PDA

Виж пълната версия : Въпрос при отварянето на един кошер



damyanco
04.02.2015, 20:01
Здравейте.Днес при отварянето на един от кошерите ми за да му сложа медена пита видях отгоре на рамките само 5 пчелички , а на другите ми 2 кошера имаше много.
Какво трябва да означава това? Никъде не видях мъртви пчели във въпросният кошер.
Не съм вдигал рамките защото времето не позволяваше да ги разгледам.
Предварително Благодаря!

Пламен Керчев
04.02.2015, 20:10
Това значи че въпросният кошер има достатъчно запаси от мед за момента а на другите два запасите са на привършване.

ch.atanasov
04.02.2015, 21:10
Кой знае ,може да са и последните 5 мохикана.

Nik_m
04.02.2015, 21:45
Здравейте.Днес при отварянето на един от кошерите ми за да му сложа медена пита видях отгоре на рамките само 5 пчелички , а на другите ми 2 кошера имаше много.
Какво трябва да означава това? Никъде не видях мъртви пчели във въпросният кошер.
Не съм вдигал рамките защото времето не позволяваше да ги разгледам.
Предварително Благодаря!
Прослушай го, ако са само 5 пчели след почукване няма да чуеш нищо, ако се чува жужене значи кълбото е на долу.

distedi
04.02.2015, 21:55
Ако не виждаш кълбото или останалите пчели - вземи едно фенерче и освети междурамията - така без да вадиш рамките, ще можеш визуално да се убедиш, че има (няма) пчели.

vlado 9
04.02.2015, 21:56
А надолу между питите?Що не светна ,с фенерче ,с телефона.Малко вероятно е сега кълбото да е много ниско ,че да не го видиш.Но така както го пишеш е ясно ,че не си погледнал между рамките.Дъната какви са ,плодниците-дб,лр?

Nevena*K
06.02.2015, 09:09
Здравейте.Днес при отварянето на един от кошерите ми за да му сложа медена пита видях отгоре на рамките само 5 пчелички , а на другите ми 2 кошера имаше много.
Какво трябва да означава това? Никъде не видях мъртви пчели във въпросният кошер.
Не съм вдигал рамките защото времето не позволяваше да ги разгледам.
Предварително Благодаря!

Здравейте!
Аз също, вчера по обедно време, направих проверка на моите семейства, за да видя дали са взели от храната. Един от кошерите ми беше на същото положение като при теб. Проверих и по питите - имаше 5 - 6 сковани пчелички, включително и майката. Бяха горе на рамките, а по рамките пълно с храна. Никакъв подмор - нито вътре, нито вън. Между другото, това семейство никога не ми е звучало добре (още от края на есента), но когато поставих питките с храна имаше макар и малко пчелички. Но къде отидоха?!?:(

jordanov
06.02.2015, 10:40
Не го мислии, Невена! Гледай другите и на тях разчитай.

Nevena*K
06.02.2015, 10:46
А питите от него какво да ги правя? Трябва ли да ги изхвърля или да ги дам на другите?

Петър84
06.02.2015, 11:41
А питите от него какво да ги правя? Трябва ли да ги изхвърля или да ги дам на другите?Може да ги дадеш на другите,но аз не бих рискувал.Може семейството да е умряло от някаква заразна болест.Бих прибрал кошера и претопил питите.

jordanov
06.02.2015, 12:41
Мда, за да ни е чиста съвестта - питите прибираш, отделно от другите. Сандъка обгаряш хубаво в първия удобен момент. Като му дойде времето, питите /затоплени/ ще ги центрофугираш, восъка топиш, рамките дезинфекцираш, центрофугата дезинфекцираш, меда - за теб. Даже - по добрите пчеларски практики- мястото където е бил кошера го обгаряш и/или прекопаваш. Спазвай мерките за безопасност!

Nevena*K
06.02.2015, 13:01
Мда, за да ни е чиста съвестта - питите прибираш, отделно от другите. Сандъка обгаряш хубаво в първия удобен момент. Като му дойде времето, питите /затоплени/ ще ги центрофугираш, восъка топиш, рамките дезинфекцираш, центрофугата дезинфекцираш, меда - за теб. Даже - по добрите пчеларски практики- мястото където е бил кошера го обгаряш и/или прекопаваш. Спазвай мерките за безопасност!
blush; Слушам и изпълнявам!

damyanco
06.02.2015, 18:18
Благодаря ти

damyanco
06.02.2015, 18:20
кошерите са Дб

BUGI
06.02.2015, 20:23
Такава случка с-м имал в октомври 2009г. поради какво са избјагали пчелите и днес не мога да смислја.

Но тука нјама много т-рвожене, гледај другите семејства и напрет.успех.