PDA

Виж пълната версия : Премахване на антибиотиците в меда



Mateev
22.01.2015, 10:32
Отварям тази тема и я слагам в раздел НОВИНИ, защото може и да се окаже интересна за някого.

Оказва се, че съществуват методи за ПРЕМАХВАНЕ НА АНТИБИОТИЦИТЕ ОТ МЕДА, пък и от другите хранителни продукти. За мене лично това е новина, и поради тази причина реших да отворя тема и да се опитаме да си изясним дали това ново знание може някакси да ни бъде полезно в пчеларския занаят. Всичко се започна с получаването на един Spam E-mail от някакъв китайски производител, в който случайно забелязах нещо интересно в секундата преди да го изтрия. Публикувам ви пълния текст:

Dear Sir,
We ,Sunresin, are the China’s biggest special resin supplier , and also rank the No.1 resin solution provider for beverage and food processing, especially for Juice and Honey business.
For Honey, our product can remove the antibiotics like:
--Tetracyclines;
--Sulfonamides;
--Flouroquinolones;
--Carbendazim etc.
so that product can be exported to US and EU.
With our effort, many honey companies and juice producers of many countries are successfully getting rid of the barriers from US due to the restrictions on antibiotics.
Should you have any interests about our products, pls feel free to contact us.

________________________________________
Best Regards
Fancy Cao

Sunresin New Materials Co. Ltd., Xi'an
TEL +86-29-8918 2091#8059 | FAX +86-29-8845 3538
Email:sunresin_intertd@outlook.com| Web:en.sunresin.com
Add:No. 72, Keji 2 Rd, Tianze Bldg, Xi'an Hi-tech Industrial Development Zone, Shaanxi 710075, China

Mateev
22.01.2015, 10:45
Заинтересовах се и набързо разгледах сайта на китайците: http://en.sunresin.com

Оказа се, че това е китайски химически производител, който произвежда ЙОННО ОБМЕННИ СМОЛИ и оборудване за използването им. Не ми стана много ясно как тези смоли ще ни помогнат и затова ви публикувам информацията, пък който от вас се интересува повече от проблема, нека да го проучи по-подробно.

Предполагам (но не съм сигурен), че тези смоли са в състояние избирателно да поглъщат едни съставки на меда и да пропускат други. И ако се организира филтриране през филтри, запълнени с тези смоли, вероятно от другата страна ще излезе пречистен от антибиотици мед. Не знам дали това може да се реализира в домашни условия или се изисква някаква машина или друго скъпо оборудване, но знам че това веднъж завинаги може да реши проблема на пчеларите с антибиотиците. Не е необходимо всеки пчелар сам да си чисти меда. Достатъчно е да могат да го чистят изкупвачите и износителите. Ако се сдобият с такова оборудване, тогава вече няма да отказват антибиотичен мед и ще го изкупуват свободно на нормална или малко-по-ниска цена.

Mateev
22.01.2015, 11:00
Разгледайте тази страница: http://en.sunresin.com/news_detail_APP/newsId=52.html

Във втората таблица са посочени няколко смоли, които могат да се използват в пчеларството. Интерес представлява смолата LSF941, която премахва антибиотиците, пестицидите и HMF и освен това подобрява цвета на меда. Това си е направо чудо, което от раз може да реши всички проблеми с меда, и да свали от гърба на пчеларите част от ограниченията, с които сега сме принудени да се съобразяваме.

tsvetanko1973
22.01.2015, 11:23
Може и да не се съгласите с мен, но ако това наистина работи по този начин лека полека проправя пътя на един кооператив за преработка и реализация на български пчелен мед например изграден на акционерен принцип и обслужващ с предимство членовете на Конфедерацията.

asti
22.01.2015, 12:24
Едва ли ще е изчерпателно но намерих ТОВА (http://russian.alibaba.com/product-gs/adsorbent-resin-for-honey-antibiotics-removal-1550605148.html) малко характеристика и преимущества.

зуница
22.01.2015, 12:25
Може и да не се съгласите с мен, но ако това наистина работи по този начин лека полека проправя пътя на един кооператив за преработка и реализация на български пчелен мед например изграден на акционерен принцип и обслужващ с предимство членовете на Конфедерацията.
И как предлагате да се казва тоя продукт, който ще се произвежда по тая "технология"? ;)

tsvetanko1973
22.01.2015, 13:11
Пчелен мед Букет

borislav aleksandrov
22.01.2015, 14:19
много от антибиотиците се разграждат в меда за 7-8 месеца затова някой от по старите пчелари продават мед едва март месец...

dimi_01
22.01.2015, 17:30
Вярно ли е?При третиране с антибиотици само плодника и вадене на мед само от магазина,медът ще бъде чист?

Mateev
22.01.2015, 17:38
Не е вярно. Пчелите за да направят мед, първо разхвърлят нектара по всички свободни килийки, в това число и в плодника. След това го разместват насам-натам докато се сгъсти. Доколкото ми е останало в главата всяка една капчица бива поглъщана-изплювана и премествана до 100-200 пъти, преди окончателно да си отиде в килийката за мед и да бъде запечатана. При тези операции в меда попадат секрети от слюнчените жлези на пчелите, ензими, витамини, минерали и разбира се - част от изядените антибиотици.

dimi_01
22.01.2015, 17:46
в Америка са разрешени 2 вида антибиотика за употреба.За тяхната употреба се препоръчва минимум 4-6 седмици преди поставяне на медовите корпуси да се третира.Отделен е въпроса колко чист мед успяват да изкарат

ch.atanasov
22.01.2015, 18:40
В Америка явно са го сметнали.В Европа едните са по- католици от Папата ,а при другите :нет человек -нет проблем.По лесно е всичко да се забрани ,отколкото да се мисли.

dimi_01
22.01.2015, 19:08
Борислав Александров ще излезе прав за старите пчелари.... Това го копнах от някаква статия като се разтърсих в нета на тая темa:


Антибиотиците запазват активността си /не се разлагат/ в меда от един месец /пеницилина/ до 8-12 месеца биомицина, тетрациклина, стрептомицина и хлортетрациклина/, а сулфонамидите са още по-трайни.

ch.atanasov
22.01.2015, 21:06
Александров е прав ,но не напълно.Имаше години ,когато цената се вдигаше напролет.Затова който можеше задържаше меда до февруари -март.Аз съм един от тях.И никога не съм го правил с идеята с антибиотиците.Това си беше и риск ,защото през 2005г. цената април се срина до 1,80лв 1,60лв. Ако не се лъжа през 2004 есета цената беше 3,20лв.Ако вземем 2014г. ,може някои колеги просто да си карат по традиция.

scutellator
22.01.2015, 21:09
в Америка са разрешени 2 вида антибиотика за употреба.За тяхната употреба се препоръчва минимум 4-6 седмици преди поставяне на медовите корпуси да се третира.Отделен е въпроса колко чист мед успяват да изкарат

В Америка винаги са били разрешени антибиотиците в пчеларството (както и в млечната индустрия). С времето някои са станали забранени, но на тяхно място други са получили разрешение за употреба.
Проблема с остатъците от антибиотици в хранителните продукти не е толкова че някой щял да консумира антибиотици с храната ( и съответно по някакъв начин да му навреди). Проблема е в това че особенно антибиотици, които нямат аналог или заместител и спасяват човешки животи, не трябва да се използват в животновъдството. По същата причина всяка болница трябва да има своя пречиствателна станция, където да не се позволява на отпадните води ( заедно с антибиотиците и бактериите в тях) да имат контакт с природата. Прехвърлянето на резистентност към някой антибиотик от един вид бактерия на друг вид бактерия ( посредством обмяна на плазмиди) е лесно колкото дишането.

ch.atanasov
22.01.2015, 21:16
Сещам се как тормозеха зеленчукопроизводителите преди години, за наличието на нитрати.Проби ,проверки..В един момент спряха ,даже май се оказаха полезни.

scutellator
22.01.2015, 21:19
Разгледайте тази страница: http://en.sunresin.com/news_detail_APP/newsId=52.html

Във втората таблица са посочени няколко смоли, които могат да се използват в пчеларството. Интерес представлява смолата LSF941, която премахва антибиотиците, пестицидите и HMF и освен това подобрява цвета на меда. Това си е направо чудо, което от раз може да реши всички проблеми с меда, и да свали от гърба на пчеларите част от ограниченията, с които сега сме принудени да се съобразяваме.


Препоръчвам ти да не си и помисляш за поемане по този път. Това е сделка с Дявола - на пръв полед изглежда примамлива, но после ще съжаляваш ти и всички пчелари в България. Не само че няма да реши всички проблеми, но събитията ще доведат до повишаване в пъти на себестойността на меда.

borislav aleksandrov
22.01.2015, 22:12
Александров е прав ,но не напълно.Имаше години ,когато цената се вдигаше напролет.Затова който можеше задържаше меда до февруари -март.Аз съм един от тях.И никога не съм го правил с идеята с антибиотиците.Това си беше и риск ,защото през 2005г. цената април се срина до 1,80лв 1,60лв. Ако не се лъжа през 2004 есета цената беше 3,20лв.Ако вземем 2014г. ,може някои колеги просто да си карат по традиция.


и давамата сме прави в случая едните чакат това време за да получат възможно най-добрата цена ( е не всеки път е така) а другите чакат това време защото знаят какво са давали и че то по естествен начин се разгражда в меда за 7-8 месеца... вярно е че има и колеги които пък неумишлено правят и двете понеже не знаят този подробност за антибиотика....

ch.atanasov
22.01.2015, 22:18
Да ,аз съм изчаквал да дойде януари или февруари и с идеята да не ми дойдат два дохода за една календарна година.Сега с внасянето на авансов данък това не важи.