PDA

Виж пълната версия : Ръчна преса за основи



Страници : [1] 2

srg
06.12.2014, 13:56
Колеги!
Моля да споделите мнение или опит за тези приспособления / по-точно с матриците от силикон/. Рових в нета , и съм разколебан дали може да върши работа прилично или временно поне.
Имам 15-20 кгр. восък от далаци и не знам как да го запазя, а напролет ще опра и до него.

srg
07.12.2014, 17:55
Никой ли не ползва такава преса. Не мога да повярвам!!

Ivan_vd
07.12.2014, 20:08
Имам такава преса и съм доволен основите стават малко по дебели и тежат около 90-95гр.

srg
08.12.2014, 14:12
Ти ли си я правил или си я купувал?

Bobi-M9598
08.12.2014, 17:27
Здравейте,

Нямам преса и не съм работил с такава. Преди доста време гледах клип как се прави. Според ВО беше изрязал две парчета водоустойчив шпертплат. Върху едното започва да нанася силикон от този белия за бани, (не разбирах какво говори). Дебелината беше около 5/6 мм. След това залепва ВО върху изравнения силикон. Като се изчака да се втвърди, НЕ ОТЛЕПВА ВО, за да може да съвпаднат килийките. Повтаря се същото мазане със силикон и на другото парче шпертплат, пак изравняване и залепване на вече залепената ВО. Изравнява краищата. По късно когато и този силикон се втвърди, внимателно ги разлепва. Не си спомням дали вече готовите силиконови калъпи ги печеше във фурната или не. Допълнително има разни алуминиеви винкелчета, дръжка, и други екстри. Трябва да се направи и нещо като ваничка за да се събира излишният восък.
Важна е идеята на този господин. Всеки може да прояви творчество. Бях се наточил да си правя, но се отказах след като г-н Матеев си закупи машина за ВО.

Стана малко дълго.
Поздрави,
Г. Георгиев

solaris60
08.12.2014, 18:34
Здравейте,

Нямам преса и не съм работил с такава. Преди доста време гледах клип как се прави. Според ВО беше изрязал две парчета водоустойчив шпертплат. Върху едното започва да нанася силикон от този белия за бани, (не разбирах какво говори). Дебелината беше около 5/6 мм. След това залепва ВО върху изравнения силикон. Като се изчака да се втвърди, НЕ ОТЛЕПВА ВО, за да може да съвпаднат килийките. Повтаря се същото мазане със силикон и на другото парче шпертплат, пак изравняване и залепване на вече залепената ВО. Изравнява краищата. По късно когато и този силикон се втвърди, внимателно ги разлепва. Не си спомням дали вече готовите силиконови калъпи ги печеше във фурната или не. Допълнително има разни алуминиеви винкелчета, дръжка, и други екстри. Трябва да се направи и нещо като ваничка за да се събира излишният восък.
Важна е идеята на този господин. Всеки може да прояви творчество. Бях се наточил да си правя, но се отказах след като г-н Матеев си закупи машина за ВО.

Стана малко дълго.
Поздрави,
Г. Георгиев


https://www.youtube.com/watch?v=MNUfj-DyMS4

Ivan_vd
08.12.2014, 19:43
Ти ли си я правил или си я купувал?Kупих я мисля че струваше 560лв но не съм сигурен преди 4-5 месеца колега от форума продаваше такава.

roxterox
09.01.2015, 00:25
Интересно ми е как става изработката на валяците за восъчни основи? http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&path=72&product_id=283 Като гледам посочената цена и получавам главозамайване... Та леят ли се въпросните, с някаква фреза ли се правят? Каква би била цената за изработката на валяците? Не питам за продавачите по дистрибутурската мрежа а за цена от производител.

borislav aleksandrov
09.01.2015, 00:46
Знам за украински производител - заводска цена 550 до 650 евро в зависимост от размера на валяците. Като се прибави транспорт,ДДС ще се оскъпи някъде с около 150-200 евро или да кажем 750 до 850 евро айде да е и с някаква печалба да закръглим до 1000 евро (2 000 лв.) ....

Тони
09.01.2015, 01:49
Цените на въпросните валяци в Китай започват от 300 долара.

Искрен Мутафов
09.01.2015, 01:57
Ами купувайте си ги от Китай, от Украйна или от всяка точка на света където са изгодни... Хората от този магазин са си затворили пари в даденият продукт и го имат в наличност - отиваш, виждаш, тестваш, харесва ти, плащаш и си вземаш пресичката - няма чакане, такси, мита, и други неприятни изненади...
Между другото преди няколко години в Плевен имаше две украинки, които продаваха някаква преса, не си спомням точната цена, но мисля че беше под 1000 лева.

roxterox
09.01.2015, 14:21
Китайската цена е добра! Качеството на продукта какво ли е? Има хубави стоки от там, но има и такива с отчайващо качество ☺

Тони
09.01.2015, 21:23
От личен опит знам, че в Китай има и евтина и качествена стока, въпроса кой колко е готов да плати. По отношение на валяците имаше ги при Халед, който се интересува, може да отиде и сам да си прецени качеството на това което е налично.

borislav aleksandrov
09.01.2015, 22:15
Халед ги продава за 2000 лв. същите и мисля че са китайски....

gorgi
11.01.2015, 09:55
Намерих в китайски сайт за 200 долара и може да се поръча една бройка.

Mateev
11.01.2015, 16:08
Намерих в китайски сайт за 200 долара и може да се поръча една бройка.

Специално за китайците - докато не поръчаш и не видиш какво точно ще ти пратят - не ми ги хвали. Патил съм си много. Снимката е едно (кой знае откъде е копирана), но какво точно ще получиш - никой не може да ти каже.

Самата народопсихология на китайците е извратена - при тях не се счита за неморално да те излъжат. При индийците е още по-зле - при тях пък измамата е повод за гордост и те се хвалят с нея. Както при едните така и при другите трябва да положиш усилия (и контрол) в сделката, за да не те излъжат. Ако не го направиш, измамата си е почти сигурна, и това се счита, че е в реда на нещата, особенно когато става въпрос за еднократна сделка.

Лъгали са ме с цели контейнери. Лъжата никога не е 100%-ова. Тоест все ще ти изпратят нещо (все пак и при тях има митнически контрол и международна документация) но това, което ще получиш, може коренно да се различава от това, което очакваш. Обикновенно е нещо по-скапано и по-евтино, и ти започваш да си скубиш косите как си се вързал на номера и как няма начин да докажеш пред властите, че си излъган.

Тони
11.01.2015, 19:31
Специално за китайците - докато не поръчаш и не видиш какво точно ще ти пратят - не ми ги хвали. Патил съм си много. Снимката е едно (кой знае откъде е копирана), но какво точно ще получиш - никой не може да ти каже.

Както при едните така и при другите трябва да положиш усилия (и контрол) в сделката, за да не те излъжат. Ако не го направиш, измамата си е почти сигурна, и това се счита, че е в реда на нещата, особенно когато става въпрос за еднократна сделка.

Лъгали са ме с цели контейнери. Лъжата никога не е 100%-ова. Тоест все ще ти изпратят нещо (все пак и при тях има митнически контрол и международна документация) но това, което ще получиш, може коренно да се различава от това, което очакваш. Обикновенно е нещо по-скапано и по-евтино, и ти започваш да си скубиш косите как си се вързал на номера и как няма начин да докажеш пред властите, че си излъган.

С това съм напълно съгласен. И аз колкото пъти съм решавал да прескоча, китайците с които си бях уточнил взаимоотношенията, съм си скубал косите. Не съм съгласен с това, че чак е народпсихолигия да те измамят. Дискутирал съм я темата много пъти със самите китайци и си има простичко обяснение. И там си има измамници, който разчитат на еднократни удари, но сериозните фирми, въобще не си позволяват такива проблеми. По принцип си има процедури, през които се минава, като търгуваш с Китай, за да минимизираш рисковете. Така че, който си пазарува от там да внимава и да бъде нащрек.

gorgi
21.01.2015, 16:24
От тук как можем да закупим http://shop.v-zzz.ru/kms_shop+show+ids-95.html

сашо 38
28.01.2015, 10:14
От тук как можем да закупим http://shop.v-zzz.ru/kms_shop+show+ids-95.html
Виж тук,забележи и цената!!!Между другото и аз издирвам такава, щото ми писна да пълня чужди джобове.Ако намериш решение,сподели.
http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=72

dackov
28.01.2015, 13:34
Виж тук,забележи и цената!!!Между другото и аз издирвам такава, щото ми писна да пълня чужди джобове.Ако намериш решение,сподели.
http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=72

Представител за България на Украйнските валове за восъчни основи www.avv-100.com.ua е Петко Пенчев Сливен http://petko.penchev.info/ . Аз преди две години мойте валове ги закупих от него на изложението в Плевен.

сашо 38
28.01.2015, 14:13
Представител за България на Украйнските валове за восъчни основи www.avv-100.com.ua (http://www.avv-100.com.ua) е Петко Пенчев Сливен http://petko.penchev.info/ . Аз преди две години мойте валове ги закупих от него на изложението в Плевен.
Звънях му.Каза,че цената е около 1300лв,но в момента в Украйна имат проблеми и не вдигат телефоните.Може би до изложението да има,но цената си е дебела и няма избиване.

dackov
28.01.2015, 18:56
Звънях му.Каза,че цената е около 1300лв,но в момента в Украйна имат проблеми и не вдигат телефоните.Може би до изложението да има,но цената си е дебела и няма избиване.

Явно не сте обърнали внимание, но валовете имат разлика http://www.avv-100.com.ua/katalog/Val_cy/ Цена 570 USD отговор на мое запитване преди 2 години. За мен цена от 1300 лева за тези валове е напълно реална даже идеална.
http://www.delovoska.narod.ru/index3.html
Това е страницата на производителя на валовете от 13500 рубли. На мен преди време ми беше предложил вариянти за покупка и доставка.

gorgi
29.01.2015, 09:16
Тия балове за 13500 са с пластмасово покритие.

сашо 38
29.01.2015, 14:02
А колко трябва да струва според теб един такъв гравьор за восъчни основи ?
Не мога да се ангажирам с ценови анализи на производства,от които нищо не разбирам.Но след като се оправдах с това,впредвид цената на алуминий и стомана,процеса им на отливане плюс 4 бр. лагера-около 300 лв.Проблема за мен е единствено изработката/отливката/ на самите валци и тяхното правилно съосие.Ето на господата,разбиращи от бизнес,например г-н Матеев, идея за инвестиция.Вярно е,че не всеки е пчелар,но всеки пчелар ще си я купи поради независимостта си от производителите на основи и работата със собствен качествен восък.Много по-лесно е,като ти потрябва основа на пчелина,да си я врътнеш на място.

Mateev
29.01.2015, 14:23
Аз не знам защо толкова се палите по тази машина с валяците. Та тя е само част от технологията. Има нужда и от друга машина, която да прави восъка ви на плоска лента. Също така имате нужда и от специални казани с терморегулатори за топенето на восъка. Знаете ли какви пари струва всичко това?

Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?

И последно труда - има ли си някой представа колко труд ще отиде в една основа? Разтрошаване, нагряване, първо леене, обрязване, валцоване, второ странично обрязване, рязане на размер по дължина и т.н и т.н.

Всичко това ще изисква много оборудване, познаване на технологията и много-много ръчен труд. И накрая като теглите чертата да не се окаже, че пак сте се прекарали спрямо алтернативата да дадете на някого 12-13 стотинки на основа и той да ви я направи както трябва без да се главоболите?

Ако наистина си мислите, че ще ви излезе по-евтино от тези 13 стотинки, жестоко се лъжете. Ако вложите само 1 минута труд на основа (а вие ще вложите много повече), то това автоматично означава, че жестоко сте се прекарали. Посмятайте малко на база 5 лева на час, и ще се убедите сами.

borislav aleksandrov
29.01.2015, 14:37
ето и едно друго решение ако има някой които държи сам да си прави основите и иска да инвестира

http://www.rietsche.de/index.php/en/beeswax-foundation-machines/30-rietsche-beeswax-foundation-rolling-machine

Mateev
29.01.2015, 14:49
Ако един пчелар иска наистина да прави ЕФЕКТИВНО и ПЕЧЕЛИВШО ПЧЕЛАРСТВО, трябва да си концентрира усилията в тези насоки, в които ще има най-голям икономически ефект. Прави се по следния начин:

На един лист хартия се разписват всички разходи на пари, които се правят през годината за един кошер. След това се сортират в намаляващ ред, и се започва да се мисли и работи за подобряването само на първите три-четири пера, които вероятно ще включват над 80% от всички разходи. Това е съгласно принципа на Парето, който гласи че с 20% от усилията се постига 80% от резултата.

Същото важи и за вложеното време в пчеларстването. Разбива се на операции, и след това тези операции се подреждат в намаляващ ред по консумираното от тях време. И след това се мисли за усъвършенствуването само на първите три-четири операции от списъка. Вероятно те ще съставляват над 80% от общото време и всяко едно дребно подобрение може да доведе до ЗНАЧИТЕЛНА ИКОНОМИЯ НА ОБЩОТО ВРЕМЕ.

Опитите да се икономисва от нещо, струващо само 13 стотинки, и намиращо се на дъното на класацията, няма как да се класифицира по друг начин, освен като ПИЛЕЕНЕ НА РЕСУРСИ с нулев или дори с отрицателен икономически ефект. Или на по-прост език - докато си губите времето и енергията за икономията на едната стотинка, пропускате шанса да спечелите 100-те лева на кошер. И после се чудите защо някои хора постигат много повече от вас в този живот. Ами защото правилно разпределят времето и ресурсите си за действително важните неща, а не за дреболиите.

Още веднъж за принципа на Парето:
С 20% от парите, усилията, енергията, вложения труд и т.н. обикновенно се постигат 80% от резултатите (произведена продукция, печалба и т.н.). Опитите човек да се занимава с дреболии ВИНАГИ ВОДЯТ ДО ПРОВАЛ !!! За съжаление много малко хора го осъзнават това, и после се чудят защо не им вървят нещата с живота и бизнеса.

сашо 38
29.01.2015, 14:50
Аз не знам защо толкова се палите по тази машина с валяците. Та тя е само част от технологията. Има нужда и от друга машина, която да прави восъка ви на плоска лента. Също така имате нужда и от специални казани с терморегулатори за топенето на восъка. Знаете ли какви пари струва всичко това?

Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?

И последно труда - има ли си някой представа колко труд ще отиде в една основа? Разтрошаване, нагряване, първо леене, обрязване, валцоване, второ странично обрязване, рязане на размер по дължина и т.н и т.н.

Всичко това ще изисква много оборудване, познаване на технологията и много-много ръчен труд. И накрая като теглите чертата да не се окаже, че пак сте се прекарали спрямо алтернативата да дадете на някого 12-13 стотинки на основа и той да ви я направи както трябва без да се главоболите?

Ако наистина си мислите, че ще ви излезе по-евтино от тези 13 стотинки, жестоко се лъжете. Ако вложите само 1 минута труд на основа (а вие ще вложите много повече), то това автоматично означава, че жестоко сте се прекарали. Посмятайте малко на база 5 лева на час, и ще се убедите сами.
Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса.Това еднократно след приключване на сезона.Крайния потребител може ли да е сигурен,че производителите са го свършили?Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.Тези заготовки всеки може да си ги приготви през свободното си време,зимния сезон например.А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл.Лично за мен,подобно занимание е удоволствие,което обезсмисля сметките за печалба от това.И собствения чист дезинфекциран восък най-вече,добит в подходящия момент.Защото ти например,ако ми ги правиш на ишлеме,ако дойда от София и се върна,къде ще ми излезе сметката,особено при твоите сметки за транспорт,хотел,храна,фирм ни счетоводства и амортизации на автомобила?Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното.

зуница
29.01.2015, 14:54
Незнам къде в ръчната преса за основи се намират валовете?
Няма да е лошо някой да напише нещо и по темата.Например, какъв силикон се използва?Дву компонентен с последваща термо обработка?Специален за корабни модели?Каква марка е силикона и каква цена има? Къде се намира?
А за валовете, мераклиите с бизнес усет могат да си ги доставят и от Русия.Цената на рублата е достатъчно изгодна.А и недостигът на валута в Русия прави доста сговорчиви партньорите.
(Модераторът може да затрие първата или втората част , зависи коя счете за не по темата.)hi;

Mateev
29.01.2015, 15:09
Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса.Това еднократно след приключване на сезона.Крайния потребител може ли да е сигурен,че производителите са го свършили?Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.Тези заготовки всеки може да си ги приготви през свободното си време,зимния сезон например.А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл.Лично за мен,подобно занимание е удоволствие,което обезсмисля сметките за печалба от това.И собствения чист дезинфекциран восък най-вече,добит в подходящия момент.Защото ти например,ако ми ги правиш на ишлеме,ако дойда от София и се върна,къде ще ми излезе сметката,особено при твоите сметки за транспорт, хотел, храна, фирмени счетоводства и амортизации на автомобила?Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното.

Вероятно си прав за себе си, но цялото твое разсъждение се базира на твоята убеденост, че личното ти време струва нула лева на час. Аз обаче разсъждавам така - моето лично време е най-ценния ресурс, с който разполагам. То безвъзвратно отлита и няма как да се закупи с пари. При това положение е редно това време да се използва колкото се може по-ефективно, за да получа по-голям резултат. Всеки един час, в който се занимавам с дреболии, е ПРОПИЛЯН ЧАС от малкото на брой часове, дадени ни в този живот от Господ. И ако пропилените часове станат много на брой, като цяло се получава цял един ПРОПИЛЯН ЖИВОТ.

borislav aleksandrov
29.01.2015, 15:15
то ако беше лесно и на далаверка (дори и за лично ползване) всеки втори пчелар щеше да си произвежда сам основите и нямаше да има такива фирми и големи и скъпи (по 30-60 000 долара) машини за восъчни основи....

Mateev
29.01.2015, 15:32
Така е, обаче тези машини през живота си ще произведат милиони основи, и в цената на една основа ще бъдат включени само 3-4 стотинки разходи за ДМА (Дълготрайни Материални Активи).

Струва си единичния пчелар да си купи собствено оборудване за основи само ако наистина се нуждае от голяма бройка. Например инвестира в оборудване 2000 лева и от тях на всяка една основа слага 4 стотинки за амортизация на ДМА. При това положение пчеларя ще трябва да произведе 2000 / 0.04 = 50 000 лични основи, за да си изплати оборудването. Ха-ха ..... колко са пчеларите в България с над 1000 кошера, на които има шанса да им излезе тази сметка?

Дори и ако се купи по-евтината силиконова преса за 600 лева, пак за нейното изплащане е необходимо да се направят 15 000 основи, което е невъзможно (силикона ще се скапе само след 1000-2000 основи). Така че купуването на тази преса си е чиста проба ПИЛЕЕНЕ НА ПАРИ !!!

Та това в общия случай е сметката на парите - тя въобще не излиза при ръчните машини за основи !!! Ха-ха .....:)

Сметката на времето е същата - трябва в една основа да се влагат не повече от 30 секунди време, но това е възможно само при напълно автоматизираните машини. Влагането на 3-4 минути при тези ръчните играчки (валяци и преси) всъщност означава влагане на по 30 стотинки труд във всяка една основа.

И какво излиза тогава от цялата тази работа с ръчно направените основи? В опити да се икономисат 13 стотинки всъщност се влага труд за 20-30 стотинки и амортизация на ДМА за още 10, 20 или дори 30 ст. И се пилее най-ценния ни ресурс - личното ни време, дадено ни от Господ.

mivanov
29.01.2015, 17:15
Да се опитам да изкарам някаква полза от препирните ви. Матеев явно знаеш какъв е силикона в тези ръчни преси.Съдейки от категоричността с която пишеш за скапването му.Възможно ли е да споделиш?Предполагам много колеги ще са благодарни.

Аз си направих ръчна преса, по празниците докато безделствах.Използвах двукомпонентен силикон от Фирма "Химатех", специално за леене на восъци-цената е около 40лв. с доставката в рамките на София.В Бриколаж ми отрязаха две плочи от
ламинирана плоскост-около 10лв.Още около 15лева за страничните алуминиеви профили и панти.Първият ден направих десетина основи докато уцеля точно как стават най-добре.Вторият ден отлях около 50.Не бих казал, че са съвършени, на места леко прозират, но това предполагам е някаква моя грешка.Тежат около 85-90гр.Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути.Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи.Единственият проблем ,който се появи ,е че силиконът се отлепи от плоскостите и единственото ,което можа да го залепи е каноконлит.Восъкът го поддържам топъл във фритюрник от алпака, като нагласявам температура около 80-90градуса.Силиконът е специален за направа на матрици за леене на восък и след 200основи не забелязвам абсолютно никакви деформации.Удоволствието е голямо и цялата къща се ароматизира.

m_pchelari
29.01.2015, 17:43
Аз си направих ръчна преса, по празниците докато безделствах.Използвах двукомпонентен силикон от Фирма "Химатех", специално за леене на восъци-цената е около 40лв. с доставката в рамките на София.В Бриколаж ми отрязаха две плочи от
ламинирана плоскост-около 10лв.Още около 15лева за страничните алуминиеви профили и панти.Първият ден направих десетина основи докато уцеля точно как стават най-добре.Вторият ден отлях около 50.Не бих казал, че са съвършени, на места леко прозират, но това предполагам е някаква моя грешка.Тежат около 85-90гр.Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути.Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи.Единственият проблем ,който се появи ,е че силиконът се отлепи от плоскостите и единственото ,което можа да го залепи е каноконлит.Восъкът го поддържам топъл във фритюрник от алпака, като нагласявам температура около 80-90градуса.Силиконът е специален за направа на матрици за леене на восък и след 200основи не забелязвам абсолютно никакви деформации.Удоволствието е голямо и цялата къща се ароматизира.

Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг :) На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.

П.С. Гладките восъчни заготовки за валяците се правят много лесно. Взема се един картон и се топи и вади във разтопения восък няколко пъти така от двете страни се образува няколко милиметра гладък слой восък.

3116

3117

Mateev
29.01.2015, 17:45
Ще ме умориш :laughing: - Щом е меко - не ми го хвали
Обратно на темата: Мисля си че тези валяци може да се направят от керамика, а не от метал защото имат различни качества. ...

Всъщност валяците са от хромникел, а на повърхноста им е нанизан калаен цилиндър с релефа на пчелните килийки. Не знам защо са решили да използват точно калай, но вероятно са си имали някакви сериозни съображения.

mivanov
29.01.2015, 17:52
Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг :) На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.

Ако го импрегнираш гипса, или пък опитай с цимент.А снимки ще кача другата седмица , че сега не съм в къщи.Тази основа не трябва ли да я пропиеш с восък, за да я приемат

m_pchelari
29.01.2015, 17:58
Да и аз си мислих за някакъв лак за камък водоустойчив. А за приемането просто не знам ще видим. Пластмасовите как ги градят като ги напръскаш малко със сироп. (освен ако със сиропа не изядат и хартията :) )

Дамян Дамянов
29.01.2015, 18:15
Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг :) На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.

Пробвай в гипса да сложиш 5-10мл водно стъкло. Ако и така не стане то потърси пластификатор за бетон. И да почерпиш :ranger:


Всъщност валяците са от хромникел, а на повърхноста им е нанизан калаен цилиндър с релефа на пчелните килийки. Не знам защо са решили да използват точно калай, но вероятно са си имали някакви сериозни съображения.

Доколкото знам релефа се прави на CNC лазер или се излива, но явно са решили да го леят и затова са използвали калай. Леле, с този калай трябва много да се внимава и всеки боклук може да го направи на нищо. Ако на мен ми бяха дали твоята буца с пръст, то щяха да хвърчат глави. :mad:


Значи, то човек не трябва и да яде по тая логика, защото ще трябва да ходи на зъболекар, като му се увредят зъбите, пък и до тоалетна, а там вода се пуска, а пък тя колко струва, а пречистването й, и т.н.
По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите

Пчеларите по филмите си правят сами основите защото имат по над 10 000 кошера и една кино зала персонал.
Много ясно, че за тях 1ст на основа са хиляди долари. Дай боже и ние да ги стигнем, но докато това не се случи, то излиза по-изгодно да си купуваш основите.

А за качеството на восъка...ще му дойде времето и на него, точно тогава когато хората се светнат, че основите се правят от най-мръсния восък, пълен с пестициди, антибиотици и всякаква химия.
Хубавият и чист восък се изнася и никоя фирма няма да го използва за восъчни основи. Не се връзват сметките.
Като почнеш да виждаш по две кофи изхвърлено пило пред кошера и ти идва акъла в главата. Като от 10 маточника ти се излюпят 2 майки - ти идва акъла в главата. Като спрат да действат ветеринарните препарати - ти идва акъла в главата.
...опа то това вече е факт.

borislav aleksandrov
29.01.2015, 22:09
в миналото гравьорите са били посребрени (оттам и сребърни гравьори) днес за по-евтино са калаени, пластмасови (силиконови) или стоманени :)

Светозар Каменов
30.01.2015, 14:04
...

Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?
...

Ето за това искам аз да си правя основите. Точно заради това НЕЩО. Дори и да са трошливи ще знам, че са от восък, а не от НЕЩО. На мен лично ми писна вече от андрешковци дето цял ден седи и се чуди как да те прекара. Писна ми и да купувам боклуци.
А относно колко струва един час труд, моето лично мнение е, че не всичко е пари. Понякога има чистото удоволствие да си направиш нещо сам. Аз лично не си меря живота в пари, но то всеки си има разбиране за себе си.

В крайна сметка пак стигаме до кооперирането. Ако 10-20-30 пчеларя се организират и си направят кооператив могат спокойно да си купят каквото е необходимо и да си правят основите сами.

зуница
30.01.2015, 21:25
Аз пък мисля че в края на краищата спор няма, просто има различна гледна точка на едно и също нещо. От постовете през последите дни излиза най-малкото че има пазар за биологични основи.
Лично аз не бих препоръчал на някого да си прави сам основите със ръчна преса, освен ако финасовия резултат не е критерий. Ако човек си даде восъка да му направят основи от неговия си восък, и ако пожелае да вземе същото количество основи като при ръчната преса за килограм, икономията на восък ще му плати разходите по изработката им.
Нещо не разбирам къде ще се изгуби восъка при отливането с ръчна преса?Това което не стане от една серия основи отива за претапяне за следващата.Дори да остане част от восъка неупотребена при едната серия отливания , то остатъка се прибира и остава за по-късно.Технологично восъкът не се изпарява и не изтича в мивката.Ако основите излизат по-дебели , та нали има и "тежки" основи.Дори и да са по-дебели восъкът не се губи, а остава в кошера и кръговратът продължава.Какво и къде се губи?

borislav aleksandrov
30.01.2015, 21:38
всъщност се губи - според вида на восъка до 10 % процента

зуница
30.01.2015, 21:42
всъщност се губи - според вида на восъка до 10 % процента
Конкретизирай , ако обичаш.Изпарява ли се? Изтича ли? Къде отива?Чисто физически какво се случва с восъка?

ice_1963
01.02.2015, 17:05
https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?

Дамян Дамянов
01.02.2015, 18:12
Ето един клип как се правят основи, а важното в него е че се теглят накрая.


https://www.youtube.com/watch?v=xMYcP-vls6c

зуница
01.02.2015, 19:25
И в двете технологии се ползва вода за отлепване.Никой не суши преди да мери и си купуваме и водичка.Колко % е водата? И колко струва? Май е най-скъпата вода?

Mateev
01.02.2015, 20:06
https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?

Пресата е с водно охлаждане. Такава преса ще струва доста повече от 600 лв.

Mateev
01.02.2015, 20:13
И в двете технологии се ползва вода за отлепване.Никой не суши преди да мери и си купуваме и водичка.Колко % е водата? И колко струва? Май е най-скъпата вода?

Не само вода, но в нея има и сапунен разтвор, за да не залепват основите за валяка. Аз лично използвам Perwoll, защото така ми е казано, че е технологията. Една капачка Perwoll (около 20 g) стига за 5-6 хиляди основи. И аз лично оставям основите една нощ да изсъхнат, преди да ги сложа в кашоните. Освен това на дъното на кашона слагам една плоча от фазер, за да не се кривят основите от ръбовете на кашона. И последно - аз съм си направил кашоните да събират по 50 основи, а не по 100.

Искрен Мутафов
01.02.2015, 21:15
https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?


Пресата е с водно охлаждане. Такава преса ще струва доста повече от 600 лв.

Като гледам точно тази преса от клипа, е доста сходна с пресата на Георги Вавов от Сливен, която до преди няколко години, той лично продаваше за около 400лева, с изходи за водно охлаждане, трябва ти само някаква помпичка и охладителен съд да си приспособиш, един познат си е направил точно такова циркулиращо охлаждане и е "набарал" точната температура на восъка 80-85градуса, а на водата - 20градуса и постига доста висока производителност.

http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php?see=home

Mateev
01.02.2015, 21:36
Преди повече от година се опитах да си купя такава преса от тази на клипа. Цената вече беше 600 лева (затова и казвам толкова), но нямаше налични. А за сроковете да ми я направи получих отговор от типа "Ами хък мък, то такова, разбираш ли ...". И с това приключи моя мерак за такава преса. Повече не съм го и търсил.

Освен това засичах и минутите за направа на восъчна основа от неговия клип, както и направих изчисления за загубеното време. Тези изчисления се оказаха много кофти. Вече не си спомням, но цената на загубеното време за една основа се оказа много голяма.

Искрен Мутафов
01.02.2015, 21:43
Преди повече от година се опитах да си купя такава преса от тази на клипа. Цената вече беше 600 лева (затова и казвам толкова), но нямаше налични и за сроковете да ми я направи получих отговор от типа "Ами хък мък, то такова, рабираш ли ...". И с това приключи моя мерак за такава преса. Повече не съм го и търсил.

Да, някой беше споменал, че имал голяма поръчка за Русия или там някъде на изток... Аз моята(за ДБ) си я поръчах ноември 2011, като ми каза, че може да ми я достави февруари/март 2012, но ми се обади януари, някой явно се е бил отказал и със доставката и наложеният платеж ми стъпи някъде около 400-420 лева, за това казвам, че преди няколко години беше около 400, а и на много отдавна имаше и обява във форума - някой продаваше употребявана преса от същите...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1385&highlight=Преса+восъчни+основи

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1657&highlight=Преса+восъчни+основи

Ivan_vd
01.02.2015, 21:43
Аз имам такава преса,основите стават мн.хубави но малко по дебели и тежки около 90-92гр.

Искрен Мутафов
01.02.2015, 22:11
Матеев, многото разсъжденияито, калкулации и сметки за цената на труда, които изписа през последните няколко дни са много верни, но не отчитат един много важен фактор, че много от пчеларите през не активният сезон не работят за 4-5-6 или 10 лева, а просто си стоят в къщи, и се занимават с подготвителни неща - коване на рамки, корпуси, магазини или кошери, ремонт на кошери, боядисване... ...а, също и производство на основи.
Тъй, че ако за един ден пчеларя си произведе да кажем 100 или 200 основи, то той няма да е похарчил 40-50 лева, които би изкарал потенциално ако работеше някъде, а просто е спестил 15 или 30 лева от ишлемето, плюс няколкото грамчета восък които идват при замяната на восъка срещу основи с доплащане.
Положението е такова, понеже масата от пчеларите сме свободолюбиви хора, които предпочитат ефективността на труда ни през зимата да е далеч под 5лв на час, плед алтернативата да работим за някого със всичките му там привилегии и недостатъци, плюсове и минуси(на това да се работи, за някого на заплата с фиксирано работно време).


п.п. Аз, тука постнах в "Рамки и основи", но като гледам, то мястото на постинга ми е повече в другата тема, за Пчеларството като бизнес в Приходи, Разходи.... - създадох малко допълнителна работа на модераторите...

borislav aleksandrov
01.02.2015, 22:50
Ако не бъркам сливенската/русенска преса с водното охлаждане към момента е 650 лв. и се чака още повече. За нея трябват средно 8 мин. за една основа някой беше казал че купил две такива пресички и наел двама съселяни които за 1 месец правили 10 000 основи - навремето го смятах и наистина се получи че е възможно при 8 часов раб. ден. а наетите едва ли са получавали 5 лв. на час :)

Mateev
02.02.2015, 13:11
Матеев, многото разсъжденияито, калкулации и сметки за цената на труда, които изписа през последните няколко дни са много верни, но не отчитат един много важен фактор, че много от пчеларите през не активният сезон не работят за 4-5-6 или 10 лева, а просто си стоят в къщи, и се занимават с подготвителни неща - коване на рамки, корпуси, магазини или кошери, ремонт на кошери, боядисване... ...а, също и производство на основи.
Тъй, че ако за един ден пчеларя си произведе да кажем 100 или 200 основи, то той няма да е похарчил 40-50 лева, които би изкарал потенциално ако работеше някъде, а просто е спестил 15 или 30 лева от ишлемето, плюс няколкото грамчета восък които идват при замяната на восъка срещу основи с доплащане.
Положението е такова, понеже масата от пчеларите сме свободолюбиви хора, които предпочитат ефективността на труда ни през зимата да е далеч под 5лв на час, плед алтернативата да работим за някого със всичките му там привилегии и недостатъци, плюсове и минуси(на това да се работи, за някого на заплата с фиксирано работно време)....

Не искам да ме разбирате погрешно. Аз не иска да критикувам нито един пчелар за избрания от него метод на работа. Щом така си е решил, нека така да си го прави.

Това което аз пиша по тази тема, пък и по други подобни е, че има и друга алтернатива - БИЗНЕС АЛТЕРНАТИВАТА. Тя важи само и единствено за пчеларите, които искат в този живот да постигнат нещо повече и силно се интересуват какво е мисленето на човек, който вече го е направил. Едно време имаше едни теми във форума, в които бях започнал да разказвам по какво моето мислене се отличава от това на повечето пчелари. После темите ги скрих от хорски погледи, защото в тях се изпокарахме с няколко човека, на които никак не им се хареса това, което го пишех. Да но освен тях имаше и много други, които после ми писаха ЛС с молба да продължа да развивам тези теми, защото са им много интересни. Дори имаше идеи да направя скрит раздел във форума и в него да допускам само тези, които наистина желаят да научат нещо ново от бизнес-гледна точка.

Та аз предлагам всеки един от нас ясно да си даде сметка, че освен неговото мислене, във форума има и други хора с друго мислене и с други мечти, интереси и амбиции. И нека тези две групи да не се караме една с друга, защото ЕДИННА ИСТИНА НЯМА. Всеки си е прав сам за себе си и когато се спори не трябва да прави опити ДА СЕ НАЛАГА, а просто ДА ИНФОРМИРА или ДА ПРЕДЛАГА. Аз лично са себе си вече съм взел решение във всеки един бъдещ постинг по такива въпроси изрично да пиша, че той е насочен само към БИЗНЕС-ПЧЕЛАРИТЕ. Това за да не става объркване. Под бизнес пчелари разбирам не само хората с много кошери, които вече са постигнали това онова, а и към хората с малко кошери, които обаче имат амбиции да увеличават бройката колкото се може повече. И които не изключват възможноста за в бъдеще освен със собствен труд да започнат да работят и с наемни работници. Защо не - това е естествен път на развитие, когато човек ги има амбициите.

Така че и за в бъдеще ще има обсъждания и калкулации на труда и парите на една или друга пчеларска операция, но много моля хората, които не се интересуват от това, да бъдат малко по-търпими към хората, които живо се интересуват.

borislav aleksandrov
02.02.2015, 23:13
Ръчна преса за ДБ основи с въздушно охлаждане - цената е 355 лв. (от Румъния) Ето и снимки на някой може да му хрумне как да си я направи

317431753176

Mateev
02.02.2015, 23:34
Въздуха е много по-лош топлопроводник от водата. Ако искате с него да отнемате топлина, трябва да знаете че 1 литър вода отнема толкова топлина, колкото 3.5 кубика въздух. Освен това водата във водопровода обикновенно е 10-12 градуса, а на околния въздух - 20-25 градуса. Тоест кубиците въздух вече стават поне 5-6, за да имат същия ефект като на един литър чешмяна вода.

Следователно тези малки вентилаторчета едва ли ще ускорят кой-знае колко процеса на охлаждане. Не случайно колегата с клипа е сложил 7 бройки - просто е видял, че няма ефект, и се е опитал някакси да спаси положението, но едва ли е успял.

зуница
03.02.2015, 21:34
Основни предимства на ръчните преси за основи:
1.Ползва се собствен восък, пречистен като за своя употреба.
2.Изключетелна проста работа в сравнение с машините с валци.
3.Липсва предварително подготвяне на негравирана восъчна основа , която е необходима при ръчните валяци.
4.Гравиращи повърхности от силикон, който лесно се отлепя от изработената основа и не е необходимо поставяне на смазващо вещество, сапун или друго, във водата.
5.Липса на загуби на восък.(Твърденията за такива на колеги не бяха доказани от тях.Останаха голословни.)
Основни недостатъци на произвежданите машинно основи:
1.Неизвестен състав на восъчната основа.
2.Наличие на вода в основите вследствие на технологичния процес за, която плащате като за восък.
3.Наличието на смазваши вещества , което е предпоставка за лошо или неприемане на основите от пчелите.
4.Загуба на ваш восък ,който сте дали за преработка в основи.Загуба от порядъка на 5-10%, което се равнява, ако дадете да ви ушият панталон (1.2м плат) да напраят единия крачол по къс с 24 см. защото "технологията " им е такава.
5.Сигурно има и още някой начин да ви прекарат , защото , когато една работа зависи от друг , той винаги гледа да има и "келепир" покрай договорената цена за работата.И не накрая това се прави от български бизнесмени, което само по себе си е достатъчен факт за да ви държи нащрек.
Обобщено:
Ако сменяте 1/3 от питите годишно в Д.Б. и имате 50-100 кошера са ви необходими 200-400 основи.Ако работите с темпо показано в:
https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w
Грубо отчетено време /основа за минута.Излиза , че годишно трябва да отделите някакви около 8 часа за удоволствието да не зависите от хора с не коректни намерения и да подишате аромат на чист пчелен восък.И всичко това съпроводено от неизмеримото удоволствие , че създавате нещо свое.

jordanov
04.02.2015, 10:10
Обобщено:
Ако сменяте 1/3 от питите годишно в Д.Б. и имате 50-100 кошера са ви необходими 200-400 основи...


Точно на такива хора винаги съм се чудел, как си дават восъка на чуждо място. Тоя образ гледал ли си го:

https://www.youtube.com/watch?v=JgSTaDBkOw4

Георги Куров
04.02.2015, 12:36
Някой които е ползвал ишлеме при Матеев да сподели какво е качеството ? Имам 57 кг. восък и ще го сменям за основи, до сега съм работил с Апиакта и Горна Оряховица и нямам забележки. Ишлеме със собствен восък е добра оферта от Матеев. И един въпрос към Матеев- тези цена 13 ст. на основа без ДДС или с ДДС е ?

Mateev
04.02.2015, 15:23
Цената е без ДДС. Ако трябва да се издава данъчна фактура, ДДС-то ще е отгоре, и после можете да си го върнете, ако и вие сте регистрирани по ДДС.

ice_1963
04.02.2015, 19:50
Пресата е с водно охлаждане. Такава преса ще струва доста повече от 600 лв.

Не - много по-малко струва направата и....

jorors
04.02.2015, 21:22
Някой които е ползвал ишлеме при Матеев да сподели какво е качеството ? Имам 57 кг. восък и ще го сменям за основи, до сега съм работил с Апиакта и Горна Оряховица и нямам забележки. Ишлеме със собствен восък е добра оферта от Матеев. И един въпрос към Матеев- тези цена 13 ст. на основа без ДДС или с ДДС е ?

Качеството е невероятно, няма нищо общо с другите основи. Естествено и восъка трябва да ти е качествен. С други думи каквото даваш това и получаваш.

зуница
05.02.2015, 20:35
Точно на такива хора винаги съм се чудел, как си дават восъка на чуждо място. Тоя образ гледал ли си го:

https://www.youtube.com/watch?v=JgSTaDBkOw4
Сигурно по-прост начин за производство на В.О. не е измислен , но за качеството не се наемам да твърдя, че е добро.Човекът явно е доволен от себе си , а това е най-важното, да изпитваш удовлетворение от създаденото от тебе.

Георги Куров
05.02.2015, 21:47
Благодаря колега за споделянето. Восъка си е мой, супер качество от разпечатки и от далаци от строителна рамка минали през слънчева восъкотопилка.
Качеството е невероятно, няма нищо общо с другите основи. Естествено и восъка трябва да ти е качествен. С други думи каквото даваш това и получаваш.

Oregon
08.02.2015, 15:31
Восъчната преса на Георги Вавов в момента струва 580лв. със записване за няколко месеца напред... Има вариант за закупуване само на каучуковата матрица - 150лв. според вас заслужава ли си? Аз лично мога да си направя останалата част от пресата.

vencii
08.02.2015, 16:21
Мисля че си заслужава, защото силикона е около 30-40 лв килограм.

koragroup
08.02.2015, 20:43
Колко ml отиват за изработване на двустранния калъп, според вас?

Внезапно се сетих за един материал, който определено става за хранителни нужди, а издържа на мнооого по-високи температури.
Ще говоря с няколко познати, които го използваха да леят олово в калъпи направени от него. Сега не съм сигурен дали е точно тази марка, но идеята е ясна.
Ако издържа натоварване и е термо проводим материал, може да се използва и за валяци.

Ивайло Георгиев - ingivo
08.02.2015, 21:06
Мисля че си заслужава, защото силикона е около 30-40 лв килограм.

Точната цена е 26 лв за кг. С 2 кг. отлях двете страни на ДБ размер основа и се получиха с дебелина около 8-10 мм .

vencii
08.02.2015, 22:55
Това е цената на един от силиконите на Химатех, но нямам идея какво е качеството. Не съм си правил преса, но за други неща си купувам Словенски който е около 40 лв. и е с добро качество.

zapstojan
09.02.2015, 11:28
vencii;54878 Това е цената на един от силиконите на Химатех, но нямам идея какво е качеството. Не съм си правил преса, но за други неща си купувам Словенски който е около 40 лв. и е с добро качество.

От къде го купуваш?

vencii
09.02.2015, 11:46
http://www.tkk.bg/modules/news3/article.php?storyid=75

Ивайло Георгиев - ingivo
09.02.2015, 20:41
Айде и аз сглобих една :) Леярството е новото допълнение към длъжностната характеристика на пчеларя :) https://www.facebook.com/media/set/?set=a.384816718359423.1073741839.100004932941123&type=3

Oregon
10.02.2015, 17:20
С какъв силикон направи пресата? Този който Венци публикува се продава само по 5кг, които са 211лв..

сашо 38
13.02.2015, 08:09
Айде и аз сглобих една :) Леярството е новото допълнение към длъжностната характеристика на пчеларя :) https://www.facebook.com/media/set/?set=a.384816718359423.1073741839.100004932941123&type=3
Моля за подробно разяснение на направата,когато имаш време.На какво и как монтира силиконовите матрици,снимка от задната страна...какви пари ще ми струва една твоя изработка?Доставката ми е нула,съсед си ми май...

srg
13.02.2015, 11:38
Напасването на двете страни на отлятата основа не виждам как може да се постигне при такъв вид отливка. Килийките от двете стани се застъпват по специфичен начин.

сашо 38
13.02.2015, 11:54
Варианта е да се отлее при готова вече преса.Въпроса е как да се постигне достатъчно добро сцепление между силикона и пресата,за да не се разлепва.Останалото е лесно за всеки човек с малко техническа грамотност и подходящи инструменти.Между другото,ако силикона е скъп и голяма разфасовка,може да си вземем няколко човека на партия.

vencii
13.02.2015, 12:07
Колеги при пресата на Вавов от Сливен восъка няма допир до нищо друго освен до силикон- което е много важно защото дава възможност основата да се извади без отделители. От всички преси които съм гледал в тубата неговата е най-професионално направена. Всички други стържат с разни шпатули,духат,мажат, пръскат,а при него сипваш восък вадиш основа.

сашо 38
13.02.2015, 20:48
Лошото е че мен например ме вкара в списъка чакащи,ама към юли чак...

Ivan_vd
13.02.2015, 21:42
Лошото е че мен например ме вкара в списъка чакащи,ама към юли чак...Колко се радвам че аз мойта е взех още преди година и половина.Тогава го чаках само 2 месеца.

Ivan Mankov
13.02.2015, 21:44
Напасването е най малкия проблем . Виж комшулука как смело маже :

http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html

сашо 38
13.02.2015, 22:32
Определено я е напаснал-фиксира преди изсъхване с пантите и подравняване на плоскостите.Предполагам макетната в.о. е напасната де...

srg
14.02.2015, 17:05
Именно. Тук наистина се постига напасване.

Максим Тодоров
20.02.2015, 16:48
https://www.youtube.com/watch?v=MNUfj-DyMS4

Само и трябва охлаждане.

спартак
20.02.2015, 18:27
Направих си я същата . Цена 7 лв. Време за изработка 1 час . За любители и мераклии е супер.

jordanov
20.02.2015, 20:00
Кога ще бъдеш готов с финансовите условия за работа на ишлеме?

спартак
20.02.2015, 21:35
Ааа ... Йорданович, тука става въпрос за нулева серия , прототип тъй да се каже . Утре ще е докладаhi;

сашо 38
21.02.2015, 09:15
Направих си я същата . Цена 7 лв. Време за изработка 1 час . За любители и мераклии е супер.
Какъв тип силикон използва?

спартак
21.02.2015, 19:05
351335143515


Да докладвам: Пет опита и все разкъсване на основата в един и същ очастък се получава.Съмнява ме , че външната температура е ниска и восъка не е достатъчно гъвкав, пък е и от разпечатки само . За сега край с опитите , че и без друго имам работа. Момчета ваш ред е да се забавлявате. Силикона е 100 % силикон от белите - средна цена малко без четири лъва. Опитайте с акрилен дано да стане . Имам чувството , че момчето от клипа нещо важно премълча ама ще видим . Успех инъче 300 лв на магазина в Сливен:laughing:

сашо 38
21.02.2015, 19:22
Колко време изчака да стегне,да не би да не е достатъчно?Надираш ли шперплата със шкурка там,където се маже силикона,за да хване хубаво?Тия дни и аз ще направя една проба...

Mateev
21.02.2015, 20:05
При този тип преси е много важно да сложите регулируем ограничител на потъването на капака от двете предни страни. Ако не го сложите, капака потъва дотогава, докато горния релеф се допре до долния, в резултат на което голям брой килийки стават с изключително тънко дъно, дори на места се прокъсват. Така се получават изключително некачествени основи.

Най-добре е този ограничител да се сложи преди изливането на силикона. Така ще се гарантира, че колкото е дебела оригиналната основа, толкова дебели ще бъдат и всички останали. Също така луфта на задните панти трябва да е нулев. Постарайте се да сложите качествени панти. Ако може с микролагерчета - още по-добре. Ето едно място, откъдето могат да се купят микролагерчета с нулев луфт:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46480__Ball_Bearings_2X5mm_2pcs_Turnigy_TZ4_AWD. html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11725__HK600GT_Ball_Bearings_Pack_3x7x3mm_4pcs_b ag.html

спартак
21.02.2015, 20:06
Не, не надирам, а мажа като филия хляб, най - тънкия момент е поставянето на намазаната восъчна основа върху намазаната вече шперплатена основа. Абе копирах Турчето ама йок биляsweating;. От силикона може да е. Саше да докладваш като стане, че аз нещо не умерих работата и ще се явявам на изпит. Успех

спартак
21.02.2015, 20:09
При този тип преси е много важно да сложите регулируем ограничител на потъването на капака от двете предни страни. Ако не го сложите, капака потъва дотогава, докато горния релеф се допре до долния, в резултат на което голям брой килийки стават с изключително тънко дъно, дори на места се прокъсва. Така се получават изключително некачествени основи.
Началник, умишлено използвах дебела (тежка) осова от Ловешките за матрица и като се стопи восъка си остана дебилината едно към едно. Трябва си качествен силикон .

Mateev
21.02.2015, 20:18
Премери ли дебелината на произведените основи в задната и в предната част, за да се убедиш, че предната е по-тънка?

Няма как - при затваряне на капака и натискане, горния капак поне в две точки се допира до долния, и в тези участъци стават тънки дъна на килийките. Основата е по дебела отзад при пантите и по-тънка отпред при предния ръб. Ако се сложат ограничители отпред, тогава основата вече ще е с равномерна дебелина.

При направата на много основи, луфтовете в пантите се увеличават, и тогава задната част става още по-дебела. Просто вземи шублера и се убеди сам, преди да ги хвалиш. Също така и кантара - претегли 10 основи и ще се убедиш, че са по-леки от оригинала в началото при нова преса и по-тежки когато се раздрънкат пантите.

спартак
21.02.2015, 20:25
Цялята идея е оригинална, защото първо имаме студено копиране на восъчната основа, после слагам пантите и най-накрая се освобождавам от восъка посредством топлина -във фурната на 80 градуса .Восъчната основа е стандартна. Сигурен съм че е от силикона , но ще пробвам по нататък. Нека и колегите да пробат и споделят За любителско изпълнение е добре, ама без резултата :laughing:

Mateev
21.02.2015, 20:28
Как така ще слагаш после пантите. Та нали десетата от милиметъра е от изключително важно значение. Предлагам ти преди да продължиш да спориш, да премериш с шублера и с кантара оригинала и копията, и след това да ни дадеш данните.

спартак
21.02.2015, 20:33
Момчето от клипа така направи и просто го копирах. Далече съм от спор , а споделям

Mateev
21.02.2015, 20:35
За да стане перфектна основа, двете матрици трябва да са успоредни една на друга, и да стоят на контролирано разстояние, без да се допират в нито една точка. По твоят метод се получават добре само страничните стени на килийките, а дъната в задния и в предния край сигурно се различават по дебелина 2-3 пъти. Грамажа ти сигурно се различава от оригинала поне с 20-30%.

Хайде наистина направи едни замервания, за да не гадаем .....

vencii
21.02.2015, 21:43
По този начин може да се направи някакво подобие на преса и съответно подобие на основа. Помислете колко въздух ще остане в дъното на килийките при мазането на силикона със шпатулата, който въздух на изделието ще излезе като топче запълващо дъното на килийката. По-добър резултат ще имате ако копирате твърда пластмасова основа.

koragroup
21.02.2015, 21:54
По този начин може да се направи някакво подобие на преса и съответно подобие на основа. Помислете колко въздух ще остане в дъното на килийките при мазането на силикона със шпатулата, който въздух на изделието ще излезе като топче запълващо дъното на килийката. По-добър резултат ще имате ако копирате твърда пластмасова основа.

Това всичкото от опит ли го казваш или така предполагаш?

Щото по принцип, майсторлъка идвал от майстора...

Аз ще си направя точно такава преса и вервай ми пчеличките ми ще се кефят да градят основите от собствения си восък.

vencii
21.02.2015, 22:00
Да казвам го от някакъв опит със силикони.Опитвам се да съм полезен който има някакъв опит с матрици ще разбере за какво говоря. Иначе нервите и парите са си твои, дерзай

koragroup
21.02.2015, 22:23
Да казвам го от някакъв опит със силикони.Опитвам се да съм полезен който има някакъв опит с матрици ще разбере за какво говоря. Иначе нервите и парите са си твои, дерзай


Венции, благодаря. Дерзая. Дай Боже всеки му "някакъв" опит със силикони, ама не с матрици а на матраци :laughing:


Тънката ми мисъл беше - не отказвай мераклиите без самия ти да си пробвал КОНКРЕТНО!
Предполагам няма да спориш, че в пчеларството с "някакъв" опит успех няма...

vencii
21.02.2015, 22:35
Като я направиш докладвай.

сашо 38
22.02.2015, 16:50
Премери ли дебелината на произведените основи в задната и в предната част, за да се убедиш, че предната е по-тънка?

Няма как - при затваряне на капака и натискане, горния капак поне в две точки се допира до долния, и в тези участъци стават тънки дъна на килийките. Основата е по дебела отзад при пантите и по-тънка отпред при предния ръб. Ако се сложат ограничители отпред, тогава основата вече ще е с равномерна дебелина.

При направата на много основи, луфтовете в пантите се увеличават, и тогава задната част става още по-дебела. Просто вземи шублера и се убеди сам, преди да ги хвалиш. Също така и кантара - претегли 10 основи и ще се убедиш, че са по-леки от оригинала в началото при нова преса и по-тежки когато се раздрънкат пантите.
Тук си абсолютно прав,дори от всички панти,предлагани по магазините,купих най-скъпите испански,но и те имат луфт.Онези лагерчета е доста трудоемко да се монтират,та затова идеята с ограничителя се явява най-добра.Но пък пропускаме и друго-дори основата да е с различна дебелина в основата на килийката,пчелите сами си регулират това-дълбаят,надграждат,полират ,ние просто им задаваме работническа рамка от собствен восък.

сашо 38
22.02.2015, 17:00
По този начин може да се направи някакво подобие на преса и съответно подобие на основа. Помислете колко въздух ще остане в дъното на килийките при мазането на силикона със шпатулата, който въздух на изделието ще излезе като топче запълващо дъното на килийката. По-добър резултат ще имате ако копирате твърда пластмасова основа.
Затова трябва качествено и внимателно да се запълнят всички килийки.Въпроса е дали ще можем да разтворим пресата,ако се ползва пластмасова основа, без да се разкъса силикона.Аз обмислях варианта да се направи матрица от пластмаса,смисъл проекция на пластмасова основа и да се пробва дали пък няма да се разкъсва новоизлятата основа.Дори звъннах на човека производител,ама той ми заговори за нови калъпи,некви 2-3000лв и ме отказа.

Пламен Керчев
22.02.2015, 18:19
Предложете с какво да се намаже предварително восъчната основа преди да се нанесе силикона. Идеята е след като силикона дръпне да се отлепи лесно от основата и да не се налага загряване във фурна.

Rosen-shumen
22.02.2015, 18:37
Купуваш качествен силикон от ТКК и няма да ти лепне за основата.

Пламен Керчев
22.02.2015, 19:08
Купуваш качествен силикон от ТКК и няма да ти лепне за основата.

Посочи линк.

mivanov
22.02.2015, 19:16
351335143515


Да докладвам: Пет опита и все разкъсване на основата в един и същ очастък се получава.Съмнява ме , че външната температура е ниска и восъка не е достатъчно гъвкав, пък е и от разпечатки само . За сега край с опитите , че и без друго имам работа. Момчета ваш ред е да се забавлявате. Силикона е 100 % силикон от белите - средна цена малко без четири лъва. Опитайте с акрилен дано да стане . Имам чувството , че момчето от клипа нещо важно премълча ама ще видим . Успех инъче 300 лв на магазина в Сливен:laughing:

Разкъсва се защото капакът тръгва леко да се връща нагоре, а восъкът е още мек.Аз защипвам двете страници с една голяма щипка, която е вид стега–купих я от Бриколаж.Отливам, стягам веднага и след 3-4минути отварям.Пръскам и матриците със сапунена вода.

Rosen-shumen
22.02.2015, 19:23
Посочи линк.

Ето;
http://www.tkk.bg/modules/news3/article.php?storyid=74

vencii
22.02.2015, 19:39
Този е по-добър http://www.tkk.bg/modules/news3/article.php?storyid=75

Rosen-shumen
22.02.2015, 19:47
Да,но е два пъти по скъп.Този който съм предложил ще му свърши идеална работа,този който предлагаш ти е за по-прецизни изделия.

Пламен Керчев
22.02.2015, 19:57
Какви са цените. В сайта не видях посочени такива.

vencii
22.02.2015, 19:58
Работил съм и с двата евтиния не става за матрица която ще се ползва години, той е по-скоро да извадиш само няколко изделия.

Пламен Керчев
22.02.2015, 20:00
А някой ползвал ли е от този силикон. Имат специално за восъчни отливки.
http://www.chimatech.bg/products/bg/127_silikonova-pasta-za-kalapi-silast-d2-po/

vencii
22.02.2015, 20:08
Ивайло Георгиев беше правил нещо. Имайте предвид че тези силикони нямат нужда от отделител, нищо не залепва за тях и те не залепват за нищо.

Росен Младенов
22.02.2015, 20:18
Ивайло Георгиев беше правил нещо. Имайте предвид че тези силикони нямат нужда от отделител, нищо не залепва за тях и те не залепват за нищо.
Значи не може да се залепят и за плоскостта.

Rosen-shumen
22.02.2015, 20:28
Работил съм и с двата евтиния не става за матрица която ще се ползва години, той е по-скоро да извадиш само няколко изделия.

Съгласен съм с теб,но ако се работи внимателно ще изкара доста време проблема му е,че не е разтеглив като скъпия и се разкъсва.

vencii
22.02.2015, 20:29
Да. Иво сигурно ще има проблеми. Може да има начин да се залепи за плоскостта, но аз не го знам

vencii
22.02.2015, 20:31
Значи не може да се залепят и за плоскостта.

Да. Иво сигурно ще има проблеми. Може да има начин да се залепи за плоскостта, но аз не го знам

Пламен Керчев
22.02.2015, 20:33
Залепването може да стане след като е готова матрицата.

зуница
22.02.2015, 22:58
Тези силикони със сигурност стават.
http://www.wacker.com/cms/en/products/product/product.jsp?product=9122
http://www.lucebni.cz/EN
http://www.hortechltd.com/cgi-bin/index.pl?_state=Category&menucategory=18&category=75

Пламен Керчев
23.02.2015, 21:56
Мисля, че този силикон е подходящ за направа на ръчна преса за основи. Какво мислите.
http://www.bagira.bg/11218/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D 0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%83%D0%BF%D0%BB%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%82%D 0%B5%D0%BB-%D0%B1%D1%8F%D0%BB-280-%D0%BC%D0%BB-ceresit

Rosen-shumen
23.02.2015, 22:20
Мисля, че този силикон е подходящ за направа на ръчна преса за основи. Какво мислите.
http://www.bagira.bg/11218/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D 0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%83%D0%BF%D0%BB%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%82%D 0%B5%D0%BB-%D0%B1%D1%8F%D0%BB-280-%D0%BC%D0%BB-ceresit

Пробвал съм доста силикони за моделиране и си дадох мнението по въпроса,този НЕ става за тази работа.

Дамян Дамянов
23.02.2015, 22:23
Мисля, че този силикон е подходящ за направа на ръчна преса за основи. Какво мислите.
http://www.bagira.bg/11218/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D 0%B4%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%83%D0%BF%D0%BB%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%82%D 0%B5%D0%BB-%D0%B1%D1%8F%D0%BB-280-%D0%BC%D0%BB-ceresit

Този не става! Гарантирам! FT101 e евтиния монтажен силикон/лепило/ на Хенкел. По-добрия е Момент fix total, но и той не става за тази цел. В Тотала има нещо което гори много здраво, а FT101 не съм го пробвал дали гори. С времето и двете започват да губят качествата си, но Тотала е UV устойчив(не много по лични наблюдения).
Повече мога да повярвам, че ще стане с Ceresit CS28. Той поне е термоустойчив и няма да се разпадне. Другите два издържат до 80 градуса (по памет), а CS28 издържа на 200-300 градуса.

сашо 38
25.02.2015, 12:20
Мисля да пробвам с този-35703571 пише до 150 градуса.Как мислите?

сашо 38
02.03.2015, 14:35
Стартирах направата на пресата.Моля не се смейте на дръжката...:bigsmile: Междувременно си спретнах масичка за фрезата и части за корпус.


36203621362236233624

сашо 38
03.03.2015, 12:19
Силикона вече е факт.Притеснява ме само да не са останали балончета.Сега трябва да го изчакам няколко дни да изсъхне.
36293630

milko_enev
03.03.2015, 12:23
Привет!А монтира ли клавирна панта с която ще фиксираш горната плоча спрямо долната?

zapstojan
03.03.2015, 12:25
Какъв силикон озползва? Разбрах - Церезита от снимката по-горе.

сашо 38
03.03.2015, 12:36
Привет!А монтира ли клавирна панта с която ще фиксираш горната плоча спрямо долната?
Още не.Първо трябва да изсъхне силикона.После мисля да монтирам четири броя ограничители за фиксиране на растоянието.

solaris60
10.03.2015, 21:18
3679

3680

3681

3682

ch.atanasov
10.03.2015, 21:28
Това твое дело ли е ?Не отиват на добре работите.Да му мислят производителите на основи.:laughing:

Росен Младенов
10.03.2015, 21:28
3679

3680

3681
3682Светни ни лампата.

solaris60
10.03.2015, 21:44
Това твое дело ли е ?Не отиват на добре работите.Да му мислят производителите на основи.:laughing:

Да. И не съм се старал много.

ch.atanasov
10.03.2015, 21:52
Аве на път сте да запалите и мен с тези преси.Не че не мога или нямам време ,ама се ядосвам ,че всичко си правя и пак няма сколасване.:bigsmile:
То само основи не съм правил -ко ми пречи.:laughing:

delta.e
11.03.2015, 15:36
Това са валяците на Павел !
Работя четири сезона и съм доволен .

delta.e
11.03.2015, 15:38
Пардон последното е самоделка за гладката лента .

сашо 38
11.03.2015, 17:25
При мен се получи неравномерно запълване на килийките на места,та ще мажа отново.Гледам и при колегата е същото. По време на изработката ми свърши силикона и се наложи да ходя до магазина и това явно развали работата... не предполагах,че една тубичка не стига.

сашо 38
11.03.2015, 17:42
Пардон последното е самоделка за гладката лента .Май ще ме откажеш да си правя преса...Самоделните валци от какво са?

delta.e
12.03.2015, 15:45
От смола . Смятай - теглото е 8 килограма.

сашо 38
12.03.2015, 16:52
От смола . Смятай - теглото е 8 килограма.
Въпрос-можеш ли да питаш цената с доставка на два броя валци,че сме мераклии с един колега?

delta.e
12.03.2015, 20:01
Виж - Дело воска .
Там има и адрес . В момента има затруднения с ел. пощата .
Ще ти дам адреса на жена му .

solaris60
13.03.2015, 18:18
3716

Окончателно завършена и чакаща да започне работа.

borislav aleksandrov
13.03.2015, 18:25
solaris60 с водно охлаждане ли е?

solaris60
13.03.2015, 19:51
solaris60 с водно охлаждане ли е?

Не е с охлаждане, но мисля, че не е необходимо и затова не го направих.

МаксимМитев
13.03.2015, 19:59
Ше се пробвам и аз да си направя една ....да видим какво ше стане! :) Че тия цени от по 500-700 лв не ми се виждат реални за преса! :)

solaris60
13.03.2015, 21:15
Ше се пробвам и аз да си направя една ....да видим какво ше стане! :) Че тия цени от по 500-700 лв не ми се виждат реални за преса! :)

Дай 700 лв. и ще ти дам тази, като и ударя отгоре и един слой злато, а за останалите пари ще налея един резервоар с гориво и ще ти я докарам за да почерпиш. :bigsmile:

vencii
13.03.2015, 21:39
solaris60. Кога ще правиш 72 часови проби
.

solaris60
13.03.2015, 21:52
solaris60. Кога ще правиш 72 часови проби
.

В понеделник. За 72 часови проби ще ми трябва още малко восък, че моя ще ми стигне само за 71.

сашо 38
14.03.2015, 15:03
При мен се получи некачествено запълване на всички килийки.Соларис,ти какъв силикон използва,че гледам и при теб го има същия проблем,но в по-малки мащаби?
37253726

solaris60
14.03.2015, 20:45
При мен се получи некачествено запълване на всички килийки.Соларис,ти какъв силикон използва,че гледам и при теб го има същия проблем,но в по-малки мащаби?


При мен се получи на едно място. Видях, че има вероятност да има не добро запълване, но ме домързя да го повторя и резултата е налице. Обаче от самолет не се вижда, а и не търся голяма прецизност. Няма да я пращам на изложение.
А на твоята трябваше да и поставиш цяла панта. Сега има вероятност да се измества. А този восък, който е от основата се чисти по всички каналчета. Това е най - трудната работа. Силикона който ползвах е най - обикновен. Akfix - от Кауфланд.

solaris60
16.03.2015, 12:36
Не правете това в дома си!!!

3729

3730

За 4 часа - 2 основи и то едната трябва да се брои за половин. Цяла седмица работа за нищо. Матеев, прави си основите спокойно. Тия самоделки за нищо не стават. :bigsmile:

Сега търся петото кьоше за да я метна там във вечна забрава.

Юрий Цветков
16.03.2015, 13:04
Е поне си опитал. Така няма да се чудиш, ами ако бях ...

evgeni.filimonov
16.03.2015, 13:17
Колега Solaris, ако беше направил по-рано пробите, щеше да ми помогнеш с избора дали да си купя такава преса или не, макар и с водно охлаждане. Но вече си купих от познат наш колега и вчера около час си поиграх и наистина това е голяма играчка да направиш читава основа. Но според мен всичко е въпрос на техника, на отделител, на това дали я правиш от чист восък или примесен с церезин, топлината на помещението и тн. Все още не съм се отчаял и смятам , че ще и намеря цаката, но не разчитам, че ще правя бизнес с това, целта ми е да си направя собствени основи за магазините. Това ще ми е достатъчно.
Напълних капака на пресата с вода и започнах, без да циркулира водата. Първата основа не ставаше за нищо, по силикона имаше много отделител и като сипах восъка, започна да цвърчи, втората малко заприлича на основа, третата по я биваше, но на места стана по-тънка и прозрачна, според мен зависи от натискането на капака. Сега ще я монтирам на постоянно място и ще пусна водата да циркулира постоянно и ще видя какво ще се получи, ще ви информирам.

m_pchelari
16.03.2015, 16:29
Защо не пробвате само с мека отливка като килимче, без панти. Гледах в един английски сайт готови към 250 лева такива гумени килимчета за основи, но сега не мога да го намеря.
Нещо подобно:
3736
П.С.
Намерих го:
http://www.thorne.co.uk/frames-and-foundations/foundation/foundation-making?product_id=1830

solaris60
16.03.2015, 18:32
https://www.youtube.com/watch?v=Fjq-ilNd39M


Ето две в едно.

srg
16.03.2015, 18:38
Колега Solaris, ако беше направил по-рано пробите, щеше да ми помогнеш с избора дали да си купя такава преса или не, макар и с водно охлаждане. Но вече си купих от познат наш колега и вчера около час си поиграх и наистина това е голяма играчка да направиш читава основа. Но според мен всичко е въпрос на техника, на отделител, на това дали я правиш от чист восък или примесен с церезин, топлината на помещението и тн. Все още не съм се отчаял и смятам , че ще и намеря цаката, но не разчитам, че ще правя бизнес с това, целта ми е да си направя собствени основи за магазините. Това ще ми е достатъчно.
Напълних капака на пресата с вода и започнах, без да циркулира водата. Първата основа не ставаше за нищо, по силикона имаше много отделител и като сипах восъка, започна да цвърчи, втората малко заприлича на основа, третата по я биваше, но на места стана по-тънка и прозрачна, според мен зависи от натискането на капака. Сега ще я монтирам на постоянно място и ще пусна водата да циркулира постоянно и ще видя какво ще се получи, ще ви информирам.
И аз си купих нещо подобно с водно охлаждане. Направих някъкъв плах опит и бях доста обезсърчен/нямах и много време/. Колеги казват че са му намерили цаката. Скоро ще направя по-сериозен експеримент, пък ще пишем.

Ivan_vd
16.03.2015, 20:45
Не знам при вас защо не се получава ,моята преса ги прави перфектно е купил съм е но поне не се чудя ще станат или не.

Mateev
16.03.2015, 20:52
Нали знаете, че всеки един занаят си има и своите малки тайни ..... :tres:

Затова е хубаво хората да си купуват дрехи от шивачите, обувки от обущарите, и мед от нас - ха-ха ...... :yahoo:

evgeni.filimonov
16.03.2015, 21:00
Абсолютно си прав, но ако ми предложиш основи от абсолютно чист восък, със сигурност няма да си купя преса.

vencii
16.03.2015, 21:04
Не знам при вас защо не се получава ,моята преса ги прави перфектно е купил съм е но поне не се чудя ще станат или не.

Каква преса си купил- щом си доволен сподели.

ch.atanasov
16.03.2015, 21:14
Към колегите ,които сами си произвеждат основи от супер чист восък ,следния въпрос: Какви ви са наблюденията ,основите имат ли провисване? Мисля че Матеев беше писал за чупливост.Вашите чупливи ли са?

evgeni.filimonov
16.03.2015, 21:15
Да, интересно ще е да прочетем някои ТАЙНИ, за да улесните нас-мъчениците.

Провисването дали се влияе от чистотата на восъка ? Или от обтелването, не зная, но ще разбера.

Ivan_vd
16.03.2015, 21:32
Моята е купена от Георги Вавов от Сливен засега съм доволен.Е стават малко по тежки 90-92гр но поне знам че си ползвам моят восък а не Церазини и др.боклуци.Основите си ги правя от 100% чист восък и засега не съм имал провисване.А за предлагането на основи ако си събера достатачно восък за мен тая година и имам излишен защо да не направя повече основи и да предложа,поне ще знам че предлагам 100% чисти восъчни основи.

ch.atanasov
16.03.2015, 21:45
Винаги съм купувал основи .От какво са не ме интересува.Важното е да ги градят добре и да не провисват.Попадъл съм на ментета ,дори и от известен производител.Беше в началото на производството му ,затова няма да го спомена.Повече от него няма да купя ,още повече ,че имаше мнение от колега за лошо качество.Писал съм ,че навремето основите не бяха жълти ,но ги градяха отлично.Сега модата е супер жълто.Това лято ще видим за какво става въпрос.За сега съм с "пчела 2010" Горна Оряховица.

delta.e
16.03.2015, 21:47
Най -добрата разделителна смес ?
10 % разтвор на мед в мека вода !!!!

delta.e
16.03.2015, 21:48
Да продължавам ли ?
Знам още много .

vencii
16.03.2015, 21:50
Да. продължавай

delta.e
16.03.2015, 21:55
Да. продължавай
Жълти са , защото се избелва восъка .
Не говоря за традиционите .
Става , бързо и лесно .

vencii
16.03.2015, 22:04
Ако имаш желание разкажи повече за основите

delta.e
16.03.2015, 22:04
Да продължавам ли ?

evgeni.filimonov
16.03.2015, 22:08
Давай, личи си че имаш ценна информация. И ... благодаря предварително.

delta.e
16.03.2015, 22:20
За избелване на восъка - килограм восък се слага 1 грам лимонена киселина .
Предварително восъка е стопен в мека вода .
Сладва - здраво бъркане .
Вярно -трудно се смесва вода и восък.
Следва изстиване на сместа .
Калъпа от восък се преварява в мека вода .
Става ,като златен медал.
Но , преди това трябва да е чист от примеси .Най-добре се чисти през дамски чорапи .
За стерилизацията вече писах .
Следва -отливка в калъп. Гладки валци и през гравирните .
така работя и се кефя .

solaris60
16.03.2015, 22:39
Продължавай без да питаш - да продължавам ли?

сашо 38
17.03.2015, 14:44
За избелване на восъка - килограм восък се слага 1 грам лимонена киселина .
Предварително восъка е стопен в мека вода .
Сладва - здраво бъркане .
Вярно -трудно се смесва вода и восък.
Следва изстиване на сместа .
Калъпа от восък се преварява в мека вода .
Става ,като златен медал.
Но , преди това трябва да е чист от примеси .Най-добре се чисти през дамски чорапи .
За стерилизацията вече писах .
Следва -отливка в калъп. Гладки валци и през гравирните .
така работя и се кефя .
Въпроси.Има ли значение за гравираните валци,дали плочката восък трябва да е с точно определена дебелина и колко е допустимата граница?И още един-гладките валци лесно ли успяват да захапят плочката,не приплъзва ли,не трябва ли да са леко като надрани по повърхността? Последен-има ли значение температурата на помещението за гравиране?

delta.e
17.03.2015, 15:19
Плочката е с дебелина около 20 мм , след гладките валяци лентата е с дебелина 1.2мм .
Не приплъзва .
Температура около 25-26 градуса .
Успех в работата !

Bobi-M9598
17.03.2015, 20:32
Здравейте,

Делта, благодаря за споделеният опит. По-горе пишеш за дебелината на плочката восък която се пуска в гладките валци. Написал си 20мм.--- това са 2см.
Питането ми е: Грешка ли е или не? Колко пъти прекарваш восъчната плочка за да получиш дебелината от 1.2мм. Смятам, че много трудно валците ще "захапят" вос. плочка (да не казвам невъзможно).

Благодаря за споделеният опит още веднъж.

Поздрави, Г. Георгиев

сашо 38
17.03.2015, 21:25
Плочката е с дебелина около 20 мм , след гладките валяци лентата е с дебелина 1.2мм .
Не приплъзва .
Температура около 25-26 градуса .
Успех в работата !
Още няма работа,чакам Павел или жена му да ми отговорят на имейла относно доставката...Надявам се скоро.После ще почерпя!

evgeni.filimonov
17.03.2015, 21:51
Колеги, това е тема за ръчна преса за ВО.
Направете нова тема за валцуването.
Колегата ДЕЛТА е много добър, явно. Разбрахме за най-добрия отделител и за избелването на восъка, ако има още тънкости и тайни в направата на ВО с ръчна преса, ще се радваме да ги напише и ще му бъдем много благодарни.

delta.e
17.03.2015, 22:20
Здравейте,

Делта, благодаря за споделеният опит. По-горе пишеш за дебелината на плочката восък която се пуска в гладките валци. Написал си 20мм.--- това са 2см.
Питането ми е: Грешка ли е или не? Колко пъти прекарваш восъчната плочка за да получиш дебелината от 1.2мм. Смятам, че много трудно валците ще "захапят" вос. плочка (да не казвам невъзможно).

Благодаря за споделеният опит още веднъж.

Поздрави, Г. Георгиев

Привет Приятелю !
Само веднъж .

delta.e
17.03.2015, 22:30
Колеги, това е тема за ръчна преса за ВО.
Направете нова тема за валцуването.
Колегата ДЕЛТА е много добър, явно. Разбрахме за най-добрия отделител и за избелването на восъка, ако има още тънкости и тайни в направата на ВО с ръчна преса, ще се радваме да ги напише и ще му бъдем много благодарни.

Благодаря , колега Филимонов .
Зная , много за восъка , но не всичко.
Восъка е нешо неoписуемо .
Ние , знаем уж неговите характеристики .

delta.e
17.03.2015, 22:38
Хайде на бас !

delta.e
17.03.2015, 22:43
Здравейте,

Делта, благодаря за споделеният опит. По-горе пишеш за дебелината на плочката восък която се пуска в гладките валци. Написал си 20мм.--- това са 2см.
Питането ми е: Грешка ли е или не? Колко пъти прекарваш восъчната плочка за да получиш дебелината от 1.2мм. Смятам, че много трудно валците ще "захапят" вос. плочка (да не казвам невъзможно).

Благодаря за споделеният опит още веднъж.

Поздрави, Г. Георгиев
Хайде на бас !
Досега , облози не съм губел . Защото , се обзалагам, само , когато съм 100% сигурен.

delta.e
18.03.2015, 22:08
Май ще ме откажеш да си правя преса...Самоделните валци от какво са?
Здравей !
Самоделните валяци са от пишещи машини.
Диаметър по 43.05 мм .
Единият е от българска машина , а вторият от БМВ !?!?

Росен Младенов
18.03.2015, 23:35
Здравей !
Самоделните валяци са от пишещи машини.
Диаметър по 43.05 мм .
Единият е от българска машина , а вторият от БМВ !?!?
Не бяха ли от смола 8кг.

ice_1963
19.03.2015, 07:27
Така...,,Жокер”
Направих такава преса и работи много добре но....
1.Силикона не е за 2лв тубичката / с п...ня боя не става/
Пресата се изработва от алуминиева плоскост или MDF плоскости за кофраж и силикон каучуково покритие, на което восъкът не залепва
2.Температурата на разтопения восък трябва да бъде от
80 – 90 градуса и така да се поддържа.
За направата два дена време и малко над 100лв материали….За 4 часа опити – 30 основи с доволно качество /за толкова ми стигна восъка/ и практиката
Съжалявам само че не направих снимки и клип,макар че разполагам с HD камера.
Просто не вярвах че ще стане.

сашо 38
19.03.2015, 08:22
Така...,,Жокер”
Направих такава преса и работи много добре но....
1.Силикона не е за 2лв тубичката / с п...ня боя не става/
Пресата се изработва от алуминиева плоскост или MDF плоскости за кофраж и силикон каучуково покритие, на което восъкът не залепва
2.Температурата на разтопения восък трябва да бъде от
80 – 90 градуса и така да се поддържа.
За направата два дена време и малко над 100лв материали….За 4 часа опити – 30 основи с доволно качество /за толкова ми стигна восъка/ и практиката
Съжалявам само че не направих снимки и клип,макар че разполагам с HD камера.
Просто не вярвах че ще стане.
Искаме и снимки!

Bobi-M9598
19.03.2015, 13:12
Здравейте,

Делта, БЛАГОДАРЯ още веднъж за споделения опит. Хубаво би било ако имаш възможност да направиш, я клип, я снимки на процеса.
Всички ще сме ти признателни!!!

Поздрави, Г. Георгиев

delta.e
19.03.2015, 15:48
Не бяха ли от смола 8кг.

Самоделни са валяците за гладката лента.Гравирните са 8 килограма.
Разбира се , че ще направя клипче.
Преди , бях качвал в ТУБАТА , но сега не го намирам.

Росен Младенов
19.03.2015, 16:12
От смола . Смятай - теглото е 8 килограма.
Това сигурно аз съм го писал.

delta.e
19.03.2015, 16:55
Гравирните са 8 килограма и са от смола !

сашо 38
19.03.2015, 18:27
Делта,ползвал ли си подобен метод,като на клипчето/след третата минута/,за получаване на заготовките за гравираните валове,чрез наслояване на горещ восък на студена повърхност и дали би се получило? https://www.youtube.com/watch?v=TSD51df8CRI

delta.e
20.03.2015, 11:31
Делта,ползвал ли си подобен метод,като на клипчето/след третата минута/,за получаване на заготовките за гравираните валове,чрез наслояване на горещ восък на студена повърхност и дали би се получило? https://www.youtube.com/watch?v=TSD51df8CRI
Здравей,Приятелю !
Този метод има два недостатъка , така че още от самото начало го отхвърлих .
Първо- кутията побира около 3 килограма восък и непрекъснато трябва да се добавя .Т.е. при по-малко не можеш да работиш.
Второ - винаги долната страна на листите е по-дебела.
При работа с плочки восък , можеш да имаш и килограм материал и пак да си направиш основи.
Успех в начинанието.

сашо 38
20.03.2015, 12:00
Ами ако потопиш два пъти,а другите два пъти обърнеш на 180 градуса?Може би да елиминира първия недостатък.Ами валовете няма ли да коригират сами дебелината чрез валцуването?Просто се старая да опростя първичния процес,гладките са спрени от производство.

delta.e
20.03.2015, 12:31
Да , с обръщане ще стане , но остава първият проблем.
Моите гладки валяци са от пишещи машини .
Твърда гума.

сашо 38
20.03.2015, 12:48
Ще изчакам Павел да прати гравиращите и започвам да обмислям направата на гладки.Обаче май ще трябва да отворим друга тема,че ще е обширна,пък и един колега с право направи забележка.

gorgi
20.03.2015, 14:30
Аз вече намерих гладки валци.Остава да се злобяват.Нооо след като дойдат гравиращите валци.

delta.e
20.03.2015, 19:43
Ще изчакам Павел да прати гравиращите и започвам да обмислям направата на гладки.Обаче май ще трябва да отворим друга тема,че ще е обширна,пък и един колега с право направи забележка.
Аз , говоря от гледна точка на практиката .
Това , за мен е удачно и така го правя .
Да съм , хванал някой за гушата и да го душа ?
Споделих това което правя .

delta.e
20.03.2015, 19:49
Не бяха ли от смола 8кг.
Има един филм , там има изречение - ,, Kогато си ..... то е за цял живот ,, !

delta.e
20.03.2015, 21:31
Желая ,на всички ползотворна работа .
Успехи в пчеларството .

сашо 38
22.03.2015, 20:48
Аз вече намерих гладки валци.Остава да се злобяват.Нооо след като дойдат гравиращите валци.
От какво?Ако може някоя снимчица...

evgeni.filimonov
23.03.2015, 11:03
380938103811381238133814Ето я и моята придобивка. Доста игра падна докато намеря нужната технология, мисля че като качество на отливката-основата постигнах някакъв успех, имам още да доизчистя дебелината на основата. За сега е с тежина 135 грама. Ако успея да дя докарам до 100 - ще се радвам. Предстоят още проби.

спартак
23.03.2015, 11:07
Гена, суровината жълта, а основата белезникава някак си стои. Прилича на Ловешките.

evgeni.filimonov
23.03.2015, 18:25
Нищо не съм слагал във восъка, половината восък е от разпечатки, половината от далаци и изрезки от фабрични основи. Но снимките са на изкуствено осветление, може да е от това. А може и да е от отделителя - мед+спирт за горене+вода - 1/2/3 части.

delta.e
23.03.2015, 18:35
Как , спирт за горене ?
Ако ,използваш спирт , поне купи етилов .

сложна личност
23.03.2015, 20:05
Спиртът за горене е отровен.

evgeni.filimonov
24.03.2015, 10:58
Така пише в книгата ПЧЕЛЕН ВОСЪК, издадена от Котларски.
Ще проверя, благодаря за съвета.

сашо 38
24.03.2015, 11:06
В една от книгите на Д-р Станчо Георгиев пише,че восъчните листове съдържат....сярна киселина.Подчертал го е два пъти :mad:

зуница
24.03.2015, 11:15
Да се намесят специалистите по ракиите.На колко градуса се изпарява спирта? ;) Каква е температурата на стопения восък?;) Опасно ще е само покрай отливането на основите леещия да не се напие от изпаренията. А такова опиване действително е опасно за здравето.Ако е оцветен спирта ще има и разлика в цвета на основите и входящия восък.
А пресичката е супер!

jordanov
24.03.2015, 14:52
Не съм специалист по ракиите, ама ще взема да се намеся. Един от методите за денатурация на един от големите заводи за спирт в БГ, по спомен, на 100 л чист земеделски спирт - 2л метилов спирт, 1л терпентин, половин литър керосин, половин грам метиленово синьо, бъркане и оппа - имаме си хубав светлосин денатуриран спирт.

delta.e
24.03.2015, 19:58
Не съм ,съгласен , но както и да е.
Преводача ,в тази книга , не е превеждал 1-1 .
В някои моменти има система- нагодиго .

evgeni.filimonov
24.03.2015, 20:58
Ще звънна на Младен Котларски , за да изясним разногласията.

evgeni.filimonov
06.04.2015, 11:40
Най-после постигнах успех - получи се ЛР основа с тежина 45 гр.

Пламен Керчев
06.04.2015, 12:16
А сега може да споделиш тънкостите и да разкажеш за цялата технология.

evgeni.filimonov
06.04.2015, 12:46
Тънкостите са няколко, основните са водното охлаждане, бързото затваряне на капака след изливане на восъка, температурата на восъка, натиска на капака, продължителността на натискане и най-вече усета на пчеларя и многото опити, които всеки трябва да направи , за да усети тънкостите. Температурата в помещението също е важна, последните ги правих при 0 градуса, ставаха много хубави, но щом отворя капака и ги барне студа, се самонапукваха.
Моето мнение, е че това е една глезотия за хора, които имат повече свободно време и по-малко кошери.

Ангел Йосифов
06.04.2015, 15:56
Гена,нещо грамажа май мърда?

сашо 38
07.04.2015, 05:45
Тънкостите са няколко, основните са водното охлаждане, бързото затваряне на капака след изливане на восъка, температурата на восъка, натиска на капака, продължителността на натискане и най-вече усета на пчеларя и многото опити, които всеки трябва да направи , за да усети тънкостите. Температурата в помещението също е важна, последните ги правих при 0 градуса, ставаха много хубави, но щом отворя капака и ги барне студа, се самонапукваха.
Моето мнение, е че това е една глезотия за хора, които имат повече свободно време и по-малко кошери.
Да ти споделя нещо,до което не съм стигнал-Павел Стадников два пъти ми пише да използвам само дъждовна,снежна или дестилирана вода в отделителя.В тази от чешмата има соли,които взаимодействат с восъка,включително и променят цвета му.

borifototo
06.07.2016, 20:24
Здравейте,някой дали ползва тази сръбска преса?
http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&manufacturer_id=1&product_id=326&page=10

Babovic Misa
05.01.2017, 11:53
Виж работа с
Ръчна преса за основно

https://www.youtube.com/watch?v=PnCGyYK3zHA&t=2s

delta.e
05.01.2017, 13:53
Благодаря , приятелю !
През пресата се получават неравни основи -от едната страна дебели , от другата тънки .
Основите стават равни само през валци - опит . :)

Babovic Misa
05.01.2017, 14:28
здравей половинка
С тези преси имат възможност за дебелина приспособимост. Тя има най-горния подвижната плоча, тъй като е на панти.
Аз направих досега повече от 200 броя, а аз нямам проблем.
И ако това е една много малка разлика в дебелината не е проблем

delta.e
05.01.2017, 14:34
Привет половинка !
Двеста броя основи или двеста броя вафелници ?

Babovic Misa
05.01.2017, 15:21
двеста броя вафелници

Profi
18.01.2017, 23:49
Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса.Това еднократно след приключване на сезона.Крайния потребител може ли да е сигурен,че производителите са го свършили?Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.Тези заготовки всеки може да си ги приготви през свободното си време,зимния сезон например.А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл.Лично за мен,подобно занимание е удоволствие,което обезсмисля сметките за печалба от това.И собствения чист дезинфекциран восък най-вече,добит в подходящия момент.Защото ти например,ако ми ги правиш на ишлеме,ако дойда от София и се върна,къде ще ми излезе сметката,особено при твоите сметки за транспорт,хотел,храна,фирм ни счетоводства и амортизации на автомобила?Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното.

по евтино ще ти излезне да си ги купиш от китайците , 200 пъти

Бай Пчеличко
19.01.2017, 10:45
Колега, дай линк за китайски валове

delta.e
21.01.2017, 15:24
по евтино ще ти излезне да си ги купиш от китайците , 200 пъти



Нали ли , си Профи ?

delta.e
21.01.2017, 15:35
по евтино ще ти излезне да си ги купиш от китайците , 200 пъти

Що , не им напишеш !
Аз , получих нещо днес от Павел .
Това , ще е кадем . :)

gorgi
21.01.2017, 17:45
И аз получих нещо от Павел .Отдавна...И съм много доволен.

delta.e
21.01.2017, 19:08
Трябва да снимам кадема - пчелар с тръвна . :)

Profi
23.01.2017, 13:53
Здравейте , отговора ми беше за последния цитат
/Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното./
Колкото до валовете на Павел ,да добри са и като цена ,не мисля ,че някой ще намери по ниска и като качество,
Благодарение на
delta.e (http://pchelari.com/forum/member.php?u=911)
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/statusicon/user-offline.png се свързах с Павел,за което му Благодаря , във момента сглобявам автоматична машина с валовете на Павел,резултати по нататък.
Линкове за китайски валове в Google

ch.atanasov
08.11.2018, 18:00
Не ми се чете цялата тема , та имам питане. Правихте преси за основи, някои ги ползвате от години и имате опит и наблюдение. Какъв силикон да си взема, доказал се във времето.?

ch.atanasov
09.11.2018, 18:11
Еееехо. И това ли е тайна.

пп. сигурно не нацелих пак тона.:tres:

Трендафил Дончев
09.11.2018, 20:42
Еееехо. И това ли е тайна.

пп. сигурно не нацелих пак тона.:tres:

Един съвет от мен. Аз, си правих и да ти кажа честно не си заслужава. Играчката е голяма. Размени си восъка и си барай.....някаква халва ми се върти в мисълта.;)

ch.atanasov
09.11.2018, 20:51
Един съвет от мен. Аз, си правих и да ти кажа честно не си заслужава. Играчката е голяма. Размени си восъка и си барай.....някаква халва ми се върти в мисълта.;)

Благодарско, но кажи от къде се снабдяваш с основи. Тази година се зарадвах на Русенските, взех за проба (много добри ) и на следващия път -нищо общо. Друг цвят, друг материал.

Трендафил Дончев
09.11.2018, 21:04
Благодарско, но кажи от къде се снабдяваш с основи. Тази година се зарадвах на Русенските, взех за проба (много добри ) и на следващия път -нищо общо. Друг цвят, друг материал.

Винаги съм ползвал на Апиакта.

ch.atanasov
09.11.2018, 21:07
Винаги съм ползвал на Апиакта.

Това Ловеч ли беше? Не съм чувал да ги има в Бургас.

barkov1982
09.11.2018, 21:07
Благодарско, но кажи от къде се снабдяваш с основи. Тази година се зарадвах на Русенските, взех за проба (много добри ) и на следващия път -нищо общо. Друг цвят, друг материал.

Опцията за ишлеме също не е лоша ако имаш количеството. Така мисля де, не съм пробвал

Трендафил Дончев
09.11.2018, 21:09
Това Ловеч ли беше? Не съм чувал да ги има в Бургас.

Ловеч. Не го написах, че си помислих, че знаете.;)

ch.atanasov
09.11.2018, 21:10
Опцията за ишлеме също не е лоша ако имаш количеството. Така мисля де, не съм пробвал

Че нямам количество-нямам, ама и къде е Габрово.sweating;

barkov1982
09.11.2018, 21:16
Е имаше една приказка за..... до края и душата в рая. Кооперираш се с някой градски и перкате, само да не е с пластмасови рамки:bigsmile:

Трендафил Дончев
09.11.2018, 21:18
Че нямам количество-нямам, ама и къде е Габрово.sweating;

Аз ще ти изпратя - кашон, два, 5, 10, 100? Нали си плащаш?;)

ch.atanasov
09.11.2018, 21:24
Аз ще ти изпратя - кашон, два, 5, 10, 100? Нали си плащаш?;)

Благодарско, но имам по около кашон ДБ и ЛР, ще изкарам 2-3 години.:bigsmile:

barkov1982
09.11.2018, 21:33
Благодарско, но имам по около кашон ДБ и ЛР, ще изкарам 2-3 години.:bigsmile:

Е на товя потребление, определено ти трябва преса. :laughing:

ch.atanasov
09.11.2018, 21:36
Е на товя потребление, определено ти трябва преса. :laughing:

Да , ама няма силикон.:(

kuline
09.11.2018, 21:41
Това Ловеч ли беше? Не съм чувал да ги има в Бургас.

Ех, каква си драка. :)

ch.atanasov
09.11.2018, 21:44
Ех, каква си драка. :)

Сега са обиждаме ли.:bigsmile:

Калеко Алеко
09.11.2018, 21:47
Да , ама няма силикон.:(
Барков има мАкедонски и подаръци прави даже..;)

ch.atanasov
09.11.2018, 21:51
Ейй, само лоши хора в тоз форум. Няма едно свястно мнение, като оттатъка.:bigsmile:

Калеко Алеко
09.11.2018, 21:56
Ейй, само лоши хора в тоз форум. Няма едно свястно мнение, като оттатъка.:bigsmile:
Носталгия по Друмев ...drinks;