PDA

Виж пълната версия : Какви добавки трябва да слагаме в питките или в захарния сироп



Страници : 1 [2]

tarty
10.05.2015, 19:03
Всеки сам си решава но при мен,при преглед на 16.04 на 2 рамки пило до днес 10.05 същите семейства са на 8 рамки пило.Незнам дали си заслужава даването на купешки продукти.

Дамян Дамянов
10.05.2015, 19:05
Всеки сам си решава но при мен,при преглед на 16.04 на 2 рамки пило до днес 10.05 същите семейства са на 8 рамки пило.Незнам дали си заслужава даването на купешки продукти.

Въпрос на цена/ефект
За мен не си заслужава, защото не мога да ги избия и ефекта е прекалено малък. Затова вариант Б :)
Както каза...всеки сам си решава.

delta.e
11.05.2015, 20:30
Не , не трябва .
Оригиналът , е запазена марка и всяко следващо производно не отговаря на стандарта .

kubio
03.08.2015, 09:43
Опааааа... самолета кацна :laughing:

И донесе армаган:

3901

Това до тубата с хаповете е за мащаб, не са ми го изпращали от Хамерика, да не стане греЩка.

По моите изчисления от тези хапчета прябва да слагам по 1 на 10л сироп. Подкарвам ги от утре!


Колега Корчев,


Продължаваш ли още с трибулуса? Би ли споделил някакви впечатления и отзиви 5 месеца по-късно?... Дозировката вярна ли се оказа (1 таблетка на 10 л сироп)? А, по колко "подсилен" сироп даваш на семейство и през колко време?...

Предварително се извинявам за многото въпросителни. :)

Поздрави

Дамян Дамянов
05.08.2015, 18:05
Направих 2 клипа за колега, може да помогнат и на други.
Разтворете добавките предварително във вода, защото става по-лесно и по-добре. На дъното почти винига остава утайка, но тя е нишесте което слагат в таблетките и не пречи.НЕ слагайте добавки в горещ сироп - няма файда.
На единя клип се вижда pH-то на водата във Варна, това за сиропа е много важно. Лентичките са 6лв / 100бр. Има с по-малко деление, но са от 2 до 5 или 7 до 10 или... и не ми вършат работа в случая.


https://www.youtube.com/watch?v=kJgjXdWriO0


https://www.youtube.com/watch?v=C3SVMwULa08

freelancer_bg
05.08.2015, 20:23
Дамяне, каква съдържа праха в пликчетата?

Дамян Дамянов
05.08.2015, 21:12
Дамяне, каква съдържа праха в пликчетата?
Простият отговор: Добавки!
Сложният отговор:
Спрях да казвам какво правя, защото някои колеги се възползват и продават чуждия труд. Затова давам добавки само на близки колеги, които няма да си сложат надценка и да ги продават на други. Някои колеги знаят за случая, но не искам да коментирам, жив и здрав да е!

Виж си личните съобщения, ще ти пиша по късно.

kubio
01.09.2015, 08:05
Да поразбутаме темата, колеги! :)


От най-масовите прашецо-заместители съм се спрял на 3:
- бирена мая
- обезмаслено сухо мляко
- соево брашно

Аз предпочитам бир. мая+соево брашно.

При положение, че 1 кг. прашец е от порядъка на 18 лв., не мисля че има смисъл да се дават повече от 9 до 10 лв. за всеки от изброените заместители.

Но, не успявам да намеря суха бирена мая на сносно качество под 20 лв. за кг. Има една (http://pigeonproducts.eu/product.php?id=92), която идва 11.25 лв/кг, но не съм сигурен дали става и колко е надежден доставчика. Изглежда турско производство, което също не ми се нрави.

Та, ако изключим бир. мая, остават обезмаслено сухо мляко и соево брашно.
Сухо мляко продават в Пчеларски Център Южен, на сносна цена е (6 лв./кг), но някой запознат ли е с качеството?

И остава соята. Някакви идеи от къде може се намери? Обезмаслено ли трябва да е брашното.

Общо-взето въпроса ми е, от къде си купувате продуктите за протеиновите питки?

Благодаря.

vanHanegem
01.09.2015, 09:10
Най-добрият заместител на прашеца е "Feed Bee", а цената му е 10-12 лв. за кг.

kubio
01.09.2015, 09:32
Най-добрият заместител на прашеца е "Feed Bee", а цената му е 10-12 лв. за кг.

Благодаря.

А, линкче нещо да дадеш?...

Дамян Дамянов
01.09.2015, 10:24
Да поразбутаме темата, колеги! :)


От най-масовите прашецо-заместители съм се спрял на 3:
- бирена мая
- обезмаслено сухо мляко
- соево брашно

Аз предпочитам бир. мая+соево брашно.

При положение, че 1 кг. прашец е от порядъка на 18 лв., не мисля че има смисъл да се дават повече от 9 до 10 лв. за всеки от изброените заместители.

Но, не успявам да намеря суха бирена мая на сносно качество под 20 лв. за кг. Има една (http://pigeonproducts.eu/product.php?id=92), която идва 11.25 лв/кг, но не съм сигурен дали става и колко е надежден доставчика. Изглежда турско производство, което също не ми се нрави.

Та, ако изключим бир. мая, остават обезмаслено сухо мляко и соево брашно.
Сухо мляко продават в Пчеларски Център Южен, на сносна цена е (6 лв./кг), но някой запознат ли е с качеството?

И остава соята. Някакви идеи от къде може се намери? Обезмаслено ли трябва да е брашното.

Общо-взето въпроса ми е, от къде си купувате продуктите за протеиновите питки?

Благодаря.

Забравяш яйчения меланж :)
Всъщност няма голямо значение какъв е протеина, а по-важни са аминикиселините които са готови за усвояване.
Като попадне в организма на пчелата, започва пренареждане в което се включват различни ензими, но процеса започва много преди това - бактерии и гъби.
НО има такива комбинации, които не могат да бъдат пренаредени и такива за които се използва много енергия и много пренареждания. (И до този въпрос ще стигнем, но като влезем в зимата, а миналата го започнахме)
После идва въпроса дали източника на протеин вреди на пчелата, как и защо. Разбирай вредни съставки, храносмилане(облитане) и т.н

vanHanegem
01.09.2015, 14:38
Благодаря.

А, линкче нещо да дадеш?...

Веднага! Заповядай http://www.feedbee.com/

kubio
01.09.2015, 21:14
Веднага! Заповядай http://www.feedbee.com/


остроумно... :)

аз съм достатъчно запознат с този продукт и също съм на мнение, че е най-добрия заместител на прашеца, но беше отхвърлен на първо четене, поради високата му цена...
при цитираната от тебе цена звучи атрактивно.

въпросчето беше: ''къде го купуваш на 10 лв./кг?''

vanHanegem
01.09.2015, 21:53
остроумно... :)

аз съм достатъчно запознат с този продукт и също съм на мнение, че е най-добрия заместител на прашеца, но беше отхвърлен на първо четене, поради високата му цена...
при цитираната от тебе цена звучи атрактивно.

въпросчето беше: ''къде го купуваш на 10 лв./кг?''

Намирал съм го по 10, намирал съм го и по 12. Затова съм написал 10-12 лв./кг.

IGM
01.09.2015, 22:05
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1424&highlight=Feedbee

Дамян Дамянов
08.09.2015, 19:03
Колега ми даде този жокер:

"....ако ти се занимава, да установиш, дали ефектът от витамин Ц идва от pH или от самото вещество и свойствата му върху пчелния организъм, може да пробваш следното. аз току-що го изпробвах като си направих 500 мг разтвор на витамин Ц.

в чашата с вода изсипах праха, но без да разбърквам. след това пуснах една таблетка натриев бикарбонат (сода бикарбонат, имам ги за хранително вкусови нужди, на таблетки по 1 г) и започна да бълбука. бълбукането започна да се разпространява като фронт около таблетката, разтваряйки изцяло праха от вит. Ц, все едно гори стърнище запалено в средата. като спря да бълбука, извадих таблетката (беше съвсем малко проядена по крайчеца). ще я ползвам многократно. в резултат разтворът не беше никак кисел. получил се е натриев аскорбат. не съм мерил pH, но би трябвало да е по-скоро над 7.

ако подобен разтвор се направи при сиропа и ефектът от подхранването е също толкова впечатляващ както и само с витамин Ц, то pH не играе особена роля :)

де да имах няколко кошера и аз, щях да проведа този експеримент!...."

Това е начина да спреш действието на киселината в сиропа и образуването на ХМФ. Значението на ниското pH e ясно и няма смисъл от опити, но това ще е интересно за тези които използват витамин Ц при инвертирането на сиропа. Дали има разлика между действието на Вит Ц и натриев аскорбат не е ясно и трябва да го проуча. Проблемът е в натрия и е много възможно да има вреда при пчелите, затова не давам готварска сол(NaCl) в сиропа. Друго интересно е, че "Излишъкът от натриев аскорбат се преобразува в оксалова киселина в организма."(при човека)


https://www.youtube.com/watch?v=Gop-b6ufwhA

https://www.youtube.com/watch?v=ipxVD_QoLdc

https://www.youtube.com/watch?v=jtkjMkdvjR8

scutellator
08.09.2015, 21:56
Интересно ми е кое е активното вещество на вит. Ц , което остава след като Аскорбиновата киселина бъде неутрализирана

Дамян Дамянов
08.09.2015, 22:15
Интересно ми е кое е активното вещество на вит. Ц , което остава след като Аскорбиновата киселина бъде неутрализирана

Според химика(приятел на колегата) при смесването на вит.Ц със сода бикарбонат се получава натриев аскорбат(Е301 му е номера) , което е друга форма на витамина според google. Разликата е в това, че едното вещество е с pН 2-3, а другото е с pH над 7 (което се вижда на клипа въпреки слабия разтвор).
Нямах и идея, че се образува друга форма и си мислех, че се неутрализира и пада под формата на някаква безполезна сол. Това са само добри новини, но нека да видим какво ще се прави с натрия, защото по-скоро ще вреди.(А някои колеги слагат готварска сол в сиропа и много им се чудя, защото точно с натрия трябва много да се внимава.)

http://bg.winesino.com/diet-nutrition/vitamins/1019008336.html

http://apteka-info.com/supplements/96/%D0%B5301-sodium-ascorbate-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0%D1%82-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%B8%D 0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%82

http://swansoneurope.com/bg/buferiran-natriev-askorbat-vitamin-c-na-prah.html

ВСЕКИ ДА ГО ИЗПОЛЗВА НА СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!

koragroup
10.09.2015, 09:06
Колега Корчев,


Продължаваш ли още с трибулуса? Би ли споделил някакви впечатления и отзиви 5 месеца по-късно?... Дозировката вярна ли се оказа (1 таблетка на 10 л сироп)? А, по колко "подсилен" сироп даваш на семейство и през колко време?...

Предварително се извинявам за многото въпросителни. :)

Поздрави

Олелеееее.... чак сега видях въпросите към мен blush;
Отговорите:
Давах го до началото на септември.
Отзивите... за съжаление не могат да са меродавни, защото заедно със "зъбите" давах и Витамикс или Бииагра, че и емулсиран тимол в дози от 1 до 10мл на 10л сироп. Затова не мога да преценя кое-колко помага или вреди. Сиропа според различните моменти от годината беше от 1:1 до ... 4кг захар и вода до 11л сироп.

Според мен, за да може някой да каже от това има полза или не, сравнението трябва да се прави на поне 200семейства (100 + 100 контролни), едновременно и на съседни пчелини (с еднаква хранителна база и условия).

Иначе, племенницата ми която завърши медицина в Оксфорд, цитира като папагал наученото там: "Всяко едно "народно лекарство", което няма доказани вреди за пациента, му помага, по един или друг начин".

kubio
10.09.2015, 10:10
Олелеееее.... чак сега видях въпросите към мен blush;
Отговорите:
Давах го до началото на септември.
Отзивите... за съжаление не могат да са меродавни, защото заедно със "зъбите" давах и Витамикс или Бииагра, че и емулсиран тимол в дози от 1 до 10мл на 10л сироп. Затова не мога да преценя кое-колко помага или вреди. Сиропа според различните моменти от годината беше от 1:1 до ... 4кг захар и вода до 11л сироп.

Според мен, за да може някой да каже от това има полза или не, сравнението трябва да се прави на поне 200семейства (100 + 100 контролни), едновременно и на съседни пчелини (с еднаква хранителна база и условия).

Иначе, племенницата ми която завърши медицина в Оксфорд, цитира като папагал наученото там: "Всяко едно "народно лекарство", което няма доказани вреди за пациента, му помага, по един или друг начин".


Благодаря все пак, :)


аз реших да давам доста по-голяма доза, 2 таблетки на 6.5 литра 1:1 сироп се пада (8 кг.)

И аз, като тебе, слагам и други неща, но като цяло съм много доволен от формулата, до която достигнах. Пчелите наедряха, по-активни са, най-силните кошери са на по 8-9 рамки пило в момента, средното число е около 6 на семейство.

Монката
10.09.2015, 19:38
Приятели, следя темата от самото начало, страшно ми е интересна. Даже правих сиропа от мащерка и витамини, беше приет с охота.Само не разбрах (или съм го пропуснал) по колко от този сироп с вит.С да се дава на семейство?

Дамян Дамянов
10.09.2015, 20:20
Приятели, следя темата от самото начало, страшно ми е интересна. Даже правих сиропа от мащерка и витамини, беше приет с охота.Само не разбрах (или съм го пропуснал) по колко от този сироп с вит.С да се дава на семейство?

Всичкият сироп можеш да си го направиш с Вит Ц и да храниш с него колкото искаш.

Монката
11.09.2015, 06:14
Благодаря за бързия отговор.

iliew
12.09.2015, 19:47
Днес като си лекувах хремата с прополис, се замислих дали някой е пробвал да го добавя в сиропа. Прополиса има силен антибиотичен ефект и ми е интересно дали са правени изследвания как би повлиял на болестите при пчелите.:icon_rolleyes:

solaris60
12.09.2015, 20:20
Днес като си лекувах хремата с прополис, се замислих дали някой е пробвал да го добавя в сиропа. Прополиса има силен антибиотичен ефект и ми е интересно дали са правени изследвания как би повлиял на болестите при пчелите.:icon_rolleyes:

Както би им повлиял меда и прашеца. ;)

Pavel_Bs
12.09.2015, 20:59
4969

4970

Материали за прополиса и употребата му при пчелите.

бат тянко
21.10.2015, 10:33
Отдавна ме гложди идеята да проверя как ще действа на пчелите някакъв имуностимулатор,като изопринозин например.И дали да определя дозировката като я съотнеса спрямо теглото им .Някакви коментари?

Дамян Дамянов
21.10.2015, 13:55
Отдавна ме гложди идеята да проверя как ще действа на пчелите някакъв имуностимулатор,като изопринозин например.И дали да определя дозировката като я съотнеса спрямо теглото им .Някакви коментари?

Според мен, кумариновата киселина има най-голям шанс, но е възможно да имаме проблеми с майките. Трябва МИНИМУМ 1-2 години да я използвам...нямам възможност за повече опити, много станаха.
1 грам струва между 6 и 10 лева, а малки разфасовки няма или поне аз не съм намерил.
Другото е че какъвто и имуностимулатор да търсим, то той трябва да може да се използва през цялата година и да НЕ е отровен нито за пчелите, нито за хората. Тоест, дори дозата да е МНОГО над нормата, то тя да е БЕЗВРЕДНА поне за хората.

бат тянко
21.10.2015, 14:06
Като казваш възможни проблеми оставам с впечатлението,че си пробвал нещо подобно.Според теб правилно ли е да се дозира спрямо теглото на пчелите,Дамянич?

Недялко Атанасов
21.10.2015, 17:41
Като казваш възможни проблеми оставам с впечатлението,че си пробвал нещо подобно.Според теб правилно ли е да се дозира спрямо теглото на пчелите,Дамянич?
Не е към мен въпроса,но всички взимат за база теглото,а от там и дозировката на междурамие при лр-1800бр.,дб-2300бр. средно , умножени по теглото на 1 пчела.

Ангел Йосифов
21.10.2015, 18:09
Кумарин се съдържа най-много в комунигата-така,че ако няма наоколо сейте......

Дамян Дамянов
21.10.2015, 20:28
Като казваш възможни проблеми оставам с впечатлението,че си пробвал нещо подобно.Според теб правилно ли е да се дозира спрямо теглото на пчелите,Дамянич?

Като решиш какво да е веществото, започни да го даваш в много малки дози и всеки ден. Задължително в началото давай всеки ден.
Всички методи за определяне на дозата имат проблеми и на всеки ще намериш грешките. Можеш да си ги сметнеш на база брой пчели, теглото им, килограм храна и т.н Ако някой вариант има голямо стандартно отклонение, то най-малкото го преразгледай или се откажи от него.
За мен най-практично е на килограм храна, но и там има проблеми. Ако имаш изследвания и можеш да провериш дозите е много по-лесно(поне за началото), но ако нямаш информация си е много скъпа проба-грешка.
Събирай каквато информация можеш да намериш. Нямам много време в момента, само малко да се освободя и ще ти помогна.

keser
06.02.2016, 23:26
Някой ще сподели ли опит от подхранването с бабините зъби?

iliew
07.02.2016, 10:05
Някой ще сподели ли опит от подхранването с бабините зъби?

Две години ползвах стартовит и да ви кажа не съм забелязал някакъв ефект. Миналата пролет добавях бабини зъби към сиропа и, ако не си внушавам има добър ефект.Определено имаха повече пило при пролетното развитие, но това може да се дължи и на топлата зима. Преди акацията бяха напълнили магазините наполовина от горска и ливадна паша, като рапица в района нямаше, а такова нещо не си спомням да е имало преди.
На есен също им слагах от бабините зъби и съм записал за септември от 5 до 7 ЛР пити с пило, като в предишните години със стартовит са имали по-малко. Тук обаче трябва да отбележа факта, че ливадата си беше свежа до късна есен и даваше прашец, а последният слънчоглед прецъфтя след средата на август, макар и да не взех мед от него им създаваше трудови забавления.
В заключение бабините зъби според мен са по-добри от стартовита, ако убиваха акара и ноземните спори, цена нямаше да имат! :)

ch.atanasov
07.02.2016, 10:29
Миналата пролет добавях бабини зъби към сиропа и, ако не си внушавам има добър ефект. На есен също им слагах от бабините зъби..

По колко милилитра екстракт слагаш на литър сироп ?

solaris60
07.02.2016, 10:34
Две години ползвах стартовит и да ви кажа не съм забелязал някакъв ефект. Миналата пролет добавях бабини зъби към сиропа и, ако не си внушавам има добър ефект.Определено имаха повече пило при пролетното развитие, но това може да се дължи и на топлата зима. Преди акацията бяха напълнили магазините наполовина от горска и ливадна паша, като рапица в района нямаше, а такова нещо не си спомням да е имало преди.
На есен също им слагах от бабините зъби и съм записал за септември от 5 до 7 ЛР пити с пило, като в предишните години със стартовит са имали по-малко. Тук обаче трябва да отбележа факта, че ливадата си беше свежа до късна есен и даваше прашец, а последният слънчоглед прецъфтя след средата на август, макар и да не взех мед от него им създаваше трудови забавления.
В заключение бабините зъби според мен са по-добри от стартовита, ако убиваха акара и ноземните спори, цена нямаше да имат! :)

Екстракта от бабини зъби трябва да го пие пчеларя. Ще му се вдигне тонуса, работоспособността, ще бъде весел и ще обслужва кошерите с удоволствие. Което ще се отрази на пчелите благотворно. А в къщи ще се чува радостна песен, ще грее от чистота и ще ухае на вкусни гозби.

бат тянко
07.02.2016, 12:19
А може, ако пчеларя превиши дозата да се чува и плач? Ако започне да кръшка? Атанасов отговори де? Спомням си че ти използва таз чудесия. И на мен ми е интересно, що мълчиш? Кажи, кажи ще почерпя!

solaris60
07.02.2016, 14:44
А може, ако пчеларя превиши дозата да се чува и плач? Ако започне да кръшка? Атанасов отговори де? Спомням си че ти използва таз чудесия. И на мен ми е интересно, що мълчиш? Кажи, кажи ще почерпя!

Атанасов е на принципа на диода - пропуска само в едната посока.

ch.atanasov
07.02.2016, 15:46
А може, ако пчеларя превиши дозата да се чува и плач? Ако започне да кръшка? Атанасов отговори де? Спомням си че ти използва таз чудесия. И на мен ми е интересно, що мълчиш? Кажи, кажи ще почерпя!

Малко дремнах.Ти що притропваш, не видиш ли, че ме нема. Ти нищо не помниш, като мен и затова не ми вменявай разни грехове.Много питанки си начаткал, ще ме изпревариш май. И ти не носиш майтап, като Делтата, затова се откажи.

ch.atanasov
07.02.2016, 15:49
Атанасов е на принципа на диода - пропуска само в едната посока.

Не на диода, а на идиода .Вече не пускам на никъде.:cool:

бат тянко
07.02.2016, 16:59
Кой не носи на майтап? Аз? Стига бе, сериозен ли си или се майтапиш? Бат Петьо е твой човек. А по темата за добавките бих казал, че в тази посока съм изпробвал Вита фийд голда- например. И не само, но който иска усилено яйцеснасяне комбинирано с превенция срещу ноземни спори- моля, нека опита! Мен не ме кефи цената, иначе става. Сега, градски си ти наред-давай примери не голи думи.

ch.atanasov
07.02.2016, 17:18
А по темата за добавките бих казал, че в тази посока съм изпробвал Вита фийд голда- например. И не само, но който иска усилено яйцеснасяне комбинирано с превенция срещу ноземни спори- моля, нека опита! Мен не ме кефи цената, иначе става. .

Откъде се снабдяваш с vita feed gold ? В нашия град има ли някъде?

бат тянко
07.02.2016, 17:34
Няма го в дистрибуционната мрежа поради съображения на разпространителя. Трябва да го купиш директно от него. Един литър е, беше 100 лева- тази не съм поръчвал.

iliew
07.02.2016, 18:41
По колко милилитра екстракт слагаш на литър сироп ?

Аз ползвам таблетки на Вемохерб, а по колко да слагам гледам всеки път на опаковката, че нещо съм зле с онова над врата........как му беше името? :bigsmile:

kubio
07.02.2016, 20:42
Някой ще сподели ли опит от подхранването с бабините зъби?

И аз, ще отговоря, като колегата Илиев: много съм доволен, но не съм сигурен, че ефекта се дължи изцяло на ''зъбките'' защото сложих и няколко други неща при есенното стимулиране (все натурални добавки). Но, като цяло, никога не съм виждал ''добитъка'' толкова енергичен и жаден за живот ;) ...ама, ''пчелите се броят напролет'', та тогава ще е по-ясна картинката, но за сега съм решил да повторя точно същата рецепта и при пролетната стимулация.

kubio
07.02.2016, 20:47
Аз ползвам таблетки на Вемохерб, а по колко да слагам гледам всеки път на опаковката, че нещо съм зле с онова над врата........как му беше името? :bigsmile:


на Вемо таблетките са в пъти по-скъпи от други такива... Дамянов беше направил много добра калкулация на цената (лв./мгр. полезно вещество), мисля че беше напред в тази тема... абе, таблетките от хамерика ми излезнаха по-евтини от нашенските с доставка+ддс...
е, сега курса на долара е различен, та ситуацията може да е различна, трябва се провери.

iliew
07.02.2016, 22:39
на Вемо таблетките са в пъти по-скъпи от други такива... Дамянов беше направил много добра калкулация на цената (лв./мгр. полезно вещество), мисля че беше напред в тази тема... абе, таблетките от хамерика ми излезнаха по-евтини от нашенските с доставка+ддс...
е, сега курса на долара е различен, та ситуацията може да е различна, трябва се провери.

Аз реших да заложа на българското. Интересното е, че бабини зъби има на много места, но българските са от най-скъпите и са с най-много активно вещество.

Дамян Дамянов
08.02.2016, 01:39
Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни. Добре е, че се включи и Дони. Защото моя начин за грижа донякъде се припокрива с неговото виждане. А именно- снижаване на нивата на патогените вътре в кошера, не в пчелите. Като това на първо място се постига чрез превенция с акара. Другото е увеличаване на жизнеспособноста на всяка пчела. Това с помощта на качествена диета- имам предвид използване на правилните и необходими добавки. За това помага Дамянов. Смъртност нямам, не съм Странджански пчелар. Но съм солидарен с колегите си от там. Не на последно място, както Дони твърди и аз го споделям напълно. Повечето на брой пчели, облекчават работата на отделния индивид в семейството. Има още много...

Това е партидата от днес. Разликата е ОГРОМНА! Разтварят се много по-лесно, защото са на много ситен прах и много по-добре се смесват, а не както бяха преди това. Предният път стана много едро, заради едната добавка. Все още не съм ги сметнал, но може да излязат дори по-евтино. Почти всичко беше в долари, но ми се струва, че този път ми направиха някаква отстъпка или объркаха нещо в сметките. :laughing: Твоя съгражданин ми донесе късмет :) Друг такъв късметлия...не познавам :) Каза "Не е спешно, но утре ще храня" и всичко се нареди.
Имам още над 2 килограма да пакетирам, а сутринта трябва да слагаме дограмата на работилницата. :laughing:

Последната смес е най-добра според мен, но тази година много колеги ще помогнат за тестовете и ще видим :) Сега ще пробваме Био Апис с добавката :)


https://www.youtube.com/watch?v=YmGJlVkqP4o
6038
6039

IVO 80
23.02.2016, 16:49
Колеги, да Ви попитам дали някой е ползвал сухо мляко на прах в питките или сиропа, като заместител на прашец, и има ли ефект при пролетното развитие. Питам, тъй като има намалено сухо мляко, поради изтичащ срок на годност! Благодаря предварително.

petrov_
23.02.2016, 17:29
Има ли смисъл в момента от сухо мляко и подобни добавки,днес гледам колко много прашец носят?

бат тянко
23.02.2016, 17:37
В момента няма. А сухото мляко е добре да е нискомаслено. Сега има нужда от сиропче и питки!

Гогол
23.02.2016, 19:58
Сега има нужда от сиропче и питки!
Бат Тянко, отговори честно ,ама наистина честно – ти храниш ли сега със сиропче и питки ? Изпреварвам твоя контра въпрос към мен и веднага ти отговарям–не, не използвам сега двата хр.артикула .Храня с разпечатване на пити с мед от гнездото/зазимени са на 5 пити с мед,пълни и 2–3 пити с перга,пак пълни /отбележи –перга,а не прашец/. Разпечатвам и слагам отстрани на пилото,докато всичкия стар мед се усвои и се превърне в пило,а майката получава фронт да прояви своите яйценосни качества .Сиропеца оставам за след 20.03.Питки ,апи,мапи,меги фонди не съм ползвал или съм, ако някой отличник си опапа това което си е събрал сам.Чиста работа.

IVO 80
24.02.2016, 11:13
Имах в предвид дали си заслужава да се "вкарва" кото заместител на прашеца, пък дори да не в този сезон. Може би през ранна есен тогава, за увеличаване на пилото. Става въпрос за обезмаслено мляко за деца, което ще се купи за 2-3 лева кутия, която иначе струва около 15, но поради изтичащ срок е преоценено! Питам дали някой е ползвал и дали ще се усети ефекта. Вярно, че изтича срока на годност, но пробата с "изтеклия срок" ще е за моя сметка!!!

Дамян Дамянов
24.02.2016, 11:21
Имах в предвид дали си заслужава да се "вкарва" кото заместител на прашеца, пък дори да не в този сезон. Може би през ранна есен тогава, за увеличаване на пилото. Става въпрос за обезмаслено мляко за деца, което ще се купи за 2-3 лева кутия, която иначе струва около 15, но поради изтичащ срок е преоценено! Питам дали някой е ползвал и дали ще се усети ефекта. Вярно, че изтича срока на годност, но пробата с "изтеклия срок" ще е за моя сметка!!!

На тази цена може и да си заслужава, но как ще го даваш...трябва много да прочетеш преди да си правиш опити.

Silvia
24.02.2016, 16:36
Здравей Иво , без да претендирам за компетентност, аз използвам сухо мляко в питките, миналата година съм приготвила около 90 килограма тесто, в което винаги присъства сухо мляко за кърмачета, питките много се харесват на пчелите, със сигурност не се получава негативен ефект, дозата която използвам е 400г сухо мляко и 400 грама пчелен прашец, от 10 до 15 кг пудра захар и други съставки, ако нямам прашец удвоявам дозата на сухото мляко. Тази година, вчера замесих втора порция със същите съставки, до сега не сме имали проблем с използването на млякото, веднъж и аз взех такова с изтичащ срок, разликата в цената му беше около 4 - 5 лева. Това е нашият опит, всеки си преценява сам.

Silvia
24.02.2016, 17:03
Това е от книгата на Иванка Желязкова - Хранене на медоносните пчели.
Качила съм друг файл, сега ще опитам отново.

Silvia
24.02.2016, 17:08
6148
Архивиран е, за да му намаля обема, понеже не ми го приема иначе.

IVO 80
24.02.2016, 17:24
Мерси за отговорите. Все пак ще пробвам с половината от слабите кошери, за да мога да направя евентуално, някакво сравнение!...Между другото...страхотни кошери!!! ;)

valaz
24.02.2016, 18:57
Някой може ли да сподели практически впечатления за течните витамини Ламонс:
http://pchelar.com/node/969
Купих си едно шише - 1 литър от изложението в Плевен и се чудя, дали да им го давам?

Silvia
24.02.2016, 20:35
Някой може ли да сподели практически впечатления за течните витамини Ламонс:
http://pchelar.com/node/969
Купих си едно шише - 1 литър от изложението в Плевен и се чудя, дали да им го давам?

Ние, вече употребихме един литър, слагам го предимно в сиропа, но понякога и в питките,честно казано, не виждам, кой знае какъв поразителен ефект от която и да е добавка, ползвам също и бабини зъби, кръвен здравец, вит. В комплекс, вит. С, изобщо експериментираме. Понеже, ги прилагаме на всички семейства, повечето миналата година отводки, нямам база за сравнение, но всички се развиха добре, изградиха по два корпуса основи ЛР, някои и повече, до днес са живи и някои доста силни. Това е в общи линии, със сигурност е по-добре, отколкото без тях.

Искрен Мутафов
25.02.2016, 07:38
Някой може ли да сподели практически впечатления за течните витамини Ламонс:
http://pchelar.com/node/969
Купих си едно шише - 1 литър от изложението в Плевен и се чудя, дали да им го давам?

Дай го на зайците, кокошки, пиелета, кози, овце, прасета или там каквито селскостопански животни имаш!!!

Защо всъщност си го купил?!? Да не си тръгнеш с "празни ръце" от изложението, или щото си "чувал", че това е "модерно"....


Ние, вече употребихме един литър, слагам го предимно в сиропа, но понякога и в питките,честно казано, не виждам, кой знае какъв поразителен ефект от която и да е добавка, ползвам също и бабини зъби, кръвен здравец, вит. В комплекс, вит. С, изобщо експериментираме. Понеже, ги прилагаме на всички семейства, повечето миналата година отводки, нямам база за сравнение, но всички се развиха добре, изградиха по два корпуса основи ЛР, някои и повече, до днес са живи и някои доста силни. Това е в общи линии, със сигурност е по-добре, отколкото без тях.

Винамина е много добър, и целта постигани с даването му на пчелите са повишаване на имонитета им, а също така и съдържат стимулатори за повишаване на яценосната дейност на майката. Но, няма как да се очакват "УААУУУУУУ резултати"(светкавични) от препарат, който ти струва между 10 и 20 ст на литър сироп. Ако искаш някакъв по-бърз и видим резултат ползвай препарат от 1лв(и нагоре) на литър сироп(като Vita Feed Gold).

Валентин.
25.02.2016, 20:53
Дай го на зайците, кокошки, пиелета, кози, овце, прасета или там каквито селскостопански животни имаш!!!

Защо всъщност си го купил?!? Да не си тръгнеш с "празни ръце" от изложението, или щото си "чувал", че това е "модерно"....



Винамина е много добър, и целта постигани с даването му на пчелите са повишаване на имонитета им, а също така и съдържат стимулатори за повишаване на яценосната дейност на майката. Но, няма как да се очакват "УААУУУУУУ резултати"(светкавични) от препарат, който ти струва между 10 и 20 ст на литър сироп. Ако искаш някакъв по-бърз и видим резултат ползвай препарат от 1лв(и нагоре) на литър сироп(като Vita Feed Gold).
Ха сега. Към единия колега съвет, че витамина е много добър. А към другия колега.......да га даде на ......прасетата.....

Искрен Мутафов
27.02.2016, 01:25
Ха сега. Към единия колега съвет, че витамина е много добър. А към другия колега.......да га даде на ......прасетата.....

Какъвто въпроса, такъв и отговора...
...препарата/витамина е подходящ/използва се освен за пчели и за по-горе изброените селскостопански животни!

mashinata
26.03.2016, 17:19
Хора, понеже гледам, че си говорите за хранителни добавки (http://www.fitnessmall.bg/) и искам да Ви питам за мнение. Някой пазарувал ли е от fitnessmall.bg защото ми прави впечатление, че имат много добри условия за доставка за тежки фитнес уреди?

бат тянко
26.03.2016, 19:37
Тук, повечето сме фенове на ихерб! А, тежките работи по пчелините са в изобилие! Питай нещо друго, че Слънчо го няма?

licho76
26.03.2016, 19:43
Ако искаш някакъв по-бърз и видим резултат ползвай препарат от 1лв(и нагоре) на литър сироп(като Vita Feed Gold).[/QUOTE]




имали смисал да коментирам hi; :laughing:hi;

kubio
26.03.2016, 19:59
Той рекламира, той не пита ;)

бат тянко
26.03.2016, 21:01
Какъв е тоя препарат, дето излиза по нагоре от лев? Щото посочения Вита фийд, излиза лев?

pepo32`
27.03.2016, 20:49
Може ли примерно семейството да се развива само на питки? Примерно Март, Юни и Август стимулативна?

Ангел Йосифов
28.03.2016, 12:23
През споменатите месеци има цъфтяща растителност,която ще свърши работа.А питките могат да се слагат целогодишно и помагат за развитието.

pepo32`
28.03.2016, 17:14
През споменатите месеци има цъфтяща растителност,която ще свърши работа.А питките могат да се слагат целогодишно и помагат за развитието.
Примерно Март дъждовен, Юни сух, а пък Август след слънчогледа за зимни пчели.

Ангел Йосифов
28.03.2016, 17:22
Е,нали остават още девет месеца.....С питки можеш да подхранваш целогодишно и в сухо,дъждовно,снежно,ветро ито и хубаво време,както през деня,така и през ноща,както за зимни,така и за пролетни,летни и есенни пчели........

aleksandrov
30.11.2016, 21:26
Искам да попитам - освен колегата от клипчетата , има ли други колеги, които правят същото.
https://www.youtube.com/watch?v=A0psCdPs_jU
https://www.youtube.com/watch?v=GVRRsi0K_zM

valaz
06.01.2017, 20:16
Хранителна добавка за пчели VEMOHERB BEES
http://www.vemo-feedadditives.com/bg/products/vemoherb-bees

freddie46
17.01.2017, 13:53
Някой ползвал ли е тази хранителна добавка VEMOHERB BEES и как тя действа на пчелното семейство?Прочетох указанията от фирмата производител, но нали знаете че всеки си хвали стоката като най-добра!
Поздрав:Цветан Димитров

malkia.sandanski
17.01.2017, 20:47
Някой ползвал ли е тази хранителна добавка VEMOHERB BEES и как тя действа на пчелното семейство?Прочетох указанията от фирмата производител, но нали знаете че всеки си хвали стоката като най-добра!
Поздрав:Цветан Димитров

Тук са описани изследванията провеждани от доктора на основата, на които е създаден VEMOHERB BEES. Прочети го ако искаш.

Remi
18.01.2017, 10:22
При цена на меда 3,2 за кво ми е да купувам разни илачи и други безподобни бъркочи !?!

belerefon
20.02.2017, 17:23
Има ли доказано природно средство за подсилване на пчелното семейство?

Remi
24.02.2017, 16:35
Има ли доказано природно средство за подсилване на пчелното семейство?

Мед и прашец!

различен
24.02.2017, 16:38
Мед и прашец!
Само ако са твое собствено производство и не през цялата година!

nyanakiev
24.02.2017, 18:18
Намерих във фризера прашец от 2015 да ли е годен за консумация

demonj
24.02.2017, 19:02
В питките слагам извара тимол и мед към пудрата!

smsi-h
09.11.2017, 15:58
Матеев отдавна не е писал по темата, заради която я е създал. Прочетох я цялата и се надявах да открия последната версия на файла който създаваше, ама ядец...:mad: Очаквах от него някакви генерални изводи и констатации, но тишина... Матеев, не само аз се надявам да видя заключенията ти! Пак иде зима и скоро пак ще храним.

Доста често се споменаваше за използването на соево брашно за подхранване. Аз лично имам доста негативно мнение за него, защото в настоящия момент, в световен мащаб, над 90% от соята, която е произвежда, е от семена на Монсанто, т.е. ГМО. Явно това масово не се знае.

Красенката
10.11.2017, 11:42
https://www.youtube.com/watch?v=7TmcXYp8xu4


Образователно видео относно едно табу*

smsi-h
10.11.2017, 12:59
https://www.youtube.com/watch?v=7TmcXYp8xu4


Образователно видео относно едно табу*
Колега, поне да беше изявил позицията си ясно и открито дали си за или против ГМО, както го правя аз. Недомлъвката не ти прави чест! Какво се опитваш да скриеш, че си нещо от сорта масон, поклонник на сатаната, соросоид или от друго тайно общество. Таквиз провокации, с такива видеота, дето само задават въпроси и с това окончателно объркват съзнанието на незнаещите, си ги популаризирай по други места; ако не си забелязал, тук има доста начетени, образовани, мислещи и пишещи на граматично правилен български хора, за разлика то теб, който даже не знае, че в края на изречението се поставя точка /./, а не /*/.

smsi-h
10.11.2017, 13:58
Една питанка.

При използване на кисело млято в питките, вместо на сухо мляко, възможно ли е да се окажат в питките остатъци на лактоза и галактоза, както е при използването на сурово мляко, суроватка и извара? Под участие на кисело мляко имам предвид включването на лактобактериите като пробиотици в храносмилателния тракт на пчелите. Желателно е да се използва домашно заквасено кисело мляко, заради наличието на консерванти в купешкото.

Sakar
10.11.2017, 14:11
... Таквиз провокации, с такива видеота, дето само задават въпроси ...
Що да задават само въпроси? Доколкото схванах внушението, в това видео дават и отговори: в общи линии - "Да на ГМО!"
Нещо повече дори, според авторите ГМО = БИО.

smsi-h
10.11.2017, 15:21
... "Да на ГМО!"
Нещо повече дори, според авторите ГМО = БИО.

Ами нали точно това е целта, да ти създаде напълно грешна представа за нещата, не така както са в действителност, а според прищевките и ползите на определени субекти, имащи крайно тъмни цели и стремежи.

Горния провокатор, "спуснал" видеото, си е за бан не за един месец, ами завинаги!:mad:

smsi-h
10.11.2017, 17:56
Една питанка.

При използване на кисело млято в питките, вместо на сухо мляко, възможно ли е да се окажат в питките остатъци на лактоза и галактоза, както е при използването на сурово мляко, суроватка и извара? Под участие на кисело мляко имам предвид включването на лактобактериите като пробиотици в храносмилателния тракт на пчелите. Желателно е да се използва домашно заквасено кисело мляко, заради наличието на консерванти в купешкото.


Намерих каквото трябва!:bigsmile:

Е, спрямо прясното мляко, в киселото, лактозата остава горе долу наполовина, което е доста добре. Тъй че тази зима определено в питките ми ще има кисело мляко. И ще си го квасим в къщи, разбира се.

delta.e
10.11.2017, 20:23
Намерих каквото трябва!:bigsmile:

Е, спрямо прясното мляко, в киселото, лактозата остава горе долу наполовина, което е доста добре. Тъй че тази зима определено в питките ми ще има кисело мляко. И ще си го квасим в къщи, разбира се.


Ум царува , ум робува , ум патки пасе !
Нищо лично колега .

agro
10.11.2017, 20:47
Ами нали точно това е целта, да ти създаде напълно грешна представа за нещата, не така както са в действителност, а според прищевките и ползите на определени субекти, имащи крайно тъмни цели и стремежи.
С голи лозунги далече не се стига. Добре са го обяснили хората на този клип, въпреки лошия превод. Като изложиш и ти своите логични аргументи против ГМО, може и да ти повярваме, а дотогава предпочитам да вярвам на логичните аргументи и факти. Почти нищо от постиженията на съвременната цивилизация не е само добро, всяко нещо има своята тъмна страна. ГМО с нищо не е по-различно.

Талпа
17.11.2017, 12:03
Прочетох цялата тема и си казах Майко мила горките пчели! Какво ли не им дават като на прасетата. Брашно, кисело мляко, прясно мляко, сухо мляко, добавки за културисти със съмнителен ефект върху хората да не говорим за пчелите и още миксове от най- различни растения под формата на чайове, и какво ли не още.
Единственото полезно нещо са линковете към различни изследвания.
Поне научих какво НЕ трябва да правя.

smsi-h
15.08.2018, 09:05
Може ли някой да каже колко грама лимонена киселина да се слага на литър сироп?

дядо борю
15.08.2018, 09:17
1гр на литър сироп

Трендафил Дончев
15.08.2018, 09:53
Внимавайте с киселината за да не си леете куршум. Справка в темата ”Оси и стършели”

smsi-h
15.08.2018, 09:56
Внимавайте с киселината за да не си леете куршум. Справка в темата ”Оси и стършели”

Нещо не ми стана ясно. Може ли малко конкретика!

jdrumev
15.08.2018, 10:09
Нещо не ми стана ясно. Може ли малко конкретика!



Искам май да каже,че е почти равносилно на това да храниш с медена вода в безпашие.Ефекта е един и същ.

Трендафил Дончев
15.08.2018, 10:32
Нещо не ми стана ясно. Може ли малко конкретика!

Да не се получи нападение от оси.

smsi-h
17.08.2018, 16:14
Ами ако заменим лимонената киселина с мравчена?... По колко милилитра на литър и каква концентрация се слага, 85, 65% или 60?

Естествено се сещате, че целта е не само да борим нозематозата, но и да не вкисва сиропа в хранилката. Доцент Пламен Христов в една от лекциите си споменава за един милилитър мравчена за литър сироп против вкисване на сиропа, но не помня каква концентрация на мравчената.

И ако някой каже по колко милилитра йодасепт, заедно с киселината, слагате в сиропа, цена няма да имате! Предполагам разбирате, че целта ми, със слагането на киселина и йодасепт в сиропа, е да спестя отделното третиране с йодасепт. Иначе, е ясно, че когато е за третиране, в двулитровото шише слагаме 60 милилитра йодасепт. Ами когато правим 50 литра сироп, колко йодасепт на литър?

kuline
17.08.2018, 20:29
Ами ако заменим лимонената киселина с мравчена?... По колко милилитра на литър и каква концентрация се слага, 85, 65% или 60?

Естествено се сещате, че целта е не само да борим нозематозата, но и да не вкисва сиропа в хранилката. Доцент Пламен Христов в една от лекциите си споменава за един милилитър мравчена за литър сироп против вкисване на сиропа, но не помня каква концентрация на мравчената.

И ако някой каже по колко милилитра йодасепт, заедно с киселината, слагате в сиропа, цена няма да имате! Предполагам разбирате, че целта ми, със слагането на киселина и йодасепт в сиропа, е да спестя отделното третиране с йодасепт. Иначе, е ясно, че когато е за третиране, в двулитровото шише слагаме 60 милилитра йодасепт. Ами когато правим 50 литра сироп, колко йодасепт на литър?

Ти, не си ли градски на ВДраев? Питай го, той е прагматик и би ти дал подходящ съвет.

delta.e
17.08.2018, 21:03
Е ,с един куршум два заяка ?!?
Де е това ?
Момци , чета Ви и се чудя .
Всичко искате на готово , даже и това , което не знаем .

jdrumev
17.08.2018, 21:29
Е ,с един куршум два заяка ?!?
Де е това ?
Момци , чета Ви и се чудя .
Всичко искате на готово , даже и това , което не знаем .

Даскале млади сме и кръвта ни ври. Мислим за стоте години напред.Преди ходихме със мобифони сега всите сме със смартфони и те от скъпите.:bigsmile:Малко знаят,че с нокията ми 1111 с джерманска платка най много пари мой да се изкарат от кошера.;):bigsmile:
п.п.Да но сега не се намеси Техника.:bigsmile:


За техника не знам, но мода ще те тресне най - накрая за спам.

smsi-h
18.08.2018, 14:46
Бре... Три отговора, ама и трите май на пияна глава. Как никой не ми отговори сносно и точно?





Трима обидени - три дни БАН.

Валентин.
18.08.2018, 20:36
Кви отговори, кви 5 лева. Тия дето се пишат тука да раздават акъл, им мрът пчелите още посред лято.
И това 3 (три) години по ред.

Трендафил Дончев
18.08.2018, 20:40
Кви отговори, кви 5 лева. Тия дето се пишат тука да раздават акъл, им мрът пчелите още посред лято.
И това 3 (три) години по ред.

Недей да предизвикваш дявола, че ще ти гръмне главата да се чудиш какво да правиш и как да ги спасяваш. Радвай се, че си се разминал.

Profi
18.08.2018, 20:56
Ами ако заменим лимонената киселина с мравчена?... По колко милилитра на литър и каква концентрация се слага, 85, 65% или 60?

Естествено се сещате, че целта е не само да борим нозематозата, но и да не вкисва сиропа в хранилката. Доцент Пламен Христов в една от лекциите си споменава за един милилитър мравчена за литър сироп против вкисване на сиропа, но не помня каква концентрация на мравчената.

И ако някой каже по колко милилитра йодасепт, заедно с киселината, слагате в сиропа, цена няма да имате! Предполагам разбирате, че целта ми, със слагането на киселина и йодасепт в сиропа, е да спестя отделното третиране с йодасепт. Иначе, е ясно, че когато е за третиране, в двулитровото шише слагаме 60 милилитра йодасепт. Ами когато правим 50 литра сироп, колко йодасепт на литър?
Рецептата е ясна 6 мл. мравчена киселина 86% и 80 мл. йодасептадон ,Броунол ползвам,от този разтвор след разбъркване 4 мл. на литър сироп с концентрация 1:1, вода ,захар , през 3 дни ,3пъти,
но, на всяко действие има противодействие ,с тази рецепта убиваш и вредните и полезните бактерии и вируси,прашеца няма да узрее ,няма млечнокиселата бактерия за да стане перга,това е началото на айсберга.
Вие избирате с какво да третирате.

jdrumev
18.08.2018, 21:10
Кви отговори, кви 5 лева. Тия дето се пишат тука да раздават акъл, им мрът пчелите още посред лято.
И това 3 (три) години по ред.



Пази Боже бат Вальо.Голям камък хвърли голяма дума не казвай.По добре посред лято от колкото зимата.;)

kuline
18.08.2018, 22:32
Недей да предизвикваш дявола, че ще ти гръмне главата да се чудиш какво да правиш и как да ги спасяваш. Радвай се, че си се разминал.

Еех невольо, невольо.
Дали ще имаме смелост да си кажем когато имаме несполуки? Цъ - няма. То фотографи бол, то от 1000 рамки, все няколко за селфи ще открием, но поне ноктите ще си подготвим.

Трендафил Дончев
18.08.2018, 22:38
Еех невольо, невольо.
Дали ще имаме смелост да си кажем когато имаме несполуки? Цъ - няма. То фотографи бол, но от 1000 рамки, все няколко за селфи ще открием, но поне ноктите ще си подготвим.

Такива рамки и аз вадих доста и не за първи път. Винаги има такива, че и по - добри. Дай боже все да са такива, че тогава работата е добре. Лошото е когато тръгне назад, че един път те боли за болните и втори път за здравите, че и повече дори.

jdrumev
18.08.2018, 22:38
Бат Вальо гледам си ми турил кръста.Да знаеш прав съм си,но аз съм нацелил лека.Да но не се наложи да го търсиш щото никой нема ти ко каже освен мен.:bigsmile:

smsi-h
25.08.2018, 13:29
Рецептата е ясна 6 мл. мравчена киселина 86% и 80 мл. йодасептадон ,Броунол ползвам,от този разтвор след разбъркване 4 мл. на литър сироп с концентрация 1:1, вода ,захар , през 3 дни ,3пъти,
но, на всяко действие има противодействие ,с тази рецепта убиваш и вредните и полезните бактерии и вируси,прашеца няма да узрее ,няма млечнокиселата бактерия за да стане перга,това е началото на айсберга.
Вие избирате с какво да третирате.

По поста съдя, че многократно си употребявал рецептата. Би ли написал по-конкретно, но и накратко, впечатленията си?! Интересува ме и най-важното, реално осъществява ли се добро противодействие на нозематозата. Питам, защото българският Нозестат е смес от йод и МК, но в указанието пише, че редуцира спорите до 70%. Как иззимуват пчелите ти след третиране по твоята рецепта? И през зимата слагаш ли в подхранката и по колко милилитра на килограм храна?

6 мл. МК не е ли малко? Доколкото успях да пресметна, по количеството МК в Нозестата, както го пише в указанието им http://primavet.com/sites/default/files/Nozestat.pdf, количеството МК, което може да се сложи в 100 литра сироп, е около 25 грама, което отговаря на 100 милилитра. Т.е., съдейки по горното указание 5 грама МК са 20 милилитра, което може да се налее в 20 литра сироп, и съответно за 100 литра сироп ще ни трябват 100 милилитра МК и 400 милилитра Йодасепт.

rumenggr
26.08.2018, 07:17
Рецептата е ясна 6 мл. мравчена киселина 86% и 80 мл. йодасептадон ,Броунол ползвам,от този разтвор след разбъркване 4 мл. на литър сироп с концентрация 1:1, вода ,захар , през 3 дни ,3пъти,
но, на всяко действие има противодействие ,с тази рецепта убиваш и вредните и полезните бактерии и вируси,прашеца няма да узрее ,няма млечнокиселата бактерия за да стане перга,това е началото на айсберга.
Вие избирате с какво да третирате.
Да, това е недостатък на йода. Избива наред. Учили са ме такива рецепти да използвам превантивно късна есен при прогноза за добро време(октомври, ноември) и ранна пролет. Причините за които знам са намаляване на яйцеснасянето и изтъкнатата в поста на Профи. Тази рецепта е нова за мен и благодаря за споделянето. Имам записани с йодна тинктура и йодасептадон. Не съм имал проблеми. Предпочитам профилактика, пред това да си бия главата заради бездействие. Ноземата може без видими сигнали да стопи пчелина за месец! Случи се на приятел(много по-опитен от мен), а диагнозата е доказана лабораторно. Вероятно има и по-щадяща практика. Предполагам, че подходящи добавки за подсилване на имунната система ще намалят риска. Да, въпрос на избор е.

rumenggr
26.08.2018, 07:33
По поста съдя, че многократно си употребявал рецептата. Би ли написал по-конкретно, но и накратко, впечатленията си?! Интересува ме и най-важното, реално осъществява ли се добро противодействие на нозематозата......
Питането не е към мен, но... В определени райони, където е върлувала цераната са оцелели пчелите на колеги, които са правили профилактика с такива рецепти.
В същия сезон, на колега с два пчелина, от които само единия е третиран, резултата е близо 80% смъртност на нетретирания и нулева на третирания. Можее да е случайност, но друга достоверна информация нямам.