PDA

Виж пълната версия : търся да купя декристализатор за мед



t.slavov
12.12.2014, 16:17
Търся да купя декристализатор на мед. Да побира 1-2 тенекии. Трябва да може да му се регулира температурата.

srg
12.12.2014, 21:53
Направи си . Става лесно.

nyanakiev
13.12.2014, 12:05
и как става

jivkomaistora
13.12.2014, 22:39
мога да продам за 200лв, тел 0888817837

simo
13.12.2014, 23:15
Стар/или какъвто има/фризер, лампа за нагревател, реле за температура и си готов :) .

Mateev
14.12.2014, 09:21
Стар/или какъвто има/фризер, лампа за нагревател, реле за температура и си готов :) .
Безопасното декристализиране на меда не е чак толкова проста работа. При нагряване нараства ХМФ-то, а при по-високи температури се разграждат и ензимите, и това което остане в тенекията вече е всичко друго, но не и мед. Простото слагане на лампа в някакъв затворен съд е грешна концепция. Една част от меда (тази от към страната на лампата) ще се нагрее много над 40 градуса и ще се получи точно това, от което ни е страх - ХМФ и разградени ензими.

За да направим безопасна декристализация, трябва да се грижим температурата на нагревателя да не надвишава 40-42 градуса по Целзий. Това се постига или като сложим тенекията във водна баня, и регулираме температурата на водата, или като изнесем нагревателя далеко от тенекията, затворен в някакъв съд, и след това организираме движение на вече терморегулирания въздух.

От енергийна гледна точка за декристализирането на една тенекия с мед се нуждаем от около 400-500 Wh топлинна енергия (при делта Т = 30 градуса, маса 25 кг и специфична топлоемкост около 2000). Предвид нуждата от бавното темпериране е добре цялата тази енергия да се подава на малки порции в продължение на 2 денонощия. Следователно топлинната мощност за декристализиране е само 500/48=10 W. Ако се иска декристализиране само за 1 денонощие, мощността се вдига на 20W. Естествено трябва да се сложи малко по-голяма мощност, за да се компенсира загубата на енергия през стените на топлоизолирания съд (хладилника или камерата). Например още 5 или 10W или общо 25-30W. В никакъв случай не трябва да се слага по-мощен нагревател от тези 30W, за да не се получи гафа с ХМФ-то или загубата на ензими.

И още веднъж - най-добро, безопасно и бързо декристализиране се получава във водна баня с терморегулирана вода на ниво 40-42 градуса.

Pavel_Bs
14.12.2014, 10:23
Аз отдавна си мисля за следния любителски вариант - кутия от фибран за топлоизолация,в него съда с водата - висок леген или нещо подобно в което да влиза тенекия с мед,нагревател за аквариум,потопяем.Температ урата която съм постигал е около 38-40 градуса лятото при инвертиране на сироп.Фибрана в случая ще намали загубите.За няколко дена мисля,че ще е готов.Нагревателите са по 30 -40 до 150W.

nih
14.12.2014, 13:12
Аз съм го направил от хладилна витрина за безалкохолни със стъкло отпред,вътре съм поставил една крушка 75w и един термометър да гледам температурата.Крушката е отдолу, а тенекията е дигната на около 15-20 см от крушката.Термометъра е наравно с най-долната точка на тенекията.За 2 дена тенекията се де-кристализира като температурата в долната точка на тенекията не надминава 35-38 градуса.

P.S: През останалото време си я ползвам по-предназначение.

srg
15.12.2014, 16:00
Както казаха колеги - добре изолиран " съндък", а регулацията да е плавна. Аз съм я нарпавил с лампа и регулатор на напрежение. Пускаш малка мощност и следиш температурата. Трябва да се внимава с тези самоделки да не се предизвика пожар.

Дамян Дамянов
15.12.2014, 17:03
Извинявам се, че се намесвам.

Сушилнята за прашец е идеален декристализатор.
Можеш да си го направиш с двойно предназначение.

Просто идея!

krasimir2006
15.12.2014, 21:33
Да се включа и аз.
Сандъчето което ползвам е от фибран, регулатора от старият бойлер,една крушка 75 вата и вентилатор да циркулира въздуха.
Сандъчето е разделено на две части, като вентилатора духа надолу към крушката и вкарва във втората му камера отдолу топъл въздух, а засмуква отгоре.
Просто и ефикасно - вечерта сложена тенекия в 19.00 бе разтопена на другия ден в 11.00