PDA

Виж пълната версия : мишки



Донко
29.12.2014, 18:28
Здравей те благодаря че ме приехте аз сам начинаещ пчелар тази пролет си хванах 5 роя настаних ги в 10 рамкови дб всичко тръгна добре семействата се развиха напълниха плодниците даже ми изградиха магазинни рамки с един пчеларин направихме преглед и ги зазимихме но някои доброжелател ми е откраднал мишепредпазителите сигурен сам че има мишки вав всички кошери защото има изпражнения на прелките взех си медицински слушалки да разбера дали има някой вътре но нищо не се чува моля за савет

спартак
29.12.2014, 18:53
Донич, ако не се чува нищо, лошо.Ако почукаш леко и си сложил слушалките и не чуваш дружно или въобще шум, значи край на мача. Мишока няма да се обади да не глупав.

m_pchelari
29.12.2014, 18:55
След като не се чува нищо, увери ли се че освен мишепредпазителите не са взели и по някоя и друга рамка с пчели? Досега не съм чул някой да обикаля за мишепредпазители.

Искрен Мутафов
29.12.2014, 19:41
Отваряйте ги - нищо толкова няма да им стане, ако ще и -20градуса да е, стига да има пчели разбира се. Ако са живи или не са откраднати, слагай нови мишепредпазители, а ако има вътре мишки, трябва да ги утрепеш и изчистиш.

koragroup
29.12.2014, 20:04
А аз имам два въпроса. От колко време пчеларстваш и на колко години си.

jorors
29.12.2014, 20:54
А аз имам два въпроса. От колко време пчеларстваш и на колко години си.
Ми той си е писал човека. Догодина търси нови рояци, всичко е ясно!

ch.atanasov
29.12.2014, 21:02
Много бързо го отписа колегата.Нека първо да види какво става в кошерите.Имал съм мишка в кошер и семейството е оцелявало.

jorors
29.12.2014, 21:06
Много бързо го отписа колегата.Нека първо да види какво става в кошерите.Имал съм мишка в кошер и семейството е оцелявало.
Ама що не четете? Почукал,почукал и нищо не чува.

ch.atanasov
29.12.2014, 21:15
Май ти изобщо не четеш.Въобще не е чукал.Аз съм пробвал със слушалки и нищо не съм чувал ,дори и след почукване.

jorors
29.12.2014, 21:20
Май ти изобщо не четеш.Въобще не е чукал.Аз съм пробвал със слушалки и нищо не съм чувал ,дори и след почукване.
Ами дано да са добре. Аз пробвам така: долепвам си ухото в корпуса и почуквам леко и ако нищо не се чува лошо!

ch.atanasov
29.12.2014, 21:24
Че не четеш е ясно .Ако се закачаш -приемам.

nikkalas
30.12.2014, 08:30
Ха така, ако ни накарат да си изкараме пчелите на къра - ще има в изобилие МИШКИ и КРАЖБИ и МНОГО ЖЕРТВИ и т.н.

jordanov
30.12.2014, 10:18
Чакайте сега бе, слушалкаджиите, как ги слушате? Един прост маркуч, маркуче, шлаух, гъвкава ПВЦ тръба, за друго не се сещам, единия край през някоя дупка у кошера, другия край към ушото с което чувате по- добре. Като сте се нагласили, почуквате по кошера, все едно че искате да влезете при зъболекар и слушате. Те ви казват "оу, Аланкоолу!" Още веднъж и ако всичко е ОК, им казвате довиждане.

solaris60
30.12.2014, 10:21
Чакайте сега бе, слушалкаджиите, как ги слушате? Един прост маркуч, маркуче, шлаух, гъвкава ПВЦ тръба, за друго не се сещам, единия край през някоя дупка у кошера, другия край към ушото с което чувате по- добре. Като сте се нагласили, почуквате по кошера, все едно че искате да влезете при зъболекар и слушате. Те ви казват "оууу, Аланкоолу!" Още веднъж и ако всичко е ОК, им казвате довиждане.

Вземаш слушалки от комплекта за мерене на кръвно и си в джаза. С тези слушалки се чуват много повече неща отколкото с долепяне на ухото до кошера. Дори няма и нужда от почукване.

Донко
30.12.2014, 10:22
Благодаря за полезните съвети но смятам да изчакам по топли дни а и пред прелката видях 2-3 умрели пчели на части това не е ли признак че има други които ги избутват а и пчеларствам от средата на май 2014

koragroup
30.12.2014, 12:49
Не каза на колко години си...

Искрен Мутафов
30.12.2014, 12:56
Не каза на колко години си...

Не е важна възрастта, а мерека...

koragroup
30.12.2014, 13:00
Не е важна възрастта, а мерека...


Виж сега. Питам за възрастта, защото искам да препоръчам на човека от къде да чете. От правописа не мога да се ориентирам книга или тема от форума да препоръчам ;)

Щото младите книги не четат, а старите предпочитат хартията.

Донко
30.12.2014, 13:21
На 29 години съм

solaris60
30.12.2014, 13:41
Виж сега. Питам за възрастта, защото искам да препоръчам на човека от къде да чете. От правописа не мога да се ориентирам книга или тема от форума да препоръчам ;)

Щото младите книги не четат, а старите предпочитат хартията.

Ами една граматика му препоръчай тогава.

Искрен Мутафов
30.12.2014, 15:13
Виж сега. Питам за възрастта, защото искам да препоръчам на човека от къде да чете. От правописа не мога да се ориентирам книга или тема от форума да препоръчам ;)

Щото младите книги не четат, а старите предпочитат хартията.

Абе, млад-стар - да хваща Календарният справочник на Любен Радоев и това е! Все ще му е полезен.

http://www.bookpoint.bg/книги/Календарен-справочник-по-пчеларство-5589.htm

koragroup
30.12.2014, 16:42
Ами една граматика му препоръчай тогава.

То тя граматиката по принцип си е една :bigsmile: и не я ли подхванеш на време....
Иско, ти си прав както винаги - Радоев е като буквар по Пчеларство.

За съжаление май вече никой не чете НИКАКВИ БУКВАРИ..... Преди, когато пуснах темата за грамотността на пчеларите, се палех, ама вече осъзнах каква загуба на време и енергия е това.

Bobi-M9598
30.12.2014, 17:10
Здравейте,

Граматиката се учи в училище. На по-късен етап е доста трудно. Когато човек има желание, са възможни доста неща. За пчелите е необходимо голямо желание, много любов, и постоянство. Ще минат доста години докато усетиш в себе си увереност. Колкото повече четеш, все повече въпроси изникват. Мислиш си, че нещо вече си го изпипал............ след някое прочетено мнение във форума, или разговор с колега, нови въпроси, и ново търсене на правилния път.

Поне така е при мен.

Поздрави, Г. Георгиев

dankov64
31.12.2014, 18:42
Не се отчайвай, има случаи когато нищо не се чува, особено когато за първи път работиш със фонендоскоп.
Това че не чуваш нищо за мен е признак, че всичко е ОК. Ако имаше мишки вътре пчелите щяха да са живи все още и щяха да бучат та няма как да не ги чуеш.
Др. което трябва да знаеш, че на пчелина трябва да провеждаш постоянна дератизация, мишепредпазителите не решават самостоятелно проблема, особено тази година.

Дамян Дамянов
28.12.2015, 19:16
https://www.youtube.com/watch?v=Vxs3nNX-5dg

Юрий Цветков
29.12.2015, 11:38
Тези палета от долу, са като катерушки за мишоците.

Дамян Дамянов
29.12.2015, 12:16
Тези палета от долу, са като катерушки за мишоците.

Да, но явно са опасни за гризачите :laughing:

Ангел Йосифов
29.12.2015, 12:18
Опасно е това,че пчелите са все още в активно състояние....

Pavel_Bs
29.12.2015, 13:59
Колеги имам един въпрос - дъното ми е 100% мрежа и ми е интересно дали мишка би влязла на такъв ветрилник.По литературата съм чел,че си правят гнезда в кошерите,но това предполагам се случва при плътно дъно.Някой пострадал ли е от мишоци при изцяло мрежесто дъно?Няма мишепредпазители.

Ангел Йосифов
29.12.2015, 14:23
Павка,защо си мислиш,че само на дъното може да се свие гнездо.....

Pavel_Bs
29.12.2015, 15:52
Ами всъщност не си мисля само за дъното и точно за това питам.Досега не съм имал подобен опит.Прелките на дъното ми са ниски,мишепредпазители ще слагам след няколко дена.Досега бяха стеснени с фибранчета,но се появиха синигери които ги кълват и измъкват.Независимо от това,ми е интересно къде обичат да се свират мишоците и какви поразии причиняват.Не говоря за книгите,интересуват ме колеги които са пострадали.

solaris60
29.12.2015, 16:02
Ами всъщност не си мисля само за дъното и точно за това питам.Досега не съм имал подобен опит.Прелките на дъното ми са ниски,мишепредпазители ще слагам след няколко дена.Досега бяха стеснени с фибранчета,но се появиха синигери които ги кълват и измъкват.Независимо от това,ми е интересно къде обичат да се свират мишоците и какви поразии причиняват.Не говоря за книгите,интересуват ме колеги които са пострадали.

Не е задължително да свиват гнезда. Влизайки в кошера изгризват дупки по питите. Това не е толкова фатално колкото е това, че опикават питите, вътрешността на кошера и по този начин дразнят пчелите. Тези пити се избягват от пчелите. А и самата работа на кошера се разстройва и в краен случай кошера загива. Единственото нещо е като му се помогне с подмяна на питите с нови, а тези се бракуват. Кошера може да се обработи с препарат и да се обгори. От опит.

kli6o
29.12.2015, 16:41
И мен ме навести мишка в един от кошерите! Направил съм си мишепредпазители от дървени первази на един от кошерите не е плътен и го намирам 3 пъти бутнат. Помислих за мишка,но като светнах с телефона през входа и видях пчели изядени на половина,вече бях сигурен. Сложих ХР върху дъното и с една клечка уплътних мишепредпазителя. За сега е добре. Имаше десетина изядени пчели на дъното и 4-5 изпражнения,а изядени пити не видях. Може ли да се познае,че питите са напикани?

solaris60
29.12.2015, 16:57
Мже ли да се познае,че питите са напикани?

Още като се отвори кошера и мирише на МИШКА.

kli6o
29.12.2015, 17:02
Не усетих миризма,а го делих,че са два магазина и отгоре е плодника и свалих първо плодника,а магазините на другата страна. Но като се навеждах над тях не ми миришеше... За пръв път ми се случва да ми влезне мишка в кошер!

Pavel_Bs
29.12.2015, 17:51
Виж мишата пикня я знам идеално.В една пристройка са опикали всичко и вони ужасно.По сила на вонята бих я сравнил като на разгонен котарак(щот и туй съм имал).

kli6o
29.12.2015, 18:20
Виж мишата пикня я знам идеално.В една пристройка са опикали всичко и вони ужасно.По сила на вонята бих я сравнил като на разгонен котарак(щот и туй съм имал).

Ясно,явно не се е задържала. При нас е топло и слънчево,всеки ден се облитат,може да е влизала само през нощта,докато са ниски температурите.

kaletoo
04.01.2016, 20:30
Колеги здравейте днес обиколих да си видя кошерчетата и да ги почистя от снега по прелките и какво да видя , на единият кошер прелката има сняк но там където е отвора е разтопен снега. Викам чакай да видя какво става и клякам и ги чувам как жужат вътре всички. Отначало си помислих че имам мишка, но се обадих на един приятел които има доста кошери и от дълго време се занимава. Той ми каза или имаш мишка или нямат майка, но виж за мишка. Та моите дъна са дълбоки и се смъкват отстрани с клинчета, викам ще извадя дъното и ще падне мишката но не. И пак го сложих дъното погледнах отдолу кошера няма мишка няма никои. А и нямаше нито изпражнения поне аз не видях нито восъчни трухи ако нещо е гризал. Сложих всичко както му е мястото и ги оставих. След 1 час пак отидох същото жужене , и вече го отворих викам да не се е покатерил тоя плъх по питите и отгоре и от долу дъното го махнах няма нищо. Не знам дали правилно съм постъпил, но съм от малко години начинаещ пчелар до сега това не ми се беше случвало. Дайте съвет от какво може да е и как ако може да се отстрани проблема.

kuline
04.01.2016, 21:06
Колеги здравейте днес обиколих да си видя кошерчетата и да ги почистя от снега по прелките и какво да видя , на единият кошер прелката има сняк но там където е отвора е разтопен снега. Викам чакай да видя какво става и клякам и ги чувам как жужат вътре всички. Отначало си помислих че имам мишка, но се обадих на един приятел които има доста кошери и от дълго време се занимава. Той ми каза или имаш мишка или нямат майка, но виж за мишка. Та моите дъна са дълбоки и се смъкват отстрани с клинчета, викам ще извадя дъното и ще падне мишката но не. И пак го сложих дъното погледнах отдолу кошера няма мишка няма никои. А и нямаше нито изпражнения поне аз не видях нито восъчни трухи ако нещо е гризал. Сложих всичко както му е мястото и ги оставих. След 1 час пак отидох същото жужене , и вече го отворих викам да не се е покатерил тоя плъх по питите и отгоре и от долу дъното го махнах няма нищо. Не знам дали правилно съм постъпил, но съм от малко години начинаещ пчелар до сега това не ми се беше случвало. Дайте съвет от какво може да е и как ако може да се отстрани проблема.

Точно сега няма как да си решиш проблема. В тия студове не е удачно да отваряш сандъка. Вероятно са осиротели. Изчакай по-топло време и тогава, аз се сещам за два начина за справяне с проблема:
1. Слагаш майка, ако имаш резервна или се снабдиш от някой колега с такава.
2. Обединяваш с друго семейство, което е по-лесния начин.

Като се замисля може и да ги "сърби" :), ако са пренаселени с акар.

kaletoo
04.01.2016, 21:12
но аз съм ги третирал за акара и при последния преглед пред да ги зазимя нямаше нищо а то това семейство ми е едно от най силните

kuline
04.01.2016, 21:15
но аз съм ги третирал за акара и при последния преглед пред да ги зазимя нямаше нищо а то това семейство ми е едно от най силните

Зависи с какво си третирал и това третиране дали е ефективно.
При всички случаи, точно сега, в тоя студ, не е времето за решаване на проблема.

kaletoo
04.01.2016, 21:20
С екостоп аз смятам че е ефикасно

kuline
04.01.2016, 21:25
С екостоп аз смятам че е ефикасно

Въпрос на гледна точка. Аз смятам за ефикасно друго третиране, защото има разлика между ефективно и ефикасно.

tarty
04.01.2016, 21:29
С екостоп аз смятам че е ефикасно
Не е ефекасно с екостоп.Познат с пет кошера беше сложил плочки, но аз като третирах с ОК през средата на ноември му дадох да третира и неговите.Сложил е лист на дъното и първата седмица имал паднали над 50 бр акари.

kaletoo
04.01.2016, 21:31
добре нека така да е както казваш мисълта ми беше че ако имаше мишка при положение че съм го отворил кошера трябваше ли да я видя поне защото пак казвам до сега съм нямал подобен проблем

tarty
04.01.2016, 21:34
добре нека така да е както казваш мисълта ми беше че ако имаше мишка при положение че съм го отворил кошера трябваше ли да я видя поне защото пак казвам до сега съм нямал подобен проблем
За какво влиза мишката?Да яде.Щом яде, ще има отпадаци.Щом няма такива,значи нямаш мишка.Мишките вкарват доста шума за гнездо.

kuline
04.01.2016, 21:36
добре нека така да е както казваш мисълта ми беше че ако имаше мишка при положение че съм го отворил кошера трябваше ли да я видя поне защото пак казвам до сега съм нямал подобен проблем

Зависи колко си наблюдателен. Мисля, че мишката едва ли би я видял, по скоро следите от нейното присъствие. Ти спомена в предишен пост, че не си забелязал нищо, т.е. нито екскременти, нито нападали "трухи" от восък, та аз по тези признаци съдя, че не е мишок.

kaletoo
04.01.2016, 21:41
то ще си обади яд ме е че беше много добро и силно семейство до последно :) но така ще е

kuline
04.01.2016, 21:47
то ще си обади яд ме е че беше много добро и силно семейство до последно :) но така ще е

Не се "коси". През настоящата година, положи повече усилия, чрез които повечето семейства да са силни и този проблем след една година ще ти е бял кахър.
Дано това ти прозвучи обнадеждаващо. Все пак човек не трябва да губи кураж.
Успех!

n.kostadinov
04.01.2016, 21:48
Не е ефекасно с екостоп.Познат с пет кошера беше сложил плочки, но аз като третирах с ОК през средата на ноември му дадох да третира и неговите.Сложил е лист на дъното и първата седмица имал паднали над 50 бр акари.

При мен абсолютно същото,само че моя познат е с три кошера.Беше третирал август с екостоп,средата на ноември минах да му ги накапя с ОК.Седмица след третирането акарите на трите кошера върху контролния лист бе между 150 и 350.
Към колегата с проблема,щом не си видял мишка и следи от нея,едва ли има такава в кошера.Като мине над 0 градуса ги мини с ОК,ако нямат майка обаче само обединяването ще реши проблема.И тъй като сега няма как да ги отваряш и обединяваш ти предлагам да направиш по-лесното,да ги окъпеш.Ако се стигне до обединяване,щом казваш че са силно семейство обедини ги с някое по-слабичко и на пролет ще си възтановиш бройката бързо.

ch.atanasov
04.01.2016, 21:48
то ще си обади яд ме е че беше много добро и силно семейство до последно :) но така ще е

Колега, пишеш "беше много добро ..." -отписа ли го вече? Когато го отваря, как изглеждаше кълбото?

kaletoo
04.01.2016, 22:00
Ами кълбото беше до прелката на централните рамки нормално ми се видя все пак ми е за първи път да отварям кошер през зимата не знам как трябва да е.

ch.atanasov
04.01.2016, 22:14
Ами кълбото беше до прелката на централните рамки нормално ми се видя все пак ми е за първи път да отварям кошер през зимата не знам как трябва да е.

Най-вероятно е било по-плътно /по-малко/ от това, което си виждал.Каза се, че не е мишка, другото е да няма майка.Чувал съм при прослушване странни звуци и впоследствие се е оказвало, че няма проблем.Сега ги почуквам -обадят ли се, значе са живи.Другото го оставям за по-добри времена.Ако са ти под ръка можеш да им намалиш входа, защото ако няма майка ще го разграбят при оправяне на времето.

kaletoo
04.01.2016, 22:17
Ами аз съм му стеснил входа. И остава да чакам да стане хубаво времето и всичко ще се изясни :) но все пак благодаря за съветите :)

Дамян Дамянов
04.01.2016, 23:25
Бих изчакал няколко дни и ако пак няма гризанки по дъното, значи не е мишка. В студа миризмите се усещат по-трудно, но тази е много остра.
Да търсиш майка в студа е много трудно и рисковано. Ако имаш такива съмнения, по-добре вестника и над някое друго семейство. Двете семейства ще застанат едно до друго(заради топлината) и миризмата им ще се уеднакви много бързо. Можеш след акацията да направиш отводки и поне ще имаш полза от по-силното семейство.
Пчелите са много активни и когато в студено време отглеждат пило, но няма как да чуем звука през форума и да ти кажем. Дано колегата kuline да не е прав за сърбела, че тогава семейството е много вероятно да не изкара. При първото облитане бъди там и ако започнат да го крадат, значи е аут, но търси майката, защото може да е жива и да го избуташ. Ако можеш, следи подмора дали е повече, отколкото при другите.

kli6o
05.01.2016, 21:20
И при мен на един от кошерите същото жужене! Не спират да жужат,а като чукна усилват и продължават с по тихо жужене,НО имат(или са имали) неканен гост - мишка. На дъното имаше 6-7 пчели 3 бяха на половина + 2-3 изпражнения и восъчни трохи,опитах да го отворя,но ме отказаха бързо. ДБ с два магазина под него,въпреки че го подпуших,само като отлепих малко корпуса и то със зор,че е пълен с мед и те ме налятяха здравата и много бързо изпадаха на снега,а аз започнах да ги събирам и една чсат върнах през хранилката. Та за това се отказах и сложих върху дъното ХР и се моля да е излезнала,че не ми се мисли,какво ще направи вътре. Вече е влизала в 3 кошера,но аз съм си виновен,че оставих по голями отвори и сега си чукам главата в стената! Някой има ли представа,през отвор 2.5-3см. ширина и 1см. височина,може ли да мине мишка?

ch.atanasov
05.01.2016, 21:44
Вече е влизала в 3 кошера,но аз съм си виновен,че оставих по голями отвори и сега си чукам главата в стената! Някой има ли представа,през отвор 2.5-3см. ширина и 1см. височина,може ли да мине мишка?

Най-добре сложи мишепредпазители.Има много дребни гадинки. http://burgaslakes.org/poda/bg/bozainici/preview-51.html

kli6o
05.01.2016, 22:25
Мишепредпазителите няма да мога да ги отворя,понеже дъната си ги правя,като тези на К.Якофов и страничните летви(540мм.) пречат за разтваряне на мишепредпазителите,но имам едни въздушни филтри от KOMATSU и отвътре са с ламарина на дупки с големина около 6-7мм. та ще си изрежа и ще сложа от тях! Мислех да им ползвам външната мрежа(армирана) за дъното,но е голям отвора и ще влизат пчелите при прашеца! Има по малки въздушни филтри на които мрежата става,но не зная от какво са… отклоних се от темата,но е добра идея и колегите могат да се възползват!

tarty
05.01.2016, 22:39
Ползвай на Дамян хитрината, има качен клип.

kli6o
06.01.2016, 09:02
Ползвай на Дамян хитрината, има качен клип.

Клипа във форума ли е? Намерих го в пчеларски инвентар е! Аз търсих във филми и клипове...

Юрий Цветков
07.01.2016, 13:00
Ами аз съм му стеснил входа. И остава да чакам да стане хубаво времето и всичко ще се изясни :) но все пак благодаря за съветите :)Казваш че, било супер семейство. Възможно ли е да има пило? Стеснения вход, дали не е причината за това? Липса на достатъчно въздух.

kaletoo
07.01.2016, 19:59
Може и да има, но нищо не мога да кажа с сигурност.

munteanu
10.01.2017, 17:26
Колеги, в единият от кошерите ми без миши предпазители е влязла мишка. На прелката имаше изгризан фибран с който бях стеснявал и в снега имаше следи. За първи път ми се случва. Как да я изкарам оттам в тия студове? Ако я примамя навън с храна и капан, дали ще излезе?

tihmr
10.01.2017, 17:36
Колеги, в единият от кошерите ми без миши предпазители е влязла мишка. На прелката имаше изгризан фибран с който бях стеснявал и в снега имаше следи. За първи път ми се случва. Как да я изкарам оттам в тия студове? Ако я примамя навън с храна и капан, дали ще излезе?

Отваряй кошера и най вероятно тя сама ще избяга докато я търсиш. Едно разбутване няма да е толкова фатално, колкото мишката да ги смущава постоянно и да си свършат преждевременно запасите.
След няколко дена дават положителни температури през деня.
(в тоя студ и кучето не мога да изкарам от колибата да го нахраня:) )

valaz
27.10.2017, 13:54
Поставянето на затоплящи материали зад преградна дъска представлява много комфортно място за заселване на мишка през зимата. От години, аз не поставям затоплящи материали в кошера, но винаги съм слагал мишепредпазители. Мисля си, дали да опитам да пропусна да сложа мишепредпазители тази зима за проба, при положение, че в кошерите няма затоплящи материали? При отсъствието на затоплящи материали в кошера, мишката няма къде да се скрие от пчелите, а те много бързо биха могли да я намерят. Или подобен експеримент е неразумен? Някой правил ли е такива опити?

bopetkov
27.10.2017, 15:39
Биха я намерили ако не са на кълбо.

nikawr
27.10.2017, 15:39
Не се занимавай с глупости. Мишока ще си живее и без затоплящите материали. Аз не слагам затоплещи, но миналата година в единия кошер се беше настанила мишка, даже и малки имаше.... Кошера е единствен с дървена решетка отдолу вместо мрежа и се промъкнала от там. Така че, ако питаш мен не дей да си правиш експерименти... ;)

smsi-h
27.10.2017, 16:15
Кошерите ми са на железни стойки на 18-20 см от почвата. Палети, тухли, циментови диречета, стари гуми от кола..., нямам думи за тях, само мишки и съсели привличат. Със стойки кошерите се местят лесно за налитане на пчели на слаби семейства, две въжета по метър и половина и готово.

Плюс това, железните стойки допринасят за негниене на дъната. Имам 30 и 50 годишни кошери, и са здрави, но откакто станах пчелар признавам единствено желязната стойка. 6 мм е достатъчно дебело желязо да издържи дадан с два магазина и всичко да е пълно с мед, на корпусните също имам стойки с 6 мм дебело желязо.

През последната зима, когато снега стана около метър при нас през януари, с баща ми се засилихме да ринем сняг, че да не се задушат пчелите. Ха... отидохме седмица след като беше навалял, с цел да освободим прелките, за да не се образува лед и да се задушат. Като отидохме, аз не можах да стигна пчелите, щото съм инвалид, а баща ми издрапа с лопатата и се върна бързо. И каза, че няма нищо за ринене, щото снега под кошерите бил издухан навсякъде.

Мишки никога не съм имал в кошерите, но преди седем години на един братовчед пчелина му го бяха разтурили съселите, щото ползва палети.

Сега не знам как ще е, щото оставих корпусните на два корпуса и дъно само с мрежа за зимата. Семействата им са отсега в горните корпуси.

ch.atanasov
27.10.2017, 16:41
.....признавам единствено желязната стойка. 6 мм е достатъчно дебело желязо да издържи дадан с два магазина и всичко да е пълно с мед, на корпусните също имам стойки с 6 мм дебело желязо......


За тези 6 мм. сигурен ли си. Да не се бъркаш с ф -10мм.:)

smsi-h
27.10.2017, 17:03
За тези 6 мм. сигурен ли си. Да не се бъркаш с ф -10мм.:)

Е, не съм на 11 години. Ако не вярваш, може и да ги снимам.

ch.atanasov
27.10.2017, 17:22
Е, не съм на 11 години. Ако не вярваш, може и да ги снимам.

Снимай, но заедно с шублера. Аз не бих ползвал ф-6 с Н-18-20, но твоите може да са специална конструкция. А и навярно такава ф-6 е "паднала".:bigsmile:

Nik_m
27.10.2017, 18:06
Миналата година за първи път не използвах мишепредпазители и останах много доволен. Моите са на стойки и мрежестите дъна и на мишките и е некомфортно така на открито(не че не могат да влезнат), защото във военните сандъци (запасните майки) веднага ги натиснаха мишки та се наложи на тях да им слагам мишепредпазители а във нито един истински кошер не влезна мишка.

delta.e
27.10.2017, 18:58
Ники , аз никога не съм използвал мишепредпазители .

ch.atanasov
27.10.2017, 19:06
Ники , аз никога не съм използвал мишепредпазители .

Да, но трябва да допълниш : не правете така у дома.:bigsmile:

delta.e
27.10.2017, 19:15
Танасов , аз си работя кошерите .
Проблем нямам .

Nik_m
28.10.2017, 11:57
Всеки сам преценява. Мишепредпазителите пречат много на пчелите, но ако не може без тях трябва да се сложат. Аз съм хванал цаката как да работя без тях и си поемем риска.

peter11_82
28.10.2017, 21:56
И аз вече не си причинявам закупуване/слагане/сваляне на миши предпазители. Зазимявам силни с-ва на дълбоко дъно с мрежа и 50 см метални стойки. Мишки има достатъчно наоколо - кошерите са в овощната ми градина, където има множество признаци за тях - но досега нямам посегателства над пчелните с-ва.

ch.atanasov
29.10.2017, 09:11
9013

Тази красавица виждате ли я, високите ви стойки не са проблем за нея. В повечето случаи изобщо няма да разберете, че ви е посетила. Мишките рядко са причина за загиване на семейсвото, но повреждат рамки и замърсяват кошера. Навярно пренасят и болести. Полевките се нанасят в кошера и дори си правят гнездо. Когато им е гадно( студено) изгризват към средата на крайните пити и там нанасят каквото им е под ръка. Имам случай, бялка направи дупки в кошера за да докопа мишките. С поред мен мишките са по-опасни в населените места. Та затова аз ползвам мишепредпазители.

Nik_m
30.10.2017, 08:47
Тази красавица виждате ли я, високите ви стойки не са проблем за нея. В повечето случаи изобщо няма да разберете, че ви е посетила. Мишките рядко са причина за загиване на семейсвото, но повреждат рамки и замърсяват кошера. Навярно пренасят и болести. Полевките се нанасят в кошера и дори си правят гнездо. Когато им е гадно( студено) изгризват към средата на крайните пити и там нанасят каквото им е под ръка. Имам случай, бялка направи дупки в кошера за да докопа мишките. С поред мен мишките са по-опасни в населените места. Та затова аз ползвам мишепредпазители.
Аз съм написал че мишка влиза на всякъде, виждал съм как се катери по стената на блока до 6тия етаж, но не са толкова глупави животни. Мишките избират места където има къде да се скрият, и не обичат открити пространства където са лесна плячка, а моите "мишепредпазители" не биха отказали една закуска :) Преди когато ползвах мишепредпазители и гледам пчелите как се мъчат да изкарат подмора през тях и постоянно ги запушват ме беше яд а сега е супер. Ето ги дежурни на пост :)

rosty_sz
30.10.2017, 09:06
Поставям мишепредпазители всяка година. Много ми е тегаво ама не се отказвам. Имам много мишки. Някои години понамаляват, но като цяло са много. Всяка пролет намирам по няколко миши гнезда между мрежата на дъното и ламарината която я затваря. Там се крият и ядът и костилки от джанки които имам в изобилие в единия пчелин. Проблема с подмора го има и го рвшавам като оставям прелката на дъното без предпазител но на много нисък отвор (6мм) пчелите минават и изхвърлят подмобез без никакъв проблем. Оставям и прелката на корпуса под кълбото отворена с класически предпазител. Там се получава основния летеж и предпазителя определено пречи ама и те имат ли много спешна работа. Преь зимата няма проблем но на пролет като не могат да си вкарат всичкия прашец и много се дразня. Тази зима експериметирам с предпазители на готната прекка които също като долу само свалят височината на входа до 6мм. За сега нещата изглеждат перфектно но е много рано за заключения.

Nik_m
30.10.2017, 09:10
При мен има много малко мишки, даже почти ги няма а наличните се въртят около храната на кокошките, иначе ако забележа голяма популация на мишки и аз бих наредил мишепредпазителите без да се замислям. Пролетта ме бяха натиснали плъхове, бяха прокопали пода на 2 стай в работилниицата, но им дадох от червената отрова в пликчета като чай и изчезнаха. Сега се наложи да излиавам на ново цимент в стайте.

Румборак
30.10.2017, 19:49
Аз съм написал че мишка влиза на всякъде, виждал съм как се катери по стената на блока до 6тия етаж, но не са толкова глупави животни. Мишките избират места където има къде да се скрият, и не обичат открити пространства където са лесна плячка, а моите "мишепредпазители" не биха отказали една закуска :) Преди когато ползвах мишепредпазители и гледам пчелите как се мъчат да изкарат подмора през тях и постоянно ги запушват ме беше яд а сега е супер. Ето ги дежурни на пост :)

И аз ползвам услугите на мяукащите миши предпазители - 7 на брой и до сега нито един мишок не са пропуснали, даже ми ги носят за да се похвалят.

valaz
30.10.2017, 20:44
След размисъл по въпроса, поставих мишепредпазители на всички кошери, които не са на метални стойки. А на кошерите, които са на стойки, мишка трудно ще се покатери. Махам ги в началото на февруари, а може и по-рано. След големите студове през януари, мишките са намалели значително, а пчелите започват да се активизират.

kuline
30.10.2017, 20:51
След размисъл по въпроса, поставих мишепредпазители на всички кошери, които не са на метални стойки. А на кошерите, които са на стойки, мишка трудно ще се покатери. Махам ги в началото на февруари, а може и по-рано. След големите студове през януари, мишките са намалели значително, а пчелите започват да се активизират.

Тук имаш лека грешка в изводите си. Когато снега натрупа, мишките с лекота преодоляват височината на стойките, точно тогава им стържат стомасите, защото натрупаните техни запаси са намалели и се насочват към прелките, където усещат потенциалната храна и топлина.

jdrumev
30.10.2017, 20:53
Аз затова слагам кереминиди с бонбони или други лакомства.

Вълчан
31.10.2017, 20:29
Да дам и моите 5ст. за мишипредпазителите: Имам 2 пчелина в гората от години нямам проблеми с мишките и не ползвам вече мишитепр. Миналата година направих нов пчелин в полето,от 27 кошера. Около него; жито, царвица, слънчоглед и рапица. В близост са силозите-хамбарите. Като отидох февруари, ужас: нямаше кошер в който да не е влизала мишка. Кошерите са с винкилови крака 25см, от мишките загубих 12 семейства. Никога не бях видал такава съсипия. Пити, съндъци миришиха на мишина! В семествата имаше живи мишки и гнезда, независимо от това, че има около 5 котки, винаги има някоя около кошрите. Лисици и мишелови в полето. Не ползвам затоплящи материали! Сега са с мишипредпазители!