PDA

Виж пълната версия : Отровени ли са пчелите



Соня
11.01.2015, 17:09
Първата година когато започнахме да гледаме пчели имахме 10 кошера. Всичко вървеше добре ,зазимихме здрави и силни семейства с достатъчно храна вътре в кошерите но въпреки това ги наглеждахме и допълнително поставяхме храна за всеки случай. докато веднъж не намерихме целия първи ред от кошери с измрели пчели храната беше изядена на половина . След още две седмици намерихме и втория ред кошери с умрелите пчели.Тогава зимата беше много студена но семействата бяха много силни имахме кошери зазимени и на 3 корпуса. Храната която бяхме поставили беше непокътната. Имахме съмнения че тук е намесена човешка ръка но и бяхме начинаещи възможно беше и ние да сме направили грешка. От тогава минаха 4 години. Днес когато отидохме да храним пчелите намерихме същото положение. Пчелите мъртви а по рамките много храна. За сега зимата не е лоша а ние пак нямаме пчели. Отчаяни сме но не се отказваме до година ще си купим нови отводки. Исках да попитам по опитните колеги имат ли някаква идея какво се е случило а също смятаме да дадеме за изследване умрелите пчели. Знае ли някой в каква лаборатория се прави това и къде. От Варна сме. Благодаря предварително на всеки които изкаже мнение или ми даде някакъв съвет !

borislav aleksandrov
11.01.2015, 17:15
Намерете Янко Янков от Варна (повечето пчелари в областта го знаят) той ще ви съдейства за всичко. Има доста хора от Варна тук във форума които сигурно могат да ви свържат с него или Вечяслав ... иначе така описано на мен нищо не ми говори причини много но трябва да се види или снимков материал по подробен...

Mateev
11.01.2015, 17:19
Би ли показала малко снимки на кошера, рамките и умрелите пчели, за да имат шанс специалистите във форума да видят дали има някакви визуални сиптоми. Иначе причините могат да са хиляди, но ей-така без нищо няма как някой да ти каже нещо полезно. Все пак във форума има пчелари, а не врачки.

Mateev
11.01.2015, 17:24
Намерете Янко Янков от Варна (повечето пчелари в областта го знаят) той ще ви съдейства за всичко. Има доста хора от Варна тук във форума които сигурно могат да ви свържат с него или Вечяслав ... иначе така описано на мен нищо не ми говори причини много но трябва да се види или снимков материал по подробен...

Точно Янко Янков е човека, който миналата и по-миналата година загуби почти 200 семейства (останали са само 6 живи). Причината при него е била нозематозата и той е човека, който би могъл с един единствен поглед да ти каже дали и при тебе е нещо подобно. Иначе без изследвания няма как да се разминеш, защото тази по-лошата нозематоза (Nosema Ceranae) няма никакви външни визуални сиптоми. Просто семействата отслабват и мрат като мухи.

Иначе ти прави ли през есента профилактично третиране против вароатоза и нозематоза?

Соня
11.01.2015, 17:24
сега нямам снимки но утре може би да

scutellator
11.01.2015, 17:47
Точно Янко Янков е човека, който миналата и по-миналата година загуби почти 200 семейства (останали са само 6 живи). Причината при него е била нозематозата и той е човека, който би могъл с един единствен поглед да ти каже дали и при тебе е нещо подобно. Иначе без изследвания няма как да се разминеш, защото тази по-лошата нозематоза (Nosema Ceranae) няма никакви външни визуални сиптоми. Просто семействата отслабват и мрат като мухи.

Иначе ти прави ли през есента профилактично третиране против вароатоза и нозематоза?

Според изследванията в последните няколко години, учените вече са на мнение че Нозема е симптом на влошено здравословно състояние, а не негова причина.

m_pchelari
11.01.2015, 18:16
Ако пчелите са измрели в кошера и са леко влажни - нозематоза, ако кошерите са празни - акар. Просто обобщено.

zampo
11.01.2015, 18:40
докато веднъж не намерихме целия първи ред от кошери с измрели пчели храната беше изядена на половина . След още две седмици намерихме и втория ред кошери с умрелите пчели.

Според мен някой ви ги е отровил , то при болест или глад пчелите нe измират на редове. Сложете някаква камера , по възможност скрита и да не се разчува за нея и ще ви се изясни картинката.

icofly
11.01.2015, 19:05
И според мен пчелите ви са отровени,изяснете си какви са ви отношенията с комшиите!Писах някаде ,че правих отводки на мой приятел,комшиите се оплаквали ,че много ги жулели като копат и в крайна сметка, резултат като вашият!Не стига това ами в корените на новозасадени овошките по 2кг сол,щот нямало 3м.от оградата!И такива хора има:Я не сакам на мене да ми е добре,сакам на комшита да му е зле!

m_pchelari
11.01.2015, 19:46
Според мен някой ви ги е отровил , то при болест или глад пчелите нe измират на редове. Сложете някаква камера , по възможност скрита и да не се разчува за нея и ще ви се изясни картинката.

Явно си късметлия, който не е виждал нозема ц на живо. Точно при нея измират хоризонтално на редове особено ако са близо кошерите (най-вероятно от налитането в съседни кошери). Резултата много наподобява отравяне от човек, купчина пчели на дъното, леко влажни като препарирани, но за съжаление мъртви.
Всъщност което и да е от двете, нозема или умишлено отравяне кофти работа.

evgeni.filimonov
11.01.2015, 21:57
Ако пчеличките са свити и с извадени хоботчета - отровени са. Една година февруари месец слагах питки на три кошера. На следващата седмица, най-силния кошер беше загинал - този който беше най-близо до оградата. Тогава не предположих чужда намеса и прибрах рамките с мед. Пролетта реших да ги дам на другите кошери и 5 минути след това - пчелите започнаха да измират.... Явно някой беше пръснал някаква отрова през входа.
Има и втори вариянт, вкиснал прашец, но пък на редове......

icofly
11.01.2015, 23:05
Ако пчеличките са свити и с извадени хоботчета - отровени са. Една година февруари месец слагах питки на три кошера. На следващата седмица, най-силния кошер беше загинал - този който беше най-близо до оградата. Тогава не предположих чужда намеса и прибрах рамките с мед. Пролетта реших да ги дам на другите кошери и 5 минути след това - пчелите започнаха да измират.... Явно някой беше пръснал някаква отрова през входа.
Има и втори вариянт, вкиснал прашец, но пък на редове......

Няма как прашеца да вкисне,ако не е запечатан той плесенясва.
Друг е момента,че ако е пръскан с пестициди,с голям карантинен срок и е запечатан/медът ги консервира и те не се разгражда,като във въздуха/,семейството отслабва,но се проявява по късно защото започва отравяне на пилото.

delisimo
11.01.2015, 23:15
Като е нозема нека да е нозема. Установяваш я, че е нозема взимаш мерки и продължаваш напред. Къде е ветеринарния контрол както писа scutellator в една друга тема? Като няма ветеринарни лекари нека пчеларите да се сдружаваме и обединяваме и сами да си изследваме пчелите за болести.Ето две снимки от мои кошер под микроскоп за 29212922 който смятам , че няма нозема.

scutellator
11.01.2015, 23:18
На следващата седмица, най-силния кошер беше загинал - този който беше най-близо до оградата. Тогава не предположих чужда намеса и прибрах рамките с мед. Пролетта реших да ги дам на другите кошери и 5 минути след това - пчелите започнаха да измират....

Какъв малшанс. Тъкмо да си помислиш че е болест и да раздадеш инвентара на другите семейства, пък то да се окаже напръскано с отрова.....

zampo
12.01.2015, 10:30
Явно си късметлия, който не е виждал нозема ц на живо.

Вярно е , не съм виждал а и нямам никакво желание да видя , особенно пък при мен , пу , пу ,пу ....

ch.atanasov
12.01.2015, 10:50
Ако пчелите са умрели в кошера ,залагам на отравяне.При мен жертвите , в последните години са все -празен кошер.Почам да вярвам ,че проблема се появи след купуване на майки от определен майкопроизводител.При умиране от глад ,нещата са ясни от пръв поглед.

scutellator
12.01.2015, 12:18
Ако пчелите са умрели в кошера ,залагам на отравяне.

За какво отравяне става въпрос?
Умишлено от човек?; От земеделски пръскания (посред зима???)?; От пчеларски акарициди?; От бактерийни токсини?
Или пък е просто форма на вирусен паралич....

Снимките са на Ранди Оливър, а изследванията не са открили наличие на пестициди.

ch.atanasov
12.01.2015, 12:23
Да не уточних.Имах предвид отравяне от злонамерен човек ,с някаква отрова ,тип мухозол.

i5roff
12.01.2015, 20:16
Привет Соня , с какво ги хранихте пчелите и кога? Сега като са умрели разрови ли рамките да видиш дали няма пило в купчините.

evgeni.filimonov
12.01.2015, 22:00
Какъв малшанс. Тъкмо да си помислиш че е болест и да раздадеш инвентара на другите семейства, пък то да се окаже напръскано с отрова.....

Разбирам тънкия ти намек или подигравка може би, но всичките си колонии, както ги нарича твой познат, гледам по един и същи начин, с една и съща храна ги храня, с едни и същи лекарства ги третирам и с един и същи инвентар работя. Как тогава само едно семейство е с паралич, а другите не и как така всички умрели пчели са с извадени хоботчета и със свити коремчета ?
Може би не се уточних по-горе, не съм си мислел за болест, а за изтекла питка върху кълбото.
Не успорвам знанията ти, но някой път причините са по-елементарни.

scutellator
12.01.2015, 23:14
Закачката е съвсем преднамерена. Когато се споменават подобни противоречиви пчеларски практики е добре да се слага надписа "моля не правете това в къщи". Точно това имах и аз впредвид. Има много начинаещи пчелари, които си формират представата за правилни и грешни пчеларски практики, именно тук от форума. Не че и аз не съм ги правил тези неща, но в повечето случаи това е било търсен ефект, и винаги съм уточнявал, че това не е хубаво да се прави.



...но всичките си колонии, както ги нарича твой познат, гледам по един и същи начин, с една и съща храна ги храня, с едни и същи лекарства ги третирам и с един и същи инвентар работя. Как тогава само едно семейство е с паралич, а другите не ....?

Все пак си имаш работа със живи същества, и би трябвало да ти е ясно как. Сигурен съм и че в едно говедовъдно спопанство, всяко едно от животните се отглежда при горе-долу едни и същи условия, получава горе-долу една и съща храна и едни и същи грижи. И почти съм сигурен, че въпреки еднаквите грижи, част от животните се разболяват и/или умират.

evgeni.filimonov
13.01.2015, 10:58
Така е, но когато има болест, когато има грешка на пчеларя или говедовъда, тогава поголовно измират и силните и слабите. Обикновено слабите боледуват. Силните не умират така лесно, все изниква някаква друга причина - външна намеса. В случая загина най-силното семейство, което покриваше февруари месец 6 рамки и имаше 3 рамки с пило.

scutellator
13.01.2015, 14:22
Епизоотичните заболявания са друга манджа. Когато започне масов мор, каквото и да се направи е вече закъсняло действие. Мислех че коментираме как да го предотвратим, защото всеки пожар води началото си от някое малко пламъче.


Така е, но когато има болест....

Болестотворни патогени има навсякъде и във всеки кошер.


Може би си пропуснал да го забележиш, но навсякъде се твърди че CCD-то поразява предимно най-силните семейства, а оцеляват слабите и непродуктивните през сезона . В пчеларството смисълът който стои между понятията "силните и слабите" е малко по-различен, отколкото този в животновъдството. Тук критерия "сила на семейството" се определя спрямо броя индивиди в него, а не от моментното физическо и здравословно състояние на изграждащите го единици. Силата (броя на индивидите в) семейството не е гаранция за добро здравословно състояние и силна имунна система (нито на ниво суперорганизъм, нито и на ниво отделен индивид), в по-малка степен това важи и в останалия животински свят. Напротив, повечето изследвания доказват, че най-високите нива на нозематоза обикновенно се откриват сред най-силните (многочислени) семейства.

tarty
13.01.2015, 22:10
За тез пишат ,че поне от пет години са там,но май нищо не ги мори :-) :-) :-)
29602961

jdrumev
02.05.2018, 23:43
Мислих да не показвам тоя клип,но след няколко питиета съвеста ме погложди.
Клипа е сниман днес в София.Искам да покажа с тоя клип какви мъки има една отровена пчела и когато пръскаме посеви, овошки,кърлежи,бълхи и др. не регламентирано какво страдание изтърпява преди да умре животното което ни дава живот на назе.Забележете какво прави на хоботчето.
https://youtu.be/qb2Dc47UxuE