PDA

Виж пълната версия : Подмор пред кошерите ?



krasimir00
03.11.2014, 13:33
Здравейте колеги.Днес когато бях на пчелина ми направи впечатление , че пред някои кошери имаше подмор от по 20 - 30 пчели .Когато отворих някои от тях по дъното имаше още толкова .Днес може да се каже,че е първият хубав ден след кратките застудявания и пчелите се облитат масово.Чудя се дали този подмор е от изтощени летни пчели,които са си изживяли живота или причината се крие в акара.
Споделете как е при вас , наблюдава ли се подобно нещо ?

krasimir00
03.11.2014, 14:20
237323742375

Миналата година и тази използвах лентички Варостоп,по 4 броя на нормално семейство и по 3 на слабо.Сложих ги около 20 август,като ги махнах след около 40 дни.Чудя се дали да не третирам с нещо допълнително тези дни.

asm22
03.11.2014, 14:44
При мен се наблюдава. При почукване звука хич не е жизнен.

Nik_m
03.11.2014, 15:22
Какво са 50 - 100 пчели за 1 кошер!?
До скоро гледаха пило (може би още гледат) и това ги изтощава допълнително.
Според мен този подмор е нормален и при мен е така.

Ангел Йосифов
03.11.2014, 18:03
Взимаш една умряла пчела стискаш я с пръсти така,че отзад да изхвърчи карантията-ако мирише имаш проблем,ако ли не -шапка на тояга.Но най вероятно става въпрос за отпаднали стари пчели.

Петър84
03.11.2014, 19:36
И при мен има умрели и стари и млади пчели,за старите е ясно.По младите не видях да има акар,предполагам че са умряли от застудяването,билиса запечатано пило и са измръзнали.

krasimir00
03.11.2014, 19:38
Благодаря за отговорите.И аз се надявам да са просто стари пчели.Това със стискането на умряла пчела не ми е идвало на ум,утре ще го направя.Някои от пчелите които бяха изхвърлени навън все още мърдаха,което не знам има ли някакво значение.

evgeni.filimonov
03.11.2014, 21:32
Агонизиращи стари пчели, изпаднали от кълбото.

kuline
03.11.2014, 21:39
И да допълня, сега се появяват умрелите пчели пред кошера, защото както питащия казва, до сега бе студено и просто пчелите бях,а на кълбо и едва днес времето бе удачно да се разходят и почистят сандъка, след повече от десетдневно застудяване.
Големите температурни амплитуди спомагат за това.

Риков
04.11.2014, 17:16
И при мен ситуациятя е същата.Много умрели и умиращи пчели.Не виждам кърлежи по тях.Като ги смачкам вътрешностите им са кафявожълти без неприятна миризма.Надявам се, че всичко е нормално.

slavi 13
04.11.2014, 19:05
Пускайте кокошките в двора, ако там са пчелите. Ще ги излапат. Старите пчели умират, а живите ги изхвърлят когато е топло.

Иван Симеонов
14.11.2014, 19:17
Колеги,бихте ли споделили,ако някой знае нещо за МКБ(малък кошерен бръмбър) има ли информация за наличието му у нас?Къде би могло да се намери повече информация за него.Какви поражения нанася на пчелното семейство?

borislav aleksandrov
14.11.2014, 19:27
Колеги,бихте ли споделили,ако някой знае нещо за МКБ(малък кошерен бръмбър) има ли информация за наличието му у нас?Къде би могло да се намери повече информация за него.Какви поражения нанася на пчелното семейство?

По добре да не се появява по нашите земи че лошо ни се пише

Това е насекомо с пълен цикъл на развитие и има четири стадии – яйце, ларва, каквида и възрастно бръмбарче. Възрастното бръмбарче е с размери 4-5 мм, което е около 1/3 от големината на пчелата. Женската снася яйцата си, по няколко на брой, в пчелните килийки или на различни места в кошера. След около 6 дни от яйцата се излюпват ларвите, които са белезникави и продълговати. Те имат три чифта добре развити гръдни крака и много наподобяват ларвите на големия восъчен молец. Но гръдните крака на ларвата на големия восъчен молец са по-слабо развити. Освен това ларвите на малкия кошерен бръмбар по тялото си имат удебелени въздушни мехурчета, които им позволяват да се задържат на повърхността на меда. Те се развиват и нарастват бързо и след около две седмици завършват своето развитие.
Хранят се и унищожават меда, восъка, прашеца и пилото Отделяните екскременти от лаврите бързо замърсяват меда и той започва да ферментира, като потича от кошера. Завършилите своето развитие ларви напускат кошера и се заравят в почвата под него, където какавидират. Те правят отвори с гладки стени в почвата и тя изглежда като надупчена. Ферментиралият мед с неприятна миризма, изтичащ от кошера, и отворите в почвата под и около кошера са признаци, по които могат сравнително лесно да се открият нападенията от насекомния вредител. В зависимост от климатичните условия и от характера на почвата какавидният стадий на вредителя в почвата продължава от 30 до 60 дни. Какавидата в почвата се превръща в бръмбарче, което отначало е бяло и постепенно става жълто до черно. Тялото му е покрито с бели космици. Продължителността на живот на бръмбарчето е до 6 месеца, през което време женската снася яйцата си в кошера. Характерно е, че младите бръмбарчета са много подвижни и се привличат от светлината. По-възрастните бръмбари са по-слабо подвижни и те се крият в по-тъмните части на кошера.
По данни от литературата борбата срещу малкия кошерен бръмбар в САЩ се води в кошера, като се поставят ленти, напоени с органофосфорния инсектицид кумафос. Тези ленти се поставят в кошера в интервал от 7 до 45 дена, преди да се поставят магазините. На второ място борбата се води и чрез третирането на почвата около кошерите с препарат Gold Star, който съдържа 40 % инсектицида перметрин. Такова третиране на почвата се извършва по всяко време на годината.

Иван Симеонов
15.11.2014, 14:49
Благодарности за тази информация,смятам,че е полезно да се знае повече за това изчадие на природата,нанасящо толкова вреди в пчеларството.Дано никога не се появява по нашите земи!

Nik_m
15.11.2014, 19:00
Има доста изписано в форума по темата http://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=29 в нета също има много изписано. Като изгледах клиповете какво остава от кошера след нападението от бръмбара изтръпнах.