PDA

Виж пълната версия : Въпрос за разширяване на гнездото



Владислав
02.02.2015, 23:16
Здрвейте колеги,
Направих си 10 лежака и сега съм се запалил да чета по темата. Едно от нещата които искам да обсъдим е разширяването на гнездото. Кашковски описва два вида разширяване на гнездото - при работата с карпатски пчели и при работата с средноруски.. лошото е, че нищо не пише за българските : )
Прилагам схеми на разширяването по двата начина описани от Кашковски с молба да ме посъветвате кой от тях е по-адекватен за българските пчели, и дали изобщо някой от двата начина е подходящ за нашите условия?

Искрен Мутафов
02.02.2015, 23:40
Здрвейте колеги,
Направих си 10 лежака и сега съм се запалил да чета по темата. Едно от нещата които искам да обсъдим е разширяването на гнездото. Кашковски описва два вида разширяване на гнездото - при работата с карпатски пчели и при работата с средноруски.. лошото е, че нищо не пише за българските : )
Прилагам схеми на разширяването по двата начина описани от Кашковски с молба да ме посъветвате кой от тях е по-адекватен за българските пчели, и дали изобщо някой от двата начина е подходящ за нашите условия?

Българската пчела, тази която монополиста в майко делекционната дейност твърди, че развъжда и е нарекъл в България Родопика, а по света я именува като Македоника, и би трябвало тя да се възплоизвежда от "лицензираните" мойкопроизводители, си е на 99%(че и повече) чиста Карпатика, предполагам това имаш предвид под Карпатски пчели, да не се бъркаш с Кавказките?!?
А, и като гледам графиките ти, ми се струва че горният вачин на работа би бил по-подходящият, за нашите условия. Да се изкажат специалистите по лежаци, аз имам само няколко и не мога да претендирам, че много им разбирам.