PDA

Виж пълната версия : ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА



Страници : [1] 2 3 4 5

buci59
26.09.2010, 14:10
Нека всеки сподели,кой как третира с ОК.

ттитто
26.09.2010, 18:47
Ще кажа аз как съм правил. Миналата есен приложих напръскване с оксалова киселина.
Приготвя се разтвор 35 г оксалова киселина дихидрат в 1л вода. След разтварянето на киселината се добавя 1 кг захар и се нагрява до 38 градуса. След пълното стопяване на захарта е готово за приложение.
Със спринцовка и средно тънка игла се пръскат пчелите между рамките без да се вдигат самите рамки. Когато кошерът е на по-малко от един корпус се впръскват 30 мл разтвор, равноразпределен между всичките междурамия. При пълен единичен корпус се впръскват общо 40 мл. При силно семейство в два корпуса се прилагат общо 50 мл, като може да се приложат само върху рамките от първия корпус или да се разпредели между двата корпуса.
Оксаловата киселина в кристално състояние се предлага като дихидрат, но е много нестабилна и с времето губи вода. Поради тази причина лабораториите често я подменят. Можете да си я намерите и от приятели работещи в лаборатория. При по-стара оксалова киселина просто може да се претеглят 30 г киселина на 1 л вода.
Този метод на третиране почти не отстъпва на метода чрез изпарение по ефективност, но води до по-голям подмор на пчелите.
Необходима е температура над 2 градуса и е желателно пилото да не е налично.

buci59
26.09.2010, 19:08
Понеже не разбирам какво е дехидрат ще питам отново защото не ми стана ясно,моля да ми се прости невежеството:Наскоро прочетох,че 30 гр ОК се разтваря в 1 л вода и се пръска в междурамията.Ти говориш за 3.5гр в литър вода.Наистина не ми е ясно.В нашия пч.магазин продават ОК на прах-разфасовка по 30 гр и е за 1 л. вода.Така поне пише на опаковката.

ттитто
26.09.2010, 20:30
Извинявам се! Поправих грешката: 35 г ОК кристали в 1 л вода.
Не дЕхидрат, а дИхидрат. Оксалова киселина с 2 молекули вода. В кристално състояние ОК е C2H2O4.2H2O, при съхранението тези 2.H2O се губят.

buci59
27.09.2010, 18:38
Ето това имах в предвид.тук (http://prikachi.com/images/385/2539385T.jpg)

buci59
19.10.2010, 08:52
Ето ТУК (http://www.youtube.com/watch?v=rV2cycUvbLk&NR=1) нагледно,как се приготвя работният разтвор на ОК,както и други нагледни материали.

Николай Христов-nikberk
19.10.2010, 11:40
А дали у нас предлагат някъде Оксалова киселина на таблетки? Гледам по клиповете ,че я употребяват доста сполучливо ,а и с тях грешки при дозирането не са възможни .Аз си купих на кристали от ТАШ ,но още не съм решл как ще я дозирам точно 2гр.

buci59
28.10.2010, 08:24
Защо искаш да дозираш точно с 2 гр?Спрямо броя на с-та,си направи работен разтвор и на всяко с-во подготви по 30-40мл.Аз например,ще си приготвя 75гр ОК в 1л вода+1кг захар.Това прави общ разтвор около 1700мл.На 50сем се падат по около 35мл.

Николай Христов-nikberk
28.10.2010, 09:03
Защо искаш да дозираш точно с 2 гр?Спрямо броя на с-та,си направи работен разтвор и на всяко с-во подготви по 30-40мл.Аз например,ще си приготвя 75гр ОК в 1л вода+1кг захар.Това прави общ разтвор около 1700мл.На 50сем се падат по около 35мл.
Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.

buci59
03.11.2010, 16:14
Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.
Колега ,nikberk,разбрах,че си третирал с изпарителя.Как дозира 2 грама и доволен ли си от резултата?Сподели ако обичаш!

Николай Христов-nikberk
04.11.2010, 10:28
Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.
Колега ,nikberk,разбрах,че си третирал с изпарителя.Как дозира 2 грама и доволен ли си от резултата?Сподели ако обичаш!
Няма проблем ,но писах по темата в другия форум .http://www.beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=2458&p=33885#p33885
И без това участвуваме и четеме и двата форума.

vanHanegem
04.11.2010, 14:48
Пиши и на нас - тези, които не участваме и не четем двата форума, а само този !!!

vanHanegem
04.11.2010, 19:00
Колеги, подходящо ли е времето тези дни - с Т около 20 С да се третират семействата с оксалова к-на по един от начините, подробно описан от Б.Александров - пулверизиране или накапване(за изпаряване е необходим специален изпарител, който мнозинството не притежават).

Владимир Владимиров-Влад
12.01.2012, 22:16
Здравейте ! Отдавна чета във форума и доста неща съм понаучил оттук, за което благодаря.
С първите си пчели се сдобих в края на юни 2011. До есента вече се събраха 10 отводки в ДБ кошери. Успешно или не, това скоро ще се разбере, ги зазимих, но августовските отводки бяха доста слаби, със стари майки. Майките им ги смених почти веднага и това даде резултат. Отводките ги третирах есента с перицин. Трябва ли сега /имам оксалова киселина/ да третирам с нея и ако да по какъв начин и по колко на кошер ?
Не съм ги отварял от есента /страх ме е да не ги изстудя/, а някои бяха с много малко хранителни запаси. Нормално ли е по това време да им слагам питки или нещо друго за храна, или да чакам февруари ?

evgeni.filimonov
12.01.2012, 23:17
Здравей.
Казваш, че си изчел форума, но явно не си чел внимателно и не си подготвен теоретически , а си се хвърлил надолу с главата в пчеларството. Но както и да е, хванал си се на хорото. Успех.
Дават го слънчево време тези дни. Така че понапече ли слънцето и да няма вятър, открехни внимателно горните табли, без резки движения и виж положението на кълбото и големината му и ще добиеш представа за силата на семейството и хранителните запаси. Не чакай да се вдигнат темепературите, защото над 4-5 градуса кълбото вече започва да се разпуска леко и да излиза над рамките и не можеш да разбереш дали имат мед над "главите" си или са се качили на горните рамки. Ако кълбото е в предната част на рамките, значи бъди спокоен, ако са назад и високо горе, трябва да слагаш питки. Можеш и преди това да прилепиш ухо до кошера и да чуеш жуженето на пчелите, ако е тихо и спокойно, не се притеснявай, може и да не ги отваряш. Като почукнеш, ще чуеш леко увеличаване на силата на жужене и бързото му затихване. Тогава всимко е наред. Ако жужат силно и не утихва жуженето, значи има някакъв проблем. Ще ги научиш тези неща, но с времето си.
Ако си решил да третираш с ОК чрез накапване, тогава трябва да ги отвориш задължително и по 5 мл на междурамие с спринцовка правиш по една черта между горните летви на рамките. Сироп 1 л - 35 грама ОК. За изпаряване - трябва да са по високи температурите.
Ако си с дъна с изваждащи се табли, или дълбоки дъна, можеш лесно да разбереш дали всичко е наред в семейството. Ако подмора е много, значи има проблем. Десетина пчели не са проблем. И най вече кърлежа много ги тормози зимата пчелите и жуженето им е неспокойно и подмора е много. Обикновено такива семейства умират до края на декември. Общо взето перицина върши добра работа, както и амитраза, но те са забранени за ползване в ЕС.
Но ако много се притесняваш, а сигурно е така. Всички сме минали по този път, слагай питки и затоплящи материали отгоре, защото вече семейството е тръгнало да се развива.
Току що се връщам от лекцията на Ангел Грънчаров и той категорично твърди и е доказано , че най големия причинител за зимната смъртност е кърлежа. И затова задължително е да се третира и през месец октомври.
Още веднъж УСПЕХ.

Ангел Йосифов
13.01.2012, 09:12
Когато се третира через накапване със захарен сироп 1/1 на 100млл се слагат4,5гр оксалова киселина,а дозата на междурамие е 5млл.

Владимир Владимиров-Влад
13.01.2012, 19:32
До Е. Филимонов "Казваш, че си изчел форума, но явно не си чел внимателно и не си подготвен теоретически , а си се хвърлил надолу с главата в пчеларството."
Не съм казвал, че съм изчел форума никъде и не знаех че задаването на въпроси е признак на ниска теоретическа подготовка. Извинете ме, занапред ще се опитвам да не питам. За дадените наставления и обяснения искрено Благодаря ! Това е съвсем сериозно.
До Алексей : Благодаря, тези дни ако е рекъл Господ ще пробвам рецептата.
.

Румен Димитров
13.02.2012, 13:30
OK ще се окаже май единствения ефикасен метод за борба с акара, също и евтин...
Лошото е, че производителите на "лентички" са захапали яко кокала и няма да се учудя, ако в скоро време се появят платени публикации за вредата и неефикасността на ОК wink;
Не е сложно да се направи, планирал съм и такова да си направя след приключване на останалите "направи сам" дейности.

perdeee
25.02.2012, 21:12
И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване? Имам доста умрели семеиства и много напуснали кошерите а и в другите има доста подмор и съм обезпокоен защото до сега не съм пропускал третиране но го правех с варостоп и варотом но маи фаида никаква пчелите са опаразитени.

Недялко Атанасов
26.02.2012, 18:10
И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване? Имам доста умрели семеиства и много напуснали кошерите а и в другите има доста подмор и съм обезпокоен защото до сега не съм пропускал третиране но го правех с варостоп и варотом но маи фаида никаква пчелите са опаразитени.Защо мислиш,че пораженията които имаш са от неправилно или некачествено третиране?

perdeee
26.02.2012, 18:40
Ами имам много подмор по дъната на кошерите имам и няколко семеиства които изобщо ги няма изчезнали са а лентите които купих(варостоп) за есенното третиране бяха сухи и без никакъв мирис но нямах финансовата възможност да купя други и сега след като по опитни от мен пчелари ми погледнаха кошерите всички са на едно мнение че пчелите са силно опаразитени.

buci59
26.02.2012, 18:45
И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване?

Все още не е късно.Направи го.

perdeee
26.02.2012, 19:24
Благодаря утре започвам с третирането и дано имам успех в което почти съм убеден.

perdeee
01.03.2012, 17:50
Купих оксалова киселина от магазин за химически реактиви и питането ми е дали има различни видове от тази киселина с различно процентно съдържание или нещо такова?

buci59
01.03.2012, 17:56
Не,няма.

Николай Христов-nikberk
02.03.2012, 08:15
Купих оксалова киселина от магазин за химически реактиви и питането ми е дали има различни видове от тази киселина с различно процентно съдържание или нещо такова?
За изпарителя трябва да е на кристали!

Kiril8305
07.03.2012, 12:41
ОК е много вредна за белите ни дробове, не за бъбреците. Като вдишаш парите, те в алвеолите на белите дробове кристализират и тн.
Источник на инфото Wikipedia
Оксаловата (1,2-етандиова) киселина има следната формула Н2С2О4. Кристализира из водни разтвори, като големи безцветни призматични кристали, които съдържат две молекули вода. ]Тя е отровна и предизвиква парализа на нервната система. Разтваря се във вода и етанол, слабо в етер т.т. 101°C(хидрат), 189°C(безводна), сублимира при 157°C. При загряване с глицерин образува мравчена киселина. Среща се в свободно състояние в листата на цвекло и като калиев хидрогеноксалат в киселец и ревен. Калиевия и амониевия оксалат са разтворими във вода, а калциевият е силно неразтворим. Промишлено се получава при загряване на безводна натриева основа и въглероден оксид в автоклав при 160-200°C и 0.8-1MPa. Образува се натриев оксалат. Оксаловата киселина се освобождава лесно след това при реакция със сярна киселина. Използва се за почистване на метали и като междинен продукт при химични синтези. Поради избелващото си действие се използва в текстилната и кожухарската промишленост. В бита намира приложение за почистване на петна от ръжда или кръв върху бели тъкани (за предпочитане памучни).Осаловата киселина се използва за борба с вароатозата по пчелите.

Оксаловата киселина не е полезна за организма, защото намалява Ca в него, като образува калциеви съединения, неразтворими във вода. Това води до появата на камъни в бъбреците.

Летална доза при хора (орален прием): 600мг/кг.

kasapina
07.03.2012, 19:29
Колеги,имам следното питане за ОК,мисля
да си взема,защото много колеги ми казаха,че върши чудесна работа,та проблем ли е да се пръска по това време ?
Дали не е вредно за пчелите или меда,знам ,че се пръска есента.
Благодаря предварително

Kiril8305
07.03.2012, 19:44
Колеги,имам следното питане за ОК,мисля
да си взема,защото много колеги ми казаха,че върши чудесна работа,та проблем ли е да се пръска по това време ?
Дали не е вредно за пчелите или меда,знам ,че се пръска есента.
Благодаря предварително
Колега , някъде по в горните постове вече са ви отговорили на въпроса , но няма проблеми на меда не вреди , на пчелите също , идеята е че ако имате запечатано пило просто акара който е вътре при прилото ще си остане там въпреки вашето третиране.След третирането ще падне само акара по пчелите.
Поздрави!

buci59
07.03.2012, 20:10
И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване?.

Колеги,имам следното питане за ОК, проблем ли е да се пръска по това време ?


Колега,чети внимателно темата,не задавай същите въпроси,на които малко по-нагоре е отговорено,не чакай и да ти се отговори а третирай,защото времето минава и след няколко дни вече ще е късно.

Kiril8305
07.03.2012, 20:54
Смятам , че който ви е продал изпарителите е имал в предвит такива защитни маски.
http://www.otrovi.com/zashtitno-obleklo/3m-polumaski-seriya-6000.html

Пламен Керчев
31.03.2012, 17:58
Някой ползвал ли е този изпарител.http://www.ebay.co.uk/itm/Oxalsaeure-Verdampfer-Varroa-Milbe-Total-unabhaengig?item=220959120961&cmd=ViewItem&_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3D LVI%26ps%3D63%26clkid%3D7392171236681294098

Деян Димитров
12.08.2012, 22:48
Здравейте колеги,преди няколко дни си купих ОК и реших да опитам третиране.Проблемът ми обаче е,че искам да я използвам сега,а не ноември.В едно печатно издание на М.Котларски се казва,че може да се използва ОК и при наличие на пило.Там се цитира някакъв италианец Нанети ,който бил най-големия спец по ОК и той препоръчва следната дозировка 35 грама ОК на 1 литър 60% захарен сироп.Твърди се още,че ОК няма никакво отрицателно влияние върху пилото и майката...Моля,който има опит да сподели...Благодаря

scutellator
13.08.2012, 07:53
35 гр. ОК
900мл вода
100гр захар.

Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.

N-2
13.08.2012, 09:25
В едно печатно издание на М.Котларски се казва,че може да се използва ОК и при наличие на пило.Там се цитира някакъв италианец Нанети ,който бил най-големия спец по ОК и той препоръчва следната дозировка 35 грама ОК на 1 литър 60% захарен сироп.Твърди се още,че ОК няма никакво отрицателно влияние върху пилото и майката...Моля,който има опит да сподели...Благодаря
Колега, би ли дал и начина на третиране според Нанети, освен дозировката?

Деян Димитров
13.08.2012, 21:46
За съжаление темата там е по-скоро отговор на въпроси на колеги,защо ОК не се взима от пчелите.Обяснението според същия е,че сиропа трябва да бъде по-концентриран 60% или 3:2, захар:вода.Не обърнах внимание точно,но мисля че е някой от последните броеве на вестник Пчели

N-2
14.08.2012, 11:58
За съжаление темата там е по-скоро отговор на въпроси на колеги,защо ОК не се взима от пчелите.Обяснението според същия е,че сиропа трябва да бъде по-концентриран 60% или 3:2, захар:вода.Не обърнах внимание точно,но мисля че е някой от последните броеве на вестник Пчели
Какво значи "оксаловата киселина не се взима от пчелите"? Ако пчелите са напръскани с такъв разтвор те се почистват, тоест няма как да не се взема. Да не би да става въпрос за слагане в хранилка на разтвора? Колега, би ли изяснил за вземане от хранилка ли се отнася това, че не го вземат.

Деян Димитров
14.08.2012, 21:30
Не ,не.Аз не се изразих правилно.Става въпрос за колеги,които са използвали ОК в захарен сироп, посредством накапване в междурамията при което е останал разтвор по горните летви и те са забелязали,че пчелите не го вземат...По-надолу се споменава,че действието на ОК върху акарите е изключително контактно.Какво значи това-не е ли най-добре тогава да се пулвелизират всичките пити заедно с пчелите?Какво би станало тогава с пилото? А с майката? Един колега с 40 годишен опит прочел преди години,че мокренето със з.сироп на пчелите е изключиелно неблагоприятно...Във вестника си Котларски пише,че третира с ОК на 15 септември,тогава има пило в кошера

lyub4eto
15.08.2012, 06:39
Здравейте колеги. Скоро четах в с.Пчели че по всяко време на годината може да се третира с О.К.чрез накапване.Пише също че не вреди на пилото.Моля някои да сподели ако е пробвал този варянт когато има пило и дали има някакви последствиа.

Ангел Йосифов
15.08.2012, 17:34
Здравейте колеги. Скоро четах в с.Пчели че по всяко време на годината може да се третира с О.К.чрез накапване.Пише също че не вреди на пилото.Моля някои да сподели ако е пробвал този варянт когато има пило и дали има някакви последствиа.


Да,може да се третира по всяко време,но ефет има когато няма пило.

scutellator
15.08.2012, 17:52
Здравейте колеги. Скоро четах в с.Пчели че по всяко време на годината може да се третира с О.К.чрез накапване.Пише също че не вреди на пилото


А на пчелите? Не вярвай на всичко написано в тези вестници, явно си го смучат от пръстите.

nik_il
19.08.2012, 18:57
Вчера третирах за втори път чрез подпушване с ОК. Моят метод е заимстван от колеги от Русия. Неръждаема тръба, около 20 мм диаметър, заварен в единият край. В другият, е сплескана до размер да влиза в кошера при вдигнато дъно /ДБ/. Слагам около 2 гр. ОК, промушвам тръбичката в кошера и затварям входа с мокър плат. Загрявам края на тръбата извън кошера и след като започне отделянето на дим, прекратявам подгряването. Изчаквам 10 минути и преминавам към следващият кошер. При първото третиране на контролният лист имаше паднали 3 акара. Утре ще проверя вчерашното третиране за резултати. Ще третирам още няколко пъти по този начин. Тази година няма да използвам никакви ленти. След миналогодишните загуби от некачествени ленти, третирам така - пролет с мравчена киселина, есен с ОК. Късна есен, при подходящо време и без пило, наръсване със захарен сироп и ОК. Уловените роеве също подпушвам. Задължително ползвам полумаска с химически филтър за органични съединения, с кафява лента на филтъра.

Николай Христов-nikberk
19.08.2012, 20:14
Ще третирам още няколко пъти по този начин.
Ако не е тайна колко пъти още?!

nik_il
19.08.2012, 20:39
не е тайна...ще наблюдавам докога ще има пило, но през седмица,поне още 2-3 пъти..

evgeni.filimonov
20.08.2012, 13:00
ОК според мен не е вредна за пчелите и за пилото, но сваля само акара от пчелите.
Повечето акари, тъй като вече няма търтиево пило, са в работническото пило. А ОК не сваля акара от пилото. Иначе може да се третира по всяко време.

salash
22.08.2012, 11:43
Това за 1 семейство? В хранилката ли се сипва?

buci59
22.08.2012, 12:04
....В 400 г гореща вода се разтварят 400 г захар, залейте 1 пакет на оксалова киселина (30 г)......

Пропорциите на тази рецепта са абсолютно същите както при вече публикуваната от стр.1 на темата.
http://s10.postimage.org/vqjmld2w5/image.jpg (http://postimage.org/image/vqjmld2w5/)
400 гр.захар + 400мл.вода + 30гр.ОК=1кг.захар + 1л.вода + 75гр.ОК

kasapina
16.09.2012, 17:43
Моля за съвет.
Мисля да почвам с ОК,но не знам,колко пъти да пръскам всяко пчелно семейство(за да има ефект) и на какъв интервал от време.

dachkov
16.09.2012, 19:47
Моля за съвет.
Мисля да почвам с ОК,но не знам,колко пъти да пръскам всяко пчелно семейство(за да има ефект) и на какъв интервал от време.
http://www.biosecurity.govt.nz/files/pests/varroa/control-of-varroa-guide.pdf
от 97 страница

Ивайло Георгиев - ingivo
17.09.2012, 07:49
А който не панимает инглиш sadsmile;

dachkov
17.09.2012, 08:51
А който не панимает инглиш sadsmile;
http://translate.google.com/#en/bg/
например

gaikata1982
02.10.2012, 14:21
здр колеги на 15 септември махнах лентите с варотом,но искам да третирам кам краиа на ноември с ок киселина ,даите савет как да третирам с ок киселина.

syzi
02.10.2012, 21:36
Ами,прочети първо какво е написано по темата и ако нещо не ти е ясно, тогава задай конкретен въпрос.

Ивайло Георгиев - ingivo
21.10.2012, 17:08
Дойде времето и аз да третирам . Мисля да го направя в края на октомври при подходящи климатични условия които се очертават в този период. За 6 семейства по 30 мл ще са ми необходими 180-200 мл работен разтвор . Последно вода захар 1:1 ли да е или може и с по малко захар.

scutellator
21.10.2012, 17:24
900ml вода
100gr захар
35gr ОК

buci59
21.10.2012, 19:24
1л.вода
1кг.захар
75гр Ок.
От 30 до 50мл на с-во в зависимост от силата.

valyo
22.10.2012, 15:25
Да попитам и аз "Какво да правя с кърлежа"

Малко обяснение. По мойте географски ширини не сме разглезени с късно пило. И цялата ми практика е ориентирана на тези навици. Третирам за акар с лентички колкото по-рано мога и евентуално повтарям малко преди истинската зима с оксалова киселина.

Тази година
1. Не съм третирал пролетта - нямах акар по дъната и по пчелите.
2. След последния мед сложих тимол на прах в тензухени торбички всяка в клетка за майки. (между другото нямах загубена майка заради тимола).
3. След около месец - 30 август, сложих лентички варостоп.
4. Благодарение на комбинираното действие на топлата есен, късното (Септември) макар и малко (~3х0.500 мл.) подхранване със сироп и млади, по мое мнение мн. добри юлски майки, пилото продължава и към настоящия момент. Според мен, това пило спомогна за ре-инвазия на акара и ситуацията в момента я определям като много тревожна. Никога досега не е било да отворя кошер и да видя по гърбовете на пчелите акар. Сега виждам от 5 нагоре (и над 10) пчели с акари по гърбовете, при положение че извадя всяка рамка и НАБЪРЗО я погледна от 2те страни.

Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец (накапване с по 5 куб. на междурамие р-р 75гр. ОК на 1л сироп ) или има още нещо което мога да направя сега? Не искам все още да мисля за опушване с амитраз и т.н. грозни препарати?

scutellator
22.10.2012, 18:06
ОК с пулверизатор по 50 мл на семейство. Изтъркаха ми се пръстите да пиша съотношението. Предпочитам третирането да го наравя много по-рано (по времето когато обикновено се слагат лентичките). Разтворът в тази концентрация няма никакви видими ефекти върху развитието на семейството (дори при 20- кратно завишена доза при пролетно третиране (благодарение на един инцидент)), освен може би отделни опити (нищо повече) за самосмяна на майките. Предполагам това се дължи на блокиране на феромоните и семейството усеща че нещо става, тъй като е установено че молекулите на ОК "полепват" по вътрешността на кошера създавайки повърхностен слой.

buci59
22.10.2012, 19:24
Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец ....
При така описаната картинка,третирай незабавно.Ако почакаш,може да не се наложи пролетта въобще да няма какво да третираш.

valaz
22.10.2012, 20:14
Да попитам и аз "Какво да правя с кърлежа"


Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец (накапване с по 5 куб. на междурамие р-р 75гр. ОК на 1л сироп ) или има още нещо което мога да направя сега? Не искам все още да мисля за опушване с амитраз и т.н. грозни препарати?

С ОК се третира еднократно, когато няма пило. Това важи в най-голяма степен при третиране с накапване. Тогава пчелите поглъщат разтвора и повторно третиране по същия начин води до предозиране на погълнатата ОК и до неблагоприятни ефекти. При напръскаване с ОК, страничните ефекти са по-малко, но въпреки това не ти препоръчвам да го повтаряш. Най-добре остави ОК за момента, когато няма да има пило. За неотложно третиране, можеш да избереш някой друг противоакарен препарат. Предполагам, че третирането с лентички не е дало нужния резултат. При отглеждането на късно работническо пило, в една килийка се отглежда само по един до два нови акара и за такъв кратък срок не може акара да се размножи съществено.

nik_il
22.10.2012, 20:22
все още колегата има време да направи подпушване с ОК с изпарител или както съм описал...а накапването нека е по-късно, когато няма да има пило

buci59
22.10.2012, 20:48
....Тогава пчелите поглъщат разтвора и повторно третиране по същия начин води до предозиране на погълнатата ОК и до неблагоприятни ефекти...
Колега,би ли споделил какви са неблагоприятните ефекти?

valyo
22.10.2012, 21:19
Благодаря на всички.

Мислех че леко съм завишил даже дозата ОК, но щом Скутелатор казва че трябва да е друга, сега ще се разровя из мненията му, да видя какво съотношение е препоръчал преди.
И аз мисля че не съм случил на варостопа тази година. И че не можах да го сложа навреме.

valyo
22.10.2012, 21:43
900ml вода
100gr захар
35gr ОК

Това е концентрацията която и аз помня. Честно казано от притеснение мислех да я завиша.
Досега имам само 2 не презимували кошера - на единя, му отнесе вятър капака зимата, при дъжд, другия нямаше шанс още при зазимяване. Та не искам да придобивам този горчив опит тепърва.

Пак благодаря.

valaz
23.10.2012, 20:47
В повечето статии за третиране с ОК чрез напръскване препоръчват 3% разтвор на ОК във вода, без добавяне на захар. Когато третирането е чрез накапване е необходимо разтворът да съдържа захар, за да могат пчелите да го погълнат. Втория начин обаче има повече неблагоприятни странични ефекти, по-голяма смъртност сред пчелите. Затова не бива да се повтаря, т.е. третира се еднократно. Най-удачно ми изглежда третирането с изпарител. Собствени изследвания по въпроса не съм правил. Мнението си съставям въз основа на прочетеното и логическо анализиране на тази информация.

scutellator
24.10.2012, 10:49
Която и рецепта да погледнеш %-ното съдържание на ОК е почти еднакво. Класическата рецепта препоръчва 3,2% разтвор на ОК.
Тази рецепта няма да я срещнете в никоя статия. Намен ми я даде един пчелар, който вече станаха повече от 10 години е биологичен (нелицензиран, така или иначе вече не произвежда мед), но не като нашите "биологични" - при него дори восъкът, който внася за основите е биологичен. А биологичния восък не е никак евтин - 7 евро за кг.
Това което използва той е ето тази тецепта на ОК и тимол в пролетното канди , тъй като сам си го прави ( добавя му и канела, алое вера, цитрусова киселина ... и какво още не знам)

Както казах и преди, захарта се ползва единствено за стабилизатор на на киселинността на разтвора. Захарното съдържание е толкова, колкото да не редизвиква поглъщане от пчелите.
При третиране с изпарител трябва да се внимава, особенно при ветровии дни. Най-опасно е ако се вдиша или попадне на очите.
При напръскването с пулверизатор също трябва да се внимава - най-вече да не се вдиша, тъй като той става на мъгла. Ако времето е ветровито, просто задържам дъх докато пръскам.

buci59
24.10.2012, 15:26
Колеги,за ОК се изразяват ралични мнения и понякога се спекулира с това,а не трябва.Предлагам ви статия от в-к"ПЧЕЛИ" бр.15 от дата 26.07.2012г.Там издателя много ясно и точно е написал резултатите от изследванията направени с ОК и то не от кого а от най-добрия капацитет в областта на ОК.Ето прочетете я и нека да спрат необоснованите мнения,дали е вредна,води ли до повишена смъртност,влия ли на пилото и т.н

http://s8.postimage.org/tcd5vj6v5/skan1.jpg (http://postimage.org/image/tcd5vj6v5/)

dachkov
24.10.2012, 17:37
http://www.apimondia.com/apiacta/articles/2003/nanetti.pdf

scutellator
24.10.2012, 17:58
Един финландски пчелар ми каза че тяхните учени правили изследване за ефектите на ОК точно чрез метода на накапване и - познай тяхните резултати излезнали точно противоположните на това. Снежната покривка при тях трае 6 месеца без възможност за облитане, и ако има някой който може да каже нешо с възможно най-голяма сигурност относно зимуването - то аз по-скоро бих очаквал да дойде от там. Той поддържа мнението че е "по безопасно да минеш на червен светофар, отколкото да третираш с ОК". Според тяхните учени, ОК предизвиквала изтъняване на хитиновата обвивка на пчелите, случайна загуба на майки, повишен подмор и бавно пролетно развитие....

Едва ли по-горното би очудило някого. НЕ за първи път може да срещнем статии които са напълно противоположни една на друга.
Преди не чак толкова забравено минало се препоръчваше редовната употреба на антибиотици, като стимулант на развитието на семейството, безвредни, притежаващи все положителни качества при употребата им.

Днес са много малко хората които няма да изкажат противното.

Или да припомня отново историята за ДДТ-то?

Лично аз, отдавна съм спрял да вярвам сляпо на статии. Не само в областта на пчеларството. Истината е прекалено тежка за да бъде лесно възприета дори от непредубеденото съзнание.

Смятам за прекалено наивно (меко казано) сващането, че приложението на което и да било средство, биологично или не, е НАПЪЛНО безвредно. Безплатен обяд - няма. Нека припомня че акарът е насекомо, което живее върху друго насекомо.
Аз не съм противник на ОК и биологичните средства -точно обратното, пък още по-добре ако може и без тях.

Мнението ми е че влиянието на ОК към пчелите все още не е достатъчно добре изучено - (затова и в Америка тя не е регистрирана за употреба). Дотогава .... си имам "едно на ум", малко предпазливост не вреди на никому.

scutellator
24.10.2012, 18:13
Благодаря за линка

зуница
24.10.2012, 18:54
От най-дълго време с "вароа" се борят руснаците, а те препоръчват 2% концентрация.
http://medovabrama.com.ua/lekarstva-dlya-pchel/prod/medovabrama-shavelevaya-kislota-20g.
Повод за размисъл.
Аз ще ползвам рецептата на scutellator.

насо
13.11.2012, 10:23
Колеги,мисля че сега е идеалното време за третиране с О.К....

gaikata1982
15.11.2012, 12:30
здр колеги ,преди 10 дена третираж с ок киселина ,и биах 4ел ниакаде 4е било хубаво след 10 дена пак дасе третирало о6те веднаж ,даите савет.
МОДЕРАТОР
В следващият си пост ако отново ползваш цифри вместо букви,ще бъде изтрит незабавно.

Румен Димитров
15.11.2012, 13:05
зависи от състоянието на опаразитяване....моите нямат вид на силно опаразитени и прецених, че сега и пролетта ще им е достатъчно..
...ма ако са ти подръка и няма какво да правиш, нищо не пречи да ги пуфнеш още един път....страх лозе пази wink;

...само глей да не са много ниски температурите, че да не разбиеш кълбото....

Владо-Gillan
15.11.2012, 19:19
работя по въпроса за изпарител на ток, направата му е изключително лесна, и проста.Трябва само една подгряваща свещ от дизелов двигател и 2 търби и кабели.Когато завърша идеята си ще споделя, идеята е отворена и може да мислите и вие върху нея

rosty_sz
17.11.2012, 15:39
Направих изпарител на газ. Утре се надявам времето да позволява третиране и ще направя клипче.

rosty_sz
19.11.2012, 17:11
Ето и обещаното клипче
http://www.youtube.com/watch?v=2PzBqHIeLmQ&feature=youtu.be

Румен Димитров
19.11.2012, 18:18
браво, много добро drinks;

същата си представям и аз моята, само, че по-мобилна wink; ...тая зима ще я почвам....

имам въпроси:
-ако се изчисли колко секунди са нужни на кошер, не може ли да се сипе повече ОК и да се минават по няколко кошера наведнъж, като само се мести изпарителя?...да се спестяват излишни операции ...да стане нещо като от този клип, но без частта със сешоара: http://www.youtube.com/watch?v=i9SgYR3uZTE&feature=share

-по-дълга "цев" отпред, няма ли да ти позволи запъване вътре в рамките или поне на прелката и да отпадне държането на ръка и подпиране с нещо ?

Браво, още веднъж !

rosty_sz
19.11.2012, 19:14
В началото бях направил човката 25 см и доста по тясна, точно с целта да се закача, но се получи доста неочакван проблем. Киселината кристализираше преди да излезе от човката и я задръстваше. Заради този проблем смених човката с къса и широка, а също така я направих и от медна ламарина. Началната идея беше и да се сипва количество за 10 кошера, но се оказа че с горелката много трудно може да се определи колко силно се нагрява и времето за изпаряване на количеството е много различно и така дозирането е много трудно. На клипа с пистолета за горещ въздух се вижда че температурата може много точно да се регулира. Само не ми е ясно дали не влиза много горещ въздух в кошера и дали не се пърлят пчели, защото се вижда че се разчита на струята от пистолета да издуха парата към кошера?
Иначе намирам този метод за третиране за много добър защото:
1.Много е ефикасен.
2.Много е бърз.
3.Не се налага отваряне на кошера тоест не се разлепят заклеяните корпуси, не се безпокоят много пчелите, влагат се мнооооооооого по малко физически усиля.
4.Много е евтино - 1 кг. киселина струва 6.80 лева и стига за 500 третирания. ДВЕ СТОТИНКИ за третиране си е направо смешно.

Румен Димитров
19.11.2012, 19:44
за пистолета си прав, аз и затова се отказах от него, а и кабели, разклонители и пр.
а за моята, по принцип съм я замислил с неръждавейка ламарина, щото алуминия, цинка и медта не били добре...само да си довърша една мини горелка за сребърен припой и почвам с машинката...
Ползваш регулируема горелка, затова се бъркаш с времето за изпаряване. трябва някаква статична, с един определен диаметър дюза и до 8-10 кошера ще могат да се минават с едно зареждане...все пак става въпрос за нагряване и изпарение на 20 грама ОК.

rosty_sz
19.11.2012, 20:00
Да горелката е регулируема и с доста голяма дюза, но такава имах. Сега съм загледал една с която може и да стане по лесно ама пак ме съмнява, защото налягането в бутилката не е еднакво. Освен че е различно при различно пълна бутилка се различава в началото на третирането и след десетина минути, защото бутилката изтива и налягането пада. Трябва да се пробва.

gorgi
20.11.2012, 14:50
Страшен пушилек става с това опушване .Имаш голяма загуба на киселина извън кошера.Аз опушвам с електрически.Извън кошера няма пушек.Изпаритея е мое производство.

vanHanegem
20.11.2012, 15:06
Eeeeeeeeee, големи загуби! Нали 1 кг. ОК е 5.00 лв., а с него могат да се третират(опушат) 500 семейства!!! Много пък тънки сметки правиш!

gorgi
20.11.2012, 16:45
Цената не е проблем.Проблема е ,че не се знае колко ОК е отишла в атмосверата.Та двата грама не са два ами много по малко.

Румен Димитров
20.11.2012, 16:46
ако мога да сгрея и изпаря цялото 1 кило....направо го рапам :D ...пак ще ми дойде по-евтино и по-ефикасно от лентите wink;
...електрически и аз имам......едно спъване из кабели, едно засичане..после охлаждане, чистене, порциране....и сичката разправия само за още един кошер...мислех и за акумулатор, ама пак си е хамалогия speechless;

за мен е важно пестене на време, усилия и пр. щадящи човека операции wink;

N-2
20.11.2012, 16:51
Затова - спринцовката и разтвора.

bat_minka
20.11.2012, 18:01
http://honey-bulgaria.com/drugi.php -на страница 40 вижте дифузер за киселина

Румен Димитров
20.11.2012, 18:45
Затова - спринцовката и разтвора.

....не обичам да си отварям кошерите без сериозен повод wink; ...при опушване се третира без да се отваря и при сравнително ниски температури....това е моята комбинация wink;


http://honey-bulgaria.com/drugi.php -на страница 40 вижте дифузер за киселина

...тоя дифузер, кво дифузира ?!?!?
...а и за тая цена, нема и да го погледнем....

....забелезал съм, че обикновени неща, имащи ги по другите магазини, у пчеларски магазин е с левове нагоре, примерно в нашия скъп град: от 40-та страница, очила 5.90 при реална цена 3.20, единичен филтър 13.50 при реална 7.00, маска с един филтър 39.50 при 32.00....а за цени на ОК не искам и да говоря!!!! ....бе нема начин да изпечелат от мене wink;

dachkov
20.11.2012, 23:05
http://www.youtube.com/watch?v=-bzWSJG93P8

Николай Христов-nikberk
21.11.2012, 10:26
Три години използвувам сръбския електрически изпарител,но взе че изгоря,затова си направих мой ,като доста гледах и четох по немските сайтове.
http://s10.postimage.org/p34puypdh/rsz_dsc03535.jpg (http://postimage.org/image/p34puypdh/)
Надявам се да върши работа.Сега замислям да си направя и газов ,за да съм по мобилен.

зуница
05.12.2012, 21:10
Няма да ни навреди като ползваме О.К. да знаем и това:
http://chimspectar.dir.bg/_files/5095256.pdf

Теодор
18.01.2013, 23:38
Здравейте,някой може ли да ми каже дали може да се третира с оксалова киселина на пролет ?

scutellator
19.01.2013, 10:17
Да, но трябва разтвора да е с ниско захарно съдържание.

900гр вода
100 гр захар
35гр ОК

По около 50 мл на семейство с пулверизатор върху горните летви на плодника.
Третирането може да се повтаря през седмица-две или на колкото там си правиш прегледите.

gorgi
19.01.2013, 11:34
Чрез опушване е по добре.

valeriboikov
19.01.2013, 16:09
до gorgi. Как става опушването с оксалова киселина и колко пъти се опушват?

vanHanegem
19.01.2013, 20:38
Бойков, виж 4 поста нагоре в темата. Николай Христов даже е пуснал и снимка на изпарителя на ОК.

GenadyNikolov
20.01.2013, 21:10
оксаловата киселина няма ли да навреди на пролетното пило ?

scutellator
22.01.2013, 16:34
Добър въпрос. Да си говорим за въображаеми неща които може да или да не съвпадат с действителността, просто няма смисъл.

Най-добре да пробваш сам (избягвайки метод включващ високо захарно съдържание на разтвора) и да откриеш какъв е резултатът.

FVCVS CAESAR
27.01.2013, 15:07
Колко може да трае Оксаловата киселина?
Искам да знам дали има смисъл да купувам цял килограм (цената е много по-изгодна) заради третирането на един кошер.

Юрий Цветков
27.01.2013, 21:12
Ако е на кристали, много дълго. Стига да е плътно затворена. Аз имам от 3 години. Но за направен р-р не знам.

FVCVS CAESAR
28.01.2013, 18:39
То пък нямаше по 1 кг, та си купих 0,5 кг за 4,80 лв. На кутията пише, че е годна до септември 2014 г. Няма шанс да я изразходя дотогава. Сега остава да отмеря 1,16 г за един кошер.:D

Николай Христов-nikberk
29.01.2013, 08:31
Сега остава да отмеря 1,16 г за един кошер.:D
Ако съм разбрал правилно това е дозата за третиране на един кошер ли?

FVCVS CAESAR
29.01.2013, 09:18
Ако съм разбрал правилно това е дозата за третиране на един кошер ли?
Да, за 33 мл захарен сироп, примерно.

donald
14.02.2013, 09:27
Колеги да попитам,при третиране с ОК,чрез впръскване с пулверизатор,всяка пита ли се пръска или като вдигна капака и отгоре върху корпуса да пръсна?

scutellator
14.02.2013, 11:53
И двата варианта се използват.
Аз лично не се занимавам да вадя пита по пита, но и третирам само когато времето е достатъчно топло. Зависи по кой метод си решил да третираш - попитай този който ти го е препоръчал.

Драгошинов
15.02.2013, 10:45
Пръскай от близо, в междурамията. В смисъл, не да правиш фон над питите, а да концентрираш струята в междурамията. Ако си пропуснал периода без пило, трябва да повториш упражнението след 15 дни.

ivootur
24.02.2013, 15:51
Да, но трябва разтвора да е с ниско захарно съдържание.

900гр вода
100 гр захар
35гр ОК

По около 50 мл на семейство с пулверизатор върху горните летви на плодника.
Третирането може да се повтаря през седмица-две или на колкото там си правиш прегледите.

Защо трябва да е с ниско захарно съдържание?Тази година мисля за пръв път да третирам с ОК.В пчеларския магазим ми коментираха че трябва да направи третиране 3 пъти през 7 дена,захарен сироп по 5 мл. на междурание с пчели.Но не съм питал за концентрацията на сиропа.От теб разбирам че трябва да е с ниско съдържание.

jojonov
20.03.2013, 07:03
Понеже нямам мини-кантар, да попитам: 35 грама киселина на колко милилитра отговаря приблизително? Целта е да отмеря нужното количество със спринцовка.

Диян Димитров
20.03.2013, 09:22
Оксаловата киселина е сухо кристално вещество подобно на ситна захар. Как ще работиш със спринцовка с него ?

Румен Димитров
20.03.2013, 10:33
http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=16#3480

jojonov
20.03.2013, 17:24
Моята е течна в шише.

buci59
20.03.2013, 18:43
Оксаловата киселина е сухо кристално вещество подобно на ситна захар. ... ?

Колегата ти е отговорил.Ако е течна,значи е разтворена във вода,остава въпроса какво количество в колко вода?Въпроси на които едва ли и ти можеш да отговориш,затова иди до пчеларския магазин/би трябвало да има/ и си купи ОК на кристали/сол/.

jojonov
20.03.2013, 19:39
Няма да ида. Купих си един литър в шише. Пише не етикета 99 % чиста за анализ. Не може като не знаеш отговора и да ме пращаш до пчеларския магазин-ще си го търся. Като цяло избягвам да купувам от пчеларските магазини неща, които обикновено ги има на други места. За пример ще дам пирончетата за рамки-ми че те като златни ги продават, пакетирани на грамаж като черен хайвер.

Румен Димитров
20.03.2013, 19:45
Оксаловата (1,2-етандиова) киселина има следната формула Н2С2О4. Кристализира из водни разтвори, като големи безцветни призматични кристали, които съдържат две молекули вода. Тя е отровна и предизвиква парализа на нервната система. Разтваря се във вода и етанол, слабо в етер т.т. 101°C(хидрат), 189°C(безводна), сублимира при 157°C. При загряване с глицерин образува мравчена киселина. Среща се в свободно състояние в листата на цвекло и като калиев хидрогеноксалат в киселец и ревен. Калиевия и амониевия оксалат са разтворими във вода, а калциевият е силно неразтворим. Промишлено се получава при загряване на безводна натриева основа и въглероден оксид в автоклав при 160-200°C и 0.8-1MPa. Образува се натриев оксалат. Оксаловата киселина се освобождава лесно след това при реакция със сярна киселина. Използва се за почистване на метали и като междинен продукт при химични синтези. Поради избелващото си действие се използва в текстилната и кожухарската промишленост. В бита намира приложение за почистване на петна от ръжда или кръв върху бели тъкани (за предпочитане памучни).Осаловата киселина се използва за борба с вароатозата по пчелите.
Оксаловата киселина не е полезна за организма, защото намалява Ca в него, като образува калциеви съединения, неразтворими във вода. Това води до появата на камъни в бъбреците.
Летална доза при хора (орален прием): 600мг/кг.

Буци е прав, питай търговеца пак, щото тия 99% нещо ми съмнеят.
Абе да не си взел, мравчена киселина, пък да я мислиш за оксалова?

inio33
20.03.2013, 19:50
Много си прав колега за пироните за рамки 1,4/30 ги продават като златни.За 1 кг. 12/14 лв.

jojonov
20.03.2013, 20:08
И мравчена киселина имам. Грамотен човек съм, чета ги тези етикети.

buci59
20.03.2013, 20:47
Явно трудно приемаш съвети.Не остава нищо друго освен да си решиш проблема сам.

Юрий Цветков
20.03.2013, 21:49
Понеже нямам мини-кантар, да попитам: 35 грама киселина на колко милилитра отговаря приблизително? Целта е да отмеря нужното количество със спринцовка.1 литър вода е точно 0,999975 килограма, но измерена при температура 4 градуса. За течност с друга плътност, грамажа е различен. Не знам това до колко ще ти е от полза, но 1 мл = 22 капки.

jojonov
20.03.2013, 22:34
Съвсем лесно приемам съвети. Не приемам оксаловата киселина на кристали, защото имам флуид...

Драгошинов
20.03.2013, 23:52
Няма да ида. Купих си един литър в шише. Пише не етикета 99 % чиста за анализ. Не може като не знаеш отговора и да ме пращаш до пчеларския магазин-ще си го търся. Като цяло избягвам да купувам от пчеларските магазини неща, които обикновено ги има на други места. За пример ще дам пирончетата за рамки-ми че те като златни ги продават, пакетирани на грамаж като черен хайвер.

Няма как оксаловата киселина да е течна и да е 99% чиста! Аз също ползвам лабораторна такава и тя е с кристална структура. Въпроса при теб е: в какво съотношение е разтворена с вода, най-вероятно?
Флуида е ратвор!

Диян Димитров
02.04.2013, 10:56
9. ФИЗИЧЕСКИ И ХИМИЧЕСКИ СВОЙСТВА НА ОКСАЛОВА К-НА
Физическо състояние Твърдо
Цвят Бял
Точка на топене 157°С
Точка на кипене 189,5°С
Разтворимост във вода разтворима.
Ако това на шишето е вярно 99%,помисли, то значи че в разтвора на 1 литър има 990 гр. ОК и 10 мл. вода.
??????????????????????????????

Sandokan
04.04.2013, 11:40
За да отговори човек правилно на даден въпрос, е необходимо да бъдат изпълнени поне две условия:
-да е достатъчно компетентен
-да е разбрал правилно въпроса
Не ме разбирайте грешно! В никакъв случай не искам да обидя хората, които чистосърдечно искат да помогнат, но при които се е получило така, че желанието е надхвърлило възможностите им.
По-скоро давам жокер, как да се измъкнат от неловката за тях ситуация!

И така- информацията, че това е “99% чиста за анализ” оксалова киселина не е достатъчна, за да се каже каква е концентрацията на ОК в разтвора.

Най-общо казано, за нуждите на химичния анализ е важно да се знаят количествените и качествените характеристики на реактивите и химикалите. Тук става дума за химическата чистота на основното вещество, която е качествена характеристика, и към която би трябвало да е посочено още какви примеси се откриват в останалия 1% и в какви граници варират те .
На етикета би трябвало да има изписана още информация, пряка или косвена, касаеща количеството на оксаловата киселина. Ако няма такава, точната концентрация лесно може да се определи чрез обемно титруване във всяка една химична лаборатория.
Успех.

jojonov
05.08.2013, 15:02
Видях в един пчеларски магазин кристална ОК и взех , че моята нали течна . Ама като я прибирам в шкафчето и поглеждам оная течната и тя течната се превърнала в кристална. Сега имам оксалова киселина кристална за 2 живота :)

Пламен Керчев
23.10.2013, 12:29
Колеги какво мислите за изпаряване на ОК с Мъглообразовател. Ще става много по бързо а и ефекта би трябвало да е същият. Въпросът е в какво да се разтвори ОК: вода или спирт или парафин. А може да има вече и изпробвана рецепта.

rosty_sz
23.10.2013, 18:55
Много ще се зарадвам на такава рецепта, но все още не съм чул за такава. Ако някой има мога дори да платя за подобна информация. Проблема на оксаловата според мен е че преминава в твърдо състояние много бързо и има вероятност да запуши дюзата мигновено.

Валтер Желязков
23.10.2013, 20:13
Според gordyan вече се правят тестове за работа на мъглообразувател с ОК и през пролетта се очаквали точни инструкции.

Пламен Керчев
23.10.2013, 22:56
Аз съм ползвал ОК но в комбинация с тимол 15 гр.ОК 15 гр. тимол разтворени в 100 мл.спирт за 25 семейства.Задръствания не съм имал.

rosty_sz
24.10.2013, 06:16
Много интересно.
Какъв спирт използваш?
Сам ли реши експериментираш или разбра от някъде за тази рецепта?
Колко пъти третираш и през колко време?
Пробвал ли си та третираш така при наличие на пило? Имам подозрение, че вредата на оксаловата върху пилото е мит.

Валтер Желязков
24.10.2013, 09:16
Аз съм ползвал ОК но в комбинация с тимол 15 гр.ОК 15 гр. тимол разтворени в 100 мл.спирт за 25 семейства.Задръствания не съм имал.

http://medtambova.ru/forbeekeer/inventory/64-varamor

В таблицата има печатна грешка за температурата да се чете 40-50 градуса по Целзий. Според мен няма нужда от загряване, тимола се разтваря много добре в спирта, а за ОК трябва да пробвам, но нямам налична.

Пламен Керчев
24.10.2013, 10:39
http://medtambova.ru/forbeekeer/inventory/64-varamor

В таблицата има печатна грешка за температурата да се чете 40-50 градуса по Целзий. Според мен няма нужда от загряване, тимола се разтваря много добре в спирта, а за ОК трябва да пробвам, но нямам налична.
Да точно от братята руснаци е рецептата. Спирта е 95 градуса.Третирах общо 4 пъти, през седмица. Първите два само с тимол защото не бях извъртял последният мед. Поражения върхо пилото не съм забелязал.

vlado 9
24.10.2013, 14:05
Аз,ги къпя с разтвор на ОК по рецептата на Skutellator,с пулвелизатор ,като вадя да гледам питите до завъртам да пръска на широко и така по гърбовете им,като не вадя пити завъртам на струя и между рамките.И в давата случая по 5-6мл .Началото на септември третирах,онзи ден на 22.10 отново ,нито един кошер нямаше НИКАКВО пило,но пчелите бяха много спокойни и изглежда да са ок.

rosty_sz
24.10.2013, 20:18
Много благодаря за информацията.

Stefanbg
06.11.2013, 07:28
Колеги, дибидюс се обърках с тези концентрации. Тази година за сефте мисля да третирам и с ОК. Добре, прочетох, видях на киното и изведнъж осъзнавам, че има големи различия в препоръчаните концентрации. Та ако е възможно да коментирате различните информации - напр. на ТТИТТО - 35 г оксалова киселина дихидрат в 1л вода. След разтварянето на киселината се добавя 1 кг захар. В други източници обаче препоръчват 75 гр. на 1 кг захар и 1 л. вода. Кое е вярното?
Ще третирам междурамията със спринцовка, тъй като нямам възможност да вадя всяка рамка и да я пуловеризирам, както препоръчва Любо Григоров. Последно, тази година третирах с мравчена киселина, но имам млади майки и в средата на октомври се срещаше още пило. Затова изчаках ноември за ОК, ама дано и пчелите да гледат календара.

vlado 9
06.11.2013, 10:43
На всякаде препоръчват 35гр. ОК на 1литър разтвор.Назад в темата за разтвора (дали да е 1 към 1,или на 900мл вода 100гр захар) е доста писано. Аз също за 1ва година третирам с ОК ,и с пулвелизатора за миене на прозорци ми е по удобно отколкото със спринцовка.Мога да избирам,дали да пръскам на широко,или на струя като със спринцовката,и отпада съда от който трябва постоянно да зареждаш спринцовката-може да го разлееш все пак е киселина.

Stefanbg
07.11.2013, 07:15
Колега, благодаря за отговора!
Прочетох внимателно темата - може навсякъде в темата да препоръчват това, но освен форума има и други източници, които казват друго - освен във форума - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2, гледам и тук: http://nbps.press.bg/br28/2.htm и по-точно: "... Оксаловата киселина /ОК/ може да бъде приложена в периоди без пило чрез пулверизиране или чрез накапване. В първия случай 30 g оксалова киселина дихидрат се разтварят в 1 000 ml вода. Питите се наръсват от двете страни с 3-4 ml разтвор с пулверизатор. При накапването се използва захарен разтвор /75 g ОК за 1 l захарен сироп/ - по 5 ml за всяко междурамие...", както и този клип: http://www.youtube.com/watch?v=rV2cycUvbLk Затова потърсих мнение от практикуващите.
Просто искам да съм наясно преди да напръскам, че ако направя беля, после ще е късно. Ако някой може, да вземе отношение по тези въпроси:

1. Ползвал ли е разтвор чрез накапване с 30-35 гр ОК и ако да, засякъл ли е какъв е ефекта - падат ли кърлежи.
2. Ползвал ли е разтвор чрез накапване със 75 гр ОК и ако да, засякъл ли е има ли проблеми - падат ли пчели и майки.

При малко разминаване не бих се колебал, но от 30 до 75 все пак разликата е доста...два пъти и половина!

PS: Сега видях в германски сайтове и двата варианта: 2% (при на с 35 гр ще се получи 1,7%) и 3,5%. Дали пък някой не бърка тегловни с обемни части...
http://www.wild-und-honigbienen.de/Tipps_Oxalsaurebehandlung.pdf
и
http://www.youtube.com/watch?v=2GaVa6EBIs8

scutellator
07.11.2013, 10:41
Отговора ще го намериш тук

http://scientificbeekeeping.com/the-learning-curve-part-3-the-natural-miticides/


Ние ползваме единствено рецептата която съм описал (няма да я срещнеш другаде)

Stefanbg
07.11.2013, 18:08
Благодаря за отделеното внимание! Благодаря и за линка със статията. Макар че ползвах автоматичен превод, бих казал, че ми беше доста полезна.
Щом е изпробвана на практика, ще ползвам твоята рецепта. Придържам се към резултатите от практиката. Например по начина, описан от Любо Григоров пък третирам с мравчена киселина (вече е късно) и нямам ни подмор, ни загубена майка. А колко опитни пчелари ме предупреждаваха, че ще остана без кошери, без майки и т.н.т. Еми всяко си иска технологията и съответната технологична дисциплина.

simo
10.11.2013, 17:25
72 часа след третиране с ОК с накапване, 50 мл на семейство:


450451452453454

Telfera1
10.11.2013, 18:07
И аз третирах вчера моите семейства чрез напръскване на питите, но днес забелязах доста подмор пред кошерите.
Разтвора беше от 3% оксалова киселина и малко захар (100гр захар на 1000мл вода).
Средно на рамка отиде 10мл разтвор, да не би да съм се попрекалил с количеството?
Преди третирането не се виждаше акар по пчелите.

nikiniki
10.11.2013, 20:28
има си дозировка и трябва да се спазва:15гр киселина в 500милилитра сироп 1:1 и това е доза за десет кошера или по около 50 милилитра за силен кошер,40милилитра за среден и 30 за слаб

И аз третирах вчера моите семейства чрез напръскване на питите, но днес забелязах доста подмор пред кошерите.
Разтвора беше от 3% оксалова киселина и малко захар (100гр захар на 1000мл вода).
Средно на рамка отиде 10мл разтвор, да не би да съм се попрекалил с количеството?
Преди третирането не се виждаше акар по пчелите.

nikiniki
10.11.2013, 20:31
ефекта го чакайте след около седмица,киселината попада в хемолимфата на пчелата и от там акара я смуче и си уврежда хоботчето.умира след няколко дни от глад :pilot:

scutellator
10.11.2013, 21:12
Аз все съм си мислел че е заради киселинността, ОК е 70 пъти по-токсична за акара отколкото за пчелите ( доста голям марджин, дори и сравнено със синтетичните акарициди). Досега не съм намерил научнна статия която да обяснява точния механизъм на действие, но при всички случаи е контактен ( да, това поне е доказано), като по този начин е и разпростанението на между пчела на пчела, а не чрез трофилаксис, както някои спекулират.

evgeni.filimonov
10.11.2013, 22:07
Миналата неделя ги накапах за втори път, близо 2 месеца след първото. В петък ги проверих, имаше съвсем малко паднали акари и никакъв подмор.

simo
10.11.2013, 22:19
Тази година ползвах рецептата на scutellator и подмор да чукна на дърво засега няма, за разлика от миналата година, когато ползвах захарен разтвор 1:1 и 75 гр ОК .

BUGI
10.11.2013, 23:24
Нјаколко години насм в-рши третман с ОК.Задоволен с-м. Подмор нјамам в-опште никога на пчели, а на акара зависи, к-де како ама има помалко.
Кристализираната киселина растварам в сироп 1:1, т.е. 600мл вода+ 600гр захар= 1л сироп, којто е потребен за да се разтвори 35гр киселина. С този раствор накапвам по 5мл по улица (между две рамки) по пчелите, само к-де има пчели.Трјабва да се работи полека и внимателно. Да не заборавим, важно е и да в-ншната температура когато се работи третман б-де от 5_10*Ц, да би са пчелите били в к-лбо. Желаем Ви успех.

ivootur
01.09.2014, 11:44
Вярно ли е това че след третиране с оксалова киселина, пчелите временно спират да се хранят?Срещнах такъв коментар,но не знам дали е истина.Тоест колегата искаше да каже че е несъвместимо подбудително подхранване и третиране с ОК,защото пчелите спирали да вземат сиропа.Аз не съм забелязал нещо такова.

nikola.vladov
05.09.2014, 14:44
Ползвам рецептата на Scutellator 900:100:35. Почти навсякъде пише 5мл на рамка и неповече от 50мл на семейство. Интересно ми е какво правите за ЛР ако са с два корпуса. Аз накапвам и двата (махам горния). При този случай 50мл на стига. Оправям се със 70мл на семейство. Ранди Оливер дава, че превишаването на 50мл не е проблем. При мене 70мл отива само ако и двата корпуса са покрити с пчели (20 рамки). Ако майката е във втори корпус и пилото е горе, става ли само горе да се третира или е по-добре и в първия корпус да се третира въпреки липсата на пило? Мисля си, че акара е повече покрай пилото.

Идеалното е да се дава ХХХмл на 1кг пчели. Това обаче на практика е неприложимо.

delpi
15.09.2014, 12:43
Някой пробвал ли е този тип везни:
http://olx.bg/nay-niska-tsena-nova-pretsizna-bizhuterska-zlatarska-vezna-300gr-0-01gr-za-zlato-srebro-moneti-i-dr-i53870650
Идеята ми е с нея да си отмервам количството оксалова киселина(35 гр.).

Mateev
15.09.2014, 12:49
Точно тези не съм, но трябва да ви кажа, че съм впечатлен от точността на различните видове подобни китайски везни, които съм купувал от eBay по простата причина, че са по долар-два парчето. Имам поне 5-6 вида от различни модели и периодично ми се налага да ползвам една или друга за някоя дреболия. Наскоро ми потрябваха пак заради меренето на количеството инвертаза в захарния сироп. Тогава и аз се замислих дали са добри и си понаправих малко експерименти с дребни предмети - стотинки, капачки за буркани и т.н.

Накратко - останах ВПЕЧАТЛЕН. Всичките без изключение показваха ЕДНО И СЪЩО !!! Имаше дребна разлика само в най-младшия разряд (стотна от грама). Явно поне на този тип китайски изделя може да им се има вяра.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=pocket+digital+scale&_dmd=2&_from=R40%7CR40%7CR40&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xpocket+di gital+scale+0.01g&_nkw=pocket+digital+scale+0.01g&_sacat=0

Искрен Мутафов
15.09.2014, 18:03
Някой пробвал ли е този тип везни:
http://olx.bg/nay-niska-tsena-nova-pretsizna-bizhuterska-zlatarska-vezna-300gr-0-01gr-za-zlato-srebro-moneti-i-dr-i53870650
Идеята ми е с нея да си отмервам количството оксалова киселина(35 гр.).

Да, точно тази която е на първите две снимки си я купих, само че от и-бей, 7 лева с включени две батерийки ААА, и доставка. Само че моята е до 500 гр., а тази пише че е до 100. По спецификация се води джобна-бижутерийска, има капаче като на калкулатор - тефтерче.
Аз ОК си я тегля на по-голям електронен кантар, правя я в 5 литрова туба и там +/-5гр. смятам че няма голямо значение, докато това го взех за инвертазата, че нали го дават че мери през 1/10 от грама.

delpi
16.09.2014, 08:27
Благодаря за мнението и на двамата. Вече нямам колебание за качеството на везните. Притесняваше ме ниската цена.

Димо Караангелов
25.09.2014, 19:23
Здравеите колеги!Колко дълго и как мога да съхранявам оксалова кисилина?Благодаря!!!

kuline
25.09.2014, 19:27
Здравеите колеги!Колко дълго и как мога да съхранявам оксалова кисилина?Благодаря!!!

Аз за две години не съм забелязъл промяна във физичните свойства. Съхранявам я в същата найлонка, с която я купих. Найлонката е завързана, за да няма достъп до околния въздух и стои на тъмно в един шкаф.

BUGI
27.09.2014, 20:30
Отдавно учих, ама чини ми се че киселините нјамат потребителен срок;).

n_markov
29.09.2014, 20:34
Моля за рецепта на Оксалова киселина чрез опушване, какво количество ОК се слага (за течна ОК) и долу горе какво количество пушек (колко натискания ) са достатъчни за опушване на 1 семейство.

kuline
29.09.2014, 20:57
Ако ми позволиш да те поправя, няма течна оксалова киселина. Може да има разтвор на оксалова киселина и някаква течност. Съответно процентен разтвор на ОК.

кентавър
01.10.2014, 12:47
Само да попитам едно време използвало ли се е ОК.Понеже при разговор с един колега на който баща му е бил пчелар в държавен пчелин ми обяснява че едно време са накапвали и опушвали ама не знае с какво

scutellator
01.10.2014, 14:55
Само да попитам едно време използвало ли се е ОК.Понеже при разговор с един колега на който баща му е бил пчелар в държавен пчелин ми обяснява че едно време са накапвали и опушвали ама не знае с какво


Не, Американците са измислили всичко, нищо че европейците са имали 30 години прединина с вароатозата.
Американците са изпробвали и цитрусовата, млечната, мравчената, те са измилили и тимола, третирането с Асунтол (поради което Байер го спират на пазара, само за да пуснат след няколко години същата активна съставка под други тъгровски наименвания - Чекмайт и Перицин на 10 пъти по-висока цена), третирането с Маврик, Тактик, Нафралин и много други неща. А междувременно американските пчелари са изпробвали и хиляди други домашни рецепти, комбинации и препарати против акара, някои от които са убивали или акарите заедно със семейства, или нито едното от двете. Е, тогава просто е нямало Интернет и всеки си е експериментирал сам със пчелите си.

Валтер Желязков
01.10.2014, 17:32
Моля за рецепта на Оксалова киселина чрез опушване, какво количество ОК се слага (за течна ОК) и долу горе какво количество пушек (колко натискания ) са достатъчни за опушване на 1 семейство.

Прегледай мненията от 124 от темата.

Nik_m
18.10.2014, 17:21
Последното третиране с ОК смятам да направя чрез накапване директно върху междурамията без да вдигам рамките.
Гледам рецептата :"Накапване - 35 гр. ОК на 1 кг. захар +1 л. вода/5 мл на междурамие - прилага се веднъж годишно когато няма пило.
Начин на дейстие - при облизване на пчелите една друга активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите. Защитни средства – ръкавици."
Но така на 1.6л. разтвор се слагат 35 гр. ОК, а на scutellator рецептата на 1л. са 35 гр. ОК.
Да ли е достатъчно или да увелича малко ОК ?

kapanec
18.10.2014, 17:39
Последното третиране с ОК смятам да направя чрез накапване директно върху междурамията без да вдигам рамките.
Гледам рецептата :"Накапване - 35 гр. ОК на 1 кг. захар +1 л. вода/5 мл на междурамие - прилага се веднъж годишно когато няма пило.
Начин на дейстие - при облизване на пчелите една друга активната субстанция попада в хемолимфата и от там попада в акарите. Защитни средства – ръкавици."
Но така на 1.6л. разтвор се слагат 35 гр. ОК, а на scutellator рецептата на 1л. са 35 гр. ОК.
Да ли е достатъчно или да увелича малко ОК ?
Увеличи на 75гр ОК

Nik_m
18.10.2014, 18:26
Увеличи на 75гр ОК

Третирал ли си така???, че ми се вижда много, аз мислех по 50гр. да слагам.

kapanec
18.10.2014, 20:49
Третирал ли си така???, че ми се вижда много, аз мислех по 50гр. да слагам.
Лично аз не съм .Но съм чел ,че рецептата е (За накапване октомври месец ,когато няма пило и са на кълбо рецептата е 1литър вода 1кг захар 75гр оксалова)

tanasko
19.10.2014, 19:12
здравеите и от мен,днес и аз направих едно третиране с ОК ,разтворена в рестилирана вода.напръсках абсолютно всички пити с пулвелизатор.понеже за пръв път третирам с тази киселина баят хубаво ги напръсках всички пити,дано не съм смачкал някоя маикадокато съм прехвърлял питите,остана ми разтворена ОК,та се чудя дали да не добавя след 20 дена малко захар да им капна по малко между рамките,но се притеснявам да не им доиде много.
А ако третирам повече тази година този разствор да го изхвърля ли или може да се съхранява така

kapanec
19.10.2014, 19:31
здравеите и от мен,днес и аз направих едно третиране с ОК ,разтворена в рестилирана вода.напръсках абсолютно всички пити с пулвелизатор.понеже за пръв път третирам с тази киселина баят хубаво ги напръсках всички пити,дано не съм смачкал някоя маикадокато съм прехвърлял питите,остана ми разтворена ОК,та се чудя дали да не добавя след 20 дена малко захар да им капна по малко между рамките,но се притеснявам да не им доиде много.
А ако третирам повече тази година този разствор да го изхвърля ли или може да се съхранява така
Максимум 24ч може да го съхраниш и то в хладилник.Дозата за едно третиране на семейство е 50мл пръска се върху рамките и в междурамията

m2m2m
19.10.2014, 19:49
Рецептата на scutellator е 900 ml вода, 100 gr. захар и 35 gr. OK. Миналата седмица я изпробвах и понеже съм с мрежесто дъно още на другият ден видях резултата, имаше на картона десетки кърлежи, а бях сложил лентички преди месец. Може би ОК е по-ефективна от лентите.

m2m2m
19.10.2014, 19:55
Сетих се още нещо,scutellatorа натъртваше ( явно за да ни го набие judge; ), че разтвора трябва да е малко захарен ( сладък ).

tanasko
19.10.2014, 20:01
Колега kapanec,благадаря за бързият отговор изхвърлям разтвора а кошерите няма да ги отварям скоро ,дано днешното пръскане им е достатъчно

simo
19.10.2014, 20:16
tanasko , любопитен съм колко кошера третира по този начин ?

tanasko
19.10.2014, 20:48
Имам 6 третирах ги всички

tanasko
19.10.2014, 21:03
Аз в разтвора захар не сложих,защото го гледах на ещо като семинар.
Там обясняваха че за напръскването ОК серазтваря във вода а за накапването в захарен сироп

Nik_m
20.10.2014, 17:49
Сетих се още нещо,scutellatorа натъртваше ( явно за да ни го набие judge; ), че разтвора трябва да е малко захарен ( сладък ).
Да, но неговата рецепта е за изпаряване и за това разтвора трябва да е малко захарен за не го взимат пчелите и да им създава стомашни проблеми при няколкократните третирания.
В този момент (когато температурата е около 10 градуса и няма пило) пише че се прилага накапване където сироп трябва да е захарен за да може пчелите да се оближат и за да няма стомашни проблеми се третира само 1 път. Чудя се обаче каква рецепта да приложа защото намерих 4.
1 75г. ОК на 1л. сироп
2 75г. ОК на 1.6л. сироп
3 35г. ОК на 1л. сироп
4 35г. ОК на 1.6л. сироп
Мисля да ползвам 3тата защото при нея концентрацията на ОК е по средата.

Ангел Йосифов
20.10.2014, 18:11
4.5gr.ОК на 100млл. захарен сироп 1/1. и накапваш.

Пламен Керчев
20.10.2014, 18:21
Да, но неговата рецепта е за изпаряване и за това разтвора трябва да е малко захарен за не го взимат пчелите и да им създава стомашни проблеми при няколкократните третирания.
В този момент (когато температурата е около 10 градуса и няма пило) пише че се прилага накапване където сироп трябва да е захарен за да може пчелите да се оближат и за да няма стомашни проблеми се третира само 1 път. Чудя се обаче каква рецепта да приложа защото намерих 4.
1 75г. ОК на 1л. сироп
2 75г. ОК на 1.6л. сироп
3 35г. ОК на 1л. сироп
4 35г. ОК на 1.6л. сироп
Мисля да ползвам 3тата защото при нея концентрацията на ОК е по средата.

Рецептата на scutellator е за пулверизиране а не изпаряване и целта на минималното количество захар е да подобри нивата на pH и предотврати поемането на разтвора от пчелите.

Nik_m
20.10.2014, 19:58
Рецептата на scutellator е за пулверизиране а не изпаряване и целта на минималното количество захар е да подобри нивата на pH и предотврати поемането на разтвора от пчелите.

Като напръскаш пчелите с пулверизатора и пчелите не го взимат, какво става с разтвора? Според мен се изпарява за това написах изпаряване.

Niki1313
20.10.2014, 20:36
С това навярно с запознати много пчелари, но едно напомняне не би ни навредило.

http://snimki.be/view.php?id=82467

tarty
20.10.2014, 22:22
А сега де,тотално се обърках вече.Бях решил края на ноември като отдаде по хубаво време ~10°да напръскам с ОК за последно,но те много рецепти станаха.Ако може да се направи отделна тема само със рецепти за различните болести и паразити по пчелите,но без коментари.

m_pchelari
20.10.2014, 23:02
Кратко и ясно:
Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.
Оксалова за накапване при температура 5 градуса - 1 литър вода, 1 кг. захар, 75 гр. ОК; Приложение - 5 мл. на междурамие.

mmm.1979
21.10.2014, 20:01
Това е статия от в."ПЧЕЛИ".Какво ще кажете за този разтвор чрез накапване?

vlado 9
22.10.2014, 17:54
Кратко и ясно:
Оксалова за напръскване - 900 мл вода, 100 гр. захар, 35 гр. ОК; Приложение - 5 мл на междурамие.
Оксалова за накапване при температура 5 градуса - 1 литър вода, 1 кг. захар, 75 гр. ОК; Приложение - 5 мл. на междурамие.

Добре,къде тук е разликата между накапкване и напръскване -с 5 мл.разтвор на междурамие??? Според ммен само убъркваме колегите който ще третират за първи път с ОК.Аз използвам еднолитров пулвелизатор, пръска и на.струя и и на метла,при 1натискане изпръсква 1 милилитър,впръсквам по пет струи в междурамие. Е НАКАПКВАМ ИЛИ НАПРЪСКАМ??? Къде е разликата,дори да извадя питата и да ги напръскам на метла разтвора ми е същия.Ако има много акар се слага 50 или 75 гр ОК на литър.Това е.

m_pchelari
22.10.2014, 18:40
Добре,къде тук е разликата между накапкване и напръскване -с 5 мл.разтвор на междурамие??? Според ммен само убъркваме колегите който ще третират за първи път с ОК.Аз използвам еднолитров пулвелизатор, пръска и на.струя и и на метла,при 1натискане изпръсква 1 милилитър,впръсквам по пет струи в междурамие. Е НАКАПКВАМ ИЛИ НАПРЪСКАМ??? Къде е разликата,дори да извадя питата и да ги напръскам на метла разтвора ми е същия.Ако има много акар се слага 50 или 75 гр ОК на литър.Това е.

Напръскването и накапването с оксалова са две съвсем различни неща. Пръска се лятото август, септември когато пчелите не са на кълбо. Затова се и пулверизира защото пчелите не са кълбо и за да се постигне контактния ефект на оксаловата трябва да се напръскат колкото може повече пчели. Освен това е много неефективен метод! Освен, че не се убиват акарите в пилото след 3-4 третирания през 6-7 дена като цяло се унощожават около 50% от акарите. Пише го в любимия сайт на скутелатора на Ранди Оливър.
Накапването е съвсем друг филм. Накапва се със спринцовка при наличие на кълбо, когато температурата е 5 градуса. Накапаните пчели се движат в кълбото и разнасят оксаловата много по-ефективно. Освен това тогава няма пило и ефекта клони към 99%.
Много важно нещо - може да пръскаш август 3-5 пъти докато накапването е САМО веднъж на поколение пчели!

Напръскването е за поддържането на акара в допустими граници а не за изчистване на кошера, докато накапването през декември се води "пролетно" третиране - акара се изчиства на 99%!

От сайта на Ранди Оливър:


Spring/Summer dribble (brood present)

The most impressive thing beekeepers notice the first time they use oxalic (as a summer treatment on badly-infested colonies with “curlywing” virus) is the remarkable change in the appearance of the bees. A week following treatment, the dull, listless, “demoralized” looked noticeably bright and peppy, and curlywing was nowhere to be seen. I know that “peppy” is not a scientific term, but you’ll see what I mean.

Gregorc and Planinc (2001) found that in summer 3.4% in 48% sucrose worked best. There was no observed harm to bees or buildup. Three treatments in August 9 days apart gave 44% mite kill.

Ellis and Aliano found that three weekly summer dribbles of 40 ml of 3.5% w:w per single box of bees resulted in a 60% reduction in mites (although the control experienced a 41% reduction without treatment); for the similar treatment with Sucrocide, the mite population increased by 35%! Ellis feels that the brood acts as a “robust buffer” of mites that prevents treatment under those conditions from being very effective.

Asking around, the jury’s still out, in my opinion as to whether OA summer treatment is worthwhile, due to relatively low efficacy, and demonstrated damage to the brood (see below). The later in the season, and the smaller the brood nest, the more effective the treatment is. In the short term, though, it sure causes a major drop of mites!

simo
22.10.2014, 18:45
2263

Последно третиране за тая година, рецептата на Скутелатор .

scutellator
22.10.2014, 19:43
m_pchelari, лично аз никъде не видях да се споменава разтвор на ОК в 10% захарен разтвор. Моля те не сравнявай две несравними неща. Всяка различна рецепта има различна ефективност и различна степен на вреда върху пчелите

rosty_sz
22.10.2014, 19:44
Явно навсякъде положението е еднакво ужасно.

ahilis
22.10.2014, 20:03
Явно навсякъде положението е еднакво ужасно.

ДА, да ама не. Само при вас е така. Сега като гледам снимките и ви се чудя. Киселини, тимоли, витамини, сиропи и т.н., накрая пчелите умрели от глад, пълни с акар на килограм. Егати - шок и ужас. Удрям се в челото и си викам: да се... и в пчеларят. Аз защо ли ги нямам тия проблеми? Да вярно. Аз съм от по - незнаещите, на който мненията не се зачитат защото не изнасям информация. :help: :boi:

rosty_sz
22.10.2014, 20:28
Радвам се за теб, че нямаш грижи с акара. Успех със зимуването и през новия сезон.
Колкото до зачитане на мнението, то трябва да съдържа някаква информация, тема, позиция и т.н. за да се разсъждава около него, но напоследък явно издразнен от някои "фактори" във форума мненията ти са предимно язвителни забележки.

Ангел Йосифов
22.10.2014, 20:56
И при мен няма проблем с акара въпреки,че август виждах доста пчели да пълзят пред кошерите,но...Имам една"смахната" практика-края на юли началото на август да осиротявам някои семейства,като ги оставям да си произведът свищева майка.В резултат се явява един период от 15- 20 дни без пило,което нарушава развитието на акара.Освен това пчелите през безмайчния период почиват.......Всеки може да си представи 2-3 кг не-амортизирани пчели и млада майка,какво могат да сътворят.

argilov
23.10.2014, 00:10
А старата майка ползваш ли?Дай ако обичаш малко повече информация,ще е по полезна от празното дърдорене.Благодаря.

Ангел Йосифов
23.10.2014, 05:59
Трябва ли да обяснявам за лястовичките и пчелоядите...естественно,че не се лишавам от услугите на "старата" миналогодишна майка-интерпретации много.И за да съм по темата-третирам само късна есен 4,5гр ОК на 100млл захарен сироп1/1 через накапване.

zayo
06.11.2014, 13:57
Колеги, някой третирал ли е против акара с ОК с мъглообразувател (газова пушалка)? По инфо от Gordian се третира еднократно като 35 гр. ОК се разтвори напълно в 500 мл дестилирана вода, след което се натиска три пъти помпата за опушване на всеки един кошер.

валко
06.11.2014, 16:45
И при мен няма проблем с акара въпреки,че август виждах доста пчели да пълзят пред кошерите,но...Имам една"смахната" практика-края на юли началото на август да осиротявам някои семейства,като ги оставям да си произведът свищева майка.В резултат се явява един период от 15- 20 дни без пило,което нарушава развитието на акара.Освен това пчелите през безмайчния период почиват.......Всеки може да си представи 2-3 кг не-амортизирани пчели и млада майка,какво могат да сътворят.
Тези семеиства които неосиротяващ какво става с тях ,а и в осиротените в пилото им акара продължава да се развива докато пронесе новата маика че дреме върху пчелите ,тези пчели които щадиш и оставяш да почиват ще умрат по бързо защото ще станат нектара сабирачки а точно те ще отгледат зимните пчели отглеждане то на които се забавя с тази бесмислена смърт.

ch.atanasov
06.11.2014, 17:19
Колега ZAYO ,аз не съм третирл ,но наскоро от форума ми дадоха следната рецепта:25г. ОК разтворена в 100мл. вода , за 20 семейства.

n.kostadinov
06.11.2014, 17:25
И при мен няма проблем с акара въпреки,че август виждах доста пчели да пълзят пред кошерите,но...Имам една"смахната" практика-края на юли началото на август да осиротявам някои семейства,като ги оставям да си произведът свищева майка.В резултат се явява един период от 15- 20 дни без пило,което нарушава развитието на акара.Освен това пчелите през безмайчния период почиват.......Всеки може да си представи 2-3 кг не-амортизирани пчели и млада майка,какво могат да сътворят.

В този период на годината вече има пчелояди.Аз имах късна самосмяна тази година,но така и не можаха да се сдобият с оплодена майка,тя така и не се завръщаше от брачен полет.Накрая придадох купена оплодена и си спасих семейството(бе от най-добрите през сезона).Ти как се справяш с този проблем какъв процент успешно оплодени майки имаш?

Искрен Мутафов
06.11.2014, 17:25
Колега ZAYO ,аз не съм третирл ,но наскоро от форума ми дадоха следната рецепта:25г. ОК разтворена в 100мл. вода , за 20 семейства.

Ей, хора - 25гр. ОК на 100мл. вода е страшно много! - като че ли изпускате някъде нещо...?!?

Ангел Йосифов
06.11.2014, 18:10
Тези семеиства които неосиротяващ какво става с тях ,а и в осиротените в пилото им акара продължава да се развива докато пронесе новата маика че дреме върху пчелите ,тези пчели които щадиш и оставяш да почиват ще умрат по бързо защото ще станат нектара сабирачки а точно те ще отгледат зимните пчели отглеждане то на които се забавя с тази бесмислена смърт.

Семействата,които не са осиротени чакат ноември.По останалата част от изречението сметките ти са грешни.

Ангел Йосифов
06.11.2014, 18:22
В този период на годината вече има пчелояди.Аз имах късна самосмяна тази година,но така и не можаха да се сдобият с оплодена майка,тя така и не се завръщаше от брачен полет.Накрая придадох купена оплодена и си спасих семейството(бе от най-добрите през сезона).Ти как се справяш с този проблем какъв процент успешно оплодени майки имаш?


Наистина има проблем с пчелояди и лястовички,но обикновено по това време имам и отводки пък и майките от осиротените семейства продължават да работят.Както казах по горе интерпретации много.

ch.atanasov
06.11.2014, 18:44
Нещо се преплетоха май работите.Колега Iskren , за ОК и на мен ми се видя много ,но ми я дадоха в темата за : газова пушалка направи си сам.Аз само я препредавам.

rosty_sz
06.11.2014, 19:09
Не знам дали е много при положение, че имам някакъв спомен за 2 гр. на семейство при изпаряване със сръбския изпарител, който е като плочка която се загрява. Сега като смятам и по рецептата за накапване идва по 1.75 гр. на семейство.

Искрен Мутафов
06.11.2014, 19:18
Нещо се преплетоха май работите.Колега Iskren , за ОК и на мен ми се видя много ,но ми я дадоха в темата за : газова пушалка направи си сам.Аз само я препредавам.

А, да за опушване може би нова е, но малко се преплетоха опушване-накапване. Уточнявайте ги тези неща.

DimityrG
06.11.2014, 19:24
Така е (2 гр)има и показани изпарители купешки и напр.сам и тука,
и наразни места...

zayo
06.11.2014, 19:28
В неделя ще третирам за първи път с ОК. При част от семействата ще използвам рецептата на scutellator-а, а друга по рецептата на Gordian за мъглообразувателя. Все пак с него се работи значително по-бързо, пък и при опушването се третират всички пчели. И двата случая на няколко от кошерите ще сложа контролен лист, за да видя резултата.
П.С. Gordian дава рецепта за третиране с мъглообразувателя и с тимол, като 70 гр от него се разтварят в 1000 гр парафиново масло на водна баня до пълното му разтваряне. Като дозировка е посочил между 5 и 7 впръскания през 7 дни.

ch.atanasov
06.11.2014, 19:49
Ще е много добре ,ако споделиш после.

Niki1313
06.11.2014, 20:38
Наистина има проблем с пчелояди и лястовички,но обикновено по това време имам и отводки пък и майките от осиротените семейства продължават да работят.Както казах по горе интерпретации много.

Лястовиците не ядат пчели


В неделя ще третирам за първи път с ОК. При част от семействата ще използвам рецептата на scutellator-а, а друга по рецептата на Gordian за мъглообразувателя. Все пак с него се работи значително по-бързо, пък и при опушването се третират всички пчели. И двата случая на няколко от кошерите ще сложа контролен лист, за да видя резултата.
П.С. Gordian дава рецепта за третиране с мъглообразувателя и с тимол, като 70 гр от него се разтварят в 1000 гр парафиново масло на водна баня до пълното му разтваряне. Като дозировка е посочил между 5 и 7 впръскания през 7 дни.


Направи си и още един експеримент (опит). Накапете необходимото количество ОК по рецептата, която сте си избрали, само едно междурамие с пчели и ще имате същият резултат, както при семейство при което са накапани всичките междурамия.

Коректни резултати може да имаш само при мрежесто дъно и то след около седмица.

ch.atanasov
06.11.2014, 20:52
Лястовиците ,като не ядат пчели дали ядат търтеи и майки?

Kiril8305
06.11.2014, 20:53
В неделя ще третирам за първи път с ОК. При част от семействата ще използвам рецептата на scutellator-а, а друга по рецептата на Gordian за мъглообразувателя. Все пак с него се работи значително по-бързо, пък и при опушването се третират всички пчели. И двата случая на няколко от кошерите ще сложа контролен лист, за да видя резултата.
П.С. Gordian дава рецепта за третиране с мъглообразувателя и с тимол, като 70 гр от него се разтварят в 1000 гр парафиново масло на водна баня до пълното му разтваряне. Като дозировка е посочил между 5 и 7 впръскания през 7 дни.
Направи 5-7 впръсквания през 7 дни с въпросната рецепта с тимол и парафин и си направи след това ревизия на майките.Моят фогър е на Анел и рецептата е с по 1 напушване през 7 дни и въпреки всичко тази година не ми хареса това което видях в кошера като ниво на опаразитяване и на 01.11.2014г. направих накапване с ОК. като рецептата която ползвах бе 600мл.вода 600гр.захар и 35гр.ОК. с по 5 мл. на междурамие, ще видя какъв ще е резултата на пролет.
С това напушване с фогъра си мисля , че няма да се получи понеже ми се струва , че температурата няма да е достатъчно висока за изпаряване и на Оксаловата Киселина.Ще се изпари само водата от сместта , а ОК ще остане на кристали в тръбичката на фогъра , както и сподели с мен колега който вече се е пробвал с изпаряването.

Ангел Йосифов
06.11.2014, 22:37
Лястовиците не ядат пчели


Пчеларствал съм в район без пчелояди и определено лястовичките не са невинни.Особенно края на юли началото на август,когато изхранват последното люпило.

argilov
06.11.2014, 23:09
Явно при мен са друг вид, защото ядат пчели.Гледал съм с бинокъл как се гмуркат в потока и ловят по време на слънчогледа.

zayo
06.11.2014, 23:12
С това напушване с фогъра си мисля , че няма да се получи понеже ми се струва , че температурата няма да е достатъчно висока за изпаряване и на Оксаловата Киселина.Ще се изпари само водата от сместта , а ОК ще остане на кристали в тръбичката на фогъра , както и сподели с мен колега който вече се е пробвал с изпаряването.[/QUOTE]

Ползвам ДМ-3 от тази есен. В Събрия същата е по-евтина с около 20 лв. от тук. До сега не съм пробвал да третирам с ОК с нея или пък чрез пръскане/накапване. Ще пробвам и ще споделя резултата.

Nik_m
07.11.2014, 17:53
Днес накапах с 40гр. ОК на 1л. сироп 1:1. Утре ще напиша какво е положението, има ли подмор и паднали кърлежи.

tanasko
07.11.2014, 18:47
Напръсках всички пити на които има пчели с пулвелизатор преди 20 дни,пило не видях никъде и мисля повече да не ги закачам до пролетта

Nik_m
08.11.2014, 17:16
Днес накапах с 40гр. ОК на 1л. сироп 1:1. Утре ще напиша какво е положението, има ли подмор и паднали кърлежи.
Само в един кошер имам подмор, предполагам съм пресолил манджата там защото е по слабо семейство, при всички останали няма проблем. Акари имаше малко по дъната 20-30 броя, но следващите дни може да паднат още. Четох в предни постове, че е имало подмор след накапване и малко ме беше страх че ми е за 1ви път, но като спазваш рецептата всичко е добре.

Nik_m
15.11.2014, 18:56
След седмица проверих какво е положението. От силните семейства е паднал доста акар, от по слабите много малко, но предполагам при тях почти всички пчели са се отъркали в лентите и са се изчистили още тогава.
Доволен съм от накапването, догодина пак :)

Gavazov
15.11.2014, 23:06
Ник с пулверизатор ли накапва или със спринцовка и сиропа ти 1 към 1 ли беше ?

motor63
16.11.2014, 09:01
Да точно навреме

Nik_m
16.11.2014, 09:18
Ник с пулверизатор ли накапва или със спринцовка и сиропа ти 1 към 1 ли беше ?
Спринцовка с игла, сиропа 1:1 направен с вода с розовия етикет и по 5мл. на междурамие.

Петър84
16.11.2014, 11:20
Спринцовка с игла, сиропа 1:1 направен с вода с розовия етикет и по 5мл. на междурамие.розовия етикет минерална вода ли е

Pavel_Bs
16.11.2014, 13:51
Розовият етикет е изворна вода с ниска минерализация,подходяща за бебета.Целта е да не се получават съединения между киселината и минералите които в други води са в по-голямо количество.Помътняването на разтвора е признак за това(опалесценция) което представлява частична неутрализация(по-ниска ефективност).

vlado 9
16.11.2014, 15:58
Което означава чешмяна вода с pH около 7. Нали така?

Pavel_Bs
16.11.2014, 16:21
Пробвай с чешмяна и пробвай с изворна(розов етикет).Ако нямаше разлика,тогава никой нямаше да пише каква вода да се използва.В случая не казвам,че розовия етикет е най-доброто.Най-правилно е с дестилирана вода,а чешмяната е мноого далеч от дестилирана.

tarty
16.11.2014, 17:58
10 литра в Практикер струва 2,99 лв.но се води дейонизирана вода.

Петър84
16.11.2014, 18:27
Правих разтвора с дейонизирана вода купена от бензиностанция,и се получи малко мътен разтвора.След това взех дестилирана вода от аптека разтвора стана бистър.Павел вече ще знам че имали утайка в разтвора,значи водата частично неотрализира киселината.Благодаря ти :)

Pavel_Bs
16.11.2014, 18:37
Не е точно водата,а примесите и минералите в нея.Благодарностите към колегата Скутелатор,аз нямам заслуги.На същия принцип е и разреждането на ракията,но там не е толкова фатално :)

П.С. В нашия югоизточен край,водата е твърда и варовика неутрализира част от киселината.В други части на България сигурно става и с чешмяна вода,просто зависи от твърдостта и минерализацията.

vlado 9
17.11.2014, 18:42
Пробвай с чешмяна и пробвай с изворна(розов етикет).Ако нямаше разлика,тогава никой нямаше да пише каква вода да се използва.В случая не казвам,че розовия етикет е най-доброто.Най-правилно е с дестилирана вода,а чешмяната е мноого далеч от дестилирана.Взех от веригите 1,5литра бутилката е тъмно синя пише ,че е от района на Хисаря минерализация <50mg/l pH-7,разствора е бистър много-много леко към бяло.
До сега съм ползвал месна вода преварена от района на пчелина разствора е бил бистър,ефект от третирането е имало,да видим сега.

Недялко Атанасов
17.11.2014, 22:29
С риск да повторя Павел и Владо ще го кажа така,многократно е писано, десетки ако не и стотици пъти,че ОК се разтваря в дестелирана или преварена вода.

Pavel_Bs
17.11.2014, 22:44
За да затвърдим - преваряването неутрализира варовика,тоест омекотява водата за да няма какво да неутрализира Оксаловата киселина.

Драгошинов
17.11.2014, 23:08
Купувал съм дестилирана вода, преварявал съм чешмяна, а тази есен използвах водата, която се окапва от климатика. Според мен, това си е чист дестилат, като единственно за зезинфекция я преварих.

perdeee
02.12.2014, 21:43
Имам една молба към вас,някой от колегите които за запознати с третирането могат ли да систематизират информацията кога,при каква външна температура,с каква концентрация и по какъв начин се третира за да можем ние начинаещите в този вид третиране да не се лутаме и чудим кога и как стават нещата.Аз лично изчетох цялата тема и то не веднъж и съвсем се обърках.Ще съм благодарен на всеки които реши да направи това.

Nik_m
02.12.2014, 21:55
Aз описах подробно как третирах, само температурата мисля че не съм написал. Значи започнах сутринта температурата беше около 6-7 градуса, но поледните кошери започнаха да излитат пчели защото стана малко по топло и трябва да се действа бързо.

perdeee
02.12.2014, 22:28
Доколкото разбирам значи сега става да се третира чрез накапване на междорамията и не пречи че пчелите са на кълбо.

rosty_sz
02.12.2014, 22:31
Мисля че на разбираш.
Когато пчелите вече окончателно са оформили кълбо се стремим да не ги тормозим. Третирането трябваше да е началото на ноември.

perdeee
02.12.2014, 22:42
Ясно,може би вече към края на февруари ще е подходящо.

Nik_m
02.12.2014, 22:59
Ясно,може би вече към края на февруари ще е подходящо.
Тогава е почти безсмислено да се третира с ОК защото вече има пило и трябва да третираш няколко пъти през 7 дена а февруари няма как да стане(времето няма да позволи) Тогава се третира с друго.

perdeee
02.12.2014, 23:15
Наистина ви благодаря но съвсем се обърках,,повече няма да ви губя времето,ще се опитам сам да достигна до отговорите който ме интересуват.

scutellator
02.12.2014, 23:29
Наистина ви благодаря но съвсем се обърках,,повече няма да ви губя времето,ще се опитам сам да достигна до отговорите който ме интересуват.

Ами не е лесно едновременно да поддържаш акара в поносими граници, като в същото време да не вредиш в голяма степен на семейството и да не замърсяваш меда с остатъци от препарати. При всички положения, прозорецът за възможни действия е ограничен.

valaz
04.12.2014, 05:24
Аз третирам с ОК с изпарител като този
https://gordyan.wordpress.com/2013/03/13/%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D 0%B5%D1%80-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D 0%BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%81/
Според инструкцията му, това трябва да стане при температури 2 до 10 градуса, през ноември или декември. Ако ползваш друг начин за третиране, предполагам, че това трябва да стане малко по-рано - само през ноември. Ваденето на рамки с пчели от плодника при третиране трябва да стане малко по-рано и при по-високи температури, защото е по-стресиращо за пчелите, отколкото опушването.

perdeee
04.12.2014, 16:44
Благодаря ти за информацията и аз си направих изпарител като този даже бях пуснал няколко снимки тук в форума но така и не съм го ползвал още защото при опитите които правих с него когато се изпарява ОК първо започваше да ври и след това оставаше някакво бяло вещество в изпарителя а доколкото разбрах от колеги които са си купили такъв изпарител при тях няма такива остатъци и малко ме достраша да го ползвам и за това стои някъде в гаража.При теб как протича изпаряването и има ли остатъци в изпарителя след това?

volen777
04.12.2014, 22:20
Аз ползвам http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=115845 спазвайки инструкциите и при мен остава бяло вещество. Установих, че ако държа с 10-15 секунди в повечко като го извада от кошера и го топвам в кофата с вода и това бялото пада много лесно. Ако обаче съм сложил малко повечко ОК това бялото позалепва и трябва повечко да се накисне за да падне. Общо взето ако уреда е по топъл дакато до вадиш от кошера и го топнеш във водата по лесно пада остатъка. Доволен съм за сега от него, но третирането става много бавно 9 кошера на час. За един ден успях само 80 да третирам.

valaz
04.12.2014, 23:02
Аз спазвам точно инструкцията за начина на третиране. Не съм пробвал да включвам изпарителя извън кошера. Втора или трета година третирам по този начин и нямам проблеми с акара. Винаги съм предпочитал третирането да става ноември. При по-високи температури, кълбото е по-разпуснато и пушекът прониква по-лесно в него. И при мен производителността е около 10 кошера на час, плюс времето за изваждането и прибирането на изпарителя и материалите.

Kiril8305
15.12.2014, 10:30
http://scientificbeekeeping.com/oxalic-acid-questions-answers-and-more-questions-part-1-of-2-parts/

Pavel_Bs
15.12.2014, 14:16
http://scientificbeekeeping.com/oxalic-acid-questions-answers-and-more-questions-part-1-of-2-parts/

Колеги,обърнете внимание на следното :"When using liquid OA bees get wet and have to clean each other. The result is, the acid ends up in their stomach and during winter without a cleaning flight it shortens the life of the bees. Two treatments on winter bees might kill the colony. Liquid OA is a slow killer and bees will probably die after a few weeks or month instead reaching the next season.”

С две думи - киселината остава в стомасите на пчелите и ако няма облитане скоро,тя скъсява живота на пчелите(става въпрос за късно третиране).Две третирания на зимните пчели,могат да убият семейството.Течната Оксалова киселина е бавен убиец и пчелите,може би ще умрат след няколко седмици или месец,вместо да достигнат следващия сезон.
Това го казва Heinz Kaemmerer.Колегата Скутелатор намекна за това.

Георги Куров
19.12.2014, 20:41
С изпарителя на Лега с пистолет за горещ въздух се третират 200 семейства за 3 часа с отварянето на прелката, може и през сезона, но най-добре ноември 2 пъти през 7 дни след като се е излюпило всичкото пило. Това с накапването е рисково, аз не съм го правил, пише в литературата че има риск от висока смъртност както при майката така и при пчелите, като са мокри почват да се търкат една в друга и някъде концентрацията на киселината се увеличава. При мен все още пада акар на дъната под мрежата, и днес също погледнах няколко.

vovata
21.02.2015, 15:59
Колеги, като се подреждах намерих едни контейнери по 30 грама оксалова киселина, които се сетих че съм купувал преди 2-3 години от изложение, въпроса ми е има ли някаква трайност оксаловата киселина? На тези опаковки не пише нищо.

kaletoo
03.03.2015, 11:35
Здравейте на всички искам да попитам сега мога ли да третирам семейство с ОК когато има пило и по какъв начин :)
Благодаря

Nik_m
03.03.2015, 11:56
Здравейте на всички искам да попитам сега мога ли да третирам семейство с ОК когато има пило и по какъв начин :)
Благодаря
Нямаш проблеми, ОК не вреди на пилото, но не убива акара който се намира в пилото, за това се третира 3-4 пъти през 7 дена с 900мл. вода 100гр. захар и 34гр. ОК.

kaletoo
03.03.2015, 11:59
Нямаш проблеми, ОК не вреди на пилото, но не убива акара който се намира в пилото, за това се третира 3-4 пъти през 7 дена с 900мл. вода 100гр. захар и 34гр. ОК.

само да попитам с пулверизатор или накапване как по какъв метод :)

Nik_m
03.03.2015, 12:14
Със спринцовка трябва на всеки кошер да я пълниш защото трябва по 50мл. на семейство (на слабите по малко) пулверизатор е по лесно само трябва да размериш шишето. Аз си настройвам струята и преброявам колко впръсквания са 50мл. и броя на всеки кошер.

kaletoo
03.03.2015, 12:17
Със спринцовка трябва на всеки кошер да я пълниш защото трябва по 50мл. на семейство (на слабите по малко) пулверизатор е по лесно само трябва да размериш шишето. Аз си настройвам струята и преброявам колко впръсквания са 50мл. и броя на всеки кошер.

извинявам се за тъпите въпроси но това пръскане става без да се махат рамките по между рамията така ли
и още едни въпрос гледам масово колегите след третиране слагат бели листи където да пада акара но аз съм с кошер ДБ ретро и няма как да сложа или поне аз не зная това проблем ли ще бъде ако не се направи благодаря предварително :)

marianski
03.03.2015, 12:41
Да пръскаш между рамките,където е кълбото( ако са на кълбо) .Листа се слага да видиш колко акара ще паднат да знаш за себе си нивото на акар в кошера.

asti
17.03.2015, 11:22
Нямаш проблеми, ОК не вреди на пилото, но не убива акара който се намира в пилото, за това се третира 3-4 пъти през 7 дена с 900мл. вода 100гр. захар и 34гр. ОК.
Щом не вреди на пилото ще действам тези дни. Вече се сдобих и с маска с филтри за работа с киселини и филтър за прах когато махам боя от старите кошери с ъглошлаифа да не гълтам прах.
3742

bobi mitrev
17.03.2015, 12:59
Щом не вреди на пилото ще действам тези дни. Вече се сдобих и с маска с филтри за работа с киселини и филтър за прах когато махам боя от старите кошери с ъглошлаифа да не гълтам прах.
3742

И аз ползвам същия