PDA

Виж пълната версия : Въпрос за преместване на кошер



ddsi
08.02.2015, 18:05
Здравейте по-опитни колеги.Отнася се за 10р ДБ кошер.Имам намерение да го разделя на 3.Въпроса ми е дали сега или когато го разделя да го преместя на новото му място,което се намира на 5-6 метра от сегашното му местоположение.Ако може някой да ми каже процедурата по местене ще съм благодарен.Става въпрос за кошера с двата магазина,благодаря предварително.3291

Nik_m
08.02.2015, 18:57
Здравейте по-опитни колеги.Отнася се за 10р ДБ кошер.Имам намерение да го разделя на 3.Въпроса ми е дали сега или когато го разделя да го преместя на новото му място,което се намира на 5-6 метра от сегашното му местоположение.Ако може някой да ми каже процедурата по местене ще съм благодарен.Става въпрос за кошера с двата магазина,благодаря предварително.
Как да се дели кошер зимата???!!! А майки от къде???!!!
За местенето има цяла тема в форума, ето http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=669&page=28

ddsi
08.02.2015, 20:35
Няма да го деля сега естествено.когато му дойде времето,а майки ще си купя.Благодаря все пак за отговора.

evgeni.filimonov
08.02.2015, 21:15
Прегледай десетденвната прогноза за времето за района ти и ако температурите са до 5-6 градуса дневните, мести спокойно.

Nik_m
08.02.2015, 21:18
Ще ти дам един вариант за делене иначе има много начини.
1 Развиваш кошера да изпълни плодника.
2 Намираш и хващаш майката.
3 Правиш 2 отводки на нови 2 места като разделяш питите по равно в тях.
4 В стария кошер слагаш една изградена пита и няколко основи след което пускаш майката която хвана, там ще налетят всички летящи пчели.
5 След няколко часа придаваш на новите отводки майките и подхранваш.
Така стават 3 хубави отводки.
Успех!

ddsi
09.02.2015, 09:48
Добре приятели,разбрах какво и кога трябва да направя и благодаря за отговорите.Точно това ме интересуваше.

marianski
09.02.2015, 11:42
Ще ти дам един вариант за делене иначе има много начини.
1 Развиваш кошера да изпълни плодника.
2 Намираш и хващаш майката.
3 Правиш 2 отводки на нови 2 места като разделяш питите по равно в тях.
4 В стария кошер слагаш една изградена пита и няколко основи след което пускаш майката която хвана, там ще налетят всички летящи пчели.
5 След няколко часа придаваш на новите отводки майките и подхранваш.
Така стават 3 хубави отводки.
Успех!
колега начина ти е интересен, а тези два кошера (отводките) на пчелина ли трябва да са или се местят на друг пчелин?
И не става ли на рамката,на която си намерил майката нея да оставиш в кошера смисъл да избегнеш хващането на майката,която може да нараниш при хващането?

Nik_m
09.02.2015, 13:06
Няма да ги местиш нали целта е летящата пчела да налети стария кошер. Ако ще местиш на друг пчелин направо делиш на 3 (аз делих и на 4 - 5) и готово.
Става и така, оставаш питата с майката с рамката, аз слагах и по 1-2 медови пити от склада понеже имах, на други питки за подхранване понеже ми бяха останали, на трети сироп. Правиш го така както ти е удобно и каквото имаш налично.

marianski
09.02.2015, 16:12
за местенето имах предвид другите два кошера този с майката е ясно, че трябва да си остане на старото място заради летящата пчела:)
бях чел някъде и един друг начин(то начини хиляда има де) правиш отводка
този начин е за не много големи пчелини
избират се две силни семейства и от тях се образува трето семейство,към обяд,когато пчелите са на полето от кошер номер-1(за по лесно кошер 1 и кошер 2 са двете семейста,а номер 3 е новото семейство )та от номер 1 се изважда рамката, където е майката и заедно с пчелите и се слага в номер 3 (новия) от номер 1 се взимат още 2 пити със запечатано пило и се оставят от двете страни на рамката с майката.На същия се слагат ( новия,номер3) още 2 пити с мед и прашец и две основи за градеж така новото семейство вече има 7 пити,а на мястото на извадените пити на кошер 1 слагаме основи за градеж.Сега се престъпва към разместване местата на трите кошера.Новото семейство номер 3 се поставя на мястото на номер 1 .Той (кошер1) пък се настанява на мястото на кошер 2
Номер 3 има майка,която веднага започва да снася и млади пчели,тук са и всичките летящи пчели от кошер 1 още на следващия ден семейството може да се смята за напълно редовно.Кошер 1 е без майка с пило и основи за изграждане в него са и всички летящи пчели от кошер номер 2
А кошер номер 2 на който е намерено ново място е с майка,която снася с млади пчели той се нуждае само от вода няколко дни,общо взето положението и в трите кошера е добро и след няколко дена може да се сложат и магазини.Кошер номер 1 си залагат маточници и това му състояние на сиротсво не пречи на пашата напротив всички пчели не ангажирани в кошерната работа по отглеждане на пило се включват в пашата и семейството може да събере много мед.

п.с. този метод се прави по време на паша!!! ( хем няма да има опасност от кражби)