PDA

Виж пълната версия : Сравнение на различните видове майки



PABLO PAVLOV
19.12.2014, 01:56
Всичко изглежда прекрасно дори не се говори за пари, прекрасно но как ще се случат нещата-интересно. Кой плаща ??? с какви пари ??? по - скоро с чий пари ??? и най-интересното с какъв интерес, много ясно то трябва да си тъп като галош та да не се сетиш. Много прозират идеите но интереси много. Интересно защо всичко е насочено само към една личност - това си е чисто отклоняване на вниманието на хората /римска тактика: всички срещу един но аз взимам трона/маймунката скача според паричката, винаги има нужда от маймунки за гласуване, следващия маймунджия с маймунки нооооо като гледам до главния маймунджия има един маймун /БАТ ВАНЧО/ стара маймуна и много хитра та да внимавате че доста номера знае, а и не забравяите че доста дупета е олизал да се добере до постче тук и там. Има една стара турска поговорка "Не се радвай ако някой ти лиже задника, може да е за смазка." - към главния маймунджия относно приютения стар маймун, да не ги оплескате управленските дела и демокрацията. Монетата винаги има две страни но един собственик - избери си страна "ези"-платен, "тора" - купен.

Както всяко начало винаги всичко изглежда много лесно, простичко и елементарно -ентусиазъм, надежди, химери всичко това се приема за нормално но не е нормално и идва в повече личности който са престъпници /криминално проявени лица/ пак да се слагат на първа линия, не е нормално до се коментира кой каква наука прави и каква селекция при условие че въпросните коментатори не са правели нищо свързано с селекцията на пчелите преди това и оттук идва въпроса точно по какво са специалисти точно до тук стана ясно само по едно празнодумие.
До колко развъдната асоциация си върши работата това е друг въпрос но че съществува Българска Медоносна Пчела- като пчелар и Българин съм убеден защото работя с нея. Работя с майки само от един производител.
Някога може и да се случат нещата но не и в този формат. Има много колеги който искат структура която да се управлява и организира от личности с професионалисти с висока компетенция и с образование в сектора издържащи се само от пчеларство.Личности който могат да взимат правилните решения и да се грижат за сектора защото от това им зависи бъдещето. В момента на хоризонта се виждат личности от Мишо Михаелов, до Ганчо Ганев който не свършиха нищо а празнодумието им е подпис.
Всяка обявена война не довежда до нищо добро, идеята е добра но характера на изпълнение с едностранно лично финансиране е много фрапантна и каквото да гарантира олигарха е само на думи но след време – аз платих, аз поръчах музиката, а останалите ще играете по моята свирка. Мисля че е по- правилно всички да си плащат и всичко да е прозрачно. Е всичко си има цел.
Поведението ви господа е като на тимуровска команда с цел-безцел то ако се пишеше развъдна програма като вестник с които можеш след като си го прочел да си обършеш ………… то добре ама нестава трябва много знания – ама откъде ??? от обикновения пчелар „е“ нестава много ниско се слиза или може, по дяволите науката на кого му е необходима на прост човек му дай сръбско и ракия.
Явно много от вас са се запознали с Българското пчеларство от скоро и не знаят какво бе състоянието на генофонда преди около 15-20 г. и с какви пчели се работеше при пълна липса на майко производство и задоволяване само с собствено производство това не сте го виждали и си мислите че сегашното положение е зле- аз не мисля така но мнението си мое.
Поздрави Павлов.

scutellator
19.12.2014, 12:34
...... но че съществува Българска Медоносна Пчела- като пчелар и Българин съм убеден защото работя с нея....

Как го прецени това. Можеш да разграничаваш различните раси с поглед? НО ти си вярващ човек, а вярата се затвърждава с изпитания. Показваш ми няколко семейства, които смяташ за чиста българска местна и пробите ще ги пратим двамата в лаборатория. Аз ще платя изследванията - заявявам го най-категорично и отговорно. Но нали знаеш, че и степента на интрогресия може да бъде определена.....

А аз какво ще получа в замяна ако се окаже че грешиш? Готов ли си да си заложиш кошерите за това? Като се замисля, и без това няма да ти трябват, тъй като в този случай отглеждането им ще е в нарушение на закона. (всъщост аз не знам колко кошера имаш, тъй че с твоите теоретични 10 кошера, моята полза ще е никава).

А след като явно си специалист, ако от 10 ОПИТА познаеш към коя пчелна раса принадлежат пчелите на снимката, ще ти изпратя една майка безплатно.

Георги Куров
19.12.2014, 18:55
Дони, това са пчели на Италианка, ако не са, са в близко родство с нея.

scutellator
19.12.2014, 22:50
Дони, това са пчели на Италианка, ако не са, са в близко родство с нея.

По мои сметки има към 10 различни раси, които обикновенния пчелар би ги объркал с Италианка (щом е жълта - значи е Лигустика). Така като се замисля се сещам за още 4 други, които обиковенния пчелар дори и да ги има в задния си двор, по нищо няма да ги различи от обикновената Карника.


Остават още 9 опита.

solaris60
19.12.2014, 23:04
По мои сметки има към 10 различни раси, които обикновенния пчелар би ги объркал с Италианка (щом е жълта - значи е Лигустика). Така като се замисля се сещам за още 4 други, които обиковенния пчелар дори и да ги има в задния си двор, по нищо няма да ги различи от обикновената Карника.


Остават още 9 опита.

Куров, отговаряй по чевръсто, че с тия 9 опита ще дойде другата Коледа.

PABLO PAVLOV
20.12.2014, 08:05
Как го прецени това. Можеш да разграничаваш различните раси с поглед? НО ти си вярващ човек, а вярата се затвърждава с изпитания. Показваш ми няколко семейства, които смяташ за чиста българска местна и пробите ще ги пратим двамата в лаборатория. Аз ще платя изследванията - заявявам го най-категорично и отговорно. Но нали знаеш, че и степента на интрогресия може да бъде определена.....

А аз какво ще получа в замяна ако се окаже че грешиш? Готов ли си да си заложиш кошерите за това? Като се замисля, и без това няма да ти трябват, тъй като в този случай отглеждането им ще е в нарушение на закона. (всъщост аз не знам колко кошера имаш, тъй че с твоите теоретични 10 кошера, моята полза ще е никава).

А след като явно си специалист, ако от 10 ОПИТА познаеш към коя пчелна раса принадлежат пчелите на снимката, ще ти изпратя една майка безплатно.

Колега ни най-малко искам да създавам заблуда че съм голям специалист по пчеларство. На всеки пчелар с средна грамотност е наясно че определяне на расова принадлежност не става с просто око така че снимчици можем да си пращаме до другата коледа и да се питаме" що е то". Не е необходимо да се правят проби те пробите вече са работени от българия от Ралф Бухлер и Пер Кригер и не само по принадлежност но си изпитвани и на други показатели така че е малко смешна да оспорваш резултати на доказани европейски учени. 268326842685
Ето и малко снимки като сме почнали да публикуваме не няма да те питам коя раса са то е смешно аз знам. Това са майки от майко производно стопанство умишлено не коментирам кое е то защото знам какви са настроенията в форума. Има и такива производители дето не стават опарих се и не повтарям. 26872688
Това са майки взети 2012 г. първите бяха 2014 г.
Колко кошера имам си знам аз не предполагай имам си. Какво знам, само аз си знам.
Ето и нещо интересно но не като гатанка /снимчица/ око питаш ще ти отговоря.2689
Относно фамилията свързана с маститите майко производители е пълно съвпадение то не едно магаре се казва марко.
А забравих за облога - не съм хазартна личност. Жълта пчела, не благодаря имал съм преди доста години, не работя с метизирани пчели. За снимката всеки може да гадае благодаря за десетте опита но няма да се възползвам. Ако ми ги пратиш в торбичка да ги сложа на предметното стъкло ще ти дам резултати ща за пчели са и с техните параметри на марфометричните им признаци. Поздрави.

ch.atanasov
20.12.2014, 09:39
Настроенията към майкопроизводителите са негативни ,точно защото има "опарени" от некачествени майки.Ако майките на снимките не са собствено производство и си доволен от тях, би било добре да знем ,от къде са.Мисля че няма да се приеме като реклама.

scutellator
20.12.2014, 16:30
Г-н Павлов, навярно знаете, че измервайки кубиталния индекс, дискодиалния шифт и коремните тергити, може да се прецени с известна точност единствено принадлежността на дадена пчела към определена географска раса, но не и към дадена географски екотип или линия. Навярно също знаете, че в научните среди, често експериментите и изследванията се задават по начин, че да се постигне резултат в предварително зададената посока. Ето защо е толкова важно в научната публикация да бъдат описани методите за провеждане на експеримента ( може да бъдат прочетени от всеки и съответно тях да се прецени изводите валидни ли са или не). Ако зависеше от мен, аз лично бих направил мтДНК анализ и бих определил степента на интрогресия - така се разкрива родословието на дадената пчела и няма шанс нещо да остане скрито-покрито.

Ако успея някой ден да открия автентична българска пчела (дори и да е леко метизирана), от това бих имал най-голяма полза АЗ, защото Карниката на мен ми е напълно безполезна.

Между другото, навярно сте забелязали, окосмяването при пчелите на снимките и че то е прекалено сивкаво.

Весели празници
Дони

http://apihappy.fr/biologie-et-evolution-de-l-abeille/78-definir-des-races-d-abeilles-apis-mellifera-de-la-biometrie-aux-analyses-moleculaires

PABLO PAVLOV
21.12.2014, 05:48
Разгледай това. Това се прави тук и САЩ. Не говорим за ДНК само да изглеждаме по - умни от останалите дори успява и да е анализира ме.Това с насоката на изследванията малко в стил който не ми допада ако ти имаш нещо собствено като разработка, като изследвания, дари експресни анализи по морфометрия с правилни изчисления с верни микроскопски измервания то критикувай колкото си щеш но ако не нямаш право да критикуваш. Морфометрията е първия полеви анализ с който един селекционер стартира в първите фази на селекцията е ако си заможен прави си за щяла и нещяло ДНК анализи, то ти щеше да си наясно с това ако го практикуваше в своята практика като селекционер. Явно това си го пропуснал, в смисъл трябва по твоята логика да изхвърлим и отречем Систематиката на Рутнер, който систематизира и определя пчелните раси в Европа "Горкия той каво ли е правил без ДНК тест преди 50 г. -Сигурно си ги е измислил всички тези раси пчели. Ако искаш го коментирай но мисля че трябва да се преместим в друга тема.

Дамян Дамянов
21.12.2014, 15:11
Моля, вържете си търтеите, че останалите искаме да гледаме пчели!

Аз имам няколко въпроса:
Защо в белите държави с промишлено пчеларство в огромни мащаби се търси точно мелеза?
Защо след цялата селекция VSH в световен мащаб и милионите хвърлени се оказа, че някакви си мелези в горите се представят по-добре при Вароа и целия вирусен коктейл?
Защо учени стигат до извода, че колкото е по-голям ген басейна, то толкова по-голям шанс има пчелата? А в България е точно обратното, да не би пчелите ни да са със "специални нужди"?
Защо Вароа напада с най-голямо "желание" търтея?
Защо малките семейства правят много малко търтеи или практически нямат? И как това се отразява на ест селекция?
Защо майките се сменят на 1 година?
Нали е ясно, че като сменяме майки всяка година, то ние правим селекция за майка с кратък пълноценен живот. Колеги в бели държави вече се светнаха, че не е редно да сменят майки на 6-8 месеца, а ние защо да сме модерни?!?!
Нали е ясно, че най-много търтеи има след втората година?!?!
Нали е ясно, че семейство оцеляло три години има по-добър шанс за оцеляване от такова на само една?!?!?
Нали е ясно, че майката е само част от уравнението?!?!
Каква е целта на селекцията, да се направи една пчела която да е с толкова "тесни гени", че да я пишем БЪЛГАРКА, ГЕРМАНКА или ПАКИСТАНКА?!?!?
Нещо по темата Мендел да кажете? Или изследванията на чичкото с ордена на Британската империя(Dr. Keith Delaplane)? Или ще четем през ред и каквото на нас ни харесва?!?!?

Вароа и МКБ ще направят такава селекция, че Родопика и още няколко "раси" ще ги виждаме само по книгите.
Ако стане практика да се оставя търтеево пило само от най-добрите семейства, то само след няколко години ще имаме в пъти по-добра пчела. Великата селекция и инструменталното задоволяване на майки ще заприлича на електроконвулсивна терапия.
Хайде "не мерси"! Аз ще си гледам мелеза, а вие си селектирайте молци.

Моля, вържете си търтеите, че останалите искаме да гледаме пчели!

Моля всички ученички като преписват нещо публикувано само във форума, поне да кажат къде са го видели. Отнася се и за WC вестници, че става смешно и изглежда жалко.

Mateev
21.12.2014, 20:57
Ето на каква картинка попаднах в интернет - мисля че тя ще ви е интересна и ще даде тласък на по-нататъшните обсъждания. Съдейки по числата от картинката, Карниката си е бая сериозен конкурент на Бъкфаст-а, а по резистентност към вароа и нозема дори го превъзхожда. По събиране на прашец - също. Само дето е по-ройлива......

2718

Mateev
21.12.2014, 21:22
Излиза че нашата българската пчела не е чак толкова лоша, защото е подвид на карниката. Няма значение дали е Македоника или измислената Родопика - все си е Карника и все си е добра, но ......... Има едно голямо НО ......... Щеше да бъде добра ако доцента си беше направил труда да селекционира една-две линии ПО ПРОДУКТИВНОСТ, а не по неговите параноични кубитални индекси и другите му там тра-ла-ла - измервания на крилца, хоботчета и прочее ...... Доцента дотолкова много се е вманиачил да доказва собствената си версия за Родопиката, че напълно е забравил, че пчеларите всъщност се нуждаят от ЗДРАВА И КАЧЕСТВЕНА ПРОДУКТИВНА ПЧЕЛА, а не от НОЗЕМАТОЗНА КЕКАВА КРАНТА, но с уж "верните" гени.

При това искам да ви светна какво представлява генетичния анализ. В него не се прочитат верните генетични кодове, а се броят различните видове комбинации. За да го разберете, нека да си представим че се анализира една книга. Резултата, който се получава е, че буквата А се среща 17321 пъти, а буквата Б - 8264 пъти, буквата В - 9873 пъти и т.н. и общия брой на буквите е 30 - ха-ха...... Това дава генетичния анализ и на база на него доцента се опитва да докаже, че романа ВОЙНА И МИР се различава от ХАМЛЕТ на Шекспир ....... - ха-ха .....

rosty_sz
21.12.2014, 21:34
НОЗЕМАТОЗНА КЕКАВА КРАНТА, но с уж "верните" гени.


:bigsmile::bigsmile: това мноооого ми хареса.

tarty
26.12.2014, 16:16
Породи(раси) пчели разпространени в различни страни на света.

Класа на насекомите се разделя на много разреди, един от които е разреда на ципестокрилите, към които принадлежи и медоносната пчела. Насекомите от този разред са едни от най-сложно устроените. Те обикновено имат високо развита нервна система и имат характерен сложен обществен начин на живот.[още за биология на пчели (http://zooferma.com/beekeeping.html)]
Медоносната пчела се отнася към род Apis и в него са включени четири вида. Първият вид е:




Голямата индийска пчела (Apis dorsata). Това е вида от род пчели, с най-големи по размери индивиди. Работните пчели на този вид са дълги 15-16 mm. Този вид е разпространен в Индия. Голямата индийска пчела си строи гнездото по дърветата, където прави по една голяма пита, в която отглежда пилото си. Тези пчели не събират голямо количество мед и нямат стопанско значение.


Малката индийска пчела (Apis florea) е вторият вид. Пчелите -работнички на този вид са дълги 7-8 mm, а майката е дълга 13 mm. Семейството и на този вид също строи само една пита, която закрепя на клон по дърветата, между листата. Тези пчели също са разпространени в Индия. Те нямат стопанско значение.


http://zooferma.com/images/Apis_florea.jpg
Средната индийска пчела (Apis cerana) е третият вид от този род. Тя е близка по начина на живот и на поведение на медоносната пчела. Средно индийската пчела се среща в природата, в горите на Далечния изток, в Русия. Тя строи своите пити в хралупите на дърветата. Тези пчели летят при по-ниски температури по сравнение с тези, при които лети медоносната пчела. Те напускат лесно своето гнездо, когато са обезпокоени. Средно индийската пчела има много по малочислено семейство от това на медоносната пчела и съответно на това е и с много по малка продуктивност.


http://zooferma.com/images/Apis-cerana-Fabr_2.jpg
Медоносната пчела (Apis melifera) е четвъртият вид от род Апис, която се използва от човека за получаване на мед, восък и др. пчелни продукти и за опрашването на медоносната растителност.
Вида Апис мелифера се подразделя на 2 типа: черни или кафяви, и жълти пчели.Към първия тип се отнасят черните или кафявите пчели разпространени в Централна Европа, Великобритания, Северна Африка, Америка и на Мадагаскар; към втория - на първо място италианските, които били пренесени в САЩ и други страни от Централна и Северна Америка.
Черните или кафяви пчели се подразделят на свой ред на още 2 типа: холандски тип и черни или кафяви пчели срещани в Централна Европа и Великобритания.
Настоящите немска или европейска пчела, която се среща в Централна Европа, на юг от Франция и във Великобритания, се явява разновидност на италианските пчели отглеждани в Северна Италия.В САЩ са разпространени тъмни пчели от холандския тип в следните щати Вирджиния, Южна и Северна Каролина,Джорджия, Алабама,Луизиана.Те са по-склонни към кражби в сравнение с чистопородните италиански.






Европейската тъмна пчела(Apis melifera melifera) е с черни коремни сегменти, обточени с жълти ивици по края.Особено широко разпространени на юг от Франция, покорно приемат въздействието на дима, не бягат към рамките и не мигрират към улея.Немските пчели са издръжливи, устойчиви към болести, в същото време черните пчели в Америка, за разлика от италианските страдат от европейски гнилец.Съвременните френски пчели са устойчиви към тази болест в такава степен както и американските(италиански) пчели. Те притежават агресивен характер и имат репутацията да жилят хора (и други създания) без никаква очевидна причина.Съществуват няколко други разновидности тъмни пчели, които се считат за по-добри от немските и холандски кафяви пчели.Сред тях на първо място можем да споменем краинските, кавказки и банатски.Тези пчели са по миролюбиви от всички разновидности на черните пчели, дават същия медосбор, както черните и в много отношения издържат сравнението с италианските пчели.Има три главни екотипа на немските пчели, а именно:
-MELLIFERA (кафява пчела)Полша и Белгия
-LEHZENI (пчела на HEATHLAND)Германия,Норвегия
-NIGRA (черна пчела), чийто местен вариант е черна алпийска(Алпите)



http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-mellifera.jpg
http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-lehzeni.jpg
http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-mellifera-ni.jpg
Краински пчели(Apis melifera сarnica).Тези едри сребристо-сиви пчели се срещат в североизточните части на Алпите.Близо до река Дунав краинските пчели придобиват кафяв оттенък, който на границата с Германия става черен.На изток краинските пчели се срещат в Банатските равнини(Унгария), а на юг- Балканският полуостров(до река Бистрица).Сегментите на коремчето са черни, със сиви пръстени.В резултат на многогодишни изследвания пчеловъдите достигнали доизвода, че краинските пчели не са по-миролюбиви от италианските. Краинските пчели обаче са по -миролюбиви от кафявите пчели във Франция.Ако не е склонността им към роене, краинските пчели биха били идеални за производство на мед и селекция. Краинската пчела е пригодена за страни с по-хладен климат и ранна пролетна паша, както и в райони, осигуряващи манов мед.

tarty
26.12.2014, 16:27
Българска медоносна пчелаОснова на селекционната работа с пчелите в страната е местната Българска медоносна пчела Apis mellifera macedonica (= Apis mellifera rodopica) от типа "Carnica" в широкия смисъл. Тя е елемент от биологичното разнообразие на Република България. Вносът на чужди раси пчели е забранен. Българската медоносна пчела се е формирала под влиянието на специфичните условия и е разпространена на територията на страната от незапомнени времена. Цветът на хитиновата покривка при пчелите-


http://zooferma.com/images/Apis-mellifica-rodopika.jpg
работнички по гръбната страна на коремните членчета е тъмен, без големи жълти петна и ивички. В условията на страната семействата от Българската медоносна пчела се развиват добре и не проявяват голяма склонност към роене - пчелите изграждат роеви маточници едва тогава, когато в гнездото напълно отсъстват празни килийки. Българската пчела е склонна към "тиха" смяна (самосмяна) на пчелните майки.







http://zooferma.com/images/Apis-mellifica-rodopika_2.jpg
Запечатването на меда по-често е бяло (сухо), понякога "смесено". Българската пчела е сравнително миролюбива и при преглед пчелите спокойно се движат по питите, което често позволява на пчеларя да работи без предпазни средства и пушалка.
Друга характерна особеност на Българската пчела е нейната бърза реакция на наличието или отсъствието на паша. При добри грижи и наличието на паша тя е в състояние да развива силни семейства и е високопродуктивна, а при отсъствие на паша - икономично изразходва хранителните запаси и ограничава майките, но не в такава степен както пчелите от кавказката пчела.







Българската пчела складира хранителните запаси едновременно в плодника и в магазинните надставки.
В условията на България местната пчела издържа както на високи , така и на ниски температури и добре презимува. Пчелите от Българската пчела охраняват добре гнездото си и не е отбелязана склонност към кражби в чужди семейства.





http://zooferma.com/images/Apis-mellifica-rodopika_1.jpg
Карпатските пчели(Apis mellifera carpathica) се смятат за екотип на краинските.Окраската е тъмна.Пчелите са миролюбиви, при преглед на гнездото остават спокойни. Студоустойчивостта е слаба, но сравнително по-висока , отколкото при кавказката пчела.Притежава умерена склонност към роене.Пчелите от тази порода ефективно работят на главния медосбор, добре опрашват детелина, фацелия.



Кавказки пчели(Apis melifera сaucasica) - по разпространение и популярност тази порода заема второ място след италианската.
Пчелите от тази порода имат тъмна окраска и най-голяма дължина на хобота от всички породи пчели - до 7,2 мм, тялото е дребно като при всички останалите медоносни пчели.Изключително миролюбиви, проявяват слаба склонност към роене(3-5%), предприемчиви при търсене на медоносна растителност.Много добре използва полифлорния медосбор, а при опрашване на детелина няма равна на себе си.






http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-caucasica_2.jpg
При тази порода има още едно своеобразно свойство.Например, при интензивно нектароотделяне се мобилизират максимално количество работнички за добива(в кошера почти не остават пчели). Склонни са към "тиха" смяна (самосмяна) на пчелните майки.Кавказката пчела доста ефективно използва слабия и недостатъчно устойчив медосбор.В сушави години с много оскъдни условия за медосбор, по количество на събрания мед, кавказките пчели съществено превъзхождат другите породи.
Недостатъци за породата са: слаба студоустойчивост, повишена чувствителност към нозематоза, европейски гнилец , а така също и недостатъчна плодовитост на майката.
Кавказката пчела, удобна за райони с не-много продължителна зима, с ограничени условия за медосбор и отсъствие на мана.



породи.
Недостатъци за породата са: слаба студоустойчивост, повишена чувствителност към нозематоза, европейски гнилец , а така също и недостатъчна плодовитост на майката.
Кавказката пчела, удобна за райони с не-много продължителна зима, с ограничени условия за медосбор и отсъствие на мана.



Банатски пчели- носят названието си от местност в Унгария, откъдето са произлезли.Банатските пчели много наподобяват на кавказките пчели.Различни авторитетни пчеловъди предполагат, че банатските пчели се явяват разновидност на краинските пчели.Банатските пчели са много миролюбиви, но е почти невъзможно да се отличат от кафявите и черни европейски пчели.


Италиански пчели ( Apis mellifera ligustica) - най-разпространената порода в света.
Имат три жълти пояси с черни кантове.Някои от тях имат 4 - 5 жълти пояса(при аборигенните италиански - 2 жълти).
Пчеловъдите и учените ги характеризират като издръжливи, трудолюбиви, спокойни по-време на преглед, без склонност към роене. Италианската пчела е пригодена за развъждане предимно в райони с обилни запаси от нектар и с топли зими.






Кипърски пчели (Apis mellifera cypria) се различават от италианските с по-малък размер.В течение на дълги години са се размножавали в чист вид(без участие на други породи). В резултат на внасяне и последващата метизация на този вид пчели със сирийски и палестински, са възникнали кръстоски с устойчиви наследствени заложби, които се отличават с необичайна агресивност.По този показател пчелите отстъпват единствено на Амп-пчелата убиец, голямата индийска пчела и египетските.По продуктивност кипърските пчели работят по най-добрия начин.






Сирийските пчели (Apis mellifera syriaca) се делят на две групи, които външно са неразличими.Първата група е съставена от много агресивни пчели, а втората - от кротки.Сирийските пчели се срещат в Сирия и Ливан, наподобяват италианските и кипърските пчели.Сирийските пчели са много продуктивни, работят добре.Особеност в тяхната окраска е наличието на блед пояс на първите 3 сегмента на коремчето.Мъхът покриващ гърдите и основата






http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-syriaca.jpg
на крилете е жълтеникав.Полумесеца е ясно различим, но е изразен по-слабо в сравнение с кипърските пчели.Подобно на кипърските , сирийските пчели са нервни, но по-малко агресивни, при работа с тях се използват предпазни средства и пушалка.






Палестинските пчели е възможно да се явяват разновидност на египетските пчели.
Палестинските пчели са много сходни със сирийските.Първите са много нервни и почти в такава степен агресивни както кипърските.Първите три сегмента на коремните членчета имат лимонено-жълт цвят с черни ивички.Палестинските пчели не са едри, майките са дълги и много яйценосливи.
По залагане на маточника източните пчели, особено палестинските, далеч превъзхождат пчелите от останалите разновидности. Всички източни пчели са агресивни, ето защо не са пригодни за промишлено пчеловъдство.








Египетската медоносна пчела(Apis mellifera lamarckii) се счита за най-добрата сред пчелите, която човек отглежда в кошер.Затова търтеите на египетската разновидност се кръстосват с краински и кавказки майки и обратно.Кръстоските от първо поколение представляват едни много продуктивни пчели, както в самия изток така и в страни с хладен климат.
Майките на египетските пчели са много плодовити, особено при










http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-lamarckii-K.jpg
кръстосване с краински или кавказки търтеи.
По големина на семейството, обичайно египетските пчели не са големи, но по продуктивност превъзхождат много породи пчели, особено ако живеят в съвременни кошери.Семействата, готвещи се за роене, залагат множество маточници.В рой с маса 0,5кг могат да се намерят 200-300 и повече пчелни майки.Нравът на египетските пчели е суров: те проявяват агресивност, когато отсъства майката, недостатъчно храна, при злоупотреба с дима по време на преглед.Могат да бъдат отличен изходен материал при водене на племенна работа.

tarty
26.12.2014, 16:51
Китайските и японски пчели(Apis cerana japonica) се считат за разновидност на индийските пчели.Все пак те се различават едни от други.Без да се обръща внимание на качествата на тези две разновидности, както китайци така и японци предпочитат да отглеждат обичайните европейски породи, на първо място италиански пчели.
Пчелите от югоизточните части на Китай, представляват едра разновидност на апис индика.Пчелите работнички имат тъмна окраска, но предната част на първите 2 или 4 сегмента е кафяво-жълта.Майките, както и търтеите са с черен цвят.




Китайските и японски пчели са много трудолюбиви, те летят и в хладно време,понякога даже при 4 - 6,5°С.При такава температура италианските пчели не работят.Китайските пчели обилно отделят восък, те усърдно събират нектар дори при слаб медосбор, икономично изразходват своите запаси и успешно се противопоставят на хищните оси в сравнение с италианските.По принцип образуват неголеми семейства, често се роят и при недостиг на храна стават


http://zooferma.com/images/Apis-cerana-japonica_1.jpg
нервни.Средната продуктивност на добрите семейства в кошери от стария тип е около 6 - 7 кг мед за година.С прилагане на съвременни средства за пчеловъдство, от семейство може да се получи 23-27кг мед.
Китайските и японски пчели са страшни крадци. Зимата те открадват италианските, но лятото е обратно, щом италиански пчели се появят в съседство, местните пчели се преместват.








Африканизираната медоносна пчела - пчелата убиец( Apis mellifera scutellata).Вид медоносна пчела, получена след хибридизация от американската пчела и адаптирана към условията на западното полукълбо АМП се счита за хибрид от Африканската медоносна пчела.
Наименованието (пчели убийци) е придобито вследствие на тяхната особеност да са много агресивни към всеки един потенциален нападател в сравнение с обикновената европейска пчела. Цвета е златисто-жълт с тъмно-кафяви ивици.



Историята на това явление поставят бразилски учени, които през 1950 г. внасят в Бразилия майки от африканска медоносна пчела (АМП) с цел подобряване на породата пчели, предназначени да се използват в тропически условия. Някои от рояците успели да избягат в дивата природа. Поради тяхната висока адаптивност към дивата тропическа природа и поради липсата на естествен природен враг те


http://zooferma.com/images/Apis-mellifera-scutelata.jpg
бързо се размножават и бързо превземат огромни територии със средна скорост от 500 км. във година. Забелязва се естествено смесване между дивите пчели и АМП и необезпокоявано съжителство с колонии от европейски пчели

scutellator
07.01.2015, 01:31
Разгледай това. Това се прави тук и САЩ. Не говорим за ДНК само да изглеждаме по - умни от останалите дори успява и да е анализира ме.Това с насоката на изследванията малко в стил който не ми допада ако ти имаш нещо собствено като разработка, като изследвания, дари експресни анализи по морфометрия с правилни изчисления с верни микроскопски измервания то критикувай колкото си щеш но ако не нямаш право да критикуваш. Морфометрията е първия полеви анализ с който един селекционер стартира в първите фази на селекцията е ако си заможен прави си за щяла и нещяло ДНК анализи, то ти щеше да си наясно с това ако го практикуваше в своята практика като селекционер. Явно това си го пропуснал, в смисъл трябва по твоята логика да изхвърлим и отречем Систематиката на Рутнер, който систематизира и определя пчелните раси в Европа "Горкия той каво ли е правил без ДНК тест преди 50 г. -Сигурно си ги е измислил всички тези раси пчели. Ако искаш го коментирай но мисля че трябва да се преместим в друга тема.

Г-н Павлов, НЕ, не се заяждам, макар и да Ви се струва така. Просто се опитвам да бъда доколкото е възможно най-обективен и безпристрастен (колкото никога не съм бил досега). Съжалявам че малко хора го осъзнават но, вероятно аз съм единствения човек в целия свят, който най-много го е грижа за запазване на генетичното разнообразие на българскиТЕ популациИ пчели. Това е някак тъжно и парадоксално, защото това дори не са пчелите с които бих работил.
Ако успея някой ден да открия автентични български пчели (не се заблуждавам че ще намеря съкровище, и към момента пчелите, които съм принуден да използвам дори и от най-изолираните и забравени кътчета по света, с малки изключения, са просто огризки или скрап, от това което е останало от някогашните им раси от преди 50 години), бих взел каквото мога от тях и колкото и да ми е жал, след като няма кой друг да се погрижи за тяхното запазване, бих ги оставил в състоянието в което съм ги намерил.

Но нека се върна обратно на безпристрастността. Очевидно ми е че Вие не сте неук човек (подобно на някой прост селянин от феодално-обществения строй ), който лесно би могъл да бъде подведен да вярва сляпо на всяка дума на някой псевдо авторитет, просто защото използва умни думи и ги подплътява с негови си научни доказателства и цитати от книги (или пък затова че се е облякъл в костюм, вози се в скъпи коли и го дават по телевизията). Също ми е достатъчно очевидно, че сте достатъчно образован и ерудиран за да забележите, че има доста "гнило" в историята която ни се подава около "доцентската" пчела. И аз и Вие много добре знаем, че никой метод за определяне на расовата принадлежност не е съвършен и предполагам Вие, както и аз знаем кои точно "трикове", спрямо ситуацията, могат да се използват за да се постигне желания резултат, при това без да може да бъде поставена валидноста на изводите от изледването под съмнение. Затова дълбоко се съмнявам, че някакси сте пропуснали да забележите прекалено грубите и очебийни "напасвания" в изследванията на г-н Пламен Петров, така че да се "докажат" предварително зададените изводи (като лъже, поне да го прави с финес!!! съжалявам, за момент се отклоних от безпристрастността). Тъй че аз все още не мога да проумея причината, поради която Вие сте се толкова пламенно сляпо вярващ поддръжник на разказа за родопската пчела. Както и да е, това си е Ваша работа, която мен въобще не ме засяга.

Да се върна и към обективността. Според Рутнер (използващ систематиката на Алпатов и Гьотце) географските пчелни подвидове са "най-малката таксономична единица, която може да бъде морфологично определена". Нека си изясним първо за какво го водим този диалог - дали за това че доценските пчели са от "типа Карника в широкия смисъл" на думата, или за това че са автохтонни български пчели? Считате ли че е възможно една популация пчели, едновременно да не отговаря по показателите на никоя друга позната раса, да притежава стабилност в поколенията и в същото време да не е автохтонна за ареала, който обитава? Ако бъде доказано, че пчелите в Бълария са подобни на Карника, но имат изветни (екоетологични и алелно-честотни) различния от познатите досега, и в същото време изследваната популация показва голяма хомогенност, това трябва ли по презумция да означава, че те представляват отделен географски подвид, екотип или локална вариететна форма и едновременно с това са автохтонни? Щом популацията притежава хомогенност, това на какво се дължи - дали на това че пчелите притежават голяма расова чистота, или на това че споделят малко на брой едни и същи, ОБЩИ предшецтвеници??? ЕТО ТОВА има за цел изясняването на родословието (ПРОИЗХОДА) на пчелите разпространени в България.

Но както и да е, вече не съм на мнение, че има какъвто и да било смисъл да се обръща някакво внимание (т.е. да се трошат нерви от моя страна) около казуса за автентичността на Родопиката. В момента в който доцента си отиде, всичко ще си остане дотам, докъдето го е оставил той. Л`ъжа ли?

Вече не искам да бъда възприеман като участник в "противниковия отбор", тъй като вече не съм (толкова колкото преди) емоцианално или морално обвързан с това което се случва в българското пчеларство. Аз съм неутрален. И съм тук, защото има КАКВО ОЩЕ да бъде направено за подобряване на генетичното разнообразие и за опазването на пчелите в България, и още СТРАШНО МНОГО за подобряване на икономическите им качества. НО, аз не мога и не смятам да налагам на никого своето мнение, българските пчелари САМИ трябва да си носят отговорността за бъдещето, което ще си градят.


И НЕ, морфометричния анализ не е част от селекционната ми програма (както е и в по-голямата част от света) и НИКОГА няма и да бъде! Просто изповядвам друга философия. Аз работя в рамките на Apis mellifera. ( може и да греша но) Споделям виждането, че никоя чиста раса не може да отговори максимално на нуждите на съвременния пчелар и на нея не може да се разчита за максимални добиви. За сметка на това те са жизнено необходими за синтезирането на нови комбинации и създаването на нови линии/породи. Презервацията на географските раси и техните локални вариететни форми е от ОГРОМНО значение за бъдещето на пчеларството, но НЕ БИВА да се изпада в ненужен фанатизъм.

Искрен Мутафов
07.01.2015, 04:30
Ето на каква картинка попаднах в интернет - мисля че тя ще ви е интересна и ще даде тласък на по-нататъшните обсъждания. Съдейки по числата от картинката, Карниката си е бая сериозен конкурент на Бъкфаст-а, а по резистентност към вароа и нозема дори го превъзхожда. По събиране на прашец - също. Само дето е по-ройлива......

2718

Някой дори си е направил труда да го преведе(местоположението на някой полета е разместено, но цифрите съответстват)...
...а и рекламка на недовършен сайт си е направил "преводача"...

2857

Дамян Дамянов
07.01.2015, 06:26
Не искам да им правя реклама и не ги познавам хората, но ето видео.


https://www.youtube.com/watch?v=8dbPO85Qt-E

И линк към другите клипове на същите хора -> ЛИНК (https://www.youtube.com/user/ihaveaBee/videos)

scutellator
07.01.2015, 14:33
Ето на каква картинка попаднах в интернет - мисля че тя ще ви е интересна и ще даде тласък на по-нататъшните обсъждания. Съдейки по числата от картинката, Карниката си е бая сериозен конкурент на Бъкфаст-а, а по резистентност към вароа и нозема дори го превъзхожда. По събиране на прашец - също. Само дето е по-ройлива......

2718


Само че трябва да се има в предвид че сравнителната таблица се отнася за пчелите в САЩ. За Африканизираните пчели в САЩ (които не са със същите качества като тези в Бразилия), че тяхната Карника, всъщност не е Карника, а NWC ( или предполагаемо Карньолски мелез регресивно селектиран по икономическите показатели на Карниката. Заради проблеми с инбридига, през 2009 получават разрешение да внесат семенна течност от Карника от Германия, Австрия и Словения, която да добавят към популацията). Италианката им е всъщност "американска италианка", която не е същата като скандинавската италианка,китайската италианка, нито Италианските италианки ( през 2009, по същата причина като по-горната внасят и семенна течност от Италия). Кавказката - към американските кавказки през 2009 също добавят семенна течност от Грузия ( тази взета от турските популации я конфискуват на границата още в Турция). За Бъкфаст - поради забрана за внос (заради опасността от трахеен акар), продължил повече от 70 години, САЩ никога не са внасяли майка Бъкфаст. Вместо това с големи усилия са получили разрешение за внос на семенна течност от манастира. Американската Бъкфаст (тази която са предлагали Weavers) е лиустика интрогресивно селектирана до Бъкфаст ( майчина линия на лигустика, многократно последователно осеменявана със Бъкфаст). След "падане" да забраната през 2006г ( сложил съм го в кавички, защото е условно и все още за внос се изисква специално разрешение) в САЩ навлиза белгийска Бъкфаст, развъждана в Канада.

Ето и оригиналната таблица, според брат Адам. Трябва да се има впредвид че сравненията са спрямо тогавашната Бъкфаст ( т.е. някъде по средата спрямо Бъкфаст от преди '45 и Бъкфаста, който брат Адам е оставил при смъртта си). Под Кекропия (от семейството на Карника) се разбира само пчелата с естествен ареал между Родопите и Халкидики ( която от инономическа гледна точка трябва да се счита за изчезнала). Карника.... за период от 70 години е изследвал ПОВЕЧЕ от 69 линии на Карника и НИКОГА не е била добавяна към генетичния басейн на Бъкфаст и е имало защо! Да, но селекцията не стои на едно място и се носят слухове, че вече има и добри (т.е. неройливи) Карники.

jorors
19.01.2015, 14:10
Това е от руски форум, не знам колко е достоверно.




Дата: Пятница, 28.11.14, 09:00 | Сообщение # 155


http://www.yaruley.ru/avatar/17/470708.jpg

Город: Струнино,Александровский р., Влад. обл.
Группа: Проверенные
Сообщений: 1602
Репутация: 33Статус: отсутствует


К своему удивлению обнаружил и такие отзывы о Бакфасте:
Доктор Герман Пехxакер, президент АСА на вопрос – что он думает о пчелах породы Бакфаст ответил:

Buckfast? Это гибрид со случайными пересечениями . Посмотрите на родословную в www.buckfast . При естественном спаривании в регионе после второго / третьего поколения вы получаете иногда очень агрессивных пчел. Поэтому вы должны обновлять ваши колонии каждый второй год. В Австрии в восточном регионе у нас есть некоторые пчеловоды имеющие Buckfast и там у нас есть некоторые проблемы с миролюбием пчел (в малых масштабах). Производительность труда? Некоторые тесты между Carnica и Buckfast были сделаны в Германии (В. Моl, Р. Büchler). Carnica всегда была лучшей пчелой. В Австрии пчеловоды, имеющие Buckfast, чтобы получить достаточный доход для семьи содержат около 1000 колоний и имеют много проблем с роением. У пчеловодов Carnica нашей ACA имеется от 200 до 500 колоний с тем же доходом, но они не роятся. Это мое мнение, основанное на опыте и экспериментальных результах. Это означает, что в данный момент в любом случае Carnica лучше, чем Бакфаст.

Морис Баллард –директор ассоциации английских пчеловодов фермеров и инструктор инструментального осеменения .
Работы, проводимой в аббатстве, больше нет, отдел селекции пчел был закрыт 3 года назад. Есть люди, до сих пор разводящие Buckfast пчел в Англии, но производители маток из Дании и Германии. Раньше я был монахом в аббатстве, работал с братом Адамом, сейчас, если хотите, можно познакомиться с братом Даниилом, который был в отделе селекции пчел и узнать подробности о причинах прекращения работы с Buckfast пчёлами. Buckfast - это гибрид, если не сделать правильный выбор комбинаций скрещивания, а это занимает большой промежуток времени, полученные пчелы непредсказуемы.

Я директор ассоциации пчеловодов-фермеров и инструктор по инструментальному осеменению и микроскопии пчел, но сейчас работаю только с Carniolan пчелами. Почему я сейчас не работаю с Buckfast? С прекращением селекционной работы эти пчелы постепенно становились очень агрессивными, работать и контролировать их стало намного сложнее.

Вильфрид Аммон - селекционер и член АСА из Тироля

По работе с Buckfast у меня не большой опыт. Но я держал несколько семей Buckfast. Работать с ними было очень тяжело без костюма . Пчелы были агрессивны и это было не приятно.
Я думаю, что, работать с Buckfast можно только если каждый год менять маток на оригинальных Buckfast . Таким образом, вы всегда должны покупать у производителей хороших маток, которые очень дороги.
Мой опыт в том, что Бакфаст F1 в порядке, иногда лучше, но в поколении F-2 пчелы, в основном являются агрессивными и менее продуктивными.
Все пчеловоды, которых я знаю, перешли с Backfast на Carnica.

Mateev
19.01.2015, 14:52
Според мене тука трябва да се изкаже Scutellator-a. Той има богат опит с Бъкфаст и би трябвало да знае какво се случва при F1, F2 F3 и т.н. когато се смеси с Карника по майчина или бащина линия. Ясно че който си купува Бъкфаст рано или късно ще се сблъска с това явление, най-малкото поради неконтролируемите самосмени, или поради това че в небето летят търтеи Бъкфаст, а неговите майки са Карника или Македоника.

Та конкретните ми въпроси са:
1. Какво става при оплождането на майка Бъкфаст с търтеи Карника/Македоника
2. Какво става при оплождането на майка Карника/Македоника с търтеи Бъкфаст
3. Какво става при оплождането на майките, получени по точки 1 и 2, с Бъкфаст търтеи или с Карника/Македоника Търтеи

scutellator
20.01.2015, 23:06
Зависи от линията. Бъкфаст е много общо понятие. На теория Бъкфаст би могла да се кръсти всяка пчела развъждана според Бъкфаските развъдни принципи, дори и такава, нямаща роднински връзки с оригиналния материал на брат Адам в родословиято си, стига да е достигнала ниво, при което вече отговаря на критериите за Бъкфаст ( както спрямо качествата, така и за стабилното им унаследяване в поколенията, а не разпадане на поколението на фенотипове).

Има линии, при които дадено качество е станало доминантно за линията( напр. неройливост и/или кротост) и се проявява в поколенията дори и в F2,F3 и F4 на безконтролни кръстостоски. Има и линии, при които даденото качество не е било толкова дълбоко рафинирано и интензитета му може да се понижи дори и при кръстоска с друга нероднинска бъкфастка линия. Все пак става въпрос са количествени белези, където всеки белег зависи от множество гени, всеки от които оказва натрупващ се ефект.

За пример, най-старата Бъкфастска линия състояща се генетичния басейн на Бъкфаст от преди '45 година (т.е. без последващите добавки от Анатолика, Кекропия/Мацедоника, Ламарки, Адами, Сахариенсис и т.н. към Бъкфаст) и до днес продължава да си е прилично ройлива и агресивна.

tarty
11.04.2015, 18:36
Дони,може ли да ми кажеш според теб тези майки каква порода са?Днес докато ги преглеждах ги снимах но видях и с по-черно отгоре,имам и някакви други но неможах да видя от тях да ги снимам.
http://s17.postimg.org/ohdk8f0q3/P_20150411_132628.jpg (http://postimg.org/image/ohdk8f0q3/) http://s17.postimg.org/3vu72rtrf/P_20150411_153430.jpg (http://postimg.org/image/3vu72rtrf/)

scutellator
11.04.2015, 22:13
Първото ми впечатление е защо има толкова малко пчели? На втората снимка пилото също не изглежда много читаво, много вероятно защото не виждам никакъв мед и вероятно няма и много пчели в кошера. Да не си снимал някое семейство със CCD?

По външен вид на майките трудно мога да кажа каквото и да било за произхода на самите пчели. Разликите в различните породи пчели си личат най-много по работничките. Съдейки по работничките, със почти пълна сигурност мога да кажа, че майките правят разноцветни търтеи.

tarty
11.04.2015, 22:57
Първото ми впечатление е защо има толкова малко пчели? На втората снимка пилото също не изглежда много читаво, много вероятно защото не виждам никакъв мед и вероятно няма и много пчели в кошера. Да не си снимал някое семейство със CCD?

По външен вид на майките трудно мога да кажа каквото и да било за произхода на самите пчели. Разликите в различните породи пчели си личат най-много по работничките. Съдейки по работничките, със почти пълна сигурност мога да кажа, че майките правят разноцветни търтеи.
Ако снимам работнички от двата пчелина ще можеш ли тогава да ме насочиш към породата им.Преди време ми писа,че би трябало да са кавказка/ако си спомням правилно/ поради близоста до Турция.А за търтеите,никога не съм се заглеждал :-) :-) :-) :-)

Mateev
12.04.2015, 08:20
Визуално карника, македоника, "родопика" и кавказката пчела са неразличими на външен вид от страна на пчеларя. Не ги различава дори и доцента от Пловдив. Необходими са морфометрични изследвания, за да се открият някакви минимални различия, и генетичен анализ, за да се отговори твърдо на въпроса що за раса е това.

Единственото, което пчеларя може да "види", са цветовете на тергумите. Ако всичките са жълти - говорим за чиста италианка. Ако първи тергум е оранжев - може би става въпрос за бъкфаст. Ако жълтеят частично един или повече тергуми - това са мелези на карника/македоника или кавказка пчела с италианка. Всъщност това са най-масовите пчели в България - МЕЛЕЗИТЕ между различните раси, предизвикани от шарения търтеев фон в небето.

Ако искате да си изчистите расовия състав в посока Карника/Македоника и да обявите, че работите само с БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА, критерия за това е преди всичко визуален. Гледайте да няма изцяло жълти тергуми. Допустимо е на първи тергум да има малки жълти петънца (все пак 100%-ово изчистване е почти невъзможно). Всъщност точно това гледа и доцента или комисиите за проверка, ако случайно дойдат на пчелина ви.

Не се шашкайте, ако в кошера има пчели с различна окраска. Това се дължи на факта, че майката е била оплодена от търтеи от различна раса. Такава една майка може да снася известно време жълти пчели, а след това да премине на черни и след няколко месеца - пак на жълти. Спермата в нейната спермотека почти не се размесва, така че последователноста на расите, които снася, е същата като последователноста на оплождане. Също така различни видове пчели се снасят и поради генетични причини - всичко зависи кой ген на цвета ще се копира - на майката или на търтея, като това е случайностен процес с предварително известни и изчислими вероятности, ако се знае родословното дърво.

Почти пълно 90%-но изчистване на расата в даден регион може да се направи ако в 2 поредни години се сменят майките на всички пчелни семейства в региона. През първата година майките ще са оплодени от шарени търтеи, но ще снасят само търтеи от собствената си раса. През втората година вече оплождането ще е само с търтеи от собствената раса. Пълно 100%-ово изчистване обаче е невъзможно, защото винаги ще има НЕКОНТРОЛИРУЕМИ диви семейства (рояци) и разбира се неконтролируеми пчелари, които експериментират с чужди раси и така развалят търтеевия фон в небето.

scutellator
13.04.2015, 23:26
Ако снимам работнички от двата пчелина ще можеш ли тогава да ме насочиш към породата им.Преди време ми писа,че би трябало да са кавказка/ако си спомням правилно/ поради близоста до Турция.А за търтеите,никога не съм се заглеждал :-) :-) :-) :-)

Да допълня малко поста на Матеев. При визуалната преценка на една пчела за нейната принадлежност, съответно за разграничаване на различните пчели, освен цвета на гръбните тергити на коремчето, човек трябва да обръща внимание също и на големина на работничклите, форма на коремчето, дължина и широчина на томентума (http://www.dave-cushman.net/bee/overhairtomenta.html), окосмяването на гърдичките, цвят на окосмяването, оцветяване на скутелума, оцветяване на коремните тергити на коремчето и външност на търтеите ( при някои раси търтеите не следват цветовата окраска на майките и работничките). Съществува огромна вариация в тези признаци при различните раси пчели.

Когато се прави предположение за принадлежността на едно семейство към дадена раса, също е изключително важно не да се оценява отделната пчела, а семейството като цяло - всяка раса притежава вариация, както между отделните семейства, така и вътре в самото семейство. Понякога гледайки отделни пчели в едно семейство - едни може визуално да наподобяват на една раса, други - на дргуга, НО ако бъдат погледнати като цяло, въпросната вариация на работничките вътре в семейството си е уникална и специфична само за една единствена раса/линия.

А дори още по-важна е оценката на поведенческите белези. Нечистопородните пчели могат много трудно да бъдат отгатнати от какво тесто са замесени, осланяйки се само на външни белези ( само в едно поколение жълтите пчели могат да станат черни, окосмяването от черно - жълто, томентума - от тясен - широк и т.н.). Поведенческите белези се запазват по-дълго или напомнят за себе си дори и при безконтролно кръстосване в поколенията.

Та на въпроса ти tarty - майките изглеждат прекалено едри за да са кавказски. В Турция наред с Карника, Лигустика и Белфаст, съществуват и са разпространени още дузина местни си видове пчели - черни, оранжеви, жълти, шарени и т.н., като най-голям дял наистина заемат кавказските.

tarty
13.04.2015, 23:40
А съгласен ли си с писаното от Матеев-Визуално карника, македоника, "родопика" и кавказката пчела са неразличими на външен вид от страна на пчеларя. Не ги различава дори и доцента от Пловдив. Необходими са морфометрични изследвания, за да се открият някакви минимални различия, и генетичен анализ, за да се отговори твърдо на въпроса що за раса е това.
На единия пчелин има майки които визуално се различават една от друга,не по цвета а по формата.Едните са на снимката но от другия вид не можах да видя докато ги преглеждах.Външно,видимо изглеждат по къси но по едри/трътлести/,няма как да обесня по лесно,ако видя някоя ще я снимам и покажа.

scutellator
14.04.2015, 10:01
Сивите Кавказски и Карниковите пчели (черните, сивите и кафявите отродия) са много сходни по външен вид, НО не и неразличими - особенно по търтеите. Лично аз ги разграничавам, за доцента от Пловдив - нищо не мога да кажа.
Между Карника и Мацедоника, обаче разграничение визуално не мога да направя. Не че не съществува разлика, но просто вариацията и в двете и много широка. Често две линии лесно могат да бъдат разграничени една от друга, но до там. (ако човек хване от улицата визуално двама българи - единия мургав, другия - русоляв и ги съпостави един до друг - разликата лесно може да се направи, НО като нищо единия от двамата би могъл и да е грък)

Обикновенния пчелар нормално наистина различава три вида пчели - тъмни, светли и шарени. Ако са тъмни - значи Карника; светли - Лигустика; шарени - ясно, мелези.

Mateev
14.04.2015, 15:22
Имам въпрос към Scutellator. В описанията на морфометричните признаци на различните раси пчели Ruttner (пък и доцента и проф. Ненчев) използват някакви класове за цвета на тялото или тергумите. Вместо да напишат името на цвета, пишат например клас 1-3, а Ruttner пък например пише за македониката клас 3.8 s.d. 1.49 за 3-ти тергум. Та какви са тези класове на цветовете и откъде мога да видя кой клас на кой цвят отговаря?

ПС: Иначе като гледам сравнителната морфометрична таблица на Ruttner за различните раси, почти всички параметри са с много близки стойности и единствено при цветовете има коренни разлики. Та ако ще се опитваме визуално да разпознаваме различните раси, трябва да гледаме преди всичко оцветяванията на различните компоненти от тялото на пчелите.

Mateev
14.04.2015, 15:34
Иначе на който му е любопитно, ето таблицата на Ruttner за морфометрията на източноевропейските раси пчели. Това е най-важната таблица в пчеларството. Благодарение на данните в нея доцент Пламен Петров се опитва да докаже, че е открил нова раса РОДОПИКА. Пак благодарение на данните в тази таблица всички български и световни пчеларски учени се смеят и се подиграват на същия този доцент. Иначе цифрите в тази таблица са СВЕЩЕННИ, защото Ruttner е световно признато пчеларско величие, и каквото той е написал, значи е вярно и неоспоримо.

Ако искате да научите по какво се различават различните раси пчели, отговора на въпроса е в тази таблица и никъде другаде. Точно по цифрите в тази таблица Ruttner е решил, че Македониката и Карниката са две различни раси, и всички световни учени са се съгласили с него. Забележете, че една от най-големите разлики е цвета на 3-ти тергум.

4023

scutellator
14.04.2015, 22:00
Имам въпрос към Scutellator. В описанията на морфометричните признаци на различните раси пчели Ruttner (пък и доцента и проф. Ненчев) използват някакви класове за цвета на тялото или тергумите. Вместо да напишат името на цвета, пишат например клас 1-3, а Ruttner пък например пише за македониката клас 3.8 s.d. 1.49 за 3-ти тергум. Та какви са тези класове на цветовете и откъде мога да видя кой клас на кой цвят отговаря?




Скалата е от 0 до 9
0.0 = напълно черно оцветяване; 9.0 = напълно жълто оцветяване

S.D = standard deviation

Аз обаче бих обърнал внимание на представителността на извадката. При Лигустика средните стойности са на база 35 пчели- работнички, при Сицилианските - 10 броя, Карника 21 и т.н. Със сигурност различните локални популации на една раса имат различни ектремни и съответно СРЕДНИ стойности, от където малкия брой на извадката увеличава вероятността за статистическа грешка.

В случая с оцветяването на 3 тергит на Мацедоника - 3.8 +- 1.49 прави екстремуми от 2.31, което колкото на Карника или някоя друга черна пчела, и 5.29, което е колкото на Сахариенсис. А цветовия индекс не ни говори много за самия цвят - 5.3 би могло да означава както "със жълто и черно оцветяване" (както при Сахариесис), така и "изцяло кафяв тергит"

Вълчан
01.06.2015, 08:53
И аз като сенатор Катон Стари: Какво стана със снимките, на майките които Матеев обеща!

scutellator
01.06.2015, 09:57
И аз като сенатор Катон Стари: Какво стана със снимките, на майките които Матеев обеща!
Май да взема аз да ги направя а? И без това вече ходя с фотоапарата и когато видя нещо различно (обикновенно фенотип или поведение) го снимам за да мога след години да се върна назад и да направя справка (паметта ми си прави шегички с мен понякога и не мога да разчитам на нея). Просто ще се наложи да снимам още по-голям брой майки и пчелички.

Вълчан
01.06.2015, 12:02
Благодаря! Чакам!

Triballi
01.02.2016, 23:45
Comparison four races of bees in Finnish conditions
http://annals-wuls.sggw.pl/files/files/animal/asc2009no46art06.pdf

Сравнение на четири раси пчели в условията на Финландия

Изследванията са проведени в годините 1997-1999. Сравнени са следните порода пчели: Италиански (Apis Mellifera ligustica Spin.) Buckfast, Carniolan(Apis Mellifera carnica Poll.) И Централна Европа (Apis Mellifera MelliferaL.). Италианските пчели идват от линия подържана в продължение на много години във Финландия,Бъкфаст са от финландски селекционер и линии, получени от Канада, Карниките са представлявани от линията "Willy" и линията "Singer" - компания
от Австрия и пчелите от Централна Европа бяха от три финландски пчелини.Изследването се проведе през 1997 г. с 36 семейства, през следващата година 42 семейства и третата година 40 семейства.

В периода от 3 години : Бъкфаст и Италианските имахе средно почти еднакво производство на мед (съответно 37.9 и 38.1 кг), Карниката произведе средно по 42 кг, и семействата на цантрално Европейската пчела АММ - 33,2 кг. Имаше статически значителна разлика между групата на семействата на АММ който има най-ниско производство на мед и група на Карника, които за всеки сезон се характеризираха с най-голям добив.Няма статистически никаква разлика в производството на мед между Карниката,Бъкфаст и Италианката.

Mateev
02.02.2016, 10:32
.....В случая с оцветяването на 3 тергит на Мацедоника - 3.8 +- 1.49 прави екстремуми от 2.31, което колкото на Карника или някоя друга черна пчела, и 5.29, което е колкото на Сахариенсис. А цветовия индекс не ни говори много за самия цвят - 5.3 би могло да означава както "със жълто и черно оцветяване" (както при Сахариесис), така и "изцяло кафяв тергит"

Специално за цветовата скала питах проф. Ненчев как тя се определя и той каза, че на единия край на скалата стои ЛИПСАТА НА ЦВЯТ (черно или сиво), а в другия край - НАЛИЧИЕТО НА ЦВЯТ (може да е жълт, оранжев, червен, кафяв и т.н.). Скалата обаче нищо не казва по въпроса КАКЪВ Е ТОЗИ ЦВЯТ? Следователно цветът може да е всякакъв.

Освен всичко друго се гледа цвета на тергита, а не на косъмчетата. За да се види този цвят, пчелата първо трябва да се разфасова на съставните си части и тергитите да се разчленят един от друг. Само тогава може да се направи реална преценка на цветните петънцата по 3-тия тергит и на площите, които те заемат.

ves
02.02.2016, 11:49
Comparison four races of bees in Finnish conditions
http://annals-wuls.sggw.pl/files/files/animal/asc2009no46art06.pdf

Сравнение на четири раси пчели в условията на Финландия

Изследванията са проведени в годините 1997-1999. Сравнени са следните порода пчели: Италиански (Apis Mellifera ligustica Spin.) Buckfast, Carniolan(Apis Mellifera carnica Poll.) И Централна Европа (Apis Mellifera MelliferaL.). Италианските пчели идват от линия подържана в продължение на много години във Финландия,Бъкфаст са от финландски селекционер и линии, получени от Канада, Карниките са представлявани от линията "Willy" и линията "Singer" - компания
от Австрия и пчелите от Централна Европа бяха от три финландски пчелини.Изследването се проведе през 1997 г. с 36 семейства, през следващата година 42 семейства и третата година 40 семейства.

В периода от 3 години : Бъкфаст и Италианските имахе средно почти еднакво производство на мед (съответно 37.9 и 38.1 кг), Карниката произведе средно по 42 кг, и семействата на цантрално Европейската пчела АММ - 33,2 кг. Имаше статически значителна разлика между групата на семействата на АММ който има най-ниско производство на мед и група на Карника, които за всеки сезон се характеризираха с най-голям добив.Няма статистически никаква разлика в производството на мед между Карниката,Бъкфаст и Италианката.
Благодаря на колегата за споделената статия.
Прегледах я ама май не струва. Прилича ми на нещо набързо направено (преписано) от някой студент (с не много добър английски) за да си изкара изпита.

-първо- документа е от университет в Полша, а пък изследването е във Финландия. Странно е.

-второ- през трите години на опити постоянно са променяли броя кошери. Първата година са били с 36 семейства, втората с 42, третата с 40 - защо?

-трето -в документа пише "Apiary is located in many places distantfrom each other by a few to several kilometres." в превод "Пчелин е локализиран на много места с разстояние между тях няколко километра". Нещо не виждам логиката да искаш да сравняваш продуктивността на семейства, а да са сложени на километри едно от друго.

-четвърто - противороевите мерки. The swarming impulse was being eliminated through shaking bees off to corps with foundation, and then corps with the brood were moved above queen excluder which was removed after few days.
Ако са имали проблем с роенето при някои от расите (предполагам карниката), защо трябва да мъчат и другите раси с подобни манипулации. Това е все едно да обявя състезание между Москвич, Ферари и Ламборгини, но с условието, че всеки път когато гръмне двигателя на Москвича, механиците на Ферарито и Ламборгинито и те да правят основен ремонт на двигателите им за да е честно. Ами накрая ще излезе, че Москвича е финиширал първи.

Има и други странности в "експеримента", но поста ще стане много дълъг.

Triballi
02.02.2016, 23:45
Така е!Не е за предоверяване това изследване.

Благодаря на колегата за споделената статия.
Прегледах я ама май не струва. Прилича ми на нещо набързо направено (преписано) от някой студент (с не много добър английски) за да си изкара изпита.

-първо- документа е от университет в Полша, а пък изследването е във Финландия. Странно е.

-второ- през трите години на опити постоянно са променяли броя кошери. Първата година са били с 36 семейства, втората с 42, третата с 40 - защо?

-трето -в документа пише "Apiary is located in many places distantfrom each other by a few to several kilometres." в превод "Пчелин е локализиран на много места с разстояние между тях няколко километра". Нещо не виждам логиката да искаш да сравняваш продуктивността на семейства, а да са сложени на километри едно от друго.

-четвърто - противороевите мерки. The swarming impulse was being eliminated through shaking bees off to corps with foundation, and then corps with the brood were moved above queen excluder which was removed after few days.
Ако са имали проблем с роенето при някои от расите (предполагам карниката), защо трябва да мъчат и другите раси с подобни манипулации. Това е все едно да обявя състезание между Москвич, Ферари и Ламборгини, но с условието, че всеки път когато гръмне двигателя на Москвича, механиците на Ферарито и Ламборгинито и те да правят основен ремонт на двигателите им за да е честно. Ами накрая ще излезе, че Москвича е финиширал първи.

Има и други странности в "експеримента", но поста ще стане много дълъг.

Triballi
02.02.2016, 23:48
What is the difference between Italian and Carniolan Honey Bees?
http://mountainsweethoney.com/2014/12/16/difference-italian-carniolan-honey-bees/

Каква е разликата между Италианските и Крайнските пчели?

Тази статия се фокусира на обща характеристика за всяка от пчелите. Както всички знаем, майките в крайна сметка определят характеристиките на кошера. Така че всеки кошер в крайна сметка ще има свои собствени характеристики. Поддържаме съотношение 50% италиански и 50% Карники в нашите пчелини. Ние нямаме фаворит, но ние желаем пчеларите да знаят какви са разликите между тези две раси.

С това казваме, нека да разгледаме по-долу характеристиките: популярност на пчелите, пролетно развитие на пило, есенно производство на пило, тенденции в роенето, темперамент, производството на пчелен мед, и зимуване.

Популярност:

До момента, Италианската пчела е най-популярната пчела за пчеларите в САЩ. Италианските пчели са толкова популярни и управляеми, че те са лесни за работа от нови и опитни пчелари.

Карниката е малцинство в САЩ.

Пролетно развитие на пилото:

Италианските майки започват много рано с увеличаване производството на пило. Те са склонни да започнат увеличаване на пилото веднага щом прашеца започне да влиза в кошера. В Джорджия, можем да видим това да се случва веднъж явора започне ли да цъфти.
Карниката има по-бавно увеличение на пило и изисква повече цветен прашец и малко нектар да постъпи в кошера. Видяхме, около 45-дневно задържане на производството на пило.

Есенно пило:

Италианските са склонни да намалят пилото веднага след като източниците на нектар свършват. В североизточна Джорджия , това може да се види през август. Това ще означава, че ще имате средно по сила семейство навлизайки в зимата.

Карниката са склонни да подържат много пило в края на септември. Това означава, че ще имате по-силни кошери при навлизане в зимата.

Роене:

Първо, всички пчели имат склонност да се роят при определени обстоятелства. Това е начина, по който са създадени да се възпроизвеждат.

Италианските пчели ще бъдат склонни да се роят по време на втората си година в кошера. Това ще се случи по време на пролетния сезон и в лятото. Като цяло, италианките имат средни тенденции към роене.

Карниката има по-висока склонност за роене нарастващо през първата година . Това не трябва да бъде подценявано. Причината, поради която роенето е с по-висок риск се дължи на следните причини: 1. Увеличаването на пилото е експлозивно. Веднъж майката започнала да снася максимално яйца кошера може да стане с не достатъчно пространство в рамките на 60 дни. 2. Липса на пространство може да се преодолее чрез добавяне на допълнителни надставки за осигуряване повече пространство в кошера. 3. Карниката просто има генетична предразположеност към роене.

Темперамент:

Италианските пчели са по-спокойни пчели. Те са много популярни, защото са най-лесните пчели за работи. Ние открихме, че италианските пчели са пасивни и би трябвало регулатора на входа на кошера да се ползва целогодишно. Това може да доведе до проблеми, когато става въпрос за малкия кошерен бръмбари, европейския стършел и др ...

Карниката агресивно защитава кошера. Въпреки това, те са управляеми. Карниката се нуждае от малко дим да успокои пчелите в кошера, когато трябва да се работи с тях. След като димът влязе в кошера пчелите се успокояват наистина добре.

Продукция на мед:

Италианските пчели отново са еталон за медодобив. Италианките имат склонност да не събират нектар през хладните и облачни дни. Така че, ако имате хладни и облачни пролетни сезони вашето производството на мед ще бъде по-ниско.

Карниката е склонни да събират нектар по-добре поради това че събира нектар в по-хладните и облачни дни. Нашия опит е, че Карниката произвеждат около 15% повече мед от италианката поради тяхната способност да летят при хладно и облачно време.

Зимуване:

Италиански пчели ще навлязът в зимата обикновено със средно натрупване на пчели. Зимното кълбо трябва да е толкова голямо, колкото е възможно, за да помогне генерирането на топлина в кошера през зимните месеци. Ниската температура в кошера е равнозначно на загуба на пчели.

Карниката обикновено навлиза в зимата с голямо натрупване на пчели. Това е положително, в едно отношение, и също така с негативен характер. Положителното е, че кълбото ще запази топлината през целия зимен сезон. Основният негатив е, че голямото пчелно кълбо трябва да яде и по този начин ще изразходва запасите от меда много по-бързо. Това означава, че ще трябва да храните кошер със сироп в началото или към средата на февруари.

Triballi
05.02.2016, 19:26
Comparison of parasitic mites in Russian-hybrid and Italian honey bee (Hymenoptera: Apidae) colonies across three different locations in North Carolina.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17461045

Сравнение нивата на паразитните кърлежи при Руските-хибридни и Италиански пчелни (Hymenoptera: Apidae) колонии в рамките на три различни места в Северна Каролина.
Aбстракт

Най-важните от икономическа гледна точка паразити по медоносните пчели, Apis Mellifera L. (Hymenoptera: Apidae), са паразитите Varroa деструктор Anderson & Trueman и Acarapis woodi (Рени). Изследванията показват, че устойчивите към кърлежа колоний са ефективно средство за намаляването му, но не е ясно дали наличните пчели за комерсиална търговия са надеждни за контрол на кърлежа, защото те могат да бъдат генетични хибриди. Ние сравнихме колонии от стандартната търговска наличност ( "Италиански") със такива устойчиви на акара ( "Руски") от търговската мрежа за техните нива на Varroa и "трахеен" акар (A. woodi) в течение на 2 год при три различни географски местоположения. Ние не бяхме в състояние да открием значителни нашествия на трахеиният акар; По този начин, ние не бяхме в състояние адекватно да сравни тези семейства за тяхната устойчивост. За разлика от тях, ние открихме значителни разлики в нивата на акара Вароа във и между колониите, разположени в трите различни учебни обекти и за двете години. До края на първата година, ние открихме статистически значими разлики между семействата в интензивността на Varroa (бр. акари на възрастна пчела), така, че Руските-хибридни колонии са склонни да имат значително по-нисък процент опаразитяване на възрастните пчели, отколкото Италианските колонии. През втората година, ние открихме статистически значими разлики между количествата Varroa (ежедневно паднали кърлежи), така, че Руските-хибридни колонии са склонни да имат по-нисък общ брой на акари от Италианските колонии. Тези резултати показват, че пчеларите могат да имат полза, като включат закупени в търговската мрежа устойчиви на акара пчели в своите програми за справяне с акара.

IVO 80
06.03.2016, 00:43
Като съвсем новак ми "изплува" въпроса /а предполагам и не само на мен/ коя от расите пчели би била най-подходяща за "максимален" медодобив-аналогично прашец, за нашата страна! Нито Скутелатор, нито Матеев заемат някаква позиция по този въпрос!!! Знам, че със сигурност ще кажете, че всичко зависи от областта /със своя специфичен климат/, от системата, с която се пчеларства, от опитността на пчеларя да приложи всички възможни "трикове" в дадения момент, и т.н. ...и въпреки всичко...възможно ли е да се даде "еднозначен" отговор!?!

solaris60
06.03.2016, 08:06
Като съвсем новак ми "изплува" въпроса /а предполагам и не само на мен/ коя от расите пчели би била най-подходяща за "максимален" медодобив-аналогично прашец, за нашата страна! Нито Скутелатор, нито Матеев заемат някаква позиция по този въпрос!!! Знам, че със сигурност ще кажете, че всичко зависи от областта /със своя специфичен климат/, от системата, с която се пчеларства, от опитността на пчеларя да приложи всички възможни "трикове" в дадения момент, и т.н. ...и въпреки всичко...възможно ли е да се даде "еднозначен" отговор!?!

Както добре си си задал въпроса, така и добре си си отговорил.

Искрен Мутафов
06.03.2016, 10:03
Като съвсем новак ми "изплува" въпроса /а предполагам и не само на мен/ коя от расите пчели би била най-подходяща за "максимален" медодобив-аналогично прашец, за нашата страна!

...възможно ли е да се даде "еднозначен" отговор!?!

БМП(Българската Медоносна Пчела) или както е по-правилно да се нарича - Местна Медоносна Пчела.

Mateev
06.03.2016, 17:42
Да си кажа и аз мнението за най-добрата пчела за региона на България - ами това е тази пчела, която хиляди години се е адаптирала (аклиматизирала) към климата на нашия регион (България). Защо това е така?

Ами природата прави селекция на пчелите (нарича се натурална селекция), но тя не знае в каква посока трябва да движи тази селекция. И единтвеният метод е методът на ПРОБА-ГРЕШКА. Природата е окомплектовала пчелите с около 10 000 двойни гена, като всеки един ген отговаря за някакво качество или количество от строежа на пчелното тяло и от неговата реакция на външните условия на средата. След това природата започва да атакува пчелния организъм с различни ИЗПИТАНИЯ - студ, горещина, безпашие, силни ветрове, бури, дъждове, гръмотевици, ледникови периоди, периоди на глобални засушавания, различни видове паша по различно време от годината и т.н. Тоест природата създава различни противоположни гени за всяко едно качество и след това по случаен начин комбинира тези гени, подлага поколението с тези гени на изпитание, и който оцелее - има шанс да даде ново поколение С ВЕЧЕ НАСТРОЕНИ ГЕНИ към даденото изпитание. Който умре - ами той не дава поколение и неговата неправилна генетична комбинация загива.

Та това е природната (натуралната) селекция - МАКСИМАЛНО ДОБРА НАСТРОЙКА НА ГЕНИТЕ към МЕСТНИТЕ КЛИМАТИЧНИ, БИОЛОГИЧНИ И ЕПИЗООТИЧНИ УСЛОВИЯ (към климат, паша, болести, неприятели и т.н.). Та на въпроса коя е най-добрата пчела за региона на България отговора е ясен - това е МЕСТНАТА медоносна пчела.

Проблемът с природата обаче е в това, че тя извършва селекция, която е максимално настроена към нуждите на пчелното семейство. Тази селекция обаче не ни устройва нас хората (пчеларите). Ние искаме ПОДОБРЯВАНЕ на някои качества на пчелното семейство така, щото да ни е ПО-УДОБНО и ПО-ЛЕСНО да работим с тази пчела, пък и да имаме ПО-ГОЛЕМИ ДОХОДИ от по-голяма продуктивност. Ясно е, че селектирайки по-удобна за нас пчела, ние всъщност НАНАСЯМЕ ЩЕТИ НА НЕЙНИЯ ГЕНОТИП. Прунуждаваме пчелата да прави НЕСВОЙСТВЕНИ ЗА НЕЯ ДЕЙНОСТИ - напр. да носи повече мед и прашец, отколкото е необходимо за семейството, да има по-ниска агресивност, по-ниска ройливост и т.н. Подобрявайки тези промишлени качества на пчелите ние всъщност РАЗСТРОЙВАМЕ ПРЕЦИЗНИЯ БАЛАНС, НАЛОЖЕН ОТ ПРИРОДАТА. Например по-кротка пчела означава и пчела, която няма да си защитава входа на прелката при нападения, няма да се бори с агресорите в кошера (мравки, бръмбари, молци, стършели и т.н.). По-нискоройлива пчела означава, че силно подтискаме нейния инстинкт за размножаване. По-високопродуктивна пчела означава пчела, която ще живее по-малко, защото се износва по-бързо и т.н.

С две думи - можем посредством селекция да получим по-продуктивна пчела, но трябва да заплатим ЦЕНАТА НА ТАЗИ НАША НАМЕСА в генетичния код. Заплащането се изразява в повече грижи за семейството, в редовно третиране против паразити и агресори, в подпомагане на различните видове дейности на семейството, в хранене в периодите на безпашие, в подпомагане при зазимяване и по време на зимата и т.н.

И сега на въпроса коя е най-добрата пчела за максимален медосбор?
Отговорът е: Най-добра е МЕСТНАТА ПЧЕЛА, но само ако е селекционирана в посока подобряване на най-значимите продуктивни и биологични качества.

И едно по-просто обяснение защо това е така:
Местната пчела има 10 000 гена, които са ПРЕЦИЗНО НАСТРОЕНИ от природата към местната действителност. За селекционера остава само да донастрои около 10-20 или най-много 50 от тези гени (качества) и готово. Ако обаче се всеме чужда раса пчели (не местна), при нея най-вероятно подходящи за средата ще са само 6 или 7 хиляди. Останалите 3000 са НЕОПТИМАЛНИ или дори направо ПОГРЕШНИ. Работата на селекционера при това положение става БЕЗНАДЕЖДНА или дори НЕВЪЗМОЖНА. Кое от всичките качества да измерваш и да контролираш, когато броя на кофти качествата е ОГРОМЕН? Едно оправяш, други се развалят и така 1000 години подред - кой може да си го позволи това?

Извод:
Най-добре е да работим с МЕСТНАТА ПЧЕЛА, тъй като по нея природата вече е свършила 99.9% от всичката работа, а за пчеларя (селекционера) остава много малка част за ФИННА ДОНАСТРОЙКА само на няколко от всичките 10 000 качества (гена).

Валентин.
06.03.2016, 18:41
Защо тогава казваме, че е метизирана (каквото и да означава това, и както и да си го тълкува някой). И едва ли не за нищо не става............

s3s3s3
06.03.2016, 18:59
От извода на Матеев следва и въпрос. Има ли местна пчела в България?

iliew
06.03.2016, 19:06
Аз пък си мисля, колко време ще е нужно на местната пчела и еволюцията да отреагират на климатичните промени.
И дали само фината донастройка ще е достатъчна, или.......?

Валентин.
06.03.2016, 19:22
От извода на Матеев следва и въпрос. Има ли местна пчела в България?
Защо да няма? И ако някой се съмнява, че има местна....да каже каква има. Чужда може би.......

Дамян Дамянов
06.03.2016, 19:51
Защо да няма? И ако някой се съмнява, че има местна....да каже каква има. Чужда може би.......

Carnica, Anatolica, Ligustica, Acervorum, Caucasica, Intermissa, Mellifera, Lamarckii и всички породи използвани от Бъкфастките почитатели и внесени в БГ...домързя ме да изброявам.
Българската пчела е имала вечер на разврат с доста други :laughing: Доколкото съм запознат, България не се намира на остров, а и да беше така, то международната търговия пак щеше да оцапа нещата и то доста преди породаджиите да са се родили.
Дори напук на всичко, би трябвало в БМП да има жълто, а всички които нямат жълто са некви други :bigsmile:

zapstojan
06.03.2016, 20:08
За бежанците до скоро нямаше граници, а за пчелите никога не е имало.
"Трудно" /слагам кавички понеже точната дума е:невъзможно"/ се запазва генофонда на живи същества, свободно живеещи в природата.
Виж, в терариуми може.

Да не се възползваме от труда на хората /с-у заплащане/, които са постигнали резултати в селекцията е идиотщина.
Така ние не се ползваме от предимствата на това, че сме социални животни и живеем в социално общество, и в същото време хората положили труд,
не получават това което са заслужили.

scutellator
06.03.2016, 20:25
Като съвсем новак ми "изплува" въпроса /а предполагам и не само на мен/ коя от расите пчели би била най-подходяща за "максимален" медодобив-аналогично прашец, за нашата страна! ...

Набора от качества, необходими за максимален добив във оазисите на Сахара и близо до полярния кръг са много различни. Въпреки това, (най-масово) отглежданите в Израел и отглежданите във Финландия пчели принадлежат към една и съща пчелна раса. (Което не означава че са еднакви).

И конкретно на въпроса - на света не съществува създадена от Природата пчелна раса, която да дава максимални добиви нито в естествения си ареал, нито никъде по света! Ако трябва да бъда честен, пчелата която дава максимални добиви (за даден район), още не е създадена. Т.е. има още оптимизъм, който да очакваме от бъдещето.

solaris60
06.03.2016, 20:54
Набора от качества, необходими за максимален добив във оазисите на Сахара и близо до полярния кръг са много различни. Въпреки това, (най-масово) отглежданите в Израел и отглежданите във Финландия пчели принадлежат към една и съща пчелна раса. (Което не означава че са еднакви).

И конкретно на въпроса - на света не съществува създадена от Природата пчелна раса, която да дава максимални добиви нито в естествения си ареал, нито никъде по света! Ако трябва да бъда честен, пчелата която дава максимални добиви (за даден район), още не е създадена. Т.е. има още оптимизъм, който да очакваме от бъдещето.

Ха така - кажи им го, че колкото и магии да се правят, фокуса няма да се получи.

IVO 80
07.03.2016, 01:16
Благодарности на Матеев за изчерпателния отговор и със сигурност е прав за много от нещата които посочва, но ми си щеше да категоризираме расите на пчелитипчелите, по няколко " главни критери, като разбира се изключвам техниките и тактиките за повишаване добивите на мед. За да стане по ясно, ще кажа например, че при мен в района на Сандански, няма да има нищо общо с района да речем в Смолян. /говоря чисто теоритично, за еднакви по сила семейства, от една раса и дори с аналогична медоносна растителност. Например в Сандански сняг вали 1-2 дни в годината, а понякога и по- рядко...сигурен съм, че в Смолян не е така! Скутелатор е засегнал дискретно темата /така както умее да го прави/, с примера за пчелите в Сахара и северните страни. Да, той казва че дори и това че са от една раса, не ги прави еднакви. Тук пак се връщам на отговора на Матеев, че природата си е казала основната дума! Но все пак си мисля, че може да се "събере" или "даде" повече информация спрямо климат, спрямо медоносна растителност, спрямо надморска височина на кои раси бихме могли да заложим, спрямо "нашия" район и други особености. Да признавам и това, че максималното "изстискване" на пчелите, ще трябва да се компенсира по различни начини, с хранене през лято и есен, третиране и т.н., но нали всеки се стреми да увеличи по някакъв начин добивите, така че ако се намери "вярната порода" за района, ще се стараем да я съхраним! Ето казват, че италианките са много "работливи", но са склонни и към кражби от съседни кошери и аз лично при ограничения брой кошери който имам и това, че ходя от "дъжд на вятър", ме плаши да вкарам тая порода в пчелина. Лятото меко казано засушава и не ми се мисли какво ще заваря, като отида след седмица да речем. От друга страна, на мястото което са разположени кошерите имаше и стари такива, в които предходните две години се бяха заселили и семейство стършели и оси /буквално на метри от тях/ нямах проблем и то без особени грижи, с изключение че им стесних входовете наполовина през август /но тогава направи две двурамкови отводки/ Знам, че със сигурност има във форума хора, които имат сериозни теоритични познания, подплатени с опит...въпроса е дали ще споделят в останалите! Смятам, че ще е от полза на много хора, а в крайна сметка всеки сам за него си, ще реши коя порода ще пасне максимално ползотворно!

Mateev
07.03.2016, 01:44
Защо тогава казваме, че е метизирана (каквото и да означава това, и както и да си го тълкува някой). И едва ли не за нищо не става............

Думичката МЕТИЗИРАНА се употребява от тези пчелари, които си мислят, че някъде по света има ЧИСТА РАСА. Първо трябва да си изясним що е това ЧИСТА РАСА? Може би такава раса, която живее на някой остров в Тихия океан, далеко от всякаква друга земя, и на този остров да не е стъпвал човешки крак последните 10 000 години.

Иначе за пчели, живеещи в съседни ареали по суша, не може да се говори за чиста раса, защото те непрекъснато преливат една в друга. Да не говорим, че природата непрекъснато ги променя, създавайки хиляди екотипове. А ако намесим и мазалите, създавани от човека, представете си въобще възможно ли е да говорим за чисти раси.

Ето например според учените в Словения и в Сърбия има Карника, а в България - Македоника. И даже на картата са начертали някакви граници на ареалите на обитаване на тези уж две различни раси. Ха-ха ...... Значи ли, че пчелите ги знаят тези граници и не ги нарушават? И не се кръстосват помежду си междурасово? Ами техните поколения какви са - Карники или Македоники? Или просто са метизирани?

Според мене всички пчели са метизирани повече или по-малко и притежават в себе си някаква част от гените на расите от съседните ареали. Искаме или не - това в природата се случва със или без нашето участие. Според мене търсенето на чиста раса си е някаква вманиаченост, която преследва някакви може би политически или имиджови цели - знам ли.

Ген за раса НЕ СЪЩЕСТВУВА, което означава, че няма точен и ясен критерий за разграничаване на две отделни раси с припокриващи се на над 80% генетични признаци. Учените търсят някакъв критерий за разграничаване на расите, но такъв надежден критерий няма, защото има плавно преливане от една към друга раса.

Чешките учени са разработили някакъв субективен (разбирай неточен) метод за груба оценка само по морфологичните признаци, но техните протоколи от изпитания дават резултат от типа Карника - 79%, Македоника - 16%, Карпатика - 5%. Може би това е най-точното определение за расата на една пчела, но то може да се изчисли само ако някъде по света има НАДЕЖДНИ ЕТАЛОНИ, а то такива няма, особенно за Македониката. Така че всичко е една сравнително груба статистика, базираща се на неточни и недоказани еталони с много междинни стойности между тях по всеки един морфологичен признак ......

Mateev
07.03.2016, 02:11
От извода на Матеев следва и въпрос. Има ли местна пчела в България?

Разбира се, че има. Това е тази пчела, която последните 10 000 години е живяла в нашия ареал. Човешката дейност е позамърсила гените в една или друга посока, но пчелата си е тука и я има. И огромен процент от нейните гени са се формирали именно благодарение на местните условия.

Не си мисли, че човешката дейност е променила кой-знае колко много гени. Все пак пчелите си имат само 1 хоботче, а не 2. Имат си 2 очи, 2 антенки, 6 крака, 4 крила и една камара вътрешни органи, които функционират добре независимо от нашите опити за положителна или отрицателна селекция. Може би 70-80% от гените природата така твърдо ги е заковала посредством доминантни гени, щото ние и гъза си да съдерем, няма да можем да променим нищо от тях посредством селекция. Част от тези твърдо заковани гени са обвързани и с местообитанието, така че ние искаме или не трябва да използваме пчели с такива гени - тоест нашите си пчели.

Една пчела, която не знае как да си направи зимно кълбо, няма да можем да я научим да го прави дори и след 1000 години селекция. Примера не е много подходящ, но той показва как някои качества няма как да ги постигнем, ако те са твърде далече от това, което го изисква местния климат. Затова е по-добре да вземем местна пчела, защото при нея има най-големи шансове да се постигне някакъв значим напредък, и този напредък после да се опитаме да го стабилизираме.

Mateev
07.03.2016, 02:18
Аз пък си мисля, колко време ще е нужно на местната пчела и еволюцията да отреагират на климатичните промени.
И дали само фината донастройка ще е достатъчна, или.......?

Само преди 10-20 хиляди години е имало ледников период, и всички пчели са били натикани в миша дупка (Южна Гърция, Южна Италия и Северна Африка). След това те отново са превзели Европа, като ограничител на експанзията им са били високите планини. Така че настройката към местните за страната условия не са траяли милиони години, а само няколко хиляди години.

Този период от време е предостатъчен за да се извърши от природата финна настройка на тези гени, които не са били твърдо заковани от милионите години еволюция (напр. гените за физическата структура на пчелата и нейното вътрешно устройство, гените за развитието на яйце, личинка, ларва, пчела и т.н.).

Механизма за наследяване с тези доминантни и ресецивни гени е достатъчно бърз, щото да позволи само за няколко десетки поколения да се постигнат значими промени (ако селекционера освен знания и опит има и една доста голяма доза късмет). Единствено не може да се барат твърдо закованите гени (където природата е настанила едновременно 2 доминантни гена). Тяхната комбинация не може да бъде разбита дори и с чук ... ха-ха ..... Всъщност може да бъде разбита със силна радиоактивност, но това вече се нарича МУТАЦИЯ, а не СЕЛЕКЦИЯ, пък и трудно човек може да си намери атомна бомба, за да си прави подобни експерименти.

Mateev
07.03.2016, 02:38
Ха така - кажи им го, че колкото и магии да се правят, фокуса няма да се получи.

На теория има начин да се получи идеалната майка, която идеално да е адаптирана към местните за страната условия. Проблемът обаче се състои в това, че броят на възможните комбинации от гени е 2 на степен 10 000, което като число сигурно е повече от броя на атомите във вселената. Ха-ха .... и някъде сред това невъобразимо число от комбинации съществува една единствена, която наистина ще направи една майка да бъде ИДЕАЛНАТА СУПЕР МАЙКА, идеално адаптирана за всички възможни фактори на местната среда, и която наистина ще осигурява МАКСИМАЛНОТО ВЪЗМОЖНО КОЛИЧЕСТВО ДОНЕСЕН МЕД от едно семейство.

Та затова и казах, че добрата селекция е много знания, много опит, много труд, много упоритост и МНОГО МНОГО МНОГО КЪСМЕТ.

Има и още нещо - ако селекцията започне да се прави едновременно с всичките 1 милон семейства в страната (сигурно има толкова), то тогава много добра супер майка ще се открие само след 1 година тестове. Периодично случайността дава късмета на един или друг пчелар в пчелина му да се роди СУПЕР МАЙКА, със СУПЕР ГЕНИ, но той не го забелязва това и така пропилява невероятния си късмет. Просто си мисли, че има много добро семейство, порадва му се година-две и дотам.

Иначе ако наистина се правеше масова селекция с 1 милион семейства, само за 2 години щяха да се открият 20 супер майки, които да притежават всички възможни полови алели, и после от тях дълги години наред цяла България можеше да получава поколения от високопродуктивни пчели, адаптирани към местните за страната условия.

Вълчан
07.03.2016, 09:00
Аз имам наблюдение на пчели, на различна надморска височина. Едините пчелини са на 320-380м надмоска височина. Пренасах от тях семеиства на 900м и малко. Първите години имаше измиране на семейства зимата, без видими причини. Пак ще повторя нещо което съм писал и Матеев, и Скутелатор казват, че няма логика, но както и да е.
Пчелите след 4години на 900м, като всяка година произвеждам нови майки и увеличавам бройката на семействата, потъмняха! Наличието на жълта окраска изчезна, при семейства в които преобладаваше, измираха зимата. Възможно е жълтото оцветяване при моите да е свързано с студоустойчивоста, образуването на кълбо. В райна има пчели.

Mateev
07.03.2016, 11:54
Никога не съм казвал, че не е възможно. Напротив - напълно възможно е когато селекционираш даден признак (или когато това го прави природата), заедно с него да се промени и друг, който на пръв поглед няма нищо общо. Просто това са генетично-теренни взаимодействия, които доста подробно са описани в литературата. Ти сам казваш, че някои семейства са измрели, а други са оцелели. Тоест имало е както природна (натурална) селекция, така и твоя лична. Защо тогава се учудваш на резултатите?

Може би трябва да ти дам един пример, за да го разбереш по-добре. Природата даде интелект на маймуните и ги направи хора, но с това изчезна и окосмяването по тялото. Появата на някакъво важно качество означава, че дадения индивид ще даде поколение, и предавайки това полезно качество на поколенията, той заедно с него придава и всичките си недъзи. Тоест природата се концентрира да развива това качество, но заедно с него развива (копира) и недъзите. Да, хората сме най-умни, но с лошо зрение, с лош слух, с наследени генетични заболявания и т.н.

Вълчан
07.03.2016, 12:12
Аз казвах, че жълтите пчели не оцеляват нависоко. А ти, че звучало като всяка жълта кола е лоша. Нещо подобно беше!
(Хората не са излезнали от маймуни или общпрародител., но всеки е свободен да мисли като пожелае)

Mateev
07.03.2016, 12:56
Аз казвах, че жълтите пчели не оцеляват нависоко. А ти, че звучало като всяка жълта кола е лоша. Нещо подобно беше!
(Хората не са излезнали от маймуни или общпрародител., но всеки е свободен да мисли като пожелае)

Важното беше да се разбере, че селекцията по някое важно качество винаги повлича със себе си и други, несвързани с него качества.

IVO 80
07.03.2016, 17:25
[QUOTE=Mateev;88746]

Та затова и казах, че добрата селекция е много знания, много опит, много труд, много упоритост и [B]МНОГО МНОГО МНОГО КЪСМЕТ[/B

Това ми звучи като това, : "Колкото повече знам, толкова повече разбирам,че нищо не знам"!
Горният абзац на казаното от Матеев, едва ли ще има кой да го обори, но аз "натисках" в посока на засегнатия аспект от Вълчан, а именно че при различни условия дадената раса /хайде да не е раса, че стана много чистокръвно, а вид майка с пчели/ "работи" и зимува различно. В случая става дума, за надморска височина. Ако се посочат основни критирии, /ще се ангажира ли, някой от по опитните/да се работи с определен вид /било Бъкфаст, Карника, Италианка или др/ за да се напипа баланса. Аз например мога да кажа, какви са клим.условия, мед. растителност с приблизителни дати на цъфтене, средни зимни и летни температури, и така с процент на грешка при 1 на 5 години. /За информация съм на около 650 м. н.р., много горещи лета, меки зими започващи от средата на декември, до към средата на февруари, и цъфтене на акацията около 20 май, липа и кестен - 15-20юни, ако има дъжд ливадна паша също изпада, а събират и мана в края на лятото.
Нека сега и Дони се включи /ако желае разбира се/ при тези условия кой вид /вероятно/ ще има шанса да се представи най-добре. Само да не кажете местната, че то това стана повече от ясно, но от местната, ще има и добра и лоша селекция. За доказателство аз, с моите няколко кошера не мога да се произнеса, но при разговор с колега от района /със стотина кошера/, който никога няма да купи майка от производител каза, че през мин. година е имал добив при определени кошери от над 30 кг. до "няма и един магазин". За да не ме обвините, че търся на баницата мекото аз също съм "заложил" някои сравнения /като например мин. година купих майка от Дони и една от Ловеч/незнам от кой производител, поръча я колега/, заложени при равни условия, като тази от Дони при днешния преглед установих че води с две рамка по развитие. И двете отводки иззимуваха на по три рамки. Пак казвам, не искам да правя и не го приемайте за реклама, но при хора които нямат време да си селектират местни майки, ще си купят селектирани такива от подходящия вид. Ако това лято тази майка на Дони се развие по бързо, събере дори 5 рамки повече мед /с което ще си изплати двойно и отгоре по скъпата цена/, то той ще ме спечели за в бъдеще, а и не само мен. Да знам че ще кажете, че винаги нещо може да си обърка и опита с два кошера, не е достатъчно достоверен...но за мен ще е!!! Лошото при местната селикция е, че дори най-добрата купена майка да я "селектирам" тя ще се оплоди с местните търтеи и отиваме отново на изходна позиция. Е то затова както казва Соларис, правиш нещо ако разполагаш с време и със себе си. Аз бих казал, че затова има неделни пчелари, промишлени производители....да не забравяме и майкопроизводителите...но пък нали затова е и форума-за да си облекчиме и подобриме работата!!!

boris
07.03.2016, 17:29
Като гледам , Дони май е голям късметлия.

Валентин.
07.03.2016, 19:06
Думичката МЕТИЗИРАНА се употребява от тези пчелари, които си мислят, че някъде по света има ЧИСТА РАСА. Първо трябва да си изясним що е това ЧИСТА РАСА? Може би такава раса, която живее на някой остров в Тихия океан, далеко от всякаква друга земя, и на този остров да не е стъпвал човешки крак последните 10 000 години.

Иначе за пчели, живеещи в съседни ареали по суша, не може да се говори за чиста раса, защото те непрекъснато преливат една в друга. Да не говорим, че природата непрекъснато ги променя, създавайки хиляди екотипове. А ако намесим и мазалите, създавани от човека, представете си въобще възможно ли е да говорим за чисти раси.

Ето например според учените в Словения и в Сърбия има Карника, а в България - Македоника. И даже на картата са начертали някакви граници на ареалите на обитаване на тези уж две различни раси. Ха-ха ...... Значи ли, че пчелите ги знаят тези граници и не ги нарушават? И не се кръстосват помежду си междурасово? Ами техните поколения какви са - Карники или Македоники? Или просто са метизирани?

Според мене всички пчели са метизирани повече или по-малко и притежават в себе си някаква част от гените на расите от съседните ареали. Искаме или не - това в природата се случва със или без нашето участие. Според мене търсенето на чиста раса си е някаква вманиаченост, която преследва някакви може би политически или имиджови цели - знам ли.

Ген за раса НЕ СЪЩЕСТВУВА, което означава, че няма точен и ясен критерий за разграничаване на две отделни раси с припокриващи се на над 80% генетични признаци. Учените търсят някакъв критерий за разграничаване на расите, но такъв надежден критерий няма, защото има плавно преливане от една към друга раса.

Чешките учени са разработили някакъв субективен (разбирай неточен) метод за груба оценка само по морфологичните признаци, но техните протоколи от изпитания дават резултат от типа Карника - 79%, Македоника - 16%, Карпатика - 5%. Може би това е най-точното определение за расата на една пчела, но то може да се изчисли само ако някъде по света има НАДЕЖДНИ ЕТАЛОНИ, а то такива няма, особенно за Македониката. Така че всичко е една сравнително груба статистика, базираща се на неточни и недоказани еталони с много междинни стойности между тях по всеки един морфологичен признак ......
Аааа чакай. Аз не търся чиста раса, чиста кръв и т.н. Просто питам защо някой се опитва да ме накара да му повярвам,че нашенските пчели едвали не за нищо не стават. Иначе знаем, че италиянките са най-добри по всички показатели, ма като нема италиянки, си караме на нашенки.....

IVO 80
10.03.2016, 15:30
Ей, това зевзеците нямат спирка!!! :)

delta.e
10.03.2016, 16:23
Ясно е , какво търсим в България.
Нещо , което го няма .
Погледнете картата на Света .
Държави , като Канада и Австралия не предендират за порода и раса .

Mateev
10.03.2016, 17:47
..... Иначе знаем, че италиянките са най-добри по всички показатели, ма като нема италиянки, си караме на нашенки.....

Италианките въобще не са най-добри по всички показатели. Те са най-добри само тогава, когато около пчелина има НЕПРЕКЪСНАТА СИЛНА ПАША през целия активен сезон, и когато ЗИМИТЕ СА МНОГО МНОГО МЕКИ. И това е нормално - просто са се адаптирали именно към такива условия.

Ако обаче при вас пашата е бедна (ливадна паша) или инцидентна (амо една паша през сезона), то тогава италианките се представят по-зле дори и от най-метизираната местна пчела. Те например не знаят що е това ИКОНОМИЯ на вече запечатания мед. Ще го съберат от една паша и после ще го изядат при липса на следваща, като го превърнат на 100% в пило. И после ако не се появи нова СПАСИТЕЛНА ПАША, това пило ще измре, а пчелите просто могат да умрат от глад, при това през лятото.

На местната пчела едно от най-важните качества е ИКОНОМИЧНОСТА. Една наша пчела работничка няма да излети да търси нектар, ако преди това не се е върнала някоя разузнавачка, която да каже има ли паша, в каква посока се намира и на какво разстояние от кошера. В противовес на това качество е качеството - ХАЙДЕ ВСИЧКИ НА ЮРУШ, пък ако няма паша, ще изядем за енергия повече мед, отколкото бихме донесли от безцелното лутане на пчелите от целия кошер по изсъхналите поляни в 3-километровата зона.

Mateev
10.03.2016, 17:50
Та искам да кажа, че носенето на много мед е КОМПЛЕКСНО КАЧЕСТВО, което всъщност е сглобено от 100 други по-дребни качества, и в зависимост от местните условия комплексното качество може да се ПРОЯВИ с пълна сила, но може и да се ПРОВАЛИ с пълна сила.

При местната пчела обаче комплексното качество ВИНАГИ се проявява с пълна сима именно защото тя е МЕСТНА. При това дори говоря не за региона на цяла България, а за региона от 5-10 километра около пчелина. Ако там се е създал някакъв ЕКОТИП на местната за страната пчела, то този ЕКОТИП е най-добър за тази конкретна местност.

Тука вече се намесва и селекцията, която може да прави всеки един пчелар - нещо, което го написах и за което не ми повярвахте в специално създадената за целта нова тема.

delta.e
10.03.2016, 18:11
Италианките въобще не са най-добри по всички показатели. Те са най-добри само тогава, когато около пчелина има НЕПРЕКЪСНАТА СИЛНА ПАША през целия активен сезон, и когато ЗИМИТЕ СА МНОГО МНОГО МЕКИ. И това е нормално - просто са се адаптирали именно към такива условия.

Ако обаче при вас пашата е бедна (ливадна паша) или инцидентна (амо една паша през сезона), то тогава италианките се представят по-зле дори и от най-метизираната местна пчела. Те например не знаят що е това ИКОНОМИЯ на вече запечатания мед. Ще го съберат от една паша и после ще го изядат при липса на следваща, като го превърнат на 100% в пило. И после ако не се появи нова СПАСИТЕЛНА ПАША, това пило ще измре, а пчелите просто могат да умрат от глад, при това през лятото.

На местната пчела едно от най-важните качества е ИКОНОМИЧНОСТА. Една наша пчела работничка няма да излети да търси нектар, ако преди това не се е върнала някоя разузнавачка, която да каже има ли паша, в каква посока се намира и на какво разстояние от кошера. В противовес на това качество е качеството - ХАЙДЕ ВСИЧКИ НА ЮРУШ, пък ако няма паша, ще изядем за енергия повече мед, отколкото бихме донесли от безцелното лутане на пчелите от целия кошер по изсъхналите поляни в 3-километровата зона.

Точно , но не е точно така .

Mateev
10.03.2016, 18:58
Точно , но не е точно така .

Аз имах няколко такива италианки (лека им пръст), които бяха дадени лично от председателя на Италианската развъдна организация, с уговорката, че са нещо супер. При тях може и да са били супер, ама при мене се представиха зле. И понеже аз съм човек-прагматик, който вярва на собствените си очи, а не на чуждите хвалби, просто си взех моето си лично решение от позицията на моята си лична камбанарийка. И то е повече да не си правя такива експерименти.

Подобно е положението и с едни 10 майки - кипърки (лека им пръст). Не ме впечатлиха с нищо, освен с агресивноста си.

За да ми е чиста съвеста, ще си призная, че правих експеримент и с Бъкфаст от Дони. В интерес на истината сред тях имаше много добри, и това го забелязах миналата година, когато масово правих отводки. Когато другите кошери бяха на ниво корпус и половина - два корпуса, имах такива (Бъкфаст), които бяха напълнили с пчели по 3 корпуса. Това някъде към 8-10 Май. За съжаление обаче не успях да ги тествам какъв им е медодобива, поради това че ги разфасофах на отводки, но определено това бяха най-добрите семейства, от които направих най-много отводки. Подобни семейства обаче имах и от някои от моите си кошери, които определено бяха КУЧА МАРКА.

Задълбочени и по-подробни наблюдения върху други раси нямам, защото миналата година във връзка с новата развъдна асоциация си направих подмяна на расовата принадлежност на почти всички мои семейства. Правих я само с маточници, което означава 50% расов генетичен фонд и 50% - куча марка от всичко, което може да лети в небето (става въпрос за търтеи). Въпреки това есента и зимата бях приятно изненадан - силни семейства с много пило и добро презимуване. Проблемните семейства са не повече от 10%, докато други години са по 20-30%.

Валентин.
10.03.2016, 19:10
Не са, не са......ама целите 2 Америки от Аляска до нос Добра надежда, че и Австралия и Нова Зеландия, че и половината Европа работи с Италиянки...... Иначе не са най-добри. ;)
П.П. А Бъкфаст какво представлява.....ако не е тайна. ;)
П.П. нос Добра надежда дали не беше в ЮАР. Може да съм в грешка....признавам. Смисъла е двете Америки по височина на картата.

Gavazov
10.03.2016, 19:20
Не са, не са......ама целите 2 Америки от Аляска до нос Добра надежда, че и Австралия и Нова Зеландия, че и половината Европа работи с Италиянки...... Иначе не са най-добри. ;)
П.П. А Бъкфаст какво представлява.....ако не е тайна. ;)


Те хубаво работят но със чисти италианки ли работят, или по скоро я използват за кръстоска заради нейната яйценосност ?

Валентин.
10.03.2016, 19:31
Те хубаво работят но със чисти италианки ли работят, или по скоро я използват за кръстоска заради нейната яйценосност ?
Е не съм майкопроизводител и немой ти каза. Само гледам клипчета и филмчета кво става по света....... А и щом казваш, че ползват италиянките за кръстоска, значи са добри все пак. Няма да кръстосват с калпави пчели. Нали. Все пак говорим за 4 континента. За всякакви климатични пояси......

Mateev
10.03.2016, 19:41
Добре - хайде да прекратим всичките тези спорове по тази тема с едно твърдение, което буквално е копирано от пчеларската литература (от трудове на професори).

ФЕНОТИП = ГЕНОТИП + ВЛИЯНИЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Ние като пчелари наблюдаваме именно ФЕНОТИП-а. Тоест това, което се е получило от взаимодействието на гените на майката с въздействието на околната среда. Продуктивноста като сборно качество е именно това - качествени гени поставени да функционират в средата, за която са ОПТИМИЗИРАНИ.

Ако едно от двете неща във формулата не е наред (генотип или неподходяща околна среда), крайният резултат винаги ще е ПОСРЕДСТВЕН или дори ПЛАЧЕВЕН. Та във връзка с това искам да кажа, че НЯМА НАЙ-ДОБРА РАСА ПЧЕЛИ !!! Има обаче много раси, които се представят много добре, но САМО АКО СА ПОСТАВЕНИ В СОБСТВЕНАТА СИ СРЕДА.

Валентин.
10.03.2016, 19:44
Темата е “сравнение на различните видове майки“. Не ми е съвсем ясно кой-какво влага в думата “видове“. Ама аз имам всякакви, по цвят, по големина, форма и т.н. Ама вчера се зачетах в Календарния справочник (по-ново издание) и на корицата е снимка на майка италиянка.....каквото и да са вложили в нея издателите. Та в книгата се зачетах за пролетните неща.....и най-подробно е обяснено сега за пролетта как да преценим коя майка е добра и коя не. Снесеното пило, приведено към цяла пита. Мда.

old_greyish
10.03.2016, 19:48
П.П. А Бъкфаст какво представлява.....ако не е тайна. ;)

"Порода" пчели , създадена от Брат Адам ( католически монах от немски произход ) след измирането на английската местна пчела заради акар ( грубо казано ) ---> https://en.wikipedia.org/wiki/Buckfast_bee (http://en.wikipedia.org/wiki/Buckfast_bee) . Италианка ама не съвсем :)

Mateev
10.03.2016, 19:50
Бъкфаст не е РАСА, не е и ПОРОДА. Бъкфаст е ХИБРИД и винаги ще си остане такъв.

По принцип за РАСА се говори тогава, когато дадения вид е създаден от природата в резултат на милиони години еволюция.

За ПОРОДА се говори тогава, когато човек се е намесил в еволюцията на расата и е създал посредством селекция удобни за него подвидове със засилено едно или други качество.

За ХИБРИД се говори тогава, когато създадената от човека порода е в резултат на МЕЖДУРАСОВА КРЪСТОСКА.

Друг е въпроса, че в световната литература тези понятия доста често се бъркат и едно и също наименование се използва както за расата, така и за създадените породи от тази раса. Например Карника и Македоника са точно такива - както раси, които е създала природата, така и различни видове породи, които е създал човек. Бъкфаст обаче си е ХИБРИД и никога няма да бъде нищо друго.

Валентин.
10.03.2016, 19:54
Мдаа. Ако смесим Италиянка с Българка, какво ли ще стане? Май всичко зависи от рекламата.......

solaris60
10.03.2016, 20:03
Мдаа. Ако смесим Италиянка с Българка, какво ли ще стане? Май всичко зависи от рекламата.......

Нищо няма да стане. Трябва с българин.;)

Mateev
10.03.2016, 20:10
Мдаа. Ако смесим Италиянка с Българка, какво ли ще стане? Май всичко зависи от рекламата.......

Ако смесим Италивански гени с Български гени, с някаква вероятност може да се появи дори и негърче. Ха-ха ..... игра на гени от предишни поколения....... Има го и при пчелите........

Валентин.
10.03.2016, 20:16
Ако смесим Италивански гени с Български гени, с някаква вероятност може да се появи дори и негърче. Ха-ха ..... игра на гени от предишни поколения....... Има го и при пчелите........
Ама май надделяват италиянските гени.... То май за това в мойте книги не се препоръчва отглеждането на пчели с жълти окраски. Дали го е знаел това английския поп когато си е правил хибрида?

Георги 1974
10.03.2016, 20:17
хибрид

Преди години американският генетик селекционер У. Кер пренесъл в Бразилия африканската медоносна пчела. Той решил да я кръстоса с европейската и да получи хибрид, по-добре приспособен към условията на Южна Америка.
Известно е, че африканската медоносна пчела се отличава с бърз полет и лесна възбудимост. Тя започва рано работа и приключва със събирането на нектар около два часа след залез слънце. Освен това произвежда голямо количество прополис, а майките са много плодовити.
Полученият хибрид се оказал два пъти по-производителен от европейската пчела и опрашването на растенията е много по-ефективно. Но тази пчела се оказала доста агресивна и опасна, поради което я нарекли "пчела убиец".
Ако човек или животно обезпокои пчелите, те нападат на огромни ята и нападението често завършва трагично. В Бразилия от ухапванията на пчела хибрид за една година са загинали около 200 души, а хиляди били тежко поразени. Хибридите се оказали твърде упорити в нападенията си - не били редки случаите, когато атакували наведнъж групи по 50-60 души. Оказало се, че отровата им е много по-опасна от отровата на европейската пчела.
Този опасен хибрид се рои по-често и за една година може да прелита на разстояние до 80 км. За 12 години хибридите пчели се разпространили на големи територии от Южноамериканския континент. Учените предполагат, че мексиканските пустини ще се окажат надеждна бариера срещу разпространението на пчелите на север, както това ставало в Африка. Там Сахара е спряла придвижването на север на много видове, вредни за човека, насекоми. Независимо от това в САЩ са предприели строги мерки, за да предотвратят случайните препитания на мутиралите пчели в страната. У нас няма пчели убийци.

Дамян Дамянов
10.03.2016, 20:21
хибрид

Преди години американският генетик селекционер У. Кер пренесъл в Бразилия африканската медоносна пчела. Той решил да я кръстоса с европейската и да получи хибрид, по-добре приспособен към условията на Южна Америка.
Известно е, че африканската медоносна пчела се отличава с бърз полет и лесна възбудимост. Тя започва рано работа и приключва със събирането на нектар около два часа след залез слънце. Освен това произвежда голямо количество прополис, а майките са много плодовити.
Полученият хибрид се оказал два пъти по-производителен от европейската пчела и опрашването на растенията е много по-ефективно. Но тази пчела се оказала доста агресивна и опасна, поради което я нарекли "пчела убиец".
Ако човек или животно обезпокои пчелите, те нападат на огромни ята и нападението често завършва трагично. В Бразилия от ухапванията на пчела хибрид за една година са загинали около 200 души, а хиляди били тежко поразени. Хибридите се оказали твърде упорити в нападенията си - не били редки случаите, когато атакували наведнъж групи по 50-60 души. Оказало се, че отровата им е много по-опасна от отровата на европейската пчела.
Този опасен хибрид се рои по-често и за една година може да прелита на разстояние до 80 км. За 12 години хибридите пчели се разпространили на големи територии от Южноамериканския континент. Учените предполагат, че мексиканските пустини ще се окажат надеждна бариера срещу разпространението на пчелите на север, както това ставало в Африка. Там Сахара е спряла придвижването на север на много видове, вредни за човека, насекоми. Независимо от това в САЩ са предприели строги мерки, за да предотвратят случайните препитания на мутиралите пчели в страната. У нас няма пчели убийци.

Знаеш ли колко % от кръвта в САЩ е африканска? :laughing:
Защо си мислиш, че няма африканска кръв в България? ДНК тестове се правят на хартия, малко като игра на морски шах.

Георги 1974
10.03.2016, 20:25
- Какво се получава когато се съберат арменка и македонец?
- "Армакедон".

африканска пчела + македоника=ко стааа

old_greyish
10.03.2016, 21:04
Бъкфаст не е РАСА, не е и ПОРОДА. Бъкфаст е ХИБРИД и винаги ще си остане такъв.

По принцип за РАСА се говори тогава, когато дадения вид е създаден от природата в резултат на милиони години еволюция.

За ПОРОДА се говори тогава, когато човек се е намесил в еволюцията на расата и е създал посредством селекция удобни за него подвидове със засилено едно или други качество.

За ХИБРИД се говори тогава, когато създадената от човека порода е в резултат на МЕЖДУРАСОВА КРЪСТОСКА.

Друг е въпроса, че в световната литература тези понятия доста често се бъркат и едно и също наименование се използва както за расата, така и за създадените породи от тази раса. Например Карника и Македоника са точно такива - както раси, които е създала природата, така и различни видове породи, които е създал човек. Бъкфаст обаче си е ХИБРИД и никога няма да бъде нищо друго.
Ермм , с риск да не се харесам ама - strain(( the buckfast is a strain of ... ( https://en.wikipedia.org/wiki/Strain_(biology) (http://en.wikipedia.org/wiki/Strain_(biology)) ) и hybrid ( https://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_(biology) (http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_(biology)) ) малко различно е , не че вярвам на wikipedia ама ... . Много по-интересна е другата тема , за Селекция (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2926) - но няма много развитие . Моето разбиране е че ако местната " куча " дава 10 кг мед по малко от расова такава , е достатъчно добра - защото - 1во мога да си я произведа в N на брой количество ,2ро цената и е близка до 0 за мен ,3то знам произхода и ( болестите които може да ми донесе ) - който гони " раса " / " порода " - той работи за майкопроизводителя/вносителя им .

scutellator
11.03.2016, 11:13
Понеже аз съм имал италианки има-няма 10 години ( като изключим периода между 2006 и 2008, когато ги бях оставил да правят каквото си искат) и съм имал италианки и италианки, нека се изкажа и аз.
Добрите им качества са, че са лесно предсказуеми и надеждни, което ги прави почти универсални . Това е пчела, с която можеш да планираш според календара, а не според времето навън.
Ненадминати са за опрашване на бадеми и други ранни култури, производство на пчели на килограм, за производство на пчелно млечице, както и в майкопроизводството. ( естествено, за всяка от дейностите си има разработени тясно специализирани отделни линии). Имал съм отделни семейства, които през зимата са имали повече пчели, отколкото някои съфорумници за виждали през живота си от семейства през активния сезон.
За моя район имах нужда от пчела, която да хване най-ранната паша - бяла детелина ( благодарение на влагата, останала от зимата), тъй като ДРУГА, често ПРОСТО НЯМАШЕ. На паша като слънчоглед въобще не можеше да се разчита (ха, колко по-влажни са летата в днешно време) и ако семействата успеят да се запасят за зимата със слънчогледов мед, беше просто супер (няма да се подхранват дозапасително).
Италианките се нуждаят от много повече пчели за да донесат същото количество мед, но това условие лесно го изпъляняваха. Средно от тях се взимаше толкова мед, колкото и от най-добрите отделни семейства със селски местни пчели. Добрите италианки (по произход) успяваха да си намират нещичко, дори и когато наоколо всичко е изгоряло и дъжд не е имало от 3 месеца, толкова колкото да не се нуждаят от подхранване и грижи. А когато се случи калпава италианка, положението може да е много зле - до степен че едва ли не трябва да се хранят като домашен любимец, докато другите събират мед.

Слабата черта е, че имат ниска жизненост и границата между двете крайности в производителността е много тънка и лесно би могла (както в последствие разбрах) да бъде прескочена в процеса на селекция (пък и в процеса на отглеждане на майки). Не успях да намеря източник на италианки с постоянно добро качество.
Имат и една особеност в производството на майки - ако маточниците не са отгледани като трябва, това съответно се отразява на производителността на семейството (семейството прави толкова пило, колкото майката може да снася). Разни свищеви и самосменни майки, при италианките нито веднъж не ми се е случвало да направят семейство, което да донесе мед ( винаги попадаха в групата на мършите).

По мое мнение италианките със посредствена яйценосност са тези, от които може да се очакват най-силни семейства и най-добри резултати. Ултраплодовитите майки все се случваше да заболеят от нещо, да се "изгубят" или да си направят самосмяна по средата на сезона (продължителността им на живот средно беше под 12 месеца).
Пак по-мое мнение, слабата зимоустойчивост на италианките е нищо повече от създаден от човека дефект. Лигустиките са по природа планински пчели (северна Италия).
Не са подходящи за големи пчелини (район наситен със пчелни семейства), както и фургони, там производителността им силно страда (особенно пък ако съседните кошери не са лигустики). Нуждят се от припечно място (а не от сянка лятото), повече от всяка друга пчела.

От всичко, което съм разбрал от опита си е, че добрата пчела е въпрос на селекция, а не на раса.
Ако лигустиките могат да се направят да имат по-висока жизненост, няма да имат равни. По същия начин, ако Карниките могат да не се роят (без нищо друго да им се променя), ще бъдат най-добрата пчела за мед за по-голямата част от Европа. Обаче виждали ли сте как пиян човек балансира, вървейки по права линия?

scutellator
11.03.2016, 11:23
Аз казвах, че жълтите пчели не оцеляват нависоко....


Отговора на този въпрос и на много други ще намериш ето тук:
http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?p=46685#p46685

Юрий Цветков
11.03.2016, 20:53
Не са, не са......ама целите 2 Америки от Аляска до нос Добра надежда, че и Австралия и Нова Зеландия, че и половината Европа работи с Италиянки...... Иначе не са най-добри. ;)
П.П. А Бъкфаст какво представлява.....ако не е тайна. ;)
П.П. нос Добра надежда дали не беше в ЮАР. Може да съм в грешка....признавам. Смисъла е двете Америки по височина на картата.А как въобще са се озовали пчелите в двете америки?

Интересно развитие по темата. Логичния извод за мен е: Всеки сам да си произвежда майките и да си прави селекция. Какво да правят обаче майко-производителите. ;)

solaris60
11.03.2016, 20:57
А как въобще са се озовали пчелите в двете америки?

Интересно развитие по темата. Логичния извод за мен е: Всеки сам да си произвежда майките и да си прави селекция. Какво да правят обаче майко-производителите. ;)

Да произвеждат мед.:bigsmile:

Валентин.
11.03.2016, 21:35
Мда. Те най-първо трябва да добиват МЕД и пчелни продукти че да си докажат качеството на стоката.

Валентин.
11.03.2016, 21:41
Хмм. Дали да не пуснем една темичка или анкетка. Майкопроизводителите колко мед са добивали от кошер. Нещо подплатено със снимки клипчета...... Какви паши имат. А за захарта ще го преимем на “юнашко доверие“

Mateev
12.03.2016, 00:07
.....Интересно развитие по темата. Логичния извод за мен е: Всеки сам да си произвежда майките и да си прави селекция. Какво да правят обаче майко-производителите. ;)

Докато има пазар на майки и отводки, ще има и майкопроизводители и производители на отводки. Нали знаеш, че пазара определя всичко. Има ли търсене на някаква стока или услуга, веднага ще се появи и предлагане.

зуница
12.03.2016, 07:43
... Какво да правят обаче майко-производителите. ;)
Да оползотворяват парите по програмите.:laughing:

Георги Кръстев
12.03.2016, 08:11
Въпрос към Дони. Какви са тези пчели?
6290
6291

Mateev
12.03.2016, 11:08
... Какво да правят обаче майко-производителите. ;)

Да оползотворяват парите по програмите.:laughing:

Това не е вярно. Парите по програмите ги оползотворяват ПЧЕЛАРИТЕ. Самите пчелари искат да си купуват майки, отводки, лекарства, кошери и друго оборудване. Дори и да нямаше програми, пак щеше да има пазар за всичките тези неща. Майкопроизводителите или пък производителите на кошери само задоволяват един вече съществуващ сегмент от пазара, в който вече има голямо търсене. Наличието на лицензирани майкопроизводители е само един опит на държавата ДА КОНТРОЛИРА ВЕЧЕ СЪЩЕСТВУВАЩИ ПРОЦЕСИ.

Само за сведение:
По програмите тази година търсенето на кошери беше 5 пъти по-голямо от бюджета на пчеларската програма. Търсенето на отводки - 3.5 пъти по-голямо, а търсенето на майки - 1.5 пъти по-голямо. Тези числа са един реален критерий колко е голям пазара на кошери, майки и отводки.

Още една статистика:
При мене 60% от заявките до момента са направени от хора, които не са по програмите. Миналата година 100% от заявките ми бяха не по програмите. За другите майкопроизводители от БПРА - част от тях вече са си запълнили капацитета на 100% със заявки не по програмите. Има и още - през цялата история на лицензираните майкопроизводители ВИНАГИ е имало ДЕФИЦИТ НА МАЙКИ и в повечето години е имало и ДЕФИЦИТ НА ОТВОДКИ. Вероятно ще го има и тази година, въпреки че асоциациите вече са две. Втората асоциация не добавя нови майкопроизводители на пазара - тя само узаконява и контролира ВЕЧЕ СЪЩЕСТВУВАЩИ ТАКИВА.

Mateev
12.03.2016, 11:26
Въпрос към Дони. Какви са тези пчели?

В наше време разпознаването на пчелите само по окраската вече не е критерий за нищо, освен за наличието или не на няколко конкретни гена за цвят. Ако човека не се беше месил в естественото развитие на пчелите, може би тези цветови окраски донякъде щяха да корелират с други по-значими признаци и донякъде щяха да помагат в разпознаването на расовата принадлежност.

Да, ама човек се меси от хиляди години, и е направил такава голяма каша в генома на пчелите, щото към днешна дата гледайки само цвета, вече НИЩО НЕ МОЖЕМ ДА КАЖЕМ за расата или за качеството на пчелите, които се крият под тази окраска. Не само цвета, но и конкретни измервания на морфоетологични признаци могат да дадат само някаква ПРИБЛИЗИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ - нищо повече.

ch.atanasov
12.03.2016, 12:15
Има и още - през цялата история на лицензираните майкопроизводители ВИНАГИ е имало ДЕФИЦИТ НА МАЙКИ и в повечето години е имало и ДЕФИЦИТ НА ОТВОДКИ.

Незнам тази статистика дали важи за всички години или само при години с програми.Незнам какви са ви капацитетите и заявките, винаги, когато ми е трябвало майки, съм вдигал телефона и съм си поръчвал.Сега при двойно предлагане излиза, че ако не си поръчам март -изгарям.Нещо не е наред.

Mateev
12.03.2016, 12:35
Незнам тази статистика дали важи за всички години или само при години с програми.Незнам какви са ви капацитетите и заявките, винаги, когато ми е трябвало майки, съм вдигал телефона и съм си поръчвал.Сега при двойно предлагане излиза, че ако не си поръчам март -изгарям.Нещо не е наред.

Не е наред това, че твоето мнение се формира на базата на единичен случай (твоя личния), а моето на базата на СТАТИСТИКАТА (много на брой различни случаи, които са систематизирани и за които се знаят конкретни проценти).

Иначе ако говорим за единичен случай, аз миналата година имах точно обратния на твоя - при желание да закупя 1000 лицензни майки аз се сдобих само с 50 нелицензни. Прозвънени са всички майкопроизводители и разговорите с тях са записани.

ch.atanasov
12.03.2016, 13:25
Не е наред това, че твоето мнение се формира на базата на единичен случай (твоя личния), а моето на базата на СТАТИСТИКАТА (много на брой различни случаи, които са систематизирани и за които се знаят конкретни проценти).

Иначе ако говорим за единичен случай, аз миналата година имах точно обратния на твоя - при желание да закупя 1000 лицензни майки аз се сдобих само с 50 нелицензни. Прозвънени са всички майкопроизводители и разговорите с тях са записани.

Не е единичен случай и не е от една година. Оставете статистиката за вътрешна употреба, просто произвеждайте- да има за всички.

tarty
12.03.2016, 20:14
Едно нещо не мога да разбера.Какъв пчелар трябва да си, за да не можеш да си произведеш сам майки? Друго е да закупиш майки, за да вкараш нова кръв.

solaris60
12.03.2016, 20:17
Едно нещо не мога да разбера.Какъв пчелар трябва да си, за да не можеш да си произведеш сам майки? Друго е да закупиш майки, за да вкараш нова кръв.

А задължително ли е да ги купиш за да вкараш нова кръв?

бат тянко
12.03.2016, 20:34
Аз щи кажа какъв! Пчелар медопроизводител, а не развъдчик- селекционер!

Ivan Mankov
12.03.2016, 20:51
А задължително ли е да ги купиш за да вкараш нова кръв?

Може и да ти подарят, ама ти като не щеш !:bigsmile:

solaris60
12.03.2016, 20:58
Може и да ти подарят, ама ти като не щеш !:bigsmile:

Подаряваха ми, но вече не искам и подарени. Следиш форума.:bigsmile:

Mateev
12.03.2016, 21:31
Едно нещо не мога да разбера.Какъв пчелар трябва да си, за да не можеш да си произведеш сам майки? ....
В повечето случаи направата на нещо собствено излиза ПО-СКЪПО и ПО-НЕКАЧЕСТВЕНО от покупката му. Това е така, защото най-евтина и най-качествена стока в наше време се получава тогава, когато тя се прави от ТЯСНО СПЕЦИАЛИЗИРАН за тази стока производител.

Само в първобитно-общинния строй всеки получовек-полумаймуна сам си е правил всичко. След това е настъпило РАЗДЕЛЕНИЕ НА ПРОФЕСИИТЕ и това като цяло е поставило НАЧАЛОТО НА ИНДУСТРИАЛНАТА ЕВОЛЮЦИЯ, а впоследствие след намесата на машините се е превърнала и в ИНДУСТРИАЛНА РЕВОЛЮЦИЯ. В наше време е глупаво и непрактично човек сам да си шие дрехите и обувките, сам да си изработва оръдията на труда и сам да си отглежда или произвежда всички видове храни, облекло, жилище и предмети за бита или бизнеса (занаята). Просто това ще е стъпка назад към ПЪРВОБИТНО-ОБЩИННИЯ СТРОЙ.

Та по въпроса за личното производство на стоки, в които не сте се специализирали със оборудване, знания и опит:
Ами възможно е и дори е желателно, но само ако попаднете като корабокрушенец на необитаем остров, където времето ви наистина струва НУЛА ЛЕВА, а качеството на собствено произведените стоки НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.

Тоест наистина всеки един пчелар може да си прави собствени майки, кошери или основи, но количеството и качеството ще е под всякаква критика, а времето за изработка (а от там и цената) ще е огромно. Това сме го обсъждали и друг път във форума.

Най-добре е всеки един човек (и пчелар) да се концентрира да прави само това, в което МАКСИМАЛНО СЕ Е СПЕЦИАЛИЦИРАЛ, и за което има пълен комплект оборудване, знания и опит. Само така може да се постигне количество и качество за ниска цена.

solaris60
12.03.2016, 21:38
В повечето случаи направата на нещо собствено излиза ПО-СКЪПО и ПО-НЕКАЧЕСТВЕНО от покупката му. Това е така, защото най-евтина и най-качествена стока в наше време се получава тогава, когато тя се прави от ТЯСНО СПЕЦИАЛИЗИРАН за тази стока производител.

Само в първобитно-общинния строй всеки получовек-полумаймуна сам си е правил всичко. След това е настъпило РАЗДЕЛЕНИЕ НА ПРОФЕСИИТЕ и това като цяло е поставило НАЧАЛОТО НА ИНДУСТРИАЛНАТА ЕВОЛЮЦИЯ, а впоследствие след намесата на машините се е превърнала и в ИНДУСТРИАЛНА РЕВОЛЮЦИЯ. В наше време е глупаво и непрактично човек сам да си шие дрехите и обувките, сам да си изработва оръдията на труда и сам да си отглежда или произвежда всички видове храни, облекло, жилище и предмети за бита или бизнеса (занаята). Просто това ще е стъпка назад към ПЪРВОБИТНО-ОБЩИННИЯ СТРОЙ.

Та по въпроса за личното производство на стоки, в които не сте се специализирали със оборудване, знания и опит:
Ами възможно е и дори е желателно, но само ако попаднете като корабокрушенец на необитаем остров, където времето ви наистина струва НУЛА ЛЕВА, а качеството на собствено произведените стоки НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.

Тоест наистина всеки един пчелар може да си прави собствени майки, кошери или основи, но количеството и качеството ще е под всякаква критика, а времето за изработка (а от там и цената) ще е огромно. Това сме го обсъждали и друг път във форума.

Най-добре е всеки един човек (и пчелар) да се концентрира да прави само това, в което МАКСИМАЛНО СЕ Е СПЕЦИАЛИЦИРАЛ, и за което има пълен комплект оборудване, знания и опит. Само така може да се постигне количество и качество за ниска цена.

Понякога по - добре полумаймуна отколкото пълна маймуна.

Mateev
12.03.2016, 21:40
Колкото до това всеки един пчелар да е СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО - нали знаете лафа:

Може да ходи, но не като хората. Може да лети, но не като птиците. Може да плува, но не като рибите. Що е то?

Отговорът е ПАТКА - уж може всичко, но нищо не го прави така, както трябва да бъде.

tarty
12.03.2016, 21:40
За това съм напълно съгласен, но ти да си стригал от костенурка вълна?

scutellator
12.03.2016, 22:08
Въпрос към Дони. Какви са тези пчели?
6290
6291
Ами ако съдя по втората снимка трябва да е от моите, но пилото ми изглежда доста прошарено. Хайде, там където са теловете - ясно, но дори и мислено да си представим, че тези участъци ги няма пак ми се вижда доста прошарено. Та, какво му се е случило на този кошер за да изглежда толкова грозно?

solaris60
12.03.2016, 22:09
Колкото до това всеки един пчелар да е СПЕЦИАЛИСТ ПО ВСИЧКО - нали знаете лафа:

Може да ходи, но не като хората. Може да лети, но не като птиците. Може да плува, но не като рибите. Що е то?

Отговорът е ПАТКА - уж може всичко, но нищо не го прави така, както трябва да бъде.

И за тук имам отговор, но хайде от мен да мине, че ще се газираш като вкиснато шампанско.:bigsmile:

Георги Кръстев
13.03.2016, 07:07
Ами ако съдя по втората снимка трябва да е от моите, но пилото ми изглежда доста прошарено. Хайде, там където са теловете - ясно, но дори и мислено да си представим, че тези участъци ги няма пак ми се вижда доста прошарено. Та, какво му се е случило на този кошер за да изглежда толкова грозно?
Това пило е от септември миналата година. Тази пролет е почти плътно.

Георгиева
15.03.2016, 14:05
Въпрос към scutellator: може ли с няколко реда да опишете основните характеристики на майките - бъкфаст, произведени в Кипър. Конкретно имам предвид superbeecyprus, които се предлагат от Roger White, но предполагам не се интересувате от индивидуални майкопроизводители. Тъй като имам нужда от оплодени майки в края на април и вчера във фейса качиха оферта от този човек, затова реших да попитам, дали не сте запознат. Някъде из интернет съм попадала на информация, че местните кипърски пчели са доста агресивни, знаете ли нещо повече, дали си заслужава 25 евро майката плюс 40 евро за здравен сертификат и транспорт на пратката.

Mateev
15.03.2016, 17:21
...... дали си заслужава 25 евро майката плюс 40 евро за здравен сертификат и транспорт на пратката.

Помисли си и как ще направиш НЕЗАКОНЕН ВНОС, рискувайки да станеш клиент на прокуратурата ...... judge; :tres:

Например да отидеш с лека кола в чужбина, и след това да криеш майките на границата ....... Ама тогава цената ти ще скочи на 300-400 евро.

Георгиева
15.03.2016, 18:13
Г-н Матеев, миналата година си купих "карника" от Вас, при това никой не ми е искал данните за фактура, а карниката и към момента не мога да я намеря в Закона за пчелите. Така че, моля Ви, Вие сте един от най-интелигентните хора в този форум, а по отношение на размаха на действията, на начина на мислене и на амбициите сте на абсолютното първо място, много Ви моля, като видите женско име тук не намалявайте капацитета си на общуване. Интересно, знаейки с какво се занимава, например, Андон, подходът Ви към него е съвсем друг. Не че мога да сравня приносът му към пчеларството в БГ с "незаконността" на действията му към същото това БГ пчеларство... Не разбирам, от близо четири месеца открих този форум, опитвам се да отделя време и да изчета от първата до последната страница всяка тема, която ме интересува и по която трябва да взема някакво решение, защо си позволявате от време на време да криввате от интелекта си в полза на някаква дребна комерсиална цел? При толкова много Ваши постове, Вие доста разкривате от себе си. Няма да крия, Вие сте един от примерите ми за подход при решаване на проблеми, например конспектирането, така да се каже, на БГ законодателството в бранша, изключително завършен, трудоемък, времеемък, много добре организиран подход.... Така че, за трети път, моля Ви, променете емотиконите на по-доброжелателни и кажете, какво сте изчели за тези майки!

Mateev
15.03.2016, 20:21
Не крия, че и аз самият в миналото правих много експерименти с майки от чужди раси. Това се дължеже преди всичко на незнание до какви последици може да доведе това. Напоследък обаче много задълбочено започнах да изучавам генетиката на пчелите - просто съм принуден да го правя това предвид новата развъдна асоциация. И полученото ново знание ми показа колко много съм грешал в миналото.

Към днешна дата вече имам коренно различно отношение към чуждите раси в България и това отношение е честно и неподправено. За съжаление обаче знам какво беше предишното ми отношение и ясно осъзнавам, че такова имат и голяма част от пчеларите в България. При това положение ако реша да стана активен борец за чиста раса на българските пчели, то това е равносилно на ХАРАКИРИ (САМОУБИЙСТВО).

Именно поради тази причина аз реших да се заема с една по-безопасна, но все пак ПОЧТЕНА ДЕЙНОСТ - реших да спомогна за ОБРАЗОВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ по въпросите на генетиката и селекцията, като така всъщност заемам една НЕУТРАЛНА ПОЗИЦИЯ от типа - казвам ви истината, а решенията си ги вземайте вие самите.

Георги 1974
15.03.2016, 22:05
[QUOTE=Георгиева;89836]Г-н Матеев, миналата година си купих "карника" от Вас, при това никой не ми е искал данните за фактура, а карниката и към момента не мога да я намеря в Закона за пчелите. Така че, моля Ви, Вие сте един от най-интелигентните хора в този форум, а по отношение на размаха на действията, на начина на мислене и на амбициите сте на абсолютното първо място, много Ви моля, като видите женско име тук не намалявайте капацитета си на общуване.

Г-жо вашият пост ме впечатли аз съм новобранец и не давам акъл но подозирам че г-н Матеев е добър играч на шах моля следете темата СЕЛЕКЦИЯ, която трябва да се извършва от ВСЕКИ ЕДИН ПЧЕЛАР (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2926&page=14)мисля че досега ни беше представен само дебюта.

Шахматната композиция е изкуството на създаване на шахматни задачи (тези задачи понякога са наричани шахматни композиции). Личност, която създава такива проблеми, е известна като шахматен композитор.

Повечето шахматни задачи проявяват следните особености:


Позицията е композирана, т.е. тя не е взета от реална игра, но е съчинена за специфичната цел на поставения проблем.
Има определено условие, т.е. цел, която трябва да бъде постигната. Например, да се матират черните фигури в определен брой от ходове.
Има тема (или съвкупност от теми), за която задачата е съставена да илюстрира: шахматните задачи обикновено илюстрират отделни идеи.

Вълчан
16.03.2016, 08:42
В повечето случаи направата на нещо собствено излиза ПО-СКЪПО и ПО-НЕКАЧЕСТВЕНО от покупката му. Това е така, защото най-евтина и най-качествена стока в наше време се получава тогава, когато тя се прави от ТЯСНО СПЕЦИАЛИЗИРАН за тази стока производител.
.

Не мога да се съглася! Моята луканка е в пъти по- хубава от всяка купешка!

Георги 1974
16.03.2016, 09:51
Кой мед е най хубав и качествен не говоря за най евтин.
Коя пчела е най качествена БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА или вносните породи.
Кой домати са най вкусни биволско сърце (ЕС искаше да ги забрани) или вноса.
Българско кисело мляко (в Япония се продават хиляди кофички на ден с българска закваска и рецепта) а ние ядем от сухо мляко и френска закваска.
Сега в пазарната икономика явно нашите плодове и зеленчуци са скъпи и некачествени и затова са само 15% местно производство а 85%са внос откъснати преди месеци и в магазините се пръскат и узряват за 24 часа.Не можем да изпълним квотата за агнешко месо (нямаме таково голямо производство) но защото се разграбва от страните от близкия изток (при положение че имат овцеферми в Австралия и Нова Зеландия по територия по големи от България).
Още дълго мога да давам примери (за по скъпо донякъде съм съгласен но за по качествено не мисля).

Mateev
16.03.2016, 10:11
За кой ли път се удивлявам на хората, които разсъждават и вземат решения на базата на единични случаи, без да отчитат и да се съобразяват с голямата картина, със статистиката и с теорията на вероятностите, която всъщност владее събитията и нашия живот.

Георги 1974
16.03.2016, 10:12
В горния пост малко смесвам понятията тясно специализиран и ако може така да се нарече битов производител (но въпреки всичко тук може да не е рентабилно и евтино но много пъти е по качествено). А от тясно специализираните вносни производители на плодове и зеленчуци предпочитам българските.

Георги 1974
16.03.2016, 10:18
За кой ли път се удивлявам на хората, които разсъждават и вземат решения на базата на единични случаи, без да отчитат и да се съобразяват с голямата картина, със статистиката и с теорията на вероятностите, която всъщност владее събитията и нашия живот.

Признавам не го погледнах от този ъгъл. Но толкова ме яд на вноса на селскостопанска продукция че не обърнах внимание в глобален аспект.

Mateev
16.03.2016, 11:20
Признавам не го погледнах от този ъгъл. Но толкова ме яд на вноса на селскостопанска продукция че не обърнах внимание в глобален аспект.

Така е. Ако попитаме който и да е Българин какво предпочита да яде, той ще каже че иска качествени храни, иска Българските сортове, предпочита Българските производители и т.н. Когато обаче погледнем статистиката на продажбите, ще открием, че най-много се купувт най-евтините и най-некачествените храни. Същото важи и за почти всяка една друга стока. Магазините са пълни с всякакви шарении, една от друга по хубави и по-качествени, но наистина се харчат в големи обеми само най-евтините и най-некачествените стоки. Има изключения (които сега ще почнете да ми цитирате), но тези изключения са много малко в статистически план.

Aranis
16.03.2016, 11:42
Така е. Ако попитаме който и да е Българин какво предпочита да яде, той ще каже че иска качествени храни, иска Българските сортове, предпочита Българските производители и т.н. Когато обаче погледнем статистиката на продажбите, ще открием, че най-много се купувт най-евтините и най-некачествените храни. Същото важи и за почти всяка една друга стока. Магазините са пълни с всякакви шарении, една от друга по хубави и по-качествени, но наистина се харчат в големи обеми само най-евтините и най-некачествените стоки. Има изключения (които сега ще почнете да ми цитирате), но тези изключения са много малко в статистически план.

А това защо е така? Защото по веригата от производителя до крайния потребител има цял куп прекупвачи и дистрибутори, т.нар. тефтерни бизнесмени, навързани като "свински черва", които купуват домата на 30ст./кг и докато стигнат до мен са на 3 лв./кг. Та тези същите хора живеят на гърба на останалите такива. Пазарна икономика, няма как :). В последните години обаче има тенденция, а и себе си хващам там, че хората се преориентират на директни продажби от производител (когато това е възможно). Щото на хората им писна да пълнят гушите на всякакви тарикати на дребно, които не са положили труд за 5 ст., а искат да придадат добавена стойност на стоката за 5 лв. Да речем, когато ходя на пчелина, винаги тръгвам с някаква сума в джоба и от селото, в което е разположен си взимам от производителите яйца, сирене, кисело и прясно мляко, кашкавал, масло, сушеници, месо, лятото зеленчуци или въобще хранителни стоки, които ям всеки ден. Така получавам качество на ниска цена. Щом е възможно да го прави един човек, защо да не е възможно да бъде постигнато на ниво държава? Отговора е прост - тези с парите нямат интерес от това :).

ves
16.03.2016, 12:01
Помисли си и как ще направиш НЕЗАКОНЕН ВНОС, рискувайки да станеш клиент на прокуратурата ...... judge; :tres:

Например да отидеш с лека кола в чужбина, и след това да криеш майките на границата ....... Ама тогава цената ти ще скочи на 300-400 евро.

Ха ха! Теоретично ако предположим, че образуват дело за внос на пчели, ми е интересно ако пчелите не са в запечатани кутийки, а примерно в жабката или в зрънчото на детето или в кутия от цигари, как ще докажат в съда, че пчелата не е долетяла от някъде случайно.

jordanov
16.03.2016, 12:16
Ха ха! Теоретично ако предположим, че образуват дело за внос на пчели, ми е интересно ако пчелите не са в запечатани кутийки, а примерно в жабката или в зрънчото на детето или в кутия от цигари, как ще докажат в съда, че пчелата не е долетяла от някъде случайно.

С вещи лица.

ves
16.03.2016, 12:54
С вещи лица.
Я пак! Отваря митничаря пепелника на колата и там вижда да лази една пчела. И после какво?

marinow
16.03.2016, 13:23
Я пак! Отваря митничаря пепелника на колата и там вижда да лази една пчела. И после какво?

Хваща я между палеца и показалеца и натиска. От страх да не го ужили. Ха-ха.

jordanov
16.03.2016, 13:25
Я пак! Отваря митничаря пепелника на колата и там вижда да лази една пчела. И после какво?

Ха-ха. Това няма да ти го разказвам, щото не е за форуми, влез ми в положението. По-нагоре питаш ако "образуват дело за внос на пчели", посочих ти един от вероятните развои на делото.

Вълчан
16.03.2016, 13:55
Това съм го писал и друг път: Имах познат възрастен пчелар, почина преди години. Децата му спечелиха зелена карта, в начлато на прехода, жена му ходи до сащ и под негов натиск донесе две "италианки" от там. Беше умирала по миническия контрол, да не я хванат, крила ги в сутиена. Е, какъв американски гнилец донесе, години си горяха пчелите с кошерите, в селото. Така, че стакъв внос на "много по-хубавото" не се знае какъв х*й ще си донесем.

Георги 1974
16.03.2016, 14:30
Това съм го писал и друг път: Имах познат възрастен пчелар, почина преди години. Децата му спечелиха зелена карта, в начлато на прехода, жена му ходи до сащ и под негов натиск донесе две "италианки" от там. Беше умирала по миническия контрол, да не я хванат, крила ги в сутиена. Е, какъв американски гнилец донесе, години си горяха пчелите с кошерите, в селото. Така, че стакъв внос на "много по-хубавото" не се знае какъв х*й ще си донесем.

Като ти чета постовете разбирам че си практичен човек.Споделям мнението ти но г-н Матеев нали точно това се опитва да направи да се научим да правим някаква що годе селекция доколкото е възможна на по ниско ниво (не на майко производители) но мен много ми е чудно защо го прави нали и той е майко производител, а той няма току така да подхване темата (а имайки в предвид търтевите сборища (като в суинг клуб не знаеш кой с кой се е...) каква селекция може да правим) вече няколко дни се чудя.

Вълчан
16.03.2016, 14:54
Защо го прави!? Мое мнение (да каже да ли е така): При пчелите оплождането не както при другите селскостопаски животни; тази крава с този бик, или овцата с този коч и т.н. Ако съседите са мърлячи пчелари; гледаме пчели за кеф, да има да топнем една мекица в мед и за децата зимата. Пчелите? Е те се оправят сами!
Търтейте, нямат синджир може да оплодят и някоя майка от елитна линия. После на, на производителя Някойси. Майките ли му? Те са боклуци, сисипвашмо реномето. А той си губи пак времето, да прави още по задълпочена селекция, да отсява дъщерите на такива наследнички появили се и при него!
Майки винаги ще се търсят, по една или друга причина. Нека да запазим дивото в пчелите и засилем някой качества необходими на нас пчеларите!

ves
16.03.2016, 16:48
Ха-ха. Това няма да ти го разказвам, щото не е за форуми, влез ми в положението. По-нагоре питаш ако "образуват дело за внос на пчели", посочих ти един от вероятните развои на делото.
Въпроса ми не беше много коректен, защото дело изобщо няма да има. В закона пише, че може да ти наложат глоба до 800лв и конфискация на пчелите. Глобата е административно наказание, няма дело.

Всъщност сега се разрових да видя как стоят нещата с вноса на пчели. Понеже сме член на ЕС всички български закони трябва да са съобразени с европейските такива. И ако един в български закон пише едно, а в европейски закон или директива друго, под внимание се взима европейския закон/директива.

Та никъде не намерих забрана за внос на пчели и майки от други държави от ЕС с изключени на случаите описани по-долу. В единия случай ако има територия в която е избухнала зараза от американски гнилец, тогава вноса от тази територия се забранява докато действа забраната. И другия случай е ако територия на ЕС е обявена за свободна от акар, то в тази територия при вноса на пчели се изискват допълнителни гаранции, че внесените пчели нямат акар.


Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 година за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО(Консолидирана версия: 2014-12-29)
..............
Член 8Държавите-членки гарантират, че пчелите ( Apis melifera ) могат да бъдат обект на търговия, само ако отговарят на следните изисквания:
а) да идват от област, която не е обект на заповед за забрана, свързана с появата на американски гнилец.
Периодът на забрана трябва да продължи в течение на най-малко 30 дни след последно регистрирания случай и датата, на която всички кошери в радиус от три километра са били проверени от компетентния орган и след като инфектираните кошери са били изгорени или третирани и инспектирани, така че да отговарят на изискванията на този компетентен орган.
В съответствие с процедурата, определена в член 26 и след консултация с Научния ветеринарен комитет изискванията, прилагани за пчели ( Apis melifera ) или еквивалентни изисквания могат да бъдат прилагани и за земните пчели;

б) да са придружени от здравен сертификат, съответстващ на образеца в приложение Д, декларацията в която е попълнена от компетентния орган, за да удостовери това, че изискванията, определени в буква а), са спазени.


.................


Регламент за изпълнение (ЕС) № 1044/2013 на Комисията от 25 октомври 2013 година за изменение на приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 по отношение на образеца на ветеринарен сертификат за пратки с пчелни майки и земни пчели майки текст от значение за ЕИП
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 г. за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО (1) , и по-специално член 17, параграф 2, буква б) и член 19, буква б) от нея,

като има предвид, че:

............................................



(1)
В Директива 92/65/ЕИО се определят ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Съюза на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните актове на Съюза, на които се прави позоваване в приложение Е към настоящия регламент.





(2)
Вароатозата при пчелите е включена в списъка в приложение Б към Директива 92/65/ЕИО. Болестта се причинява от ектопаразит от рода Varroa и за нейното наличие има сигнали от цял свят.





(3)
В Регламент (ЕС) № 206/2010 на Комисията (2) се определят изискванията за ветеринарното сертифициране при вноса в Съюза на пратки с определени живи животни. В част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 се установява ветеринарният сертификат QUE, който да се използва за пратки с пчелни майки и земни пчели майки ( Apis mellifera и Bombus spp.).





(4)
Някои територии на държави членки са признати за свободни от вароатоза с Решение за изпълнение 2013/503/ЕС на Комисията (3) . Допълнителните гаранции, които се изискват за търговията, определени с посоченото решение, за опазване на статута на тези територии като свободни от болестта вароатоза предвиждат държавите членки да забранят въвеждането в Съюза на пратки с пчелни майки и придружаващите ги пчели работнички, когато крайното им местоназначение е територия, свободна от вароатоза.





(5)
Следователно ветеринарният сертификат QUE, определен в част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010, следва да бъде съответно изменен.





(6)
Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,



ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1В част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 (http://app.eurocases.eu/Doc/Act/LastCons/1/32010R0206/AnnIV_Part2) ветеринарният сертификат QUE се заменя с текста, съдържащ се в приложението към настоящия регламент.


Член 2За преходен период до 30 май 2014 г. въвеждането в Съюза на пратките с пчели, посочени в член 7, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) № 206/2010 (http://app.eurocases.eu/Doc/Act/LastCons/1/32010R0206/Art7_Par3_Let%D0%B0), придружени от ветеринарен сертификат, попълнен и подписан в съответствие с образец QUE, определен в част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 (http://app.eurocases.eu/Doc/Act/LastCons/1/32010R0206/AnnIV_Part2), във версията му преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, следва да бъде разрешено.


Член 3Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.



Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 25 октомври 2013 година.

solaris60
16.03.2016, 19:19
Само да иска човек да внася майки с кола. Толкова клетки има в които да поставиш по една майка.;)

vencii
16.03.2016, 20:17
Всеки може да си купи майки от ЕС съвсем легално, ще ви ги доставят в къщи. Какво ще си купите е отделен въпрос. На пакета пише ПЧЕЛИ на няколко езика и куриерите имат специални инструкции и отношение към майките. Знам го от служител на DHL.

jordanov
16.03.2016, 22:22
Въпроса ми не беше много коректен, защото дело изобщо няма да има. В закона пише, че може да ти наложат глоба до 800лв и конфискация на пчелите. Глобата е административно наказание, няма дело.

Всъщност сега се разрових да видя как стоят нещата с вноса на пчели. Понеже сме член на ЕС всички български закони трябва да са съобразени с европейските такива. И ако един в български закон пише едно, а в европейски закон или директива друго, под внимание се взима европейския закон/директива.




Еее, чакай сега. Въпросът ти, както сам каза, беше теоритичен, а аз ти отговорих практично. При АУАН и съответно АНП, често пъти се минава и през многоуважаемия съд, /разбира се, от нарушителя зависи/ но все пак недей да лежиш на таз кълка. Въпросът по вноса на пчели и майки надълго и широко го тълкувахме в една друга тема миналата година, по-миналата също. А тук темата май не е за внос-износ, а за сравнение на "различни видове майки". Но както и да е.

ves
17.03.2016, 09:34
............. А тук темата май не е за внос-износ, а за сравнение на "различни видове майки". Но както и да е.
Така е , но как можем да сравним различните видове майки ако не можем да си ги внесем и пробваме.
Аз досега съм пробвал с майки мелези от 50% италиянка и 50% български търтеи. Не останах много доволен. Нямам нищо против да пробвам и с Карника от някоя европейска развъдна станция.

Георги 1974
17.03.2016, 18:28
Ами то с българските търтеи (лъвове) шега не бива че не знаеш какво може да излезе я някои лигър я нещо друго.
http://cdn1.banker.bg/uploads/2015-06/234433/full_befdcd61-1afb-41c2-9dd1-2e1543a1cb24.jpg

solaris60
17.03.2016, 19:30
Ами то с българските търтеи (лъвове) шега не бива че не знаеш какво може да излезе я някои лигър я нещо друго.
http://cdn1.banker.bg/uploads/2015-06/234433/full_befdcd61-1afb-41c2-9dd1-2e1543a1cb24.jpg

За да бъдем точни - това е тигон.

Георги 1974
17.03.2016, 19:40
За да бъдем точни - това е тигон.

Сигурно е така изхождах от логиката че щом е с грива значи бащата е лъв. Явно греша той лигъра е и междовидов хибрид но идеята бе че е резултат на човешка намеса.

kuline
17.03.2016, 19:56
За да бъдем точни - това е тигон.

Е тука не си точен.
http://akak.ru/recipes/pictures/000/015/403_big.jpg

solaris60
17.03.2016, 20:18
Е тука не си точен.
http://akak.ru/recipes/pictures/000/015/403_big.jpg

Прочети малко повече и ще се разберем.;)

kuline
17.03.2016, 20:30
Прочети малко повече и ще се разберем.;)

Е те тогава ще ни "турят" в карцера. :bigsmile:

solaris60
17.03.2016, 20:36
Е те тогава ще ни "турят" в карцера. :bigsmile:

Не е важно къде ще ни турят. Важно е да научиш нещо повече.;)

Юрий Цветков
18.03.2016, 14:08
Е тука не си точен.
http://akak.ru/recipes/pictures/000/015/403_big.jpg


Има грешка в картинката. Слънчо е прав.

Triballi
07.04.2016, 22:24
БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА - мед им капе от устата на някои хора с
произнасянето на тази дума.
Има ли БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА?За мен отговора е да има!Но проблема,
е че днешната БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА не е като тази от преди около
100 години, а институцията и хората, които пледират ,че съхраняват
местната пчела са шайка мошенници,които използват това за лични
облаги.На практика повечето пчелари в България работят с местния
генофонд пчели,само дето не взимат пари за това.Нещата около БМП са
доста мъгляви.Нека започнем с информацията от вестник "Пчела"от
1935г.преди още да има Пчеларска Опитна Станция,т.е.
най-първоначалната(поне аз не знам за друга):"Нашата черна пчела не е
добре проучена.За нея знаем само това,че била еднаква или близка съ
чената немска пчела.Не познаваме нито нейните биологични
особености,нито стопанските и качества.Въ страната се внасят ежегодно
отъ чужбина разни раси:италиянски,крайнски,к вказки,кипърски,N47 и
т.н.и се препоръчва разпространението имъ въ широкъ мащабъ."
Това което става ясно,е че местните пчели са със сигурност ТЪМНИ - все
пак е споменато,че са "черни",та дори ги сравняват с "чената немска
пчела".
В "Пълен пчеларски наръчник - Валачев" от 1947г., се казва:
"Местна (нашенска)порода.
Тя е разпространена по всички краища на нашата родина.Пчелите и са
тъмнокафяви, но с всевъзможни отенъци.По-младите имат възсив
отенък.Понеже условията у нас са твърде разнообразни, и от друга
страна,поради пренасянето на пчелни семейства от един край в друг както
и поради внос от чужбина,ние едва ли можем да говорим за чиста местна
порода."
В "РЪКОВОДСТВО ПО ПЧЕЛАРСТВО - (1958г.)"
К. ДОНЧЕВ, д-р СТ. НЕДЯЛКОВ проф. Д-р АЛ. ТОШКОВ се казва
това:"Местната(балканската) пчела е разпространена главно у нас. В
България се отглежда от най-далечно минало; тя има тъмен цвят. Поради
честото внасяне на чужди породи пчели, особено от Италия, на много
места у нас пчелите имат жълточервен или жълтосив оттенък на
коремчетата си. При нашите условия тази пчела е дала доказателства за
висока продуктивност. В зависимост от климатичните условия тя бързо
ограничава пилото и обратно при подобряване на времето бързо развива
силно семейство и успешно взима участие в главната беритба. Местната
пчела е слабо ройлива и гради сравнително малко маточници. Майката
живее 5—6 години и се поддава на тиха смяна (самосмяна). В
благо-приятни години за пчеларството местната пчела е дала рекордни
добиви — до 160 кг мед. Тя зимува добре на открито, брани успешно
своето гнездо и мъчно допуска кражба. По външни белези нашата пчела е
най-близка до краинската и другите пчели на Балканския полуостров."
В календарния справочник по пчеларство на Л.Радоев от 1978г. се говори
за"местна сива пчела".Описанието е такова:"По външни морфологични
признаци пчелите и търтеите от местната порода имат сребристо сив цвят
на власинките и тъмен цвят на хитина на коремните членчета."От черна(ок да приемем тъмна) минахме през кафява с всевъзможни отенъци,та стигнахме до сива.Още тогава се прави извода,че:"...поради
пренасянето на пчелни семейства от един край в друг както и поради внос
от чужбина,ние едва ли можем да говорим за чиста местна порода."Е да,
ама по времето на соца я изнамериха запазена,та дори продължиха да я
пазят - вече посивяла.То друга така или иначе вече не е имало т.е. това
е местната пчела(каквото и да значи това).По нататък научната работа и
селекция на БМП са пълна соц-пумия,та до ден днешен.
Относно това, че местната пчела е най-пригодна за тези условия ще кажа,
че само една дива популация,която съществува без намеса на човека може
да се каже,че е на истина приспособена най-добре към местните
условия.Такива са пчелите в Шулган Таш например,защото бортничеството е
натурално пчеларство.При намесата на човешкия фактор,естествения подбор
не е толкова значим.Третираш,храниш,зат пляш,стесняваш,лекуваш и
дундуркаш всяко едно семейство от местните "приспособени" пчели понеже
са най,най за да оцелее.Прах в очите е това,което съхраняват и наричат
БЪЛГАРСКА МЕДОНОНОСНА ПЧЕЛА!

Георги Куров
23.08.2016, 20:38
72927293

Това е една от моите майки. Местна българска пчела- подвид Черна Близнашка.

vasilevsa
23.08.2016, 20:43
72927293

Това е една от моите майки. Местна българска пчела- подвид Черна Близнашка.

Така като гледам снимката нещо много ме съмнява, че е някакъв италиански мелез.

Георги Куров
23.08.2016, 20:47
Пчелите са сиво черни, от слънчевите лъчи жълтеят. А майката е изцяло черна.

solaris60
23.08.2016, 20:51
Така като гледам снимката нещо много ме съмнява, че е някакъв италиански мелез.

Сега всички като цитираме колегата Куров и темата ще стане най - малко един километър. Както и да е. Да не спамя, че съм обещал да не го правя, а аз държа на обещанията си за разлика от други.:bigsmile:

vasilevsa
23.08.2016, 20:55
Пчелите са сиво черни, от слънчевите лъчи жълтеят. А майката е изцяло черна.

Пръстените на пчелите са светли, затова мисля, че е италиански мелез.

Mateev
24.08.2016, 00:02
Пчелите са сиво черни, от слънчевите лъчи жълтеят. А майката е изцяло черна.

Оцветяването на майката се определя от нейните лични ДОМИНАНТНИ ГЕНИ (ако са различни) или рецесивни (ако са еднакви), а оцветяването на поколението зависи както от двата комплекта гени на майката, така и от единия комплект гени на оплодилите я търтеи (и случилата се комбинаторика между тях). Поради тази причина си е съвсем нормално да се случи така, че майката да има едно оцветяване, а нейните пчели - съвсем друго.

solaris60
24.08.2016, 06:33
Оцветяването на майката се определя от нейните лични ДОМИНАНТНИ ГЕНИ (ако са различни) или рецесивни (ако са еднакви), а оцветяването на поколението зависи както от двата комплекта гени на майката, така и от единия комплект гени на оплодилите я търтеи (и случилата се комбинаторика между тях). Поради тази причина си е съвсем нормално да се случи така, че майката да има едно оцветяване, а нейните пчели - съвсем друго.

Има ги в генотипа, но ги няма във фенотипа.

Triballi
15.04.2017, 22:58
Аграрен университет - Пловдив АГРАРНИ НАУКИ Година V Брой 13 2013


Организираната развъдна дейност в
пчеларството в България започва с изучаването на
морфологичните особености на местните пчели от
колектива на Опитната станция по пчеларство през
60-те и 70-те години на миналия век, като резултатите
от тези изследвания са послужили като основа за
организиране на селекционната работа с пчелите в
страната (Velichkov, 1977).
До 1978 г. развъдно-подобрителната работа с
пчелите в България е водена стихийно, основно с
използването на масовия отбор. Едновременно с това
са провеждани отделни проучвания на местната и чужди
раси пчели и техните кръстоски (Velichkov,1963; 1967;
1970; Radoev, 1965; 1969; 1971; 1979). През 1978 г. е
утвърдена дългосрочна Програма за развъдно-
подобрителна работа с пчелите в България, която се
води до 1989 г. в две направления: 1. Чисторасово
развъждане на местната пчела; 2. Кръстосване на
местната пчела с чужди раси – карника, италианска и
сива планинска кавказка. През същата 1978 г. са
утвърдени и три резервата за опазване в чисто
състояние на местната българска пчела – Западен –
част от Западна Стара планина; Източен – част от
Средна и Източна Стара планина; Южен – част от Рило-
Родопския планински масив.
В периода 1980-1987 г. в България са изпитвани
и внедрявани в практиката в различни райони (Враца,
Ловеч, Сливен, Тервел) дву-, три- и четирипородни
кръстоски на местната пчела с италианска, сива
планинска кавказка и карника (Velichkov, 1986; 1987),
като майки кръстоски се продаваха и разнасяха в
страната до средата на 90-те години.
През 1987-1990 г. е проведено сравнително
широкомащабно морфоетологично изследване на
пчелите от територията на утвърдените резервати за
местна пчела и в различни зоогеографски райони на
България (Petrov, 1990), което показа, че: използването
на майки кръстоски и практическата невъзможност за
контрол над тяхното разпространение е довело до
унищожаване на расовата чистота на много локални
популации от местната българска медоносна пчела;
налице е съкращаване на броя на пчелните семейства
и влошаване на техните биологични и стопански
показатели; процесите на биологично (генетично)
замърсяване са проникнали и в микрорайоните на
резерватите със запазени чисти български пчели
(главно в планинската част на страната); възникналият
по естествен път разнорасов търтеев фон направи
невъзможно провеждането на целенасочена
селекционна работа с българската медоносна пчела.
Като цяло периодът 1960–1989 г. е най-
значителен в създаването на „генетичен хаос” сред
популациите на медоносната пчела в по-голямата
част от страната, благодарение на използването на
майки кръстоски в различни райони на страната, което
е катастрофална тенденция, поставяща под угроза
съхраняването и устойчивото използване на генофонда
на българската медоносна пчела.
Положението се влоши още повече с
настъпилите след 1990 г. политико-икономически
промени в България - селекционният процес беше
прекъснат. Резерватите за местна българска пчела не
изпълниха предназначението си и прекратиха своето
съществуване. Разрушена е и мрежата от майкопроиз-
водителни стопанства в страната, а самите стопанства
– ликвидирани. През периода 1990-1999 г. не прекрати
дейността си само едно стопанство за производство на
пчелни майки. До 1988 г. в България регламентирано
се произвеждаха 100-120 хиляди пчелни майки годишно,
през следващия 10-годишен период производството
спадна до 3-4 хиляди пчелни майки за година. Това
създаде вакуум в майкопроизводството и условия за
стихийно и нерегламентирано производство на майки
и рояци и последвалите ги генетични и ветеринарно-
медицински проблеми.


Radoev, L., 1965. Sravnitelynoe ispitanie seroy kavkazskoy
gruzinskoy pcheli v Bolgarii. - XX Mezhdunar. kongress
po pchelovodstvu Apimondii, Buharest, 125-127.


Radoev, L., 1969. Rezulytati issledovania vtorogo pokolenia
pomesey ot skreshtivania mestnih bolgarskih pchel s
serimi kavkazskimi (gruzinskimi) pchelami. - XXII
Mezhdunar. kongress po pchelovodstvu Apimondii,
Buharest, 290-291.


Radoev, L., 1971. Novie danni po ispitaniyu seroy gornoy
kavkazskoy pcheli v Bolgarii. - XXIII Mezhdunar. kongress
po pchelovodstvu Apimondii, Buharest, 401-403.


Radoev, L., 1979. Medoproduktivnosty seroy gornoy
kavkazskoy i mestnoy porod pchel v razlichnih rayonah
Bolgarii. - XXVII Mezhdunar. kongress po pchelovodstvu
Apimondii, Buharest, 311-313

Ето с какво се е занимавал другаря Радоев. Да не би названието "сива местна пчела" използван от него да има връзка точно с тази негова дейност със сивата кавказка пчела. А именно създаването на българска "местна" сива пчела...