PDA

Виж пълната версия : Колко кошера да са допустими в 1 имот населено място



Юрий Цветков
22.12.2014, 10:34
Понеже за пореден път се чака, някой друг да свърши работата, аз ще пусна тази анкета.

динев
22.12.2014, 11:14
Понеже за пореден път се чака, някой друг да свърши работата, аз ще пусна тази анкета.

ТОВА ГО ПИШЕ В ЗАКОНА ПО ПЧЕЛАРСТВОТО!!!
Моля администратора да изтрие темата с мотив за провокативна и противозаконна!

Юрий Цветков
22.12.2014, 11:43
Добре де, не съм формулирал правилно въпроса. Идеята е каква е нагласата на отглеждащите пчели. Поне няколко човека искаха такава анкета, но никой от тях не я пусна.
Темата не е противозаконна, защото с нищо не нарушава закона.

И да, провокативна е. Искам да провокирам хората да си кажат мнението по въпроса. Та току виж, може да се окаже, че закона трябва да се промени. Нали това го позволява "демокрацията".

П.С. Лично аз съм гласувал с отговор до 30, макар да смятам, че и толкова са много.

Искрен Мутафов
22.12.2014, 11:48
ТОВА ГО ПИШЕ В ЗАКОНА ПО ПЧЕЛАРСТВОТО!!!
Моля администратора да изтрие темата с мотив за провокативна и противозаконна!

Това е анкета, в която се пита: "КОЛКО КОШЕРА ДА СЕ ДОПУСКАТ В ЕДИН ИМОТ В НАСЕЛЕНО МЯСТО?", такова ограничение или регулация въобще не съществува в сега действащият закон за пчеларството. В наредбите има някакви изисквания които БАБХ би трябвало да прилага - 5кв/м на пчелно семейство. Друг е въпроса, че във всяка област БАБХ прилага наредбите и законите по "свой си начин", а някъде и общинските съвети проявяват своеволия с ограничаване броя на пчелните семейстма в населените места.
А, относно призива ти да се трие темата, то невиждам никакви основания администратора да трие тема/анкета на модератор... ;)

ch.atanasov
22.12.2014, 12:11
Според мен коректно ще бъде да има отговор: запазване на съществуващото положение.Не вярвам някой ,който гласува :неограничен брой ,да има идея за 1000-2000бр.Освен това как се решава въпроса? Каква ще е разликата 30-50 или 50-100?

Искрен Мутафов
22.12.2014, 12:11
А, и щом претендираш за демократичност, и имаш в анкетата едната крайност - неограничен брой, то трябва да фигурира и другата крайност - "нула"?!?

icofly
22.12.2014, 12:15
Мисля,че това е относително понятие,зависи от населеното място/има села изоставени,като Бейрудски преградия/там може неограничени количестви,но в гъсто населените места и 2 да сложиш може да си имаш разправия!На един приятел направих 2 отводки сложи ги в голямо село,комшиите наметиха начин да ги отровят щот като махали с мотиката и ги жилели.

Искрен Мутафов
22.12.2014, 12:22
Сложни са междусъседските отношения...

Юрий Цветков
22.12.2014, 12:42
А, и щом претендираш за демократичност, и имаш в анкетата едната крайност - неограничен брой, то трябва да фигурира и другата крайност - "нула"?!?Абсолютно си прав. Мой пропуск. Нека админа добави още един възможен отговор - 0.

icofly
22.12.2014, 12:43
Струва ми се ,че тази анкета не е за пчеларите,ако е за тях формолировката може да бъде няколко вариянта:КОЛКО ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА/ПЧЕЛИНА/БИХТЕ ИСКАЛИ ДА ИМА/МОЖЕ ДА ИМА/В НАСЕЛЕНОТО МЯСТО КЪДЕТО Е ВАШИЯТ ПЧЕЛИН,сегашната е по скоро за жителите на населеното място

Юрий Цветков
22.12.2014, 12:52
Анкетата е за всички (макар че във форума влизат предимно пчелари), а кой колко семейства или пчелини желае да има, си е въпрос на лична нагласа и възможности.

Дамян Дамянов
22.12.2014, 12:54
АЛО...КОЛЕГИ...ЧУВАМЕ ЛИ СЕ?!?!
Връзката се губи...:phone:

Я хвърлете един поглед колко е цената на декар около вас.
На един колега може да му излезе 250лв/дка , а на друг 2500лв/дка.
Отгоре на всичко в един район се продава много и каквато си пожелаеш земя, а в друг само блата.
Вижте колко земя се продава под един декар и къде е.
До един минава магистрала, а до друг може да се стигне само с хеликоптер.
На една земя можеш и ток да пуснеш, а на друга и GSM обхват няма.
Имате ли идея какво ще се случи с цените на тези земи? Само 10 дни след като се вкара такъв закон и цените ще са ДВОЙНИ.
Има села с повече кошери отколкото жители и на никой не му пречи. На сайта на едно такова село пише нещо от сорта "Пчеларството е основен поминък".
Имате ли идея, че тези хора ще ви убият с камъни?!?!?

Искрен Мутафов
22.12.2014, 13:11
Имате ли идея какво ще се случи с цените на тези земи? Само 10 дни след като се вкара такъв закон и цените ще са ДВОЙНИ.


Честито на "печелившите"...!!!

Mateev
22.12.2014, 14:27
Гласувах за 100 кошера, защото според мене неограничен брой си е БЕЗУМИЕ.

По принцип анкетата според мене е некоректна, защото ЕДИН ИМОТ наистина е много мъгляво и разтегателно понятие. Въпреки това останах изненадан от резултатите - над 50% от пчеларите наистина са готови на някакви РАЗУМНИ ОГРАНИЧЕНИЯ, но просто не знаят къде точно е границата на разума с безумието.

Юрий Цветков
22.12.2014, 14:54
Ами то всичко е много условно. Целта е да се видят настроенията и вижданията на хората. Това не е юридически издържан документ.

Mateev
22.12.2014, 15:12
По принцип аз си имам една теория, която звучи логично, и която може да бъде доказана посредством НОТАРИУС. И ако това го направим напролет и след това разумно си изиграем картите, вместо влошаване на положението с кошерите в населените места ще получим ПОДОБРЯВАНЕ !!!

Логиката е следната:
По принцип една пчела лети високо над земята (десетки и стотици метри), за да има далечен поглед към растителноста в 3-километровата зона. Тази пчела се приближава на 1-2 метра над земята само в два случая:
1. Прибира се в кошера или излита от него или се облита около него
2. Приближава се към пашата (цветя и други медоносни растения)
Във всички останали случаи тя е високо в небето и не пречи на никого.

Един човек непчелар ще бъде в близост до пчели също само в тези два случая.
1. Ако е наблизо до крайните кошери на даден пчелин - може би говорим за не повече от 20-30 метра. Дори и кошерите в пчелина да са 10 000, важно е отстоянието само от крайните.
2. Ако е на 1-2 метра от обилна паша (цветя и други медоносни растения)

Ако искаме да защитим детски градини или други публични обекти с много хора, то тогава трябва да забраним не пчелините, а саденето на медоносна растителност около тези публични обекти. Това е така защото дори и най-близкия пчелин да е на 3 километра, пак в зоната на цветята ще има много пчели. Ще има и много други насекоми - оси, стършели, диви пчели и т.н. Тоест изнасянето на пчелините от населените места НЯМА ДА ПОМОГНЕ - около цветятя ВИНАГИ ЩЕ ИМА ПЧЕЛИ и други опрашващи и ЖИЛЕЩИ насекоми.

Остава въпросът с жилищните имоти в непосредствена близост до пчелини в населените места. Тука мисля че броя на кошерите не е важен - важно е отстоянието от крайните кошери до оградата на комшията. Наблизо наистина е опасно, особенно ако пчеларя раздразни пчелите със своите манипулации по кошерите. От даден брой метри нататък обаче няма никакво значение, защото пчелите вече ще са се вдигнали да летят високо в небето. Въпросът всъщност е колко са тези БЕЗОПАСНИ МЕТРИ?

Ами аз си мисля, че можем да направим ЧЕСТЕН ЕКСПЕРИМЕНТ, потвърден официално от НОТАРИУС. Ако го направим така, издаденият документ ще има юридическа сила. Просто трябва да заведем някой нотариус в покрайнините на някой пчелин, и после той съвсем честно и добросъвестно да преброи колко пчели са минали покрай него да кажем за 10 минути, стоейки от последния кошер на пчелина на разстояние 10, 20, 30, 40 50 ..... и така до 100 метра. Бас ловя че още на 30-тия или 40-тия метър той няма да види нито една пчела, и това честно ще го отрази в протокола.

Та няколко такива нотариално заверени протоколи от различни нотариуси в различни краища на страната по различни пчелини ще бъдат нашият НАЙ-СИЛЕН КОЗ срещу МЗХ. С тях ние ще докажем ВЕДНЪЖ ЗАВИНАГИ че не само пчелините не трябва да се изхвърлят от населените места, но и съществуващите отстояния от 100 метра до детски градини и национални пътища ТРЯБВА ДА СЕ НАМАЛЯТ !!!

rosty_sz
22.12.2014, 15:28
Тази граница може много трудно да бъде поставена и ако в няколко случая ще е добре изчислена то ще няколко пъти повече изключения.
Пример:
Имот с граница на регулацията и три съседни имота градини по 1-1.5дка.
Има и още нещо което трябва да се вземе предвид: Колко струва като начална инвестиция изграждането на пчелин извън населено място и колко е неговата годишна издръжка и от там можем да си направим сметката колко семейства повече от този в населени места трябва да се гледат в него за да си покрие разхода. Много хора не са смятали предполагам и ще ви нахвърлям набързо една сметка.
Земя 1-1.5 дка = 1000-2000 лева (такива малки парцели извън регулация почти няма )
Колове за ограда 80-100 броя = 250-300лв + транспорт 50лв
Мрежа 150-200метра = 600-800лв.
Дупки за колове = 100лв.
Врата 1бр за хора и 1 бр за мпс 100-150лв
Тели др. 10-20 лева.
Транспортни разходи по изграждането и помощник 200 лв.
Начална обработка а земята( косене, брануване или др.) 50-100лв.
Сигнално известителна система 500-700лв.
Акумулатор 100Аh тягов за предпочитане гелов 300-500лв.
Соларен панел + стойка+контролер 300-400лв.
Табло за поместване на системите 100-150 лв.
Малка къщичка за инвентар, фургон или др. 500-700лв.
Оправяне на достъпа 100-500лв (достъпа почти сигрно е черен път)
други 100лв
Резултат от 4000-7000лв.

Месечни разходи
СОТ 40-80 лв.
Допълнителни транспортни разходи 20-50лв

Ежегодишни допълнителни разход
Допълнителни транспортни разходи при ваденето на мед 100лв (може и да са съвсем други в зависимост от отдалечеността от базата за вадене)
Поддръжка на достъпа 100-500лв

Приблизителни годишни допълнителни разходи 250-850лв.
Допълнително необходимо време за работа = стотици часове (много време прекарано в пътуване, много товарене и разтоварване, много случаи на забравен за вземане от базата инвентар, много необходим инвентар който предварително не се е знаело че трябва и се ходи да с вземе допълнително, затъвания в черния път, негова поддръжка и т.н.)
Нужда специално превозно средство с по висока проходимост и затворен голям обем за транспорт на пълни и празни магазини/корпуси и всякакъв друг инвентар. Това превозно средство влачи със себе си застраховка 150 лв. винетка 70 лв данък 50 лв поддръжка 250лв и т.н.

Сметките са приблизителни, но достатъчно точни за да нарисуват картината.

Нека сага всеки сам за себе си помисли това заслужава ли си за 20-30-50 кошера?
Ако си заслужава във вашия район, то заслужава ли си в най-слабо продуктивните райони, защото една бъдеща административна разпоредба ще важи и за тях?

Каквото си го направим сами, никой друг не може да ни го направи!

ch.atanasov
22.12.2014, 15:30
Незнам до колко колегите са готови на" разумни ограничения".Имам съмнение ,че някои са посочили цифра, в която се вмества тяхната бройка.

krasimir00
22.12.2014, 15:31
Аз гласувах за неограничен брой кошери,защото всеки средно интелигентен пчелар може сам да определи бройката на кошерите си в собствения си имот. На базата на това , колко му е голям парцела,дали парцела се намира в центъра на населеното място или в покрайнините,разстояние до най близки къщи или оживени пътища,съседните парцели обитаеми ли са,както и по други критерий.Предполагам,че ако ставаше въпрос за ваденето на всички кошери от населените места,тия дето са гласували ограничения някакви,друга песен щяха да запеят,ако и на тях самите им се наложи да си вадят кошерите по полята.Те някой са си извадили кошерите отдавна,защото са имали възможноста,така че какво ли им дреме за останалите бедни души.Извинявам се ако тонът ми се възприема за по остър отколкото трябва.

argilov
22.12.2014, 15:31
Според мен,ако имота е декар 100бр.е максимума.Повече ще си пречат.А ако е в гъсто населени места с цветни градини сигурно ще има проблеми.Вдигането на плътна ограда е добър вариянт.

rosty_sz
22.12.2014, 15:34
Матеев, ако между нотариуса и кошера има преграда независимо плътна или растения или др. метрите могат да се намалят в пъти. Въпроса веднъж пчелите да се вдигнат.

Evgeni Petkov
22.12.2014, 15:42
Освен нектара, важна е водата/ особено в топло време/ в пчелина или в близост до него. На пчелите им харесва леко затоплена и подсолено и явно намират наоколо- неприятното е да я намират в съседа, затова едни обучени пчели на собствени поилки, които са постоянно зареждани с вода са достатъчно да няма проблеми със съседите!

Mateev
22.12.2014, 15:47
Матеев, ако между нотариуса и кошера има преграда независимо плътна или растения или др. метрите могат да се намалят в пъти. Въпроса веднъж пчелите да се вдигнат.

Това също е решение, дори може да се нарече ГЕНИАЛНО РЕШЕНИЕ !!! Ако наистина всички пчелини в населените места са оградени с плътна двуметрова ограда, то тогава няма да има нито една пчела от другата страна на оградата. Дали да не го предложим това на МЗХ и да отпаднат всякакви други метри и отстояния от детски градини или пътища? Наистина двуметрова ограда ще принуди пчелите да летят високо над съседните имоти.

Сега се сещам за един мой колега пчелар в с. Лесичери - Търновско. В един страшно тесен двор е натъпкал много кошери буквално гъз до къз - може би 150 че и нагоре. Кошерите са плътно до огратата от трите страни, и веднага от другата страна има къщи на други хора, но досега никой не се е оплаквал. Сега като се замисля, причината да няма оплакващи се комшии е именно ВИСОКИЯТ ДУВАР (плътна каменна оргада с височина около 2.0-2.2 m).

ch.atanasov
22.12.2014, 16:11
Сега ходих да чета закона.Текстовете в чл.13 ал.2 и чл.15 ал.1 не са ли достатъчно ясни.Какво налага тяхната промяна.Спомена се и омбутсмана.Че неговата роля е последната........

Дамян Дамянов
22.12.2014, 16:21
Всеки нормален пчелар(с малко акъл в главата) САМ ще си изнесе кошерите и няма изобщо да чака държавата да му каже. Просто когато кошерите са много, пашата няма да стига и пчеларя САМ ще си ги премести.
Не е нужно да се променя закона.
Нека с минимум пари колегите да си развият пчелините, а после те САМИ ще ги преместят.
Да се решават локални проблеми глобално си е против всякаква логика.
Дайте заради няколко идиота обърнали кошерите към съседите да хвърляме пари...защото и много ги имаме.

"ЗАЩИТНИЦИТЕ НА СЪСЕДИТЕ" НИКОГА НЯМА ДА ДОЙДАТ И ДА ПОМОГНАТ НА ДЯДОТО С 30 КОШЕРА ДА СИ ГИ ПРЕМЕСТИ ИЛИ ДА УДАРЯТ ЕДНА ЛОПАТА НА НОВИЯ МУ ПЧЕЛИН !!!
АКО НЕ ЗНАЕТЕ КАК ИЗГЛЕЖДА ЛОПАТАТА...ТЯ ИЗГЛЕЖДА ЕТО ТАКА И НЯМА КОПЧЕ:
http://s27.postimg.org/z8doocsrz/lop.jpg (http://postimg.org/image/z8doocsrz/)

rosty_sz
22.12.2014, 17:31
Ако наистина всички пчелини в населените места са оградени с плътна двуметрова ограда, то тогава няма да има нито една пчела от другата страна на оградата.

Плътна да се разбира такава, че да не могат да преминават пчели през нея, защото иначе попадаме в кръговрата на ЗУТ и там става даси е...... мамата. Както споменх доори и гъста храстовидна или дървесна растителност върши работа.В съществуващ пчелин е достатъчно да се захване за настоящата мрежа още една допълнително тип "слънцезащитна" прилича на едни чували за картофи от зебло. Тази мрежа е UV устойчива и на ширина 2 метра цената и е 2.20-2.60 в зависимост от магазина. Вятъра преминава спокойно през нея така че не се налага и укрепване на колове и т.н. Мисля и че тази против градушките ще върши прекрасна работа. Малко е по-едра, но ме съмнява, че може да мине пчела в полет, а още по-здрава.
Както спомена колегата постоянно работещата поилка с топла вода е задължително условие да няма пчели по комшиите. Обикновено се събират на капещ кран на външна чешма и на водата на кучето, и ако го хранят с хляб там има задължително обожават мокър хляб явно извличат соли от него.
Все пак си мисля, че това трябва да се предлага само в краен случай, и да е максималния компромис на който да сме съгласни.

borislav aleksandrov
22.12.2014, 18:17
По принцип аз си имам една теория, която звучи логично, и която може да бъде доказана посредством НОТАРИУС. И ако това го направим напролет и след това разумно си изиграем картите, вместо влошаване на положението с кошерите в населените места ще получим ПОДОБРЯВАНЕ !!!

на 2 метра от кошера пчелата вече е на височина от около 3 м (не мога да се сетя точно и това е доказвано научно не веднъж от руснаци, немци, американци че и наши учени... отстоянията 3 и 5 м от оградата (плъна може и и жив плет) не са случайни... в случай на силен вятър лети ниско долу от 1,5 до 2,5 метра височина, съседите тяхната вина в повечето случай се нарича - завист, но също така има лоша хигиена, копане близо до кошери, нарочно слагане на паша магарета и коне пред пчелините имаше дори и един случай в които комшия нарочно изсипваше няколко лъжици мед на чешмата си и после викаше полиция и които се сети че пчелите на комшията го жилили и били агресивни.... наша грешка е че има хора които оставят пчелите на самотек без чиста вода, без наглеждане сещат се само за ваденето на меда... без елементарна табела сложена на ограда да не си вързват животни там и предупреждаваща че има пчели и те жилят..... честото репчене ...

Ангел Йосифов
22.12.2014, 18:17
Колега,вземи едно парче обикновена оградна мрежа,сложи я на два метра пред един кошер и виж колко пчели ще минат през нея.ЗУТ допуска плътна ограда м/у два имота да е с h до 2,1м.А мрежата която предлагаш едва ли ще издържи една година.Обикновено кошерите са ориентирани изток-юг и ако на два мерта пред тях има плътна ограда то слънцето ще им липсва особено в края на зимата -началото на пролетта.Така,че петте метра,според мен са оптимални.

nyanakiev
22.12.2014, 18:17
най важно е да няма рапица имали и 5 метра дувар да има няма спасение за съседите

motor63
22.12.2014, 18:27
Гласувам за неограничен брой, не защото не съм съгласен с "разумния брой" на декар примерно. А колко е той? Един ще каже сто, друг 50, трети 20. Видяхме изказванията на "известни"наши колеги. Колко според Вас е разумния брой в парцел на края на селата, в села с празни дворове и т.н. Споменах вече в една друга тема по погрешка своето виждане по въпроса и няма да се повтарям. Но, целия този шум и пререкания по въпроса ми се струват изкуствено инспирирани. Незнам причината, но тя скоро ще се разбере. Вероятно е да кажат: "добре няма да пипаме закона в тази му част,но Вие няма да се противопоставяте примерно на нещо друго. Т.е. създава се изкуствен проблем и се иска да се "размени" той за нещо наистина важно. Това е обичайна практика за политиците. Някой колега беше написал,че наистина в бъдеще вероятно пчеларите сами ще поискат да променят местоположението на пчелина, но това да стане доброволно, осъзнато и икономически обосновано за всеки един желаещ. Иначе всичко друго "заченато"на сила е обречено на провал. Пак повтарям, дайте да не се "правим на по-католици от папата". Да се създаде една работна група в едната,ако искате и двете "нови" организации. Да се помисли как да се пипне леко "профилактично" закона, двуметрова ограда ли ще е какво ли там нещо подобно и да се приключи въпроса. Да се убедят политици, омбудсмани и организации на общини, че това начинание би било "мъртво родено", както още много други закончета и нормапивни актове и....да се обърнем към реалните си проблеми. А те не са малко.

Георги Кръстев
22.12.2014, 18:38
Моя пчелин е във вилна зона и затова сложих от проблемната страна 2,5м от тази мрежа... след това нямах защото пчелите вдигнаха летежа. Нямам рапица!
2723

Bobi-M9598
22.12.2014, 18:43
Здравейте,

Доколкото си спомням височината на оградата според ЗУТ е 2.20м. (плътна ограда без да се иска разрешението на съседа).
А що се касае до анкетата, не смятам да гласувам. Писал съм не помня в коя тема по въпроса. Смятам, че ако кошерите са разположени така както пише в закона, отстояния от ограда, бройка която е съобразена с големината на парцела, и т.н. не би трябвало да има проблем. На всякъде ще бъде различно. Изключвам недобросъседските отношения. Навсякъде има хора които биха ни завидели затова, ЧЕ СИ БЛИЖЕМ ПРЪСТИТЕ. Никой не иска да види когато се гърбиш, виждат само медеца.

Поздрави, Г. Георгиев

Искрен Мутафов
22.12.2014, 18:46
най важно е да няма рапица имали и 5 метра дувар да има няма спасение за съседите

Не е виновна или проблемна само рапицата като рапица, може би до някъде препаратите с които се пръска - аз имам семейства които по време на рапица, акация, липа, слънчоглед, в пашево, без пашево време - просто са си агресивни, а имам и някоя семейства с които дори и по време на цъфтежа на рапицата може да се работи с тях и без було, е вярно че има и разлика в добивите и тя е вполза на по-лютите, но не е чак толкова фрапираща.
Въпроса с оградата - ако ще и 5метра зид да е, няма ли вода, много ясно че ще са по кумшийските чешми.
Всичко е много относително - на село на някакъв човек пчела, оса или там някакво насекомо му ожилило детето - и той си наумил, че са му виновни пчулите на кумшията му - 30-40 кошера, и отишъл при пчеларя и в прав текст му заявил, че ако не си премести пчелите ке му ги отрови - и пчеларя(пенсиониран учител), си ги премести в някакъв двор в по-белюдната част на селото. Имаш ли криви съседи, и една тръвна да имаш - пак ще ти намерят кусури.
А, я си помислете приятно ли ви е ако кумшията ви гледа 10-тина крави или 50-тина овце?!? Те не жилят, не идват да ви пият от водата на чешвата или на кучето... - аз имах до преди две години подобен индивидхза съсед(за щастие е твърде дърт и почти приключи със животновъдството), но из село има все още пълни с животни дварове, което си е в пълен разрез с всякаквите му там ветиринарно-санитарни наредби и изисквания, докторите от БАБХ, ми бяха споменали преди време че са им написали навсекиго по няколко акта, но както сами казаха - оправия няма, "ние им пишем актове, те не ги плащат, и все така..."!

borislav aleksandrov
22.12.2014, 18:58
относно неограничената бройка - реален пример от едно добруджанско село
пчелар с 30 кошера - от ляво на него съсед също пчелар с 300 семейства, от дясно друг пчелар с 150 бройки, зад него новодошли колеги с общо 500 семейства и това в едно каре от 4 къщи като дворовете са средно по 2-3 дка.... преки съседи на улицата нямат най-близък съсед които не е пчелар на 100 метра... според вас в какви отношения са тези пчелари и какви добиви имат?

ch.atanasov
22.12.2014, 19:05
За добивите незнам какви са ,но се обзалагам ,че новите не се гледат с добро око.

Дамян Дамянов
22.12.2014, 19:10
Ами имам точно този тип изрод за съсед с 20 кози и каква смрад се носи лятно време...нямам думи. Сигурно 50 човека писаха жалби и все тая, ла*на се леят по улицата и не му пука. Ей такъв тип като стане пчелар и почват проблемите.
Ако сте забелязали имам ограда от гофрирана ламарина точно на тази страна, че да спира аромата и окото.(не, че има голям ефект) Радвам се че другата година няма да имам пчели там, че е изрод от класа.

Че...за оградите може да се намери добра цена, ако се прави заявка за големи количества. Тези цени са от миналата година, но мога да искам нови, ако има достатъчно желаещи.
Не се ангажирам с нищо повече от свързване с производители и доставчици.


Поцинковани телове

Цена – лв/кг



Диам. 1,7 мм

2.08



Диам. 1,8 мм

1,75



Диам. 1,9 мм

1,75



Диам. 2,0 мм

1,71



Диам. 2,1 мм

1,71



Диам. 2,2 мм

1,71



Диам. 2,5 мм до 4 мм

1,67






Черна горена тел

Цена – лв/кг



Диам. 0,8 мм

1,67



Диам. 1,0 мм

1.60



Диам. 1,2 мм

1,60



Диам. 1,6 мм

1,60



Диам. 1,8 мм

1,55



Диам. 2,0 мм

1,55



Диам. 2,2 мм

1,50



Диам. 2,5 мм

1,50



Диам. 3,0 мм

1,50



Диам. 4,0 мм

1,50





Оградна мрежа от поцинкована тел


Тел /мм/

Отвор /см/

Цена лв/кг



1.7

2х2 и 3х3 см

2.08



1.7

От 4х4 до 6х6 см

2.08



1,8

От 2х2 и 3х3 см

2,00



1.8

От 4х4 до 6х6 см

2,00



1,9

От 2х2 до 3х3 см

2,00



1.9

От 4х4 до 8х8 см

2,00



2.0-2.2

От 4х4 до 7х7 см

2,00



2.5-4.0

От 4х4 до 8х8 см

2,00



ПВЦ мрежа

От 4х4 до 6х6 см

2,55





Бодлива тел – 1,75 лв/кг

Рабицови мрежи


Черна рабицова мрежа 14*0.7 мм, дължина руло 30 м – 37,50 лв/бр
Черна рабицова мрежа 14*0.5 мм, дължина руло 30 м – 33,33 лв/бр
Българска рабицова мрежа – 2,35лв/кг
Поцинкована рабицова мрежа 14*0.7 мм, дължина на руло 30 м – 42,00 лв/бр
Поцинкована рабицова мрежа 14*0.6 мм, дължина на руло 30 – 40,00 лв/бр
Сито 3х3 мм, височина 1 м, дължина 10 м – 58,00 лв/бр
Сито 4х4 мм, височина 1 м, дължина 10 м – 50,00 лв/бр
Магистрална мрежа, височина 1,55 м, дължина на руло 25 м – 85,00 лв/бр


Поцинкована ламарина 0.4 мм


Гладка ламарина 2х1 м

11,50 лв/бр



Гофрирана ламарина 2х1 м

11,50 лв/бр



Рулони – дължина 10 м

57,50 лв/бр




Фибромрежа – 0,85 лв/м2
Тегло – 145 гр/м2
Височина 1 м.
Дължина на руло – 50 м.

ganchev55
22.12.2014, 19:11
Добивите са близки,но тази година,рояците са спорни в отношенията.

Remi
22.12.2014, 20:12
Моя пчелин е във вилна зона и затова сложих от проблемната страна 2,5м от тази мрежа... след това нямах защото пчелите вдигнаха летежа. Нямам рапица!
2723
И презервативи да им сложиш на рапица все тая. Раниците на рамо жилят и след това хващат гората.
Нека не правим спекулации с нещата такива каквито са били години наред и да видим какво можем да направим в прогреса. Много е лесно и не точно да изнесем кошерите извън ама те винаги ще бъдат ВЪВ населеното място нали така защото дори и извън пак има едни 3,4,5 км дето пак са си там и идват пият вода жилят и притесняват хората. Какво правят осите например и то много по лошо ??. Друг е въпроса че ако някой от тук членуващите работят извън населените места и им е все тая какво ще бъде в бъдеще. Колеги работим по една и съща кауза независимо как моля ви бъдете коректни. Благодаря

Remi
22.12.2014, 20:25
относно неограничената бройка - реален пример от едно добруджанско село
пчелар с 30 кошера - от ляво на него съсед също пчелар с 300 семейства, от дясно друг пчелар с 150 бройки, зад него новодошли колеги с общо 500 семейства и това в едно каре от 4 къщи като дворовете са средно по 2-3 дка.... преки съседи на улицата нямат най-близък съсед които не е пчелар на 100 метра... според вас в какви отношения са тези пчелари и какви добиви имат?
Е това е нещо което тярбва все пак да има граници иначе когато ги регистрираме в ОДБХ все това ще е проблема. Ама се чудя за ДОБРУДЖА место ли няма какво ли ??

borislav aleksandrov
22.12.2014, 20:29
Е това е нещо което тярбва все пак да има граници иначе когато ги регистрираме в ОДБХ все това ще е проблема. Ама се чудя за ДОБРУДЖА место ли няма какво ли ??

място има но и тук проблемите са не по различни от другаде -като се почне от удобства и се стигне до кражби... малцина са онези които практикуват подвижно

Remi
22.12.2014, 20:41
място има но и тук проблемите са не по различни от другаде -като се почне от удобства и се стигне до кражби... малцина са онези които практикуват подвижно
Искаш да кажеш че трябва да изнеса пчелите на дядо дето ги е гледал години наред населеното мзащото някой е решил това ли това лова ли?
Как до сега всичко беше нареди изведнъж проблем !?!

Remi
22.12.2014, 20:47
място има но и тук проблемите са не по различни от другаде -като се почне от удобства и се стигне до кражби... малцина са онези които практикуват подвижно
Кражбите според мен са провокация. И още повече кой иска да изкара пчеларите от населените места държавата или паралиите пчелари ??

ch.atanasov
22.12.2014, 20:58
Ясно е че някой иска промяна в някои членове от закона .Питах, чудих се ,защо изобщо се споменават чл.13 и 15.Колегата Мотор 60 спомена нещо и най вероятно е прав.

Nik_m
22.12.2014, 21:05
От колко години искат да махнат кравите от селата и нищо, а те правят голяма мизерия. В село единия арендатор гледа кравите си почти на центъра на селото и са направили такъв калищак по пътя в селото че като ида до пчелина все едно съм ходил на офроуд, изпочупиха оградите на хората съсипаха дръвчета и тревни площи пред къщите и нищо. А остава да изкарат пчелите.

borislav aleksandrov
22.12.2014, 21:17
Ясно е че някой иска промяна в някои членове от закона .Питах, чудих се ,защо изобщо се споменават чл.13 и 15....

Въпроса е кои е този някой и защо лично аз не виждам кои знае каква изгода за някого ако ни накарат да излезем извън регулация все ще е тая пчелите пак ще са в селото по чешми, цветя, овощки....

Remi просто ти отговорих на
Ама се чудя за ДОБРУДЖА место ли няма какво ли ??

Дамян Дамянов
22.12.2014, 21:25
Преди години така им пречеха на ЧАСТНИТЕ интереси и черните свине.
Пречеше им и коленето на свинете, че е нехуманно :boi: и без лицензирана кланница, а няколко години по-късно всички видяха какво се върши в тези кланници и колко "хуманно" се отнасят с животните.
Пречеше им и свободното отглеждане на свине, защото те никога не купуваха фуражи. Прасето си ядеше само жълъди, грудки и др.
А сега ги гледат в клетки 1м х 2м и ги хранят с рибешки глави, биомаса и стероиди.
Убиха поминъка на хората и сега ще се пробват да направят същото и с пчелите. Просто искат да се окрупни сектора и да останат само малцина пчелари с много и големи пчелини.
Според мен това е причината да се прави проба...я мине, я не.

Снимките са правени преди доста години и в гратисен период(че да не нарушаваме закона).
Снимките са на заклано прасенце, хората виждали такова само във фризера да пропуснат снимките.
http://s11.postimg.org/emsiv25vz/19082007_009.jpg (http://postimg.org/image/emsiv25vz/) http://s11.postimg.org/gdbjwjnf3/19082007_010.jpg (http://postimg.org/image/gdbjwjnf3/)

ch.atanasov
22.12.2014, 21:31
Изгодата може да е в това : изваждането от населените места ,да е разменна монета за други неща.

Evgeni Petkov
22.12.2014, 21:41
Изгодата може да е в това : изваждането от населените места ,да е разменна монета за други неща.
Като се замислих, си спомних за думите на местен зърнар, който казва често, че ще гътне къщите на селото и ще засее жито. Само му трябвало фадрома да срути дуварите! Ама чак такава конспирация! Но в пустите, занемарени и изоставени села, ако се извадят пчелите, остава само това!

зуница
22.12.2014, 22:29
Преди години така им пречеха на ЧАСТНИТЕ интереси и черните свине.
Пречеше им и коленето на свинете, че е нехуманно :boi: и без лицензирана кланница, а няколко години по-късно всички видяха какво се върши в тези кланници и колко "хуманно" се отнасят с животните.
Пречеше им и свободното отглеждане на свине, защото те никога не купуваха фуражи. Прасето си ядеше само жълъди, грудки и др.
А сега ги гледат в клетки 1м х 2м и ги хранят с рибешки глави, биомаса и стероиди.
Убиха поминъка на хората и сега ще се пробват да направят същото и с пчелите. Просто искат да се окрупни сектора и да останат само малцина пчелари с много и големи пчелини.
Според мен това е причината да се прави проба...я мине, я не.

Снимките са правени преди доста години и в гратисен период(че да не нарушаваме закона).
Снимките са на заклано прасенце, хората виждали такова само във фризера да пропуснат снимките.
http://s11.postimg.org/emsiv25vz/19082007_009.jpg (http://postimg.org/image/emsiv25vz/) http://s11.postimg.org/gdbjwjnf3/19082007_010.jpg (http://postimg.org/image/gdbjwjnf3/)
Демокрация , Глобализация, Еврогейски съюз, Либерасти.Ако събереш всичко това ще получиш и отговора.Проблема съвсем не е в пчелите.Много са пчеларите и трябва да се намалят.Дребните и независими собственици не са удобни на колониалната администрация.С хората на село трябва да стане като с поминъка на градското население.Под различни предлози бе унищожен поминъка му ,индустрията от всякакъв вид.Сега наред са и свободните хора на село.Както стотина големи лапат основните субсидии в зърнопроизводството така трябва да стане и с пчеларите.Ставаш един от големите и удобни за администрацията и тогава няма да има проблеми с парите за пчеларството.Далновидните дребни трябва да мислят да търсят работодатели , големи пчеларски магнати. Помислете не е ли началото на тоя процес монополизирането на производството на майки, отводки, кухите и празни от съдържание казионни съюзи.Десетина богопомазони с големия черпак до държавния казан , а за останалите...
(речник: либераст - либерал с особени наклонности силно обичан от политиците )

vencii
22.12.2014, 22:42
Снимките са правени преди доста години и в гратисен период(че да не нарушаваме закона).
Снимките са на заклано прасенце, хората виждали такова само във фризера да пропуснат снимките.

Дамяне, и ти май си го виждал само в фризера- това хич не ми прилича на прасе, ама кат си казал че е прасе няма да спорим

Димитър Бонев
22.12.2014, 22:47
А какво ще кажете да поискаме от МЗХ да забранят отглеждането на пчели, защото това занимание е опасно и вредно за човечеството. Ето вижте пчелите жилят нещастните хорица, пречат на фермерите да пръскат, приносът з бюджета на страната е почти никакъв, а продуктите от пчеларската дейност можем да си ги внасяме почти без пари от Китай. Така всички ще са доволни. Пчеларите няма да се трепят по цяло лято и да се чудят какво да правят продукцията си, държавата ще им дава някакви помощи да преживяват и те ще са доволни, хорицата няма да бъдат подлагани на системно жилене от разгневените пчели, фермерите ще могат когато и колкото си искат и с каквото си поискат да пръскат своите насаждения, в МЗХ чиновниците ще се ровят из фейса и форумите да събират благодарности за свършената полезна работа. А лидерите на пчеларските организации ще ги направим екскурзоводи в музеи на пчеларството, където да обясняват на поколенията от каква напаст са спасили човечеството, така и те най-после ще намерят покой и ще се чувстват значими. Всичко ще бъде една красива приказка, докато .................и дойде някой поне малко умен премиер да дръпне шалтера на идиотщината.

Искрен Мутафов
22.12.2014, 22:57
.................и дойде някой поне малко умен премиер да дръпне шалтера на идиотщината.

Тъкмо гледам едно обзорно предаване по БНТ, за отминалите 25 години - и от там представените премиери, незнам ама що ли не видях един който да отговори на този критерий, дали "през пръсти" гледах, или тепърва предстои да го търсим тоя "месия", щото те няколко такива(премиери - "месии") се изредиха...

ch.atanasov
22.12.2014, 23:03
Колега ,Бонев.Направо сякаш се зачудих ,дали това е писано от теб.Даже ходих да видя ,как си гласувал.Подкрепям те ,ама да нямаш неприятности.

Цеко
22.12.2014, 23:23
Колеги, няма какво да се правим на луди, повече от 10-15 кошера според мене не е желателно да се отглеждат в регулация и то при положение че наблизо няма други пчелни семейства. Знам че е трудно създаването на такъв пчелин при сегашните обстоятелства, но и да тероризираш съседите си с няколко милиона пчели /колкото и миролюбиви да са, само като почнат да се облитат ..../ също не е работа. Може би в следващите пчеларски програми трябва да бъде заложен финансов ресурс именно за това - както досега "уж" помогнаха за увеличаването на пчелните семейства, сега да помогнат същите да бъдат и там където им е мястото.

Димитър Бонев
22.12.2014, 23:34
А къде според теб им е мястото. На чукарите високо из планините, защото дори и там не е сигурно че няма да пречат. Между другото някой беше предлагал такова решение. Ако беше минало, щяхте сега друга песен да пеете. Ако ти имаш 10-15 кошера в двора си, има колеги, които са си купили крайни имоти по селата и са взели мерки да не притесняват съседите си и с по 150 кошера. И вместо неприятности, съседите им са благодарни, че берат плодове, ягоди, зеленчуци каквито до сега не са брали. За мен спора е излишен. Може би трябва да се постави изискване за по-висока ограда от мрежа(пчелите не минават през каквато и да е мреежа винаги минават над нея. Аз като съм извън селото пак си имам главоболия и то не по-малко различни от тези които са по селата. Въпреки че съм на 380м от края на селото пак се намира на кой да преча. Сега птосто ще си вдигна оградите с още 1м и се надявам на малко спокойствие и от пръскащите съседи и от случайни любопитни минувачи, които проявяват интерес към черешите, кайсиите и сливите на пчелина.

Цеко
23.12.2014, 00:06
Колега Бонев, имам 140 кошера временно разположени в напълно законен и регламентиран пчелин /за съжаление в центъра на средно оживено населено място/. От средата на април до края на август кошерите са на подвижно пчеларство и не притесняват никой, тази година си позволих да ги прибера по рано заради един късен слънчоглед в района и въпреки че не бяха ужилили никой, съседите почнаха да ме гледат лошо. Ако има на кой да продам мястото при това само на цената на вложените от мен средства, веднага бих го направил и бих се изнесъл извън населеното място. Знам че винаги ще има недоволни, но според мен е нагло от моя страна да навирам моите пчели на хората по дворовете.

Димитър Бонев
23.12.2014, 00:47
А да не мислиш, че мен не ме гледат лошо, щото карам 16годишен Мерцедес и от време на време наемам помощници, като тррябва да се мести, си мислят, че съм баровец. За това винаги в колата имам някой буркан мед и на такива социално слаби(вповечето случаи мързеливи) завистници им давам по един дарение, да се радват и да ме благославят.

PABLO PAVLOV
23.12.2014, 01:38
Интересно е дали колегите си задават въпроса- трябвали пчелите да напуснат населените места или се налага това със закон. Тоест до момента законите не действат или не се спазват, то тогава" закона" прилагащите и "закона" спазващите са преки нарушители на закона. Конкретно е вписано как и къде се регистрира Животновъден обект и с какви документи- Дори и един кмет да е издал "Удостоверение" по смисъла на Закона за Пчеларство/чл. 8/ за селски двор та било то и накрая на селото пак е нарушение на законодателството.
В някой общини действат Общински наредби за ограничаване да бройките пчелни семейства в дворни места и теса до 10 бр. кошера. Ако приемем че 10 бр. кошера са хоби дейност то това би могло да се приеме за нормално за съжителство с човека но 100,150 или 200 бр. не е нормално. Пчелите на никого не пречат в природата- принципно човека нарушава биоценозата с антропологичните дейности които съзнателно осъществява в негова полза в биотопа на пчелите. Тогава идваме до извода че пчелите могат да съществуват без човека но човека без пчелите "не ".
По интересно е кой "ГЛУПАК" взе и яхна този кон за напускане от населените места, кой пак се опитва да си прави лоби, кой пак играе двойна игра, кой пак иска да рита по топките Българския пчелар, то този въпрос си има отговор но що не си раздвижите мозаците не помислите че този проблем бе изкуствено създаден???????? АМА ОТ КОГО И ЗАЩО........ И ОТ КОГА.....
До момента няма дирекция на БАБХ която да е премахнала, възбранила, или конфискувала пчелни семейства който са настанени в разрез с Наредбите по ЗВД. Интерес но защо се създаде този демо прецедент и се отклони вниманието на пчеларската маса. Защо никои не се замисли върху въпроса защо не са регистрирани всички пчелни семейства на територията на страната и от колко важно значение е това за сектора. Предполагам че около 10 семейства съществуващи на площ 1 дек. то само 1 пч. семейство е регистрирано. То тогава кой проблем е по - важен да ги изнесем на поляната или да ги регистрираме. Май когато се наложи да се изнесем от населените места ще се наложи да ги регистрираме защото ако нямат регистрация то те не съществуват и са без собственик. Има и друго Животновъден обект регистриран по чл137 от звд с 30 бр. кошера преди " N " все още си е по Удостоверение за регистрация 30 бр. реално 130 бр./ Актуализацията на бройката пч. семейства се прави до 15 число на всеки предходен месец- при увеличаване или намаляне на броя отглеждани пч. сем./ Интересно ако на този собственик му се случи нещо с кошерите - натравяне, гнилещ то тогава колко кошера са болни 30 или 130 .
Но на темата нека да не забравяме че работим с насекоми който разполагат с жило и има деца, майки, бащи, братя, сестри който са алергични - колко струва човешкия живот???? Ами ако това е някой от вашето семейство не спирам...........
Место да се правят простоти както е характерно за сектора да се пъчим, вряскаме, псуваме пред телевизора в 8ч.в кухнята кадето сме най- силни трябва да се помисли да се предложат различни решения на органите на държавата и то тогава ще се излезе от ситуацията с добро решение. Арогантното поведение не помага на никого даже прави диалога по труден /да се ровят в форумите/ то нали предложенията трябват да се направят от пчелари/ ама от кой от тези с 10 -30 или 200 кошера/

Bobi-M9598
23.12.2014, 19:31
Здравейте,
Да, господин Павлов повдигате интересни въпроси. Не знам дали на тях ще се намери отговор. Просто си мисля: След създаването на Раб. група в Плевен г-н Мишо смени тактиката. Дотогава той си мислеше, че както досега ще се справя с пчеларите посредством познатите ни прийоми. ДА НО ТАМ ПРИСЪСТВАХА МАТЕЕВ И СЛАВА ОТ ВАРНА. За мен това е превратният момент. Стана му ясно, че няма шанс да стане "ВОЖД". Според мен той смени тактиката. Пусна ни мухата за кошерите в населените места, защото знае. Това засяга 95% от пчеларите. За мен той смята, че по този начин ще ни принуди да се обединим, и то в ОБПС. Досега съм чувал само приказки от рода на: "От МЗХ ни натискат". НИКОЙ НЕ Е ПОСОЧИЛ КОЙ ОТ МЗХ. На практика за мен това е въпросът, на който трябва да се търси отговор. Искам да направя предложение на г-н Матеев: Има ли начин да се разбере, според мен не може да се пита в МЗХ. Трябва да се пита Мишо, какво знае, и от кого. Сигурен съм, че няма да получим отговор.

Ако не съм прав се извинявам за моето бълнуване, но всички ни вълнува този въпрос, с това лягаме, с това ставаме.
Поздрави, Г. Георгиев

Ангел Йосифов
23.12.2014, 20:55
Ако искаме да защитим детски градини или други публични обекти с много хора, то тогава трябва да забраним не пчелините, а саденето на медоносна растителност около тези публични обекти. Това е така защото дори и най-близкия пчелин да е на 3 километра, пак в зоната на цветята ще има много пчели. Ще има и много други насекоми - оси, стършели, диви пчели и т.н. Тоест изнасянето на пчелините от населените места [B]НЯМА ДА ПОМОГНЕ - около цветятя ВИНАГИ ЩЕ ИМА ПЧЕЛИ и други опрашващи

Въпрс.Пробвал ли си да пропъдиш пчели от някакъв медонос?И дали след пропъждане пчелата е проявила агресия?.......Това съм го правил преди повече от 40години.....Като деца в детската градина опитвахме да ловим пчели за да ни ужилят и да скатаем от градинка(сериозно).Но докато не уловим пчела няма жилене.Пчелата излязла на работа не проявява агресия.За да използва жилото си трябва да бъде притисната,уловена...Не така стоят нещата ако си в непосредственна близост до дома им.Там вече си има охрана,която отговаря за сигурноста ,а когато се намесят и други фактори-дразнения периметъра на охраната се разширява.За съжаление тези странични фактори се увеличават и засилват агресията у пчелите и освен това отключват различни алергии и у хората.

спартак
23.12.2014, 21:02
Ами , да се забрани и употребата на алкохол, щот пчелите не обичат миризмата..., и още афтършейфа, парфюмите и всичко що издава фермони и ухания.

Ангел Йосифов
23.12.2014, 21:21
Ами , да се забрани и употребата на алкохол, щот пчелите не обичат миризмата..., и още афтършейфа, парфюмите и всичко що издава фермони и ухания.

Братле,да се забрани ама само през деня.По тъмно пчелите са кротки.

ch.atanasov
27.09.2015, 21:03
Тъкмо си купих имот извън регулация ,а то глей ко става.:laughing: http://offnews.bg/news/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_33/%D0%9D%D0%94%D0%9A-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D 0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B8_561425.html

tsc1
27.09.2015, 21:18
Тъкмо си купих имот извън регулация ,а то глей ко става.:laughing: http://offnews.bg/news/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_33/%D0%9D%D0%94%D0%9A-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D 0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B8_561425.html
Да, ще продават мед в бурканчета със стъклопис!

ch.atanasov
27.09.2015, 21:22
Чак пък с такъв финес.:laughing: http://www.mignews.info/gerb-kupuva-izbirateli-s-med/

delta.e
27.09.2015, 23:36
Явно колегите не разбират , какво е неограничен брой .
Това , не е векторна величина , от нула до безкрайност .
Ако реша , мога да имам 5 или 65 кошера .
Това е неограничен брой.

ch.atanasov
28.09.2015, 07:27
Явно колегите не разбират , какво е неограничен брой .
Това , не е векторна величина , от нула до безкрайност .
Ако реша , мога да имам 5 или 65 кошера .
Това е неограничен брой.

Споко Даскале ,не съм толкова ПРОЗ.Тази тема ми попадна.Коментирай новината ,а не колегите си.

delta.e
28.09.2015, 10:54
Споко Атанасов , никой не твърди ,че си .
За новината , има оптимален брой кошери разположени на едно място .

judas
28.09.2015, 12:17
Явно колегите не разбират , какво е неограничен брой .
Това , не е векторна величина , от нула до безкрайност .
Ако реша , мога да имам 5 или 65 кошера .
Това е неограничен брой.
Според мен неограничен брой си означава и 500!

delta.e
28.09.2015, 12:44
Като няма паша и 5 са много .