PDA

Виж пълната версия : откъде да започна?



ivankobio
03.01.2015, 21:32
Здравейте,имам голямо желание да се занимавам с пчеларство.Ще ви бъда много благодарен ако ми обесните откъде и как да започна.Регистриране на пчелин ,договори,и
помощи,въобще всичко което е необходимо да се направи ,като се знае ,че започвам от нулата.

ch.atanasov
03.01.2015, 21:59
Колега ,започни от района където ще пчеларствуваш.Какви ти са намеренията: брой кошери ,система ,промишлено ,хоби ...

koragroup
03.01.2015, 22:23
Иванко, преди два месеца пак пита... за регистрации и пр. Тогава никой не ти каза, но аз ще го направя. Регистрациите, договорите и помощите няма да ти гледат пчелите. "Занимаването с пчеларство" е отглеждане на пчелни семейства. Така че ако ти лично ще пчеларстваш, първите отговори които трябва да търсиш са как се гледат пчели и кога и от къде да намеря първите си семейства.
А и още един важен отговор: Алергичен ли си към пчелната отрова - да не стане някоя беля...

ivankobio
04.01.2015, 11:22
Район югоизточен,кошери система Фарар,не съм алергичен.Чета и препрочитам книгата на Любен Радоев Календарен справочник по пчеларство и я намирам за много добра.Разпитвал съм пчелари и информацията, която съм събрал е правел се договор с кметството,трябвало да имаш най малко десет кошера,идвал ветеринар на място,след това се отивало в ЗФ.Кошерите,който ще купя,ако имам фактура за тях ги признавали и изплащали.Нали има някакъв ред ,кое първо,кое второ и т.н.

Totevski
04.01.2015, 11:57
...Ще ви бъда много благодарен ако ми обесните откъде и как да започна....

Започни от търсачката на форума.

tarty
04.01.2015, 12:56
Район югоизточен,кошери система Фарар,не съм алергичен.Чета и препрочитам книгата на Любен Радоев Календарен справочник по пчеларство и я намирам за много добра.Разпитвал съм пчелари и информацията, която съм събрал е правел се договор с кметството,трябвало да имаш най малко десет кошера,идвал ветеринар на място,след това се отивало в ЗФ.Кошерите,който ще купя,ако имам фактура за тях ги признавали и изплащали.Нали има някакъв ред ,кое първо,кое второ и т.н.
1-Правиш договор с кмета само ако НАЕМАШ земя., но трябва да ги запишеш в книгата на кметството задължително/пари не искат/.
2-Незнам за такава бройка/аз съм регистрирал пчелин с 0 бр./но може да е изискване за регистрацията за животновъден обект/кагато се регистрираш като Земеделски Производител/,в Бурас,улицата в ляво на Гурко,БАБХ/там се плаща за регистрация/.
3-Като ЗП имаш право да кандидатстваш по тригодишната програма кадето връщат част от парите.
На първите кошери които ще регистрираш никой нама да ти върне парите.
И ако може попълни си нацяло регистрацията в сайта,че ако си близко до мен може да се срещнем лично,и информацията който ти я дал явно каде е чул каде не.

ch.atanasov
04.01.2015, 14:20
БАБХ -Бургас :ул. "Хан Аспарух" №36.

dankov64
04.01.2015, 14:44
Първо трябва да си купиш някакъв бр. най малко 2 кошера с лични средства. Да ги гледаш минимум 1година и да ги направиш поне двойно. Преаз това време ще имаш възможност да четеш ама много и най вече ще имаш възможност да осмислиш начинание то си, защото до сега мисля че си се запознал само с първата буквичка от азбуката на пчеларството, но за разлика от кирилицата тази азбука е безкрайна.
Пиша всичко това защото и аз започнах ей така купих си 4 отводки и малко след това напуснах работа като явно съм си мечтал че нещата ей така с малко повече желание и упорит труд за 2-3год. съм вече пчелар и ще мога да се издържам от пчеларство. Сега след 12год. от закупуване на първите отводки осъзнавам че съм още в началото и че пчеларството е необятна наука и изисква много знания и скъпо струваш инвентар за да имаш всичко необходимо. Понеже съм запознат със реда на регистрация, ще ти кажа че първо трябва да мине тази година и тогава да предприемеш действия да се регистрираш.
Успех в начинанието.

Evgeni Petkov
04.01.2015, 15:33
2-Незнам за такава бройка/аз съм регистрирал пчелин с 0 бр./но може да е изискване за регистрацията за животновъден обект/кагато се регистрираш като Земеделски Производител/,в Бурас,улицата в ляво на Гурко,БАБХ/там се плаща за регистрация/.

Първо се регистрираш в БАБХ /чак когато решеш да си и ЗП/, а там няма как да ти регистрират животновъден обект с 0 /нула/бройки/! Поне 2 бройки с някакъв капацитет, примерно от 100 броя, под ветеринарно наблюдение с ветеринарен дневник на пчелина. И тогава кмет , ако е в регулация пчелина и актуална регистрация в Земеделската служба с анкетна карта. И тогава кандидатстваш по Тригодишна програма /трябва да си ги направил до тогава поне 20 кошера, засега май е така/ и ако се класиран- купуваш кошери с фактура, чаках проверката/за да ти признаят фактурата/ и накрая- връщането на пари/изплащането/!

Bobi-M9598
04.01.2015, 19:43
Здравейте, ИванкоБИО!
Както Ви казаха колеги от форума: Има някои неща, които трябва да направиш преди да питаш кой ще ти връща парите. Според мен освен многото четене на книги, вестници и форума най-напред се огледай за някой читав комшия-пчелар. Той ще ти бъде от голяма полза. Не е нужно да правиш всичко, което той ти каже, но на първо време е задължително. По-старите пчелари трудно приемат новостите. Някои от тях си гледат пчелите както ги е гледал пра-пра-прадядо им. Другото което трябва да направиш според мен е да си купиш няколко кошера, които да гледаш поне една година. Така най-добре ще добиеш представа дали искаш, дали ще имаш сили и търпение да се занимаваш с отглеждане на пчели. Недей да си мислиш, че като вземеш кошерите и медът ще шурне т.е. ПАРИТЕ ще потекат като река. Няма такова нещо! Отглеждането на пчели не е за всеки. На първо място е необходима голяма любов към тези насекоми. Ще мине доста време преди да си наясно какво и кога трябва да правиш като отвориш кошера.

Колегите те помолиха да си попълниш регистрацията във форума, виждам....... не си го направил, това не е упрек, но може да има колега наблизо, който да ти помогне. От никнейма ти съдя, че може би искаш да се занимаваш с биопчеларство. Да там парите са други!

Поздрави, желая ти много здраве и успехи в начинанието.
Г. Георгиев