PDA

Виж пълната версия : Кълвачи



Niki1313
04.01.2015, 17:03
Всяка зима, малко или много в нашия район имаме проблем с пробити кошери от кълвач/и, но и до сега не сме намерили ефективно решение. Скоро попаднах на следния сайт и очаквам доставка следващата седмица на няколко продукта.

Надявам се с линка http://www.otrovi.com/konrol-nad-ptitsi/index.php, който предоставям да съм бил полезен на колеги със същите проблеми.

Ако някой има добро, практично предложение, може да сподели.

solaris60
04.01.2015, 18:10
Всяка зима, малко или много в нашия район имаме проблем с пробити кошери от кълвач/и, но и до сега не сме намерили ефективно решение. Скоро попаднах на следния сайт и очаквам доставка следващата седмица на няколко продукта.

Надявам се с линка http://www.otrovi.com/konrol-nad-ptitsi/index.php, който предоставям да съм бил полезен на колеги със същите проблеми.

Ако някой има добро, практично предложение, може да сподели.
Дано тези продукти не са като уреда ми за прогонване на къртици. :bigsmile: Къртиците ходят да го търсят и като гледам колко купчинки има около него, и си мисля, че си правят дискотека слушайки звуците, които издава.

радо
04.01.2015, 18:11
Погледни снимките на колегата Георги Куров мисля ,че мрежата с която са "облечени" неговите полистиролни кошери е именно за предпазване от кълвачи разбира се само той може да каже дали е така, и какъв е ефекта.Снимките са в тема "Какво е положението" Североизточен.

Niki1313
04.01.2015, 19:46
Варианта с мрежата е много удачен, но е за малко кошери.

Дори и тук не се вижда удачен вариант
https://www.google.bg/search?q=woodpecker+protection+beehives&biw=1280&bih=641&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=qXupVMqqM8m5aeqtgZAL&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgdii=_

радо
04.01.2015, 19:56
Варианта с мрежата е много удачен, но е за малко кошери.
Какво имаш предвид на снимката се вижда ,че са много ,а мрежата е така наречената "гаца", която се използва за торбички за плодове,картофи по пазарите .Прави се като чул и само се нахлузва на кошера използва се многократно като пари квадрата е 0.80 лв .Друга идея за какво я ползвам аз я слагам над асмите заради слана,градушка и силното слънце.

Георги Куров
04.01.2015, 20:34
Да колеги мрежата е за предпазване от кълвачи. Много добро решение е, и забравяш за този проблем. Мрежата струва 0.40 лв. за 1м2, не е гаца за плодове. Има я в различни ширини 1.5м , 2 м ,3 м или 4 м, на мен ми върши работа парче 2 на 1 метър и го трапосвам с влакно и се получава чувал. Струва ми 0.80 лв. за кошер плюс 5 минути за шиенето с голяма дървена или метална игла дълга около 20 сантиметра. Мрежата се продава в складовете главно за предпазване на лозята от скворци.

Mateev
04.01.2015, 23:47
Аз тази есен имах проблеми с кълвачи на един от пчелините ми. Мога да споделя какво пробвах и какво - не:

1. Направа на плашила - никаква полза. Кълчвачите кацат по тях.
2. Слагане на CD-та - провесих поне 50 бройки по околните дръвчета и по ръцете на плашилата. Полза - никаква.
3. Слагане на изкуствени гарвани - купих 2 броя и ги сложих на 2 от кошерите. Още на другия ден беше накълван кошер с гарван върху него.
http://www.otrovi.com/mehanichni-kapani/plashilo-za-galabi-garvan.html
4. Убиване на кълвач с въздушна пушка - това подействува само частично. Десетина дена нямаше накълвани кошери, после изглежда се появи друг кълвач и всичко започна отново.

Одисеята продължава вече 2-3 месеца. Единия ми пчелин е с поне 10-15 нарешетени кошери, някои от които по 3-4 пъти. Ремонта е лесен - алуминиева лепенка отвън и готово. Напролет ще сложа лепенка и отвътре, а отвора ще запълня с пяна.

Иначе гората до пчелина е пълна с кълвачи. Сутрин се чува как чукат по дърветата десетки птици - цяла канонада. От пчелина нападат само най-крайните 10 кошера, които са близо до гората и над които има надвесени дървета. Мисля си, че ако ги отдалеча от гората, и нападенията ще спрат. Към днешна дата има някакво примирие - за последния един месец са пробили само две дупки. Иначе по-рано преди да убия един от кълвачите дупките бяха по 5-10 на ден. Самото уцелване на кълвача е много трудно - трябва да се отиде там на пчелина по тъмно и да се дебне рано сутринта от прозореца на кола, паркирана на разстояние поне 30-40 метра, защото птичките са много плашливи. Въздушната пушка трябва да е много мощна и да е с оптически мерник. Предварително трябва да е простреляна с мишена за да има шанс да се направи точен изстрел на такова голямо разстояние. Трябва да се внимава и какъв е кълвача - има защитени видове и по тях не трябва да се стреля. Моят кълвач беше от вид, който не е защитен (има го в изобилие под път и над път).

Забравих да кажа и най-важното - убитият кълвач се слага да виси на един клон в непосредствена близост до надупчените кошери. Това го прочетох в руски сайт и може би точно това силно намали нападенията на кошерите ми, но не ги премахна напълно.

Гогол
05.01.2015, 18:26
Какво му е лошото на гадинката? Не стига ,че ви унищожава дървоядите,пробива ветилационни отвори да няма влага в кошера,които сте забравили да направите,маркира ви тези които все още имат множество /колонии/ дървояди,:laughing::laughing::laughing: защото ако си свърши работата докрай,пчеличките ще останат по кюспети посред зима ,а кошера–,,на трески и конци".bow;

Ivan_vd
05.01.2015, 18:52
Аз тази есен имах проблеми с кълвачи на един от пчелините ми. Мога да споделя какво пробвах и какво - не:

1. Направа на плашила - никаква полза. Кълчвачите кацат по тях.
2. Слагане на CD-та - провесих поне 50 бройки по околните дръвчета и по ръцете на плашилата. Полза - никаква.
3. Слагане на изкуствени гарвани - купих 2 броя и ги сложих на 2 от кошерите. Още на другия ден беше накълван кошер с гарван върху него.
http://www.otrovi.com/mehanichni-kapani/plashilo-za-galabi-garvan.html
4. Убиване на кълвач с въздушна пушка - това подействува само частично. Десетина дена нямаше накълвани кошери, после изглежда се появи друг кълвач и всичко започна отново.

Одисеята продължава вече 2-3 месеца. Единия ми пчелин е с поне 10-15 нарешетени кошери, някои от които по 3-4 пъти. Ремонта е лесен - алуминиева лепенка отвън и готово. Напролет ще сложа лепенка и отвътре, а отвора ще запълня с пяна.

Инарайните 10 кошера, които са близо до гората и над които има надвесени дървета. Мисля си, че ако ги отдалеча от гората, и нападенията ще спрат. Към днешна дата има някакво примирие - за последния един месец са пробили само две дупки. Иначе по-рано преди да убия един от кълвачите дупките бяха по 5-10 на ден. Самото уцелване на кълвача е много трудно - трябва да се отиде там на пчелина по тъмно и да се дебне рано сутринта от прозореца на кола, паркирана на разстояние поне 30-40 метра, защото птичките са много плашливи. Въздушната пушка трябва да е много мощна и да е с оптически мерник. Предварително трябва да е простреляна с мишена за да има шанс да се направи точен изстрел на такова голямо разстояние. Трябва да се внимава и какъв е кълвача - има защитени видове и по тях не трябва да се стреля. Моят кълвач беше от вид, който не е защитен (има го в изобилие под път и над път).че гората до пчелина е пълна с кълвачи. Сутрин се чува как чукат по дърветата десетки птици - цяла канонада. От пчелина нападат само най-к

Забравих да кажа и най-важното - убитият кълвач се слага да виси на един клон в непосредствена близост до надупчените кошери. Това го прочетох в руски сайт и може би точно това силно намали нападенията на кошерите ми, но не ги премахна напълно.Матеев явно не си от село,по нашият край от както се помня пред всеки курник виси по една убита сврака.И така хората си решават проблемите уж свраките се плашат и не влизат вътре да кълват яицата и не нападат малките пиленца.Затова убии още 10 кълвача накачи ги и готово,аз така ще направя тая пролет с пчелоядите колкото мога с пушката и ще ги навържа да висят че при мен е ужас има много.

redbull
05.01.2015, 20:09
И по една мечка да окачим да виси някъде на въженце а?

Ivan_vd
05.01.2015, 20:10
И по една мечка да окачим да виси някъде на въженце а?Нищо против иди я хвани и съм готов.

Искрен Мутафов
05.01.2015, 21:13
И по една мечка да окачим да виси някъде на въженце а?

Тоя момент беше "изтърван", когато Бриджит Бардо, изкупи панаирджийските мечки от мангалите, и ги вкара в резервати...

Niki1313
05.01.2015, 21:26
Намерих още малко инфо, но не е изпробвано.
1. През лятото, парче свинска кожа се опъва на някое дърво в близост до пчелина на около 50/100 метра
2. От ловно рибарски магазин се закопават бели червей (50 ст.) и се постават в хранилка за птици в близост до пчелина на 50/100 метра. Така кълвачите не закачат кошерите

Очаквам тази седмица това

http://www.otrovi.com/bezotrovni-kapani/plashilo-za-ptitsi-hishtno-oko.html

и това

http://www.otrovi.com/bezotrovni-kapani/repelent-za-otblaskvane-na-ptitsi-bird-free.html

При какъвто и да е резултат ще споделя мнение.

Георги Куров
05.01.2015, 21:45
Матеев колкото по-рано сложиш мрежи толкова по-добре, няма друго кардинално решение против кълвача. Може да си слагаш кошерите и в самата гора, няма да ги пипнат. Като кацне на мрежата кълвача се люлее на нея и няма стабилност да нанесе силен удар с човката. Виж в сайта на финландците, те продават мрежи за полистиролните кошери именно за защита от кълвачи. Преди да сложа мрежи ми пробиха няколко дупки, запълвам ги със стеропор и дърводелско лепило на водна основа. Правя смес от лепилото с трина от банцинга, това като изсъхне става като бетон твърдо. С тази смес обмазвам дупката от вътрешната страна, защото пчелите прояждат стеропора когато не е с висока плътност.

Георги Куров
05.01.2015, 21:52
Към пост № 9 на Иван. И аз закачих убит пчелояд на висок пилон над пчелина и стоя точно един ден. Сокол го прибра за закуска. И се отказах да се занимавам с плашила.

volen777
05.01.2015, 22:07
Аз си бях дръпнал от нета звуци на сокол и още нещо и щях да го пускам на една уредба на пчелина да прогонвам пчелоядите, но така и не ми остана време да го пробвам. Просто като идея.

Ivan_vd
05.01.2015, 22:09
Намерих още малко инфо, но не е изпробвано.
1. През лятото, парче свинска кожа се опъва на някое дърво в близост до пчелина на около 50/100 метра
2. От ловно рибарски магазин се закопават бели червей (50 ст.) и се постават в хранилка за птици в близост до пчелина на 50/100 метра. Така кълвачите не закачат кошерите

Очаквам тази седмица това

http://www.otrovi.com/bezotrovni-kapani/plashilo-za-ptitsi-hishtno-oko.html

и това

http://www.otrovi.com/bezotrovni-kapani/repelent-za-otblaskvane-na-ptitsi-bird-free.html

При какъвто и да е резултат ще споделя мнение.Колега отдавна не съм купувал бели червей но за 50ст колко червей ще купиш 3лъжички и на колко
кълвача ще им стигнат а и само те ли ще ги изядът.Или ще им сложиш табелка с надпис,,САМО ЗА КЪЛВАЧА КОЙТО МИ КЪЛВЕ КОШЕРИТЕ,,.Недей да ровиш по нета и да купуваш тия буклуци да си даваш парите а си купи една въздушна пушка за 35лв или ако искаш и за 1000 още по добре и на кошерите скриваш се и чакаш.Като го убиеш вразвай на един кол по висок и готово и дано помогне.

Ivan_vd
05.01.2015, 22:31
Към пост № 9 на Иван. И аз закачих убит пчелояд на висок пилон над пчелина и стоя точно един ден. Сокол го прибра за закуска. И се отказах да се занимавам с плашила.Другия начин е както го пишат в книгите виждаш къде са им гнездата качваш се и запушваш дупките с някакви парцали.Пишат че трябва да бъдат напоени със сероводород но откъде да го намерим?.Ако някой знае друг такъв отровен препарат да сподели,при мен пчелоядите гнездят на около 500м от пчелина на един висок склон до реката.Мога с една стълба да им обиколя дупките доколкото мога,ще ги запуша и после те ще ги избутат парцалите или ще си пробият други дупки около тях.

Ivan_vd
05.01.2015, 22:44
Репелента против птици Bird free може да бъде използван на всякъде където има проблем с птици при поголями повръхности пластмасовите контейнери трябва да бъдат разположени на не повече от 20см. един от друг това ще ви осигури максимален ефект при борбата с птиците.
Цената на продукта е за един брой контейнер.Колега колко ти е голям пчелина да предполжа че е 100кв.и колко такива репеленти ще сложиш като изискват да е на 20см .Просто нямам думи това е такава глупост преставям си те как ходиш из пчелина си и подскаш за да не настъпиш някое паничка от тоя буклук.

Niki1313
05.01.2015, 23:26
Колега отдавна не съм купувал бели червей но за 50ст колко червей ще купиш ...

http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=231020&f=60

Todor.77
05.01.2015, 23:32
И по един мангал трябва.Със сигурност ще има ефект.

Niki1313
05.01.2015, 23:48
Репелента против птици Bird free може да бъде използван на всякъде където има проблем с птици при поголями повръхности пластмасовите контейнери трябва да бъдат разположени на не повече от 20см. един от друг това ще ви осигури максимален ефект при борбата с птиците.
Цената на продукта е за един брой контейнер.Колега колко ти е голям пчелина да предполжа че е 100кв.и колко такива репеленти ще сложиш като изискват да е на 20см .Просто нямам думи това е такава глупост преставям си те как ходиш из пчелина си и подскаш за да не настъпиш някое паничка от тоя буклук.

Слушането е изкуство. За да може човек да слуша истински, трябва да се откаже от своите предубеждения, от предварително изработените представи, от всекидневната дейност. Когато човека е в състояние, при което може да възприема онова, което му се казва, тогава му е лесно да разбира. Той слуша, когато е съсредоточил вниманието си. За съжаление повечето от нас се заобикалят със стена, когато слушат - стена от предубеждения, било то религиозни или духовни, психологически или научни, от дневните си тревоги, желания и страхове. И това е стената, която ни заобикаля, когато слушаме. Така всъщност чуваме нашите собствени шумове или звуци, а не онова, което ни казват. Извънредно трудно е да оставим настрана нашите навици, предубеждения, склонности и нашата съпротива, така че да стигнем отвъд думите, да слушаме така, че веднага да разберем онова, което ни казват. Това едно затруднение, което трудно се преодолява.sweating;

Ivan_vd
06.01.2015, 00:05
Слушането е изкуство. За да може човек да слуша истински, трябва да се откаже от своите предубеждения, от предварително изработените представи, от всекидневната дейност. Когато човека е в състояние, при което може да възприема онова, което му се казва, тогава му е лесно да разбира. Той слуша, когато е съсредоточил вниманието си. За съжаление повечето от нас се заобикалят със стена, когато слушат - стена от предубеждения, било то религиозни или духовни, психологически или научни, от дневните си тревоги, желания и страхове. И това е стената, която ни заобикаля, когато слушаме. Така всъщност чуваме нашите собствени шумове или звуци, а не онова, което ни казват. Извънредно трудно е да оставим настрана нашите навици, предубеждения, склонности и нашата съпротива, така че да стигнем отвъд думите, да слушаме така, че веднага да разберем онова, което ни казват. Това едно затруднение, което трудно се преодолява.sweating;Нещо не разбрах в кое трябва да се заслушам но нищо,ще усиля и може да го чуя.

Гогол
06.01.2015, 00:10
Ей,ма много смехории с тия кълвачи!!! Та те са пиленца които трябва да обичаме като пчеличките.Голямо писане е паднало докато си пиех ракийцата и винцето в този мразовит януарски ден/вечер/.То свински,мечешки кожи,то гарвани и свраки застреляни да се развяват като байряци,то бели червеи в хранилки,то музика от звуци на умиращия лебед/кълвач/ и какво ли не.Инфото което се предлага не гледах,няма време,но сигурно и то ще е същото като предложените варианти.И срещу какво/КОГО/–срещу едно шарено,красиво,дългоклюнес то пиленце,защото то си върши санитарната работа в природата–да унищожава вредителите по дърветата т.е. дървоядните червеи/гадове/Не ги познавам кои са защитени или не,за мен те са полезни.Имам ги 2 с–ва,а може да са и повече.Не знам.Но досега не са посегнали на моите Даданчета–32 години.Виждал съм ги да обират подмора заедно с таралежите./Тази пролет–2014г. имах майка с 5 таралежчета в двора,големи сладури,като ги взема в дланта си и веднага търсят да цукат тарикатите.Така че,ако имате проблем постъпете като колегата Куров,хвърлете по 1 мрежа,а не да трепете поголовно.Борба за оцеляване посред зима.Глада е по силен от ТОКА.–циганска/ромска/ поговорка. Колега ivan–vd ,толкова ли сте западнали в този край,че и мечешка кожа да нямаш,та чакаш някой друг да ти хване мечка.Прескочи в Сръбско,от там през Дунава–в Румънско,обратно във Видинско–и виж че си срещнал някоя баба Мецанка,гръмваш я и хоп на пчелина,да плаши красавците.:laughing:

Mateev
10.01.2015, 13:51
Ето да ви покажа и някоя друга снимка как кълвач дупчи нуклеусите от фибран. Явно ги предпочита, понеже са по-меки от полистиреновите кошери. Тези снимки са от втори мой пчелин, който го напада кълвач. На практика не може да нанесе никакви щети на пчелното семейство, което е свито на кълбо и е далеко от стените на кошера. Допълнителното проветряване също не е проблем. Единственият проблем е повреждането на инвентара, но ремонта е сравнително лесен.

2886

2887

2888

2889

icofly
10.01.2015, 15:32
Матеев,с какво изрязваш и лепиш фибрана,с макетно ножче трудно се получава сряза под 90%?

vesboy
10.01.2015, 16:36
http://www.bird-x.com/woodpecker-pro-products-73.php?page_id=104

http://www.ebay.co.uk/itm/Bird-X-Peller-Woodpecker-Sonic-Bird-Repeller-/351255925350?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c87c1266

скъпо устройство,но ако действа си оправдава разхода.

Искрен Мутафов
10.01.2015, 17:19
...с какво изрязваш и лепиш фибрана,с макетно ножче трудно се получава сряза под 90%?

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&highlight=Нуклеуси+фибран

Mateev
10.01.2015, 17:22
http://www.bird-x.com/woodpecker-pro-products-73.php?page_id=104

http://www.ebay.co.uk/itm/Bird-X-Peller-Woodpecker-Sonic-Bird-Repeller-/351255925350?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c87c1266

скъпо устройство,но ако действа си оправдава разхода.

Ползвах подобно устройство още преди 7-8 години, за да си пазя черешите в овощната градина от косовете. Ефекта наистина е поразяващ - де що имаше птица наоколо и бягаше надалеко. Котките и другите дребни животинки - също се стряскаха и се криеха. Кучетата на цялото село побесняваха и лаеха по 5 минути след всеки един писък. Проблемът е, че писъците се чуваха на поне един километър и хората в селото ме намразиха. На мене и на семейството ми също ми омръзна, защото ние бяхме наблизо (200 метра) и буквално всеки път писъка ни изненадваше и стряскаше. Та устройството поработи 3-4 дена и след това го захвърлихме в мазата и никога повече не го потърсихме. Дори в момента не знам дали ще го намеря, ако отида да го търся.

Mateev
10.01.2015, 17:22
http://www.bird-x.com/woodpecker-pro-products-73.php?page_id=104

http://www.ebay.co.uk/itm/Bird-X-Peller-Woodpecker-Sonic-Bird-Repeller-/351255925350?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c87c1266

скъпо устройство,но ако действа си оправдава разхода.

Ползвах подобно устройство още преди 7-8 години, за да си пазя черешите в овощната градина от косовете. Ефекта наистина е поразяващ - де що имаше птица наоколо и бягаше надалеко. Котките и другите дребни животинки - също се стряскаха и се криеха. Кучетата на цялото село побесняваха и лаеха по 5 минути след всеки един писък. Проблемът е, че писъците се чуваха на поне един километър и хората в селото ме намразиха. На мене и на семейството ми също ми омръзна, защото ние бяхме наблизо (200 метра) и буквално всеки път писъка ни изненадваше и стряскаше. Та устройството поработи 3-4 дена и след това го захвърлихме в мазата и никога повече не го потърсихме. Дори в момента не знам дали ще го намеря, ако отида да го търся.

Mateev
11.01.2015, 15:17
Ето го красавеца, който ми създава проблеми. От 2-3 дена го дебнем, но изглежда се уплаши и вече не се появява наоколо.

2908

А ето и други птичета, които използват готовонаправените дупки и започват да се крият на топло в нуклеусите.

2909

2910

Mateev
11.01.2015, 15:31
А ето и още две снимки с информация за това какво търсят кълвачите и другите птици. Явно освен пчелите те се интересуват и от восъка. Както се вижда на снимките, птичките са изяли обширни области от восъка. От първата рамка са изяли почти половината и са останали само теловете на обтелването. Втората рамка са я започнали, а зад нея се вижда преградната дъска, от другата страна на която е пчелното семейство. Това пчелно семейство е късметлия - стои си живо и здраво от другата страна.

2911

2912

Mateev
11.01.2015, 15:40
Ето още един интересен момент - кълвача не желае да кълве алуминиевото тиксо. Един път е пробвал и се е отказал, въпреки че много лесно можеше да си възстанови отвора. Явно не желае да кълве метал, и това може да се използува като защита на кошерите. Например ако ги облечем целите в алуминиево фолио или някакво друго евтино метално фолио.

Забележете още нещо по снимките - кълвача за да започне да кълве се нуждае от мека повърхност, на която да забие ноктите си с цел да се захване здраво. Ако повърхността на кошера е корава (тънка метална ламарина или например текстолит или гетинакс, кълвача няма да има как да кацне странично на стената, следователно няма и да започне да кълве. Тука наистина може да се роди идея за нов модел защита - покритие на кошера с нещо кораво. Например намазване (боядисване) с тънък слой полиестерна смола, която е много евтина, но като засъхне става корава като камък. От нея например се правят копчета за дрехи.

2913

2914

solaris60
11.01.2015, 16:31
А ето и още две снимки с информация за това какво търсят кълвачите и другите птици. Явно освен пчелите те се интересуват и от восъка. Както се вижда на снимките, птичките са изяли обширни области от восъка. От първата рамка са изяли почти половината и са останали само теловете на обтелването. Втората рамка са я започнали, а зад нея се вижда преградната дъска, от другата страна на която е пчелното семейство. Това пчелно семейство е късметлия - стои си живо и здраво от другата страна.



Восъка го ядат втория вид птички, а това са тъй наречените синигери, които го бъркат с някакъв вид мазнина, която много обичат в студеното време, че им стопля душичките. :bigsmile:

vankogos
11.01.2015, 21:17
Преди две години поради недостиг на кошери ,прибягнах до фибрана за направата им.Същата зима кълвача ми помогна да ги освободя от пчелите.Имаше дупки достатъчно големи да провреш юмрук,за щастие само фибрановите пострадаха.Повече не съм оставял фибранов кошер с пчели през зимата.

Гогол
11.01.2015, 21:53
Ето го красавеца, който ми създава проблеми. От 2-3 дена го дебнем, но изглежда се уплаши и вече не се появява наоколо.

2908

А ето и други птичета, които използват готовонаправените дупки и започват да се крият на топло в нуклеусите.

2909

2910
А бе Матеев, тия нуклеуси да не са от финландските за които ще правим комбина?Че то на един кълвач като не могат да се опрат,е...... ти !!! Да дойдат в Б–я да ги научим да правят,, корави"кошери.Или слагат в химията нещо привлекателно за кълвачите за да ги дупчат и след това –нова поръчка,нови парички,просто да става,, далавера''.:laughing:;) Красавеца наистина е красавец!!! И е едър екземпляр,при нас са по дребнички–ядат само дървояди!!!sleepy;bow;:laughing: Интереснооооо!Нападат твоите пчелини.Защо ли" ?Може и Господ да ти ги изпраща?!!! Пред теб се появява нова възможност за пореден експеримент.Дерзай !!!И......успех!

Ivan_vd
11.01.2015, 22:42
А бе Матеев, тия нуклеуси да не са от финландските за които ще правим комбина?Че то на един кълвач като не могат да се опрат,е...... ти !!! Да дойдат в Б–я да ги научим да правят,, корави"кошери.Или слагат в химията нещо привлекателно за кълвачите за да ги дупчат и след това –нова поръчка,нови парички,просто да става,, далавера''.:laughing:;) Красавеца наистина е красавец!!! И е едър екземпляр,при нас са по дребнички–ядат само дървояди!!!sleepy;bow;:laughing: Интереснооооо!Нападат твоите пчелини.Защо ли" ?Може и Господ да ти ги изпраща?!!! Пред теб се появява нова възможност за пореден експеримент.Дерзай !!!И......успех!Който не чете форума пише глупости,да си чеша клавиатурата ,тия нуклеуси Матеев си ги прави има цяла тема за това, четете не е трудно.

Искрен Мутафов
11.01.2015, 23:14
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&highlight=Нуклеуси+фибран

m_pchelari
11.01.2015, 23:35
Който не чете форума пише глупости,да си чеша клавиатурата ,тия нуклеуси Матеев си ги прави има цяла тема за това, четете не е трудно.


Абе що не вземете да си направите нуклеуси от картон или мукава. Ама да се продават с включена застраховка.

Матеев ти си човек с вьзможности, не си ли чувал че евтиното излиза скьпо. Сьндьче сьс скелет от летвички и стени от фазер не е кой знае колко по-скьпо, а няма да му трепериш при разнасяне.

.... точно тогава аз го посъветвах да си ги направи от фазер и отвътре да си залепи фибрана за изолация, ама той тогава ги разправяше едни колко як бил фибрана. Обаче кълвача явно не е на същото мнение. Чудесно изглеждат, но за жалост твърде много приличат на къщички за птички.
Сега ще им бодне по едно фазерче отстрани и ще заспят иначе след 2-3 години ще са на решето. От няколко години си стеснявам входовете със същия фибран и на пролет си го изгризват сами.

Имаше и други колеги, които приведоха собствен опит:


Чудя ви се ква занимавка си правите с тоя фибран. Днес за два часа осите оглозгаха вратичката на восъкотопилката ми, която от вътрешната страна беше с фибран а отвън с ламарина/съжалявам,че не направих снимки/, щях да откажа бая любители на фибрана от мераците им.

Гогол
11.01.2015, 23:45
Който не чете форума пише глупости,да си чеша клавиатурата ,тия нуклеуси Матеев си ги прави има цяла тема за това, четете не е трудно.
Е и Ванко.......кое е глупост? Това че не използваме подходящия материал за направата на кошери или това че ти приемаш дословно написаното в прав текст,а контекста остава скрит за теб?Или има и друго.?

Ristis
12.01.2015, 00:02
Тука наистина може да се роди идея за нов модел защита - покритие на кошера с нещо кораво. Например намазване (боядисване) с тънък слой полиестерна смола, която е много евтина, но като засъхне става корава като камък. От нея например се правят копчета за дрехи.
Полиестерната смола разяжда фибрана, трудно ще се нанесе на тънък слой на гладка повърхност и може би най-неприятното е, че има много силна неприятна миризма, която остава след като се втвърди. Ако трябва фибран да се покрие със смола, то предварително повърхността му дебело да се намазва с латекс (например) и тогава следва смолата, която трябва да е под формата на гел, за да не се събере на капки по повърхността и стече на пода. На твое място бих направил експеримент да покрия нуклеус с парчета от разпененото ПВЦ - гладко е, не се раздува от вода, ниска цена.
Според мен добър вариант също е мрежата, която защитава цялата група нуклеуси.

Ivan_vd
12.01.2015, 00:20
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&highlight=Нуклеуси+фибранИскре нарочно не исках да давам линк към нуклеусите да се потруди малко а не само да щрака.

Ivan_vd
12.01.2015, 00:35
Е и Ванко.......кое е глупост? Това че не използваме подходящия материал за направата на кошери или това че ти приемаш дословно написаното в прав текст,а контекста остава скрит за теб?Или има и друго.?Еми съжелявам но аз когато пиша нещо го пиша в прав текст и така искам и да го разбирам.Сори нищо лично.

Mateev
12.01.2015, 00:50
От всички идеи, които дадохте, най-работоспособна ми изглежда тази да покрия нуклеусите с плоскости от разпенено PVC с дебелина 1mm. Заедно с видиите и труда едва ли ще струва повече от 2 лева, като самото разпенено PVC ще струва по-малко от лев. PVC-то е с гладка повърхност и кълвача няма да има къде да си забоде ноктите и да се захване стабилно. Единственото, което не го знам, е дали това PVC е UV стабилизирано. Може да възникне и проблем с цвета - не знам дали пчелите виждат белия цвят.

solaris60
12.01.2015, 00:58
не знам дали пчелите виждат белия цвят.

Моите кошери са бели и пчелите ги намират безпроблемно.

Дамян Дамянов
12.01.2015, 09:17
Това е сив кълвач или поне така си мисля.
На стария пчелин имам два вида кълвачи, но нямам дупки по кошерите.
Трябва да са между 2 и 4 семейства, а едното живее на 10м от пчелина.
Явно проблема е само със сивия кълвач?!?! Или много му харесва XPS-а или боята?!?!
А може да нямам проблеми и заради котките(на съседа котките вечно са в пчелина). Ако котките го гонят, то може да се измисли нещо като изкуствена котка.
А и от 2 години имам ястреб в района.
Само догадки...Дали нещо го гони или просто няма интерес?!?!
http://www.svetatnajivotnite.pmgkk.com/images/kalvach.jpghttp://www.duma.bg/sites/default/files/3502_250412.jpg?1335536344

зуница
12.01.2015, 09:55
Първата снимка е на черен кълвач.Защитен вид.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Черен_кълвач
Втората е на по разпространен вид пъстър кълвач.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Голям_пъстър_кълвач

Mateev
12.01.2015, 15:19
Моят кълвач е СИВ КЪЛВАЧ и не е защитен от закона. Има го под път и над път.

t.slavov
12.01.2015, 17:25
По темата за кълвача за съжаление имам какво да покажа. За пчелите няма поражения, може би защото непосредствено зад дупката няма пчели.

scutellator
12.01.2015, 17:34
От всички идеи, които дадохте, най-работоспособна ми изглежда тази да покрия нуклеусите с плоскости от разпенено PVC с дебелина 1mm. Заедно с видиите и труда едва ли ще струва повече от 2 лева, като самото разпенено PVC ще струва по-малко от лев. PVC-то е с гладка повърхност и кълвача няма да има къде да си забоде ноктите и да се захване стабилно. Единственото, което не го знам, е дали това PVC е UV стабилизирано. Може да възникне и проблем с цвета - не знам дали пчелите виждат белия цвят.

Има и листове безцветна пластмаса (не знам как се казва), която е по-тънка от 1 мм и със сигурност по-корава от разпененото ПВЦ. Виждал съм я също да я ползват в тефтери и папки и други офис пособия. Може да се реже с ножица, но пък до сега не съм открил да се лепи с някое лепило.

jorors
12.01.2015, 20:27
Това е сив кълвач или поне така си мисля.
На стария пчелин имам два вида кълвачи, но нямам дупки по кошерите.
Трябва да са между 2 и 4 семейства, а едното живее на 10м от пчелина.
Явно проблема е само със сивия кълвач?!?! Или много му харесва XPS-а или боята?!?!
А може да нямам проблеми и заради котките(на съседа котките вечно са в пчелина). Ако котките го гонят, то може да се измисли нещо като изкуствена котка.
А и от 2 години имам ястреб в района.
Само догадки...Дали нещо го гони или просто няма интерес?!?!
http://www.svetatnajivotnite.pmgkk.com/images/kalvach.jpghttp://www.duma.bg/sites/default/files/3502_250412.jpg?1335536344

Такъв черен не съм виждал, при нас само шарени!

Дамян Дамянов
12.01.2015, 20:59
Такъв черен не съм виждал, при нас само шарени!

Аз пък шарен не бях виждал, но се появи от някъде преди 2-3 години. И ястреба по същото време. Явно нещо се е променило към по-добро в средата.

ch.atanasov
12.01.2015, 21:11
България уж малка страна ,а какво разнообразие от кълвачи.В моя двор ,в стара върба се въдят от тези шарените с червената глава.До сега съм нямал посегателство.Може би защото рядко пада сняг и не са толкова гладни.

Niki1313
12.01.2015, 21:37
Някой може да се възползва от тази идея и да му бъде от полза.

https://www.youtube.com/watch?v=cfetKW7jdNc

Ristis
12.01.2015, 21:48
Има и листове безцветна пластмаса (не знам как се казва), която е по-тънка от 1 мм и със сигурност по-корава от разпененото ПВЦ. Виждал съм я също да я ползват в тефтери и папки и други офис пособия. Може да се реже с ножица, но пък до сега не съм открил да се лепи с някое лепило.
^ http://www.parketimilanov.com/product/729/sikabond-at-universal-universalno-lepilo-tamno-sivo-300ml.html
С това лепило могат да се прилепят сравнително здраво пластмаси една към друга. В незасъхнал вид представлява нещо като полу-течна гъста лепкава гума. http://bgr.sika.com/bg/solutions_products/02/02a012/02a012sa01.html
ПВЦ-то е подходящо, защото не старее бързо от слънцето, както са полиетилена и полистирола. Може да се използва горното лепило, за да се прикрепи към фибрана. Друг подходящ материал е поликарбонат, по-скъп е от ПВЦ-то, но е изключително здрав, издържа на всякакви климатични влияния, предлага се в различни цветове.

milen757
30.01.2016, 19:47
Да побутна темата нагоре,
Колеги, моля споделете снимки за варианти за покриване на кошери с мрежа за птици, и при мен се активизираха кълвачите...

Георги Куров
31.01.2016, 18:40
Аз ползвам мрежа. Излиза 0.80 лв. на кошер без да смятам труда по ушиването на чувала. Ето снимки от предната зима. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=439&page=25&p=51471#post51471

Гогол
31.01.2016, 23:58
Да побутна темата нагоре,
Колеги, моля споделете снимки за варианти за покриване на кошери с мрежа за птици, и при мен се активизираха кълвачите...
Не смея ,защото тези кълвачи ми изядоха главата и сега съм ''Ни мил,ни драг '' Спасявай се и слушай какво ти говори колегата Куров. Съвет. !

Георги Куров
20.11.2017, 21:13
Това е кълвача който пробива кошерите, няма значение от какъв материал са, дали дървени или полистиролни.

Kowalski
20.11.2017, 21:32
И около моя пчелин съм видял такъв кълвач,даже май са двойка,за щастие не ми отварят бели.Задружно си живеем.Даже се радвам кат ги видя,защото много рядко се срещат при мен!

Георги Куров
20.11.2017, 21:41
Само зимата когато е много студено и замръзнало,не може да намери храна, тогава напада кошерите

Kowalski
20.11.2017, 21:43
Миналата година нямах проблеми,дано и тази година да са сити.