PDA

Виж пълната версия : Поредния начинаещ пчелар



united_17
14.10.2014, 12:50
Здравейте на всички нови колеги, пчелари !
Аз съм на 17 години и най-вероятно съм доста млад за пчеларство, но имам огромно желание да опитам! Преди няколко месеца баща ми купи 2 кошера, мисля че са тип Дадан-блат, но така и не се нави да си купи пчели. И аз след като почетох малко за пчеларството ми излезе мерак. Попитах баща си и той ми даде кошерите. Сега смятам да попитам един възрастен пчелар за някои неща да ме въведе в занаята.Засега смятам да започна само с тези два кошера, пък дай Боже да се развият нещата и ще си купя още. Та въпросите ми към Вас са няколко:
1. Как да сиздадем семейство?- Чувал съм, че трябва да си купиш пчела майка и тя после уж си събира работнички, не знам дали е вярно.
2.Има ли печалба в това?
3.Понеже съм много нетърпелив човек, а сега вече е есен и почти дойде зимата, има ли възможност да започна процеса веднага?
Ако има друга такава тема, много се извинявам четох доста но не намерих конкретни отговори на въпросите си...
П.П Живея и ще отглеждам пчелите си в едно селце в общ.Руен, обл.Бургас

jordanov
14.10.2014, 13:31
Здрасти, Момък! Че си млад, млад си, ама да приемем, че това не е недостатък;). По ред на номерата:
1. Купуване от пчелар, хващане в природата, отделяне от друго семейство. Това което си чувал - не е вярно.
2. Да.
3. Да, първото от точка 1.
Ужилван ли си от пчели? Ако да - помагай на възрастния пчелар и го гледай какво прави. Бъди търпелив. Чети внимателно форума из старите теми, ако ще питаш нещо - питай тук или в някоя конкретна тема. Успех!

kacone
14.10.2014, 13:35
Успех, и да знаеш - всичко става с много мерак!

distedi
14.10.2014, 13:40
Много хубаво, че си решил да се занимаваш с пчели, но преди да започнеш, те съветвам да прочетеш поне малко за пчелите! От това, което си написал, си правя извод, че нямаш никаква представа за това, как се гледат пчели....
Относно първият ти въпрос - няма как ти да създадеш пчелното семейство! Това с купуването на майка и тя да си събере работнички.....няма нищо общо с действителността! За да се сдобиеш с пчелно семейство - има няколко варианта. Може да си купиш рой, отводка или направо развито семейство.
По вторият ти въпрос - нещата са много относителни.....зависи и ти какво разбираш от печалба.
На последният ти въпрос ще отговоря така: Да, има възможност....и тя е да си вземеш кошер с пчели и само да ги гледаш (без да ги докосваш) до пролетта!
Моят съвет е първо да почетеш много за пчелите , после още малко да почетеш и на пролет отиди с някой пчелар да видиш за какво става дума..... Чак след това ще можеш и сам да си прецениш какво да направиш.
Успех!

united_17
14.10.2014, 14:09
Благодаря за бързите отговори !

united_17
14.10.2014, 14:10
И още един въпрос, има ли смисъл да си купувам сега рояка или да си го купувам пролетта?

dragomir1966
14.10.2014, 14:25
Здравей младеж.Моето мнение е следното.Имайки предвид,че нямаш никакъв опит с пчелите е по-добре да си купиш отводки или семейства на пролет,защото,ако ги вземеш сега не се знае дали ще отцелеят през зимата.

Петър84
14.10.2014, 14:52
И още един въпрос, има ли смисъл да си купувам сега рояка или да си го купувам пролетта?Купи го сега да не ти мине мерака до пролетта.

delpi
14.10.2014, 15:03
Купи го сега да не ти мине мерака до пролетта.

То по-скоро може да му мине мерака, ако напролет се окаже, че семействата му не са презимували.
Няма гаранция на какви семейства ще попаднеш точно сега.
Най-добре догодина да вземе ранни отводки, тъкмо да проследи целия период на оформяне на семейството.

радо
14.10.2014, 15:32
По добре е при започване с пчеларството да се купи развито семейство отколкото да се започва с отводка защото поне ще има изградени пити и сега цената е по ниска докато напролет цената ще е съвсем друга ако има опитен пчелар при покупката не виждам проблем с иззимуването но купуване на доверие в никакъв случай.

jordanov
14.10.2014, 16:09
Абсолютно поддържам последното мнение на радо. Аз бих постъпил по същия начин.

kartagen27
14.10.2014, 16:31
Ето го според мен идеалния вариант за точка 3 - щом има 2 празни кошера сега купуваш едно силно семейство (пчеларя от който го вземе ще му каже какво кога да прави през зимата и не виждам причина да не оцелеят) а пролетта за втория кошер ще купи отводка .... така хем ще си угоди на мерака, хем ще има едно силно семейство, хем една отводка, хем и собствен медец ще опита. Успех !

Петър84
14.10.2014, 16:56
То по-скоро може да му мине мерака, ако напролет се окаже, че семействата му не са презимували.
Няма гаранция на какви семейства ще попаднеш точно сега.
Най-добре догодина да вземе ранни отводки, тъкмо да проследи целия период на оформяне на семейството.Говоря за 1 или 2 семейства да вземе сега,ако момчето иска да вземе примерно 10 семейства по добре пролетта да ги купи .А и друго пише че иска да се занимава с пчели,и да увеличава бройката,пита и за печалба от тях.Ако загинат тези 1-2 кошера зимата и неможе да продължи напред,значи пчеларството не е за него.

united_17
14.10.2014, 17:19
Значи сега си купувам едно силно семейство. И един последен въпрос ама не ми се смейте;) какво е отводка някой би ли ми дал точен отговор?

delpi
14.10.2014, 17:41
Съгласен съм и аз с Радо при условие, че:
първо: отиде с опитен пчелар, с който да прегледат семейството преди закупуването;
второ: намери кошера на изгодна цена.


...Ако загинат тези 1-2 кошера зимата и неможе да продължи напред,значи пчеларството не е за него.

Няма как да разбере дали пчеларството е за него или не при положение, че ако не презимуват кошерите причината няма да е в него, това исках да кажа.

Искрен Мутафов
14.10.2014, 18:47
Значи сега си купувам едно силно семейство. И един последен въпрос ама не ми се смейте;) какво е отводка някой би ли ми дал точен отговор?

Отводката е малко/младо, новосъздадено пчелно семейство, с майка, с пчели, което е на 2-3-4-5(зависи до някъде и от системата) изградени пити. Когато нарастне/развие, се повече си става пчелно семейство.
Каквото и да решиш - чети. Много колеги препоръчват точно като за тебе(за начинаещи) - "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев:

http://www.bookpoint.bg/книги/Календарен-справочник-по-пчеларство-5589.htm

Kiril8305
14.10.2014, 19:18
Каквото и да решиш - чети. Много колеги препоръчват точно като за тебе(за начинаещи) - "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев:

http://www.bookpoint.bg/книги/Календарен-справочник-по-пчеларство-5589.htm[/QUOTE]
Повярвай на колегата за тая книга , прочетия не веднъж, а няколко пъти.
За годините ти не ми се вързва това , дали пчели ще гледаш или приятелки ще гониш , ама ти си знаеш.

united_17
15.10.2014, 13:20
Добре, а дървените рамки с пити, дето се слагат в кошера колко на брой трябва да са, защото мисля, че имам десетина по-големи и още толкова по-малки ? И да смятам да си поръчам тази книга, но няма ли я някъде онлайн ?

Искрен Мутафов
15.10.2014, 14:02
Добре, а дървените рамки с пити, дето се слагат в кошера колко на брой трябва да са, защото мисля, че имам десетина по-големи и още толкова по-малки ? И да смятам да си поръчам тази книга, но няма ли я някъде онлайн ?

Да започнем от зад напред - свидят ти се 6 лева, или си фен да си четеш на компа и си готов да си я купиш в он-лайн издание?!? Точно от броя на рамките и размерът им се определя големината на кошера и модела му. 6-8-10-12 или повече рамков кошер(в много редки случаи и нечетен брой), и ДБ(дадан блат) - големите ти рамки, малките са за магазина му, същите са и за фарар, а с размер мужду големите ДБ и малките ДБ(фарар) са ЛР(лангстрот рут или МК много корпусни) рамки. Чети за размерите на кошерите(съответно и на рамките). Има и тука във форума, има и друга информация в нета.
При тебе означава че кошерите ти са 10 рамкови ДБ с един магазин.

милен овчаров
16.10.2014, 07:30
http://www.pchelar.net/ ето тук има описани различните кошери, аз също съм начинаещ и започнах от тук. Запознай се добре със системите кошери, прочети за видовете пчели, и видовото разнообразие в кошера( майка, работничка, търтей) запознай се с биологията им. поразгледай и клиповете в YOUTUBE.COM виж филма "не само мед" и "работа с ЛР кошер". има и много филми за отделните процеси. Както казаха и колегите консултацията с опитен пчелар и малко работа при него няма да ти навреди да не кажа, че е задължителна. Образовай се ! След това опита идва с практиката. И не се отказвай!!!