PDA

Виж пълната версия : Колеги, средата на декември ще се организира национална стачка!



kumenov
24.11.2014, 05:18
Някои от исканията са: да не се въвежда закон за премахване на пчелните семейства от населени места, субсидии 40лв. за кошер, строги санкции за кражба на кошери и отравяне на пчели, квоти за износ на мед и т.н.

kumenov
24.11.2014, 06:35
Моля да предложите разумни искания, за които да претендираме.

Mateev
24.11.2014, 09:43
Не можем да протестираме за нещо, което още не се е случило. Не можем да протестираме и за слухове, защото ще станем смешни. Това с изкарването на семействата от населените места е много сериозна причина за протест, и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се направи протест, но нека да се появи ОФИЦИАЛНА ЗАПЛАХА. Например публикуване на проектозакон или внасяне в парламента на проектозакон.

Хубаво е на всеки един протест да има предварително подготвени искания, написани на хартия, и знаещи се от всички протестиращи. Тези искания трябва да са няколко на брой - не повече от 5-6. Не можем да правим списъци с по 100 точки, защото всичко ще се размие и нищо няма да се постигне. Та за да сме добре подготвени за един протест, трябва първо да си изясним кои са най-важните 5 проблема.

ch.atanasov
24.11.2014, 09:59
Чудя се за промяната на чл.11 и евентуално чл.15 ,дали не ни изпробват отгоре.Дали ние не дърпаме сами дявола за опашката?

m_pchelari
24.11.2014, 11:37
Ако няма официално предложение на някоя парламентарна група за махане на кошерите от селата е голяма глупост да казваме: "Недейте маха кошерите от селата".
Това въобще не е предмет на дебат и протест, пък и много лесно ще се контрира ако въобще някой го повдигне. Тогава казваме какви ще са ни разходите и веднага искаме една непосилна сума за субсидия на кошер от порядъка на 80-100 лева на кошер и ще го забравят моментално.
Най-важните искания от наша страна според мен трябва да са:

- Ясен и категоричен алгоритъм по който ще се наказват арендатори автоматично след пръскане без уведомяване и пръскане в забранени часове. (лишаване от субсидията им и прочее идеи които наистина да вършат работа).
- Постоянна макар и малка субсидия на кошер, но сигурна за поне 5 години напред, която да се предоговаря след определен период. 15-20 лева на кошер ми се струва реално постижима сума.
- .......... (допълнете)

Пламен Керчев
24.11.2014, 13:05
Пари за субсидиране на кошер ще кажат че и в ЕС няма а в страни извън ЕС има, защо ли. Ако предположим, че субсидията е 20 лв. на кошер , колко ще е общата цифра. 500 000 семейства по 20 лв. 10 000 000= 10 милиона лева. Земеделците всяка година получават над 1 милиард лева а за нас и пчелите ни който опрашват тези земеделски площи няма. Колко процента са 20 милиона от 1 милиард , 2%. А колко се повишава добива от опрашителната дейност на пчелите, специалистите в тази област могат да кажат, но със сигурност процентите са много нагоре и ползите за тази държава биха надвишили тези 20 милиона дадени за пчеларите.
В тази посока на мисли за да се стигне до субсидия на кошер мисля че парите от пчеларската програма могат да се пренасочат изцяло към субсидиране на кошер. А за пчеларската програма мисля, че от нея се облагодетелстват едни и същи хора и реално тя не допринася за развитие на сектора.

asm22
24.11.2014, 13:38
При субсидия от 20 лв. на кошер, ще се отвори доста работа на дърводелците, за дъна и капаци.

m_pchelari
24.11.2014, 13:48
Прав си. Парите се дават в големи размери, за да може да се усвоят от малко на брой хора съответно да се окрадат по-лесно. Никой отгоре няма полза да дава по малко на повече пчелари, така трудно се краде. Затова и в програмата се концентрират големи обеми които да се усвоят от малки прослойки.
Аз мисля, че обещанието на някой вождове (както ги наричат тук) че щели да искат по 60 лева на кошер са чист саботаж. Те прекрасно знаят, че такава сума никой няма да даде и така си изпълняват опорната точка, хем се правят на добри и загрижени сред пчеларите хем си изпълняват мръсната задача.
Трябва да се обединим около 20 лева директно на кошер и да го отстояваме със зъби и нокти, като го договорим за период напред!!! Тогава тези пари никой не може да ни ги открадне. По-добре врабче в ръката отколкото гълъби в небето.
-И на второ място задължително дисциплиниране на арендаторите! Със сериозни мерки активиращи се чрез автоматичен механизъм. На следващата година като разбере, че няма да вземе субсидия защото не е уведомил за пръскане ще му държи влага години напред.

asm22
24.11.2014, 13:52
В такъв случай ще трябва да поръчам 150 капака и дъна. Тъй и тъй имам 50 броя ЛР на по 4 корпуса :)

Моля когато предлагате нещо обмисляйте какви злоупотреби са възможни!

Димитър Бонев
24.11.2014, 18:09
Субсидии поне до 2017г, когато евентуално ще се преразглежда селскостопанската политика на ЕС няма кой да ни даде. Така че не си правете труда да се съсредоточавате на този етап,към този проблем. По скоро може да се натъртне, че след като българското правителство през 2013г е гласувало против субсидирането на пчелно семейство от ЕК, то държавата е преценила, че ще може да изплаща достатъчно средства по деминимис на българските пчелари.

Ilia Tsonev
24.11.2014, 21:44
Даването на субсидии за пчелрството е право само на ЕС. Нашата страна няма право самостоятелно да отпуска субсидии. ако го направи, това се смята за държавна помощ и стрната ни ще бъде санкционирана от ЕС. Така, че исканията за субсидии трябва да се насочат към ЕС, а не към нашето правителство. Бонев правилно намекна за гафа на нашите управляващи. Евродепутаката г-а Мария Габриел беше убедила Европейсския парламент да се отпуснат субсидии за пчеларството. Това решение трябваше да се подкрепи то Европейскаъта комисия и от Европейския съвет, който се състои от министрите на всяка страна членка. За най-голямо съжаление, Европейския съвет е гласувал против, в т.ч. и българският представител също. Ето това се казва пестъпление на управляващите у нас срещу пчелрството. Какви субсидии да искаме от ЕС, като няшият предствител (от МЗХ) е гласувал против. Усилията ни по-скоро тряба да са насочени да се потърси сметка от този, който е гласувал против субсидиите за пчелрството. По отношение на де минимис - на тези пари не може да се разчита за регулярно подпомагане на пчеларството. Парите по де минимис са предназначени за подпомагане при бедствени ситуации и то за всички проблеми в отрасъла на животновъдството. Така че кандидатите за тях са много. Това, че веднъж два пъти е даено по нещо на пчеларите, не занчи, че тази практика ще продължи. Освен това парите в този фонд не са много. Това не е пътят за подпомагане на пчеларството. Има други пътища, но за тях друг път.

kando
27.11.2014, 18:23
Не знам за другите, но на мен лично много ми се иска наистина да постигнем някакви резултати, видими резултати относно въпроса с пръсканията - безобразния вид на тази практика в момента, не се ли промени, аз (и доста колеги, с които подържам контакти) просто не виждам как мога да развивам тази професия в такива условия. Този абсурд - пчеларския и земеделския бизнес да са в конфликт, го няма никъде в Европа, нали сме в ЕС, нали караме все по техните директиви, как така в другите държави този конфликт несъществува, а тука не може да се реши. Щом при тях е възможно, значи и тук е възможно - и Е възможно. Ок- наистина трябва да се протестира с ясни, конкретни и реално изпълними искания, а явно за пари не можем, за субсидии не можем, цени, пазари и изобщо не я търси тази държава, не можело, по закон, както и да е, но въпроса с пръсканията държавата може да го реши, а ако не може, то просто не виждам смисъл от каквито и да е било протести. Тези субсидии дори и да ги получа, каква полза, като сутринта осъмваш с 50% загуби.

Bobi-M9598
28.11.2014, 18:18
Като няма как да ни субсидират на кошер, да дават пари за опрашване. Не трябва да се забравя ( криминилизиране) кражбата на кошери.

Remi
28.11.2014, 19:46
Като се замисля на кого плащаме данъци?
Кой трябва да ни носи на ръце заради това че се опитваме да оцеляваме да градим и да помагаме на земеделците. Нека да си спомним как беше преди 25 години и с какво сме по-добри като закон. Дали да не се върнем към старото и да видим каква е била практиката оставяме на страни старите вождове нека да видим старите практики. И то пчеларството не се е променило много ама търтеите са се видоизменили.

Димитър Бонев
28.11.2014, 20:00
Като няма как да ни субсидират на кошер, да дават пари за опрашване. Не трябва да се забравя ( криминилизиране) кражбата на кошери.

То и сега си е криминално деяние кражбата на кошери. А и никой не те спира да си сключваш договор за опрашване. Много земеделци се оплакват, че не могат да намерят кой да им опрашва нивите. Да не би да очакваш някой да дойде пред дома ти и да ти даде едни пари затова, че гледаш кошери в двора.

motor63
28.11.2014, 20:01
Не знам за другите, но на мен лично много ми се иска наистина да постигнем някакви резултати, видими резултати относно въпроса с пръсканията - безобразния вид на тази практика в момента, не се ли промени, аз (и доста колеги, с които подържам контакти) просто не виждам как мога да развивам тази професия в такива условия. Този абсурд - пчеларския и земеделския бизнес да са в конфликт, го няма никъде в Европа, нали сме в ЕС, нали караме все по техните директиви, как така в другите държави този конфликт несъществува, а тука не може да се реши. Щом при тях е възможно, значи и тук е възможно - и Е възможно. Ок- наистина трябва да се протестира с ясни, конкретни и реално изпълними искания, а явно за пари не можем, за субсидии не можем, цени, пазари и изобщо не я търси тази държава, не можело, по закон, както и да е, но въпроса с пръсканията държавата може да го реши, а ако не може, то просто не виждам смисъл от каквито и да е било протести. Тези субсидии дори и да ги получа, каква полза, като сутринта осъмваш с 50% загуби.

"Този абсурд тука, бих направил поправка го има почти в цяла Европа. Контактувайки с колеги от Германия , Франция, съобщения от Англия разбираме за сериозно напрежение между тези подотрасли и директно проблеми с нерегламентирани пръскания. Дори факта, че Баер и Синджента съдят ЕК за забраната за употреба на определени препарати е показателен. Което незначи, че съм несъгласен с крайния извод на колегата. Напротив. Това е един от най-важните преоритети. Протест? Само добре обмислен,фактологически обоснован и юредически подкрепен.

kando
29.11.2014, 00:07
Нещо не ми се връзва логиката в Европа хем да се плаща за опрашване, хем да пръскат безразборно, но ако все пак е истина, значи тук слънце скоро нема да изгрее.

Димитър Бонев
29.11.2014, 22:52
Да този проблем го има в европейските страни, но за разлика от нашите, техните правителства търсят адекватни решения. Преди година време Матеев беше разработил една много добра концепция, с която поне до някаква степен щеше да се реши този въпрос. Нашите "експерти" в МЗХ гледаха на проекта като теле железница. От девет кладенеца вода ми докараха за да ме убедят, че това не може да се реализира, че нямало пари да се подържа такава система, после имало много въпросителни дали ще тръгне такава система и т.н За разлика от нашите, френските експерти видяха положителните страни на тази концепция и имат амбицията да успеят да я прокарат на общоевропейско ниво. Да се надяваме да успеят, че да се реализира и при нас.

panzyyy
30.11.2014, 15:54
Колеги незнам какво дава и недава ЕС, но щом за тютюна има субсидии на декар и килограм, защо не и за кошер и мед/прашец/восък и т. н.

Bobi-M9598
30.11.2014, 16:14
Да г-н Бонев прав сте както винаги. Просто ние сме забравени от бога, и от всички негови намесници на земята.


Много успехи във всички начинания.

Г. Георгиев

Saras
30.11.2014, 17:27
Колеги незнам какво дава и недава ЕС, но щом за тютюна има субсидии на декар и килограм, защо не и за кошер и мед/прашец/восък и т. н.
Дават се пари за продукция, за брой насаждения и т.н.Не напразно хората се обединяват в организации, за да се чуе тяхната дума и желания.Първото нещо, което иска да знае един европейски чиновник е кой си и кого представляваш, за да знае как да се отнася с теб.И в България гласа на пчеларя може да се чуе стига да има силна национана пчеларска организация.Но не такава, която и за една секретарка не може да събере пари.На запад различните организиции притежават десетки офиси в по-големите градове.
Познавам пчелар, който за 10 години успя да си направи собствена производствена линия за 250 000 евро, като има около 400 кошера и започна като пчелар работейки на друга работа.Като изкупната цена на меда на едро е 4.5-5 евро.

valaz
30.11.2014, 20:27
Не знам, тютюнопроизводителите какви професионални организации имат, но знам, че си имат парламентарно представена партия, при това , често пъти в управляващата коалиция!