PDA

Виж пълната версия : Теглото на кошера - индикатор за състоянието на семействово



Mateev
21.10.2014, 18:50
Отварям нова тема, в която предлагам да обсъждаме каква информация може да се извади за състоянието на семейството посредством измерване на теглото на целия кошер.

Много мислих по въпроса за намирането на лесни методи, посредством които можем да си извадим една или друга информация за състоянието на семейството, без да го отваряме и без да ровим вътре пита по пита. Вие вече знаете за моята мания да търся методи за икономисване на пчеларския труд, тъй като той е едно от най-скъпите пера в разходите за пчеларстване. При това положение аз с интерес разглеждам всеки един метод, който може да даде полезна информация, но в същото време да отнема колкото се може по-малко време. Меренето на теглото на всеки един кошер е един от тези методи и той отдавна е известен, но поради високата цена на метода се използва много радко, при това само за единични контролни кошери.

Моята идея беше да се опитам да го направя този метод много евтин, което ще позволи той да се използва масово не само за контролни кошери, но и за всеки един божи кошер по пчелините. Ако това се получи и е евтино, то тогава могат да се извадят страшно много и най-различни информации, които ще ги разгледам по-подробно по-долу в тази тема. Естествено трябва да има информационна система, която да ги помни тези числа (теглото на кошерите) и после автоматично да смята един или друг интересен параметър на пчелното семейство.

Та седнахме с моите електрончици да правим мозъчен щурм и бързо-бързо достигнахме до извода, че слагането на кантар на всеки един кошер е откачена идея по простата причина, че това ще струва луди пари. При това положение остана единствената възможна алтернатива кантара да е един единствен, независимо колко е скъп, но изискването към него е да може да се подпъхва под кошера за броени секунди, да претегля теглото, да изпраща данните по Wi-Fi или GPRS и след това да се вади и да се слага на следващия кошер. На теория една такава операция би трябвало да се извършва за по-малко от 1 минута, което означава че нейната цена ще е от порядъка на 25 стотинки на кошер, ако с това се занимават 3-ма човека (двама повдигат и един подпъхва). Такава цена на кошер е напълно поносима и мога да си позволя лукса тегленето да го правя за всеки един кошер поне по 10-20 пъти годишно.

Mateev
21.10.2014, 19:07
Накратко - измислихме концепцията на кантара и го поръчах за разработка, като това вероятно ще отнеме 2-3 месеца. Каква е концепцията:
1. Купуваме от магазина някакъв кантар за измерване на тегло на човек, чупим го и му вземаме 4-те тензодатчика.
2. Правим чисто нова механична конструкция на кантара, която ще се състои от две плочи от дуралуминий с размери 50х50 сантиметра, и в четирите им ъгъла монтираме тензодатчиците.
3. Получения сандвич от две плочи всъщност ще бъде нашият бъдещ кантар, който ще се разнася насам-натам и ще се подпъхва под кошерите за по няколко секунди.
4. Правим процесорен модул, който да чете информацията от тензодатчиците и по този начин да измерва теглото.
5. Изхода на модула по RS232/RS485 over USB ще се подава на един GSM апарат, който ще бъде част от кантара и ще живее там между двете плочи.
6. Пишем софтуер на този апарат за изпращане на данни на сървъра и готово. Между другото този софтуер вече работи за RFID таговете. С малко доработка ще заработи и за теглото на кошерите.
7. Акумулатора на GSM-а през USB интерфейса ще захранва и процесорния модул, така че всичко се връзва. Едно соларно панелче ще може да го зарежда, когато кантара не се използва. Никакъв проблем не представлява да се добави и външен Li-Po или Ni-MH акумулатор - там между двете плочи ще има предостатъчно свободно място.

Единственият проблем, който може да възникне, е че двете метални плочи ще пречат на излъчването на GSM-а. Ами ще се наложи да потърсим плочи от неметал с подходящата здравина и коравина. Алтернативи има много.

Това е идеята за кантара и по него вече се работи. Една допълнителна екстра към него ще е възможността теглото да се отчита и ръчно, посредством втори GSM или таблет, който ще получава информация по Bluetooth или Wi-Fi.

m_pchelari
21.10.2014, 19:17
Не може да бъде! Виж какво си заръчах преди 2 минути:
http://olx.bg/dzhoben-tsifrov-elektronen-kantar-izmervasch-tezhesti-do-40-kg-i60305208
Кантара за ардуиното ще си го правя през дълбоката зима а дотогава за бързо претегляне на кошерите за определяне на запасите ще ползвам тази евтинийка.
Завдигаш от едната страна, завдигаш от другата страна, намираш средно аритметично, проверяваш колко точно мед има в кошера и формулата е готова. Днес слагах преградните дъски и забелязах, че някои кошери са на ръба от към запаси.

П.С. Цялата ми автоматизирана система за подхранване която съм замислил ще се основа на контролен кошер замерващ дневния приток. От там като имаш зададеното количество за деня се приважда дневния приток и се подава само разликата. Така много точно се уеднаквява подхранването за съответната цел.

Mateev
21.10.2014, 19:29
Тъй като не ми се чака до Нова Година, за да се сдобия с новия кантар, решихме да измислим някакво временно решение, щото буквално от днес за утре да имам технологичната възможност за измерване на теглото на целия кошер. След обсъждане на различни конструкции за лесно захващане на кошера и след няколкодневни проби и експерименти достигнахме до едно много просто и лесно решение. Толкова е просто, че Ahilis ще каже че вече го е знаел, но е пропуснал да ни го каже във форума. Просто кошера се стяга странично с един колан, и след това се повдига и се тегли с един висящ електронен кантар. Работят двама човека от двете страни на кошера. Единият подпъхва колана през центъра на кошера (моите стойки го позволяват това) и след това стяга всички корпуси с него. За колана се закача кантарчето, а от горната му страна се нанизва един здрав стоманен кол. Използвам хромникелов кол за заземление с диаметър около 20mm и дължина около 1.50-1.60. Двамата човека повдигат кошера на няколко сантиметра над стойката, изчакват няколко секунди да се успокои кантара, и след това го пускат.

Ами това е. Днес след обяд направихме експеримент и за около 1 час трима човека претеглиха теглото на 22 кошера. Третия човек само записваше и придържаше кошера да не се клати. Дефакто вместо по 1 минута на кошер отне по 3 минути, но пипкането беше голямо, пък и имаше редица неполадки за отстраняване. Предполагам когато хората натрупат опит и когато поусъвършенствуваме малко идеята, лесно ще постигнем време за 1 измерване не повече от 1 минута.

Mateev
21.10.2014, 19:38
Не може да бъде! Виж какво си заръчах преди 2 минути:
http://olx.bg/dzhoben-tsifrov-elektronen-kantar-izmervasch-tezhesti-do-40-kg-i60305208
Кантара за ардуиното ще си го правя през дълбоката зима а дотогава за бързо претегляне на кошерите за определяне на запасите ще ползвам тази евтинийка.
Завдигаш от едната страна, завдигаш от другата страна, намираш средно аритметично, проверяваш колко точно мед има в кошера и формулата е готова. Днес слагах преградните дъски и забелязах, че някои кошери са на ръба от към запаси.

П.С. Цялата ми автоматизирана система за подхранване която съм замислил ще се основа на контролен кошер замерващ дневния приток. От там като имаш зададеното количество за деня се приважда дневния приток и се подава само разликата. Така много точно се уеднаквява подхранването за съответната цел.

Тъй като много бързах, аз купих кантари от тука:
http://auto.tebix.bg/product.php?id_product=507

Купих два с капацитет до 30 килограма и два - до 50 килограма. Първите ги купих заради по-малката дискрета (10g). С тях ще тегля нуклеусите. С вторите ще тегля кошерите, които при мене в момента са преобладаващо двукорпусни - ДБ+ЛР, ДБ+Фарар или ЛР+ЛР.

Тези кантари ми пристигнаха днес след обяд и до края на деня успяхме да направим експеримент с реално теглене на кошери от пчелина на Етъра (там, където живея).

Дамян Дамянов
21.10.2014, 19:44
Аз си го представям като пчеларка количка с лост отгоре и кантар закачен след въжето(куката) на лебедката.
Тоест да вдигаш целия кошер с лебедка, а не да са нужни 3-ма човека да измерят един кошер.
Нещо близо до това на снимката,но няма нужда да е с такива габарити, защото теглото не е толкова голямо и не е нужна чак такава стабилност, а и по-лесно ще се влиза между редовете с кошери.

http://forums.pelicanparts.com/uploads19/101_58031318559255.jpg

m_pchelari
21.10.2014, 19:54
Двамата човека повдигат кошера на няколко сантиметра над стойката, изчакват няколко секунди да се успокои кантара, и след това го пускат.

Аз мисля, че без да се мъчат хората ако се завдигне леко от едната страна и после от другата и после се претегли (само веднъж) целия кошер може да се извади формулата и да се определя теглото само със странични завдигания и то от само един човек.

Mateev
21.10.2014, 19:59
Може и така, но това е по-неточен метод заради силите на триене. Пробвай и ще видиш. Иначе твоят метод е добър за мерене когато трябва да го направи един единствен човек, и когато стойката отдолу е равна и корава - напр. цимент. При мене не става. Моите дъна имат едни вдлъбнатини и стойките ми са така направени, щото гредите да хлътват в тези вдлъбнатини. За да премахна силите на триене съм принуден целия кошер да го вдигна във въздуха.

Живот и здраве - нека да ти пристигне кантара и пробвай по твоя метод. Премери един и същи кошер няколко пъти. Ако има повтаряемост - значи метода е добър.

ПС: Иначе кантарчета-евтинийки от eBay накупих поне 5-6 вида от различни модели, всичките по няколко долара парчето. За съжаление обаче ще се наложи да чакам поне 1 месец, докато дойдат. Проблемът при китайските кантари е в това, че те не са ТАРИРАНИ в оторизирана измервателна лаборатория. Мерят и показват нещо, дори с по-малка дискрета от западните образци, но колко е грешката никой не може да ти каже. Като ми пристигнат евтинийките, ще ги сравня с еталонните кантари, които вече имам, и тогава ще се разбере дали ще вършат работа. Може пък да са добри - знам ли.

valaz
21.10.2014, 20:00
Накратко - измислихме концепцията на кантара и го поръчах за разработка, като това вероятно ще отнеме 2-3 месеца. Каква е концепцията:
1. Купуваме от магазина някакъв кантар за измерване на тегло на човек, чупим го и му вземаме 4-те тензодатчика.
2. Правим чисто нова механична конструкция на кантара, която ще се състои от две плочи от дуралуминий с размери 50х50 сантиметра, и в четирите им ъгъла монтираме тензодатчиците.
3. Получения сандвич от две плочи всъщност ще бъде нашият бъдещ кантар, който ще се разнася насам-натам и ще се подпъхва под кошерите за по няколко секунди.
4. Правим процесорен модул, който да чете информацията от тензодатчиците и по този начин да измерва теглото.
5. Изхода на модула по RS232/RS485 over USB ще се подава на един GSM апарат, който ще бъде част от кантара и ще живее там между двете плочи.
6. Пишем софтуер на този апарат за изпращане на данни на сървъра и готово. Между другото този софтуер вече работи за RFID таговете. С малко доработка ще заработи и за теглото на кошерите.

Не е ли по-лесно, кошерът да има 4 крака и под всеки крак да се поставя по един датчик. За отчитането на теглото се използва оригиналната електроника на кантара.

Mateev
21.10.2014, 20:14
Разбира се че може и така, просто моите стойки това не го позволяват. Иначе наистина можеш да си купиш един кантар, да откъртиш 4-те датчика, да им удължиш жиците, и след това да ги подпъхваш под краката на кошера.

Тези кантари по магазините за измерване на теглото на хора обаче имат един много голям проблем - те измерват теглото с точност до 100 грама, а аз искам по-висока точност. Ако може до 50, до 20 или дори до 10 грама. Трудно е да се направи 100-килограмов кантар с дискрета 10 грама - това си е 16-битово АЦП (аналого-цифров преобразувател), което е рядко срещано, струва скъпо и освен това има дискретата, но няма точността за тази дискрета поради нестабилни външни компоненти (захранване, опорен източник, нестабилни резистори в делителите, плуване на несиметрията на операционните усилватели и т.н.).

Mateev
21.10.2014, 20:18
Аз си го представям като пчеларка количка с лост отгоре и кантар закачен след въжето(куката) на лебедката.
Тоест да вдигаш целия кошер с лебедка, а не да са нужни 3-ма човека да измерят един кошер.
Нещо близо до това на снимката,но няма нужда да е с такива габарити, защото теглото не е толкова голямо и не е нужна чак такава стабилност, а и по-лесно ще се влиза между редовете с кошери.

http://forums.pelicanparts.com/uploads19/101_58031318559255.jpg

Това е много тежка артилерия. Как ще я мъкна там по чукарите и как ще я влача по камънаците в пчелините?

m_pchelari
21.10.2014, 20:38
https://www.sparkfun.com/products/10245

Ето ти датчици тогава, те са най-малкия проблем.

http://www.open-electronics.org/wi-fi-body-scale-with-arduino/ - пълно упътване как да хакнеш кантарче за ардуиното.

m_pchelari
21.10.2014, 20:48
Тази евтинийка наистина ще ти върши работа, но сметката ти е грешна! Теглото на кошера е сумата от двете измерени тегла, а не тяхното средно аритметично!
Ако не ти трябва много голяма точност и повдигаш точно по оста на симетрия на кошера можеш да минеш и с едно измерване.

Теглото най-вероятно ще е сумиране на двете стойности и после умножени по някакъв коефициент. На практика запасите са предимно от едната страна на кошера и се получава, че от едната страна тежи много а от другата е по-лек. На мен това ми трябва с точност най-много до 0.5 кила за определяне на нуждата от подхранване.

Виж линка в предния ми пост, че кантарче може да се хакне за ардуиното.

joromainata
21.10.2014, 21:01
ей тук го има готовото решение http://gordyan.wordpress.com/2013/03/03/%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bd%d 0%bd%d0%b0-gsm-%d0%bf%d1%87%d0%b5%d0%bb%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d 0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bb%d0%bd%d 0%b0-%d0%b2%d0%b5%d0%b7%d0%bd/

Ангел Йосифов
21.10.2014, 21:25
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=whykMNGvglk

Пламен Керчев
23.10.2014, 10:16
Аз мисля, че без да се мъчат хората ако се завдигне леко от едната страна и после от другата и после се претегли (само веднъж) целия кошер може да се извади формулата и да се определя теглото само със странични завдигания и то от само един човек.

Идеята е много добра, дано и да работи. Вече съм си поръчал кантарче и веднага почвам опити. Нека в темата всеки които експериментира в тази посока да сподели опит и най вече формулата която е получил.

m_pchelari
23.10.2014, 11:14
Идеята е много добра, дано и да работи. Вече съм си поръчал кантарче и веднага почвам опити. Нека в темата всеки които експериментира в тази посока да сподели опит и най вече формулата която е получил.

Кантарчето ми пристигна, формулата е установена. Теглото в ляво + теглото в дясно умножено по 1.1 дава общото тегло. Тоест трябва да се добавят едни 10% кьм сбора на теглото на страничните претегляния. Това го постигнах чрез тестови замервания, но ще потьрся и чисто матаматическо обяснение защо е така.


П.С. Ако завдигаме предмет от едната му страна, то теглото което вдигаме е равно на общото тегло на предмета умножено по косинуса на ьгьла под който го вдигаме делено на две. Ако теглото в питите беше равно разпределено по всички пити то теглото на кошера ще може да се определи и само с едно странично претегляне. Но понеже не винаги е така трябва да се завдигнат и двете страни. А коефициента явно е в пряка зависимост от това колко по нависоко завдигаме страницата. Аз в моите опити завдигах около 6-7 сантиметра, колкото да отлепи от стойката.

Mateev
23.10.2014, 12:26
Според мене метода на теглене посредством повдигане от едната страна е МНОГО ГРУБ МЕТОД, даващ грешка повече от 10%, което си е един абсурд при положение че се използва кантар с грешка 0.1%. При 30-40 кг. кошер грешката ще е 3-4 килограма, която е съизмеримо с теглото на пчелите или теглото на изядения мед през зимата.

С две думи: По твоя метод НЯМА КАК да се извади ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ за семейството. Препоръчвам моя метод - подпъхва се колан, корпусите се пристягат и след това с кантара се повдига ЦЕЛИЯТ КОШЕР. При това положение грешката не надхвърля 50 грама.

За да разбереш къде грешиш, представи си една бариера с противотежест от другата страна. Представи си също така че закачаш тежести и от правата страна (където теглиш). А сега вземи да местиш ПОЗИЦИИТЕ на тежестите и противотежестите, без да променяш тяхното СУМАРНО ТЕГЛО. Веднага ще видиш, че не е важно общото тегло на тежестите (това е кошера), а каква им е позицията по дължината на тръбата, при това и от двете страни на опорната точка.

Тоест ти НИКОГА няма да можеш да премериш теглото на тежестите (кошера) по твоя метод, защото НЕ ЗНАЕШ какви са техните позиции по дължината на бариерата, и също така не знаеш каква част от тях работят като тежест и каква - като противотежест. С накланянето на кошера ти точно това правиш - прехвърляш неизвестна част от масата на кошера в зоната на противотежестите.

Mateev
23.10.2014, 13:10
.......... Ако завдигаме предмет от едната му страна, то теглото което вдигаме е равно на общото тегло на предмета умножено по косинуса на ьгьла под който го вдигаме делено на две. ....

Това не е вярно. Ъгъла няма пряко отношение към теглото, ако опорната точка е извън проекцията на кошера. Ако опорната точка е в зоната на проекциата, тогава част от масата става ПРОТИВОТЕЖЕСТ на основната маса.

Какво точно ще претегли кантара зависи само и единствено от РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА МАСАТА по дължината на гредата. Нарежи кошера на вертикални филийки от например по 1 сантиметър и за всяка една филийка трябва да изчислиш МОМЕНТА, който е равен на СИЛА (тегло), умножена по РАМОТО (разстоянието на филийката от опорната точка. Филийките зад опорната точка са със знак минус. Сумата от елементарните моменти е общият момент на гредата, и като го разделиш на разстоянието от опората до кантара ще получиш нещото, което ще премери кантара. От това "нещо" под никаква форма НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ТЕГЛОТО на кошера, независимо от колко страни го теглиш.

m_pchelari
23.10.2014, 14:43
Според мене метода на теглене посредством повдигане от едната страна е МНОГО ГРУБ МЕТОД, даващ грешка повече от 10%, което си е един абсурд при положение че се използва кантар с грешка 0.1%. При 30-40 кг. кошер грешката ще е 3-4 килограма, която е съизмеримо с теглото на пчелите или теглото на изядения мед през зимата......
.

Чакай малко сега мисля, че много точно казах, че това за кошери не става защото тежеста на кошера не е равно разпределна по дължината му. Мерят се двете му страни като се завдигат минимално колкото да отлепят, събират се стойностите за теглото в ляво и дясно и сбора се умножава по 1.1
Колкото повече завдигаш толкова по-голям става коефициента.


Какво точно ще претегли кантара зависи само и единствено от РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА МАСАТА по дължината на гредата. Нарежи кошера на вертикални филийки от например по 1 сантиметър и за всяка една филийка трябва да изчислиш МОМЕНТА, който е равен на СИЛА (тегло), умножена по РАМОТО (разстоянието на филийката от опорната точка. Филийките зад опорната точка са със знак минус. Сумата от елементарните моменти е общият момент на гредата, и като го разделиш на разстоянието от опората до кантара ще получиш нещото, което ще премери кантара. От това "нещо" под никаква форма НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ ТЕГЛОТО на кошера, независимо от колко страни го теглиш.

Хайде да те питам по-простичко: Ако имаш в залата един лост на земята, но не му знаеш теглото обаче имаш кантарче и го завдигнеш леко и подпъхнеш кантарчето от едната страна ще можеш ли да определиш колко тежи целия лост. Защото аз мога да го определя: теглото което показва кантарчето умножено по две е равно на общото тегло на лоста умножено по косинуса на ъгъла под който съм задигнал лоста.

2x=y.cos(θ)
x- показанието на кантарчето
y- общата тежест на лоста
θ- ъгъла под който е задигнат лоста

Да кажем обаче, че някой гадняр е сложил различни тежести в двата края на лоста. Тогава ще извърша същата процедура и в другия край на лоста и пак ще определя тежестта му.

(x1 + x2)=y.cos(θ)
x1 - показанията на кантарчето в левия край на лоста
x2 - показанията на кантарчето в десния край на лоста


П.С. На практика мерихме кошера точно по твоя начин, двама човека с лост и колан, после от двете страни. Така си получих коефициента. После извърших същата процедура на празен кошер с рамки, същия коефициент.
Конкретните данни: тегло в ляво -10 кг.; тегло в дясно -13 кг,; общо тегло при теглене с колан на целия кошер - 26кг. Естествено с леко закръгляне. Моите цели са само до +- килограм за целите на зимуването нищо повече.
При 3 последователно претеглени кошера се оказа, че имат съответно 10,6,20 кила мед. Вече мога да си направя извода от кой да взема и на кой да прехвърля рамки, без излишни отваряния.

Дамян Дамянов
23.10.2014, 15:27
Как точно прецени, че ъгъла винаги е точно толкова, колкото при този кошер(дето си му взел мярката 1.1).
Само 1мм прах или набъбнало дърво не само че ще ти даде грешка, но и тя може да е много повече от тези 10% при по-широк кошер.
И този коефициент 1.1 при всеки кошер би трябвало да е различен:confused: как си го измерил същия нямам идея.

m_pchelari
23.10.2014, 15:59
Ами на мен кошерите ми са абсолютно еднакви всичките 10 рамкови ДБ (един модел). На 3-4 като ми дава едно и също има ли смисъл да ги проверявам всичките. Естествено получава се съвсеееем малка противотежест ако кошера се навдига прекалено много, затова коефициента всеки като иска ще си определя според кошера. Точно заради малката противотежест която се получава от горната част на кошера която се накланя малко зад остта на въртене коефициента малко скача.
Ако смятам по формулата би трябвало да е много по-малък около 1,04 а на практика ми идва 1,1. Но това даже е по-добре, нещо като презастраховка. По-добре да го замериш малко по-лек от колкото е в действителност.

Дамян Дамянов
23.10.2014, 16:34
Ами на мен кошерите ми са абсолютно еднакви всичките 10 рамкови ДБ (един модел). На 3-4 като ми дава едно и също има ли смисъл да ги проверявам всичките. Естествено получава се съвсеееем малка противотежест ако кошера се навдига прекалено много, затова коефициента всеки като иска ще си определя според кошера. Точно заради малката противотежест която се получава от горната част на кошера която се накланя малко зад остта на въртене коефициента малко скача.
Ако смятам по формулата би трябвало да е много по-малък около 1,04 а на практика ми идва 1,1. Но това даже е по-добре, нещо като презастраховка. По-добре да го замериш малко по-лек от колкото е в действителност.

Ти си знаеш, щом си решил, че може да вярваш на тази информация...ОК
Но по принцип бих искал да видя малко по-точен начин, но все пак цената също е много важна.
Правил съм подобно нещо, но мерех в тонове и разлика имаше, но не съм обръщал внимание колко %.
Може да мериш преди всяко хранене и не би трябвало да има проблем или поне ще имаш обща представа за колко кг става дума.
Хубаво ще е да се провери колко мед в кошера на колко ~ реално мед отговаря и дали има голяма разлика.(дали има голяма разлика между кантара и реалното)
Като са ти един модел кошерите, виж дали ще може да се фиксира ъгъла, аз нямам толкова вяра на размерите и при мен не може да стане.

Mateev
23.10.2014, 17:08
В разсъжденията си за лоста си прав, защото лоста има РАВНОМЕРНО РАЗПРЕДЕЛЕНО ТЕГЛО по цялата си дължина. Хайде сега направи моя експеримент с НЕРАВНОМЕРНО РАЗПРЕДЕЛЕНО тегло - вземи една тежест и я сложи в началото на лоста, после по средата и после накрая и сам ще видиш, че кантара показва РАЗЛИЧНИ СТОЙНОСТИ, нямащи НИЩО ОБЩО с теглото на тежеста.

При неравномерно разпределена тежест, какъвто е твоя случай, се получава диференциално уравнение, което е равно на сумата от всички СИЛА*РАМО по продължението на лоста, като дискретата на разстоянията (дебелината на филийката) клони към нула, а броя на нарязаните филийки по вертикала от кошера клони към безкрайност. Косинуса на ъгъла нищо не значи - няма го във формулата - ти сам си го измисли.

Не знам как да ти го обясня по прост начин, за да го разбереш. Може би със следния експеримент:

Вземи една дъска и подпри единия край на земята. След това сложи кантар на другия край. След това накарай някой човек да се разхожда напред-назад по дъската и ще видиш, че теглото в зоната на кантара се променя с много. От чиста нула, когато човека (тежеста) е в далечния край, до почти 100% когато се приближи до кантара. При това няма значение колко е наклонена дъската - тоест няма значение какъв е косинуса на ъгъла.

Пак ти повтарям формулата на теглото, което ще премери кантара, и то е равно на момента, разделен на цялата дължина на дъската. Самият момент пък е равен на СИЛА*РАМО или тегло на човека * разстоянието от него до опората.

Ето още един пример, от който ще се убедиш че грешиш. Представи си една детска люлка, която представлява една дъска (греда) с опора в нейния център. Ха сега си представи едно момиченце, застанало точно в центъра така, щото дъската да е балансирана. Какво ще премериш, ако сложиш кантар в единия от двата края? НИЩО - ще премериш НУЛА килограма. А сега си представи че момиченцето леко се наклони към тебе. Какво ще премериш? Ще премериш например 5 килограма. А сега ми кажи как от двете цифри 0 и 5 kg ще определиш теглото на момиченцето? Ако методологията ти беше вярна, не би трябвало да има значение къде се намира момиченцето по дъската.

Дамян Дамянов
23.10.2014, 17:21
Като умувах какви винтове да използвам бях гледал това видео.
Мисля, че дава малко яснота по повод кантара.
Не е най-научния подход, но :laughing:

https://www.youtube.com/watch?v=lldPT_u5hwE

m_pchelari
23.10.2014, 17:53
Вземи една дъска и подпри единия край на земята. След това сложи кантар на другия край. След това накарай някой човек да се разхожда напред-назад по дъската и ще видиш, че теглото в зоната на кантара се променя с много. От чиста нула, когато човека (тежеста) е в далечния край, до почти 100% когато се приближи до кантара. При това няма значение колко е наклонена дъската - тоест няма значение какъв е косинуса на ъгъла.

Точно този пример е много подходящ. Да кажем че човека е стъпил не по средата а някъде на 2/3 от края на дъската. Искам да кажа, че ако вдигнем леко дъската от единия край и замерим и после вдигнем от другия край под същия ъгъл и пак замерим, ще може да кажем с точност колко тежи човека. Без през това време човека да си сменя позицията по дъската.
Ако човека примерно тежи 100 кила от единия край ще измерим примерно 60 а от другия 30. Като тези 60+30=100х(косинуса на ъгъла, на който сме го вдигали).

Ти си абсолютно прав, че в случая с кошера остта по която се върти кошера ще бъде леко прехвърлена от горната част и така ще се получи малка противотежест, която ще направи точните сметки неверни, но с практическото замерване и сравняване може да получим приблизителен коефициент.

2265 Това сивото ъгълче разваля точните сметки и колкото по-нависоко се вдига толкова повече противотежест се появява. При моите кошери при минимално завдигане на практика коефициента ми е 1.1

П.С. Преди малко си направих един експеримент. Сложих в една тенджера с дръжки 4 литра вода. Претеглих с кантарчето за едната дръжка докато отлепи от плота, после за другата дръжка. И двата пъти отчете 1,5 кг. Като съберем двете стойности се получава 3 кг. а в тенджерата има 4 кг. Или в този случай коефициента е 4/3=1.33 С водата обаче противотежестта е по-голяма защото при навдигане водата натежава повече към остта.

Mateev
23.10.2014, 18:08
Направих си труда да нарисувам една рисунка:

2266

Накратко - масата (теглото) на зона 1 се явява ПРОТИВОТЕЖЕСТ и като такава тя КОМПЕНСИРА теглото на зона 2. Ти измерваш САМО теглото на ЗОНА 3, при това не мериш точно неговата половина, защото зоната е ОТМЕСТЕНА. Реално ти мериш Сила3*AC/AB. Когато измериш от другата страна, представи си обърнатата картинка. Само че при второто мерене ти не мериш същата зона 3, а СЪВСЕМ ДРУГА ЗОНА на ДРУГА ПОЗИЦИЯ с ДРУГО ТЕГЛО. Ето тука ти е най-голямата заблуда - несиметричността на масата вътре в кошера ще ти изиграе ОГРОМЕН НОМЕР и ще те вкара в ОГРОМНА ГРЕШКА. Дори и теглото на кошера да е равномерно разпределено, пак ще имаш голяма грешка. Помисли си - сумирането на двете тегла ще ти даде 2 ПЪТИ ЦЕНТРАЛНАТА ЧАСТ НА КОШЕРА и само по ЕДИН ПЪТ двете странични области. Когато това го разделиш на две се получава ПО-НИСКО ТЕГЛО и затова на тебе ти се налага да слагаш някакви измислени коефициенти от порядъка на 1.1.

Това е - грешката ти е ГОЛЯМА, защото в твоето измерване влиза ДВА ПЪТИ ЦЕНТРАЛНАТА ЧАСТ и САМО ПО 1 ПЪТ ПЕРИФЕРИЯТА от двете страни (зони 2 и 2'). Да не говорим, че несиметрията на централната част СЪЩО ВКАРВА ГРЕШКА, защото проекцията на центъра на тежеста не пада върху една и съща точка, а върху РАЗЛИЧНИ ТОЧКИ. Това е пък заради наклона.

m_pchelari
23.10.2014, 18:19
Ха ха еми така е, то не може хем сам, хем с кантарче за 7 лева, хем точно :)
Затова вече съм започнал работа по моя ардуино кантар :)

Mateev
23.10.2014, 18:26
За да те успокоя - ако повдигането е САМО 1mm, тогава метода ти ще работи и ще вкарва грешка само 100-200 грама!!! Ха-ха ....... точно така мерят и TIR-овете по границата - минават през кантар, който мери само едната ос, но този кантар потъва само 1-2mm.

Естествено краката на кошерите ти трябва да са ПО ПЕРИФЕРИЯТА. Ако са по-навътре, както е при някои модели кошери, грешката става още по-голяма.

agro
23.10.2014, 19:21
Представям си лост, прегънат на 90 градуса. Рамената са едно късо и едно дълго. Късото се подпъхва под кошера, на прегъвката е опорната точка към терена, дългото е лоста, с който, като го накланяме към себе си, караме късото рамо да повдигне целия кошер. Как да не се преобърне и как да закрепим на върха на късото рамо тегловната система не е проблем. Това дори може да е количка за пренасяне на кошери. ???

vasill83
24.10.2014, 12:08
Г-н Матеев.
Преди няколко седмици и на мен ми мина през ума това с повдигането на кошерите но въпреки това ги отворих и погледнах.
Допада ми идеята ви и мисля даже че е много добре че отворихте тази тема .
Затова и аз ще подхвърля нещо което може да помогне ако някои реши да го направи.
Примерно може да се закрепи за кантара пневматична възглавница подобна на тези с които пожарникарите повдигат одломкии или големи и тежки предмети като пускат във възглавницата въздух и я надуват и по този начин ще повдигате кошера без да е нужен втори човек а кантара ще го изтегли през това време после спадате възглавницата и вадите кантара,кадо го местите на следващия кошер .ще става бързо и лесно.

Mateev
24.10.2014, 13:13
Не си го представям как ще стане това с възглавницата може би защото в главата са ми моите кошери и моите стойки. Въпросът с повдигането всеки трябва да си го реши сам съобразно неговата лична конструкция кошери и стойки - при всеки са различни.

Едно обаче вече е напълно ясно - кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ, за да може да се претегли с максималната точност на кантара. Дали претеглянето ще е с кантар, който се подпъхва отдолу или с висящ отгоре кантар - и в двата случая кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ. Следователно ако намерим лесен начин за повдигане, ще намерим и лесен начин за теглене.

При мене вече измислих лесна и бърза технология за повдигане - използва се само един колан. Тази технология обаче изисква 2-ма или 3-ма човека. За да се свърши същата работа само от 1 човек вече ще са необходими някакви помощни средства. Някаква машина или съоръжение, което да е евтино и да се прави лесно. Като се замисли човек - нямаме много голям избор на технически решения. Или се ползва някаква количка-повдигач с монтиран на нея кантар, или се прави някаква подвижна стойка, която на ръка се мести над кошера, който трябва да се измери.

Това с подвижната стойка ми се вижда най-лесно реализуемо. Аз си я преставям така:
По магазините се продават различни сгъваеми разкрачващи се стълби с малка платформа в горния край. Вземат се две такива стълби с подходящата височина и се слагат от двете страни на кошера. На най-горната площадка на стълбите се слага някаква греда, която да минава над кошера. Може да е дървена или метална - прът, винкел, водопроводна тръба - абе има 1000 варианта. Важното е над кошера да има поставена здрава и корава греда, за която да се закачи висящият кантар. Нататък вече е лесно и всеки може да си развинти въображението. От долната страна на кантара например се слагат колани, които с някакви куки или по друг начин да захванат кошера отстрани и/или отдолу. Самото повдигане на кошера може да се измисли с някава тресчотка под кантара или с някаква мини-лебедка или дори с някакво ръчно приспособление за навиване на въже (както са направени кладенците). Варианти много - можем да ги обсъждаме по-нататък в темата.

Ето линк с различни видове подходящи стълби - изборът е огромен и вариантите са много:
http://www.krause-systems.bg/produkti/profesionalni-stlbi-sgvaemi-step-stlbi.html

Или се купува специализирана стълба, която да направи мост над кошера (модел MultiMatic), или две по-простосмъртни (Topoly XL) и между тях например една водопроводна тръба. Специално стълбите тип Topoly XL ги има в китайски вариант едва ли не във всеки един магазин за домашни потреби и цената им е буквално смешна.

Totevski
24.10.2014, 14:00
Не си го представям как ще стане това с възглавницата може би защото в главата са ми моите кошери и моите стойки. Въпросът с повдигането всеки трябва да си го реши сам съобразно неговата лична конструкция кошери и стойки - при всеки са различни.

Едно обаче вече е напълно ясно - кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ, за да може да се претегли с максималната точност на кантара. Дали претеглянето ще е с кантар, който се подпъхва отдолу или с висящ отгоре кантар - и в двата случая кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ. Следователно ако намерим лесен начин за повдигане, ще намерим и лесен начин за теглене.

При мене вече измислих лесна и бърза технология за повдигане - използва се само един колан. Тази технология обаче изисква 2-ма или 3-ма човека. За да се свърши същата работа само от 1 човек вече ще са необходими някакви помощни средства. Някаква машина или съоръжение, което да е евтино и да се прави лесно. Като се замисли човек - нямаме много голям избор на технически решения. Или се ползва някаква количка-повдигач с монтиран на нея кантар, или се прави някаква подвижна стойка, която на ръка се мести над кошера, който трябва да се измери.

Това с подвижната стойка ми се вижда най-лесно реализуемо. Аз си я преставям така:
По магазините се продават различни сгъваеми разкрачващи се стълби с малка платформа в горния край. Вземат се две такива стълби с подходящата височина и се слагат от двете страни на кошера. На най-горната площадка на стълбите се слага някаква греда, която да минава над кошера. Може да е дървена или метална - прът, винкел, водопроводна тръба - абе има 1000 варианта. Важното е над кошера да има поставена здрава и корава греда, за която да се закачи висящият кантар. Нататък вече е лесно и всеки може да си развинти въображението. От долната страна на кантара например се слагат колани, които с някакви куки или по друг начин да захванат кошера отстрани и/или отдолу. Самото повдигане на кошера може да се измисли с някава тресчотка под кантара или с някаква мини-лебедка или дори с някакво ръчно приспособление за навиване на въже (както са направени кладенците). Варианти много - можем да ги обсъждаме по-нататък в темата.

Ето линк с различни видове подходящи стълби - изборът е огромен и вариантите са много:
http://www.krause-systems.bg/produkti/profesionalni-stlbi-sgvaemi-step-stlbi.html

Или се купува специализирана стълба, която да направи мост над кошера (модел MultiMatic), или две по-простосмъртни (Topoly XL) и между тях например една водопроводна тръба. Специално стълбите тип Topoly XL ги има в китайски вариант едва ли не във всеки един магазин за домашни потреби и цената им е буквално смешна.

Взема се една най-обикновена трикрака стълба. На подпорният крак на определено разстояние, което опитно ще се установи се постава халка или нещо друго, на което ще се закачи кантарът. Стълбата се поставя над кошерът, посредством колани или въжета кошерът се закачва за кантара. Един единствен човек е достатъчен, за да дигне подпорният крак на стълбата докато кошерът увисне и да отчете показаниято на кантара. Или това е така нареченият лост от втори род.

Mateev
24.10.2014, 14:13
Забравих да кажа - човек не трябва под никаква форма да се докосва до кошера или до някой лост по време на измерването. Кантарите са много чувствителни и от дребните вибрации показанията им непрекъснато се променят с голяма скорост, шарейки в диапазона +/-200-300 грама. Ако искаме точно измерване с дискрета 10 или 20 грама трябва кошера да бъде оставен да виси на някаква греда поне 10-15 секунди, докато кантара се успокои.

При мене висящата над кошера греда я държат двама човека, но това предизвиква непрекъснати малки клатения и показанията на кантара непрекъснато мърдат. Именно поради тази причина и аз мисля за някакви стойки, на които гредата да стои неподвижно.

Повдигането на кошера също трябва да се осъществява от някакво устройство, което след повдигането да се остави неподвижно без да го докосва човек. Може да ви се струва смешно, но засега в главата ми се върти идеята за повдигащо устройство да използвам автомобилен крик. Малък е, лек е, преносим е, лесно се повдигат над 100 кг, осигурява необходимите 10 см повдигане и след това сам си държи позицията без да го докосва човек.

http://el-instrumenti.bg/Крикове-Хидравлични-Крик%20бутилка-Крик%20крокодил-Крикове%20цени/крик-механичен-жаба-1t-raider-крикове-инструменти-цени

Mateev
24.10.2014, 15:28
През последния един час направих обстойно проучване на стълбите, които се предлагат на българския пазар. Търсех нещо със следните параметри:

1. Стълбата да е една, която да обкрачва целия кошер, а не две стълби от двете страни + греда между тях
2. Стълбата да е алуминиева, за да е лека и лесно да се носи от един човек
3. Височината на стълбата трябва да може лесно и бързо да се регулира, защото има кошери с различна височина
4. Височината на всеки един крак трябва също да може лесно и бързо да се регулира, за да може стълбата да ляга стабилно на всякакъв вид наклонен и/или неравен терен

Въобще търсех идеалната и съвършенна стълба, защото от нейните качества пряко зависят загубените секунди за едно теглене. Колкото по-добра е стълбата, толкова по-малко секунди ще се губят, и с течение на времето инвестицията бързо-бързо ще се изплати. Та ето каква стълба намерих и вече я поръчах, като утре до обяд ще е при мене:

http://www.nika.bg/teleskopichni-stylbi/18397-aluminieva-teleskopichna-stylba-krause-televario-stypala-4x5-visochina-1-6m.html

Ето и нейния проспект: http://www.nika.bg/attachment.php?id_attachment=642

Ruslan
24.10.2014, 15:46
Ето една идея, която може да се доразработи, за да се вдига целия кошер, не само отделни корпуси.Застопоряването на земята може да става като пчеларя стъпи на някакви пети например(трябва да е по якичък :)).
Иначе тази идея е страхотна, както за повдигане на корпуси, с цел преглед или подпъхване на празен корпус, така и за претегляне на корпуси.
http://www.youtube.com/watch?v=lC6zFBezEv4
Търся майстор, който да изработи този повдигач :)!

nikola.vladov
24.10.2014, 15:48
Взема се един куб или една триъгълна призма. Те имат 12 или 9 ръба. Долните ръбове се премахват. Така става нещо като маса с три или четири крака. Нека нашия куб/призма е направен само от ръбове (примерно от винкел). Аз за краткост го наричам МАСА. Слага се МАСАТА над кошера да стъпи на земята. Ако кошера е на стойка, тогава цялата стойка трябва да остане под МАСАТА. Повдига се с лост стъпил (фиксиран) на единия горен ръб на МАСАТА. Кантара е фиксиран на лоста да не се плъзга. Това е лост от втори род. Като се вдигне на 20 см, се закача на нещо като чатал заварен за масата и стърчащ нагоре. В този момент човек не държи нищо. Ако лоста е дълъг 2 метра и кантара е на 50 см от единия край, то не е проблем да се теглят и кошери до 100 кг без проблем.

Това е подобно на идеята на Тотевски, но се елиминират вибрациите. Може кантара да е закачен на чатала, а лоста да се закача на кантара. Тогава с кантар до 50 кг ще се тегли тежък кошер до 100 кг. Показанията се умножават по 2.

Totevski
24.10.2014, 17:53
Взема се един куб или една триъгълна призма. Те имат 12 или 9 ръба. Долните ръбове се премахват. Така става нещо като маса с три или четири крака. Нека нашия куб/призма е направен само от ръбове (примерно от винкел). Аз за краткост го наричам МАСА. Слага се МАСАТА над кошера да стъпи на земята. Ако кошера е на стойка, тогава цялата стойка трябва да остане под МАСАТА. Повдига се с лост стъпил (фиксиран) на единия горен ръб на МАСАТА. Кантара е фиксиран на лоста да не се плъзга. Това е лост от втори род. Като се вдигне на 20 см, се закача на нещо като чатал заварен за масата и стърчащ нагоре. В този момент човек не държи нищо. Ако лоста е дълъг 2 метра и кантара е на 50 см от единия край, то не е проблем да се теглят и кошери до 100 кг без проблем.

Това е подобно на идеята на Тотевски, но се елиминират вибрациите. Може кантара да е закачен на чатала, а лоста да се закача на кантара. Тогава с кантар до 50 кг ще се тегли тежък кошер до 100 кг. Показанията се умножават по 2.

Да, по този начин ще се елиминира държането на ръка и вибрациите по време на самото отчитане на кантара. Но основата задължително трябва да бъде от 3 крака, за да се избегне необходимостта от постоянното регулиране да краката. Защото както знаем 3 точки винаги лежат в една равнина, но 4 точки не винаги. :)

Mateev
24.10.2014, 17:55
Продължавам да ровя из интернет вече не знам колко часа. Какво открих:

1. На върха на стълбата може да се сложи един ПОЛИСПАСТ, като по този начин с 6 пъти по-малка сила пчеларя ще успява да повдига кошера.
http://markita.net/makara-polispast-do-300kg.html

2. Другата алтернатива е на върха на стълбата да се сложи една строителна макара. Например:
http://www.tashev-galving.com/040+EMC+675/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0+%D1%81%D1%82% D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0
http://www.tashev-galving.com/040+EMC+040/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0+%D1%81%D1%82% D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0

След това въжето може да се дърпа:
А) На ръка или пак с полиспаст
Б) Посредством ръчна лебедка
http://rudimpex.com/product/764/rachna-lebedka-453kg-1000lb-winch-nay-niski-tseni.html
http://store.emk-33.com/product/751997/lebedka-rachna-1000-lbs-import.html
В) Посредством електрическа лебедка, захранвана с 12V акумулатор
http://vedour.com/bg/lebedki/lebedki-12v/elektricheska-lebedka-12v-1361kg-3000lbs-sys-bezzhichno-distancionno-bg.html?sort=p.price&order=ASC
http://rudimpex.com/eлектрическа-лебедка-12V-1361kg-3000lbs-лебедка-за-лодка-и-АТВ

m_pchelari
24.10.2014, 18:49
Просто се кефя колко много хора се включиха в размишленията и колко много идеи за всяка ситуация. Аз за моите стойки си направих компилация която ми се вижда напълно реализируема.
На автомобилния крик се заварява плоча на която да лежи кантара. Над нея се закрепва перманентно кантар за теглене на хора, на него се слагат пак две по-дълги греди илии тръби, които да обхващат дъното на кошера. Пъхаме крика под стойката и вдигайки кошера се самопретегля!
Идеите за повдигане на кошера отдолу ми се виждат по-лесни за изпълнение.
2268

Totevski
24.10.2014, 19:34
Просто се кефя колко много хора се включиха в размишленията и колко много идеи за всяка ситуация. Аз за моите стойки си направих компилация която ми се вижда напълно реализируема.
На автомобилния крик се заварява плоча на която да лежи кантара. Над нея се закрепва перманентно кантар за теглене на хора, на него се слагат пак две по-дълги греди илии тръби, които да обхващат дъното на кошера. Пъхаме крика под стойката и вдигайки кошера се самопретегля!
Идеите за повдигане на кошера отдолу ми се виждат по-лесни за изпълнение.
2268

По този метод на измерване трябва земята под кошера да е хоризинтална, ако не е, трябва да намериш начин да компенсираш ъгълът на наклона, което е доста сложно начинание.

Mateev
24.10.2014, 20:03
Идеята според мене е работоспособна. Просто под крика трябва да има още една плоча, но с 3 крака. Ти сам каза, че 3 крака винаги лежат в една равнина, независимо от неравностите на терена. Колкото до наклона - ами краката може да са направени на принципа на истинските кантари - въртят се и с това им се променя височината.

Мене ме притеснява друго - използването на стандартен кантар за теглене на човешко тегло. Да, този кантар е възможно най-евтината алтернатива, но той има един голям недостатък - при него дискретата на измерване е 100 грама, докато при висящите кантари е 20, че дори и 10 грама. Ако искаме да теглим някакви малки разлики - например колко пчели сутринта са били в кошера, а на обяд летят по полето - тогава ще ни е нужен кантар с много малка дискрета.

agro
24.10.2014, 20:09
По този метод на измерване трябва земята под кошера да е хоризинтална, ако не е, трябва да намериш начин да компенсираш ъгълът на наклона, което е доста сложно начинание.
Ако крика е кривия лост, който предложих, стъпал на нещо като ябълковиден болт върху земята, наклона на терена спира да има значение. Относно вибрациите при повдигане - говорете с фирмите, произвеждащи везни и автокантари в България. Проблема с вибрациите и потрепванията се решава софтуерно с достатъчна точност. А видеото ме изкефи - всички обсъждания стават безпредметни - нещото вече са го измислили. Само трябва тегловните датчици да се вградят във вилицата на показаната количка - повдигач и готово. Кеф ти претегляш, кеф ти повдигаш. Ако и сложиш колела - и разнасяш.

Mateev
24.10.2014, 20:26
....... А видеото ме изкефи - всички обсъждания стават безпредметни - нещото вече са го измислили.......

"Нещото" работи само с неговия модел кошери. Дръжките им са специално направени, за да са съвместими с това "нещо". За съжаление при моите кошери това е невъзможно, още повече че аз не одобрявам "стърчащи" дръжки, защото те пречат при редене на корпусите в камион (например при транспорт на медови корпуси).

agro
24.10.2014, 21:23
"Нещото" работи само с неговия модел кошери. Дръжките им са специално направени.......
Не е нужно да има дръжки, ако вилицата при повдигане се самостяга около корпуса. Примери на самозатягащи товарозахватни приспособления има колкото щете. С тях се повдигат многотонни метални листи само с една щипка. Слагате колелца на "нещото" и се получава многофункционална количка-кантар. Ако няма висока рампа под кошера, даже лебедката отпада - нагласяте, накланяте към себе си и повдигането е осъществено.

scutellator
25.10.2014, 00:40
https://www.youtube.com/watch?v=ybzQb9xzGtE
29 минута

Mateev
25.10.2014, 09:26
Това в клипа е страхотна идея. Според мене е най-добрата от всички възможни идеи. Влюбих се в нея.

Моите стойки са подобни на тези в клипа - две повдигнати от земята греди. Остава само за всеки един кошер да начукам напречни летвички със сечение например 5х5 см, и в отвора да пъхам специално конструиран кантар. Преимущество на метода - едно измерване отнема само 2-3 секунди, което вече може да позволи да се правят десетки измервания на ден за някои контролни кошери. Позволява и автоматизация на метода - посредством 1 таг под кошера кантара може да "знае" под кой кошер е подпъхнатнат и автоматично да изпраща теглото на сървъра.

Благодаря на Scutellator за линка.

scutellator
25.10.2014, 11:48
А каква беше първоначалната идея за измерването на теглото?
Ако е за селекция - по-удобно е да се измерва теглото на всеки корпус преди центрофужене ( всеки корпус следва номерацията на кошера).
За измерване на медодобива в кратък период - 10 дни ( някъде в началото и в края на пашата) портативния кантар е по-удачен вариант, както и за измерване на зимната консумация на мед.
Лично аз предпочитам за сравнявам пролетната консумация на запаси, но това няма как да бъде измерено в абсолютни стойности с кантарчето, а по-скоро е съотношение между количеството пило/пчели и изконсумираните запаси.

m_pchelari
25.10.2014, 12:20
Даа тази идея е много по-добра от повдигането на кантара с крик. Остава някой специалист по механика да обясни кондиката с лостчето и веригата. Докарва ми на приципа на вилката на мотокарите или палетните колички.
Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.

Ето един също лесен начин за тези които вече си купихме ръчните везни. Тази идея на клипа има потенциал, да се преработи рамката с вилици и да вдига и целия кошер.
http://www.abc.net.au/tv/newinventors/txt/s2570802.htm

А това е една откачена идея. Служи за леко повдигане на кошера с няколко милиметра отзад, с лостова система и нивелация. Прецизна изработка :)

agro
25.10.2014, 12:36
http://www.sama.ru/~yerko/yerko_ru/massa.htm

agro
25.10.2014, 12:42
Даа тази идея е много по-добра от повдигането на кантара с крик. Остава някой специалист по механика да обясни кондиката с лостчето и веригата. Докарва ми на приципа на вилката на мотокарите или палетните колички.
Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.

"Кондиката" вероятно са два успоредни вала с ъс зъбни колела, които при завъртане избутват нагоре зъбната рейка на претеглящата платформа с датчиците. Може да се направи и с ексцентрици. "Нещото" от предишния клип повече ме заинтригува, с него може да се вземе теглото на отделните корпуси, а не само на целия кошер. И ако хранилката е изцяло в покрива - и нейното, заедно с покрива. Нещо такова:
http://www.youtube.com/watch?v=LHhpWHRvKsI

scutellator
25.10.2014, 14:58
Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.


Количеството събран нектар освен от бройката на пчелите в семейството, зависи и от способността всяка отделна пчела да носи средно по-голямо количество. Медодобива има много по-голяма пряка зависимост от второто, отколкото от първото ( т.е. в по-голяма степен ще можеш да определиш не силата на семейството, а способността му да трупа запаси)

Пламен Керчев
25.10.2014, 20:05
Този метод също е доста интересен. https://www.youtube.com/watch?v=oyw4eBtJIjk

asm22
25.10.2014, 22:40
Този метод също е доста интересен. https://www.youtube.com/watch?v=oyw4eBtJIjk

В края има адрес за поръчки, някой ако се агажира да провери колко струва, можем да направим обща поръчка.

Mateev
27.10.2014, 17:38
Даа тази идея е много по-добра от повдигането на кантара с крик. Остава някой специалист по механика да обясни кондиката с лостчето и веригата. Докарва ми на приципа на вилката на мотокарите или палетните колички.
Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.

Ето един също лесен начин за тези които вече си купихме ръчните везни. Тази идея на клипа има потенциал, да се преработи рамката с вилици и да вдига и целия кошер.
http://www.abc.net.au/tv/newinventors/txt/s2570802.htm

А това е една откачена идея. Служи за леко повдигане на кошера с няколко милиметра отзад, с лостова система и нивелация. Прецизна изработка :)
При този тип идея би трябвало да има 2 вида грешки - едната е от триенето на ролката в оста. Ако няма лагери - триенето ще е голямо. Дори и да има лагери, пак ще има триене - просто ще е по-малко. Та това триене ще създаде ХИСТЕРЕЗИС, който може да достигне до няколкостотин грама. Това означава, че кантара ще застава в две устойчиви състояния, при които ще показва две стабилни, но различни тегла.

Въпросът ми е пробва ли колко е хистерезиса, че ми е интересно. Проверява се като при повдигнат и претеглен кошер за кратко го натиснеш надолу с ръка, за да добавиш няколко килограма, и после си махаш ръката. Получаваш второ измерване, което ще е различно от първото и разликата ще е точно хистерезиса, обусловлен от силите на триене.

Също така има ли повтаряемост на измерването? Направи ли няколко последователни измервания и показаха ли едно и също? Ако има големи сили на триене, различните измервания трябва да показват различни стойности.

Цеко
23.09.2015, 18:38
Днеска реших да пробвам един мързелив начин за установяване на медовите запаси в кошерите - чрез мерене. Пробните тегления на няколко кошера на които им знам положението показаха че резултатите са сравнително точни и надеждни.
5003
5004
5005
5006

keser
30.09.2015, 21:20
Какво стана с кантара? Има ли резултати или идеята да се мерят от хора е кофти?

Цеко
30.09.2015, 23:15
Какво стана с кантара? Има ли резултати или идеята да се мерят от хора е кофти?
Времето се развали и временно съм на друга вълна ( месене и паткетиране на питки :bigsmile:), но щом се оправи ще проведа теста, даже за целта купих нова висяща везна ;)

agro
19.12.2015, 18:02
...бързо-бързо достигнахме до извода, че слагането на кантар на всеки един кошер е откачена идея по простата причина, че това ще струва луди пари...
Върнах се в началото на темата, защото ме интересува следния въпрос: 100 евро на кошер /единична, а не серийно производство цена/ за интегрирана тегловна система на кабелна връзка с точност 10 грама за едно измерване, свързана с централен компютър, записващ теглото на всеки кошер в реално време луди пари ли са? Може да спести доста труд и пътуване на пчеларя, освен това прекрасно се съчетава с охранителна функция. В съчетание с данните от една метеостанция, данните от един празен кошер за сравнение, разни вътрекошерни датчици и подходящ анализиращ софтуер би трябвало да се получи добър продукт. Или само така ми се иска?

tsc1
19.12.2015, 18:20
Върнах се в началото на темата, защото ме интересува следния въпрос: 100 евро на кошер /единична, а не серийно производство цена/ за интегрирана тегловна система на кабелна връзка с точност 10 грама за едно измерване, свързана с централен компютър, записващ теглото на всеки кошер в реално време луди пари ли са? Може да спести доста труд и пътуване на пчеларя, освен това прекрасно се съчетава с охранителна функция. В съчетание с данните от една метеостанция, данните от един празен кошер за сравнение, разни вътрекошерни датчици и подходящ анализиращ софтуер би трябвало да се получи добър продукт. Или само така ми се иска?
Кой го предлага това като комплексна система? И за цена 100 евра? Би ли дал повече инфо?

agro
19.12.2015, 19:40
Давам цялото инфо. Работата тръгна с въпроса ми към наша фирма, с която често работя, произвеждаща тегловни системи за животновъдните комплекси. Там се налага непрекъснато измерване на теглото на многобройни бункери за фураж, от които непрекъснато се раздава на животните. Разработени и приложени са технология, хардуер и софтуер за това начинание. По време на разговорите се оказа, че за кошера е достатъчен един централен тегловен датчик, а в момента се сертифицират новите нискобюджетни локални платки, които съвместяват в себе си целия хардуер, необходим за интерпретиране и изпращане на данните към РС. Посочената сума е съвсем ориентировъчна, вида на конекторите, кутийките и др. подобни аксесоари ще влияят на бъдещата цена. Производителя изобщо не е мислил за приложение върху кошери, но се оказва подходящо. За себе си съм решил да пробвам, така и така ще правя нов пчелин, като ще е, да е нещо ново. Дай боже и по някоя от европрограмите да може да се финансира. Както казва инж. Матеев, някакво конкурентно предимство прави бизнеса, всичко останало е просто оцеляване.

tarty
19.12.2015, 19:44
Давам цялото инфо. Работата тръгна с въпроса ми към наша фирма, с която често работя, произвеждаща тегловни системи за животновъдните комплекси. Там се налага непрекъснато измерване на теглото на многобройни бункери за фураж, от които непрекъснато се раздава на животните. Разработени и приложени са технология, хардуер и софтуер за това начинание. По време на разговорите се оказа, че за кошера е достатъчен един централен тегловен датчик, а в момента се сертифицират новите нискобюджетни локални платки, които съвместяват в себе си целия хардуер, необходим за интерпретиране и изпращане на данните към РС. Посочената сума е съвсем ориентировъчна, вида на конекторите, кутийките и др. подобни аксесоари ще влияят на бъдещата цена. Производителя изобщо не е мислил за приложение върху кошери, но се оказва подходящо. За себе си съм решил да пробвам, така и така ще правя нов пчелин, като ще е, да е нещо ново. Дай боже и по някоя от европрограмите да може да се финансира.
Доста хора ще ти бъдем благодарни ако на държиш в течение как са развиват за в бъдеще нещата при теб с тази система.

agro
26.12.2015, 23:40
Нещо, което и преди съм гледал, но сега го препрочетох с други очи:http://www.sama.ru/~yerko/yerko_bg/balance

agro
09.02.2022, 21:16
Седем години по-късно и след доста похарчени средства прекратих опитите за събиране и анализ на база данни. Основните причини са две:
1. Работя сам и нещата се придвижват бавно и мудно - когато имам време и желание.
2. Влагането на пари за външни услуги /софтуер и хардуер/ рязко започнаха да нарастват.
3. Пчеларстването не носи приходи, които да покриват разходите ми за труд и постепенно се превърна в хоби с десетина кошера.
Да, събрах огромна база данни за теглото на четири кошера, но не събрах данни от вътрешността на кошера. Събирането на последните по лесен и достоверен начин се оказа сложна задача. Тази задача е лесно решима, идеята я има, но няма средства за осъществяването и. С одъртяването започна да изчезва и ентусиазмът. Замисълът беше да се събират по едно и също време данни за тегло, вътрекошерни параметри, метеорологични условия и да се напише софтуер за обработка на корелацията им. Първото и третото се оказаха лесно осъществими, но без останалото няма смисъл.

ch.atanasov
09.02.2022, 21:29
Седем години по-късно и след доста похарчени средства прекратих опитите за събиране и анализ на база данни. Основните причини са две:
1. Работя сам и нещата се придвижват бавно и мудно - когато имам време и желание.
2. Влагането на пари за външни услуги /софтуер и хардуер/ рязко започнаха да нарастват.
3. Пчеларстването не носи приходи, които да покриват разходите ми за труд и постепенно се превърна в хоби с десетина кошера.
Да, събрах огромна база данни за теглото на четири кошера, но не събрах данни от вътрешността на кошера. Събирането на последните по лесен и достоверен начин се оказа сложна задача. Тази задача е лесно решима, идеята я има, но няма средства за осъществяването и. С одъртяването започна да изчезва и ентусиазмът. Замисълът беше да се събират по едно и също време данни за тегло, вътрекошерни параметри, метеорологични условия и да се напише софтуер за обработка на корелацията им. Първото и третото се оказаха лесно осъществими, но без останалото няма смисъл.

Помниш ли като ти писах : ...и като видиш данните на кошера, какво?---ще пратиш манго на пчелина да реши проблема ли? Как беше " мързеливо пчеларство ". Няма пчеларство без труд. Разбра го по трудния начин май.

Angel Yosifov
09.02.2022, 21:35
Една овца да имаше под ръка,щеше да решиш задачата с кантара.
Това не е шега,нито обида.
Малко ми е страно това "агро" щом не можа да направиш-видиш връзката м/у млекодайно и пчелата.....че даже и вароа може да е индикатор за кантара...
Фантазии....,а можеби НЕ!

tsc1
09.02.2022, 21:36
Седем години по-късно и след доста похарчени средства прекратих опитите за събиране и анализ на база данни. Основните причини са две:
1. Работя сам и нещата се придвижват бавно и мудно - когато имам време и желание.
2. Влагането на пари за външни услуги /софтуер и хардуер/ рязко започнаха да нарастват.
3. Пчеларстването не носи приходи, които да покриват разходите ми за труд и постепенно се превърна в хоби с десетина кошера.
Да, събрах огромна база данни за теглото на четири кошера, но не събрах данни от вътрешността на кошера. Събирането на последните по лесен и достоверен начин се оказа сложна задача. Тази задача е лесно решима, идеята я има, но няма средства за осъществяването и. С одъртяването започна да изчезва и ентусиазмът. Замисълът беше да се събират по едно и също време данни за тегло, вътрекошерни параметри, метеорологични условия и да се напише софтуер за обработка на корелацията им. Първото и третото се оказаха лесно осъществими, но без останалото няма смисъл.
Споко и запази данните. Ще ти пратя няколко документа на пощата, но трябва да се четат внимателно и между редовете, че са на "брюкселски език". И си припомни кой беше организатор на конференцията за дигитализацията, произхода му и сегашната му позиция.

agro
09.02.2022, 21:37
Помниш ли като ти писах : ...и като видиш данните на кошера, какво?...
Не е номера да видя данните, замисълът беше да видя анализа им какво казва, както и каква е прогнозата на база предишни анализи. Като знаеш какво се случва или има вероятност да се случи, ще си намалиш излишната работа по кошерите. За себе си установих, че има доста такава и е сигурно, че може да се избегне със съвременни похвати. Ако беше някоя важна или печеливша дейност, отдавна да е направено, както е при кравите, прасетата и кокошките. Ама нали е несъществен поминък, никой не му обръща внимание.

agro
09.02.2022, 21:41
...щеше да решиш задачата с кантара...
Задачата с кантара се оказа най-лесният проблем, но решаването и дава много малко полза. Или друго имаш предвид?

zapstojan
09.02.2022, 21:52
Помниш ли като ти писах : ...и като видиш данните на кошера, какво?---ще пратиш манго на пчелина да реши проблема ли? Как беше " мързеливо пчеларство ". Няма пчеларство без труд. Разбра го по трудния начин май.

Грешиш много!
1.Израза "мързеливо пчеларство" не ми допада.
2.Работата може да се облекчи, НО!
-Агро не е специалист по електроника и сотуер. Ако греша нека да ме извини! Това е причина за повече лутане и оскъпяване.
-Сегашните "спешълисти" са гола вода. Една система за оповестяване не могат да направят като хората.
-Току що пръкнали се калинки, са непотребни тоже.
-Знаещи и можещи заминаха да търсят златното руно.
На запад пчеларите явно не са отворени в тази насока. Руснаците са направили една програма "Пчела 2", но тя е елементарна, с ръчно въвеждане на елементарни данни и аз не виждам полза от нея. Има няколко други програми, но те са от същото ниво.
Агро трябва да си подбере екип. Иначе няма да стане.
Ако бях по-млад щях да се включа в играта, но ми е минало времето.
Последно!!! Идеята не е за подценяване. Само трябва да се намерят подходящите хора.
Самовлюбени Тъпири, търсещи само материална изгода, независимо дали дават нещо или имитират, че дават могат да провалят и най-добрата идея!

ch.atanasov
09.02.2022, 21:54
Не е номера да видя данните, замисълът беше да вида анализа им какво казва, както и каква е прогнозата на база предишни анализи. Като знаеш какво се случва или има вероятност да се случи, ще си намалиш излишната работа по кошерите. За себе си установих, че има доста такава и е сигурно, че може да се избегне със съвременни похвати. Ако беше някоя важна или печеливша дейност, отдавна да е направено, както е при кравите, прасетата и кокошките. Ама нали е несъществен поминък, никой не му обръща внимание.

Не ти се впрягам или заяждам. Данни или анализи ще ти бъдат в полза-две мнения няма, но някой трябва да изпълни изводите и предписанията. Някой да работи със системата на Сергей Петров ? -аз не познавам такъв. Неприложимо е . Ефект "О".

agro
09.02.2022, 22:06
С пчелите се захванах точно по причината, че виждах неразработената перспектива за създаване на работещ продукт за рационализиране на тази дейност. Това, че подцених нужните средства за разработването му, не прави идеята по-малко привлекателна. Видях, че е имало и други /гореспоменатия/, които, за разлика от мен, са привлекли огромни средства уж за осъществяване на такава цел, но пак нищо не са постигнали и сега осиновяват кошери:laughing::https://www.google.com/search?q=%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8 F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BA%D0%B E%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8&oq=%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B 2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D1%8 8%D0%B5%D1%80%D0%B8&aqs=chrome..69i57.6781j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Като профукаха парите на рискови инвеститори, без да направят нищо, такива "иноватори" запречиха пътя на подобна идея за дълго време. Сега са го обърнали на търговия, но и от това едва ли ще излезе нещо, че да реализират достатъчно печалба, за да върнат част от парите на инвеститорите, които завлякоха.

ch.atanasov
09.02.2022, 22:18
С пчелите се захванах точно по причината, че виждах неразработената перспектива за създаване на работещ продукт за рационализиране на тази дейност. Това, че подцених нужните средства за разработването му, не прави идеята по-малко привлекателна. .

Не те и упреквам, поне си опитал.

Трендафил Дончев
09.02.2022, 23:24
Седем години по-късно и след доста похарчени средства прекратих опитите за събиране и анализ на база данни. Основните причини са две:
1. Работя сам и нещата се придвижват бавно и мудно - когато имам време и желание.
2. Влагането на пари за външни услуги /софтуер и хардуер/ рязко започнаха да нарастват.
3. Пчеларстването не носи приходи, които да покриват разходите ми за труд и постепенно се превърна в хоби с десетина кошера.
Да, събрах огромна база данни за теглото на четири кошера, но не събрах данни от вътрешността на кошера. Събирането на последните по лесен и достоверен начин се оказа сложна задача. Тази задача е лесно решима, идеята я има, но няма средства за осъществяването и. С одъртяването започна да изчезва и ентусиазмът. Замисълът беше да се събират по едно и също време данни за тегло, вътрекошерни параметри, метеорологични условия и да се напише софтуер за обработка на корелацията им. Първото и третото се оказаха лесно осъществими, но без останалото няма смисъл.

А аз си мислех, че само се потиш!? Дойде ти най сетне...за акълЯ става дума. Но иначе ти завиждах, че се намери по-луд и от мен. ;)

panayotov
09.02.2022, 23:57
Здравейте, искам да споделя моя опит по темата. От една година тествам няколко електронни везни по идея на един руснак. Става въпрос за устройство, което може да изпраща информация за теглото на кошера във всеки един момент, данни от вътрешен и външен датчик за температура и влажност, както и така наречения "топловой щит", който показва положението на пчелното кълбо през зимата. Данните могат да се изпращат през wi-fi или сим карта директно на неговия сайт, където след регистрация могат да се наблюдават измененията във вид на графика. Човекът продава такива устройства, но също така показва как всеки, който има познания по електроника и микроконтролери, може сам да си сглоби. Съхраняването на данните на сайта до една седмица назад е безплатно, а за една година, както и за допълнителни екстри се плаща абонамент, който в най-евтиния и напълно достатъчен вариант излиза около 4 лева на година.

https://apiscale.ru/ - това е сайта
https://www.youtube.com/channel/UCu9bgfp_96Z-u39bxfmiziQ - това е канала му в youtube

Темата е доста дълга и ако някой има интерес, можем да коментираме.

tsc1
10.02.2022, 08:41
Здравейте, искам да споделя моя опит по темата. От една година тествам няколко електронни везни по идея на един руснак. Става въпрос за устройство, което може да изпраща информация за теглото на кошера във всеки един момент, данни от вътрешен и външен датчик за температура и влажност, както и така наречения "топловой щит", който показва положението на пчелното кълбо през зимата. Данните могат да се изпращат през wi-fi или сим карта директно на неговия сайт, където след регистрация могат да се наблюдават измененията във вид на графика. Човекът продава такива устройства, но също така показва как всеки, който има познания по електроника и микроконтролери, може сам да си сглоби. Съхраняването на данните на сайта до една седмица назад е безплатно, а за една година, както и за допълнителни екстри се плаща абонамент, който в най-евтиния и напълно достатъчен вариант излиза около 4 лева на година.

https://apiscale.ru/ - това е сайта
https://www.youtube.com/channel/UCu9bgfp_96Z-u39bxfmiziQ - това е канала му в youtube

Темата е доста дълга и ако някой има интерес, можем да коментираме.
Да почнем от същественото:
1. За всеки кошер ли се предвижда устройство с везна или е на принципа "контролен кошер"?
2. Ако на един пчелин има повече устройства, всяко поотделно ли си подава данните или има обща комуникация и концентратор на данни?
3. От какво се захранва всяко устройство?
4. Каква е приблизителната цена на оборудването за един кошер?

зуница
10.02.2022, 13:43
... Като профукаха парите на рискови инвеститори, без да направят нищо, такива "иноватори" запречиха пътя на подобна идея за дълго време. Сега са го обърнали на търговия, но и от това едва ли ще излезе нещо, че да реализират достатъчно печалба, за да върнат част от парите на инвеститорите, които завлякоха.
Едва ли бих могъл да обясня по-добре защо не мога да търпя паразита и вредител в пчеларските среди ТСЦ, Боян Палов, Христофор някой си.hi;

panayotov
10.02.2022, 18:06
Да почнем от същественото:
1. За всеки кошер ли се предвижда устройство с везна или е на принципа "контролен кошер"?
2. Ако на един пчелин има повече устройства, всяко поотделно ли си подава данните или има обща комуникация и концентратор на данни?
3. От какво се захранва всяко устройство?
4. Каква е приблизителната цена на оборудването за един кошер?


1. Всяко устройство си е за отделен кошер. Аз до сега съм си направил 6 броя и продължавам да сглобявам. В профила на сайта могат да се създадат отделни пчелини, на които се задават кординатите на най-близкото населено място според руския "синоптик" "Яндекс погода" и така данните, получени от везните се обвързват и с метеорологичните условия. Съответно всяка везна се показва в пчелина, който е зададен.
2. Всяко устройство си подава данните независимо от другите. Единственото общо е, че на пчелина трябва да се осигури безжичен интернет. Между другото има вариант на платката да се добави модул за SD карта и данните да се записват на нея, след което периодично да се импортват в профила на сайта. Варианта със СИМ карта не съм го пробвал и мисля, че да се осигури wi-fi на пчелина е доста по-лесно и евтино.
3. Захранва се от две литиево-йонни батерии 18650. Консумацията в спящ режим е нищожна и батерии с капацитет 2500 mAh спокойно изкарват поне 3 месеца. Устройството изпраща данни и за нивото на батериите. Може да се захрани и с други батерии, които да дават поне 6 волта.
4. Цената е 8500 рубли, което е около 190-200 лева, но няма как да се изпрати до България. До тук руснакът може да изпрати само печатни платки, които той поръчва от китай и директно идват от там. Естествено вариантът "сглоби си сам" излиза по-евтино, особено ако модулите се поръчат от aliexpress.

tsc1
10.02.2022, 18:29
1. Всяко устройство си е за отделен кошер. Аз до сега съм си направил 6 броя и продължавам да сглобявам.....
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Още малко питанки:
5. Кантарите като механика и тензодатчик от къде купуваш?
6. Под "модули какво трябва да се разбира - Wi-Fi модула или всички елементи?
7. Тази платка не се ли нуждае от софтуер?

agro
10.02.2022, 19:14
... ТСЦ, Боян Палов, Христофор някой си...
Аз имах предвид Сергей Петров, но не го нарекох с нито един обиден епитет. Само описах вредата от мошенгиите, които прави. Може би подобно описание на дейността и вредата от нея на критикувания от теб ще ми изясни причините за сипещите се цветисти епитети. Не съм регистриран в тази система, не се интересувам от нея и не разбирам как тя ми вреди.

panayotov
10.02.2022, 19:19
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Още малко питанки:
5. Кантарите като механика и тензодатчик от къде купуваш?
6. Под "модули какво трябва да се разбира - Wi-Fi модула или всички елементи?
7. Тази платка не се ли нуждае от софтуер?

5. Почти всичко купувам от Китай, когато имам търпение да чакам, има ги и тук, но на по-високи цени. https://elimex.bg/product/76770-tenzo-datchik-za-natisk-half-bridge-50kg - нужни са 4 тензодатчика.
6. Главният елемент е микроконтролера ESP32, който е с вграден Wi-Fi модул. Останалите модули са HX711, който осъществява връзката на тензодатчиците с микроконтролера, преобразувател на напрежението от батериите на 3,3 волта, модул за часа DS3231, допълнителни опции като модул за SD карта, модул за сим карта, дори дисплей може да се включи, температурни датчици...
7. Разбира се, че има софтуер. Качен е на сайта. Предварително трябва да се инсталира на микроконтролера. Човекът е дал софтуера чрез който се инсталира и е обяснил как става, не е кой знае какво. След платен абонамент, софтуерът автоматично се обновява до най-новата версия. Настройките се правят с телефон през браузъра, където се изписва IP адреса на устройството. Проблемът е, че всички менюта са на руски и който не го разбира, трябва да научи няколко думички.

Ще спомена и недостатъците, които има това устройство. Първо, тензодатчиците дават известна грешка, понякога до 200-300 грама. Това е така, защото се влияят от околната температура, а може би и от някакви други фактори. Поради тази причина разработчикът е направил температурна компенсация, която сработва след въвеждането на едни коефициенти. По този начин грешката става по-малка. Другия проблем, който съм забелязал е, че когато вали дъжд и и е влажно времето, кошерът поема влага и теглото се покачва понякога с 2-3 кг. След като се оправи времето, теглото се нормализира. Но това би било проблем на всяка една везна, независимо колко е прецизна. При кошер от друг материал този проблем няма да го има.

agro
10.02.2022, 19:32
Дааа, още в началото на темата Матеев написа недостатъците на кошерната везна, цитирам:

"Трудно е да се направи 100-килограмов кантар с дискрета 10 грама - това си е 16-битово АЦП (аналого-цифров преобразувател), което е рядко срещано, струва скъпо и освен това има дискретата, но няма точността за тази дискрета поради нестабилни външни компоненти (захранване, опорен източник, нестабилни резистори в делителите, плуване на несиметрията на операционните усилватели и т.н.)."

Ти си се натресъл на този проблем, върху който са насложени допълнителните влияния на външните условия. Така фантасмагориите, които са написани в сайта от рода как познаваш роене, излитане на паша и прочее, ако са базирани само на теглото, си остават фантасмагории. Аз затова предприех по-комплексен подход, чрез който с непрецизни измервателни устройства да може да се получи прецизна информация. Принципа е прост, но софтуерът е сложен, а и за едно от желаните измервания не намерих устройство в продажба, трябваше да се води скъпоструваща развойна дейност дълго време. Като прецених времето и парите, които ще са необходими, се отказах.

tsc1
10.02.2022, 19:34
......................
Ще спомена и недостатъците, които има това устройство. Първо, тензодатчиците дават известна грешка, понякога до 200-300 грама. Това е така, защото се влияят от околната температура, а може би и от някакви други фактори. Поради тази причина разработчикът е направил температурна компенсация, която сработва след въвеждането на едни коефициенти. По този начин грешката става по-малка. Другия проблем, който съм забелязал е, че когато вали дъжд и и е влажно времето, кошерът поема влага и теглото се покачва понякога с 2-3 кг. След като се оправи времето, теглото се нормализира. Но това би било проблем на всяка една везна, независимо колко е прецизна. При кошер от друг материал този проблем няма да го има.
Благодаря още веднъж! За да се избегне грешката от температурните разлики корекциите не помагат много, защото има и температурен дрейф. Още по-неприятния дрейф е тегловия от постоянното натоварване на везната. Абе точното мерене на тегло си е голяма врътня.

agro
10.02.2022, 19:37
Благодаря още веднъж! За да се избегне грешката от температурните разлики корекциите не помагат много, защото има и температурен дрейф. Още по-неприятния дрейф е тегловия от постоянното натоварване на везната. Абе точното мерене на тегло си е голяма врътня.
В кошерите не ни трябват абсолютни стойности. Трябват ни измененията и посоката и скоростта, с която се случват. Така че посочените дрейфове са допустими и няма особено да бъркат анализа.

panayotov
10.02.2022, 19:38
Аз не виждам смисъл от чак такава точност до 10 грама. А за роенето - защо да не може да се познае след като теглото рязко спадне с 1-2 кг и получиш уведомление за това?

tsc1
10.02.2022, 19:39
В кошерите не ни трябват абсолютни стойности. Трябват ни измененията и посоката и скоростта, с която се случват. Така че посочените дрейфове са допустими и няма особено да бъркат анализа.
Знам! Прави се тариране след всяко мерене!

tsc1
10.02.2022, 19:45
Аз не виждам смисъл от чак такава точност до 10 грама. А за роенето - защо да не може да се познае след като теглото рязко спадне с 1-2 кг и получиш уведомление за това?
Защото е по-важно да знаеш, че кошера е в предроево състояние, а не после да гониш рояка. Това се постига с анализ на звука на кошера.

panayotov
10.02.2022, 19:54
Защото е по-важно да знаеш, че кошера е в предроево състояние, а не после да гониш рояка. Това се постига с анализ на звука на кошера.

Така е, но нали темата е за теглото на кошера...

dvd111
10.02.2022, 19:56
Аз не виждам смисъл от чак такава точност до 10 грама. А за роенето - защо да не може да се познае след като теглото рязко спадне с 1-2 кг и получиш уведомление за това?
И какво печелиш, като разбереш, че вече се е роил? А иначе тия 300 грама дето ти се губят са много показателни за наличието на паша...

П.П. Ооо, бат Боян ме е изпреварил...

tsc1
10.02.2022, 20:02
Така е, но нали темата е за теглото на кошера...
Да, да не се отклоняваме, че това за звука си е цяла нова тема.

panayotov
10.02.2022, 20:12
И какво печелиш, като разбереш, че вече се е роил? А иначе тия 300 грама дето ти се губят са много показателни за наличието на паша...

П.П. Ооо, бат Боян ме е изпреварил...
По принцип точно тази информация на мен не ми трябва, защото рядко допускам да ми се рои семейство. Но при положение, че се случи и си наблизо, можеш да успееш да хванеш рояка. За мен ползата от тези устройства е, че като гледам графиките, знам горе-долу през зимата каква е консумацията на храна средно за седмица или месец и мога да се ориентирам по това в бъдеще как да процедирам. През активния сезон виждам кога се появява по-значителна паша (не 300 грама, а килограм и повече на ден), какъв е средния принос на ден, има ли нужда от допълнителни магазини... Както каза agro, измененията са важни, а не абсолютни стойности.

dvd111
10.02.2022, 20:30
....Както каза agro, измененията са важни, а не абсолютни стойности.
Така е, просто аз грешно разчетох за тензодатчиците в поста ти, че могат да дадат тази грешка във всеки един момент...

agro
10.02.2022, 20:53
...знам горе-долу през зимата каква е консумацията на храна средно за седмица или месец и мога да се ориентирам по това в бъдеще как да процедирам. През активния сезон виждам кога се появява по-значителна паша (не 300 грама, а килограм и повече на ден), какъв е средния принос на ден, има ли нужда от допълнителни магазини..
Колко съществена е тази информация, да кажат колегите. Аз прецених, че не е достатъчно важна, защото мога да си я набавя по много по-елементарен начин, чрез една или две контролни везни и никакви други датчици не ми трябват. Ако ще има електронен пчеларски "оракул", то той трябва да дава прогнози и препоръки.

panayotov
10.02.2022, 21:52
Колко съществена е тази информация, да кажат колегите. Аз прецених, че не е достатъчно важна, защото мога да си я набавя по много по-елементарен начин, чрез една или две контролни везни и никакви други датчици не ми трябват. Ако ще има електронен пчеларски "оракул", то той трябва да дава прогнози и препоръки.
В сайта има възможност за препоръки кога да се добавят корпуси или храна, което е възможно след въвеждане на теглото на всеки елемент от кошера и разбира се по-скъп абонамент. Аз пък не виждам смисъл от това, след като на базата на данните мога сам да преценя какво да направя.

agro
10.02.2022, 22:17
Говоря за прогнози от рода "кошера ще се рои след приблизително 21 дни", "здравословното състояние на този кошер не е добро", "презимуването на семейството е под въпрос", "забелязва се аномалия в развитието в сравнение с останалите подобни семейства в този пчелин", "семейството няма майка" и др. подобни. Ето такава информация е от истинска полза за пчеларя.

Pero Melifero
15.02.2022, 21:38
Говоря за прогнози от рода "кошера ще се рои след приблизително 21 дни", "здравословното състояние на този кошер не е добро", "презимуването на семейството е под въпрос", "забелязва се аномалия в развитието в сравнение с останалите подобни семейства в този пчелин", "семейството няма майка" и др. подобни. Ето такава информация е от истинска полза за пчеларя.
https://www.beewise.ag/
добре че си се отказал да откриваш топлата вода, така ще може да насочиш ресурсите си към нещо друго...

agro
15.02.2022, 22:22
Еврейска му работа - вярно ли е, не е ли? Имаше един кошер с кранче, сам пускаше меда - Матеев мисля и той си купи, но не сподели нищо добро тогава. Сега дали няма да вземе едно такова чудо - какво му плащаш - 2000 долара еднократно и 400 на месец. Годишно 200 долара за кошер - евтиния, граби народе.

зуница
16.02.2022, 08:48
... Годишно 200 долара за кошер - евтиния, граби народе.
По 3 долара килото мед, на едро.70 кила от кошер.155 кила(бленувания добив) минус 70 кила. Остават за пазара още цели 85 кила по 10 долара (на дребно).850 долара за пчеларя.Сметката излиза.Само за меда не съм сигурен.Но ако цъфне и "германската акация" може и да се получи.:laughing: