PDA

Виж пълната версия : ПРИХОДИ, РАЗХОДИ, ЗАПЛАЩАНЕ В ПЧЕЛАРСТВОТО



rikolinik
30.01.2015, 18:49
Ако наистина си мислите, че ще ви излезе по-евтино от тези 13 стотинки, жестоко се лъжете. Ако вложите само 1 минута труд на основа (а вие ще вложите много повече), то това автоматично означава, че жестоко сте се прекарали. Посмятайте малко на база 5 лева на час, и ще се убедите сами.

Просто от любопитство... По твоите сметки час труд е 5лв(и повече си давал). А дали даваш по 5 лв. на час на твоите работници.

п.п. Ако е така ето нещо върху което да мислиш.
Аз съм готов да дойда и да работя за 4 лв. на час.
И само да отметна, не ми говори за твоите разходи.

Mateev
30.01.2015, 19:05
Вече отговорих на въпроса, но ти явно не четеш. 22 дена * 8 часа * 5 лева = 880 лева. Да, това е средната заплата на моите работници и служители. Обикновенните работници получават малко по-малко - 650-750 лева, а началниците им - 900-1200. Нямам служител със заплата под 600 лева, дори и чистачката баба Пена. Висшия мениджмънт (директорите) е с поне двойни и тройни заплати плюс процент от печалбата, който прави заплатата им петорна и нагоре (ако изкарат голяма печалба разбира се).

Специално пчеларите ми през активния сезон получават и над 1000 лева, защото доброволно полагат извънреден труд, който им го заплащам с коефициент 1.2. Имам случаи на достигане на 1200 лева на месец - гледам ведомоста, като пиша тези цифри.

Това са чистите пари. Над тях заплащам осигуровки, данъци и други подобни (работно облекло например), така че аз лично за мене си смятам труда по 8 лева на час. На вас ви препоръчвам 5 лева, защото е лесно за смятане. Иначе минимума за пчеларския труд наистина е 4 лева, но нима вие също не плащате осигуровки, данъци и т.н. Най-добре си смятайте по 5 лева, което към днешна дата е една много реалистична цифра.

Ако те интересува каква е статистиката за страната:
За София, Пловдив и още 2-3 други големи градове заплатата е с 20-30% повече от моите цифри.
За Габрово и другите средни градове вече знаеш - това са моите цифри.
За малките градчета и за селата смятай с 20-30% по-малко от моите цифри.

m_pchelari
30.01.2015, 19:29
Чакай сега да направя бакалските сметки. 12 месеца по 800 лева заплата са около 10 000 лева годишен доход. Това са 2 тона мед. Тези два тона да кажем, че се изкарват от 70 кошера при 30 кила от кошер. Понеже винаги има едни 20% отводки, ройчета, самосмени така че да закръглим на 100 кошера.
Или всеки който има под 100 кошера или има 100 кошера но изкарва по-малко от 30 кила от кошер е прецакан, че не работи за теб.
Аз с моите 100 да се стягам защото ще трябва да пиша CV. :)

Mateev
30.01.2015, 19:35
Всъщност не разбрах какво точно искаш да ми кажеш. Отдавам го това на ниския ми коефициент на интелигентност.

радо
30.01.2015, 19:41
Чакай сега да направя бакалските сметки. 12 месеца по 800 лева заплата са около 10 000 лева годишен доход.
Аз не искам да се меся но високата заплата обикновено е само през пчеларския сезон или тоест 6 месеца през останалото време е минимална и за годината е нещо средно.Това с осигуряването на пълната заплата е много хубаво защото има варианти с назначаване на 4 часа и укриване на осигуровки и данъци и работника е ощетен.

m_pchelari
30.01.2015, 19:44
Всъщност не разбрах какво точно искаш да ми кажеш. Отдавам го това на ниския ми коефициент на интелигентност.

Ами исках да ти кажа, че сигурно 70-80% от българските пчелари изкарват по-малко пари от твоите пчелари. С което пък може да се обясни враждебната нагласа към теб от болшинството участници във форума.

jorors
30.01.2015, 20:25
Чакай сега да направя бакалските сметки. 12 месеца по 800 лева заплата са около 10 000 лева годишен доход. Това са 2 тона мед. Тези два тона да кажем, че се изкарват от 70 кошера при 30 кила от кошер. Понеже винаги има едни 20% отводки, ройчета, самосмени така че да закръглим на 100 кошера.
Или всеки който има под 100 кошера или има 100 кошера но изкарва по-малко от 30 кила от кошер е прецакан, че не работи за теб.
Аз с моите 100 да се стягам защото ще трябва да пиша CV. :)

Колега забрави и осигуровките като земеделски производител от тази година са над 1000лв. Така че започвайте със CV тата!

Mateev
30.01.2015, 20:36
Ами исках да ти кажа, че сигурно 70-80% от българските пчелари изкарват по-малко пари от твоите пчелари. С което пък може да се обясни враждебната нагласа към теб от болшинството участници във форума.

Това за враждебната нагласа не съм съгласен. Виж класацията за най-много получени положителни ръчички. Определено има хора във форума, които четат с интерес постингите ми. И това е защото давам знания за области, които повечето пчелари не ги знаят. В същото време аз получавам знания от форума, които аз не ги зная. Чувствата са взаимни и именно в това се изразява взаимопомощта.

Иначе знам, че във форума има завистници и злобари, но те са малцинство. Такива винаги ще ги има и нищо не може да се направи по въпроса. Просто така е устроен света. Тях трябва да ги има съгласно нормалното (Гаусовото) разпределение на почти всички случайностни процеси в природата, обществото и човешкия разум (интелект). Трябва да има и мошеници, престъпници, предатели, и всякаква друга подобна измет.

rikolinik
30.01.2015, 20:37
Вече отговорих на въпроса, но ти явно не четеш. 22 дена * 8 часа * 5 лева = 880 лева. Да, това е средната заплата на моите работници и служители. Обикновенните работници получават малко по-малко - 650-750 лева, а началниците им - 900-1200. Нямам служител със заплата под 600 лева, дори и чистачката баба Пена. Висшия мениджмънт (директорите) е с поне двойни и тройни заплати плюс процент от печалбата, който прави заплатата им петорна и нагоре (ако изкарат голяма печалба разбира се).

Специално пчеларите ми през активния сезон получават и над 1000 лева, защото доброволно полагат извънреден труд, който им го заплащам с коефициент 1.2. Имам случаи на достигане на 1200 лева на месец - гледам ведомоста, като пиша тези цифри.

Това са чистите пари. Над тях заплащам осигуровки, данъци и други подобни (работно облекло например), така че аз лично за мене си смятам труда по 8 лева на час. На вас ви препоръчвам 5 лева, защото е лесно за смятане. Иначе минимума за пчеларския труд наистина е 4 лева, но нима вие също не плащате осигуровки, данъци и т.н. Най-добре си смятайте по 5 лева, което към днешна дата е една много реалистична цифра.

Ако те интересува каква е статистиката за страната:
За София, Пловдив и още 2-3 други големи градове заплатата е с 20-30% повече от моите цифри.
За Габрово и другите средни градове вече знаеш - това са моите цифри.
За малките градчета и за селата смятай с 20-30% по-малко от моите цифри.

Матеев за стъкмистиката няма да говорим. Гошо изял 10 кюфтета а чистачката Пена 2 и общо са изяли по 6 кюфтета.
Реалността е друга и тя е че хората с 10 кюфтета се броят на пръсти а тези с 2 са останалите.
За мен 2 кюфтета са ми храната за деня и аз не мога да се лиша от тях, докато ти получаваш 10 нищо че са ти и в повече, не си готов да се разделиш с тях.
Затова аз ще отделя час или два да си направя сам основите защото ако не го направя ще се лиша от едното си кюфте, докато ти си готов да се разделиш с едно от твоите за това друг да ти прави основите. Вярно е че ти ще спечелиш но не е в това въпроса, въпроса е там че ти можеш да си го позволиш а аз не. Предполагам че ще ми кажеш в това ми е проблема че не мога да се разделя с моето кюфте, ще ти кажа че мога но това няма да ми реши проблемите, защото ако днес се лиша от едното утре ще трябва да дам и другото а за да довърша започнатото ще ми трябват още и ето тук идва вече проблема че аз няма от къде да ги взема и всичко което съм направил преди това ще е загубено, затова ти казваш "икономията е майка на бедност" а аз ще кажа на твоето "сиромах човек жив дявол"

п.п. Иначе ако даваш на баба Пена 600лв. то поздравления за това.

scutellator
30.01.2015, 21:01
Аз пък мисля че в края на краищата спор няма, просто има различна гледна точка на едно и също нещо. От постовете през последите дни излиза най-малкото че има пазар за биологични основи.
Лично аз не бих препоръчал на някого да си прави сам основите със ръчна преса, освен ако финасовия резултат не е критерий. Ако човек си даде восъка да му направят основи от неговия си восък, и ако пожелае да вземе същото количество основи като при ръчната преса за килограм, икономията на восък ще му плати разходите по изработката им.

Mateev
30.01.2015, 21:06
Всички се раждаме еднакви и имаме еднакъв старт. После започваме да мислим различно, и в резултат на това достигаме до различни стъпала от живота. Преди 30 години аз бях безкрайно беден. Може би бях по-беден от повечето от вас. След това дойде пазарната икономика и аз започнах бързо да се адаптирам към новите правила на играта, които тя ни наложи насила. И към днешна дата съм постигнал това онова и именно поради тази причина "мога да си позволя" да използвам постигнатото за новите цели, които съм си поставил.

Всичкото това не е лошо. Нима вие не правите същото. С какво аз съм по различен от вас. Може би единствено с факта, че ви информирам за неща, които по принцип не трябва да ви ги казвам. Колкото повече се изкачва човек, толкова повече осъзнава, че някои неща не трябва да бъдат казвани на тези, които все още не са стигнали до дадения етап на развитие. Вие казвате ли всичко на децата си или им спестявате някои от истините, защото точно и ясно знаете, че те няма да ви разберат. Всъщност това е единствената ми грешка - прекалено много неща ви казвам и прекалено много се амбицирам да ви ги доказвам. Правилната стратегия е да стоя на това ниво, на което са и обсъжданията във форума. Богатите са кръвопийци, изкупвачите на мед са мошеници, началниците в службата ви са глупаци, властимащите със щракване на пръстите могат да направят цената на меда да стане 100 лева и т.н и т.н. Това ли искате?

Мисля си, че казването на истината е много по-добрия вариант, но за съжаление много често ИСТИНАТА БОЛИ !!! И в този форум ако имам врагове, то е именно защото казвам истината. Много хора не искат да чуят истината, защото тя не ги устройва. Тя влиза в противоречие със собствения им измислен свят, в който те са свикнали да живеят. И когато аз извадя логични доводи, които доказват че техния свят е измислен, за тях не остава нищо друго освен да ме намразят и да започнат да ме обиждат. Нали знаете - човек започва да обижда тогава, когато му се свършат доводите. Гледайте Discovery - точно в момента дават едни филмчета за човешкия мозък и за неговите самозаблуди. Например как е склонен да подменя незнанието с измислици и сам да си вярва, че това е голата истина.

m_pchelari
30.01.2015, 21:09
Това за враждебната нагласа не съм съгласен. Виж класацията за най-много получени положителни ръчички. Определено има хора във форума, които четат с интерес постингите ми. И това е защото давам знания за области, които повечето пчелари не ги знаят. В същото време аз получавам знания от форума, които аз не ги зная. Чувствата са взаимни и именно в това се изразява взаимопомощта..

Винаги когато стане дума за пари тая негативна нагласа се усеща, но не е само към теб. Например колегата като обяви цена за кошер от 750 лева и какво стана...
В другата тема обаче същите тези хора вече станаха приятели :)
Да не забравяме, че сме в една лодка всички, но и да не забравяме че сме и конкуренти за да може лодката да върви напред.

m_pchelari
30.01.2015, 21:19
Матеев искам да те питам нещо, но помисли и ми отговори честно.
Ако на даден етап си дадеш сметка хипотетично, че няма начин да спечелиш от пчеларството толкова колкото си планирал. Че този "бизнес" е много по-различен от другите твои бизнеси. Нещо повече ако примерно изчислиш, че мащабите на пчеларството в бг няма да ти позволят да излезеш на печалба, какво ще направиш?
Здравата ти логика и бизнес моделите които често цитираш би трябвало да те накарат да разпродадеш всичко и да минимизираш загубата. Другия вариант е да продължиш на инат и да постигаш неща макар и на загуба.
Какво ще направиш при тази хипотеза?

Mateev
30.01.2015, 21:48
Матеев искам да те питам нещо, но помисли и ми отговори честно.
Ако на даден етап си дадеш сметка хипотетично, че няма начин да спечелиш от пчеларството толкова колкото си планирал. Че този "бизнес" е много по-различен от другите твои бизнеси. Нещо повече ако примерно изчислиш, че мащабите на пчеларството в бг няма да ти позволят да излезеш на печалба, какво ще направиш?
Здравата ти логика и бизнес моделите които често цитираш би трябвало да те накарат да разпродадеш всичко и да минимизираш загубата. Другия вариант е да продължиш на инат и да постигаш неща макар и на загуба.
Какво ще направиш при тази хипотеза?

Ако експеримента ми с пчеларския бизнес не успее за 5 години, ще го прекратя. Не си мисли че всичко при мене и при моите съдружници винаги е вървяло по мед и масло. Просто не съм писал за това във форума, защото не е ставало на въпрос. Имали сме и неуспешни бизнеси, които са се проваляли поради една или друга причина с гръм и трясък. И сме губили много пари от тези провали. Дори бих казал, че неуспешните ни опити са повече от успешните. Какво да се прави - това е част от живота. Важното е човек да не се отчайва при поредния провал, а да го възприеме от позицията че "ето, научих нещо ново, и заплатих скъпо и прескъпо за това познание". И след това да опита отново, но този път обогатен с много нови знания и опит, които може би ще направят следващия бизнес-експеримент по-успешен.

Защо все пак съм си решил, че всеки един опит трябва да трае максимум 5 години при неуспех? Ами за да имам шанса в рамките на един живот да направя поне 7-8 опита, от които поне 2-3 да се окажат успешни. Те ще избият загубите от неуспешните. Реалната история на живота ми до момента доказа, че тези бакалски сметки са приблизително верни.

Най-големият провал на един човек е тогава, когато въпреки неуспеха си той продължава да се мъчи с един единствен бизнес, предприемайки отчаяни опити да спаси неспасяемото, и влагайки в това целия си живот. Уорън Бъфет (втория по богатство в света) дели живота си на два етапа. По време на първия етап той е загубил половината си живот в опити да спасява някакво едва кретащо предприятие в областа на текстилната промишленост. Прекалено много е бил обвързан с него в емоционален аспект и в последните години се е надявал едва ли не на чудо. В един момент обаче осъзнава в какъв измислен свят живее. Свят, който той сам си го е сътворил на емоционална основа. Осъзнаването е било като събуждане от дълбок сън. След това той е взел ключово за него решение, което коренно е променило живота му. Продал е предприятието си на безценица и с новонатрупаните знания за живота е предприел своя втори бизнес експеримент, който го е направил един от най-богатите хора на планетата. Скъсал е с емоциите относно притежаваните от него фирми. За него те сега са само някакво число в годишните му счетоводни отчети. Ако това число не му харесва, просто го задрасква (дадената фирма се затрива).

А на въпрос на журналисти как е станал толкова богат той отговаря "Ами успях да накарам по-умни от мене хора да работят за мене".

Та много хора по света (и пчелари в това число) допускат същата основна грешка - влагат прекалено много емоции в неефективния си бизнес, и се опитват да спасят неспасяемото. Нали знаете - надеждата умира последна. И тези пчелари си губят целия живот в тяхното си безнадеждно начинание (лична пчеларска технология) и никога не се събуждат от сътворения от тях самите измислен свят. Аз лично се опитвам да накарам тези хора (пчелари) малко да посмятат с числа и да видят къде им е ефективноста, с надеждата че поне част от тях ще се събудят. За съжаление обаче вместо благодарност получавам омраза и незаслужени обиди. Както и да е - вече съм свикнал. Съвеста ми обаче е чиста - все пак направих опит да помогна с нещо на тези хора.

m_pchelari
30.01.2015, 22:10
А на въпрос на журналисти как е станал толкова богат той отговаря "Ами успях да накарам по-умни от мене хора да работят за мене".

В такъв случай твоите пчелари се явяват ключов фактор за успеха и трябва да им вдигаш нивото постоянно. Обучения, курсове и подобни, но в световен план.
Казвам ти това защото аз гледам пчели от 12 години и мога да кажа клишето: Аз знам, че нищо не знам. Така че тези 5 години ми се струват малко.
Благодаря ти за честния отговор. Доколкото се познавам аз бих работил на загуба само и само да кажа после, ето на постигнах това напук. И най-вероятно точно заради това никога няма да съм милионер :bigsmile:

Mateev
30.01.2015, 22:23
Аз обучавам моите пчелари непрекъснато. Водя ги на курсове, както и ги каня на срещи с други пчелари, с които всички заедно обсъждаме един или друг аспект от пчеларските технологи. Правим и заседания с тях на принципа "мозъчен щурм", когато търсим решение на даден проблем. И всичкото това се е случвало не един път. Ползата от това е не само за мене, но и за тях самите. Споделяли са ми, че техните лични пчеларски технологии силно са се повлияли от това, което заедно сме обсъждали, научавали и решавали, че е най-правилно.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 22:32
m_pchelari не се сърди но в поста ти за кошерите и меда аз си го разтълкувах че ти имаш 100 кошера и добив от 30 кг мед средно от кошер ако е така то и сега си на загуба....

иначе не познавам пчеларите на Матеев но едва ли като ги е наемал са били професионалисти а и не е нужно да са такива. Общо взето почти навсякъде където се ползва наемен труд (пчеларски) има 1 които е над средното ниво и четирима (индианеца) в екип или са няколко такива екипа на които този 1 задава задачите за деня примерно днес ще слагаме корпуси и те цял ден слагат... Този 1 е добре заплатен не само щото е шеф на екипа/ите... а останалите много често дори и са почасово...

радо
30.01.2015, 22:44
Ако експеримента ми с пчеларския бизнес не успее за 5 години, ще го прекратя.
Единствения шанс за успех са производството на майки и отводки ако не се пробие на този пазар шанса за успех е минимален при направените разходи дано не съм прав.

m_pchelari
30.01.2015, 22:56
m_pchelari не се сърди но в поста ти за кошерите и меда аз си го разтълкувах че ти имаш 100 кошера и добив от 30 кг мед средно от кошер ако е така то и сега си на загуба....


Аз не съм от сръдливите. Еми като махнем разходите съм на ръба да. Аз съм един от малкото който си написа в прав текст във форума, средния добив от кошер за 2014 г. Но като казвам от кошер имам предвид от всички кошери средно а не както някой ми казват какво са изкарали от 5-6 супер кошера, или само от тези от които са вадили мед а пропускат умрелите, ройевете и така нататък.

радо
30.01.2015, 23:03
като махнем разходите съм на ръба да.
Не ми се вярва да имаш 15 000 лв. разходи за 100 кошер.

scutellator
30.01.2015, 23:05
Единствения шанс за успех са производството на майки и отводки ако не се пробие на този пазар шанса за успех е минимален при направените разходи дано не съм прав.

Що бе. Среден добив от 100 кг за кошер е напълно постижим дори и в считаните за бедни пчеларски раьони на България (т.е. над 3-кратно увеличение, като не всичко от това се свежда до по-добра пчела). Производството на майки и отводки на свободния пазар е много по-рисков бизнес - майкопроизводители постоянно идват и си отиват, малцина издържат на проверката на времето. Например, какво ще се случи със всички майкопроизводители във Сицилия? Или пък един единствен конкретен: http://italianqueens-nucs-packagebees.weebly.com/

радо
30.01.2015, 23:12
Що бе. Среден добив от 100 кг за кошер е напълно постижим дори и в считаните за бедни пчеларски раьони на България (т.е. над 3-кратно увеличение, като не всичко от това се свежда до по-добра пчела). Производството на майки и отводки на свободния пазар е много по-рисков бизнес - майкопроизводители постоянно идват и си отиват, малцина издържат на проверката на времето. Например, какво ще се случи със всички майкопроизводители във Сицилия? Или пък един единствен конкретен: http://italianqueens-nucs-packagebees.weebly.com/
Засега само в Италия скоро и у нас:laughing:.100 кг. средно от кошер а дано ама надали .

ch.atanasov
30.01.2015, 23:23
То и в България има добиващи по 100кг.,ама си траят.Първо заради данъци ,второ ако всички вадят по толкова , нали ще има свръх производство и от там по -ниска цена.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 23:27
и защо заради данъци да си траят ами ако си плащат хората данъка и осигуровките... то и над 100 кг има ако става дума...;)

ch.atanasov
30.01.2015, 23:34
Е може да не искат да кажат да не им завиждаме.

Mateev
30.01.2015, 23:42
То нали знаете, че и пчеларите са като рибарите, особенно когато ги попитате колко мед вадят ..... :)

borislav aleksandrov
30.01.2015, 23:43
тук грешиш последния който каза че е имал 100 кг среден добив беше оплют, обруган и обиждан до "припадък" и човека макар и все още е тук (виждам го онлайн от време на време) стана сигурно 1-2 години не е написал и дума а човека си беше написал и че работи с две майки с ЛР и магазини по Палет.... имаше 4-5 човека се надпреварваха сякаш бяха на конкурс кои ще се подиграе най-много и добре на колегата... не е до завист....

ch.atanasov
30.01.2015, 23:46
За рибарите съм сигурен ,за пчеларите още се чудя.Александров пак ще има работа тази нощ.

Mateev
30.01.2015, 23:49
тук грешиш последния който каза че е имал 100 кг среден добив беше оплют, обруган и обиждан до "припадък" и човека макар и все още е тук (виждам го онлайн от време на време) стана сигурно 1-2 години не е написал и дума а човека си беше написал и че работи с две майки с ЛР и магазини по Палет.... имаше 4-5 човека се надпреварваха сякаш бяха на конкурс кои ще се подиграе най-много и добре на колегата... не е до завист....
Такова беше и моето посрещане във форума. Четири-пет човека ми се нахвърлиха и започнаха да ми се подиграват и оплюват. И ако не го бях купил този форум, сега и аз щях да съм от напусналите, които само гледат отстрани. Някой трябваше да им подреже крилата на тези 4-5 човека, но тогавашните модератори не го направиха. Е поне това време вече отмина.

viktoroti
31.01.2015, 01:42
Здравейте! Пчеларствам от 1988-89 г. с две прекъсвания от една до две години. Започнах с една отводка за 45 лв. на три рамки ,стигнах до 6 броя ДБ , тогава направих сметка колко мед съм изкарал. Средно на кошер се падаше по 60 кг. без грам захар ,(освен пролетното подхранване) и то при начинаещ пчелар ,който си гледа кошерите в двора на село. Сега следя вашите заяждания за това кой колко изкарал от кошер и се чудя кой крив, кой прав.Пчеларства се по няколко насоки: хоби,собствени нужди ,бизнес и т. н., така че работата с пчелите и добивите ще зависят от това кой каква цел гони. Следя форума от няколко месеца и стигам до извода ,че прекалено много са заяжданията независимо по коя тема. Ето и аз тия шест реда ги пиша все едно съм на матура ,та някой утре дане ме оплюе ,че съм неграмотен. Мисля че по полезно е да споделяме мнения и опит в пчеларството,отколкото да се заяждаме за какво ли не .Поздрави на всички по случай 2-ри февруари!!! Виктор.

m_pchelari
31.01.2015, 08:37
Не ми се вярва да имаш 15 000 лв. разходи за 100 кошер.
Радо, то ставаше на въпрос дали след приспадане на разходите падам под годишната заплата на пчеларите на Матеев. Думата "загуба" беше използвана в този смисъл. Естествено, че разходите ми не са 15 000. То това за разходите по един пчелин е за отделна тема, която предполагам също ще стане интересна.

радо
31.01.2015, 10:05
[QUOTE=m_pchelari;53939]Радо, то ставаше на въпрос дали след приспадане на разходите падам под годишната заплата на пчеларите на Матеев. Думата "загуба" беше използвана в този смисъл./QUOTE]
Как очакваш такава заплата като на неговите пчелари се падат да обслужват повече от 100 кошера, ако използваш своя максимум в това отношение и обслужваш 150-200-250 кошера тогава може и да очакваш голяма заплата.При 100 кошера трябва подвижно или много богат район с няколко паши за да успееш да постигнеш добри резултати с малък труд, защото 100 кошера за 1 пчелар не е кой знае какво.

krasimir00
31.01.2015, 10:31
100 кошера наистина не са кои знае какво,но като приходи от тях човек може да върже двата края и да му остане някаква скромна сума за настрана.Друг е въпросът ако се случи нулева година,какво прави тогава.

koragroup
31.01.2015, 10:39
100 кошера наистина не са кои знае какво,но като приходи от тях човек може да върже двата края и да му остане някаква скромна сума за настрана.Друг е въпросът ако се случи нулева година,какво прави тогава.

Личното ми мнение е, че за добрия пчелар (какъвто аз все още не мога да се нарека), нулева година няма. Освен ако не му се натресе някаква страшна болест...
Да чукаме на дърво...


По повод на цената на труда. Имам въпрос към тези които го оценяват примерно на 5лв/час. Кога трудът струва 1-5-10лв (сумата е произволна)?

Илиев
31.01.2015, 11:02
Аз ако имам 100 кошера, няма да си помисля да работя за някого, защото ако работя за него за 800-1000лв месечно примерно, той така ще ми уплътни раб.време през тия 12 месеца, че още на втория месец ще избягам и ще си отида на моя пчелин, освен това човек разполага сам с времето си, ако си е сам началник, в пчеларството има 3 макс.4 месеца усилена работа, през останалото време по-полечка, 100 кошера могат да докарват доста добри доходи мисля

радо
31.01.2015, 11:27
Аз ако имам 100 кошера, няма да си помисля да работя за някого, защото ако работя за него за 800-1000лв месечно примерно, той така ще ми уплътни раб.време през тия 12 месеца, че още на втория месец ще избягам и ще си отида на моя пчелин, освен това човек разполага сам с времето си, ако си е сам началник, в пчеларството има 3 макс.4 месеца усилена работа, през останалото време по-полечка, 100 кошера могат да докарват доста добри доходи мисля
Ако работиш за 800-1000 лв. на месец през цялата година и те осигуряват на тези пари изобщо не се занимавай с 100 кошера.Е ако не ти се работи по 8 часа на ден 5 дена в седмицата тогава е друга работата.

Mateev
31.01.2015, 12:27
... По повод на цената на труда. Имам въпрос към тези които го оценяват примерно на 5лв/час. Кога трудът струва 1-5-10лв (сумата е произволна)? ...

Всеки сам си оценява цената на собствения си труд, като се опитва да бъде максимално реалистичен и честен пред себе си. Например ако в момента работи някъде като наемен работник, дели заплатата си на броя на часовете в месеца, и така получава за колко лева на час си продава труда. Това е едната алтернатива. Другата е да се възползва от цитираните от мене цифри - 4 или 5 лева на час. Логиката е че, в момента в България всеки един човек сравнително лесно може да си намери някаква работа за 4 лева на час. А ако е кадърен и има и компютърна грамотност (хората във форума имат), може да си намери и за 5 лева. Тези две цифри към днешна дата могат да се приемат като абсолютен минимум.

Логиката за използване на тези цифри е следната:
1. След като за всеки има сигурна алтернатива от 4 лева на час, не си струва да се занимава с пчеларство, ако не може да постигне същата цена на вложения труд.
2. Ако все пак цената на вложения в пчеларството труд е по-нисък от базовата алтернатива (4 или 5 лева), то тогава пчеларя има пред себе си една от следните възможности:
- Подобрява си пчеларската технология в посока по-малко вложен труд
- Подобрява си пчеларската технология в посока по-много приходи при същия труд
- Признава пред себе си, че пчеларството за него е хоби (развлечение) и гледа да го ограничи само в почивните дни, а в работните работи някъде за по-много пари
- Отказва се от пчеларството и отива да работи някъде за 4 (5) лева
3. След като човек всяка една година си смята цената на собствения труд, по нарастването или намаляването на цифрата може да следи доколо успешни за него са новите пчеларски технологии, които се опитва да прилага. Това важи само за ученолюбивите пчелари, търсещи начин за подобряване на технологията си.
4. Целта на всеки един пчелар, който се самоопределя като бизнесмен, е непрекъснато да търси начини да повишава цената на собствения си труд. Тоест да се опита да го продава за 5, 6, 10, 20 и нагоре лева на час. Дели се годишната печалба на вложеното време за нейното постигане, и това е цената на труда на един бизнесмен.

Цената на личния труд на Бил Гейтс и Уорън Бъфет е някъде около 5 милиона долара на час - смятал съм го. Ха-ха .... това число би могло да се приеме като максималната горна граница, която един човек е в състояние да постигне.

m_pchelari
31.01.2015, 12:28
Преди време бях трьгнал да робувам на бройката, но сега имам други интереси. Тьрся здрави семейства и увеличаване на добива от кошер. Ако можех да настигна онзи колега за когото говорят, че вадил по 100 кг. ще е добре за начало :)

Имам познати дето вадят по 3 тона от 300 кошера и се скапват от работа. Вадят меда януари на печка щото не смогват лятото.

borislav aleksandrov
31.01.2015, 12:41
При нас тук по-скоро е 3-3,50 лв. на час при минимално заплащане на час за 2015 - 2,20 лв.

borislav aleksandrov
31.01.2015, 12:46
Имам познати дето вадят по 3 тона от 300 кошера и се скапват от работа. Вадят меда януари на печка щото не смогват лятото.


това е някаква шега предполагам

Mateev
31.01.2015, 13:02
И ето още едно разсъждение, базирано на цена 5 лева на час. Ако приемем, че от 365 дена в годината работните са само 250, то тогава 5 лева на час по 8 часа на ден по 250 дена е равно точно на 10 000 лева на година. Ето това е числото, по което трябва да се равнява един пчелар. Получава ли 10 000 лева на година от пчеларството или не. При това говорим за 10 000 чиста печалба, след изваждане на разходите за инвентар, транспорт и труд.

Ако един пчелар работи сам и разчита на доходи само и единствено от пчеларството, и не успява да я достигне тази сума, то тогава е по-добре да си намери работа някъде като наемен работник, а пчеларството да му стане хоби ( да стане неделен пчелар).

m_pchelari
31.01.2015, 13:22
Ха ха понеже стана дума за Бил Гейтс. Ти смятал ли си колко взема Бербатов за секунда на терена при заплата от 70 000 паунда на седмица и 1 мач в седмицата. Гледах го един мач за 30 секунди през които си вдигаше чорапите изкара 1000 лева :)

Казвам го без никаква завист, фен сьм му.

icofly
31.01.2015, 14:09
И ето още едно разсъждение, базирано на цена 5 лева на час. Ако приемем, че от 365 дена в годината работните са само 250, то тогава 5 лева на час по 8 часа на ден по 250 дена е равно точно на 10 000 лева на година. Ето това е числото, по което трябва да се равнява един пчелар. Получава ли 10 000 лева на година от пчеларството или не. При това говорим за 10 000 чиста печалба, след изваждане на разходите за инвентар, транспорт и труд.

Ако един пчелар работи сам и разчита на доходи само и единствено от пчеларството, и не успява да я достигне тази сума, то тогава е по-добре да си намери работа някъде като наемен работник, а пчеларството да му стане хоби ( да стане неделен пчелар).


Ами нали тези 10000лева ги смяташ на база труд-5лв на час,ще извадим разходите за инвентар,транспорт,лекарст ва,добавки и т.н.,що да вадим труда,ако и него извадим остава 0

радо
31.01.2015, 14:52
Преди време бях трьгнал да робувам на бройката, но сега имам други интереси. Тьрся здрави семейства и увеличаване на добива от кошер. Ако можех да настигна онзи колега за когото говорят, че вадил по 100 кг. ще е добре за начало :)
Ако смяташ да работиш на стационарен пчелин с 100 кошера увеличението на добива зависи от района така да го кажа ако нямаш потенциална паша в радиус от 3-3.5 км. за да добиеш тези 100кг. от кошер каквото и да правиш няма да успееш.При повече кошери и това означава повече пчелини се разпределя риска и вероятността за добър добив е по голяма .

koragroup
31.01.2015, 15:37
И ето още едно разсъждение, базирано на цена 5 лева на час. Ако приемем, че от 365 дена в годината работните са само 250, то тогава 5 лева на час по 8 часа на ден по 250 дена е равно точно на 10 000 лева на година. Ето това е числото, по което трябва да се равнява един пчелар. Получава ли 10 000 лева на година от пчеларството или не. При това говорим за 10 000 чиста печалба, след изваждане на разходите за инвентар, транспорт и труд.

Ако един пчелар работи сам и разчита на доходи само и единствено от пчеларството, и не успява да я достигне тази сума, то тогава е по-добре да си намери работа някъде като наемен работник, а пчеларството да му стане хоби ( да стане неделен пчелар).


http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от koragroup http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=53947#post53947)
... По повод на цената на труда. Имам въпрос към тези които го оценяват примерно на 5лв/час. Кога трудът струва 1-5-10лв (сумата е произволна)? ...


Всеки сам си оценява цената на собствения си труд, като се опитва да бъде максимално реалистичен и честен пред себе си. Например ако в момента работи някъде като наемен работник, дели заплатата си на броя на часовете в месеца, и така получава за колко лева на час си продава труда. Това е едната алтернатива. Другата е да се възползва от цитираните от мене цифри - 4 или 5 лева на час. Логиката е че, в момента в България всеки един човек сравнително лесно може да си намери някаква работа за 4 лева на час. А ако е кадърен и има и компютърна грамотност (хората във форума имат), може да си намери и за 5 лева. Тези две цифри към днешна дата могат да се приемат като абсолютен минимум.


Матеев, почти си налучкал правилния отговор на моя въпрос. Трудът ти струва Хлв, когато намериш кой да ти ги даде. Както самият ти си казвал много пъти пазар имаме тогава, когато има сделки.
Помня примера ти за цената меда и че ако се наложи ти да изкупуваш, цената няма да бъде много по висока от актуалната за момента. Нали?
Айде тогава хипотетично да си представим, че тук във форума има 100 човека с познания в пчеларството , които са готови да работят за 4.5лв/час. В такъв случай ще замениш ли твоите работници с тях?
Имам още едно разсъждение. По логиката (всичко тръгна от правенето на основи и цената на труда на бр.), колкото повече се увеличава дохода на пчеларя, тъй като дните в годината си остават 365/250, и цената на труда му се увеличава. И в един момент няма да му е изгодно да влага собствения си труд в какво? Правене на рамки, коване, обтелване... носене на пълни тенекии и ще остане отваряне на кошери и въртене на центрофуга, май.
Според мен, когато се опитваме да изчислим цената на труда на пчеларя, трябва да имаме предвид всички дейности присъщи на тоя занаят и цената на всяка от тях поотделно. А цената поотделно е цената на която можеш да намериш някой друг да ти я свърши и ти си склонен да платиш (имаме сделка :bigsmile:)
Затова много колеги, предпочитат да влагат собствения си труд в основи, месене на питки и т.н. - защото макар и скъпо в този случай все едно плащат на себе си;)

И последно. Относно това което казваш, че е лесно да си намериш работа за 10000 на година. От 5 страници обяви в Джобса за Русе, 4-5 са за заплати над 600лв на месец и те са за специалисти в някакво производство. Другото е за готвачи, сервитьори, шивачи, шофьори и т.н., които трудно вземат тези пари, за съжаление. Доскоро работех в една не-банкова фин институция, собственост на банка. Част от задълженията ми бяха набора и подбор на персонал. Опитът показва:пускам обява - 40 кандидата - от тях 15 са подходящи - от тях 10 се съгласяват на интервю - от тях 5 не идват - от тях 2 не стават тотално - от останалите 3 , 2 или искат много пари (нето колкото заплатата и бонуса бруто) ама сигурни. Предлагаш на последния, наемаш го и след седмица той напуска, щото работата е много... Това е работа без квалификация и без образование.
И на това му се вика пазара на труда в един град със самочувствие.

Mateev
31.01.2015, 18:49
Ами нали тези 10000лева ги смяташ на база труд-5лв на час,ще извадим разходите за инвентар,транспорт,лекарст ва,добавки и т.н.,що да вадим труда,ако и него извадим остава 0


Матеев, почти си налучкал правилния отговор на моя въпрос.....

Най-после разбрах защо вие не ме разбирате, и защо бъркате различните видове труд. Това е защото във вас се съчетават 3 РАЗЛИЧНИ РОЛИ. При мене тези роли ги изпълняват различни хора и може би по тази причина аз не съм обяснил правилно или вие не сте ме разбрали правилно.

Нека да приемем общия случай. Всяка една фирма по света си има ИНВЕСТОТОРИ, УПРАВИТЕЛ (ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР) и РАБОТНИЦИ (СЛУЖИТЕЛИ). При дребния пчеларски бизнес тези 3 роли се изпълняват от един единствен човек, но за да има яснота в сметките и калкулациите е най-добре този човек точно и ясно да разделя моментите от време (часовете), когато играе едната или другата или третата роля.

ИНВЕСТИТОРИ
Това са хората, които са дали парите (началния капитал), с който е започнат този бизнес. В ролята си на инвеститори вие сте дали пари за да се закупят кошерите, рамките, пчеларския инвентар и т.н. Дали сте и пари за оборотни средства, които стоят по сметките на фирмата и никога не ви се връщат. С тези средства например се закупува захар, работно облекло, транспортно средство, бензин и всичко останало, необходимо на бизнеса. Приемете че всичките дадени от вас пари вече не са ваша собственост. Те са собственост на фирмата, и тя оперира с тях, опитвайки се да реализира печалба. Част от тази печалба (ако я има) се раздава като дивидент на инвеститорите, и този дивидент след плащането на данъците става тяхна лична собственост, с която могат да си изхранват жената и децата или да си го харчат за каквото друго си поискат.

Инвеститора не работи. Той просто е дал пари (инвестирал е) и след това веднъж в годината очаква дивидент (доходи). Критерий дали фирмата работи добре е ДОХОДНОСТА, която носи тази инвестиция (дивидента). Доходноста се смята в процент от вложената инвестиция. Например като физическо лице сте дали 20 000 лева на пчеларската си фирма, и срещу тях очаквате тя да ви дава например 5000 лева на година, което е 25% доходност. С тези 5000 лева храните семейството си до следващата година.

УПРАВИТЕЛ (ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР)
Това е шефа на фирмата. Той коли, той беси, той взема всички решения какво ще се прави с парите, които доверчивите инвеститори са му ги дали като капитал. Труда, който полага изпълнителния директор, е УПРАВЛЕНЧЕСКИ. На него му се плаща за да МИСЛИ и да ВЗЕМА РЕШЕНИЯ, както и да УПРАВЛЯВА ПЕРСОНАЛА. В ролята си на изпълнителен директор вие получавате фиксирана заплата, определена от инвеститорите, както и бонуси за постигнати добри резултати (обикновенно това е 10% от печалбата). Цената на един час труд на директора например е 10 или 15 лева (определят го инвеститорите на пазарен принцип). Вие играете ролята на изпълнителен директор тогава, когато например четете форума или някоя друга пчеларска книга, когато ходите на пчеларски курсове, когато разработвате някакви таблици с технологията на пчеларстване или с плана за следващата година, когато мислите, когато вземате решения и когато комуникирате с работниците си (ако ги има) с цел да им възлагате задачи.

РАБОТНИЦИ (СЛУЖИТЕЛИ)
Това е нает персонал, който върши физическата работа или каквото там друго им възложи директора. В ролята си на работник вие попадате тогава, когато сте на пчелина и вършите чиста пчеларска работа, без много-много да мислите по нея. Каквото ви каже шефа, това и правите. За тази си работа вие получавате фиксирана заплата - например 4 лева на час, защото просто шефа така е решил и вие сте се съгласили от немай къде (нямали сте друга алтернатива).

Та това е всичко. Когато вие едновременно изпълнявате и трите роли, първо трябва да си разделите часовете труд, които сте положили във всяка една роля. След това трябва да си смятате физическия труд по 4 лева като работник (или колкото там е ставката във вашия регион). След това трябва да си давате по още 10-15 лева като директор (когато извършвате мислителския и управленчески труд) и най-накрая трябва да си смятате доходноста на инвестицията от парите, които изземвате от пчеларството и ги харчите за бита (това е дивидента).

Когато мисленето ви се пречупи през тази призма, тогава всичко вече ще си дойде на мястото. При мене е същото - аз изпълнявам ролята на инвеститор с различни проценти в различните поделения на холдинга. В същото време изпълнявам и ролята на директор на някои от тях. И от време на време изпълнявам и ролята на висококвалифициран работник, когато върша конкретна физическа (не управленческа) работа. Има и една четвърта роля - тя е ролята на физическото лице - баща и съпруг, който се грижи за семейството си и понякога гледа телевизия или практикува хобито си. И най-важното - никога не се опитвам да смесвам правата си, задълженията си, времето или парите между отделните роли. Винаги трябва да се знае коя роля се играе в момента, и съобразно нея да се извършва съответната дейност и да се харчат съответните пари.

Mateev
31.01.2015, 19:03
И сега нека да се върнем на въпроса колко струва един ваш час?

Като работник един ваш час струва точно толкова, колкото бихте платили и на друг работник - 5 лева, 4 лева или дори 3.50, ако във вашия регион за тази цена можете да наемете работници със съответната квалификация.

Като директор един ваш час струва поне 3 пъти повече и отделно да кажем 10% от печалбата, разделена на броя на часовете, през които сте директорствали.

Като инвеститор - ами че вие почти нямате вложени часове в тази роля, но имате много вложени пари. Поради тази причина по-добре е да си смятате ДОХОДНОСТА в проценти от инвестицията, а не доходноста за 1 загубен ваш час. Виж ако бяхте професионални инвеститори и 8 часа на ден се занимавахте само с управление на инвестициите си (напр. Уорън Бъфет), тогава наистина можехте да си определите каква е цената на един ваш инвестиционен час.

koragroup
31.01.2015, 19:15
Ееее разгеле разбра ни и нас "всестранно развитите личности".

Разбра ли сега защо ние винаги сме на далавера и не се отказваме лесно? Щото дори да не печелим като работници, сме спестили едни пари от заплатата на директора дето не сме я дали. И обратно.
А инвеститорите.... приказката за Рокфелер и ябълката е за овощари.

Пчеларския вариант е: Купуваш ЕДИН или ДВА кошера. Цепиш ги на 4 - стават 8 и вадиш 250 кила мед = 1500лв. Следващата година с парите купуваш кошери, пчели и пак цепиш всичко. Ако успееш да се закачиш по НПП (ако случайно си се регнал като ЗП), все едно е умряла богатата Леля. Правиш 100 кошера х 30кила(минимум) мед х 5лв = 15000лв на година
Бачкаш 5-6 месеца другите щракаш с пръсти и т'ва е!

tarty
31.01.2015, 19:19
От 5 страници обяви в Джобса за Русе, 4-5 са за заплати над 600лв на месец и те са за специалисти в някакво производство. Другото е за готвачи, сервитьори, шивачи, шофьори и т.н., които трудно вземат тези пари, за съжаление.

В Бургас мой познат продава закуски и си търси един месец продавачка.Поема всичките осигуровки+ 500 чиста заплата за общо 40 часа на седмица.Паднах от смях като ми каза,че половината кандидатки му казали дирекно в лицето,че не е нормален да дава толкова ниска заплата хахаха.

vanHanegem
31.01.2015, 19:34
Ходил си мъж из гората. Изведнъж пред него изкочили трима с мечове, маски и кимона.
- Кои сте вие?-попитал кротко мъжът.
- Ние сме седемте самураи! - отговорил му един от тях.
- Как седемте, като сте само трима?
- Еее, нема хора бе, братче....

icofly
31.01.2015, 20:24
Всички приходи в пчеларството зависят от:
1.Броя на пчелните семейства-човекът при когото стажувах ми казваше така:по добре малко на брой,но винаги готови за бой!
2.Здрави и силни семейства!
3.Да имат добри паши/най-малко три основни/
4.Района в който се намира пчелина/планински или равнинен/,имайки в предвид,че на всеки 1000м температурата пада с 6,5градуса,кога на едните ще започнат работа и кога на другите!
5.МТО,да е благоприятно по време на пашите!
Ако 2,3 и 5 се издънят,тогава има вероятност приходите да ги умножа по 0/тогава ни за директора в случая АЗ,нито за работника пак АЗ/,и ще ми останат само разходите!

радо
31.01.2015, 20:28
Всички приходи в пчеларството зависят от:
1.Броя на пчелните семейства-човекът при когото стажувах ми казваше така:по добре малко на брой,но винаги готови за бой!
2.Здрави и силни семейства!
3.Да имат добри паши/най-малко три основни/
4.Района в който се намира пчелина/планински или равнинен/,имайки в предвид,че на всеки 1000м температурата пада с 6,5градуса,кога на едните ще започнат работа и кога на другите!
5.МТО,да е благоприятно по време на пашите!
Ако 2,3 и 5 се издънят,тогава има вероятност приходите да ги умножа по 0/тогава ни за директора в случая АЗ,нито за работника пак АЗ/,и ще ми останат само разходите!
От всички точки само 3 точка ако я имам мога да гледам с успех 300-400 кошера сам без проблем те пчелите сами ще се гледат.

ch.atanasov
31.01.2015, 20:42
Радо ,как ве братче се вадят 25-30 т.мед?Ами то си иска хора.

радо
31.01.2015, 20:58
Радо ,как ве братче се вадят 25-30 т.мед?Ами то си иска хора.
Да не си мислиш ,че пчеларя трябва да разпечатва пити ,да носи тенекий ,да натиска копчето на центрофугата неговата задача е да накара пчелите да напълнят магазините ,а за останалото си има хора.:laughing:

ch.atanasov
31.01.2015, 21:02
Тъй ,тъй аз разчитам на моите юнаци.Ако успея да включа и снахите , ще разширявам бизнеса.

bari
31.01.2015, 21:03
Всички приходи в пчеларството зависят от:
1.Броя на пчелните семейства-човекът при когото стажувах ми казваше така:по добре малко на брой,но винаги готови за бой!
2.Здрави и силни семейства!
3.Да имат добри паши/най-малко три основни/
4.Района в който се намира пчелина/планински или равнинен/,имайки в предвид,че на всеки 1000м температурата пада с 6,5градуса,кога на едните ще започнат работа и кога на другите!
5.МТО,да е благоприятно по време на пашите!
Ако 2,3 и 5 се издънят,тогава има вероятност приходите да ги умножа по 0/тогава ни за директора в случая АЗ,нито за работника пак АЗ/,и ще ми останат само разходите!
Температурата се изменя с 1 градус на 100 метра!Разбира се всяко правило има изключния!

argilov
31.01.2015, 22:03
Днес подхранвах,и забелязах че леската е цъфнала.Джанката до нея също с надути пъпки.Климата се променя,ние трябва също!

icofly
31.01.2015, 22:36
Тъй ,тъй аз разчитам на моите юнаци.Ако успея да включа и снахите , ще разширявам бизнеса.

Тъй,тъй аз не разчитам на моите,че са алергични към пчелите,ама май и към работа:(

scutellator
01.02.2015, 00:08
Ако смяташ да работиш на стационарен пчелин с 100 кошера увеличението на добива зависи от района така да го кажа ако нямаш потенциална паша в радиус от 3-3.5 км. за да добиеш тези 100кг. от кошер каквото и да правиш няма да успееш.При повече кошери и това означава повече пчелини се разпределя риска и вероятността за добър добив е по голяма .

Добива на мед в пчеларството винаги лежи върху три стълба - паша/район, пчелата/ите с която се работи и принципите/методите залегнали при отглеждането им (някои биха казали "технология на пчеларстване", но всъщност не е нужно да има ясно определена такава. Наличието на някакви основни принципи е напълно достатъчно).

Пашата - няма какво да я коментирам
За пчелите ... тук е ясно - при равни условия по-добрите ще донесат повече мед
Методите на пчеларстване....
Ами например, ако само намалим бройката на пчелните семейства в един пчелин на половина (да речем от 100 на 50), това би могло да ни повиши средния добив за семейство с 20%, при това без да се налага променяме нищо друго от начина си на работа с пчелите.
Друг пример - подредбата на семествата. Налитането в пчелина води до увеличаване на рекордните добиви ( от отделни семейства), но в същото време намалява средня добив за семейство. Ако кошерите в пчелина са подредени така, че да предизвикват масови налитания, само едно малко преподреждане на кошерите в пчелина би повишило средния (и общия) добив (или да речем % на завърнали се майки от брачен полет).
Друг пример- подхранването.
Ако подхранваме (тук за да не правя нещата прекалено сложни, ще се огранича само до подхранването със захари) в правилното време ( и съответно не подхранваме, когато това би нанесло повече вреда), с това бихме могли да удължим живота на пчелите, да поддържаме пчелите със силен вторичен имунен отговор, а използвайки принципите на епигенетичната наследственост в наша полза, да получим семейства със физически и физиологично свъх развити пчели-шампиони.

Дявола винаги е бил в детайлите:).


Тези три фундамента/стълба са взаимосвързани и взаимозависещи едно от друго. Напр.: - Ако пчелите с които работим имат нисък роеви индекс, те имат потенциала да развиват по-силни семейства, които да дават повече мед. Ако от друга страна, имаме пчели, които започват да се роят преди да достигнат набелязаната от нас сила на семейството, то непредприемането на някакви разроеви мерки ( напр. отнемане на пило) би понижило добивите и в случая би било грешка.

радо
01.02.2015, 00:22
Ами например, ако само намалим бройката на пчелните семейства в един пчелин на половина (да речем от 100 на 50), това би могло да ни повиши средния добив за семейство с 20%, при това без да се налага променяме нищо друго от начина си на работа с пчелите.
С това съм напълно съгласен но ако са само твоите пчели защото комшията пчелар може да реши пък да увеличи семействата .

Дамян Дамянов
01.02.2015, 00:26
Има нещо много важно в това което каза, но ще бъде пропуснато. - Епигенетичната наследственост

Ако имаш повече информация(и желание) по тази тема, то поне на мен ще ми е интересно.

borislav aleksandrov
01.02.2015, 00:35
ами нека си ги увеличава това в случая не би ти попречило

Gavazov
01.02.2015, 11:09
А възможно ли е човек с 50 кошера да изкара добив като от 100 ? и ако да, тогава логиката каква е ? че колкото са по малко семействата в пчелина толкова грижата и акуратността на пчеларя е по добра.

ch.atanasov
01.02.2015, 11:28
Според мен е възможно само в един вариант.Ако моите 100 са на стационар ,а твоите 50 са на подвижно.

m_pchelari
01.02.2015, 11:44
Към тезите на скутелатор бих добавил и ефективното управление на празните пити и килийки по време на пашата, както и по-бързото изпарение на водата от нектара. Тук потенциала според мен също е в десетки проценти.

Mateev
01.02.2015, 12:29
Не съм сигурен дали опитите да изпарим по-бързо водата от нектара няма да доведат до получаването на некачествен мед. Всяка една микрокапчица нектар многократно се поглъща от пчелите и се плюе обратно, като с тази операция дефакто се извършват 2 много важни действия:
1. Добавяне на ензими, които извършват инвертиране на нектара
2. Размесване (разбъркване) на нектара, което също е необходимо да се прави, за да протече правилно инвертирането

И не на последно място е и необходимоста инвертирането да се извършва достатъчно дълго време. Всичките тези неща ги знаем и ние самите, и разбрахме колко са важни когато започнахме да си правим експерименти с инвертиране на захарен сироп.

Та според мене ако по някакъв начин успеем да ускорим изпарението на капчиците нектар, ние с това ще скъсим необходимото технологично време на пчелите, и така ще получим недоинвертиран мед. Аз лично си мисля, че е необходим точно обратният експеримент. Вместо да храним със захарен сироп 1:1 (50%), не е ли по-добре да пробваме с 40%. Така ще удължим времето му на преработка, което ще позволи на пчелите по-много на брой пъти да го гълтат и изплюват. И така ще го инвертират по-добре. Когато има силна паша пчелите ще се мръщят на този сироп и ще ходят по полето да събират нектар. Когато обаче се случи дъждовен ден, пчелите искат или не ще ядат разреден сироп, и по този начин ще поддържаме работоспособноста им, както и няма да им даваме да си мислят за роене.

m_pchelari
01.02.2015, 12:44
По скоро имам предвид да улесним пчелите по някакъв начин а не да ускоряваме процеса. Те полагат неимоверни усилия да премахнат едни 60-70% влага от нектара. При дневен приток от 3-4 литра нектар на ден това са много литри вода.
Виж какви неща продават:
http://www.beecoolventilators.com/products.php

icofly
01.02.2015, 13:00
Ето по този спам се ориентирайте какво има край вашия пчелин и какво евентуално можете да очаквате!

Списък на най-медоносните растения в България. Количество мед от 1дка площ.



Асклепиас (Аsclepias syriaca L.) - многогодишно градинско тревисто растение. Достига височина 1-1,5м. От корена се образуват много издънки и мястото бързо обраства. Цветовете му са дребни от розово до червено-кафяви на цвят, с много силен и приятен аромат. Цветът отделя много голямо количество нектар. От 1дка се получава от 46 до 71 кг мед. Цъфти през юни около 20-25 дни. Подходящ е за залесяване на пустеещи земи. (снимка (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA_% D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0 %B9))
Маргарит бял (Symphoricarpus racemosus L.) - храст, силно разклонен и облистен. Достига височина1-1.5м. Цветовете са дребни с розов цвят. Цъфти продължително - от юни до есента.
От 1дка се получава от 27 до 46 кг мед. Посещава се от пчелите от ранна сутрин до късна вечер, дори и в неблагоприятно време.(снимка (http://en.wikipedia.org/wiki/Symphoricarpos_albus))
Коча билка (Nepeta cataria L.)-многогодишно тревисто растение с многобройни, силно разклонени стъбла. Достига височина 30-100см. Цветовете са бели или бледорозови. Цъфти от юни до август и масово се посещава от пчелите за прашец и нектар. От 1дка се получава от 11 до 17 кг мед, а в някои случаи до 41 кг.(снимка (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA_% D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%B9))
Фацелия (Phacelia tenacetifonia Benth.)- едногодишно тревисто растение с право стъбло с височина 70-100 см. Образува огромен брой цветчета с бледосин или кремав цвят. В зависимост от срока на сеитба и района се получава от 21 до 37 кг мед. Източник е и на голямо количество тъмносин цветен прашец. Цъфтежния период е от 25 до 45 дни. засява се от февруари до края на май (при достатъчно влага в почвата). Сподобни качества и медопродуктивност е и Фацелия конгеста (Phacelia congesta Huck.).
Молдaвска маточина (Dracocephalum moldavicum L.) - едногодишно етерично-маслено растение. Цветовете му са дълги до 2см, синьовиолетови или бели на цвят. Листата и цветовете издават силно лимонена миризма. Цъфти 20-35 дни в зависимост от времето. Отлично медоносно растения, което непрекъснато се посещава от пчелите за нектар и прашец. От 1дка се получават от 13 до 36кг мед. Сее се през март-април и най-добре се развива на черноземни почви.(снимка (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BC%D0%B5%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D 0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0 %B0%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9))
Салвия (Градински чай) (Salvia officinalis) - многогодишно полухрастовидно растение високо до 60см. Цветоввете му са синьо-виолетови. Цъфтежът започва от втората половина на май и продължава около 1 месец. От 1дка се получава от 6,5 до 34кг мед. Сухоустойчиво и студоустойчиво растение.
Липа дребнолистна 40-годишна (Tilia parvifolia Ehrt.)- високо дърво с жълтеникаво-бели цветове. Цъфти средата на юни след едролистната липа. От 1дка 40-годишни насаждения се получава от 15 до 32 кг мед.Дребнолистната липа участва в смесените широколистни гориот бук, зимен дъб, габър, явор и др почти в цялата страна. Издържа ниските зимнни температури и засенчването, но е чувствителна към засушаване и дим от предприятия.
Исоп (Hyssopus officinalis L.) - многогодишно полухрастовидно растение. Образува туфа с голям брой стъбла. Цветовете му са синьо-виолетови или розови. Цъфти юни-август с огромен брой цветове. От 1дка може да се полуяи от 20 до 33 кг мед. На едно място расте по 10 и повече години. самозасява се чрез семена. Като диворастящ у нас се среща о сухите, каменисти и варовикови терени на западна България.(снимка (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD_%D0%B8% D1%81%D0%BE%D0%BF))
Акация бяла 40-годишна ( Robinia pseudoacacia L.) - познато дърво с бели цветове, събрани в гроздове. Цъфти през май-юни в зависимост от надморската височина. Осигурява глвна паша в районите, където заема големи площи. В по-ниските части на страната и с по-богати почви (край Дунав и Доруджа) тя отделя повече нектар,а в полупланинските и планинските райони - по-малко. От 40-годишен акациев масив може да се получат от 11 до 30кг мед. Акацията цъфти за кратко: 10-15 дни и в период с най-променливо време в годината и поради това е доста несигурна.
Кариоптерис (Cariopteris incana Mig.) - силно разклонен декоративен храст с дребни лилаво-сини цветчета. Цъфти от средата на август до началото на октомври много обилно. От 1дка се получава до 29кг мед и осигурява паша на пчелите в период, в който тя е много оскъдна. От този храст пчелите не събират прашец.(снимка (http://www.domigradina.com/%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%BE-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D 0%B2%D0%B8/))
Теснолистна върбовка (Epilobium angustifolium L.) - многогодишно тревисто растение с право стъбло, високо до 150см. Цветовете му са лилава и едри . Цъфти през юли-август и е изключително медоносно растение. От 1дка се получава 29кг мед. Осигурява главна паша в райони, където е масово разпространено. Освен нектар пчелите събират и много прашец. Медът е със зеленикав цвят, воднисто прозрачен,с много нежен вкус, без аромат. Расте по влажни сенчести места. (снимка (http://wildplantsbg.blogspot.com/2013/08/epilobium-angustifolium.html))
Комунига бяла двегодишна - от 1дка се получава от 14 до 27 кг мед.
Салвия скларея - от 1дка се получава от 4 до 25 кг мед.
Бораго (Пореч) - от 1дка се получава над 20 кг мед.
Шестил - от 1дка се получава над 20 кг мед.
Репко - от 1дка се получава около 20 кг мед.
Мента - от 1дка се получава до 20 кг мед.
Ранилист едногодишен - от 1дка се получава около 19 кг мед.
Комунига жълта - от 1дка се получава от 14,5 до 19 кг мед.
Липа едролистна 30-годишна - от 1дка се получава от 10 до 16 кг мед.
Мекиш - от 1дка се получава от 4 до 15 кг мед.
Синап бял - от 1дка се получава до 15 кг мед.
Лавандула - от 1дка се получава около 14 кг мед.
Комунига едногодишна - от 1дка се получава от 8 до 13 кг мед.
Ружа градинска - от 1дка се получава от 11 до 12 кг мед.
Блатия върболистна - от 1дка се получава от 6 до 11 кг мед.
Дяволска уста - от 1дка се получава до 11 кг мед.
Зърнастец - от 1дка се получава 11 кг мед.
Маточина - от 1дка се получава от 8 до 11 кг мед.
Босилек - от 1дка се получава от 1.5 до 10 к гмед.
Анасон - от 1дка се получава от 5 до 10 кг мед.
Канадска златна пръчка - от 1дка се получава около 10 кг мед.
Люцерна- от 1дка се получава от 8 до 10 кг мед.
Еспарзета- от 1дка се получава от 2,5 до 8,5 кг мед.
Лук кромид - от 1дка се получава около 8 кг мед.
Малина горска- от 1дка се получава около 7 кг мед.
Слънчоглед - от 1дка се получава от 3.5 до 6 кг мед.

Овощни дръвчета:


Вишна - от 1дка в зависимост от сорта се получава от 1,4 до 17 кг мед.
Череша - от 1дка се получава от 3 до 16 кг мед.(снимка (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152209502184504&l=9dd2018894))
Ябълка - от 1дка в зависимост от сорта се получава от 1 до 10 кг мед.
Слива - от 1дка се получава от 5 до 7 кг мед.(снимка (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152231885884504&l=1c02236c4d))
Кайсия - от 1дка се получава до 4 кг мед.
Дюля - от 1дка се получава от 0,2 до 2 кг мед.
Праскова - от 1дка се получава от 0,5 до 1,3 кг мед.
Джанка - от 1дка се получава до 1 кг мед.аме, ако публикацията бъде допълвана от

borislav aleksandrov
01.02.2015, 14:50
А възможно ли е човек с 50 кошера да изкара добив като от 100 ? и ако да, тогава логиката каква е ? че колкото са по малко семействата в пчелина толкова грижата и акуратността на пчеларя е по добра.

Да, може


Според мен е възможно само в един вариант.Ако моите 100 са на стационар ,а твоите 50 са на подвижно.

Не е задължително възможно е (има) пчелари които с 50 кошера на стационар вадят повече мед от пчелари на подвижно и с повече бройки

ch.atanasov
01.02.2015, 16:38
Кажи поне един и да отивам да чиракувам.Може и да си платя.

scutellator
01.02.2015, 18:11
Има нещо много важно в това което каза, но ще бъде пропуснато. - Епигенетичната наследственост

Ако имаш повече информация(и желание) по тази тема, то поне на мен ще ми е интересно.


Ами то това няма да бъде за първи път....
Това което ви интерсува вас в случая е че ако бъдат създадени перфектни условия в отглеждане на пилото (вкл. да получават огромни количества храна), всяко следващо поколение ще бъде по-добро от предходното , но чак в четвъртото поколение ще бъде постигнат пълния потенциал. В този ред на мисли, ранното стимулиране на отглеждането на пило може и да не бъде най-разумното решение (след това са нужни цели три поколения отглеждани в перфектни условия, които да поправят грешката).

Когато човек знае ключовите думи за които да търси, от там нататък е лесно.


Към тезите на скутелатор бих добавил и ефективното управление на празните пити и килийки по време на пашата, както и по-бързото изпарение на водата от нектара. Тук потенциала според мен също е в десетки проценти.

Да, никога не съм претендирал за изчерпателност, пък и не това е била целта ми.
Определено при пчеларастване с ДБ с 1 магазин, няма как да се оползотвори напълно пашата. И подобряването на вентилацията също би могло да повиши добивите. Има още много малки на пръв поглед такива детайли, които могат да бъдат изброени, но според мен друг ваен който трябва да бъде споменат е санитарно-хигиенните практики на пчеларя.

rosty_sz
01.02.2015, 18:31
Не си мислете, че подвижното е манна небесна. Има много блъскане, никаква сигурност в добивите, много стрес за пчелите, сериозни загуби на пчели при премествания, завишен риск от заразни заболявания и т.н. Председателя на нашето дружество е практикувал подвижно много години и горещо ме съветва да се откажа и сам да се убедя, че на стационар в добър район ще изкарвам повече.

borislav aleksandrov
01.02.2015, 22:59
Кажи поне един и да отивам да чиракувам.Може и да си платя.

ами заповядай :laughing: ма да знаеш като шеф съм доста строг ма справедлив :laughing: и стига да не плаши работата :laughing:

icofly
01.02.2015, 23:11
че на стационар в добър район ще изкарвам повече.

rosty_sz,мисля ,че тук е ключа за бараката!;)

borislav aleksandrov
01.02.2015, 23:42
района си е важен - обикновено 99% от пчеларите се забиват възможно най-близко до града в които живеят, на село при родители или баби и дядовци за да помагат а дали е подходящо за пчели не се отдава такова значение или в район в които са чули че е много добър и така в рамките на едно село се събират 1 500 - 2000 семейства и всички страдат. И друг път съм го казвал/писал - имам две села с къщи и огромни дворове по стечение на обстоятелствата и двете места са крайни къщи и няма кой да ми мрънка че пчелите му пиели водата, жилили или му вдигали мазилката. Но въпреки това в продължение на две години съм обикалял цялата област докато намеря подходящо място за пчелите и което да отговаря на мойте критерии и едва тогава си купих и къща и място и вече 20 години съм там на стационар...
Баща ми има една много добра приказка навремето преди 1989 годи когато е работил на държавните пчелини се оплакал на шефа си че държавния пчелин много далече от града, шефа му се обърнал и казал няма проблем ако искаш ще направим пчелин на центъра на Добрич за да ти е близко и лесно но мед искам...

Дамян Дамянов
02.02.2015, 00:06
района си е важен - обикновено 99% от пчеларите се забиват възможно най-близко до града в които живеят, на село при родители или баби и дядовци за да помагат а дали е подходящо за пчели не се отдава такова значение или в район в които са чули че е много добър и така в рамките на едно село се събират 1 500 - 2000 семейства и всички страдат. И друг път съм го казвал/писал - имам две села с къщи и огромни дворове по стечение на обстоятелствата и двете места са крайни къщи и няма кой да ми мрънка че пчелите му пиели водата, жилили или му вдигали мазилката. Но въпреки това в продължение на две години съм обикалял цялата област докато намеря подходящо място за пчелите и което да отговаря на мойте критерии и едва тогава си купих и къща и място и вече 20 години съм там на стационар...
Баща ми има една много добра приказка навремето преди 1989 годи когато е работил на държавните пчелини се оплакал на шефа си че държавния пчелин много далече от града, шефа му се обърнал и казал няма проблем ако искаш ще направим пчелин на центъра на Добрич за да ти е близко и лесно но мед искам...

Тук ще е интересно да се хванем и направим една таблица за по-лесна оценка на място за потенциален пчелин.
Примерно с точкова система. От 1 до 10т за разстояние, паша, цена, комунални услуги и т.н

радо
02.02.2015, 00:29
района си е важен
Аз още преди щях да ти кажа ,че Добруджа е такъв район, където е напълно реално да се изкарват високи добиви и много пчелари ги изкарват само ,че не всички разполагаме с толкова много декари с паша.И колегата дето иска да чиракува ако има пчелин в Добруджа с същите усилия, с които гледа сега пчелите си ще изкара повече мед.Майсторството е в по беден район да постигнеш задоволителни резултати.

borislav aleksandrov
02.02.2015, 00:38
Аз още преди щях да ти кажа ,че Добруджа е такъв район, където е напълно реално да се изкарват високи добиви и много пчелари ги изкарват само ,че не всички разполагаме с толкова много декари с паша.И колегата дето иска да чиракува ако има пчелин в Добруджа с същите усилия, с които гледа сега пчелите си ще изкара повече мед.Майсторството е в по беден район да постигнеш задоволителни резултати.

Не е точно така. Не си мислете че където и да сложите кошери в Добруджа и меда ще потече - 60-70 % от пчеларите тук не виждат повече от 30 кг на година добив

ganchev55
02.02.2015, 09:25
Моля,колеги да споделят какви са средните добиви в планинските райони?

Георги Кръстев
02.02.2015, 09:26
Ако гледаме 60-70 кошера на едно место. По-добре е за нас ако ги пръснем на две и ги направим по 40. Така ще увеличим шанса за добър добив, ще намалим риска за природни бедствия,отравяния , кражби , ще намалим риска от налитане и кражби/нападения и невърнали се майки от брачен полет. Не на последно място ще увеличим и нашата си трудоспособност, това говоря по себеси. Защото като се хвана да правя нещо днес.... стигам до средата и си казвам, че ще оставя за утре останалите. Когато пчелина е толкова голям, че може да се обслужи за ден то тогава човек някак си се стимулира и си върши работата до край! Няколко на брой стационарни пчелини, като всеки си е с някаква цел. Това е моя план!

ch.atanasov
02.02.2015, 09:36
Изтървал съм дебата снощи.Нещо пак сте сравнявали различните райони.Въпроса според мен се отнасяше за един и същ район.Та ако някой колега от моето село извади повече мед ,това ще е около 20% повече .Няма начин да изкара 100%.Говоря за стационар.Аз хващам две паши ,за да се изкара двойно трябват поне още две.Това може да се случи само ,ако се преместят кошерите тоест -подвижно.

радо
02.02.2015, 09:59
Не е точно така.
Кое не е точно така: - че земята в Добруджа е най богатата , че парцелите са най големи по 1000 дка., че се сее много рапица и слънчоглед. В по предишен пост бяха дадени медоносни растения всеки пчелар преди да направи пчелин трябва да направи оценка на района.Обикновено пчелите се слагат там, където сме чули ,че колеги изкарват много мед и по този начин им ставаме пряка конкуренция и естествено добива пада особено когато пчелините са наблизо един от друг.Медоносните растения икономически изгодни за нас пчеларите са -рапица,акация,кориандър,ре ене,липа,слънчоглед и маната всички останали са екзотика защото са на малки площи и в отделни райони пример аморфата и сигурно ще дадете други примери характерни за вашия район.При оценката на района пчеларя ако има намерение да се занимава сериозно с по голям брой кошери трябва да има в радиус от 3-3.5 км. едно от изброените растения на голяма площ и ако го има той вече има една главна паша като при това района можем да го наречем среден при наличието на две от тези растения района става добър ,а вече при наличието на три от тези растения и това означава три главни паши районът вече е отличен. Много фактори оказват влияние върху отделянето на нектар но аз писах за земята на Добруджа и ще ви кажа само информативно ,че например слънчогледа прави корен от 2 метра и естествено там, където почвения слой е плитък и отдолу е скала слънчогледа няма да се чувства добре и няма да даде толкова нектар колкото в Добруджа и самата технология на отглеждане оказва влияние ако арендатора не тори с нужните торове ,не пръска навреме или пръска с некачествени препарати посевите са слаби и некачествени и естествено дават малко нектар. Препоръка към всички когато пчелина ви е до обработваеми площи трябва да имате връзка с хората обработващи тези площи и не само заради пръскането ,а заради информацията какво ще се сее за да може да си планирате подготовката за следващата година защото добрите арендатори спазват някакъв сейтбооборот .

радо
02.02.2015, 10:05
60-70 % от пчеларите тук не виждат повече от 30 кг на година добив
Ако са от тези с 1500-2000 кошера в населеното място то тогава и това им е много.

borislav aleksandrov
02.02.2015, 12:55
говорим за различни неща...

Край морето е едно а във вътрешността съвсем друго. Не рядко разчиташ само на една паша слънчоглед а ако имаш рапица стискаш палци да не пострадаш. Ако беше така както го описваш на десетки пчелари нямаше да се налага да купуват захар за да спасяват пчелите си от глад и да устискат до слънчогледа.

scutellator
02.02.2015, 14:15
Та ако някой колега от моето село извади повече мед ,това ще е около 20% повече .Няма начин да изкара 100%.Говоря за стационар.Аз хващам две паши ,за да се изкара двойно трябват поне още две.Това може да се случи само ,ако се преместят кошерите тоест -подвижно.

Ами да си призная, аз съм стигал до среден добив от 90кг (макар и само за единия пчелин), там където в много добра година (4 паши) 40 кг среден добив се считаше са абсолютния максимум. Естествено, в подобна добра година (два пъти в десетилетието), когато някой извадеше подобен добив, обикновенно и всички останали бяха извадили също по толкова:laughing:. Еми когато всички пчеларстват с ДБ с 1 магазин, това е не е нещо неочаквано. Във въпросната година аз хванах само две паши ( ливадна и горска, по 30 и 60 кг съответно), колкото и бяха през повечето сезони.
От опита който бях натрупал дотогава, бях преценил, че ако не мога да хвана първата паша (детелина), значи нищо не правя, тъй като два пъти дотогава се бе случило това да е единствената паша за сезона, а на слънчогледовата паша въобще не можеше да се разчита - в годините в които имаше достатъчно влага, беше цяла радост ако по-силните семейства успееха да съберат колкото за тях си за през зимата и да не се налага подхранване.

Ако човек промени малко начина си на мислене, има вероятност да открие колко много преди това е пропускал да забележи.


Айде сега плюйте ме колкото си искате.

радо
02.02.2015, 15:58
Ако беше така както го описваш на десетки пчелари нямаше да се налага да купуват захар за да спасяват пчелите си от глад и да устискат до слънчогледа.
Нещо май искаш да избягаш от темата с високите 100 кг.-ви добиви и вече говориш за глад .За храненето ако прочетеш първите ми мнения ще разбереш ,че аз храня и то храня редовно през ден/два през целия сезон като имаш предвид ,че имам поддържаща паша от липа,гледичия,клен която в Добруджа я няма единствено спирам, когато започне масовия цъфтеж на главната ми паша и майката е блокирана.Като храненето през различните месеци е с различна концентрация в зависимост от нуждите на семействата.

ch.atanasov
02.02.2015, 16:27
Браво на майсторите.Изобщо не мисля ,че аз като вадя 30кг. от кошер ,вие не можете да вадите по 90-100кг.Някъде избяга казуса.Хващате се за отделни думи. Скутелатор ,няколко пъти ми нашепваш да си променя начина на мислене ,ама ко да прайш.Закостеняло мислене ,празна глава.

borislav aleksandrov
02.02.2015, 16:32
:laughing: още не съм срещнал такъв пчелар дето да се зарадва или да покани друг пчелар в неговия си район и да забие табелата Добре дошли или Заповядайте :laughing:

пчели, инвентар (за пчелин от 300 кошера), техника, къщата с двора - ако искаш да провериш колко точно мога да ти ги продам :laughing: аз имам къде да отида :laughing:

ch.atanasov
02.02.2015, 16:43
Да ве!Мерси.Не искам после да сънувам всяка вечер ,как ме обират хайдути.

scutellator
02.02.2015, 17:41
Скутелатор ,няколко пъти ми нашепваш да си променя начина на мислене ,ама ко да прайш.Закостеняло мислене ,празна глава.

Просто защото е много важно човек да бъде с отворено съзнание. Като го повтарям на другите, един вид си напомням и на себе си. Всеки ден се опитвам да бъда отворен към света, макар че не винаги ми се получава - още от едно време съм върл противник на пчеларските технологии и нищо не мога да направя по въпроса. Но това че едно нещо аз не го мога, на мен не ми се получава, не ми е по вкуса или не съм го виждал, не означава че не съществува и че не работи някъде.

Ангел Йосифов
02.02.2015, 20:09
Който иска високи добиви да разгледа това.http://meteorology.meteo.bg/soil_drought_2.pdf

borislav aleksandrov
08.02.2015, 21:09
многото кошери предпоставка ли са за по-големи доходи. мислите ли че е възможно с по-малко на брой (50-100) да имате по-добри доходи отколкото с 300-500 и нагоре?

Цеко
08.02.2015, 21:16
многото кошери предпоставка ли са за по-големи доходи. мислите ли че е възможно с по-малко на брой (50-100) да имате по-добри доходи отколкото с 300-500 и нагоре?
Много разтеглив въпрос, при лоша година не е все едно дали вадиш по примерно 5 кг мед от 50 или от 500 кошера нали ;)

borislav aleksandrov
08.02.2015, 21:19
ами ако тия 250 кг ти донесат повече пари от 2 500 кг... :P

Mateev
09.02.2015, 00:53
многото кошери предпоставка ли са за по-големи доходи. мислите ли че е възможно с по-малко на брой (50-100) да имате по-добри доходи отколкото с 300-500 и нагоре?

В бизнеса е важна не бройката, а печалбата. Тоест разликата между приходи и разходи. Печалбата може да се реализира с малко бройки, но с голяма надценка (напр. часовници Seiko), а може и с много бройки, но с малка надценка (напр. китайските часовници). Има ли значение кое от двете ще използваш, след като си докарваш една и съща печалба? Просто бройката е само някакво следствие на бизнес стратегията, а не първопричина. Първична е именно бизнес-стратегията, която определя и пазарното поведение на фирмата. Щом си намерил някаква пазарна ниша, запълни я, и се съобразявай с изискванията на целевата група (твоите клиенти). Ако те искат пържени кисели краставички, набучени на пирон - ами произведи им ги.

А ако има пазар на ЛУКСОЗНИ пържени кисели краставички - тогава същите тези краставички ги сложи в прозрачна кутийка с пълноцветен печат и позлатени ивици, слоби им и панделка със завързана за нея малка книжка с рецепти за мезе. Всичкото това в метална кутийка с пълноцветен печат, гланц и релеф, и гръмко име на продукта, рекламирано по телевизията. След това прасни една цена, умножена по 10, и не се безпокой - колкото е по-скъпо, толкова по-много ще се купува от целевата група, която е любител на луксозни кисели краставички, набучени на позлатен пирон. Иначе краставичките са си същите, но нали знаеш че опаковката прави цената .......

То и при нас меда си е същия, но друго си е вместо в тенекия да го продаваш в луксозен буркан с пълноцветни капачки и етикетче, и с рецепти за здраве в една малка книжка, завързана с цветна панделка. Една холографска лепенка и красива пълноцветна релефна кутийка допълнително ще вдигнат цената до небесата, и най-интересното е, че ще се намерят клиенти, които да го купуват. Добави и една телевизионна реклама с Анджелина Джоли, и ще лудне целия свят по твоя продукт.

радо
09.02.2015, 09:15
многото кошери предпоставка ли са за по-големи доходи. мислите ли че е възможно с по-малко на брой (50-100) да имате по-добри доходи отколкото с 300-500 и нагоре?
По принцип всичко е възможно само ,че ако са поставени при едни и същи условия естествено печалбата при повече кошери ще е повече разбира, се и когато си на загуба при повече кошери загубата ще ти е по голяма.Но да приемем ,че един пчелар нормално би се справил с 100 кошера ,а друг с абсолютно същото качество на работа с 200 то тогава естествено печалбата ще е двойно по голяма говоря при абсолютно еднакви условия.За мен добър вариант е повече кошери като пчелините да не надвишават повече от 70-80 кошера и разстоянието на пчелините един от друг по въздух 3-4км. по този начин риска се разпределя, фактора пътуване се минимизира като базата да бъде в центъра на пчелините ,по този начин се обхваща много голяма площ и вероятността от лоша година отпада другото, което за мен е доброто това е специално за колегата Rosty може да практикуваш частично подвижно пчеларство например преместване на кошери от един в друг пчелин, когато прецениш ,че пашата на един пчелин е малко ,а при друг се очертава по вече/например минава слана и акацията заминава ,градушка и слънчогледа вече го няма/разходите ще са само за първоначалната направа на пчелините при близките разстояния и охраната ще е по добра.

Mateev
09.02.2015, 09:38
Най-големият проблем е закупуването на земя за пчелин. На подходящите места не можеш да издириш собственика, а когато пък попаднеш на човек, който продава, той обикновенно продава цял пакет от 7-8 имота. И за да купиш един хубав имот се налага покрай него да закупиш и една камара ненужни. Като започнете оформлението на докумeнтите за продажба се оказва, че разходите по прехвърлянето са по-големи от цената на имота. Освен това се оказва, че има 22 наследници, разпиляни в цялата страна, че и по чужбина. Започва едно ходене по мъките, което няма край, а транспортните разходи и разходите за пълномощни стигат до небесата. Всичкото това съм го играл - това си е направо МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА.

Поради тази причина имот за пчелин се купува тогава, когато ти попадне, а не тогава, когато ти го търсиш. И този имот най-вероятно ще е на място, което не се вписва в стратегията ти за 3-те километра и за близоста до тебе и т.н. И най-вероятно ще е с площ, която ти е малко или пък която ти е излишно много - въобще отчаяна работа.

радо
09.02.2015, 10:34
място, което не се вписва в стратегията ти за 3-те километра и за близоста до тебе и т.н. И най-вероятно ще е с площ, която ти е малко или пък която ти е излишно много - въобще отчаяна работа.
Вариант с закупена земя аз изобщо не предлагам ако искате да е законно с наем или от горското ,ако сте навити за незаконно поставяне на пчелин тогава също може да се получи в България масово не се спазват законите така ,че когато можем защо да не се възползваме.

rosty_sz
09.02.2015, 10:51
И двамата сте абсолютно прави. Оформянето на няколко пчелина около централно разположена база е подхода който съм избрал. Закупуването на земя е направо отчайващо мероприятие, но с много търпение, ходене, убеждаване и голяма доза късмет нещата понякога се получават. Матеев сигурно случайно спомена 22 наследника, но предпоследния парцел за който се бях захванал имаше точно толкова наследници и покупката на такъв имот си е мисия невъзможна. Незаконното настаняване за мен не е вариант, защото се харчат много пари за ограда охранителна система и т.н.като тези средства надхвърлят многократно цената на земята и ако дойдат и ти кажат да се махаш защото си незаконен изгаряш с вложените пари и труд. Ако е в сезона губиш и ценно време и паша, а ако е извън сезона може да е в момент когато местенето е невъзможно така, че незаконно настаняване не правя дори и на подвижно.

Юрий Цветков
09.02.2015, 10:56
многото кошери предпоставка ли са за по-големи доходи. мислите ли че е възможно с по-малко на брой (50-100) да имате по-добри доходи отколкото с 300-500 и нагоре?
1? - не.
2? - да.
Говорим за доходи, а не само за произведено количество мед.

Георги Кръстев
09.02.2015, 11:25
Аз се стремя точно в това, да си направя 3 а може и повече пчелина и да са в радиус от 10-на км от къщата/базата където живея. За целта трябват средства, надявам се с правилен план да се получат нещата....За сега съм в процес 2-ри пчелин. Всичко е готово, само трябва да ги преместя на пролет.... В досегашния ми пчелин рисковото е че не всяка година имам паши от моно култури. Една година сеят кориандър и слънчоглед, на другата жита... затова ми остава акация, драка и тръни билки.., които не са в големи количества....Но пък в годините когато сеят маслодайните... ще се карат всички на паша там...

icofly
09.02.2015, 13:15
1? - не.
2? - да.
Говорим за доходи, а не само за произведено количество мед.

Ами от къде ще дойдат многото доходи,като не говорим за мед?Аз основно разчитам на мед,прополис и восък,прашец за собствени нужди/въпреки,че пергата идва в повече и вадя по някоя пита и на отводките !

Многото кошери предполагат и повече разходи,които в беден район няма да гарантират големи доходи!Аз разчитам на добрата паша която имам/понякога еднотипна продължителна/!Смятам 100 семейства са нормално за отглеждане от сам човек/не говоря за медозбора/,така ще има поглед и ще знае точно е направил и какво предстои да направи!Естествено помощник дневник;)Това е мое мнение.

Юрий Цветков
09.02.2015, 14:34
Ами от къде ще дойдат многото доходи,като не говорим за мед?
Аз ли криво пиша, или ти криво четеш?

borislav aleksandrov
09.02.2015, 16:11
Ами от къде ще дойдат многото доходи,като не говорим за мед?Аз основно разчитам на мед,прополис и восък,прашец за собствени нужди/въпреки,че пергата идва в повече и вадя по някоя пита и на отводките !


зависи каква ти е стратегията на развитие...

icofly
09.02.2015, 20:21
зависи каква ти е стратегията на развитие...

До преди 3-4 години според класификацията бях неделен хоби пчелар с 45-50семейства!Сега съм пчелар стипендиянт на ной със 70 семейства/живи и здрави до вчера/. Мисля крайната ми цел да е 100,като още около 30 в друг пчелин в същото селище!

borislav aleksandrov
09.02.2015, 22:09
До преди 3-4 години според класификацията бях неделен хоби пчелар с 45-50семейства!Сега съм пчелар стипендиянт на ной със 70 семейства/живи и здрави до вчера/. Мисля крайната ми цел да е 100,като още около 30 в друг пчелин в същото селище!

нямах това в предвид

Написа че разчиташ предимно на мед на това разчитат и поне 90 % от колегите, но пчеларството не е само мед и пчелни продукти един пчелин може да ти донесе доходи и от други дейности...

ch.atanasov
09.02.2015, 22:20
Александров ,казвай вече ,стига си ни мъчил.Хайде и ние да захлебим малко.

Цеко
09.02.2015, 22:51
Александров ,казвай вече ,стига си ни мъчил.Хайде и ние да захлебим малко.

Я си представи един пчелин туристическа атракция, идват разни богати чужди туристи и ти увлекателно им разказваш за живота на пчелите, хвалиш си меда, след което ги пускаш сами да си извадят и центрофугират по някой буркан мед, щракат се с фотоапаратите и накрая ти плащат някаква добра такса вход за посещението /или нещо от сорта/ :laughing:

ch.atanasov
09.02.2015, 22:56
Цеко ,вярно ,но това го знам.Ходил съм на пчелина на Бай Киро.Той ги правеше тези работи ,но пчелина му беше в Слънчев Бряг.

borislav aleksandrov
09.02.2015, 23:01
Цеко ,вярно ,но това го знам.Ходил съм на пчелина на Бай Киро.Той ги правеше тези работи ,но пчелина му беше в Слънчев Бряг.

трябва задължително да си на морето за да го правиш ли?

ch.atanasov
09.02.2015, 23:06
Не се хващай за идеята на Цеко.Казвай твоите ,че да си лягаме.

icofly
09.02.2015, 23:19
трябва задължително да си на морето за да го правиш ли?

Ами там са богатите безделници!!!

borislav aleksandrov
10.02.2015, 01:14
Ами там са богатите безделници!!!

"богати безделници" идващи със социалните си помощи....


Не се хващай за идеята на Цеко.Казвай твоите ,че да си лягаме.

що пък не - вместо да се насочваш към чужденци (а и език ще трябва тук) може да се насочиш към нашите български "градски чеда" има не малко млади на възраст до 30-35 години от големите градове които се определят като "Зелени" и харчат не малко пари за всичко което е био или идва директно от природата. Дори не е нужно да имаш БИО сертификат за целта. Малко безплатна реклама из фейсбук групите с такава тематика е предостатъчна за да си осигуриш и първите "туристи" и бъдещи клиенти на продукцията си (има доста пчелари които си предлагат меда в такива групи във фейсбук и не съм забелязал да страдат от липса на клиенти но само до там не предлагат и посещение на пчелина). Оглеждаш си района все има някоя стара църква, чешма, или историческа забележителност веднага я прибавяш като дестинация + посещение на пчелина, запознаване с пчелите, вадене на мед, дегустация (на мед, на медовина, цитронада, курабийки с мед и т.н.) една къщичка за дишане на кошерен въздух (има не малко снимки из интернет), разходка из гората за да видят откъде идва примерно липовия/акациевия мед или букета малък пикник изобщо един прекрасен уйкенд сред природата. Друга целева група младите майки ако знаеш колко майки купуват пчелни продукти за децата за да не ги тъпчат с изкуствени витамини и антибиотици... или пък самите деца - Зелено училище - ходят всяка година за по няколко дни... идеята на Цеко никак не е лоша стига да имаш стимула да го направиш... пък и ето безплатни бизнес идей и от мен после може да почерпите една Кока Кола или Пепси ;)

ch.atanasov
10.02.2015, 09:15
Толкова е прекрасно! Ако го бях прочел снощи ,нямаше да мога да заспя.Цяла нощ щях да смятам приходите и разходите.Благодаря.

Mateev
10.02.2015, 10:03
Тази бизнес идея е добра само ако имаш някакво КОНКУРЕНТНО ПРЕИМУЩЕСТВО. Например наблизо на пчелина има някакъв друг обект, който се посещава от много туристи, и ти се договориш с организаторите за създаване на допълнителна атракция - посещение на пчелин. Ако ще започваш от чистата нула и сам мислиш да набираш туристическия си поток - по-добре се откажи. Организацията и логистиката на туристическия поток не е за всеки - това си е един цял занаят и широкомащабен бизнес, който може да ти глътне на 100% времето и парите с минимален или дори нулев резултат.

Помисли и за обратната логика - ако в това имаше хляб и се правеше лесно - досега щеше да е направено от хиляди пчелари. И бизнеса щеше да е изцеден и с минимална печалба.

И пак да повторя думичките КОНКУРЕНТНО ПРЕИМУЩЕСТВО. Всеки един успял бизнес в света е успял именно защото е намерил някакво КОНКУРЕНТНО ПРЕИМУЩЕСТВО. Който няма такова - мизерства или дори фалира.

Георги Кръстев
10.02.2015, 10:08
Матеев може да отвори в Етъра един щанд...

Mateev
10.02.2015, 10:15
Няма да имам конкурентно преимущество, и затова не го правя.

Щом всеки един друг може да направи това, което го правиш и ти, значи това е бизнес без конкурентно преимущество. От него може някакси да се изхранваш, но ще мизерстваш цял живот.

Цеко
10.02.2015, 10:56
Щом всеки един друг може да направи това, което го правиш и ти, значи това е бизнес без конкурентно преимущество. От него може някакси да се изхранваш, но ще мизерстваш цял живот.

По тая логика като гледам колко нови колеги се захващат с пчеларство, да взема да продавам всичко докато все още има някаква прилична цена и да сменявам попрището?

borislav aleksandrov
10.02.2015, 12:08
Смятам че Цеко не случайно написа за тази възможност за допълнителни доходи. Има идея вместо да убеждавате другите и себе си как това няма да стане, как ще се провалите, ще похарчите едни пари ей така за разнообразие пробвайте ако не друго после с чиста съвест може да кажете аз поне пробвах никой няма да ви даде наготово каквото и да е....

Ето и едно допълнение което по принцип мислех да премълча - на село имате съседи...
- аз лично не гледам домашни животни като кокошки, и т.н. но съседа гледа - има крава, агнета, кокошки... ами съчетайте меда с домашните продукти - пример - имам 8 месечен син жена ми е една от онези майки който не искат детето й да яде боклуци от магазина (едно пюре е 4-7 лв. за 190 грама) еми за пюрето на детето продуктите идват от село - чисти продукти в смисъл знам че никога не са пръскани и торени с каквото и да е освен с тор от крава...
плюса за съседа - продава млякото си на 1 лв. (при цена 1,30 лв. в града от ръка на улицата не изследвано) иначе я вземе 50 ст. я не + още един куп неща от градината си - от 6 години не е продавал мляко на закупчика в селото - продава яйца, лук, чесън, домати, краставици, моркови и т.н. от 3-4 години вече прави и разнос всяка седмица пали колата и разнася поръчките в Добрич (в момента само мляко но лятото...) нали не мислите че ги продава на мен или комшията.. а в началото ме гледаше все едно съм избягал от лудницата. А да регистрира се и по наредба 26 за да е законен

Mateev
10.02.2015, 16:59
По тая логика като гледам колко нови колеги се захващат с пчеларство, да взема да продавам всичко докато все още има някаква прилична цена и да сменявам попрището?

Най-добре е човек да прави това, в което се чувствува най-добър. И ако го прави възможно най-евтино, и в същото време най-качествено, това също си е конкурентно преимущество.

Иначе да, прав си. Много от новите пишман пчелари ще се провалят, в това число може би и аз, защото се захвърлят в област, от която нищо не разбират. Част от тях обаче ще успеят, но само ако се учат много бързо. Както съм казвал и друг път - всичко зависи само и единствено от собствената им главата - дали я използват по предназначение или само си закачат булото на нея.