PDA

Виж пълната версия : Нов във форума



icaka78
04.02.2015, 17:05
Здравейте бъдещи колеги.От около 3-4 месеца чета литература за пчеларството.Стана ми много интересно и реших да започвам да се занимавам с този вид дейност.Не съм наясно с нещата.Искам да започна,но не знам как.От тук от там разбрах,че трябва да започна с 2-3- или 1 кошер.Какво още трябва да знам.Икакво трябва да кажа още за мен за да ви е по лесно да ми отговорите.Благодаря предварително.

borislav aleksandrov
04.02.2015, 17:19
Добре дошъл
2-3 кошера са добре за начало. Зависи какво си чел досега. Ако имаш наблизко пчелар запознайте се той най-добре може да те ориентира за вашия район.

icaka78
04.02.2015, 17:40
Значи мисля да сложа кошерите в едно село регион Шумен.Има в близост река има гора и много земи в които се сее слънчоглед и други посеви.Двора на къщата се обработва има много дръвчета и други земеделски култури.Имам познат пчелар но е далече от мен.Нямам кошери приемам всякакви мнения и предложения.

Mateev
04.02.2015, 17:40
Ако за кратко време се опиташ много да наблъскаш в главата си, най-накрая нищо няма да остане. Информацията трябва да се усвоява дълго време на малки дози, за да има шанс мозъка ти да я подреди в стройна концепция. Това обаче отнема време, така че моят съвет е ежедневно да следиш дискусиите във форума, и да се включваш в тях с въпроси, ако има нещо неясно за тебе.

Като за начало посети пчеларското изложение в Плевен, за да можеш всичко да го видиш със собствените си очи и да го пипнеш със собствените си ръце. След това през март и април се оглеждай за обяви за продажба на цели семейства, и си купи няколко за проба. И след това буквално ден по ден трябва да четеш форума, за да разбереш какво правят другите пчелари, и да го правиш същото и ти. И постепенно с времето ще дойде и разбирането какво трябва да се прави, кога, как и защо.

Никой не се е родил научен, така че ако искаш да се научиш да плуваш в пчеларските води, хвърляй се смело надолу с главата и започвай да се бориш, за да не се удавиш. И с малко помощ от наша страна да се надяваме, че ще успееш.

valaz
04.02.2015, 19:42
Преди да започна да се занимавам с пчеларство, прочетох книгата "Практическо пчеларство" на Бижо Бижев, а малко по-късно си купих и "Календарен справочник по пчеларство" от Любен Радоев. След като осмислих прочетеното, купих първите кошери и започнах да отглеждам пчели. За всеки възникнал въпрос, бързо намирах отговор в тези книги. После дойдоха форумите, пчеларските изложения и т.н.

zampo
04.02.2015, 20:24
така че ако искаш да се научиш да плуваш в пчеларските води, хвърляй се смело надолу с главата

Умно мнение , послушай го ! И съвет от мен , ако имаш парите , стартирай поне с 50 бр. , така няма да имаш избор и ще трябва да се научиш да плуваш задължително ;)

simo
04.02.2015, 20:25
Четеш по няколко пъти класическата литература, от писанията във форума в главата ти ще стане само каша ако всичко го взимаш на сериозно :) .

радо
04.02.2015, 20:29
Умно мнение , послушай го ! стартирай поне с 50 бр. ,
Жалко ,че това твое мнение не е много умно все едно да кажеш на един първолак да научи висша математика за една година.

BleX
04.02.2015, 20:56
Жалко ,че това твое мнение не е много умно все едно да кажеш на един първолак да научи висша математика за една година.

За амбициозните хора това е класически подход. Започваш от по-високо ниво, като решаваш възникналите проблеми последователно един по един. Най-голяма поука човек може да си вземе от собствените грешки, а най-хубавото нещо когато има много проблеми и много неизвестни е това че има върху какво да се работи ;)

ch.atanasov
04.02.2015, 21:03
ДА много добре се работи върху 50 умрели семейства.Човека не виждал на живо пчели ,вие го пратихте ...

Цеко
04.02.2015, 21:04
Най на пред иди си направи тест да видиш дали си алергичен към пчелната отрова, щото ако си хич и не се захващай, другото лека полека ще го разбереш.

BleX
04.02.2015, 21:11
Всичко зависи от човека, от целите и способностите му, някой може да започне с 5 друг със 50, трети със 500, а има такива които са започвали и с 1000.

ch.atanasov
04.02.2015, 21:16
Да ,да навярно визираш Матеев.Само ,че до колкото съм разбрал той изобщо не се е хвърлил в пчеларството с четири месечно четене.Освен това е разчитал на безброй неща ,които навярно липсват при бъдещия ни колега.

радо
04.02.2015, 21:17
а има такива които са започвали и с 1000.
Започвали са и като си наемат пчелари дето да им гледат пчелите.

koragroup
04.02.2015, 21:22
Колеги, защо не опитате да сте малко по-толерантни към различното мнение?
А ако Zampo е започнал с 50 кошера преди 2 години, никога не се е занимавал с пчели и до момента няма нито един умрял кошер?

BleX
04.02.2015, 21:27
Не визирам абсолютно никого, нито съм го посъветвал с колко кошера да започне. Моето мнение е такова че може да започне с 5 като любител. Може да започне и с по-голяма бройка, като за това той сам трябва да прецени собствените си способности и възможности. Всичко е много относително, но в крайна сметка всеки САМ взема решенията си. Ако някой сметне че може да се отдаде достатъчно и има възможност за започне с по-голяма бройка защо да не го направи?

радо
04.02.2015, 21:27
Колеги, защо не опитате да сте малко по-толерантни към различното мнение?
А ако Zampo е започнал с 50 кошера преди 2 години, никога не се е занимавал с пчели и до момента няма нито един умрял кошер?
Ами нали и ние имаме мнение нека новака има избор все пак той взема решенията ,а това е най важното да умееш да вземеш правилното решение.

todor_19
04.02.2015, 21:30
Най на пред иди си направи тест да видиш дали си алергичен към пчелната отрова, щото ако си хич и не се захващай, другото лека полека ще го разбереш.
Не е гаранция теста.При първия ми досег някога с пчелите изядох около 50 ужилвания и ми нямаше нищо освен малък сърбеш в слабините ,а по нататък започнах да се подувам по малко.

ch.atanasov
04.02.2015, 21:31
Явно на някои им е скучно.Въпреки неодобрението ще кажа ,че пчеларството не е дъвка.Бъдещият колега даже не знае какъв въпрос да зададе.Въпреки това Матеев му отговаря перфектно.Какво повече ,нали не трябва да го хвърляме на лъвовете.

Nik_m
04.02.2015, 21:33
Всеки сам трябва да прецени с какви финанси разполага, колко време и каква физическа сила има.
Както се гледа 1 така се гледат и 50, но там става въпрос за сериозна инвестиция и много работа.

радо
04.02.2015, 21:37
Колеги, защо не опитате да сте малко по-толерантни
Впрочем не искам да се заяждам но в този пост http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1930&p=54291#post54291 изглеждаш много толерантен.

Nik_m
04.02.2015, 21:40
Най на пред иди си направи тест да видиш дали си алергичен към пчелната отрова, щото ако си хич и не се захващай, другото лека полека ще го разбереш.

Аз получих алергична реакция след 3тото ужилване, подух се целия, започнах да се задушвам и едвам се прибрах до града. После бях на кръстопът дали да се отказвам, но не можах. Взех си една аптечка с лекарства и пак на пчелина. От тогава са ме жилили много пъти и нямам проблеми, но може да си идеш като нищо.

Antonov
04.02.2015, 21:41
Ще ти кажа аз какво направих.Почнах първата година с 10 кошера.Зимата ми умряха 4.На следващата година ги направих 30,като през цялото време постоянно и непрекъснато четях и събирах информация.Не съм взимал акъл от никой и никой не ми е помагал.Правих това,което аз преценя,че е добре за пчелите ми.Сега след няколко години имам 4 пчелина по 150 кошера и продължавам да чета и да събирам информация.

koragroup
04.02.2015, 22:05
Впрочем не искам да се заяждам но в този пост http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1930&p=54291#post54291 изглеждаш много толерантен.

Радо, за съжаление такъв е опитът ми. Виж мнението ми под номер3:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=371

Погледни и тази тема. Кога е започната с въпрос и дали е поучил отговор този въпрос?
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=459


Не ми се рови, но има и други примери за "мълчанието" на старите кучета.

Искрен Мутафов
04.02.2015, 22:53
Впрочем не искам да се заяждам но в този пост http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1930&p=54291#post54291 изглеждаш много толерантен.

Аууу, а ти пък колко си толерантен, цитирайки само част от постинга, и вадейки го по този начин от контекста...
А, и не виждам с какво колегата е нетолерантен, към поредният зов за предоставяне на информация на готово, и то за информация, която я има във форума, и с няколко кликвания на мишката и използване на полето "Search"(горе вдясно) по предназначение, лесно може да бъде намерена...



Колеги, защо не опитате да сте малко по-толерантни



Колеги, защо не опитате да сте малко по-толерантни към различното мнение?
А ако Zampo е започнал с 50 кошера преди 2 години, никога не се е занимавал с пчели и до момента няма нито един умрял кошер?

icaka78
05.02.2015, 00:33
Благодаря на всички озовали се :-) Имам възможност да започна с 50 кошера,да и с повече.Но нямам дэстатъчно време.За това искам да пробвам с 1-2 бройки като за начало.Да видя дали ще мога да ги опазя :-) така да се изкажа :-) Освен кошери с пчели,къкво друго ще ми е необходимо за работата им,за 1-2 ади или 3 :-) от тук от там разбрах,че най добре е да се почне пролетта :-) а тя наближява :-) Не че казвам утре ще купувам,но може ли да знам от къде,от къкъв човек трябва да ти купя?Другото което е :-) не съм алергичен.

h_kirilov
05.02.2015, 00:43
Здравейте, колеги.
И аз съм нов във форума, и това е първият ми пост. Нов съм и в пчеларството, но за това малко по късно ... регистриран съм във този форум на 5 януари тази година и вече съм изчел поне 70 % от постовете във форума (като съм си ги класифицирал по важност за мен и съм определил приоритет кои теми да чета на първо място) и няколко книги на тема пчеларство. Цялостната ми оценка за форума е "много добър", но не мога да дам оценка "отличен" главно заради "лиричните отклонения" от почти всяка тема (за пример вижте последните няколко поста в текущата тема - те с нищо не помагат на icaka78 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5490) !). Моите уважения към колегите - имат много интересни постове и много съм научил за този 1 месец през който съм член на форума, но отново подчертавам, че е доста отегчително да четеш нещо което не е по темата, а и не можеш да го пренебрегнеш, защото не знаеш дали е така докато не го прочетеш! И за да не се отклонявам повече и с цел да съм полезен, ще споделя моя опит в пчеларството, а бъдещия колега сам да прецени дали това ще му е от полза.
През 2013 година заедно с брат ми купихме 5 нови кошера ЛР и отводки на по 4 ДБ пити (такива си намерихме). Посещавахме ги рядко (неделно пчеларство през седмица - 2 а понякога и 3), никакъв практически пчеларски опит (само теоретичен) и в резултат зазимихме 1 силно 2 средни и 2 слаби семейства. Иззимуваха само 2 - логично при такова зазимяване. през 2014 година оставих брат ми да се занимава сам с тях, като той ги прмести на по-близко място и си осигури възможност да ги посещава по-често. Направил си е отводки и е зазимил 5 семейства (как, какво и защо е правил не мога да кажа - мисълта ми е, че с практика и четене идват уменията и знанията). В средата на януари е подхранвал с медено-захарни питки и каза, че 4 са в добро състояние а 1 е жертва заради глад. Аз на 20 август 2014 си купих 3 отводки на по 7-8 ДБ покрити с пчели на които на 5-6 пити имаше пило мед и прашец в кошери самоделки (стиропор облечен с фазер отвън и отвътре). Подхранвах ги почти до средата на септември и ги зазимих с добро количество запаси. Прослушвал съм ги периодично и до края на годината и началото на януари тази година звучаха перфектно. Към края на януари като отидох да видя какво е състоянието с готовност да подхраня, ако има нужда установих, че едното семейство е умряло поради навлизане на вода от топящия се сняг в кошера(както споменах самоделен кошер с лошо качество). Другите 2 семейства в идеално състояние - зимно кълбо колкото футболна топка. Цялото това изложение го направих за да обоснова изводите които направих за себе си какво е необходимо да се има впредвид от начинаещ пчелар:
1 - качествено оборудване.
2 - колкото се може по-добра теоретична подготовка.
3 - правилен избор за място за пчеларстване (не само с оглед на наличната паша и метеорологичните условията, а и възможността за своевременно посещение на пчелина)
4 - за алергията към пчелна отрова е ясно ... (дори и с пълна екипировка да си пак нямаш гаранция, че няма да бъдеш ужилен - при януарското подхранване макар и с предпазна мрежа една ми пропълзя в пазвата на топло и ме жилна по ключицата)
5 - разучаване до най-малка подробност физиологията и инстинктите на пчелите с цел правилното им подпомагане в развитието на пчелното семейство, възползване на наличната паша/и и усвояване на продукцията.
6 - избор на система/и кошер и набавянето на отводки или семейства с добро качество (силни и без болести и с добро потекло ... макар че последното едва ли ще е във възможностите на "прохождащ" пчелар - на доверие на продавача и каквото се случи, пък в последствие има как да се коригира това)
7 - разучаване на различни технити за работа със съответния модел кошер с който ще се работи с цел прилагане и адаптиране на най-подходящите за съответните условия на работа.
8 - ...
...винаги има какво още да се научи. Това че съм ги подредил и номерирал не означава, че такъв им е приоритета и че се изчерпват всички аспекти, но нека колегите с опит да допълнят и поправят ако съм сгрешил някъде. И не на последно място както каза в една друга тема г-н Матеев - план за действие. Моят план за 2015 е максимално разширяване и увеличаване броя на пчелните семейства според това колко финанси ще отделя за оборудване (любител съм все пак и нямам намерение да се занимавам професионално в близките години - имам си добра професия - програмист), без добив на мед. Та на тая тема сам колега icaka78 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5490) ще трябва да изберете с колко пчелни семейства да започнете - 1,2,5 .. 50 или 500 - според целта, финансите с които разполагате и самочувствието което имате.
Поздрави и успехи на всички!
Христо Кирилов

Искрен Мутафов
05.02.2015, 01:52
От форума, има много какво да се научи, но той не е учебник!!! Той е място за споделяне и обменн на информация, както и за забавление - виж, колко много свободни теми(различни от пчеларските има) - за авджии(ловджии), за зайчари, за готвене, май само за секса тема липсва, въпреки че мернах някакъв виц преди малко в темата за шегите... Тъй, че няма как във всеки постин да се сервира на готово "сдъфката" информация, постоянно все някой отплавя призиви такава информация да му се предостави едва ли не като някаква справка, и то за информация която я има във форума и лесно може да бъде намерена, с малко усилия. Лиричните отклонения се получават от самосебе си, и без тях може би форума, щеше да е някак си по-сухарски, но не ги бъркай със спама - да, ако си тука само и единственно да намериш някаква конкретна информация "набързо", може би "лиричните отклонения" ти звучат като спам... Изчел си много от форума, ами погледни темата за статистиката на форума, и май Рости е доста прав да се сърди, че само някои само "чакалят" и да се оттегля в "тихият ъгъл", нещо което се случва с доста потребители, но той си е откровен и го заявява, а доста се оттеглиха без много шум...

asti
05.02.2015, 07:17
Добро утро на всички. Изчетох темата и мисля че съм много подходящ за нея да споделя и аз моето начало. Едва ли от мен някой може да научи нещо или ще му бъда от полза. От дълги години винаги съм се възхищавал от хора който отглеждат пчели, но никога не съм знаел нищо за тях. Всичко започна май месец през 2014г. Един мой добър приятел хвана един рояк и го настани в кошер. Съответно и аз да не остана по назад от него тъй като сме нещо от сорта на дупе и гащи, запретнах ръкави и с много усилия за кратко време разчистих едно старо лозе което вече от дъги години не се поддържа което беше занемарено обрасло във високи треви и храсти. Та на 10.06.2014г. Си купих 4 бр. отводки който настаних в кошери ДБ. Всяка събота и неделя бях при тях, не че имах кой знае колко работа по семействата но довършвах мястото: почистване, косене, доизкусоряване, с една дума намирах си работа. В края на месец 08.2014г. и купих от един човек който заминаваше за чужбина 11 кошера ДБ с пчели. Настаних си ги на моето местенце. След около 2 седмици, едното семейство бе унищожено от восъчен молец, опитах се да го спася но не успях. Направо сърцето ме болеше по тази причина. През всичкото това време четях и литература, стремях се да прилагам всичко както е описано в нея, но това в последствие ми изигра много лоша шега. Благодарени на един приятел който за жалост виждам твърде рядко, имам в момента отселели кошери, неговите съвети как и какво да променя за в бъдеще ми помогнаха много. През месец септември при преглед на семействата, установих че единия кошер е много слаб за разлика от преди 2 седмици както го бях проверил. Оказа се че нещо се е случило с майката и има пчела търтовка. Видя ми се прекалено сложно в литературата да го присъединя към друг кошер, макар и късно му предадох нова майка която след 2-3 дни приеха. След още 4-5 дни вече майката работеше и беше почнала да снася. Като настъпи и времето за третиране. Въпреки че им бях сложил екостоп /май беше/ с моя приятел си купихме и фогър с който реших да ги опуша с тимол и течен парафин. Когато опуших въпросния слаб кошер на прелката се измикна от вътре един стършел който беше замаян и седеше на прелката, въпреки капаните който бях окичил по мрежата и бяха пълни със доста вече умрели стършели, смачках го със крак и отворих кошера в който намерих само умрели пчели без ни една жива. Тогава за втори път ми се сви сърцето и ми бе трудно да прежаля още един загинал кошер. В края на месец 11.14г. въпреки добрите запаси от мед който им бях оставил им сложих и по една медена питка който си бях направил сам. На 01.02.15г отново им сложих медени питки на всеки по един, питките са отново собствено производство от пудра захар и мед и още някой неща. За момента нямам друг загинал кошер и дано така стартирам на пролет. Тази година първата или най късно втората седмица на месец 05.15г. мисля вместо да чакам да се роят, да си направя отводки и да си размножа кошерите, като съм си приготвил освен ДБ и кошери ЛР 10 рамкови. Има още много, много неща да уча, но определено имам по големи знания за разлика от миналата година и имам някой виждания сам за себе си тази година как ще процедирам. Като моята цел е да си направя пчелин със 50 кошера, +/- 4-5бр. тъй като за толкоз имам време, и да си заслужава претърчането до пчелина. Може би звучи смешно за човек без знания, но полагам всички усилия и прилагам всички знания който имам за момента за тяхното благоприятно развитие.

h_kirilov
05.02.2015, 11:08
Колега, iskren.
Както споменах в предния си пост, съм изчел една никак не малка част от форума и сам съм си сдъвкал информацията която съм търсил/намерил, и до сега не съм задал нитоп един въпрос с очакване на готова "сдъфкана" информация. като написах "лирични отклонения", имах предвид точно постове като твоя и моя в момента, а те в тази тема са си чист спам (в съответна тема не би бил такъв) и нека модераторите да преценят какво да го правят. Не упреквам никого от колегите за това къде и какво постват, Просто изказах моето менние и се аргументорах защо не мога да дам оценка "отличен".

п.п. ще прочета темата за статистиката за да разбера какво точно имаш предвид.

Поздрави,
Христо Кирилов.

Искрен Мутафов
05.02.2015, 11:32
Колега, iskren.
Както споменах в предния си пост, съм изчел една никак не малка част от форума и сам съм си сдъвкал информацията която съм търсил/намерил, и до сега не съм задал нитоп един въпрос с очакване на готова "сдъфкана" информация. като написах "лирични отклонения", имах предвид точно постове като твоя и моя в момента, а те в тази тема са си чист спам (в съответна тема не би бил такъв) и нека модераторите да преценят какво да го правят. Не упреквам никого от колегите за това къде и какво постват, Просто изказах моето менние и се аргументорах защо не мога да дам оценка "отличен".

п.п. ще прочета темата за статистиката за да разбера какво точно имаш предвид.

Поздрави,
Христо Кирилов.

Аз не визирах лично теб, за очакването на готова, сдъфкана информация, но погледни напоследък е ежедневие, влиза някой за 2мин и чака някой сруг да му постве линк към темата, която му е нужна, справка: вчера за производители на кошери по НПП, днес за производител на кошове за центрофуги... Лошо няма да се търси информация, ама някой наистина чакат наготово...

А, в темата за статистиката, прочети поста на rosty_sz, и може би ще разбереш.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1246&page=2&p=54386#post54386

А, ето утре ще има и лекция в общината, в Русе, имаш уникален шанс да се запознаеш на живо с много колеги от региона, сигурен съм че интереса ще е голям, а също и посещаемостта.

Stefan__
05.02.2015, 20:28
Здравейте, надявам се бъдещи колеги.Предстои ми покупка на кошери с които да стартирам, по финансови съображения ще са само 10. въпроса ми е ДБ или ЛР става дума за бургаски регион. Ще съм признателен за всеки съвет. И ако има някой наоколо да ми продаде 10 отводки???

kaletoo
05.02.2015, 21:01
Според мен първо трябва да прочетеш за двата вида системи и да си прецениш коя ще ти е по удобна и ще ти спори работата защото всеки има различни виждания :)

Mateev
05.02.2015, 21:24
Разбирането коя система кошери е най-добра за даден човек настъпва с времето през годините, а не в самото начало на пчеларстването. Каквито и съвети да получи един начинаещ от форума, те няма да са меродавни, защото няма да са съобразени с неговите лични паши, личната му работоспособност и физическа сила и личния му манталитет на мислене и на работа. Поради тази причина аз бих препоръчал на един начинаещ да си купи по един кошер от 4-те основни вида - ДБ, ЛР, Фарар и лежак, и една година да се поблъска с тях, за да види коя система ще му пасне най-добре. Също така с поне едната от системите ДБ или ЛР е хубаво да пробва и трите разновидности - с 8, 10 или с 12 рамки.

tarty
05.02.2015, 21:41
Аз стартирах с закупуването на пчелин с 23 бр от братовчед ми есента.Следващата година всяка събота и неделя бях на село като единия ден задължително бях при него да му помагам,а той да ми обяснява кое как прави и за какво го прави.Задължително това което ми казва и това което чета /невинаги прочетеното съвпадаше с казаното от него/го изпробвам на няколко семейства.

Искрен Мутафов
06.02.2015, 03:39
...Поради тази причина аз бих препоръчал на един начинаещ да си купи по един кошер от 4-те основни вида - ДБ, ЛР, Фарар и лежак, и една година да се поблъска с тях, за да види коя система ще му пасне най-добре. Също така с поне едната от системите ДБ или ЛР е хубаво да пробва и трите разновидности - с 8, 10 или с 12 рамки.

Това, може би е най-лошият съвет, който може да се даде на един начинаещ, който иска и отводки да си купи освен и кошери, и навсичкото отгоре човека е с ограничени финансови ресурси. Къде ще ги търди и трите вида отводки(ДБ, ЛР и фарар) да му прави някой, не че е невъзможно, но не е лесно. Най-добре е всичките ти да са един вид като за начало, но ако неможеш да решиш, вземи все пак по вяколко от ДБ и ЛР.
Важното е някой лев да отделиш и за инвентар, сещам се лятото за един "колега", който нямаше центрофуга и какви гимнастики му се налагаше да прави да цеди меда над тава(не ми се търси темата сега, че да пусва линк към нея, но доста съвети за изобретателност имаше...).

jordanov
06.02.2015, 09:15
Това, може би е най-лошият съвет, който може да се даде на един начинаещ, който иска и отводки да си купи освен и кошери, и навсичкото отгоре човека е с ограничени финансови ресурси. Къде ще ги търди и трите вида отводки(ДБ, ЛР и фарар) да му прави някой, не че е невъзможно, но не е лесно. Най-добре е всичките ти да са един вид като за начало, но ако неможеш да решиш, вземи все пак по вяколко от ДБ и ЛР.
Важното е някой лев да отделиш и за инвентар, сещам се лятото за един "колега", който нямаше центрофуга и какви гимнастики му се налагаше да прави да цеди меда над тава(не ми се търси темата сега, че да пусва линк към нея, но доста съвети за изобретателност имаше...).

Хаха, Искро, за туй ли говорим? Охх, как ми се вади мед...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1821

На новобранеца по-горе, май си нагласил към 2 хил. лв? Я си купи 3-4-5 иззимени кошера и една центрофуга и си питай шапката. А да, и чети форума из старите теми. Успех!

icaka78
06.02.2015, 09:53
Извинявам се за глупавия въпрос,но какво е отводка?Чета навсякаде ама само:как се изгражда отводка .от къде да си купя ит.н. но немогада разбера какво е точно.Благодаря и се извинявам предварително.

Nik_m
06.02.2015, 10:24
Извинявам се за глупавия въпрос,но какво е отводка?Чета навсякаде ама само:как се изгражда отводка .от къде да си купя ит.н. но немогада разбера какво е точно.Благодаря и се извинявам предварително.
Новосформирано пчелно семейство.

Stefan__
06.02.2015, 11:40
Известни са ми някой подробност и за двата вида търся по продуктивният и по сигурен за отцеляването на роя през зимата. Работата и трудностите не ме плашат. А що се отнася до центрофугата ще си направя все пак съм железар :) . Стар пчелар да помага нямам дядо ми беше но бях малак и нищо не съм доловил от занаята :)

jordanov
06.02.2015, 12:04
... Работата и трудностите не ме плашат...

Тука всички сме такива. Продуктивност и оцеляване през зимата - това преди всичко зависи от другаря Пчелар и в много малка степен от системата сандък. Разбира се говорим за пчелин до къмто 100ина кошера. А пък щом си железар, има теми в които трябва да бъдеш активен.

П.п. А да, значи кошерите стават 5:)

Mateev
06.02.2015, 15:03
Това, може би е най-лошият съвет, който може да се даде на един начинаещ, който иска и отводки да си купи освен и кошери, и навсичкото отгоре човека е с ограничени финансови ресурси. Къде ще ги търди и трите вида отводки(ДБ, ЛР и фарар) да му прави някой, не че е невъзможно, но не е лесно. Най-добре е всичките ти да са един вид като за начало, но ако неможеш да решиш, вземи все пак по вяколко от ДБ и ЛР.
Важното е някой лев да отделиш и за инвентар, сещам се лятото за един "колега", който нямаше центрофуга и какви гимнастики му се налагаше да прави да цеди меда над тава(не ми се търси темата сега, че да пусва линк към нея, но доста съвети за изобретателност имаше...).

Аз също осъзнавам, че този съвет може би не е най-добрия, но ако се бях вслушал самия аз в него, нямаше сега да се чудя как да продавам стотици кошери от една система и да ги подменям с друга, която вече ми е паснала на личната ми пчеларска технология.

Много начинаещи пчелари са минали по този път. Първо са си купили някакви кошери на базата на "умни съвети", а после се е наложило да ги подменят с такива от друга система. Просто се опитвам да предпазя начинаещите от подобни грешки, но няма как да им кажа каква система кошери ще им се стори най-удобна. Затова казвам - пробвайте различни системи и после сами си решете с коя ще работите в бъдеще и ще купувате много кошери само от нея.

jordanov
06.02.2015, 16:12
...Много начинаещи пчелари са минали по този път. Първо са си купили някакви кошери на базата на "умни съвети", а после се е наложило да ги подменят с такива от друга система...

Никой собственик на кошери /начинаещ, опитен, професионален, бизнес... и какъвто и да е пчелар/ няма право да се оправдава, че е послушал чужди съвети, било то глупави или умни! Решенията си ги взема той, само той и никой друг! Навремето, г-н Матеев, в другия форум един колега, който за съжаление тук е активен само във философските теми, ви каза че бъркате със системата още преди да сте почнали? Мисля, че ония мнения отдавна са изтрити.

Stefan__
06.02.2015, 16:21
Зададох вапроса си така защото нали всеки обича да си хвали стоката а Марк Твен е "казал в спора се ражда истината и аз се надявах сред многото изложени факти да открия фактите които да ми помогнат да направя избора си.

Mateev
06.02.2015, 16:43
..... в спора се ражда истината и аз се надявах сред многото изложени факти да открия фактите които да ми помогнат да направя избора си.....

Това много ми хареса. Спорейки един с друг ние всъщност взаимно си помагаме, защото натрупваме факти по темата на спора. И после на базата на тези факти всеки вече може сам да си направи собствения си избор.

В момента аз подготвям плана си и пчеларската си технология за следващата година, и темите в които се намесвам и споря са именно тези, които живо ме интересуват, защото по тях все още не съм взел окончателно си решение. И именно на базата на споровете в последните дни аз научих много нови неща, които не съм ги знаел преди, и тези неща ми помогнаха да коригирам мисленето си и плановете си. Например спора за строителните рамки - в началото на спора тотално ги отричах, а към края на спора вече имам план как да ги използвам разумно (с подходящата площ и по подходящия начин). Благодарение на спора аз намерих моята си ЛИЧНА ИСТИНА, и ще я ползвам като такава до момента, до който някой не ми предложи по-добра и по-логична друга истина.

спартак
06.02.2015, 18:15
Както казва доктора от Павликени, "всеки да си извърви пчеларския път" и каквото стане на пътя , там си остава...

Искрен Мутафов
06.02.2015, 21:46
Хаха, Искро, за туй ли говорим? Охх, как ми се вади мед...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1821



Абсолютно!

Stefan__
06.02.2015, 22:28
Както казва доктора от Павликени, "всеки да си извърви пчеларския път" и каквото стане на пътя , там си остава...

Или ако нямаш какво да кажеш замълчи. сарказъм и забележки не са ни нужни, особено ако не сме ги заслужили питаме за съвет и който желае нека сподели без подигравки и излишни коментари

koragroup
06.02.2015, 22:55
Или ако нямаш какво да кажеш замълчи. сарказъм и забележки не са ни нужни, особено ако не сме ги заслужили питаме за съвет и който желае нека сподели без подигравки и излишни коментари

Стефко, много си серт като за 4-то мнение...
Айде да те помоля, преди да "очакваш" каквото и да било, да дадеш на аудиторията честен отговор на един единствен въпрос. А той е:

Защо искаш да се занимаваш с отглеждане на пчели?

Не го приемай лично. Този въпрос е актуален към всеки в чиято глава се е пръкнала идеята за "пчеларството".

Млади колеги, не че аз съм "стар", опитен и знаещ. От нова година насам има тенденция да се появяват нови регистрации, с които комуникацията (малко изопачено) звучи така:

- здравей те чух че мога да изкарвам по 12000лв на година дайте съвет в коя банка да ги съхранявам аз сам нов
- Как мислиш да ги изкарваш? С пчели?
- Моля, ако няма да ми дадеш конкретна информация, не се обаждай!!!

Ivan_vd
06.02.2015, 23:57
И какво лошо има ако е решил някой да се занимава с пчели за да изкара някои лев.В края на краищата всеки се занимава и работи за да изхрани себе си и децата си,дали с пчели ,крави, работи в завод или др. борбата е за насъщният така че какво е значението защо иска да се занимава с пчели.Ето аз казвам искам и ще се занимавам с пчели защото от това виждам перспектива да изкарам някои лев ако си мисли някои че ще ги гледам за хоби няма как да стане.А и каква е разликата дали този които ги гледа като хоби ще ги гледа по добре,напротив аз мисля че този които се занимава професионално с това ,ще е всеки ден при тях и винаги може да реагира на вс. ситуация.Така че спрете вече с тия деления който е решил дали с ваша помощ или без нея ще го направи ,или ви е страх че ще станат мн.пчелари и ще има мн.мед и цената ще падне.

Ivan_vd
07.02.2015, 00:22
Пример ,от миналата година когато пуснах обявата за отводки че купувам около 100-150 щяхте да ме разкъсате то не беше заяждане за правопис и още какво ли не.Е и какво стана докато ,,вие,,се напредварвахте кой какво да напише обади се човека само че не за отводки а за семейства напълно развити на 12 рамки.И началото на май месец ги взех разделих ги на колкото ми трябваше и аз доволен и човека напред с едни пари.Благодарение на това че имам човек на които да разчитам и да ми покаже почти всичко ,иначе ако човек чака от форуми ще си тъпче на едно място.Единственият който споделя е Матеев всички други все едно са в масонска ложа.

Росен Младенов
07.02.2015, 00:37
Пример ,от миналата година когато пуснах обявата за отводки че купувам около 100-150 щяхте да ме разкъсате то не беше заяждане за правопис и още какво ли не.Е и какво стана докато ,,вие,,се напредварвахте кой какво да напише обади се човека само че не за отводки а за семейства напълно развити на 12 рамки.И началото на май месец ги взех разделих ги на колкото ми трябваше и аз доволен и човека напред с едни пари.Благодарение на това че имам човек на които да разчитам и да ми покаже почти всичко ,иначе ако човек чака от форуми ще си тъпче на едно място.Единственият който споделя е Матеев всички други все едно са в масонска ложа.
Тя затова и държавата ни е на тоя хал,всеки се мисли за по умен,по хитър,че може само той,че може да преебе другите ,а истината е много стара сам човек е за в кенефа.

koragroup
07.02.2015, 00:37
Кой каза че има нещо лошо? Аз самият, както съм казвал и преди, още преди да мога да различа "майка от търтей" съм правил сметката: 100кошера по 30кг мед по 4лв=12000лв на година и то за 6 месеца работа.
В същност "лошото" си е само за мен. Защото от както се занимавам с пчели, ям мед най-вече от разпечатките, докато го вадя, а преди това хапвах повече... но това си е мой проблем. Но все пак ме отдалечава от понятието "за собствени нужди:...

Това, че зададох въпроса за мотивацията, беше по-скоро, за да си дадем сметка, че никой не ни е длъжен да ни свърши работата.

koragroup
07.02.2015, 00:50
Тя затова и държавата ни е на тоя хал,всеки се мисли за по умен,по хитър,че може само той,че може да преебе другите ,а истината е много стара сам човек е за в кенефа.

Е т'ва е удар в "десетката". Държавата ни е на тоя хал, защото 90% от хората мислят, че трябва да дойде някой да ги оправи. Да им сервира благополучието, да се пребори с неволите, да отиде да им пусне печелившия фиш за "тотото"... Лошото е че децата ни изграждат тоя манталитет от най-ранна детска възраст - "те" не ми разрешават, "те" не ми дават, "те" не ми помагат...

Само едно ще кажа (от собствения си опит) и спирам да пиша в темата.

Уважаеми колеги които сега започвате, помнете едно: сервираната наготово истина ще ви изиграе лоша шега на лято, когато кошерът е отворен, пчелите са на облак и цяла седмица във форума е пусто и няма кой да ти напише "извади втората пита и я сложи в средата на кошера".

Росен Младенов
07.02.2015, 01:05
Е т'ва е удар в "десетката". Държавата ни е на тоя хал, защото 90% от хората мислят, че трябва да дойде някой да ги оправи. Да им сервира благополучието, да се пребори с неволите, да отиде да им пусне печелившия фиш за "тотото"... Лошото е че децата ни изграждат тоя манталитет от най-ранна детска възраст - "те" не ми разрешават, "те" не ми дават, "те" не ми помагат...

Само едно ще кажа (от собствения си опит) и спирам да пиша в темата.

Уважаеми колеги които сега започвате, помнете едно: сервираната наготово истина ще ви изиграе лоша шега на лято, когато кошерът е отворен, пчелите са на облак и цяла седмица във форума е пусто и няма кой да ти напише "извади втората пита и я сложи в средата на кошера".
Оставете хората да правят каквото искат,ако можете помогнете ако не, не пречете ,не се подигравайте,не се дръжте като с по нисши от вас.Иван го е написал много ясно,каквото е решил го е направил и без вашите съвети.

Stefan__
07.02.2015, 13:43
Оставете хората да правят каквото искат,ако можете помогнете ако не, не пречете ,не се подигравайте,не се дръжте като с по нисши от вас.Иван го е написал много ясно,каквото е решил го е направил и без вашите съвети.

Благодаря за разбирането