PDA

Виж пълната версия : Бактерицидна лампа



koragroup
19.01.2015, 11:35
От известно време една идея ми се върти из главата, там място има бол, така че реших да я споделя, белким намери изход:laughing:

Всичко започна от идеята да добавя замразен прашец собствено производство (имам към 2-3кг) в питките които ще давам февруари. Но притеснението да не им дам някоя изостанала "болежка", ме замисли как да изчистя прашеца, без да му отнемем полезните вещества.

И тъй стигнах до идеята за бактерицидната лампа. Разстилам прашеца на един вестник, пускам пердетата, затварям вратата, паля лампата и на другия ден имам "стерилизиран" прашец. После се замислих, че то и цялото помещение ще е чисто и си казах с един куршум два заека.

Ма после си викам, ами тя тази светлина, дали няма да направи нещо на меда в помещението или пък на прашеца да му убие витамините и да му разгради и полезните вещества?
Помещението че ще е чисто и че мишките ще са като след солариум е ясно :bigsmile:.

Затова моля, ако някой има опит, наблюдение и знания в областта - нека сподели.

Ха... сега като прочетох темата за добавките видях, че UV-то е споменато тук таме... та май навреме отворих приказка...

Хм, сега като се поразрових, то имало подобна тема, но нещо не е получила достатъчно внимание. А и аз по-скоро се вълнувам за въздействието над пчелните продукти, не да обеззаразявам кошери.

Mateev
19.01.2015, 14:23
По принцип купешките бактерицидни лампи са с малка мощност и с малък интензитет на UV лъчите. Това най-вече е така заради безопасноста. Такива лампи обаче няма да ви свършат работа. Ако наистина искате мощен UV източник, трябва да си го направите сами. За който не знае, всички видове ЖИВАЧНИ ЛАМПИ се явяват мощен източник на UV лъчи, но трябва внимателно да се счупи външната колба с луминифора и да остане само вътрешната колба. Аз лично съм си направил такава установка и с нея тествам различните материали дали издържат на UV радиация. Така направения UV източник е с интензитет от няколко стотин слънца. Едно денонощие под лампата е еквивалентно на няколко години на слънце. Според мене такава една лампа за кратко време може да направи идеална дезинфекция на прашеца, но вероятно ще промени и неговия цвят.

Малко мерки за безопасност:
Аз лично лампата съм я сложил в метално табло, за да може UV лъчите да си остават вътре в него. Ако има отвор и UV лъччите излизат в стаята, ще започнат всякакви ефекти като смяна на цвета на стените и на мебелите в стаята, както и разрушаване на пластмасовите предмети. Да не говорим, че може да унищожи ретината на очите буквално за секунди. Такава светлина не трябва да си позволявате да я гледате дори и за секунда. Също и за въздуха - за нула време той се напълва с озон, който в големи количества също е вреден за организма. Така че не забравяйте да осигурите добра вентилация на помещението.

Друго за лампата - ами тя се свързва към мрежата посредством дросел. Когато купувате лампа, купете и дросел за тази мощност. Те би трябвало да вървят в комплект. Ако искате да откраднете от някъде - ами всички стари улични лампи от социалистическо време са живачни и вътре в тялото на лампата се намира и подходящия дросел.

За металната кутия или шкаф - както казах, хубаво е да е затворен отвсякъде, но в същото време трябва да пробиете отвори на дъното и на капака, за да се вентилира добре. Над тези отвори на 1 сантиметър разстояние се поставя метална ламарина, която спира директните UV лъчи. Така хем има вентилация, хем почти няма да излизат никакви лъчи. Самият шкаф трябва да бъде боядисан отвътре с бяла боя или още по-добре да бъде облепен със светлоотразяващо алуминиево фолио. Проводниците към лампата трябва да са с UV стабилизирана изолация - например силиконова. Фасунгата трябва да е порцеланова или керамична.

Ами накратко това е машината за обеззаразяване на прашец и за тестване на предмети за устойчивост на UV лъчи. Колкото до лампата - има ги с различна мощност - 100, 150, 200, 250 и дори 400W. Колкото по-мощна лампа сложите, толкова по-силен ще е ефекта и по-бързо ще се обеззаразява. Освен лъчите обеззаразяващо действие има и самия озон. Нали вече ви казах, че той в подходящи дози избива всичко живо.

И още веднъж ВНИМАВАЙТЕ !!!
Мощните UV лъчи могат за минути да ви изгорят кожата и за секунди да ви ослепят завинаги, а генерирания озон при големи дози може да ви убие. Също така ако стане пожар в стаята, в среда на озон всичко ще гори като барут.

спартак
19.01.2015, 19:28
Преди 40 години по времето на соца, в детските градинки имаше големи лампи, които светеха в лилав цвят. Даваха черни очила и по няколко минути по корем после по гръб и така няколко пъти годишно ни изпичаха. Запомнил съм миризмата и бученето на тези лампи. Озона ти отваря дробовете.Сега ги има в болниците във инфекциозните отделения.По - добре да третираш въздуха в стаята предварително и тогава да съхраняваш прашеца, а ако не е добър по - добре го хвърли.

koragroup
19.01.2015, 19:43
Дааа и преди 35 години още ги имаше... Прашеца си е хубав, но миналата зима имах няколко жертви и затова се притеснявам.
Въпреки че като помисля, аз от жертвите прашец не съм вадил...

Това което ме интересуваше повече е дали мога наистина да третирам инвентара, помещението, а защо не и резервни пити. Какво ли ще бъде въздействието над восъчния молец?

m_pchelari
19.01.2015, 20:05
Uv лампите са вариант за дезинфекция на рамките против ноземните спори. Има купешки лампи и много упьтвания в нета как да се направят. За спори на АГ обаче не сьм сигурен дали ще вьршат работа, както и дали ще унищожават витамините и протеина в прашеца.

Досега в комерсиален вариант за обеззаразяване на прашец с допустимо разваляне на качеството му сьм срещал само с гама льчение и с фумигация с етилен оксид. Но никьде не сьм срещал предлагане на тази услуга.

спартак
19.01.2015, 20:19
Дааа и преди 35 години още ги имаше... Прашеца си е хубав, но миналата зима имах няколко жертви и затова се притеснявам.
Въпреки че като помисля, аз от жертвите прашец не съм вадил...

Това което ме интересуваше повече е дали мога наистина да третирам инвентара, помещението, а защо не и резервни пити. Какво ли ще бъде въздействието над восъчния молец?
Това за инвентара е добра идея и си струва усилията.Восъка е органично съединение и не знам каква ще е реакцията след третиране с тази светлина. Наистина си заслужава опита.

BateMisho
19.01.2015, 20:42
Навремето имаше и малки кварцови лампи за домашна употреба, аз все още имам една такава - германска с няколко комплекта тъмни очила.
И съм си мислили да я ползвам за третиране на рамки с диарични петна, но не съм сигурен дали няма да се свлече и восъка...

Mateev
19.01.2015, 21:18
Проблемът е, че няма кой да направи сериозни научни изследвания. Можем да варим, печем и облъчваме каквото си искаме, но докато някой не направи изследвания преди и след третирането, никога няма да сме сигурни какво сме постигнали.

m_pchelari
19.01.2015, 21:46
Специално за ноземните спори има някакви изследвания, но оцетната киселина и фостоксина се прилагат стотици пьти по-лесно за промишлено количество рамки затова и ув никой не ползва.

freelancer_bg
20.01.2015, 09:53
Кварцовите лампи не са ли инфрачервени, а не ултравиолетови?

Mateev
20.01.2015, 12:18
Много видове лампи излъчват по периферията на UV спектъра, но това е малък процент от целия им спектър. Натриевите лампи захапват малко-по голяма част от UV спектъра, но това е в близост до виолетовата област и се нарича МЕКО UV лъчение. Живачните излъчват почти изцяло в UV спектъра, при това доста далеко от виолетовата част, и поради тази причина тяхното лъчение се нарича ТВЪРДО лъчение. То е доста опасно, защото захапва дори и зони от спектъра, които ги няма в слънчевите лъчи, а това означава че живите същества на земята не са имали никакъв шанс да се адаптират към него в процеса на еволюцията. Точно поради тази причина това лъчение лесно избива всякакви микроорганизми, и именно то трябва да се използва при промишлените методи за дезинфекция. За съжаление обаче това лъчение при неправилно дозиране може да унищожи и много от полезните вещества в растенията (прашеца).

scutellator
21.01.2015, 13:25
http://www.ingentaconnect.com/content/iafp/jfp/1998/00000061/00000002/art00016

http://www.nordion.com/gamma-technologies/markets/food-irradiation/

Стерилизацията с гама-лъчи е бъдещият световен ветеринарен стандарт в международната търговия на стоки, тъй като все повече страни го приемат като условие за внос на определена стока.

m_pchelari
21.01.2015, 16:08
Чудесно, ама дали в скоро време ще можем да обльчваме прашец на ишлеме и в БГ.

koragroup
21.01.2015, 17:14
Чудесно, ама дали в скоро време ще можем да обльчваме прашец на ишлеме и в БГ.

Хе хе.. От вдругиден... утре ми пристига пурата, която поръчах. :cool:

Като дойде ще споделя каква е и ще мислим за установката. За сега знам че е марка Тунгсрам и е 15W.

scutellator
21.01.2015, 19:06
Чудесно, ама дали в скоро време ще можем да обльчваме прашец на ишлеме и в БГ.

Ами в краен случай може да се внася стерилен такъв от Австралия или Китай, като дори към момента българския е по-скъп от обеззаразения с гама-лъчи Австралийски. Основният въпрос обаче е дали ще стимулира отлеждането на търтеи ( т.е. дали е хранително пълноценен), тъй като някои видове прашец са с много ниска хранителна стойност, а почти всеки прашец от монокултури е непълноценен. Като цяло, пролетния прашец е по-добър от есенния.