PDA

Виж пълната версия : Шаблон за маточни чашки



Искрен Мутафов
29.10.2014, 02:32
Гледах клипчето от линка по-долу, и ме впечатли шаблона за маточни чашки, който използват:

https://m.youtube.com/watch?v=BMqm6m5Mx_Q

Искам да се обърна към всички дърводелци, стругари, майстори и занаятчии, които биха могли да изработят нещо подобно и проявяват интерес. Незнам дали ПВЦ или текстолит биха били подходящи материали за изработване на шаблон за маточни чашки(надявам се отговора да го намери посредствум дискусия)?!?
Досега не съм срещал да се продава нещо подобно(с толкова голям брой "дюбели") в пчеларските магазини(ако има, може би е мой пропуск), но определено бих си купил, а сигурен съм, че и други колеги биха проявили интерес - затова се обръщам към всички които биха могли да ги изработят. Ето какво казва скутелатора относно размерите и най-подходящият дървен материал:


Аз вече ползвам гребен - шаблон за восъчни чашки - 8,9 мм. Подходящо дърво за направа на дюбелите - круша, чимшир и др. - такова което не се надува от водата.
Преди това си бях направил 2 самоделни такива от бук - вършат работа, но дюбелите не стават съвсем еднакви и а за да станат чашките 8,9 - 9,0 мм трябва предварително да се отчете че бука се надува от водата.

Изработката от стругар е по-добра.


А, също искам да помоля скутелатора да публикува снимки на неговият шаблон, ако има възможност(в едно друго клипче съм виждал шаблон със седем дюбела, но ми се виждт малко на фона на 25):

https://m.youtube.com/watch?v=T49qEfg2JvI

koragroup
29.10.2014, 07:23
Един коментар от мен. Всяко дърво пие вода. Само подходящо обработеното не пие. Според мен материала трябва да е лек, за да е удобна работата с "уреда".
Изработката не е голяма философия. Така като гледам (при толкова манипулации) и размерите не са баш до стотни от милиметъра.
Според мен и с по-малък брой дюбели ще свършиш работа - зимата е дълга, а и едва ли ще ти трябват повече от 200-300 чашки ;-)
Шаблона от клипа, според мен е правен по размера на ваничката.

Недялко Атанасов
29.10.2014, 10:21
Да ,много интересен и функционален шаблон,позволява маляк обем на ваната поради тази групираност

scutellator
29.10.2014, 13:46
Искрене, гледай клипчето на Malka queens или потърси книгата на Doolitle - не се занимавай с глупости чашките да ги редиш една по една.

Въпросния шаблон отдавна съм го подарил и няма как да го снимам. Мисля обаче че мога да изровя бета версиите от някъде

plamen2009
29.10.2014, 17:10
http://www.youtube.com/watch?v=w5LzXXVkA10 Това има предвид Дони , моите са от текстолит работят перфектно . Стругаря трябва да ги полира идеално за лесно отделяне.

ivandespotov
30.10.2014, 10:47
Патрон от Макаров, става идеално.

BateMisho
30.10.2014, 11:26
Става също така с обикновен молив. Не съм го пробвал, но познавам човек, който го е практикувал и твърди, че методът е добър и лесен.

Remi
30.10.2014, 13:47
Става също така с обикновен молив. Не съм го пробвал, но познавам човек, който го е практикувал и твърди, че методът е добър и лесен.

Дядо го правеше с една обикновенна пръчка но аз самата тогава не се интересувах от това за съжаления