PDA

Виж пълната версия : Проблем ли е?



pchelata-Z
27.10.2014, 21:08
Здравейте на всички,и предварително благодаря на отзовалите се на моя въпрос,а именно.
-септември подхраних пчелите и сложих лентички;
-октомври махнах лентичките ,но изпуснах времето за пренареждане на рамките.И сега всички рамки са си вътре в кошера.

А, въпроса ми е, това проблем ли е или..........всичко вече е загубено?

Извинявам се ако въпросът ми е елементарен ,но все пак съм многоооооооооооо бос в пчеларството.

Pavel_Bs
27.10.2014, 21:39
Като се стопли времето ще можеш без никакъв проблем да ги отвориш и да наредиш питите.Дотогава прочети за зазимяването и подредбата на семейството,защото тези неща ги пише в книгите и са в основата на отглеждането на пчели.Няма как с форума да научиш всичко.

kuline
27.10.2014, 21:47
Не, нищо не е загубено. Времето вече не би дало възможност да извършваш такива манипулации. Остави ги така до пролетта.

Pavel_Bs
27.10.2014, 21:49
Ще даде колега,ще даде,ха на бас!

kuline
27.10.2014, 21:56
Ще даде колега,ще даде,ха на бас!
Може и да си прав, ако си близък с Любка Кумчева, вероятно имаш достоверна информация. Шегичка колега.
Все пак зависи къде пчеларства задаващия въпроса, но според мен не е нужно вече да безпокои пчелите с пренареждане на пити, защото е необходимо доста време за тази манипулация, още повече за начинаещ.

Pavel_Bs
27.10.2014, 22:28
Съгласен съм,но ако има празни пити преди запълнените?Другия вариант е,ако не му се бърника да си избере питки и зимъска да им ги сложи отгоре за всеки случай.И колега "Z", не разчитай много на "лентичките", а прочети темата за вароатоза във форума,че напоследък изненади бол и хич не са приятни.

simo
27.10.2014, 22:31
pchelata-Z, хич и не се кахъри, че си пропуснал "да пренаредиш рамките". Според мен може би това е най полезния пропуск, който си направил, пчеличките са си подредили по техен замисъл най добре гнезденцето :).

Pavel_Bs
27.10.2014, 23:12
Тази година имах три семейства,които бяха решили да развиват семейството в източна посока(септември месец).Беше се получило следното - 1 пита(от към гърба на кошера) - пило,мед и прашец,2 пита - пило меден венец,3 пита-пило меден венец,4-пак така,5- пило,прашец, венец и останалите до края пълни и запечатани с мед.Малко съм скептичен,че щяха да си подредят оптимално запасите за зимата.

Nik_m
28.10.2014, 07:47
Здравейте на всички,и предварително благодаря на отзовалите се на моя въпрос,а именно.
-септември подхраних пчелите и сложих лентички;
-октомври махнах лентичките ,но изпуснах времето за пренареждане на рамките.И сега всички рамки са си вътре в кошера.

А, въпроса ми е, това проблем ли е или..........всичко вече е загубено?

Извинявам се ако въпросът ми е елементарен ,но все пак съм многоооооооооооо бос в пчеларството.

Най големия враг на пчелите е самия пчелар който си мисли че разбира повече от тях как да си подредят гнездото!
Щом едно семейство е некадърно да си подреди гнездото за зимата по добре да умре отколкото да продължава гена.

Вълчан
28.10.2014, 09:48
От години не подреждам пити в кошера, след август месец! Проблема, в 99% е липсата на храна, до пролетта!

ch.atanasov
28.10.2014, 10:34
Колега -Z ,би получил най правилен отговор, ако знаехме; 1 колко рамки има в кошера. 2 подхранването през септември с каква цел е било.

pchelata-Z
28.10.2014, 17:54
Колега -Z ,би получил най правилен отговор, ако знаехме; 1 колко рамки има в кошера. 2 подхранването през септември с каква цел е било.
Кошерите са 10-рамкови ДБ , и са пълни 10 от 10 само един е 7 от 10. А, относно подхранването съм останал с мисълта,че си е задължително през месец септември.

ch.atanasov
28.10.2014, 19:26
Да нещата се изясняват.По въпроса с рамките не се притеснявай, че са всичките 10, не е проблем.Аз също имам 10 дб и когато има достатъчно запаси вадя 1 р. единствено с идеята , напролет ,когато правя първите прегледи и восъка е твърд ,по лесно да вадя рамките.За храненето, не е заължитено. Прави се ,когато запасите са недостатъчни,с по големи дози ,с цел по бьрзо по пълване.Доколкото разбирам ти си подхранвал с цел по дбуждане ,тоест майката да снася повече.Ако смяташ, че не си преценил добе запасите, преди подхранването моят съвет е: При тихо време, по обяд и температура над 13 градуса да надникнеш в семействата.Нищо няма да навреди ,само внимателно.

pchelata-Z
28.10.2014, 21:04
Да нещата се изясняват.По въпроса с рамките не се притеснявай, че са всичките 10, не е проблем.Аз също имам 10 дб и когато има достатъчно запаси вадя 1 р. единствено с идеята , напролет ,когато правя първите прегледи и восъка е твърд ,по лесно да вадя рамките.За храненето, не е заължитено. Прави се ,когато запасите са недостатъчни,с по големи дози ,с цел по бьрзо по пълване.Доколкото разбирам ти си подхранвал с цел по дбуждане ,тоест майката да снася повече.Ако смяташ, че не си преценил добе запасите, преди подхранването моят съвет е: При тихо време, по обяд и температура над 13 градуса да надникнеш в семействата.Нищо няма да навреди ,само внимателно.

Да прав си за подхранването-подбудително беше.А, относно запасите, колко е минималното количество ,имам предвид колко рамки с мед трябва да има?Близките 10 дена не го дават над 13 градуса,лоша работа.

ch.atanasov
28.10.2014, 21:51
Колега , прогнозата за Ямбол за 3;4;5;6, ноември е 15-18 градуса.За един ден все ще познаят.Относно запасите незнам колко е минималното количество.Аз за себе си го определям на око в резултаг на дълъг опит.Общо взето крайните рамки да са пълни над две трети ,средните две трети или една втора.Това е идеалния вариант и за нашия регион ще икарат чак до края март. Ако особено в центъра са по малко ,трябва да се сложат питки евентуално януари. В началото на февруари при първа възможност да се направи преглед. Аз независимо от запаса, средата на януари давам питки с нозестат собствено произвоство.

Mateev
28.10.2014, 22:29
В много книги и изследвания се цитират различни количества мед, от които се нуждае едно семейство през зимата, но всичките без изключение говорят за МНОГО МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА. В общия случай става въпрос за количества между 0.8 и 1.1 kg мед на месец, ако не се гледа пило. Ноември, декември, януари и февруари - това са 4 месеца или максимум 4.5 килограма мед, необходим за презимуването. Това прави точно 2 пити с мед. Това е - ако семейството не гледа пило, 2 пити с мед са напълно достатъчни до 1 март, когато задължително всеки един пчелар започва да подхранва.

Та искам да кажа, че не е чак толкова важно количеството на меда, а дали пчелите са си го подредили по правилния начин - такъв, какъвто им е удобен на тях самите. Самият пчелар в опитите си да им помогне пренарежда гнездото, но в много случаи това може да се окаже вредно за пчелите. Аз лично съм привърженик да им помогнем есента с подхранване, но в никакъв случай след това не трябва да пренареждаме гнездото, защото ние всъщност не знаем как то трябва да изглежда. При различните породи е различно. Аз смятам че трябва да ги оставим пчелите на мира още в началото на септември, а ако случайно някой кошер не си подреди добре гнездото, ами нека да умре. Това е природа и в нея естествения подбор е НЕОБХОДИМО ЗЛО. Определен процент от кошерите ТРЯБВА ДА ЗАГИНАТ, и с това природата всъщност ни прави добро на нас пчеларите, защото унищожава най-слабите и непригодните, които следващата година ще ни създадат много проблеми без да дадат мед.

ПС: Това си е мое лично мнение и то може да се различава от това на останалите.........

Има и още нещо - по принцип от първи март във форума се препоръчва подбудително подхранване, за да се стимулира снасянето на майката. Някои пчелари дори започват да хранят от 15 февруари или дори от 1-ви февруари. Нямам нищо напротив - нека така да бъде, но не в дози от по 200-300 грама както го пише във форума. Истината според мене е че март и април семейството се нуждае общо от около 15 килограма мед (7-8 на месец), за да се развие до 1-ви май до пълна сила от например 60 000 пчели. Ако разделим 15 килограма на 60 дена, това наистина прави по 250 грама мед на ден (по 400-500 гр. сироп 1:1), но това трябва да се дава ВСЕКИ БОЖИ ДЕН. Ха-ха...... във форума пише верните дози, но почти не се споменава, че това се дава ВСЕКИ ДЕН (ако семейството е останало без зимни запаси). И пчеларите чули недочули (и аз в това число) наливаме по една хранилка (600-700 грама), но това се прави веднъж седмично (максимим 2 пъти). Крайният резултат - семействата влизат СЛАБИ в рапицата и/или акацията, и после се чудим защо няма достатъчно събран мед.

Общият разчет от 1-ви ноември до 1-ви май е около 19-20 килограма мед (4х1.1+2*7.5), но се предполага, че 5-8 от тях ще си ги съберат сами през пролетта от овошките, и именно затова препоръките в литературата са за 12-15 килограма мед при зазимяване.

В заключение - едно семество при влизане в зимата наистина се нуждае от 12-15 килограма мед, но за истинското презимуване са достатъчни само 4-5 от тях, а останалите са за ПРОЛЕТНОТО РАЗВИТИЕ. Ако все пак някое семейство влезе в зимата с малко мед, това не е проблем, но пролетта на това семейство трябва сериозно да му се помогне, давайки му неограничени количества сироп от 1-ви март до 1-ви май. Дето се казва - ХРАНИЛКАТА ДА НЕ ПРЕСЪХВА.

Ако моите разчети са верни и моята логика е правилна, то тогава хранене с питки около Нова година НЕ Е НЕОБХОДИМО, освен за семействата, които са влезли в зимата с по-малко от 5 килограма мед. Именно поради тази причина аз сега си тегля кошерите - за да проверя имам ли такива семейства.

rosty_sz
29.10.2014, 08:08
Почти се съгласявам Матеев. Резервите са ми спрямо бройката около 60000 към 1-ви май, което само най най-големите отличници ще достигнат, защото това е долу горе максимума на развитие, а пика в яйцеснасянето все още няма да е настъпил както и пика в развитието.Не е необходима чак такава бройка за посрещана на акацията защото това са семейства с огромен потенциал за роене и ако тръгнем да се борим с роенето изтърваме пашата , а ако държим много на пашата може да изтървем роенето. Втория филм го играх тази година. Другите ми резерви са заради това, че за да се случи гореописаното са необходими още условия освен сироп до дупка. Най-вече са нужни много силни иззимували семейства за да могат да покриват големи площи с пило. Нужни са и добри дни за да има добър принос на прашец, който ги активизира сякаш повече от колкото захарта, в смисъл приемат обилното внасяне на прашец в семейството като някакъв сигнал за старт на бурното развитие. Иначе всичко е така както го описва Матеев.

радо
29.10.2014, 09:17
Майките пронасят още през януари мисля ,че всички го знаят и разходът веднага се вдига и най лошото е рязкото застудяване през февруари защото се унищожава откритото пило и майката прекъсва снасянето и всичко започва отначало.Стимулирането започва още през януари защото искате или не искате майките пронасят и питките поддържат храна над семейството, която може да ги спаси от глад при повратни студове и през март са важни първите източници на прашец /леска,дрян,минзухар/ те са стимулатора за развитие.

jorors
29.10.2014, 09:21
В много книги и изследвания се цитират различни количества мед, от които се нуждае едно семейство през зимата, но всичките без изключение говорят за МНОГО МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА. В общия случай става въпрос за количества между 0.8 и 1.1 kg мед на месец, ако не се гледа пило. Ноември, декември, януари и февруари - това са 4 месеца или максимум 4.5 килограма мед, необходим за презимуването. Това прави точно 2 пити с мед. Това е - ако семейството не гледа пило, 2 пити с мед са напълно достатъчни до 1 март, когато задължително всеки един пчелар започва да подхранва.

Та искам да кажа, че не е чак толкова важно количеството на меда, а дали пчелите са си го подредили по правилния начин - такъв, какъвто им е удобен на тях самите. Самият пчелар в опитите си да им помогне пренарежда гнездото, но в много случаи това може да се окаже вредно за пчелите. Аз лично съм привърженик да им помогнем есента с подхранване, но в никакъв случай след това не трябва да пренареждаме гнездото, защото ние всъщност не знаем как то трябва да изглежда. При различните породи е различно. Аз смятам че трябва да ги оставим пчелите на мира още в началото на септември, а ако случайно някой кошер не си подреди добре гнездото, ами нека да умре. Това е природа и в нея естествения подбор е НЕОБХОДИМО ЗЛО. Определен процент от кошерите ТРЯБВА ДА ЗАГИНАТ, и с това природата всъщност ни прави добро на нас пчеларите, защото унищожава най-слабите и непригодните, които следващата година ще ни създадат много проблеми без да дадат мед.

ПС: Това си е мое лично мнение и то може да се различава от това на останалите.........

Има и още нещо - по принцип от първи март във форума се препоръчва подбудително подхранване, за да се стимулира снасянето на майката. Някои пчелари дори започват да хранят от 15 февруари или дори от 1-ви февруари. Нямам нищо напротив - нека така да бъде, но не в дози от по 200-300 грама както го пише във форума. Истината според мене е че март и април семейството се нуждае общо от около 15 килограма мед (7-8 на месец), за да се развие до 1-ви май до пълна сила от например 60 000 пчели. Ако разделим 15 килограма на 60 дена, това наистина прави по 250 грама мед на ден (по 400-500 гр. сироп 1:1), но това трябва да се дава ВСЕКИ БОЖИ ДЕН. Ха-ха...... във форума пише верните дози, но почти не се споменава, че това се дава ВСЕКИ ДЕН (ако семейството е останало без зимни запаси). И пчеларите чули недочули (и аз в това число) наливаме по една хранилка (600-700 грама), но това се прави веднъж седмично (максимим 2 пъти). Крайният резултат - семействата влизат СЛАБИ в рапицата и/или акацията, и после се чудим защо няма достатъчно събран мед.

Общият разчет от 1-ви ноември до 1-ви май е около 19-20 килограма мед (4х1.1+2*7.5), но се предполага, че 5-8 от тях ще си ги съберат сами през пролетта от овошките, и именно затова препоръките в литературата са за 12-15 килограма мед при зазимяване.

В заключение - едно семество при влизане в зимата наистина се нуждае от 12-15 килограма мед, но за истинското презимуване са достатъчни само 4-5 от тях, а останалите са за ПРОЛЕТНОТО РАЗВИТИЕ. Ако все пак някое семейство влезе в зимата с малко мед, това не е проблем, но пролетта на това семейство трябва сериозно да му се помогне, давайки му неограничени количества сироп от 1-ви март до 1-ви май. Дето се казва - ХРАНИЛКАТА ДА НЕ ПРЕСЪХВА.

Ако моите разчети са верни и моята логика е правилна, то тогава хранене с питки около Нова година НЕ Е НЕОБХОДИМО, освен за семействата, които са влезли в зимата с по-малко от 5 килограма мед. Именно поради тази причина аз сега си тегля кошерите - за да проверя имам ли такива семейства.

Напълно съм съгласен с това мнение, само с едно уточнение във втората част. Да за бурно пролетно развитие са необходими около 15кг. мед но той не трябва да дойде само от подхранване. Това подхранване 2-3 пъти в седмицата по 700мл. само ги стимулира. По това време има много цъфтящи растения и основната част от необходимата им храна (нектар и пращец)идва от тях.

jorors
29.10.2014, 09:25
Майките пронасят още през януари мисля ,че всички го знаят и разходът веднага се вдига и най лошото е рязкото застудяване през февруари защото се унищожава откритото пило и майката прекъсва снасянето и всичко започва отначало.Стимулирането започва още през януари защото искате или не искате майките пронасят и питките поддържат храна над семейството, която може да ги спаси от глад при повратни студове и през март са важни първите източници на прашец /леска,дрян,минзухар/ те са стимулатора за развитие.

Да пронасят но в какво количество? Семействата са още на кълбо и дори да сложиш питка то тя ще си остане там докато семейството не стигне до нея. Може да се слагат питки но само спасително на семейства с много малко запаси. При мен минзухара цъфти още края на януари началото на февруари.

Вълчан
29.10.2014, 09:31
Матеев, поздрави за поста! Рости, тази година единия ми пчелин, беше само отводки, на 4-5 рамки ДБ. Храна около 6кг, от февруари около 15-то число, тесто до 1 април след което тесто и сироп, до цъвтежа на акацията. Като от средата на март тестото беше по два кг. Взех 1 магазин и направих по две отводки от кошер. Като нямаха никакви изградени магазинни пити, плодникови февруари 4-5 бр. Като се има в предвид дъждовете които валяха, смятам че меда ще ше да е доста повече!

FVCVS CAESAR
29.10.2014, 11:09
Да, 5 кг са достатъчни, но ако са разположени по перфектен начин, щото ако не са, може и при 10 кг пчелите да загинат от глад.

rosty_sz
29.10.2014, 12:17
Вълчан поздрави за успеха, но тази година не беше показателна. Просто нямаше зима и много от рано се възпроизведоха първите пчели, а и смъртността беше почти нулева.

ch.atanasov
29.10.2014, 17:42
Да, точно така е.Всяка година е различна и затова според мен , пчеларството не е точна наука.За запасите - народа е казал : за да стигне ,трябва да остане.

Вълчан
30.10.2014, 09:12
За запасите: Някой замислялли си е, колко мед събира един рой и колко пити изгражда. След като излезне и се захване за; клон, хралупа, тръвна и т.н. Как оцелява, до пролет и се развива, като няма кой да му налива сироп, меси "погачи". Не казвам че ще има голям добив на мед, но оцелява!

Mateev
30.10.2014, 09:57
Когато в пчеларството се говори за някакви познания или за някакви цифри, обикновенно се има предвид МАСОВИЯ СЛУЧАЙ, а не положителните или отрицателните крайности. Например ако се изкаже твърдение че ХОРАТА ЖИВЕЯТ 65 ГОДИНИ, то това твърдение е ВЯРНО за масовия случай, но всички знаят, че има някакво малко количество столетници, или пък такива, които умират още в детските години.

Почти всяко едно събитие/явление има НОРМАЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, което представлява камбановидна крива. В двата края на кривата са отрицателните или положителните крайности, а в центъра е концентриран МАСОВИЯ СЛУЧАЙ. Той се смята със средноквадратични отклонения и си има доверителни интервали, но това вече са подробности. Важното е да знаете, че около 90-95% от всички стойности/събития са концентрирани в централната част, и центъра на тези 90% се приема за МАСОВ СЛУЧАЙ и неговата стойност (числото на центъра) се цитира в разговорната реч като СТОЙНОСТ на информацията.

Например:
- Хората живеят 65 години
- Пчелите живеят 36 дена
- Една пчела се нуждае от 4 милиграма захар на ден, за да живее
- През декември пчелното семейство изяда 1 килограм мед
- Пчелата-работничка събира мед в зона от 3 километра
- И т.н и т.н.....

Всяко едно число от цитираните твърдения трябва да се разглежда през призмата на НОРМАЛНОТО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, което означава че всъщност това число представлява цяла ЗОНА от числа ОТ....ДО, и тази зона включва 90% от случаите, но има и малък процент крайности, различаващи се от основното число 10 или дори 100 пъти.

ch.atanasov
30.10.2014, 11:02
Много академично изложено.Не е за моя мозък.Не съм виждал на живо как оцелява див рой.Аз лично се стремя не само да оцелеят семействата ми , а и да се развият добре .Доброто развитие знате какво дава.

Mateev
30.10.2014, 11:15
Така е, но незнанието на някои числа (или пренебрегването им) може да накара пчеларя ДА СЕ ПРЕСТАРАЕ или точно обратното - ДА НЕ ПРЕДПРИЕМЕ необходимите мерки. Например ако на 27 март семейството е на 4 междурамия с пчели и 2 пити с пило, запълнени на 60% - това добре ли е или зле? Да подхранваме ли или не, при положение че искаме към 6-ти май семейството да е достигнало до 60 000 пчели (два пълни с пчели рутови корпуси)?

Точно тази математика не ми дава мира ден и нощ. На мене ми се иска да КОНТРОЛИРАМ НЕЩАТА, а не да се оставям превратностите на съдбата да ме подхвърлят насам-натам. Ясно осъзнавам, че повечето пчелари подхождат СУБЕКТИВНО по тези въпроси (чешат се зад врата и гледат в тавана). На мене обаче ми се иска да имам един малко по-точен критерий, за да знам какво да правя. Нещо, което да мога да го премеря (тегло на кошера, междурамия с пчели, площ на пилото и т.н.), и после на база на премереното и една-две прости сметки да взема вярното решение.

По подобен проблем работим и в момента с Дамян. Въпросът е "На коя дата да започна подхранването, щото в еди-коя си паша (рапица, акация) да вляза със силни, но нероили се семейства?". Гледаме данните с минимални и максимални температури през месеците февруари и март за последните 7-8 години и се чешем зад врата, мъчейки се да намерим някаква логика или зависимост.

FVCVS CAESAR
30.10.2014, 12:05
За запасите: Някой замислялли си е, колко мед събира един рой и колко пити изгражда. След като излезне и се захване за; клон, хралупа, тръвна и т.н. Как оцелява, до пролет и се развива, като няма кой да му налива сироп, меси "погачи". Не казвам че ще има голям добив на мед, но оцелява!
А някой замислял ли се е колко от тия роеве оцеляват, някой изземва ли им меда в края на лятото, провеждал ли е някой наблюдения с какви запаси зимуват... ?


Когато в пчеларството се говори за някакви познания или за някакви цифри, обикновенно се има предвид МАСОВИЯ СЛУЧАЙ, а не положителните или отрицателните крайности.
Точно така, едно повратно застудяване в края на януари и масовият случай ще е гибел на семействата. ;)
Извинявайте, Г-н Матеев, но свеждайки пчелната колония до един математически модел си е чисто профанизиране на въпроса. В кошера има не само математика и електроника, а има също така биология, екология, етология...
Какво казват Вашите математически уравнения по въпроса за разпределението на тези 5 кг мед - по колко кг се падат на една пита... да кажем, в един двукорпусен 10-рамков ЛР кошер?
Междувременно, започва да ми убягва целта на Вашата октомврийска офанзива по запасяване на семействата с храна? Може би е било, за да се избегнат тези евентуални 2-10% загуби (съгласно Вашия модел), или пък заради пролетното развитие? :)

Mateev
30.10.2014, 12:15
Не - просто исках да съм сигурен, че семействата ще изкарат до първи март без моя намеса. Така икономисвам новогодишното подхранване със скъпи питки с цена 3-4 лева килото и го заменям със сироп с цена 1.20. Също така икономисвам зимния труд при тежки метеорологични условия, както и транспортните разходи. Сумарната икономия е около 20 лева на семейство, което е огромна сума предвид броя на семействата ми. Разходите за заплати на пчеларите пак ще си текат, но срещу тях ще получа по-полезни неща - рамки, основи, нови корпуси, нуклеуси, оплодни сандъчета и т.н.

За съжаление всичко е въпрос на математика, колкото и да не ви се иска да го признаете този факт.......
Използването на математика позволява вземането на ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ, защото различните алтернативи си имат различно ЦЕНОВО ИЗРАЖЕНИЕ, и избора на най-добрата от тях става лесно и бързо. Когато няма математика, има СУБЕКТИВИЗЪМ, а той често води до ЕМОЦИОНАЛНИ и НЕПРАВИЛНИ решения.

Не съм против субективните решения, още повече че много пчелари ги използват в практиката си, но крайният резултат от всичко това ПАК Е МАТЕМАТИКА, и тя НЕЯВНО се проявява в СУМАТА ПАРИ, които остават в джоба на всеки един пчелар след продажбата на меда. И ако тази сума не му хареса, тогава какво трябва да направи този пчелар? Да започне да оплюва държавата, законите, изкупвачите или ланшния сняг? Това ли е верния път според тебе - винаги да си търсим виновник за собствените си грешки? Не е ли по-добре вместо това да започнем да си правим по-добре сметките, използвайки малко математика поне там, където е възможно?

Петър84
30.10.2014, 13:15
Не - просто исках да съм сигурен, че семействата ще изкарат до първи март без моя намеса.Дано зимата да бъде като миналата по мека,да могат пчелите да си пренасят мед.Иначе може да се наложи да се слагат питки.

scutellator
30.10.2014, 14:06
По подобен проблем работим и в момента с Дамян. Въпросът е "На коя дата да започна подхранването, щото в еди-коя си паша (рапица, акация) да вляза със силни, но нероили се семейства?". Гледаме данните с минимални и максимални температури през месеците февруари и март за последните 7-8 години и се чешем зад врата, мъчейки се да намерим някаква логика или зависимост.

Пчелите предприемат роене когато има 3 фактора:
-голямо съотношение между пчели:пило (действие: добавяне на медови корпуси)
-голямо количество пило, предимно запечатано (действие: освбобождаване място на майката за снасяне)
-наличие на мед в кошера

Т.е. семейството може да е много силно, да има много пчели, да им е много тясно, но ако няма запаси в кошера ( изхабили са ги за пролетното развитие) ще си натиска парцалите. Нужни са само няколко дни на добра паша и семейството да трупне малко нектар и подготовката за роене ( изграждане на маточници) започва. Т.е. природата е решила роенето да съвпада с времето на пашата.

Най-ранния индикатор за подготовка на семейството за роене е отглеждането на търтеи. Отглеждането на търтеи и роевия индекс (готовнст за роене) са свързани ръка за ръка. Семейство което не иска да се рои, не иска да отглежда търтеи и обраното ( т.е. колкото по-трудно можем да накараме едно семейство да се рои, толкова по-трудно ще го накараме да отглежда търтеи). Ако пчелите в семейството са отглеждани при ниско белтъчна диета, то те няма да искат да гледат търтеи и няма да искат да се роят. Колкото условията при отглеждането им са по-благоприятни (със всяко следващо поколение) толкова желанието за роене се увеличава.

Mateev
30.10.2014, 14:28
Във връзка с роенето, което е бич за индустриалното пчеларство, възниква още един проблем, за който четох по руските сайтове. Там се изказва мнението, че може би ние пчеларите също допринасяме с действията си за увеличаване на вероятноста от роене. Причината е в това, че уж грижейки се за пчелите, ние всъщност им НАНАСЯМЕ ВРЕДА, правейки СТЕСНЯВАНИЯ НА КОШЕРА по време на пролетното развитие на семействата. Самите пчели няма как да знаят, че "умния пчелар" ще дойде навреме и ще им сложи втори или трети корпус. В резултат на това те НАСТРОЙВАТ ЦЯЛАТА СИ ДЕЙНОСТ към малкия по обем плодник, в който са затворени. Майката снася по-малко от възможностите си, пчелите летят по-вяло, носят по-малко прашец и нектар и въобще работят много по-зле отколкото ако имаха над главата си 3-4 празни корпуса, които да ги стимулират да се поразтропат малко повече. Самото подреждане на пролетното гнездо е във функция от малкия обем, задръстването на майката - също. Дори и ранното възникване на роево настроение също е обусловлено от малкия обем, изкуствено поддържан от пчеларя.

Ако в тези разсъждения има поне капка истина, то това означава че ние отново грешим, съветвайки младите пчелари да слагат медовите корпуси непосредствено преди първата паша. Та във връзка с това възниква поредния въпрос, отговора на който може би ще разбие поредния пчеларски мит. Въпросът е:

Кога по дяволите трябва да се слагат медовите корпуси?
Първи март, първи април или първи май?
Някой правил ли е наблюдения какво се случва при ранно слагане на корпусите?

scutellator
30.10.2014, 15:54
Самите пчели няма как да знаят, че "умния пчелар" ще дойде навреме и ще им сложи втори или трети корпус. В резултат на това те НАСТРОЙВАТ ЦЯЛАТА СИ ДЕЙНОСТ към малкия по обем плодник, в който са затворени. Майката снася по-малко от възможностите си, пчелите летят по-вяло, носят по-малко прашец и нектар и въобще работят много по-зле отколкото ако имаха над главата си 3-4 празни корпуса, които да ги стимулират да се поразтропат малко повече

Напълно вярно, само че всичко това води до по-добри условия на отглеждане на отделната пчела, тя получава по-добри грижи, по-богата и обилна храна, а като стане възрастна пчела - малкото работа благоприятства допълнително за натрупване на хранителни вещества в организма й ( витолонгенин и мастно тяло) и за удължаване на нейната продължителност на живот. Пчелите стават физически и физиологично по-развити, увеличава се и техния брой (от това че пчелите живеят средно по-дълго) и всичката тази натрупана енергия, както природата им го е заложила, съответно се излива в роене.
Естествено, по-добрите условия за живот и обилното хранене си имат друга последица - по-добро справяне на отделната пчела със постоянно атакуващите организма й патогени ( имунна система на междуклетъчно ниво), а по-малкото работа за вършене и гъстота на населеност води до повишаване на имунната система на ниво суперогранизъм ( поведенческа имунна система) - до извършване на дейности със по-малък приоритет - увеличено хигиенично поведение, събиране на прополис, "рендосване", самопочистване (grooming), по-засилено изхвърляне на болните пчели от семейството, понижаване на прага на алтруистично самоубийство, увеличаване на "полицейщината" в семейството и т.н.

jordanov
30.10.2014, 15:58
...

Ако в тези разсъждения има поне капка истина, то това означава че ние отново грешим, съветвайки младите пчелари да слагат медовите корпуси непосредствено преди първата паша. Та във връзка с това възниква поредния въпрос, отговора на който може би ще разбие поредния пчеларски мит. Въпросът е:

Кога по дяволите трябва да се слагат медовите корпуси?
Първи март, първи април или първи май?
Някой правил ли е наблюдения какво се случва при ранно слагане на корпусите?


Е, айде сега митология... По-напред нали има лекция за масовия случай и за стойността на информацията? Ми дай да говорим за масовия случай, па кой го интересува да фаща молива и да чертай кривата камбана... Слагането и то проста физика и математика да му се не види... Като го сложиш рано и топлото фърчи нагоре. Онез вътре се чудят ко става. Ако има кой да фърчи навън, хукват и почват да търсят нещо, че да обезвъздушат горе на тавана. Ако няма кой да фърчи и ако си нямат друга работа ще тръгват лека полека нагоре, че и майката и тя. Па ако тия вътре са малко, седят си на г?за, тракат със зъби, може да почнат и протеини да зобат и слушат времето кога ше се оправя. Другарят пчелар през туй време трябва да е начертал камбаната и да гласи центрофугата.

tarty
30.10.2014, 16:06
[QUOКога по дяволите трябва да се слагат медовите корпуси?
Първи март, първи април или първи май?
Някой правил ли е наблюдения какво се случва при ранно слагане на корпусите?[/QUOTE]
Според мен и това което съм виждал на мойте кошери и в моя район.Няма значение датата,важна е силата на семейството.Сложеш ли магазин майката се качва да снася,а ако има силна паша слагат мед.

Дамян Дамянов
30.10.2014, 16:47
Планувам да сложа втори корпус(ДБ) 1-15 Март по-точно от това няма как да го извадя.(поне засега)
Но това го правя само защото ги зазимих масово на 1 корпус ДБ (не ползвам магазини, OSB-One Size Box).
Другата зима ще ги зазимя на 2 корпуса долния да е празен,а горния да е пълен с мед и прашец примерно.(процедурата ще я започна много по-рано от тази година)
Майката започва да снася горе(ако има малко място), но с времето слиза в долния и целта е да има място есента да снася колкото може, а отгоре да има пълен корпус с мед.
Като дойде пролетта майката има място за снасяне и много мед от зимата...все пак говоря за 2 корпуса 12р ДБ.
Стеснявания,разширявания и подобни упражнения...дори и да помагат, то не си заслужават.(според мен)
Пак забравяме, че пчелите нямат проблем с температурата и могат много добре да си я регулират стига да има МАНДЖА :) МЕД.
Липсата на мед няма как да се компенсира с упражнения.

jordanov
30.10.2014, 17:17
Дамянич, теоритизираш, а някои хора знаем, че на теория и практика е едно, а в действителност е друго. И да уточним за протокола - ти продължаваш да не търсиш мед от кошерите, нали?

ch.atanasov
30.10.2014, 17:48
Чета, чета и не мога да разбера ,как всички семейства ги слагате под един знаменател.Имам майки от доцента,от Ловеч и Плевен.Може би и затова всички семейства се развиват различно.Как да им наслагам тогава на всички магазини ,на някаква дата?Семейството ако не е готово, магазина ще си седи празен.

радо
30.10.2014, 17:51
Въпросът е "На коя дата да започна подхранването, щото в еди-коя си паша (рапица, акация) да вляза със силни, но нероили се семейства?".
За мен отговорът на този въпрос съм си го намерил, започвам подхранването за паша 45-50 дена преди очакваният цъфтеж през останалото време просто ги поддържам в кондиция ако има поддържаща паша нищо не правя.

Дамян Дамянов
30.10.2014, 17:55
Дамянич, теоритизираш, а някои хора знаем, че на теория и практика е едно, а в действителност е друго. И да уточним за протокола - ти продължаваш да не търсиш мед от кошерите, нали?

Това е плана ми към момента, а се е случвало да го променям по няколко пъти примерно размера на прелката и ъгъла. Плана си е просто план.
Водя се по доказателства и за всяко нещо търся причината и решението. Вчера последно промених датата на първото хранене и това се случи на базата на доказателства, а днес най-вероятно това ще се случи отново(корекция до по близка дата).
Ако има разлика между дадена теория и практика, то дай да видим какви са причините. - това е много ценна информация.
Какво значение има какъв добив търся в светлината на датата за слагане на корпусите? - Въпрос е
Смяташ, че като зимуват на 2 корпуса, то ще имам по-малко добив на мед или...?
Търся максимално бързо развитие на семействата до максимум броя пчели, а броя пчели е тясно свързан с количествата мед.
Ако закъснееш с 1 ден с поставянето на магазина загубите може да са много значителни. А колко повече мед ще изхарчат като им е по-широко? А дали ще гоня рояци по дървета и храсти?
Колко пъти трябва да отида до пчелина, че да махам, слагам, махам, слагам магазини?!?!? А това за мен са грешни пари.(отново казвам според мен)
Това са няколко от причините да оставям семействата на 2 корпуса(по принцип) през зимата(следващата масово) и пролетта да не се притеснявам дали ще закъснея, дали ще съм подранил, пашата, роене...ужас.
Дори сега търся най-добрата дата да се случват нещата и все пак има много променливи и се опитвам поне да се придържам към надеждна информация.
Гледам глобално на нещата и дали няколко семейства ще са по-добре без втория корпус е без значение.(за мен)
Не мога да си позволя(финансово) на всяко едно семейство да му обръщам специално внимание, освен ако това не му застрашава живота.
Ако видя, че едно семейство не може да избута зимата ще ми струва много скъпо да ходя цяла зима да го храня само него. (Говоря конкретно за едно, което не исках да обединя по други причини, а не теоретично)
Дано съм успял да обясня правилно нещата.

радо
30.10.2014, 18:03
Кога по дяволите трябва да се слагат медовите корпуси?
Ако сложиш по рано медовите корпуси е задължително да сложиш и ханеманова решетка защото пчелите се развиват нагоре и така ще имаш три,четири рамки с пило в средата и крайни рамки с прашец и мед ,а ако успееш да принудиш майката да снася осем,девет рамки без венец от летва до летва за мен е най добрия вариант разбира се венеца и запасите да са в горния магазин/корпус.При първата паша аз изчаквам до започване на масов цъфтеж като магазините с които работя са под плодника така ,че не съм ограничил пространството и ако закъснея могат да слагат и там макар ,че не обичат да има мед под пилото.

Дамян Дамянов
30.10.2014, 20:28
...и уважаеми зрители...след кратко прекъсване за ненужен коментар и реклама на Простамол Уно, дамски превръзки Always и редовния лек за хемороиди...да се върнем на мача.

http://s8.postimg.org/kpvjn53cx/Feb_2008.jpg (http://postimg.org/image/kpvjn53cx/) http://s8.postimg.org/zbmkbe05d/Feb_2009.jpg (http://postimg.org/image/zbmkbe05d/) http://s8.postimg.org/vvug1u2wx/Feb_2010.jpg (http://postimg.org/image/vvug1u2wx/) http://s8.postimg.org/v17wfsv29/Feb_2011.jpg (http://postimg.org/image/v17wfsv29/) http://s8.postimg.org/83l4qb0w1/Feb_2012.jpg (http://postimg.org/image/83l4qb0w1/) http://s8.postimg.org/co7b58kld/Feb_2013.jpg (http://postimg.org/image/co7b58kld/) http://s8.postimg.org/5oxujma0x/Feb_2014.jpg (http://postimg.org/image/5oxujma0x/)

Това определено не е най-топлия град в България и пчелите си имат възможност за ходене до WC-то всяка година, дори през студен месец като Февруари.
Топлата вода не я откривам аз, но колеги...водата освен за пиене...става и за миене.:rain:
Шегата настрана...
Аз не виждам проблем с храненето през Февруари, а Януари също дава добри дни.
Ако влагата е проблема, то защо пчеларя не е направил нужното за по-добра горна вентилация.
Топлият влажен въздух се издига нагоре, а студения и сух пада, ако все още има колега твърдящ обратното, то за рождения си ден получава Физика 4-ти клас.
Аз предпочитам да оставя семействата с максимум мед и да не ги безпокоя през студените месеци с риск да разбия кълбото, да убия майката и т.н.
Март месец няма да изпусна пашата, защото и във първия и във втория корпус трябва да има свободно място и не се налага да ги отварям отново.
Всеки си има виждане, а аз само показвам защо това е моето мнение.
Колкото по-малко ги отварям през годината, толкова по-добре, а ако влезе МКБ и други ще си сменят "религията".

Mateev
30.10.2014, 20:40
Не знам защо чак толкова много се палите, след като нямате надлежни доказателства, за да защитите вашата си теза. Посочете някакво конкретно изследване, което по научен път да е доказало коя от двете алтернативи е по-добра:
1. Голям обем още през март, с ясното съзнание че топлото ще бяга нагоре, но и в същото време ще мобилизира пчелите.
2. Малък обем, съхраняващ топлото, но и в същото време принуждаващ семейството да се адаптира към него и да забави цялата си дейност.

Това че вие дълго време използвате само едната алтернатива нищо не значи. Факт е, че някъде по света го правят по другия начин. Ако нямате конкретни доказателства в полза на вашата алтернатияа, значи тезата ви е подложена на съмнение до момента, докато някой не го изследва по научен начин този аспект.

n.kostadinov
30.10.2014, 22:44
А не може ли да си има голям обем като плодника си е най-отгоре,а медовите корпуси под него.10-тина дена преди очакваното начало на главна паша смъкваме плодника най-долу като в него оставяме майката със пити само с прясно пило една или две с мед и прашец(то зависи как и до колко се е развило семейството де) и допълваме с основи.Върху плодника ХР и отгоре вече медови корпуси(в които поставяме питите със запечатано пило,основи и изградени) според силата на семейството и очакваната паша.
Всичко това се отнася към пролетно развитие и очакване на първа главна паша.

scutellator
30.10.2014, 23:07
Не знам защо чак толкова много се палите, след като нямате надлежни доказателства, за да защитите вашата си теза. Посочете някакво конкретно изследване, което по научен път да е доказало коя от двете алтернативи е по-добра:
1. Голям обем още през март, с ясното съзнание че топлото ще бяга нагоре, но и в същото време ще мобилизира пчелите.
2. Малък обем, съхраняващ топлото, но и в същото време принуждаващ семейството да се адаптира към него и да забави цялата си дейност.

Това че вие дълго време използвате само едната алтернатива нищо не значи. Факт е, че някъде по света го правят по другия начин. Ако нямате конкретни доказателства в полза на вашата алтернатияа, значи тезата ви е подложена на съмнение до момента, докато някой не го изследва по научен начин този аспект.


Матеев, ако ти се чете, може да отидеш към статиите на Ранди Оливър "The Prime Pheromones". Последната е за размножаването при пчелите, а предходните поставят основата за да се обяснят взаимовръзките. До колкото си спомням повечето от нещата са обяснени.

Ангел Йосифов
31.10.2014, 06:56
Преди да решим дали голям плодник или малък в ранна пролет трябва да си отговорим на един друг въпрос-кога пчелите решават че ще се роят-колко време преди самото роене.

Mateev
31.10.2014, 09:34
Според мене има начин на пчелите хем да им е топло, хем в същото време да са наясно с големия обем на кошера (хралупата). Просто ВСИЧКИ налични корпуси трябва да са ВИДИМИ целогодишно, но зимно и пролетно време трябва да са отдолу, а с наближаването на пашата се местят отгоре. При това не се играе на шикалки да се слагат един по един съобразно нуждата от обем. Слагат се ВСИЧКИ ЕДНОВРЕМЕННО и според мене най-добрия момент за това е някъде около 15-ти април. Аз с моите стиропорени кошери дори бих рискувал да ги сложа на 1-ви април.

Познавам колеги, които дори и зимно време държат медовите корпуси отгоре, но между тях и плодника слагат специална хранилка, позволяваща както хранене със суха храна, така и достъп на пчелите до горния обем през малък отвор.

Другата алтернатива е между медовите корпуси и плодника да се сложи найлон с леко подгънато ъгълче, който да се маха на 15-ти април.

А най-добрата алтернатива е ВЪОБЩЕ ДА НЯМА ПЛОДНИК - нещо като при японските кошери. Нека майката сама да си избира в кой корпус ще снася. Зимно време можем да го преместим този корпус най-отгоре, а пролетно време и при паша пчелите сами ще я натиснат надолу.

Вълчан
31.10.2014, 09:43
А някой замислял ли се е колко от тия роеве оцеляват, някой изземва ли им меда в края на лятото, провеждал ли е някой наблюдения с какви запаси зимуват... ?



Аз, съм провеждал! На един лов октомври месец, намерихме рой. Времето беше мъгливо, дъждовно. След лова отидох и прибрах роя в един нуклеус, с клона на които бяха изградили 3 питки. Сложих им една пита с мед, която не пипнаха до февруари. Разви се, така както бях чел по книгите, за идеалния случай и зимните му запаси бяха при прегледа, август: 10р ДБ двете крайни пълни с мед, 8-те две трети от горе мед и една трета пило. Имам 3 наследника ка от него, "чупят" рамките с мед в магазина, порода-мелезак!

FVCVS CAESAR
31.10.2014, 12:10
Това не бих го нарекъл наблюдение на пчелен рой, оцеляващ в природата посред зима. Трябваше да го оставиш да си виси на клона. :)
Както и да е, колко кг са били пчелите, колко кг са били хранителните му запаси, коя е била зимата и кой е районът?

scutellator
31.10.2014, 17:37
Преди да решим дали голям плодник или малък в ранна пролет трябва да си отговорим на един друг въпрос-кога пчелите решават че ще се роят-колко време преди самото роене.

Само няколко часа преди това (може да се засече с апаратура отчитаща звуковата честота на вибрациите от семейството). До последния момент нищо не е окончателно решено и често пъти пчелите сами си прекратяват роенето като си разрушават маточниците или ако вече има излюпена млада майка - просто "изчезва".

nyanakiev
31.10.2014, 18:42
някой интересували се от новия прием на документи по пчеларската програма

pchelata-Z
31.10.2014, 19:45
някой интересували се от новия прием на документи по пчеларската програма

Заповядай:

http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-fond-zemedelie-organizira-informacionni-dni-za-pchelarite/

FVCVS CAESAR
01.11.2014, 12:00
Не знам защо чак толкова много се палите, след като нямате надлежни доказателства, за да защитите вашата си теза. Посочете някакво конкретно изследване, което по научен път да е доказало коя от двете алтернативи е по-добра:
1. Голям обем още през март, с ясното съзнание че топлото ще бяга нагоре, но и в същото време ще мобилизира пчелите.
2. Малък обем, съхраняващ топлото, но и в същото време принуждаващ семейството да се адаптира към него и да забави цялата си дейност.

Това че вие дълго време използвате само едната алтернатива нищо не значи. Факт е, че някъде по света го правят по другия начин. Ако нямате конкретни доказателства в полза на вашата алтернатияа, значи тезата ви е подложена на съмнение до момента, докато някой не го изследва по научен начин този аспект.

Г-н Матеев, преди няколко месеца твърдяхте, че в малките по обем кошерчета семействата се мобилизирали и развивали по-бързо:

Хей това не е вярно, колкото и да е странно това. Едно семейство в по-малък кошер се развива ПО-БЪРЗО от това в по-голям кошер. Логики ЗА и ПРОТИВ могат да се измислят всякакви, но фактите са си факти, и те не могат да бъдат оборени.

Има хора, които това го използват непрекъснато в своето пчеларстване. Става въпрос за ДВА КОШЕРА ЕДИН ДО ДРУГ, като единия е 6-рамков, а другия 10 или 12 рамков. Може да се използва както при ДБ, така и при ЛР системите. В малкия кошер семейството винаги изпреварва това в големия в своето развитите. Когато малкия се напълни с пчели или 2 седмици ПРЕДИ ВСЯКА ПАША, от малкото семейство се изземват пчели и пити с пило, и се дават на голямото. От малкото семейство мед не се търси. То се явява само ДОНОР на голямото. На него също така се дават за изграждане рамки с восъчни основи, и то ги изгражда ПО-БЪРЗО от голямото. Майката в малкото се явява РЕЗЕРВНА за голямото, като така се гарантира НУЛЕВА ЗИМНА СМЪРТНОСТ.

Обяснение за всичко това е именно обема на малкото кошерче. Изглежда пчелите в малък обем са МНОГО ПО-АКТИВНИ и по-мобилизирани от тези в големия обем.

Така или иначе аз вече се навих от разказите на колегите, и тази година мисля да пробвам тази идея. В момента си правя едни малки 6-рамкови нуклеуси от фибран. Излизат ми на цена някъде около 10 лева единия. Ще ги използвам основно за направа и транспорт на отводки, но нищо не ми пречи в тях да зазимя семейства с по-малко рамки и да видим какво ще се случи. Освен това аз се каня да сменям майките ВСЯКА ГОДИНА и някакси ще ми е жал да убивам хиляди едногодишни майки. Сега с тези малки нуклеусчета ще дам шанс на тези майки през втората година от живота си да ми бъдат полезни и да ми генерират непрекъснат поток от пити с пило и от новоизградени рамки, при това в ТОЧНИЯ МОМЕНТ ОТ ВРЕМЕ, когато са ми необходими.

Все пак хубаво си е за всяко едно семейство вместо една, да работят две майки, като втората работи на ВИСОКИ ОБОРОТИ. И цената на всичко това е само една малка инвестиция от 10 лв. на кошер.

Съвсем се объркахме от Вашите лекции! :)

pchelata-Z
01.11.2014, 13:43
Ето едно видео с малко математика:cool:
http://vbox7.com/play:129e9d943e

Ангел Йосифов
01.11.2014, 15:13
Другата "математика" която трябва да знаем е разликата(в дни) м/у цъфтежа на различните медоноси например-разликата м/у джанката и акацията е 50 дни.

Mateev
01.11.2014, 15:48
Г-н Матеев, преди няколко месеца твърдяхте, че в малките по обем кошерчета семействата се мобилизирали и развивали по-бързо ..... Съвсем се объркахме от Вашите лекции! :)

Няма противоречие - просто не си прочел внимателно постингите. В единия случай става въпрос за ОТВОДКА, поставена НА РЪБА НА ОЦЕЛЯВАНЕТО през ЛЕТНИЯ СЕЗОН. Естествено е че ще работи бясно, особенно когато няма температурни проблеми. В другия случай става въпрос за СИЛНО СЕМЕЙСТВО през ПРОЛЕТНИЯ СЕЗОН, което искаме да го накараме да се развие ПО-БЪРЗО без да му създаваме ИЗКУСТВЕНИ ЛИМИТИ. Предполага се че едно силно семейство няма да има температурни проблеми, особенно ако кошерите са от полистирен, и ние с увеличаването на обема искаме да го стимулираме да работи повече, за да го запълни този обем.

Ключовите думички са ОТВОДКА ПРЕЗ ЛЯТОТО НА РЪБА НА ОЦЕЛЯВАНЕТО. Това е изкуствена имитация на пчелен рой в роевия период, който както всички знаят работи по-добре от стандартните семейства. Недей да прехвърляш механично това знание от летния към пролетния период, когато не е роеви сезон, а сезон на усилено развитие на презимувалото семейството.

FVCVS CAESAR
02.11.2014, 11:22
Ключовите думички са ОТВОДКА ПРЕЗ ЛЯТОТО НА РЪБА НА ОЦЕЛЯВАНЕТО
Благодаря за това уточнение!
Мислех, че имате предвид нормални отводки, а не семейства на ръба на оцеляването, предполагам с не повече от една ЛР рамка пчели...
Все пак нуклеуси с 1000 - 1500 пчели да се развият до степен да спонсорират силните семейства, че и после да иззимуват успешно, си е сериозен успех. :)

pchelata-Z
14.11.2014, 20:23
Здравейте отново.Първо искам да се извиня за закъснелия ми пост ,но нямах възможност да пиша на компа 1-2 седмици.А ,сега по темата за медните запаси на кошерите.На крайните пити има по около 1/3 мед като колкото по-на вътре са рамките толкова повече мед има.Предполагам ,че това е напълно достатъчно за презимуването на пчелите.Иначе съм сложил вече затоплящи материали над таблата, мишепредпазители и съм стеснил входовите на кошерите.Дано да презимуват добре и загубите да са минимални , ако въобще има такива.

pchelata-Z
13.12.2014, 18:59
Здравейте, на всички :)
Миналата събота и неделя бях на "пчелина" и видях много умрели пчели на прелката около 10-20 на всяка .Днес отидох да ги видя и да ги снимам със "скромния" си телефон но заварих това:

http://vbox7.com/play:53f6b21890

http://vbox7.com/play:5bcd284b65

26302631
Времето беше топло и много спокойно.

Bobi-M9598
14.12.2014, 16:28
Здравейте,

Не виждам нещо за притеснение. Времето е чудесно, и извършат облитане. Това е добре за тях. Не се знае, кога пак ще имат възможност за това.

Поздрави, Г. Георгиев

BUGI
14.12.2014, 20:39
Ништо што не требе неси затек-л, всичко е като трјабва, успех.

pchelata-Z
18.12.2014, 23:32
Здравейте,

Не виждам нещо за притеснение. Времето е чудесно, и извършат облитане. Това е добре за тях. Не се знае, кога пак ще имат възможност за това.

Поздрави, Г. Георгиев

И аз, ,така си помислих,че всичко е добре, обаче не всички кошери бяха в този вид. От някои излизаха само по 5-6 пчелички, на фона на другите изглеждаха като празни.
Имам и още няколко питания ако може разбира се де ;)
-сега при това облитане кълбото, разваля ли се или на вън са само летящите пчели?
-времето е топло в нашия район,през ноща температурите падат до -1/2 градуса а, през деня са към 8/10 градуса.В такъв случаи кога трябва да започне подхранването , към края на месеца или началото януари?
Аз мисля да направя питки от мед и пудра захар.
-доло горе колко грама трябва да тежи една питка?
-трябва ли да се слагат други добавки като витамини и такива работи в сместа, или те се слагат с подбудителното подхранване към края на февруари, началото на март?
-трябва ли веднага да повтаря процедурата с питките след като свалят всичко в плодника, или чак в края на февруари се започва с подбудителното подхранване?
Благодаря, на всички предварително за отделеното внимание и споделения опит.

Дамян Дамянов
19.12.2014, 00:53
И аз, ,така си помислих,че всичко е добре, обаче не всички кошери бяха в този вид. От някои излизаха само по 5-6 пчелички, на фона на другите изглеждаха като празни.
Имам и още няколко питания ако може разбира се де ;)
-сега при това облитане кълбото, разваля ли се или на вън са само летящите пчели?
-времето е топло в нашия район,през ноща температурите падат до -1/2 градуса а, през деня са към 8/10 градуса.В такъв случаи кога трябва да започне подхранването , към края на месеца или началото януари?
Аз мисля да направя питки от мед и пудра захар.
-доло горе колко грама трябва да тежи една питка?
-трябва ли да се слагат други добавки като витамини и такива работи в сместа, или те се слагат с подбудителното подхранване към края на февруари, началото на март?
-трябва ли веднага да повтаря процедурата с питките след като свалят всичко в плодника, или чак в края на февруари се започва с подбудителното подхранване?
Благодаря, на всички предварително за отделеното внимание и споделения опит.

Всички пчели трябва да са летящи, просто досега би трябвало всяка пчела да е направила поне един полет.
Моят съвет е: "Колкото и да ти е интересно - НЕ ПИПАЙ!". При отваряне може цялото семейство да излезе на прелката...не пипай(ако няма нужда).
Едно семейство ако ще мре...ще мре и няма какво да направиш. Ако е умряла майката, то реално няма какво да направиш по това време. Ако семейството е с малко запаси, то може да храниш, но само при абсолютна нужда и отново може да създадеш повече проблеми отколкото решаваш.
Да кажем, че разхода на мед е 400гр/седмица. Да отваряш семейството зимата всяка седмица е лудост нали?!?!
Януари(първите цветя) можеш да им сложиш една питка 400гр.(ако чак толкова нямат мед). Виж дали внасят прашец и по това можеш да се ориентираш без да отваряш кошера.
Около 15.02 можеш да започнеш с храненето със сироп 7:3 или 8:4. 15.03 можеш да започнеш с 1:1 сироп, но е по-добре да е по-гъст.
Аз давам витамини, но повечето колеги не го правят.
В плодника няма да свалят нищо, а ще си го вземат само при нужда. Кълбото ще се допира леко до питката.
Всички тези неща са писани и писани и вече само ги повтаряме.
Това е моето мнение и колкото човека питаш...толкова различни мнения.
Виж тези две теми и всичко трябва да ти стане ясно.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1896
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1797

Kiril8305
19.12.2014, 12:06
Всички пчели трябва да са летящи, просто досега би трябвало всяка пчела да е направила поне един полет.
Ако е умряла майката, то реално няма какво да направиш по това време.
Това е моето мнение и колкото човека питаш...толкова различни мнения.

Ако майката е умряла в дадено семейство и температурите са коло пет градуса , дали евентуално не може да пробва колегата да обедини две семейства като това с майката остави на рамките които покрива след тях сложи преградна дъска , и на другия край на кошера след преградната дъска да помести питите с пчелите от семейството останало без майка - аз , принципно така съм пробвал и се получава.

ivootur
19.12.2014, 12:18
Може да се обедини,няма нужда от преградна дъска,няма да има проблеми,един весник е достатъчен и леко уеднаквяване на миризмата.

Дамян Дамянов
19.12.2014, 23:16
Ако искаш да ядеш мед Декември месец, то вади рамки от кошера и играй шах. ;)

http://s9.postimg.org/q11e3a64b/CAM00583.jpg (http://postimg.org/image/q11e3a64b/)

pchelata-Z
21.12.2014, 02:21
Ако искаш да ядеш мед Декември месец, то вади рамки от кошера и играй шах. ;)

http://s9.postimg.org/q11e3a64b/CAM00583.jpg (http://postimg.org/image/q11e3a64b/)

:)))))))))))))))
А, мед не ми се хапва още,ще изчакам още няколко месеца ;)
Значи си ги оставям така като са си, което оживее да живее. Здраве да е .
Весело посрещане на коледните и новогодишни празници на всички съфорумци.

pchelata-Z
01.01.2015, 22:47
Здравейте и за много година на всички съфорумци.
Предполагам всички знаете коя е минималната температура за отваряне на кошера и поставяне на питка върху рамките,само аз не знам.Та ако може и аз да разбера ,че е вече време за подхранване.
Благодаря много на отзовалите се.

koragroup
01.01.2015, 22:57
Няма минимална температура. Може и -20 да е, важното е да няма вятър и да не вали. Слагането на питката отнема между 3 и 15 секунди... ако си подготвен и има кой да ти помага. Сам е зор и времето се увеличава.

BUGI
01.01.2015, 23:16
Когато справиш питката, да ја отпечатиш и да пчелите неса в-рху рамките, б-рзо се поставја.
ако има пчели в-рху рамките, трјабва да ги помери внимателно с питката и тја така остава.

Искрен Мутафов
01.01.2015, 23:39
Няма минимална температура. Може и -20 да е, важното е да няма вятър и да не вали. Слагането на питката отнема между 3 и 15 секунди... ако си подготвен и има кой да ти помага. Сам е зор и времето се увеличава.

Както се вижда, на Големите Професионалисти - дори и валежите не им пречат...

2821

http://www.marica.bg/създадохме-биопчелин-със-70-семейства-в-добра-лъка-news98631.html

koragroup
02.01.2015, 12:03
Абе, при екстремни условия всичко е разрешено - отваряш, прайш-квот-прайш и после една кана вино за успокоение :smow:

зуница
02.01.2015, 13:02
Само аз ли виждам , че в "био пчелин" се храни с питка с "био" пудра захар? Био...?

s3s3s3
02.01.2015, 13:31
Само аз ли виждам , че в "био пчелин" се храни с питка с "био" пудра захар? Био...?


Младият фермер е член на Комисията по селекция и майкопроизводство в пчеларството и член на Управителния съвет на националната развъдна асоциация. Още през 2003 година семейство Кисови са избрани за „Пчелари на годината".



Те са членове на развъдната асоциация, а на тях всичко им е позволено.

tim35
02.01.2015, 13:45
това на снимката е на неговият пчелин

tim35
02.01.2015, 13:46
той не е био

зуница
02.01.2015, 13:53
той не е био
Благодаря за пояснението.Явно пак журналистите са "омазали работата".

tim35
02.01.2015, 13:55
в добра лъка наистина има био пчелин но снимките не са от там

Искрен Мутафов
02.01.2015, 14:53
Преди 11 месеца ни беше на "гости"/гастролира за няколко дни "мним експерт"(чиито мнения все още май са невидими/скрити), ами да се появи истинският(както не еднократно се "закани"), и да внесе разяснения по някой въпроси...

Bobi-M9598
02.01.2015, 20:23
Здравейте,

На горките майкопроизводители наскоро (в последните дни на каб. Орешарски) им разрешиха да ползват и АНТИБИОТИЦИ с промяна в закона. Що ли? В какви кошери, с какви "ЗДРАВИ" семейства развъждат (ПРОИЗВЕЖДАТ) майките които ни продават?

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
02.01.2015, 20:58
Колега ,що за въпроси .Не си ли чел писаното за новите кошери на петров и образцовия пчелин на ганчо?

vencii
02.01.2015, 20:59
Преди 3 години за последно си купих майки от доцента и мисля че повече няма да си купя от него или от неговите измекяри

Максим Тодоров
02.01.2015, 21:55
Здравейте,

На горките майкопроизводители наскоро (в последните дни на каб. Орешарски) им разрешиха да ползват и АНТИБИОТИЦИ с промяна в закона. Що ли? В какви кошери, с какви "ЗДРАВИ" семейства развъждат (ПРОИЗВЕЖДАТ) майките които ни продават?

Поздрави, Г. Георгиев
Някой дали знае кой е поискал разрешаването?

ch.atanasov
02.01.2015, 22:17
Това ,че ще ползуват антибиотици аз го намирам за полезно.Надявам се ,като ни пробутват нозематоза ,да няма поне гнилци.

Bobi-M9598
02.01.2015, 23:12
Здравейте,

Чел съм, даже писах в друга тема, ако не се лъжа. Видял съм и снимките на "ОБРАЗЦОВИТЕ" пчелини в които произвеждат майки. Никога ама НИКОГА не бих си взел "ЕЛИТНА" майка от досегашните производители.
Лошото е, че с тези "лечения" те не лекуват, а потискат развитието на болестите. Нямам думи! Кой и с какъв акъл е позволил това да се случи. За да им позволят да използват антибиотици, това означава........... какво, какви бубички имат в пчелините?
С това, (то е ясно КОЙ е натискал да прокара това изменение в закона) смятам го за ГОЛЯМ АВТО ГОЛ. Как ще ми предлагат да си купя майка, като знам с какво имат право да лекуват. Но те са си опекли питката, нали са нац. разв.

Поздрави, Г. Георгиев

koragroup
03.01.2015, 00:57
Преди 3 години за последно си купих майки от доцента и мисля че повече няма да си купя от него или от неговите измекяри

Ти познаваш ли лично някой лицензиран майкопроизводител? Ако да и ако той е "измекяр" дали и всички останали са такива? Ииии наистина ли мислите, че всички лицензирани си вземат майките от доцента, а и дори да вземат, дали развъждат тези майки?

PABLO PAVLOV
03.01.2015, 01:31
Ти познаваш ли лично някой лицензиран майкопроизводител? Ако да и ако той е "измекяр" дали и всички останали са такива? Ииии наистина ли мислите, че всички лицензирани си вземат майките от доцента, а и дори да вземат, дали развъждат тези майки?

Колега аз ползвам пч. майки от производители който са с добро качество. Че има "измекяри" има то за 20 лв. каква майка искаш - перфектна ли. Замисли се какво качество ще ти предложат за тези пари при условие че някой от тях си ги изнасят навън при цени от 15 да 30 евро. Помисли кой остават на нашия пазар ами "измекярите" с свръх производство на пч. майки. 2013 г. ми се наложи спешно да направя отводки за да заема един общински парцел и звъннах на производителя за спешна доставка и ми отказа, дори предложих процент за експресно доставяне и ми отказа заради договор за износ, тогава си поръчах от където имаше /Ловеч/ няма да коментирам.
Публикувах снимки в друг пост на майки от производител който смея да твърде са перфектни и си зимуват добре.
Колегата с епитетите незнам с колко кошера работи но ако помисли трезво една само произведена майка е по - скъпа от купената /качествена/. Око си по - добър от хората който обиждаш в пчеларството то им покажи че си по - можещ и го разбираш например стани майкопроизводител и им покажи как се правят майки.
Поздрави и Честита нова година.

vencii
03.01.2015, 03:51
Майките на лицензираните майкопроизводители които са на пазара са гола вода,а какво става под масата не ме интересува.Монопол и качество са две несъвместими неща. Категорията майкопроизводител не трябва да съществува, а те си издействаха правото да ползват антибиотици. На пчеларите в Европа е забранено да ползват антибиотици, ама за майкопроизводители в бг -може. Някъде в Европа има ли пчелари * майкопроизводители * там всеки пчелар е майкопроизводител и пазара определя кой може и кой не. Цената на една стока я определя продавача и пазара,но понеже в България пазар няма, те сами са си определили цена от 20 лева, но за майките които предлагат и 20 лв. са много.

koragroup
03.01.2015, 06:21
Майките на лицензираните майкопроизводители които са на пазара са гола вода,а какво става под масата не ме интересува.Монопол и качество са две несъвместими неща. Категорията майкопроизводител не трябва да съществува, а те си издействаха правото да ползват антибиотици. На пчеларите в Европа е забранено да ползват антибиотици, ама за майкопроизводители в бг -може. Някъде в Европа има ли пчелари * майкопроизводители * там всеки пчелар е майкопроизводител и пазара определя кой може и кой не. Цената на една стока я определя продавача и пазара,но понеже в България пазар няма, те сами са си определили цена от 20 лева, но за майките които предлагат и 20 лв. са много.

Първо да ви кажа, че тези коментари не са за тази тема, а за лоялните и нелоялните търговци. Ако модератор реши може да ги премести.
Второ. Венци, напълно съм съгласен, че монопол не трябва да има. Но не съм съгласен с "общия знаменател". Все едно да кажем, че всички мъже шофьори на червени автомобили са педали...
Сега казваш "всички са гола вода". А ти купувал ли си от всички? Прав си за: Монопол и качество са несъвместими неща ама в България! И това не се дължи само на кадърността и материала на лицензираните. Дължи се на лисата на контрол. За антибиотиците. Смея да твърдя, че майко производителите (а и не само те) отдавна използват антибиотици и не само. И пак вината не е само тяхна. Тука вече идват кирливите ризи на доцента. Ако има достатъчно на брой лицензирани и контролирани производители, няма настоящите да издевателстват над стопанствата си и няма да им се налага да лекуват интензивно слабите си семейства.
За цените... добре че има лимит, че без него нали се сещаш какви щяха да са цените... Казваш няма пазар -има, ама клиентите са агънца, а и често не знаят какво искат. Ето, аз тази година ако успея да си произведа майки и ми останат, ще ги подаря на приятели или ще ги продам на символични цени. Ако излязат читави и хората пак ме потърсят догодина, цената вече ще е друга ;)
Венци, извинявай че използвам поста ти "анализ", ама крайните оценки и "общия кюп" винаги съм ги избягвал.

Bobi-M9598
03.01.2015, 08:25
Здравейте,

Да, така е. Не винаги нещата са само черни и бели. До сега не съм чул колега да се похвали от "купени майки", разбирате за какви става въпрос.
Г-н Павлов Вие сте първият. Радвам се, че има и ЧИТАВИ м/у майкопроизводителите. Дано останат само те. Относно цената, да пазара. Както казва колегата по-горе: За тези майки 20лв. са МНОГО. Когато това което ми предлагат е със съответното качество съм готов да платя и повече от 20лв. Това е лично мое мнение.

Поздрави, Г. Георгиев

vencii
03.01.2015, 11:54
Сигурен съм че много лицензирани майкопроизводители четат форума, но нито един не е излязъл на светло-що ли. Доцента и компания в името на печалбата със действията си съсипват българското пчеларство. Като се появят още десетина момчета като Скутелатора много бързо ще забравим за доцента и компания.

Bobi-M9598
03.01.2015, 12:45
Здравейте,

Няма нужда от десетина Скутелатори. Просто трябва да спрем да им купуваме "ПОРОДИСТИТЕ МАЙКИ". Г-н Павлов каза, че е купувал и е доволен. Да останат само тези които знаят какво и как да го правят. Г-н Матеев също ще произвежда майки. Тук във форума има много пчелари, които също могат да помагат, и с майки, и със съвети. Ако спрем да им купуваме "КАЧЕСТВЕНАТА" продукция........... те ще цъфнат и вържат.
Не призовавам към бунт. Просто искам това което ще си купя да отговаря на определените изисквания. Скутелатора говори за селекция, КОЙ от "свитата" на богопомазаните извършва такава? КОЙ поддържа бащини семейства? Предполагам, че няма и необходимото разстояние от други пчелини! За мен селекцията е висш пилотаж. Купил съм си от Котларски книжката "Генетика и селекция". Прочел съм я три пъти, и ми се струва доста сложно (за мен). След като знам какво пише там, съм сигурен, че това се прави с МНОГО ЖЕЛАНИЕ И СЪРЦЕ. Не трябва да се работи само за печалбата, а крайния клиент да го д.ха. Нямам си на идея как става това. Отиваш в Родопите при един старец и намираш ЗАПАЗИЛА СЕ МЕСТНА ПЧЕЛА. По времето на соца са внесени токова нови линии, развъждани давани продавани, че е мътна и кървава. Да но ние имаме РОДОПИКА? Глупости на търкалета. Мое мнение. Не ВЯРВАМ!!!!

Поздрави, Г. Георгиев

solaris60
03.01.2015, 15:07
Здравейте,

Няма нужда от десетина Скутелатори. Просто трябва да спрем да им купуваме "ПОРОДИСТИТЕ МАЙКИ". Г-н Павлов каза, че е купувал и е доволен. Да останат само тези които знаят какво и как да го правят. Г-н Матеев също ще произвежда майки. Тук във форума има много пчелари, които също могат да помагат, и с майки, и със съвети. Ако спрем да им купуваме "КАЧЕСТВЕНАТА" продукция........... те ще цъфнат и вържат.
Не призовавам към бунт. Просто искам това което ще си купя да отговаря на определените изисквания. Скутелатора говори за селекция, КОЙ от "свитата" на богопомазаните извършва такава? КОЙ поддържа бащини семейства? Предполагам, че няма и необходимото разстояние от други пчелини! За мен селекцията е висш пилотаж. Купил съм си от Котларски книжката "Генетика и селекция". Прочел съм я три пъти, и ми се струва доста сложно (за мен). След като знам какво пише там, съм сигурен, че това се прави с МНОГО ЖЕЛАНИЕ И СЪРЦЕ. Не трябва да се работи само за печалбата, а крайния клиент да го д.ха. Нямам си на идея как става това. Отиваш в Родопите при един старец и намираш ЗАПАЗИЛА СЕ МЕСТНА ПЧЕЛА. По времето на соца са внесени токова нови линии, развъждани давани продавани, че е мътна и кървава. Да но ние имаме РОДОПИКА? Глупости на търкалета. Мое мнение. Не ВЯРВАМ!!!!

Поздрави, Г. Георгиев

Каква ще е разликата м/у старите и новите майкопроизводители? Или просто заменяне на старите имена с нови и пак същото положение? И то си е така де.

ch.atanasov
03.01.2015, 18:09
Колеги ,не знам как ще ги отсее пазара майкопроизводителите.Нико -почти не назовава човека .С идея може би да не се обиди.Има недоволни ,но не казват откъде са им майките.Доволните също не казват.Затова ще има още набутани и бизнеса им ще върви.

Bobi-M9598
03.01.2015, 18:29
Здравейте,

Слънце, надеждата умира последна. Така казват. Да се надяваме, че новите ще са си извадили поуката. Дано най-после някои неща, които ни интересуват да си дойдат на мястото.

Поздрави, Г. Георгиев

Ivan_vd
03.01.2015, 20:01
Всички ревете от майкопроизводителите но никой не застана с името си и да напише какво не му харесва.Примерно на тази и тази дата закупих майка от този майкопроизводител,от град еди кой си майката беше такава и такава.Всеки може да плюе но трябва да има доблест и да застане с името и лицето си.Не защитавам никой просто нека бъдем коректни.

зуница
03.01.2015, 20:31
Всички ревете от майкопроизводителите но никой не застана с името си и да напише какво не му харесва.Примерно на тази и тази дата закупих майка от този майкопроизводител,от град еди кой си майката беше такава и такава.Всеки може да плюе но трябва да има доблест и да застане с името и лицето си.Не защитавам никой просто нека бъдем коректни.
Колега , когато купуваш майка в магазина издават ли ти документ с който да докажеш , че това е майката на точно този производител?Продуктите на производителите са умишлено "анонимни" за да не можеш да потърсиш законен начин да им върнеш стоката.Някой правил ли е опит да върне майка ?

ch.atanasov
03.01.2015, 20:39
Ванка ,щом ти не си от плюещите ,значи трябва да си от хвалещите.Хайде похвали някой.

Mateev
03.01.2015, 20:52
Каква ще е разликата м/у старите и новите майкопроизводители? Или просто заменяне на старите имена с нови и пак същото положение? И то си е така де.

Разликата ще е, че ще се появи ПАЗАРНА ИКОНОМИКА. А щом има пазарна икономика, то тогава винаги ще се намери поне един производител, който в името на конкуренцията да започне да работи КАЧЕСТВЕНО, да започне да прави РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ (тоест ИСТИНСКА СЕЛЕКЦИЯ), да започне да се СЪОБРАЗЯВА С ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА, а не със собствените си изкривени представи и т.н и т.н. Въвеждането на пазарна икономика в майкопроизводството ще доведе до създаването както на скъпи и качествени МЕРЦЕДЕСИ, така и на евтини и масови ГОЛФОВЕ. Клиентите ще ИМАТ ИЗБОР и сами ще решават дали да си купят мерцедес, голф или трабант. Най-важното, което ще се промени, е появата на СВОБОДЕН ИЗБОР. Това малко ли е?

Ivan_vd
03.01.2015, 20:58
Колега , когато купуваш майка в магазина издават ли ти документ с който да докажеш , че това е майката на точно този производител?Продуктите на производителите са умишлено "анонимни" за да не можеш да потърсиш законен начин да им върнеш стоката.Някой правил ли е опит да върне майка ?Не съм купувал но ако купувам със сигурност ще попитам от къде идва тая майка и всичко което може да се научи.

Ivan_vd
03.01.2015, 21:01
Ванка ,щом ти не си от плюещите ,значи трябва да си от хвалещите.Хайде похвали някой.До сега не съм купувал,май месец мисля да отида до Княжевац ,Сърбия и да си купя от техният институт,и ако ми харесат разбирасе ще ги похваля.

vencii
03.01.2015, 22:48
Познавам четири човека които отглеждат и продават майки без да са лицензирани от доцента, те ще стават все повече и изобщо няма да се съобразяват със закона, който и сега е врата в полето. В близко време само свободния пазар ще решава нещата и всеки който се опитва да го спре ще губи почва под краката си.

Георги Куров
03.01.2015, 22:55
Някой колеги пишат за майкопроизводителите, че майките им са калпави само от слухове и за това не мога да посочат кокретно име. Аз имам опит с Апиакта 2010 година купих по програмата 35 майки- половината средно качество, другата половина пълни боклуци. Едната беше толкова "майка" че излезе от тесния отвор за пчелите, почна да семени но симвоично. Една беше умряла в клетка и според наредбата до три дни от доставката продавача ако се уведоми трябва да изпрати нова майка , Кънчев една седмица не си отвори телефона. През 2011 година имах 95 майки пак по програмата, исках да си купя от Стефан Курдов фирма Билайн. Платих 1000 лева авансово, не можа да ми достави майките до края на юни , едвам си вземах парите обратно с триста зора. Така и не разбрах качеството на майките му, но разбрах че е голям лъжец. Вземах тези 95 майки през юли от Кисьов, той поне беше коректен и подмени няколко дефектни, които не пронесоха. 10 броя средни майки, останалите 85 броя боклуци, направиха следващата година на 3 пити пило на длан - толкова им беше силата. От такива майки мед не се вади, само се прави брой кошери, даже и самосмяна не искат да им правят пчелите им. Умират внезапно и залагат свещеви. Които иска нека си купува такива майки, на мен и без пари да ми ги дават не бих ги взел. Имам сертификати, договори за тези "елитни" майки.

Ivan_vd
04.01.2015, 00:00
Някой колеги пишат за майкопроизводителите, че майките им са калпави само от слухове и за това не мога да посочат кокретно име. Аз имам опит с Апиакта 2010 година купих по програмата 35 майки- половината средно качество, другата половина пълни боклуци. Едната беше толкова "майка" че излезе от тесния отвор за пчелите, почна да семени но симвоично. Една беше умряла в клетка и според наредбата до три дни от доставката продавача ако се уведоми трябва да изпрати нова майка , Кънчев една седмица не си отвори телефона. През 2011 година имах 95 майки пак по програмата, исках да си купя от Стефан Курдов фирма Билайн. Платих 1000 лева авансово, не можа да ми достави майките до края на юни , едвам си вземах парите обратно с триста зора. Така и не разбрах качеството на майките му, но разбрах че е голям лъжец. Вземах тези 95 майки през юли от Кисьов, той поне беше коректен и подмени няколко дефектни, които не пронесоха. 10 броя средни майки, останалите 85 броя боклуци, направиха следващата година на 3 пити пило на длан - толкова им беше силата. От такива майки мед не се вади, само се прави брой кошери, даже и самосмяна не искат да им правят пчелите им. Умират внезапно и залагат свещеви. Които иска нека си купува такива майки, на мен и без пари да ми ги дават не бих ги взел. Имам сертификати, договори за тези "елитни" майки.Eто това е отговор точно и ясно.

Bobi-M9598
04.01.2015, 09:38
Здравейте,

Адаш, (пост 105) да така е. Не съм купувал майки, но брат ми е. Беше преди години, затова не искам да пиша от кого. Сега нещата може да са се променили. Не искам да обвинявам незаслужено. Както писах преди време, освен г-н Павлов, не съм чул или чел във форума някои да се похвали от закупени "ЕЛИТНИ" майки. Самият ти имаш опит и виждаш как е. Смятам, че това (не съм купувал майки) не може да бъде причина да нямам мнение по въпроса. Това което си написал за твоите проблеми с "богопомазаните" подкрепя моето мнение по въпроса. Едно голямо БЛАГОДАРЯ за конкретиката.

Поздрави, Г. Георгиев

zampo
04.01.2015, 10:17
До сега не съм купувал,май месец мисля да отида до Княжевац ,Сърбия и да си купя от техният институт,и ако ми харесат разбирасе ще ги похваля.

Аз също бих искал да пробвам сръбските майки , чувам хубави неща за тях. Ако искаш компания с удоволствие бих дошъл с теб до Княжевац.

Ivan_vd
04.01.2015, 11:54
Аз също бих искал да пробвам сръбските майки , чувам хубави неща за тях. Ако искаш компания с удоволствие бих дошъл с теб до Княжевац.Няма проблем,да дойде април и ще се разберем.

PABLO PAVLOV
05.01.2015, 00:02
Колеги,
Интерес пробудихте в мен въпроса ЗА прилагането на "АНТИБИОТИЧНИ СРЕДСТВА" в развъдните стопанства.

От гледна точка на Закона това е така "Да разрешава се ползване" и ето от тук конфликта започва - ама защо, ама за какво, ма кой и с кого и други наречия.
Когато един човек чете и тълкува законодателството на Република България не като той да е юрист. Възложих на мой колеги до проучат как точно стоят законовите постановки при прилагането на ЗВД и допълнителните законови разпоредби.
Ето какво излезе:
Оказва се колеги че никой от вас не си е направил труда да прочете тази нормативна база която се отнася конкретно по този казус..... всеки явна чете или не чете, чул или не дочул тълкува като дявола евангелието е тук питам това до колко е правилно и кой "тъпанар" пак се опива да сипва масло в огъня и да гледа сеира отстрани.

На темата- При доказано заболяване в стопанство то веднага се изкарва от регистър. тоест : То спира да работи за пазара и се поставя под карантина в срок упоменат от закона в зависимост от заболяването. /След тези постъпки стопанството няма достъп до пазара и не може да разпространи заболяването./
В закона е описано конкретно за какво може да се ползват тези средства и с чие позволение / това не е право на собственика/.
Явно разговорите в форума са заблудили много колеги но всичко може да се свери с закона, така че никой не е развързал ръцете на никого това се оказва в крайна сметка.

За майките да доволен съм но не от всички има такива дето не стават за чеп за зеле но са майко-ли и не е необходимо да се назовават имена то те се знаят. Не съм закупувал "ЕЛИТНИ" пч. майки колеги а "ПЛЕМЕННИ". ЕЛИТНИТЕ на мен неми вършат никаква работа ако ме разбирате какво искам да кажа

ch.atanasov
05.01.2015, 09:55
Ето благодарение на форума пак научих нещо.Досега майките ги копувах гьотере.Имате ли? На каква цена? Пратете ми Х броя.Тази година ще търся "племенни".Е стига да не са със златен кант.

Bobi-M9598
05.01.2015, 18:16
Здравейте,

Да, г-н Павлов, съжалявам ако съм обидил или подвел някого.Прав сте, че при тълкуването на закона.......... навремето имаше: ПРАВИЛНИЦИ за тяхното тълкуване и прилагане. Сега всеки чете и се опитва да разбере за що иде реч. Искам да се извиня на всички, които волно или неволно съм подвел, обидил, или засегнал.
Лично на Вас искам да Ви благодаря за точното и навременно разяснение. Ако може бихте ли ми разяснили: Как аджеба се доказва това заболяване. Дали майкоразвъдника ще отиде при вет. доктор и ще каже, "Докторе имам проблем давай да го решаваме" (затворете ми стопанството и ме изкарайте от регистъра), или ще си трае и ще се мъчи сам да си реши проблема, като същевременно ще си продава и продукцията за да не разбере никой. То ние ще разберем, но късно и ходи доказвай откъде е дошла заразата.
Поздрави, Г. Георгиев

зуница
05.01.2015, 22:36
Колеги,
Интерес пробудихте в мен въпроса ЗА прилагането на "АНТИБИОТИЧНИ СРЕДСТВА" в развъдните стопанства.

От гледна точка на Закона това е така "Да разрешава се ползване" и ето от тук конфликта започва - ама защо, ама за какво, ма кой и с кого и други наречия.
Когато един човек чете и тълкува законодателството на Република България не като той да е юрист. Възложих на мой колеги до проучат как точно стоят законовите постановки при прилагането на ЗВД и допълнителните законови разпоредби.
Ето какво излезе:
Оказва се колеги че никой от вас не си е направил труда да прочете тази нормативна база която се отнася конкретно по този казус..... всеки явна чете или не чете, чул или не дочул тълкува като дявола евангелието е тук питам това до колко е правилно и кой "тъпанар" пак се опива да сипва масло в огъня и да гледа сеира отстрани.

На темата- При доказано заболяване в стопанство то веднага се изкарва от регистър. тоест : То спира да работи за пазара и се поставя под карантина в срок упоменат от закона в зависимост от заболяването. /След тези постъпки стопанството няма достъп до пазара и не може да разпространи заболяването./
В закона е описано конкретно за какво може да се ползват тези средства и с чие позволение / това не е право на собственика/.
Явно разговорите в форума са заблудили много колеги но всичко може да се свери с закона, така че никой не е развързал ръцете на никого това се оказва в крайна сметка.

За майките да доволен съм но не от всички има такива дето не стават за чеп за зеле но са майко-ли и не е необходимо да се назовават имена то те се знаят. Не съм закупувал "ЕЛИТНИ" пч. майки колеги а "ПЛЕМЕННИ". ЕЛИТНИТЕ на мен неми вършат никаква работа ако ме разбирате какво искам да кажа
За да не сме голословни и да не се окаже , че обсъждаме различни неща, показвам частта от закона разбунила духовете.
Чл. 24. (Доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Забранява се използването на антибиотици и сулфонамиди при отглеждането и лекуването на болестите по пчелите и пчелното пило с изключение на пчелините, регистрирани по чл. 19, ал. 7.
Дотолкова доколкото изрично колегата не споменава за кой закон пише предполагам, че става въпрос за следното:
Чл. 25. При констатиране на заразни заболявания по пчелите и пчелното пило се прилага Наредба № 30 от 2002 г. за профилактика и борба с някои заразни болести по пчелите (ДВ, бр. 78 от 2002 г.). § 2. Тази наредба се издава на основание чл.23, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Ако сме уцелили конфликтните части от закона можем да почнем и обсъждането по същество.
Всяко изключение има основание.Изключението в цитирания член за мене е предпоставено от интереси различни от запазване здравето на пчелната популация.В тоя член има и едно малко и опасно прозорче -" при отглеждането".
Ако по отношение на заболяванията е в сила споменатия чл.25 за, който предполагам пише колегата, то по отношение на отглеждането трудно можем да очакваме ветеринарите да контролират технологията на отглеждане на пчелни майки. За мене опасно и порочно е разрешаването за "профилактично " хранене с горе споменатите антибиотици и сулфонамиди. Коя част от кой закон го забранява след тази поправка?
Подобно даване на лекарства е практика при отглеждането на много животни. Не са малко и пчеларите, които и сега го правят и после имат проблеми с реализацията на меда. Е в случая проблем за потребителите на мед няма да има , но проблемите за потребителите на пчелните майки са гарантирани.Подобно изключение дава възможност за предлагане на пазара на условно здрави пчелни майки с потисната имунна защита.Отгледани в стерилна среда тези майки са "лека измама".
Действително поправката даваща възможност за подобни недомислия е лобистка.А откъде е силата на лобито май всички се досещаме.

Георги Куров
05.01.2015, 22:49
Павлов, не може така. Трябва да се казва директно кои майкопроизводители предлагат или са произвели качествени майки и кои са произвели боклуци. Аз ви писах за моя опит, така направи и ти. Всичко друго е триене на клавиатурата напразно.

Evgeni Petkov
05.01.2015, 23:14
Не съм закупувал "ЕЛИТНИ" пч. майки колеги а "ПЛЕМЕННИ". ЕЛИТНИТЕ на мен неми вършат никаква работа ако ме разбирате какво искам да кажа
Доколкото се ориентирам и разбирам, -Чл. 24. (Доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Забранява се използването на антибиотици и сулфонамиди при отглеждането и лекуването на болестите по пчелите и пчелното пило с изключение на пчелините, регистрирани по чл. 19, ал. 7.-т.е имаме регистриран майкопроизводител, който купува без фактура племенни майки по 200лева!

PABLO PAVLOV
07.01.2015, 00:01
Радвам се когато се намират колеги който си използват сивото вещество "ПОЗДРАВИ".
Тезите на колегите са много добри но трябва да се доразвият.
По имунопрофилактичната програма за развъдните стопанства изпълнявана от НВМДИ -София към БАБХ всяка година се взимат проби от всички стопанства рег. по Наредба № 47- трикратни проби за нозематоза, / за една година/, проби за АГ - при новоприети стопанства и при съмнение - проверка или при усложнена обстановка на района.
Това е което знам допълнително не мисля че дългогодишни производители ще си позволят да произвеждат болни майки. Нарочно споменавам майки а не пчели по-простата причина че има доста трудове кой доказват че майките не пренасят повечето заразни заболявания при пчелите - основно придружаващите пчели могат да са преносители. Някои може да възкликни" аиде- бе " ами да се поразрови в литературата.
Затова в повечето стопанства навън колегите предават новите майки по феромонния метод който е доста елементарен и ефективен /пчелната майка се предава без пчели като преди това старата пч. майка се затваря в изолаторна или инкубациона клетка /цилиндрична/ за 3 до 4 часа, след което старата се изкарва и на нейно място се пуска новата единият изход се блокира с захарно тесто / твърдо/ и се поставя м/у рамките --- ефекта се получава когато новата майка приеме феромоните на старата майка и така мирише почти еднакво с старата до момента на надделяванета на нейните собствени. От това произлиза и още един отговор че пчелни семейства и пчелни майки от една и съща раса имат близки или сходни феромони при които подмяната на майки става доста по лесно от колкото при различни./ Стига толкова за майките.
Колегата пита кой произвеждат боклуци и качествени майки, от 2008 до ден днешен купувал майки. Стопанството е 180 бр. пчелни семейства разположени на дава обекта при надморско равнище 300 - 400 м. надморско равнище . Купувал съм майки от Ловеч и от трите стопанства разположени там не съм доволен, от Плевен също съм купувал два пъти още в началото и до тук, от Гурково/с. Димовци/ също съм взимал - качествени майки за конкретната година 2008 г., от Виница също сам взимал и взимам - за сега съм доволен, Кърджали не искам да коментирам - голям смях, Благоевград без коментар не пипам там, Пазарджик/Малоконаре/ задоволително качество но не винаги, Смолян само веднъж 2009 юни бяха добри. Колегата споменава конкретни бройки закупени майки колко добри колко боклуци винаги в една закупена партида майки има и такива който не са добри, но не винаги вината е в майките има и други условия който оказват влияние - винаги ще има майки които ще са със по- ниско качество та те се произвеждат от пчеларя все пак човек ги произвежда по изкуствен метод. Първите майки който закупих през 20. май. 2014 г. не ме удовлетвориха като резултати след това юни и юли са добре и работеха добре. Всеки да си преценя за него.

Поздрави на всички мислещи пчелари.

scutellator
07.01.2015, 02:36
Това е което знам допълнително не мисля че дългогодишни производители ще си позволят да произвеждат болни майки. Нарочно споменавам майки а не пчели по-простата причина че има доста трудове кой доказват че майките не пренасят повечето заразни заболявания при пчелите - основно придружаващите пчели могат да са преносители.

То това се отнася за Нозематозата, Ам. гнилец и другите бактерицидни заболявания, НО НЕ И ЗА ВИРУСИТЕ, където дори и семенната течност е преносител.
Специално за нозематозата ( и другите заболявания по възразстните пчели) в нормални условия семейството трябва да е много силно заразено за да стигне чак до майката. Когато една пчела се почувства болна, тя има склонност да се самоотлъчва от изхранването на пилото и майката и става летяща. Така се намалява количеството патогенен товар на майката, до който е изложена (все пак и тя има имунна система и трябва да се балансира между метаболитните ресурси за поддържане на адекватен имунен отговор или за производство на голямо количество яйца)

Ако майките са сравнително свободни от патогени, то как стои ситуацията със отводките?

ch.atanasov
07.01.2015, 11:36
Колега Павлов ,ще ме извиниш ,но около теб има някаква мъгла.Познаване на майкопроизводителите ,близки отношения с някои ...незнам.Би ли казал кое е вярно.В една тема твърдиш ,че "работя с майки само от един производител" ,а в тази изреждаш 5-6 производители.Моля за по-кратък отговор.Да не ми скочиш с някое дълго изложение ,което няма да мога да разбера.

PABLO PAVLOV
07.01.2015, 14:07
Колега Павлов ,ще ме извиниш ,но около теб има някаква мъгла.Познаване на майкопроизводителите ,близки отношения с някои ...незнам .Би ли казал кое е вярно.В една тема твърдиш ,че "работя с майки само от един производител" ,а в тази изреждаш 5-6 производители.Моля за по-кратък отговор.Да не ми скочиш с някое дълго изложение ,което няма да мога да разбера.
Колега не съм пчелар от вчера все пак съм на 40 г. посочвам от 2008, 2009 до 2010 сам взимал съм майки от тези производители, в момента поръчвам само при един защото съм доволен от 2011 насам. Започнах да работя с конкретния производител защото винаги се е държал лоялно. Повтарям се - Всеки да си преценява, имате глави на раменете.
За вирусите не мога да дам компетентно мнение. Знам че, по този въпрос се е извършвало изследване на територията на българия и има резултати - проект "КОЛОС" има публикации в нета.
В смисъл то проблема няма да е толкова голям при този внос от вън - рано или късно ще си вкараме всичко по пчелите каквото си нямаме/ заболявания/.
Въпроса с отводките е много пикантен -отговора го знаеш. Но нозема има в цяла европа и у нас така че това не е болка за умиране- трябват линии устойчиви на назема.
Не коментирам конкретни имена на производители умишлено за което моля да бъда извинен.

Дамян Дамянов
07.01.2015, 14:47
За вирусите не мога да дам компетентно мнение. Знам че, по този въпрос се е извършвало изследване на територията на българия и има резултати - проект "КОЛОС" има публикации в нета.

Знаете ли колко човека в България изобщо са чували за КОЛОС?
Можете ли да ни обясните точно какво представлява проекта и какви са целите му?

Благодаря!

ch.atanasov
07.01.2015, 16:15
Колега Павлов ,за мен е ясно от къде са майките.Беше ми интересно дали аудиторията ще научи.Е имате си основание за тайна ,уважавам я.

зуница
07.01.2015, 20:50
До колегата Павлов: Случайно имаш ли информация за ползване на коктейл антибиотици или сулфонамиди като профилактика на евентуални заболявания?
До колегата Скутелатор: Като най-изявен във форума познавач на пчелната генетика , какво е виждането ти за отглеждане на майките в среда на семейства чието здраве се подържа с антибиотици и сулфонамиди?

marianski
08.01.2015, 19:52
Радвам се когато се намират колеги който си използват сивото вещество "ПОЗДРАВИ".
Тезите на колегите са много добри но трябва да се доразвият.
По имунопрофилактичната програма за развъдните стопанства изпълнявана от НВМДИ -София към БАБХ всяка година се взимат проби от всички стопанства рег. по Наредба № 47- трикратни проби за нозематоза, / за една година/, проби за АГ - при новоприети стопанства и при съмнение - проверка или при усложнена обстановка на района.
Това е което знам допълнително не мисля че дългогодишни производители ще си позволят да произвеждат болни майки. Нарочно споменавам майки а не пчели по-простата причина че има доста трудове кой доказват че майките не пренасят повечето заразни заболявания при пчелите - основно придружаващите пчели могат да са преносители. Някои може да възкликни" аиде- бе " ами да се поразрови в литературата.
Затова в повечето стопанства навън колегите предават новите майки по феромонния метод който е доста елементарен и ефективен /пчелната майка се предава без пчели като преди това старата пч. майка се затваря в изолаторна или инкубациона клетка /цилиндрична/ за 3 до 4 часа, след което старата се изкарва и на нейно място се пуска новата единият изход се блокира с захарно тесто / твърдо/ и се поставя м/у рамките --- ефекта се получава когато новата майка приеме феромоните на старата майка и така мирише почти еднакво с старата до момента на надделяванета на нейните собствени. От това произлиза и още един отговор че пчелни семейства и пчелни майки от една и съща раса имат близки или сходни феромони при които подмяната на майки става доста по лесно от колкото при различни./ Стига толкова за майките.
Колегата пита кой произвеждат боклуци и качествени майки, от 2008 до ден днешен купувал майки. Стопанството е 180 бр. пчелни семейства разположени на дава обекта при надморско равнище 300 - 400 м. надморско равнище . Купувал съм майки от Ловеч и от трите стопанства разположени там не съм доволен, от Плевен също съм купувал два пъти още в началото и до тук, от Гурково/с. Димовци/ също съм взимал - качествени майки за конкретната година 2008 г., от Виница също сам взимал и взимам - за сега съм доволен, Кърджали не искам да коментирам - голям смях, Благоевград без коментар не пипам там, Пазарджик/Малоконаре/ задоволително качество но не винаги, Смолян само веднъж 2009 юни бяха добри. Колегата споменава конкретни бройки закупени майки колко добри колко боклуци винаги в една закупена партида майки има и такива който не са добри, но не винаги вината е в майките има и други условия който оказват влияние - винаги ще има майки които ще са със по- ниско качество та те се произвеждат от пчеларя все пак човек ги произвежда по изкуствен метод. Първите майки който закупих през 20. май. 2014 г. не ме удовлетвориха като резултати след това юни и юли са добре и работеха добре. Всеки да си преценя за него.

Поздрави на всички мислещи пчелари.
колега за Апис Селект ли говореш от Виница -Кисов и синове?

Недялко Атанасов
08.01.2015, 19:53
ТОМ 2 http://translate.google.com/translate?hl=bg&sl=en&u=http://www.coloss.org/beebook/I/queen-rearing/2/1/6&prev=search
Знаете ли колко човека в България изобщо са чували за КОЛОС?
Можете ли да ни обясните точно какво представлява проекта и какви са целите му?

Благодаря!

PABLO PAVLOV
08.01.2015, 23:29
Колега Павлов ,за мен е ясно от къде са майките.Беше ми интересно дали аудиторията ще научи.Е имате си основание за тайна ,уважавам я.
Благодаря за разбирането.

PABLO PAVLOV
09.01.2015, 09:40
Въпрос от зуница " Случайно имаш ли информация за ползване на коктейл антибиотици или сулфонамиди като профилактика на евентуални заболявания?"
Педи години когато съществуваха пчеларските предприятия антибиотици се стоварваха с камиони, тази практика не бе само в българия. Забраната за употреба е от скоро което не означава че в момента не се прилагат, по - възрастни пчелари си ги прилагат и до днес. По интересно е че на Българската Митница все по- често се конфискуват антибиотици за пчели. 2875 Митница - Летище София / количество осем опаковки /.
Коктейли колкото щеш, всеки пчелар фармацевт.

Вълчан
09.01.2015, 12:10
А, колко минават!?

Mateev
09.01.2015, 13:01
Аз познавам двама пчелари, на които нозематозата им е унищожила пчелите на 100%. Причината - и при двамата е външна зараза от купени майки. И двамата са направили отчаяни опити за спасение, но вече е било късно. И двамата са на мнение, че единственият начин това да не се случи друг път е ПРОФИЛАКТИЧНОТО ТРЕТИРАНЕ с Фумагилин. Иначе ако чакаш да се прояви болеста и тогава да лекуваш - това няма как да стане. Щом я видиш болеста в един единствен кошер, значи вече е късно за каквото и да било спасение на целия пчелин.

Та всеки може да се пищови колко е велик и как гледа пчели без антибиотици, но това ще е до момента, до който загуби всичките си кошери. И тогава ще започне да скуби коси, но вече ще е късно. И въпросът не е дали ще стане - то е повече от ясно, че ГАРАНТИРАНО ЩЕ СТАНЕ, само дето не се знае дали ще е тази зима или след 5 години.

Аз лично не съм използвал досега антибиотици, но още първия път когато загубя някой пчелин и ще започна да ги използвам. Добре че имам много пчелини и мога да си позволя да загубя един. Така ли е обаче с всички останали пчелари? Могат ли да си позволят загубването на цял пчелин или е по-добре напук на закона да си третират профилактично? Както виждате майкопроизводителите вече се осъзнаха.

Та това ми е и въпроса - има ли някакъв начин профилактично да се използва фумагилин поне веднъж годишно, без при това да се появят остатъци в меда или восъка?

зуница
09.01.2015, 13:54
Благодаря, колега Павлов. И аз имам същата информация. За съжаление, "Нищо ново под слънцето".

ch.atanasov
09.01.2015, 14:22
Аз съм от хората ,които ползувахме антибиотици и това си го пишеше във всяка книга.Бил съм и на лекции на Гургулова ,на тази тема.Тогава тя препоръчваше излолзуването им профилактично.Когато се каза ,че няма да се прилагат повече - спрях.Е добре но никой не казва с какво да ги заменим.Знам ,че има хора ,които продават на дребно и си ги ползуват.Другите се спасяват ,както могат.Сигурно много ще ми скочат,но от него време не съм имал такива силни семейства.И както казва колегата ,видя ли зор -никакви наредби и закони няма да ме спрат.

scutellator
09.01.2015, 15:07
За вирусите не мога да дам компетентно мнение. Знам че, по този въпрос се е извършвало изследване на територията на българия и има резултати - проект "КОЛОС" има публикации в нета.
В смисъл то проблема няма да е толкова голям при този внос от вън - рано или късно ще си вкараме всичко по пчелите каквото си нямаме/ заболявания/.


Хем е така, нем- не съвсем.
На света няма две семейства в един пчелин, в които да има абсолютно едни и същи патогени. Дори във тялото на една пчела, трудно ще се намерят два абсолютно идентични вириона.

На света няма организъм, който да е напълно свободен от всякакви патоени! Да, но досега това не е попречило на търговията със животни и животински продукти. Дозата прави отровата. И върху това се базира целия ветеринарен контрол, защото всичко представлява част от една една и съща непрекъсната и взаимосвързана екосистема. - Спори на Ам.гнилец има буквално на всякъде и във всеки един кошер, но това не означава, че трябва да търгуваме със пчели заразопреносители на болестта, основавайки се на всеобщото разпространение на конкретния патоген. Важно е дали е потенциално опасно да предизвика заболяване или не. Същото се отнася за Нозема и за кой да е друг паразит, вирус, бактерия, гъбичка или някой дру патоген. Например, Нозема тип Ц е била регистрирана в проби на повече от 30 години от Източното крайбрежие на САЩ, но очевидно не е представлявала опасност до преди 2000-и някоя, когато започва масовата си експанзия по целия свят.

Колкото по-вирулентен е един патоген, толкова е по-голяма склонността му да се самоограничава в развитието си. Колкото по-бързо убива гостоприемника си (отделната пчела), толкова е по-голяма вероятността гостоприемника да умре, преди той да е имал шанса да зарази друг гостоприемник (изключение са някои патогени, при които смъртта на гостоприемника е необходимо условие за самото разпространение). Та колкото един патоген е по-вирулентен, толкова по-голяма начална популация от заразени индивиди в семейството е необходима за да се предизвика неговата смърт (т.е. по-опасни са по-малко вирулентните, хронични патогени). Всеки патоген неизменно водещ до евентуалната смърт на пчелното семейство, ще се разпространява (съществува) дотогава, докогато получава свеж поток от нови гостоприемници, върху които да съществува - посредством търговията или движение на пчелни семейства. Ефекта е подобен на този на доминото или на горски пожар.

ЕТО ТУК е истинската роля на ветеринарния контрол! Епизоотични ЦИКЛИЧНИ заболявания по пчелите винаги е имало и винаги ще има! Без ДЕЙСТВАЩ ветеринарен контрол епизоотичните заболявания са по-ОПУСТУШИТЕЛНИ (както всяка първа вълна на всяка епидемия) и по-чести. ВСЯКАВИ СПОРОВЕ ОТНОСНО РАСОВАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ ОКОЛО МАЙКИТЕ НА МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛНИТЕ СТОПАНСТВА СА АЛА-БАЛА, В СРАВНЕНИЕ В ЛИПСАТА НА ДЕЙСТВАЩ НЕЗАВИСИМ ВЕТЕРИНАРЕН КОНТРОЛ, ГАРАНТИРАЩ ТАХНАТА БЕЗОПАСНОСТ. Ето върху това трябва да бъде насочена главната борба. Битката със майкоразвъдната мафия е маловажна, в сравнение с мафията във ветеринарния сектор. Има толкова много "тумори" за отстраняване в тази държава, че ако бъдат премахнати се чудя дали изобщо ще остане някъде здрава тъкан.

Ще продължа в друг пост, че стана пак много дълго за писане.

zampo
09.01.2015, 15:45
тази практика не бе само в балгария.

Е как можа да го напишеш това ?

Тази практика и в момента си е доста актуална за не малко страни. Смятам също , че една част от произведения мед в Сърбия и Турция си се реализира баш на европейския пазар .

Nik_m
09.01.2015, 18:09
Аз друго се запитвам ако дадеш няколко грама антибиотик на кошер пролетта какво количество евентуално ще се натрупа в меда??
Сигурно трябва да изядеш няколко тона мед да погълнеш такова количество антибиотик равняващо се на 1 хапче което почти всеки минава зимата през него.
Всеобща тайна е че големите пчелини масово използват антибиотици защото последно време пчелата е станала много податлива на болести.
Лично за мен това е пропаганда заради финансова облага.

ch.atanasov
09.01.2015, 18:20
Ник ,последното дали е вярно.Аз не бих рискувал да хвърля няколко тона мед или да го дам на половин цена.

Mateev
09.01.2015, 19:31
Ако не смесвате медовите корпуси и рамки с плодниковите - всичко е наред. Третира се есенно време, когато медовите корпуси и рамки са махнати. Ако се натрупа някъде малко фумагилин - то това ще е само във восъка на плодниковите рамки.

Недялко Атанасов
09.01.2015, 20:17
Ако не смесвате медовите корпуси и рамки с плодниковите - всичко е наред. Третира се есенно време, когато медовите корпуси и рамки са махнати. Ако се натрупа някъде малко фумагилин - то това ще е само във восъка на плодниковите рамки........................................ .....и след 6месеца се изчиства, няма и помен от антибиотик.

PABLO PAVLOV
09.01.2015, 20:41
"Всеобща тайна е че големите пчелини масово използват антибиотици защото последно време пчелата е станала много податлива на болести."
Дали си задаваш въпроса защо и поради какви причини се случва това?

Първо ще обвиним Ветеринарите.
Второ ще обвиним Майкопроизводителите.
Трето ще обвиним Крупните собственици на пчелини.
Четвърто ще обвиним Българската наука до 1989 г. и тази до ден днешен.
Пето ще обвиним Министерството на земеделието.
Е то не остана . А - А - А - А - А забравихме БЪЛГАРСКИЯ ВЕЛИК ПЧЕЛАР /ВСЕЗНАЙКО/.
Интересно мие дали повечето колеги знаят колко:
Восък от Китай, Африка, Алжир, Мексико, Аржентина пристига в Балгария деклариран като суровина за козметика и преработван за основи : ами сигурно не.
Пчелно млечице - внос от Китай където е пълно с вируси.
Пчелен мед внос от Европа /страна на доставка Полша, произход Китай / и продаван в Търговските вериги.
Дървен материал от страни в който вредители по пчелите са доста.
Незаконни ветеринарни продукти. С недоказан ефект.

Да не забравяме и вноса на пчелни майки незаконно от страни с регистрирани огнища на МКБ и Трахеен Акар - и то пчелари щото били много хубави.
Ако разгледате публикациите за разпространението на Нозема Церане ще ви стане ясно че тя силно е разпространена в вътрешността на страната а районите по границата са сравнително чисти --- Е от тук поне може да се направи един първичен извод че при такава картина това заболяване е внесено от човека в конкретен регион в страната и след това е започнало разпространение. В смисъл внос на пчели или майки купени от някоя "АПИМОНДИЯ" е ако разгледате внимателно то си проличава от кой регион или региони са най-силно поразени. И това не винаги го правят голени пчелари в повечето случаи са екскурзиантите дето ги тъпчат по джобовите.
Та приписването на конкретно заболяване което се разпространявала от производители на майки или отводки / регистрирани или не регистрирани/ то е много удобно за постигане на конкретни цели. Така че ако го има значи го имат всички заболяването - Казана е един.
Тогава си задайте въпроса - Кое зло да си изберем?

Лесно е да обвиняваме този или онзи но кой какво направи и каква лична отговорност носи - Ние българите сме оперирани от отговорност и то си личи всеки ден.

http://operaresearch.eu/files/repository/20130122162456_BEEHEALTHINEUROPE-Facts&Figures2013.pdf

Сравнете сами фактите и разберете кое е по - големия проблем и кое ни е необходима.

PABLO PAVLOV
09.01.2015, 20:47
Ако не смесвате медовите корпуси и рамки с плодниковите - всичко е наред. Третира се есенно време, когато медовите корпуси и рамки са махнати. Ако се натрупа някъде малко фумагилин - то това ще е само във восъка на плодниковите рамки.
Матеев не подвеждай колегата. Атибиотиците са си антибиотици и са отлагат в питите. Явно пропускаш че пчелите пренасят нектар и перга вътре в кошера. Ако това е твоя практика нея пробутвай на другите.

Mateev
09.01.2015, 20:54
Аз все още нямам практика, защото досега не съм виждал болест по моите пчелини. Това обаче не означава, че не ме е страх. Нали знаеш - само глупаците се учат от собствените си грешки. Умните хора се учат от грешките на другите. Та аз лично искам да съм наясно с първопричините, последствията, както и методите за противодействие. И ако някога дойде и при мене - искам да съм подготвен.

PABLO PAVLOV
09.01.2015, 21:11
287828792880

Да разведрим обстановката с малко снимки и приятни спомени. И за вас колеги, зима е всеки ги мисли но пролетта иде.
Тези не са третирани.

jorors
09.01.2015, 21:31
Малко снимки и от мен.2884

288128822883

solaris60
09.01.2015, 21:41
Атибиотиците са си антибиотици и са отлагат в питите.

И до колко време ще стоят в питите?

След даден период се изчистват. И този период е минимум 45 дни.

Mateev
09.01.2015, 21:50
Разгледайте внимателно тази снимка на jorors. Според Венер на тази снимка има ясно доказателство за ЗАДРЪСТВАНЕ НА МАЙКАТА !!! Ако се работи с ЛР кошери, то пилото трябва в централната си част да се допира до горната летва, а медения венец трябва да е на рамката в горния корпус. В текущата рамка трябва да има мед само в две малки триъгълничета в горните два ъгъла.

За да поддържа едно семейство 60 000 пчели във всеки един момент от време се нуждае от около 40 000 килийки с пило. Това означава 7-8 ЛР рамки, запълнени на 80-90%. Тази рамка на снимката е запълнена само на 50%, което означава семейство само с около 40-45 хиляди пчели или това е ПОСРЕДСТВЕНО СЕМЕЙСТВО. Знам че jorors гледа двумайчини семейства, така че може да си позволи рамките да са запълнени с толкова малко пило, но ако това беше едномайчино семейство, намирането на такава рамка с пило през активния сезон е индикация за ДОПУСНАТА ГРЕШКА ОТ ПЧЕЛАРЯ. По неведоми причини пчелите не са направили венеца в горния корпус, а в текущия и това се счита за ОГРАНИЧАВАНЕ НА МАЙКАТА, което ще даде катастрофални последици след 40-50 дена (слабо семейство с около 40 000 пчели).

2885

Точно по този проблем Венер е написал доста много и точно този проблем е довел до неговата идея с полукорпуса и с ханеманова решетка между полукорпуса и ЛР корпуса отдолу. Не твърдя че Венер е прав, но елементарните изчисления, които аз направих за броя на необходимите килийки с пило наистина доказаха, че по време на активния сезон пилото трябва да е на 7-8 ЛР рамки, запълнени на 80-90%. Тоест ако има венец, той НЕ ТРЯБВА ДА Е НА ПЛОДНИКОВИТЕ ПИТИ, а на питите в корпуса над плодника.

PABLO PAVLOV
09.01.2015, 21:52
И до колко време ще стоят в питите?

След даден период се изчистват. И този период е минимум 45 дни.
Не бъди толкова сигурен.
Но щом така мислиш, добре.
jorors - Супер са кадрите.

scutellator
09.01.2015, 21:54
Да не забравяме и вноса на пчелни майки незаконно от страни с регистрирани огнища на МКБ и Трахеен Акар - и то пчелари щото били много хубави.
Ако разгледате публикациите за разпространението на Нозема Церане ще ви стане ясно че тя силно е разпространена в вътрешността на страната а районите по границата са сравнително чисти --- Е от тук поне може да се направи един първичен извод че при такава картина това заболяване е внесено от човека в конкретен регион в страната и след това е започнало разпространение. В смисъл внос на пчели или майки купени от някоя "АПИМОНДИЯ" е ако разгледате внимателно то си проличава от кой регион или региони са най-силно поразени. И това не винаги го правят голени пчелари в повечето случаи са екскурзиантите дето ги тъпчат по джобовите


Съгласен съм че нерегламентирания внос крие големи рискове, затова е много по-добре да бъде РЕГЛАМЕНТИРАН. Ако в Австралия бяха забранили вноса, пчеларите пак щяха да си намерят начин да си внесат това което искат, и досега отдавна вече да имаха вароа.

Не съм против идеята че Нозема тип Ц е била внесена от някого в "джобчето", но някак си не мога да си представя как един или няколко полу-хоби пчеларя ще разпространят някое причиняващо голяма смъртност (и от там самолимитиращо се) епизоотично заболяване в цялата страна, ОСВЕН ако не разпращат майки/кошери до огромен брой населени места, обхващащи територията на цялата страна.
Ако пък някой майкопроизводител се е заразил от именно някой такъв екскурзиант-пчелар, то НИМА ТОЙ СИ Е БИЛ КУПИЛ МАЙКИ/СЕМЕЙСТВА ОТ ТАКЪВ ПОСРЕДСТВЕН ПЧЕЛАР? Първия ми въпрос е - за какво ПО ДЯВОЛИТЕ са му били притрябвали? И къде ПО ДЯВОЛИТЕ са били главите на ветеринарните органи, че да не го забележат?

dimi_01
09.01.2015, 21:59
виж тази статия. http://nbps.press.bg/br20/4.htm

jorors
09.01.2015, 22:02
Разгледайте внимателно тази снимка на jorors. Според Венер на тази снимка има ясно доказателство за ЗАДРЪСТВАНЕ НА МАЙКАТА !!! Ако се работи с ЛР кошери, то пилото трябва в централната си част да се допира до горната летва, а медения венец трябва да е на рамката в горния корпус. В текущата рамка трябва да има мед само в две малки триъгълничета в горните два ъгъла.

За да поддържа едно семейство 60 000 пчели във всеки един момент от време се нуждае от около 40 000 килийки с пило. Това означава 7-8 ЛР рамки, запълнени на 80-90%. Тази рамка на снимката е запълнена само на 50%, което означава семейство само с около 40-45 хиляди пчели или това е ПОСРЕДСТВЕНО СЕМЕЙСТВО. Знам че jorors гледа двумайчини семейства, така че може да си позволи рамките да са запълнени с толкова малко пило, но ако това беше едномайчино семейство, намирането на такава рамка с пило през активния сезон е индикация за ДОПУСНАТА ГРЕШКА ОТ ПЧЕЛАРЯ. По неведоми причини пчелите не са направили венеца в горния корпус, а в текущия и това се счита за ОГРАНИЧАВАНЕ НА МАЙКАТА, което ще даде катастрофални последици след 40-50 дена (слабо семейство с около 40 000 пчели).

2885

Точно по този проблем Венер е написал доста много и точно този проблем е довел до неговата идея с полукорпуса и с ханеманова решетка между полукорпуса и ЛР корпуса отдолу. Не твърдя че Венер е прав, но елементарните изчисления, които аз направих за броя на необходимите килийки с пило наистина доказаха, че по време на активния сезон пилото трябва да е на 7-8 рамки, запълнени на 80-90%. Тоест ако има венец, той НЕ ТРЯБВА ДА Е НА ПЛОДНИКОВИТЕ ПИТИ, а на питите в корпуса над плодника.

Това по скоро е отводка, семейството беше уникално и аз просто взех 5-6 пити с майката и ги отделих за последваща селекция. Тук по важното е качеството на пилото.

jorors
09.01.2015, 22:15
Първата снимка е от 2014г след "провалената" акациева паша!

Gavazov
09.01.2015, 22:32
Първата снимка е от 2014г след "провалената" акациева паша!

красота при пчелите теории много , всичко може и всичко неможе , неможе да се каже така трябва. Според инстинкта на пчелите точно така трябва да е

Пък по принцип пчелите предпочитат по дълбоката рамка :) Но друг е въпроса пчеларя какво предпочита и кое е по удобно.

solaris60
09.01.2015, 22:37
Не бъди толкова сигурен.
Но щом така мислиш, добре.


Аз не си го мисля. Така пише в дебелите книги.

PABLO PAVLOV
10.01.2015, 00:50
Аз не си го мисля. Така пише в дебелите книги.
Явно четем различни книги и сме учили в различни училища.
Ти си вкарай препаратите и после иди си дай проба в Германия, след това ще си коментираме пак. Да при някой групи А-И има цялостен разпад, /адсорбцията/ на молекулярна ниво не знам как ще бъде избегнато - при липса на физични фактори който им влияят. Примерно и биологичен разпад на тогава ще се рискува семейството.
Това си е мое мнение ---ЗА Фумагилина и производните му съм сигурен че имат много висока персистентност.

solaris60
10.01.2015, 10:14
Явно четем различни книги и сме учили в различни училища.


Да. Явно и книгите и училищата са различни, но това не е критерий, че моите твърдения са грешни, а твоите верни. Във вашите училища може би не четете всички книги?

scutellator
11.01.2015, 02:00
Това е което знам допълнително не мисля че дългогодишни производители ще си позволят да произвеждат болни майки. Нарочно споменавам майки а не пчели по-простата причина че има доста трудове кой доказват че майките не пренасят повечето заразни заболявания при пчелите - основно придружаващите пчели могат да са преносители. Някои може да възкликни" аиде- бе " ами да се поразрови в литературата.


Я да взема да продължа.

Нима има някой, който да си мисли че би моъл да отглежда здрави майки във нуклеуси със висок патогенен товар в питите???
Конкретно за Нозема - дори ако приемем, че възрастовия състав на пчелите в нуклеуса е балансиран по времето на поставяне на маточника (има предпоставка по-голямата част от болните пчели да не участват в грижите на майката), то пак за известно време липсват феромоните, които да предизвикват правилното функциониране на малкото пчелно семейство. Освен това отношението на пчелите към майка (и реципрочното) излюпена от придаден зрял маточник не е същото, като към майка, която са си отледали сами. От състоянието на нуклеуса до голяма степен зависи, до каква степен ще я приемат като своя и ще я обрижват ( в първите дни се свежда най-вече до предоставяне на храна) по същия начин, и дали изцяло ще й се налага да се изхранва съвсем сама от килийките с мед (всички новоизлюпени майки посягат към килийките с нектар/мед).

Обвивката на пчелите е първата им линия на защита срещу патогените. Към момента тази защита е пробита на три места - вароа - хитиновата обвивка, трахейния акар - трахейната повърхност, Нозема - чревните базални клетки. Вароа, вирусите, бактериите, Нозема ( и другите патогени), Пестицидите (най-вече акарициди), гладуването и стресът са синергично взаимосвързани едно със друго в определянето здравето на пчелния организъм. Ако имаме проблем с вароа, това води пряко до увеличаването на вирусния товар (и възникване на бактерийни инфекции едновременно с това) на ниво пчелно семейство, което пък от своя страна води забаване на развитието на пилото ( откъдето отново още повече вароа) и възможност от възникване на епидемия от Нозема в пчелното семейство. Ако имаме проблем с Нозема, то тя се явава вектор на вируси и предизвиква повишавишена чувствителност към пестициди/токсини. И по този начин можем да се въртим в този затворен кръг, докато изброим всички възможни комбинации.

Казвал съм го и друг път, ще го кажа пак - при 10 кошера и произвоство на майки за лични нужди ветеринарно-санитарния протокол е един, при 50 - друг, и при 1000 и производство на майки пазара - СЪВСЕМ РАЗЛИЧЕН. Или поне БИ ТРЯБВАЛО. НО след като няма кой да им го разясни това на милите български майкопроизводители, а още повече ДА ГИ ПРИНУДИ, хигиенните практики при майкопроизводството примерно на бай Неделчо са абсолютно същите, като тези при "бай Иван", гледащ пчели като страничен доход към пенсийката.
Да, обаче, вероятността някое от семействата на пчелар с 1000 семейства да развие болест е МНОГО ПО-ГОЛЯМА, отколкото на пчелар с 10 кошера.

scutellator
11.01.2015, 02:44
До колегата Скутелатор: Като най-изявен във форума познавач на пчелната генетика , какво е виждането ти за отглеждане на майките в среда на семейства чието здраве се подържа с антибиотици и сулфонамиди?


Ако питаш за техните възможни генотоксични и епигенетични ефекти - не съм запознат за да ти отоворя. Но мога да ти гарантирам, че са по-безобидни отколкото Кумафос!
Антибиотиците също притежават токсичност към пчелите и отлеждането на маточници едновременно със третиране с антибиотици, е ако не невъзможно, то силно засегнато ( тъй като ларвите за майки са изложени на по-големи дози)
Те и досега майкопроизводителите си третираха посевместно с Фумагилин, тъй че не виждам какво толкова скандално (освен узаконяването му) се е случило.
Определено поддържайки по-здрави пчелни семейства, макар и по изкуствен начин посредством антибиотици и синтетични акарициди, могат да се произведат количествено повече и по-здрави физически пчелни майки, отколкото от болни семейства, без тях. Естествено че антибиотиците са по-лесни, отколкото стрикната хигиена и протокола "открий и изгори".


Има много фактори, които влияят върху развитието на пчелната майка, голяма част от които може би само с 1%. Но в резултат от акумулативния ефект от натрупването на множество подобни незначителни детайли, в крайна сметка може да се окаче, че една майка е по-добра или по-лоша с едни 30% .

rikolinik
11.01.2015, 21:08
287828792880

Да разведрим обстановката с малко снимки и приятни спомени. И за вас колеги, зима е всеки ги мисли но пролетта иде.
Тези не са третирани.

Правилно ли виждам че тези майки си маркирани със синьо.
Това не е ли цвета за 2015г.

Искрен Мутафов
11.01.2015, 23:07
...тези майки си маркирани със синьо.
Това не е ли цвета за 2015г.

Както и за 2005г. и за 2010г. и за 2020г...

rikolinik
11.01.2015, 23:39
Както и за 2005г. и за 2010г. и за 2020г...


Правилно!!!
Но въпроса тук беше друг.

п.п. Да го задам по друг начин.
Дали семействата са зазимени с майки от 2010г. ???

PABLO PAVLOV
11.01.2015, 23:52
Не по мое желание са сини. Страдам от зрителен проблем ясно виждам син и червен цвят при малки обекти. Майките са закупени 2013 г.

rikolinik
12.01.2015, 17:59
Не по мое желание са сини. Страдам от зрителен проблем ясно виждам син и червен цвят при малки обекти. Майките са закупени 2013 г.

Искаш да кажеш че си ги поръчваш при майкопроизводител???
И ти ги маркират сини или червени независимо от годината.

pchelata-Z
31.01.2015, 22:15
Здравейте, да не отварям нова тема ще пища тук.
Попаднах на едно клипче от преди 5-6 дни, автора използва 10% разтвор,но при нас няма от тази разфасофка.Питането ми е мога ли да удвоя количеството разтвор но от 5% или няма да има същия ефект?Прилагам и клипчето.Предварително се извинявам на автора че, не съм изисквал неговото разрешение,но предполагам че,щом е качено в интернет пространството няма да е проблем.
http://www.youtube.com/watch?v=Atr_NLgsBZo

pchelata-Z
03.03.2015, 02:58
Здравейте на всички,и предварително благодаря на отзовалите се на моя въпрос,а именно.
-септември подхраних пчелите и сложих лентички;
-октомври махнах лентичките ,но изпуснах времето за пренареждане на рамките.И сега всички рамки са си вътре в кошера.

А, въпроса ми е, това проблем ли е или..........всичко вече е загубено?

Извинявам се ако въпросът ми е елементарен ,но все пак съм многоооооооооооо бос в пчеларството.

Времето утре го дават благоприятно и предполагам , че ще мога да пренаредя рамките. Аз, си го представям по този начин както е на прикачения файл. Въпросът ми е така ли трябва да изглежда или по друг начин? Благодаря, на "Владимир" от форума за прекрасния сайт : http://beechess.com/index.php?lang=bg
3628

Nik_m
03.03.2015, 08:21
Какво те кара да мислиш че този който е правил тази схема разбира повече от пчелите как трябва да е подредено гнездото? Аз правих опити подобни на твоите и тези който като им "редих" по скоро разбутвах гнездото се развиваха много по зле от тези на които не им е "подредено". Един кошер ако не може да си подреди гнездото какъв мед очакваш от него. Единственото нещо което според мен е добре да се направи в момента е да се постави храна в близост до пилото, аз предпочитам това да го направя с питка на този етап а към края на март надраскани пити с мед, първоначално до пилото а в последствие между пилото.

pchelata-Z
03.03.2015, 11:29
Какво те кара да мислиш че този който е правил тази схема разбира повече от пчелите как трябва да е подредено гнездото? Аз правих опити подобни на твоите и тези който като им "редих" по скоро разбутвах гнездото се развиваха много по зле от тези на които не им е "подредено". Един кошер ако не може да си подреди гнездото какъв мед очакваш от него. Единственото нещо което според мен е добре да се направи в момента е да се постави храна в близост до пилото, аз предпочитам това да го направя с питка на този етап а към края на март надраскани пити с мед, първоначално до пилото а в последствие между пилото.

Схемичката я правих аз. blush; Сега всички пишат за стесняване на кошера и си мислех ,че това представлява,
питите около кулбото които нямамт мед да са отдалечът от него, а на тяхно място да се сложат такива с мед. Но явно не е атака. Ако не е проблем може ли една схема на кошер преди и след стесняване. Сайта е многе лесен за работа http://beechess.com/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=4&Itemid=136&lang=bg А, за питките за сега съм им сложил около два килограма на всеки кошер. drinks;

Nik_m
03.03.2015, 11:48
Не всички пишат за стесняване, аз не стеснявам и семействата се развиват много добре. Вземи 2 семейства еднакви по сила едното го стесни другото не и виж ефекта.

Георги Куров
03.03.2015, 14:30
Здравейте, да не отварям нова тема ще пища тук.
Попаднах на едно клипче от преди 5-6 дни, автора използва 10% разтвор,но при нас няма от тази разфасофка.Питането ми е мога ли да удвоя количеството разтвор но от 5% или няма да има същия ефект?Прилагам и клипчето.Предварително се извинявам на автора че, не съм изисквал неговото разрешение,но предполагам че,щом е качено в интернет пространството няма да е проблем.
http://www.youtube.com/watch?v=Atr_NLgsBZo (http://www.youtube.com/watch?v=Atr_NLgsBZo[/QUOTE] М) Може да си купиш йод на кристали от някой магазин за лабораторни материали и да си го разтвориш в спирт най-добре, така ще си направиш каквато си искаш процентна концентрация. Аз си купих 100 грама йод на кристали за 18 лв. от тук http://www.alians-him.eu/

pchelata-Z
03.03.2015, 22:50
Не всички пишат за стесняване, аз не стеснявам и семействата се развиват много добре. Вземи 2 семейства еднакви по сила едното го стесни другото не и виж ефекта.

До тук добре, но нали сега между кълбото и медът има празни пити, без мед. И те ли да си останат на мястото или да им разменя местата с пити с мед. Имам предвид това както е на прикачените файлове.

36353636

Nik_m
04.03.2015, 07:25
Аз го написах това в преден коментар. В края на март премествам пити с мед (разпечатани или надраскани) първоначално до пилото а като се оттоли между пилото, но не стеснявам. В момента има питки над пилото.

jordanov
04.03.2015, 11:21
Еее, разни хора, разни идеали. Пчелите ако имат техен си мед, защо им даваме нещо друго? Всичко опира до умения, условия, възможности, цели, всеки сам да си отговаря.

pchelata-Z
05.03.2015, 00:36
Аз го написах това в преден коментар. В края на март премествам пити с мед (разпечатани или надраскани) първоначално до пилото а като се оттоли между пилото, но не стеснявам. В момента има питки над пилото.
Благодаря, ще следвам този план.drinks;

pchelata-Z
23.03.2015, 21:04
Аз го написах това в преден коментар. В края на март премествам пити с мед (разпечатани или надраскани) първоначално до пилото а като се оттоли между пилото, но не стеснявам. В момента има питки над пилото.


Това го направих вчера, но ми направи впечатление, че на всички кошери има много малко пило, да речем по пет см2. А, като чета из форума това направо си е пълна трагедия. Иначе пчели си има много, повечето са на шест или седем междурамия, е има и на три,четири. Днес купих стартовит и лентички от сръбските "супер стрип" но тази година опаковките са червени, а не сини. Добре ли ще е да започна с доза от 500г. през три или пет дни, със захарен сироп 1:1 плус стартовит. Овошките започнаха да цъфтят,а рапицата расте усилино вече е около тридесет и пет сантиметра. Лентичките ще ги сложа при първа възможност. Правилен ли ми е плана или .........

зуница
24.03.2015, 08:56
Това, че си решил да си вкараш КУМАФОС ("супер стрип") в кошерите е твой избор. Опитай поне да махнеш лентичките месец преди да сложиш магазин.Така се предполага , че "кумафос"-а който ще ядеш ще е по-малко.

pchelata-Z
24.03.2015, 10:18
Това, че си решил да си вкараш КУМАФОС ("супер стрип") в кошерите е твой избор. Опитай поне да махнеш лентичките месец преди да сложиш магазин.Така се предполага , че "кумафос"-а който ще ядеш ще е по-малко.

Вчера като вземах Стартовит-а, собственикът ми предложи да взема и Супер стрип. И като имам време да слагам по две лентички. А, по въпроса със стартовит-а, удачно ли е по това време?

зуница
24.03.2015, 10:48
За "Стартовит"-а проблем няма.Но ако си мислиш за магазини и рапица премисли за "супер-стрип"-а.Рапицата и без друго я пръскат достатъчно с химия.За акара избери друго.Има много писано във форума.

pchelata-Z
24.03.2015, 18:34
За "Стартовит"-а проблем няма.Но ако си мислиш за магазини и рапица премисли за "супер-стрип"-а.Рапицата и без друго я пръскат достатъчно с химия.За акара избери друго.Има много писано във форума.

Много благодаря, drinks;. За супер стрип-а още в предния пост ме убеди, да не го ползвам. За третирането ще прочета пак темата-анкетата и ще преценя, до колкото мога какво да използвам. Щом няма проблем за стартовит-а от утре започвам с 500мл. през пет дни и 0,25мг препарат. И ако не е нахално, може ли само малко насока доло горе къде да търся по въпросът за малкото запечатоно пило от 5см2 до 10см2, средно на кошер. Благодаря, предварително.

зуница
25.03.2015, 12:04
"Малкото запечатано пило" е твоето субективно виждане за обективното развитие на семейството.Защо пиша така?Количеството пило зависи от много взаимно свързани обективни фактори.Зависи от майката.Възраст , наследствени заложби.Зависи от пчелите.Количество и качество.(Малко и болни пчели много пило не отглеждат.) Зависи от храната в кошера.Признак на глад в кошера е изхвърлянето на изсмукано открито пило.Когато са гладни пчелите са и "канибали". Зависи и от наличието на храна извън кошера.Истинското и бурно развитие започва след появата на прашец и нектар в природата.А това става с повишаване на външните температури.От значение е и местоположението на кошерите. Кошери на сенчесто и проветриво място се развиват по-бавно и имат по-лоши резултати.
Накратко, ако в твоя район са налице всички предпоставки за силно развитие и кошерите на колегите около тебе са много по-напред в развитието си може да се безпокоиш и търсиш причини за разликите.
А за успокоение и при мене развитието тази година закъснява, с около месец.Човек прави каквото може, а Дядо Господ каквото трябва.
И накрая един съвет: Още е много рано да ги ровиш и разглеждаш.Ако простудиш пилото при следващото отваряне пак ще е малко.Отделно загубената енергия на пчелите за нареждане и затопляне на гнездото.За момента третираш за вароатоза и храниш.И през свободното време четеш.Успех!

pchelata-Z
27.03.2015, 13:41
"Малкото запечатано пило" е твоето субективно виждане за обективното развитие на семейството.Защо пиша така?Количеството пило зависи от много взаимно свързани обективни фактори.Зависи от майката.Възраст , наследствени заложби.Зависи от пчелите.Количество и качество.(Малко и болни пчели много пило не отглеждат.) Зависи от храната в кошера.Признак на глад в кошера е изхвърлянето на изсмукано открито пило.Когато са гладни пчелите са и "канибали". Зависи и от наличието на храна извън кошера.Истинското и бурно развитие започва след появата на прашец и нектар в природата.А това става с повишаване на външните температури.От значение е и местоположението на кошерите. Кошери на сенчесто и проветриво място се развиват по-бавно и имат по-лоши резултати.
Накратко, ако в твоя район са налице всички предпоставки за силно развитие и кошерите на колегите около тебе са много по-напред в развитието си може да се безпокоиш и търсиш причини за разликите.
А за успокоение и при мене развитието тази година закъснява, с около месец.Човек прави каквото може, а Дядо Господ каквото трябва.
И накрая един съвет: Още е много рано да ги ровиш и разглеждаш.Ако простудиш пилото при следващото отваряне пак ще е малко.Отделно загубената енергия на пчелите за нареждане и затопляне на гнездото.За момента третираш за вароатоза и храниш.И през свободното време четеш.Успех!

Кощерите са на завет до една къща, слънце има до към три часът следобяд. Месноста е вилна зона и плодни дръвчета има в изобилие, но също и кошери . Не мога да питам никой, правил съм опити, но все едно става дума за разработка на НАСА. Иначе виждам ,че и магазини са сложили вече, но предполагам има в тях торбички със сироп. Онзи ден като ги рушках температурата беше към 14 градуса, тихо и спокоино време. Може ли в захарния сироп където слагам препарата Стартовит да се прибави и Нозевит+ ? Благадаря, предварително. drinks;

зуница
27.03.2015, 15:32
Нека наличието на магазини не те смущава.Някои колеги не ги свалят никога.Цяла зима виждам кошери с по 3-4 магазина отгоре.Всеки си има различни методи , възможности и прави това, което мисли за правилно.
Ако държиш да сравняваш твоите с кошерите на другите при хубаво време наблюдавай летежа на пчелите при тебе и при съседите.
Подобна комбинация не съм правил, но съдейки по написаното за състава на двете не очаквам лоши последици.Ако имаш притеснения дай по отделно на по- малки порции сироп с едното и после с другото.Редувай ги.Така възможна химична реакция при директното смесване се избягва.
Ако някой е правил подобна комбинация да издаде "тайната".

Nik_m
27.03.2015, 16:09
Аз също не мешам, едно след друго.

marianski
27.03.2015, 17:45
До колкото съм чел Нозевит+ не дават да се смесва с други препарати.Аз ще третирам 2 пъти през 10 дена сега на 01-04 ми престои второто даване на Нозевита.Та съвета ми е да не го смесваш със стартовит и с др. неща.

pchelata-Z
15.04.2015, 17:48
Този петък за последни ще им дам сироп. Направих бегъл преглед и пилото е значително повече от миналия.Този петък ще слагам магазини, но тъй като кощерите не са ми изпълнени на 100%, миля да ги стесня по някой от двата начина на прикачените файлове.Според вас кой е по-удачния вариант? 40274028

kapanec
16.04.2015, 07:12
Този петък за последни ще им дам сироп. Направих бегъл преглед и пилото е значително повече от миналия.Този петък ще слагам магазини, но тъй като кощерите не са ми изпълнени на 100%, миля да ги стесня по някой от двата начина на прикачените файлове.Според вас кой е по-удачния вариант? 40274028
Ако нямаш обилна паша "Рапица" в близките 5-6 дена не ги стеснявай

pchelata-Z
16.04.2015, 18:20
Ако нямаш обилна паша "Рапица" в близките 5-6 дена не ги стеснявай

Рапицата е на 100 мерта от мен,а като вариант на стеснение, кой е за предпочитане? Благадаря предварително drinks;

Nik_m
16.04.2015, 20:43
Хората сега разширяват а ти ще стесняваш :)

pchelata-Z
16.04.2015, 20:54
Хората сега разширяват а ти ще стесняваш :)

Някъде във форума четох преди ( не си спомням в коя тема) , че ако не ти е изпълнен кошера на 100%, може да се стесни и пчелите да започнат да пълнят магазина. След рапицата мисля пък да ги разделя на две и с мощно хранее да са готови за слънчогледа. Ако не съм на прав път...................

Nik_m
16.04.2015, 21:15
Така е, на майтап го написах. Ако си с 12ДБ има логика защото докато го изпълнят има доста развитие. При мен 10ЛР го изпълват за норматив.

pchelata-Z
16.04.2015, 21:34
Така е, на майтап го написах. Ако си с 12ДБ има логика защото докато го изпълнят има доста развитие. При мен 10ЛР го изпълват за норматив.

Ахххаахахахха, недей с тези майтапи, че новобранците не ги схващаме още или поне аз деdrinks; А,я аз пак да пипитам за коя от схемичките е за предпочитане? :help:

ch.atanasov
16.04.2015, 21:42
Ахххаахахахха, недей с тези майтапи, че новобранците не ги схващаме още или поне аз деdrinks; А,я аз пак да пипитам за коя от схемичките е за предпочитане? :help:

Не помня с какви кошери работиш.Схемите са десетрамкови май.Според мен си сложи магазините и гледай какво става.За догодина ще знаеш.

pchelata-Z
16.04.2015, 22:43
Не помня с какви кошери работиш.Схемите са десетрамкови май.Според мен си сложи магазините и гледай какво става.За догодина ще знаеш.


Да, 10 рамкови Дадан-Блат са кошерите. Утре времето ще е идеално за пренареждане на плодниците и поставяне на магазините. Дано да ми стигне времето и за един ден да успея да се справя. Благадаря за съветите на всички отзовали се.drinks;

marianski
17.04.2015, 06:50
Някъде във форума четох преди ( не си спомням в коя тема) , че ако не ти е изпълнен кошера на 100%, може да се стесни и пчелите да започнат да пълнят магазина. След рапицата мисля пък да ги разделя на две и с мощно хранее да са готови за слънчогледа. Ако не съм на прав път...................

Добре си го намислил след рапицата ще имаш заложени маточници на някоѝ кошери и с готовите маточници правиш деленето.

Ангел Йосифов
17.04.2015, 17:11
Този петък за последни ще им дам сироп. Направих бегъл преглед и пилото е значително повече от миналия.Този петък ще слагам магазини, но тъй като кощерите не са ми изпълнени на 100%, миля да ги стесня по някой от двата начина на прикачените файлове.Според вас кой е по-удачния вариант? 40274028

Аз не бих стеснил,а щях да допълня плодника с рамки или ВО и отгоре магазина.При стесняване,изпадането в роево състояние е неменуемо.

pchelata-Z
22.04.2015, 22:36
Извинявам се, предварително, че не съм писъл нищо по темата, но имах проблем с компютъра. Миналия петък стесних кошерите,сложих магазини, налях и последния сироп със стартовит. Тези дни като се вдигнат температурите и вятърът утихне ще ги прегледам. Предполагам, че ще им сложа по една строителна рамка и по една рамка за градеж. drinks;

зуница
23.04.2015, 11:24
...сложих магазини, налях и последния сироп със стартовит. drinks;
Извинявам се ,че съм изостанал от тая технология на магазини+сироп , но колко от вас ,колеги я практикуват?blush; Какъв е ефекта?;)

m_pchelari
23.04.2015, 12:23
Извинявам се ,че съм изостанал от тая технология на магазини+сироп , но колко от вас ,колеги я практикуват?blush; Какъв е ефекта?;)
То и аз подлъган от щедри синоптични обещания още преди седмица сложих магазините. От тогава здраво сироп, но нито пчели има в магазините нито сироп. Всичко се сваля долу, че и не стига. Рапицата жълтее от 5-6 дена, но нектар още няма.

pchelata-Z
08.09.2015, 19:42
Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал "пчелина" и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги "складирах". Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.

IVO_3
08.09.2015, 19:56
Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал "пчелина" и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги "складирах". Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.

Зависи какви са пораженията и меда за какао ще го ползваш.Иначе центрофугираш и после ги слагал за 2-3 дни вьв фризер.

pchelata-Z
08.09.2015, 20:03
Зависи какви са пораженията и меда за какао ще го ползваш.Иначе центрофугираш и после ги слагал за 2-3 дни вьв фризер.
Идеално, значи има начин.А, предварително питите обезпаразитяват ли се по някакъв начин? Иначе медът ще е за консумация, няма да го изпилзвам за подхранване на пчели.

IVO_3
08.09.2015, 20:15
Идеално, значи има начин.А, предварително питите обезпаразитяват ли се по някакъв начин? Иначе медът ще е за консумация, няма да го изпилзвам за подхранване на пчели.

В темата 'неприятели за пчелите - там има за восьчният молец доста писано.

pchelata-Z
08.09.2015, 20:25
В темата 'неприятели за пчелите - там има за восьчният молец доста писано.

Много благодаря, за помощта. Сега ще намеря темата и ще я прочета.

Nik_m
08.09.2015, 20:27
Идеално, значи има начин.А, предварително питите обезпаразитяват ли се по някакъв начин? Иначе медът ще е за консумация, няма да го изпилзвам за подхранване на пчели.
Слагаш ги на някой силен кошер и ги чисти от молеца за няколко часа.
Аз преди няколко дена прехвърлих на бързо комините и имаше няколко пити нападнати от молец. Сложих ги на 1 кошер и на другия деен нямаше и следа.

jordanov
10.09.2015, 08:51
Аз преди няколко дена прехвърлих на бързо комините и имаше няколко пити нападнати от молец. Сложих ги на 1 кошер и на другия деен нямаше и следа.

Имаш вече достатъчно практика за да знаеш кои пити няма да бъдат нападнати от молец. Като му дойде времето, ги трупаш на комин. Рисковите да си стоят по кошерите, докато е хубаво времето. Възползвай се максимално от предимствата на малкия размер;)

Nik_m
10.09.2015, 13:50
Имаш вече достатъчно практика за да знаеш кои пити няма да бъдат нападнати от молец. Като му дойде времето, ги трупаш на комин. Рисковите да си стоят по кошерите, докато е хубаво времето. Възползвай се максимално от предимствата на малкия размер;)
Направих го това, 6 комина от по 10 магазина са с рамки които нямат опасност да бъдат нападнати, за тях не се притеснявам. Последния комин е с рамки в които е гледано пилио и ги следя, но и при тях почти няма проблем.

pchelata-Z
10.09.2015, 17:42
Слагаш ги на някой силен кошер и ги чисти от молеца за няколко часа.
Аз преди няколко дена прехвърлих на бързо комините и имаше няколко пити нападнати от молец. Сложих ги на 1 кошер и на другия деен нямаше и следа.

Преди дни поставих няколко пити до кошерите които бяха за изхвърляне. Пчелите веднага ги нападнаха и ги оставиха само на основи. Да ли и ако тези пити ги оставя за 5-10 минути няма да ги "почистят" и веднага да ги изцентрофогирам.

Nik_m
10.09.2015, 17:48
Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.

pchelata-Z
10.09.2015, 20:18
Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.


Аха,ясно. Няма да стане по мързеливия начин :P В неделя ще центрофогирам и свободните места ще ги запълня с тези пити. И последно, ако може разбира се. А, опаразитените пити с мед пак като най-външни ли се слагат или по-на вътре?

IVO_3
10.09.2015, 22:56
Аха,ясно. Няма да стане по мързеливия начин :P В неделя ще центрофогирам и свободните места ще ги запълня с тези пити. И последно, ако може разбира се. А, опаразитените пити с мед пак като най-външни ли се слагат или по-на вътре?

Всеки иска по мързеливия начин само,че има правила,които трябва да се спазват,защото рано или късно ще стане проблем.Както писа и колегата Nik_m буквално си имал късмет ,че не си предизвикал нападение ,както между твоите,така и от чужди пчели,че тогава оправията е много трудна.А питите където и да ги сложиш ВЪТРЕ в кошера те ще ги почистят.Тези манипулации ги прави сутрин или привечер когато няма интензивен летеж.И още нещо ,първо чети,питай и тогава прилагай на практика,а не обратно. Успех.hi;

Mateev
11.09.2015, 18:22
Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.

Това с нападенията според мене е един доста пресилен пчеларски мит. Аз до онзи ден използвах външно хранене в хранилки, разположени в единия край на пчелините на 10-20 метра от кошерите, а някъде и по-близо. За целия период от време да съм имал не повече от 3-4 нападнати и унищожени кошери от общо 2200 по всички пчелини. При такъв малък процент съм склонен да си мисля, че едва ли външното хранене е основната причина за нападенията.

Според мене има и други фактори, които влияят на тези нападения. При мене например хранилките бяха жълти със сини или зелени поплавъци. Вписваха се в терена и изглеждаха като едни големи цветя. Поплавъците така бяха направени, щото пчелите не се мокреха като кацат по тях. Представляваха един сандвич от два вида фибран - единия с дебелина 10 mm, а другия - 5 мм. Помежду тях има опъната мрежа за комари. Пчелите кацат по мрежата и трябва да бръкнат с хоботчето си поне на 3 мм, за да достигнат сиропа. Това гарантира, че те ще останат сухи, и спокойно ще излетят без никой да им пречи.

Идеята проработи и нямах никакви проблеми. Благодарение на идеята и бързото зареждане на хранилките успях да реализирам технологията ВЪЗБУДИТЕЛНО ХРАНЕНЕ ВСЕКИ ДЕН сутринта, НО С МАЛКИ ДОЗИ.

4964

ves
11.09.2015, 20:17
Това с нападенията според мене е един доста пресилен пчеларски мит. Аз до онзи ден използвах външно хранене в хранилки, разположени в единия край на пчелините на 10-20 метра от кошерите, а някъде и по-близо. За целия период от време да съм имал не повече от 3-4 нападнати и унищожени кошери от общо 2200 по всички пчелини. При такъв малък процент съм склонен да си мисля, че едва ли външното хранене е основната причина за нападенията.

Според мене има и други фактори, които влияят на тези нападения. При мене например хранилките бяха жълти със сини или зелени поплавъци. Вписваха се в терена и изглеждаха като едни големи цветя. Поплавъците така бяха направени, щото пчелите не се мокреха като кацат по тях. Представляваха един сандвич от два вида фибран - единия с дебелина 10 mm, а другия - 5 мм. Помежду тях има опъната мрежа за комари. Пчелите кацат по мрежата и трябва да бръкнат с хоботчето си поне на 3 мм, за да достигнат сиропа. Това гарантира, че те ще останат сухи, и спокойно ще излетят без никой да им пречи.

Идеята проработи и нямах никакви проблеми. Благодарение на идеята и бързото зареждане на хранилките успях да реализирам технологията ВЪЗБУДИТЕЛНО ХРАНЕНЕ ВСЕКИ ДЕН сутринта, НО С МАЛКИ ДОЗИ.

4964
Защо ли като го гледам това и правя асоциация с публичен дом. На пчелите им е готино, обаче си разнасят болестите и паразитите безразборно.

meho1
11.09.2015, 20:43
А защо трябва да има болести ако си си свършил работата както трябва?

Nik_m
11.09.2015, 20:51
А защо трябва да има болести ако си си свършил работата както трябва?
Защото ги има, защото пчелините не са изолирани. С такава хранилка събираш всички пчелини в района и обменят каквото имат. Гледал съм в youtube нещо подобно и меко казано не ми хареса.
А нападенията въобще не са мит а са си напълно реални.

IVO_3
11.09.2015, 21:55
През 2012 г.имах неблагоразумието да преглеждам кошерите в условията на доста оскьдна паша и суша.Вадех по една пита от вьн за да освободят място,та по лесно да преглеждам другие пити.От извадените пити беше потекло мед по земята.След около час вече беше страшно:.Борба на прелките,около кошерите все едно излитат рояци,пчелите станаха агресивни.Тогава стесних входовете и започнах да прьскам с прьскачка с вода по кошери,зад кошери до вечерта, когато най-на края се укротиха.На другата сутрин отидох рано да няма пак проблем,но за щастие всичко беше нормално.Пьлен кошмар.Тааа.."Питай патило,а не старило".Митьт е разбит.

Mateev
11.09.2015, 23:42
Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.

Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.

Само за пример:
Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?

Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.

Извод:
Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.

Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.

И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.

Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.

nikola.vladov
12.09.2015, 07:20
При вероятностите отговора много зависи от модела. При различни модели има и съвсем различни отговори. Кой модел е по-правилен е труден въпрос. Горния пример със самолетите е добър. Ако вземем за модел отношението на умрелите към бройка пътували не знам какво ще се получи. Примерно за Бг много по-малко се пътува със самолет отколкото с друг транспорт. Мене лично не ме е страх от самолет.

IVO_3
12.09.2015, 09:06
Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.

Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.

Само за пример:
Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?

Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.

Извод:
Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.

Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.

И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.

Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.
Теория на вероятностите,самозаблуда, та не са ли точно случките и преживяванията, които ни вадят от самозаблудите и ни връщат в реалността.Преди нас, хора,които са преживели разни неща са ги казали устно или писмено,и много от нас се учат от техния опит .Да,може и да робуваме на предразсъдаци,но според мен е грешно с тази теорията на вероятностите да се подценяват личните случки и преживявания на отделните хора,защото точно тези преживявания правят разликата между теорията и действителността.Има неща в ,които хората вярват безусловно и неща,които ги подлагат на съмнения,но не може да отричаме неща ,които са се случили. Далече съм от мисълта,че всичко,което е казано или написано преди години е абсолютна истина,защото науката опроверга много неща.Но не можеш да убедиш някой,който е преживял дадено нещо в обратното.Дано някой ден тези теории да не ти изиграят лоша шега,защото теорията си остава теория до като не се превърне в действителност,до тогава си остава просто теория. А за опитите,които правиш с твоите 22 пчелина.Kогато ги разположиш из цялата страна и кажеш,че те са успешни,тогава лично ще искам да ти стисна ръката.Защото се знае,че България макар и малка страна,климатичните особености и растителността в различните райони са различни.Това,че дадено нещо се е случило или не се случило в твоите пчелини,не означава,че и с пчелините в цялата страна е така.

Mateev
12.09.2015, 19:57
Донякъде си прав в разсъжденията, но явно не осъзнаваш къде е разликата между СТАТИСТИЧЕСКАТА ДОСТОВЕРНОСТ и чисто случайните събития, които могат да се случат с всеки един от нас.

РАЗЛИКАТА Е В КОЛИЧЕСТВОТО !!!

Колкото по-много случки от определен вид ти се случат, толкова ПО-ДОСТОВЕРНА ще е вероятността, която можеш да изчислиш по тях. Единичните случки са ЧИСТА СЛУЧАЙНОСТ. Голяма грешка ще е, ако по тях си вадиш умозаключения и вземаш решения.

Бил си катастрофирал с лека кола. Бил си си счупил ръката. Наблюдавал си нападения в пчелина. Всичко това са ЕДИНИЧНИ СЛУЧКИ и за тяхната вероятност НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ.

Ако обаче си парашутист, то тогава в живота ти ще се наложи да направиш поне 1000 скока. И ако вероятноста за нещастие е 1/500, то тогава е почти сигурно, че ти най-вероятно ще умреш не от старост, а от неотворил се парашут. Ако си акробат в цирка - ха-ха - голям процент от тях умират от нещастен случай. Ако си дресьор на лъвове и коронният ти номер е да си пъхнеш главата в устата на лъва, ами въпрос на време е той наистина да ти я отхапе.

Не си спомням дали в този форум съм го писал или в друг, но веднъж изчислявах и писах в един форум, че дори и утре да измислят хапче за БЕЗСМЪРТИЕ, пак средната продължителност на живота ще си остане някъде на ниво 800-850 години. Защо - ами защото всички хора ще умират от един или друг нещастен случай, и на практика никой няма да остане наистина безсмъртен.

Точна статистика за различните видове смърт има в Националния статистически институт. Тя е вярна, защото се базира на МНОГО СЛУЧАИ. Според нея повече от 10% от смъртността е от НЕЩАСТНИ СЛУЧАИ (удавен, самоубил се, задавил се, автомобилна катастрофа, нещастен случай на работното място и т.н. и т.н.).

Специално за пчеларството - преди да решим дали нещо е опасно или не, трябва първо да си изясним каква е ВЕРОЯТНОСТА ЗА НЕГОВОТО ПОЯВЯВАНЕ, като преброим не само всички случаи на появяване, а и всички случаи на НЕПОЯВЯВАНЕ.

ves
12.09.2015, 20:39
Статистиката е като монокините! Много неща се виждат, но се скрива най-важното. Това не е моя мисъл, пролетта ходих на едно обучение за правене на статистики и обработка и анализ на данни и първото което ни показа лектора на екрана беше тази мисъл. Та статистиката и анализа на данните може да бъде от огромна помощ, но също така може да те вкара в голяма заблуда. Или просто да се изпозва за зомбиране на хората, да те вкарат в някакъв филм.

Примерно Конкорд беше чудо на авиацията и ни убеждаваха, че по статистика е най-безопасния самолет. В статистиката обаче не се споменава, че Конкорд лети само между САЩ и Франция/Англия. Супер модерни летища, обучен персонал, сериозна поддръжка. За разлика от него лайнеите на Бойнг и Еърбъс летят по всички части на света с калпави летища, лош персонал, лоша поддръжка, черни петна в небето където никой не следи какво става. Ето как статистиката ни заблуждаваше, че Конкорд е най-безопасен , докато едно малко парче на пистата не подпали целия самолет с всички пътници на борда и това беше краят на самолетите Конкорд.

Относно тази обща хранилка, не ми харесва идеята защото не е хигиенично. По-статистика ако не си миеш ръцете след тоалетна шанса да те хване някоя болест сигурно ще е много малък, още повече повечето болести се лекуват. Значи ли това, че трябва да спрем да си мием ръцете. Аз не бих спрял, просто това се нарича хигиена. Такова общо хранене помага за по-лесно пренасяне на болестотворни бактерии/спори/вируси между семействата.

За нападенията според мен с такава хранилка ако е на 30-40 метра от кошерите едва ли има опасност, но нападенията са си факт. Ако има изобилна паша може и един буркан мед да сипеш на капака на кошера и пак да не бъде унищожен, но ако настъпи глад тогава шанса е десетки пъти по-голям.

IVO_3
13.09.2015, 14:00
Донякъде си прав в разсъжденията, но явно не осъзнаваш къде е разликата между СТАТИСТИЧЕСКАТА ДОСТОВЕРНОСТ и чисто случайните събития, които могат да се случат с всеки един от нас.

РАЗЛИКАТА Е В КОЛИЧЕСТВОТО !!!

Колкото по-много случки от определен вид ти се случат, толкова ПО-ДОСТОВЕРНА ще е вероятността, която можеш да изчислиш по тях. Единичните случки са ЧИСТА СЛУЧАЙНОСТ. Голяма грешка ще е, ако по тях си вадиш умозаключения и вземаш решения.

Бил си катастрофирал с лека кола. Бил си си счупил ръката. Наблюдавал си нападения в пчелина. Всичко това са ЕДИНИЧНИ СЛУЧКИ и за тяхната вероятност НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ.

Ако обаче си парашутист, то тогава в живота ти ще се наложи да направиш поне 1000 скока. И ако вероятноста за нещастие е 1/500, то тогава е почти сигурно, че ти най-вероятно ще умреш не от старост, а от неотворил се парашут. Ако си акробат в цирка - ха-ха - голям процент от тях умират от нещастен случай. Ако си дресьор на лъвове и коронният ти номер е да си пъхнеш главата в устата на лъва, ами въпрос на време е той наистина да ти я отхапе.

Не си спомням дали в този форум съм го писал или в друг, но веднъж изчислявах и писах в един форум, че дори и утре да измислят хапче за БЕЗСМЪРТИЕ, пак средната продължителност на живота ще си остане някъде на ниво 800-850 години. Защо - ами защото всички хора ще умират от един или друг нещастен случай, и на практика никой няма да остане наистина безсмъртен.

Точна статистика за различните видове смърт има в Националния статистически институт. Тя е вярна, защото се базира на МНОГО СЛУЧАИ. Според нея повече от 10% от смъртността е от НЕЩАСТНИ СЛУЧАИ (удавен, самоубил се, задавил се, автомобилна катастрофа, нещастен случай на работното място и т.н. и т.н.).

Специално за пчеларството - преди да решим дали нещо е опасно или не, трябва първо да си изясним каква е ВЕРОЯТНОСТА ЗА НЕГОВОТО ПОЯВЯВАНЕ, като преброим не само всички случаи на появяване, а и всички случаи на НЕПОЯВЯВАНЕ.
Признавам,че подходих несериозно като написах в пост 209 ,че "митът е разбит".Напълно съм наясно,че са нужни хиляди наблюдения,проучвания и изследвания за да се разбере в процентно отношение каква е вероятността дадено явление да се случи или да не се случи и кога,къде и как се случва. Щеше да е най-малкото наивно да си правя изводи само от моя единичен личен опит.Но аз не съм изолиран случай.Има много статии подкрепени със снимков материал,филми и видеоклипове,както и разкази на стотици пчелари.На едни се е случвало един път на други повече,а на трети въобще не се е случвало.Друг е въпроса това явление дали се появява всяка година или на пет години,факт е, че то съществува. Не си спомням аз или други колеги да са писали,че нападенията са всекидневни,през месец,всяка година и т.н.т.Явно е,че се случва при определени условия.А това, че при мен е единичен случай е, защото съм го отчел като грешка и се стремя да нея допускам повече,което не значи,че няма вероятност,това пак да се случи. По лесно е да не допускам нападение отколкото да се чудя как да се справям с него.Ти можеш да си правиш експерименти и да си позволиш да загубиш 4 или 5 семейства при 2000 кошера,но за такива като мен при десет семейства си е връщане в първи клас.Това е право на всеки сам да избира как да постъпи.Поздрави!hi;

iliew
13.09.2015, 21:02
И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.



Теория на вероятностите, беше много назад в учебника по висша математика и сигурно затова не ми е любима тема.

Да, в 2200 кошера, за два месеца ще се случат толкова събития, колкото в 10 кошера за 40 години и ако тези два месеца са декември и януари, натрупаният опит ще е безценен. :bigsmile:

А за три години с 2000 кошера, ще имаш опит като за 660 ама друг път. По тази логика хората с много кошери са знаели как да се борят с вароатозата, преди да се появи.

Моята теория на вероятностите, ми подсказва, че за 3 години разговори и дискусии с пчелари, които сумарно имат над 10 000 кошера и средният им пчеларски стаж е около 10 години, човек може да достигне техните знания, но и това не е сигурно.

Юрий Цветков
14.09.2015, 13:55
Матеев, за стажа и бройките въобще не си прав, но няма да спорим. Относно външните хранилки, направи този експеримент, но храни с мед. После ще си говорим за митове и легенди.

pchelata-Z
14.09.2015, 22:36
Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал "пчелина" и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги "складирах". Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.

Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак на всички за отзивчивоста.drinks;

pchelata-Z
14.09.2015, 22:37
<p>

Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал &quot;пчелина&quot; и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги &quot;складирах&quot;. Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.</p>
<p>
&nbsp;</p>
<p>
&nbsp;Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак&nbsp; на всички за отзивчивостта.drinks;</p>

pchelata-Z
14.09.2015, 22:37
<p>

Здравейте, от доста време не съм писал нищо във форума.Но от известно време не съм посещавал &quot;пчелина&quot; и така. сега имам питане и ако някой е започнат с проблема , моля да сподели решението му. Преди месец извадих няколко пити от кошерите и ги &quot;складирах&quot;. Но сега има проблем, питите са опаразитени от молец. Въпросът ми е има ли вариант питите да се обезпаразитят и да се изцентрофогират.Благодаря предварително.</p>
<p>
Сложна работа, като отворих сандъчето нямаше нищо освен рамки. Молците бяха оглозга ли всичко. Благодаря все пак на всички за отзивчивостта.

Mateev
15.09.2015, 13:41
..... Относно външните хранилки, направи този експеримент, но храни с мед. После ще си говорим за митове и легенди.

От няколко дена спрях да храня с външни хранилки и пчелите ми също като вашите станаха войнствени. Определено има проблеми с настроението на пчелите и с възникващите кражби, но не съм убеден, че проблемът е именно във външните хранилки. Не се съмнявам в самия факт - да, има го. Съмнявам се причинно-следствената връзка ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ = КРАЖБИ. Има го едното, има го и другото, но дали между двете наистина трябва да има знак за равенство?

Не е ли по-добре вместо РАВЕНСТВО да напишем МОЖЕ БИ, ПРИ ОПРЕДЕЛЕНО СТЕЧЕНИЕ НА ДРУГИ ВЪНШНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА?

Още два случая от днес:

1. Камиона с питите за облизване се застоя на паркинга пред дома около час-два, и в момента човек не може да се прибличжи до него - сигурно има един милион пчели, които буквално са окупирали камиона и близките 10-15 метра около него. Значи ли това, че КАМИОН=НАПАДЕНИЕ ОТ ПЧЕЛИ?

2. Днес отворихме помещението, в което стои машината за восъчни основи и около 1-2 тона восък. Вътре имаше стълпотворение от пчели, а по прозорците бяха накацали на дебели слоеве, предизвиквайки в помещението не слънчево, а пчелно затъмнение. Изглежда са влизали през процепа на вратата. Значи ли това, че ВОСЪЧНА МАШИНА=ПЧЕЛНО ЗАТЪМНЕНИЕ?

Юрий Цветков
15.09.2015, 13:51
Проблема не е във външните хранилки, а в това което е в тях. Захарния сироп няма мирис, но меда има. Дори меда от два съседни кошера е с различен мирис, не зависимо , че ние не го усещаме. Затова ако оставиш пита с мед до кошера от който си я извадил, пчелите крадци се настървяват точно на тази миризма, а след като тя свърши търсят близка подобна. И на пчелина настава сеч.
Ако искаш остави една пита с малко мед на някой пчелин, на разстояние десетина метра от кошерите и ще видиш как за броени минути целия пчелин се възбужда. Говоря за период на безпашие. Ако има силна паша може да центрофугираш до кошерите и няма да има проблем.

Mateev
15.09.2015, 13:56
Точно затова говоря и аз, но по друг начин. Причините за кражбите не са самите външни хранилки, а комбинацията от фактори МИРИЗМА, ЛИПСА НА ПАША, СЕЗОН, ГЕНЕТИЧНА ОБУСЛОВЛЕНОСТ НА ПЧЕЛИТЕ, ЛИПСА НА ДОСТАТЪЧНО ЗАПАСИ В СЕМЕЙСТВАТА и т.н. Фактор е и дори ФОРМАТА И ЦВЕТА на храната или хранилката. Ако хранилката имитира цвете, то тогава това се възприема като паша. Ако обаче има храна в пчелни килийки извън кошера, то тогава това е сигнал за нападение.

Представете си, че в пчелина има буйна цъфтяща растителност. Нима тя ще предизвика нападение?

Та именно поради тази причина твърдя, че това за външните хранилки че предизвикват нападение е ПОРЕДНИЯТ ПЧЕЛАРСКИ МИТ.

IVO_3
15.09.2015, 14:21
От няколко дена спрях да храня с външни хранилки и пчелите ми също като вашите станаха войнствени. Определено има проблеми с настроението на пчелите и с възникващите кражби, но не съм убеден, че проблемът е именно във външните хранилки. Не се съмнявам в самия факт - да, има го. Съмнявам се причинно-следствената връзка ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ = КРАЖБИ. Има го едното, има го и другото, но дали между двете наистина трябва да има знак за равенство?

Не е ли по-добре вместо РАВЕНСТВО да напишем МОЖЕ БИ, ПРИ ОПРЕДЕЛЕНО СТЕЧЕНИЕ НА ДРУГИ ВЪНШНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА?
Според мен, с тези външни хранилки си създал изкуствена паша, както за твоите пчели,така и за чуждите.Все едно е цъфнала акацията само,че без аромата и.Предполагам,че спирайки подхранването,това за тях е голям стрес.Защото спирането не е станало постепенно ,а рязко и те си търсят пашата ,и е много вероятно да я намерят в чуждите кошери. Пчелите предвиждат природоклиматичните промени с по 2-3 месеца напред и се настройват спрямо тях.Ние, намесвайки се по подобен начин ги объркваме. Но това е мое мнение, и е в сферата на МОЖЕ БИ.

IVO_3
16.09.2015, 00:20
Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.

scutellator
16.09.2015, 07:51
...

1. Камиона с питите за облизване се застоя на паркинга пред дома около час-два, и в момента човек не може да се прибличжи до него - сигурно има един милион пчели, които буквално са окупирали камиона и близките 10-15 метра около него....
Чудесен пример. Ключовата фраза е 10-15 метра около камиона. Сега си представи този камион паркиран насред пчелина, представи си го и на 500 метра от него.

Mateev
16.09.2015, 07:55
Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.

Точно така направих. Взех външните хранилки и ги сложих по кошерите, и след това веднага ги напълних с инвертиран сироп.

Тука обаче има един момент, който не знам дали всички сте го съобразили. Както при външните хранилки, така и при вътрешните, в тяхното усвояване участвуват максимум 5% от пчелите в семейството. Останалите пчели нямат достъп до хранилките поради тяхната малка площ, в резултат на което те пак летят по полето да търсят друга храна, и пак хулиганстват, ако им се отдаде възможност.

IVO_3
16.09.2015, 21:45
Точно така направих. Взех външните хранилки и ги сложих по кошерите, и след това веднага ги напълних с инвертиран сироп.

Тука обаче има един момент, който не знам дали всички сте го съобразили. Както при външните хранилки, така и при вътрешните, в тяхното усвояване участвуват максимум 5% от пчелите в семейството. Останалите пчели нямат достъп до хранилките поради тяхната малка площ, в резултат на което те пак летят по полето да търсят друга храна, и пак хулиганстват, ако им се отдаде възможност.

Дори и така да е , няма как другие пчели да не усетят промяната,а именно приток на нектар (зах.сироп).,Това в известна степен ще охлади страстите.

vasilevsa
17.09.2015, 13:08
Матеев,за да не тьрсят пашата от вьнка , вьрни пчелите в кошерите,като ги подхраниш сьс сироп вьв вьтрешните хранилки.
Горе долу си прав колега, но като усетят храната вътре особено ако си дал по-голямо количество да речем литър 1 към 1, плъзват из ареала да търсят източника на нектара, това от опит съм го установил, без значение че си подал сиропа на вътрешна хранилка. Аз досега отвън не съм хранил. пашата винаги си я търсят отвън със сиропа ги активизираш. Докато например ако подам 0,5 литра 2 към 1 е съвсем друго няма такава активизация.

IVO_3
17.09.2015, 14:23
Горе долу си прав колега, но като усетят храната вътре особено ако си дал по-голямо количество да речем литър 1 към 1, плъзват из ареала да търсят източника на нектара, това от опит съм го установил, без значение че си подал сиропа на вътрешна хранилка. Аз досега отвън не съм хранил. пашата винаги си я търсят отвън със сиропа ги активизираш. Докато например ако подам 0,5 литра 2 към 1 е съвсем друго няма такава активизация.
Точно това имах предвид,като писах в пост #224 ,че изкуствената главна паша не е спряла постепенно,а рязко и е трябвало плавно да премине в лека поддържаща преди напълно да спре.Съгласен съм със теб,че подавайки големи количества макар и вътре в кошера илюзията за тази главна паша продължава.;)

vasilevsa
17.09.2015, 14:37
Да минава се на 0,250 грама на ден 2 към 1, и спирка Подкова и манджата е готова.

Ангел Йосифов
17.09.2015, 16:52
Като чета последните постове оставам с впечатление,че моите пчели са нещастни,като им спирам рязко подаването на сироп във вътрешна хранилка.Досега неми е правило впечатление,като сипя сироп,пчелите да тръгнат да обикалят къра да търсят източника на нектар.Забелязал съм весело заиграване на прелката,но разузнавачките си знаят работата няма да изпратят посестримите си за зелен хайвер.........
Появата на храна извън плодника активира пчелите.За външна храна се счита даже и зад преградната дъска.Дори и да няма преградна дъска,а само 4-5 см,отделената рамка пак се възприема,като външна храна до изграждане на пространството помежду им.

IVO_3
17.09.2015, 17:27
Като чета последните постове оставам с впечатление,че моите пчели са нещастни,като им спирам рязко подаването на сироп във вътрешна хранилка.Досега неми е правило впечатление,като сипя сироп,пчелите да тръгнат да обикалят къра да търсят източника на нектар.Забелязал съм весело заиграване на прелката,но разузнавачките си знаят работата няма да изпратят посестримите си за зелен хайвер.........
Появата на храна извън плодника активира пчелите.За външна храна се счита даже и зад преградната дъска.Дори и да няма преградна дъска,а само 4-5 см,отделената рамка пак се възприема,като външна храна до изграждане на пространството помежду им.
Едно е с хранилка на 15 м. от вън ,съвсем друго е вътре в кошера.От пост 221 се разбира,че спирайки подаването на сироп пчелите са станали агресивни и има нападения.Тук ситуацията по е сложна и по различна от това,което на теб ти е направило впечатление , защото на тези хранилки има пчели от всякъде.И става въпрос как да се прекратят нападенията.

Ангел Йосифов
17.09.2015, 18:11
"Сложността" идва заради голямата конкуренция м/у пч.семейства.Там където е пренаселено и вътрешна хранилка предизвиква нервност.Не така стоят нещата ако може да се "диша" спокойно.Не може да набуташ 100 и повече кошери на едно място и да очакваш да са "хрисими" в безпашно време.

Дамян Дамянов
28.09.2015, 17:46
ПОСЛЕДНИТЕ ПОСТОВЕ СА ПРЕМЕСТЕНИ В НОВА ТЕМА: ТЕОРИЯТА НА ВАСИЛЕВСА И СЛАВИ (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2625&page=2)