва да използваш друг, по-силен антибиотик.

Ноземата не може да бъде убита. Може само да се регулират нейните нива така, щото да бъдат под прага на имунната система на пчелите. И лицензираните майкопроизводители го правят това с антибиотици. Ти обаче как ще го направиш, когато тя дойде при тебе със заразена майка? Един път дойде ли, остава си завинаги. И твоята борба с нея ще бъде вечна. Ще хабиш много време и пари и винаги ще си на ръба на оцеляването на семействата ти. И винаги ще имаш зимна смъртност над 30%.

Помисли си - защо някои пчелари нямат проблеми през зимата и със зор достигат до 5-10% смъртност, а други никога не могат да смъкнат смъртноста под 30%, въпреки големите усилия, които полагат? Не го ли забеляза това от коментарите във форума?

Дамян Дамянов
10.02.2015, 11:00
Аз пия антибиотик само ако съм на легло поне 1-2 седмици и ставам по-зле.
Иначе лекарите ги раздават като дъвки, но почти никога не си ги купувам.
Имам приятели които пият антибиотици веднага след първото кихане и вечно са болни и често имат усложнения дори след най-слабия грип.
Принципа при пчелите е близък, но не е абсолютно същия. Използваните антибиотици са широкоспектърни, а това е най-голямата грешка.
Към тези антибиотици се развива имунитет много по-лесно, а колкото е по-проста болестта, толкова по-лесно мутира. Примерно вижте грипа как всеки сезон имаме нов щам. А за ешерихия коли да не говорим. Простата гъба в маята мутира лесно, а представете си какво се случва като "профилактично" третираме срещу нозема.
Няма как тези антибиотици да работят, просто е невъзможно. Може да има ефект само ако случиш на податлива нозема, но това си е късмет.
Много по-голям ефект имат пробиотиците и стимуланти за имунна система. Към тях няма как да се създаде имунитет, а предозирането е много трудно.
Честно, не съм чувал за антибиотик който има 100% ефект, а 99,99% не ни върши работа. Няма как да помогнеш дългосрочно на семейството с антибиотик, а дори и да го спасиш, то ще заразиш много от здравите семейства.
Остави какво е забранено и разрешено...просто няма смисъл от антибиотиците. Ако имаш 2 семейства и се опитваш да спасиш едното, че да изкара до лятото...може и да има смисъл, но цената също е важна.
Просто колкото и да се опитвам да намеря причина да използвам антибиотици, то няма такава или не си заслужава финансово.
Ако искате можем да потърсим информация кой антибиотик помага за X,Y,Z, но то е толкова умряла работа, че само ще подведем някого да използва и да се надява.
Иначе нищо против нямам да потърсим информация, но...нямам и грам надежда...просто грешката е още в основата(че антибиотика лекува)

koragroup
10.02.2015, 11:00
Ха-ха .... лъжеш се, че си се излекувал с антибиотици. По-скоро си смъкнал нивата на болестотворните агенти до количества, които имунната ти система вече е в състояние да ги контролира. И тези, които са останали, са много по-резистентни към използвания от тебе антибиотик. И следващия път ще трябва да използваш друг, по-силен антибиотик.

Ноземата не може да бъде убита. Може само да се регулират нейните нива така, щото да бъдат под прага на имунната система на пчелите. И лицензираните майкопроизводители го правят това с антибиотици. Ти обаче как ще го направиш, когато тя дойде при тебе със заразена майка? Един път дойде ли, остава си завинаги. И твоята борба с нея ще бъде вечна. Ще хабиш много време и пари и винаги ще си на ръба на оцеляването на семействата ти. И винаги ще имаш зимна смъртност над 30%.

Помисли си - защо някои пчелари нямат проблеми през зимата и със зор достигат до 5-10% смъртност, а други никога не могат да смъкнат смъртноста под 30%, въпреки големите усилия, които полагат? Не го ли забеляза това от коментарите във форума?

Добре! Прав си! Дай тогава да определим понятието "здрав" има ли разлика с "не болен" или е "по-малко болен"?
Ме мога да се примиря, с идеята да избием болните че да останат здравите... Че то така, при всяка инфекция трябва да си слагаме въжето...:bigsmile:
И ти трябва да се съгласиш с мене, че както е не лечима, така и няма начин да се предпазиш от нея. Кажи, ти можеш ли да кажеш, че нямаш нито един кошер с нозема в момента? Аз не мога. Имам съмнения за 1-2 но все още не съм стигнал до изследванията. Предполагам, че по евтино ще ми излезе да ги лекувам отколкото да ги изследвам...

Защо някои нямат зимна смъртност, а други имат? Отговорът е един. СИЛНИ СЕМЕЙСТВА зазимяват. НО понякога (особено по-новите пчелари), на пролет откриват точно в тези кошери пило с дупчица по средата...

vanHanegem
10.02.2015, 11:05
Винаги съм се учудвал как откровено неуки хора, крещящо некомпетентни си позволяват да коментират неща от които хал хабер си нямат!

Mateev
10.02.2015, 11:07
Аз две години зазимявам предимно слаби семейства и отводки, но да чукна на дърво - зимната ми смъртност е много ниска (под 10%) и се дължи на моята глупост, а не на болести. Мисля че ми помага този Nozevit+, който не съм пропускал да го давам на пчелите всяка божа пролет или есен.

koragroup
10.02.2015, 11:09
... Няма как да помогнеш дългосрочно на семейството с антибиотик, а дори и да го спасиш, то ще заразиш много от здравите семейства.
Остави какво е забранено и разрешено...просто няма смисъл от антибиотиците. Ако имаш 2 семейства и се опитваш да спасиш едното, че да изкара до лятото...може и да има смисъл, но цената също е важна.
...

Дамянич, аз пък още по-рядко съм пил, въпреки че родителите ми са лекари (а може би точно затова, защото са от старата генерация). И децата ми са така. Но когато се наложи - гълтам като пате.
Ако имаш 2, 20 или 200 и едно ти е болно, значи всички са болни! Просто на някои не им личи! Не е ли така?

НЕ АГИТИРАМ НИКОГО ДА ИЗПОЛЗВА АНТИБИОТИЦИ. Това е една незасегната тема във форума и сметнах че е хубаво да си кажем мнението. Аз самият, много ще се замисля дали да използвам антибиотици, но ако ми се налага, няма да се поколебая!

Mateev
10.02.2015, 11:10
Винаги съм се учудвал как откровено неуки хора, крещящо некомпетентни си позволяват да коментират неща от които хал хабер си нямат!
И аз се чудя същото, но за други области от човешкото познание. Явно всички го правят, защото генетично ни е заложено мозъка винаги да си намира измислени обяснения на непознатите явления. Та вместо да критикуваш за неща, които и ти ги правиш, защо културно не ни кажеш къде според тебе грешим, и каква според тебе е "истината"?

ПС: Виж ми подписа и не забравяй, че това се отнася за абсолютно всички - дори и за мене или тебе.

Дамян Дамянов
10.02.2015, 11:20
Дамянич, аз пък още по-рядко съм пил, въпреки че родителите ми са лекари (а може би точно затова, защото са от старата генерация). И децата ми са така. Но когато се наложи - гълтам като пате.
Ако имаш 2, 20 или 200 и едно ти е болно, значи всички са болни! Просто на някои не им личи! Не е ли така?

НЕ АГИТИРАМ НИКОГО ДА ИЗПОЛЗВА АНТИБИОТИЦИ. Това е една незасегната тема във форума и сметнах че е хубаво да си кажем мнението. Аз самият, много ще се замисля дали да използвам антибиотици, но ако ми се налага, няма да се поколебая!

Корчев, прав си. Просто някакси се опитвам да защитя обратната позиция(че антибиотиците помагат), но не става.
Хубаво е да има във форума информация ЗАВСИЧКО, което засяга пчеларството.
Прав си, че ако едно семейство е болно, то е много вероятно и други да са, но просто да не ги виждаш.
Според мен е много по-лесно да използвам други вещества, а не антибиотици. Използвах лимонена киселина. Сега някой колега ляга от смях, но не е смешно в Нозевит+(дето Матеев го използва) също има точно тази киселина + витамини(които така или иначе давам).
Предполагам, че можем да изровим всеки антибиотик който е възможно да помогне. Но ще помогна само с цел да я имаме тази информация, а не да третираме с антибиотици.

ch.atanasov
10.02.2015, 11:21
Като си мисля за болестите/ не съм доктор/ ,ако всичко беше толкова черно то вече нямаше да има пчели.Да не изезе пък че ги ортичам.Да, не могат да се лекуват.Добре ,хайде тогава да видим как да държим патогените под контрол.Ако взема за пример моите деца ,те са израстнали с антибиотици.Ако бях ги отрекъл ,можеше и да не са живи сега.Но те са и в момента работят ....и така нататък.Не е ли нещо подобно и с пчелите?

Дамян Дамянов
10.02.2015, 11:28
Като си мисля за болестите/ не съм доктор/ ,ако всичко беше толкова черно то вече нямаше да има пчели.Да не изезе пък че ги ортичам.Да, не могат да се лекуват.Добре ,хайде тогава да видим как да държим патогените под контрол.Ако взема за пример моите деца ,те са израстнали с антибиотици.Ако бях ги отрекъл ,можеше и да не са живи сега.Но те са и в момента работят ....и така нататък.Не е ли нещо подобно и с пчелите?

Имаш ЛАДА, тя гори 20/100 бензин и 5/100 масло. Хвърляш я на вторични и си купуваш нова или и въртиш карбуратора през ден. Може да си създал децата на задната седалка, но носталгията струва пари.;)
След 20/100, то е по-лесно да го смяташ разход на час(като на вертолетите) :laughing:

ch.atanasov
10.02.2015, 11:29
Аз две години зазимявам предимно слаби семейства и отводки, но да чукна на дърво - зимната ми смъртност е много ниска (под 10%) и се дължи на моята глупост, а не на болести. Мисля че ми помага този Nozevit+, който не съм пропускал да го давам на пчелите всяка божа пролет или есен.

ХА. Ти не твърдеше ли ,че ноземата не може да бъде убита или само я подтискаш.

ch.atanasov
10.02.2015, 11:35
Имаш ЛАДА, тя гори 20/100 бензин и 5/100 масло. Хвърляш я на вторични и си купуваш нова или и въртиш карбуратора през ден. Може да си създал децата на задната седалка, но носталгията струва пари.;)
След 20/100, то е по-лесно да го смяташ разход на час(като на вертолетите) :laughing:

Съжалявам ,не ти схващам закачката.Толкова ли тъп пример дадох.

Дамян Дамянов
10.02.2015, 11:38
Съжалявам ,не ти схващам закачката.Толкова ли тъп пример дадох.

Не, просто от децата няма как да се отречеш. Исках да ти кажа, че пчелите имат различна стойност за всеки и за един те са като деца, а за друг са като крави.
Не съм искал да те обидя!
Обръщам го на майтап, защото иначе трябва да обръщаме внимание на колегата дето се чуди закакво да се заяжда.

ch.atanasov
10.02.2015, 11:48
Не, просто от децата няма как да се отречеш. Исках да ти кажа, че пчелите имат различна стойност за всеки и за един те са като деца, а за друг са като крави.
Не съм искал да те обидя!
Обръщам го на майтап, защото иначе трябва да обръщаме внимание на колегата дето се чуди закакво да се заяжда.

Не се обиждам.Мина ми нещо такова ,че трябва да избирам.То избора е ясен ,но да ти кажа и от пчелите трудно ще се откажа.За майтапа: ако го нямаше щях да взема една книга да си чета ,а не да чета и пиша тук.

bari
10.02.2015, 11:53
Аз две години зазимявам предимно слаби семейства и отводки, но да чукна на дърво - зимната ми смъртност е много ниска (под 10%) и се дължи на моята глупост, а не на болести. Мисля че ми помага този Nozevit+, който не съм пропускал да го давам на пчелите всяка божа пролет или есен.
Явно е грешка силата на семействата да се определя от броя междурамия които заема!Критерий за сила трябва да бъде дали е здраво!За да е с отворени очи и знае това Пчеларя трябва периодично да дава проби за анализ!

bari
10.02.2015, 12:00
Това поражда и въпроса дали има възможности за анализ на проби,цена и дали може улесни максимално достапа до подобна услуга!Но и надеждна!

ch.atanasov
10.02.2015, 12:09
Това поражда и въпроса дали има възможности за анализ на проби,цена и дали може улесни максимално достапа до подобна услуга!Но и надеждна!

Проблема според мен не е в анализа ,а в това какво правим след него.Ако на теб ти излезе нозема церане ,какво ще правиш?

bari
10.02.2015, 12:29
Проблема според мен не е в анализа ,а в това какво правим след него.Ако на теб ти излезе нозема церане ,какво ще правиш?
Най важно е да се създат навици за изследване за възможно заболяване,което е най трудната част!Ако има проблем тогава ще търсим решение!Без анализ е като да караш кола с зарворени очи,чуваш че мотора бръмчи ама до кога не се знае!

bari
10.02.2015, 12:36
Аз се чувсвам като каскадъор,особено пък когато чуя самолета или въртолета които пръска с нещо си там по избор на арендатора!

bari
10.02.2015, 12:41
не съм правил изследвания до сега но превантивно е важно а не когато е фатално!

koragroup
10.02.2015, 12:55
До тука, цялата страница няма нищо общо с темата!
Моля за почистване.

Дамян Дамянов
10.02.2015, 14:16
За Nosema Ceranae се използва Фумагилин.
Проблемът с него е че само след едно третиране и вече става в пъти по-неефективен. Толкова години се е използвал, че както казах преди малко...си е чист късмет да има ефект.
Толкова малък ефект има, че третирането за акар с ОК дава по-добри резултати за ноземата, отколкото Фумагилина.
Един от българските препарати съдържа йод, калиев йодид и мравчена киселина. Според Гургулова и Желязкова, този наш препарат има по-добър ефект от Фумагилина.
Е няма да му кажа името :laughing:
От 89 до 94% срещу Nosema Apis и до 74% срещу Nosema Ceranae.
Тоест, Фумагилина няма да върши работа и трябва да търсим нещо друго.

ch.atanasov
10.02.2015, 14:24
Е аз го предпочитам пред разните извари от незнайно какво.Иначе Гургулова твърдеше и за Варостопа ,че акара не придобива резистетност.

Mateev
10.02.2015, 14:24
ХА. Ти не твърдеше ли ,че ноземата не може да бъде убита или само я подтискаш.

Точно така - ако я имам, вероятно я поддържам под прага на имунната система на пчелите. Става въпрос за обикновената нозематоза. Нозема Церане вероятно нямам, защото не съм наблюдавал номера с това силно семейство интензивно да отслабва, въпреки грижите за него.

Според мене критерия ЗИМНА СМЪРТНОСТ е най-важния, по който може да се прецени дали един пчелар има НОЗЕМА ЦЕРАНЕ или не. Моята зимна смъртност, ако изключим кълвачите и торнадото, е на ниво 1-2%, така че съм склонен да си мисля, че все още не съм се заразил с нея. Ха-ха ..... казвам все още, но като гледам какво се случва в България, мисля си че е само въпрос на време да ме докопа, особенно ако не внимавам ...... Тя е като грипа - рано или късно ще се заразиш, колкото и да внимаваш и да се пазиш.

Въпрос на време е цяла България да пламне, особено като се има предвид, че има безотговорни пчелари. Такива, които знаят че имат силна заразна болест, и въпреки това не предприемат никакви мерки. Чувал съм за такива пчелари и дори съм говорил с един, който има някакъв гнилец, но той ми каза, че го пази това в тайна от ветеринарните. И вместо веднага да си унищожи и дезинфекцира кошерите, той се ослушва и ЖИВЕЕ С НАДЕЖДАТА, че ще се случи някакво чудо. И докато се ослушва, вероятно заразява и околните пчелини.

Та именно манталитета на някои български пчелари (пък и говедари, кравари, овчари и т.н.) периодично води до епидемии, обхващащи обширни области от страната и унищожаващи десетки хиляди животни. Плаши ме мисълта, че е въпрос на време това да се случи и с пчелните семейства.

Дамян Дамянов
10.02.2015, 14:34
Точно така - ако я имам, вероятно я поддържам под прага на имунната система на пчелите. Става въпрос за обикновената нозематоза. Нозема Церане вероятно нямам, защото не съм наблюдавал номера с това силно семейство интензивно да отслабва, въпреки грижите за него.

Според мене критерия ЗИМНА СМЪРТНОСТ е най-важния, по който може да се прецени дали един пчелар има НОЗЕМА ЦЕРАНЕ или не. Моята зимна смъртност, ако изключим кълвачите и торнадото, е на ниво 1-2%, така че съм склонен да си мисля, че все още не съм се заразил с нея. Ха-ха ..... казвам все още, но като гледам какво се случва в България, мисля си че е само въпрос на време да ме докопа, особенно ако не внимавам ...... Тя е като грипа - рано или късно ще се заразиш, колкото и да внимаваш и да се пазиш.

Аз да питам...защо не използваш българския препарат?

tarty
10.02.2015, 15:12
Дамяне прочети това може да ти стане любопитно,поне аз смятам да пробвам с няколко броя,но ще се чудя за дозата.Щом аз не пукнах:-) би трябвало и те да оцелеят.http://www.mmsbulgaria.com/2011/06/2_02.html

Дамян Дамянов
10.02.2015, 15:26
Дамяне прочети това може да ти стане любопитно,поне аз смятам да пробвам с няколко броя,но ще се чудя за дозата.Щом аз не пукнах:-) би трябвало и те да оцелеят.http://www.mmsbulgaria.com/2011/06/2_02.html

Не си много далеч от истината :). Ранди Оливър щеше да прави опит с белина, но не съм срещал резултат, а може и още да не е готов.
Белината се използва да дизинфекция на вода и става годна за пиене. 100% трябва да има ефект над Ноземата, но сигурно и на пчелите ще пречи доста.
Сега като се сетих за Оливър...той съветваше първо да се наблегне на добрата диета и след това на Фумагилин.

marianski
10.02.2015, 17:11
Братята сърби пръскат кошера със люта ракия 50 мл.на 1 л вода, други ги пръскат с йод разтворен във вода.
Само незнам рояка във хралупата кой го храни,стеснява,пръска ,дава антибиотици ,подхранва и т.н.
Но да се не оделям от темата много:-)

icofly
10.02.2015, 17:59
До тука, цялата страница няма нищо общо с темата!
Моля за почистване.

Тук е като:

Влиза в клас отрядната ръководителка размахвайки червена вратовръзка и пита децата,какво мислят за този символ.Става Марийка,тя е напоена с кръвта на хилядите герои,става втори трети изказвания все в същия дух.Отрядната видяла Иванчо замислен,вдига го и го пита какво мисли? Иванчо отговаря,аз си мисля за п..ка!
Не те е срам,аз размахвам червена вратовръзка символ .....
Другарко ти ако искаш и трактор ми размахвай аз пак за п..ка си мисля:laughing:

Извинявай колега,темата е за антибиотици,ползвал съм ги и аз,децата ми внуците,давал съм на пчелите когато е било разрешено и се е налагало! Щеше и на мен да ми е интересно да науча нещо от компетентни хора,но уви:(

scutellator
10.02.2015, 18:04
Ранди Оливър щеше да прави опит с белина, но не съм срещал резултат, а може и още да не е готов.



http://scientificbeekeeping.com/field-trial-of-several-nosema-treatments/
http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/

Базирано на собствената си пракика и резултатите от опита на Randy Oliver, Juanse Barros предполага че по-високите добиви на семействата третирани с белина, очевидно се дължат на ефект върху вирусите (или нещо друго), след като ефекта й върху нозема е никакъв.


Според резултатите от една дузина изследвания през последните години, нозема тип Ц няма отношение към зимната смъртност (презумуването) или поне в повечето климатични зони и райони (и съответно повечето от различните щамове на нозема Ц). От повечето учени, високите нива на нозема не се възприемат като причина за заболяване, а за негов симптом, като причинителят още не е открит.

koragroup
10.02.2015, 19:40
http://scientificbeekeeping.com/field-trial-of-several-nosema-treatments/
http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/

Базирано на собствената си пракика и резултатите от опита на Randy Oliver, Juanse Barros предполага че по-високите добиви на семействата третирани с белина, очевидно се дължат на ефект върху вирусите (или нещо друго), след като ефекта й върху нозема е никакъв.


Според резултатите от една дузина изследвания през последните години, нозема тип Ц няма отношение към зимната смъртност (презумуването) или поне в повечето климатични зони и райони (и съответно повечето от различните щамове на нозема Ц). От повечето учени, високите нива на нозема не се възприемат като причина за заболяване, а за негов симптом, като причинителят още не е открит.


Скутелаторе, в тебе ми беше надеждата са развитие по темата. Това което си казал, наистина косвено я засяга. Церана е една от болестите, които до сега освен с антибиотици, трудно се бори. Разбираме, че всъщност така се лекува причинителя но не на церана, а още по назад в развитието.

Имаш ли други наблюдения или опит с антибиотици? Лични или научни? Благодаря.

scutellator
10.02.2015, 20:13
Относно персистентността на фумагилин в меда.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814615001260 (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814615001260)



Лични наблюдения от антибиотици имам, но те са от времето когато можех да сбъркам аскосфероза с европейски гнилец. Естествено както може да се очаква, в случая не ми помогнаха много:bigsmile:.

Американците казват че антибиотицитите премахват клиничните прояви на идиопатичния синдром на пилото (IBDS) (в случая става въпрос за тетрациклини, тъй като и без това се ползват за третиране на гнилцови заболявания) и както и на симптомите на някои вирусни заболявания. Обаче ако последните се използват в кошерите, те не трябва да бъдат излагани до пиретроиди ( независимо дали акарициди/лентички или земеделски пръскания), тъй като това може да ги довърши.

Pavel_Bs
10.02.2015, 20:29
Ще ме извините за малкото отклонение,но като споменахте белина и се сетих за ММС.Независимо дали наистина лекува или не, е интересно да се види механизма му на действие.Има много информация по темата,тази ми е първата на която попаднах : http://emozdrave.info/forum/viewtopic.php?t=1223

tarty
11.02.2015, 00:56
Ще ме извините за малкото отклонение,но като споменахте белина и се сетих за ММС.Независимо дали наистина лекува или не, е интересно да се види механизма му на действие.Има много информация по темата,тази ми е първата на която попаднах : http://emozdrave.info/forum/viewtopic.php?t=1223

Павка,долу съм копнал линк,има всички протоколи и отделно пише за коя болест какво се прилага. В фейса има пак страница на хора който пишат MMS Bulgariq.

Дамян Дамянов
11.02.2015, 03:25
http://scientificbeekeeping.com/field-trial-of-several-nosema-treatments/
http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/

Базирано на собствената си пракика и резултатите от опита на Randy Oliver, Juanse Barros предполага че по-високите добиви на семействата третирани с белина, очевидно се дължат на ефект върху вирусите (или нещо друго), след като ефекта й върху нозема е никакъв.


Според резултатите от една дузина изследвания през последните години, нозема тип Ц няма отношение към зимната смъртност (презумуването) или поне в повечето климатични зони и райони (и съответно повечето от различните щамове на нозема Ц). От повечето учени, високите нива на нозема не се възприемат като причина за заболяване, а за негов симптом, като причинителят още не е открит.

Благодаря! Влючваш се точно навреме :)
Доколкото знам Нозема Ц си работи "добре" както през зимата така и през лятото, а това е причината на някой колеги да им умират семейства Юни-Юли. (поправи ме ако бъркам)
Ноземата отслабва пчелата, а вирусите няма какво да ги спре. Може би тук играе роля белината или поне аз така си го обяснявам.
Търсих информация за лекарства, но почти всичко е свързано с органичаване на болестта, а за унищожаване изобщо не се говори.

Сега гледам няколко презентанции -> http://www.extension.org/pages/29206/proceedings-of-the-american-bee-research-conference-2010#.VNqvwaJyGUk
(Видео)

ch.atanasov
11.02.2015, 09:55
То голямо отричане на антибиотици ,то голям свян.И както е обикновенно тези ,които най -много ги ползват най - много ритат.Нещата пак стигнаха до :ЗА или ПРОТИВ.Колегата е писал ,че нито рекламира ,нито препоръчва използването на антибиотици.Тук има лекари ,но те мълчат .Поразгледахме ноземата. Случайно да сте чували за гнилец? Навярно не и затова не сте и лекували. Хайде към всички: При констатиране на европейски гнилец и слабо засегнати семейства се препоръчваше дезинфекция и лекуване с антибиотици. Вие какво правите?

Юрий Цветков
11.02.2015, 09:58
Дезинфекциран инвентар и гол рой. Това по последния въпрос на Атанасов.

enchev
11.02.2015, 11:23
Никой няма да каже че ползва антибиотици и да пише за каква болест ги дава

koragroup
11.02.2015, 11:50
Никой няма да каже че ползва антибиотици и да пише за каква болест ги дава

Това е много интересен парадокс.

Ако задам въпрос как да си направя електронно управление в пчеларски форум = 100 идеи и съвета. Конкретни.
Ако попитам как да си направя центровка на колата, пак толкова, вероятно.
Ако се чудя к'во да сготвя - идеи да искаш...

В авто-мото ако питаш, третото мнение е "иди на майстор". В кулинарните тая манджа не се прави така... и т.н.

Може би съм объркал форума за тази тема...:bigsmile:

А, ето и едно прекрасно описание. Старо е, но съдържа доста истина:

Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

:laughing:

Дамян Дамянов
11.02.2015, 11:56
Гнилец - окситетрациклин
Ефект - нулев + риск да заразиш останалите семейства и да се върнеш в първи клас.
Алтернатива - клечка кибрит

http://s17.postimg.org/l2fuspezv/otc.jpg (http://postimg.org/image/l2fuspezv/) http://s17.postimg.org/8zaj553xn/zebra.jpg (http://postimg.org/image/8zaj553xn/)

ch.atanasov
11.02.2015, 12:07
Дамянов ,ти си много начетен и изобщо не се наемам да споря с теб.Ако обаче пишеш за европейски гнилец си в заблуждение.

Дамян Дамянов
11.02.2015, 12:14
Дамянов ,ти си много начетен и изобщо не се наемам да споря с теб.Ако обаче пишеш за европейски гнилец си в заблуждение.

Добре, ти смяташ, че можеш да решиш проблема с антибиотици, а аз си мисля, че 99% от проблемите с болестите са проблем на пчеларя с приемането на загубите си.
Каква е логиката да рискувам 200 семейства за 1 което може би ще успея да излекувам ?!?!
Гнилеца идва в комплект с един куп други бактерии и шанса да излекуваш семейството е много малък.
Аз си приемам загубите и продължавам, а ако имах 100% гаранция, че мога да излекувам семейството, то сигурно бих пробвал с антибиотик.
За мен не си заслужава, а и изобщо не ми пука дали е разрешено и т.н.

Забравих да кажа: Може и да успееш да спасиш семейства с европейски, но с американски...шанса клони сериозно към 0. Докато спасиш 1-2 семейства, то още толкова ще се разболеят.

ch.atanasov
11.02.2015, 12:24
Не смятам ,просто съм го правил.По твоята технология от 1988г. до сега трябваше да нямам кошери.Завиждам ти затова ,че не ти пука.Дано да не ти се наложи да ползваш това от снимката горе.

Дамян Дамянов
11.02.2015, 12:35
Не смятам ,просто съм го правил.По твоята технология от 1988г. до сега трябваше да нямам кошери.Завиждам ти затова ,че не ти пука.Дано да не ти се наложи да ползваш това от снимката горе.

Става дума просто за рационалното решение, а не нещо друго. Масова практика в САЩ е да се унищожават болни от АГ семейства и не съм чел някой да си е затрил пчелина, но съм чел как с години са се мъчили да борят болестта с антибиотици. Там антибиотици се използват само на здравите семейства, а болните са палят. Тоест, като намериш зараза на пчелина третираш само здравите.
Аз нямам проблем с това да унищожа болно семейство и ми е повече жал за здравите. Хвърлил съм много труд и не си заслужава да рискувам всичко постигнато досега.

ch.atanasov
11.02.2015, 12:43
Да забелязал си ,че пиша за европейски гнилиц.

Дамян Дамянов
11.02.2015, 14:52
Да забелязал си ,че пиша за европейски гнилиц.

С европейския гнилец семейството може само да се справи. Всичко което съм прочел през последните години ми говори, че ако всичко е наред със семейството, то само може да се справи с гнилеца. Използването на антибиотици е грешно защото , ако ти се наложи да се бориш с АГ, то много вероятно нито едно лекарство няма да действа. АГ и ЕГ развиват много лесно резистентност и ние сами си вкарваме автогол като лекуваме ЕГ с антибиотици.
Говоря за двете заедно защото лекуваме едно, а по-страшното получава резистентност. Ако утре пламне страната с АГ, то тогава какво ще правим. Дай боже да не се случва, но ако се случи и да имаме разрешение да използваме тези препарати, то те няма да имат толкова голям ефект, защото бай Иван решил профилактично да ръси, че да се намира на работа.
Иначе Tylosin( (http://www.gabrofam-vetmed.com/105310721096108010901077-1094107710851080.html)Tylosin tartrate) е другия антибиотик, но има информация, че не е добър за ЕГ.(непотвърдена) Дори и цената му давам, че да не кажете нещо.

При семейства болни от ЕГ и третирани с OTC(окситетрациклин) е 5 пъти по-вероятно да ги повтори следващата година, отколкото такива третирани с био метода(гол рой).
За мен отговора е ясен, но искам да обясня защо съм взел това решение. Не съм против просто за да бъда против, а защото антибиотиците не са решението на всеки проблем. (Точно както е и препаратите против акара)
Хайде сега някой да ми обясни след като е 5 пъти по-вероятно, защо да използвам антибиотика?!?! Защо да рискувам да заразя и здравите семейства?!?! Защо да рискувам да направя антибиотика неефективен и когато наистина ми потрябва, то да седя и да гледам как се топят семействата ми.

3328
(страница 166)

icofly
11.02.2015, 15:37
Става дума просто за рационалното решение, а не нещо друго. Масова практика в САЩ е да се унищожават болни от АГ семейства и не съм чел някой да си е затрил пчелина, но съм чел как с години са се мъчили да борят болестта с антибиотици. Там антибиотици се използват само на здравите семейства, а болните са палят. Тоест, като намериш зараза на пчелина третираш само здравите.
Аз нямам проблем с това да унищожа болно семейство и ми е повече жал за здравите. Хвърлил съм много труд и не си заслужава да рискувам всичко постигнато досега.

И какво би направил ако не дай си боже откриеш 3-4 семейства АГ/тях изгаряш/а по нататък?Какво би направил за здравите/дали няма както си написал,че правят в САЩ/
Мисля,че не ти е играла"мечката"в твой пчелин,затова така разсъждаваш!

scutellator
11.02.2015, 17:43
Специално американския и европейския гнилец не развиват чак толкова бързо резистентност към ОТС, който между другото е бил ползван масово и повсевместно (за пчели като Starline и Midnite, това е било рутина, да не кажа задължително) повече от 40 години, преди да се появят първите случаи на резистентност. Проблемът с антибиотиците е друг- всичко е част от една цяла и голяма взаимосързана биосистема. Да речем че ползваме даден антибиотик по ветеринарно предназначение на диви лисици - и ако съвсем скоро за пръв път ни се наложи да го използваме върху тарележи, може да се окаже че е неефективен!
В този ред на мисли, по-добре за загинат няколко семейства ( и дори стотици и хиляди), отколкото няколко човешки живота в повече.



Иначе, според мен, наистина правилният начин за употреба на антибиотиците е върху здрави семейства + изгаряне на заразените (клинични симптоми). Но до там се стига когато хигиената в пчелина е била занемарена и нещата са на път да бъдат изпуснати от контрол. При хигиенен протокол "намери и изгори" подобно нещо рядко ще се наложи.
Освен това, антибиотиците съвсем не са "магическо" лекарство - сложиш някакви там и БАМ, семействата ти изведнъж станали по-здрави и по-многочислени и вече да не се побират в кошерите. Напротив, те също си имат токсичност към пчелите и причиняват някаква смъртност, а в комбинация с други (в "безобидни" дози) препарати могат да убият пчелните семейства. После ходете и се жалвайте че арендаторите ви били изтровили пчелите.


Ако утре пламне страната с АГ, то тогава какво ще правим.

Това ако не се използват антибиотици няма как да стане! Заразените семейства просто ще умират или симптомите им ще станат прекалено явни, че да позволят масово разпространение на болестта.

icofly
11.02.2015, 19:30
Но до там се стига когато хигиената в пчелина е била занемарена и нещата са на път да бъдат изпуснати от контрол. При хигиенен протокол "намери и изгори" подобно нещо рядко ще се наложи.

Благодаря,само да вметна,че хигиената не важи само за моя и твоя пчелин,хигиената е за целия район в диаметър 4-5км от тях!А хигиенен протокол"намери и изгори" трябва да важи и за всички изоставени и безстопанствени/стари/кошери.Само,че няма кой да го направи имайки в предвид ветеринарния контрол.

Извинявам се за отклонението от темата!

scutellator
11.02.2015, 22:14
Благодаря,само да вметна,че хигиената не важи само за моя и твоя пчелин,хигиената е за целия район в диаметър 4-5км от тях!А хигиенен протокол"намери и изгори" трябва да важи и за всички изоставени и безстопанствени/стари/кошери.Само,че няма кой да го направи имайки в предвид ветеринарния контрол.



Аз лично не обичам наоколо да има други кошери в 2-3км радиус от моите. Въпрос на философия. Ако някой се намърда неканен или без да знае че районът е вече зает (самите пчелари също имат интерес и се стараят да не посавят кошери в близост до кошерите на някой друг. Или поне така е в моя район), аз нямам друг избор освен да си преместя кошерите.
При хоби пчеларите каквито и хигиенни практики да прилага отделния пчелар, те имат нищожно значение, тъй като обикновенно в същия район може да има още няколко дузини други хоби пчелари. Когато пчелите са начин на препитание, е неразумно в дейността да съществуват критични точки, оставени на произвола на съдбата и случайността!


Между другото санитарния протокол "намери и изгори", означава в момента когато пчеларя открие семейство, което не се представя добре по каквато и да е причина (лошо иззимуване, слабо пролетно развитие, видими диарични петна и т.н.) просто му тегли кибрита без да се замисля много много каква би могла да е причинатата и какво му има на това семейство.