PDA

Виж пълната версия : Въпрос за отглеждане на пчели в един ЛР корпус и над него ДБ магазини, възможно ли е?



andrian13
08.02.2015, 20:30
Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.

Валтер Желязков
08.02.2015, 20:40
Добави по още един корпус за плодник и един магазин за мед, и ще стане.

andrian13
08.02.2015, 20:47
С два знам, че става, въпросът с един какво ще стане ?

bgludost
08.02.2015, 20:57
Ами ако работиш само с един магазин пчелите ще го изпълнят прекалено бързо и ще се роят. Майката много бързо ще запълни всички пити с пило и трябва постоянно да вадиш пити с пило и да поставяш новоизградени или ВО за да има майката къде да снася, но с това вадене на пити с пило ще отслабваш семейството и не очаквай да стане много силно и да извадиш много мед. За това колегата те посъветва да използваш минимум два ЛР корпуса за плодници. Така ще правиш ротаций и майката ще има винаги място къде да снася, а ако искаш преди пашата пак можеш да я изолираш в един корпус с ХР.

Валтер Желязков
08.02.2015, 20:58
С един корпус за плодник ще им е тясно, като го напълнят с пило, пчели и мед и ще започнат да се роят. Няма да можеш да използваш пълните възможности на пчелното семейство.

ch.atanasov
08.02.2015, 21:09
Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.

Колега ,я по-добре кажи каква ти е идеята.Та да не се хабят напразно колегите да ти обясняват.

koragroup
08.02.2015, 21:15
С един корпус за плодник ще им е тясно, като го напълнят с пило, пчели и мед и ще започнат да се роят. Няма да можеш да използваш пълните възможности на пчелното семейство.

Въпреки поредния "въпрос от нищото", което за мен си е 99% провокация на недобросъвестни бивши или остроумни "колеги", ще отговоря така:

Според мен, Валтер, напълно си прав, но с едно 2 допълнения, може истината да се обърне на 180 градуса.

Да си представим следното: Плодника от 1 ЛР корпус , в момента се пълни с пило и по някое време има 8,5 - 9 рамки с пило и прашец. Мед няма много по това време (вече е април, да речем). След 10 дни ще цъфне рапицата. Ако няма такава, преместваме разказа 10 дни преди акацията. Та в този заветен момент, пляскаме една ханеманова решетка над корпуса и слагаме един магазин отгоре. И следващите 10 дни храним ЯКАТА! Така, че да се напълни магазина максимално. Почва пашата и ние само добавяме магазини (според наличностите 1-2-3 или повече). НО магазина над ХР не пипаме. Вадим мед от всички магазини но него не пипаме. Вероятно, ако проверим по някое време корпуса, той ще е пълен на 90% с пило и никакъв мед. И така до есента. На 01.09 сваляме магзина под корпуса, махаме ХР и пожелаваме на пчеличките приятен сън.

Как ви звучи тази измислена история за един ЛР плодник и ДБ магазини? С добавка само на една ХР?

kubio
08.02.2015, 21:15
Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.


Гледай на Софрон лекцията, той използва точно такава конфигурация: 1 ЛР корпус + 4 ДБ магазина.



https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk

Ivan_vd
08.02.2015, 21:22
Малко ми прилича на Венер,но с магазини а не с корпуси.

Nik_m
08.02.2015, 21:22
И тази тема е разисквана в форума!

koragroup
08.02.2015, 21:31
И тази тема е разисквана в форума!

Както биха казали някои колеги, "ако нямаш намерение да помогнеш, не се обаждай" . И още, "стига си гледал новите отвисоко, все едно са по-нисши от теб!"

andrian13
08.02.2015, 21:32
Благодаря за линка, точно такова нещо имам предвид, значи може.

Валтер Желязков
08.02.2015, 21:34
Благодаря за линка, точно такова нещо имам предвид, значи може.
Може, но не с един корпус и един магазин, както попита.

andrian13
08.02.2015, 21:36
Неправилно съм се изразил " магазини" имах предвид.

Може, но не с един корпус и един магазин, както попита.

Nik_m
08.02.2015, 21:43
Както биха казали някои колеги, "ако нямаш намерение да помогнеш, не се обаждай" .
Имах намерение да помогна на колегата като му кажа че има такава тема и може да прочете, но не ми се търсеше.

И още, "стига си гледал новите отвисоко, все едно са по-нисши от теб!
Пълна глупост!!!!!!!

koragroup
08.02.2015, 21:59
Имах намерение да помогна на колегата като му кажа че има такава тема и може да прочете, но не ми се търсеше.

Пълна глупост!!!!!!!

Извинявам се за спама.

Ник, това не беше лично за теб. Видял си предполагам тази тема...

http://www.buladdent.com/product.php?id_product=962

Nik_m
08.02.2015, 22:02
Извинявам се за спама.

Ник, това не беше лично за теб. Видял си предполагам тази тема...

http://www.buladdent.com/product.php?id_product=962Изглежа съм доста тъп защото не разбирам нищо!

Николай Христов-nikberk
09.02.2015, 09:12
Всичко е въпрос на импровизация,но един корпус за майката е малко.3298

jordanov
09.02.2015, 10:43
Ломски, почти същото заглавие:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1976

evgeni.filimonov
09.02.2015, 11:00
Аз процедирам така. В пчелина винаги има и по-силни и по-слаби семейства. Някои семейства 20-тина дни преди пашата са готови за втори корпус, ротирам ги, други не са готови и си остават на един корпус. Идва пашата и слагам на всички по един магазин отгоре. ХР ползвам докато позалеят с нектар средните пити в магазина, после махам ХР. Има ли мед на средните пити в магазина, майката не се качва. Видя ли нектар по крайните пити, слагам отгоре втори магазин. Позалеят ли го и него, разменям местата на двата магазина. Долния отива отгоре за до узряване и до запечатване. Всичко трябва да се решава според условията на собствения пчелин. Естествено семействата, които са на един корпус , са по-слаби и пълнят магазина по-бавно, но ако има и друга паша, засилват се и дават и по втори магазин.
Вече съм решил, всеки кошер трябва да е окомплектован с два ЛР корпуса за плодник и по 2 магазина, като трябва да се предвидят поне за половината семейства и по трети магазин.
Лятото бях ограничен от към магазини и четох в една книжка , че удачен вариант е махането на средните пити , които обикновено са запечатани, събиране в средата на страничните, които не са запечатани и връщане на изцентрофугираните пити в края. Така пчелите не остават без мед над плодника и доста бързо допълват средните пити и ги запечатват и наливат крайните, като след 4-5 дни операцията се повтаря. Това го изпробвах и останах много доволен от добивите.

Pavel_Bs
09.02.2015, 11:48
Напълно съм съгласен с колегата Филимонов.Тази програма ми залегна на мен,още преди две години.Има обаче един момент в който пчелите заливат горния плодник с мед и натискат майката надолу.Ако през това време слагам празен магазин,той си остава такъв за целия сезон.В такъв случай подлагам празния магазин под залетия плодник.Меда винаги е над пилото,затова трябва да следим и къде се намира пилото,за да качват в празния магазин.Друг е въпроса,че някои пчели обичат да качват над пълните магазини(корпуси),моите засега са от първия тип.

jordanov
09.02.2015, 12:01
...Вече съм решил, всеки кошер трябва да е окомплектован с два ЛР корпуса за плодник и по 2 магазина, като трябва да се предвидят поне за половината семейства и по трети магазин.
Лятото бях ограничен от към магазини и четох в една книжка , че удачен вариант е махането на средните пити , които обикновено са запечатани, събиране в средата на страничните, които не са запечатани и връщане на изцентрофугираните пити в края. Така пчелите не остават без мед над плодника и доста бързо допълват средните пити и ги запечатват и наливат крайните, като след 4-5 дни операцията се повтаря. Това го изпробвах и останах много доволен от добивите.

Ха, Гена, по първото ти изречение, спора го водихме още в зората на форума, радвам се че вече си го решил. По някои фактори за медодобива- в тая статия, има я вече на много места у форума:

http://www.farmer-bg.com/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

радо
09.02.2015, 12:14
Лятото бях ограничен от към магазини и четох в една книжка , че удачен вариант е махането на средните пити , които обикновено са запечатани, събиране в средата на страничните, които не са запечатани и връщане на изцентрофугираните пити в края. Така пчелите не остават без мед над плодника и доста бързо допълват средните пити и ги запечатват и наливат крайните, като след 4-5 дни операцията се повтаря. Това го изпробвах и останах много доволен от добивите.
Това изобщо не е рентабилно/изгодно, когато се работи с повече семейства всяко отваряне на кошера по време на пашата намалява добива затова преди паша се слагат нужните според силата на семейството магазини и при приключване на пашата се взима наведнъж всичкия мед.

ch.atanasov
09.02.2015, 12:31
Според мен няма как да предвидиш ,как ще протече пашата.Затова аз поставям първо един магазин ,ако носят и пълнят ,поставям втори под пълния.По нататък ,ако пашата продължава горния го свалям ,центруфогирам и отива на кошера ,пак под пълния. По този начин в моя район не се налага да имам трети и четвърти магазин.

радо
09.02.2015, 12:47
Затова аз поставям първо един магазин ,ако носят и пълнят ,поставям втори под пълния
Прочети и другата тема с това заглавие и там ще видиш какво съм написал но пак ще го повторя ако чакаш да напълнят първия магазин и тогава да слагаш втори и трети то тогава вече си закъснял и си загубил част от добива.Ето къде имаш потенциал за развитие уверявам те ,че добивът ще се вдигне може с 5 кг. но така вместо 30 кг. ще имаш 35кг.

ch.atanasov
09.02.2015, 12:57
Сигурно съм го чел ,но това е за твоя район със силна паша.Когато аз съм слагал два магазина едновременно ,обикновенно пълнят долния и не качват горе през пълния.Дори така ги хваща канапа ,че тъпчат долу и блокирват майката.При това положение искам -неискам горният пак го пъхам отдолу.

радо
09.02.2015, 12:59
Сигурно съм го чел ,но това е за твоя район със силна паша.Когато аз съм слагал два магазина едновременно ,обикновенно пълнят долния и не качват горе през пълния.Дори така ги хваща канапа ,че тъпчат долу и блокирват майката.При това положение искам -неискам горният пак го пъхам отдолу.
Принуди ги пчелите не се учат те се принуждават да вършат нещо.

evgeni.filimonov
09.02.2015, 13:03
[QUOTE=радо;54925]....всяко отваряне на кошера по време на пашата намалява добива......./QUOTE]

Мнението по горе написаното е, че това е МИТ, а и не говоря за ровене в плодника.
Също така, когато поставиш празен магазин под пълния, това е стрес за пчелите, оголваш им медовата шапка. Затова изчаквам поне малко да го залеят в средата и тогава го пъхам под пълния.
Все пак трябва да се има в предвид къде се пчеларства, в северна България или в полупланински или планински район.

ch.atanasov
09.02.2015, 13:04
Незнам какво точно имаш предвид.Правил съм опити с вдигане на рамки с пило горе .Почти без резултат.

радо
09.02.2015, 13:09
Незнам какво точно имаш предвид.Правил съм опити с вдигане на рамки с пило горе .Почти без резултат.
Свиваш плодник ,слагаш ХР ,променяш им входа да не минават през плодника най лесно като ХР е с дървена рамка, която е прекъсната и това е вход ,примерно входове на магазините......

радо
09.02.2015, 13:14
Също така, когато поставиш празен магазин под пълния, това е стрес за пчелите, оголваш им медовата шапка.
Това е точната дума "стрес" при което на пчелите временно им се разстройва работата може ефекта след това да е добър но само ако пашата е продължителна, а не няколко дни.

ch.atanasov
09.02.2015, 13:16
Това сигурно съм го пропуснал или не съм го разбрал ,защото нямам отвори по магазините и не ползвам ХР.Не се сърди сигурно повтарям някои теми ,но ми е кеф да си "бъбрим".

liami
09.02.2015, 13:33
здравейте колеги все пак някой работи ли един корпус лр за плодник и въопще възможно ли е даже гледах Сърбите коментират фарар с един магазин за плодник от май до август не отслабват ли много сем по този начин

evgeni.filimonov
09.02.2015, 13:51
Много хора работят така, но нека те да обяснят. Но това са много врътки, много работа, много знания. Правене на отводки, разтоварване на семействата, демариране.
Аз съм го правил, развивам до средата на май семействата на два корпуса, после вдигам запечатаното пило над ХР и оставям семейството на един ЛР корпус за плодник до 10 ти август. Корпуса със ЗП става магазин, като върху него се налага още един корпус или ДБ магазин да се слага. След това ги връщам на два корпуса за плодник.
Имаше едно момче, на Котларски познат, изнесе лектория - безроево пчеларство. Оставяше семействата на един фараров корпус за плодник и твърдеше , че няма роене. До колкото четох, тази тема - Безроево пчеларство е обявена като лекция в събота на Плевен от 12 часа.

liami
09.02.2015, 14:03
нека ако има възможност някои от колегите да е запише тази лекция и да е качи в ютуб аз съм от Смолянско и Плевен ми е доста далеч

icofly
09.02.2015, 14:06
Това е точната дума "стрес" при което на пчелите временно им се разстройва работата може ефекта след това да е добър но само ако пашата е продължителна, а не няколко дни.

Според мен стряскат се и започват да го пълнят по бързо,ами ако е един и го извъртиш тогава не е ли стрес?
Аз на най силните семейства го правя по този начин,както е описал колегата ch.atanacov,като обирам полуготовите от тях и събирам в магазини и ги слагам на по слабите втори горен така за ваденето се изравняват!

evgeni.filimonov
09.02.2015, 14:22
https://www.youtube.com/watch?v=nOZRb1fD0-g

ch.atanasov
09.02.2015, 16:15
Според мен стряскат се и започват да го пълнят по бързо,ами ако е един и го извъртиш тогава не е ли стрес?
Аз на най силните семейства го правя по този начин,както е описал колегата ch.atanacov,като обирам полуготовите от тях и събирам в магазини и ги слагам на по слабите втори горен така за ваденето се изравняват!

Май тука намекват за ефекта от стреса.http://www.farmer-bg.com/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

valaz
09.02.2015, 20:03
Един ЛР корпус е достатъчен по площ за плодник, само ако пчелите не правят меден венец в него. В повечето случаи, пчелите внасят известно количество мед в него и това го прави недостатъчен за плодник. Два ЛР корпуса пък са много за плодник. Тогава майката снася предимно във горния корпус. В това отношение, плодникът на ДБ е оптимален като обем. При мен, добивите на ДБ са по-високи от добивите на ЛР.

Nik_m
09.02.2015, 20:58
Един ЛР корпус е достатъчен по площ за плодник, само ако пчелите не правят меден венец в него. В повечето случаи, пчелите внасят известно количество мед в него и това го прави недостатъчен за плодник. Два ЛР корпуса пък са много за плодник. Тогава майката снася предимно във горния корпус. В това отношение, плодникът на ДБ е оптимален като обем. При мен, добивите на ДБ са по-високи от добивите на ЛР.
Точно за това се правят ротации на корпусите.

evgeni.filimonov
09.02.2015, 21:36
Май тука намекват за ефекта от стреса.http://www.farmer-bg.com/7544-FAKTORI-VLIYaEStI-VARHU-MEDOSBORA

Да, тук нищо обаче не пише за стрес, нали , а за ефект и то положителен.

ch.atanasov
09.02.2015, 21:45
Всеки чете и разбира евангелието ,както може.Аз моите ги стресирам ,не им пея песнички за лека нощ ,както се изрази наш колега.

bat_minka
09.02.2015, 22:20
Да правят се ротации и ако работиш сам и то около 100 бр. е равно на .......плюс дископатия.Благодаря, аз 17 год. вече се занимавам пробвах какво ли не , и спрямо района и пашата и това само събота и неделя е равно на ДАДАН БЛАТ- добива при стационар е равен и клони към дб.

valaz
10.02.2015, 07:45
Правенето на ротации на плодниковите корпуси вероятно помага за засилване на семействата през пролетното развитие. А когато започне главната паша и поставя медовите корпуси, правенето на ротации е немислимо, поне за мен. След приключване на пчеларската година в началото на август, отстранявам медовите корпуси, правя основен преглед на семействата и оставам неприятно изненадан, като видя състоянието на питите в най-долния плодников корпус - празни и изгризани отдолу пити!

Nik_m
10.02.2015, 08:59
И при мен се получи нещо подобно, но е поради моя грешка. Корпусната технология е по сложна и няма да стане от първата година. Тази година ще се отстраня грешките от миналата и ще видя какво ще стане.

bari
10.02.2015, 09:10
Правенето на ротации на плодниковите корпуси вероятно помага за засилване на семействата през пролетното развитие. А когато започне главната паша и поставя медовите корпуси, правенето на ротации е немислимо, поне за мен. След приключване на пчеларската година в началото на август, отстранявам медовите корпуси, правя основен преглед на семействата и оставам неприятно изненадан, като видя състоянието на питите в най-долния плодников корпус - празни и изгризани отдолу пити!
Кой е изгризал питите?

Nik_m
10.02.2015, 10:33
Кой е изгризал питите?
Пчелите ги изгризват. Майката като се качи в 3тия корпус и първия става непотребен и ако е преразширен кошера там няма пчели а го ползват за восък. Поне това е моето обяснение.

bari
10.02.2015, 11:02
Благодаря за отговора!Явно че,ако се ползва ХР майката няма да се качи до 3-ти корпус!Имам 5бр. на рутова рамка които зимуват на един корпус и занапред ще набирам опит!До сега с ДБ не съм ползвал ХР но ще я приложа и с двете системи!Зная че,я наричат "усмирителна риза за пчелите" но и удобство за пчеларя!

зуница
11.02.2015, 15:06
Проблем с Х.Р. е ,че при слаба паша въобще не се качват в 3-ти корпус. Натискат майката с мед във втори.Тези без решетка накрая на лятото се оказват с малко мед в трети и доста повече пчели от тези които не са се качвали в трети заради решетката.Направи си ескперимент.

Nik_m
12.02.2015, 08:42
Тази година минавам на друга система, 2 корпуса с 2 магазина по 9 рамки без ханеманова. Така ще сведа ротациите до 3 броя и ще намаля тежестта на медовите копруси. Цял корпус пълен с мед е много тежък, докато този с мед и пило е поносимо, също и магазин с 9 рами е нормален за вдигане. Понеже работя самичък и гледам да ме е малко по леко.

Георги Кръстев
12.02.2015, 11:02
Да и аз минавам на тази система 2 корпуса и 2 магазина... като рамките в магазините са от широките...4см

bgludost
13.02.2015, 07:09
А защо използваш рамки с широчина 4 см. И аз работя с 9 рамки в магазините, но от нормалните и нямам никакви проблеми. Те пчелите сами си знаят колко да си надградят рамките за да остане необходимото разтояние между тях.

Димитър Бонев
15.02.2015, 11:10
Това е удобство за пчеларя. Фиксирано разстояние между рамките, без притеснения, че ще смачкаш питите докато ги носиш за центрофужене. малка вероятност майките да се качат и да наснесат по медовите пити поради значително по-дълбоките килийки. Иначе става и с разредени рамки но с широките е по интелигентно.

Георги Кръстев
15.02.2015, 15:42
Колега ако си продавах меда на едро, щях да работя само с корпуси или щях да мина на фарар. Но понеже гоня качество съм решил да изпозлвам този метод, при който не ми трябва ХР и майката не снася по тези пити!

Ivailo Palov
20.04.2016, 19:51
Таз година пробвам 1 корпус за плодник отгоре хр и медови корпус на входа с прашецо оловител.засега добре се даржът.