PDA

Виж пълната версия : НЕОБИЧАЙНО ТОПЛИ ДНИ ЗА ЯНУАРИ 2011г



plamen
15.01.2011, 11:22
Дали ще има някакво въздествие върхо пчелите необичайно топлите дни през януари.

vanHanegem
15.01.2011, 13:15
да, ще има

Г-н Б.Александров - като кажете "А", кажете и "Б"! Какво е влиянието на необичайно топлото януарско време върху пчелните семейства? И ....какво трябва да се прави? - 1.)....2.).....3.).......

plamen
15.01.2011, 13:43
Няколко дена моите пчели се облитат активно чистат кошера от умрели пчели търсят паша по кокичета.Страх ме е да няма пило от сега и да исконсомират меда по барзо и като захладнее пилота да загине.Дават го да захладне е другата седмица -10 градоса за моя район.Имам пити с мед прибрани в скалда да им сложа ли по една зад преградната даска.Някой с повече опит да пише.

vanHanegem
15.01.2011, 14:02
Аз затова питам Б.Александров. В Бургаско семействата имат пило - 100%. Имам съмнения, че и при нас(Враца) има вече заложено пило. Ето това според мен е критичния период - заложено пило в средата на януари, а до края на зимата остават още 2 месеца!!! От друга страна необичайно топлото време ще даде възможност на пчелите да "пренесат" мед от крайните към средните пити. Но тези предстоящи 2 мес. са наистина притеснителни(като продължителност).

Юрий Цветков
15.01.2011, 17:27
Топлото време наистина ще даде отражение. Вероятно в силните семейства вече има пило. За това кошерите трябва да се отворят без страх, че сега е Януари. Ако е студено и кълбото не е разпуснато, да не се разместват отделните рамки, но да се погледне къде са пчелите. Ако те са до горните летви, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО слагайте кристализирал мед или питка. Дори и да има много мед в страничните пити, така си гарантирате спокойствието. Ако правите питки, то по-добре не слагайте прашец в тях. Това сага не е необходимо и ефекта от него ще бъде повече отрицателен, отколкото положителен. Не бързайте с развитието на семействата, само им подсигурете достъп до въглехидратна храна за да оцелеят.

христо
15.01.2011, 18:23
Ами да - имат пило , сигурно е на 5-6 дена , запечатано няма. И се налага да се погледне , евентуално по преценка и да се сложи храна.Че и кокичето цъфна. Иначе пренасят от крайните пити в средата.

ivandespotov
15.01.2011, 20:34
Ами да - имат пило , сигурно е на 5-6 дена , запечатано няма. И се налага да се погледне , евентуално по преценка и да се сложи храна.Че и кокичето цъфна. Иначе пренасят от крайните пити в средата. Христо,а ти как разбра ,че пренасят от "крайните пити в средата"???

христо
15.01.2011, 23:08
Ами да - имат пило , сигурно е на 5-6 дена , запечатано няма. И се налага да се погледне , евентуално по преценка и да се сложи храна.Че и кокичето цъфна. Иначе пренасят от крайните пити в средата. Христо,а ти как разбра ,че пренасят от "крайните пити в средата"???


Видях

evgeni.filimonov
17.01.2011, 11:11
Имат разбира се пило, щом правят полети и носят прашец. Лично видях, единични пчели разбира се. При това време е нормално да се активизират пчелите. Слагайте въглехидратните питки и си пийте винцето спокойно. Вече старта е даден.

enchev
20.01.2011, 07:34
Здравей те колеги ,дават времето да застудява и се притеснявам за пчелите , в някой семейства имат по две ,три рамки и пило / прясно и запечатоно/ , при вас как е полужението сложел съм и питки , да се нядяваме че всичко ще е наред

buci59
20.01.2011, 09:32
Колега,искаме или не,пчелите сами решават кога и колко пило да имат по това време,и ние сме безсилни с/у природата.Ако в с-то има достатъчно хранителни запаси,да не се притесняваме от това.Между впрочем,почти всяка година по това време при мен има пило на броя рамки,които посочваш и ти.Имало е години,когато през март,с-та са имали по 5-6 рамки с пило,и температурите са падали под нулата.Така,че нищо страшно не е станало,гледай напред.

enchev
20.01.2011, 19:18
Дано да си прав

христо
26.02.2011, 09:12
През януари бяха необичайно топли , а сега - необичайно студени!Със сигурност ще има доста жертви , интересно е дали при хранилите или при тези , които не храниха.

Юрий Цветков
26.02.2011, 19:18
Ами ако си признаят честно ще разберем wink; . А сегашните температури са си съвсем нормални, за тези географски ширини.

toko652003
26.02.2011, 20:21
Дали ще има някакво въздествие върхо пчелите необичайно топлите дни през януари.


Сигурно ще има въздействие.Но според мен са по-интересни резултатите от въздействието, което прави самия пчелар волно или неволно.
Ще преброим ''пенсионерите''напролет!
Прогнозата за март е с температури от -12 до +22 градуса.Сериозни колебания.

Максим Тодоров
03.03.2011, 17:53
Здравейте днес реших да прегледам двата ми кошера накаде е калбото и дали има мед около него,и какво да видя пчелите бяха на около три междурамия и около тях килийките бяха празни.Веднага им сложих по една медна питка,та вапросами е според вас тези семейства много слаби ли са или средни по сила blush;
http://prikachi.com/images/196/3050196H.jpg
http://prikachi.com/images/198/3050198c.jpg
http://prikachi.com/images/200/3050200Q.jpg
[/img]

buci59
03.03.2011, 19:29
От това което виждам,за съжаление са слабички.

valaz
03.03.2011, 19:56
По клея по одеалата съдя, че с тях си завивал плодника. Според мен, по-добре ще направиш, ако покриеш гнездото с найлон, след което поставиш празен магазин и затоплящите материали-вълнени парцали, дунапрен и т.н в магазина.

Максим Тодоров
03.03.2011, 20:02
Одялото бях го поставил защото кошера е от фибран и на всякаде се говореше за много влага,и аз като новобранец го сложих хем да поема влагата и да задържа топлина.А за найлона съм съгласен но нека да се постопли още малко и ще го сложа.