PDA

Виж пълната версия : Лепило за дърво



pooo
24.01.2015, 19:42
Понеже доста от пчеларите са и дърводелци, искам да задам въпрос пък някой може да знае. Знаете ли рецепта за направа на лепило - имам дървени стърготини от абрихт и циркуляр и искам да си ги направя на плочи, които да използвам. Каквито вещества за материали са нужни ще си ги купя, стига да е изгодно.

Totevski
24.01.2015, 21:17
:) Това е технология за милиони левове. Забрави за домашно производство.

gogol
25.01.2015, 00:04
Необходима е температура около 220-230 С , налягане около 25 кг/см2 . Лепилото е карбамидформалдехидно или фенолформалдехидно /второто е с повишена водоустойчивост/,и двете с втвърдител за топло лепене ,още парафинова емулсия, амонячна вода и т. н. С една дума няма да стане , а и при тези цени на ПДЧ-то не е оправдано икономически . Дори и да получиш някаква плоча тя няма да е с качествата на заводското - трислойно /вътрешния слой е от по- едър/, частиците са ориентирани ,няма как да ги калиброваш по дебелина.По-скоро би се получило нещо подобно на ОSB , но то не става за кошери.

s3s3s3
25.01.2015, 01:14
Понеже доста от пчеларите са и дърводелци, искам да задам въпрос пък някой може да знае. Знаете ли рецепта за направа на лепило - имам дървени стърготини от абрихт и циркуляр и искам да си ги направя на плочи, които да използвам. Каквито вещества за материали са нужни ще си ги купя, стига да е изгодно.

Мисля, че колегата рооо, има доооста голямо чуство за хумор. :bigsmile:

pooo
26.01.2015, 11:29
Аз пък мисля, че остатъка при обработката на абрихт и циркуляр не е малък - сигурно една четвърт става на пилки. Защо да не пробвам да направя нещо с него? Фибрана да не е с много голяма здравина - хората правят кошери от фибран и студопор - пък българина знае да каже "то това няма да стане". Заложил съм вече една плоча с ц200, ако се наложи ще увелича количеството на лепилото - ще видим какво ще стане. Ако стане нещо сносно - няма да има чепове, няма да се налага да се обработва на абрихт, няма се налага да се разбичва - само ще го окрайча и толкова.

Не знам колко точно е - не съм мерил колко кг са ми пилките - да не е една четвърт - по-малко да е, ще опитам да получа нещо от него.

Още нещо - няма транспорт, сух материал - готов.

koragroup
26.01.2015, 11:41
Аз пък мисля, че остатъка при обработката на абрихт и циркуляр не е малък - сигурно една четвърт става на пилки. Защо да не пробвам да направя нещо с него? Фибрана да не е с много голяма здравина - хората правят кошери от фибран и студопор - пък българина знае да каже "то това няма да стане". Заложил съм вече една плоча с ц200, ако се наложи ще увелича количеството на лепилото - ще видим какво ще стане. Ако стане нещо сносно - няма да има чепове, няма да се налага да се обработва на абрихт, няма се налага да се разбичва - само ще го окрайча и толкова.

Не знам колко точно е - не съм мерил колко кг са ми пилките - да не е една четвърт - по-малко да е, ще опитам да получа нещо от него.

Още нещо - няма транспорт, сух материал - готов.


Стига си споделял, да не ти открадне някой патента... ;)

ch.atanasov
26.01.2015, 11:50
Пилките ,по моята технология много добре горят с горно горене.Натъпкваш печката и палиш отгоре.

Цеко
26.01.2015, 12:08
Аз ги използвам за пушалката, с малко спирт се палят много лесно.

pooo
26.01.2015, 13:44
Който ще да краде - патент няма да има, само да стане нещо. В пушалката и в печката може всичко да се сложи

s3s3s3
26.01.2015, 19:59
Аз пък мисля, че остатъка при обработката на абрихт и циркуляр не е малък - сигурно една четвърт става на пилки. Защо да не пробвам да направя нещо с него? Фибрана да не е с много голяма здравина - хората правят кошери от фибран и студопор - пък българина знае да каже "то това няма да стане". Заложил съм вече една плоча с ц200, ако се наложи ще увелича количеството на лепилото - ще видим какво ще стане. Ако стане нещо сносно - няма да има чепове, няма да се налага да се обработва на абрихт, няма се налага да се разбичва - само ще го окрайча и толкова.

Не знам колко точно е - не съм мерил колко кг са ми пилките - да не е една четвърт - по-малко да е, ще опитам да получа нещо от него.

Още нещо - няма транспорт, сух материал - готов.

Какъв е размера на плочата и колко лепило сложи, за да я направиш?