PDA

Виж пълната версия : Ограда на пчелин - изкопаване на дупки за колове



Totevski
14.11.2014, 19:24
Здравейте!
Организирам нов пчелин и съм стигнал до оградата. Ще бъде с циментови колове и мрежа. Площта е около 1,5 декара. И проблемът в момента ми е изкопаването на дупките за колове - някъде около 100-120 бр. С ръчен свредел за дупки си е китайска работа. Моторните свредели са от 1000 лв нагоре. Има някакви китайски ментаци на по 300 лв, но с това не ми се рискува.
Колеги, вие с какво си копаете дупките? Приемам всякакви идеи. Нека който е правил ограда да сподели опита си.
Ако някой има такъв моторен свредел, мога да го наема да изкопае дупките, стига да желае.

borislav aleksandrov
14.11.2014, 19:28
две пиянки от селото ги направиха срещу каса бира и 2 литра ракия...

Искрен Мутафов
14.11.2014, 19:47
Здравейте!
Организирам нов пчелин и съм стигнал до оградата. Ще бъде с циментови колове и мрежа. Площта е около 1,5 декара. И проблемът в момента ми е изкопаването на дупките за колове - някъде около 100-120 бр. С ръчен свредел за дупки си е китайска работа. Моторните свредели са от 1000 лв нагоре. Има някакви китайски ментаци на по 300 лв, но с това не ми се рискува.
Колеги, вие с какво си копаете дупките? Приемам всякакви идеи. Нека който е правил ограда да сподели опита си.
Ако някой има такъв моторен свредел, мога да го наема да изкопае дупките, стига да желае.

Аз ползвам точно от тия дето ги наричаш "ментаци" не му знам даже и марката. И аз имах същите опасения като теб, и затова си купих два броя. Пробил съм около 450-400 дупки за колове и още 650-700 за овошки. Никакъв проблем не съм имал. Лек е управлява е от един човек(за някой са нужни двама). Бургията е за колове, предполагам че може и по-голяма да се сложи за овошките, но аз дупчех напред и двама от малцинствата с прави лопати разширяваха дупките, тъкмо и на дйното разрохкваха пръста.
Вторият ми стои чисто нов с найлоните не му и наливан даже бензин, не е пален никога. Както съм го купил си седи. Един приятел го беше пускал да се продава по нета, и го беше снимал. Аз нямам снимки, но ако имаш интерес пиши ми на лични, ще го попитам дали може да ми изнамери снимките. Иначе аз бих имал възможност да го снимам след повече от месец.

rosty_sz
14.11.2014, 19:53
Аз виках малка фадрома да ми изравнява и коси и си имаше и свредел. Като гледах как ги прави на ръка си е убийствена работа. Забива свредела над 1 метър и леко се самозаравя като го вади и става точно 70 см. До колкото си спомням платих по 0.70лв. на дупка. Не си представям как тези дупки щяха да се получат с ръчен бензинов пробивач при положение, нямаше никакви камъни и пръста е нормална кафява, цялата фадрома (3.5 тона верижна) се тресеше и на края се надига предната част за да натиска яко. Ако има човек вместо такава машина от дугата страна на свредела щеше да се развява като байрак. Може за някои почви да става, но в случая за малко да похарча доста пари за един такъв бензинов паметник. В някои стопански дворове има свредели които се монтират на трактор разпитай и там. И ако ти поискат 1-1.20 за дупка плащай и няма да съжаляваш. Успех

Писали сме по едно и също време със Искрен и получи две абсолютно противоположни мнения. Ха сега.

Remi
14.11.2014, 19:59
Аз виках малка фадрома да ми изравнява и коси и си имаше и свредел. Като гледах как ги прави на ръка си е убийствена работа. Забива свредела над 1 метър и леко се самозаравя като го вади и става точно 70 см. До колкото си спомням платих по 0.70лв. на дупка. Не си представям как тези дупки щяха да се получат с ръчен бензинов пробивач при положение, нямаше никакви камъни и пръста е нормална кафява, цялата фадрома (3.5 тона верижна) се тресеше и на края се надига предната част за да натиска яко. Ако има човек вместо такава машина от дугата страна на свредела щеше да се развява като байрак. Може за някои почви да става, но в случая за малко да похарча доста пари за един такъв бензинов паметник. В някои стопански дворове има свредели които се монтират на трактор разпитай и там. И ако ти поискат 1-1.20 за дупка плащай и няма да съжаляваш. Успех

Писали сме по едно и също време със Искрен и получи две абсолютно противоположни мнения. Ха сега.
Я си представи с лопата

Totevski
14.11.2014, 20:21
...Писали сме по едно и също време със Искрен и получи две абсолютно противоположни мнения. Ха сега.

:) Това е и целта на темата - да има всякакви мнения, пък аз после ще мисля.

Това с приставката за трактор е най-добрият вариант според мен. Но за съжаление Троянският регион не е земеделски и поне до момента не успявам да намеря някой, който да има приставка за дупки. Търсенето продължава...

Искрен Мутафов
14.11.2014, 20:50
От почва до почва има голяма разлика. Най-лесно се дупчеше при мен в горските пчелини. На полето също нямах големи проблеми, камъчета тук-таме се срещат при нас. За над 1000 дупки ми е изгорило вяколко тубички бензин и има-няма половин литър мясло, щото от него наливам и на бензинопила и на моторната коса(храстореза), само че на свредела му капвам 10-15мл масло повече. И всичко за около 500 лева моторен свредел, който да се надявам още дълго да ми служи. Все се намира къде да се садят овошки и медоносни дървета.

Искрен Мутафов
14.11.2014, 20:52
При нас пък като е земеделски район, и в някой села има трактор във всяка втора къща, тия дето имат приставка свредел, или все нямат време или пък искат по 2лв на дупка.

Цеко
15.11.2014, 21:59
Преди няколко години един "бизнесмен" градеше едно място и плащаше по лев на дупка, аз и едни приятели ходихме да въртиме дупки с ръчен свредел. За 4 -5 часа човек спокойно извърташе по 20-25 дупки, времето беше през февруари и почвата беше доста влажна (както и сега). После чух че един приятел взел от Сърбия някаква машинка за стотина евро, за пробиване на дупки но нещо не се е оказала много надеждна, явно е била китайска ??? Така че колега в най лошия случай за десетина дена без много да си даваш зор си извъртел тия стотина дупки...

salash
18.11.2014, 15:29
За 40-50лв.на ден, може да се намери Щилка под наем. За 1 ден се извъртат 100-120 бр.

nyanakiev
18.11.2014, 16:43
пролетта си купих за 240 лв от пазара на село горна оряховица иска само масло бензин малко грес и безгрижен човек

Искрен Мутафов
18.11.2014, 16:58
За 40-50лв.на ден, може да се намери Щилка под наем. За 1 ден се извъртат 100-120 бр.

Ако работят двама човека, през малки интервали от време(10-15-20 минути) се сменят за един ден могат спокойно да достигнат 400-500 дупки за колове, и пак е малко относително и зависи от почвата.