PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАНВАНЕ СЪС СУХА ЗАХАР



buci59
25.01.2011, 19:13
Моля споделете.

ivandespotov
25.01.2011, 19:48
Майката ПРИРОДА е определила с какво да се хранят пчелите! Това,че ние търсим алтернатива , не означава че сме прави.Твърдо против такова подхранване!!!

vanHanegem
25.01.2011, 19:59
Може да стане дискусия. Всеки може да има мнение по въпроса. Особено полезни ще са мненията на колеги, които са хранили със суха захар, а след това са се отказали(защо????) и на такива, които са започнали да хранят отскоро и мислят да продължат тази практика. Въпросът е дискусионен и в пчеларската преса в момента - виж предния брой на "Пчеларски вестник", но това не означава, че това хранене трябва да се отрича, защото има не малко привърженици и то на базата на постигнати успехи!

ivandespotov
25.01.2011, 20:02
Може да стане дискусия. Всеки може да има мнение по въпроса. Особено полезни ще са мненията на колеги, които са хранили със суха захар, а след това са се отказали(защо????) и на такива, които са започнали да хранят отскоро и мислят да продължат тази практика. Въпросът е дискусионен и в пчеларската преса в момента - виж предния брой на "Пчеларски вестник", но това не означава, че това хранене трябва да се отрича, защото има не малко привърженици и то на базата на постигнати успехи! И какви успехи са постигнали щото аз този вестник не го чета?

vanHanegem
25.01.2011, 20:32
Всъщност май не се изразих правилно! В пресата започна дискусия "за или против" подхранването със суха захар. Асен Въков от Видин отрича методите на пчеларстване на Костадин Якофов, чиято практика е целогодишното присъствие на суха захар в специално изработена хранилка в модернизиран кошер на Георги Гърдев. Според запознати Асен Въков е само "машата". Негов вдъхновител е Боян Първулов.

Димитър Бонев
25.01.2011, 23:40
Асен Въков си няма и представа как се прави подхранването със суха захар, защо се прави, какви цели се преследват и дали въобще тя влиза по някакъв начин в меда. Отговорите на всички тези въпроси ще излязат в някой от следващите броеве на същия вестник. Точно пред Първулов, Якофов е доказвал къде отива захарта и че по време на паша пчелите въобще не я поглеждат. Няма и как да стане това. Експеримента се състои в следното. В експерименталния кошер захарта е оцветена с оцветител за сладки. Избран е червения цвят, поради обясними причини. Опитът показва, че при отсъствие на нектар от природата и наличие на пило в пчелното семейство, кондензиралата влага "намокря" сухата захар и пчелите могат да взимат от нея. При наличие на паша откритото пило е по-ограничено, пчелите вентилират усилено нектара и сухата захар става още по-суха-става на камък. С отминаване на пашата влагата в "топлата хранилка" се завръща и захарта пак омеква и пчелите отново започват да се възползват от нея. Та да се върнем на експеримента. Експеримента показва, че оцветител в питите с мед няма, а червения цвят присъства само в питите с пило.

ANIBAL
26.01.2011, 09:28
Сега ,нещо има ,което не ми е ясно.Това със сухата захар е добре както е описано.Но възникват въпроси и мисля,че няма как да не се пита.Например :Как така конденза е само при постъпване на нектар?Не изхвърлят ли пчелите зрънцата от захар като чужди предмети?С каква апаратура е констатирано отсъствието на боя в меда?Има и други ,но това не може да се обхване само с един пост.Ще ви помогна с моите мисли.Аз лично мисля,че пчелите постоянно поддържат % влажност в кошера.И поради тази причина Конденза трябва винаги да присъства горе дето е захарта.Но съм наблюдавал лично как пчелите изхвърлят тези по-едрите зрънца от захар, когато ги срещнат в подбудата напролет.Но и съм наблюдавал друго ,как пчели крадци усвояват пити захаросан мед в питите.Те принасят вода отвън и с нейна помощ те я отнасят по кошерите си.Така,че за да я вземат тази суха захар ,то те отново принасят вода и така се изчерпва захарта.А когато това е паралелно с нектаро потока ,мисля,че не е трудно да познае човек ,къде отива това.Наистина напълно признавам и факта,че когато има изобилие от нектар ,то пчелите забравят за това количество.И се насочват изцяло към изхранване на пилото с този нектар.Но това не означава,че те не го поглеждат въобще.Дори и да има само две пчели на тази суха захар ,то те се интересуват точно от нея.И точно те се занимават с нейното преработване.Така,че наистина въпроса е СПОРЕН.А има и друг въпрос:Какво количество суха захар се усвоява през сезона?Това, ако може да ми отговорите, ще мога да си дам отговор на много други питания.Става въпрос за количество от един кошер.

Ангел Йосифов
26.01.2011, 13:05
Сега ,нещо има ,което не ми е ясно.Това със сухата захар е добре както е описано.Но възникват въпроси и мисля,че няма как да не се пита.Например :Как така конденза е само при постъпване на нектар?Не изхвърлят ли пчелите зрънцата от захар като чужди предмети?С каква апаратура е констатирано отсъствието на боя в меда?Има и други ,но това не може да се обхване само с един пост.Ще ви помогна с моите мисли.Аз лично мисля,че пчелите постоянно поддържат % влажност в кошера.И поради тази причина Конденза трябва винаги да присъства горе дето е захарта.Но съм наблюдавал лично как пчелите изхвърлят тези по-едрите зрънца от захар, когато ги срещнат в подбудата напролет.Но и съм наблюдавал друго ,как пчели крадци усвояват пити захаросан мед в питите.Те принасят вода отвън и с нейна помощ те я отнасят по кошерите си.Така,че за да я вземат тази суха захар ,то те отново принасят вода и така се изчерпва захарта.А когато това е паралелно с нектаро потока ,мисля,че не е трудно да познае човек ,къде отива това.Наистина напълно признавам и факта,че когато има изобилие от нектар ,то пчелите забравят за това количество.И се насочват изцяло към изхранване на пилото с този нектар.Но това не означава,че те не го поглеждат въобще.Дори и да има само две пчели на тази суха захар ,то те се интересуват точно от нея.И точно те се занимават с нейното преработване.Така,че наистина въпроса е СПОРЕН.А има и друг въпрос:Какво количество суха захар се усвоява през сезона?Това, ако може да ми отговорите, ще мога да си дам отговор на много други питания.Става въпрос за количество от един кошер.Във четвъртак вечерта(18ч.) въпросите си можеш да ги зададеш лично на Якофов.

ceco_lovech
26.01.2011, 13:34
Аз пък съм чел,че резултати са тъкмо обратни на това,което е писал колегата Бонев т.е. има оцветяване на стоковия мед.Каква е истината всеки сам си прави изводите...

pa4o
26.01.2011, 16:08
Аз пък съм чел,че резултати са тъкмо обратни на това,което е писал колегата Бонев т.е. има оцветяване на стоковия мед.Каква е истината в секи сам си прави изводите... Според мен споровете са излишни. Предлагам всеки да си направи през идващия сезон експеримент с един , или с група кошери и съответно с толкова контролни такива./ еднакви по сила и дадености разбира се/ и наесен да говорим. Аз за себе си съм направил тези изводи и знам, че сухата захар е чиста глупост и заблуда. Желая на всички ЕКСПЕРИМЕНТАТОРИ ГОЛЕМИ УСПЕХИ.

gojyto_
26.01.2011, 16:26
И аз съм пробвал,разбира се със стандартните хранилки които се продават по магазините.За мен това количество което взимат напролет е просто нищожно, и ако го давам на сироп пчелите го поемат за броени часове.А със сухата захар го взимат за седмица.
Говорил съм с човек,който има от хранилките на Якофов,и ми казва абсолютно същия факт за количеството усвояване на на ден.Не искам да убеждавам никой с мнението си,затова най-добре пробвайте сами за да разберете.

evgeni.filimonov
26.01.2011, 18:54
Сухата захар се ползва, за да се взема по бавно, с цел да се симулира паша и с тези малки количества да се изхранва пилото, а не да се преработва и складира.
А колкото до това дали отива в стоковия мед, наистина има различни мнения по въпроса. Но пък наистина си е удобно, аз пробвах и при мен 200 грама я вземаха за 5-6 дни. Утре ще ходя на лекцията на Якофов и предполагам там ще се дискутира доста този въпрос - отива ли в меда или не отива. Това може да кажат само хората, които имат тази практика и са изследвали меда си.

ivandespotov
26.01.2011, 20:13
Колеги, 2005 година бях на пчеларско изложение в София в музея "Земята и хората".Там естествено бяха и "светилата" на Българското Пчеларство.Имена няма да споменавам поради логични причини! Но ще ви кажа,че в разговори с почти всички "големи" научих много неща които знам, но не практикувам!!! Надявам се, да сте ме разбрали!!! Смятам темата за приключила!

Димитър Бонев
27.01.2011, 00:11
Така като чета дискусията виждам, че има много против тази методика. Всички които са пробвали твърдят, че се усвоява много бавно от пчелите или въобще не се взема. Ето тук е въпроса защо е така. Видно е, че сухата захар не е атрактивна за пчелите, дори по-едрите зрънца биват изхвърляни. Те я вземат само когато нямат друг изход. Известно е че пчелите си пазят запасите и посягат на тях само в краен случай. Количеството, което взимат като сироп за една вечер, под формата на суха захар го вземат за много по-дълъг период от време. За разлика от сиропа, който пчелите свалят в питите и започват да инвертират, сухата захар е много по-трудоемко занимание. На това се дължи и факта, че оцветителя отива само в пилото. Да така е и не напразно експеримента е правен с червена боя.Не знам Цецо къде е чел това, като експеримента е правен само при Якофов пред неверна публика. Количеството приета от пчелите захар е много по-малко от това на дневните нужди на семейството за изхранване на пилото. Тя само им помага.А при наличие на нектаропоток няма конденз в хранилката, захарта става на камък и няма нито една пчела на нея. Те просто не могат да я вземат. Така разсъждавам аз. Правил съм експерименти и това съм го виждал с очите си. Не ползвам тази технология именно, защото има тънкости. С обикновена хранилка не става. За да се получи конденз, капака трябва да е стъклен а не пластмасов. Аз използвах обикновени хранилки и захарта я вадиха и изхвърляха.Освен това топлата хранилка не е подходяща при подвижно пчеларство. Стъклото е чупливо.
Коцето Якофов си казва всичко и е много прям, но не може да обяснява добре. Трябва да се подпитва за да обясни по-добре тънкостите и да се слуша много внимателно.

ceco_lovech
27.01.2011, 09:12
Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.

pa4o
27.01.2011, 09:18
Като се замисля сухата захар може да я ползват неделните пчелари.Тя ще им върши някаква работа и при отводките / бебетата / за да се подържа някакво що - годе темпо на непрекъснато развитие. Но все пак колеги не залагайте чак толкова много на нея.По хубаво от пашата няма. Това всички го знаете. ЖЕЛАЯ ВИ УСПЕХ.

ANIBAL
27.01.2011, 09:31
Благодаря,колега!
Не е категорично.Напротив ,аз ДОПУСКАМ самата практика.Само си разсъждавам така пред вас.Да ,уважавам това със сухата захар.Все пак е родено от Българин.И щом е така е валидно.Поне за мен.Да, има логика и то здрава от обясненото от теб колега.Няма да мога да присъствам на лекцията на Якофов.Но не значи ,че няма да я получа.А пък имам едни хранилки от времето на ТКЗС.Та те бяха повредени -нямаха капаци.И някой ги беше изхвърлил.Аз се напънах и им отрязах капаци от стъкло.Тях ще ползвам за опита.Захар ,дал господ.Значи имам две семейства,кога препоръчваш да започна опита?Като имаш пред вид днешна дата.Ще ползвам сравнителния метод.Затова ще са две.Имам възможност да поставя хранилките направо върху рамките или да си бъдат в отделенията.

N-2
27.01.2011, 09:48
Коста, ще те разочаровам, но и това не е родено от българин. За подхранването със суха захар се говори във всички преводни книги по пчеларство от преди 100 години. Описват подхранване със суха захар в големи легени като общи хранилки за целия пчелин.

Димитър Бонев
27.01.2011, 11:14
Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.
Статията беше на Боян Първулов. Те с Якофов отдавна имат тези спорове. За това се наложи и експеримента с оцветяването.
Якофов и в момента има суха захар в хранилките. Вчера ми показа клипче на телефона. Имаше доста пчела на захарта. Хранилките се поставят директно върху рамките за да няма разстояние за преодоляване от пчелите. А върху стъклото се поставя отоплителен материал.

ANIBAL
27.01.2011, 12:38
Стъклото е само върху хранилката нали?

Танаси
27.01.2011, 15:29
Здравеите колеги.
И аз да кажа, като че ли суха захар е наи добре с вътрешна хранилка или както аз правя направо върху рамките слагам вестник и одгоре захарта после наилон за влага и покривната табла. Това е само за спасяване от глад през януари, ако са гладни взимат ако имат достатъчно мед не пипат до началото- средата на февруари. ( суха захар само зимата и то при нужда)
Поздрави.

Димитър Бонев
28.01.2011, 00:00
Поне до толкова доколкото зная аз, пчелите не взимат директно кристалите на сухата захар. Те поемат само разтопената от влагата част. Факт е, че дори и при наличието на достатъчно медови запаси в кошера, пчелите я посещават. дори и в студено време. Някои неща не мога да си ги обясня. Уж пчелите се изтощават, а няма такъв голям подмор. Пчелните семейства са винаги силни. Много пъти съм зи задавал този въпрос как става така. Хората, които са прокарвали тази практика не са научни работници а практици. Видяли са пробвали са доволни са от ефекта. Аз лично предпочитам питките, въпреки че са по-трудоемки. А топлата хранилка си има своите преимищества стига да е добре направена.

evgeni.filimonov
28.01.2011, 11:40
Снощи бях на лекцията на Якофов, там беше и Симеон Тодоров. Наистина беше много интересна лекцията и наистина в залата имаше над 50 човека, гледащи скепчино на нещата. Дори в края на лекцията задаваха всякакви въпроси, но не и свързани с храненето със суха захар. За съжаление повечето бяха възрастни пчелари и нормално да не се интересуват от това. Та по въпроса за сухата захар.
Има технология специална, както във всяко нещо. Не си мислете, че като сложите захар в хранилктата, сте си свършили работата. Не е така. Прави се специално дъно, и специална табла и специална ТОПЛА ХРАНИЛКА покрита със стъкло. Който ще ходи в Плевен, може да се запознае лично. Няма тайни за криене. Хранят целогодишно и развиват пило и през зимата, като правят специална система за зазимяване и плодника облепват със стиродур, за защита от ветровете. Много интересно , има ли пило - има пчели в хранилката, захарта се овлажнява от конденза по стъклото. Зимата сипват в захарта малко меден сироп и прашец, така че гледат пило и през зимата. Но обърнете внимание, не гонят продукция от стоков мед, а събират основно прашец и правят отводки. По принцип ЗАХАРОЗАТА основно и най вече стимулира пчелите да отделят млечице за хранене на пилото, няма ли захароза, или приток на нектар, намалява развитието на семейството. Захарта е за момента, когато няма приток на нектар. Има още едно условие - в кошера да има винаги запаси от мед. Има ли приток на нектар - захарта не я посещават, намалее ли - качват се в хранилката. Това е.
Имат по един магазин мед над кълбото през зимата, не им ли е достатъчно, а защо минават през пълния магазин и вземат от захарта ? И какво като се изтощават старите пчели, нали отглеждат пило и тези млади пчели после всяка отглежда по 4 личинки.
Не искам да възхвалявам този начин на работа или пък да го налагам, всеки е свободен сам да решава по какъв начин да си гледа пчелите, спрямо условията си и целите си, но все пак от всяка информация може нещо да се вземе, макар и зрънце.

pa4o
28.01.2011, 11:57
Мое скромно мнение е ,че всеки трябва да работи както му харесва, като се съобразява с географската си ширина и конкретните климатични уСЛОВИЯ, с това какваПАША ПОЛЗВА И КАКВА ПРОДУКЦИЯ ГОНИ. Нали труда ни все пак се мери по преливащите от пчели семейства и по напрасканите с мед магазини. И НАКРАЯ-----ВСЕ ПАК ВСИЧКО СЕ ОСТОЙНОСТЯВА. ОСТАНАЛОТО Е ЕДНА НАУКА , К ОЯТО СЕ КАЗВА--- АЛА-БАЛИСТИКА. ЖЕЛАЯ НА ВСИЧКИ ВИ УСПЕХИ.

enchev
01.02.2011, 09:13
Аз по принцип зимата храня само с мед,като медът слагам върху дъската и обръщам хранилката отгоре.Въпроса ми е следния, преди 2 седмици сложих пробно на 5-6 кошера само пудра захар,и в момента няма и следа от нея ,някой ако може да си даде мнението дали ще е от полза или не.

evgeni.filimonov
01.02.2011, 11:29
Щом са я взели, значи са имали нужда от нея. Със сигурност хранят пило, а захарозата спомага за повече отделяне на пчелно млечице. А меда е храна, той е енергия основно.

nikoko
02.02.2011, 18:59
Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.

Няма как да си го чел някъде, защото изследването,което е направено е точно в противоположна посока,а именно: оцветената захар е наблюдавана в килийките с пило.

nikoko
02.02.2011, 20:19
Всяка технология,която се използва и дава резултати е достийна за уважение, както и хората които са я въвели. Всеки който е против или скептично настроен, има право да опонира, но с факти, точни цитати, статии и др. Да манипулираш обаче електората на един вестник и да твърдиш, че едва ли не, в цяла Южна България от София до Бургас не може да се намери "читав" мед, в следствие на тази технология е..... меко казано престъпление.
Сега се сещам за думите на един мой колега,който казваше: Пчеларя трябва да е не само с достатъчно знания, но и да разполага с факти и умение да ги изложи по съответния начин, така че, убедително да защити своята теза. Това което лъпсва в статията на въков/ а и в други негови такива/. Налагането на мнения ,теореми и внушения, са похвати от недалечното минала,което за съжаление е и причината да сме на тази хал.

ceco_lovech
06.02.2011, 11:39
Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.

Няма как да си го чел някъде, защото изследването,което е направено е точно в противоположна посока,а именно: оцветената захар е наблюдавана в килийките с пило.
в-к"ПЧЕЛИ',бр.25-2008г
Д-р Бьотгер,д-р Вайс,д-рХиршфелдер
"...Друг въпрос,който беше разрешен, бе къде пчелите отнасят захарта.За тази цел на три от опитните семейства подавахме на пчелите захар, оцветена в синьо с метиленова синя боя на прах.След два дни установихме, че пчелите са занесли част от захарта в строителната рамка,част от нея-в медените пояси(венци)около пилото и,на око,около50% от захарта-в килийките на магазинните рамки.Там синята храна бе добре запечатана.
В никакъв случай не може да се приеме за допустимо използването на сухата захар по време на медосбора."
п.п. Колега,май все пак съм го чел някъде!И още нещо във въпросната статия не се отрича използването на сухата захар.Който иска може да я прочете,а не да философства.

vanHanegem
06.02.2011, 13:43
Колегите Д-р Бьотгер, Д-р Вайс , Д-р Хиршфелдер & колектив , също като мен не отричат използването на суха захар! wink;
Ето и снимки от днес 06.02.2011 год. 11.30 ч.
http://s4.postimage.org/6n6os5us/0031.jpg (http://postimage.org/image/6n6os5us/)

http://s4.postimage.org/6n8cbick/0032.jpg (http://postimage.org/image/6n8cbick/)

А пък по време на медосбора в хранилката не могат да се изброят 10 пчели - те не я посещават, защото работят на друго място.

nikoko
06.02.2011, 21:15
Приемам ,че има такава статия/не съм я чел-съжалявам и си признавам/,изследване и нека да я прочетем цялата, за да не вадим думите от контекста,но съм доволен, че колегата е казал това което бих казал и аз, а именно:Ползването на сухата захар и нейното приемане от пчелите е за развитие и е основно през периода на начално развитие.Добре е и да се види на снимките за що иде реч.Добре ще е и да се покажат и десетте /ако има и десет/ пчели в хранилката по време на медозбора,когато дойде това време.

vanHanegem
06.02.2011, 21:25
Приемам ,че има такава статия/не съм я чел-съжалявам и си признавам/,изследване и нека да я прочетем цялата, за да не вадим думите от контекста,но съм доволен, че колегата е казал това което бих казал и аз, а именно:Ползването на сухата захар и нейното приемане от пчелите е за развитие и е основно през периода на начално развитие.Добре е и да се види на снимките за що иде реч.Добре ще е и да се покажат и десетте /ако има и десет/ пчели в хранилката по време на медозбора,когато дойде това време.

Ще снимам и тогава! Казах 10, ей така. Сигурно са и по-малко и това наистина са случайни пчели.. По време на медосбора те нямат работа там. В хранилката влизат летящи пчели, а тогава те са на друго място. Някъде бях написал, че броят на пчелите в хранилката е показател за медосбора - повдигаш само капака на кошера и си....правиш преценка. Това го казвам най-сериозно, защото съм го наблюдавал!

сезгин
06.02.2011, 21:41
ще се радвам и ако пуснете снимка от дъното на кошера в момента когато има суха захар над семейството,благодаря предварително

vanHanegem
06.02.2011, 23:09
ще се радвам и ако пуснете снимка от дъното на кошера в момента когато има суха захар над семейството,благодаря предварително

Уважаеми колега!
Дъното не мога да снимам по обективни причини - просто е още рано за почистване на дъната. В поста Ви подозирам въпрос - дали на дъното няма кристали със захар, каквито се образуват в кристализирания мед и пчелите ги изхвърлят. До днес под кошерното дъно имах чекмеджета с дъна от плътна плака. Извадих ги и в тях имаше добре оформени "пътечки" от восъчни разпечатки и умрели акари, но ....нямаше кристали от захар. Нарочно обърнах внимание на това - в 17 бр. чекмеджета не забелязах нито един кристал от захарта!!!
Обещавам, че при почистване на дъната ще направя нарочна снимка и ще я пусна във форума и въобще не се съмнявайте тогава за наличие на захар в хранилката - уверявам Ви, че ще я има.

P.S. Един от пчеларите №1 на България, който използва целогодишно суха захар в хранилката и работи така повече от 30 години, препоръчва кристалите на захарта да са с големина до 1 мм. От него съм чул, че той използва гръцка, македонска или хърватска захар. Захарта, която аз слагам е българска(поне така пише, но не и къде е произведена) - наистина е ситна и я купувам в стекове по 15 кг.(15х1кг.) за 1.20/кг.

toko652003
07.02.2011, 19:15
Добре каква е логиката да се подхранва със суха захар, когато може с мед,а ако когато времето позволява със сироп и без това го усвояват по-добре?

п.п. цената на захарта отиде нагоре. cash;

ivandespotov
07.02.2011, 20:07
Добре каква е логиката да се подхранва със суха захар, когато може с мед,а ако когато времето позволява със сироп и без това го усвояват по-добре?

п.п. цената на захарта отиде нагоре. cash; Колега Токо, логиката е че няма логика!!!

nikoko
07.02.2011, 21:11
Има, много логика има, само че, ние не сме запознати добре с начина на хранене на медоносната пчела,начина на усвояване и преработка на различните видове захари,през различни периоди от нейното развитие.

toko652003
07.02.2011, 21:24
В меда също има захари. В друго трябва да се търси логиката. Предполагам има някаква връзка с температурата през сезоните от там с овлажняването и усвояването и .

Юрий Цветков
07.02.2011, 22:37
Логиката е в хиничния състав на меда и нектара. В меда преобладават глюкозата и фруктозата, а захарозата е в минимални количества. При нектара нещата стоят по друг начин. А именно захарозата най-силно влияе на жлезите на пчелите.

SVE_TASHEV
07.02.2011, 22:40
През 2008г.прочитаики подобна статия заложих на 10 кошера 10р.ДБ в обикновенни хранилки по 1кг. пудра захар!Само едно от семеиствата успа да я вземе до септември!Въпреки че я натрошавах на всеки 7-8дни вповечето семеиства остана твърда буца до края на сезона!Предпочитам подхранване с готови питки на Евротом,имат три вида за всички сезони!

Юрий Цветков
07.02.2011, 22:45
В случая става въпрос за кристална захар, но тя трябва да се дава само чрез "топла хранилка".

vanHanegem
07.02.2011, 23:03
Логиката е в хиничния състав на меда и нектара. В меда преобладават глюкозата и фруктозата, а захарозата е в минимални количества. При нектара нещата стоят по друг начин. А именно захарозата най-силно влияе на жлезите на пчелите.

В нектара захарозата(дизахарид) е 2/3, а фруктоза, глюкоза, малтоза и други монозахариди общо е останалата 1/3. Кристалната захар е захароза. С какво е "по-вредна" за пчелите от нектара?

Юрий Цветков
07.02.2011, 23:20
Не е по-вредна, по-трудна е за усвояване, защото не е течна.

vanHanegem
08.02.2011, 08:19
Не е по-вредна, по-трудна е за усвояване, защото не е течна.

Точно с тази цел е разработена хранилката( от опит и на базата проба-грешка),или по- точно е усъвършенствана класическата Милерова хранилка - да спомогне за разтопяване на захарта чрез естествената топлина и влага, излъчвани от пчелното гнездо.

nikoko
08.02.2011, 18:39
Май малко по-малко се разплита нишката на тази технология. Нямам опит,с нея, но това което виждам по пчелините на някои колеги ме впечатлява. И все пак, имам един въпрос. Защо ще трябва да развиваме семействата толкова от рано - декември, та дори и януари? Според мен февруари като оптимално решение е най-добре. Е разбира се за тези които добиват прашец, ранното развитие е важно и все пак....?
Бих подкрепил и факта, че без топла хранилка е невъзможно да се постигне гелания резултат. Знам го от личен опит. И друго - пудрата захар не става.

enchev
08.02.2011, 21:34
колега nikoko защо пудрата захар не става ,според мен тя по бързо поема влагата

Димитър Бонев
09.02.2011, 09:16
именно за това.

evgeni.filimonov
09.02.2011, 12:47
Целта е да се взема бавно, пчелите гризат кристалите , преработват захарозата и хранят пилото с нея. Както казва Юрката - захарозата в меда е много малко, а в нектара и захарта е достатъчна. Колкото повече захароза, толкова по обилно е храненето на майката и на ларвите. Самата захар се овлажнява от конденза в хранилката и не става на камък. Когато постъпва нектар в кошера - захарта не се взима и обратно, когато намалее притока на нектар - хранилката се пълни с пчели. Целта е да не се спира развитието на семейството нито за ден, защото при едно разваляне на времето за 2-3 дни, пчелите бездействат и намалява и яйцеснасянето на майката - а с това и развитието на семейството. Поддържането на постоянно силни семейства, дори и през зимата е ключа към по-голямо производство на отводки и на прашец. Повече пило - повече прашец. Поне аз такава логика намирам за себе си.

Димитър Бонев
09.02.2011, 15:03
Освен това при пчелини ориентиране към производството на прашец е необходимо постоянно подържане на открито пило. Захарта не е толкова апетитна за пчелите. Те прибягват до нея, само когато няма принос в природата. Освен това за да могат пчелите да я взимат то трябва да има влага в хранилката. Понеже нямам опит ще споделя информация, която ми е предадена от Костадин Якофов за употребата на суха захар в пчелина. Когато няма паша и има достатъчно пило в хранилката има валга, тя кондензира на стъклото(затова се препоръчва капака на хранилката да е задължително от стъкло а не пластмасов) и навлажнява "сухата захар" и това позволява пчелите по-лесно да я вземат. При наличие на усилен принос на нектар пчелите изпаряват голямо количество вода от нектара, но въпреки това нивото на влажност в кошера е доста по-ниско(това е експериментално установено). Тогава захарта в хранилката става на камък и пчелите не я посещават. Много често се случва пчелите да почнат да изнасят част от по-едрите кристали от кошера. Особено, ако влажността не е достатъчна за да навлажни захарта. Но едно трябва да се знае. Употребата на суха захар върви в комплект с използването на т.н. "топла хранилка" с обикновена не става Пробвал съм.

enchev
09.02.2011, 15:35
Нямам опит с даването на суха захар но пробвах с пудра захар и забелязах че я вземат бързо само на единия кошер беше останало малко и от вагата отгоре беше втвърдена нали и топлата хранилка се ползва с тая цел

evgeni.filimonov
11.02.2011, 12:16
За по-доброто взимане на сухата захар от пчелите има няколко основни изисквания.
- топла хранилка
- стъкло над хранилката
- дъно с 1/4 или 1/3 мрежест отвор в предната част
- специално за зимата - плодника е облицован със стиропор, за да не се влияе и дразни семейството от ветровете.
Аз съм пробвал с обикновени хранилки, също така взимат захарта, но има допълнителни тънкости.
Който се интересува - затова се правят лекциите и се посещават, затова са и изложенията. В плевен може да се види и пипне този прословут кошер на Симеон Тодоров. Признавам, доста добре изглежда.

nikoko
13.02.2011, 19:56
Може би е важно да се спомене,че при зимно подхраншане със суха захар е задължително семейството да е добре запасено с мед. На слаби семейства и такива с малки запаси доколкото знам не се, не се препоръчва тази технология.

evgeni.filimonov
14.02.2011, 13:25
да, говорим за силни семейства, които ще могат да топлят това пило и да се отделя топлина за образуване на конденза. А иначе е задължително да си имат нужния запас от мед, тогава те са по-спокойни и гледат пило на поразия.

Даниел Йорданов
16.02.2011, 09:04
Не мисля че е уместно да храним със суха захар особено в условията на Северозападна България....Вижда ми се противоестествено....минала та година давах на едни отводки по малко суха захар в хранилката и понеже кошерчетата ми бяха на терасата видях че пред прелките на цимента беше изхвърлена много захар...според мен голяма част от кристалите биват изхвърлени .....тогава защо по дяволите да хабим захарта....при нас си има постоянна паша през целия активен сезон.....а ако се наложи можем да дадем сироп вместо да си играем със суха захар....Аз лично съм против такова подхранване....

buci59
16.02.2011, 09:41
Колеги,защо не се чете,преди да се пише.Вярно е,че всеки има мнение,но има въпроси,които са излишни,ако човек си направи труда да прочете малко по-внимателно постовете преди него.
Вече беше обяснено,че за да се ползва суха захар,трябва необходим инвентар,който пък от своя страна да създаде необходимите условия за да могат пчелите да я приемат и да се получи същинското подхранване.Ето колегата Бонев какво е написал,само трябва да се прочете обаче.


Когато няма паша и има достатъчно пило в хранилката има валга, тя кондензира на стъклото(затова се препоръчва капака на хранилката да е задължително от стъкло а не пластмасов) и навлажнява "сухата захар" и това позволява пчелите по-лесно да я вземат. Употребата на суха захар върви в комплект с използването на т.н. "топла хранилка" с обикновена не става Пробвал съм.

Така,че колега Йорданов,пчелите ти винаги ще изхвърлят част от тази захар,която даваш,защото условията за нейното приемане са други,неприемливи.И ако някой няма такива "топли хранилки" по-добре да не се пробва със суха захар.Това е също както максимата-за да гледаш пчели,ти е нужно тръвна или кошер,по друг начин не става.Така е и със сухата захар-за да я ползваш,ти трябва "топла хранилка",иначе не става.

Юрий Цветков
01.03.2011, 22:08
Якофов колко захар казва,че се взима от 1 силен ко6ер за 1 деноно6тие?За 2010г. каза, че за цялата година се пада средно по 3.3 кг. на кошер.

vanHanegem
01.03.2011, 22:14
За деноно6тие ме интересува то4но колко взимат ....

Дрън - дрън!!! Този въпрос няма отговор! Кой може да ти каже такова нещо???
Пчелите взимат, колкото им трябва! А колко им трябва - знаят само те!

gojyto_
01.03.2011, 22:50
Може да ми каже някой който е хранил с суха захар.
Не ти !

vanHanegem
01.03.2011, 23:29
Може да ми каже някой който е хранил с суха захар.
Не ти !

Аз затова ти казвам, че питаш глупости! Защото...храня със суха захар! Няма някой, който да ти каже колко взимат за 24 часа!


За деноно6тие ме интересува то4но колко взимат ....

....пък и точно колко взимат...... :D
А пък ако погледнеш малко по-нагоре в темата - може и да видиш! Но...не съм сложил кантарчето! Другия път като снимам - ще го сложа....заради тебе! :D

evgeni.filimonov
02.03.2011, 11:04
Аз съм пробвал с нормалните хранилки, зависи от силата на семейството и от това дали има паша в момента. Хранил съм август месец и 200 грама взимаха за 4-5 дни. Ако има нектар, не би трябвало да взимат изобщо.

nolkov
09.03.2011, 10:29
здравейте,
може ли някой да качи снимки на хранилките?

evgeni.filimonov
09.03.2011, 12:51
http://s4.postimage.org/2xw11l7hg/107_6589.jpg (http://postimage.org/image/2xw11l7hg/)

http://s4.postimage.org/2xwe9vzfo/107_6590.jpg (http://postimage.org/image/2xwe9vzfo/)

Това са от изложението в Плевен - 2011

nolkov
10.03.2011, 11:33
Много блатодаря! Аз тогава ги видя, но така и не ги снимах не се сетих.

nolkov
10.03.2011, 11:47
Евгени, знаеш ликакво е разстоянието от стъклото до рба на бялата част от където пчелите се предполага да влязат в хранилката?

evgeni.filimonov
10.03.2011, 14:28
Не, нямам представа, за съжаление.

Юрий Цветков
10.03.2011, 14:32
Пчелите преминават през отвора, който се получава между двете летвички в средата. А разсоянието трябва да е достатъчно да преминават свободно. Незнам колко е при точно тези топли хранилки, но 5-6 мм е достатъчно.

nolkov
10.03.2011, 15:19
Благодаря ви, и аз мисля че повече от 6 мм не трябва, но реших да питам - нали все пак трябва да влиза въздух от долу за да овлажнява захарта...

fermdimi
12.03.2011, 16:58
Не се гледа растоянието от белия полистирол до прозрачния защото той трябва да е по нисък от заоблените летви,гледа се растоянието от летвите до прозрачния полистирол и то е 8 мм.

nolkov
13.03.2011, 12:17
да и аз за тов аразстояние питам - благодаря.
а дали отвора през който минават пчелите е покрит със стъкло за да може да има вентилация през отвора на покрива на кошера или е покрит със сткло за да се получава конденз?

Юрий Цветков
13.03.2011, 20:29
Стъклото е плътно и целта му е да се получи конденз. При този модел кошер няма вентилация през капака. Вентилацията в кошера става чрез мрежестия отвор на дъното.

nolkov
14.03.2011, 10:21
ясно....Юри, това означава ли че комбинация от мрежест отвор и вентилация през капака ще им дойде твърде много на пчелите?

Юрий Цветков
14.03.2011, 10:33
На този въпрос не може да се отговори еднозначно. Има най-различни мнения и всички са подплатени с добри резултати. Истината е, че силните семейства се справят с всичко, въпреки намесата на пчеларя. И после всеки си мисли, че това е най-правилно. Аз зазимявам само на долен вход и дъно с отворен мрежест отвор. Отгоре плътна покривка (найлон).

nolkov
14.03.2011, 11:58
благодаря ти отново!

kando
31.03.2011, 20:56
Когато изслушах лекциите,на К.Якофов и С.Тодор и на мен ми стана интересно - още повече,след като чух преди години една лекция на Петър Бонев,за инвертирания захарен сироп,съм се придържал стриктно към предпазването на пчелите от процеса инвертаза през зимния период.

Основните идеи,които разбирам,че са заложени в лекцията на Якофов са:
1.успешно презимуване на семейството или по-точно предпазването от гладна смърт.
2.по-ранното подбуждане или подържане на процеса инвертаза - не ми стана ясно,дали подържа цяла зима този процес във пчелите или започва храненето със суха захар,някъде средата на зимата 15-10 януари,като целта за по-ранно пило е ясна.
3.целогодишното подлъгване на пчелите,че има нектар със цел да не се спира пилото.

Относно първата цел - честно казано,не я приемам сериозно,това си е задача ясна на всички ни,ако не можеш да си зазимиш семействата,така че да си изкарат зимата без никакво подхранване,нищо няма да направиш и със сухата захар.

Относно точка трета и част от втора - това не е нещо нечувано от мен.Не знам дали се афишира,че това хранене е измислено от Якофов - дано не е така.

Когато баща ми е бил още младо добиче,некъде 20 годишен е помагал на много пчелари - учил се е човека,защото са му дърпали яко ушите.И ми е разказвал,че е имало няколко пчелари в Белене (това около 70-те години)които са ползвали две хранилки и то по-скоро,аз съм виждал такава,значи това е обикновеннна дървена обработена със парафин покривна табла разделена на две,но не като Милеровата хранилка напречно по средата,а надлъжно - във едната са слагали именно захар на кристали.И в тази половина целогодишно е имало наличие на тази захар - но изключение е правел периода от средата/началото на ноември/декември до края на януари (и то именно около 20 януари).

По точка трета,какво смятам за малко ненужно - от тази захар ми трябва съвсем малко да има през активния период,защо ми е да давам от нея целогодишно,а не нормалния захарен сироп.Целта на тази суха захар през активния период е била само една - тогава всеки божи ден са сипвали на пчелите малко сиропец,около 100-тина грама (ясно е,че когато е имало нужда и повече) и когато не искат да го вземат,те са оставяли тази кристална захар,за да разберат кога пак са склонни да вземат сиропец т.е.усвояването на сухата захар е наистина изтощителен процес за пчелите и за да се подържа пилото,хората са разчитали на захарния сироп.

Сега относно точка втора - пак казвам,не ми стана ясно от самото начало на зимата ли дава тази захар или след ново годишните празници,та ми е интересно да разбера как точно процедирват.

Но относно ранното пило - не знам във кой район пчеларства г-н Якофов,не знам точно какви са му целите.Малко по-ясно ми стана след много сдържаната и възпитано представена лекция на г-н Тодоров,а именно - поне Симеон Тодоров цели ранно пролетния прашец,а и по принцип прашеца,открито казва,че неговите добиви на мед са смешни,15-20кг. и разчита на добивите от прашец а сами знаем,колко качествен и колко е много пролетния прашец и то още от ранна пролет - спомена във изказването си,че дори събира прашец от кокичета,бил черен.

Значи - аз самия съм привърженик на логиката и мисленето,за целогодишно силни семейства,аз слаби кошери не търпя,и не се занимавам със прехвърляне на рамки с пило - естествено изключение прави особенно пролетното изравняване,но в другото време на годината,много рядко се занимавам със тази според мен излишна работа.Или е добро семейството или си заминава като бройка.

Но тука в случая,мога само да гадая за сега,какво се получава от толкова ранно пило - едно от основните неща,които ме притеснява в тази методика и е споменато по-рано във тази тема,е именно развитието на диария при пчелите.Това ранно,изтощително подбуждане,можете да сте сигурни,че скапва организма на пчелите - казвам ви от прочетеното из литературата,от разговори и беседи толкова години със колегите,всички потвърждават,че се намалява продължителноста на живота на пчелите и,че стават по-податливи на болести.
Не знам какво наистина се получава на практика и откровенно казвам моето основно съмнение (но не и заключение,просто размишлявам ..... там колкото мога) - ти ще имаш млада пчела,по-ранно излюпена пчела,вярно е,логично е да се приеме,че тя ще компенсира старата пчела,но как ще се облети ..... г-н С.Тодоров казва "няма проблеми,няма диарии,няма мор,повярвайте ми".Малко или много тука не ми се иска просто да повярвам - искам обяснението,дори да имам честа да погледна в кошерите на тези хора,аз пак няма да повярвам без да се обясни този въпрос.Аз тука съм имал зими,където това февруари месец,като каже да стегне студ,ама студ зимен,със минусови температури и така цял месец,тази млада пчела какво ще прави,след като не може да се облети.Дори мога да кажа,че проблема може да се задълбочи,заради едно от условията за прилагане на метода със суха захар,ето какво имам в предвид:
във темата за мрежести дъна,колегата


Вярно е че по-високото ниво на въглероден окис в кошера през зимата забавя метаболизма на пчелите, като по този начин те се запазват физиологически. По ниското количество кислород, обаче, е предпоставака за анаеробно(без наличието на кислород) получаване на енергия. Всеки знае при анаеробното разграждане на въглехидратите се получава само 1 ккал/г, а при аеробното - 4ккал/г, което значи че за да получат същото количество енергия (поддържат същата топлина)трябва да изядат 4 пъти повече мед, което значи повече несмлени остатъци, по-голяма нужда от облитане, по-голяма активност през зимата, повече загинали пчели в снега (ако може пчелите да стоят като "мъртви" през цялата зима, без да се облитат - по-добре. В северните ширини снежната покривка е 6 месеца, няма облитане. Това колегата Александров по-добре може да го обясни). Наличието на кислород обаче е като нож с две остриета - получаването на токсини и свободни радикали в резултат на окислителния процес е неизбежно.
не се бях замислял за това,преди неговия пост - знам тази информация от спортните ми занимавки преди години,където половината спорт беше диетология,но никога не съм я осмислял относно пчелите.
Та тези свободни радикали и токсини стопроцентово ще усложнят проблема (ако има такъв) при невъзможност на пчелите да се облитат,а знаем и изрично е казано,че отвореното дъно със цяла мрежа е задължително условие,ако ще правим хранене със суха захар зимно време.

Та от тука се чудя как да разсъждавам и при все,че точно г-н Александров е изказал съмненията си,относно диарията при пчелите


Сухата захар е твърда т.е. твърди частици и несмилаемите остатъци изпълват червата на пчелите много по-бързо ако времето не позволява редовно облитане зимата това не води ли до диария?

и ми е интересно да чуя какво ще каже,за зимуването във северните ширини по света(съдейки от поста на scutellator)

п.п.целогодишното даване на суха захар не ме вълнува,също и гладната смърт,тези въпроси са ясни - интересува ме какво става в кошера през зимата със тази захар,ако има някакъв изключителен плюс конкретно в този метод доразработен от Якофов,това е именно използването на суха захар през зимния период.

toko652003
31.03.2011, 22:02
Какво количество ''суха'' захар вземат през зимния период?Който има наблюдения на практика да сподели.

toko652003
04.04.2011, 13:38
Инресно ми е като грамаж
за колко време се усвоява от пчелите.
Да не излезе, че слагането на сухата захар през зимата е маловажно.

scutellator
04.04.2011, 18:46
Предполагам че зимата не се слага суха захар.
До колкото разбрах целта й е да имитира паша и по този начин да лъже Карниката и да не спре да снася (С. Тодоров нали с такива работел). Едва ли "сухата захар" ще има някакъв ефект при други пчели, щото тея "курвенски номера" са присъщи само на нея.

kando
04.04.2011, 19:28
Предполагам че зимата не се слага суха захар.

и аз това съмнение имах до вчера - от сигурен източник разбрах,че под цяла година наистина имат в предвид цяла година т.е.нон стоп,дори през зимата от самото и начало

Не знам,честно казано наистина не знам какво да си мисля .... .аз цял живот съм се старал да пазя пчелите през зимата,от ранна пролет спирам да храня с каквото и да е било,само и само да имат здрав организъм.

А сега да целя точно обратното,не казвам,че те не знаят по-добре от нас кое е полезно за тях,щом взимат захарта и дори я предпочитат пред меда,значи наистина би трябвало да няма проблем ..... но аз като съм виждал МЕДАРИ,които цедят всичко септември месец и после като надънят със захар и в средата на декември идат при мен и питат що има толкова петна по рамките и по прелките ..... е че със тази суха захар няма ли пак да се "задръстят" така.

Или пък просто всичко да е до гени и породи пчели - знам ли по това съм гола вода.

N-2
04.04.2011, 19:51
Предполагам че зимата не се слага суха захар.
До колкото разбрах целта й е да имитира паша и по този начин да лъже Карниката и да не спре да снася (С. Тодоров нали с такива работел)...

Напротив, точно зимата слагат суха захар. В един от пчеларските вестници преди около 1-2 години имаше материал за С. Тодоров /сниман до кошер с голямата хранилка със захар/ за нововъведение в пчеларството - непрекъснато развитие на семейството.
http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=1278&p=18223&hilit=%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%BD#p18223

toko652003
04.04.2011, 20:03
През зимата съм слагал твърд мед в хранилката точно над гнездото, дори силните семейства слабо го посещават.
Питам се какво остава за ''сухата'' захар, когато външната температура е -10 градуса?

Според мен щом се посещава слабо тази топла хранилка със ''суха'' захар опасенията и проблемите относно облитането отпадат.
Само разсъждавам и предполагам. Никой така и не сподели на практика, какво се случва.

nolkov
07.04.2011, 10:28
и аз да кажа, колкото и да не разбирам гледах лекцията и слушах внимателно.
Целта на сухата захар през зимата е следната:
- от влагата в кошера се образува конденз в хранилката, който пада под формата на водни капки върху сухата захар и така се получава малки количества захарен сироп, който пчелите взимат. Те не ядат суха захар защото нямат как да я ядат като нямат челюсти да я дъвчат. Смучат захарният сироп, който се получава от падналият конденз върху захарта.
Другото предимство, доколкото разбрах е наличието на вода в кошера (хранилката) под формата на кондендз и така през студените февруарски дни когато пчелите не могат да излизат имат възможност да пият вода, а не да излизат навън, за да търсят и по този начин се намалява смъртността при водоноските.
Също така те ако искат и могат да се облитат (в смисъл да предразполага времето) ще си се облитат, а няма да стоят вътре.
Мен единствено ме притеснява това дето стоят само на мрежа отдолу...
Другото което Каза С.Т. е че "санира" кошерите от трите им страни...слага си стериопор човека и така ги пази от вятъра....
Еми това е.. :) дано съм помонал да си изясни някои как ядят сухата захар :)

evgeni.filimonov
07.04.2011, 13:41
Е, и аз да се намеся.
Основно изискване за през зимния период:
- саниран плодник , за да е защитен от ветровете
- мрежест отвор на строго определено място със специфични размери, целогодишно отворен
- ТОПЛА ХРАНИЛКА от специална пластмаса облицована с дърво и стъкло отгоре, както и специален отвор на хранилката през който минава топлия въздух и кондензира по стъклото. Целта е захарта да омекне, става като пластелин, а не че става на сироп. Колкото до това дали смучат или гризат пчелите, те могат да правят и двете неща. Сложете един стиропор на входа и вижте как сами го прогризват , а не го смучат, и по този начин си разширяват входа.
Захарта си стои целогодишно, но това не значи че тя се посещава постоянно. Посещава се само когато има пило , колкото повече пило, толкова повече пчели излитат за прашец. Захарта ги стимулира да отделят повече пчелно млечице и да правят повече пило. През зимата има един период в който захарта не се посещава. Стане ли 23-ти декември, майката вече се активизира и пчелите се качват в хранилката, дори и при минусови външни температури. Понеже захарта се поема бавно и в малки количества, то тя отива само за изхранване на пилото, не и за складиране. Но захарта я има винаги и когато времето се развали, пчелите си имат винаги на разположение захароза и не спират развитието на семейството. Защото спре ли притока на нектар за по продължително време, намалява рязко храненето на майката, доли и да има мед в кошера.
Колкото до капките по стъклото на хранилката, освен, че пчелите може би я използват, те основно овлажняват захарта, която става по-лесна за приемане.
Зимата , от 23-ти декември нататък, в захарта се поставя мед и прашец и така без да излитат пчелите навън, те имат идеалните условия да отглеждат повече пило, което още при цъфтенето на кокичето - ще допринесе за донасянето на първия прашец.
Повечето пчелари, не можем да разберем тези неща или да ги приемем, защото нашата основна цел е меда, а при колегите е прашеца. Те просто са преценили, че района в който пчеларстват е по удачен да се събира прашец, от колкото мед.
Така че всеки трябва да знае от какво иска да печели, от мед ли, от прашец ли, от клей ли, от отводки ли. Всичко това зависи от района и климата. Много пчелари тръгват на сляпо и после бързо бързо зарязват всичко.

nolkov
07.04.2011, 14:44
еми да има го и това,че всички пчеларстват при различни условия съответно и начина трябва да е различен....на мен не ми трябват ранни семейства, защото пашата ми е късна, други искат рано да са ги развили.

ware
07.04.2011, 17:28
С. Тодоров какво казъл,той е един самозванко който е научил думите на
К Якофов на изус и само се мъчи да ги доокраси да ви ги представи като лекция.

kando
07.04.2011, 19:59
Колеги,целта на сухата захар през зимата е само една - да има колкото се може повече пило през цялата зима.

Мрежестото дъно не намерих точен и ясен отговор,защо да е задължително - предимствата му много,но защо да е задължително при употребата на суха захар.

За изолирания плодник е ясно - а топлата хранилка,просто представлява хранилка,в която да може да кондензирва топлия въдух,за да омекне захарта от влагата.

Но без значение дали я ядат или смучат,или гризат или какво и да правят с нея,едно нещо е на 100% сигурно и точно то е едно от нещата,от които се пазят всички пчелари от както съществува този занаят и което е притеснително при този метод,а именно - със сигурност процеса инвертаза е в действие със тази захар и това нещо скапва пчелите през зимата т.е.много е вероятно да иззимуваш с мното мед и много мъртви пчели,а пчелата която е останал жива ще прилича на болен от холера.Допълнително се усложняват нещата,заради невъзможноста от облитане - как така,ако искали да се облитат,щели да се облитат,като вънка е минус 25 градуса,преспи по метър,вятъра не спира и така откарва един месец и семействата трябва като на капак да топлят и подържат пило.

По съществена част според мен е,че на няколко пъти Якофов подчертава,че в кошера задължително трябва да има 1.много и по-добър за пчелите мед (примерно акациев) 2.много прашец (до колкото разбрах пролетен) 3.и да е силно семейство със много пчели.
И другото нещо,което прави и ми се набива на очи е,че добавя в някакъв момент мед и особенно прашец към захарта.

А С.Тодоров изобщо не ме интересува дали е самозванко,комунист или будист - интересното за мен,е че човека работи по този начин и явно успешно,защото така прави (и повече) пари!!!

toko652003
07.04.2011, 21:31
Захарта си стои целогодишно, но това не значи че тя се посещава постоянно. Посещава се само когато има пило , колкото повече пило, толкова повече пчели излитат за прашец. Захарта ги стимулира да отделят повече пчелно млечице и да правят повече пило. През зимата има един период в който захарта не се посещава. Стане ли 23-ти декември, майката вече се активизира и пчелите се качват в хранилката, дори и при минусови външни температури. Понеже захарта се поема бавно и в малки количества, то тя отива само за изхранване на пилото, не и за складиране. Но захарта я има винаги и когато времето се развали, пчелите си имат винаги на разположение захароза и не спират развитието на семейството.

Благодаря за изчерпателното мнение.Излиза, че вземат
нищожното количество ''суха'' захар през зимата(както и предполагах).
Вероятно макар и нищожно това количество им помага в развитието, за това съм съгласен и не споря.
Само едно ми е чудно как се качват пчелите при минусови температури в хранилката ако семейството е зазимено примерно на два корпуса, а знаем че в началото на зимата кълбото е формирано между първи и втори корпус?
Тука ми се струва че теорията се разминава от практиката при положение, че при минусови температури пчелите са на кълбо и всяка пчела която се отдели от кълбото загива. Възниква въпроса каква е температурата тогава в кошера? Би трябвало да е поне в горната част около 10 градуса.

Юрий Цветков
07.04.2011, 21:51
На практика пчелите зимуват в горния корпус. Явно моите и на Якофов разбирания за 'големи" медови запаси се различават съществено wink; .

toko652003
07.04.2011, 22:27
Ако са горе да, но дали?

Наистина остава вариянта два корпуса с малко мед. Така пчелите отрано ще са в досег с покривната таблата и хранилката.

evgeni.filimonov
08.04.2011, 13:47
Якофов не твърди че и когато са на кълбо се качват горе, качват се горе само когато се разпусне кълбото, а и когато започне първото яйцеснасяне. Може би го санират плодника, точно по тази причина, да се активизара кълбото и при малко по ниски температури. А иначе не е нужно да е толкова силно семейството, лично съм виждал зазимени отводки, с хранилките със суха захар и вградените прашецоуловители. Имаше и прашец в чекмеджето, пресен , опитах го. Това беше малко след кокичето. По това дали има прашец в чекмеджето, знаят дали има пило или не, както и по посещаемостта на пчелите в хранилката със суха захар.
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.
А колкото до това дали пчелите могат да се облитат, чак пък толкова продължителни застудявания няма при нас, все 2-3 дни в месеца има топли през които пчелите се облитат, това е достатъчно.

nolkov
08.04.2011, 14:34
Евгени,
какъв е отвора на дъното с какви размери и в коя аст на дъното е разположен?

nikoko
08.04.2011, 16:09
Наистина е интересно как се качват горе. Когато за първи път сложих в хранилката суха захар, пчелите и идея си нямаха, че там има нещо такова и по никакъв начин не искаха да се доближат до нея. КОгато обаче сковах подходящ сандък, направих съответната хранилка и им подадох захарта, с малко мед и прашец..... не слезнаха от нея и при минус 3-5 градуса.
Значи за да се получи необходимия резултат трябва да се създадат минималните необходими условия/топлата хранилка е задължителна/.Що се отнася до износването.... ами може и да са са износили, но в момента това семейство е вече на три корпуса, два от които с пило.Така, че това клише с износването е вече остаряло. Относно целите на тази технология, колегата филимонов май беше ги описа. Аз бих добавил, че след един много внимателен прочит на новата книга на д-р Грънчаров, всеки би си направил съответните изводи и без излишни емоции да прецени ползите и недостатъците от тази технология.
Що се отнася до обидните квалификации..... това е липса на сиво мозъчно вещество, за съжаление.

kando
08.04.2011, 17:51
Що се отнася до износването.... ами може и да са са износили, но в момента това семейство е вече на три корпуса, два от които с пило.
преди близо 10 години съм работил със многокорпусни кошери и вече съм позабравил за конкретните резултати,които имах,но искам да изразя съмнение (без да съм сигурен на 100%,та е по-скоро питане дали съм прав),че има много практици,които постигат същия резултат без този метод (което естествено не изключва автоматично ефективноста му).

И колеги - не знам вие как размишлявате,но аз лично това "може и да са се поизносили" изобщо не го одобрявам.
Износената и недоразвита пчела е готов проблем - толкова лесно лепва всякакви болести,че даже не разбираме кога е станало.Моят принцип е точно в противолоположна посока,а именно - по-добре известни загуби и по-ниски доходи,но здрави пчели и силни семейства.Неоспорим факт е,че колкото е по-силно и здраво едно семейство,толкова по-трудно лепва гнилеца!!!

Във този дух,даже сега се замислям - какво ще представлява тази толкова ранно люпеща се пчела,колко добре ще е развита и какво ще е здравословното и състояние.

И не м/у другото - наистина ми стана интересно,по кое време колко пило има в кошера със този метод.Защото съвсем наскоро мои колеги се зачудиха и изразиха открито съмнение,когато им казах,че не е непостижимо по това време на годината в ДБ кошер да има на 8 пити пило.Уви тази година по ред причини няма как да докажа твърдението си - но до година да е живот и здраве,съм казал на всички които се съмняват,да дойдат и да видят,няма какво да лъжа,дори напротив,аз самия се учудих как може да се съмняват във това.Да не казвам,че даже в области като Белене,ако по това време нямаш на 7-8 рамки пило,по добре не се обаждай,че си е за срам.

Ето колегата nikoko казва - в периода 5-10 април има два корпуса пило,други наблюдения?

п.п.а относно обидните квалификации - крайно време е да бъдем по възпитани,аз самия макар да имам силни съмнения относно този метод,никога не бих си позволил да отправя към Якофов,Тодоров или който и да е било известен практик и теоретик,обидни думи,необосновани обвинения и просташки определения,за мен тези хора са си заслужили уважението,и от тях мога само да науча нещо полезно!!!

п.п.2 за коя книга на Грънчаров става дума - че явно не съм я чел?

nikoko
08.04.2011, 19:10
Що се отнася до износването.... ами може и да са са износили, но в момента това семейство е вече на три корпуса, два от които с пило.
преди близо 10 години съм работил със многокорпусни кошери и вече съм позабравил за конкретните резултати,които имах,но искам да изразя съмнение (без да съм сигурен на 100%,та е по-скоро питане дали съм прав),че има много практици,които постигат същия резултат без този метод (което естествено не изключва автоматично ефективноста му).

И колеги - не знам вие как размишлявате,но аз лично това "може и да са се поизносили" изобщо не го одобрявам.
Износената и недоразвита пчела е готов проблем - толкова лесно лепва всякакви болести,че даже не разбираме кога е станало.Моят принцип е точно в противолоположна посока,а именно - по-добре известни загуби и по-ниски доходи,но здрави пчели и силни семейства.Неоспорим факт е,че колкото е по-силно и здраво едно семейство,толкова по-трудно лепва гнилеца!!!

Във този дух,даже сега се замислям - какво ще представлява тази толкова ранно люпеща се пчела,колко добре ще е развита и какво ще е здравословното и състояние.

И не м/у другото - наистина ми стана интересно,по кое време колко пило има в кошера със този метод.Защото съвсем наскоро мои колеги се зачудиха и изразиха открито съмнение,когато им казах,че не е непостижимо по това време на годината в ДБ кошер да има на 8 пити пило.Уви тази година по ред причини няма как да докажа твърдението си - но до година да е живот и здраве,съм казал на всички които се съмняват,да дойдат и да видят,няма какво да лъжа,дори напротив,аз самия се учудих как може да се съмняват във това.Да не казвам,че даже в области като Белене,ако по това време нямаш на 7-8 рамки пило,по добре не се обаждай,че си е за срам.

Ето колегата nikoko казва - в периода 5-10 април има два корпуса пило,други наблюдения?

п.п.а относно обидните квалификации - крайно време е да бъдем по възпитани,аз самия макар да имам силни съмнения относно този метод,никога не бих си позволил да отправя към Якофов,Тодоров или който и да е било известен практик и теоретик,обидни думи,необосновани обвинения и просташки определения,за мен тези хора са си заслужили уважението,и от тях мога само да науча нещо полезно!!!

п.п.2 за коя книга на Грънчаров става дума - че явно не съм я чел?

Трета част на "Интензивно пчеларство" - "Новости в интензивното пчеларство", което според мен се доближава като мислене до технологията за която говорим / и е в контекста на променящия се климат/ и която между другото рязко контрастира на твоето мнение за отслабване на имунитета на семействата вследствие ранното развитие.
Що се отнася за темпа на развитие на семействата, трябва винаги да се отчита региона , надморската височина, системата кошери и наличната цъфтяща растителност, когато се правят изводи и особенно когата се дават съвети.

kando
08.04.2011, 21:04
Да сега погледнах - "Интензивно пчеларство" е във три части и ги имам и трите,а тази е друга нова книга,за която не бях чувал.Мерси колега - сега ще си я поръчам и горещо препоръчвам (ма да не излезе реклама) на всички колеги,да прочетат книгите на този човек.Интересно ми стана,защото в по-голяма си част,методите и практиката ми като цяло са изградени на база знанията придобити именно от книгите на д-р Грънчаров,а сега се оказва че явно пак не съм разбрал нещо - пак казвам,мерси колега drinks;

nolkov
09.04.2011, 06:37
някой да каже размерите на мрежестият отвор на дъното?

vanHanegem
09.04.2011, 11:39
На практика пчелите зимуват в горния корпус. Явно моите и на Якофов разбирания за 'големи" медови запаси се различават съществено wink; .

Костадин Якофов зазимява пчелите си на 12-16 кг. майски мед, който не кристализира(предполагам, че меда е от акация). Този мед е достатъчен(според него) за иззимяване и пролетно развитие на пчелното семейство.Конфигурацията на кошера при зимуване е : дъно с отворен мрежест отвор(240/130 мм.), върху него магазин(играе роля на въздушна възглавница и е със 7 "широки" рамки), върху него ЛР корпус със 7 (седем) рамки и най-отгоре втори ЛР корпус с 8 (осем) рамки, в който фактически са пчелите през зимата и там започва пролетното им развитие, над него "топла хранилка" и върху нея т.н. "покривен фазер(дебел около 5 мм.), следва капака на кошера с изолация от стиропор с дебелина 2 см. Точно този корпус по Коледа се "санира" със стиропор с дебелина 2 см. от двете странични и задната стена(несанирана остава само предната).Захарта присъства целогодишно в хранилката(разбирай 7 дни в седмицата, 365 дни в годината). Мисията на пчелата в природата е определена - тя е създадена от нея (ако някой иска да си мисли, че е създадена от Бог) за да превръща захарозата от нектара в цветовета на растенията в мед(състои се основно от фруктоза и глюкоза). Т.е. ПЧЕЛИТЕ НЕ МОГАТ ДА ЖИВЕЯТ, АКО НЕ ПРЕРАБОТВАТ ЗАХАРОЗАТА В МЕД, СЪСТАВЕН ОТ ПРОСТИ ЗАХАРИ. Така, че във всеки момент в който могат да го правят - те го правят, защото затова са създадени!!! Дали ще бъде декември, януари...март...май ...юни....ноември - те просто това правят, защото мисията им е предопределена! И не ги.....мързи! Никъде не съм срещал описано поведението на.....мързеливи пчели!

scutellator
09.04.2011, 20:08
Разбирането да се мисли за пчелите като някакви роботи е масово пропагандирано. Да ама не са. Ще го повторя - ПЧЕЛИТЕ НЕ СА РОБОТИ. Те са живи същества и нищо не правят по книга.
Забравете теорията. Пчелата се излюпвала на еди-кой си ден, на този става чистачка, на онзи кърмачка, на следващия строител.. и т.н. Но всъщност не е съвсем така - нищо не става по часовник, а когато му дойде времето, ако въобще му дойде. Няма две еднакви пчели - вижте само колко са различни по размер пчелите в един кошер. Няма две пчели които да могат да извършват една дейност еднакво и една и съща дейност. Не всички пчели работят еднакво, не всички кошери постигат еднакъв добив при равни условия. Едни работят много, други малко. Едни събират и за пчеларя, а други не стават за нищо. Има и работливи, има и мързеливи.
Пчелите както всички нас се уморяват, умират и имат нужда от почивка. В този ред на мисли, знам че не е никакъв проблем семейството да консумира захар в ранна зима и да отглежда пило, но какви са последствията? Вие ще кажете силни семейства рано напролет, много пчели, много пило и т.н. И понеже пчелите не са роботи, семейството не може да бъде вечно максимално силно. За това въпроса е колко дълго ще трае това пиково състояние на семейството? и кога ще бъде то? Възможно е в най-ранна пролет, в ранна зима дори, пчелите да имат почти толкова много пчели и пило, колкото през Май. Но каква паша има през Февруари? Ако семейството вече е готово да оползотворява всяка паша, то какво ще събира тогава?
Пчелите не са роботи. Ще дойде време (точно тогава когато трябва да събират мед), когато майката ще се старае да поддържа същото количество пило( и вероятно ще успява) и въпреки това семейството малее. Защото пчелите не са роботи. Те нямат точно определена продължителност на живота, а работоспособността им не е еднаква и зависи от цяла редица фактори. През ранна пролет пчелите като цяло имат по голям потенциал да живеят по-дълго, отколкото през лятото.
Зимата е времето когато пчелите си почиват, когато майката си почива. Да им се отнеме тази почивка не е много разумен ход. Как би се отразило на вашата работоспособност ако точно когато искате да отидете на море ви затрупат с работа и кажат - няма да почиваш тая година, щото си най-добрия и без теб не можем. Аз съм сигурен че човек би работил по-усърдно и с по-голяма енергия след като си е получил необходимата доза почивка. Защо мислите че при пчелите не е така?

Преждевременното развитие е нещо, което се опитвам да избегна, поради причините които изложих по-горе. На мен не ми е нужна "топла хранилка" за да развивам много пило рано през зимата и съм изпитал на гърба си всички недостатъци от това. Да кажеш "ЕХАА" при първи осведомителен преглед не е чак толкова хубаво нещо колкото изглежда на пръв поглед, но това ще го разберете когато дойде време "кантара да си каже думата". Тръпката е голяма, но радостта е краткотрайна, щото след време, ако имаш късмет, разбираш колко е неоснователна.

Аз предпочитам пчела която отлага развитието за последния момент, но когато го направи това да става със "взрив" и да е готова за паша в най-кратки срокове, отколкото да се радвам на много пило през Февруари и празни тенекии през Септември.

Николай Христов-nikberk
09.04.2011, 20:51
Разбирането да се мисли за пчелите като някакви роботи е масово пропагандирано. Да ама не са. Ще го повторя - ПЧЕЛИТЕ НЕ СА РОБОТИ. Те са живи същества и нищо не правят по книга.
Забравете теорията. Пчелата се излюпвала на еди-кой си ден, на този става чистачка, на онзи кърмачка, на следващия строител.. и т.н. Но всъщност не е съвсем така - нищо не става по часовник, а когато му дойде времето, ако въобще му дойде. Няма две еднакви пчели - вижте само колко са различни по размер пчелите в един кошер. Няма две пчели които да могат да извършват една дейност еднакво и една и съща дейност. Не всички пчели работят еднакво, не всички кошери постигат еднакъв добив при равни условия. Едни работят много, други малко. Едни събират и за пчеларя, а други не стават за нищо. Има и работливи, има и мързеливи.
Пчелите както всички нас се уморяват, умират и имат нужда от почивка. В този ред на мисли, знам че не е никакъв проблем семейството да консумира захар в ранна зима и да отглежда пило, но какви са последствията? Вие ще кажете силни семейства рано напролет, много пчели, много пило и т.н. И понеже пчелите не са роботи, семейството не може да бъде вечно максимално силно. За това въпроса е колко дълго ще трае това пиково състояние на семейството? и кога ще бъде то? Възможно е в най-ранна пролет, в ранна зима дори, пчелите да имат почти толкова много пчели и пило, колкото през Май. Но каква паша има през Февруари? Ако семейството вече е готово да оползотворява всяка паша, то какво ще събира тогава?
Пчелите не са роботи. Ще дойде време (точно тогава когато трябва да събират мед), когато майката ще се старае да поддържа същото количество пило( и вероятно ще успява) и въпреки това семейството малее. Защото пчелите не са роботи. Те нямат точно определена продължителност на живота, а работоспособността им не е еднаква и зависи от цяла редица фактори. През ранна пролет пчелите като цяло имат по голям потенциал да живеят по-дълго, отколкото през лятото.
Зимата е времето когато пчелите си почиват, когато майката си почива. Да им се отнеме тази почивка не е много разумен ход. Как би се отразило на вашата работоспособност ако точно когато искате да отидете на море ви затрупат с работа и кажат - няма да почиваш тая година, щото си най-добрия и без теб не можем. Аз съм сигурен че човек би работил по-усърдно и с по-голяма енергия след като си е получил необходимата доза почивка. Защо мислите че при пчелите не е така?

Преждевременното развитие е нещо, което се опитвам да избегна, поради причините които изложих по-горе. На мен не ми е нужна "топла хранилка" за да развивам много пило рано през зимата и съм изпитал на гърба си всички недостатъци от това. Да кажеш "ЕХАА" при първи осведомителен преглед не е чак толкова хубаво нещо колкото изглежда на пръв поглед, но това ще го разберете когато дойде време "кантара да си каже думата". Тръпката е голяма, но радостта е краткотрайна, щото след време, ако имаш късмет, разбираш колко е неоснователна.

Аз предпочитам пчела която отлага развитието за последния момент, но когато го направи това да става със "взрив" и да е готова за паша в най-кратки срокове, отколкото да се радвам на много пило през Февруари и празни тенекии през Септември.
Браво!
Много точно!
Отдавна се ядосвах на тази тема ,но нямам дар слово!
Предлагам темата да се затвори!

nikoko
10.04.2011, 18:00
Защо,какво и е лошо на темата? Това, че всеки си има мнение означава само едно: Пчеларите са мислещи хора, които търсят и в повечето случаи намират истината, па макар тя да е такава само за отделния такъв. Що се отнася за поста на колегата Скутелатор..... бих вметнал само, че произхода на медоносната пчела е Индия. Където няма зима и съответно такава "почивка", като при нас.
Дали тогава преди 60 000 години тя е била робот???? Или е работила неуморно цяла година и въпреки всичко е успяла да се разсели по земята?

toko652003
10.04.2011, 19:34
Е да ама спора е за пчелата сега и то при нашите условия, а не каква е била в Индия.


Според мен на много малко места в България може да се практикува целогодишно подхранване със ''суха'' захар и то при подходящи условия.
По на север би имала ефект само ако се дава на пролет. За зимата е доста спорна ситуацията.
Дори си мисля, че едно ранно развитие би имало по-скоро обратен ефект.


Да речем, че всичко е точно и за 1 април, че и по-рано имате много добре развито семейство.
Какво ще събира то? Как ще се изхрани, когато навън няма достатъчно отделяне на нектар.
Да не излезе, че в даден момент това подхранване е ''каца без дъно''.

cash;next_mad;

nolkov
10.04.2011, 20:25
без да имам много опит ще щажа само, че те трябва подхранването съ суха захар да се приема на драго кърце или сътветно да се отхвръля.
Искам да кажа че на някои дилни семейства им трябват напролет а на други отлагат развитието им.
Трябва да се раздели темата на планински, полупланински и равнинни терени и да се обсъжда, защото аз днес бях на вилата и там няма нищо зелено, докато по Пловдивско най-вероятно вече са прецъфтели джанките и цъфтят върбите.
Пчелите не са роботи и пчелите на 1300 м. не са пчелите на 500 м.н.в.

ivandespotov
10.04.2011, 20:29
Колеги, има много по актуални теми които да дискутираме в момента няма да ги споменавам щото всички ги знаете , а темата за сухата захар е ясна..... ! Не е лошо модератора да я заключи!

evgeni.filimonov
10.04.2011, 21:47
Разберете, че Костадин Якофов и Симеон Тодоров са разбрали едно - като района им не е толкова медоносен, а повече е прашецоносен - по добре да наблегнат на прашеца от колкото на меда, както и на продажбата на отводки. Сега вече мислят и за пчелен клей, хората печелят пари. Затова са избраи тази технология, какво от това, че се изтощава повече пчелата. Тя просто се възпроизвежда много повече и много по бързо, от колкото при нашето гледане на пчели. Излезте от релсите и ще разберете нещата. Кога го има прашеца в повече в природата, не е ли пролетта , затова им трябват силни семейства рано напролет, за добив на прашец, а не на нектар.
Аз си направих експеримент - едно семейство от началото на март започнах да храня със суха захар, в началото дори започнаха да я изхвърлят, но тръгна ли дряна, полудяха, изядоха и изхвърлената пед кошера. Това семейство в момента е с най много пило. А в гнездото имат поне 4 рамки със запечатан стар мед. Така казва и Костадин Якофов,направил е следния експеримент. Семейството е зазимено на 3 корпуса, в най долния е семейството, над него има 2 корпуса със запечатан мед, а над тях хранилката със суха захар. Защо тогава пчелите минават през двата пълни корпуса с мед и отиват при захарта.
Защото им трябва захароза - за пилото, а не енергия. Захароза, която я има само в нектара. А нектар февруари и март няма в природата.
Има и в меда, но в много малко количество.

kando
10.04.2011, 22:18
Да,значи явно преди всичко първо трябва да бъдат изяснени целите на този метод,а те са именно ранен прашец - но силно ме съмняват предимствата му за региони със от прилични до високи добиви на мед (т.е.когато целта е медодобив).

И в Индия може да нямат почивка,но и нямат зима?! - примера не е удачен.

п.п.Евгени за март и февруари никой не говори,тогава е ясно - въпросителния период е от началото на ноември до средата/края на януари,това са "особените" месеци.

п.п.2 всичко казано от scutellator за мен е правилно - но все пак,може би се получава при Якофов някакъв вид отмора/почивка/"отхлабване на юздите" на пчелите през лятото.Предполагам,че наистина натискат за много прашец - 5-7кг. не са малко до колкото съм чувал,а Тодоров еднозначно даде да се разбере,че максималния медодобив при него е 20кг. на семейство т.е.допускам,че изобщо не пришпорват пчелите за много мед (а дънят отводки).
Не знам за мен това е правилния отговор - засилват колкото се може ранно развитие за много прашец и после един вид оставят пчелите на мира,така може би се получава друг вид баланс.
Инак за разликите - кошер от кошер се различават в развитието си при равни условия дори в самата година т.е.забелязал съм,че изобщо не е задължително семейство дало повече мед при акация от друго,да даде пак повече мед от същото при слъчоглед.(и да колкото и да не ни се вярва има и мързеливи и крадливи пчели,дори цели семейства.... шпионаж има на всякъде :D )


Колеги, има много по актуални теми които да дискутираме в момента няма да ги споменавам щото всички ги знаете...
т.е.???

nikoko
11.04.2011, 08:43
И в Индия може да нямат почивка,но и нямат зима?! - примера не е удачен.

Примера го давам във връзка с поста на колегата и въпроса "Роботи ли са пчелите" и е точно на мястото си.
Говорим за природата на медоносната пчела и нейната генетична предопределеност по принцип. От което естествено могат да се направят съответните извоиди. Еднозначни отговори разбира се няма и както споделих зависят от много фактори. Но! Ако оставим настрана производствените цели на метода и самия него, ранното развитие макар и с други средства/аз работя с питки още през януари/ позволява според д-р Грънчаров /аз също споделям това/ да "свалим" от всяко семейство по една ранна отводка, която след това в течение на сезона да използваш най-рационално в зависимо от случая. А в края, да обединим с основното такова и спокойно да посрещнем зимата.

toko652003
11.04.2011, 13:26
В крайна сметка всичко опира до практически резултати
и икономически ефект .

Едва ли има тук човек, който се занимава с пчели само за кеф и експерименти.

ivko
01.01.2012, 21:38
Колеги трябва да смеля доста захар но с машинката за кафе ще и стопя лагерите ,дайте съвет как да я смеля по лесно и по бързо.

зуница
01.01.2012, 21:47
Миксера мели идеално.Ако е истински няма голям риск за него.Риск има за тебе, ако те види жена ти. :D

Димитър Бонев
01.01.2012, 22:46
Защо не провериш по търговиите при нас в Пловдив цената на пудрата захар не е чак толкова по-висока от тази на кристалната, че да се мъчи човек да я мели. Не говоря за пакетчета по 500гр, а за разфасовки от 5 кила нагоре.

ivko
01.01.2012, 23:03
Защо не провериш по търговиите при нас в Пловдив цената на пудрата захар не е чак толкова по-висока от тази на кристалната, че да се мъчи човек да я мели. Не говоря за пакетчета по 500гр, а за разфасовки от 5 кила нагоре.не съм виждал такива разфасовки но ще потарся мерси.

ivootur
02.01.2012, 18:21
ПОТЪРСЕТЕ ЯРМОМЕЛКА НЯКЪДЕ В РАЙОНА ОТ КЪДЕТО СТЕ.НОСИШ ЧУВАЛ ЗАХАР И СИПВАШ,В ДРУГЯ КРАЙ ИЗЛИЗА ПУДРА ЗАХАР.ЕДВА ЛИ ЩЕ СТРУВА ПОВЕЧЕ ОТ 5 ЛВ ЗА ЧУВАЛ.

Модератор. Колега не пиши само с главни букви. За форумите, това е еквивалент за крещене.

Sandokan
08.01.2012, 16:21
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.
Според мен това твърдение е неправилно!
Но не става ясно кой е неговият автор.
Въпросът ми е:
Кой е автора на това обяснение- Якофов,Тодоров или Филимонов?

Georgi Georgiev
08.01.2012, 16:43
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.

Според мен това твърдение е неправилно!
Но не става ясно кой е неговият автор.
Въпросът ми е:
Кой е автора на това обяснение- Якофов,Тодоров или Филимонов?

Има ли отворено пило и стъкло на хранилката, ще има и конденз. Конденз има, когато имаме наличие на влага в кошера. Имам кошери с изцяло мрежесто дъно и кошери с 1/3 мрежа, и в двата случая се получава конденз, при наличие на пило.

jordanov
10.01.2012, 14:15
Аз си направих експеримент - едно семейство от началото на март започнах да храня със суха захар, в началото дори започнаха да я изхвърлят, но тръгна ли дряна, полудяха, изядоха и изхвърлената пед кошера. Това семейство в момента е с най много пило. А в гнездото имат поне 4 рамки със запечатан стар мед.


Евгени , как се представи това семейство през годината ?

Sandokan
28.02.2012, 12:46
evgeni.filimonov написа:
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.

Според мен това твърдение е неправилно!
Но не става ясно кой е неговият автор.
Въпросът ми е:
Кой е автора на това обяснение- Якофов,Тодоров или Филимонов?

Въпросът ми е към Евгени Филимонов.
Чакам отговор.

Ангел Йосифов
28.02.2012, 13:01
И с какво ще те обогати тази информация-кой е автора на твърдението.По важното е че топлия въздух е по лек и излиза през отвора на хранилката,а там кондензира и овлажнява захарта.

Димитър Бонев
28.02.2012, 18:04
Не той колегата е на позиция заядливост с Якофов,Тодоров или Филимонов.

evgeni.filimonov
28.02.2012, 22:15
Към колегата Сандокан,
Това нещо го чух на лекцията на Симеон Тодоров. А той 100 пъти повтори, че за да се получи този кондендз и това овлажняване на захарта - трябва подготовка, влагане на средства. Изобщо използването и ефекта от сухата захар изисква СПЕЦИАЛЕН ИНВЕНТАР и специална технология на работа.
А повечето колеги не ги вдяват тези неща и затова плюят и неразбират тази технология. Слагат захар в стандартната хранилка и чакат да потече меда от прелката. А не знаят, че хранилката трябва да е специална хранилка, със специално дъно, което да поема топлината и тн.
А към колегата Йорданов - това семейство направи страхотно пило и наистина даде много малко мед. Но и Симеон Тодоров каза на лекцията си, че меда е на последно място от продуктите, които предпочита да добива от пчелите.
Край на цитата - както казва известния софийски пчелар Васката.

Димитър Бонев
29.02.2012, 00:28
Технологията по която работят и Симо Тодоров и Коцето Якофов е ориентирана основно за добив на прашец. А за да носят повече прашец е необходимо да се стимулира отглеждането на повече пило. Милеровата хранилка която ползват е изработена от пластмаса за хранителни цели и специфичен коефициент на топлопроводимост. Самата пластмаса не позволява да се образува мухъл, което също не е маловажно. Отгоре задължително е стъкло. А над стъклото на самия капак има вградена изолация(2см фибран. Цената на една такава хранилка излиза доста висока.Пластмасата излиза на 40лв квадрата(по цени на едро, на дребно е още по-скъпа) Пробвал съм и по-евтини материали, но не се получава. Както казва Иванчо "козата си иска пръч". Подобен даже още по-силен ефект се получава и при полистиролните кошери. Виждал съм чудесии при тях. При всички случаи дъната са на мрежа и то на 2/3 от дъното. При тях мрежата е алпака. И на дъното и на чекмеджето. Ако ви интересува още нещо мисля че ще мога да помогна.

N-2
29.02.2012, 10:01
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.

Според мен това твърдение е неправилно!
Моля да направиш достояние, според теб, какво би трябвало да е правилното твърдение. cvete;

jordanov
29.02.2012, 11:52
Евгени, благодаря ! Любопитството по темата е породено единствено от стремеж за повишаване на общата ми култура.

Sandokan
29.02.2012, 16:22
Благодаря за отговора на колегата Евгени Филимонов.

Мнението на donboneti, съдържащо обвинение в заядливост няма да коментирам.

Когато четейки постовете от форума срещна твърдение, за което на основание на образованието, което имам и на знанията, които съм придобил реша, че съдържа подвеждаща, грешна или неточна информация, изказвам мнението си.
Изхождам от позицията, че има хора, които посещават форума, за да научат нещо ново и за тях, а и за всички нас е по-добре да разполагаме с точна и вярна информация.
Когато посочвам определено несъответствие нямам за цел да обидя никого.
Нямам претенции, че не мога да сгреша и винаги съм готов да защитя твърденията си.

Става дума за следното твърдение:
Отвора долния мрежестия е изчислен , така че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза.

Твърдението е неправилно, невярно и подвеждащо, защото е в противоречие с физичните закони.
Твърдението е подвеждащо, защото предполага липсваща причинно- следствена връзка.
Кой от вас може да изчисли мрежестия отвор на дъното така, че да може да изтиква топлия въздух нагоре към отвора на хранилката и така да се получава конденза. Ако някой може, моля да се свърже с мен.
Аз не мога.
Но според коментираното твърдение това вече е направено.Може би господата Тодоров и Якофов могат да посочат кой е направил тези изчисления.

За мен нещата имат по –просто обяснение.
Ще използвам думите на donboneti от негов коментар на подхранването със суха захар: „ Хората, които са прокарвали тази практика не са научни работници а практици. Видяли са пробвали са доволни са от ефекта.“

Смятам, че коментираното твърдение е подвеждаща информация за мрежестия отвор на дъното на кошера тип "Гърдев" и връзката му с процеса на подхранване със суха захар.

kando
29.02.2012, 16:31
На мен по физика ми пишеха тройки, защото умеех да преписвам инак ич ме няма в тази наука, но то не е ли без значение какво е мрежестото дъно топлия въдух да отива винаги към отвора на хранилката, тъй като пространството във нея се явява най-горна точка?

Ангел Йосифов
29.02.2012, 17:26
На мен по физика ми пишеха тройки, защото умеех да преписвам инак ич ме няма в тази наука, но то не е ли без значение какво е мрежестото дъно топлия въдух да отива винаги към отвора на хранилката, тъй като пространството във нея се явява най-горна точка?

И аз по физика несъм отличник,но си мисля че ще трябва повече сулук отдолу за да се натика топлия въздух в орвора на хранилката и да се насити хранилката с конденз.А и на една от лекциите се споменаваше,че има определена зависимост м/у отвора към хранилката и отвора на дъното.За мен по важното е че хората работят и се получава .След като учините са извели някаква формула не е необходимо всеки път да се доказва,а просто се възползваме от топлата вода.

kando
29.02.2012, 18:29
Е в случая Sandokan точно това пита - за топлата вода, коя е тази формула и мисля, че е редно вместо да го нападате да бъдете по-конкретни и ясни. Аз лично не знам, не съм присъствал на лекциите, а и както казах по физика съм гола вода.

evgeni.filimonov
29.02.2012, 22:29
Ами тези лекции ги има из нета, просто ги потърсете и ги прослушайте 5-6 пъти, посетете някое изложение където са изложени тези кошери и хранилки и тогава коментирайте. А вие само се заяждате. Законите на физиката само споменавате, та те са едни исъщи, но действат различно при различни ситуации.
Хората го обясниха, една трета от дъното в предната част е мрежа. По този начин нахлуващия въздух избутва топлия въздух още по нагоре през специалния отвор на топлата хранилка и стигайки до стъкления капак на хранилката , топлия въздух и влагата кондензират , овлажняват въздуха в хранилката и така сухата захар става като памук. Но ако не сте видяли тази хранилка и не сте чули поне една лекция, няма как да ги разберете тези неща.
Изясниха ли ви се нещата най сетне, колеги.
Край на цитата, както казва Васката...
ПС. Не си мислете, че съм фен на тази технология и затова я защитавам, няма нищо такова. Работя с нормални кошери и хранилки и за сега разчитам на сладостта на меда и да си оближа пръстите.

Пеньо Лазаров
01.03.2012, 13:08
Колеги, какво ви е мнението за слагане на суха захар в обикновенните хранилки не за подхранване, а за събиране на влагата, понеже тази година като ходих да подхранвам моите кошери на 17.02 хранилките ми бяха пълни с вода.

inio33
01.03.2012, 13:30
Радвай са колега че има в хранилките вода,това е добре че има живи пчелички

Nic
01.03.2012, 16:44
Отвора на таблата към хранилката отворен ли го оставяте.
Аз поставих при зазимяването върху дървената табла 3 см стериопор, и оставих едната хранилка /на таблата имам одва отвора от двете страни за две хранилки/. Там където е малкото капаче на хранилката натъпках парче вълнен плат, така, че да е напластен.

Пеньо Лазаров
01.03.2012, 23:27
Въпросът ми не е какво се е случило в кошерите ми, то е ясно -силни семеиства които са развили повече пило, много ниски температури и топлия и влажен въздух изтива в хранилката и се получава конденз.
Въпросът ми е дали е удачно да се слага суха захар в обикновенните хранилки която да поема влагата от кошера.

Димитър Бонев
02.03.2012, 00:05
Обикновената хранилка не върши същата работа.

Недялко Атанасов
02.03.2012, 18:45
Въпросът ми не е какво се е случило в кошерите ми, то е ясно -силни семеиства които са развили повече пило, много ниски температури и топлия и влажен въздух изтива в хранилката и се получава конденз.
Въпросът ми е дали е удачно да се слага суха захар в обикновенните хранилки която да поема влагата от кошера.Да,и до няколко дена ще си я вземат.стига да ти е затворена хранилката.

Ангел Йосифов
02.03.2012, 23:34
Въпросът ми е дали е удачно да се слага суха захар в обикновенните хранилки която да поема влагата от кошера.


С цел да поема влагата и да подхранва-същевременно,поставям обикновенна питка от мед и пудра захар,но увита с тензух .Защо храните продавани в пч.магазини са опаковани във полиетилен-естествено за да няма фира.Питката обвита с найлон няма как да поеме влага и да облекчи атмосферата в кошера през зимата.
Със суха захар съм подхранвал през август във рамка хранилка(2кг).Съчетано с млада майка= 8 рамки пило на 1 септември.

Sandokan
14.03.2012, 00:28
Говоря за явлението кондензиране на водни пари в обикновена хранилка.
И в няколко поста да повтаря, че не става подхранването със суха захар в обикновена хранилка.
Може да се подхранва със суха захар и в обикновена хранилка. И в нея също да се образува конденз. И пчелите да взимат захарта.
Ако говорим за ефективност- да, “топлата хранилка” вероятно е по-ефективна.
Аз лично не ползвам хранилки.
Смятам подхранването със суха захар за допустимо, при известни условия.
Имам познат, който го практикува успешно.
Аз лично не съм го прилагал.

Даниел Йорданов
14.03.2012, 09:21
Виждал съм братя сърби да хранят със суха захар в обикновени хранилки,но за моя район няма проблем нито с прашеца,нито с нектара....защо тогава да си мъча пчелите със суха захар....

Недялко Атанасов
14.03.2012, 20:18
....защо тогава да си мъча пчелите със суха захар....Не прочетох никаде,някой да те е карал на сила да ги мъчиш сас захар,и след като не го правиш от къде си сигурен че ги мъчиш?

N-2
15.03.2012, 17:06
Аз лично не ползвам хранилки.
wink;
Смятам подхранването със суха захар за допустимо, при известни условия.
Аз лично не съм го прилагал.
wink;
Обзалагам се, че Сандокан обича да чете и цитира Чудомир.wink; Аз не съм от тез, како Сийке.

Мисля, че съм копирал текста преди време от някакъв реферат. В момента не мога да посоча точния източник, но ако колегата ттитто държи мога да се поровя и да го намеря.
А пък за чукундура знае, че е най-медоносното растение от някакъв реферат, а не от опит. wink;
Аз не съм от тез, како Сийке! wink; wink; wink;

bobi
15.03.2012, 19:59
sleepy;

estabien6
15.03.2012, 20:36
Sugar - The Bitter Truth това е филм за захарта ,хайде изгледайте го ,ако искате и после си помислете !!! Аз тази гадост не бих я дал на пчеличките нищо,че не им пречи,разпечатвам от питите и си хапват натурален медец ,в хранилките наливам отвари от разни билки

vanHanegem
15.03.2012, 20:45
Sugar - The Bitter Truth това е филм за захарта ,хайде изгледайте го ,ако искате и после си помислете !!! Аз тази гадост не бих я дал на пчеличките нищо,че не им пречи,разпечатвам от питите и си хапват натурален медец ,в хранилките наливам отвари от разни билки

Да. Можеш да им дадеш и "Салвия" - ще се почустват чудесно!

estabien6
15.03.2012, 20:52
divinorum ли :D решил съм да насадя 200 квадрата само,че от нормалната да има за чай

Даниел Йорданов
15.03.2012, 23:28
....защо тогава да си мъча пчелите със суха захар....Не прочетох никаде,някой да те е карал на сила да ги мъчиш сас захар,и след като не го правиш от къде си сигурен че ги мъчиш?тая шашма със сухата захар е специалитет на районите дето си нямат паша като хората и правят такива изгъзици.....общо взето това е популярно из Южна България....

scutellator
16.03.2012, 12:08
Аз съм в Южна Бг и аз не познавал лично някой и не съм чувал да има някой в района, който да го използва.
Ако се вгледаш по-задълбочено, ще откриеш че хората които проповядват този метод, предимно работят с Карники. Карниките се нуждаят от "нещо" което да ги излъже да поддържат яйцеснасянето в периодите на безпашие (както между пашите, така и наесен) и да ги излъже да отглеждат повече пило в най-ранна пролет.

Повечето други раси пчели не се нуждаят от такива "трикове". Със сигурност това се отнася най-вече за и е тотално безсмислено да се прилага при Ligustica, Mellifera mellifera (включително и средноруската пчла), Buckfast,в голяма степен и Caucasica ( с условието че се нуждае от по-голям плодник, тъй като има склонност да складира мед в него)

Лично мое мнение

зуница
16.03.2012, 12:23
В нито едно сериозно издание не съм видял нещо положително за сухата захар.
Статиите са за по-скоро нанесена вреда отколкото полза.

Ангел Йосифов
16.03.2012, 19:58
В нито едно сериозно издание не съм видял нещо положително за сухата захар.


А защо не пробваш и да погледнеш в кошера за да видиш положителното.

зуница
16.03.2012, 20:23
Ако пчелите ни върнеха и частица от това на което ги подлагат пчеларите, много от нас нямаше да се познаят в огледалото.
А в моите кошери пчелите носят мед. Досега не са донесли плик суха захар.Ако се научат да я носят суха ще ги уволнявам.

Димитър Бонев
16.03.2012, 22:38
Знам доста за сухата захар, знам какви са предимствата и недостатъците. Виждал съм на практика как става и какви са резултатите. Виждал съм и другото. От едната страна на милеровата хранилка суха захар, от другата мед. Познайте къде са пчелите. Всяко нещо си има логично обяснение. Тези, които използват тази технология са ориентирани предимно в правене на пчели и за отводки, а наличието на открито пило ги кара да носят прашец, което е втората основна цел. Като тръгне паша захарта става на камък и пчелите въобще не и обръщат внимание. Но за да се ползва тази технология е необходимо оборудване.

Пламен Ганев
11.06.2012, 23:51
[quote="donboneti"]Знам доста за сухата захар, знам какви са предимствата и недостатъците. Виждал съм на практика как става и какви са резултатите. Виждал съм и другото. От едната страна на милеровата хранилка суха захар, от другата мед. Познайте къде са пчелите. Всяко нещо си има логично обяснение. Тези, които използват тази технология са ориентирани предимно в правене на пчели и за отводки, а наличието на открито пило ги кара да носят прашец, което е втората основна цел. Като тръгне паша захарта става на камък и пчелите въобще не и обръщат внимание. Но за да се ползва тази технология е необходимо оборудване.[/quot

Значи според теб: технологията със суха захар развива по силни семейства,така ли?Познавам колеги на тази технология и в никакъв случай не са с по силни пчели от метода на класическото подхранване със захарен сироп.Вие там под тепетата имате слабост към Гърдев и сухата захар,но не мога да си обясня: не си ли давате сметка,ча преработването на това им съкращава живота поне с 1/4!?Наистина е много по лесно и практично,но както и да е!

Spens
12.06.2012, 00:50
Аз съм в Южна Бг и аз не познавал лично някой и не съм чувал да има някой в района, който да го използва.
Ако се вгледаш по-задълбочено, ще откриеш че хората които проповядват този метод, предимно работят с Карники. Карниките се нуждаят от "нещо" което да ги излъже да поддържат яйцеснасянето в периодите на безпашие (както между пашите, така и наесен) и да ги излъже да отглеждат повече пило в най-ранна пролет.

Повечето други раси пчели не се нуждаят от такива "трикове". Със сигурност това се отнася най-вече за и е тотално безсмислено да се прилага при Ligustica, Mellifera mellifera (включително и средноруската пчла), Buckfast,в голяма степен и Caucasica ( с условието че се нуждае от по-голям плодник, тъй като има склонност да складира мед в него)

Лично мое мнение
Май взе да си признаваш полека- лека колега,особеното измисленето понятите-БЪКФАСКА ПОРОДА-няма такова животно... wink;

ттитто
12.06.2012, 11:51
в хранилките наливам отвари от разни билки

Тези отвари без захар ли им ги даваш?

distedi
09.09.2014, 22:22
Гледам са минали повече от две години от последния пост тук. За този период от време има ли констатирани нови неща или всичко остава както преди?

Банчев
25.01.2015, 16:18
Изчетох форума до тук и не видях един много важен за мен аспект на въпроса.
Аз държа един леген със захар в пчелина и който прегладнее отива и хапва. Там няма борба, така че и за малките семейства има, и за големите. И за осите, особено като захладнее, да не крадат от кошерите, щото там могат и пило да повреждат.
И семействата не се крадат помежду си... дори и при лошо време.

s3s3s3
25.01.2015, 19:27
Изчетох форума до тук и не видях един много важен за мен аспект на въпроса.
Аз държа един леген със захар в пчелина и който прегладнее отива и хапва. Там няма борба, така че и за малките семейства има, и за големите. И за осите, особено като захладнее, да не крадат от кошерите, щото там могат и пило да повреждат.
И семействата не се крадат помежду си... дори и при лошо време.

На комшията пчелите, идват ли да си похапват, от тази захар?

212x
08.11.2015, 00:59
Какво количество ''суха'' захар вземат през зимния период?Който има наблюдения на практика да сподели.

Повечето семейства които наблюдавам потребяват по 3 кг. захар на месец за септемви и октомври. Август месец разхода на захар се оказа почти нулев.

Петър84
08.11.2015, 08:28
Каква е целта през ноември да се дава суха захар??Ако е за пило трябва и прашец

Искрен Мутафов
08.11.2015, 09:34
Каква е целта през ноември да се дава суха захар??Ако е за пило трябва и прашец

Вчера беше отговорено на подобен въпрос, виж постинг #987 от линка по-долу:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=444&page=99

Петър84
08.11.2015, 10:17
Вчера беше отговорено на подобен въпрос, виж постинг #987 от линка по-долу:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=444&page=99 И аз съм на мнение че сухата захар в момента с нищо не помага,дори може и да вреди.Но ми е интересно хората които слагат суха захар,по това време на годината.Какво очакват да стане след тази суха захар, повече пило, запаси или нещо друго.Знам за хора които слагат захар в хранилката,за зимния период,обирала влагата от гнездото.

scutellator
08.11.2015, 10:24
Вчера беше отговорено на подобен въпрос, виж постинг #987 от линка по-долу:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=444&page=99
Да де, само дето отговора е малко депутатски - дава обширна информация за всичко друго, но не и отговор на конкретния въпрос.

Причината за сухата захар през активния сезон я разбирам (макар и да не съм напълно съгласен, което си е лично мой избор за работа). Каква обаче е логиката зад суха захар през неактивния сезон ??!

Някой въобще пробвал ли е да направи разлика между семейства хранени със суха захар в късна есен и такива които са били оставени на самотек?

Когато аз храня, осъзнавам много добре причината защо го правя (в кошера няма достатъчно запаси или понякога за да имитирам паша). Тук за сляпо следване на технологията ли става въпрос ( прави се без да се знае точно ЗАЩО) или има и трета причина , която аз още не съм открил?

212x
08.11.2015, 12:11
Има ли някой който е ползвал суха захар в топла хранилка и се е отказал? Нека сподели.

Дамян Дамянов
08.11.2015, 13:39
През активния сезон давам само сироп и никаква суха захар.
Късна есен(към момента) поддържам хранилките с 100-200мл сироп. Колкото да е нацапана хранилката и да мога да следя какво се случва. Някои семейства свалят сиропа, докато други пращят от пчела, но почти не го пипат. Прашец носят и количествата са доста добри, а това означава по-голяма консумация, която идва от запасите, защото няма сериозен приток на нектар в природата при толкова ниска темп. Запасяването трябва да е приключило и вече само да поддържаме. Бурканите(питите) трябва да са затворени и да чакат зимата.
Пилото намалява с всеки изминал ден и реално се освобождава място около него. Пчелата запълва това място с "изкуствената" храна и този сироп/захар може да бъде изразходван в рамките на ЕДИН ДЕН и дори да не им стигне.
Горе-долу съм се ориентирал, че в края на декември, хранилките не трябва да имат сироп. Подсушавам(ако има неизияден) и пълня суха захар. Всичко зависи от температурите и датата няма никакво значение за пчелата.
Обяснявам:
Сиропа не е възможно да седи инвертиран в хранилката при темп по-ниска от тази нужна за разтварянето му. Има два варианта - или сиропа да се захаросва и пада на дъното или в него да има много вода.
За зимата искаме малко вода в сиропа, но това прави задачата много трудна, защото захарта се утаява(буквално) и/или образува кристали по дъното и стените на хранилката.
Пчелите под хранилката нагряват сиропа и водата в него се изпарява, което още повече пренасища разтвора и кристализацията е неизбежна. После започват да смучат течното и сухото става още повече и накрая имаме запушена хранилка и сироп, но до него не могат да стигнат.
Ако сложим повече вода, сиропа ще остане течен с месеци, дори при студ, но ще имаме проблем с влагата в кошера. Тогава консумацията на запасите е по-висока и де факто няма много смисъл от цялото начинание. Питите е възможно да мухлясат, защото влагата е много по-висока, а най-вероятно имаме и много незапечатани.

Какво прави сухата захар добър вариант(според мен):
- Няма излишна влага
- Влагата от изядения мед се изпарява през отворите на хранилката. Задължително трябва да има отвори и количеството вода излязло през тях е значително(говорим за литри). Капаците трябва да позволяват на тази вода да излиза от кошера.
- Няма излишно отваряне на кошери при минусови температури. Баба меца(пчеларя) да си намери друга работа, ако му е скучно. До Март-Април е абсолютно безсмислено да се ровят рамки. Само се следи дали има суха захар в хранилката.
- Ако запасите по питите свършат, сухата захар спасява положението и НИКОГА семейството няма да остави майката да умре.
- Хранилката не я помирисват ако има приток на нектар и прашец от природата. Налага се да я почистя от сухата захар и да налея сироп. Говорим за топло време, цъфтеж и т.н...
- Имаме ранно пролетно подхранване и то без риск да сложим вода в кошера и после да застудее или да закъснеем с подхранването.
- Я...то вече станало пролет и пчелите зимували успешно...

Пчели в клетка, хранени само с въглехидрати:
ЗАХАР(неинвертирана, сукроза, захароза) живеят най-дълго - 56.3 дни.
Хранени с мед - 31.3 дни.
Хранени с HFCS(високо-фруктозен сироп от царевица) - 37,7 дни

(Barker and Lehner, 1978)

Всеки си има глава и да си я блъска където поиска...

m_pchelari
08.11.2015, 14:22
......
Какво прави сухата захар добър вариант(според мен):
- Няма излишна влага
- Влагата от изядения мед се изпарява през отворите на хранилката. Задължително трябва да има отвори и количеството вода излязло през тях е значително(говорим за литри). Капаците трябва да позволяват на тази вода да излиза от кошера.
- Няма излишно отваряне на кошери при минусови температури. Баба меца(пчеларя) да си намери друга работа, ако му е скучно. До Март-Април е абсолютно безсмислено да се ровят рамки. Само се следи дали има суха захар в хранилката.
- Ако запасите по питите свършат, сухата захар спасява положението и НИКОГА семейството няма да остави майката да умре.
- Хранилката не я помирисват ако има приток на нектар и прашец от природата. Налага се да я почистя от сухата захар и да налея сироп. Говорим за топло време, цъфтеж и т.н...
- Имаме ранно пролетно подхранване и то без риск да сложим вода в кошера и после да застудее или да закъснеем с подхранването.
- Я...то вече станало пролет и пчелите зимували успешно...

Пчели в клетка, хранени само с въглехидрати:
ЗАХАР(неинвертирана, сукроза, захароза) живеят най-дълго - 56.3 дни.
Хранени с мед - 31.3 дни.
Хранени с HFCS(високо-фруктозен сироп от царевица) - 37,7 дни

(Barker and Lehner, 1978)

Всеки си има глава и да си я блъска където поиска...

Добре, но с какво сухата захар ще превъзхожда домашна питка, която може да се направи от чиста захар ако щеш и в нея да сложиш каквото друго си решиш. Пак ще убира влагата, но ще стимулира пчелите доста по-добре от само суха захар.
И какво стана с инвертирания сироп, казаните, инвертазата и прочее ти ги прати в девета глуха. Това изследване е доста старичко, интересно само на апифонда колко ще живеят.
Аз виждам полза в сухата захар повече в температурен аспект и то само ако е дадена в празна хранителна надставка на вестник директно върху рамките покриваща кълбото. Ще държи кошера сух и по-топъл, защото топлината от влажния въздух ще кондензира в сухата захар а кондензацията вътре в кошера е екзотермичен процес.
Суха захар дадена във вътрешна хранилка или обикновена горна хранилка няма да има /според мен/ никакъв топлинен ефект и няма да е с нищо по-добра от всяка друга питка за стимулиране рано на пролет.

http://www.honeybeesuite.com/mountain-camp-feeding/



https://www.youtube.com/watch?v=RgEP-6h5m7c

https://www.youtube.com/watch?v=fhc1W2ZIEbY

m_pchelari
08.11.2015, 15:02
Ето една идея на братушките за кондензация вътре в кошера, но отвеждане на събраната вода навън от кошера. При този процес отдадената топлина при кондензацията остава в кошера а не се губи през горни вентилационни отвори. Топлата хранилка и сухата захар играят същата роля, но водата не се отвежда навън от кошера а се поема от захарта.

http://letok.narod.ru/zima.htm

Дамян Дамянов
08.11.2015, 15:49
Добре, но с какво сухата захар ще превъзхожда домашна питка, която може да се направи от чиста захар ако щеш и в нея да сложиш каквото друго си решиш. Пак ще убира влагата, но ще стимулира пчелите доста по-добре от само суха захар.
И какво стана с инвертирания сироп, казаните, инвертазата и прочее ти ги прати в девета глуха. Това изследване е доста старичко, интересно само на апифонда колко ще живеят.
Аз виждам полза в сухата захар повече в температурен аспект и то само ако е дадена в празна хранителна надставка на вестник директно върху рамките покриваща кълбото. Ще държи кошера сух и по-топъл, защото топлината от влажния въздух ще кондензира в сухата захар а кондензацията вътре в кошера е екзотермичен процес.
Суха захар дадена във вътрешна хранилка или обикновена горна хранилка няма да има /според мен/ никакъв топлинен ефект и няма да е с нищо по-добра от всяка друга питка за стимулиране рано на пролет.

http://www.honeybeesuite.com/mountain-camp-feeding/



Ето една идея на братушките за кондензация вътре в кошера, но отвеждане на събраната вода навън от кошера. При този процес отдадената топлина при кондензацията остава в кошера а не се губи през горни вентилационни отвори. Топлата хранилка и сухата захар играят същата роля, но водата не се отвежда навън от кошера а се поема от захарта.

http://letok.narod.ru/zima.htm

Зависи от изпълнението и всеки е с различен кошер и различно е подготвил семейството и има различна идея...и т.н.
За мен подготовката е през цялата година, а не в последния момента да се чудя нозема, акар, запаси, вентилация, пренареждане на пити...ужас...Не си спомням кога последно пипнах рамка, а всеки ден съм при пчелите(два дни почивка за последния месец). Просто няма нужда от намеса.
Домашните питки трябва да имат вода в тях, дори и малко и няма как да ги наблюдаваш(без да отваряш). Говорим за кошери без найлон и нещо, което може да се използва във всеки кошер, а не да преправяш...
Меките питки са проблем, защото текат от топлината, а малко влага да има и става ужас. Ако питката се постави в хранилката, то трябва да се помисли и за някакви клечки за пътека на пчелите. Буквално залепват и остават там, ако водата е много и говорим за конденз, а не само тази в питката.
Всичко е до изпълнението и отново има хиляди видове кошери... За питка върху рамките не искам и да чувам, имам хранилки. Ако искам да дам питка с добавки, то най-лесно е да направя пелети и да ги раздам по хранилките.
Всяко нещо си има приложение, не съм ги пратил в девета глуха. Инвертазата не знам защо я използват освен за по-ниско ХМФ. По-ниско ХМФ се постига и при инвертирането с киселина, като се неутрализира със сода за хляб. Инвертирането зависи от количеството вода, температурата, бъркането, киселината и/или инвертазата. Казаните са нужни, защото разходите за електричество/газ влизат в цената на сиропа. Особено ако казана е с добра изолация(разбирай минерална вата). Бъркането на ръка е голяма мъка и този труд не е безплатен(освен ако не ти прави кеф да бъркаш няколко тона сироп в тенджера).
Сухата захар върху рамките не ми харесва като вариант(особено с вестник), но ако нямаш възможност да дадеш голямо количество или нямаш хранилки, а семейството изнемогва...абе грешката е в пчеларя и после да си я поправя на -10 или -20...
Лошото е ако вестника поддаде и суха и втечнена захар потичат върху пчелите - ГОЛЯМ КЕФ Е. Цялото дъно става в захар и лепне, подмора полепва по дъното и пчелите не могат да го изкарат. Да не говорим, ако времето е топло и другите семейства надушат схемата. Умрелите пчели по дъното са идеално място за развитие на бактерии, а точно тези не ги искаш в кошера. Започват кражби и то от кошер с умрели пчели по дъното, ха познай какъв автогол си вкарваш на целия пчелин.
Най-чисто и лесно (според мен) е в хранилката, но ако няма как да се случи...по-добре суха захар върху вестник, отколкото торбички със сироп.
Водата от хранилката се изпарява през отворите и излиза през страничните вент отвори. Знам, че може да се направи да капе отвън, но идеята на руснака е неподходяща. Има по-добри начини да се случи, но трябва да помислим и за хранене и за труд и за място и всякакви други проблеми.
Така практикувам и гледам всичко да е лесно, бързо и евтино.

P.S Забравих да кажа с какво течния сироп е по-лош от сухата захар при оцеляването. Майката е последната умряла в семейството и последна ще остане недохранена и на студено. Сиропа го вземат бързо, а сухата захар много бавно и това е предимство в студено време. Винаги ще има достатъчно суха захар за оцеляването на майката, но със сиропа нещата не стоят така. Ако трябва майката ще влезе в хранилката с 100 пчели и ще избутат зимата.(ФАКТ)

solaris60
08.11.2015, 16:11
Прави ми впечатление, че все гледаме едни клипчета в които някой ни казва какво да правим в пчелините си, а като се вгледа човек в клипчето се вижда, че този "професионалист" има едно кошерче в задния двор и ни разказва ние как да си гледаме кошерите.

Дамян Дамянов
08.11.2015, 18:11
Прави ми впечатление, че все гледаме едни клипчета в които някой ни казва какво да правим в пчелините си, а като се вгледа човек в клипчето се вижда, че този "професионалист" има едно кошерче в задния двор и ни разказва ние как да си гледаме кошерите.

Има може би само 5 човека в България, които слушам с интерес, защото знаят какво правят от гледна точка на бизнеса и от гледна точка на пчеларството. 2-3-ма са в БПРА, а другите (доколкото знам) не членуват никъде и дори бягат(техни думи).
Най-много 10 човека слушам когато стане дума само за отглеждане на пчели(без бизнес страната).
2-3ма слушам когато стане дума само за бизнес.

Няма да ги "хваля" поименно, а и някои от тези хора не са нито във фейса, нито по форуми, нито по организации и е голям късмет да се запозная с някои от тях, а други все още не съм ги виждал.
Интересното е че един колега като ми даде съвет и все едно е заповед. Същият има само един кошер, но от 20-30 години и не му е умирал. Абсолютен хоби пчелар, изкарва си мед само за семейството, но има много знания.
Такива хора са много ценни или поне аз ценя всяка тяхна дума. Интересно е че съшите тези хора грешат доста често, но винаги слушам какво казват и си вадя златото и това, което ще сработи при мен.

solaris60
08.11.2015, 19:51
Има може би само 5 човека в България, който слушам с интерес, защото знаят какво правят от гледна точка на бизнеса и от гледна точка на пчеларството. 2-3-ма са в БПРА, а другите (доколкото знам) не членуват никъде и дори бягат(техни думи).
Най-много 10 човека слушам когато стане дума само за отглеждане на пчели(без бизнес страната).
2-3ма слушам когато стане дума само за бизнес.

Няма да ги "хваля" поименно, а и някои от тези хора не са нито във фейса, нито по форуми, нито по организации и е голям късмет да се запозная с някои от тях, а други все още не съм ги виждал.
Интересното е че един колега като ми даде съвет и все едно е заповед. Същият има само един кошер, но от 20-30 години и не му е умирал. Абсолютен хоби пчелар, изкарва си мед само за семейството, но има много знания.
Такива хора са много ценни или поне аз ценя всяка тяхна дума. Интересно е че съшите тези хора грешат доста често, но винаги слушам какво казват и си вадя златото и това, което ще сработи при мен.

Само виж на втория клип каква е кочина около един кошер, а каква ли ще е в пчелина? Ако са му такива и знанията - БЛАГОДАРЯ.

Totevski
08.11.2015, 20:12
За да се прилага дадена технология (говоря принципно), трябва да се изпълнява с необходимото за целта оборудване. Хората са го измислили отдавна - суха захар се прилага с милерова хранилка. Това с вестника е несериозно, да не кажа комично.

Дамян Дамянов
08.11.2015, 22:26
Само виж на втория клип каква е кочина около един кошер, а каква ли ще е в пчелина? Ако са му такива и знанията - БЛАГОДАРЯ.

Ами...виждал съм далеч по-неприятни гледки, това е направо образцово. Нямаш идея каква е хигиената в другите държави, показват само добрите стопанства, а да не говорим за състоянието на семействата или качеството на меда.
После чичо Ханс идва и ти казва в меда ти има захар - ХА ХА ХА


За да се прилага дадена технология (говоря принципно), трябва да се изпълнява е необходимото за целта оборудване. Хората са го измислили отдавна - суха захар се прилага с милерова хранилка. Това с вестника е несериозно, да не кажа комично.

И аз мисля, че е по-добре с хранилка, но всеки си има глава. Принципно една добра подпокривна струва 10-12 лева и една 4-5литрова хранилка струва 10лв = 20-22 лева. Знам, няма логика, но и не търся такава!
Друг е въпроса, че на някои им излиза по-евтино с чержето на кошера и найлоновите торбички със сироп.

Човек почва да мисли, когато плаща ВСЯКА грешка от джоба си.

m_pchelari
08.11.2015, 23:10
Еее аз хванах първите два случайни клипа от тубата да ви покажа какво е "mountain camp" хранене а вие се хванахте за хигиената и броя на кошерите. Да не помислите, че ви рекламирам подобно хранене, нито имам горни хранилки, нито милерови, нито ще храня някога със суха захар. Всичките ми кошери са така:
5357

solaris60
09.11.2015, 00:03
Еее аз хванах първите два случайни клипа от тубата да ви покажа какво е "mountain camp" хранене а вие се хванахте за хигиената и броя на кошерите. Да не помислите, че ви рекламирам подобно хранене, нито имам горни хранилки, нито милерови, нито ще храня някога със суха захар. Всичките ми кошери са така:


Дааа, искал си да се похвалиш. Добре ти се получи. А и кошера/ите са добре. Браво.

m_pchelari
09.11.2015, 00:15
Дааа, искал си да се похвалиш. Добре ти се получи. А и кошера/ите са добре. Браво.

Ама верно трудно може да те надприказва човек.

solaris60
09.11.2015, 00:23
Ама верно трудно може да те надприказва човек.

Ха, ха...дори не е необходимо да се прави какъвто и да е опит.:bigsmile:

Totevski
09.11.2015, 21:04
Аз използвам милерови хранилки както за суха захар, така и за сироп. Предимствата са описани в друга тема. Снимката е от краят на август, началото на септември. Всички семейства в този период получиха по около 1 кг захар. Целта беше както да се стимулират да развият пило, така и да задоволяват необходимостта от храна през този период, без да пипат запасите от мед. Прашец имаше все още в достатъчни количества. Някои семейства дигнаха захарта за 10-на дни, при други има още останало количество в хранилките. Ако сухата захар се използва когато трябва и както трябва, то тя е страхотен помощик. Дори с нея може да се предотврати до известна степен роенето, нападенията и т.н. Но това е за друга тема :)


5362