PDA

Виж пълната версия : 1 корпус 2-3 магазина мнения ?



joromainata
03.12.2014, 08:49
какво ще кажете за тази система ?
какви биха били плюсовете и минусите ?

kapanec
03.12.2014, 09:07
Изгледай лекцията на Софрон Софрониев от миналата година .Той работи така.Аз също ,ще направя нещо подобно на част от семействата за проба дали ,ще е удачно в моя район До колкото съм разбрал важен фактор за успех при неговия начин на работа са и породата на майките а той работи с Карника .Венер също подчертава ,че ползва майки порода Карника което си е от голямо значение и при неговата технология

ch.atanasov
03.12.2014, 09:33
Ако това са твои кошери ,едва ли ти трябва отговор.Явно си имаш изградена система ,затова си поръчал тази конфигурация.А за самата раздумка: си мисля ,дали 1 корпус няма да е малко за плодник.

Bobi-M9598
03.12.2014, 10:06
Адаш, здравей!

Мое мнение: Когато си правих кошерите (ДБ 10) разсъждавах, че поради невъзможност да съм всяка събота и неделя на пчелина ми трябва повече място, за да избегна роенето. В интерес на истината досега не съм поставял и трите магазина, само два. Това зависи от много неща, като сила на семействата, паша и т.н. Като гледам ти имаш почти всички системи би трябвало вече да си се ориентирал с коя система при теб е най удачно. Не бих експериментирал с повече от 2-3 кошера.

Пожелавам ти да се окаже, че трите магазина са ти недостатъчни. УСПЕХ.

Поздрави.
Г. Георгиев

ianev
03.12.2014, 13:24
И на мен ще ми е интересно да прочета повече мнения на хора който са изпорбвали този начин на работа. Аз пчеларствам с ДБ10 но искам да мина на МК като ползвам 1 корпус и 2-3 магазина. Района ми е горе доло добър 30-35 кг вадя от кошер при добра година

jordanov
03.12.2014, 13:38
Е че то това не е система, то това си е вид техника на работа. Последно мисля, че Радо каза че така работи. Както винаги истината се крие в дребните детайли, които няма как да са общи за всички ни За силен район си мисля, че хамалогията става повече по тоя начин.

радо
03.12.2014, 13:56
Аз го написах в друга тема ,че работя именно по този начин като имам и дадан-блат 10рамков и МК плодник разлика няма но когато магазините отиват отдолу дадан-блата е по тежък и е по трудно на пчеларя .През пролетта до като не се напълни плодника с пчели магазините стоят отдолу като няма никаква преграда/найлон/ и дъното е отворено изцяло само на мрежа като пчелите работят на горна прелка ,когато станат готови плодника отива на първо място като зависи кога ще е пашата ако е близо не давам майката да се качва в магазините, ако има време я пускам само в един това го правя с ХР и така до акацията тогава една седмица преди акацията затварям майката само в плодника.След акацията се прави отводка само с старите пчели/гол рой/ дори тази година ще пробвам да направя "отводка" с старите пчели от два кошера като преместя палета с кошерите на ново място и на тяхно място ще сложа само един кошер с оплодена майка и основи може и да се направи отводка и с рамки 4,5 и веднага да се дадат толкова основи и сироп на старите семейства но след пашата старите пчели при мен са излишни защото следващата паша ми е слънчоглед .След акацията майката се пуска да снася и в магазините но преди слънчогледа отново е хубаво да се ограничи една седмица преди цъфтеж за магазините като бр. трябват поне 3 като последния може да е от фибран /поне аз ще пробвам защото е евтино,бързо и леко/ когато има приток на нектар задължително трябва да има празни пити за да се слага пресния нектар дори и да останат празни при края на пашата и последно много пчелари слагат празния магазин отдолу под пълния аз обаче го слагам върху полупълния защото при пълния вече си закъснял.При плодник един корпус с добра паша от слънчоглед пчелите могат да напълнят 3 магазина с мед .

ianev
03.12.2014, 14:06
Благодаря Радо. Аз мисля да не е ограничавам с XP, при мен първата паша е липата и смятам след като си напълнят плодника да прехвърля магазина отгоре както си писал да си снася а при слагането на втория ще сложа рамка по малко, това би трябвало да е спре да се качва нагоре а при обилно нектароотделяне пчелите би трябвало да е натиснат и сами да е върнат доло в ЛР плодника а пилото в първия магазин ще се е излюпило и там да напълнят нектар

радо
03.12.2014, 15:31
Според мен ако направиш отводка /гол рой/ през май до 15 и тя да стане помощно семейство на основно и обединиш двете семейства при започване на пашата ако са повече дка. липата може да ти трябват и 4 магазина ,а дай боже и повече пробвай няма да сбъркаш.

галин
03.12.2014, 15:34
Точно така ще изглежда и моята работа, но мисля преди започване на пашата да огранича майката на дъното в магазин с 1,2 изградени рамки и останалото основи. Ще пробвам 5-6 кошера така да видя да не се намали пък силата им драстично след края на пашата.

joromainata
03.12.2014, 15:43
кошерите си ги правя аз и мога да ги наредя във всякаква конфигурация за това питах за мнения до сега съм правил няколко пробни конфигурации
2 корпуса за плодник 2 магазина за мед ,има случей не са достатъчни и блокират майката въпреки че има още един корпус но той по това време е пълен с прашец
два корпуса 3 магазина напълно достатъчно и за най силното семейство и пак 1 ви е прашец и малко пило
3 корпуса и 2 магазина -при много силни семейства напълно достатъчно че и даже излишно но пък изграждат почти цял корпус основи пробвал съм и само корпуси за медовици не съм особено доволен от резултата
П.П. СЛЕД КАТО ПРЕСТАНА С РУТАЦИИТЕ ВИНАГИ НАДУМКВАТ 1 ВИ КОРПУС СЪС ПРАШЕЦ при дадана това до няма и се чудя дали ско е огранича само на един няма да имам ефект но при добра година знам че един корпус за пило е малко за едно семейство

радо
03.12.2014, 15:45
Точно така ще изглежда и моята работа, но мисля преди започване на пашата да огранича майката на дъното в магазин с 1,2 изградени рамки и останалото основи. Ще пробвам 5-6 кошера така да видя да не се намали пък силата им драстично след края на пашата.
Това е добър вариант за предпазване от роево състояние ако се направи преди акацията проблем е намирането на майката особено при 100,200 и повече кошера ,опасно е да се ограничава преди акацията но аз поемам този риск и ако времето е с мен няма проблем и най добре подготвеното семейство за паша е това, което е на ръба на рояването важното е да не прескочи затова винаги трябва да се има снасящи майки и чрез тях да си решиш проблема.През целия сезон наличието на 20,30 майки снасящи като резерв трябва да има защото много от проблемите се решават най лесно с хубава,млада майка ,а и винаги може да помогнеш на колега.

радо
03.12.2014, 15:49
един корпус но той по това време е пълен с прашец
Района ти е с изобилие на прашец и единствено ти остава да слагаш прашецоуловител .

joromainata
03.12.2014, 15:54
дам тази година се бях приготвил уж но тя бе такава че доста друга работа отвори и изобщо не можах да ги сложа за догодина със сигурност!

радо
03.12.2014, 16:37
дам тази година се бях приготвил уж но тя бе такава че доста друга работа отвори и изобщо не можах да ги сложа за догодина със сигурност!
Поздравления за кошерите добре си се справил само дъното не се вижда с каква прелка е.Прашецоуловителя, какъв е външен или дънен имам колега при когото има прашец и той събира постоянно прашец без да маха лентата изобщо като единствено има отвор за търтеите прашецоуловителя е външен и чекмеджето е голямо и дъното е с мрежа и той събира прашеца един или два пъти в седмицата.

joromainata
03.12.2014, 17:55
Благодаря дъното ми е мрежесто на всичките кошери дори в момента
мисля да ползвам вътрешен прашецоуловител дълъг
а някакви препоръки ако ги сложа така както съм показал?

радо
03.12.2014, 18:17
При мен вече не ползвам такива летви за затваряне на прелката ,а дъската е наравно с другите и с фрезер 8 мм. правя отвор дълъг 25 см. и си спестявам слагане и махане дъното е мрежа и през лятото не е нужно отваряне напълно, охраната на входа е по лесно и през есента само вдигам дъсчицата и затварям долния вход.За дънния прашецоуловител не съм много запознат но това което съм виждал на изложенията, е че дъното има две прелки и през едната когато е отворена пчелите минават през отворите за да падне прашеца ,а когато е отворена другата не се събира прашец.

jorors
03.12.2014, 20:42
Колеги, аз съм привърженик на многокорпусният кошер. Основното му предимство е еднаквите рамки, за създаване на отводки, помощни семейства, двусемейни, всякакви ротации. Не виждам смисъл да използвам малка магазинна рамка.

joromainata
03.12.2014, 21:16
има смисъл и то много пробвай на няколко и ще разбереш
аз също съм привърженик на корпусния кошер

jordanov
04.12.2014, 09:28
Многокорпусен кошер може да се формира с всякакъв размер рамки. Двата основни на Дадан, Рутови, на д-р Ст. Георгиев, рожета разни и още 5-6 сигурно, както и комбинации от типа Венер. Основното предимство е работата предимно с цели корпуси, а не с отделни рамки. Към това трябва да се ориентират колегите които си мечтаят за интензивно пчеларство. Размерът на рамката е индивидуален избор, след многофакторен анализ.

Bobi-M9598
04.12.2014, 13:48
Здравейте,

Всеки избира сам "системата" т.е. начина по който да работи, съобразно целите които си поставя. При всички нас има различия, с които трябва да се съобразяваме. Надморска височина, различия в пашата, наличието на селскостопански култури (рапица, слънчоглед, лавандула, и др.) За мен това е определящо за начина "системата" с която да се работи. Проби, проби, проби, и пак и пак докато резултата ни удовлетвори.

Поздрави

Г. Георгиев

felibetoboy
05.12.2014, 04:46
Аз работя с два корпуса лр и един или два магазина дб. Преди работих само с лр корпуси но предимствата на магазините са теглото, това че по бързо ги пълнят и запечатват. Докато при лр корпус като медовик трудно го запечатват трябва много силна паша, винаги оставят отдолу един широк участък незапечатан мед с идеята че след пашата там ще се гледа пило. А двата корпуса отдолу като плодник ти дават предимството на многокорпусната технология - ротация. Като почити винаги втория корпус при силна паша също го пълнят с мед и може да се центрофужи. Не ползвам хр, просто слагам по девет рамки в магазините. Надявам се съм бил полезен.

asti
05.12.2014, 08:56
Аз мисля догодина да пробвам два или повече кошера ДБ със магазини големи колкото плодника, да видя как ще се държат пчелите, със сравнение от обикновените малки магазини.

argilov
05.12.2014, 12:10
Пробвай,с корпус отдолу.

ivandespotov
05.12.2014, 14:21
Два корпуса за плодници и другото според силата на семейството за мед. Ето ги мойте:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=774960555870963&set=a.774960582537627.1073741826.100000710772304&type=3&theater

asti
05.12.2014, 14:37
Два корпуса за плодници и другото според силата на семейството за мед. Ето ги мойте:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=774960555870963&set=a.774960582537627.1073741826.100000710772304&type=3&theater
Ха това имам в предвид. Само дето моите за начало ща са два корпуса, един плодник а другия корпус за мед. Да видя как ще се справям и да реша за напред дали всичките ДБ да станат по този начин. Довечера ще снимам моя кошер въпреки че е в гаража и не е населен за момента.

кентавър
05.12.2014, 15:44
Колега,аsti.Аз съм пробвал 12 рамков дб на два корпуса .За сам човек е тежка система ,препоръчвам ти лежак.

asti
05.12.2014, 16:14
Колега,аsti.Аз съм пробвал 12 рамков дб на два корпуса .За сам човек е тежка система ,препоръчвам ти лежак.
Мисля да сложа на 10 рамковите. Предполагам че ще се узоряр, когато дай си боже се напълнят с мед. А когато това стане ще му мисля, или ще ползвам коза помощ от приятел.

кентавър
05.12.2014, 17:01
То като се напълни не е проблем,проблема е при прегледите. А да сведем прегледите до минимум трябва да се пчеларства с неройливи селектирани пчели.Смятам тази година да си купя такива.На село имам колеги които през 5 дена ги преглеждат и скубят маточници.Пчелите им са хванати роеве и техните поколения.П.п. От такъв кошер може да излезе голям рой

joromainata
05.12.2014, 20:09
Аз работя с два корпуса лр и един или два магазина дб. Преди работих само с лр корпуси но предимствата на магазините са теглото, това че по бързо ги пълнят и запечатват. Докато при лр корпус като медовик трудно го запечатват трябва много силна паша, винаги оставят отдолу един широк участък незапечатан мед с идеята че след пашата там ще се гледа пило. А двата корпуса отдолу като плодник ти дават предимството на многокорпусната технология - ротация. Като почити винаги втория корпус при силна паша също го пълнят с мед и може да се центрофужи. Не ползвам хр, просто слагам по девет рамки в магазините. Надявам се съм бил полезен.
Така работя и в момента идеята е друга САМО 1 корпус и нагоре магазини

Ангел Йосифов
05.12.2014, 20:56
Има ли колеги,които използват за плодник 1лр корпус+магазини на стационарно и какви са резултатите.

спартак
05.12.2014, 21:20
Има ли колеги,които използват за плодник 1лр корпус+магазини на стационарно и какви са резултатите.

Тази година с един ЛРдесетак направих отводка 6 рамки и два пъти вадих мед- ЛР плодник по късно сложих два даданови магазина плюс един ЛР ,а и 300 декара слънчоглед на 200 м от пчелинчето си е фактор.Останалите бяха ДБ10 с по три магазина.Разлика няма Повече магазини повече мед и много паша, това е простата формула.Тази година само жито и не знам от къде ще събират.

asti
06.12.2014, 06:01
Ето и обещаните снимки как изглежда. :ranger:
25492550

joromainata
06.12.2014, 19:54
идеята ми е да се избегне дадановата рамка понеже ми е неудобна за работа
а и така с 2 дадана съвсем не ми харесва тва нещо тежи та знае ли се по добре магазини

kseno
07.12.2014, 07:09
Таз година започнах заселването на рояци в корпуси.... Новите семейства се развиха доста добре и бързо, дадоха ми зор.... Поради липса на съндъци, макар че и правех, започнах да слагам магазини с восъчни основи... Та тез рояци ....изградиха по един корпус...взе да им става тясно...изградиха и по един магазин .... За мое учудване( все пак съм доста ...млад в пчеларството) някой от тез рояци дадоха по два магазина с мед а останалите по един .... Същите ги зазимих до колкото можах, тъй като се наложи да полежа по болници, с доста голямо количество мед. Хранил съм със сироп само докато изградят корпуса с основи.. Но пилците ще броим на пролет.... За сега са добре облитат се ... Трета година правя едни експерименти с кошерите си ...."старите" пчелари покрай мен все казват че ще ги уморя, накрай кой извадил 10 буркана мед кой 20 от повече по брой кошери от мен и все се оправдават че нямало паша...паша има в изобилие...а на мойте пчели явно им е добре ...работят ....и се отплащат учудващо много добре за сега.

kapanec
07.12.2014, 12:06
Трета година правя едни експерименти с кошерите си ...."старите" пчелари покрай мен все казват че ще ги уморя, накрай кой извадил 10 буркана мед кой 20 от повече по брой кошери от мен и все се оправдават че нямало паша...паша има в изобилие...а на мойте пчели явно им е добре ...работят ....и се отплащат учудващо много добре за сега.
Колега можели малко повече яснота по въпроса за експеримента.Благодаря предварително

tarty
07.12.2014, 12:58
Kseno като ти приказват гледай каде е слънцето.Това лято дойде при мен един съселянин"стар пчелар"да ми разгледа кошерите и се разговорихме.Казвам му аз ,че съм изкарал мед само от близката лавандула,а той ми отговаря.
-Те твойте така са я натиснали,цели гроздове и мойте не могат да се вредят дори да я опитат,затова ходят да събират от другаде.

vlado 9
07.12.2014, 23:24
Ето и обещаните снимки как изглежда. :ranger:
25492550

Колегата Жоро е прав,ММНОГО ЩЕ ТЕЖИ имам такава комбинация но с 2 осъм рамкови корпуса за плодник и са тежки за работа, 10така още по тежи. Ако са 2-3 как и да е но повече???
ПП. на горните корпуси прелките са много нагоре,няма да ги ползват

joromainata
08.12.2014, 07:38
не че не е радост да дигнеш пълен с мед корпус но тежи та знае ли се
мисля че ще е по добре с магазините

jordanov
08.12.2014, 11:07
...Останалите бяха ДБ10 с по три магазина.Разлика няма Повече магазини повече мед и много паша, това е простата формула...

Така е, да. Майката качва ли се в първи магазин?

спартак
08.12.2014, 11:29
Така е, да. Майката качва ли се в първи магазин?
Да, качва се и засеменява точно централните две стокви рамки и то в средата с малък диаметър но когато цедя меда, не ги пипам и на практика не е проблем.има достатъчно място за съхранение и зреене на стоковия мед.

vlado 9
08.12.2014, 12:01
Тази година с един ЛРдесетак направих отводка 6 рамки и два пъти вадих мед- ЛР плодник по късно сложих два даданови магазина плюс един ЛР И след последната ротация преди зазимяване магазин с мед отива под ЛР плодника ,при което семейството влиза в зимата с достатъчно мед в ЛРа и кълбото горе долу посредата между магазина и плодника.Такава ли е идеятa?

спартак
08.12.2014, 13:22
И след последната ротация преди зазимяване магазин с мед отива под ЛР плодника ,при което семейството влиза в зимата с достатъчно мед в ЛРа и кълбото горе долу посредата между магазина и плодника.Такава ли е идеятa?
Не Влади, Моите магазини стоят разделени с плат от плодника, подгънат от пред и така цяла зима до 1 май за следващия медосбор. Когато меда е запечатан, и медовия корпус отива за цедене на негово място попада този който е бил над него и на практика при паша винаги пчелите има къде да пълнят килийки с нектар и място бол.Винаги гледам да опростявам нещата , като не се меся в живота им.
Плодника е място за майката, на есен ако е необходимо махам 1 или 2 рамки и това е . То на десетак колко рамки да махам? Покрай р. Янтра десетак ДБ с два и три магазина е чудесен начин да изкараш минимум 3 вадения на мед.

Bobi-M9598
08.12.2014, 16:52
Здравейте,

Не съм имал случай на пило в магазина. Без допълнителни манипулации, като например да се слагат по малко рамки, т.е. да се увеличи разстоянието м/у рамките.
Април или май гледам да подменя поне две-три рамки. Слагам ВО за изграждане, ако има някоя пълномедена пита я вадя и съхранявам, или я разпечатвам с валяче . Слагам я в друг кошер за подхранване. Внимавам своевременно да сложа магазините. Кошерите ми са ДБ 10. Внимавам притока на нектар, за да сложа втория магазин. Имам по три магазина, но не съм имал случай (необходимост) да сложа третия.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
08.12.2014, 17:08
Колега ,когато не използуваш третите магазини ,как ги съхраняваш?Обработваш ли ги по някакъв начин?

Bobi-M9598
08.12.2014, 17:52
Ползвал съм два варианта.
В помещение и опушване със сяра, и върху кошера, като над плодника поставям прозрачно фолио и разстояние от около 2 см. в предният край. Там, където са ми пчелите ползват с успех и на комин.

Поздрави,
Г. Георгиев

ch.atanasov
08.12.2014, 18:04
Сярата дали има трайност? Тази година палих върху въглени ,разгаряни с горелка.Влизах няколко пъти с противогаз да слагам сяра.В помещението беше димна завеса.На другия ден се изомих ,когато побутнах няколко пеперу и те литнаха.Може да съм пропуснал точния момнт.

Искрен Мутафов
08.12.2014, 18:40
Сярата дали има трайност? Тази година палих върху въглени ,разгаряни с горелка.Влизах няколко пъти с противогаз да слагам сяра.В помещението беше димна завеса.На другия ден се изомих ,когато побутнах няколко пеперу и те литнаха.Може да съм пропуснал точния момнт.

Аз си ги съхранявам в контейнер, едвали се затваря на 100% херметически, но все пак има някакви гумени уплътнения на вратите. Миналата година имаше страшно много калинки и оси и като палих есента пода се беше заринал с калинки, малко оси и някоя и друга заблудена пчела скатала се между питите. Процедирав по следният начин: слагам четири тухли на пода, понеже е дървен, в тенекия от сирене разпалвам огън тъка че да има въглени, свед това внасям тенекията в помешението, след това върху горящите въглени пускам предварителто подготвената топка от сяна на парх завита във вестници, докато се запалят и сярата започне да гори вече съмизлезнал и затворил вратите. Сярата действа като слиза в съединение с кислорода от помещението и образува серен диоксит, който убива всички гадини, а и в дъллбоката тенекия мисля че няма опасност да стане някакъв гаф и да предизвика пожар, все пак за огъня е нужен кислород а той смятам, че свършва доста бързо, защото почти винаги се забелязва надоизгоряла сяра по въглените. През лятото ако имам пити в склада гледам да паля през 2-3 седмици. Недостатъка особенно през лятото е, че ако се налага да се влиза в помещението особенно първите дни след паленето е нужна задължително маска, друг недостиг е, че серният окис нанася поръжения над всичко що е от метал и догодина задължиетелно ще го боядисам контейнера отвътре.
Атанасов, може би точно там ти е грешката, че си влизал и излизал от помещението вкарвайки всеки път нови дози кислород. Слагаш горящите/тлеещи въглени еднократно достатъчното количество сяра, по спомен мисля, че различни източници го даваха между 5 20 грама сяра на прах на кубичен метър. Проблема е, че напоследък не се намира нещо и използвай последните пъти сяна на люспи, но и тя се надявам, че ще е свършила работа, понеже докато все още беше топло не се забелязваха поражения или пеперуди да лятят из контейнера. Сега, когато температурите са под 10 градуса няма опаснос от молеца, поне докато не се стопли.

ch.atanasov
08.12.2014, 18:59
Сигурно си прав.Моето помещение не е херметично.Доста шепи сяра сложих и си мислех ,че е изветряла.

Oregon
16.12.2014, 21:35
Слагам ги един върху друг на стоики с един капак на кошер - отдолу не слагам нищо. Пчелите ги облитат, докато оберат останалия мед по тях, но това е за 2-3 дни

радо
16.12.2014, 21:41
Слагам ги един върху друг на стоики с един капак на кошер - отдолу не слагам нищо. Пчелите ги облитат, докато оберат останалия мед по тях, но това е за 2-3 дни
Точно така може да предизвикаш кражба и разнасяне на болести затова отдолу мрежа.