PDA

Виж пълната версия : Желаете ли да сте ЛИДЕР на пчеларска организация?



Mateev
13.11.2014, 08:33
Отварям тази анкета с цел да си изясним има ли сред нас кандидат-лидери на пчеларски организации, които да са готови безкористно да дадат от себе си усилия, време и пари в името на общото благо. Всеки член на форума може да гласува за една или повече опции.

Анкетата е публична (всеки може да види кой за какво е гласувал). Това е защото не може един лидер да е анонимен и задкулисен.

Ако гласувате за лидер или член на управителния съвет на ДРУГА организация, моля посочете в темата каква трябва да е тя. Наприемр - на жените пчеларки, на биологичните пчелари, на пчеларите - ловджии, на производителите на кошери, на изкупвачите на мед, на производителите на прашец и т.н и т.н.

Моля БЪДЕТЕ АКТИВНИ и гласувайте поне за една от опциите, пък било то дори и за последната (не ми пука......). Всъщност ще приемем по подразбиране, че всеки един посетител, който е видял анкетата, но не е гласувал за нищо, всъщност е гласувал за "Не ми пука за организации и лидери - да вървят по дяволите".

ianev
13.11.2014, 10:15
Матеев може ли да се добави Желая да съм член на организация от Кооперативен тип, ние в Бургас сме така 10-тина човека и не ни се занимава с познатите ни до момента организации. Просто не виждаме смисъл в тях в сегашния им вариант. По добре коопериране както го правим ние, събираме се, правим един списък кой какво иска и директно си преговаряме за цени на храни, инвентар и т.н. Отделно си помагаме и през годината. Останалото е безмислено поне за нас. Лично мнение ...

зуница
13.11.2014, 10:25
Подкрепям виждането на колегата ianev .Всякакъв вид други организации създават възможност на недостойни хора да демонстрират "достойнствата" си.

Mateev
13.11.2014, 11:27
Какво означава "КООПЕРАТИВНА ОРГАНИЗАЦИЯ"? Това че сте се събрали 10 човека и си помагате не е никаква организация от гледна точка на ПРАВНИЯ мир. Една организация е такава САМО КОГАТО СЕ РЕГИСТРИРА по ЗЮЛЦ.

Та в тази анкета говорим само за такива РЕГИСТРИРАНИ организации, защото само такива организации се признават от правителството и само такива организации ПОНЯКОГА имат право на глас, пък дали правителството ще се вслуша е друга работа.

зуница
13.11.2014, 11:35
Всяка група с общи интереси в която хората си имат взаимно доверие за изпълнение на общите им цели си е организация.Това , че администрацията не я признава не пречи да съществува щом не се занимава с незаконна дейност.А относно правитилството е пълна заблуда , че то ще се вслуша в някой различен от "Брюксел", най-общо казано.На него му е необходимо легитимиране ,чрез марионетна организация на дейностите по усвояване на "едни пари".За справка, изминалите 25 "демократични години".

Mateev
13.11.2014, 12:24
Така или иначе анкетата си тече. От 58 човека, които са я видяли до момента, 4 директно за гласували за "Не ме интересуват организациите и няма да си мръдна пръста за тях", а още около 50 ВЪОБЩЕ НЕ СА ГЛАСУВАЛИ, което означава, че те подкрепят същото мнение.

На практика само около 7-8 човека са гласували за нещо друго, което означава че хората, на които им пука за пчеларството, и са готови да направят нещо за него, са не повече от 10-15%.

ch.atanasov
13.11.2014, 13:16
Да не изкривите резултатите от анкетата.Това ,че не съм гласувал не означава : Не ме интересуват организациите.Става въпрос за лидери.Аз ,макар и песимист мога да бъда един лоялен редови член.

tarty
13.11.2014, 14:23
Защо аз гласувах за. Не ме интересуват организациите и няма да си мръдна пръста за тях"

Мен ме интересува една организация кадето ще си плащам членския внос/да кажем една минимална заплата за година/какво ще направи за моето добруване,че да имам файда да им дам тези пари.Ще търси пазари в чужбина,или с тукашни фирми,за да мога да си продам продукцията,или да закупя продукця на по добра цена отколкото аз ще мога да се спазаря.Ще намира ли лектори за обучения на пчелини.И затова е необходим ръководител между 30-40 години с преставителен вънкашен вид да знае поне два чужди езика.Заплатата да му се определя с % от членския внос.Сам казваш,че организацията е хубаво да се самоиздържа.Защо тогава от мойте пари ще отиват за някакви си областни,общински лица който и те ще искат да вземат някой лев.

kroum
13.11.2014, 14:52
Гласувах за "Член", защото без опит и контакти (поне) не е нормално да си "Ръководител", според мен.
При мен липсват и двете.

argilov
13.11.2014, 16:33
Интереса клати феса.Тази максима важи и за нас.Господин Янев е много прав,десет човека си помагат да свалят разходи и да търсят изгодни продажби.Останалото според мен е преливане от пусто в празно.

Диян Димитров
13.11.2014, 16:44
Желая да съм член на истинска организация, да си плащам чинно членския внос и останалото време да посветя за отглеждането на пчелните си семейства. 99,9% от пишещите и четящи тоя форум са пчелари, които имат друго основно занятие / никой не разчита само на пчеларството / и всяка свободна минута посвещават на пчелите. Не виждам такъв пчелар, който за сметка на времето отделяно за пчелите да започне да се занимава с организационни въпроси. Може би хора, които наемат пчелари да им отглеждат пчелите биха намерили време за това, но това са 0.01% от участниците в този форум.

FVCVS CAESAR
13.11.2014, 17:29
А какво очаквате да получите от тази организация като пряка или непряка полза лично за вас, за пчеларството в национален, в световен мащаб... срещу чинното плащане на членски внос?

krasimir00
13.11.2014, 17:45
Доколкото гласи заглавието тази анкета е само за хора , които искат да са лидери,или за хора на който не им пука за пчеларството.От едната крайност на другата,няма я средата.Примерно член на пчеларска организация , който си плаща редовно членския внос , и не се чувства компетентен да дава големи акъли,но би могъл все с нещо да бъде полезен за организацията.И аз самият не съм гласувал,защото просто не се чувствам компетентен да бъда някакъв "Лидер". Нищо чудно,че масата пчелари посетили анкетата не са гласували.Просто нямат възможност да бъдат лидери по една или друга причина,това не означава,че не им пука за пчеларството. В крайна сметка за тях остава предпоследният вариант : Не желая да съм лидер и да ръководя , но искам да давам акъли ;. Може би ако точката гласеше: Не желая да съм лидер,а само редовен член на организация,повечето от хората посетили анкетата щяха да гласуват , включително и аз.

Димитър Бонев
13.11.2014, 17:49
За да има някакъв вид комуникация между нас, като представители на един бранш и съответните държавни институции, то ние трябва да имаме орган за комуникация - национална, браншова или както искате я наречете организация. Ако пчеларя Х отиде в МЗХ и поиска да се разпределят примерно средствата по програмата по начин, който да удовлетворява повече пчеларите, ще му кажат "какъв си ти бе". Но ако отиде "лидер на национална организация с 1 човек членска маса ще му дадат примерно 30 хиляди да представя България в чужбина, а ако се спазари за "подробностите", може и 500 000 да му дадат за някакъв проект. Но ако отиде пчеларя Х, като представител на местна организация, проекта му даже няма да бъде разгледан, дори и ако всеки разход е придружен с предварителен договор и цена равна на 1/10 от тази, която е приложил този, чийто проект е одобрен. В крайна сметка това, което дава Европа отива не по предназначение, а сектора вместо да се развива бавно, но сигурно загива. Казвам всичко това, защото съм се сблъсквал с тези ситуации. Липсата на добре организирана структура, ни лишава от възможността да защитаваме интересите, а от това се възползват хора, чиито интереси не съвпадат с общия интерес. Какво ни остава. Или да се примирим със сегашното положение, което неминуемо ще се влошава, защото алчността е като булимията-няма наяждане, или да се вземем в ръце и сами да се организираме и защитим интересите си.

FVCVS CAESAR
13.11.2014, 18:13
Значи за преразпределението на едни пари става въпрос... О. К. :)
Не смятам обаче, че секторът ще загине, освен ако не се появи нова, нелечима болест по пчелите. Тогава обаче боговете да са ви на помощ! Пчеларските организации едва ли биха ви спасили.
Иначе при сегашните обстоятелства отделни пчелари може да загинат, но не и отрасълът като цяло. Дори ако Европа спре напълно субсидиите, само ще направи услуга на бранша, а пазарът ще направи естествен подбор на пчеларите - негодните ще са OUT. Аман от този евросоциализъм! :)

P. S. Сори за еретичните мисли. Добре че още не е въведена системата с плюсчетата и минусчетата, защото този постинг, предполагам, би почервенял от минусчета! :laughing:

Димитър Бонев
13.11.2014, 19:47
То винаги става въпрос за едни пари, като да вземем например изваждането на кошерите от населените места, май тук става дума за едни много пари. бедата е, че има "лидери", които в името на нещо(само мога да гадая какво е) са склонни да клекнат пред това искане на МЗХ. Да дам още един пример със промените в закона, където никой не е наясно какво точно трябва да се промени, но всички са наясно какво точно искат да променят. Естествено става въпрос за това кой да яхне пчеларите. Та в момента въпроса не е дали да има организация или не, а дали да има организация на пчеларите или такава на "вождовете". А въпроса с лидерството е много сериозен, защото трудно вече се намират балъци.
Зададох един въпрос по-горе, защото в отговора на този въпрос се крие успеха или неуспеха на едно сдружение. Няма пълно щастие, но винаги има възможност да се доближим максимално до него. Мисля че може би от там трябва да се тръгне и накрая да се стигне до въпроса за лидерството.

kuline
13.11.2014, 21:17
Поради ангажименти от различен характер не съм посещавал скоро форума. Току що влизъм и ми направи впечетление името на темата.
Преди всичко човек трябва да е наясно с това, какво значи думата "лидер", както и да е запознат с това какви качества са необходими за да си лидер, за да изкажеш адекватно мнение по темата, както и да гласуваш в анкетата.
Извини ме Матеев, но познанията по психология за много от членовете на форума са посредствени и си мисля, че твоето запитване не би постигнло целта си.

П.С. опсс, то аз незнам целта на твоето запитване.

Апропо, за да има успехи дадена организация, нейния лидер трябва да има одобрение на голяма част от членската маса.

slavi 13
13.11.2014, 21:28
Когато чуя думата лидер започвам да псувам. Те обикновено са най-корумпирани. Не искам да ставам лидер на никаква пчеларска организация, но ще давам акъл.

Трябва да има правила. Една национална пчеларска организация трябва да се бори за тези правила. А на хората които ще се заемат с тази трудна работа трябва да им се плаща от членския внос. Ако няма национална пчеларска организация, ще се пръкнат много регионални, частни, с "лидери" чиято цел е само източване на фондовете. Днес е един утре е друг.

Трябва да се направи следното:
Предал си 20 тона пчелен мед, или определено количество прополис, или прашец и т.н., направен е анализ на продукта в лаборатория, той е качествен, получаваш субсидии след като продукта се реализира на пазара /вътрешен или външен/. Предал си 100 кг. мед - процедурата е същата както при 20 тона. Когато продукта не е качествен и не отговаря на изискванията, той се връща на производителя, за негова сметка. И това трябва да е прозрачно. Никакви субсидии да не се дават за продукти които нямат оценка от лаборатория, и нямат реализация на пазара.

В такава организация бих давал членски внос, и не малък, но с ясен бюджет, публичен, с ясни критерии и независимост на лабораторията или лабораториите.
И никакви субсидии на бройка кошери. Никакви субсидии за закупуване на кошери. Никакви субсидии за лекарства. Никакви субсидии млад пчелар. Никакви субсидии за произведени майки и отводки. Тук ще се сблъскаме с критериите на ЕС

Важен е крайния продукт, той да е качествен, и там да отиват субсидиите. Всичко останало е корупция.

Сега търговците в храма ще ме попилеят.
Здраве да е, ще го преживея! Поздрави и успех на всички във форума!

Димитър Бонев
13.11.2014, 23:35
Това със субсидиите на килограм е вече гледан филм. Изкупната цена на меда пада пропорционално на субсидията. Аз все си мисля, че ако секнат всякакви субсидии и програми съвсем скоро нещата ще си дойдат на мястото. Тези едни пари правят проблемите в сектора, те са разковничето и създават условията за корупция.

koragroup
14.11.2014, 07:12
Това със субсидиите на килограм е вече гледан филм. Изкупната цена на меда пада пропорционално на субсидията. Аз все си мисля, че ако секнат всякакви субсидии и програми съвсем скоро нещата ще си дойдат на мястото. Тези едни пари правят проблемите в сектора, те са разковничето и създават условията за корупция.

Ееее не мога да се съглася. Все едно да кажем, че ако спрат Евро-парите и съвсем скоро всичките ни магистрали и пътища ще се оправят.
И каква е зависимостта субсидии/цена на меда? Цената на меда се променя далеч извън България. И тук е удобно да се върна на темата за НППО. Именно една такава организация или обединение на организации, може да упражнява контрол - формален или неформален, на отпусканите (най-вече крупните) суми. Да не говорим, че има логика членовете на тази организация да използват предимства при кандидатстване по проекти.

Диян Димитров
14.11.2014, 11:42
А какво очаквате да получите от тази организация като пряка или непряка полза лично за вас, за пчеларството в национален, в световен мащаб... срещу чинното плащане на членски внос?

Очаквам да се изгради организация от пчелари, която на базата на постъпленията от членския внос да има възможност да наеме срещу заплащане екип от специалисти в необходимите области, които да представляват тази организация. Естествено контролирани от контролен съвет излъчен от самите членове на организацията с възможност този контролен съвет при необходимост при несправяне на наетите лица с поставените задачи да ги отстранява. Мисля, че го споменах в по-горен пост, истинския пчелар би посветил всяка свободна минута на пчелите и пчелина си вместо да се занимава с неприсъща нему организационна дейност. Или отиваме на приказката, че е трудно да носиш две дини под една мишница, за това предпочитам да си плащам чинно членския внос, а не тепърва да ставам организатор или лидер.

rosty_sz
14.11.2014, 18:40
Подкрепям горния пост.

Remi
14.11.2014, 19:56
Очаквам да се изгради организация от пчелари, която на базата на постъпленията от членския внос да има възможност да наеме срещу заплащане екип от специалисти в необходимите области, които да представляват тази организация. Естествено контролирани от контролен съвет излъчен от самите членове на организацията с възможност този контролен съвет при необходимост при несправяне на наетите лица с поставените задачи да ги отстранява. Мисля, че го споменах в по-горен пост, истинския пчелар би посветил всяка свободна минута на пчелите и пчелина си вместо да се занимава с неприсъща нему организационна дейност. Или отиваме на приказката, че е трудно да носиш две дини под една мишница, за това предпочитам да си плащам чинно членския внос, а не тепърва да ставам организатор или лидер.
Така е подкрепям те

Димитър Бонев
14.11.2014, 21:08
Тя идеята за външен менажер не е от вчера, но това си има и недостатък. Къде ще се намери такъв менажер на смешна заплата, който да притежава всички изисквания вквключително и основните познания в пчеларството, пък и добре владеещ юридическата материя. Попитайте Михайлов колко е годишният му бюджет и ще се попикаете от смях. Нашето дружество е с по-голям такъв. Наемането на менажер с.изискваните качества ще ни струва поне 15 пъти бюджета на Михайлов. айде сега попитам за членския внос. Няма лидер будала да работи за мерси. Точно затова и досегашните лидери все гледат да влязат в някакви схеми.

Дамян Дамянов
14.11.2014, 21:33
Тя идеята за външен менажер не е от вчера, но това си има и недостатък. Къде ще се намери такъв менажер на смешна заплата, който да притежава всички изисквания вквключително и основните познания в пчеларството, пък и добре владеещ юридическата материя. Попитайте Михайлов колко е годишният му бюджет и ще се попикаете от смях. Нашето дружество е с по-голям такъв. Наемането на менажер с.изискваните качества ще ни струва поне 15 пъти бюджета на Михайлов. айде сега попитам за членския внос. Няма лидер будала да работи за мерси. Точно затова и досегашните лидери все гледат да влязат в някакви схеми.

За около 15000 лв / година ще се намерят хора, но те трябва да са от София или транспортните разходи ще фалират организацията. :laughing:
Колко мениджъри от София, познаващи пчелите и желаещи да работят за заплата под 1000 лева / месец познавате?!?! thumbdown;

Mateev
14.11.2014, 21:51
15 000 лева на година е смешна заплата за един ИСТИНСКИ добре обучен мениджър, завършил вярното образование, и имащ опит в управленската работа. Бих казал, че тази сума трябва да се увеличи поне 4-5 пъти и пак за такива пари ще намерим ПОСРЕДСТВЕН МЕНИДЖЪР. А ако не знаете истинските западни мениджъри наистина струват по 15 000, но не лева, а долара, и не на година, а на месец. Знам го защото сме наемали такива. И извън заплатата естествено има и пакет от екстри - безплатни самолетни билети в първа класа, безплатна годишна почивка, безплатен апартамент поне 100-120 квадрата, в който да живее, безплатна лимузина клас Audi S8 с шофьор и возене където си пожелае и когато си пожелае, ненамеса в решенията му и действията му и т.н. и т.н.

Mateev
14.11.2014, 22:03
Всъщност аз влязох във форума за друго - да отправя покана към всички, които искат да участвуват при създаването на една нова ИСТИНСКА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ да заповядат другата седмица в Габрово от Понеделник до Петък с преспиване и 20 часа работа дневно с цел ИЗМИСЛЯНЕ НА КОНЦЕПЦИЯ, ПОДГОТОВКА НА ДОКУМЕНТИ и УЧРЕДЯВАНЕ на новата организация.

Видях в анкетата че наистина има хора, които милеят за пчеларството, и са готови да жертват частица от себе си за общото благо. Е сега вече имат шанс да го направят. И за да не се получи Мишова работа с едногодишно безрезултатно мотане, аз реших да подходя по начина, по който винаги съм го правил - ЗАПРЕТНИ РЪКАВИ И САМ СИ СВЪРШИ СВЪРШИ РАБОТАТА, ако искаш да стане БЪРЗО И КАЧЕСТВЕНО.

Другата седмица до края ще има НОВА ОРГАНИЗАЦИЯ създадена по такъв начин, щото да се хареса на ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ В БЪЛГАРИЯ, и ако някой все пак не пожелае да членува в нея, то това ще е от незаинтересованост или от злоба. Каня всеки един от вас, който пожелае, да дойде в Габрово и да стане част от измислянето и създаването на тази организация.

ПС: По-подробна информация ще публикувам в темата за НППО. Моля задавайте си въпросите там.

Дамян Дамянов
14.11.2014, 22:12
15 000 лева на година е смешна заплата за един ИСТИНСКИ добре обучен мениджър, завършил вярното образование, и имащ опит в управленската работа. Бих казал, че тази сума трябва да се увеличи поне 4-5 пъти и пак за такива пари ще намерим ПОСРЕДСТВЕН МЕНИДЖЪР. А ако не знаете истинските западни мениджъри наистина струват по 15 000, но не лева, а долара, и не на година, а на месец. Знам го защото сме наемали такива. И извън заплатата естествено има и пакет от екстри - безплатни самолетни билети в първа класа, безплатна годишна почивка, безплатен апартамент поне 100-120 квадрата, в който да живее, безплатна лимузина клас Audi S8 с шофьор и возене където си пожелае и когато си пожелае, ненамеса в решенията му и действията му и т.н. и т.н.

15000 е сума която може да се намери, ако бях казал колко е заплатата на приятел в аграрния сектор ще ме замерят с камъни :bigsmile:.
Нали се сещаш, че ако се провали никога не би бил нает от друг и каква отговорност носи.
А при нашия случай като знаем какви резултати имат предишните :laughing: каква отговорност...к'ви 5 лева.
То не виждам как човек би се справил по-зле от старите. Трябва да е пиян, надрусан и със сериозно психическо заболяване. :crazy:

Дамян Дамянов
14.11.2014, 22:15
Всъщност аз влязох във форума за друго - да отправя покана към всички, които искат да участвуват при създаването на една нова ИСТИНСКА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ да заповядат другата седмица в Габрово от Понеделник до Петък с преспиване и 20 часа работа дневно с цел ИЗМИСЛЯНЕ НА КОНЦЕПЦИЯ, ПОДГОТОВКА НА ДОКУМЕНТИ и УЧРЕДЯВАНЕ на новата организация.

Видях в анкетата че наистина има хора, които милеят за пчеларството, и са готови да жертват частица от себе си за общото благо. Е сега вече имат шанс да го направят. И за да не се получи Мишова работа с едногодишно безрезултатно мотане, аз реших да подходя по начина, по който винаги съм го правил - ЗАПРЕТНИ РЪКАВИ И САМ СИ СВЪРШИ СВЪРШИ РАБОТАТА, ако искаш да стане БЪРЗО И КАЧЕСТВЕНО.

Другата седмица до края ще има НОВА ОРГАНИЗАЦИЯ създадена по такъв начин, щото да се хареса на ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ В БЪЛГАРИЯ, и ако някой все пак не пожелае да членува в нея, то това ще е от незаинтересованост или от злоба. Каня всеки един от вас, който пожелае, да дойде в Габрово и да стане част от измислянето и създаването на тази организация.

ПС: По-подробна информация ще публикувам в темата за НППО. Моля задавайте си въпросите там.

БРАВО! НЯМАМ КАКВО ДРУГО ДА КАЖА!

Димитър Бонев
15.11.2014, 22:30
То не виждам как човек би се справил по-зле от старите. Трябва да е пиян, надрусан и със сериозно психическо заболяване. :crazy:
Може и още как. Проблема е как ще се пребори с чиновническото безхаберие и другите практики, известни и неизвестни. Всичко опира до едни много пари. В българската политика е всичко струва много пари.Депутата пита първо колко ще платите, а след това какво искате.

Дамян Дамянов
16.11.2014, 01:18
Може и още как. Проблема е как ще се пребори с чиновническото безхаберие и другите практики, известни и неизвестни. Всичко опира до едни много пари. В българската политика е всичко струва много пари.Депутата пита първо колко ще платите, а след това какво искате.

Г-н Бонев, това не е само при нас, то си е хронично заболяване с остра парична недостатъчност.
В общината има бутони дали си доволен от обслужването и като ти писне да те мотат има бутон корупция:laughing: 100% ефективност, служителките летят по коридорите, а не ти да се влачиш от гише на гише.
Че човек трябва да знае кои "бутони" да натиска в живота.
Имам надежда, че ще стане работата, а лесното е само по гръб и на маса.

Димитър Бонев
16.11.2014, 01:26
На мен ли го казваш.

motor63
16.11.2014, 08:25
Ако смятате, че тази нова организация е възможно да се издържаот членски внос.....жестока заблуда.

Saras
18.11.2014, 00:05
От уважение реших да гласувам, но подчертавам, че не беше съвестно, а за бройка за една явно недолюбвана длъжност.Пожелавам на новата организация по-добри резултати от старите и за съжеление нямам свободното време за да пропътувам хиляди километри, за да присъствам на сътворението й.Поради това, че не вярвам да се намери колектив, който подбуден от някакви висши идеали да постави идеята на преден план в живота си, споделям мнението на други колеги.Именно да се наемат правилните хора натоварени със съответните функции и материално стимулирани.Ако искате човек да свърши работа му платете, за да е добре свършена и заплащането трябва да е достойно.Успех.

Ruddy30
01.12.2014, 18:13
Аз съм малък , нямам опит, образование и мерак да бъда какъвто и да е ръководител защото преди всичко искам да съм спокоен и да нямам проблеми и нерви на главата докато работя с пчели.

Бих оглавил организация на местно ниво за момента и бих помагал за изграждането на национална такава . Организация за борба със забранените препарати , най вече евтините влизащи от Турция и всички свързани фирми и офиси на Монсанто в България.