PDA

Виж пълната версия : КУРСОВЕ ПО ПЧЕЛАРСТВО



borislav aleksandrov
14.01.2015, 22:47
Интересно ми е вашето мнение дали сте склонни да минете през курс за пчеларство.
- продължителност на курса и дали да има практика
- доколко сте склонни да заплатите ако е платен

Анкетата е пускам във връзка с един разговор които имах наскоро където колегите твърдяха че ние пчеларите не желаем да се обучаваме и най-вече да заплащаме за подобно нещо.

Дамян Дамянов
14.01.2015, 23:02
Гласувам безплатен, 100-200 и трябва да има практика.
Безплатен и 100-200лв защото да е масово и повече хора да могат да си го позволят. Да има практика, защото прочетеното не е като видяното.
Пример: Приятел търсеше курс за заварчици. Най-евтиния беше 100лв и абсолютно смешен(по негови думи). Другия беше към 400лв и със сертификат(диплома) и много часове практика.

borislav aleksandrov
14.01.2015, 23:07
мисля че ако е 100-ина лева един такъв курс ще е нещо като курса за заварчици - смешен...

s3s3s3
14.01.2015, 23:13
Мисля, че този форум е един безплатен курс по пчеларство.

Дамян Дамянов
14.01.2015, 23:17
мисля че ако е 100-ина лева един такъв курс ще е нещо като курса за заварчици - смешен...

Ти си с нагласата за 2-ма човека участващи :) нали?
Все пак няколко скапани и преписани(плагиатство) книги са 100лева.
Най-добре е на 2 нива.
Все пак на теб няма да ти се слуша как се работи с пушалката :D
А на един човек без грам познание като му напълниш главата с "1000 кг" информация и няма да има полза от курса.
Важно е и къде е курса. Ако ще мина 400-500км и 1-2 седмици хотел, храна и т.н... е едно, а ако ми е на 10мин път е друго.

Това е моето мнение, защото съм загубил 5 години в аулата и съм се наслушал на една и съща информация отново и отново и отново...

borislav aleksandrov
14.01.2015, 23:25
Мисля, че този форум е един безплатен курс по пчеларство.

така е ;)

но нещата тръгнаха оттам че примерно в САЩ всички които се захващат с пчеларство задължително минават курсове по пчеларство към местните пчеларски дружества (асоциации) като в зависимост от курса заплащат и някаква сума при това без никой да ги кара насила или задължава със закон. Просто хората държат да минат въпросния курс бил дори и 1 степен за начинаещ и да си получат сертификата че са изкарали такъв и едва след това дават пари за кошери с пчели и т.н. Разбира се има и някой щати където без такъв сертификат не можеш да се регистрираш като пчелар камо ли да развиваш дребен бизнес (както е там)... та така тръгна разговора и се стигна естествено и до положението тук...

solaris60
14.01.2015, 23:31
така е ;)

но нещата тръгнаха оттам че примерно в САЩ всички които се захващат с пчеларство задължително минават курсове по пчеларство към местните пчеларски дружества (асоциации) като в зависимост от курса заплащат и някаква сума при това без никой да ги кара насила или задължава със закон. Просто хората държат да минат въпросния курс бил дори и 1 степен за начинаещ и да си получат сертификата че са изкарали такъв и едва след това дават пари за кошери с пчели и т.н. Разбира се има и някой щати където без такъв сертификат не можеш да се регистрираш като пчелар камо ли да развиваш дребен бизнес (както е там)... та така тръгна разговора и се стигна естествено и до положението тук...

Тук не може ли да стане така?

Искрен Мутафов
14.01.2015, 23:38
така е ;)

но нещата тръгнаха оттам че примерно в САЩ всички които се захващат с пчеларство задължително минават курсове по пчеларство към местните пчеларски дружества (асоциации) като в зависимост от курса заплащат и някаква сума при това без никой да ги кара насила или задължава със закон. Просто хората държат да минат въпросния курс бил дори и 1 степен за начинаещ и да си получат сертификата че са изкарали такъв и едва след това дават пари за кошери с пчели и т.н. Разбира се има и някой щати където без такъв сертификат не можеш да се регистрираш като пчелар камо ли да развиваш дребен бизнес (както е там)... та така тръгна разговора и се стигна естествено и до положението тук...

Масата от населението на западните държави са си природно тъпи, в резултат на мачкането от корпурациите, потребителското общество и дивият капитализъм който властва от доволно дълго време, и в резултат на това и 5 курса да изкарат, пак ще са негодни, ама тихо-тихо, че да не чуе/прочете Чичо ДЖИМ(Джон) КЕРИ, че ще ни плесне през ръчичките, нали ще ставаме активни борци срещу световният тероризъм....

п.п. Това че са, толкова тъпи нации, чак ми е необяснимо, как имат такива кадърни управници...?!? Ами как?!? - след като ние си имаме управници дупедавци, тия от запада ще са ВЕЛИКИ!

Дамян Дамянов
14.01.2015, 23:42
Давам реален пример за курс в САЩ:

Майкопроизводство - 1 ден - 166 лева (максимум 3 човека)
Биопчеларство - 58 лева (макс 10 човека)
Правене на отводки - 83 лева (макс 10 човека)
Правене на кошери - 83 лева (макс 2 човека)
Комерсиално пчеларство - 830 лева(1 година помощ и присъствие когато на ученика му е удобно)

Може да са тъпи и да си мислят, че Австрия е в Африка, но...
Там идиотите са по улиците, а тук сме ги настанили в парламента :tres:

s3s3s3
14.01.2015, 23:50
Може да са тъпи и да си мислят, че Австрия е в Африка, но...
Там идиотите са по улиците, а тук сме ги настанили в парламента :tres:

Не си мисли, че САЩ, Русия и ЕС, ще се зарадва много на български политик, който защитава националните си интереси.

Искрен Мутафов
15.01.2015, 00:08
Може да са тъпи и да си мислят, че Австрия е в Африка, но...
Там идиотите са по улиците, а тук сме ги настанили в парламента :tres:


Абсолютно съм съгласен с теб.

Искрен Мутафов
15.01.2015, 00:11
Не си мисли, че САЩ, Русия и ЕС, ще се зарадва много на български политик, който защитава националните си интереси.

Проблема е, че не ги ебе за народа, слугуват на великите сили, и най-важното са собствените им банкови сметки...

borislav aleksandrov
15.01.2015, 00:13
Не се и съмнявам че бройката е толкова ограничена най-големия курс които съм срещал е от 15 човека, за разлика от тук ако се прави събираме 30-40 човека на различно ниво изръсваме както каза един куп информация и кои разбрал кой не е важно важното да отчетем хората и да се вземат парите от програмата....

Аз съм по-скоро за това да има за начинаещи , за напреднали и майсторски класове с практика, изпити и различна продължителност на курса и платени

Например IBRA освен че си плащаш курса отделно плащаш и да се явиш на изпита при това няма гаранция че щом си плащаш ще минеш (мисленето от рода сега ща скъсам че да лапна още едни пари следващия път го няма)

s3s3s3
15.01.2015, 00:16
Проблема е, че не ги ебе за народа, слугуват на великите сили, и най-важното са собствените им банкови сметки...

Именно. Великите сили си поставят марионетки, като им дърпат конците с помощта на банкови сметки.

Искрен Мутафов
15.01.2015, 00:24
Давам реален пример за курс в САЩ:

Майкопроизводство - 1 ден - 166 лева (максимум 3 човека)
Биопчеларство - 58 лева (макс 10 човека)
Правене на отводки - 83 лева (макс 10 човека)
Правене на кошери - 83 лева (макс 2 човека)
Комерсиално пчеларство - 830 лева(1 година помощ и присъствие когато на ученика му е удобно).

:tres:

При нас може да се намери и "за без пари"(безплатен), но е важно съдържанието, 20 дена "държавата"(ДФЗ/МЗХ) да те хранят и да ти пълнят главата с безполезни глупости, и само да отбиват номера - то, работа ли е?!? Важно е съдържанието.
Но, виж ни народопсихологията(а и стандарта ни) - масово хората търсят из нета, книжки пдф, док и радзни други формати - само и само да са "фрийй", даже бях попаднал на случай в който един познат искаше да си разпечатва Календарният справочник на Радоев, което щеше да му струва в пъти повече от оригиналната книга, която е 6-7лв. Просто ние не обичаме да плащаме, това е...

scutellator
15.01.2015, 00:37
Спрямо предлаганите знания - и заплащането. Ако съществува някъде курс, който да ти даде наготово всичка информация, която ще ти притрябва някога, и след това да можеш да се фокусираш върху важните неща - няма сума на Земята, която да е достойна отплата.
Ако пък е такъв, който само ще ми загуби времето, колкото и да е безплатен, лично аз ще бъда пас.

Вярвам че ще има пътници както за "Опел"-а на пчеларските курсове, така и за "Майбах"-а. Проблема с последното е по-скоро в предлагането, отколкото в търсенето.

Дамян Дамянов
15.01.2015, 02:21
При нас може да се намери и "за без пари"(безплатен), но е важно съдържанието, 20 дена "държавата"(ДФЗ/МЗХ) да те хранят и да ти пълнят главата с безполезни глупости, и само да отбиват номера - то, работа ли е?!? Важно е съдържанието.
Но, виж ни народопсихологията(а и стандарта ни) - масово хората търсят из нета, книжки пдф, док и радзни други формати - само и само да са "фрийй", даже бях попаднал на случай в който един познат искаше да си разпечатва Календарният справочник на Радоев, което щеше да му струва в пъти повече от оригиналната книга, която е 6-7лв. Просто ние не обичаме да плащаме, това е...

Както Дони каза, ако ще ми губят времето и ще слушам преди 50 години к'ъв мед от глухарче са вадили...пас.
Ако ще се показва новото в пчеларството или иначе казано прилагане на иновации и идеи...ама твърдо ЗА.

Всичко е въпрос на време и един ден хората в България ще започнат да си плащат за информацията, но това ще бъде доброволно и ще бъде оценка за автора.
Сега качествената информация струва пари и хората явно не могат да си я позволят или не я оценяват така както на автора му се иска. Автора може да иска 200 лева за книгата си и тя да е доста добра, но хората ако не са склонни да платят тази сума, то автора ще види усмивка по радиото.

distedi
15.01.2015, 08:49
С удоволствие бих платил за нещо, от което ще имам полза или ще науча нова и полезна информация. Ако в България стане така, че за да гледаш пчели - трябва задължително да изкараш някакъв курс....това за мен ще бъде поредният абсурд. Познавам хора, които изкараха курсове за пчелари, имаха няколко часа практика, дадоха им дипломи....и сега НЕ гледат пчели.

jorors
15.01.2015, 09:00
Масата от населението на западните държави са си природно тъпи, в резултат на мачкането от корпурациите, потребителското общество и дивият капитализъм който властва от доволно дълго време, и в резултат на това и 5 курса да изкарат, пак ще са негодни, ама тихо-тихо, че да не чуе/прочете Чичо ДЖИМ(Джон) КЕРИ, че ще ни плесне през ръчичките, нали ще ставаме активни борци срещу световният тероризъм....

п.п. Това че са, толкова тъпи нации, чак ми е необяснимо, как имат такива кадърни управници...?!? Ами как?!? - след като ние си имаме управници дупедавци, тия от запада ще са ВЕЛИКИ!
Като са толкова тъпи що тогава ние умните българи все натам бягаме.

tarty
15.01.2015, 10:07
Проблема с последното е по-скоро в предлагането, отколкото в търсенето.

От тук би трябвало да тръгне и новата организация,да предложи нещо което го няма на пазара и по този начин да приобщавате хората към вас.Ти би трябвало да си инициатора на тези курсове за да промениш мирогледа в пчеларството,да може младите пчелари да придобият някаква основа над която да надграждат и да не се влияят от старите порядки.

Искрен Мутафов
15.01.2015, 11:06
Като са толкова тъпи що тогава ние умните българи все натам бягаме.

Отговора на въпроса ти е в послеписа(п.п.) - щото имат кадърни управници, за разлика от нас, а и са империалистически и колонизаторски нации, което им поддържа до голяма степен високият жизнен стандарт.

Ангел Йосифов
15.01.2015, 12:02
Гласувах за едногодишен с практика и заплащане в зависимост от броя на обучаващите се и броя на учебните кошери.

Дамян Дамянов
15.01.2015, 13:34
Не, че е по темата, но -> International Political Economy (5th Ed) (http://arenabg.com/torrents/international-political-economy-5th-ed-360339)

Bobi-M9598
15.01.2015, 19:27
Здравейте,

Гласувах за: от 250 до 400лв. три месеца, задължително с практика.

Мнението ме е, че без практика каквото и да ти четат и показват на таблото, курса е почти нищо. Големият въпрос за мен е КОЙ ЩЕ МИ ВОДИ КУРСА. От това ще зависи какво ще науча т.е. дали как са пчеларствали пра-пра-баба и дядо, или как е сега, и какви са новите тенденции. За мен: ЩЕ БЪДЕ голям проблем ЛЕКТОРА.
Другото което е казано и от колеги: Къде ще се провежда курса? Не смятам, че за няколко дни (една седмица) ще има ефект. Ще ти напълнят главата с "фунията" и след няколко дни става каша. Явно не съм толкова умен.
Хубаво би било да се види и в другите страни как е. Може да извлечем положителните неща.
Вече има КБП, ето нещо с което да се захване. По Мярка 1 ТРАНСФЕР НА ЗНАНИЯ И ДЕЙСТВИЯ ПО ОСВЕДОМЯВАНЕ по проекта на Програмата за развитие на селските райони може да бъдат финансирани такива курсове. Целта на мярката е повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани и на заетите лица в техните стопанства.
Мярката ще се прилага със следните подмерки:
1.1. Професионално обучение и придобиване на умения;
1.2. Демонстрационни дейности и действия по осведомяване;
1.3. Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства.
За повече информация можете да посетите страницата на ПРСР 2014-2020: http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/101. Четете Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., официално изпратена на ЕК на 02.07.2014 г.

Поздрави, Г. Георгиев

jorors
15.01.2015, 19:56
Отговора на въпроса ти е в послеписа(п.п.) - щото имат кадърни управници, за разлика от нас, а и са империалистически и колонизаторски нации, което им поддържа до голяма степен високият жизнен стандарт.
Какви са ни управниците не ни прави по-умни или глупави, така е и за западняците.

jorors
15.01.2015, 19:59
Който, има желание и време ще научи това което му е необходимо и без курсове. Аз лично съм изкарал такъв курс за 500лв. и имам документ за профисионален пчелар. Познайте научих ли нещо, което НЕ ЗНАЕХ?

Bobi-M9598
15.01.2015, 20:13
Здравейте,

Точно така, затова за мен е много важно КОЙ ще бъде лектора! На второ място е самата програма, какви ще бъдат темите.

Поздрави, Г. Георгиев

Mateev
15.01.2015, 21:18
Не е важен лектора, не е важна програмата, не са важни дори и темите за обучение. Важното е друго - в днешното забързано ежедневие, в което всеки си има дълъг списък от чакащи задачи, как ще отдели 2-3 месеца да отиде в друг град на курсове и да изостави жена, семейство, собствен бизнес и всичко останало? Та това си е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА !!!

По принцип обучението и въобще цялото образование е настроено да работи с ХОРА БЕЗ РАБОТА. Нашите деца - ученици и студенти са именно такива. Те все още лежат на гърба на мама и тати и в главата им е само коя мацка да изчукат и къде тази вечер да се напият. И между другото през деня докато им отмине махмурлука биха могли да отидат на някоя друга лекция или практика, та белким нещо им остане в главата. Това е единственият начин за дългосрочно обучение, с бавно и постепенно навлизане в материята.

В момента в който един младеж се ожени и семейството легне на плещите му, този човек е загубен веднъж завинаги за образователната система. За него остава единствено самообучението от книжките или от интернет (но само ако е ученолюбив), и ако въобще се наложи да отиде някъде на друго място, за да научи нещо дребно, то това трябва да е КРАТЪК ТРИДНЕВЕН КУРС.

Та не знам дали някой от вас се идентифицира като ЧОВЕК БЕЗ РАБОТА, но за мене лично този период изтече преди 30 години и от тогава до ден днешен аз не съм имал нито ден почивка. Ха-ха ..... дори и когато с жената и децата отидем например на море или планина, нося си лаптопа и познайте какво правя - ами пак работя. Няколко пъти съм ходил тук или там на двудневни или тридневни курсове, и след това със седмици не мога да разчистя задръстените ми задачи.

Колкото до практиката - каква практика очаквате в тридневен курс? Да, на пчелина сме и да, нещо се прави практическо, но по-голямата част от курсистите ПАК ГЛЕДАТ ОТСТРАНИ и нищо не правят със собствените си ръце. В общия случай такива курсове ги класифицирам като ЗАГУБА НА ВРЕМЕ, защото няколко дена след това курсистите забравят всичко и пак се налага да вадят книжките или да тръгват да търсят в интернет.

Та според мене най-вярната форма на обучение е САМООБРАЗОВАНИЕТО !!! Правил съм го цял живот - всяка една вечер и всяка една свободна минута. И като гледам какво аз знам и какво показват мои колеги и приятели - смело мога да кажа, че ползата от самообразованието е ОГРОМНА. И това е така, защото се ПРАВИ ДОБРОВОЛНО и защото ИМА ЛИЧЕН ИНТЕРЕС, а не защото някой се опитва да набута в главата ми материал, който ми е безинтересен или на който все още не му е дошло времето да ме заинтересова.

Сега като гледам себе си и личната си история, смело мога да кажа, че двете ми висши образования С НИЩО НЕ СА МИ ПОМОГНАЛИ. От тях имам само две дипломи, но това са само хартийки. Всичко, което го знам и което ми е полезно в момента, е защото в различни моменти от време ми е трябвало, и искам или не съм търсил източници на знания и ДОБРОВОЛНО и С ЖЕЛАНИЕ съм ги чел и препрочитал пак и пак и пак. Само тогава човешкият мозък е в състояние да научи много и за кратко време - когато ИМА ЖЕЛАНИЕ това да се случи. Между другото много от лидерите във форума са лидери именно защото СА СЕ САМООБРАЗОВАЛИ С ЖЕЛАНИЕ, а не защото са ходили на някакви си курсове.

В заключение ще кажа една моя си мисъл, която според мене е много правилна:
НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ Е НЕВОЛЯТА !!!
Тя принуждава човек да се мобилизира, да включи сивото си мозъчно вещество да работи на пълни обороти, и именно в такива моменти се раждат великите неща - идеи, решения, действия и постигнати резултати.

Ristis
15.01.2015, 22:22
Гласувах с "не ме интересува", защото според мен ще е значителна загуба на време. Казвам го, като човек с "пчеларски" опит приблизително от датата ми на регистрация във форума (в ляво под ника). Много вероятно е един подобен курс да насади грешни догми в главата на някой, за когото те ще са от вреда в бъдещите му решения.
Като прочетох темата, се попитах, преди няколко месеца какви ми бяха първите въпроси и дали в един курс може да ми се отговори на тях. Например:
- какви кошери да взема - ДБ, ЛР, Ф, Лежак...
- колко рамкови
- от какъв материал
- колко броя
- от къде пчели
- какъв вид
- инвентар... и т.н.
Някой в курса би ли се ангажирал да ми помогне конкретно дори само по един от горните въпроси? За съжаление времето е огромен фактор, курсът може да даде някаква насока, която вероятно може и да е правилната в моя случай, но не е сигурно. На мен ми трябва бърз, верен и приложим за възможностите ми отговор. Не отричам ползата от курса - най-малкото познаствата, които се създават при продобни мероприятия са ценни.
Междудругото курсове се провеждат и във форуми - т.нар. дистанционни форми на обучение. Изполва се платформата на форума, за да се предоставят поетапно материалите, задават се задачи и лекторите отговарят и дискутират поставените въпроси. Естествено лекциите са видими за определен кръг от хора, предварително получили права за достъп.

В крайна сметка, човек се учи докато е прост... :)

evgeni.filimonov
15.01.2015, 23:02
Матеев, абсолютно си прав.
По принцип, когато човек учи по принуда, му е скучно. Кога му е интересно и иска да го научи, не жали време и усилия, за да го научи.
Проблема, че сега всичко се прави за пари - в случая, курсове за пчеларство се организират за пари, а тези които ходят на тези курсове го правят , за да им помогне да се класират по напред по програмите за субсидиране. Познавам колеги, които знаят повече от преподавятеля, но ходят заради тапията. А доколкото зная, европари се дават и за орагинизиране на обучение по пчеларство.
За мен искам да кажа, че дядо ми беше пчелар, баща ми беше пчелар, докато бяха живи не проявих никакъв интерес към пчеларството, но сега е друго. Сега искам да стана не пчелар, а много добър пчелар и затова чета много, интересувам се, питам, отварям кошерите и посред зима, експериментирам, организирам срещи между пчелари, ходя на лектории и тн.
Матеев, понеже имаш връзка с колегата Стефан Стефанов, чух му гласа на учредяването на конфедерацията, питай го нещо за Стефан Филимонов, интересно ми е да разбера какво ще ти отговори.

ch.atanasov
15.01.2015, 23:24
Ейй.Малко ме нямаше и какви работи стават.Е не стига ,че ще ни вадят на къра ,сега и курсове ли ще караме?

solaris60
15.01.2015, 23:24
Аз мисля, че тези курсове трябва да са постоянни към общините и да се провеждат в пчеларските дружества да кажем през зимните месеци. От дружеството да си канят лектори, които в рамките на няколко часа да изнасят що-годе някакъв материал. Заплащането на лекторите да се договаря. Общината ли ще плаща, по програми ли ще е, пчеларите ли ще си плащат или да са безплатни? Това би трябвало да не представлява някаква трудност за общината. По този начин желаещите ще могат да намерят време без да се откъсват от задачите си и успоредно с това да посещават курсовете. Курса да бъде обвързан с някакъв документ с който да се гарантира някаква степен на обучение, а не следващия месец да кажат, ами той невалиден. Дори мисля, че е необходимо да се мине от всеки един курс, защото в момента в БГ пчеларите с някакъв документ май се броят на пръсти. Всеки казва: - аз съм пчелар. Да. Ми докажи го де. А с какво? С нищо. На юнашко доверие. Пчелар ли е? Пчелар.

Mateev
15.01.2015, 23:32
Документите са само хартийки. Всеки може да се сдобие с такива. Ако не му се учи - просто може да си купи дадената хартийка. Тя обаче няма да го направи по-умен. Кадърните хора са нещо друго - те и без документи могат да правят чудеса. Не знаеш например колко вишисти и вишистки ми работят на 3 смени в производството, а в същото време част от най-добрите ми директори са със средно образование. А най-добрия от всички преди много време беше шофьор на такси и после дойде гладен във фирмата и за нула време се издигна до висшите ръководни органи.

Та искам да кажа, че аз не уважавам хартийките. Уважавам кадърните хора, а те си личат дори и от първи разговор. Ха-ха ..... личат си и като им четеш постингите по форумите. Ти например си един от тях и това не е подмазване ....

solaris60
15.01.2015, 23:48
Документите са само хартийки. Всеки може да се сдобие с такива. Ако не му се учи - просто може да си купи дадената хартийка. Кадърните хора са нещо друго - те и без документи могат да правят чудеса. Не знаеш например колко вишисти и вишистки ми работят на 3 смени в производството, а в същото време част от най-добрите ми директори са със средно образование. А най-добрия от всички преди много време беше шофьор на такси и после дойде гладен във фирмата и за нула време се издигна до висшите ръководни органи.

Та искам да кажа, че аз не уважавам хартийките. Уважавам кадърните хора, а те си личат дори и от първи разговор. Ха-ха ..... личат си и като им четеш постингите по форумите. Ти например си един от тях и това не е подмазване ....

До някъде е така, но все пак трябва да има някакъв документ, а той дали ще е документ или хартийка това вече зависи от нас самите. Ние сами си направихме така, че дори дипломите за висше образование да са хартийки. Защото ще ми е много интересно да дойде при теб някой и да ти каже: - аз съм инженер, но няма документ. Какво правиш тогава? Наемаш го и чакаш да ти се доказва и през това време плащаш. Не става. Всеки документ трябва да си тежи иначе той не е документ, а както ти каза - хартийка.

Дамян Дамянов
16.01.2015, 02:13
Като човек с по-скорошна среща с образователната системата имам и малко по-различно мнение. Няма кратък и лесен начин да го обясня...
Началното, основното и средното образование е една детска занималня. И да искаш да научиш нещо, то е много трудна работа като имаш животно за учител.
Срещат се тук-там хора с желание да те научат на нещо, но много рядко и са изчезващ вид. Още по-рядко се срещат и хора с умението да преподават.(това е много важно)
Както и да е...накрая излизаш с диплома за нещо(което изобщо не си и чувал) и социални умения на шимпанзе. Нали все пак трябва да се оправяш в джунглата.
Всички влизат различни и излизат еднакви - сервитьорки и бармани. Можеш да забравиш, че ще те научат на нещо ценно за живота. Най-много да ти убият желанието за всичко.
Че толкова за нашето велико средно образование.

След това едни започват работа на строежа, а други влизат в университет.
Тези на строежа са ясни, но е интересно какво се случва с другите.
Едни мама и тате ги вкарват насила в университета, а други се борят да влязат с надеждата за по-светло бъдеще.
Университета е място където се срещат хора с близки интереси и се предполага, че имат жажда за знания.
НИЩО ОБЩО! Едни се чудят цял ден на коя дискотека да отидат, а други се чудят как да постигнат нещо.
Пример: Спал съм два часа, очите ми са червени от взиране в монитора, ушите ми пищят и след няколко часа трябва да съм на пчелина(тогава още не беше пчелин). Почва лекцията и пред мен сядат две селски кифли. 3 часа слушам на коя приятеля какви дрехи и купил, къде щели да ходят на ски и какви джанти му подарил бащата на еди-кой си. А ШАМАР ИСКАШ ЛИ?(това ми се въртеше из главата)
Университета е място където могат да ти се променят възгледите за света и да ти се покаже пътя, но само ако ти имаш желанието да си отвориш очите.
Следващият много важен фактор е преподавателя. Като ти се падне някой без желание, без умение или без нужната ти информация, то следва най-логичното -> СТАВАШ И ОТИВАШ ДА ПИЕШ КАФЕ!
Толкова за лошите преподаватели. За добрите...имал съм само няколко такива, но ЗЛАТНИ. И точно от тези няколко човека можеш да научиш повече, отколкото от всичкия академичен пълнеж. Да, но ако не ги срещнеш си загубил 4 години от живота си.
След това вече е ред на магистратурата, а там положението е малко по-добро. След нея идва ред да си сложиш "доктор" пред името, но все още нямам време за губене, а и не ми е затрябвало, но е по-лесно отколкото трябва да бъде.
ВЪПРЕКИ всичко това смятам, че съм спечелил от престоя си там.
Определено има нещо ценно в университета, но човек трябва да го намери и най-често съм го намирал по време на кафе или личен разговор с преподавател.

Ето защо мисля, че има файда, но човек без желание и малко хъс...НИКОГА НЯМА ДА УСПЕЕ! Дори да има и най-доброто образование на света, пак нищо няма да постигне.
Ако на един човек му липсва мотивираност и целеустременост, то всичко друго е напразно. Ако не е готов да запретне ръкави като стане напечено, то той е обречен на провал.
Такъв човек ще реве следните няколко фрази през целия си живот:
Няма пари! Не мога! Всичко е против мен! Днес не може(кучето има рожден ден)! Няма да стане! Виж го Иван мръсника каква кола си купи! и т.н.

Курсовете могат да се организират БЕЗПЛАТНО онлайн и на живо към форума. -> Google Hangouts (https://plus.google.com/hangouts) или друга платформа
Винаги ще се намерят хора с желание да помогнат! Аз се сещат за един набор(нещо го хвана липсата, но много го ядосвате), един инженер и другите(ние си ги знаем, а и не искам да ги посочвам по имена)
А тоалетната хартия я издават едни "по-кадърни" хора. Според мен КБП трябва да се ангажира и с това.

solaris60
16.01.2015, 07:50
С една дума искаш да кажеш, че най - лесно ти е на компа? Да. Но има някои наши колеги не знаят какво е комп още или най - малкото как се работи с него. Макар да сме в 21 век. Затова най - лесния вариант е в общинката. Но все ми се струва, че не ни се учи вече, а всичко да ни пада ей така - отгоре. И какво стане.

зуница
16.01.2015, 09:17
И една сентенция. Тъпа държава - тъпи хора, а защо е тъпа държавата, ами защото са и тъпи хората.
Не може да е тъпа "държава" за която работиш половин година само за да си платиш налозите и от нея освен спънки нищо да не получаваш."Не е луд тоя дето яде баницата , а тоя който му я дава."Не подценявай противника. Подценяването води до загуба.Опитай се да пипнеш привилегиите на държавната машина и ще разбереш къде е "тъпото" и къде е "умното".Държавата си е идеална за тези на които служи.
А относно обучението, то трябва да е подчинено на законите на пазарното стопанство.Предлага се обучение и ако има търсене има и обучение.Всеки опит продиктуван от стари навици от близкото минало за задължителност и административни ограничения на свободнота воля на гражданите пчелари е непродуктивен.У нас книжките за шофьори се купуват , та камо ли за пчелари.И не на последно място. Кои ще са тия общо признати авторитети на, които всички имат вярата , та да им слушат лекциите?При "n" на брой пчеларски организации ще има и толкова на брой протежирани лектори.Нали трябва да се усвоят "едни пари".
Затова единствено правилното е този, който се чувсва достатъчно подготвен да предложи на пчеларите "продукта" си "Обучение по пчеларство" и тия, които имат нужда и желаят тоя продукт да си платят за да го получат.Ако тоя продукт е достатъчно атрактивен за болшинството , ще има и търсене и тоя , лектор-обучител ще е известен и добре платен и без помощта на държавата.Ролята на държавата е в контрола на качеството на продукта излизащ на пазара от пчеларя и в запазване на екологичното равновесие чрез запазване на здрава популация пчели.

ch.atanasov
16.01.2015, 10:06
Какви курсове ,какво образование?Да не мислите ,че всички са умни ,като вас.Аз два пъти чета темата и нищо не разбрах.Като дам 1200лв. и карам едногодишен курс с практика ,какво става от мен?Най добрият пчелар в окръга?Лектор по пчеларски сбирки?Имам тапия ,която важи и в САЩ ,или какво?За зимните сбирки за обучение: сигурно съм ходил десетина години.Най полезното беше обмяната на опит с колегите.По тези съображения се регистрирах тук. Няма голяма обмяна на опит във форума.След ,като Матеев разреди писането ,а и някои други, останаха само наставниците и големите разбирачи.На мен например ,не ми трябва теория.Трябва ми практически опит ,но кой си казва тайните?Малко колеги го споделят, а другите цитират неща от книгите ,които всеки може да прочете.Хайде че стана дълго и забравих ,какво щях да пиша.

ianev
16.01.2015, 10:29
Ще ми позволите ли едно лирично отклонение пак по темата. Зависи от курса и кой го води аз имам курс за който заплатих 100 лв. Интересното е в случая след като доста хора го изкараха който и те като мен мислеха да участват по програмите защото една квалификация дава бонус точки забравих колко точно. Изведнъж този ми курс се оказа невалиден защото бил малко часове или по точно си е валиден но не и за точковата схема (това ми кипна чайника и така се ядосах че хич не си направих труда да се наредя и да участвам по програмата). Цялата схема пак е направена за пари. Едни хора сметнаха че много колеги се сдобиха с китап и си казаха ооо я ние да кажем че курса който са карали е малко часове и да го обявим за невалиден и ще проведем нови курсове който ние ще водим за еди колко си пари и така нататък. Повече от 100 лв не бих дал и накрая не смятам че този курс при който и да е било ще ме научи как да си гледам кошерите ... Бих записал курс за майкопроизводство където има много тънки моменти и винаги има какво да научиш но пак както писах по горе зависи от лектора ако е читав тогова съм склонен да дам и малко повече пари за курса. Но ако е бай Иван дето прави майки като отнема майката и залагат свищеви няма да дам и 2 лв и такива сме виждали... Склонен съм да се съглася с колегата solaris60 дадения курс трябва да се провежда от дадените дружества по места (не всеки е склонен да пътува далеч от града си) с лектори както си му е реда но лошото е че от дружествата изчезнаха младите колеги останаха само възрастните колеги който отблъстнаха младите и сега само вегитират и отчитат дейност ... Извинявам се за лекото отклонение

tarty
16.01.2015, 12:00
И аз бих дал пари за майкопройзводство,изкуств но осеменяване,селекция само ако има практика.Нищо не учи така както да го направиш с собствените си ръце.

Mateev
16.01.2015, 14:47
Изцяло си прав за това, че обучениието трябва да е подчинено на пазарната икономика и да спазва пазарните принципи на търсене и предлагане, а цената и добрите лектори да се определят на база качество на продукта (известност на лектора).

Не съм съгласен обаче с отношението ти към данъците. Това не са откраднати от тебе пари. Това са пари, нужни на обществото за ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ с цел постигане на по-голяма справедливост и с цел финансиране на непроизводителните, но необходими звена на обществото. Тези пари пак се връщат при тебе под формата на пенсии за възрастните ти роднини. С тези пари се финансира здравеопазването, образованието, армията, пожарната, полицията и т.н. Няма как - тези пари са необходими, и ако трябва за тях ще работим не 5 месеца, а 8 или 9, както е в Америка и в повечето развити държави. При тях данъците са много повече, но и постигнатите резултати са много по-добри. По-добри пътища, по-добро образование и здравеопазване, по-силна армия и полиция и т.н.

scutellator
16.01.2015, 15:05
По принцип обучението и въобще цялото образование е настроено да работи с ХОРА БЕЗ РАБОТА. Нашите деца - ученици и студенти са именно такива. Те все още лежат на гърба на мама и тати и в главата им е само коя мацка да изчукат и къде тази вечер да се напият. И между другото през деня докато им отмине махмурлука биха могли да отидат на някоя друга лекция или практика, та белким нещо им остане в главата. Това е единственият начин за дългосрочно обучение, с бавно и постепенно навлизане в материята.


Ако поледнем страните с развито пчеларство (мога да коментирам само англоговорящите такива - САЩ, Австралия и Канада, но силно се сънявам че и в останалите положението не е подобно), ами там голяма част от днешните и бъдещите професионални пчелари в Колежа са минали първо през специалност ентомология и след това специализация по пчеларство ( и/или специализация по генетика, ако примерно семейния бизнес е производство на майки), като в същото време докато са студенти самостоятелно отглеждат по няколко стотин кошера за джобни/самоиздръжка. А след като човек завърши образованието си, може да избира - дали иска да бъде научен работник или професионален пчелар.

Така както го описах, някой може да си направи извода, че много голяма част от професионалните пчелари на запад са по-компетентни, отколкото научните работници в България. И изводът няма да бъде грешен.

Хората които завършват по-горното образование са два типа - наследствени пчелари (които са в този бизнес от поколения и без това друг живот не познават) и такива, които рано в живота си са се ориентирали (още в тинейджърските години), че обичат насекомите, пък може и в последствие - пчелите. Повечето, които имат намерение да стават професионални пчелари, не искат да бъдат просто професионални пчелари, а най-добрите пчелари ( със сигурност малко хора си мечтаят да са обикновенни посредствени професионални пчелари). Стимулът в повечето случаи е чисто финансов - колкото си по-компетентен в това което вършиш, толкова по-успешен бизнес ще имаш.

Естествено винаги има и другия тип хора, примирили се със посредствеността си и отказали да се самоусъвършенстват ( "доволен съм от нивото, което съм постигнал и парите, които получавам - може да не са много, но ми стигат да преживявам"). Има и пчелари ( както професионални професионални, така и хоби), които завършват някакъв курс за изкуствено осеменяване и никога повече не го практикуват. Имат си някаква там диплома на стената за престиж и фукня и толкоз.

зуница
16.01.2015, 15:50
Не съм съгласен обаче с отношението ти към данъците. Това не са откраднати от тебе пари. Това са пари, нужни на обществото за ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ с цел постигане на по-голяма справедливост и с цел финансиране на непроизводителните, но необходими звена на обществото. Тези пари пак се връщат при тебе под формата на пенсии за възрастните ти роднини. С тези пари се финансира здравеопазването, образованието, армията, пожарната, полицията и т.н. Няма как - тези пари са необходими, и ако трябва за тях ще работим не 5 месеца, а 8 или 9, както е в Америка и в повечето развити държави. При тях данъците са много повече, но и постигнатите резултати са много по-добри. По-добри пътища, по-добро образование и здравеопазване, по-силна армия и полиция и т.н.
Има само една дребна подробност.Там гражданското общество има механизми за контрол над държавната администрация.А при нас държавната администрация има правото на неограничен произвол върху гражданите.По кой закон държавния служител носи отговорност за причинени щети на гражданите с действието или бездействието си?Колко и какви привилегии има държавния служител? Демокрацията не означаваше ли край на привилегиите?Толкова за Държавата.За съжаление във вида си сега няма нищо общо с демокрацията.Както пишат класиците на "Комунизма": " Държавата е инструмент за потисничество от власт имащите над власт нямащите".Това е днешната истина.За съжаление...

borislav aleksandrov
16.01.2015, 16:35
Примерно в САЩ за хоби пчеларите повече е въпрос на престиж че на стената им стой сертификат за начинаещ или напреднал пчелар издаден от местното дружество (след съответния платен курс) които с гордост показват на гости и съседи, но също така се възползват и от местното законодателство което пък им дава право щом го имат да се регистрират като пчелари в общинската служба което пък на свой ред им позволява съвсем легално да си сложат една масичка пред вкъщи и да си продават меда на съседите или на седмичните фермерски пазари.... за професионалните пчелари Дони е написал там просто става дума за бизнес и за много пари и те влагат не малко в обучението си....

Курсове трябва да има да са разделени - хоби - професионално и най-вече да се водят от местните пчеларски дружества (поне хоби курсовете) за професионалиста това преди всичко е инвестиция в бъдещите му печалби но всичко това не е чак такъв проблем основния е лекторите и сегашната система и манталитет....
Да търсиш курс не за да научиш нещо а за да получиш сертификат защото си програма или ще кандидастваш... а след това да виждаш търтей и да викаш... ау колко много майки пият вода .... щеше да е много комично ако не е трагично, а човека си има сертификат за професионален пчелар.... и то не за друго а защото всяка година се даваха едни пари по програмата за обучение и се организирваха едни курсове без значение на какво ниво си а дали имаш зелена карта и си регистриран ЗП за да можем да ги очетем и да лапнем парите...

Дамян Дамянов
16.01.2015, 17:02
Да, системата трябва да работи така. Плащаш си данъците и парите ти отиват за нуждите на обществото.
Но примерно се случва това(измислени числа):
Плащаш на държавата едни 100 лева данъци.
30 лева заминават за ЕС и никога не се връщат
20 лева издръжка на администрация
20 лева неефективност на разходите(кражби и/или чисто безхаберие)
И накрая ти си платил 100 лева, а реално за обществено значими дейности са останали 30 лева. Тази цифра изобщо не е далеч от истината. По книга е между 30 и 40% в най-добрия случай.
Ето защо цялата държава върви към фалит и гражданите смятат, че данъците са кражба от масата им(хляба им).
Нито армията-армия, нито полицията-полиция, нито образованието-образование, нито здравеопазването-здравеопазване!

В България трябва да се премахне данъчното облагане върху дребното пчеларство и това е напълно постижимо, но трябват хора с акъл и упоритост. Факт е колко са малко тези хора и още по-малко желаят да се занимават.
За к'ъв **й ще ми облагаш бай Иван с 10 кошера. Какво ще му вземеш...150-200 лева?!?! Та...тези пари няма да покрият разходите на държавата по събирането на данъка!
Ето това е пълното безхаберие на държавата. Как може държавата да харчи повече пари отколкото взема като данък?!?! Ето това е неефективно и само пречи на малкия "бизнес" на бай Иван.
Дай боже на някой да му дойде акъла в главата, но най-вероятно ще трябва ние самите да набием акъл в главата на държавника.

Pavel_Bs
16.01.2015, 17:49
Да, системата трябва да работи така. Плащаш си данъците и парите ти отиват за нуждите на обществото.
Но примерно се случва това(измислени числа):
Плащаш на държавата едни 100 лева данъци.
30 лева заминават за ЕС и никога не се връщат
20 лева издръжка на администрация
20 лева неефективност на разходите(кражби и/или чисто безхаберие)
И накрая ти си платил 100 лева, а реално за обществено значими дейности са останали 30 лева. Тази цифра изобщо не е далеч от истината. По книга е между 30 и 40% в най-добрия случай.
Ето защо цялата държава върви към фалит и гражданите смятат, че данъците са кражба от масата им(хляба им).
Нито армията-армия, нито полицията-полиция, нито образованието-образование, нито здравеопазването-здравеопазване!

В България трябва да се премахне данъчното облагане върху дребното пчеларство и това е напълно постижимо, но трябват хора с акъл и упоритост. Факт е колко са малко тези хора и още по-малко желаят да се занимават.
За к'ъв **й ще ми облагаш бай Иван с 10 кошера. Какво ще му вземеш...150-200 лева?!?! Та...тези пари няма да покрият разходите на държавата по събирането на данъка!
Ето това е пълното безхаберие на държавата. Как може държавата да харчи повече пари отколкото взема като данък?!?! Ето това е неефективно и само пречи на малкия "бизнес" на бай Иван.
Дай боже на някой да му дойде акъла в главата, но най-вероятно ще трябва ние самите да набием акъл в главата на държавника.

Аааа,относно ПОЛЮЦИЯТА не съм съгласен.Я ги виж,колко вежливо посрещат нелегалните,ааа бежанците де.И Джим Кери опазиха чак.Вършат си работата,просто не са дребнави като нас - взели му кошерите,кокошките,пенсият а.Айде стига хленчене.Нашата ПОЛЮЦИЯ РАБОТИ НА ЕДРО.А па армията,чак преди седмица разбрах,че не трябва да пази границите ни.Сигур и те пазеха Джимито Кери,куче да не му пресече път като в Индия.

Pavel_Bs
16.01.2015, 18:07
Ще извинявате за спама,ма юнашко сърце....Курсовете са хубаво нещо и не би трябвало да са обвързани с програми заради точките.В крайна сметка,ако участието е заради жаждата за знания,тогава си струва да се организират подобни мероприятия.Ако давам пари ще искам да науча нещо ново.Тук обаче ще трябва да се степенуват курсовете,за да не се налага да се слушат стари грамофонни плочи от вече слушалите ги.За практиката няма какво да обсъждаме - всеки интелигентен пчелар би осъзнал операциите които вижда с очите си без да е чул коментара(в повечето случаи).Не говоря за висшите нива,а за средните.Колегата Дамянов е много прав за преподавателите.Мисля,че те ще са най-голямото предизвикателство.

Saras
16.01.2015, 19:14
Има само една дребна подробност.Там гражданското общество има механизми за контрол над държавната администрация.А при нас държавната администрация има правото на неограничен произвол върху гражданите.По кой закон държавния служител носи отговорност за причинени щети на гражданите с действието или бездействието си?Колко и какви привилегии има държавния служител? Демокрацията не означаваше ли край на привилегиите?Толкова за Държавата.За съжаление във вида си сега няма нищо общо с демокрацията.Както пишат класиците на "Комунизма": " Държавата е инструмент за потисничество от власт имащите над власт нямащите".Това е днешната истина.За съжаление...
Западното гражданско общество е значително по будно и отстояващо интересите си.Корупцията е по-голяма по парични мащаби, но има контрол над нея.Този контрол предимно се осъщяствява от големите корумпирани риби над малките такива.Да си корумпиран е привилегия, която не се дава лесно и на случайни хора в администрацията.Тоест не може както в България всеки на някаква дори незначителна длъжност да предлага услугите си.От тук и илюзията, че корупция не съществува.Демокрацията означава народовластие, но поради съвсем човешки причини тя придобива уродлива форма, в която служителите стават господари.Няма форма на управление, която да гарантира справедливост, защото проблема е общочовешки, а не на организационно ниво.Робството в България ще продължава докато народа не извоюва свободата си, но за кой ли път чака някой друг да го извади от калта.Запада търси евтини роби и пазари за стоките си, а не да споделя богатствата си с други.

scutellator
16.01.2015, 20:31
http://www.umt.edu/sell/programs/bee/about.php

http://us9.campaign-archive1.com/?u=0e17a1730bfd2156c6c695843&id=b70d13e119&e=f5f7a1b05f)

Ей ви пчеларски курс. Практическата част се извършва от акредитирани от университета ръководители по места.

динев
16.01.2015, 20:32
И bTV прекръсти държавния секретар на САЩ Джон Кери на Джим, повлияно вероятно от името на актьора Джим Кери. Водещата на обедните новини Кристина Баксанова без капка съмнение обяви пристигащия утре у нас високопоставен гост като "държавния секретар на САЩ Джим Кери", пише "Блиц".

Първи неволната грешка с името направи Бойко Борисов, който сбърка американския държавен секретар в предаването "Панорама" на БНТ през декември. Премиерът се похвали, че Джон Кери го е поздравил за новия кабинет с думите: "Вие виждате – огромна подкрепа от Европа, огромна. Завчера Джим Кери се обади да изрази също подкрепата си". Водещият обаче поправи премиера с уточняващ въпрос: "Джон Кери?" "Да, Джон Кери", поправи се министър-председателят, за разлика от Баксанова днес.

ch.atanasov
16.01.2015, 20:40
Колега ,ти да не работиш за господари на ефира?

Дамян Дамянов
16.01.2015, 21:28
http://www.umt.edu/sell/programs/bee/about.php

http://us9.campaign-archive1.com/?u=0e17a1730bfd2156c6c695843&id=b70d13e119&e=f5f7a1b05f)

Ей ви пчеларски курс. Практическата част се извършва от акредитирани от университета ръководители по места.

Дони, искаш ли да се посмееш?
Не ме питай защо го имам, че и аз не знам :laughing:

2968

Ето и списъка на МОН на фирмите с право да провеждат обучение -> ЛИНК (http://www.navet.government.bg/assets/cms/File/arch_cpo/sections/Legal-reg.htm)
Всички други са за съд!

П.С К'ъв съм лош. Дръпнах хранилката на измекярите.

borislav aleksandrov
16.01.2015, 21:55
мале мале :bigsmile: какви въпроси само за изпит - пак че са взели учебника от 1990 а не от 70 и 80 години :laughing:

в интерес на истината докато четях изпитните теми се сетих поне за неколцина колеги дето ще се поизмъчат с този въпросник...

bat_minka
05.10.2015, 16:40
http://www.jobs-pl.org/index.php/80-novini/428-intenziven-kurs-mlad-fermer-pchelar