PDA

Виж пълната версия : Загуби зима(2014-2015)



Дамян Дамянов
05.02.2015, 02:59
Нека всеки каже колко са загубите му в процент от всички семейства. Ако желае може да каже и каква е причината според него.
Моля за сериозно отношение!

valaz
05.02.2015, 05:33
Още е рано за такава равносметка. Първата половина на февруари е един от най-трудните моменти от зимуването на пчелите. Пчелите са изтощени от зимата, повечето семейства отглеждат пило, възможни са изчерпване на хранителните запаси и повратни застудявания.

argilov
05.02.2015, 06:29
Нападения есента, и глад от ранно пило.

Nik_m
05.02.2015, 07:18
Тази анкета - след 2 месеца!

Дамян Дамянов
05.02.2015, 08:09
Според мен точно сега му е времето, а анкетата е без краен срок.
Още по-ценно е да се знае по дати(или поне седмици и месеци) как се движи смъртността, но това може да се случи точно само с участието на много колеги.

Искрен Мутафов
05.02.2015, 08:50
Пилците се броят на есен, пчелите на пролет...

ch.atanasov
05.02.2015, 09:27
Ха ,Ха ,как ще си кажат загубите.Не вярвам.Нали веднага ще ги грабнат ,че са слаби пчелари.Нямаше ,чак анкета ,но май съм виждал подобен въпрос -с 3-4 отговора.

scutellator
05.02.2015, 10:15
Под 1%, което предполагам би трябвало да се зачисли към 0%.
Един нуклеус - около Коледа. Беше приключил запасите си и загинал.
В днешно време дори и на семействата загинали от гладна смърт (или каквато и да е друга причина), за причина за смъртта считам "поради болест" и съответно с инвентара се процедира по същия начин - претопяване на питите и дезинфекция преди да бъде ползван отново. И след като всички нуклеуси ги зазимявам с горе-долу еднакво количество запаси (същото се отнася и засемействата), всяко отклонение - загуба на майка, ограбване ( невъзможност за сформиране на ефективна охрана), гладуване (под каквато и да е форма) ..... би трябвало да се дължи на болестно състояние или наследствен недостатък (което в общи линии е едно и също).


Сега като погледнах резултатите от анкетата, май тази година всички сме на 0% смъртност.

Gavazov
05.02.2015, 10:27
При мен досега една търтовка явно късна есен е останало без майка или съм я убил по невнимание , отварям началото на януари и какво да видя люпят се търтей дребни, истърсих го върху едно друго слабо семейство и тва е . За сега... Иначе мед им оставям винаги цял корпус от липов мед, пък и да остане пролетта той не се губи ще послужи за добро пролетно развитие.

icofly
05.02.2015, 10:34
Тази анкета може най рано да се попълни след първия преглед,ако семейството е осиротяло и нямам резервни майки за мен е загуба/може да не се вписва като 100%,носи е загуба и ако са няколко вече отиваме на 100%/

borislav aleksandrov
05.02.2015, 10:47
то и след 2 месеца пак ще е 0% смъртност ... ch.atanasov е прав всички крият и никой не казва по ред причини...

Засега без изненади макар и да се надявах да оцелеят - 2 отпаднали - отводки от август - дадоха фира още преди Коледа....

zampo
05.02.2015, 10:57
При мен едно осиротяло семейство :(

asti
05.02.2015, 11:09
При мен зазимени 13 кошера към настоящия момент всички са живи, и дано така си остане ;), като един от тях е /кенийски, африкански различно го наричат/, не знам как да го подхранвам и какво да го правя оставил съм го каквото стане с него, въпреки това си е и той жив. На пролет ще видим как ще са нещата.

ianev
05.02.2015, 11:21
То е още рано да се говори за загуби при положение че най много семейства отпадат средата на март или началото на април, но за момента нямам нито едно загубено имам едно рехаво семейство на 2-3 рамки но мисля че ще оцелее

Mateev
05.02.2015, 11:33
Аз гласувах с 10%, но защото първо се заблудих, че става въпрос за предишната зима. Причината за загубите миналата зима според мене са само две - избягали семейства (вероятно от акара) и умрели от глад семейства по причина, че предишната зима не бях правил есенно подхранване.

Тази зима загубите ми вече достигнаха 5%, като причините са същите. Средно по едно или две семейства на пчелин вече са загинали, въпреки че този път положих големи усилия с третирането и подхранването. Другата причина също я знаете - кълвачи и торнадо (ураган).

Според мене винаги ще си има някаква зимна смъртност, като причините за това могат да бъдат десетки, включая и грешки на пчеларя. Ако тази смъртност е в рамките на 10 или дори 20%, то това според мене е нормално. Как е при хората? Въпреки напредналата медицина пак има детска смъртност, смъртност от неизлечими болести, смъртност от нещастни случаи и дори смъртност от глупост. При пчелните семейства най-вероятно е същото.

Един пчелар има сериозен проблем само ако смъртноста достигне до много големи размери - например над 20%. Тогава и само тогава вече трябва да се търси причината. При хората например това са масовите измирания от някаква епидемия.

Според мене всичките тези пчелари, които се кълнат че имат нулева смъртност, или ЛЪЖАТ или имат много малко кошери, и по тази причина статистиката на НОРМАЛНАТА СМЪРТНОСТ (под 20%) все още не ги е засегнала. Това е истината. Единственото, което всъщност можем да обсъждаме, е какъв е процента на смъртност, който можем да считаме за нормален.

ПС: Иначе колегите са прави - тазгодишната смъртност ще я броим на 1-ви април, и след това във форума повечето пчелари ще напишат първоаприлската си ЛЪЖА, защото ще ги е срам да си кажат истината.

ianev
05.02.2015, 11:46
Не ме срам от каквито и да било резултати! С пчеларство се занимавам от 5 години първите 2 години нямах загуби но да приемем че кошерите бяха по малко, на третата загубих 2 семейства, на четвъртата загубих 4 отводки. Тази година както писах в предния коментар за момента нямам ядове така както гледам може и да нямам загуби но пчелите се броят на пролет а още е зима ...

svetkos75
05.02.2015, 12:16
По-принцип съм забелязал,че сложа ли питките след 10.02 няма проблем с по-нататъшното зимуване.Задължително найлона отгоре.
Досега всичко е перфектно-65 от 65 и смятам,че няма да има проблеми.Не виждам какво срамно има да се кълнем или лъжем,все пак кошерите са мои и засягат само мен.

scutellator
05.02.2015, 12:27
Аз гласувах с 10%, но защото първо се заблудих, че става въпрос за предишната зима. Причината за загубите миналата зима според мене са само две - избягали семейства (вероятно от акара) и умрели от глад семейства по причина, че предишната зима не бях правил есенно подхранване.

Тази зима загубите ми вече достигнаха 5%, като причините са същите. Средно по едно или две семейства на пчелин вече са загинали, въпреки че този път положих големи усилия с третирането и подхранването. Другата причина също я знаете - кълвачи и торнадо (ураган).

Според мене винаги ще си има някаква зимна смъртност, като причините за това могат да бъдат десетки, включая и грешки на пчеларя. Ако тази смъртност е в рамките на 10 или дори 20%, то това според мене е нормално. Как е при хората? Въпреки напредналата медицина пак има детска смъртност, смъртност от неизлечими болести, смъртност от нещастни случаи и дори смъртност от глупост. При пчелните семейства най-вероятно се същото.

Един пчелар има сериозен проблем само ако смъртноста достигне до много големи размери - например над 20%. Тогава и само тогава вече трябва да се търси причината. При хората например това са масовите измирания от някаква епидемия.

Според мене всичките тези пчелари, които се кълнат че имат нулева смъртност, или ЛЪЖАТ или имат много малко кошери, и по тази причина статистиката на НОРМАЛНАТА СМЪРТНОСТ (под 20%) все още не ги е засегнала. Това е истината. Единственото, което всъщност можем да обсъждаме, е какъв е процента на смъртност, който можем да считаме за нормален.

ПС: Иначе колегите са прави - тазгодишната смъртност ще я броим на 1-ви април, и след това във форума повечето пчелари ще напишат първоаприлската си ЛЪЖА, защото ще ги е срам да си кажат истината.


Тази зима е необичайно топла и дори най-кекавите пчели успяват да иззимят. Ако в такава зима някое семейство все пак не оцелее, значи е имало някакъв СЕРИОЗЕН проблем.
Аз лично предпочитам смъртоността да я смятам за определен период от време (5 години), тъй като всяка година е за себе си.

m_pchelari
05.02.2015, 12:55
Тази зима е мека, но в сравнение с предходната си е зима. Така, че според мен смьртността ще по-висока. Критичните периоди тепьрва предстоят, другата седмица и втората десетдневка на март. А прогнозата за март е да е по-студен от миналогодишния. При мен досега през годините смьртността винаги е била октомври и март. Декември и януари по принцип си протичат без смьртност. До момента не сьм отварял повече от 5,6 кошера така че няма как да кажа смьртност, предполагам и много други са така.

ch.atanasov
05.02.2015, 17:05
Чак сега погледнах .Аз не участвам ,но досега анкетите бяха явни.Така въобще нищо няма да се разбере.Според мен де ,може да греша.

Дамян Дамянов
05.02.2015, 17:33
Анкетата е без краен срок и без имена.
Никой няма да разбере как сте гласували.

kapanec
05.02.2015, 18:01
Аз засега съм от тия късметлии с 0% има още много време до 1 Април .Но предвид грижите и старанието което положих може би късмета ми е заслужен .По добре Анкетата да е явна няма нищо срамно то който ,ще излъже винаги може да го направи.

Дамян Дамянов
05.02.2015, 18:06
Като видите умряло семейство какво правите:

А) Оставяте кошера да го почистят другите пчели(семейства).
Б) Махате кошера, че да не се заразят с нещо здравите.
В) Какво значение има?!?!

От 24 гласували, само 5-6 са обявили смъртност. Това значи, че само 20% от пчеларите обявяват някаква смъртност(няма значение какви са причините).

Saras
05.02.2015, 20:14
Смъртността при мен засега е 10%.Семейство умряло от глад заради пило, а останалите изчезнали заедно с меда.За мен загуби до 20% не са притеснителни и бързо ще се възтановят.Колегите правилно споменаха, че е още рано да говорим за окончателна статистика.Но не намирам лошо в предварителната такава за обща информация, а може и на някой да му стане по леко заради споделената мъка.

krasimir00
05.02.2015, 20:38
При мен загубите досега са около 5 % . Надявам се и толкова да си останат,но след предстоящото застудяване ще си проличи.

distedi
05.02.2015, 21:10
За сега всичките ми пчелни семейства са живи и здрави, но ..... никога не е късно за обрати. Дано да се запази такова положението!

Георги Куров
05.02.2015, 22:05
От ноември до сега три майки са затрити от основните семейства, като съм им предал майки от отводки. Така че минус 3 броя без загуба на пчели. Не мога да се впиша с нула в анкетата нито с десет процента. За сега съм с 1.3 % смъртност.

Nik_m
05.02.2015, 22:26
Аз имам няколко семейства останали с много малки кълба и не зная към живите ли да ги броя или към загубите за това ще изчакам края на март и ще напиша тогава процента.

bari
05.02.2015, 22:43
При мен едно семейство е избягало!Няма подмор а рамките с много мед!И едно семество бере душа!То даваше признаци чрез повечко подмор!Запаси има достатъчно но пчелите все по-малко!Зазимих 37!

georgi rumenov
05.02.2015, 23:33
Колеги имам голяма смъртност от 150-50 семейства,миналата година беше същата работа пак имах 50 загинали.Пчелар съм от 13 г.Не съм имал до преди това такива загуби.Умирали сами 5-10 семейства нищо страшно.Миналата зима след като загубих горе-долу съща бройка си помислих че е заради неправилно третиране на акара понеже сложих само по 2-3 ленти варотом.Пролета третирах с тимол с фогър есента също като започнах от началото на август до средата на сеп.също така и едновремедно с това и подхранвах 2-ти седмично.Зазимих ги началото на окт.На всички които ми се сториха,че имат малко мед сложих по 2 хр.мед.Сложих и найлон за затопляне.Със сиропа есента им варих билки; кора от дъб,коприва,пелин,лайка,тет ера и витамини.Бяха силни при зазимяването 6-7 рам.Сега работата е рлачебна 50 загинали,30 с по една шепа муха.И интересно че тези които са умрели вътре има по една шепа пчела,а бяха силни.Диария имат само 3 от тези 50 сем.Някои знаели къде да изпратя пчели за анализ.Казаха ми за проф.Румен Вълчовски които правел иследване за нозема-70лв.и ДНК за всички болести-160лв.Някои ползвал ли е услугите на професора.Дайте съвет какво да правя.

tarty
06.02.2015, 00:01
Колеги имам голяма смъртност от 150-50 семейства,миналата година беше същата работа пак имах 50 загинали.Пчелар съм от 13 г.Не съм имал до преди това такива загуби.Умирали сами 5-10 семейства нищо страшно.Миналата зима след като загубих горе-долу съща бройка си помислих че е заради неправилно третиране на акара понеже сложих само по 2-3 ленти варотом.Пролета третирах с тимол с фогър есента също като започнах от началото на август до средата на сеп.също така и едновремедно с това и подхранвах 2-ти седмично.Зазимих ги началото на окт.На всички които ми се сториха,че имат малко мед сложих по 2 хр.мед.Сложих и найлон за затопляне.Със сиропа есента им варих билки; кора от дъб,коприва,пелин,лайка,тет ера и витамини.Бяха силни при зазимяването 6-7 рам.Сега работата е рлачебна 50 загинали,30 с по една шепа муха.И интересно че тези които са умрели вътре има по една шепа пчела,а бяха силни.Диария имат само 3 от тези 50 сем.Някои знаели къде да изпратя пчели за анализ.Казаха ми за проф.Румен Вълчовски които правел иследване за нозема-70лв.и ДНК за всички болести-160лв.Някои ползвал ли е услугите на професора.Дайте съвет какво да правя.
И при мен е така.Обеден съм ,че една от причините е тимола,защото и аз третирах с него.Ноември след като пръсках с ОК дъната почерняха от акар.А основната е акара.Аз на мойте не съм видял диария.

Mateev
06.02.2015, 00:18
Колеги имам голяма смъртност от 150-50 семейства,миналата година беше същата работа пак имах 50 загинали.Пчелар съм от 13 г.Не съм имал до преди това такива загуби.Умирали сами 5-10 семейства нищо страшно.Миналата зима след като загубих горе-долу съща бройка си помислих че е заради неправилно третиране на акара понеже сложих само по 2-3 ленти варотом.Пролета третирах с тимол с фогър есента също като започнах от началото на август до средата на сеп.също така и едновремедно с това и подхранвах 2-ти седмично.Зазимих ги началото на окт.На всички които ми се сториха,че имат малко мед сложих по 2 хр.мед.Сложих и найлон за затопляне.Със сиропа есента им варих билки; кора от дъб,коприва,пелин,лайка,тет ера и витамини.Бяха силни при зазимяването 6-7 рам.Сега работата е рлачебна 50 загинали,30 с по една шепа муха.И интересно че тези които са умрели вътре има по една шепа пчела,а бяха силни.Диария имат само 3 от тези 50 сем.Някои знаели къде да изпратя пчели за анализ.Казаха ми за проф.Румен Вълчовски които правел иследване за нозема-70лв.и ДНК за всички болести-160лв.Някои ползвал ли е услугите на професора.Дайте съвет какво да правя.
Така както разказваш, това е типична клинична картина на Нозема Церане. Двама мои познати са ми разказвали същото, като при единия от 50 семейства за една пролет не е останало нито едно. При втория от около 200 кошера за 2 години са загинали почти всички, с изключение на само 6 бройки. И двамата са използвали антибиотици в отчаянието си, но и при двамата това не е помогнало. Единия е ползвал съвети и препоръки на известен български учен (не му помня името, но мога да попитам), но това също не му е помогнало особенно много.

Според мене спешно трябва да предприемеш ДРАСТИЧНИ МЕРКИ за борба с болеста. Първо изследвания и после - лечение с маркови западни медикаменти, без да те интересува дали са разрешени по закон или не. Също така и разделяне на здравите от болните семейства в два отделни пчелина (премести здравите, а болните и съмнителните ги остави там, където са си). След това задължително спазване на лична хигиена, когато ходиш в здравия пчелин. Пълна дезинфекция на целия пчеларски инвентар и дрехите, които обличаш. Имай предвид, че част от заразените семейства ти сам си ги заразил посредством дрехите си, ръкавиците, рамкоповдигача и т.н.

Това са стандартни методи за борба с инфекциозни болести, и колкото по-рано ги предприемеш, толкова по-много семейства имаш шанс да спасиш. Не се бави - спешно изпрати образци за изследвания от съмнителните семейства, а здравите дори не ги докосвай с пръст, докато не дойдат изследванията. И ако съмненията за нозема церане се потвърдят - въобще не чакай нито ден, защото всяко едно облитане в слънчев ден може да означава прехвърляне на болеста в поредния все още здрав кошер.

Имаш шанс да спасиш само семействата, които в момента изглеждат силни и имат много пчели. Прехвърли в отделен пчелин само тях и нищо друго. Не рискувай със съмнителни семейства, за да не заразиш и здравия пчелин. Което семейство преживее пролетта и се развие успешно, до есента ще имаш спокойствие, но при зазимяването задължително направи отново едно третиране с маркови западни лекарства или антибиотици, защото опасноста няма да е отминала напълно и следващата зима отново може да загубиш голям процент семейства.

И последно - огледай се какви други пчелини има в близките 2-3 километра. Позаинтересувай се каква е смъртноста при тях. Има голяма вероятност някой от тях да те е заразил, или пък ти да заразиш него. Обикновенно при заразни болести пламват цели региони, и ако борбата се води само от един пчелар, резултатите са незадоволителни, защото източника на заразата си остава и той заразява пак и пак и пак докато му измрат всичките кошери.

Съжалявам за тези неприятни препоръки, но ако на мене ми се случи нещо подобно, ще действувам точно по този начин. И освен това ще се разровя в интернет и дни наред ще чета всичко изписано по света за конкретната болест.

Mateev
06.02.2015, 00:41
Ето две лекции за болестите по пчелите на проф. Калинка Гургулува. Дано в тях намериш нещо полезно:


https://www.youtube.com/watch?v=2cDyyeUMLnM


https://www.youtube.com/watch?v=ezp4vJi1t1g

Дамян Дамянов
06.02.2015, 03:46
Ако егото на колегите с 0% беше толкова голямо, колкото знанията им, то пчеларството в България щеше да е цъфнало.
Ще помоля отново колегата който ми писа за 50% загуби да пише тук публично. Срам е като умориш пчелите на цялото село, а не като ти се заразят семейства и предупредиш колегите.

georgi rumenov
06.02.2015, 08:19
Къде да изпратя проби за анализ?

piper
06.02.2015, 08:36
От зазимени 35 семейства-1 загинало по Коледа.Причини-късна майка,малко пчели,слаба организация.Виновни-аз :).Освен това едно семейство ми се струва ,че няма майка. Гласувах с 10% .За сега толкова.Март ще видим.

jordanov
06.02.2015, 09:03
Ако егото на колегите с 0% беше толкова голямо, колкото знанията им, то пчеларството в България щеше да е цъфнало.


Въздържайте се от лирични отклонения, моля.

kamvelcan
06.02.2015, 10:25
НЕ ме е срам ,че имам такава загуба ,която докато свърши зимата ще е много по -голяма.Преди месец разбрах ,че на майко-производителите не е забранено използването на антибиотици.При мен положението е същото както при колегата,Георги Руменов.За първа година купувам майки.

Георги Куров
06.02.2015, 14:14
Къде да изпратя проби за анализ?
Провери в Областната дирекция по безопасност на храните в твоя областен град- трябва да имат лаборатория. Правят се проби за вароатоза и нозема само, цената беше 12 лева на проба. Вземи поне от 2 кошера по една шепа пчели в найлонови торбички и ги номерирай. Дано да е само вароатоза. Дали имаш нозема или не, третирай профилактично с Нозестат както препоръчва проф. Гургулова, защото с акара върви и всичко лошо. Ако имаш познания в областта на химията може да закупиш основните съставки на Нозестат от някоя сигурна лаборатория- Мравчена киселина, Йод на кристали и Калиев йодид, излиза по евтина ако третираш повече от 20 семейства.

Mateev
06.02.2015, 14:55
НЕ ме е срам ,че имам такава загуба ,която докато свърши зимата ще е много по -голяма.Преди месец разбрах ,че на майко-производителите не е забранено използването на антибиотици.При мен положението е същото както при колегата,Георги Руменов.За първа година купувам майки.

Аз тази година също закупих голямо количество майки (няколко стотин), но НИТО ЕДНА ОТ ТЯХ не е от лицензиран майкопроизводител. И както виждате - нямам никакви проблеми с болестите.

Отново повтарям, че ВРАГ НОМЕР ЕДНО на всички български пчелари е доцент Пламен Петров от Пловдив, който вероятно е заразил с нозема церане ВСИЧКИ ЛИЦЕНЗИРАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ, а те от своя страна заразяват в момента ХИЛЯДИ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛИНИ. Ето до какво доведе МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕНИЯ МОНОПОЛ !!!

kamvelcan
06.02.2015, 16:07
Кой е майкопроизводителя?
Може и други колеги да имат същия проблем с този майкопроизводител.
Не е нормално над 50% загуби :(

Трябва да съм напълно убеден ,че е виновен. При нас пчелините не са малко и няма да говоря прани приказки ,затова попитах Дамян на лично дали е купувал майки. Има вероятност човека да няма вина.

krasimir00
06.02.2015, 16:28
Отново повтарям, че ВРАГ НОМЕР ЕДНО на всички български пчелари е доцент Пламен Петров от Пловдив, който вероятно е заразил с нозема церане ВСИЧКИ ЛИЦЕНЗИРАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ, а те от своя страна заразяват в момента ХИЛЯДИ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛИНИ. Ето до какво доведе МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕНИЯ МОНОПОЛ !!!

Нали използването на антибиотици върху пчелни семейства на територията на европейският съюз е забранено.Не може ли да се заведе дело срещу държавата в Люксембург,защото именно тя е дала права на майкоразвъдната асоциация да ползва антибиотици.Вярно,че делото сигурно ще се проточи дълго и този който заслужава няма да бъде осъден,но при една победа вероятно антибиотици ще спрат да се ползват,което ще е и една победа за всички пчелари.

redbull
06.02.2015, 17:22
От 60бр.-1 останал в първи корпус и 1 осиротял. Все още без питки,карат на каквото са си събрали.

Танаси
06.02.2015, 19:01
анкетата е полезна но за североисточна БГ е още твърде рано, особено след застудяването следващите десетина дни. ще броим март месец.

volen777
07.02.2015, 11:17
За сега от 166 семейства намаляха с 8 като от малкия пчелин в полето за сега всички са налични въпреки упоритоста на мишките. На другия в двора по равно за ДБ и МК. Два от ДБ дадоха фиря още преди коледа единия явно е останал без майка или е почнала да снася само търтейяета. А другия го ограбиха осите под една круша, под тази круша за втори път ми ограбват осите кошар та почвам да си мисля че като падат круши и гният привличат осите и после се прехврърлят на близък кошер. Другите два ДБ са напуснали кошера предполагам акар третирал съм с ОК с напушване. От МК 4 помощни семейства на по 3-4 рамки върху основните, но това си бяха експерименти предимно от глад. Имам един корпус с 3 с семейства върху основното едното дало фира ама другите небяха, но бяха останли без мед аз съм си виновен понеже непредвидих начин по който да ги подхрана есента. Като млад пчелар все още се уча, но забелязвам че загиналите ми семейста при създаването им тръгнаха добре но нещо каточели от средата на Юли взе да ги спъва или просто самите майки небяха достатъчно качествени да ръководят семейството.

icofly
07.02.2015, 16:20
Анкетата е без краен срок и без имена.
Никой няма да разбере как сте гласували.


Мисля,че от така поднесена анкета няма да се направят достоверни заключения!Ако може да се направят следните промени:
-да се изпишат по ред %от 0 до 15-20%
-да се направят няколко подгрупи за броя кошери
Имам в предвид,че ако колега със 100бр имат 6-7 загуба,няма да се впишат към 10%! Ако видиш някой колега изписал 100%/стряскащо е/,ама той примерно има 2-3 кошера/но е прав/. За които гледат над 30-35 семейства тези 2-3 се вписват до 10%,който мисля са в границите на нормалното;)

Mateev
07.02.2015, 18:49
Късно е вече за промяна в анкетата, защото ще се загубят резултатите от гласуването. Напролет на 1-ви април Дамянов или някой друг може да пусне нова анкета, и тогава вече ще стане истинското преброяване на пилците.

georgi rumenov
07.02.2015, 20:13
Колеги изпратих проби до проф.Румен Вълчовски увериме че правят ДНК тест ще пиша когато излезнат резултатите.Благодаря на всички които бяха съпричастни и писаха.

iliew
08.02.2015, 17:30
Късно е вече за промяна в анкетата, защото ще се загубят резултатите от гласуването. Напролет на 1-ви април Дамянов или някой друг може да пусне нова анкета, и тогава вече ще стане истинското преброяване на пилците.
Загубите при мен за 2015 ще са от 0 % до 100 % :-) . Както казваше един стар пчелар докато не дойде април не ги смятам за успешно презимували . Стискам палци и чакам .

ch.atanasov
01.03.2015, 08:34
Колеги изпратих проби до проф.Румен Вълчовски увериме че правят ДНК тест ще пиша когато излезнат резултатите.Благодаря на всички които бяха съпричастни и писаха.

Колега ,излязоха ли пробите при теб?Извинявам се за проявеното нетърпение.

georgi rumenov
01.03.2015, 21:42
Излязоха,церана

ch.atanasov
01.03.2015, 21:59
Колега ,благодаря за отговора.Още едно извинение -ама за кой регион става въпрос? Въщност ,да видях.

tarty
01.03.2015, 22:18
В Царево говорих с колега,от 100 бр загинали 50,изпратил в лаборатория за иследване.Отговора бил,опаразитени с акар и натровени.От какво натровени?
Нямало точен отговор,все пак около пчелина в гората никой не пръска,но така и нямало точен отговор от лабораторията.

solaris60
01.03.2015, 22:26
В Царево говорих с колега,от 100 бр загинали 50,изпратил в лаборатория за иследване.Отговора бил,опаразитени с акар и натровени.От какво натровени?
Нямало точен отговор,все пак около пчелина в гората никой не пръска,но така и нямало точен отговор от лабораторията.

Първо са били много опаразитени - бездействие. След това от прекомерното действие с препарати, с цел спасяване - натровени.

scutellator
01.03.2015, 23:29
В Царево говорих с колега,от 100 бр загинали 50,изпратил в лаборатория за иследване.Отговора бил,опаразитени с акар и натровени.От какво натровени?
Наистина би било добре, ако може, да се узнаят точно думите от лабораторията, избягвайки грешки при превода за да се опитаме да разберем какво точно са имали впредвид, вместо да гадаем за възможните диагнози.
Напр., натравяне на хемолимфата е нещо съвсем различно от натравяне от пестициди.
А щом в лабораторията са засекли нещо (най-накрая!:win:), значи би трябвало да могат да кажат какво точно е.

tarty
01.03.2015, 23:47
Наистина би било добре, ако може, да се узнаят точно думите от лабораторията, избягвайки грешки при превода за да се опитаме да разберем какво точно са имали впредвид, вместо да гадаем за възможните диагнози.
Напр., натравяне на хемолимфата е нещо съвсем различно от натравяне от пестициди.
А щом в лабораторията са засекли нещо (най-накрая!:win:), значи би трябвало да могат да кажат какво точно е.
Но не са казали,писменно са отговорили,акар и натравяне без да уточнят от какво.Човека се чудеше от какво може да е,дори споменна да не е киселинен дъжд,но истината е,че и той гадаеше.

zapstojan
02.03.2015, 14:20
Миналата пролет направих отводка от единствения ми кошер. След около месец кошера се рои. Успях да хвана рояк / мисля, че беше втори /,
бях до кошера когато излизаше.
Лятото дъжда не спря да вали, времето беше хладно, в следствие на което /а и моя грешка че ги оставих на мрежа в това дъждовно време/
трите вече кошера не се развиха добре. Есента бяха слаби, но с много мед за зимата. Рояка беше най слаб и очаквах да умре.
Въпреки това опаковах кошера с 3см. фибран и го оставих. В началото на февруари им сложих питки, времето беше топло, кълбата бяха разпуснати и за мое учудване рояка беше най-силен.
Днес времето е топло, пчелите и от трите кошера летят и носят много прашец. Летежа на пчелите от кошера с рояка е най интензивен.
Мисля, че прескочиха зимата. Преди седмица пак им сложих питки и от средата на март мисля да почвам със сироп.
За сега загубите в скромния ми пчелин са 0%.

iliew
02.03.2015, 14:51
Есента бяха слаби, но с много мед за зимата. Рояка беше най слаб и очаквах да умре.
Въпреки това опаковах кошера с 3см. фибран и го оставих. В началото на февруари им сложих питки, времето беше топло, кълбата бяха разпуснати и за мое учудване рояка беше най-силен.
Днес времето е топло, пчелите и от трите кошера летят и носят много прашец. Летежа на пчелите от кошера с рояка е най интензивен.
Мисля, че прескочиха зимата. .

Това само показва колко важна е младата майка за успешно презимуване . Сигурно и времето малко им е помогнало , но във всяко нещо което правим с много желание успяваме и с щипка късмет. :-)

Недялко Атанасов
02.03.2015, 15:38
В Царево говорих с колега,от 100 бр загинали 50,изпратил в лаборатория за иследване.Отговора бил,опаразитени с акар и натровени.От какво натровени?
Нямало точен отговор,все пак около пчелина в гората никой не пръска,но така и нямало точен отговор от лабораторията.
Само да попитам,имам претенциите да познавам проблема в Царево доста от близо а и голяма част от пчеларите,та ми обягва въпросни пчелар и дадените от него проби.И на въпроса били ми казал как се казва,ако сметнеш може и на лични.

Недялко Атанасов
02.03.2015, 15:48
...............................................
А щом в лабораторията са засекли нещо (най-накрая!:win:), значи би трябвало да могат да кажат какво точно е.
Най- накрая думата ще е има лабораторията при г-жа Гургулова НО не и от въпросната проба за която казва Тарту.

iliew
02.03.2015, 16:48
23 кошера , от които 5 юлски одводки всички са живи и имат пило . Интересното тук е , че тази година реших на най-силните да не намалям обема на гнездата и зимуваха на три корпуса - първи празен , втори полупразен и прашеца в него там беше и кълбото там е и пилото сега, трети пълен с мед . Не съм с дълбоки дъна и реших да оставя празни корпуси като дълбоко дъно . Тези които бяха с 3 корпуса изглеждат с повече пчели от другите, въпреки че един от тях е с двугодишна майка . Трудно ми е да кажа колко междурамия покриват защото носеха прашец и много са били навън , но мисля че поне 6-7 покриват, пило както и на останалите 3-4 пити в предната си половина в това число запечатано , ларви и яйца . Мислих да намаля обема сега , но от любопитство ги оставих за да видя какво ще е състоянието им по време на цъфтежа на ябълката , това ще е по-точен критерий за влиянието на широкото гнездо върху зимуването им .

tarty
02.03.2015, 17:35
Само да попитам,имам претенциите да познавам проблема в Царево доста от близо а и голяма част от пчеларите,та ми обягва въпросни пчелар и дадените от него проби.И на въпроса били ми казал как се казва,ако сметнеш може и на лични.

Иван Асенов от Звездец,не го познавам лично,на мой познат,познат.

Nik_m
02.03.2015, 19:23
1 майка загуба за сега, днес забелязах и го обединих.

Цеко
02.03.2015, 20:44
От септември до сега 7 осиротели (съответно обединени с по слаби) и 5 умрели от 140 бр.

valaz
02.03.2015, 21:52
От зазимени 12 семейства, нямам нито едно загинало. За едно семейство имам съмнение за липсваща майка. Последните 2 или 3 зими нямам загинало семейство.

srg
05.03.2015, 14:18
Прегледах моите. Всички майки са пронесли. Нямам зимни загуби. С уговорката че през есента разформировах 3 семейства с лоша переспектива. Общо семейсвата ми са 50бр.

evgeni.filimonov
10.03.2015, 14:02
Колеги, забелязвате ли резултатите от анкетата. За каква масова смъртност говорим ?

Цеко
10.03.2015, 15:25
Един колега ми вика „Тая зима имам 50% смъртност, от два кошера единия умря“ :laughing:

vanHanegem
24.03.2015, 18:36
И още нещо за смъртността при елитните странджански пчелари:
http://burgasdream.com/BG/index.php/bg/2013-12-15-13-42-40/7786-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%BB%D0%B8%D 0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D 0%B5

ch.atanasov
24.03.2015, 18:40
Колега ,какво ти става? Където и да цъкна ,само това виждам?

vanHanegem
24.03.2015, 18:42
Преди месец виждаше само клиповете на Манол Тодоров и коментарите на група освирепели негови клакьори във форума!

ch.atanasov
24.03.2015, 18:46
Преди месец виждаше само клиповете на Манол Тодоров и коментарите на група освирепели негови клакьори във форума!

Необясним хъс ,необяснима омраза.

vanHanegem
24.03.2015, 18:50
Необясним хъс ,необяснима омраза.

Каква омраза, човек? Защо да мразя тези нещастници, съжалявам ги дори! Господи, прости им невежеството! И областният им председател им го казва.

ch.atanasov
24.03.2015, 18:57
Това лъха от думите ти.Споменаваш Господ ,но тези думи не подхождат за вярващ човек.

vanHanegem
24.03.2015, 18:59
Това лъха от думите ти.Споменаваш Господ ,но тези думи не подхождат за вярващ човек.

Аз само пуснах линк към бургаската медия - нищо не съм говорил.Говори Ботьо Ботев!

Петър84
24.03.2015, 19:19
1 майка загуба за сега, днес забелязах и го обединих.Колега как разбра че е без майка,по външни признаци или при преглед на рамките? Сега се чудя дали кошер които е останал без майка си запазва хигиената в кошера,и си чисти дъното? Знам че когато кошер е останал без майка,пчели от други кошери започват да го разграбват.Моите още не съм ги гледал за пило но гледам че прелките и дъната са им чисти.

scutellator
24.03.2015, 19:36
Сега се чудя дали кошер които е останал без майка си запазва хигиената в кошера,и си чисти дъното?


НЕ. Или поне докато не се сдобие с маточник.

Nik_m
24.03.2015, 20:11
Колега как разбра че е без майка,по външни признаци или при преглед на рамките? Сега се чудя дали кошер които е останал без майка си запазва хигиената в кошера,и си чисти дъното? Знам че когато кошер е останал без майка,пчели от други кошери започват да го разграбват.Моите още не съм ги гледал за пило но гледам че прелките и дъната са им чисти.
Когато слагах питките на 1ви март, при отварянето на кошера започна да бучи, което е знак че няма майка.

Dobry60
03.04.2015, 15:06
Колеги, аз имам едно семейство загуба и тя стана поради загубата на майка. Мисля че сам я повредих през декември (към 20) беше топло и от този форум четох че е едобър момент за третиране с оксалова киселина, та ги третирах (накапване със спринцовка). Нейсе към 20 януари се затоли и слагах питки , пчелите се облетяха и между другото ги погледнах (обикновенно с един тел проверявам подмора). В този кошер имаше необичайно голям подмор. Опитах да го извадя максимално и сред умелите пчели намеих майката...такива работи...ЗА обединяване и дума не може да става при тази зима ...После февруари имаше по-малко пчели и в март кошера опустя... Бях го затоплил и очаквах при по-топло реме (над 16 "С да го обединявам , но не дочака...
Та така станаха мойте 10%.., иначе лошо време, аз още не съм правил основен преглд, но утре го дават топло и мисля поне половината да ги прегледам детайлно... Ощв февруари имаха пило (вадих по една средна пита за контрол.

Ангел Йосифов
03.04.2015, 17:46
Загуба-една късна отводка ограбена през есента и рояк във тръвна умрял от глад.

zampo
03.04.2015, 18:09
Май е време ,анкетата да се рестартира или да се пусне нова !
При мен 6 майки фира , семействата обединени с други , 2 майки не пронесоха също обединени с други и една късна отводка си замина , просто остана без пчели. Така ,че май клоня към 10-те процента.

Mateev
03.04.2015, 19:37
И при мене смъртността чукна 10% и дори леко ги прехвърли, но в това намеса имат и странични фактори - торнадо, кражба на кошери, слаби августовки отводки с много мед, но с малко пчели, пчеларски грешки и т.н. Болести определено няма ...... пу .. пу .. пу .. да не ми е уроки.

ch.atanasov
03.04.2015, 20:01
Стига се се правили на скромни.Признайте си ,че сте слаби пчелари.:laughing:

Mateev
03.04.2015, 20:02
Аз си признавам ............. :tres:
Други има ли?

Ангел Йосифов
03.04.2015, 20:07
Стига се се правили на скромни.Признайте си ,че сте слаби пчелари.:laughing:

Слаб ,слаб колко да съм слаб -100кг.

ch.atanasov
03.04.2015, 20:10
Слаб ,слаб колко да съм слаб -100кг.

Колко ли? Ами такъв ,като мен -90кг. ,ама с десетина жертви.blush;

solaris60
03.04.2015, 20:10
Аз си признавам ............. :tres:
Други има ли?

И аз. Мен пък хич ме няма в пчеларството.:yahoo:

Nik_m
03.04.2015, 20:14
Като гледам анкетата, повечето участници имат малки загуби, което не се връзва с здравословният статус на пчелните семейства.
Другото което не се връзва е твърдението, че пчелните семейства в България намаляват а в същото време оборота на пчеларските магазини се е увеличил а дърводелците изработващи кошери имат поръчки за месец напред. Знае ли човек на какво да вярва!

Цеко
03.04.2015, 20:27
Като гледам анкетата, повечето участници имат малки загуби, което не се връзва с здравословният статус на пчелните семейства.
Другото което не се връзва е твърдението, че пчелните семейства в България намаляват а в същото време оборота на пчеларските магазини се е увеличил а дърводелците изработващи кошери имат поръчки за месец напред. Знае ли човек на какво да вярва!

То тия с малките или без загуби са гласували (да се похвалят), другите с по големите загуби си траят (да не станат за резил), а в тия кризисни времена идеята „Сложиш кошерче, вадиш медец и го продаваш“ + тия които успеят да се докопат до програмите изкуствено увеличават интереса към пчеларството.

Камен Крумов
04.04.2015, 13:05
Любопитно ми е, колеги, каква според Вас трябва да бъде нормалната зимна смъртност в %?

Bobi-M9598
04.04.2015, 18:51
Здравейте,

За мен най-добре би било да е нулева. Но както всички знаем "не всичко е в божиите ръце"

По би ми било интересно какъв е процента на зимната смъртност по вина на пчеларя?

Поздрави, Г. Георгиев

Камен Крумов
04.04.2015, 22:23
Здравейте,

За мен най-добре би било да е нулева. Но както всички знаем "не всичко е в божиите ръце"

По би ми било интересно какъв е процента на зимната смъртност по вина на пчеларя?

Поздрави, Г. Георгиев
На твоя въпрос мога да отговоря веднага: "Най-големият враг на пчелите е самия пчелар." - пчеларска мъдрост . Знам още подобни, но те са за други теми. Знам и отговора на моят въпрос, но ще изчакам някое и друго мнение преди да го споделя.
Та въпроса си остава:
Коква трябва да е нормалната зимна смъртност в един пчелин, в %?

Цеко
04.04.2015, 22:56
В старите книги мисля че пишеше до 5%, но съм забравил колко беше точно.

vanHanegem
05.04.2015, 06:15
В старите книги мисля че пишеше до 5%, но съм забравил колко беше точно.

Зимната смъртност до 10% се счита за нормална.

nikkalas
05.04.2015, 06:26
В Германия тази година смъртността е 30 %.

Bobi-M9598
05.04.2015, 08:33
Здравейте,

Да, Камене прав си за мъдростите. Моята мисъл беше, че какъвто и да е % на зимната смъртност, то за това вината си е изцяло в нас. Ние, пчеларите сме тези които с действията, или бездействията си го определяме този процент.

Поздрави, Г. Георгиев

m_pchelari
05.04.2015, 09:58
В Германия тази година смъртността е 30 %.
Дай някакъв линк ако имаш. Това официална информация ли е? Ако е вярно ще има последствия за бранша определено.

srg
06.04.2015, 09:12
И аз съм на мнение че прекомерната намеса в живота на пчелите е сериозен фактор за смъртноста.
Иначе при мен равносметката е 3 обединени земйства наесен поради лоша прогноза за зимуване и две преди два дена поради много слабо яицеснасяне / да не казвам почти никъкво/ на майките. Типична зимна смъртност нямам и общо загубите ми са около 10%.

валко
06.04.2015, 09:55
Любопитно ми е, колеги, каква според Вас трябва да бъде нормалната зимна смъртност в %?

Важно е и колко деца имаш когато са много винаги има някое гладно или суполиво,до 100 кошера не повече от 2-3 процента дигаш ли броиката и процента ще е нагоре .

Камен Крумов
06.04.2015, 18:48
Важно е и колко деца имаш когато са много винаги има някое гладно или суполиво,до 100 кошера не повече от 2-3 процента дигаш ли броиката и процента ще е нагоре .
Гладно, сополиво, сърдито, недоволно, чорлаво и мръсно... но не и умряло!!!

Юрий Цветков
14.04.2015, 11:58
Любопитно ми е, колеги, каква според Вас трябва да бъде нормалната зимна смъртност в %?
0 %. Кражби, урагани и нападения от животни не са "нормална зимна смъртност". Мършата трябва да се премахне още през есента. Лично мнение.

solaris60
14.04.2015, 17:51
Мършата трябва да се премахне още през есента. Лично мнение.

На кое семейство трябва да се каже, че е мърша? Някаква мижава отводка, която ще изкара зимата и напролет ще е най - доброто семейство или на семейство бъкано с пчели на което до декември ще му измрат повече от половината пчели и март едва ще диша?

Mateev
14.04.2015, 20:45
Това с мършата е спорен въпрос дали трябва да се чисти през есента или не. Според моя личен опит семейства на 3 рамки могат да презимуват успешно, ако са в топъл полистиренен или фибранов нуклеус и добре са заредени с инвертиран сироп през есента. Вярно е, че през пролетта са по-слаби от останалите, но какво от това. Такива семейства пропускат рапицата и акацията, но носят много мед от липата и слънчогледа. Освен това има и друга екстра - по всяко едно време през зимата и пролетта пчеларя разполага с РЕЗЕРВНИ МАЙКИ. Нали осъзнавате колко важно е това за другите по-силни семейства, ако нещо се случи с майката им.

Има и още една много голяма екстра, за която дори и не сте се замисляли - такива слаби и бавно-развиващи се семейства имат много по-малка склонност да изпадат в роево настроение през април и май, а юни ги поемат главните паши и това е. Като цяло пчеларя си има по-малко проблеми с тях по време на роевия период, а в края на годината има почти същите добиви като от останалите семейства.

Жертването на акацията на пръв поглед боли, но я си кажете честно кога сте имали късмета да я хванете цялата? Може би веднъж на 5 години?

Юрий Цветков
15.04.2015, 08:20
Слънчо, написах мърша, а не нуклеус или отводка. Семейство, което през пролетта е било 2 пъти по-силно от колкото през есента си е мърша от всякъде. Щом за цял сезон не е могло да се развие, как очакваш да оцелее през зимата.

А що се отнася за резервните майки, има си начини за зазимяване на такива.

vlado 9
15.04.2015, 08:35
Под мърша според мен се разбира семейство което цял сезон въпреки пашите не е могло да стане нормално семейство. Късна отводка на 3-4 рамки не е мърша ,и презимува успешно без значение в какъв кошер е ,по важно как е подготвена от пчеларя.

Mateev
15.04.2015, 16:45
Ако под мърша разбирате некачествена майка в стил ДоцентПетровка или Кисовка, такива трябва да се избиват още щом ги видите от километър разстояние. Не е необходимо да чакате зимата и да зазимявате с такива.

Специално за Кисов вече знам защо неговите майки са най-некачествените в цяла България. Ами той ги простудява - като се започне с прехвърлянето на личниките (нощем на отрицателни температури) и местенето на пити с пило за отводки (където пробутва пити с пило колкото цигарена кутия) и се стигне до отглеждането в малки студени оплодни сандъчета с по 1 шепа пчели - въобще всичко се прави претупано и в разрез с всякакви изисквания за добър температурен режим на бъдещата майка/отводка. След това ги пробутва на хората, възползвайки се от монополното си право. При пчеларите майките едвам изкарват сезона - обикновенно пчелите правят самосмяна, или ако не я направят - майките през зимата или през пролетта спират да снасят. И всичко това ако семействата не умрат от нозематоза, което се случа в над 50% от случаите.

Когато някой потърпевш се опита да направи рекламация, веднага бива оплюван какъв некадърник е и как не е придал правилно майките или не е гледал правилно отводките. Тази песен от години я пеят доцента и Кисов и ми е много чудно как номера продължава да минава и до ден днешен.

ПС: Това по действителни случаи, разказвани ми не от един, а от много пчелари.

ch.atanasov
15.04.2015, 17:01
Матеев ,думите ти са самата истина .Имам впечатления от негов последовател .Явно работят по един и същ тертип.Толква точно описание ,все едно сме купували от едно и също място.

delta.e
15.04.2015, 20:07
При мен и баща ми - 0% .
Ако , искайте вярвайте , ако ли не .
Ваша воля .

Камен Крумов
15.04.2015, 20:31
При мен и баща ми - 0% .
Ако , искайте вярвайте , ако ли не .
Ваша воля .

ЕТО ТОВА Е НОРМАЛНА ЗИМНА СМЪРТНОСТ ! SO, I BELIEVE!!!

solaris60
15.04.2015, 21:39
При мен и баща ми - 0% .
Ако , искайте вярвайте , ако ли не .
Ваша воля .

Защо да не ти се вярва? С години съм ги изкарвал на 0%, докато не започнаха да измират като мухи. Викай "да пази Господ", че това, което се вихри ту тук, ту там не е много добро. При нас, като че ли мина, но днес говорих с една пчеларка и всичко и е на 0.

kuline
15.04.2015, 22:26
Ако под мърша разбирате некачествена майка в стил ДоцентПетровка или Кисовка, такива трябва да се избиват още щом ги видите от километър разстояние. Не е необходимо да чакате зимата и да зазимявате с такива.

Специално за Кисов вече знам защо неговите майки са най-некачествените в цяла България. Ами той ги простудява - като се започне с прехвърлянето на личниките (нощем на отрицателни температури) и местенето на пити с пило за отводки (където пробутва пити с пило колкото цигарена кутия) и се стигне до отглеждането в малки студени оплодни сандъчета с по 1 шепа пчели - въобще всичко се прави претупано и в разрез с всякакви изисквания за добър температурен режим на бъдещата майка/отводка. След това ги пробутва на хората, възползвайки се от монополното си право. При пчеларите майките едвам изкарват сезона - обикновенно пчелите правят самосмяна, или ако не я направят - майките през зимата или през пролетта спират да снасят. И всичко това ако семействата не умрат от нозематоза, което се случа в над 50% от случаите.

Когато някой потърпевш се опита да направи рекламация, веднага бива оплюван какъв некадърник е и как не е придал правилно майките или не е гледал правилно отводките. Тази песен от години я пеят доцента и Кисов и ми е много чудно как номера продължава да минава и до ден днешен.

ПС: Това по действителни случаи, разказвани ми не от един, а от много пчелари.
Матеев, малко извън темата, ама като оплюваш Кисов, защо скатаваш толкова време онази случка с мнимия Кисов? Изплюй най-после камъчето и кажи каква е истината-т.е. какво всъщност се случи преди близо година с онези постове.