PDA

Виж пълната версия : РАЗВИТИЕ НА ПЧЕЛИ



angel_panev_84
06.01.2015, 17:09
Колеги млад сам в бранша и искам да попитам каде се развиват по добре пчелите ЛК или ДБ като се има предвит, че пашата е силна?

ivchobmw
06.01.2015, 18:25
Според мен започни с ДБ.а после мини на ЛР(а не ЛК)

Bobi-M9598
06.01.2015, 18:51
Здравейте,

Ангеле, според регистрацията ти вече имаш 3год. опит в отглеждането на пчели. Работиш и с двете системи кошери. До сега би трябвало да си разбрал в твоят район: КОЯ Е ПЕЧЕЛИВШАТА СИСТЕМА. Би трябвало да знаеш и каква е разликата м/у двете системи. ДБ се развива хоризонтално, а ЛР вертикално. Всеки бъдещ пчелар има проблем с избора на система кошери с която да работи. Ти се направил нещо, което аз не съм. Започнал си с две с-ми, които имат разлика. Аз съм с ДБ. Всяка една с-ма е печеливша, когато си и хванал цаката. При ДБ има по малко тежести, докато при ЛР трябва да си здрав в кръста (при рутирането на корпусите). Когато правиш всичко навреме, и както "пише по книгите" всичко ще е ОК. Така ще можеш ти да ни кажеш коя с-ма е по- подходяща за твоят регион.

Поздрави, и успехи в експериментите.
Г. Георгиев

solaris60
06.01.2015, 19:15
Здравейте,

Ангеле, според регистрацията ти вече имаш 3год. опит в отглеждането на пчели. Работиш и с двете системи кошери. До сега би трябвало да си разбрал в твоят район: КОЯ Е ПЕЧЕЛИВШАТА СИСТЕМА. Би трябвало да знаеш и каква е разликата м/у двете системи. ДБ се развива хоризонтално, а ЛР вертикално. Всеки бъдещ пчелар има проблем с избора на система кошери с която да работи. Ти се направил нещо, което аз не съм. Започнал си с две с-ми, които имат разлика. Аз съм с ДБ. Всяка една с-ма е печеливша, когато си и хванал цаката. При ДБ има по малко тежести, докато при ЛР трябва да си здрав в кръста (при рутирането на корпусите). Когато правиш всичко навреме, и както "пише по книгите" всичко ще е ОК. Така ще можеш ти да ни кажеш коя с-ма е по- подходяща за твоят регион.

Поздрави, и успехи в експериментите.
Г. Георгиев
Bobi, тук нещо не съответства приятелю. Я пак погледни.

Bobi-M9598
06.01.2015, 20:58
Здравей Слънце,

Гледам, гледам и не мога да разбера какво имаш предвид. Въпроса на Ангел е: Къде се развиват по-добре пчелите? За мен има предвид "пролетно". Може би искаш да кажеш, че при слагането на маг. ДБ се развива вертикално, да така е, но аз имах предвид пролетно, когато сем. се разширява, при зазимяването е стеснено на 7-8-9 рамки. При ЛР сем. за мен се развива вертикално като се рутират корпусите, зазимяват се на два корпуса като кълбото е хубаво да се е захванало за една малка част на горният корпус, който е пълен с мед. Това гарантира безопасно зимуване. На пролет, корпусите си разменят местата. По този начин пчелите започват да пренасят меда от долният в горният. Това ги възбужда и майката започва да снася. Корпусите се завъртат няколко пъти.

От мен само толкова. Поправяйте ме ВИЕ. Опитах се да помогна, ама явно нещо бъркам.

Поздрави, Г. Георгиев

Niki1313
06.01.2015, 21:15
Вероятно колегата има предвид това


Дейност на angel_panev_84 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5229&tab=activitystream#activitystream)


Система кошери:Дадан-Блат, Лангстрот-Рут
Пчеларски стаж в години:
3