PDA

Виж пълната версия : Брой основи от 1 кг восък



Дамян Дамянов
29.01.2015, 17:29
Нямам никаква представа кога ще се скапи този силикон, но знам със сигурност, че няма да е толкова издръжлив, колкото истинските метални валяци, произвеждащи милиони основи.

Иначе мога да ти кажа какво става със силиконовите бутони на някои GSM-и и радиотелефони - протриват се и ръбовете им се заоблят само за 2-3 години употреба (натискане на бутони от дъжд на вятър). Ето гледам един телефон Panasonic пред мене. Освен това пожълтяват, зацапват се с мръсотии, късат се от време на време ако започнеш да ги триеш с цел почистване и т.н. Щом е меко - не ми го хвали. Няма шанс да издържи дълго. Може да се повреди дори и при случайно изтърване на някакъв инструмент или при почистване. Достатъчно е една единствена килийка да се повреди и това ще е края на цялата матрица.

Друго са си металните валяци. Те са практически вечни и със сигурност ще ни надживеят.

Ще ме умориш :laughing: - Щом е меко - не ми го хвали
Обратно на темата: Мисля си че тези валяци може да се направят от керамика, а не от метал защото имат различни качества.
А леенето на основи си е играчка за хора без работа.
20 основи за 1 час. 20 х 0.13лв = 2,6 лева и по сметката, че един час струва 5лв, то си вътре с 2.4лв за всеки час, а като сложим и разходите за ток и вода, то става една...

Mateev
29.01.2015, 17:35
....Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути. Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи .....
4 минути загубено време при разценка 5 лева на час прави по 33 стотинки на основа ...... :)
Добро хоби и добър начин за ароматизиране на къщата за един ден, но по магазините се продават евтини ароматизатори, издържащи по цял месец .... :)

И не забравяй тенджерата под налягане, иначе няма как да вдигнеш 120 градуса с цел дезинфекция. Лошото обаче е, че минутите загубено време ще нарастнат до 5 или дори до 6, което означава по 50 стотинки разход на труд за 1 основа.

mivanov
29.01.2015, 17:47
4 минути загубено време при разценка 5 лева на час прави по 33 стотинки на основа ...... :)
Добър начин за ароматизиране на къщата за един ден, но по магазините се продават евтини ароматизатори, издържащи по цял месец .... :)

Значи, то човек не трябва и да яде по тая логика, защото ще трябва да ходи на зъболекар, като му се увредят зъбите, пък и до тоалетна, а там вода се пуска, а пък тя колко струва, а пречистването й, и т.н.
По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите

Mateev
29.01.2015, 17:58
...По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите
Ваша воля - имате си излишно време, ползвайте го за каквото си искате. Моите постинги са насочени не към хоби пчеларите, а към БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които добре си правят сметката на парите и на времето. Поне половината във форума са такива и на тях им е интересно това, което го пиша. Колкото до останалите - нека да си практикуват хобито колкото си искат. Това не е лошо, щом така са си решили.

Повече няма да пиша в тази тема за икономическата изгода от правенето на ръчни основи, защото каквото имаше да го казвам - вече го казах. И който иска да прави бизнес от пчеларството - вече го е разбрал и вече си е взел личното си решение, каквото и да е то. Успехи в развойната дейност, а аз наистина трябва да започна да се занимавам с нещо по-полезно от ограмотяването на други хора (тука си прав, като ме критикуваш).

m_pchelari
29.01.2015, 18:15
Ваша воля - имате си излишно време, ползвайте го за каквото си искате. Моите постинги са насочени не към хоби пчеларите, а към БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които добре си правят сметката на парите и на времето. Поне половината във форума са такива и на тях им е интересно това, което го пиша. Колкото до останалите - нека да си практикуват хобито колкото си искат. Това не е лошо, щом така са си решили.

Повече няма да пиша в тази тема за икономическата изгода от правенето на ръчни основи, защото каквото имаше да го казвам - вече го казах. И който иска да прави бизнес от пчеларството - вече го е разбрал и вече си е взел личното си решение, каквото и да е то. Успехи в развойната дейност, а аз наистина трябва да започна да се занимавам с нещо по-полезно от ограмотяването на други хора (тука си прав, като ме критикуваш).

Аз не вярвам всички да са толкова прости да не могат да оценят важността на фактора време. Обаче точно комерсиализацията и влошаването на качеството на всичко ни тласка да си правим всичко сами от восъчната основа до лютеницата. Не съм съгласен да събирам чист восък от далаци и да го предам за восъчни основи направени от восък с кумафос, амитраз и прочее виждаш по другата тема с какво се третира масово.
Ти Матеев имаш другия ресурс - парите и времето ти се явява по-ценен ресурс защото все още време не се продава, обаче трябва да разбереш, че има много хора които нямат първия ресурс - парите и те гледат да спестят преди всичко от него и чак тогава идва по важност времето.

Дамян Дамянов
29.01.2015, 18:56
Ето какво излиза като восък от тези пити.

http://s4.postimg.org/p16qrewih/image.jpg (http://postimg.org/image/p16qrewih/) http://s4.postimg.org/oppaeng2h/image.jpg (http://postimg.org/image/oppaeng2h/)


http://s22.postimg.org/vkxdi5i2l/image.jpg (http://postimg.org/image/vkxdi5i2l/) http://s22.postimg.org/moi00h22l/image.jpg (http://postimg.org/image/moi00h22l/)

http://s22.postimg.org/4ode9tz99/image.jpg (http://postimg.org/image/4ode9tz99/) http://s22.postimg.org/h4a43ksl9/image.jpg (http://postimg.org/image/h4a43ksl9/)

От светлината восъка изглежда много по-тъмен отколкото реално е, но може и от камерата да е.
Изобщо не ме боли "никъде", че производителите на основи изкупували на тази цена или давали такива основи. Като искат добър восък ще дават и добри основи, а не да ни пробутват батака, а хубавото да го изнасят на цени в пъти по-високи.

И даже си подсладих живота :)

http://s18.postimg.org/oewciz6xh/CAM00678.jpg (http://postimg.org/image/oewciz6xh/)

Mateev
29.01.2015, 19:05
Аз не вярвам всички да са толкова прости да не могат да оценят важността на фактора време. Обаче точно комерсиализацията и влошаването на качеството на всичко ни тласка да си правим всичко сами от восъчната основа до лютеницата. Не съм съгласен да събирам чист восък от далаци и да го предам за восъчни основи направени от восък с кумафос, амитраз и прочее виждаш по другата тема с какво се третира масово ....

Прав си за качеството на купешките основи, които са неясен произход на восъка и на количеството химии и зарази в него. Но аз в постингите си никъде не съм препоръчвал да се ползват такива. Аз говорих за 13-те стотинки при направата на основи на ишлеме със собствен восък. Тази услуга я предлагам не само аз, а и много други производители. И цената на всички е приблизително същата, което значи че е пазарна и че може да се използва като БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ НА АЛТЕРНАТИВАТА ръчно направени собствени основи. И понеже доказах, че тази алтернатива ВИНАГИ Е ПО-СКЪПА, то тогава за нея остана само логиката, че това е с цел УДОВОЛСТВИЕ или другата думичка е ХОБИ. Това е моята логика и ако някъде греша - поправи ме.


.....Ти Матеев имаш другия ресурс - парите и времето ти се явява по-ценен ресурс защото все още време не се продава, обаче трябва да разбереш, че има много хора които нямат първия ресурс - парите и те гледат да спестят преди всичко от него и чак тогава идва по важност времето.

Тука също съм съгласен с тебе, че парите трябва да се пестят, особенно когато човек изпитва недостиг от тях. При това положение не е ли логично да се избере алтернативата 13 стотинки, вместо 30-40? Ей това не можах да го разбера - нямате пари, искате да спестявате, и въпреки това вземате решение да харчите повече за по-некачествени собствени основи. Нали видяхте че дори и нула лева да си сложите труда, пак ви излиза по-скъпо. Както и да е - повече не ми се приказва на тази тема. За мене тези решения и действия са нелогични, но вече свикнах с това и повече няма да се меся.

Само искам да кажа и още нещо по моята лична идеология относно второро ти изречение "..... и те гледат да спестят преди всичко ... ". Знам че във форума има хора, които четат с удоволствие постингите ми с цел научаване на нещо ново от мисленето на успелите в живота (писали са ми много ЛС по въпроса), и този абзац го пиша за тях. ПЕСТЕНЕТО е много лоша идея ако човек започне да се занимава сериозно с бизнес. Нека да приемем, че едно производство има 100 единици себестойност и се продава за 120 единици (тоест с 20 единици печалба). Повечето хора инстинктивно започват да влагат цялата си умствена енергия и цялото си време в опити за икономии, с цел да намалят числото 100 например до 90 или 80. И нека да приемем, че най-накрая постигнат успех и наистина успеят да намалят числото до 80. Какво ще получат от цялата тази работа - ами ще удвоят печалбата си (от 20 ще стане 40). И това е практическия ЛИМИТ - максимума на всичко, което могат да постигнат. Няма как от 100 единици да се икономисат всичките 100 - ха-ха ...... А сега си представи какво може да се постигне ако числото 100 (разходите) го оставим такова, каквото си е, и започнем да влагаме умствената си и физическата енергия по подобряване на числото 120 - ПРИХОДИТЕ. Ами че за него едва ли не НЯМА ГОРНА ГРАНИЦА. То може да стане и 200, 300 или 400. И крайният резултат ще е, че печалбата е станала например 300 (15 пъти по-голяма). Тоест в посока надолу малко може да се направи, но в посока нагоре границата е самата безкрайност ......

Примера е много абстрактен, но неговата цел е да се опитам да ви обясня, че едно и също количество умствена и физическа енергия може да донесе 10 или дори 100 пъти по-добри резултати, ако се влага в посока ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ, а не в посока НАМАЛЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ (ИКОНОМИИ от всичко)(.

Много хора от форума си влагат енергията само в ТЪРСЕНЕ НА ИКОНОМИИ, дори и за дреболии, но това е ГРЕШНА СТРАТЕГИЯ от позицията на бизнеса. Икономии трябва да се търсят само за 2-3 от най-скъпите пера на разходите (20% от умствената енергия съгласно принципа на Парето) и цялата останала умствена енергия (80%) трябва да се концентрира в посока УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ при същото ниво на разходите (или с минимална допълнителна инвестиция).

То и народа си е казал, че ИКОНОМИЯТА Е МАЙКА НА БЕДНОСТА, а сега вече имате и обяснение (доказателство) защо тази поговорка наистина е вярна.

m_pchelari
29.01.2015, 19:25
Преди 2 седмици си купих два кашона основи (без восък) от сливенските на пенчев ако не се лъжа. Тогава още даваха свободно, вече без восък не дават. Та прибирам се и отварям кашоните, какво да видя, първо единия кашон изтърван при ниски температури и 5 см. в ъгъла на рамките натрошени до една, второ единия кашон основите почти сиви а другия кашон жълти като лимон. А кажи ми сега как да купувам основи.
Твоята услуга е много добра, аз щях да се възползвам от нея ако на есен не си бях дал восъка, но какво да се прави тогава ми трябваха парите. Повече съм се зарекъл основи само на ишлеме, но от моя си восък. А опитите ни да си правим основи си остават в сферата на личното удовлетворение и експерименти.

П.С.
Проблема с липсата на восък ще си остане, защото според мои сметки цената му трябва да е около цената на 5 кила мед или 22-25 лева. Градежа не пречи на медосбора, но за да накараш пчелата да гради трябва да я лишиш от място. Без място няма къде да се сложи меда, почва градеж (правене на място) и пропускане на пашата. Проблема е времеви. Единствения восък който идва без загуба на мед е восъка от разпечатки, който обаче стига само за лични нужди на пчеларя и оттам недостига за другите индустрии. Когато цената на восъка стане 25 лева (5 кг. мед) ще е все едно дали ще събираме мед или ще правим градеж. И дори тогава пак ще е по-изгодно да събираме мед защото един кошер може да даде и 80кг мед а няма как да даде 15кг восък.

vencii
29.01.2015, 19:36
Когато говорим за основи в които няма бойни отровни вещества, нефтени парафини и незнайни по състав китайски восъци, преди всичко според мен става въпрос за здраве и тогава никакви стотинки нямат значение. Така че едрите пчелари отиват при Матеев или където си искат и си правят основите със собствен восък, а дребните си купуват силиконови пресички и си правят собствени основи. Всичко друго е компромис със здравето на пчелите и децата ни.

ch.atanasov
29.01.2015, 20:51
Както се казва :много приказки на пазара.Матеев беше правил изследване на основите ,на някои производители.До колкото помня ,отговаряха на изискванията.Така по цвета да се преценя основата -не знам.Когато идваха от Нетаркоп ,бяха тъмни ,но ги градяха.Който ще си прави да си прави.Аз ще чакам Матеев да пусне производство и да намери представител в Бургас.

ch.atanasov
29.01.2015, 21:43
Понеже едни си купиха ,други си направиха да ви разкажа нещо.Когато стартираха новите производители ,си купувам два кашона и чакам сезона.Пускам през магазина ,предпоследна -голяма рамка.След една седмица -не градена.Свалям я долу пак предпоследна.След седмица ,ах -не градена.Чеша се по главата ,мигам и я слагам до открито пило ,по в центъра.На следващия преглед ,долу горе почната.След още една седмица ,изградена ,но няма снесено.От там на края на плодника.Повечето подобни отидоха брак ,защото провиснаха от меда.Тези които останаха ги ползвах на следващата година ,но майките така и не снесоха в тях.Понеже все не стигат рамки ,още премятам няколко боя .Цял кашон с основи ми стояха до скоро.Съжалявам ,че ги стопих всичките на восък ,затова няма да кажа -кой е производителя.Ако на някой му се е случвало нещо подобно нека сподели.

vencii
29.01.2015, 21:54
Купувам основи от Пенчев и няма проблеми, ама в имам 2 познати пчелари единият с 185 кошера които си ръсят магазините с НАФТАЛИН против молеца.

Дамян Дамянов
29.01.2015, 22:16
ДОБРЕ! МОМЕНТ! ИСКАМ ДА МИ ОБЯСНИТЕ НЕЩО. АЗ ЯВНО СЪМ СКАРАН С МАТЕМАТИКАТА.

Да кажем, че цената на 1кг восък е 10лв.
За един килограм восък получавате 13бр х 72гр + доплащате 0.14лв/бр
Така 13бр х 72гр = 936гр => губите от всеки кг по 64гр
64гр х 0,01лв/гр = 0.64лв
0,64 / 13бр = ~0,05лв ЗАГУБА НА ВСЯКА ОСНОВА.
Така цената от 0,14лв за изработка става 0,19ст
Като ви метнат с теглото защото няма такава перфектна основа 72гр, а и те се правят на луди...
При цена на восъка 14лв/кг, то ви цакат със 7ст ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на всяка основа и крайната ви цена е минимум 0.21лв за изработката на една основа.
Тоест, реално вие си плащате по 0.19 или 0.21 лева за всяка основа и то ако е коректен човека и не ви мами с кантара.
Аз ли съм тъп или някой не може да смята. :confused:
Сега идеята да запалиш колата и да си направиш една разходка до Габрово...не е толкова лоша...а..?!??!

ch.atanasov
29.01.2015, 22:22
Много добре смяташ ,ама нали ако не са на печалба -няма да ги произвеждат.Тогава ще трябва да си ги правим сами.

borislav aleksandrov
29.01.2015, 22:26
не е до мамене в кантара - в самия процес на работа има едни моменти в които самата машина без да е пипана прави разлика от порядъка на 1 до 2 грама

scutellator
29.01.2015, 22:27
Много хора от форума си влагат енергията само в ТЪРСЕНЕ НА ИКОНОМИИ, дори и за дреболии, но това е ГРЕШНА СТРАТЕГИЯ от позицията на бизнеса. Икономии трябва да се търсят само за 2-3 от най-скъпите пера на разходите (20% от умствената енергия съгласно принципа на Парето) и цялата останала умствена енергия (80%) трябва да се концентрира в посока УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ при същото ниво на разходите (или с минимална допълнителна инвестиция).


Тук няма как да се съглася. Сума ти народ си построиха хотели от пестене на закуски. Сега и пчеларите ще забогатеят като почнат масово да си купуват от евтините видийки,а българската икономика ще дръпне рязко напред.

Дамян Дамянов
29.01.2015, 22:28
Много добре смяташ ,ама нали ако не са на печалба -няма да ги произвеждат.Тогава ще трябва да си ги правим сами.

Нали затова плащаме по 0.13лв за една основа, а всичко друго си е скрита цена или направо да си го кажем с истинското име ИЗМАМА!
Всички за пари работим, но можеше да си напишат цена 0.19 или 0.21 или 0.30лв за основа, а не да се чудят как да ни плющят в кантара или с малкия шрифт.

Дамян Дамянов
29.01.2015, 22:33
не е до мамене в кантара - в самия процес на работа има едни моменти в които самата машина без да е пипана прави разлика от порядъка на 1 до 2 грама

Добре, съгласен съм нормално е да има разлики.
Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.
За мен това граничи с измама!

Ама...те се губели 1-2 грама, а ако бяхме в златарския бизнес?!?!
Както казах, това за мен е измама и начин да си вземат евтин восък, че да си го продават после.
За всеки 13 основи те си продават 1 основа на цена 1.80 или печелят по 1.80 + 13 х 0,14 = 3,62лв / кг восък.
Печалбата от нашата поръчка е 1.82лв за кг и още 1.80 от основата дето я крадат от нас.

borislav aleksandrov
29.01.2015, 22:38
Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.

това няма как да стане дори и сам да си ги правиш с ръчна преса няма как да вземеш от 1 кг восък 1 кг основи

ch.atanasov
29.01.2015, 22:42
Да ме прощават модераторите ,ама още един разказ.Добър ден майсторе ,колко ти е цената на квадрат стъкло?Цената е 8лв.Отрежи ми метър на метър.Майстора почва:Ще ти струва 12лв.Що ве?Ами гледай сега ,то има отпадък ,брак ....Добре де ,защо не ми кажеш 12лв. ,ами казваш 8лв.Останалото не го помня.Та как се казва: пазарни трикове.

scutellator
29.01.2015, 22:45
Добре, съгласен съм нормално е да има разлики.
Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.
За мен това граничи с измама!

А както каза Матеев, от 100 кг восък е невъзможно да се направят 100кг основи. Освен това, защо да е измама? Хората си го казват - на кг восък даваме еди колко си основи + доплащане. Къде е измамата? Реално никой не ти е обещавал на кг восък да ти върне кг основи. Ако някой се чувства измамен, то е защото сам се е бил поставил в заблуждение преди това.

Искрен Мутафов
29.01.2015, 22:45
Нали затова плащаме по 0.13лв за една основа, а всичко друго си е скрита цена или направо да си го кажем с истинското име ИЗМАМА!
Всички за пари работим, но можеше да си напишат цена 0.19 или 0.21 или 0.30лв за основа, а не да се чудят как да ни плющят в кантара или с малкия шрифт.


Добре, съгласен съм нормално е да има разлики.
Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.
За мен това граничи с измама!

Ама...те се губели 1-2 грама, а ако бяхме в златарския бизнес?!?!
Както казах, това за мен е измама и начин да си вземат евтин восък, че да си го продават после.
За всеки 13 основи те си продават 1 основа на цена 1.80 или печелят по 1.80 + 13 х 0,14 = 3,62лв / кг восък.
Печалбата от нашата поръчка е 1.82лв за кг и още 1.80 от основата дето я крадат от нас.

Иии, къде точно е измамата?!? Хората са си обявили условита за бартер, ако не са ти изгодни - пътя...

*************************
2. Ишлеме: за 1 кг. восък
/с доплащане/

ДБ 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.
ДБ 94 гр. - 10 бр. х 0,15 лв.
ЛР 59 гр. - 16 бр. х 0,14 лв.
ЛР 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.

**************************

http://petko.penchev.info/wax.html

Дамян Дамянов
29.01.2015, 23:51
Само един път ще го кажа и който разбере-разбере.
Ишлеме е изработка с материали на клиент + доплащане.
Някой виждал ли е да пише 13 основи + 0,14лв + 0,64гр восък - ЯСНО И ТОЧНО. Всичко друго е както каза колегата търговски трик.
Няма проблем и аз знам 2-3 такива, но всяка такава цигания пречи на бизнеса защото вече не се съмняваш, че ще те излъжат, а се чудиш с колко точно ще те метнат. Точно както с тарата на тенекията и кантара. Ето това е грешното, а не че са толкова големи печалбите им. Не е редно да се случва. И всеки си мисли, че не е голям проблем. ОоО...проблема е голям, но просто сме свикнали да ни го ****.

Как изглежда картинката:
Вземат ти чистия восък и си го изнасят, восъка ||-качество го кръщават и го правят на основи, продават ти тези основи като ти вземат още 0.14лв и по няколко грама от всяка основа.

Ще ме извинявате, но толкова тъпо, ограничено и наивно същество като българския пчелар няма никъде. Явно ние сме най-големите балъци и всеки ни се изрежда отзад.
Извинявайте, но аз не съм дупедавец, а вие се самоопределяйте както си искате. Нищо нормално няма в това на всеки 2 метра да се оглеждаш дали някой няма да те измами. Това пречи на бизнеса и точно извратеното мислене е причината едни да се молят да им качат меда на камиона за 4.80 или по-малко, че да не им намерят ГМО, ХМФ и един куп лъжи с 3 букви или сложни имена.

Браво, само така ще напреднем, като се цакаме един-друг.

Дамян Дамянов
30.01.2015, 00:10
А както каза Матеев, от 100 кг восък е невъзможно да се направят 100кг основи. Освен това, защо да е измама? Хората си го казват - на кг восък даваме еди колко си основи + доплащане. Къде е измамата? Реално никой не ти е обещавал на кг восък да ти върне кг основи. Ако някой се чувства измамен, то е защото сам се е бил поставил в заблуждение преди това.

То е ясно, че нещо ще остане в казана, но аз говоря за умишлена злоупотреба с чисто производствените загуби. Ако утре изляза и купя от всеки един вид основи които успея да намеря, то съм абсолютно сигурен, че ще намеря разлики в теглото. И съм сигурен защото съм проучил въпроса.

Сега се сетих за една основа :) Беше толкова лека, че като я разтопих се чудих как да сравнявам цвета. Различната дебелина прави цвета да изглежда различно.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 00:14
темата се измества към темата за Восъчни основи да не се изненадате ако *изчезнат* след малко коментарите ...

Дамян Дамянов
30.01.2015, 00:16
темата се измества към темата за Восъчни основи да не се изненадате ако *изчезнат* след малко коментарите ...

Няма проблем, важното е да си разберем мисълта :)

Mateev
30.01.2015, 00:34
не е до мамене в кантара - в самия процес на работа има едни моменти в които самата машина без да е пипана прави разлика от порядъка на 1 до 2 грама

Това е точно така. При студена машина основите са по-тежки с 1-2 грама, а когато валяците се загреят, леко се разширяват. Това води до приближаването им един с друг и основата става малко по-тънка с една две стотни от милиметъра и това като грамаж отхвърля 1-2 грама по-малко. Също и по размера - там някаква електроника отсича точно времето или зъбците, но бавенето на механичния нож вкарва случаен фактор с разброс например +/- 1 милиметър, което също може да отхвърли +/- половин-един грам. Още един фактор - различните видове восък имат различно специфично тегло, и това дава отражение в рамките на +/- няколко процента. И последно - различните клиенти идват при мене и искат да настроя машината на различни размери. И това естествено прави основите различно тежки.

На фона на всички тези производствени разброси най-честното щеше да бъде, ако всеки един производител каже:

"Ела гледай колко основи ще излязат от твоя си восък, и всичките са си твои. Остатъка на дъното на казана също си е твой. Твой си е и боклука, който се рони от дъното на питата, направена от остатъка в казана. Въобще теглата на даденото и полученото трябва да са напълно еднакви. Така е честно."

Дамян Дамянов
30.01.2015, 00:48
Това е точно така. При студена машина основите са по-тежки с 1-2 грама, а когато валяците се загреят, леко се разширяват. Това води до приближаването им един с друг и основата става малко по-тънка с една две стотни от милиметъра и това като грамаж отхвърля 1-2 грама по-малко. Също и по размера - там някаква електроника отсича точно времето или зъбците, но бавенето на механичния нож вкарва случаен фактор с разброс например +/- 1 милиметър, което също може да отхвърли +/- половин-един грам. Още един фактор - различните видове восък имат различно специфично тегло, и това дава отражение в рамките на +/- няколко процента. И последно - различните клиенти идват при мене и искат да настроя машината на различни размери. И това естествено прави основите различно тежки.

На фона на всички тези производствени разброси най-честното щеше да бъде, ако всеки един производител каже:

"Ела гледай колко основи ще излязат от твоя си восък, и всичките са си твои. Остатъка на дъното на казана също си е твой. Твой си е и боклука, който се рони от дъното на питата, направена от остатъка в казана. Въобще теглата на даденото и полученото трябва да са напълно еднакви. Така е честно."

ТОЧНО! Затова е редно всеки да си ходи с восъка, а не да прави замяни. А като вече има изградено доверие, то всичко се случва много по-лесно.
Изобщо няма значение, че основата е излязла малко по-малка или такива дребни глупости. За мен е важно да знам, че мога да се доверя на контрагента, а това доверие няма цена.
Ако с дребни търговски трикове ще се мъчим да превръщаме това нашето от кочина в държава - Е няма да стане!
Никога няма да работя с човек който се мъчи да ме излъже за жълти стотинки. За спорта можем да се пазарим и седмица, но това е друго :)

Точно така...гледаш и няма какво да недоволстваш.
Реално така е най-чесно и сега загрях колко ти пречат ей такива "бизнесмени". Върви обяснявай, че няма да излъжеш човека. Върви обяснявай, че ще получи точно това което сте договорили. Върви обяснявай, че заставаш с името си...
Е*ахти държавата...после да ми обясняват колко лесно се правело бизнес тук и как сме били рай. Рай сме за измамници, а бизнеса се изнесе.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 00:55
ТОЧНО! Затова е редно всеки да си ходи с восъка, а не да прави замяни. А като вече има изградено доверие, то всичко се случва много по-лесно.
Изобщо няма значение, че основата е излязла малко по-малка или такива дребни глупости. За мен е важно да знам, че мога да се доверя на контрагента, а това доверие няма цена.
Ако с дребни търговски трикове ще се мъчим да превръщаме това нашето от кочина в държава - Е няма да стане!
Никога няма да работя с човек който се мъчи да ме излъже за жълти стотинки. За спорта можем да се пазарим и седмица, но това е друго :)

Реално така е най-чесно и сега загрях колко ти пречат ей такива "бизнесмени". Върви обяснявай, че няма да излъжеш човека. Върви обяснявай, че ще получи точно това което сте договорили. Върви обяснявай, че заставаш с името си...
Е*ахти държавата...после да ми обясняват колко лесно се правело бизнес тук и как сме били рай. Рай сме за измамници, а бизнеса се изнесе.

Точно и много вярно - от личен опит влиза в магазина с нагласата с колко ще го измамя и ми се обеснява какъв съм мошеник, търгаш и как тарикатските номера при него не вървят щото не е вчерашен... и винаги ми е било любопитно как 85 лв за кошер за измама а след това плаща по 120 лв. на Пчеломания като му кажат че са на промоция ....

след малко ще се цензурирам сам за спама ;)

Дамян Дамянов
30.01.2015, 01:14
Точно и много вярно - от личен опит влиза в магазина с нагласата с колко ще го измамя и ми се обеснява какъв съм мошеник, търгаш и как тарикатските номера при него не вървят щото не е вчерашен... и винаги ми е било любопитно как 85 лв за кошер за измама а след това плаща по 120 лв. на Пчеломания като му кажат че са на промоция ....

след малко ще се цензурирам сам за спама ;)

Ами...Александров...ето, че и на теб ти пречат некоректни и чисто търговски трикове. Просто хората са свикнали да ги лъжат и точно това е причината никога да не купувам нищо от фирми готови да се правят на маймуни.
Като дадеш и 1 стотинка на такава фирма, то ти и помагаш да лъже клиентите си. Имам малко познания по маркетинг, но тези измамни практики вървят само при овцете и накрая ефекта е точно този. ЛИПСА НА ВЯРА В ТЪРГОВЕЦА, а това струва много пари и не се поправя за 1-2 дена и винаги ти излиза през г**а. Представи си само какви пари трябва да хвърлиш, че да си оправиш името в очите на клиента. Та боже мой...чуждите фирми са готови да хвърлят невероятни суми за да остане клиента доволен и да работят на загуба пак не им пука. Замисли се, че името на фирмата е актив и точно това е причината да струва адски много пари.
Ето как всяка некоректна фирма бърка в джоба на всички които се опитват да направят нещо в тази държава. Е...как да седиш и да гледаш?!?! Това, че не бъркат в моя джоб директно, изобщо не означава, че не се случва по друг начин. Днес като ме излъже един, то аз ще се съмнявам във всеки следващ и той ще понесе чуждата вина под формата на чиста финансова загуба.

По-скоро трябва да се преместят в друга тема, че има ценни неща.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 01:32
може и да не съм разбрал правилно но не съм от онези дето за 1 лев отгоре ще тръгна да те мамя...

Дамян Дамянов
30.01.2015, 01:57
може и да не съм разбрал правилно но не съм от онези дето за 1 лев отгоре ще тръгна да те мамя...

Не си разбрал правилно :) СЕРИОЗНО! Ама точно обратното исках да кажа :) Как успя така да ме разбереш... :) Трябва да ми го обясниш, честно...:laughing:
Исках да кажа, че не си заслужава фирмата Х да се опитва да излъже клиента и никога няма да си заслужава, защото името и е по-ценно.
За някакви стотинки хората са готови да лъжат по 1000 начина, а колко им струва после да си върнат клиента...изобщо не се замислят.
Точно заради такива "Промоции" страдат всички и ти си го видял когато този човек влиза при теб с недоверие и после си плаща кошера по 120 лева на "ПРИМОЦИЯ".
Не е виновен човека, виновен е този преди теб дето му е смачкал доверието, а сега ти трябва да платиш цената. Върви хвърляй пари и време да обеждаваш хората, че не ги лъжеш... Е да, но виновния е друг и това е най-нечестното.
Лично аз гледам винаги да работя САМО с хора на които мога да имам доверие. Като има ваимно доверие, то всичко се случва много по-лесно и по-евтино. Като трябва да мисля дали ще се пробва да ме излъже...то си губя много време и нерви, а и не си заслужава.

Че...точно обратното, теб за първи път те чувам/чета/ да говориш за това което правиш и е абсурдно да твърдя, че си човек желаещ да ме излъже за 1 лев.
Ако не си ме разбрал, ще се пробвам отново.

Твърдя, че заради сиви практики страдаме ВСИЧКИ, но просто не всеки го разбира и още по-малко хора осъзнават колко сериозен е проблема.

зуница
30.01.2015, 09:06
Благодаря на колегите писали по темата "Ръчна преса за основи".Информацията за мене беше полезна , а надявам се и за други.
Не по темата:
За всеки който има под 100 кошера собственото производство на основи е за предпочитане.Чист восък - чист мед.С чисто сърце продаваш това, което си изкарал.Не зависиш от търговски номера и трикове.
И друг път съм го писал: "Иисус изгони търговците от храма."И понеже ние не можем да го направим с нашия "храм", то поне да ги държим в оня далечен от сърцето ъгъл. Там където им е мястото.

сашо 38
30.01.2015, 11:06
Благодаря на колегите писали по темата "Ръчна преса за основи".Информацията за мене беше полезна , а надявам се и за други.
Не по темата:
За всеки който има под 100 кошера собственото производство на основи е за предпочитане.Чист восък - чист мед.С чисто сърце продаваш това, което си изкарал.Не зависиш от търговски номера и трикове.
И друг път съм го писал: "Иисус изгони търговците от храма."И понеже ние не можем да го направим с нашия "храм", то поне да ги държим в оня далечен от сърцето ъгъл. Там където им е мястото.
Абсолютно те подкрепям в мнението ти.Сега остана само да се прогони въпроса с доставката или как някоя фирма да не преяде от една бройка,от където всъщност тръгна всичко.

borislav aleksandrov
30.01.2015, 11:41
то няма нищо лошо в това човек сам да си прави основите и да не си сметне времето и труда (да влезе в графата доставяне на лично удоволствие от хобито) но на мен нещата повече ми звучат по следния начин: Предпочитам да похарча 1 лев, лично време и труд отколкото да дам 13 стотинки че да не го направя милионер случайно търговеца...

Pavel_Bs
30.01.2015, 12:35
Моята цел е да реализирам всичкия си мед на дребно.Имам всички условия за това.Смятам да се регистрирам по наредба 26 след известно време.Ще си правя сам основите само от разпечатки,защото ще се стремя да доставя максимално качество за клиента.За качествената стока винаги има пазар.Ето затова смятам,че и един лев ще си струва,ако елиминирам всички примеси и химикали с които са наблъскани сегашните основи.

Дамян Дамянов
30.01.2015, 13:13
то няма нищо лошо в това човек сам да си прави основите и да не си сметне времето и труда (да влезе в графата доставяне на лично удоволствие от хобито) но на мен нещата повече ми звучат по следния начин: Предпочитам да похарча 1 лев, лично време и труд отколкото да дам 13 стотинки че да не го направя милионер случайно търговеца...

Горе-долу така звучи, но аз все още не вдявам, защо не дадат да им изработят основите от собствен восък.(ако не е хоби)
Както и да е...всеки си има глава под шапката.

сашо 38
30.01.2015, 13:20
то няма нищо лошо в това човек сам да си прави основите и да не си сметне времето и труда (да влезе в графата доставяне на лично удоволствие от хобито) но на мен нещата повече ми звучат по следния начин: Предпочитам да похарча 1 лев, лично време и труд отколкото да дам 13 стотинки че да не го направя милионер случайно търговеца...
Ще ти дам един пример,за да разбереш.Една чаша домашен фреш,изисква сокоизстисквачка за 200 лв,вода за почистване на същата,ток,амортизация,пло ове купуваш...скъпо и трудоемко е да си го направиш.Една кутия Капи струва два лева,отваряш и пиеш.Не миеш,не чистиш,ток не хабиш,време не отнема...Ти кое предпочиташ?Аз отивам да си измия машинатаhi;

Дамян Дамянов
30.01.2015, 13:58
Ще се пробвам отново:

Имаш нужда от чаши за вино.(това не ти е хобито)
Купуваш си машините, материала и т.н
Всичко ти излиза 500 000 лева.
Правиш си някакви чаши, криви, чупливи и т.н
НО! НО ВАЖНОТО Е ЧЕ НЕ СИ ДАЛ 1 ЛЕВ НА ДОЛНИЯ, МРЪСЕН ПРОДАВАЧ.
Друг е въпроса ако продавача ти иска 100 лева, а чашата можеш да си я направиш и сам за 1 лев. Товага глупав е продавача.
Точно както се случва с дърводелците. Не са готови да работят на по-ниски цени, защото чакат на пчелари по програмите. Е...да де, но мен програми не ме интересуват и след като не могат да ми предложат добра цена, то логичното е да си купя машините и да си ги правя сам. След това да наема няколко човека които да продължат работата, а аз да си гледам пчелите. От цялата работа губим всички, дърводелците са без работа, а аз си губя времето. Ако ми бяха предложили достатъчно добра цена/качество, то всички щяха да са доволни. А сега губим всички или печелим по-малко(нека така да го кажем).
В тази държава бизнес се прави с клизма и повече виновен е бизнеса(хората), а не управниците.

Mateev
30.01.2015, 14:08
Ще ти дам един пример,за да разбереш.Една чаша домашен фреш,изисква сокоизстисквачка за 200 лв,вода за почистване на същата, ток, амортизация, плодове купуваш...скъпо и трудоемко е да си го направиш.Една кутия Капи струва два лева,отваряш и пиеш.Не миеш,не чистиш,ток не хабиш,време не отнема...Ти кое предпочиташ? Аз отивам да си измия машината hi;
Сашо, не можеш всичко да си го направиш сам. Защо не започнеш сам да си садиш и жънеш жито, сам да си го мелиш, сам да си правиш тесто и да си печеш хляба? Защо не си направиш сам телевизор, хладилник или лека кола. Защо не си отвориш ковачница и сам да си ковеш ножове и рамкоповдигачи? Защо сам не си тъчеш плата и шиеш дрехите? Защо сам не си правиш обувките? Да продължавам ли?

Защо от всичките вещи у вас, които така или иначе си ги купуваш, реши че именно основите трябва да си ги правиш сам? В тях ли си най-големия специалист? За тях ли имаш най-доброто оборудване и технология, щото да станат евтини и качествени?

Не е ли по-добре да правиш САМО ТОВА, КОЕТО НАЙ-ДОБРЕ ГО МОЖЕШ, и от него да получаваш пари, с които да си купуваш останалите неща? Когато правиш нещото, в което си най-добър, тогава труда ти няма да струва нула лева, а да кажем 5 лева. И ако си използваш цялото лично време по цена 5 лева, ще имаш много пари за купуване и на всички други необходими ти неща. Когато използваш времето си за несвойствени дейности, и се самооправдаваш че струва нула лева по твое желание, няма да ти остане време, от което да получаваш по 5 лева на час. От тука идва и беднотията и нямането на пари да си купуваш другите полезни неща.

След като часовете живот така или иначе си отлитат в небитието, не е ли по-добре да използваш колкото се може по-голяма част от тях за дейности, които ще ти донесат по 5 лева на час, и да си оставиш съвсем малко време за хоби и за дейности, от които не само че няма да получаваш пари, но и ще харчиш пари. Не е ли това базовата логика на всеки един човек? Първото е времето - да го използваме за неща, които можем да ги продадем, защото сме най-добри в тяхното правене. Вторият етап вече е да започнеш да подбираш тези неща, щото от тях да получаваш не по 5 лева на час, а по 10, 20, 100 или дори 1000.

Няма логика човек да си пилее времето за нула лева на час и да обявява, че това е негова лична идеология. Та това е идеологията на циганите. Пилеят си времето и не работят нещо полезно, в което да са специалисти. Следователно не получават и пари. И за да си набавят необходимите им вещи, започват да крадат. И дори се гордеят с това. Такава ли идеология развиваш и препоръчваш на пчеларите от форума?

Моята препоръка е: Ползвайте си времето за неща, които наистина можете да ги правите по-добре от останалите, по-евтино и по-качествено. Тези неща ги продавайте и с парите си купувайте други полезни неща за бита или за развитие на бизнеса. За хоби (удоволствие) ползвайте не повече от 10% от дефицитното време си и от трудно спечелените пари.

Каква е твоята препоръка?

сашо 38
30.01.2015, 14:28
Сашо, не можеш всичко да си го направиш сам. Защо не започнеш сам да си садиш и жънеш жито, сам да си го мелиш, сам да си правиш тесто и да си печеш хляба? Защо не си направиш сам телевизор или хладилник. Защо не си отвориш ковачница и сам да си чукаш ножове и рамкоповдигачи? Защо сам не си тъчеш плата и шиеш дрехите? Защо сам не си правиш обувките? Да продължавам ли?

Защо от всичките вещи у вас, които така или иначе си ги купуваш, реши че именно основите трябва да си ги правиш сам? В тях ли си най-големия специалист? За тях ли имаш най-доброто оборудване, щото да станат евтини и качествени?

Не е ли по-добре да правиш САМО ТОВА, КОЕТО НАЙ-ДОБРЕ ГО МОЖЕШ, и от него да получаваш пари, с които да си купуваш останалите неща? Когато правиш нещото, в което си най-добър, тогава труда ти няма да струва нула лева, а да кажем 5 лева. И ако си използваш цялото лично време по цена 5 лева, ще имаш много пари за купуване и на всички други необходими ти неща. Когато използваш времето си за несвойствени дейности, и се самооправдваш че то е нула лева, няма да ти остане време, от което да получаваш по 5 лева на час. От тука идва и беднотията и нямането на пари да си купуваш другите полезни неща.
Прав си,но винаги има изключения,които си заслужават компромиса.Никой не може да ми предложи този фреш,който аз бих си направил,защото съм сигурен в съдържанието му.Същото е и с восъчните основи-ти самият някъде писа,че тези от чист восък,които си направил,са били с различен цвят и трошливи.Аз например,си купувам яйца от една баба,живееща в къща наблизо,вместо от евтин масов производител.Прясното мляко също.Лятото на вилата си садя домати,и вярвай ми,не съм ял по-вкусни от тях.Цената не е от значение в случая,защото печелиш нещо безценно-ЗДРАВЕТО СИ,както и това на твоето семейство.А това не се купува.Не мога да си правя всичко сам-да,но когато тези неща са от съществено значение и ти е приятно да ги правиш-винаги си струва.Смяташ правилно според мен,но не всичко в живота е въпрос на сметки или бизнес.