PDA

Виж пълната версия : захарни питки



mmm.1979
28.12.2014, 23:00
Интересува ме рецепта за приготвяне на захарни питки?

nitona
28.12.2014, 23:51
https://www.youtube.com/watch?v=m8BGPSaL1JQ

BateMisho
29.12.2014, 00:18
Интересува ме рецепта за приготвяне на захарни питки?

Ползвай търсачката, писано е много.

PABLO PAVLOV
30.12.2014, 00:05
Колега 4 кг. пудра + 1 кг. мед + 0,150 кг. вода и после в миксера. Става бързо. Апифонда също не е лоша даже и по - добра. По твой избор.

mmm.1979
30.12.2014, 22:08
https://www.youtube.com/watch?v=m8BGPSaL1JQ

Колеги някой правил ли е такива питки ?Получава ли се гъстотата както на клипа.
Не съм давал питки от доста години но тази зима ми се струва че ще се наложи ако има продължително застудяване

dankov64
31.12.2014, 19:06
А защо трябва да им слагаш питки, това не е естествената храна за пчелите и в най трудния момент за тях ги принуждаваш да преработват някакви гадости. За мен това е неразбираемо. Единствено си го обяснявам със душевен мир на пчеларя, че е направил нещо а не е без действал.

argilov
01.01.2015, 09:15
Ще ви препоръчам нещо.Лятото като вадите мед, напълнете двулитрови бутилки пласмасови.Подхранванео става много лесно,реже се колкото искаш на филия, и се слага върху рамките.За мен това е перфектната храна.За да не разтича под филията се слага марля.

koragroup
01.01.2015, 09:51
Ще ви препоръчам нещо.Лятото като вадите мед, напълнете двулитрови бутилки пласмасови.Подхранванео става много лесно,реже се колкото искаш на филия, и се слага върху рамките.За мен това е перфектната храна.За да не разтича под филията се слага марля.

По принцип съм съгласен, че каквото са си произвели сами е най полезно за пчелите. Но.... Да си представим, че гледаш голям брой семейства (примерно 200) и няколко от тях най силните са намерили една хралупа с пчели болни от гнилец... Или са ограбили на небрежния комшия нозематозния мед... Песимистично, но напълно реално допустимо, нали? И на зима или на пролет, какво правим с филиите или питките от миналогодишен мед? Разнасяме на всички семейства, защото сме грижовни стопани...
Единствения начин да се избегне това е да се дава мед от по-предната година, ако след добива му не се забележат никакви заразни заболявания в нито едно семейство.

Иначе и аз бих искал да попитам. По рецептата от клипчето на г-н Желев с варенето на захарния сироп с лимонена киселина, след добавяне на меда няма ли опасност от образуване на ХМФ. И ако медът се добави при температура 50 градуса, избягва ли се тази опасност?

ivoborisov78
01.01.2015, 12:28
http://www.youtube.com/watch?v=Qb_FA34_6Sg

koragroup
01.01.2015, 13:23
В по горния клип другаря Степаненко даже завари меда 3-4 минути... а може в Русия ХМФ да не съществува?

ivoborisov78
01.01.2015, 13:47
www.youtube.com/watch?v=zgVw6qrTCY4

ivoborisov78
01.01.2015, 14:20
www.youtube.com/watch?v=dOxAXcySkA8
www.youtube.com/watch?v=rnaVu3L2r9w

argilov
01.01.2015, 14:30
Когато отделяш мед от някоя паша да речем липа вероятноста от нападение е малка.Е има изключения, но нападения обикновенно има при липса на паша.Добрия пчелар би трябвало ва познава стоката си.

koragroup
01.01.2015, 15:49
Когато отделяш мед от някоя паша да речем липа вероятноста от нападение е малка.Е има изключения, но нападения обикновенно има при липса на паша.Добрия пчелар би трябвало ва познава стоката си.

Каква е връзката със захарните питки?

Дамян Дамянов
01.01.2015, 19:05
По принцип съм съгласен, че каквото са си произвели сами е най полезно за пчелите. Но.... Да си представим, че гледаш голям брой семейства (примерно 200) и няколко от тях най силните са намерили една хралупа с пчели болни от гнилец... Или са ограбили на небрежния комшия нозематозния мед... Песимистично, но напълно реално допустимо, нали? И на зима или на пролет, какво правим с филиите или питките от миналогодишен мед? Разнасяме на всички семейства, защото сме грижовни стопани...
Единствения начин да се избегне това е да се дава мед от по-предната година, ако след добива му не се забележат никакви заразни заболявания в нито едно семейство.

Иначе и аз бих искал да попитам. По рецептата от клипчето на г-н Желев с варенето на захарния сироп с лимонена киселина, след добавяне на меда няма ли опасност от образуване на ХМФ. И ако медът се добави при температура 50 градуса, избягва ли се тази опасност?

Образува се, но явно не всеки се интересува. Ако искаш да го направиш толкова гъст, трябва да го нагрееш до много висока температура.
Колегата Желев казва, че трябва да ври 15 мин(при колко градуса ври тази смес?!?!).
"2кг захар, 0,5кг мед, 0,5л вода, 1.5-2гр. лимонена киселина" - Това е ~ 5:1 или за по-лесно 16% вода. Да се разтвори 84% захар в 16% вода, то трябва да се нагрее до 105 градуса.
Не е точно 5:1, защото в меда има вода, но под 100 градуса няма да падне и като знаем, че част от водата се изпарява, то предполагам, че са нужни поне 110 градуса.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1896 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1896)

Има пластмасова паничка или кутия от 50мл до 2-3л. Могат да се използват за тази цел, като се налива директно в тях и после се дават на пчелите. Няма да тече, но трябва да се внимава с горещия сироп да не разтопи пластмасата.

Само тази снимка имам, но трябва да стане ясно и от нея.
http://s7.postimg.org/e5f79dxuf/CAM00461.jpg (http://postimg.org/image/e5f79dxuf/)

Mateev
01.01.2015, 19:20
.....Иначе и аз бих искал да попитам. По рецептата от клипчето на г-н Желев с варенето на захарния сироп с лимонена киселина, след добавяне на меда няма ли опасност от образуване на ХМФ. И ако медът се добави при температура 50 градуса, избягва ли се тази опасност?
ХМФ се образува от фруктозата. В захарния сироп няма фруктоза, така че спокойно можем да го нагряваме до над 100 градуса и да го врим и кипим колкото си искаме минути. Проблемът идва с добавянето на меда (в него има фруктоза), но ние бихме могли да изчакаме захарния сироп да се охлади до 40 градуса и чак тогава да добавим мед в него. Вярно е, че разбъркването ще е по-трудно, защото сместа ще е доста гъста, но за сметка на това няма да произведем допълнително количество ХМФ. Колкото си има в меда, толкова и ще си остане.

Това е на теория. На практика - ами ще пробвам след няколко дена. Така или иначе времето на питките скоро ще дойде. Готов съм да изпробвам няколко рецепти от форума и от интернет и после да ги изследвам за ХМФ.

koragroup
01.01.2015, 19:29
ХМФ се образува от фруктозата. В захарния сироп няма фруктоза, така че спокойно можем да го нагряваме до над 100 градуса и да го врим и кипим колкото си искаме минути. Проблемът идва с добавянето на меда (в него има фруктоза), но ние бихме могли да изчакаме захарния сироп да се охлади до 40 градуса и чак тогава да добавим мед в него. Вярно е, че разбъркването ще е по-трудно, защото сместа ще е доста гъста, но за сметка на това няма да произведем допълнително количество ХМФ. Колкото си има в меда, толкова и ще си остане.

Това е на теория. На практика - ами ще пробвам след няколко дена. Така или иначе времето на питките скоро ще дойде. Готов съм да изпробвам няколко рецепти от форума и от интернет и после да ги изследвам за ХМФ.

Много благодаря за отговора. Ще направя една варка с добавен мед под 50 градуса. А резултатите от изследванията ще са полезни на всички!

Дамян Дамянов
01.01.2015, 19:32
ХМФ се образува от фруктозата. В захарния сироп няма фруктоза, така че спокойно можем да го нагряваме до над 100 градуса и да го врим и кипим колкото си искаме минути. Проблемът идва с добавянето на меда (в него има фруктоза), но ние бихме могли да изчакаме захарния сироп да се охлади до 40 градуса и чак тогава да добавим мед в него. Вярно е, че разбъркването ще е по-трудно, защото сместа ще е доста гъста, но за сметка на това няма да произведем допълнително количество ХМФ. Колкото си има в меда, толкова и ще си остане.

Това е на теория. На практика - ами ще пробвам след няколко дена. Така или иначе времето на питките скоро ще дойде. Готов съм да изпробвам няколко рецепти от форума и от интернет и после да ги изследвам за ХМФ.

Имаш предвид свободна фруктоза нали?
Преди няколко месеца като търсих температурите и разтворите, попаднах на един сайт за химици и в него се казваше, че захарта винаги има повече фруктоза отколкото глюкоза. Ако са равни 50/50, то захарта никога не би поемала влага. В захарницата става на буца точно заради това. До колко е вярно...
Нали част от сиропа се инвертира и тогава има свободно количество фруктоза и точно то при високата температура и киселината става на ХМФ?!?!
Тестовете ще покажат най-добре!:yo:

n.kostadinov
01.01.2015, 22:26
В по горния клип другаря Степаненко даже завари меда 3-4 минути... а може в Русия ХМФ да не съществува?

колеги,а как мислите дали има вероятност да заварява меда с цел убиване на евентуални зарази и спори в него?

Mateev
01.01.2015, 22:54
колеги,а как мислите дали има вероятност да заварява меда с цел убиване на евентуални зарази и спори в него?

Възможно е, но не мисля че това е първопричината. Със сигурност при това преваряване на температури над 100 градуса се унищожават всякакви бактерии и спори, дори и на американския гнилец. Проблемът е, че при тези температури се унищожават и една камара полезни свойства на меда, като например ензимите. Божа работа и какво се случва с белтъците и протеините. Въобще след такава термична обработка меда вече не е мед, а просто някакъв сладък глюкозо-фруктозен сироп със завишено съдържание на ХМФ. При това положение човек си задава въпроса защо трябва да използва мед, а не някаква друга по-евтина алтернатива (например ИЗОСУИТ или АПИИНВЕРТ)?

Nik_m
01.01.2015, 23:03
колеги,а как мислите дали има вероятност да заварява меда с цел убиване на евентуални зарази и спори в него?
След това става само за капани за оси.

mmm.1979
01.01.2015, 23:07
А защо трябва да им слагаш питки, това не е естествената храна за пчелите и в най трудния момент за тях ги принуждаваш да преработват някакви гадости. За мен това е неразбираемо. Единствено си го обяснявам със душевен мир на пчеларя, че е направил нещо а не е без действал.

Колега dankov64 питки избягвам да слагам но искам да съм подготвен при нужда да имам да реагирам.Моята практика през зимата е рядко практикувана - може би около 15-20% от пчеларите и затова ще има много несъгласни но аз съм се учил от практиката а не толкова от теорията в книгите.Около средата на януари правя всичко възможно да направя пренареждане на питите с мед в тих и слънчев ден при тем. около 8-10гр. /правил съм и при по ниски/След това съм спокоен до края на февруари и така не ми се налага да слагам разни питки.Но ако времето се задържи така студено целият месец а и февруари и не успея да пренаредя може би ще се наложи на някой семейства да се сложат спасителни питки въпреки че мед има достатъчно но той ще е в страни от кълбото и в тези ниски темп. няма и да то пипнат.А меда на средните рамки с появата на декемврийското пило в някой сем. съвсем е намалял

solaris60
01.01.2015, 23:09
Проблемът е, че при тези температури се унищожават и една камара полезни свойства на меда, като например ензимите. Божа работа и какво се случва с белтъците и протеините.

Ензимите също са белтъци, а протеините е другото име на белтъците. С една дума все белтъци. И при висока температура белтъците се денатурират.

зуница
01.01.2015, 23:32
Руснака прави "помадка".Рецептите за това "чудо" са колкото пчеларите. Основното му "предимство" е , че се прави без пудра захар." Помадка"-та се вари докато не добие показаната гъстота.Капката при изстиването си не трябва да се разтваря във водата.Топлата "помадка" се налива в пликове и охладена е с жилава консистенция.
Как се разтича, когато овлагне и се подгрее от кълбото , бедна ви е фантазията. За мене не си заслужава труда. Но не е лошо и сам човек да се поомаже и да си изгуби малко време в интерес на науката.А ХМФ на колегите в Русия им е като ползването на лекарства с остатъчни химикали в пчелните продукти. Много , много не ги вълнуват такива "дреболии".То и у нас май си е така?!

dankov64
02.01.2015, 10:24
Колега dankov64 питки избягвам да слагам но искам да съм подготвен при нужда да имам да реагирам.Моята практика през зимата е рядко практикувана - може би около 15-20% от пчеларите и затова ще има много несъгласни но аз съм се учил от практиката а не толкова от теорията в книгите.Около средата на януари правя всичко възможно да направя пренареждане на питите с мед в тих и слънчев ден при тем. около 8-10гр. /правил съм и при по ниски/След това съм спокоен до края на февруари и така не ми се налага да слагам разни питки.Но ако времето се задържи така студено целият месец а и февруари и не успея да пренаредя може би ще се наложи на някой семейства да се сложат спасителни питки въпреки че мед има достатъчно но той ще е в страни от кълбото и в тези ниски темп. няма и да то пипнат.А меда на средните рамки с появата на декемврийското пило в някой сем. съвсем е намалялИнтересно е да се знае наистина какъв процент от пчеларите не използват питки, което тук във форума трудно можем да се установи, защото си мисля, че голяма част от тези пчелари са практици и не търсят източници за обогатяване на познанията си за живота на пчелите.
Малко пред история за произхода на моята теория.-От 12год. имам пчели като първите 5-6г.бяха 20семеиства в дадан блатови кошери. Това беше периода когато гледах на пчеларството като на любимо хоби и училище да отглеждаш това уникално творение на природата. В този период най неприятното нещо беше ваденето на мед. Много пъти съм се замислял каква технология да приложа и как да се наслаждавам на удоволствието от хобито си без да се налага да вадя мед. Много хамалска работа, ангажиране на семейството във времето за отдих. Тука трябва да кажа, че по професия съм практикуваш ветеринарен лекар и стратегията която бях предприел е да се стремя да не се меся много във живота на пчелите, да не ги третирам с препарати без да има обективна причина за това и понеже не ми се вадеше мед не давах никаква захар. Резултата от тази моя стратегия беше отлично пролетно развитие кошерите преливат от пчели, които в един момент няма какво да правят и аз започнах да усвоявам антироеви техники. В един момент, когато вече имах студентка си казах че трябва да увелича бр.на кошерите и студентката да не закача семейният бюджет трябва да се вади мед, хобито да се превърне в бизнес а бизнеса печеливш.
Единственият липсваш елемент от пъзела беше пашата. За сверяване на часовника първите 2год. се прикрепих към колеги практикуващи подвижно хамалско пчеларство, товарене и разтоварване на ръка и резултатът беше впечатляваш. Вече трета година работя по въпроса да закарам Мохамед при планината но цивилизовано с техника и съм на финалната права.
Малко бях дългословен, но нямаше как да изложа разбираемо моята теория без тези пояснения. А тя е - Пчеличките са много по умни от нас, когато става въпрос за съвместно съществуване и гледам по никакъв начин да не им обременявам живота с моите налудничеви хрумвания за - кражба на зимните им запаси, подреждане на гнездото, подаване на неизвестни гърмящи смеси за подхранване и лечение на ? , саниране на жилища и още безброи много вредни вмешателства в техния живот. Най важното нещо забравих- Майката му е майката.

solaris60
02.01.2015, 12:00
https://www.youtube.com/watch?v=jmS8zWdnzPs


https://www.youtube.com/watch?v=3KyJOM0pejw