PDA

Виж пълната версия : Строителни рамки



Mateev
04.02.2015, 22:41
Специално за строителната рамка важат следните базови принципи:

1. Тя се слага като най-крайна рамка, ако семейството е МЕДОВИК, и в центъра на плодника, ако семейството е БАЩИНО СЕМЕЙСТВО, каквито ги правят майкопроизводителите.
2. При бащините семейства тази рамка не се вади през целия сезон, тъй като те се нуждаят от произвеждането и отглеждането на много търтеи. Мед от такива семейства обаче не се търси.
3. При медовиците тази рамка се сменя на всеки две седмици. Не се оставя за по-дълго, защото ще се народят търтеи и акари.
4. Ако системата е Фарар или ЛР, то тогава се слага една цяла строителна рамка.
5. Ако системата е ДБ, то тогава се слага строителна рамка, разделена с хоризонтална дървена летвичка. Един път седмично се унищожава само половината рамка, като се редуват горна с долна.

Слагането на две строителни рамки при Фарар и ЛР, или една цяла при ДБ е грешно, защото това води до загуба на страшно много яйца, снесени от майката, и като цяло това води до поддържане на много слаби семейства. Помислете - всеки един път, когато залагате строителна рамка, вие всъщност карате майката няколко дена подред да я осеменява. След 21 дена вие наблюдавате срив на пчелната популация с по 5-6 хиляди пчели, като този срив продължава по една седмица. И ако тази седмица съвпадне с някоя главна паша, ще загубите много килограми недополучен мед.

ПС: Според мене лично използването на строителна рамка през пролетта и през активния сезон за семейства МЕДОВИЦИ е много грешно, защото тя влиза в конфликт с изискването за поддържане на силни семейства.

Тази тема е създадена с мнения, взети от други теми.
Администратор

Gavazov
04.02.2015, 23:02
Според мен строителната рамка е необходима и не смятам че се губи много мед, или дори и да се губи ползите от нея са доста по добри, примерно с стр. рамка можеш да овладяваш достатъчно силни пчелни семейства и да ги държиш винаги в работно настроение, добив на восък, физическо отстраняване на акара.
Аз примерно на ЛР в плодника в 2-ри корпус слагам 2 строителни рамки предпоследни от 2-те страни с летва по средата. Идеята докато едната се изгради и засеменени до запечатването, да се започне с усвояване на другата. Всичко това се постига чрез добра паша, когато няма паша акуратно подхранване и добивите не са ми намалели. Работническото пило също също и добро изграждане на основите с работнически килийки. Строителната рамка е донякъде и контрол и като цяло за мен смятам че има повече полза от колкото вреда.

Mateev
05.02.2015, 13:16
Унищоженото пило в строителните рамки всъщност представлява НЕРОДЕНИ ПЧЕЛИ РАБОТНИЧКИ. Изхранването на това пило, докато се запечата заедно с акара, всъщност представлява МНОГО НА БРОЙ ОТКЛОНЕНИ ОТ ОСНОВНАТА РАБОТА МЛАДИ ПЧЕЛИ.

Слагането на 2 рамки със строително пило означава с 20-25% по-малко родени пчели-работнички в кошера. Отделно от това се отделят още 10% пчели да отглеждат търтеевото пило. Като цяло се получава с 30-35% по-слабо семейство. Ако това го наричате ПОЛЗА ЗА СЕМЕЙСТВОТО - просто нямам думи...... :) Ако обаче е част от планирано изтребление - тогава съм съгласен с вас, но има и по-лесни методи да унищожите едно семейство.

Ангел Йосифов
05.02.2015, 15:05
Ще се съгласиш още тази пролет ако направиш следния експеримент;Когато поставяш корпус с ВО за изграждане,на една група постави поне по една рамка без ВО,а на другата само рамки с ВО.След,като бъдат изградени сравни качеството на новоизградените рамки.Ще забележиш,че там където е имало само ВО,по новоизградените рамки има повече участъци с търтиеви килийки.А там където са имали възможност да избират какво да строят,търтиевите участаци са значително по малко.

Mateev
05.02.2015, 15:52
Аз не правя тотално отричане на строителните рамки. Те наистина могат да бъдат важна част от пчеларската тенология. Въпросът е обаче КОГА трябва да се използват? Хаотичното и непланомерното използване, както и неправилното дозиране на броя и тяхната площ наистина водят до драстично намаляване на силата на семейството.

Следователно ако наистина тези рамки ще се включват в технологията, то това трябва да стане с внимателно планиране на времето, през което да се слагат, и изчисляване на бъдещето време, в което семейството временно ще бъде отслабено. Нищо такова досега не съм чул във форума - някой да обвързва слагането на строителните рамки с някаква бъдеща паша или с някакъв период от време, в който наистина има логика те да бъдат сложени. Това ме навежда на мисълта, че чули недочули, разбрали недоразбрали - хайде на юруш да слагаме строителни рамки, защото Пешо бил слагал, пък той бил чул от Гошо, който пък бил прочел от някъде, ама вече не си спомнял какво точно е пишело. Точно това недоосмисляне критикувам, защото точно то ще доведе до ниски добиви на мед.

За който не знае - от едно бащино семейство с една единствена строителна рамка, стояща от април до август, рядко се получават повече от 5-10 килограма мед. Цялата сила на семейството отива в отглеждането на пилото и търтеите, раждащи се от тази рамка. При това бащините семейства непрекъснато се подхранват и непрекъснато им се добавят пити с пило, и въпреки това те едвам успяват да се самоизхранват, камо ли да съберат някое друго кило мед за пчеларя.

Нека тези, които редовно слагат строителни рамки, чистосърдечно да си кажат по колко мед вадят от техните семейства. Ама да кажат истината, без хък-мък ...... и без да се оправдават с лошата година, лошата майка или каквото там друго измислят.

Mateev
05.02.2015, 17:51
Направих си труда да проверя какво ще се случи с пчелната популация при слагане на строителни рамки, което води след себе си отклоняване на майката да снася търтееви яйца. Ето какво се получи при 1 или 2 ДБ строителни рамки, слагани еднократно или многократно. При многократното слагане съм направил изчисленията за общо 3 месеца активен сезон (6 слагания през две седмици). Когато ДБ питите са 2 съм направил слагане през 1 седмица, като унищожаването на пилото се редува едната седмица с едната пита, а другата седмица - с другата пита.

За размер на търтеевата килйка съм приел 6.5mm. Ако това е така, то тогава една ДБ пита има 6670 търтееви килийки, които при 90% запълване приемам, че са около 6000. Ако майката снася средно по 1800 яйца на ден, то тогава за пълното осеменяване на питата ще загуби 3 дена и 8 часа. От гледна точка на полулацията през тези 3 дена и 8 часа все едно майката е почивала и не е снасяла оплодени яйца за излюпване на пчели-работнички. Поради тази причина в калкулатора на пчелната популация съм заредил този период с 0 броя снесени яйца.

Вижте резултатите и сами си вадете изводите:

3205

3206

3207

3208

Mateev
05.02.2015, 18:16
От графиките с еднократното слагане на строителна рамка се вижда, че ефекта със сриване на популацията започва чак на 21-ия ден от слагането, и след това продължава цели 42 дена. Един път сложете такава рамка в средата на Май, и ще си унищожите медосбора от пашите през юни и юли. Ако сложите такава рамка в началото на Април, ще загубите акациевата паша. Въобще има някакъв логичен период от време, когато слагането на строителна рамка може да бъде полезно?

Колкото до слагането на две рамки или пък многократното слагане - ами че то това си е направо самоубийство. Любопитно ми дали някой наистина някога го е правил това, за да сподели впечатленията си.

Не забравяйте - всички графики до момента са за големите плодникови ДБ пити. Явно тяхната площ е прекалено голяма, за да си позволяваме да унищожаваме толкова много пило. След малко ще сметна как изглеждат нещата при ЛР и ФАРАР. Би трябвало при тях щетите да са по-малки.

Pavel_Bs
05.02.2015, 18:48
А,имаш ли информация,колко търтея по принцип отглежда едно средно семейство?Защото тези търтеи ВИНАГИ са заложени в програмата на майката.Ефекта на строителната рамка се изразява в това,че търтеите се концентрират на едно място,до достигане на планираното количество за даденото семейство.Останалите пити се изграждат по-правилно и с доста по-малко търтееви килийки.Аз поне така разсъждавам.Друг е въпроса,че когато се унищожават регулярно и има липса в семейството,ще се губи време за ново поколение търтеи.Реално,когато се получи желаната бройка,предполагам,че майката преустановява снасянето на неоплодени яйца.За мен,рамката има плюсове и минуси,зависи каква ни е целта.Аз смятам да я ползвам тази година,основно за борбата с акара и за да си извадя восък.

Смятам моите строителни да ги направя в горната част с размера на магазинна(16см с восъчна основа) и отдолу за търтеи.Говоря за ДБ,за МК още не съм решил.

kuline
05.02.2015, 18:59
Аз не правя тотално отричане на строителните рамки. Те наистина могат да бъдат важна част от пчеларската тенология. Въпросът е обаче КОГА трябва да се използват? Хаотичното и непланомерното използване, както и неправилното дозиране на броя и тяхната площ наистина водят до драстично намаляване на силата на семейството.

Следователно ако наистина тези рамки ще се включват в технологията, то това трябва да стане с внимателно планиране на времето, през което да се слагат, и изчисляване на бъдещето време, в което семейството временно ще бъде отслабено. Нищо такова досега не съм чул във форума - някой да обвързва слагането на строителните рамки с някаква бъдеща паша или с някакъв период от време, в който наистина има логика те да бъдат сложени. Това ме навежда на мисълта, че чули недочули, разбрали недоразбрали - хайде на юруш да слагаме строителни рамки, защото Пешо бил слагал, пък той бил чул от Гошо, който пък бил прочел от някъде, ама вече не си спомнял какво точно е пишело. Точно това недоосмисляне критикувам, защото точно то ще доведе до ниски добиви на мед.

За който не знае - от едно бащино семейство с една единствена строителна рамка, стояща от април до август, рядко се получават повече от 5-10 килограма мед. Цялата сила на семейството отива в отглеждането на пилото и търтеите, раждащи се от тази рамка. При това бащините семейства непрекъснато се подхранват и непрекъснато им се добавят пити с пило, и въпреки това те едвам успяват да се самоизхранват, камо ли да съберат някое друго кило мед за пчеларя.

Нека тези, които редовно слагат строителни рамки, чистосърдечно да си кажат по колко мед вадят от техните семейства. Ама да кажат истината, без хък-мък ...... и без да се оправдават с лошата година, лошата майка или каквото там друго измислят.
Матеев,
вероятно аз ще съм най-смелия, защото ти отговарям в прав текст.
Аз използвам през целия сезон строителна рамка на 12 рамков дадан-блат и с чиста съвест ще ти кажа, че си голям теоретик, но практиката е коренно различна от твоите изводи на база на някакви си графики. Не заблуждавай колегите. Щях да пропусна добива -1,5 до 2 тенекии мед на сезон от семейство. Това е самата истина!

Mateev
05.02.2015, 19:16
Наистина съм теоретик и наистина вярвам прекалено много на числата, защото те никога не са ме лъгали. Убеден съм че, и в момента не ме лъжат. Ако при тебе всичко е наред със строителната рамка, значи има някакъв положителен фактор, който не го отчиташ или не ни го казваш. Може да е двумайчино семейство, или маркова майка или периодично да добавяш пити с пило - знам ли. Отговора ти не е издържан научно (не си ни казал всички фактори от твоята технология и от твоите паши), и именно поради тази причина битуват толкова много пчеларски митове (от казването на полуистини или частични истини).

Продължавам да държа на моите си заключения и не ми се сърди, но на тях аз си им вярвам много повече, отколкото на тебе или на други подобни твърдения. А за пчеларите, които се чудят на кого да повярват, ще им кажа следното - нека да си направят експеримент с отнемане на една плодникова пита веднъж на две седмици (общо 6 пити за 3 месеца), и после да видим дали ще се бият в гърдите, че са извадили 40-50 кила мед.

Та това твоето е равносилно по време на активния сезон от едно семейство да направиш 2 силни отводки и въпреки това да извадиш рекордни количества мед. Не ми се сърди, но много рибарско изглежда. Хайде тогава да ни светнеш за технологията си, защото повечето хора от форума (и аз самия) могат само да мечтаят за толкова много мед дори и без да вадят рамки с пило.

Ангел Йосифов
05.02.2015, 19:20
Слагам ср. при зацъфтяване на джанката.Едновременно с нея,на другия край на пилото, поставям и първата рамка с во.Работя с ДБ.Когато се изпълни плодника от магазина пускам плодникова рамка и т.н.Редовно изрязвам далаците след,като повечето пило е запечатано.Ако далака е с раб.пило не го изрязвам,а поставям друга рамка.Изрязвам далаците до началото на липата след това ги оставям.Далаците,които се изграждат в последствие се превръщат в медови рамки.Ако в замедените СР не е отглеждано пило изрязвам далаците за консумация,а ако е отглеждано пило ги използвам за подхранване при есенното нарастване зад преградна дъска.Някои ср не съм ги изваждал.Като се пооправи времето ще снимам.
За 2014 добива на мед е; едномайчно-40кг,двумайчно(лежак 24) +100кг.

Пламен Керчев
05.02.2015, 19:20
Матеев,
вероятно аз ще съм най-смелия, защото ти отговарям в прав текст.
Аз използвам през целия сезон строителна рамка на 12 рамков дадан-блат и с чиста съвест ще ти кажа, че си голям теоретик, но практиката е коренно различна от твоите изводи на база на някакви си графики. Не заблуждавай колегите. Щях да пропусна добива -1,5 до 2 тенекии мед на сезон от семейство. Това е самата истина!

Сподели в детайли повече подробности. Кога ги слагаш и до кога, на колко време премахваш изграденото, къде ги поставяш в кошера и каквото се сетиш.

kuline
05.02.2015, 19:25
Наистина съм теоретик и наистина вярвам прекалено много на числата, защото те никога не са ме лъгали. Убеден съм че, и в момента не ме лъжат. Ако при тебе всичко е наред със строителната рамка, значи има някакъв положителен фактор, който не го отчиташ или не ни го казваш. Може да е двумайчино семейство, или маркова майка или периодично да добавяш пити с пило - знам ли. Отговора ти не е издържан научно (не си ни казал всички фактори от твоята технология и от твоите паши), и именно поради тази причина битуват толкова много пчеларски митове (от казването на полуистини).

Продължавам да държа на моите си заключения и не ми се сърди, но на тях аз си им вярвам много повече, отколкото на тебе или на други подобни твърдения. А за пчеларите, които се чудят на кого да повярват, ще им кажа следното - нека да си направят експеримент с отнемане на една плодникова пита веднъж на две седмици (общо 6 пити за 3 месеца), и после да видим дали ще се бият в гърдите, че са извадили 40-50 кила мед.

За втория абзац, отново не си прав, защото не е редно да сравняваш отнемането на пита с пило от това да слагаш постоянно строителна рамка и да я изрязваш през определен период в зависимост от пашата.
Не работя с двумайчини семейства, нито ползвам елитни майки, защото си ги произвеждам сам, било то с подобие на ентерова пита или с пренасяне на пчелни ларви. Вярно е, че голяма роля играе и района на пчеларстване, но пък не може да се мъчиш в балкана, където има една максимум две паши на година, да произведеш големи количества мед и да си мислиш, че това се дължи на строителната рамка, защото пчелите градят, тогава когато има приток на нектар и млади пчели естествено.
И като допълнение, налага ми се понякога да отнемам (а не да добавям) пита с пило.

kuline
05.02.2015, 19:40
Сподели в детайли повече подробности. Кога ги слагаш и до кога, на колко време премахваш изграденото, къде ги поставяш в кошера и каквото се сетиш.
Слагам ги когато плодника се изпълни с пити съответно с пчели, на мястото на втора рамка. След изрязването я поставям от другата страна като втора рамка. Изрязвам ги в зависимост от пашата. Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.
Е има си и някои тънкости, които не мога да ви споделя, защото това опира и до както се казва "тайните на майстора", въпреки, че не се имам за такъв.

Mateev
05.02.2015, 19:41
За втория абзац, отново не си прав, защото не е редно да сравняваш отнемането на пита с пило от това да слагаш постоянно строителна рамка и да я изрязваш през определен период в зависимост от пашата.......

И по какво се различават двата метода?

И в двата случая майката залудо е снасяла яйца, които после ще бъдат отнети от семейството. И в двата случая младите пчели залудо са изхранвали пило, което после ще бъде отнето от семейството. И в двата случая 20% от времето или яйцата на майката са отнети или унищожени, което е все тая. А 20% по-слабо семейство носи 50% по-малко мед. Предполагам, че това го знаеш. Ако кажеш че не съм прав, значе обръщаме с главата надолу всички представи за пчеларстването, и всичко почти всичко изписано досега във форума и в пчеларската литература е за боклука, защото не е вярно.

Кажи ми къде греша? Защо по-слабите семейства са за предпочитане по време на медосбора?

Mateev
05.02.2015, 19:46
...... Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.

Тука пак нещо не те разбирам. Как така ще зависи от пашата? Зависи само и единствено от жизнения цикъл на търтея - време на яйцето и време на личниката. Как така по време на рапицата ще ги изрязваш веднъж седмично? Каква е ползата от това?

Нали на майката са необходими около 3-4 дена да осемени питата. Преди това ден-два за градеж. След това още 3 дена за фаза яйца и още 6 за фаза личника. Общо стават 13-14 дена или точно 2 седмици, за да има ефективна борба с акара. По-малко не става - акара все още няма да е влязъл в килийките. По-много също не става, защото има опасност да се излюпят търтеи. Трябва да са точно 2 седмици, а не 1 или 3.

kuline
05.02.2015, 19:51
И по какво се различават двата метода?

И в двата случая майката залудо е снасяла яйца, които после ще бъдат отнети от семейството. И в двата случая младите пчели залудо са изхранвали пило, което после ще бъде отнето от семейството. И в двата случая 20% от времето или яйцата на майката са отнети или унищожени, което е все тая. А 20% по-слабо семейство носи 50% по-малко мед. Предполагам, че това го знаеш. Ако кажеш че не съм прав, значе обръщаме с главата надолу всички представи за пчеларстването, и всичко почти всичко изписано досега във форума и в пчеларската литература е за боклука, защото не е вярно.

Кажи ми къде греша? Защо по-слабите семейства са за предпочитане по време на медосбора?

Да така е майката е снасяла за лудо, но в строителната рамка снася неоплодени яйца, от които колкото и да ти се иска не се излюпват пчели, а търтеи. Пчелите могат да изхранват толкова ларви, колкото си преценят и отчасти за това влияние оказва пчеларя. Когато е достатъчно силно семейството, то не е проблем да се насочат да изхранват търтееви ларви.

kuline
05.02.2015, 19:55
Тука пак нещо не те разбирам. Как така ще зависи от пашата? Зависи само и единствено от жизнения цикъл на търтея - време на яйцето и време на личниката. Как така по време на рапицата ще ги изрязваш веднъж седмично? Каква е ползата от това?

Нали на майката са необходими около 3-4 дена да осемени питата. Преди това ден-два за градеж. След това още 3 дена за фаза яйца и още 6 за фаза личника. Общо стават 13-14 дена или точно 2 седмици, за да има ефективна борба с акара. По-малко не става - акара все още няма да е влязъл в килийките. По-много също не става, защото има опасност да се излюпят търтеи. Трябва да са точно 2 седмици, а не 1 или 3.

Явно аз не мога да обясня и оставам това на теб, да разбереш защо и как се случват нещата, на база на изводи и анализи, които сам си изградиш.
Все пак човек най-добре се учи от практиката. Поне с това се съгласи.
Строителната рамка не се използва само за справяне с акара, защото рано на пролет акара е ню-ню. Като имаш на предвид, че аз третирам само есен с мравчена и оксалова киселини.

Mateev
05.02.2015, 19:57
Да така е майката е снасяла за лудо, но в строителната рамка снася неоплодени яйца, от които колкото и да ти се иска не се излюпват пчели, а търтеи. Пчелите могат да изхранват толкова ларви, колкото си преценят и отчасти за това влияние оказва пчеларя. Когато е достатъчно силно семейството, то не е проблем да се насочат да изхранват търтееви ларви.
Аз ли лошо обяснявам или ти се правиш, че не ме разбираш. Когато майката снася търтееви (неоплодени) яйца, тя през това време НЕ СНАСЯ ОПЛОДЕНИ ЯЙЦА, от които се раждат пчели работнички. И от всеки 14 дена ти отнемаш около 3 дена и половина за безсмислено яйцеснасяне. Та това е 25% от времето (яйцата), което означава 25% по-малко пчели-работнички след 21 дена.

Ангел Йосифов
05.02.2015, 20:02
Когато пчелите започнат да градят далак или рамка,майката не чака пчелите да ги изградят напълно,а още щом се загатнат първите килийки,майката ги осеменява.

Mateev
05.02.2015, 20:04
Когато пчелите започнат да градят далак или рамка,майката не чака пчелите да ги изградят напълно,а още щом се загатнат първите килийки,майката ги осеменява.

Точно това имах и аз предвид, когато написах само 1-2 дена за изграждане, а не 4-5. Пчелите започват да градят далака и майката веднага тръгва след тях, така че в сметката на дните сложих минимално закъснение. Абсолютният минимум на дните обаче е 13, защото акара влиза при търтеевото пило в последния момент преди запечатването. Ние трябва да изчакаме пълното запечатване на строителната рамка, и чак тогава трябва да я режем. Това отнема точно 12 дена и 16 часа при добро стечение на обстоятелствата. Именно поради тази причина аз цитирам числото 14 дена или 2 седмици като един оптимум, лесен за смятане. Рязането веднъж седмично, както препоръчва kuline, не е за борба с акара, а за производство на максимални количества восък. Това обаче не е предмет на тази тема.

kuline
05.02.2015, 20:05
Спирам да споря, че стана голям сеир за хората тук, вярно, че за доста от тях ще е полезно, но .... трябва да обърна внимание и на семейството, за което ме извинете.

Mateev
05.02.2015, 20:19
Аз също спирам да споря. Нека всеки сам да си излага доводите такива, каквито ги смята за правилни, пък останалите пчелари сами да си решават. След малко ще продължа с графиките за другите видове рамки, като пак повтарям - аз се базирам на подробни изчисления ден по ден на пчелната полулация. Тези изчисления пък се базират на всеобщо известните и ВЕРНИ данни за броя на дните, които пчелата прекарва под формата на яйце, личника, запечатано пило, млада пчела и стара (летяща) пчела. Най-накрая ще публикувам и целия файл, в който можете да проверите дали случайно не съм сбъркал някъде някаква формула.

Не твърдя че съм абсолютно прав. Може да има и фактори, с които не съм се съобразил. Ето например аз не знам какъв е размера на една търтеева килийка, така че съм сложил някакво число хей-така наизуст. Дайте ми вярното число и ще го заложа в калкулатора, за да получим по-прецизни изчисления.

Pavel_Bs
05.02.2015, 20:43
На мен ми е интересно и едно друго твърдение - че семейство с много търтеи е по-трудоспособно от такова с малко на брой.Не говорим за дефектна или стара майка!Къде е логиката в това и какъв е механизма който се отключва?

Mateev
05.02.2015, 20:48
Може би мотивацията за работа - знам ли. Виж как е при хората - понякога човек се амбицира и за нула време отхвърля много работа, а друг път е с провиснал нос (напр. семейни проблеми) и работата въобще не му спори. При пчелите вероятно е същото. Едва ли някога ще успеем да разберем живота на пчелите във всичките му нюанси. То хората още не сме разбрали, пък какво остава за пчелите.

Дамян Дамянов
05.02.2015, 20:48
На мен и друго ми е интересно. Хиляди пчелари използват Кумафос, а ние си говорим колко са вредни биологичните(механичните) методи за борба с акара. :bigsmile:
Я да сметнем колко мед и пчела се губи от тази отрова и после да си направим сметката отново :)

Ангел Йосифов
05.02.2015, 20:52
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=149

Pavel_Bs
05.02.2015, 20:52
Според мен в случая могат да играят феромоните.Просто налучквам,но защо и самите търтеи да не излъчват определен феромон с който да се насища кошера.Това би дало отговор на много въпроси.

Пламен Керчев
05.02.2015, 20:56
Слагам ги когато плодника се изпълни с пити съответно с пчели, на мястото на втора рамка. След изрязването я поставям от другата страна като втора рамка. Изрязвам ги в зависимост от пашата. Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.
Е има си и някои тънкости, които не мога да ви споделя, защото това опира и до както се казва "тайните на майстора", въпреки, че не се имам за такъв.

Колко рамки с основи ти изграждат през сезона когато ползваш по този начин строителна рамка.

distedi
05.02.2015, 21:04
Когато слагам строителна рамка, почти винаги снесените яйца там НЕ изпълват всички килийки. Мисля, че майката (или пчелите) сами си преценяват от колко търтеи имат нужда и колко точно търтеи могат да изхранят. Ако няма строителна рамка - броят на неоплодените яйца в другите пити значително се увеличава. При силна паша ми се е случвало да видя събран мед в строителната рамка (става дума в разгарът на сезона, а не в края). Друго нещо, което съм наблюдавал - когато майката е млада и силна, броят на търтеите е по-малък. Забелязвал съм и друго - при едновременно поставени строителна рамка и рамка с основи за градеж, има моменти, когато пчелите градят главно ВО и почти не обръщат внимание на СР. Естествено я има и точно обратната ситуация.
Всички тези неща са толкова относителни и зависят от много фактори, че дори да се изчислят - трябва да се вземат предвид прекалено много неизвестни. НЕ отричам цифрите, но пчеларството за мен не е математика. Задължително трябва да се обръща внимание на тези изчисления, но съм сигурен, че напук на всички цифри, пчелите могат да ни покажат някаква съвсем различна реалност.

h_kirilov
05.02.2015, 21:10
"Изградените естествени пити (далаци) на строи-телните рамки трябва да се изрязват през всеки 3—4 дни ..."
"... С изрязването на питите от строителните рамки не бива да се закъснява, тъй като те биват изграждани предимно с търтееви килийки и майката в скоро време снася в тях неоплодени яйца, а пчелите напразно биха изразходвали енергия и храна за отглеждане на търтеевото пило. От друга страна, с нередовното изрязване значително се намалява добивът на восък."
Календарен справочник на пчеларя - Л. Радоев
Някой работил ли е по този метод с изрязване през 3 -4 дни и какво ви е мнението за него ? Задавам въпроса си по този начин, защото от 20 август миналата година съм горд собственик на 2 пчелни семейства в ДБ кошери, които тази година съм планирал да прехвърля в 10р. ЛР и да увелича бройката им максимално при условие, че нямам нито изградени пити, нито восък(в последните няколко дни доста се изписа за дефицита или по скоро липсата на свободна продажба на основи без подмяна на восък). При тези условия производството на восък явно ще е един от ключовите фактори за постигане на целите ми!

iliew
05.02.2015, 21:11
Като пчелар с малко кошери ползвам строителна рамка от много години . Наложи се да я ползвам поради съмнението ми в ефекта от лентичките, тогава още не знаех за оксаловата киселина . Ефект в борбата с акара има , особено рано на пролет в началото на градежа . Тогава пчелите отглеждат много търтеи без значение дали имат строителна рамка , или не . Търтеевото пило е като капан за женските акари , които предпочитат да се развиват в него. Често на една търтеева ларва има по 3 до 5 акара (майката и потомството ) . Някъде бях чел, че пчелите отглеждат 80 % работнички и 20 % търтеи на пролет и ако нямат строителна рамка развалят поставените за градеж основи, затова първо слагам строителните рамки и като започнат да ги градят тогава добавям основи за градеж . Колкото до ефекта върху медосбора не мисля , че е отрицателен , все пак премахвайки търтеевото пило намаляваме и броя на личния състав , който яде но не събира мед . Естествено по време на главна паша строителната рамка няма място в кошера , както е и добре да има по-малко открито пило за да се освободят повече вътрекошерни пчели за обработка на донасяния нектар . След края на юни строителна рамка дори и да има тя се ползва за складиране на мед, а аз я ползвам за "мед с дъвка" , на който децата много се радват :-) .

Kiril8305
05.02.2015, 21:21
И , аз съм ползвал и продължавам да ползвам строителни рамки.До сега не съм забелязал нито отслабване на семейтва , нито забавяне в развитието при семействата.
За положителен ефект при борба с акара също не мога да дам положителни или отрицателни страни , но от цялата гимнастика се сдобивам с добро за мен количество восък.

Mateev
05.02.2015, 21:33
А всички, които са ползвали строителни рамки, правили ли са НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ какво е със и без тях? Под НАУЧЕН разбирам експеримент, в който има две групи ЕДНАКВИ кошери по всички останали фактори, освен по този, който се изследва. Едната група е експерименталната, а другата - контролната. Прави се експеримента, записват се резултатите, сравняват се, и каквото покажат цифрите - това е истината.

Твърдения от типа "не съм забелязал положителни или отрицателни страни" са много субективни. Как така дадения пчелар преценява, че не е забелязал? С какво е сравнявал? Записвал ли е резултатите? Колко процента са разликите? И въобще истина ли е това негово твърдение, или на него му се иска да е истина и сам си вярва?

ch.atanasov
05.02.2015, 21:35
Когато аз четях пчеларски книги, в тях нямаше нищо за акара.Може да се каже ,че когато станах пчелар долу -горе тогава акара стана проблем.Строителната рамка се препоръчваше за задоволяване на инстинкта на пчелите да градят търтееви килийки.Демек да градят основите само с работнически килийки.Също така за получаване на повече восък.За пръв път чувам ,че при повече търтеи има повече мед.Някъде имаше данни 1кг. търтеи колко мед изяждат.Забравил съм защо ,но аз никога не съм ползвал строителна рамка.Може и затова да съм слаб пчелар.

Pavel_Bs
05.02.2015, 21:45
Това е една от магиите на пчеларството - ние търсим логиката,а пчеличките се побутват лекичко и си намигат,гледайки ни сеира.Защо ли си мисля,че все те нас учат,пък ние се заблуждаваме колко сме умни.

Mateev
05.02.2015, 21:45
От твърденията на пчеларите в постингите и от това, което получих на лични съобщения, открих една грешка в моя модел. По скоро не е грешка (модела си е верен), а грешно зададени начални данни. В публикуваните данни и графики съм заложил 90% запълване с пило на строителната рамка, като по този начин съм забравил да отчета наличието на меден венец. Реших да променя коефициента на запълване на 60%, като по този начин вече ще се получат много по-реалистични данни. Още не ги знам какви са (ще ги смятам след малко), но каквито се получат, такива и ще ви ги покажа.

Другата корекция, която направих, е промяната на размера на търтеевата килийка. От този размер зависи колко килийки ще има на питата, а от там и колко яйца ще загубим от яйцеснасянето на майката. Благодарение на Дамян Дамянов се сдобих с достоверна информация (от западно издание), съгласно която една търтеева килийка е с размери от 6.2 до 6.9mm. В модела заредих числото 6.6mm, което е по средата на цитирания интервал.

Mateev
05.02.2015, 21:57
Ето ги и файловете на модела, заредени с вече верния размер на търтеевата килийка и със 60% запълване с пило на строителната рамка. Няма да ги коментирам - нека всеки сам да си прави изводите - добри или лоши.

3212

3213

3214

3215

iliew
05.02.2015, 22:11
Аз на строителна рамка венец не съм виждал . Извинявам се , ако не съм разбрал добре но началните данни отчитат ли факта , че не строителната рамка кара пчелите да отглеждат търтеи, а инстинктът им за размножаване и дори и без нея те пак отглеждат търтеи ? Нали знаете , че в тръвните няма восъчни основи а всичко е един вид строителни рамки но това не означава , че в тях има само търтеи. Пчелите градят търтееви килийки и върху восъчна основа но им е по лесно върху строителната рамка защото там сами си слагат основите на градежа .
Наистина не съм правил експеримент , но и ако имам повече кошери няма да слагам строителна рамка защото си е доста труд да ги изрязваш редовно . От това обаче бих загубил доста восък който става все по-скъп. Така че според мен строителната рамка върши работа но за малки пчелини иначе ще е икономически необосновано .

Георги Куров
05.02.2015, 22:15
Аз имам доста опит с работата със строителна рамка. Няма само плюсове или минуси. В кратък пост не може да се опише всичко в подроности. Бих ви задал само един въпрос. Освен за осеменяване за какво друго е полезен търтея в кошера ?

kuline
05.02.2015, 22:21
Матеев,
Второто изречение в подписа ти ми се струва, че е един вид параноя, която определено не важи за практиката в пчеларството.
Вероятно това те води към метематическия анализ, който в пчеларството не е приложим

Дамян Дамянов
05.02.2015, 22:27
Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н

kuline
05.02.2015, 22:29
Аз имам доста опит с работата със строителна рамка. Няма само плюсове или минуси. В кратък пост не може да се опише всичко в подроности. Бих ви задал само един въпрос. Освен за осеменяване за какво друго е полезен търтея в кошера ?

Правилно зададЕн въпрос.Хайде сега да видим как ще заложим коефициента на полезност на търтея, който има доста полезни действия в семейството, въпреки меда, който изяда при своето съществуване.

ch.atanasov
05.02.2015, 22:33
Това съм го пропуснал .Е с какво е полезен търтея?

iliew
05.02.2015, 22:41
Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н

Може би някой който е работил с top bar кошер. На мен ми се случвало да не сложа навреме основи на отводка , която не е ограничена от преградна дъска и беше изградила два далака от таванката почти до дъното с прекрасно работническо пило .

Mateev
05.02.2015, 22:45
Матеев,
Второто изречение в подписа ти ми се струва, че е един вид параноя, която определено не важи за практиката в пчеларството.
Вероятно това те води към метематическия анализ, който в пчеларството не е приложим

Във всеки един аспект от науката и технологиите се използват модели. Навсякъде факторите са много на брой и част от тях не могат да бъдат отчетени от моделите, но това не е чак толкова съществено. Важното е да се отчетат ОПРЕДЕЛЯЩИТЕ ФАКТОРИ, а дреболиите вече са подробности. Дреболиите променят модела с малко, а не с много.

Помислете си как се изчисляват къщите, мостовете или космическите кораби при толкова много неизвестни фактори. Ами ползват се именно модели, които отчитат само най-важните фактори, и след това се слага някакъв коефициент на запас. Това че даден модел е приблизителен не означава, че трябва да бъде отхвърлен на 100%. Точно обратното - винаги трябва да се използват модели във абсолютно всичко, ако човек иска да вникне в същината на нещата и да разбере как те функционират. Без модел няма и познание - има само субективизъм и самозаблуди. И точно пчеларството и пчелната популация са ярък пример за това, как един модел може да обясни много неизвестни за някои пчелари зависимости.

За който не знае - почти цялата човешка наука в момента се крепи на няколко ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛА, които учените точно и ясно знаят, че те не са напълно верни. Става въпрос за Нютоновата механика, Айнщайновата Теория на относителноста, Квантовата механика, Силните взаимодействия, Слабите взаимодействия, Струнната теория и т.н. В момента караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса и всичко това се базира САМО НА ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛИ. Ако ги бяхме отхвърляли с лека ръка, още щяхме да живеем в първобитно-общинния строй.

Така че недейте сляпо да отричате това, което се вижда на графиките на пчелната популация, а се опитайте да осмислите защо се получават такива криви и как можем да се възползваме от тях в практичното пчеларство.

kuline
05.02.2015, 22:57
Това съм го пропуснал .Е с какво е полезен търтея?

Амии едно полезно действие е примерно помощ при вентилацията.
Жокер
Помисли какви действия извършват пчелите и как би бил полезен търтея.

ch.atanasov
05.02.2015, 23:01
Честно не знам.Давай по разбираемо.Къде вентелират ,на прелката ли?И аз да си допълня поста.На гатанки ли ще играем?

ciko
05.02.2015, 23:48
Голяма част от търтеите стоят в магазините и спомагат за вентилирането на меда.Спомагат за неговото узряване.

h_kirilov
06.02.2015, 04:12
За който не знае - почти цялата човешка наука в момента се крепи на няколко ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛА, които учените точно и ясно знаят, че те не са напълно верни. Става въпрос за Нютоновата механика, Айнщайновата Теория на относителноста, Квантовата механика, Силните взаимодействия, Слабите взаимодействия, Струнната теория и т.н. В момента караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса и всичко това се базира САМО НА ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛИ.

Тук виждам много противоречия г-н Матеев!!! Моля прегледайте си учебниците по физика! Кое от изброените от Вас е закон, кое доказана теория с опитни експерименти и кое е теория доказана само с математически модели и в каква степен те са приблизителни! Много ми допада логиката в постовете Ви изградени с математически модели и лично аз смятам, че съществуват 2 науки (всички други са в следствие от тях) - математика и физика, като математиката е "измислена" за да обясни физиката (със или без нашето разбиране на физиката тя си "съществува"). Това, че караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса никак не се базира на приблизителни модели а на ЗАКОНИТЕ НА ФИЗИКАТА.
Всичко това е off topik, защото явно се вижда, че няма достатъчно информация да се направи КОРЕКТЕН МАТЕМАТИЧЕСКИ модел, който да включва всички фактори влияещи на процесите при използване на строителната рамка и резултатите от това (както споменахте - никой не е направил научен експеримент на тази тема или просто нямаме данни за това).
Е .. на мен явно ще ми се наложи да направя този експеримент и ако има интерес, ще споделя резултатите, колкото и да са несигурни (1 опитно и 1 контролно семейство ;)

Totevski
06.02.2015, 10:28
Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н

Според мен основният параметър, който трябва да се заложи в математическият модел е от колко търтея се нуждае едно пчелно смейство. Говорим за нормално семейство с нормална майка и т.н. Спонмяйки си по памет те варират между 5% и 10%. И следователно със или без строителна рамка търтеите в кошера ще бъдат в тези граници. Не може да мислим, че ако сложим само строителни рамки, то всички те ще бъдат изградени само с търтиеви килиики и обратното - рамки с восъчни основи са изградени само с работнически килиики. Аз имам 20-на Роже-Делон. Орииналната рамка при тях е без восъчна основа. И пчелите си градят рамките според тяхната нужда от търтеи и работнички. На мен ще ми е много интересно ако Матеев заложи в модела примерно 10% търтеи в едно семейство.

Mateev
06.02.2015, 12:04
При майки на 1 година съотношението на пчелите работнички към търтеите е 50.5:1 или това е около 2.0%.
При майки на 2 години съотношението на пчелите работнички към търтеите е 26.9:1 или това е около 3.5%.

За повече подробности разгледайте този документ: https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00890772/document

Ако приемем, че едно силно семейство е около 60 000 пчели, то тогава търтеите ще са максимум 2100 броя през втората година на майката. За поддържането на популацията от 60 000 пчели във всеки един момент от време има около 35 000 килийки, заети с пило, от които търтеевите трябва да са около 1200 бр. Ако приемем, че 200 от тях се намират разпръснати по периферията на рамките с работническо пило, то тогава пчелите изпитват недостиг от само 1000 търтееви килийки, което е само 10% от една ДБ пита, 15% от една ЛР пита или 20% от една Фарар пита.

Съгласно това изследване слагането на една цяла ДБ, ЛР или Фарар пита с търтееви килийки ще принуди майката да произведе ИЗЛИШНО МНОГО ТЪРТЕИ, и това със сигурност ще отнеме ИЗЛИШНО МНОГО РЕСУРСИ от семейството.

Според мене 1/3 ДБ пита с търтееви килийки се явява един ДОСТАТЪЧНО РАЗУМЕН КОМПРОМИС, при който хем не претоварваме семейството и майката с излишна работа, хем в същото време имаме достатъчно силен почистващ акарите ефект. За мене дори вече си реших следното - правя си специализирани ДБ рамки с летвичка на 1/3 от височината. Горните 2/3 придобиват стандартни ЛР размери, и там обтелвам и слагам една ЛР восъчна основа. Долната 1/3 я оставям празна, и това ще ми бъде участъка за строеж на търтееви далаци. Размера на този участък ще бъде 410х60mm. В него има капацитет да се поберат около 1700 търтееви килийки, което е много повече от нуждите на семейството. За да се осемени участъка, майката ще губи само 1 ден от всеки 14 дена, като това ще означава загуба на само 7% от популацията. Рамката ще я сложа в центъра на пилото, защото именно това е мястото, през което преминават най-много пчели, а от там и в килийките ще се прехвърлят най-много акари. На горната летвичка на рамката ще забия едно кабърче, за да мога лесно да я разпознавам и да я вадя без много ровичкане в плодника. Почистването на търтеевите далаци ще го извършвам веднъж на 2 седмици. Ако кошерите са ЛР или Фарар, пак ще направя съответните специализирани рамки, в които пак долната част ще има размери 410х60mm. И рамките пак ще се слагат в центъра на най-горния корпус на плодника.

Ето това вече изглежда РАЗУМНА и ЛОГИЧНА ТЕХНОЛОГИЯ, съобразена с всички фактори в семейството. Кажете си мнението дали не съм пропуснал някой важен аспект.

Pavel_Bs
06.02.2015, 12:21
Има още един фактор - дали годината предразполага към роене.Тогава нуждата от търтеи може да нараства.

Mateev
06.02.2015, 12:56
Дори и да си прав, нали в предложената от мене площ има запас от 50% повече килийки. Считам че е предостатъчно. Все пак говорим за РАЗУМЕН КОМПРОМИС между нуждата от търтеи и отслабването на семейството. При семействата МЕДОВИЦИ този компромис трябва да се придвижи в посока по-силно семейство, а при БАЩИНИТЕ СЕМЕЙСТВА - в посока по-много търтеи.

По принцип всеки един пчелар сам трябва да си реши каква площ ще задели за търтееви килийки. Моето предложение е 410х60mm, и е базирано на някаква разумна логика, както и на изчисления, извършени на базата на НАУЧНИ ДАННИ. Като не ви харесва тази площ, ами увеличете я. Стига наистина да имате някакви ваши си доводи, а не гледане в тавана и почесване зад врата.

Ето как изглежда симулацията при участък за търтеево пило с размери 410х60mm:

3228

Георги Кръстев
06.02.2015, 13:17
Не е ли по-добрия вариянт да се ползват долните 2/3 с ВО за пило, а горната 1/3 за строителна рамка?
В този материал има една подобрена рамка с подвижна горна летва. Мисля, че това трябва да се изпробва!
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia105_spisak.htm

Георги Кръстев
06.02.2015, 13:19
Аз съм си направил лр рамки разделени на 2 с летвичка и съм обтелил доланта полвина. Така във всеки корпус мисля да имам по 1 такава рамка, като преди паша като махнеш търтеите ще ти правям мед в питка за хапване....

Mateev
06.02.2015, 13:32
Искам да напиша още нещо относно технологията на строителните рамки. Ако веднъж човек се хване на хорото, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ГО ИГРАЕ !!! Слагането на рамката е лесно, но ако поради някакви причини пчеларя забрави да я изчисти навреме, ще си вкара автогол. Ще се народят излишно много търтеи, а с тях и ИЗЛИШНО МНОГО АКАРИ. Броя на акарите ще стане много повече, отколкото би бил ако я нямаше строителна рамка.

Така че ако сте решили да ползвате строителна рамка, СТРИКТНО СПАЗВАЙТЕ СРОКОВЕТЕ ЗА НЕЙНОТО ПОЧИСТВАНЕ !!!

Ако ходите нередовно на пчелина и не си записвате коя строителна рамка кога е сложена, по-добре не се захващайте на хорото със строителните рамки.

Търтеевото пило се запечатва на 10-тия или 11-тия ден, и след това търтея се ражда на 24-тия ден. Изчистването на рамката трябва да стане някъде вътре в този период. Изрязването на строителната рамка е най-добре да се извършва на 14-тия ден (2 седмици), когато вече ще е абсолютно сигурно, че далака е изграден, майката го е осеменила, и всички килийки вече за запечатани заедно с акарите вътре в тях. Възможно е да се изреже и на 21-вия ден (3 седмици), но тогава вече много ще се доближите до рисковата зона, в която ще започнат да се раждат търтеи и много-много акари.

галин
06.02.2015, 13:49
Целта е да се изрежат преди кърлежите да станат полово зрели, а това е /по спомен/ 16-18 дни.Затова майките акарки предпочитат търтеевите килийки, не само заради храната, а и трите дни в които оплодените акари стават на дубъл.

Mateev
06.02.2015, 14:03
Не е ли по-добрия вариянт да се ползват долните 2/3 с ВО за пило, а горната 1/3 за строителна рамка?
В този материал има една подобрена рамка с подвижна горна летва. Мисля, че това трябва да се изпробва!
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia105_spisak.htm


Аз съм си направил лр рамки разделени на 2 с летвичка и съм обтелил доланта полвина. Така във всеки корпус мисля да имам по 1 такава рамка, като преди паша като махнеш търтеите ще ти правям мед в питка за хапване....

Аз лично мисля, че за търтеево пило е по-добре да се използва долната част от рамката. Логиката е следната:

За да се прехвърли един акар в търтеева килийка, първо пчелата трябва да го занесе до тази килийка. Ако тази пчела никога не се доближи до поне една търтеева килийка, то тогава акара така и ще си остане върху нея. Къде в кошера е най-посещаваното от пчели място? Ами в ЦЕНТЪРА НА ГНЕЗДОТО, при пилото. Не в горния край - там има венец от запечатан мед, който веднъж направен вече се посещава много рядко. Не и в двата края. Там е същото - има мед и перга, които се посещават по-рядко. Освен това ако една пчела-работничка се грижи за десния край на кошера, тя почти няма шанс да отиде в левия край, където например е сложена строителната рамка. Виж ако рамката е в центъра на кошера, тогава има реален шанс да бъде посетена буквално от всяка една пчела в семейството.

На базата на тази логика най-подходящото разположение на площта за търтеи е следното:

ДБ - в долния край на централната рамка, защото там е пилото. В горния край е венеца.
ЛР - в горния край на долния корпус или в долния край на горния корпус. Тъй като горния корпус е по-лесен за обслужване, аз лично избирам варианта с ДОЛНИЯ КРАЙ на централната рамка от горния корпус.
ФАРАР - най-подходящо място е централната рамка от централния корпус. За по-лесно обслужване обаче аз пак избирам ДОЛНИЯ КРАЙ на централната рамка от горния корпус.

Какво излезе от всичко това? Ами и при трите системи рамки по-доброто място за разполагане на площта за търтеево пило е в ДОЛНАТА ЧАСТ. И при трите системи кошери най-доброто място е рамката да е ЦЕНТРАЛНА, а за по-удобно обслужване и при трите системи рамката се слага в НАЙ-ГОРНИЯ КОРПУС от плодника.

Mateev
06.02.2015, 14:13
Целта е да се изрежат преди кърлежите да станат полово зрели, а това е /по спомен/ 16-18 дни.Затова майките акарки предпочитат търтеевите килийки, не само заради храната, а и трите дни в които оплодените акари стават на дубъл.

Един път запечатани в килийката, кърлежите вече няма как да избягат, така че за мене е важна датата на запечатване, а не датата на полово съзряване на кърлежите.

Ето един цитат от статия във fermer.bg: http://www.fermer.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B7%D 0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-tip277.html

Цитирам:
Възрастините женски кърлежи влизат в килийките с пило непосредствено преди запечатването им (5-6 дни), където се хранят с хемолимфа от ларвите и снасят яйцата си върху тях. Една женска снася 6-10 яйца, но има случаи да снасят до 38 яйца. Женските снасят различен брой яйца според сезона. Най-малък брой снасяния се наблюдават през пролетта и най-много в средата и в края на лятото. От яйцата се излюпват младите кърлежчета, които за 6-8 дни се развиват и достигат полова зрялост. На една излюпваща се пчела са намирани от 1-2 до 18 женски кърлежа.

Следователно ние трябва да изчакаме, докато търтеевите килийки се запечатат, и след това няма значение в кой момент ще унищожим пилото. Важното е само да не допускаме да се родят търтеи, защото съгласно цитата всеки един търтей може да донесе със себе си до 18 акара.

Дамян Дамянов
06.02.2015, 14:20
Мисля си за рамка разделена на две вертикално. Едната част да е с ВО, а другата с пластмасова основа с търтееви килийки.
Според мед тази рамка трябва да се слага 2 пъти в годината в комбинация с ОК, а не профилактично.
Времето беше 14-16 дни и имаше причина, но трябва да намеря точно това което имам на ум.

Набързо я надрасках и не е точна,но трябва да е ясна идеята.
http://s11.postimg.org/guhclmzan/image.jpg (http://postimg.org/image/guhclmzan/)

Pavel_Bs
06.02.2015, 14:27
Доколкото си спомням,акара има способността да пробива капачето и да излиза от килийката,дори и ларвата да е умряла и останала вътре.

Mateev
06.02.2015, 14:34
Доколкото си спомням,акара има способността да пробива капачето и да излиза от килийката,дори и ларвата да е умряла и останала вътре.

Дори и да е така, според горния цитат младите кърлежчета се нуждаят от 6 до 8 дена, за да се развият. Ако и яйцата им се нуждаят от 2-3 дена за излюпване, получават се минимум 8 дена от снасянето на кърлежовото яйце до началото на пробиване на килийката. Ако майката снесе яйцата си 5-6 дена преди запечатването на търтеевата килийка, пак ни остава време около 2-3 дена след запечатването, през което да унищожим търтеевото пило. От тази гледна точка също излиза, че 14-тия ден от слагането на строителната рамка се явява ИДЕАЛНИЯ МОМЕНТ за унищожаване на пилото.

Pavel_Bs
06.02.2015, 15:00
Колега Дамянов,подобни рамки с процеп в средата се предлагат и за по-добро зимуване на кълбото.През процепа,кълбото лесно се прехвърля към другите пити и смъртността от глад намалява значително(така се твърди).

галин
06.02.2015, 15:30
Един път запечатани в килийката, кърлежите вече няма как да избягат, така че за мене е важна датата на запечатване, а не датата на полово съзряване на кърлежите.

Ето един цитат от статия във fermer.bg: http://www.fermer.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B7%D 0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-tip277.html

Цитирам:
Възрастините женски кърлежи влизат в килийките с пило непосредствено преди запечатването им (5-6 дни), където се хранят с хемолимфа от ларвите и снасят яйцата си върху тях. Една женска снася 6-10 яйца, но има случаи да снасят до 38 яйца. Женските снасят различен брой яйца според сезона. Най-малък брой снасяния се наблюдават през пролетта и най-много в средата и в края на лятото. От яйцата се излюпват младите кърлежчета, които за 6-8 дни се развиват и достигат полова зрялост. На една излюпваща се пчела са намирани от 1-2 до 18 женски кърлежа.

Следователно ние трябва да изчакаме, докато търтеевите килийки се запечатат, и след това няма значение в кой момент ще унищожим пилото. Важното е само да не допускаме да се родят търтеи, защото съгласно цитата всеки един търтей може да донесе със себе си до 18 акара.

имам в предвид ето този факт.Цитат от същото:
Мъжките кърлежчета са с кръгло тяло със сивобелезникав или със светложълт цвят, с размери 0,8-0,9 х 0,7-0,8 мм. Те не напускат килийките на ларвите, като след оплождане на женските умират и оставът вътре.

Ако се разпечата или само надупчат килийките, пчелите ще почистят всичко от вътре и дори да останат 38 живи женски кърлежи няма да могат да се възпроизвеждат, но това трябва да стане преди да са оплодени или до 18 ден.След този ден трябва да се изрязва целия далак.

Пояснение исках да направя за хората, които няма да успеят на време.

Георги Кръстев
06.02.2015, 17:32
Матеев ти твърдиш, че семейството ще заслабва с използване на строителна рамка, а как ще обясниш прословутия филм с жената.. техника с лр кошер. С онези 11 рамкови многокорпусни кошери. Не видях слаби семейства, напротив!

Mateev
06.02.2015, 18:16
Попитай нея как го прави, а не мене. Има 1000 начина да се увеличи броя на пчелите-работнички в семейството - качествена майка или втора майка или добавяне на пити с пило или директно раздаване на пчели с черпака ........

Иначе да, твърдя че семейството ще заслабне с използването на строителна рамка, и ще продължавам да го твърдя това дори и да ме сложите на клада, както са го сложили Галилео Галилей. Просто няма как - когато фактите или числата говорят, и боговете мълчат.

2ма пчеларя
06.02.2015, 19:41
Добре де като не използвате стройтелна рамка от къде ще добивате восък?

iliew
06.02.2015, 20:06
При майки на 1 година съотношението на пчелите работнички към търтеите е 50.5:1 или това е около 2.0%.
При майки на 2 години съотношението на пчелите работнички към търтеите е 26.9:1 или това е около 3.5%.

За повече подробности разгледайте този документ: https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00890772/document

Преглеждайки тази статия ми направи впечатление следното :
"The tests began on 18 June 1985 and on 17 June 1986. "
Както много колеги казаха след средата на юни пчелите силно намаляват отглеждането на търтеи и пълнят строителната рамка с мед. Не така стоят нещата обаче през април. Тогава водени от инстинкта си за размножаване те отглеждат много търтеи, всички знаем , че един от първите признаци за роене е увеличаване на търтеевото пило. Това е и другия ефект на строителната рамка - противороевият . Та какво става напролет в едно семейство зазимено само с качествени пити , без търтееви килийки притиснато от инстинкт за размножаване и отглеждане на търтеи ? Ами започва да гради търтееви площи върху поставените восъчни основи , освен ако няма място да си пусне далак или строителна рамка .
Та смятам , че данните за съотношението търтеево пило към работническо трябва да се гледат за периода от 20 март до 20 май за да е коректна сметката . Освен това според мен ползване на строителна рамка след 15 юни си е губене на време с излишни операции, както ни показват и данните в цитираната статия .

Mateev
06.02.2015, 23:49
Точно през Април почти няма акар, защото е избит от пролетното третиране. Многото акар се появява от Юни нататък.

3261

Първата зелена чертичка е ако въобще не се слага строителна рамка. Втората е ако се слага веднъж в седмицата, а третата - веднъж на две седмици, както съм решил да го правя аз. Ако пък го правите всяка седмица, стигате до четвъртата чертичка, при която почти няма акар през целия сезон.

Тази графика е направена при ползване на рутова рамка, в която за търтеево пило са оставили долните 2/3 от рамката.

3262

iliew
07.02.2015, 00:23
Точно през Април почти няма акар, защото е избит от пролетното третиране. Многото акар се появява от Юни нататък.
Ако е избит с третиране няма да се занимавам със строителна рамка . Тук е въпрос на избор с какво и дали да третираш на пролет .

Колкото до графиката аз я тълкувам по следния начин - семействата на които е отстранявано търтеевото пило от 1.3.2006 ежеседмично е черната линия, семейства с отстранявано търтеево пило два пъти в месеца ЗАПОЧНАТО ОТ 1.3.06 - червена линия............семействата на които не е премахвано търтеево пило въобще - зелена линия.
Всички семейства не са третирани с други средства, иначе изследването ще е безсмислено !

Георги Куров
07.02.2015, 12:37
Матеев включи в модела си първи вариант -разход на време и храна за отопление и вентилация на семейството от работнички по време на паша и втори вариант – разход на време и храна за отопление и вентилация на семейството от търтей по време на паша. Като имаш предвид че обема на кошера е удвоен или утроен от зимния обем. Когато няма нужната влага и температура имунната система на семейството е свалена и патогените се развиват . Работничките не могат да заменят търтейте при ОВ, затова трябвада ги има в кошера, когато броя им е много голям намалява продуктивността,също и когато броя им е малък пак намалява продуктивността, трабва да има оптимален брой търтей. Не мога да посоча броя им,но шампионите по добив на мед винаги имат изобилно търтеи. Всеки сам може да реши как да поддържа оптималния брой търтей със или без СР /Строителна рамка/.Има четири фактора които влияят какви килийки ще градят на СР – работнически,търтиеви или трети вид, с неправилна форма и различен размер, аз ги наричам складови:
1.Възрастта на майката.
2.Периода / април до август/.
3. Паша или липсата и.
4.Синхрона между майка и пчели за развитиетона семейството.
Аз работя с ДБ само полистиролни на Парадайс хъни, на СР слагам хоризонтална летва точно по средата. Когато майката е тазигодишна през целия и първи сезон семейството гради само работнически килийки и в края на СР градят складови без да прави търтиево пило по СР.Складовите килийки запълват с нектар.На всяка отводка слагам една, две или три СР през сезона в зависимост от силата и пашата, при отводка може да не се слага изобщо рамка с восъчна основа. Добре изградените СР с работнически килийки оставям за следващия сезон, непълноизградените или изкривени далаци изрязвам за восък.
Когато майката е вече едногодишна /втория и сезон/ или повече градят на СР от април до края на юни в горната част винаги търтиеви, а понякога долу и работнически в зависимост от фактор №4. Юли и август градят предимно работнически килийки и по-малко складови и ги запълват с нектар ако има паша, и да има търтиеви килийки майките несеменят повече неоплодени яйца, но пак зависи от фактор № 4, винаги има изключения.Ако майката е доста стара или повредена и ще правят самосмяна може да семени търтиеви яйца и юли и август- фактор №1.
Мойте магазини са руски стандарт 15.5 см, рамката е 14.5, вътрешното пространство на рамкатае 12 см. Магазините рамки ги слагам без тел и восъчни основи, като стройтелни рамки. Пчелите ги изграждат много, много стабилно поради малкия им размер, няма проблем с центрофуженето. Ако не ми харесва изграденото или е изкривено или е с търтиево пило изрязвам. Така използвам оптимално младите пчели за добив на восък и минимизирам употребатана восъчни основи и време. Когато се сложат два магазина по 15.5 см се получава ДБ плодник с точен размер 31 см, така в този получен втори плодник може да се развива семейството с плодникови или магазинни рамки по избор на пчеларя.Това с дървен кошер трудно ще стане, тъй като тежестта на получения втори плодник с питите е много голяма и сам пчелар трудно ще се справи. Надявам се,че ще ви бъде полезен този опит.

радо
07.02.2015, 13:12
затова трябвада ги има в кошера, когато броя им е много голям намалява продуктивността,също и когато броя им е малък пак намалява продуктивността, трабва да има оптимален брой търтей. Не мога да посоча броя им,но шампионите по добив на мед винаги имат изобилно търтеи. Всеки сам може да реши как да поддържа оптималния брой търтей със или без СР /Строителна рамка/
Оптималния брой на търтейте не зависи от наличието на СР от нея зависи само количеството отгледано пило.Вече зрелите търтей са свободни и отиват там където се грижат/хранят/ най добре за тях и затова в най силните семейства медовици има винаги много търтей.

Mateev
07.02.2015, 15:41
Въпросът е търтеи ли ще гледаме (и така ще увеличаваме акара) или ще се борим с този акар, жертвайки търтеите? Междинен път според мене няма. Междинния път всъщност е нищо да не правим, пък нека пчелите сами да си решават къде ще слагат търтееви килийки и къде - работнически. Те така или иначе и сега това си го правят без наша намеса.

Ако все пак искаме да се намесим в този естествен природен процес, първо трябва да решим в каква посока ще бъде нашата намеса. И след като вече сме решили да полагаме допълнителен труд за тази намеса, трябва точно и ясно да знаем какво искаме да постигнем. Ако искаме да намалим акара - строителна рамка и рязане на далаците на всеки 14 дена. Ако искаме да увеличим търтеите (и акара) - строителна рамка, без да отнемаме търтеевото пило. Не може едновременно да се намесваме и в двете посоки, защото хем ще полагаме много труд, хем няма да постигнем никакъв ефект по отношение на акара.

Възможен е само един междинен вариант, но той е разделен по време - например произвеждаме търтеи до края на месец Май, защото те тогава са нужни най-много, а след това се чистим от акара до края на септември, защото популацията му много ще е нарастнала с тези майски търтеи.

ch.atanasov
07.02.2015, 15:52
Ако имаме добро средство срещу акара ,нужна ли е цялата гимнастика.Нека някой колега сподели ,след изрязване на далаците ,как извлича восъка.

Mateev
07.02.2015, 15:59
Далаците се сваряват се във вода. Личинките и боклуците изплуват най-отгоре, където се изгребват, или падат на дъното, където има 2-3 пръста вода колкото да не загаря восъка.

ch.atanasov
07.02.2015, 16:10
Не се ли налага някакво пресоване -прецеждане?Вижда ми се доста трудоемко.

Mateev
07.02.2015, 16:18
Пресоване се налага само когато се слага восък от стари плодникови пити, защото в тях има люспи от обвивката на пилото. Пресоване се прави и за восъчните разпечатки, за да се отдели меда. При всички случаи след пресоването пак трябва да се мине през варене/топене, така че няма отърване от него.

радо
07.02.2015, 16:25
Нека някой колега сподели ,след изрязване на далаците ,как извлича восъка.
Аз лично ги топя в тенекия от тези дето вече не стават за мед или от сирене.Слагам малко вода след като заври слагам постепенно далаците и така докато нивото стане такова ,че да мога лесно да я изсипя важното е восъка да няма остатък от мед и да тръгва да кипва без да се изпусне момента прецежда се през по едро сито примерно това за дъната така се обира едрия боклук вече след изстиване ситния отпадък е на дъното на калъпа и се изстъргва до чист восък за по светъл се слага ОК но при далаци това не е нужно.

ch.atanasov
07.02.2015, 16:26
Старите пити до сега ги изгарях ,но след като прочетох в темата за восъка технологията ,сменям тактиката.Написаното сочи за лесно добиване на доволно количество восък.Тази година ще пробвам ,най вече при тази цена.

icofly
07.02.2015, 22:47
Старите пити до сега ги изгарях ,но след като прочетох в темата за восъка технологията ,сменям тактиката.Написаното сочи за лесно добиване на доволно количество восък.Тази година ще пробвам ,най вече при тази цена.

Няма да станеш Хаджия от старите пити,аз ги топя в парова восокототилка/нямам преса/,както и всичко останало/далаци,разпечатки/,после претопявам и фасонирам!Имам въпрос:как определяш,кои са стари пити?
И да не е спам по темата ще кажа,аз не ползвам строителни рамки,аз слагам плодникови рамки с основи през магазина,2-ра до пилото,така изграждането става по правилно и всяка седмица режа далаци.Ако нямам нужда от градеж на нови слагам стари дори и за бракуване.Най мнодо восък от разпечатките,работя с 12 рамкови ДБ с 2 магазина в долния 11 пити със тази за строеж в горния 10,работя с парен нож!
Добив 1-1.5 от семейство!Малко ли е нормално ли е май не е обсъждано.

kuline
07.02.2015, 22:54
Старите пити до сега ги изгарях ,но след като прочетох в темата за восъка технологията ,сменям тактиката.Написаното сочи за лесно добиване на доволно количество восък.Тази година ще пробвам ,най вече при тази цена.
Ти да не се топлиш с восъчни пити, как ще ги изгаряш? Или ни засилваш.

ch.atanasov
07.02.2015, 23:11
Няма да станеш Хаджия от старите пити,аз ги топя в парова восокототилка/нямам преса/,както и всичко останало/далаци,разпечатки/,после претопявам и фасонирам!Имам въпрос:как определяш,кои са стари пити?
И да не е спам по темата ще кажа,аз не ползвам строителни рамки,аз слагам плодникови рамки с основи през магазина,2-ра до пилото,така изграждането става по правилно и всяка седмица режа далаци.Ако нямам нужда от градеж на нови слагам стари дори и за бракуване.Най мнодо восък от разпечатките,работя с 12 рамкови ДБ с 2 магазина в долния 11 пити със тази за строеж в горния 10,работя с парен нож!
Добив 1-1.5 от семейство!Малко ли е нормално ли е май не е обсъждано.

Кои са стари пити ли?При мен са, по стечение на обстоятелсвата над 10г.Градежа на нови го правя по същия начин ,втора рамка през магазина.

ch.atanasov
07.02.2015, 23:16
Ти да не се топлиш с восъчни пити, как ще ги изгаряш? Или ни засилваш.

Не се топля с восъчни пити.Горях ги защото са много стари и не знаех вярната технология.Някъде писах ,че до преди няколко години не купуваха при нас восък.

kuline
07.02.2015, 23:17
Кои са стари пити ли?При мен са, по стечение на обстоятелсвата над 10г.Градежа на нови го правя по същия начин ,втора рамка през магазина.

Не искам да ти се налагам, но можеш и по-рано да започнеш с новите пити т.е. преди да сложиш магазина(естествено ако не ги зазимяваш с магазина). Градежа можеш да го почнеш още с цъфтенето на джанката, до откритото пило, защото там са младите пчели, които хранят пилото и имат способността да отделят восък.

icofly
07.02.2015, 23:28
Според това дето го пише по книгите,най много 4 години,но щом вдигнеш рамката на слънцето и тя прозира можеш да я използваш още!Най добре зимуват на пити преди бракуване,най много ризи са оставени в тях и задържат топлината!На нови пити не зимуват комфортно,така от наблюдения,може и да греша:)

ch.atanasov
07.02.2015, 23:31
Да ама при мен почват да градят след 20 май.Джанките цъфтят 60 дена по рано.Затова първо слагам магазинна основа и ако е добре пускам голяма.Миналата година имаше повече рапица и градяха по -рано.Като премина рапицата градежа спря и имаше за брак.

kuline
07.02.2015, 23:38
Като премине рапицата и нямаш друга паша по-скоро е необходима да сипваш по малко сироп, за да имитираш приток на нектар и няма да имаш проблем с градежа.
Знай, че захарния сироп не се слага само, за да увеличиш добива на мед(както изтъкват някои специалисти тук), а и за да имитираш паша и се множат пчелите.

ch.atanasov
07.02.2015, 23:39
Според това дето го пише по книгите,най много 4 години,но щом вдигнеш рамката на слънцето и тя прозира можеш да я използваш още!Най добре зимуват на пити преди бракуване,най много ризи са оставени в тях и задържат топлината!На нови пити не зимуват комфортно,така от наблюдения,може и да греша:)

Да прав си за зимуването.Питите ми са добре изградени ,но са стари.От две години ударно подменям ,но трудно насмогвам.Интересното е че едното ми изчезнало семейство е на изцяло нови рамки.

ch.atanasov
07.02.2015, 23:44
Като премине рапицата и нямаш друга паша по-скоро е необходима да сипваш по малко сироп, за да имитираш приток на нектар и няма да имаш проблем с градежа.

До кориандъра друго няма.Храня веднаж седмично по една стандартна хранилка.Може там да е проблема.

kuline
07.02.2015, 23:49
Не знам какво имаш в предвид като казваш една стандартна хранилка, предполагам 800 мл. Това според мен е малко за една седмица на безпашие, но ти си знаеш.

ch.atanasov
07.02.2015, 23:57
Мисля ,че проблема е по-скоро в недостика на прашец.Само със сироп май не отделят восък.Тази година ще пробвам с подхранване два пъти седмично.

kuline
07.02.2015, 23:59
Ти да си чувал някой да дава прашец?

icofly
08.02.2015, 00:02
Не знам какво имаш в предвид като казваш една стандартна хранилка, предполагам 800 мл. Това според мен е малко за една седмица на безпашие, но ти си знаеш.

Стандартната не събира и половинка,зависи от наклона!

ch.atanasov
08.02.2015, 00:04
Да чувал съм разни работи.Някои имат в излишък ,даже добиват за продан.Аз се мъча с хлебна мая и витамини.

kuline
08.02.2015, 00:09
О.к. сложи в сиропа някакъв стимулант за майката, било то стартовит или мая или нещо друго и ще разбереш, че от прашеца няма нужда, но както ти казах ти си преценяваш.
Не знам от колко време се занимаваш с пчеларство, но има доста неща тепърва да установиш.Успех!

icofly
08.02.2015, 00:19
Защо ти е прашец за строжа,това са белтъчини и са за кърмовата храна!

ch.atanasov
08.02.2015, 08:26
Добро утро на двамата колеги .Благодаря за проявения интерес.Все пак когато пишете някои работи ,хвърляйте по едно око на профила ,на опонента.За храненето и градежа в моите книги пише ,че за да отделя восък пчелата трябва да поема обилно нектар и прашец.Успешен ден.

pojara
08.02.2015, 10:28
Аз топя далаци и разпечатки с парна соковарка.За хората с малко кошери върши чудесна работа.https://www.youtube.com/watch?v=5-KLsmf_zCM

Mateev
08.02.2015, 11:58
Далаци, разпечатки и светли пити могат да се топят във всякакъв съд, който може да се нагрява по всякакъв начин. Единственото важно условие е водата на дъното. Тя изпълнява следните роли:

1. Ролята на терморегулатор. Водата кипи при 100 градуса и докато не изкипи цялата, не позволява температурата в казана да нарастне над 100 градуса.
2. Ролята на индикатор за край на нагряването. Започне ли водата да кипи, на повърхноста на восъка се появяват нейните мехурчета, и това е критерий да изключите котлона, газовата горелка или да извадите дървата под казана.
3. Ролята на разтворител. Меда е по-тежък от восъка и пада на дъното, където се разтваря във водата. Ако я нямаше нея, меда щеше да изгори, почернее и влоши цвета на восъка.

Единственият проблем при ваденето на восъка са тъмните пити. Проблемът са шлюпините, които имат форма на пчелни килийки. Колкото и да го топите восъка, винаги в тези килийки остават недоизцедени капчици восък. За да се вземе и този восък, всяка една килийка трябва да бъде унищожена. Например смачкана, нарязана, смелена или каквото там друго ви хрумне. Важното е останалите боклуци да са дребни и да нямат чашковидна форма, в която да се задържа стопен восък. Тези боклуци се изсипват в същия съд (казан) и се топят по същата технология. Ако са по-леки, изплуват на повърхноста и се изгребват с черпак. Ако са по-тежки - падат на дъното във водата.

Миналата година правих експеримент с един най-обикновен ръждив варел за варене на буркани с компот. Сложих го на двора и разпалих огън под него. На дъното сложих 4 пръста вода и след това цял ден хвърлях в него восък и го топих. Изплувалите боклуци ги изгребвах и изхвърлях - стават за тор в градината. Стопения восък може да се изгребва с някакъв съд и да се излива в калъпите (използвах пластмасови легени по лев-два). На негово място се слагат нови пити или далаци и така цял ден. Накрая на деня се излива в легени и течноста от казана, включая и водата от дъното. И което си е восък се втвърдява в легените, а което си е вода - остава течно и се излива в градината. Това е.

Ако във втвърдените калъпи от восък има боклуци, то те са или на повърхноста, или на дъното на калъпа. В центъра сърцевината е от идеален чист восък. Боклуците от дъното се изстъргват с нож. Те падат сравнително лесно (ронят се). Стърже се с нож дотогава, докато спре да пада ронещата се чернилка. Боклуци на повърхноста има рядко, и обикновенно това са изплували тела на пчели или личинки. Изглеждат като тъмни петънца, които лесно се изчоплят с джобно ножче.

Естествено при изливането на восъка в легените може да се използва и цедка, която ще спре по-едрите боклуци, но според мене това не е задължително. Така или иначе всички боклуци са или по-леки, или по-тежки от восъка, в резултат на което те задължително изплуват или потъват в процеса на изстиване на восъчния калъп, и след това се почистват с нож.

Mateev
08.02.2015, 12:47
Всичко това с топенето на восъка не е по темата, но е свързано с темата. Освен това хората започнаха да задават въпроси, което означава, че е най-добре именно тука да им се отговори.

За тези от вас, които искат да имат ПЕРФЕКТЕН ВОСЪК с цел продажба на по-висока цена или пък за ползване в биологичното пчеларство, предлагам и втората част от технологията. Тя се състои от повторно топене, отстояване в казана в разтопен вид и след това внимателно изливане в калъпите. Когато восъка престои няколко часа в разтопен вид, без да се разбърква, тогава дори и най-финните боклуци постепенно се утаяват на дъното.

За да се приложи тази технология на финно пречистване вече е необходимо да имате хромникелов казан. Железен, меден или поцинкован не става, защото те променят цвета на восъка към зелено, кафяво или бог-знае какво в зависимост от съответния метал на казана. В медени казани восъка позеленява, а в железни - покафенява. Затова си е най-добре да е от хромникел, като при него дори и зеления или кафявия восък отново могат да бъдат възвърнати до жълт цвят. На дъното на казана пак има няколко пръста вода, но непосредствено над нея трябва да има кранче за източване. Кранчето трябва да е от тези с въртяща се сфера. Нагряването е хубаво да бъде електрическо и да има терморегулатор, настроен на 80 градуса. Това е безопасна температура, при която восъка може да стои дълго време без да покафенее и да замирише на изгоряло. В казана се зареждат восъчните калъпи, като предварително е добре да бъдат натрошени на по-малки парчета, за да се стопят по-бързо. Напълнения с восък казан се оставя минимум една нощ (10-12 часа), от които 5-6 часа отиват за топене, а останалите - за бавно утаяване. Колкото по-дълго време се остави за утаяване, толкова по прецизно восъка ще се разслои на такъв с идеално качество (отгоре) и такъв с финни боклуци (отдолу). Докато се извършва утаяването, казана не се разбърква и не се клати.

На сутринта (или в края на утаяването) се отваря страничното кранче и восъка се източва в малки легени, предварително напръскани с воден разтвор от PERWOLL с концентрация около 4-5 грама на литър вода. Това се прави с цел восъка да не залепва за стените или дъното. Обикновенно първия леген е с тъмен восък, а във всички останали восъка е с перфектно жълт цвят. Тази технология я използваме и при восъчните основи. Ако казана не го разбъркваме и го оставим да се утаи достатъчно дълго време, след това първите стотина основи излизат кафяви, и след това останалите са перфектно жълти - по-жълти дори и от начално поставения восък.

Дамян Дамянов
08.02.2015, 21:22
Още малко идеи:

Забравете за киселина във восъка. Замислете се какво се случва с метала като влезе в контакт с киселината. Това което се използва в заводите е с друга цел и е сярна киселина и то на етап 3 или 4. За по-добър цвят се използва H2O2 или така наречената кислородната вода. Всеки съд от метал способен да създава оксид, ще го направи. Вземете монета от 1,2 или 5 стотинки и я пуснете в кислородна вода. Ако използвате съд от мед(Cu), то восъка ще стане зелен. Същото се случва с всяко загряване на този съд(дори и да няма кислородна вода). Водата трябва да е дестилирана и точно заради наличието на Калций, Фосфор и др се използва киселина, но някой чул от някъде си и си играем на развален телефон. Как да си дестилирате вода може и сами да се сетите. pH на восъка се изследва и ако искате да продавате на добра цена, то е абсурд да използвате киселина.

Колкото по-малко пъти и на по-ниска темп се загрява восъка, толкова по-добре.

Най-добре е восъка да се прави на гранули, защото по-лесно се топи после, а и производителя на основи или завода ще го оцени(ако имат акъл в главата).

Питите може да се прекарат през електрическа месомелачка (или за домати), но оборотите трябва да се намалят(да не се слепва восъка от темп). Ако се слепва, то измислете как да капе малко вода във месомелачката(примерно: система за банка глюкоза)

След мелачката, надробените пити(каша) се слагат във варел с вода(пластмаса) и се бъркат. 1-2 дни стигат за премахването на много от батака и меда.

Изстиването трябва да е възможно най-бавно, добра идея е да се използва вата за изолация. Също така е добре да се прави във висок съд с малко Ф, защото батака става по-плътен и по-малко восък се губи. Бавното изстиване помага за утаяването, а иначе трябва да държите температурата висока и дълго време(изразходвате много енергия).

Георги Кръстев
08.02.2015, 22:22
Матеев и аз топя също както ти си топил у вас с казан. Но след като изгреба плуващите частици(с един самоделен надупчен черпак) ги събирам в кофи. Събирам и остърганата троптина от питите... и накрая я преварявам пак! Стопих много пити, разпечатки и далаци, изкарах 80 кг восъка, а от това дето ти го хвърляш аз икзарах още 4 кг чист жълт восък. При топене на малко пити не си струва, но при големи количества килограм по килогра.... си се трупат.

Относно строителната рамка, аз мисля, че ако използваш горната половина с редовни килийки и в горен корпус ще имаш там венец с мед!

icofly
08.02.2015, 23:34
Ей,колеги не виждам за какво толкова се притеснявате за качеството,топиш прецеждаш продаваш/заменяш/!Ако щете сто пъти го топете и калибровайте за 1кг-10 основи,или 13 с доплащане!Никой от производителите на основи няма да ти даде повече от това!

За тези с по малко семейства,когато бракувате стари пити,начупете ги и поставете в топла 40-45 градуса вода да престоят,като сменяте водата,"ризите"дето са се люпили пчелите набъбват и при топенето не поемат восък:)

Mateev
09.02.2015, 00:19
Те и при варенето не поемат восък, но понеже са оформени като чашки, пълнят се с восък, които изтича от долната страна, но остава в чашките от горната страна на плаващото парче от питата. И докато това парче не се смачка или разруши, чашките от едната страна винаги ще са пълни с восък. Тоест виновни са не самите шлюпини, а това че са оформени като чашки.

iliew
09.02.2015, 23:56
В една ЛР пита има около 300 грама восък . При поставяне на строителна рамка от 30 март до 30 юни и изрязване на всеки две седмици ще добием около 1,8 кг чист восък от кошер което по 12 лева прави около 22 лева или около 4 кг мед . Без да сме сигурни , че строителната рамка намалява добива на мед , печелим от нея 4 кг под формата на восък и като бонус по-малко акар .
П.П. В полунощ, с около 1 промил алкохол може и да съм направил грешка в сметките :-)

borislav aleksandrov
10.02.2015, 00:14
древните гърци са избелвали восъка като са го оставяли на начупен на малки парчета в големи съдове на слънце за 2-3 дни като се е внимавало восъка да не започне да се топи, след това са го стопявали в морска вода и изливали в съдове след изстиването на восъка отново са го начупвали на парчета и са го оставяли на слънце и накрая са го стопявали окончателно в чиста питейна вода

icofly
10.02.2015, 00:23
древните гърци са избелвали восъка като са го оставяли на начупен на малки парчета в големи съдове на слънце за 2-3 дни като се е внимавало восъка да не започне да се топи, след това са го стопявали в морска вода и изливали в съдове след изстиването на восъка отново са го начупвали на парчета и са го оставяли на слънце и накрая са го стопявали окончателно в чиста питейна вода

Но са го използвали за нещо друго не за основи;)

Ангел Йосифов
21.02.2015, 17:34
3511
Слагам ср. при зацъфтяване на джанката.Едновременно с нея,на другия край на пилото, поставям и първата рамка с во.Работя с ДБ.Когато се изпълни плодника от магазина пускам плодникова рамка и т.н.Редовно изрязвам далаците след,като повечето пило е запечатано.Ако далака е с раб.пило не го изрязвам,а поставям друга рамка.Изрязвам далаците до началото на липата след това ги оставям.Далаците,които се изграждат в последствие се превръщат в медови рамки.Ако в замедените СР не е отглеждано пило изрязвам далаците за консумация,а ако е отглеждано пило ги използвам за подхранване при есенното нарастване зад преградна дъска.Някои ср не съм ги изваждал.Като се пооправи времето ще снимам.
За 2014 добива на мед е; едномайчно-40кг,двумайчно(лежак 24) +100кг.

Тази "строителна" рамка за последно е изрязвана след липата.До края на септември рамката беше изградена и почти пълна с мед,а в момента има около 500-600грама.В тези далаци нее отглеждано пило и ако на нейно място(в края на юни) бях поставил празна плодникова рамка щях да я оставя в кошера като крайна-медова.Понеже е изградена с търтиеви килийки,което ще рече,че рамката побира повече мед-щеше да пасне идеално за медова.Таз година със сигурност ще спестя 4-5 броя во на кошер.


3511

Ivan Mankov
21.02.2015, 19:10
Една моя късна отводка зимува и на две строителни поради дефицит на изградени рамки . Едната беше до горе плътно с прашец , а другата с късен ливаден мед .След 15 дни ще започна свиване и ще ги освободя . От края на април отново атака!judge;

Nik_m
21.02.2015, 19:37
Правих опит с еднакви кошери по сила едни със строителна рамка други без. Не видях разлика в развитието на семействата пролетта, в тези без строителната рамка търтеевото пило беше почти колкото на тези със строителна рамка но разхвърляно из другите рамки. Пробвах след това с по 2 строителни рамки, но не искаха почти да работят на 2рата. В последствие тези без строителната рамка отслабнаха защото имаше голямо опаразитяване от акара, но там грешката беше моя защото ползвах само 1 препарат който се оказа скъп и неефикасен. На строителната рамка правят също много хубави маточници.
Според мен 1ЛР рамка е оптималния вариант и е много полезна.

Ангел Йосифов
21.02.2015, 19:56
Една моя късна отводка зимува и на две строителни поради дефицит на изградени рамки . Едната беше до горе плътно с прашец , а другата с късен ливаден мед .След 15 дни ще започна свиване и ще ги освободя . От края на април отново атака!judge;


Прашецовите далаци са голям деликатес.На прясно изграден далак изрязвам прашецовите участаци и ги хапваме със семейството ми.Трябва да отбележа,че това не бих го правил при цъфтеж на рапица или слънчоглед.

marianski
21.02.2015, 20:00
Като изрязвате строителната рамка какво правите ако майката е на нея ,а тя в повечето случай ще е на нея не става да я тръснем рамката с майката ,защото може да я повредим. Вие как процедирате с майката?

Nik_m
21.02.2015, 20:09
Като изрязвате строителната рамка какво правите ако майката е на нея ,а тя в повечето случай ще е на нея не става да я тръснем рамката с майката ,защото може да я повредим. Вие как процедирате с майката?
Ако изрязваш питата докато е прясно осеменена има голяма вероятност майката да е там, но ако ги изрязваш когато е с запечатано пилото е много малка вероятноста. Не търся майка, направо тръскам пчелите и режа.

valaz
21.02.2015, 20:12
Като изрязвате строителната рамка какво правите ако майката е на нея ,а тя в повечето случай ще е на нея не става да я тръснем рамката с майката ,защото може да я повредим. Вие как процедирате с майката?

Ако изрязваш далака, преди да бъде запечатен, има голяма вероятност майката да е върху него. Така, преди години си ликвидирах цяло семейство, като по невнимание ликвидирах майката при изрязването на далака. Сега чакам да го запечатят и такъв проблем повече не съм имал.

Ivan Mankov
21.02.2015, 20:33
12 ДБ с 2 строителни и се застъпват през 7 дни и ефекта мисля че е удовлетворяващ ! А ако всичко е записано в тефтера майката не трябва да е на СР но има и изключения ,така че и оглеждане !

Ivan Mankov
21.02.2015, 20:55
Прашецовите далаци са голям деликатес.На прясно изграден далак изрязвам прашецовите участаци и ги хапваме със семейството ми.Трябва да отбележа,че това не бих го правил при цъфтеж на рапица или слънчоглед.

Аз , Ангеле също бих ги използвал по същия начин но трупам резерви за един Фараров проект та ми се ще да съм подготвен с храна на магазинни рамки !:pilot:

Ангел Йосифов
07.04.2015, 17:59
Днес изрязах първите далаци....Но,оказа се,че при майките изведени през втората половина на лятото,далаците са с преобладаващо работническо пило.При тях НЕизрзвах далаците,а само разпечатах търтиевото пило.

спартак
07.04.2015, 18:14
Ачо, вчера показа снимки със сняг,а днес далаци режеш. Кога се стопи тоз сняг. Иначе и аз ползвам от подобрените СР.

ch.atanasov
07.04.2015, 18:54
Колега ,това Видин ,Раковски ,къде се намира?

Ангел Йосифов
07.04.2015, 19:11
Далаците са от Видинско.В гр.Раковски вече нямам пчели(засега).А снежните снимки са от прохода Петрохан малко над Бързия.

Дамян Дамянов
05.07.2015, 13:04
Моята основа я градят много добре :laughing:
Интересно ми е дали ще вържат добре страничните.


http://s30.postimg.org/ottfgnjh9/CAM00912.jpg (http://postimg.org/image/ottfgnjh9/) http://s7.postimg.org/fm77t7x8n/IMG_20150705_113620.jpg (http://postimg.org/image/fm77t7x8n/)

Недялко Атанасов
06.07.2015, 07:45
Моята основа я градят много добре :laughing:
Интересно ми е дали ще вържат добре страничните.


http://s30.postimg.org/ottfgnjh9/CAM00912.jpg (http://postimg.org/image/ottfgnjh9/) http://s7.postimg.org/fm77t7x8n/IMG_20150705_113620.jpg (http://postimg.org/image/fm77t7x8n/)

Бурна паша.

freddie46
05.01.2016, 14:51
Аз използувам рамка която е преградена на две по хоризонтал.Така мога да изрязвам според градежа една от двете половини.Пчелите се прехвърлят да градят изрязаната и го правят по-бързо отколкото е една цяла.Изкарват се и добри количества восък.Най-добре е далака който ще се реже да е със запечатано пило и да се внимава за майката къде е.

Svetlyo
26.03.2016, 22:21
6392 They then build their beeswax combs downward, attachingthem to the cavity’s roof and walls and leaving small passageways
along the edges. The combs consist mainly of the smaller,
worker cells, with about 15% of the comb area devoted to the larger,
drone cells. These are normally produced in discrete patches on the
edge of the combs, as shown in Figure 2.7.
------
Което разбирам така, че когато снася търтеево пило то съставлява 15% от всичкото пило и дори и в кошер, майката не може да бъде ограничена да не снесе тези 15 % независимо дали слагаме или не строителни рамки. Нека практиката проговори...

iliew
26.03.2016, 22:34
------
Което разбирам така, че когато снася търтеево пило то съставлява 15% от всичкото пило и дори и в кошер, майката не може да бъде ограничена да не снесе тези 15 % независимо дали слагаме или не строителни рамки. Нека практиката проговори...

Ако има строителна ги снася предимно на нея, ако не - градят търтееви килийки където те си решат. ;)

Svetlyo
26.03.2016, 22:44
Ако има строителна ги снася предимно на нея, ако не - градят търтееви килийки където те си решат. ;)
Това ми стана ясно. Въпросът е друг. Има ли майката заложен лимит от 15%, независимо дали говорим за 3,4 или 5 пити с пило. Защото, ако е така, нечия теория яко куца ;)

Недялко Атанасов
28.03.2016, 21:32
Първо, Майката има заложени ​гени ,спрямо тях и процентите който гадаете.

valaz
29.03.2016, 08:09
Основен въпрос:
Вариант А - Майката има заложен лимит за снасяне на неоплодени яйца - примерно 15 %. С изрязване на търтеевото пило, намаляваме популацията на търтеите, което би довело до увеличаване на добива на мед.
Вариант Б - пчелното семейство се стреми да отгледа определено количество търтеи. Ако периодично изрязваме търтеевото пило, това ще стимулира пчелите да възстановят нарушения баланс между пчели и търтеи и ще градят повече търтееви килийки и майката ще снася повече търтееви яйца в тях? Така ще водим борба с вароатозата, ще добием повече восък, но и същевременно ще отслабим семейството и ще намалим добивите на мед.
Кое от двете твърдения е вярното?

Mateev
29.03.2016, 08:31
Основен въпрос:
Вариант А - Майката има заложен лимит за снасяне на неоплодени яйца - примерно 15 %. С изрязване на търтеевото пило, намаляваме популацията на търтеите, което би довело до увеличаване на добива на мед.
Вариант Б - пчелното семейство се стреми да отгледа определено количество търтеи. Ако периодично изрязваме търтеевото пило, това ще стимулира пчелите да възстановят нарушения баланс между пчели и търтеи и ще градят повече търтееви килийки и майката ще снася повече търтееви яйца в тях? Така ще водим борба с вароатозата, ще добием повече восък, но и същевременно ще отслабим семейството и ще намалим добивите на мед.
Кое от двете твърдения е вярното?

И двете твърдения са верни, защото последствията от тях се проявяват по различно време. При вариант Б последствията ще се проявят веднага, а при вариант А - чак след 30-60 дена. В същото време и двете твърдения може да се окажат неверни, защото те зависят и от други външни фактори. Например има ли паша и в кой точно период от време я има - сега веднага или след 2 месеца.

С две думи - няма точна и ясна корелация между количеството на търтеевото пило и количеството на събрания през сезона мед. Дори и да има някаква зависимост, тя е сложна и зависи от много други фактори, влиянието на някои от които не е изяснено до ден днешен.

iliew
29.03.2016, 08:32
Строителна рамка един брой ЛР, изрязвана 4 пъти през 2 седмици -добив на мед 70 кг.

дядо борю
29.03.2016, 08:37
При силна паша е така,но при по слаба изразходваш много енергия на пчелите за тия16 000 търтееви личинки,ако ги чакаш да запечатат

бат тянко
29.03.2016, 12:32
Търтеите, не са само в тежест! Освен, че малко помагат за добив на восък, и снижават популациите на акара. Те, освен това през топлите дни помагат на семейството да вентилира кошера. Което, съвсем не е за подценяване!

Георги 1974
29.03.2016, 13:02
Ако не беше борбата с акара лично аз не бих ги закачал. Явно има някаква причина пчелите да ги отглеждат те си определят броя им кога са в повече ги гонят.

Георги 1974
29.03.2016, 13:11
Ще копирам от нета Ода за търтея жребец един пчелар който ги защитатва: Търтейкар ли си, добър си пчелар

Започнах да пчеларствам с две пчелни семейства. Тогава ме обучаваха да избивам търтеите – да ме прости Творецът! За съжаление тази насадена от сто години практика се шири и сега – погледнете в пчеларските магазини и ще откриете търтеуловки. Сега приемам, че търтеите са уникални същества, които и само които, чрез т. нар. търтеев фон управляват естествената наследственост на локалната популация.
Напластеният негативизъм спрямо търтеите се дължи на научното затъмнение за тяхната роля. Ако отгърнем Българската пчеларска енцикопледия ( Земиздат, 1971, стр. 356 ), ще прочетем :
- ,, Едно пчелно семейство може да се развива и без всякакви търтеи“. Години наред науката препоръчваше да се подържат в обществените и опитните пчелини по няколко бащини семейства и толкова!
Как може да се ориентира пчеларят във всичко казано до тук? На първо място стои необходимостта всяко пчелно семейство да се чувства биологично щастливо, като отгледа още рано напролет търтеи. Радостта на пчелите идва още със залагането на първите търтееви килийки. Някой може да възкликне, че това е много странен не поднасян досега възглед. Напротив, твърде отдавна е писано по този въпрос, но популяризираната досега у нас теория за онеследяване фетишираше доминантната роля на пчелната майка, без да анализира груповата наследственост при пчелите. Теоретици и практици се надпреварваха да доказват как се селекционират пчелни майки, но наука за търтеите у нас няма. Така пчеларите стигнаха до извода, че може и без търтеи, а селекционерите продължиха да поставят в кавички понятието търтеев фон.
Практиката по отглеждане на търтеите е перфектно поднесена в статията на Юли Шнайдер ( Германия ), ,, Търтейкар ли си, добър си пчелар“ ( сп. ,, Добър пчелар“ бр. 4/ 1934). Ето какво споделя авторът:
,, Всички се учудват на силните ми семейства и винаги ме питат как успявам. Отговарям им, че всичко се дължи на търтеите. В кошера настъпва истински възход, когато в килийките са снесени търтееви яйца. Това показва, че в семейството настъпва полова зрялост, а тя е съпътствана от кипящ живот ...“
Винаги в края на април в кошерите имам търтеи. Но трябва да знаете, че в нито една пита не трябва да има търтееви килийки. Още на 15 март в средата на гнездото поставям празна рамка, към чиято носеща летва съм прикрепил двусантиметрова ивичка восъчна основа. Пчелите веднага се улавят на гроз и започват да градят. След две седмици преглеждам изградената пита. Ако е с работнически килийки, я дръпвам настрана и на нейно място поставям отново празна рамка. Тя непременно ще бъде изградена с търтееви килийки и пчелната майка веднага ще я осемени. След полагането на яйцата семейството тръгва с всичка сила напред. Празната рамка трябва да се поставя винаги в средата на гнездото, където е най-топло, защото търтеите обичат топлината и защото само от новоизградени килийки се излюпват едри и юначни търтеи.
....У вас, в България, в двата долни ъгъла на гнездовите пити, имате търтеиви килийки, макар, че сте поставили восъчни основи за работнически килийки. Безсилни сте да се борите срещу този навик на пчелите и в тези ъгли се излюпват много търтеи. Отсечете тези ъгли и ги и заменете с работнически килийки и ще видите, че царицата ограничава снасянето на търтиеви яйца само в новоизградената пита на поставената за целта рамка. Поставяйте после нови восъчни основи и по техните ъгли няма да има нежелан градеж. Знайте, че тази средна пита е Самсоновият стълб на кошера. Не бива да допускаме излюпване на търтеи от стари пити. Те ще бъдат джуджета. За многото търтеи не винете царицата – вие сте виновни, защото не сменяте старите пити и не умеете да си подреждате кошерите. За това пчелите ви жилят. Имате ли едри търтеи, стараете ли се да бъдете добри търтейкари, ще имате и кротки пчели. Аз и Скленер облагодарихме пчелите, чрез търтеите. Затова пчелите ни са кротки като овчици и не обичат да се роят. „
От три четири години практикувам монтиране на тесни лентички върху четирите хоризонтални тела. Пчелите изграждат работнически килийки, като по тяхна преценка правят и търтееви по подобие на тръвните. Това, че всяка година подменям майките ми осигурява правилно изграждане на питите, но тази пролет реших да приложа горепосочената технология и ще си позволя да доразасня постоянното присъствие на питата. ( Самсоновия стълб) в средата на кошера. Тази пита не трябва да се възприема като строителна рамка, т.е. щом се запечата търтеевето пило, то да се изрязва. Аз самият отдавна съм отрекъл този калъп на мислене. Както казва Юли Шнайдер преди повече от половин век, възможно е в тази пита да се излюпи второ поколение търтеи, вреда няма има само полза. Като задоволи нагона си за търтеи, семейството ще напълни питата с мед. Но нали ще кажат някои стрителната рамка се ползва за борба срещу вароатозата? Отговорът ми е , че този който разчита на стрителната рамка за да се пребори с вароатозата, просто е обрекъл пчелното семейство на опаразитяване. Семейството трябва да бъде чисто от паразити. В ротивен случаи и централната търтеева пита ще бъде безмислена, ако в килийките й се снасят яйца от акари.
Ще си позволя обаче да вметна, че и очистването на семейството от акара трябва да се извършва със средства, които не ощетяват половата способност на търтеите. Ако примерно от 100 търтея са потентни само 1 – 2, начинанието ни за отглеждане на търтеи - ,, жребци“ се обезмисля. А оттам се обезмисля и основната ни задача: да изградим търтеев фон от здрави , силни и потентни търтеи, за да имаме силни и високопродуктивни пчелни семейства.
Николай Хука - 1998 г.


Сега погледнах че го е имало в форума извинявам се не знаех да ли да го изтрия

slavi 13
29.03.2016, 15:27
6392 They then build their beeswax combs downward, attachingthem to the cavity’s roof and walls and leaving small passageways
along the edges. The combs consist mainly of the smaller,
worker cells, with about 15% of the comb area devoted to the larger,
drone cells. These are normally produced in discrete patches on the
edge of the combs, as shown in Figure 2.7.
------
Което разбирам така, че когато снася търтеево пило то съставлява 15% от всичкото пило и дори и в кошер, майката не може да бъде ограничена да не снесе тези 15 % независимо дали слагаме или не строителни рамки. Нека практиката проговори...

Това не е вярна картина на изграждането на търтеевите килийки в хралупа. Това което се показва не е вярно, аз не съм видял такова нещо.
Видял съм нещо друго, и съм го казал във форума.
Търтеевите килийки се изграждат в периферията на гнездото, там където пчелите залепват питите за стените на хралупата, но, тези търтееви килийки се ползват само за съхраняване на мед, там не се отглеждат търтеи. Търтеевите килийките по периферията са кристално бели, и пълни с мед, и в тях не са отглеждани търтеи.
Най външните пити са залети с мед, там където са търтеевите килийки, по-вътрешните части от питите са пълни с прашец, а гнездото в средата на хралупата е пълно с пило. При пилото са най-малките килийки – около 5,0-5,2 мм.
Това се случва ако хралупата е тясна - с диаметър под 30х30 см. вътрешно пространство.
Когато пчелите застроят цялата хралупата с пити, в последните 10-15 см над дъното, започват изграждането на търтееви килийки.
Търтеевите килийки над дъното са на около 7-8-10 реда килийки, а под тях са разположени маточниците.
Затова, тази схема на американците не е вярна. Хиляди търтееви килийки се намират точно до дъното, в тях се отглеждат търтеи като първа стъпка към роенето, а под тях са маточниците, като последна стъпка към роенето.

Ангел Йосифов
29.03.2016, 15:42
Младите майки залагат около 5% търтеи,а старичките може и до 10%.Тия 15% може да са изключение.......или целенасочено.

slavi 13
29.03.2016, 15:50
Младите майки залагат около 5% търтеи,а старичките може и до 10%.Тия 15% може да са изключение.......или целенасочено.

Това важи за рамковите кошери, при хралупите това твърдение не е вярно. Майката не снася яйца за търтеи в хралупа, която е тясна, защото няма къде да го направи.

А защо в рамковите кошери се изграждат толкова много търтееви килийки по питите, и се отглеждат толкова много търтеи?

Ангел Йосифов
29.03.2016, 16:29
Слави,демек ако няма разборни кошери,младите царици в хралупите няма да има кой да ги оправя.Освен това,далаците в хралупата,като наближат дъното,кой ще повдигне хралупата,за да подложи друга.Я.....аз да си капна,че е време....

slavi 13
29.03.2016, 17:03
Слави,демек ако няма разборни кошери,младите царици в хралупите няма да има кой да ги оправя.Освен това,далаците в хралупата,като наближат дъното,кой ще повдигне хралупата,за да подложи друга.Я.....аз да си капна,че е време....

Уважавам те, и не извъртай нещата, само към твоята гледна точка.
Майките в хралупи си отглеждат достатъчно търтеи, когато семействата ги застроят.
Когато хралупата се задръсти с пило и мед, когато градежа на пити опре до дъното, тогава си отглеждат търтеи – само тогава.
А защо в рамковите кошери се отглеждат толкова много търтеи? Рамки!!! И защо рамката предизвиква голям градеж на търтееви килийки?

Ангел Йосифов
29.03.2016, 17:36
За да спестят работата на щастливите пчели в хралупата.Въздушната възглавница(разстоянието м/у рамката и дъното) в кошера е твърде ниска,затова още не съм вдигнал празните магазини от дъното,но утре ще го направя,че за акацията трябва да докарам сем. до пред роево.

Слави,това,което ме караш да кажа е,че далаците,като стигнат на двайсетина см. от дъното на хралупата,тогава пчелите започват да изграждат търтиеви килийки.Да прочел съм го,но немога да твърдя,че е истина.

slavi 13
29.03.2016, 18:19
Аз не казвам нищо, само си вижте питите, до къде е с градеж за работнички и до къде е градеж за търтеи надолу. И защо при рамковите кошери има голямо отглеждане на търтеи, което не е необходимо. Къде са рамките?

Юрий Цветков
29.03.2016, 19:29
Аз не казвам нищо, само си вижте питите, до къде е с градеж за работнички и до къде е градеж за търтеи надолу. И защо при рамковите кошери има голямо отглеждане на търтеи, което не е необходимо. Къде са рамките?
Е защо де? Очевидно никой не знае. Няма ли да ни кажеш?

Недялко Атанасов
29.03.2016, 20:30
Още малко размисъл по темата,основи с търтиеви килийки стеснени от пчелите и доизградени като работнически.Снимки и документиране само след сериозен облог за невярващите.

Pavel_Bs
29.03.2016, 20:34
А за вярващите, без пари ще може ли?;)

iliew
29.03.2016, 20:35
Още малко размисъл по темата,основи с търтиеви килийки стеснени от пчелите и доизградени като работнически.Снимки и документиране само след сериозен облог за невярващите.

Предлагам 3 виртуални бири за снимки. :bigsmile:

Георги 1974
29.03.2016, 20:39
Какъв е проблема с търтеите честно казано не го разбирам кой може да каже колко ни трябват за да запълнят търтевите сборища и да ни опрашват майките.

kuline
29.03.2016, 20:57
.....кой може да каже колко ни трябват за да запълнят търтевите сборища и да ни опрашват майките.

Как кой? Пчелите и току виж някой полиглот ни светне.

Георги 1974
29.03.2016, 21:02
В момента чакаме 22 човека да разберем кой ще опраши цепеняците от тесните хралупи

iliew
29.03.2016, 21:46
Аз не казвам нищо, само си вижте питите, до къде е с градеж за работнички и до къде е градеж за търтеи надолу. И защо при рамковите кошери има голямо отглеждане на търтеи, което не е необходимо. Къде са рамките?

А това, че в рамковия кошер се отглеждат повече търтеи според теб говори за проблем, или напротив?

Недялко Атанасов
29.03.2016, 21:46
А за вярващите, без пари ще може ли?;)
Може разбира се,там влизат в действие армаганите-минало годишни ,а по-старичките са за предпочитане .Ае ,че ще ни чуят и във Варна чак.:bigsmile:

Pavel_Bs
29.03.2016, 22:59
Ти нарежи луканките с оная чекийка пак,пък аз знам какво да донеса...

Svetlyo
30.03.2016, 19:50
Как кой? Пчелите и току виж някой полиглот ни светне.
Здравейте kuline! Ако визирате мен с това Ви мнение - не, не съм полиглот (сричам, превеждам с речника и т.н.). Това, че съм копи-пейстнал нещо, и че съм изказал мнение по него съвсем не означава, че съм Ви "просветлявал". Ако пак ми прочетете поста ще видите, че по - скоро питам дали е вярно. Няма да задълбавам в сърказма Ви, независимо дали акцентирате върху мен или върху някой от колегите съфорумници. Успях все пак да си извадя някакви изводи от поста Ви, за което благодаря.

kuline
30.03.2016, 22:15
Здравейте kuline! Ако визирате мен с това Ви мнение - не, не съм полиглот (сричам, превеждам с речника и т.н.). Това, че съм копи-пейстнал нещо, и че съм изказал мнение по него съвсем не означава, че съм Ви "просветлявал". Ако пак ми прочетете поста ще видите, че по - скоро питам дали е вярно. Няма да задълбавам в сърказма Ви, независимо дали акцентирате върху мен или върху някой от колегите съфорумници. Успях все пак да си извадя някакви изводи от поста Ви, за което благодаря.

Отне ми време да се върна назад, за да ти открия поста.
Много докачливи напоследък, ей. Гузен негонен бяга.
Имах предвид някой, който (ако) владее езика на пчелите. Не съм визирал никой, така че споко.

kando
31.03.2016, 00:13
Основен въпрос:
Вариант А - Майката има заложен лимит за снасяне на неоплодени яйца - примерно 15 %. С изрязване на търтеевото пило, намаляваме популацията на търтеите, което би довело до увеличаване на добива на мед.
Вариант Б - пчелното семейство се стреми да отгледа определено количество търтеи. Ако периодично изрязваме търтеевото пило, това ще стимулира пчелите да възстановят нарушения баланс между пчели и търтеи и ще градят повече търтееви килийки и майката ще снася повече търтееви яйца в тях? Така ще водим борба с вароатозата, ще добием повече восък, но и същевременно ще отслабим семейството и ще намалим добивите на мед.
Кое от двете твърдения е вярното?
И още един вариянт - пчелите разбират пчелите по- добре от човека. Да се работи със строителна рамка с цел восък и борба срещу акарите - е едно. Да се изрязва всякакво търтеево пило - е друго. И трето е - както е посочено в статията - ако питите ти са стари и за брак. В едно примерно семейство, здраво, с качествени пити, добре развиващо се, може да се прилага тази практика със строителната рамка, но дали със или без нея, да се изрязва останалото търтеево пило, не мисля, че е добра практика, макар на пръв поглед да изглежда, че има полза от нея. Доста се спори по въпроса, честно казано на научно обоснован и изчерпателен отговор не съм попадал (не казвам, че няма), та лично за себе си съм решил да постъпя по философски по въпроса: щом пчелите са решили, че искат тези търтеи, не вярвам това да е случайно, би трябвало да има някаква конкретна причина, някаква зависимост, която именно щом те го решават, то логично се очаква да не е във тяхна вреда ........ просто не ми се връзва пчелите да правят нещо, което им вреди. Вярно - може и наистина това да ме удря в джоба, ала поне не ме удря в семействата. Докато в другия вариянт - ок, може би има печалба от борбата с търтеите, но по въпроса за статуса на семействата нещо не се чувствам убеден, че няма проблем.

А инак на конкретния въпрос - по моя опит няма разлика и да има е под десет процента от годишния добив.

Svetlyo
31.03.2016, 16:25
Отне ми време да се върна назад, за да ти открия поста.
Много докачливи напоследък, ей. Гузен негонен бяга.
Имах предвид някой, който (ако) владее езика на пчелите. Не съм визирал никой, така че споко.
Заблудил съм се. Прощавай...

Ivan.Ivanov
09.03.2018, 13:07
Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

Поздрави И.Иванов!

M.Milkov
09.03.2018, 13:34
Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

Поздрави И.Иванов!Не се слага последна защото ще я напълнят с мед и прашец.Слага се предпослена в левия или десния край,или по-средата м/у пилото.Разполагаш с малко кошери,така че можеш да я обслужваш през целият сезон.

jordanov
09.03.2018, 14:50
Направи си подобрена СР. Нямам време да преглеждам темата и какво сме писали в нея, тъй че ако имаш Календарния справочник на Л.Радоев, чети направо там. Макар че той я препоръчва и като борба с търтеите, но това вече не е актуално. Зависи и от района /агро метеоусловията/ и дали си с 10 рамков или 12, но ако си с десятка, сложиш ли магазините отгоре, най-грубо казано приключваш с работата по СР /подобрената СР/.
Това е само мое мнение и се отнася за настоящата година, по-нататък - ще му мислиш.

nikawr
09.03.2018, 18:52
Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

Поздрави И.Иванов!

Аз ползвам СР така: ползвам магазинна рамка с основа, поствям я пред последна, след 14 дена рамката е изградена, под нея има далак с търтиево пило. Режа далака, а изградената рамка качвам в магазина и поставям нова с основа. Така до слънчогледа. Обикновенно след това в далака не залагат пило, а го пълнят с мед...

Ivan.Ivanov
12.03.2018, 08:38
Кошерите ми са 10 рамкови.

valaz
22.05.2022, 18:13
На моите сроителни рамки често пъти освен търтеево пило има и работническо пило! Слагам ги на предпоследната позиция в кошера. Къде бъркам?

Angel Yosifov
22.05.2022, 18:51
Не бъркаш!Когато майките са млади не правят мн търтеи....

Кразз
22.05.2022, 19:00
Наличието на много търтееви килийки по другите рамки, също може да е причина.