PDA

Виж пълната версия : Пробиотици и тяхното приложение в пчеларството



Pavel_Bs
10.11.2014, 14:34
Колеги,нека продължим обсъжданията за пробиотиците в нова тема.

freelancer_bg
10.11.2014, 15:46
Администраторите не могат ли да преместят мненията от старата тема в тази?

Pavel_Bs
10.11.2014, 16:58
Ще се опитам когато имам време да вкарам малко материали,за обща култура,а след това ако има интерес ще продължим и нататък.Мненията от другите теми са доста разхвърляни и би било хубаво да дойдат на едно място,но нямам идея колко време и труд ще е необходим за това.Ако не става,ще ги вкараме пак по един или друг начин.Хубаво би било, темата да събуди интереса на пчеларите за употребата на пробиотиците първо върху тях,а след това и при други животинки.Повтарям,че не съм специалист в материята и ако има колеги по-запознати в тази област,да споделят знанията си.

ivootur
10.11.2014, 17:50
Следя темата с интерес!

tarty
10.11.2014, 18:04
Говорих с мой познат пролетта да давам на няколко кошера сребърна вода,че да видим какво ще стане.

borislav aleksandrov
10.11.2014, 18:12
Проф. Караджов преди месец ми препоръчава пробиотици, изработени у нас, подобни на немски аналог, не проявих интерес поради мои си виждания, но ако някой проявява интерес да издири координатите му и да пита!

Този пробиотик са казва Bio Apis наше производство по немски лиценз и е аналог на ProMillieu Care които се води като едно от най-добрите био за пчели. Доколкото знам поради особености на договора с немците не е пуснат на пазара (нашия) и не може да се намери в търговската мрежа за момента. Друга причина е недоверието на пчеларите към подобни продукти и почти пълната незаинтересованост.
Цената на ProMillieu Care на нашия пазар е 34 лв./литър и над 160 лв./5 л в сравнение цената на Bio Apis подчертавам на дребно с всичките му надценки и т.н. е 10 лв. за бутилка от 0,500 л или 20 лв. за литър.

немският производител
http://www.mikroveda.eu/Bio-Pflegemittel_4

за Bio Apis най-общо

Ферментирал билков екстракт с Ефективни микроорганизми и млечно-кисели пробиотични култури за грижа и подсилване на кошера и заобикалящата го среда.Служи за възстановяване на положителният микробиологичен баланс.
Повреме на ферментационния процес по приготвянето са използвани сертифицирани (kbA) билки и е постигнато 3,5 pH (кисело) , което не позволява развитието на патогенни микроорганизми.
Съдържание :
Получен чрез естествен ферментационнен процес заедно с Ефективни микроорганизми и млечно-кисели пробиотични култури( без ГМО).
състав: Вода, био меласа от захарна тръстика, глюкоза, фруктоза, сертифицирани билки (kbA) анасон,босилек,чубрица, коприва,копър,корен ангелика, бъз, джинджифил, лайка, керевиз, риган, мента, росмарин, градински чай, сладък корен, тамян.

Готов за употреба концентрат ,който се разрежда само с чиста нехлорирана вода.

Препоръчва се редовната употреба в непосредствена близост до кошера .
Замества опушването . Препоръчва се използването на финна пръскачка (пулверизатор) отново разтвор в съотношение 50/50 -апис вода.
Ниското pH 3,5 има почистващо действие.Патогените биват силно подтискани и изместени от пробиотичните култури.
Подходящ за употреба след зимата за активиране на пчелите. Спомага за по добрата работа на пчелите по почистване на кошера .
Повишава имунитета им.

Понеже един от тестовете пчелини е моя на Bio Apis вече 4-5 години от практическа гледна точка която мен специално ме интересува - към края на 1 година на използване си мислех че нещо ме вързват и само давам едни пари ей така но на следващата година започнах да забелязвам разни неща и промени които доведоха до това че вече 5 години не съм използвам абсолютно никакви медикаменти за нозематоза и акар. Препарати като Нозестат, Нозевит разните му ленти за акара, Стартовит и т.н. излязоха от употреба в моя пчелин и ако не отида до пчеларския магазин или на изложение щях да съм забравил и как изглеждат за цената им дори вече не знам и колко струват....

Първото нещо което забелязах е пилото което се изглади и стана като дъска от летва до летва, майките подобриха работата си, отвреме на време имах проблеми с варовито пило тези проблеми изчезнаха, нозематоза от 5 години нямам, акара изчезна, едно от големите за мен предимства е че при преглед пчелите станаха видимо спокойни и жизнени, хигиенните им навици се повишиха (все по рядко ми се налага да чистя дъна от боклук), от време на време ми се поевяваше проблем с пълзящи пчели също изчезна, развитието на пролет е добро по мойте критерий.


Говорих с мой познат пролетта да давам на няколко кошера сребърна вода,че да видим какво ще стане.

също ползвам сребърна вода вместо обикновена в поилката и съм доволен

Pavel_Bs
10.11.2014, 18:21
Колега Александров,радвам се,че се включи.Искам да питам нещо,което бях прочел в другия форум и което силно ме заинтригува.Ставаше въпрос за вароа и начините за борба с него.Един от пишещите беше споменал,че кожата на акара не е добре защитена(пореста е) спрямо бактериите.Мисля,че дори имаше някакъв материал по темата,но загубих следите.Някой от колегите,ако има някаква подобна информация би било хубаво да я обсъдим.Според теб,възможно ли е млечно-киселите бактерии да тормозят директно акара?

koragroup
10.11.2014, 18:59
И аз благодаря на Борислав за споделеното.
И понеже и на мен ми стана много интересно моля да доразкаже малко повече подробности кога иколко пъти се третира, няма ли все пак начин да се купи от някъде препарата? И кой го произвежда в България?

tarty
10.11.2014, 19:15
Александров колко мг. сребро имаш в водата.

Pavel_Bs
10.11.2014, 19:18
Колега tarty,мисля,че бъркаш пробиотиците със сребърната вода.Пробиотиците са млечно-кисели бактерии,а сребърната вода съдържа сребърни йони.Пребиотиците пък са вещества които създават подходяща среда за развитие на пробиотиците.

Pavel_Bs
10.11.2014, 19:22
Темата за сребърната вода я чешем от време на време,но би трябвало да я разглеждаме също в отделна тема.

tarty
10.11.2014, 19:57
Александров е писал,че я ползва та затова го питах.

Pavel_Bs
10.11.2014, 20:02
Извинявай,пропуснал съм го.Аз също съм любопитен за това.

pojara
10.11.2014, 20:07
Ето сайт където го продават http://mikroveda-farming-bg.com/pro-milo-apis-za-pcheli/

Pavel_Bs
10.11.2014, 22:40
Ето нещо интересно :
Теглото ни зависи и от полезните бактерии

http://www.zdrave.bg/images/250/5107.jpg

свързани теми

Затлъстяването е вид дисбактериоза (http://www.zdrave.bg/?c=n&id=1946)
Теглото зависи от рецепторите на холестерола (http://www.zdrave.bg/?c=n&id=1264)
Храни и подправки – антибиотици (http://www.zdrave.bg/?c=n&id=5684)
Силата на имунитета зависи най-вече от храненето до 12-14 г. (http://www.zdrave.bg/?c=n&id=2430)


здраве.bg

Полезните бактерии, които живеят в стомаха на човек, регулират не само обработването на храната, но и апетита, смятат учени от Университето “Емори”, САЩ. Резултатите от проведените изследвания показват, че хората с нормално тегло и тези с излишни килограми се различават по състава и обема на полезната микрофлора, която живее в стомаха им.

По време на проведените експерименти се е оказало, че при промяна на вида и количеството полезни бактерии се променят редица основни показатели на функциите на тялото, което води до повишен риск от поява на високо кръвно, холестерол и инсулин в кръвта.

Според авторите на изследването, нарушенията в състава на микрофлората на стомаха води до промяна в обмяната на веществата в целия организъм, а освен това увеличава и апетита (http://www.zdrave.bg/?c=k&id=100).

“Хората пълнеят, защото ядат повече”, казват американските учени, цитирани от списание Science, “Но това не е само защото храната е евтина и лесно достъпна. Оказва се, за това е причина и промяната в баланса на полезни бактерии”.

За да може да се контролира той, учените съветват редовно да се употребяват храни, съдържащи пробиотици (http://www.zdrave.bg/?c=k&id=286) и пребиотици (http://www.zdrave.bg/?c=k&id=287), които позволяват микрофлората да се поддържа в нормалното й състояние.

Pavel_Bs
10.11.2014, 22:43
Природата е създала природни вещества, които да помагат за баланса на организма ни. На първо място обаче това са пробиотиците. Те регулират храносмилането, а от там и процесите в цялото ни тяло. Според лекарите, дори ускоряват възстановяването ни от различни заболявания и възпаления, които засягат стомаха. Билкарите пък ги наричат природни антибиотици.

Ако сте здрави, пробиотиците ви помагат да смелите по-лесно храната си. Лактобацилите в тях разграждат протеините и мазнините до полезните за човека аминокиселини. Лактозата пък става на глюкоза. Пробиотиците помагат за усвояването на калция и други микроелементи. Лекуват целия храносмилателен тракт.


Като всички други полезни вещества, и тези могат да се открият в храната. И само с помощта на лека диета един път в седмицата например, можете да се отървете от тежките последствия от прекаляването с алкохол, инфекции, болкоуспокояващи или пък антибиотици. Ако тези отрови не се изчистят от организма бързо, те водят до алергии. Смята се, че в тежка фаза водят и до постоянни възпалителни процеси като артрит. Пробиотиците убиват дори Ешерихия коли и стафилококовите бактерии. Последните са главните виновници за ангините. Могат да ни спасят и от салмонела.




Кои храни са пробиотици



На първо място в класацията на природната панацея е редно да поставим нашенското кисело мляко. Неговата уникална съставка лактобацилус дава най-много сили на стомаха ни да се справи с отровите.

Веднага след бялата прелест обаче се подрежда и киселото зеле. Интересен е фактът, ме лактобацилус отново се появява и там. Освен това то е пълно с витамини, които подпомагат цялостно имунната система.

Ако сте почитатели на експериментите в кухнята, можете да си направите и японска супа мисо. В нея има ферментирала соева паста. Според лекарите обаче е невероятно полезна и помага на стомаха да работи нормално. Изследвания показват, че в мисото има повече от 160 вида добри бактерии.

Когато взимаме пробиотици обаче има един проблем – не всички издържат дългото пътешествие по храносмилателния тракт и се разграждат преди да са свършили задачите си. Но има решение и за този проблем и той се нарича меки сирена. Пробиотиците в тях са достатъчно силни, за да минат през цялата система.

В реда на млечните продукти не бива да забравяме и руското чудо, наречено кефир. Това е ферментирало мляко, което прилича на шуплеста напитка. Открито е от овчарите по руските територии. Изследвания от последните години показват, че в кефира има повече полезни вещества дори и от киселото мляко.

В групата на полезните храни попада и хлябът с квас. Въпреки че се смята, че бялото брашно само затруднява процеса на храносмилането, примесено в квас то се превръща в природен еликсир за тялото ни.

Последният подарък от майката земя е туршията. Консервираните зеленчуци ферментират по естествен начин и дават нови сили на тялото ни. За да се получи истински пробиотик обаче, не бива да използвате оцет в маринатата. Достатъчно е да сложите вода и морска сол.

Накрая трябва да кажем и няколко думи за веществата, които поддържат пробиотиците – пребиотиците. Те им дават сили и ги съхраняват живи, докато помогнат на храносмилателната ни система. На първо място те са естествена съставка на кърмата. Следващите места, на които могат да се открият са бананите, артишока, червеното вино, меда.

Дамян Дамянов
11.11.2014, 12:24
Pavel_Bs щеше да ми пращаш инфото, но и така става :)
Всеки вид и подвид си има характерни особености. - wiki ако ти е интересно (http://en.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus)
Примерно измамата АКТИВИА с "люспи" няма нищо общо с киселото мляко и "Йогурт" е същата работа.
Сега в киселото мляко няма толкова много от нашата бактерия(ако изобщо я има), че да не вкисва млякото след няколко дена, а да трае месец и нагоре. - Как развалиха българското кисело мляко. Кое е истинско? (http://e-vestnik.bg/5850/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%85%d 0%b0-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d 0%be%d1%82%d0%be-%d0%ba%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bb%d0%be-%d0%bc%d0%bb%d1%8f%d0/)
Скорбялата е голям проблем и тя трябва да се разгради или си остава в червото, а това само помага за "запека".
Амилазата е ензим разграждащ скорбялата до захари, а от там щафетата я поемат другите ензими като инвертазата. Проблемът идва когато пчелите остаряват и количеството Амилаза(и подобни) намалява, а зимата имаме точно такива условия.
Малкото количество ензими е причината старите пчели да не хранят пило, а тази задача да я остават на младите.
Успеем ли да повишим количеството Амилаза(и другите ензими) ще имаме по-здрави и живеещи по-дълго пчели.
Другият вариант е да засилим ефекта от всяка единица ензим(това го можем).
Най-лесно е да се регулира pH. Малко информация за различните ензими и оптимизирането им. <- ЛИНК (http://www.worthington-biochem.com/introbiochem/effectsph.html) дясната колонка има още инфо или целия PDF (http://www.worthington-biochem.com/introbiochem/Enzymes.pdf).
Можем да повишим количеството на "производителите" на ензими (бактерии и гъби).
Това може да стане с по-добра среда за развитие, помощни вещества или дори като директно внесем повече бактерии.
Това е ролята и на про и пребиотиците.

Опитах да съм кратък...не ми се получи.

Pavel_Bs
11.11.2014, 19:58
Колега Дамянов,радвам се,че толкова се задълбочаваш.Аз ровя по-отгоре,но се опитвам да сглобя по-голяма картинка с различните парченца.Хубаво ще бъде ако можем накрая да направим някакви изводи покрай обсъждането на пробиотиците,пребиотиците, витамин С,сребърната вода и различните Рн.Различни неща са,но всичките касаят флората в кошера и самите пчели.Не съм привърженик на разглезването на пчелите,но нека си представим следната картинка - 10,15 годишен кошер в който години наред са вкарвани синтетични акарициди,забранени вещества(да не ги изброявам),киселини, химикали и целия този микс гарниран с често овлажняване и мухлясване на вътрешността на сандъка и рамките.Всички говорим за восъка и неговата способност да абсорбира вредните химик али ,но никой не се замисля за дървесината(обсъждам дървените кошери) и химиите които са се абсорбирали в нея.В такава среда мисля,че полезните бактерии биха били подтиснати,а факта,че пчелите живеят вътре,би било логично да са подтиснати и полезните бактерии в тях.Отделно от това,налице са все повече патогени,които взимат надмощие при така създалите се благоприятни условия за тях.Вярно е,че пчелите „рендосват” всичко вътре и го полират,но самите автори пишат,че преди дезинфекция е необходимо клея да бъде изстърган?!
Защо хората пият пробиотици – заради различни здравословни проблеми обединени под общия знаменател „нисък имунитет”,а той е факт поради естеството на храната и начина им на живот.Храната е замърсена,с ниска хранителна стойност и почти без естествени витамини в тях,полуфабрикат.Бях чел изследване в което се посочва,че нивото на витамин С в портокалите,вече е 30 пъти по-ниско отколкото преди няколко десетилетия.
Нека обсъдим „храната” на днешните пчели,с какво се е променила,колко е замърсена,колко е разнообразна?
Акара също е нов враг за пчелите(повечето),който пренася все по-агресивни вируси.
Както сме обсъждали на други места – ключово за пчелите е техния имунитет което рефлектира във всичко – удължен живот,по-добър добив,по-малко работа за нас пчеларите,по-силни семейства,ниска смъртност и намалени разходи като цяло за пчелина.Ако пробиотиците са един от факторите,влияещи върхи здравето на пчелите,то си струва да обсъдим задълбочено темата.Струва си да обсъдим като цяло средата и факторите които влияят върху флората в кошера и самите пчели,тогава ще можем да направим по точни изводи и евентуално да подобрим с нещо практиката си,подпомагайки по този начин пчелите.
Радвам се,че колегата m_pchelari изрови материали за пробиотиците,ще гледам да ги кача пак в темата.Не би било правилно да гледаме на пробиотиците с големи очаквания при условие,че средата която създаваме в кошера постоянно ги унищожава.Би било по-правилно да установим кое създава благоприятни условия за тях(и обратното) и чак след това да помислим по какъв начин да ги внасяме вътре и в пчелите включително(това е по-лесната част).Отново повтарям,че темата е важна и за нас самите,за нашето здраве.Каква полза от болен пчелар и здрави пчели.

Дамян Дамянов
11.11.2014, 21:42
Аз съм го споменавал, но да го кажа отново. Първо бях решил да правя кошерите от Стиропор(Полистирен, EPS) с дебелина 10см. Всичко беше чудно и кошера излизаше на приемлива цена. Но после започнаха да излизат проблем след проблем.
Излизаше по-скъпо от дървения кошер, но все пак 10см си е доста добра изолация, но нямаше как да го сменям толкова често. Дезинфекцията е невъзможна или изключително трудоемка и скъпа. Химикалите струват пари, а после идва проблема с натрупването им, а доста от тях са забранени или имат ограничение.(не се изследват в меда доколкото знам, но да не давам идеи).
Стигнах до там да боядисвам(лакирам, смоли и т.н) отвътре и отвън кошера и вече това преля чашата.
Дървото има същите проблеми, но цената му е по-ниска и можеш сменяш по-често. Може да го дезинфекцираш като го потопиш в силно алкален, а после в киселинен разтвор. Няма да е без проблеми защото дървото попива и pH влияе на лепилото. Восъкът и прополиса са другите проблеми и така и не успях да намеря добро решение как да ги махна от Полистирена без да го надъвча. Дървото можеш да го минеш с пистолет за горещ въздуш и след това да зашкуриш, но това далеч не означава, че си успял да свършиш работата докрай, а и кошера се поврежда.
Отказах се от изтребването на всичко, което пречи на пчелите, то просто не е възможно.
Не всичко се поддава на препарати, а и цената им не е малка, варианта с висока темп отпада защото Полистирена се разтапя, а лепилото за дърво не издържа(дори Д4 няма да издържи на над 100 градуса), за боята да не говорим.
Това беше и причината да търся други решения като пробиотиците, киселините и т.н
Горното го написах с цел да обясня, защо според мен си заслужава да търся други варианти и дори да изглеждат невъзможни.
Като ти казах, че трябва да видим ползите и цените на вариантите имах предвид, че често се е случвало да остана разочарован от цена/полза.
Трябва да видим напрактика колко ще е ефекта и ако си заслужава супер, ако ли не...какво да се прави...ще търсим друг начин.

По-късно ще видя другото инфо само да се върна. Просто нямам възможност сега.

Pavel_Bs
11.11.2014, 22:17
Че кой е казал да трепем всичко дето пречи на пчелите.То все едно децата да ги дондуркаме докато сме живи,щото са ни деца и не искаме да поемат отговорността си.Всяко нещо с мярка(баланс).Пробиотиците са възможност да възстановим Баланса в кошера(флората,Рн-то),в нашите черва и в червата на пчелите.

freelancer_bg
11.11.2014, 22:26
Нещо по темата за пробиотиците и от мен :)

Имам доста голям положителен личен опит с пробиотиците и за това си мисля и съм склонен да вярвам ,че биха помогнали и на пчелите. Често пия пробиотици профилактично и като цяло се чувствам по-добре, по-енергичен съм и имунитета ми е по-силен. Поръчвал съм за родителите и приятелката ми. На тях пробиотиците им помогнаха при запек и след продължително лечение с антибиотици. Също така никога не тръгвам на море преди да ми е пристигнала пратката с пробиотиците. С тяхна помощ борим морските чревни вируси. От както ги пия няколко дни преди на отида на морето и после по време на цялата почивка, въобще не съм имал проблеми с растройства и тем подобни. Нещо повече, с нас идваха приятели, които всяка година го имат този проблем, с помоща на пробиотиците тази година им беше най-хубавото море :)

Пробиотиците си ги купувам само от iHerb (http://goo.gl/Be3Da9). Това е един от най-големите онлайн магазини за хранителни добавки. В мего има от пиле мляко. Цените на повечето продукти са В ПЪТИ ПО-НИСКИ от тези на същите продукти в БГ. Като казвам "с пъти" говоря буквално и не преувеличавам. Омегите , които пия (http://goo.gl/msaJoU) там са $23.58 , а тук са 80 лв (http://nowfoods.bg/p/Omega-3-500). Сайта е американски, но доставката до БГ е само 4$ и 90% от доставките пристигат за 10 работни дни. Ако пазарувате на стойност до 30 лв., си вземате пратката от пощата само срещу лична карта и не плащате нито стотинка повече, нито се занимавате с попълване на документи. Още една хубава новина - ако ползвате код NOV505 ще получите 5$ отстъпка от първата си покупка.

Попрочетох разни изследвания в интернет и разни съдържания на пробиотични препрати за пчели. Явно пробиотиците, които имат положително влияние върху пчелите са същите, които действат добре и на човека. Tова лято определено ще си направя експеримент и ще пробвам да ги пръскам с пробиотици от iHerba-a :)

Ето потенциалните пробиотици, кандидати за експеримента:

Пробиотиците в iHerb, сортирани по брой продажби (http://goo.gl/XGfQ02). (Най-продаваните пробиотици)

Най-евтиния пробиотик (http://goo.gl/exc7UB) на пазара + пребиотик, 4 вида лактобацили с доказано положително действие. 100 капсули, цена $5.67

Пробиотиците, които аз си купувам (http://goo.gl/zncTnx) - 8 различни вида полезни лактобацили + пребиотик, който подпомага размножаването им. 7 милиарда щама в една капсула. 120 капсули, цена : $13.01

Тези също са хубави (http://goo.gl/7uH7WG) , но са по-малко количество и като цяло излизат по-скъпи. 4 милиарда щама в капсула, 8 щама пробиотици + пребиотик. 60 капсули , цена $11.46

Pavel_Bs
11.11.2014, 22:27
How Do Probiotics Work
Probiotics work in many different ways by their production of antimicrobial substances (organic acids, hydrogen peroxide, and bacteriocins) that inhibit pathogen adhesion and degrade toxins produced by microbial invaders. Probiotics resist colonization by competing for binding sites as well as for nutrients with pathogens. In other words, they crowd out pathogens like candida and harmful E. Coli.
Probiotics secrete various proteins that stimulate the immune system both locally and throughout the body, boost intestinal brush border enzyme activity and increase secretory-IgA (a family of antibodies lining mucous membranes). Enzymes like lactase, sucrase, maltase, alpha-glucosidase, and alkaline phosphatase are enhanced by probiotics. Cholesterol and triglyceride blood levels are metabolized and lowered by healthy probiotic populations. Probiotics are able to resist translocation, defined as the passage of pathogens from the GI tract to extraintestinal sites such as the mesenteric lymph node (MLN), spleen, liver, kidneys, and blood.
Benefits of Probiotics
The following are the most well documented benefits of taking probiotics regularly:
– Weaken antibiotic resistant bacterial strains, attack new types of pathogens (supergerms) and infections in immuno-compromised people requiring treatment (i.e. resist opportunistic infections like candidiasis)
– Manufacture B vitamins (biotin, B3, B5, B6, folic acid, B12) and vitamin K
– Secrete lactase, an enzyme required to break down lactose in milk
– Act as anti-cancer factors (especially for bladder and bowel) by inhibiting bacteria that convert nitrates into nitrites
– Inhibit bacteria that secrete carcinogens
– Function as natural antibiotics against unfriendly bacteria, viruses and yeast like Candida albicans
– Enhance bowel function and elimination; prevent constipation
– Reverse diarrhea conditions (Crohn’s disease, AIDS, Traveller’s)
– Reduce or eliminate bloating, gas, straining and abdominal pain due to any cause
– Prevent skin problems, especially acne and other skin infections. (FYI – most chronic acne conditions in adults are often improved or eliminated by a good bowel flora balance).
– Protect against the adverse effects of radiation and pollutants
– Reduce blood levels of cholesterol and triglycerides
– Fight stress and food cravings and thereby prevent or reverse obesity
– Help eliminate bad breath
– Optimize sex hormone levels, enhance fertility and prevent osteoporosis
– Produce lactic acid, improve the digestibility of foods
– Oppose putrefactive bacteria like bacteroides associated with a meat-rich diet
– Treat eczema, psoriasis, ulcerative colitis, Crohn’s Disease, irritable bowel syndrome, all cancers, gastritis, duodenitis, diverticulitis, food allergies, lactose intolerance, environmental allergies, urinary tract infections, vaginitis, other chronic infections (TB, AIDS, Herpes, venereal diseases) and autoimmune diseases (e.g. rheumatoid arthritis, polymyalgia rheumatica, ankylosing spondylitis, psoriasis, lupus, alopecia areata, scleroderma, thyroiditis, etc.)

http://www.wakingtimes.com/2013/09/27/400-species-bacteria-belly-right-now-may-key-health-disease/

Линкове в статията водят и до друга полезна информация.

Добавих и това : http://www.mlm.daflorn.com/probiotics-intro.html
(http://www.mlm.daflorn.com/probiotics-intro.html)
А тук се вижда,че в комбинация с билки,ефекта се подсилва : http://www.mlm.daflorn.com/probiotics-herbs-oils.html

Pavel_Bs
11.11.2014, 22:55
Някъде в сайта на Дафлорн прочетох ,че в зависимост от технологията,не всички пробиотици достигат там където трябва,тоест евтиното може да излиза по-скъпо.Сега не мога да видя къде го пишеше това нещо,но идеята е да се ползва такава технология за преноса на бактериите,така че максимален брой от тях да достигнат там за където са се запътили.
Колега freelancer_bg,баща ми не беше пил такива продукти,но след първата опаковка,едва свършила и вече ми поръчваше втора(което не е правилно).Най-явния ефект е премахване на констипацията.

Дамян Дамянов
12.11.2014, 02:14
Като знам, че водата във Варна е с pH не по-малко от 8-9 и си представям сиропа с какво pH става.

http://aquariumbg.com/articles/image/ph_1.gif
Ясно е че ще бягаме малко от темата :)
Това е най-уважавания от мен лекар - Доц. д-р Миглена Георгиева (http://www.varna.utre.bg/2011/09/04/65197-dots_d_r_miglena_georgieva_bezrazbornoto_davane_na _imunostimulatori_krie_riskove_za_zdraveto_na_dets ata)
Статията е интересна, защото съм на 100% сигурен, че казва истината за имунната система, антибиотиците, пробиотиците, ваксините и т.н
Мисля да я попитам какво можем да направим при пчелите.
Ние си имаме доценти по "пчеларство", но те са твърде заети за проблемите на простосмъртните.

Pavel_Bs
12.11.2014, 08:45
Няма как да не бягаме по темата,защото в случая са намесени не е един фактор и е хубаво да се разкрие взаимовръзката.Когато се изяснят тези взаимовръзки и се види реалното действие на тези фактори,тогава ние като хора и пчелари ще обогатим знанията си и надявам се да променим към по-добро както своето здраве(на първо място) така и това на пчелите.Вижте това филмче,което много добре представя бума на Кандидоза в човешкия организъм : http://www.youtube.com/watch?v=gkvCYV2LBtg

slavi 13
12.11.2014, 11:42
Темата е много интересна. Ето какво намерих за сребърната вода в една руска книга.

"Сребърна вода - Водата, която се съхранява в сребърни съдове не се разваля. В нея не се развиват бактерии. Убива микробите но по никакъв начин не вреди на организма на човека и животните. По дезинфекционни свойства сребърната вода може да се сравни с карболовата киселина. Сребърната вода може да се ползва в пчеларството за борба с нозематозата, гнилцовите заболявания и други болести. От няколко години приготвям сребърна вода с която правя захарен сироп за есенно подхранване на пчелите. Пчелите зимуват добре и няма зимен подмор. При настъпване на пролетната паша бързо се развиват.
Семействата които са подхранвани със сребърна вода не боледуват.
При направени опити, семействата подхранени с обикновена вода боледуваха и имаха голям зимен подмор, за разлика от семействата подхранени със сребърна вода, които зимуваха отлично.
В аптеките трудно се намира сребърна вода, затова я правя по следния начин: Ползва се речна вода, или мека вода, без много соли в нея. Сребърна вода може да се получи само ако се ползва постоянен ток. Среброто трябва да е чисто, без примеси Ср999,9 или Ср999. Два сребърни проводника дълги 5-6 см. с диаметър 2 мм. потапям в топла 40 градуса вода. Сребърната вода не трябва да се загрява до кипене, защото йоните преминават в устойчива форма на сребърни атоми, и ефекта се губи. Разстоянието между проводниците е около 10 мм. Ползват се стъклени съдове за производството на сребърна вода. Към сребърните проводници свързвам обикновена батерия. При електролизата от единия проводник във водата се отделят сребърни йони. Електролизата за 1 литър вода продължава около 5 минути, или докато водата придобие лек светлосин оттенък, когато се освети със светлина. Получената течност трябва да е чиста, без плаващи млечно бели или синкави петна по повърхността, което говори за ползване на силен ток.
Във вече приготвен гъст захарен сироп 2 части захар и 1 част вода се добавя 25 % сребърна вода.
Сребърната вода се дава и в поилки от някои пчелари. "

В горното не се уточнява каква батерия се ползва за получаване на сребърната вода.
Ако някой знае по-подробна рецепта моля да я сподели.

Pavel_Bs
12.11.2014, 12:58
Несъмнено среброто има огромен потенциал,който тепърва се осъзнава и започва да се ползва.При всички случай може да се стигне до информация относно направата на сребърна вода.Въпроса който е по-важен е по какъв начин среброто влияе в организма и какви са последиците на неговото усвояване.Какво е общото между сребърната вода,пробиотиците и кандида - среброто е приятел на полезните млечно-кисели бактерии и враг на вредните.Подобен ефект има лютата чушка,чесъна,лука - и трите ползвани в пчеларството.Защо БългАрите са били известни като нацията с най-много столетници - нека видим какво са консумирали - масово варива,млечни продукти с лактобацили,чесън лук,праз и т.н.Имунната система на човек е в червата,същото е и при пчелите.Ако започнем да изброяваме естествените субстанции ползвани от различни пчелари за повишаване на имунитета на пчелите ще открием много общи неща и всички те ни насочват към имунната система,която както казахме се изгражда в червата. Вижте това :
36 природни средства за борба с инфекциите

Много хора периодично имат проблеми с инфекциите – бактериални или вирусни. В такива случаи често се прибягва до антибиотици. Чували сме, че антибиотиците са вредни и дори опасни, когато се прилагат без крайна необходимост. Действително, антибиотиците вредят и нарушават баланса на полезните микроорганизми в червата, а както вече писахме – здравата чревната микрофлора е от голямо значение, защото в червата се намира 70-80 % от имунната система на човека. Увредената имунна система не може да бъде ефективна при оздравителните процеси в тялото.
В търсене на алтернатива на антибиотиците в борбата с инфекциите, учените са изследвали различни природни средства. Посока на изследванията са растения, които в миналото хората са използвали заради антимикробните и оздравителните им свойства. Много от тези доказали ефективността си растителни продукти са проучвани за терапевтичното им въздействие върху човешкия имунитет и влиянието им върху бактериите.
И така, днес ще ви разкажем за 36 природни средства, за които проучванията са установили, че подпомагат имунната система в борбата й с инфекциите, причинени от бактерии. Изследванията са насочение най-вече с устойчивите на антибиотици микроорганизми – метицилин-резистентните Staphylococcus aureus, за краткост обозначавани като MRSA в медицинската литература.


Медът от манука (новозеландско чаено дърво) може да се бори със сериозни инфекции, причинени от метицилин-резистентните Staphylococcus aureus (MRSA)
Инхалациите с чаени катехини (антиоксидантите в зеления чай) с голяма вероятност подтискат MRSA инфекциите при хора в напреднала възраст.
Локално приложените препарати от чаено дърво са отлични за изчистване от MRSA колонии.
Чесънът и черният чай има антибактериално действие срещу бактерията клебсиела (Klebsiella), както и към лекарствено резистентните щамове на стафилококи, ентерококи и псевдомонас (Psedomonas Aeruginosa).
Водният екстракт от чесън има антимикробно действие срещу мултирезистентните бактерии и гъбичките от вида Кандида, както и срещу много други микроби.
Съединението алицин, открито в чесъна, има антибактериално действие срещу метицилин-резистентните зластисти стафилококи (Staphylococcus aureus).
Терапията с пробиотици има добри резултати при лечение на инфекции, причинени от клебсиела (Klebsiella) при децата.
Терапия с цинк и витамин А: при децата податливостта на заболявания на ухото може да бъде резултат от недостиг на цинк и витамин А.
Локалната превръзка с нанокристално сребро би могла да бъде алтернативно лечение на оралните антимикробни средства за лечение на рани, инфектирани с MRSA.
Червената боровинка може да намали риска от инфекции на пикочните пътища като подтиска образуването на бактериален слой в пикочния мехур.
Пробиотичните щамове от майчиното мляко са по-добри в сравнение с антибиотиците при лечението на инфекциозния мастит.
Медът може да има терапевтича роля при лечение на упорит хроничен риносинузит.
Мановият мед и медът от манука (новозеландско чаено дърво) имат силна антимикробна активност срещу мултирезистентни патогени.
Кората на канелата има най-висока антимикробна активност в сравнение с 13 изследвани етерични масла, най-вече срещу щамове, които са резистентни на антибиотици.

Установено е, че няколко маслени растителни екстракти подтискат мултирезистентни щамове на бактерии и дрожди: например масло от мащерка, бял лимон, лимонена трева и канелено масло.

Карамфилът, гуавата и лимонената трева проявяват най-висок процент синергизъм с антимикробните лекарства.
Маслата от мащерка и евкалипт имат антибактериално действие срещу MRSA.
В дафиновия лист са открити съставки, които имат изявено антибактериално действие срещу MRSA.
Етеричните масла от мента и копър повишават антимикробната активност на антибиотика нитрофурантоин срещу ентеробактерии.
Екстрактът от гроздови семена има бактерициден ефект върху MRSA.
Комбинация от екстракт от семена на грейпфрут и масло от здравец показа най-големи антибактериални ефекти срещу MRSA.
Розмаринът е активен срещу резистентни на лекарства бактерии и гъбични патогени.
Прополисът показва антимикробна активност по отношение на Ешерихия коли и щамове на Златист стафилокок (Staphylococcus Aureus), които са резистентни към различни антибиотици, а също и към някои микроорганизми.
Етеричното масло от кимион противодейства на Клебсиелата (Klebsiella).
Зеленият чай проявява противомикробна активност срещу MRSA.
Екстрактът от семена на манго може да бъдат потенциално полезен като алтернативен терапевтичен агент или като допълнителна терапия заедно с пеницилин G при лечението на инфекции с MRSA.
Пелинът, естрагонът и евкалиптът съдържат съединението пиперитон (с камфорово-ментов аромат), което намалява антибиотичната резистентност срещу бактериите Enterobacter cloacae.
Галангалът (корен, подобен на джинджифила) съдържа съединение с активност срещу мулти-лекарствени резистентни бактерии.
Белият оман (Inula Helenium) има мощен антистафилококов ефект, включително срещу MRSA.
Лавандуловото масло има антимикробна активност срещу метицилин-чувствителни и резистентни на метицилин стафилококи (Staphylococcus аureus).
Пробиотичната бактерия Lactobacillus rhamnosus GG подтиска инвазията на устойчивите на антибиотици стрептококи група A.
Зеленият лимон има мощна антибактериална активност срещу лекарствено резистентните коли-бактерии (Е. coli).
Черният кимион (посевна челебитка, Nigella Sativa) има анти- бактериална активност срещу клинични изолати на метицилин-резистентните Staphylococcus Aureus.
Индийското орехче съдържа съединение, което противодейства на колонизацията на бактерии под форма на бактериален филм (слой) в устната кухина.
Екстрактът от листа на маслина показва антимикробна активност срещу бактериите-причинители на ентероколити Campylobacter jejuni, Helicobacter Pylori и Staphylococcus ауреус (включително метицилин – резистентни S. ауреус (MRSA)).
Канелата и риганът съдържат съответно канелен и карвакрол, които показват мощна антимикробна активност срещу резистентни щамове на бактерията Campylobacter jejuni.

Това бяха растенията с доказан антибактериален и противогъбичен ефект, които открихме за вас, благодарение на систематизацията на Пат Робинсън от www.greenmedinfo.com (http://www.greenmedinfo.com).

distedi
12.11.2014, 18:42
Пробиотици

Пробиотиците са живи микробиални хранителни добавки. Най-известни са млечно-киселите бактерии и бифидобактериите, които се използват при производството на кисело мляко и други млечни храни.
Тези организми не са патогенни и не са токсични, запазват жизнеността си по време на съхранение и оцеляват при преминаване през стомаха и тънките черва.
Пробиотиците могат да се използват за предпазване от диария и подобряват симптомите на лактозна нетолерантност.
По обобщени литературни данни, трите най-полезни и най-често използвани вида пробиотици са:


Lactobacillus acidophilus;
Bifidobacterium bifidum;
Lactobacillus bulgaricus.

Полезни действия на пробиотиците:



Подобряват смилаемостта на млечни продукти и други протеини. Това е важно, ако искаме да постигнем сериозен мускулен растеж след интензивните тренировки в залата.
Стимулират абсорбцията на лактоза при хора, които не могат да я усвояват.
Подпомагат цялостното храносмилане и подтискат прекомерното размножаване на "лоши", болестотворни микроорганизми в храносмилателната система.
Подтискат гнилостните процеси в стомаха и червата.
Предотвратяват липсата на витамини от група В.
Поддържат тялото в здравословно състояние по време на прием на антибиотици и други химични вещества.
Възстановяват нормалната чревна микрофлора, нарушена от приема на антибиотици (http://www.bb-team.org/articles/3320_antibiotitsi).
Предотвратяват и лекуват диария, включително и инфекциозна.
Намаляват риска от болести на стомаха.
Ограничават появата на вагинални инфекции от дрожди, инфекции на пикочния канал и цистити.
Стимулират имунния отговор. Проучванията показват, че консумацията на кисело мляко (http://www.bb-team.org/articles/3226_pryasno-i-kiselo-mlyako), което съдържа специфични видове Lactobacillus или хранителни добавки с Lactobacillus или Bifidobacterium може да стимулира нормалния имунен отговор.
Спомагат лечението на дихателни инфекции като синузити, бронхити и пневмония.
Намаляват риска от алергии - астма (http://www.bb-team.org/articles/3501_astma-i-sport), хранителни алергии от мляко и кожни реакции като екзема.
Спомагат за понижаването на високи нива на "лош" холестерол (http://www.bb-team.org/articles/1009_holesterol-kakva-e-rolyata-mu-v-choveshkiya-organizam).
Намаляват риска от тумори на пикочния мехур и на дебелото черво.

Пробиотиците се предлагат като хранителни добавки под следните форми:



Изсушени чрез замразяване пудри, които се препоръчва да се използват разтворени във филтирана вода и да се приемат на празен стомах. Студената вода активира бактериите. Пудрата от пробиотици започва да действа в устата, преди да премине надолу в храносмилателната система.
Трябва да се контролира количеството на специфичния вид бактерия измежду многото такива в различни рекламирани продукти. Те могат да съдържат много малко от желаната бактерия.
Капсули, съдържащи определени видове, се предпочитат пред пудрите поради факта, че се разтварят на точно определено място.
Течности - съдържат най-неподходящата форма на бактериалните добавки. Те са годни в продължение на 2 седмици след производството им. Осигуряват много малък полезен ефект.

Как да си набавите пробиотици (http://www.bb-team.org/articles/865_probiotitsi-prebiotitsi-i-sinbiotitsi), без да купувате хранителни добавки?

Хранителни продукти, съдържащи пробиотици, са: сладкото ацидофилно мляко, сладко АВ мляко - базирани на неферментирано мляко; ферментирано ацидофилно мляко, обикновено кисело мляко, бито кисело мляко и кисело мляко за пиене, както и кефирът, който е почти идеалният пробиотичен млечен продукт.
За съжаление повечето от тези млечни продукти не се продават в България.
Кефир можете да си направите само в домашни условия, защото този продукт трудно се продава по магазините поради издутите капаци на крайните опаковки. Той е резултат от въглеродния двуокис, който се образува след ферментацията на млякото.
Вероятно това е причината за провала на иначе смелия опит на една фирма в София да произвежда и да продава кефир.



Прочети повече: http://www.bb-team.org/articles/865_probiotitsi-prebiotitsi-i-sinbiotitsi#ixzz3IsCqhmzs

distedi
12.11.2014, 18:43
ПребиотициПребиотиците се дефинират като несмилаеми хранителни съставки, които повлияват метаболизма ни, като избирателно стимулират растежа и (или) активността на определени видове бактерии в дебелото черво (колона) и по този начин укрепват здравето.
За да бъдат ефективни, пребиотиците трябва да достигат дебелото черво, без да са усвоени в по-горната част на храносмилателната система, а след като го достигнат, те трябва да могат да бъдат оползотворени от специализирани групи микроорганизми, които имат ясно изразени и подобряващи здравословното състояние възможности.
Хранителните вещества, отговарящи на тези критерии, са няколко основни групи олигозахариди (http://www.bb-team.org/articles/1606_oligozaharidi-i-nesmilaemi-vaglehidrati-fibri), като част от тях се срещат в кромида, цикорията и чесъна, други - в боба и граха, трети - в прясното мляко и т.н.
Изброени по-долу, тези вещества стимулират главно растежа на бифидобактериите, заради което се наричат и бифидогенни фактори:
Фруктоолигозахариди (FOS)Те се отнасят към късоверижните олигозахариди, изградени от фруктоза и глюкоза, съдържат от 3 до 5 монозахаридни остатъка и имат енергийна стойност от 6 KJ/g.
FOS не са токсични, карциногенни или предизвикващи токсикологични дефекти и са устойчиви на смилане в горната част на гастроинтестиналния тракт. Трябва да се има предвид, че FOS действат като разслабително средство със средно изразен ефект, въпреки че при високи дози има оплаквания от натрупване на газове (метеоризъм).
При изследване чрез прилагане на контролирана диета с доброволци се оказва, че FOS, приемани в доза 15 г/ден, увеличават броя на бифидобактериите до 10 пъти, като едновременно с това редуцират нивото на общо 7 различни патогенни бактерии в дебелото черво, докато приемането на соеви зърна (10 г/ден) води до същия ефект, но той е по-слабо изразен.
ИнулиниИнулините се отнасят към групата на природните фруктозосъдържащи олигозахариди. Те се получават от корените на цикорията и артишока.
Инулините, които се предлагат като хранителна добавка, са съставени от 10-12 фруктозни единици и типично имат глюкоза в края на веригата. Инулините стимулират растежа на видове Bifidobacterium в дебелото черво.
ИзомалтоолигозахаридиТе представляват смес от глюкозни олигомери, включващи изомалтоза, паноза, изомалтопентоза, нигероза, изопаноза, и други олигозахариди.
Изомалтоолигозахаридите се получават в резултат на много ензимни процеси. Те стимулират растежа на видове Bifidobacterium и Lactobacillus в дебелото черво.
Изомалтоолигозахаридите се продават в Япония и САЩ като диетична добавка.
ЛактулозаТя е полусинтетичен дизахарид, който се разгражда от ограничен брой бактерии в дебелото черво.
ЛактилолЛактилолът е дизахарид, аналогичен на лактулозата. Основното му приложение е при лечение на запек (http://www.bb-team.org/articles/3238_konstipatsiya-zapek), но в Япония се използва и като пребиотик. Не се усвоява в горната част на храносмилателния тракт и се ферментира от ограничен брой колониални бактерии.
Като резултат се увеличава количеството на бифидобактерии и лактобацили в дебелото черво. В Европа лактитолът се използва като подсладител.
ЛактозахарозаТя е тризахарид, изграден от галактоза, фруктоза и глюкоза. Лактозахарозата се получава по ензимен път и не се усвоява в стомаха и тънките черва, но се усвоява от чревни видове бифидобактерии и като резултат се увеличава техният брой в дебелото черво.
ПиродекстриниТе представляват смес от глюкозосъдържащи олигозахариди, които се получават при хидролиза на скорбялата. Не се смилат в горната част на храносмилателния тракт.
Те стимулират размножаването на на бифидобактериите в дебелото черво. Използват се като хранителна добавка.
Соеви олигозахаридиОткриват се в соеви зърна, а също така в боб и грах. Двата най-известни са тризахарид рафиноза и стахиоза.
Соевите олигозахариди стимулират растежа на бифидобактериите в дебелото черво. Продават се като диетични добавки и функционална храна.
Трансгалактоолигозахариди Те са смес от олигозахариди, съдържащи глюкоза и галактоза. Не се смилат в горната част на храносмилателния тракт и стимулират растежа на бифидобактериите. Продават се като диетични добавки.
КсилоолигозахаридиПолучав ат се чрез ензимна хидролиза на полизахарида ксилан и са изградени от олигозахариди, съдържащи от 2 до 4 свързани ксилозни остатъци.
ГалактоолигозахаридиТе присъстват главно в човешкото и краве мляко и се получават от млечната захар лактоза (http://www.bb-team.org/articles/1605_dizaharidi-laktoza-zaharoza-maltoza). Не всички несмилаеми олигозахариди обаче притежават пребиотични свойства.
Най-много публикувани данни има за инулина, фруктоолигозахаридите, и в по-малка степен за галактоологозахаридите.
Няколко причини да консумираме пребиотици:Пребиотиците може би имат антиканцерогенна, антимикробна активност и влияят върху нивото на глюкозата в кръвта. Те увеличават абсорбцията на минерали, подобряват техния баланс и може би имат антиостеопорозен ефект.
Антиканцирогенната активност на пребиотиците все още не е много добре проучена, но се предполага, че може би се дължи на мастната киселина бутират. Бутиратът, заедно с други късоверижни мастни киселини се получава като продукт на жизнената дейност на бактерии в дебелото черво, които се хранят с различни пребиотични.
Пребиотиците стимулират растежа на бифидобактериите и лактобацилите, а тези бактерии от своя страна могат да свързват и дезактивират някои вещества, предизвикващи рак, както и да спрат растежа на някои тумори.
Някои проучвания показват намаляване на риска от рак на дебелото черво след консумация на ферментирани млечни продукти и кисело мляко. Все още обаче не съществуват неоспорими доказателства, че при хората пробиотиците и пребиотиците предпазват от рак на дебелото черво.
Как можете да си набавите пребиотици?Тъй като на българския пазар е изключително трудно да си набавите хранителни добавки с включени пребиотици в състава им, ви препоръчваме да си ги набавяте от естествените им източници.
СинбиотициТова са хранителни добавки, които съдържат едновременно пробиотици и пребиотици, с което взаимно се усилва полезното им действие.
Средното съдържание на белтъчини в тях е 16-25%, на въглехидрати - 40-60% и на мазнини (http://www.bb-team.org/articles/1557_maznini-za-kakvo-ni-sluzhat-te) - 20-30%. За наша радост, в магазините за хранителни добавки вече може да се открие голямо разнообразие от синбиотици, произведени от наши и чужди фирми.
В състава на тези хранителни добавки различните фирми включват и допълнителни вещества и по този начин се увеличават ползите от приемането на синбиотици - понижава се процентът мазнини в тялото, повишава се възможността за натрупване на мускулна маса, намаляват умората и стресът, регулира се калциево-фосфорната обмяна, предотвратяват се пораженията приостеопороза (http://www.bb-team.org/articles/1646_osteoporoza-nevidimata-bolest).
Освен това синбиотиците оптимизират функциите на организма при повишен енергоразход след тежки физически натоварвания при спортисти, увечеличават синтеза на костно вещество при фрактури и стимулират опорно-двигателния апарат


Прочети повече: http://www.bb-team.org/articles/865_probiotitsi-prebiotitsi-i-sinbiotitsi#ixzz3IsCqhmzs

Pavel_Bs
12.11.2014, 22:58
http://www.dokumentalni.com/?p=3358

Филмчето касае човешкото хранене и последиците от него.Малко встрани от темата,но все пак свързано и полезно за гледане.Има допирни точки с долупосоченото за кандидозата : http://www.youtube.com/watch?v=gkvCYV2LBtg

Pavel_Bs
15.11.2014, 16:59
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1357730

Pavel_Bs
16.11.2014, 14:05
Във връзка със статията относно промяната при човека и неговата чревна флора,би било резонно да се замислим дали такава промяна не е настъпила(и продължава) и при пчелите.Бактерията ешерихия коли която е част от чревната флора при много животни и е безвредна,в един момент се превърна в убиец,вследствие на хранителния режим на преживните животни.Голяма част от животните,отдавна не консумират трева,а това видоизмени и чревните им бактерии.Както бях писал и преди,нека видим какво се промени при пчелите и да се замислим,дали тяхната флора не е вече променена към по-беден състав,вследствие по-бедната храна.Мислите ли,че химикалите които поемат ежегодно не се отразява също на чревната им флора?Въпросът който ми се върти из главата е докога пчелите ще издържат при тези условия?Ще успеят ли да еволюират по-бързо или CCD ще бъде все по-често явление?Хубавото е,че процеса може да бъде стопиран или поне забавен,чрез по-безвредни вещества в борбата с кърлежа и с повишаване знанията на пчеларите,с разширяване на техния кръгозор относно природата която ни заобикаля и е в самите нас.

Pavel_Bs
08.12.2014, 21:08
Това във връзка с пост 27.

http://www.dnes.bg/health/2014/12/08/antibiotichnata-rezistentnost-prevzema-sveta.247721?utm_source=blog&utm_medium=dnesbox&utm_campaign=headerbanner

Pavel_Bs
05.02.2015, 22:42
http://www.dnes.bg/health/2015/02/04/shte-lekuvame-li-diabet-s-probiotici.253496

m_pchelari
22.03.2015, 19:23
Някой консумирал ли е ферментирал чай Комбуча? Дали би имал положителен ефект при пчелите?


Какво е Комбуча култура (SCOBY)?
За да сe направи Комбуча напитка е необходимо да имате Комбуча Култура (гъба) и стартерен чай. Комбуча културата представлява жива симбиозна колония от дрожди и полезни бактерии. Културата се развива в чаена инфузия и чрез естествения процес на ферментация превръща захарта в органични киселини и въглероден диоксид. В същото време тя произвежда голямо разнообразие от други съединения, които имат детоксикиращ ефект и са питателни за човешкото тяло, включително глюконова, млечна, и фолиева киселина. Стартерен чай е Комбуча напитка, която служи за закваска.Комбуча културата още е позната и под името SCOBY – Symbiotic Colony of Bacteria and Yeasts (симбиотична колония от бактерии и дрожди). Това определение най-ясно и точно описва групата микрооргавизми, работещи заедно, за да създадат ферментация.


http://www.herbamedicabg.com/news/kakvo-poveche-mozhete-da-ochakvate-ot-kom/
http://natureinsider.com/2015/01/kombucha/
http://www.zdravedae.com/from-nature/kombucha-mushroom-is-real-biochemical-laboratory.aquasource

Pavel_Bs
02.09.2015, 22:15
http://agro.bg/news443/article55692.html

Величков
06.01.2016, 11:59
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=04K8LmV5CJo#t=1149

За храните разработени от българи.Международна космическа програма " Интеркосмос "
Пуснете от 17-та минута.