PDA

Виж пълната версия : Набирам заявки за покупка на майки през 2015-та година



Mateev
06.10.2014, 12:23
През 2015-та година плановете ми са да произведа около 5000 майки по нормалната технология (оплождане в небето) и подобно количество по метода на изкуственото осеменяване. Тъй като все още не съм готов с окончателния план, все още не мога да поема точен ангажимент за датите на доставка.

Цената на обикновенните българските майки (Македоника) ще е такава, каквато е пазарната цена догодина. Цената на изкуствено-осеменените майки е 30 лв., като при тях клиента може да избира породата на майката - Карника, Бъкфаст, Италианка или Кипърка.

Започвам да набирам заявки за покупка на майки още от сега. Ще се състави списък, като приоритет ще имат клиентите, записали се в списъка по-рано. Даването на аванс не е задължително, но ако някой клиент реши да го направи, то тогава той моментално застава начело на списъка. Тези които не са дали аванс ще получат майки само ако останат налични такива. Всъщност реда в списъка ще зависи и от процента на аванса. Тези клиенти, които са дали по-голям аванс, ще застанат начело на списъка, след тях тези с по-малък и най-накрая тези без аванс. Конкретната дата на доставка ще зависи от реда в списъка.

p4elarov
07.10.2014, 22:18
Аз бих взел 5 майки но това с капарото ми звучи несериозно та ти до догодина може да нямаш пчелини недай боже тогава какво става с капарото?

Mateev
08.10.2014, 11:44
В момента не вземам капаро и това го пиша на всички, които до момента са заявили майки. Има смисъл от капарото само ако списъка се препълни. Тогава вече ще се наложи да се пресеят заявките и да останат само сериозните клиенти.

Създаването на такъв списък толкова рано е необходимо за нуждите на планирането. Все пак предлагам различни породи майки и ще нуждая от информация коя порода ще се търси и коя - не, за да мога пролетта да прехвърля на майкопроизводствения пчелин необходимото количество кошери от съответната порода. Също и ловенето на търтеи - там също се прави подредба по породи, за да не се налага да търча по различни пчелини.

p4elarov
08.10.2014, 18:35
Искам 5 майки в периода 20 /30 май 1 карника 1 бъкфаст и 3 македоника. Казвам се Румен Парашкевов тел: 0878356336

Mateev
09.10.2014, 04:44
Благодаря за заявката. Записах те в списъка.

argilov
09.10.2014, 11:31
Матеев, ще може ли 5 майки бъкфаст за май месец.0897003972.

Mateev
09.10.2014, 14:23
Благодаря за заявката. Записах те в списъка.

боян6712
09.10.2014, 20:57
Матеев ще може ли 5 майки бъкваст и 5 карника за края на Май.Казвам се Боян Веселички 0887836202

Mateev
09.10.2014, 21:35
Благодаря за заявката. Записах те в списъка.

stan_bk
10.10.2014, 10:46
Искам 6 майки не по късно от май 2 карника 2 бъкфаст и 2 италианка - Станимир Борисов 0888199725.

Mateev
10.10.2014, 13:20
Записах си. Благодаря.

Не е задължително заявките да са в темата. Ако искате личните ви данни да не стават публични, правете заявки посредством Лично Съобщение или ползвайте ЧАТ функцията на форума (долу в дясно на екрана).

кентавър
12.10.2014, 18:32
Господин Матеев,отдавна съм във форума следя всичко с интерес.Доживях и тук в България да се предлагат качествени майки от други раси или породи.Живот и здраве за догодина ще поръчаме сигурно към 40 броя.Но нека да запролетим и да уточним расите или породите

nikola.vladov
15.10.2014, 07:09
Матеев, мислил ли си да предложиш изолиран оплоден пункт за клиенти? Имам предвид подходящо място (на 5-10 км няма други пчели) с бащини семейства. Клиента заплаща и си носи нуклеус с неоплодена майка, която остава в пункта 15-20 дена. То не е ясно дали това няма да е по-скъпо от инструментално оплождане, nо пък майката е съгласно селекцията наа клиента. Дали не може скапаната ни държава да подкрепи финансово един такъв пункт? Не знам дали се предлага такава услуга в БГ сега. Ако я предлага някой от "елитните" майкопроизводители -- мерси, ще пропусна.

Трябва да се гледа да не се внесат външни търтеи от клиента с нуклеуса. Или пък той да си носи само майката и да си я вземе оплодена (ако не я изяде нещо).

Това не е за тази тема. Моля модераторите да го прехварлят където е подходящо.

Mateev
15.10.2014, 15:34
Трябва оплодния пункт да е в центъра на кръг с радиус поне 10 километра, но това прави площ 314 000 декара. В тази площ не трябва да има гори. Не трябва да има дори и единични дървета, защото може да се засели в тях някой див рой.

Осъзнаваш ли каква МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА е в България да се създаде такава зона, в която да е гарантирано, че ще летят само твои търтеи. Дори и да купиш толкова земя, пак е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА не само заради парите, а защото всяко едно дребно парченце земя има по 40 наследника, половината от които са в чужбина. С издирването на всички няма да се справи дори и ЦРУ.

Ако въобще човек иска да прави някаква форма на КОНТРОЛИРАНА СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ в България, единственият възможен вариант е ИЗКУСТВЕНОТО ОСЕМЕНЯВАНЕ. Един апарат за изкуствено осеменяване не е кой-знае колко скъп - може да си го позволи всеки един пчелар с над 100-200 кошера.

scutellator
15.10.2014, 21:31
До колкото помня имаше един подходящ остров в Черно море. В планините над определена надморска височина растителността става оскъдна, където самостоятелното оцеляване на пчелни семейства е невъзможно. Предполагам местности подобни на "Седемте рилски езера" или Бузлуджа биха свършили работа ( между другото навремето са се ползвали такива оплодни пунктове, които с минимални усилия също могат отново да се пуснат в употреба)

В чужбина и към момента има няколко островни оплодни пункта, които предлагат обществени услуги. Нужно е семействата да бъдат изследвани от ветеринарите, т.е. лаборатория че са свободни от болести и всеки нуклеус да е снабден със парче решетка за търтеи ( ХР, само че с размер за търтеите)

Mateev
16.10.2014, 12:09
Връх Бузлуджа твърдо не става. Моят пчелин е на 8 километра от него по права линия, а на един от колегите е на 6 километра. Село Шипка е на 5 километра, а има и още едно село, което е на 4 километра, и в което сигурно има пчелини.

Същата е ситуацията и със Седемте Рилски Езера.

Аз съм склонен да твърдя, че в България НЯМА нито един регион, подходящ за създаването на изолиран оплоден пункт. Това води до две много важни заключения:
1. Написаните километри в Закона за пчеларството са ПЪЛНА ГЛУПОСТ
2. Всички лицензирани майкопроизводители без изключение са с НЕЗАКОННИ ПЧЕЛИНИ

misho5kov
16.10.2014, 19:10
Цената на обикновенните българските майки (Македоника) ще е такава, каквато е пазарната цена догодина. Цената на изкуствено-осеменените майки е 30 лв., като при тях клиента може да избира породата на майката - Карника, Бъкфаст, Италианка или Кипърка.

Г-н Матеев, не нарушавате ли законите в България - по точно ЗАКОНА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО чл.18

Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
Просто ми е интересно, всички знаем, че закона не е добър и не ни харесва, но за съжаление това е действащия в момента закон и трябва да го спазваме ВСИЧКИ!!!

Mateev
16.10.2014, 19:17
Никъде в закона няма тълкование на думичката МЕСТНИ. При това положение можем да направим тълкование, че МЕСТНИ означава ЕВРОПЕЙСКИ, тъй като България е член на Европейския съюз, и като такъв е подписала споразумението за свободна търговия на стоки и услуги вътре в съюза.

Ако някой проверяващ се опита да ми направи акт и да ме глоби, на него ще му се наложи да посочи кой член и коя алинея съм нарушил от някой закон или наредба. И естествено ще му се наложи да посочи къде в закона има тълкование на понятието МЕСТНИ. Ако това не го направи, ще му съдера гъза от съдебни дела както срещу него лично, така и срещу институцията, която той представлява. Аз мога да си позволя разходите по тези дела, които ще се измерват в хиляди левове, но той дали ще може да си ги позволи? И дали няма да го уволнят само заради медийния скандал, който ще бъде предизвикан със замесено неговото име.

В момента в България има един единствен доцент от Пловдив (не си му спомням името :)), който се опитва да даде НЕЗАКОННО ТЪЛКОВАНИЕ на това що е МЕСТНА ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас. Публикациите му са само в западни списания и са написани на развален Английски език, в който дори терминологията не е вярна, включая и на думичката МЕСТНИ. Ха-ха........ Учените от цял свят се смеят и падат под масата. Учените в България - също ........ ха-ха.........

misho5kov
16.10.2014, 19:28
Дано да е така, да нямате проблеми, защото рядко някой си позволява официално да предложи "Карника, Бъкфаст, Италианка или Кипърка". Не че не се внасят постоянно какви ли не майки, но всичко е "под сурдинка", както всъщност повечето неща у нас!!! Желая Ви успех!!!

Дамян Дамянов
16.10.2014, 19:30
Никъде в закона няма тълкование на думичката МЕСТНИ. При това положение можем да направим тълкование, че МЕСТНИ означава ЕВРОПЕЙСКИ, тъй като България е член на Европейския съюз, и като такъв е подписала споразумението за свободна търговия на стоки и услуги вътре в съюза.

Ако някой проверяващ се опита да ми направи акт и да ме глоби, на него ще му се наложи да посочи кой член и коя алинея съм нарушил от някой закон или наредба. И естествено ще му се наложи да посочи къде в закона има тълкование на понятието МЕСТНИ. Ако това не го направи, ще му съдера гъза от съдебни дела както срещу него лично, така и срещу институцията, която той представлява. Аз мога да си позволя разходите по тези дела, които ще се измерват в хиляди левове, но той дали ще може да си ги позволи? И дали няма да го уволнят само заради медийния скандал, който ще бъде предизвикан със замесено неговото име.

В момента в България има един единствен доцент от Пловдив (не си му спомням името :)), който се опитва да даде НЕЗАКОННО ТЪЛКОВАНИЕ на това що е МЕСТНА ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас. Публикациите му са само в западни списания и са написани на развален Английски език, в който дори терминологията не е вярна, включая и на думичката МЕСТНИ. Ха-ха........ Учените от цял свят се смеят и падат под масата. Учените в България - също ........ ха-ха.........

Те не са МЕСТНИ , а ЛОКАЛНИ :laughing: <- за триене

kuline
16.10.2014, 19:41
В момента в България има един единствен доцент от Пловдив (не си му спомням името :)), който се опитва да даде НЕЗАКОННО ТЪЛКОВАНИЕ на това що е МЕСТНА ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас. Публикациите му са само в западни списания и са написани на развален Английски език, в който дори терминологията не е вярна, включая и на думичката МЕСТНИ. Ха-ха........ Учените от цял свят се смеят и падат под масата. Учените в България - също ........ ха-ха.........
Матеев, спомням си един клип (мисля, че ти го постна), на който си пролича агресивността на въпросния "Доцент". Та мисля, че февруари в Плевен е добре да се възползваш от охрана, че този е доста голям нервак.

scutellator
16.10.2014, 20:22
Връх Бузлуджа твърдо не става. Моят пчелин е на 8 километра от него по права линия, а на един от колегите е на 6 километра. Село Шипка е на 5 километра, а има и още едно село, което е на 4 километра, и в което сигурно има пчелини.

Същата е ситуацията и със Седемте Рилски Езера.



Хм, това е доста интересно. Предполагам измервайки разстоянието си отчел и денивелацията. Иначе, много лесно може да се измери доколко една местност е изолирана - слагат се 10 нуклеуса ( без търтеи) и след месец се отива да се провери колко от тях имат оплодени майки и кога са пронесли ( майките които не успеят да се оплодят с достатъчно търтеи, пронасят след 3-тата седмица). Според експеримент направен от братята Рутнер, майки могат да се оплождат и когато най-близкото семейство със търтеи се намира на 16 км разстояние ( много малък процент майки, но все пак е възможно). При островния оплоден пункт не е нужна чак такава пространствена изолация- пчелите не могат да преминават големи водни площи, когато не виждат земя на хоризонта (няма по какво да се ориентират).

Интересно е че в миналото са се използвали оплодни пунктове - до колкото си спомням някои от тях (местоположението им) бяха споменати в "календарния справочник". Ако някой има идея кои са те и къде са се намирали, моля да сподели информацията

Mateev
16.10.2014, 20:25
Не съм отчитал денивелацията, но тя дава сравнително малка грешка (10-15%). Просто премерих разстоянието посредством Google Earth.

Кораб в центъра на Черно море става ли? Щото това може да се уреди, ако достатъчно много пчелари заявят оплождане. Във връзка с това - дали пчелите страдат от морска болест? :)

Дамян Дамянов
16.10.2014, 20:34
Хм, това е доста интересно. Предполагам измервайки разстоянието си отчел и денивелацията. Иначе, много лесно може да се измери доколко една местност е изолирана - слагат се 10 нуклеуса ( без търтеи) и след месец се отива да се провери колко от тях имат оплодени майки и кога са пронесли ( майките които не успеят да се оплодят с достатъчно търтеи, пронасят след 3-тата седмица). Според експеримент направен от братята Рутнер, майки могат да се оплождат и когато най-близкото семейство със търтеи се намира на 16 км разстояние ( много малък процент майки, но все пак е възможно). При островния оплоден пункт не е нужна чак такава пространствена изолация- пчелите не могат да преминават големи водни площи, когато не виждат земя на хоризонта (няма по какво да се ориентират).

Интересно е че в миналото са се използвали оплодни пунктове - до колкото си спомням някои от тях (местоположението им) бяха споменати в "календарния справочник". Ако някой има идея кои са те и къде са се намирали, моля да сподели информацията

Вчера гледах експеримент с лодка на която е сложен прашец.
Пчелите го вземат само когато лодката е близо до брега, а когато лодката се премести навътре в езерото пчелите не го вземат.
Discovery Science доколкото помня, беше късно и гледах с едното око ;)
Работничката няма да има същия стимул, но колко вода е нужна за да изолира майката?

Във връзка с това - дали пчелите страдат от морска болест? http://pchelari.com/forum/images/smilies/smile.gif

А сега и на всяка да и връзваме торбичка за повръщане http://pchelari.com/forum/images/smilies/laughing.gif

Дамян Дамянов
16.10.2014, 20:49
Ами трябваше да обърнеш внимание колко се е отдалечила лодката от брега, а не да питаш нас - ние не сме гледали и с едното око. Ти пак си по напред от нас. :ae:

Явно е бил сироп или е други изследване :)


In one test reported in a 1983 issue of Science News, he moved a supply of sugar water 25% further away from a hive each day. The bees communicated to each other as usual on its location. Then he placed the sugar water on a boat anchored in the middle of a small lake. When scouts returned to the hive to communicate their find, other bees refused to go with them, even though they frequently flew over the lake to reach pollen sources on the opposite shore.

Или съм слушал само с едното ухо. :bigsmile:

scutellator
16.10.2014, 21:33
Кораб в центъра на Черно море става ли?

Не, трябва да има достатъчно суша, над която да се извърши оплождането.

scutellator
16.10.2014, 22:26
Сега погледнах и аз снимките на Гуугъла - в Черно море има две подходящи места - о. свети Иван до Созопол и Несебър (стария град).
Все пак Несебър е на практика остров, освен това е и застроен и няма много растителност която да поддържа голямо количество пчелни семейства (биха могли да се издирят собствениците им), пък дори и така, ако се сложат 10 бащини семейства, то вероятността някоя майка да се оплоди предимно (или изцяло) с тяхните търтеи е доста висока.

Георги Кръстев
16.10.2014, 22:29
Тази година около една от масите на изложението в Несебър имаше цял рояк с пчели.. имаше потекъл мед... Явно си има пчели и там!

ahilis
16.10.2014, 22:32
Тази година около една от масите на изложението в Несебър имаше цял рояк с пчели.. имаше потекъл мед... Явно си има пчели и там!

Те са на Киро Киров.

Mateev
16.10.2014, 22:40
Сега погледнах и аз снимките на Гуугъла - в Черно море има две подходящи места - о. свети Иван до Созопол и Несебър (стария град).
Все пак Несебър е на практика остров, освен това е и застроен и няма много растителност която да поддържа голямо количество пчелни семейства (биха могли да се издирят собствениците им), пък дори и така, ако се сложат 10 бащини семейства, то вероятността някоя майка да се оплоди предимно (или изцяло) с тяхните търтеи е доста висока.

Хвани линийката на Google Map и я направи дълга 10 километра. След това я завърти и ще откриеш, че освен целия Несебър в обсега попадат поне още 5-6 села - Равда, Ахелой, Тънково, Чолагова чешма, Свети Влас, Елените и т.н. Има и планински масиви с гъста растителност. Увеличи мащаба и разгледай по отблизо селата, и ще откриеш една камара бели точици, строени в стройни редици и колони. Аз открих поне няколко групи, без въобще да си правя труда да търся задълбочено.

Разбирам те че искаш да откриеш поне едно подходящо място, но поне ползвай линийката на Google, и тогава ще установиш, че 10 километра си е голямо разстояние. Дори в Добруджа, където селата са на рядко, пак средното разстояние между тях е 5-6 километра. Не знам дали въобще в България има място, където да можем да впишем 20 километра кръг без да засегне нито едно село или гора.

Mateev
16.10.2014, 22:44
В България има 5302 населени места, като на всяко едно от тях се пада средна площ от 21 квадратни километра или това прави средно разстояние между тях от 4.5 километра. В един 20 километров кръг с площ 314 квадратни километра средно ще откриеш по 7-8 населени места. Чудо ще е, ако успееш да сведеш това число до 0.

В България около 10 000 пчелина, като средното разстояние между тях е 3.5 километра. В един 20 километров кръг средно ще откриеш по 15 пчелина.

tsc1
16.10.2014, 22:47
Сега погледнах и аз снимките на Гуугъла - в Черно море има две подходящи места - о. свети Иван до Созопол и Несебър (стария град).
Все пак Несебър е на практика остров, освен това е и застроен и няма много растителност която да поддържа голямо количество пчелни семейства (биха могли да се издирят собствениците им), пък дори и така, ако се сложат 10 бащини семейства, то вероятността някоя майка да се оплоди предимно (или изцяло) с тяхните търтеи е доста висока.
Според мен, единствения български остров, който става е "Света Анастасия" (бившия "Болшевик) до Бургас. Бях там лятото - отдалечен е на 5-6км от брега и почти няма растителност. Не видях и кошери по него.

Mateev
16.10.2014, 22:54
Абе хора, мерете с линийката, преди да напишете неверни твърдения във форума. Остров Света Анастасия е точно на 1.5 километра от брега. В 10-километровата зона влизат 8 населени места, заедно с град Бургас.

tsc1
16.10.2014, 23:01
Абе хора, мерете с линийката, преди да напишете неверни твърдения във форума. Остров Света Анастасия е точно на 1.5 километра от брега. В 10-километровата зона влизат 8 населени места, заедно с град Бургас.
Може, за разстоянията не споря, защото когато гледаш над морската повърхност погледа лъже. На кораба и на острова нямах Гугъл. Я премери Бургас на колко километра е? Отсреща на брега най-близките са Атия и мина Росен.
PS Измерих разстоянията. За да не съм голословен:
- до мина Росен - 2.4км
- до Атия - 4км
- до брега на Бургас - 8км
Матеев, ти какво измери?

scutellator
16.10.2014, 23:03
Хвани линийката на Google Map и я направи дълга 10 километра. След това я завърти и ще откриеш, че освен целия Несебър в обсега попадат поне още 5-6 села - Равда, Ахелой, Тънково, Чолагова чешма, Свети Влас, Елените и т.н.

При островите не е нужно чак такова голямо разстояние.
Например в Йоанина, Гърция за изолиран оплоден пункт се ползва един остров, намиращ се вътре в това езеро.
Може да провериш ако не ми вярваш- отиди на уебсайта на batsis

Mateev
16.10.2014, 23:14
Ако в България имаше свястно законодателство и всички пчелини бяха регистрирани заедно със своите GPS координати, както и ако пчеларския регистър се водеше коректно съгласно закона, то тогава за 5 минути щях да напиша програма, която да провери разстоянията между пчелините, и да открие всички зони, отговарящи на изискванията за изолиран оплоден пункт. Има някаква вероятност да съществуват 2-3 такива зони, но да ги търсим без пчеларски регистър е все едно да открием игла в купа сено.

Има и още нещо - дори и да открием такава зона, закона няма да ни помогне да я защитим. Дето се казва, някой пчелар хей-така от злоба ще сложи един пчелин вътре в тази зона, и ние с нищо няма да можем да му попречим.

tsc1
16.10.2014, 23:28
На острова има едно манастирче с което можеш да се споразумееш. Просто никой още не се е сетил за това стратегическо място.
И дай да я правим тая система с GPS координатите, цифровата карта и SMS системата за известяване! Все ще намерим някоя програма, по която да я вденем!

Искрен Мутафов
16.10.2014, 23:42
Вижте тази наредба, и въпросът е какви майки ще се произвеждат елитни или племенни?!?

http://www.mzh.government.bg/MZH/Libraries/Зоотехническо_законодател тво/naredba47.sflb.ashx

nikola.vladov
17.10.2014, 08:50
Аз между другото съм и планински водач и познавам Рила и Пирин много добре. Мисля, че по високото ще се намерят места на които и на 10 км няма пчели. Скоро ще се разходя из Рила и ще огледам сепциално за това (даже имам нещо предвид в главата си, но нека първо да видя). Интересува ме на каква висичина лятото могат да живеят пчели? Ако е на 2000 метра лятото денем не е студено за оплождане, но нощите са студени. Виждам следните трудности:
1) законодателство на БГ. спънки от "елитни пчелари" и от горските ако е в националния парк.
2) мечки
3) транспорт до там (но има места горе които са достъпни с джип).
Теста с няколко нуклеуса за проба дали има пчели наоколо ще каже дали става мястото. Но този тест може и да не покаже нищо ако е много сурова
природата там. Поне цигани горе не ходят засега.

Scutellator, като казваш да гледаме височината акцентираш на:
1) по хипотенузата е по-дълго отколкото по катета
2) пчелите (търтеите) с нежелание ще се качват нависоко (както е при островите) и по-малко разтояние върши работа.

Островите опреденено са по-подходящи от планината. Швейцария няма острови, но май има такива пунктове. Ако е така става и планината.
Доколкото знам Брат Адам има пункт където е неподходящо за пчели (тежка зима, липса на паша). Значи ги е хренел, за да оцеляват. Оплодените
майки са зимували горе. Ако греша поправяйте ме!

scutellator
17.10.2014, 09:28
2) пчелите (търтеите) с нежелание ще се качват нависоко (както е при островите) и по-малко разстояние върши работа.
Търтеите не преследват обекти (майки), които са над определена височина над земята (тази на която се намират сборищата).
Отделно, лошите атмосферни условия ( вятър, разлика в температурата във височина) също намаляват разстоянието което един търтей или майка ще измине.

Нищо не пречи да се пробва.
Дори и да няма 100% контролирано оплождане, пак си заслужава, защото не се изискват специални знания, умения или оборудване за това, нито пък се отделя кой-знае колко време специално за това - оставяш майките и природата си върши работата ( е, процента на неуспешните оплождания е малко по-висок)

Със иструменталното фиксирането на дадено качество и постигането на стабилност става много по-бързо ( може да подбираш търтеите спрямо външни белези), докато оплодния пункт може да ти предостави по-голямо количество чистопородно оплодени майки със по-малко вложено време (по-подходящ е за репликация в голямо количество на вече постигнатия напредък, т.е. най-добре за бащини да се ползват семейства даващи униформени търтеи).

nikola.vladov
17.10.2014, 09:57
Търтеите не преследват обекти (майки), които са над определена височина над земята (тази на която се намират сборищата).
Отделно, лошите атмосферни условия ( вятър, разлика в температурата във височина) също намаляват разстоянието което един търтей или майка ще измине.

Разбирам думите ти така: външни търтеи няма да се качат горе. При лошите атмосферни условия горе трудно ще има търтееви сборища (от бащини семейства занесени там) и всичко е безпредметно?

Аз си мислех за едни поляни зад язовир Бели Искър (1900 метра). Наоколо са върхове над 2300 метра. Най-ниския излаз е от страната на язовира (голяма водна площ). Има път до там, защитено е от вътър. Най-близки села са Бели Искър, Мала Църква и Говедарци, но са далеч и на ниско според мене. :

scutellator
17.10.2014, 10:11
Когато атмосферните условия са прекалено лоши, майките и без това няма да излезнат от кошерите. Когато времето е ветровито, те летят на по-малки разстояния. Един търтей от равнината, където има хубаво време, няма да тръгне да преминава пояс със неблагоприятни атмосферни условия, щото там някъде си може да има майки. Той ще си стои там, където има по-голям шанс да извърши оплождане.

tsc1
17.10.2014, 10:29
Като извод кой от двата варианта е по-добрия - високо в планината или на остров в морето? Според наредбата, която посочи Искрен за племенни майки отстоянието е 5км. Нямам идея защо Матеев си ги смята 10км.

scutellator
17.10.2014, 10:38
Вижте тази наредба, и въпросът е какви майки ще се произвеждат елитни или племенни?!?

http://www.mzh.government.bg/MZH/Libraries/Зоотехническо_законодател тво/naredba47.sflb.ashx


Интересно, междувременно развъдната асоциация се е била прекръстила на "развъдна организация"

Иначе, и в този документ си личи склонността на компетентните лица писали текста, да виждат света през прозореца на своята си утопична версия на реалността, където всичко е съвършено.

Както казват хората занимаващи се с изследователска и научна дейност, много е лесно винаги да уцелваш десетката - просто всеки път в последствие трябва да нарисуваш мишена, около мястото където е попаднала стрелата.

Mateev
17.10.2014, 11:42
Като извод кой от двата варианта е по-добрия - високо в планината или на остров в морето? Според наредбата, която посочи Искрен за елитни майки отстоянието е 5км. Нямам идея защо Матеев си ги смята 10км.

Нито наредбата четеш, нито смятяш правилно.

Член 7 алинея 2 на Наредба 47 гласи:
Елитните пчелни майки се получават чрез:
Ал.2. Eстествено съешаване на пчелни майки с търтеи с точно определен произход в подходящи оплодни пунктове, изолирани от други пчелини в радиус най-малко 10 km.

Ха сега си представи оплодния пункт и начертай около него окръжност с радиус 10 km. Ще се получи кръг с диаметър 20 km и площ 314 000 декара. Тези цифри ги приказвам вече за 10-ти път и не знам защо продължавате да си хортувате за някакви смешни разстояния от по 2-3 километра за разните му там острови, езера, планини и т.н. Толкова ли не знаете как на Google Earth или Google Map се рисува окръжност с диаметър 20 километра? Та това си е огромна окръжност за такава малка страна като България.

Пак повтарям - необходимата площ е 314 000 декара с параметри:
1. БЕЗ НАСЕЛЕНИ МЕСТА, защото в тях обикновенно има пчелини
2. БЕЗ ГОРИ, заради потенциалните диви роеве
3. Да е изцяло държавна собственост, защото ако има в нея дори и един единствен частен парцел, никой няма да може да спре човека да си сложи пчелин на него.

Няма такова място в България, което да изпълнява поне една от 3-те точки, а ние сме тръгнали да търсим място, което да изпълнява и трите едновременно - ха-ха......

tsc1
17.10.2014, 12:18
Нито наредбата четеш, нито смятяш правилно.

Член 7 алинея 2 на Наредба 47 гласи:
Елитните пчелни майки се получават чрез:
Ал.2. Eстествено съешаване на пчелни майки с търтеи с точно определен произход в подходящи оплодни пунктове, изолирани от други пчелини в радиус най-малко 10 km.

Ха сега си представи оплодния пункт и начертай около него окръжност с радиус 10 km. Ще се получи кръг с диаметър 20 km и площ 314 000 декара. Тези цифри ги приказвам вече за 10-ти път и не знам защо продължавате да си хортувате за някакви смешни разстояния от по 2-3 километра за разните му там острови, езера, планини и т.н. Толкова ли не знаете как на Google Earth или Google Map се рисува окръжност с диаметър 20 километра? Та това си е огромна окръжност за такава малка страна като България.

Пак повтарям - необходимата площ е 314 000 декара с параметри:
1. БЕЗ НАСЕЛЕНИ МЕСТА, защото в тях обикновенно има пчелини
2. БЕЗ ГОРИ, заради потенциалните диви роеве
3. Да е изцяло държавна собственост, защото ако има в нея дори и един единствен частен парцел, никой няма да може да спре човека да си сложи пчелин на него.

Няма такова място в България, което да изпълнява поне една от 3-те точки, а ние сме тръгнали да търсим място, което да изпълнява и трите едновременно - ха-ха......
През цялото време мисля, че говорим за племенни, а не за елитни майки! Грешката ми е, че в предишния пост вместо племенни съм писал елитни. Корегирах го.
Последно какви майки се предлагат - племенни или елитни?

Mateev
17.10.2014, 12:54
Елитни майки са тези, които са получени в резултат на някаква селекционна дейност, и на които им се знае родословното дърво както по майчина, така и по бащина линия. Това с бащината линия изисква оплождане в изолирани оплодни пунктове, каквито в България НЯМА. Алтернативата е да се използват апарати за изкуствено осеменяване, каквито в България има не повече от 10, от които 6 нови са при мене и 1 при доцента (видях го - захвърлен в ъгъла и прашясал от дълго бездействие).

Племенни майки са тези майки, които са дъщери на някоя елитна майка, но за бащата нищо не се знае, защото там в небето има всякакви търтеи, а за региона на България тези търтеи обикновенно са КУЧА МАРКА. Уж закона изисква едни 5 километра радиус за пчелините с племенни майки, но нали вече стигнахме до извода, че това изискване е НЕВЪЗМОЖНО ДА СЕ СПАЗИ.

И последния вид майки са КУЧА МАРКА - при тях нищо не се знае за родословието нито на бащата, нито на майката. Това са всъщност майките, които повечето пчелари си правят сами, и с които обикновенно пчеларстват. Сред тези майки от време на време се случат и хубави, но повечето са ПОСРЕДСТВЕНИ - снасят някакви яйца, но не много, пчелите им носят някакъв мед, но не много и т.н.

Аз съм в състояние да предлагам и от ТРИТЕ ВИДА майки, като единствено пазара ще е този, който ще ме насочи в каква посока да се развивам и да наблягам. Заятова и в момента правя пазарно проучване, събирайки заявки на такъв ранен етап. И до момента проучването говори, че хората проявяват ЖИВ ИНТЕРЕС към ЕЛИТНИТЕ МАЙКИ, осеменени изкуствено, стига те да са достатъчно евтини. Това означава, че вече има хора, които са ОСЪЗНАЛИ необходимостта от качествени майки от КАЧЕСТВЕНИ ПОРОДИ, и в момента правят първи плахи стъпки с цел проверка на това дали тези майки наистина са по-добри.

Искрен Мутафов
17.10.2014, 12:55
Аз постнах линк към Наредба 47, за да се изясни каква е целта на занятието? - елитни или племенни майки? Щото аз може и да греша, но си мисля че въпросните елитни пчелни майки са тия дето струват по няколко стотин лева или евро, и яйцата им се използват като изходен материал за производството на племенните пчелни майки(тези дето се продават по 18 лева). Елитните биха могли да се осеменяват изкуственно, а оплодният пункт за племенните значително по-лесно би се намерило място за него(още повече, че наредбата дава "вратичка" да се подменят пчелните майки на всички съществуващи пчелини в района чл.12, ал. 1). А чл. 15 ал.3 за репродуктивните пчелини( за производство на племенните пчелни майки) и съответно ал. 2 за елитните пчелни майки забраняват в съответните радиуси от 5 и 10 км да серегистрират нови пчелини, независимо от собственността на земята, това е задължение на БАБХ да съблюдава тази точка на закона, все пак от известно време насам се вписват GPS координатите на пчелините, и някой ден(може би след 100-тина години) ще заработи тази единна система, в която би могло да се направи справка за минутка, че и по-бързо.
Съвсем друг е въпроса, че всеки би могъл да злоупотреди и да си настани нелегално пчели в 5 или 10 километровата зона, независимо чия е собствеността на земята, то и сега има не малко хора които се хвалят наляво и надясно из интернет че не са им регистрирани пчелините, а също и не малко хора злоопотребяват със сега съществуващите оплодни пунктове на "лицензираните" майко производители, носейки в непосредственна близост нуклеуси да им се оплодят майките с търтеи от настанените там бащини семейства.

Закона за пчеларството:

http://www.mzh.government.bg/odz-pleven/Libraries/Закони/zakon_za_p4elarstvo.sflb.ashx

И Наредба 47(отново):

http://www.mzh.government.bg/MZH/Libraries/Зоотехническо_законодател тво/naredba47.sflb.ashx

п.п.(дописано): Аз докато сколасам да го постна вие сте го избистрили...

tsc1
17.10.2014, 13:10
все пак от известно време насам се вписват GPS координатите на пчелините, и някой ден(може би след 100-тина години) ще заработи тази единна система, в която би могло да се направи справка за минутка, че и по-бързо.
Тази система може да заработи и за една година, ако пчеларските вождове, министерството и пчеларите застанат зад нея! Освен всичко друго, тя ще намали значително случаите на отравяне на цели пчелини. Имаме цялостно разработена концепция - от А до Я какво трябва да включва и как да работи тя. Но ако не се направят необходимите промени в закона за пчеларството и в закона за растенията няма да се получи нищо.

evgeni.filimonov
17.10.2014, 13:22
Относно кучата марка майки, които 90% от пчеларите сами си произвеждаме, не съм съгласен с мнението на Матеев.
Ако пчеларя е в час и чете и не го мързи и развива така семейството, че то да е силно, прилага някаква технология на работа, следи за
това да има достатъчно място в плодника за работа на майката и още и още, то кучата марка майка така ще заработи, че ще има пило от летва до летва.
Припомнете си кой ръководи семейството - майката или пчелите.
Дай на добър пчелар куча марка майка и той ще постигне добри резултати и обратното, дай на слаб пчелар елитна майка и няма да се намери разлика.
Специално от мен НИКОЙ майко производител и един лев няма да получи.

Искрен Мутафов
17.10.2014, 13:24
Тази система може да заработи и за една година, ако пчеларските вождове, министерството и пчеларите застанат зад нея! Освен всичко друго, тя ще намали значително случаите на отравяне на цели пчелини. Имаме цялостно разработена концепция - от А до Я какво трябва да включва и как да работи тя. Но ако не се направят необходимите промени в закона за пчеларството и в закона за растенията няма да се получи нищо.

И за много по-бързо би могла да заработи системата, но моята прогноза е на база темповете с които се "движи"(пълен застой - крачка назад, две в страни) в момента...

nikola.vladov
17.10.2014, 13:39
Дай на добър пчелар куча марка майка и той ще постигне добри резултати и обратното, дай на слаб пчелар елитна майка и няма да се намери разлика.

Тука според мене за елитната майка грешиш. Най-вероятно семейството ще се рои и той няма да разбере изобщо.
Май във форума съм чел за Величко Величков, елитната майка и горския. Много се смях тогава.

добавено:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=162&p=1606&highlight=%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0% BE+%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE%D0%B 2#post1606

jorors
17.10.2014, 13:56
Относно кучата марка майки, които 90% от пчеларите сами си произвеждаме, не съм съгласен с мнението на Матеев.
Ако пчеларя е в час и чете и не го мързи и развива така семейството, че то да е силно, прилага някаква технология на работа, следи за
това да има достатъчно място в плодника за работа на майката и още и още, то кучата марка майка така ще заработи, че ще има пило от летва до летва.
Припомнете си кой ръководи семейството - майката или пчелите.
Дай на добър пчелар куча марка майка и той ще постигне добри резултати и обратното, дай на слаб пчелар елитна майка и няма да се намери разлика.
Специално от мен НИКОЙ майко производител и един лев няма да получи.

Подкрепям на 100%, пък и ако ги сложа 2 чки куча марка в един кошер няма такава ако ще и ЕЛИТНА майка.

Mateev
17.10.2014, 14:55
И аз подкрепям написаното, но не забравяйте, че този форум се посещава от ЕЛИТНАТА част от българските пчелари. Всички вие сте хора, имащи компютър и компютърни познания и определено обичате да четете било то форума, или Facebook или книги. А знаете ли какви пчелари има? През живота си не са прочели дори и една пчеларска книга. Рядко четат дори и пчеларските вестници, ако някой им ги подари. Аз им раздадох книжки за майкопроизводството, и те си стоят неотгръщани и прашясват на рафта в съблекалнята им. Каквото чули от баща, дядо или приятел - това е. Миналата година на единия му умряха 90% от семействата, защото есента и зимата му се досвидя да купи лентички против акар, захар и питки.

Искрен Мутафов
17.10.2014, 15:30
И аз подкрепям написаното, но не забравяйте, че този форум се посещава от ЕЛИТНАТА част от българските пчелари. Всички вие сте хора, имащи компютър и компютърни познания и определено обичате да четете било то форума, или Facebook или книги. А знаете ли какви пчелари има? През живота си не са прочели дори и една пчеларска книга. Рядко четат дори и пчеларските вестници, ако някой им ги подари. Аз им раздадох книжки за майкопроизводството, и те си стоят неотгръщани и прашясват на рафта в съблекалнята им. Каквото чули от баща, дядо или приятел - това е. Миналата година на единия му умряха 90% от семействата, защото есента и зимата му се досвидя да купи лентички против акар, захар и питки.

Ама то такива индивиди ги има не само в пчеларството ами и в други животновъдства и земеделие. На село има няколко краварника в бившето ТКЗС, единият собственик е по-голям и има доста работници, но тези които му гледат кравите над половината са полу неграмотни - немогат да четат, но пък смятат учудващо добре(прости сметки, най-вече когато става въпрос за пари)... Да не се окаже, че и твоите книжки не се четат по тази причина?!?

Mateev
17.10.2014, 15:46
....... Щото аз може и да греша, но си мисля че въпросните елитни пчелни майки са тия дето струват по няколко стотин лева или евро, и яйцата им се използват като изходен материал за производството на племенните пчелни майки(тези дето се продават по 18 лева). ........

Искам да обясня как една елитна майка може да струва както 30 лева, така и 300, и в същото време и двете да са с напълно еднакви качества и еднакъв начин на производство. Нека да приемем, че купуваме една или повече елитни майки от Западна Европа за много пари - по 200-300 EUR парчето. С треперещи ръце ги настаняваме в осиротени семейства и ако всичко мине благополучно, след една седмица започваме да вземаме яйца от тях. Започваме да правим маточници и след това изкуствено да оплождаме родилите се дъщери с търтеи от същата порода. В рамките на сезона получаваме хиляди яйца и можем да си позволим лукса да произведем хиляди изкуствено оплодени дъщери. Тези дъщери също ще са ЕЛИТНИ МАЙКИ, защото им КОНТРОЛИРАМЕ родословието както по майчина, така и по бащина линия. Труда по тези дъщери обаче ще е малко, и затова те ще струват само по 30 лева.

От няколкото хиляди такива дъщери по случаен начин подбираме 100 или 200 за собствени нужди и с тях заселваме собствени семейства. Тези семейства започваме да ги ПРОСЛЕДЯВАМЕ в продължение на една цяла година или дори 2 години. Периодично измерваме МНОГО НА БРОЙ ПАРАМЕТРИ, като това всъщност ще представлява ОГРОМНО КОЛИЧЕСТВО ВЛОЖЕН ДОПЪЛНИТЕЛЕН ТРУД - броене на килийки с яйца, ларви, запечатано пило и мед. Теглене на кошера. Броене на излитащи и кацащи пчели и много други подобни с цел да се натрупа огромно количество данни за всяко едно семейство. Тези данни се въвеждат в компютъра и на базата на някаква точкова система съгласно селекционната програма всяка една майка започва да натрупва или да губи някакви точки. Тоест всички майки ще участвуват в един голям БИГ БРАДЪР и в продължение на една или дори две години постепенно ще се заформи някаква класация, в която ще има САМО ЕДНА ПОБЕДИТЕЛКА. Тази победителка (или да кажем например първите 3 майки) ще получат изключителната привилегия от техни яйца да се правят техни дъщери, или това са внучки на оригиналната майка, но родени от 3-те най-добри дъщери.

Та сега предполагам разбрахте защо има и елитни майки, който струват по 300 лева. Ами това е защото в тях има вложен МНОГО ПОВЕЧЕ ТРУД, но за сметка на това този труд НИ ГАРАНТИРА, че от цялата серия изтествани майки ние предлагаме на тази цена дъщерите само на НАЙ-ДОБРИТЕ майки.

Накратко - майките по 300 лева ГАРАНТИРАНО са МАЙКИ-ШАМПИОНИ по комплекса от признаци, по който ги селекционираме.
Останалите майки - тези от по 30 лева също са ЕЛИТНИ МАЙКИ, но по тях не е вложен труд да се открие кои са най-добрите. Сред тях ще има както по-добри, така и по-лоши, и ако клиента сам реши да си прави измервателна и селекционна дейност, той също ще се сдобие с майки-шампиони, дори и те може да са по-добри от моите шампиони.

Ами това е. Целият този процес паралелно ще се извършва по стотици, и дори по хиляди кошери. Измервателните дейности ще са много. Глобалната информационна система ще помогне да се въведе ред в целия този информационен хаос. Крайният резултат - хем ще имам мед и прашец, хем паралелно ще извършвам селекционна дейност и така постепенно ще се заформят няколко линии, при които родословието на майките ще е съставено само от МАЙКИ-ШАМПИОНИ и БАЩИ-ШАМПИОНИ много поколения назад във времето.

Mateev
17.10.2014, 16:20
Всъщност спорът е с колко една елитна майка-шампион се различава от една посредствена майка куча марка. Тука може да ни осветли Scutellator-a, но аз като профан в тази област си мисля (пък и съм попрочел това-онова), че постигането на 50-60% превъзходство по всеки един контролиран/селекциониран параметър си е съвсем в реда на нещата.

Ако приемем, че майката от 30 лева може да даде с 50% повече мед, то това означава допълнителни 70-80 лева печалба при същото количество труд. Е струва си от тези 80 лева да заделиш пари за по-хубавата майка. Сметката излиза много добре икономически, въпросът е дали пчеларите го осъзнават това. Освен това качественият генетичен материал на майката от 30 лева можеш да го експлоатираш дълги години. Тоест икономическата сметка си е направо СУПЕР.

радо
17.10.2014, 17:40
Правиш много големи инвестиции разбира се можеш да си ги позволиш дано успееш да направиш успешен бизнес но ще ти е много трудно просто защото сме в България ако беше другаде успехът щеше да ти е по лесен.Не смятам да коментирам повече но ако имах възможности и аз щях да инвестирам повече обаче с условието ,че каквото и да се получи дали ще спечеля или загубя ще ми остане удоволствието от отглеждането на пчелите .Интересно ми е дали пробвахте ремаркетата на LISON за подвижно пчеларство.

Mateev
17.10.2014, 17:52
Ремаркетата на Lyson бяха едно залитане. Купих ги защото се подведох от твърденията във форума, че от подвижното пчеларство има файда. Когато най-после узрях и започнах да мисля със собствената си глава, нещата започнаха да придобиват друга светлина. А когато наплюнчих молива и започнах да правя сметки, всичко се обърна надолу с главата. Много неща бих споделил тука във форума, но отношението на хората ме принуждава все повече и повече да се свивам в черупката си и да си трая. Омръзна ми да влизам във вечни спорове и да доказвам азбучни истини на хора, които не ги разбират или не искат да ги разберат. Следователно трябва да се оттегля от споровете и да започна да ги правя нещата така, както аз съм си решил. А дали съм прав или крив - бъдещето ще го покаже.

Между другото забележете - тази тема е обява за една моя продажба. Вижте на какво я направите. Аз меся ли ви се във вашите теми за продажба и вадя ли от 1000 кладенеца вода как ще го произведете това, дали ще го продадете и т.н.

Дамян Дамянов
17.10.2014, 18:43
С колко се различава една куча марка...хмм
Аз мисля, че 30% са по реалистични, но изобщо не казвам, че и 200% не са достижими при семейства с ниски показатели.
Правилният отговор е от 0 до 200% и да звучи глупаво, но според мен това е реалността.
Всеки иска да знае като си купи майка, че тя ще бъде 10-20-30% по-добра от неговата, ТОВА НЯМА КАК ДА СЕ ГАРАНТИРА, освен ако не си доцент.:bigsmile: (тъй де да си оправим настроението)
Трябва да се измерят показателите на старата майка(семейство) за много голям период от време и като знаем на елитната майка(семейство) показателите, то можем да кажем с голяма доза сигурност ето къде има разлика с толкова и толкова процента.
Проблемът е че трябва хоризонтална и вертикална селекционна програма, а това без добри пчеларски огранизации НИКОГА НЯМА ДА СТАНЕ .
Кой луд ще пусне групата "РОДОПИКА" да му "мери" пчелите, да инсталира датчици и т.н?!?!?! (То и те нямат интерес, защото не им се дават пари, като могат да минат и без тях)

Хайде да си представим една утопия.
Пчеларите изпращат информация и майки от най-добрите си семейства на селекционера.
Селекционерите да са в прака конкуренция и да се бият кой ще достави най-добрата майка и кой ще има най-много пчелари в програмата си.
Държавата да подкрепя тази дейност със закони и администрация - парите да ги оставим настрана.
Това ще превърне всеки един пчелин в опитен и ще ни изстреля на 10 години пред всички останали държави.

Хайде да се върнем в реалността.
Една групичка от алчни плиткоумни хорица са решили да поставят монопол(картел) над пчеларството в България.
Като всеки си мисли, че проблемите в селекционната дейност са лични проблеми на Матеев - ще ядем *** докато тази групичка има интерес.
Как не виждате, че тези хора имат монопол и си правят с нас каквото си поискат?!?!?!
Могат да си продават майките с каквото качество поискат, защото няма алтернатива(законно)!
Използват програмите за засилване на позициите си и вземат парите за пчеларство, като дори смея да кажа, че имат договорки с трети страни свързани с пчеларството.
Пишат закони угаждащи на всички заинтересовани и плащащи страни - е ние не сме във вътрешния кръг.
Вижте законите как са писани! - направо си пише този,този и този имат право на това, това и това, а на пчеларите сме им "брали лайката".
Тези хора имат интерес пчеларите да се мачкат и да не могат да си покажат главата от калта. Погледнете цялата картинка и ще го видите.
Ако Матеев успее да отвори врата още много други ще го последват и дори той ще се срещне с конкуренцията създадена от него самия.
По повод на кой какви му са майките, то нека пазара го реши, но ПАЗАРА НЕ Е СВОБОДЕН и докато я има групичката изнасилвачи, то няма как да сме на друго положение.
Тези 10км са направени с много ясна цел и тя е да стане невъзможно за други да влязат на пазара.
Вижте закона писан от същите или с тяхна "ПОМОЩ" как диктува ние къде,колко и как ще си продаваме меда.
Като купуваме техните "ЕЛИТНИ" майки, само им помагаме да ни мачкат още повече.
Толкова ли не виждате каква е схемата?!?!?

Извинявам се за спама и нека мнението се премести или изтрие...просто от два дена чета глупости.

kapanec
17.10.2014, 18:53
Напротив тема е много хубава и това е бъдещето на съвременното пчеларство да се работи със качествени елитни майки за постигане на отлични резултати.Всички сте съгласни с мнението ,че пчеларството преди 50г ,25г и сега със всяка изминала година се променя. Факторите са много които налагат тия промени и ние ако искаме да го пребъдем в пчеларския занаят трябва да се научим да ги възприемаме и приемаме тия промени. На някой колеги им е необходимо повечко време да го осъзнаят а на други въобще няма да им стигне времето да го проумеят "НО" то си е за тях .Подозирам ,че във всички явни и скрити критики стой фактора (Завист) .Повечето разсъждават на принципа "Не е важно аз да съм добре важно е Вуте да е зле"
Ако не можете да помогнете по не пречете.

Vmitev
17.10.2014, 19:28
Темата се превърна в бит пазар. Мисля, че това което се опитва да направи Матеев - по -добър продукт на пазара е нещо хубаво и мисля, че ще се оцени с времето. Аз също не съм доволен от настоящите предлагани майки и лично ще ми е интересно да видя изкуствено осеменени такива. Така че дерзайте!

nikola.vladov
17.10.2014, 20:08
Хайде да спрем да пишем в темата. Нека оставим Матеев да пише сам. АЗ ЗАПОЧНАХ ТЕЗИ ЦАПАНИЦИ в пост номер 13. Не очаквах така да се извъртят нещата. Отплесна се работата съвсем, но по-добре да спрем, отколкото да продължи бръщолевенето. Смятайте, ЧЕ АЗ СЪМ ВИНОВЕН и бийте мене. Поне на бой държа още :-)

Ivan_vd
17.10.2014, 20:11
Чета и немога да се начудя на някои хора,да погледнем друг сектор във животновъдството може ли да сравните един Холнщаин и наще черно-шарени крави просто няма база за сравнение едната порода дава 16-18 тона мляко за лактационен период а другата 6-8 тона дори и да ги скъсаш от хранене и гледане е правете си изводите сами.

kapanec
17.10.2014, 20:15
Чета и немога да се начудя на някои хора,да погледнем друг сектор във животновъдството може ли да сравните един Холнщаин и наще черно-шарени крави просто няма база за сравнение едната порода дава 16-18 тона мляко за лактационен период а другата 6-8 тона дори и да ги скъсаш от хранене и гледане е правете си изводите сами.
Супер пример за сравнение.Много ясно и точно казано 6+

scutellator
17.10.2014, 20:53
Всъщност спорът е с колко една елитна майка-шампион се различава от една посредствена майка куча марка. Тука може да ни осветли Scutellator-a, но аз като профан в тази област си мисля (пък и съм попрочел това-онова), че постигането на 50-60% превъзходство по всеки един контролиран/селекциониран параметър си е съвсем в реда на нещата.

Според брат Адам кръстоската F1 Сахариенсис х Бъкфаст в добри години дава средно 300% увеличение в добива сравнено със средния добив от Бъкфаст от същия сезон. Кръстоската F1 Анатолика х Бъкфаст дава средно 200% над средния добив на Бъкфаст и е еднакво подходяща както за силни години, така и в години когато пашата е оскъдна ( съотношението се запазва)
Той споменава също, че 300% увеличение базирано на 40 кг среден добив е много по-важно, отколкото 30% увеличение върху добив от 15 кг ( по онова време в Германия са правили паралелни тестове на различните междупородни и междулинейни кръстоски на Карника и на база тези тестове, учените заключават че повишение в добива повече от 30% не е възможно)
Тези неща ги има записани в неговите книги ( по памет поне в 2 от 3-те) и всеки който иска може да провери.
Чувствам се обаче длъжен да развенчая всеобщото схващане, че брат Адам е бил "добър пчелар", напротив - спрямо българските разбирания той е бил ЛОШ пчелар, или поне в първите си 50 години.

Според Величков, кръстоска Кавказка + местна ( трябва да проверя каква беше точната кръстоска) дава 70 % увеличение сравнено със местните.
Кръстоска (Лигустика х Кавказка) х (френската) мелифера мелифера дава 110% увеличение в добива спрямо френската мелифера мелифера. (в момента не мога да дам позоваване)

Разплодните майки, обикновенно имат по-слаба производителност, отколкото техните свободно оплодени дъщери. Разплодните майки са със обеднено генетично разнообразие, което ги прави по-малко приспособими към различна среда от тази за която са селектирани ( освен това им липсва и хетерозисен ефект). Затова, обикновено майки предназначени за производство на F1 свободно оплодени майки се използват разплодни майки, оплодени със търтеи от друга линия ( междулинейна кръстоска), след което техните дъщери се оплождат свободно. Така се извлича максимална полза от хетерозисния ефект, като в същото време генетичното разнообразие прави семействата по-малко чувствителни към болести, например.



Матеев, аз се чудя, къде си тръгнал да пращаш пчеларите с над 100-200 кошера да си купуват апарат за инстументално, като ей ги на- ГЛЕДАЙ ГИ. На тях им е по-приятно да си работят с двумайчините кошери и с помощните семейства и да си вадят меда с трирамковата центрофуга. Дори, ако трябва да съм откровен, те са даже по-напред от тези на които подражават. Забележи че почти всичките руски майстори на пчеларството в Ютюб работят с двурамкови центофуги , при това центрофугата се върти от двама човека!!!!!

scutellator
17.10.2014, 21:11
Чета и немога да се начудя на някои хора,да погледнем друг сектор във животновъдството може ли да сравните един Холнщаин и наще черно-шарени крави просто няма база за сравнение едната порода дава 16-18 тона мляко за лактационен период а другата 6-8 тона дори и да ги скъсаш от хранене и гледане е правете си изводите сами.

Ти не знаеш ли че пчелата не е податлива на селекция? На добрия пчелар, и калпави майки да му дадеш, пак ще извади по 110кг от рапицата от семейство. Ако никой от вас не е сънувал подобен добив, то вината не е в пчелите (или майките), а в пчеларите.

Mateev
18.10.2014, 08:22
Рамките в клипчето са подбрани и може би са направени няколко клипа, докато се сглоби един истински, който да показва идеалистичната ситуация. Какво скриха от нас:

1. При разбалансирани рамки центрофугата има склонност да изпада в резонанс, да се тресе неудържимо и ако не е стегната здраво към пода, започва да се разхожда из помещението.
2. При скъсване на една единствена рамка парчетата от нея излитат и разкъсват и съседните рамки. На дъното на центрофугата вместо мед се получава манджа с грозде.

Рамките за такива радиални центрофуги се обтелват по СПЕЦИАЛЕН НАЧИН, който е различен от начина на обтелване на рамките за хордиалните центрофуги. При хордиалните центрофуги най-големите сили са в централната част на рамката, и там трябва да има тел, докато при радиалните най-слабото място е долната част на рамката заради отворите, които пробиват пчелите. Именно поради тази причина аз правя W обтелване, но слагам върху него и два хоризонтални тела на 2 сантиметра разстояние от горната и от долната рамка.

Още нещо - при радиалните центрофуги убийствени се явяват недобре разпечатаните пити. Един малък участък от една единствена пита да остане неразпечатан, и този участък при големите скорости се скъсва и разкъсва съседните пити.

Дамян Дамянов
18.10.2014, 14:56
Рамките в клипчето са подбрани и може би са направени няколко клипа, докато се сглоби един истински, който да показва идеалистичната ситуация. Какво скриха от нас:

1. При разбалансирани рамки центрофугата има склонност да изпада в резонанс, да се тресе неудържимо и ако не е стегната здраво към пода, започва да се разхожда из помещението.
2. При скъсване на една единствена рамка парчетата от нея излитат и разкъсват и съседните рамки. На дъното на центрофугата вместо мед се получава манджа с грозде.

Рамките за такива радиални центрофуги се обтелват по СПЕЦИАЛЕН НАЧИН, който е различен от начина на обтелване на рамките за хордиалните центрофуги. При хордиалните центрофуги най-големите сили са в централната част на рамката, и там трябва да има тел, докато при радиалните най-слабото място е долната част на рамката заради отворите, които пробиват пчелите. Именно поради тази причина аз правя W обтелване, но слагам върху него и два хоризонтални тела на 2 сантиметра разстояние от горната и от долната рамка.

Още нещо - при радиалните центрофуги убийствени се явяват недобре разпечатаните пити. Един малък участък от една единствена пита да остане неразпечатан, и този участък при големите скорости се скъсва и разкъсва съседните пити.

На мен не ми хареса усукването на центрофугата nono;
Е теста е по-истински от сухите тестове на LYSON :laughing:

scutellator
19.10.2014, 00:29
Искам да обясня как една елитна майка може да струва както 30 лева, така и 300, и в същото време и двете да са с напълно еднакви качества и еднакъв начин на производство. Нека да приемем, че купуваме една или повече елитни майки от Западна Европа за много пари - по 200-300 EUR парчето. С треперещи ръце ги настаняваме в осиротени семейства и ако всичко мине благополучно, след една седмица започваме да вземаме яйца от тях. Започваме да правим маточници и след това изкуствено да оплождаме родилите се дъщери с търтеи от същата порода. В рамките на сезона получаваме хиляди яйца и можем да си позволим лукса да произведем хиляди изкуствено оплодени дъщери. Тези дъщери също ще са ЕЛИТНИ МАЙКИ, защото им КОНТРОЛИРАМЕ родословието както по майчина, така и по бащина линия. Труда по тези дъщери обаче ще е малко, и затова те ще струват само по 30 лева.



Терминологията нещо ти куца.
На свободния пазар могат да се намерят следните майки:
-(не тествани ) свободно оплодени - престой в нуклеуса обикновенно 10,14 или 17 дни
-тествани свободно оплодени майки - престой в нуклеуса поне 4 седмици
- оплодени на оплоден пункт ( неизолиран) ( не изцяло чистопородно оплодени)
- оплодени на изолиран оплоден пункт (чистопородно оплодени, плюс минус някакъв процент за грешка, според това доколко е надеждно изолиран)
- оплодени на островен изолиран оплоден пункт (чистопородно оплодени)
- инструментално оплодени (чистопородно оплодени)
- разплодни майки произведени същия сезон ( не тествани по поколение)
- разплодни майки произведени същия сезон тествани по поколение ( нужни са общо 60 дни)
- разплодни майки произведени предходния сезон/едногодишни ( имат презимували дъщери ) - това са тези от по 300 евро и нагоре
- разплодни майки двугодишни ( тествани по поколение два сезона или 1 като продуктивно семейство + 1 за разплод)

Естествено, може да добавим и презимували майки (без значение по какъв метод са оплодени).

Терминът "елитна майка" се използва в България, наместо общоприетия в другите страни "разплодна майка" (Breeder queen)
Качеството на една майка да речем от по 300 евро , предлагани от различните пчеловъди на свободния пазар, може да варира в много широки граници. Просто както и при всяка една друга дейност, хората не се справят еднакво добре в извършването й.
Дори и когато няколко пчеловъда стартират с идентичен генетичен материал, след време качеството на предлаганата от тях стока се различава. Във селекцията напредъкът се постига трудно, но е лесно да бъде загубен.

Mateev
19.10.2014, 08:58
Във всяка една наука винаги има проблеми с терминологиите. Това е така просто защото в разговорния език няма достатъчно думички за обозначаване на всяко нещо. Ето самият ти се опита да разкажеш за видовете майки, и не ти стигнаха думичките, а в същото време пропусна още много видове майки, например класифицирани по НАЧИНА НА ТЕСТВАНЕ. Има параметри, по които теста се извършва за 1 час, а има и такива, за които е необходимо година време, че и повече.

Самите термини на много от нещата обикновенно се определят от някой, който първи описва подобно нещо. В соларните технологии например има поне 7-8 български термина, които аз лично съм ги въвел, търсейки вярната думичка, и после всички започнаха да ги използват. Специално в България самият закон, писан от доцента, въвежда два термина за майките, и за хубаво или за лошо всички вече са принудени да ги използват.

ПС: Знаеш ли че само преди около 200 години разговорния език не е надхвърлял повече от 3-4 хиляди думи, като в масовата комуникация са се използвали под 1000? А знаеш ли че в момента те са повече от 200 000 най-вече заради терминологиите в различните науки, и от тях един обикновен човек едва ли знае повече от 10 000?

scutellator
19.10.2014, 10:23
Напълно вярно.
Само че заради такива недомислици в терминологията, когато всеки да си тълкува даден термин както си иска, се допускат грешки. Ако например това се случва в автомобилен завод, където всеки майстор си влага в използваните термини различни понятия, един читав автомобил няма да излезне от там, поради пълния хаос в комуникацията.
Например, това че една майка е чистопородно оплодена, съвсем не я прави непременно разплодна (т.е. елитна). За съжаление, според настоящата терминология и двете могат да се наричат елитни. В представите на много обикновени пчелари пък, дори самия акт на инструменталното осеменяване (независимо дали се знае произхода на търтеите със сигурност), превръща майката в "елитна"

Mateev
19.10.2014, 11:19
Различните хора могат да си представят различни видове майки, когато чуят думичката ЕЛИТНА, но истината е че конкретно за тази думичка законодателя е дал много точно определение в членове 6 и 7 от наредба 47. Цитирам:

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2011 г.) Елитни пчелни майки се произвеждат от семейства, чиито пчели притежават затвърдени морфо-етологични и продуктивни качества, отговарящи на приетите стойности, съгласно програмите на развъдните организации, отразени в родословните книги.

Чл. 7. Елитните пчелни майки се получават чрез:
1. инструментално осеменяване на пчелни майки със семенен материал от търтеи с точно установен произход, отразен и доказуем в родословните книги;
2. естествено съешаване на пчелни майки с търтеи с точно определен произход в подходящи оплодни пунктове, изолирани от други пчелини в радиус най-малко 10 km.

Накратко: Една майка е ЕЛИТНА ако съществува РОДОСЛОВНА КНИГА (база данни), в която се проследява ПРОИЗХОДА на майките и бащите през поколенията, и след това се прави или инструментално осеменяване или естествено съешване в изолиран оплоден пункт. Също така тази майка трябва да има морфо-етологични и продуктивни качества съгласно програмата на съответната развъдна асоциация.

Закона го е писал доцента, но въпреки това САМ НЕ ГО СПАЗВА!!!
В неговите майки той вероятно контролира морфо-етологичните качества да отговарят на някъв си измислен от него критерий, но по въпроса за продуктивните качества НИЩО НЕ СЕ ПРАВИ !!! Доцента има технологичната възможност да гледа пчелите под микроскоп и да им мери шарките по крилцата, хоботчетата, кубитални индекси и всякакъв друг вид механични измервания, но с това СЕ ИЗЧЕРПВА неговата научна и селекционна дейност. Той просто гледа майките да отговарят на физическите белези на ИЗМИСЛЕНАТА ОТ НЕГО ПОРОДА РОДОПИКА, и това го прави не с цел ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРОДУКТИВНИТЕ КАЧЕСТВА, а с цел неговите майки да се различават поне малко от малко от Македониката, Карпатиката и Карниката. Доцента се изживява като ОТКРИВАТЕЛ НА НОВА ПОРОДА и в манията си да я наложи на пазара обрича на НИСКИ ДОБИВИ всички български пчелари. За него няма значение каква е неговата майка, важното е само ДА Е НЕГОВА, за да може да се САМОВЪЗВЕЛИЧАВА в мислите си. Това е болестно психологическо състояние, и се нарича МАНИЯ ЗА ВЕЛИЧИЕ.

Реална селекционна дейност по ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА доцента НЕ МОЖЕ ДА ПРАВИ. Той просто НЯМА РЕСУРСИ да го извършва това. Няма достатъчен брой кошери, няма изолирани оплодни пунктове, няма и персонал, който да извършва хилядите ежедневни измервания на един или друг параметър на пчелните семейства. В резултат на това той непрекъснато ФАЛШИФИЦИРА ДОКУМЕНТИ, че уж извършва тази дейност, защото иначе ще му секне потока от пари от ДФЗ. Една елементарна проверка от ОЛАФ ще разкрие една голяма ДОКУМЕНТНА ИЗМАМА с цел усвояване на евросредства, за което доколкото си спомням наказанието е 8 години затвор.

Аз ще съм първият в тази държава от дълго време насам, който ще се опита да направи една ИСТИНСКА СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ не защото съм специалист по въпроса (специалисти ще се намерят), а защото имам РЕСУРСИТЕ това да го направя - финансови, инфраструктурни, трудови, информационни, маркетингови и т.н. Имам го и желанието, както и готовноста всичко да се извършва ПУБЛИЧНО (ЧЕСТНО и ОТКРИТО), а не измамно, задкулисно и мафиотско, както го прави сега доцента.

scutellator
19.10.2014, 11:52
Да де, аз затова ти давам пояснения, пък ти кое название ще въведеш в употреба си е твоя работа.
Лично аз избягвам да употребявам българската терминология ( защото е неточна) и пак лично на мен чистопородно оплодена или инструментално оплодена майка ми звучи по-добре, отколкото "елитна".
Смятам че с използвайки измислената от доцента терминология, ще създадеш асоциация в съзнанието на потенциалния клиент със точно тези майки (същите като неговите), но това пък от друга страна може и да е добре за теб, ако се стремиш да привлечеш вниманието на точно тази потенциална целева група.

Защо сектантите отиват да проповядват "християнството" на вярващите, ами вместо това не тропат по вратите на мюсюлманите или атеистите? Защото е по-лесно да откраднеш овцете от кошарата, когато някой друг ги е вкарал там, отколкото да си ги събираш сам от гората.

scutellator
19.10.2014, 11:59
Той просто гледа майките да отговарят на физическите белези на ИЗМИСЛЕНАТА ОТ НЕГО ПОРОДА РОДОПИКА
Дори И В ТОВА не се справя особено добре! Голям процент от "елитните" му майки дават разнородно потомство (шарени пчели). А търтеите от дъщерите на такива майки ( дори и да са тъмни) дават голям процент цветно потомство.



Доцента се изживява като ОТКРИВАТЕЛ НА НОВА ПОРОДА и в манията си да я наложи на пазара обрича на НИСКИ ДОБИВИ всички български пчелари.

Е това пък знаеш ли кога ще стане учените да признаят съществуването на чистопородна пчела в България - НИКОГА! Нищо че той постоянно вади някакви измислени изследвания с които подплътява твърденията си. Чуждестранните учени НЕ ПАСАТ ТРЕВА и не са идиоти ( в общия случай), чели са туй-онуй ( доцента не е първия който е правил морфологичен разбор на пчелите в България и не е първия, който е обикалял територията да търси чистопородни пчели - запазени образци има запазени в Оберусел, Германия). Като казах че не са идиоти, всеки кандидат научен работник може да различи кога данните и резултатите в едно изследване са подправени. Знаеш ли колко често се случва в науката дадено изследване да уцели право в "десятката" ????? - Ето затова НИКОЙ имаш и капка достойнство учен на този свят учен не би приел резултатите от подобно изследване. Ето така изглеждат те в реалния свят:

​http://www.kis.si/datoteke/file/kis/SLO/ZIV/Cebele/clanki/Uzunov_et_al-2009.pdf

Със всичките "изследвания" които доцента бълва, просто поддържа фалшивата си илюзия сред българите, че може би все пак може и да има някаква истина в неговите твърдения, че има някакъв напредък и аха аха и чуждестранната научна общност да признае неговите открития.
Естествено това ще стане на кукуво лято, а тези изследвания предизвикват само смях и съжаление. Смеят се на него, но се смеят и на нас. Знаят че всичко това е финансирано от държавата и се чудят как може българите да са толкова тъп народ, че да продължават да му плащат на тоя за неговите псевдо-научни изследвания.

Mateev
19.10.2014, 12:00
......Защо сектантите отиват да проповядват "християнството" на вярващите, ами вместо това не тропат по вратите на мюсюлманите или атеистите? Защото е по-лесно да откраднеш овцете от кошарата, когато някой друг ги е вкарал там, отколкото да си ги събираш сам от гората.
А не може ли просто да построиш нови съвременни и модерни кошари, и да оставиш овцете сами да избират в коя кошара да отидат? И да им предложиш на тези овце не РОБСТВО, а правото САМИ ДА ИЗБИРАТ каква трева да пасат и къде да я пасат.

Денис-Белята
20.10.2014, 21:43
А някой от вас има ли на разположение такава Елитна майка?Ще се поговори ли малко повече тук за генетиката на тези майки?

scutellator
20.10.2014, 22:10
А някой от вас има ли на разположение такава Елитна майка?Ще се поговори ли малко повече тук за генетиката на тези майки?
Под елитна разплодна ли имаш впредвид или просто чистопородно оплодена? С една майка селекция не може да се прави. Това само майкопроизводителите го могат да си купуват една майка на петилетката. В нормалния свят на всеки 50 кошера (или по-малко) се пада една разплодна майка. Т.е. за 2 хил. кошера сам сметни колко майки са нужни
Задай си конкретно какво те интересува за да може някой да ти отговори.

Денис-Белята
21.10.2014, 16:54
Разгледайте разплодните и чистопородните майки.Разгледайте ги като вариант в условията в които работят майкопроизводителите.Отне ени към 2000 кошера.

scutellator
24.10.2014, 12:00
Следвайки пост #66
кръстоска (A.m. ligustica x A.m caucasica) x A. m. melifera във Франция дава 116% увеличение в добива сравнено с местната френска пчела A. m. melifera
Fresnaye,J., Lavie, P.,(1977) Selective and cross breeding of bees in France (Apis mellifica L.). In " Genetics, Selection and Reproduction of the Honeybee" (S. Colibaba, ed.), pp. 212-218. Apimondia, Bucharest, Romania.


Според Величков - ( A.m caucasica х "местна пчела") х A.m. carnica, което и за мен е учудващо, дава 60-70 % увеличение в добива спрямо местните пели
Velichkov, V.N. (1977). Examination of inter-race hybrids of bees. In " Genetics, Selection and Reproduction of the Honeybee" (S. Colibaba, ed.), pp. 210-212. Apimondia, Bucharest, Romania.

И сега специално за тези, които се оплакват от ниски добиви- "Breeding the Honeybee" pp 86:

scutellator
24.10.2014, 12:22
В отговор на поста на Денис - единствените "чистопородно оплодени" български майки, които българските майкопроизводители притежават, са тези които сами са си закупили като "елитни" ( 1,2,3-5 майки за цялото пчелно стопанство), тъй като те нямат право да извършват развъждане и селекция.

Разплодните майки са продукт на селекцията. Те преставляват нищо повече от индивидите определени за продължаването на рода( дали за производство на F1 майки ( по-известни у нас като племенни) или за поддържане на линията в чисто състояние (когато разплодните майки за производство на свободно оплодени F1 дъщери са продукт между кръстоската на две отделни линии) или и двете). Всеки който контролира родословието по някакъв начин и съответно извършва селекция ( двете заедно известни като развъждане) притежава разплодни майки, избрани измежду серия майки-сестри. Качеството на разплодните майки зависи от уменията и възможностите на въпросния пчеловъд, както и от схемата за развъждане и генетичния материал, който използва.

Главната цел на отглеждането (производството) на майки е как да получим повече майки, докато тази на развъждането - как да получим по-добри пчели

Дамян Дамянов
24.10.2014, 12:27
Въпрос:
Една от младите майки е ходила по чуждо :laughing:
При прегледа излязоха много пчели с различна окраска.
Ясно изразени черти и отгоре и отдолу по цялата дължина.
Цветовете са ярко оранжево и светло сиво тънка линия.
На мен на какво ми прилича и какво е реално са две много различни неща :bigsmile:
Че какво е това според теб?

scutellator
24.10.2014, 12:41
Всички майки ходят по чуждо, освен ако не контролираш оплождането по някакъв начин. Т.е. всички свободно оплодени майки (със произволни търтеи от околността) са възможно най-неподходящи за употребата им в развъдна програма. Когато майката е със известно родословие и/или чистопородна ( а не мелез), пък макар и свободно оплодена, търтеите са годни за употреба.
Не може да се вземаш на сериозно че правиш някаква селекция ако не осъществяваш контрол над бащинството

Дори и семействата които на външен вид изглеждат "чистопородни" на практика не са, щом майките им са свободно оплодени. Това е лош критерий за определяне на годността на едно семейство за продължаване на рода, ако не бъде подплътен с познаване на родителите както по майчина, така и по бащина линия

Денис-Белята
25.10.2014, 01:07
Дай да видим как ще оправим този бъркоч.Другото ще дойде с времето.Пък и отчет кой ли ти дава?Дори и да го поискаш.

scutellator
25.10.2014, 10:39
Кой бъркоч? Денис, имам чувството че си пишеш постовете през google translate на чужд език.

Към Матеев - проверих за островното оплождане - "безопасното" разстоянние до сушата се счита за 3 км. Май в България няма такъв остров

freddi_88
03.01.2015, 09:37
Искам 5 майки

arahna87
03.01.2015, 18:47
За мен има значение какво гарантира г-н Матеев с неговите майки, а той нищо не гарантира до момента в неговата оферта, а само предлага условия ?! Трябва, както е например в немските или австрйските сертификати да се гарантират определени показатели и да са сигурни хората, че получават нещо по-добро и няма нищо лошо, че "родопчанката" отишла на май**та си, щом има нещо по-добро от нея. Тогава мога да му дам и по-добра цена от тази която иска.2832

Mateev
03.01.2015, 21:10
Точно така - много е важно какво ще се гарантира и какво - не. Това, което още от сега мога да гарантирам, е:

1. ЗДРАВИ, а не нозематозни майки. В момента всичките ми пчелини са с безупречен здравен статус. Мисля и за в бъдеще да го запазя такъв. За да се случи това не правя никакви икономии в профилактичните мерки и третирания. Например не съм пропускал пролет или есен, в която профилактично да третирам против вароа или нозематоза. И да чукна на дърво - пу-пу - до момента аз болест не съм виждал в моите семейства. Никаква, ама наистина никаква болест - пу-пу - да не ми е уроки.

2. За изкуствено осеменените майки мога да гарантирам РАСОВА ЧИСТОТА. Това е така защото както майката, така и бащата ще бъдат контролирани от мене.

3. За свободно оплодените майки мога да гарантирам, че майката на майката ще е ЕДНА ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ по признака БРОЙ СНЕСЕНИ ЯЙЦА (СИЛА НА СЕМЕЙСТВОТО) от около 2000 други майки (семейства).

Това е засега. За в бъдеще, когато започне истинската селекция, тогава ще мога да гарантирам и РОДОСЛОВНО ДЪРВО с параметри на родителите до N-тото коляно.

Ха-ха - ще мога да гарантирам и ОПИТИ ЗА СЪОБРАЗЯВАНЕ С ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА. Ще се развивам в посока, която пазара сам ще ми посочи. Ще развивам линии, които пазара сам ще ги иска.

s3s3s3
03.01.2015, 21:28
Точно така - много е важно какво ще се гарантира и какво - не. Това, което още от сега мога да гарантирам, е:

1. ЗДРАВИ, а не нозематозни майки. В момента всичките ми пчелини са с безупречен здравен статус. Мисля и за в бъдеще да го запазя такъв. За да се случи това не правя никакви икономии в профилактичните мерки и третирания. Например не съм пропускал пролет или есен, в която профилактично да третирам против вароа или нозематоза. И да чукна на дърво - пу-пу - до момента аз болест не съм виждал в моите семейства. Никаква, ама наистина никаква болест - пу-пу - да не ми е уроки.



За да си още по-сигурен, може да вземеш проби от пчелина, в който ще развъждаш и отглеждаш майки и да ги изпратиш в лаборатория за изследване.

Дамян Дамянов
03.01.2015, 21:47
За мен има значение какво гарантира г-н Матеев с неговите майки, а той нищо не гарантира до момента в неговата оферта, а само предлага условия ?! Трябва, както е например в немските или австрйските сертификати да се гарантират определени показатели и да са сигурни хората, че получават нещо по-добро и няма нищо лошо, че "родопчанката" отишла на май**та си, щом има нещо по-добро от нея. Тогава мога да му дам и по-добра цена от тази която иска.2832

Този "сертификат" няма никаква стойност. Мога да си го сложа на стената, че да си гледам снимка на майката, но само толкова. Веднага пускам принтера да загрява и ще ти изкарам толкова сертификати, колкото ти душа иска, че и ще ги подпиша, подпечатам и отново нямат никаква стойност.
Това със сертификатите е една малка заблуда и затова се обаждам по темата. Сигурно повечето хора знаят, но пак да кажа, че нашият БДС е 100 пъти по-добър и с по-високи изисквания от това дето ни беше вкарано. Идеята беше чуждите фирми да покриват нашия стандарт БДС(не става дума за пчеларството) и по този начин да направят вноса на стоки и услуги по-лесен, а износа по-труден.
Примерно какво значи ISO 9001:2008 :bigsmile: пълна пародия
http://s1.postimg.org/5jzoecv6z/ISO_9001.jpg (http://postimg.org/image/5jzoecv6z/)
Ами ето какво значи на прост език -> ЛИНК (http://www.tuv-nord.com/bg/bg/system-certification/iso-9001-536.htm)
Тоест това ISO е смешно и изобщо нищо не ни гарантира като потребители и колкото и да се кичат с него фирмите, то този лист хартия става само за WC-то.
Ако се вкара стандарт за майката и има някаква тежест, то той ще е само в полза на картела и никога няма да е в полза на пчеларите. Този мач съм го гледал и съм го играл и...файда няма.
Най-голямата гаранция може да бъде само името на производителя. Всичко друго е заблуда! Ако имаш добро име ще продаваш, ако ли не - фалираш. Сега просто издават един лист хартия и "гарантират", че майките са Родопика, а това е точно както го описах по-горе(измама). Кой издава този сертификат - монополист, а кой го ползва - картела.

Моля мнението ми да бъде изтрито след 1-2 дена(това е обява).

marianski
04.01.2015, 11:30
господин Матеев във фейсбука група ПЧЕЛИН ти коментират темата може да я видиш и да си искараш полезни съвети за теб самия(ако имаш желание де)

satana1982
04.01.2015, 17:52
Моля да ме запишете за 5бр.Бъкфаст.Кога планирате да започнат доставките?

evgeni.filimonov
04.01.2015, 18:08
Аз искам да попитам колегите , които предлагат различни породи майки. Според закона за пчеларството в България е забранено да се внасят или произвеждат породи майки и пчели, различни от местната порода пчели. Какво мислите по въпроса ?
Не е лошо във форума да се публикува ЗАКОНА, за да може всеки потребител или гост да може да го прочете.

evgeni.filimonov
04.01.2015, 18:21
Според мен и при двете нарушения - риска е доста голям.

Mateev
04.01.2015, 19:00
.......... Според закона за пчеларството в България е забранено да се внасят или произвеждат породи майки и пчели, различни от местната порода пчели. .......

А коя порода е МЕСТНА? Посочи ми в кой нормативен документ го пише това?

Ако не го посочиш, значи всеки може да си тълкува думичката МЕСТНА както си иска. Аз например я тълкувам като ЕВРОПЕЙСКА - все пак България е в континента ЕВРОПА (географски) и е член на Евросъюза (политически и икономически).

ianev
04.01.2015, 19:12
Точно така като държава членка на евросъюза ние трябва да се съобразяваме с неговото законодателство а според него в момента по този начин се нарушава свободното движение на животни, стоки и т.н. С една дума законодателството на евросъюза може да си внесеш свободно от всяка една страна членка на евросъюза стига да е придружена с нужния сертификат или не е от някой държава в която е обявена карантина

Mateev
04.01.2015, 19:32
господин Матеев във фейсбука група ПЧЕЛИН ти коментират темата може да я видиш и да си искараш полезни съвети за теб самия(ако имаш желание де)

Изчетох фейсбук темата и в нея не открих нищо ново - стандартните двама-трима критикари, търсещи под вола теле. Добре че гласът на разума (на всички останали пчелари) надделява дори и във Фейсбук.

Та във Фейсбук към мене има две основни обвинения:
1. Че съм некомпетентен (новобранец, вчерашен пчелар и т.н.)
2. Че ще предизвикам едва ли не потоп в България с тези 5 раси пчелни майки, които предлагам

По първия въпрос няма да отговарям, защото такова нещо може да бъде написано само от комплексар. Само такъв човек е склонен да си мери п..ката и да се самоизтъква, обвинявайки някой друг непознат човек в некомпетентност за нещо, което дори и той не знае какво е то.

По-важен е отговорът на втория въпрос:
Наистина в момента в България има ПЪЛЕН ХАОС с породите, линиите и отродията пчели, с които се пчеларства. Това не съм го предизвикал аз - то си съществуваше и преди да стана пчелар. Аз само го констатирах този факт. Причината за този ХАОС според мене може да се търси в доцента и в НРАП. Те не си изпълниха задачата, за която бяха създадени. Те не предлагаха КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ, в резултат на което на много пчелари им писна и те започнаха да търсят алтернативи. И ги намираха тези алтернативи в нелегален внос преди всичко на ИТАЛИАНКИ, КАРНИКИ и БЪКФАСТ майки. Небето постепенно се напълни с търтеи-мелези "куча марка" - всякакви кръстоски с всякакви непредсказуеми качества. Та това в момента е генетичния материал, с който оперира българския пчелар. Всяка наша излетяла за оплождане майка се връща заредена със сперма "куча марка" от 10-12 РАЗЛИЧНИ генетични мелези. И после се чудим защо половината пчели в кошера са жълти, другата половина сиви или черни, но всичките са агресивни, ройливи и ги мързи да работят........

Това положение НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОПРАВЕНО със закон. Докато съществуващите монополисти предлагат НЕКАЧЕСТВЕНИ или БОЛНИ МАЙКИ, обикновенните пчелари ще продължават да търсят алтернативи, нарушавайки закона. Единственият начин нещата да се подобрят е някой майкопроизводител да започне да предлага КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. Няма значение дали те са КАРНИКА, МАКЕДОНИКА или измислената РОДОПИКА. Важното е НАИСТИНА ДА СА КАЧЕСТВЕНИ и наистина да са селекционирани по ПРОДУКТИВНИ ПРИЗНАЦИ. Само тогава пчеларите биха ги купували ДОБРОВОЛНО и само тогава биха спрели да си правят експерименти с разни ИТАЛИАНКИ и други чужди породи.

evgeni.filimonov
04.01.2015, 19:38
Във все още действащия закон е записано точно и ясно.
Публикувай закона, за да го прочетат всички , за да им стане ясно.
Тази порода, която се произвежда в лицензираните лаборатории и тн.
Не искам да влизам в спорове, четох закона и затова зададох този въпрос.
Иначе закона никой не го спазва по който и да е член, това е ясно.
Според мен, качеството на майките и добрите линии, които се произвеждат от майкопроизводителите биха били качествени само чрез прилагане на изкуствено осеменяване, но от екип специалисти и в оборудвани лаборатории, а не от всеки самозванец, който си е купил апарат за ползване в домашни условия и се бие в гърдите, че е специалист в тази област.

Mateev
04.01.2015, 19:45
Съвсем не е записано точно и ясно. Използваният термин е МЕСТНИ ОТРОДИЯ !!! Трябва да знаеш, че се побърках да търся тълкование на този термин, и не намерих нищо друго, освен бълнуванията на доцента, които обаче се посрещат на нож от повечето български и световни учени.

Ето текста на спорния член:

Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
(2) Селекцията и репродукцията в пчеларството се извършва от развъдни асоциации, получили разрешение по чл. 29, ал. 1 от Закона за животновъдството.
(3) Развъдните асоциации по ал. 2 извършват дейностите си под контрола на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

Ето пълния текст на последната версия на Закона за Пчеларството: 2838

evgeni.filimonov
04.01.2015, 20:13
Доколкото зная, от сто години в БГ се работи с КАРНИКА. За мен това е МЕСТНА ПЧЕЛА. Тя е приспособена точно за нашия регион и климат. В старите вестници си го пише, а и преди демокрацията наистина е имало действащи лаборатории и институти в БГ, които много сериозно са работили по създаването и развитието на местната ни пчела. Италианката си е за друг район и климат, бъкфаст - за съвсем друг, африканската за съвсем различен. Всяко едно кръстосване може да е ефектно при първото поколение, но след това си става пълна боза, когато се омешат гените.
Аз не съм съдник, просто коментирам, всеки си има глава на раменете и да си взима сам решение.
Вече нещата са изпуснати, тотално омешани. Пчелите са тотално МЕТИЗИРАНИ, както говори и пише д-р Ангел Грънчаров.

satana1982
04.01.2015, 20:14
Моля да ме запишете за 5бр.Бъкфаст.Кога планирате да започнат доставките?

evgeni.filimonov
04.01.2015, 20:26
Г-Н Матеев, отговорете на колегата, че няма да заспи спокойно.
Шегувам се.
Лека вечер.

vencii
04.01.2015, 21:10
Бъкфаст е много разпространена в Германия,а както знаем те са големи балами.
Италианките и кавказките са най-разпространените пчели в света, как се оправят с различния климат не знам.
Нищо не може да спре българският пчелар да внася майки от Европа, независимо колко хубави майки ще му предложат нашите производители, просто в такова време живеем. Все едно да ми предложиш перфектен москвич и ми забраниш да си купувам Мерцедес.

Mateev
04.01.2015, 23:22
....Нищо не може да спре българският пчелар да внася майки от Европа, независимо колко хубави майки ще му предложат нашите производители, просто в такова време живеем. Все едно да ми предложиш перфектен москвич и ми забраниш да си купувам Мерцедес.

Ей това исках да кажа и аз - българския пчелар сам си решава какви майки да си купува или внася, и няма земна сила или закон, която да може да го спре да прави това. С тази тема за набиране на заявки аз всъщност направих ПРОУЧВАНЕ НА ПАЗАРА. И знаете ли до момента какъв е резултата?

БЪКФАСТ - 63% от заявките
КАРНИКА - 19%
МАКЕДОНИКА - 15%
ИТАЛИАНКА - 2%

Ето това са изискванията на ПАЗАРА, а както знаете по-силен от него НЯМА. И който е тръгнал против пазара - не е прокопсал (например доцента). Аз правя точно обратното на доцента - опитвам се ДА СЕ СЪОБРАЗЯ С ПАЗАРА.

Иначе ако питате мене - аз лично бих работил САМО С КАРНИКА, но с такива линии, които са селекционирани за продуктивност. И ако трябва да правя майки само за себе си - то това вероятно ще са само карники. Ако обаче искам да продавам - ами искам или не ще трябва да се съобразявам с пазара. Ще трябва да се съобразявам и със закона и ако не ми харесва - ами ще се опитам да го променя. Тука вече се намесва конфедерацията, която ако се разрастне ще има силата и шанса да промени закона в желаната от пчеларите посока.

scutellator
05.01.2015, 22:43
Според мен, качеството на майките и добрите линии, които се произвеждат от майкопроизводителите биха били качествени само чрез прилагане на изкуствено осеменяване, но от екип специалисти и в оборудвани лаборатории, а не от всеки самозванец, който си е купил апарат за ползване в домашни условия и се бие в гърдите, че е специалист в тази област.


Самият акт на изкуственото осеменяване би могъл да се извършва и от някой, които е доближавал кошер на не по-малко от 100 м. през живота си.
Оценяването на повечето икономически показатели на семествата, с най-голяма адекватност би могъл да го направи само този, който е до тях и ги обслужва през годината (изключение са показателите за SMR, устойчивост на нозематоза, време за развитие на пилото и разни там морфометрични признаци).
Останалото е работа на научните работници.

bastet
06.01.2015, 21:13
Желая да закупя от г-н Матеев пчелни майки: бъкфаст-2бр и карника-2 бр.

ch.atanasov
07.01.2015, 12:07
Колега Матеев ,първият пост е ясен ,но все пак : няма ли да предложиш Бъкфас и Карника ,които са оплодени неинструментално?

Mateev
07.01.2015, 15:48
За неинструментално оплождане е необходим ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ, каквито в България НЕ СЪЩЕСТВУВАТ !!! Не ги слушайте какво говорят съществуващите майкопроизводители. Всичките без изключение от първия до последния ЛЪЖАТ че техния оплоден пункт отговаря на изискванията на закона за отстояния от други пчелини. Това е една ГОЛЯМА ИЗМАМА, която продължава до ден днешен. В България НЯМА МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛ, на който пчелина му да отговаря на изисквания на закона за отстояния от други пчелини. Колкото до пчелините за селекция на ЕЛИТНИ МАЙКИ или ГЕНБАНКИ - такива в България СЪЩО НЯМА !!! Тоест има, но не са спазени отстоянията. И ако все пак са се регистрирали като племенни пчелини, то това навсякъде се е извършвало С ИЗМАМА !!! Една евентуална проверка ще го потвърди това и автоматично ще доведе до ОТНЕМАНЕТО НА ЛИЦЕНЗА НА АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ. Цялата асоциация на доцента Е НЕЗАКОННА, защото тя не притежава пчелин, отговарящ на чл. 19 ал.4 т.1,2,3 от Закона за пчеларството. Нещо повече - тя дори не си е направила труда да се опита да го регистрира. Не че ще успее или ако успее - то това пак ще е със измама. Следователно доцента е получил лиценз за майкопроизводство по НЕЗАКОНЕН НАЧИН, а от тука и цялата дейност на НРАП е незаконна. Незаконно правят селекционна дейност. Незаконно са получавани и европейски пари години наред. Ако този факт се раздуха, на доцента и обкръжението му ще им запари под краката. Тези хора (да не кажа банда) ВИНАГИ СА БИЛИ НЕЗАКОННИ и е цяло чудо как тази мафиотска структура продължава да съществува повече от 10 години.

Също така елитните майки на доцента НЕ СА ЕЛИТНИ, защото истинска селекция НЕ СЕ ИЗВЪРШВА !!! Самите генбанки не са изолирани оплодни пунктове. Ситуацията с генбанката във Виница е ПЪЛНА ИЗМАМА - тука има дълга история, която някога ще ви я разкажа. Доцента има страхова невроза от пътуване с лека кола и предпочита денонощно да си стои в бараката, в която обаче няма никакви условия за каквато и да било селекция. В резултат на това доцента или продава за "елитни майки" случайно взети метизирани пчели от пчелина на аграрния университет, или купува карники от Европа. Майкопроизводителите го знаят това, в резултат на което никой не ги зачита майките на доцента. Плащат му ги, защото той така или иначе ги изнудва за пари, а после всички правят репродукция (майкопроизводство) със собствени майки куча марка, селекционирани лично по метода "с почесване зад врата и гледане в тавана". Дори и да приемем, че производителите на племенни майки са по-отговорни и по-сериозни от доцента, въпреки това техните племенните майки в репродуктивните пчелини се оплождат от СЛУЧАЙНИ МЕТИЗИРАНИ ТЪРТЕИ, защото никъде не са спазени отстоянията от други пчелини.

Аз лично НЕ ЖЕЛАЯ ДА ЛЪЖА И МАМЯ моите клиенти, ако наистина ще ставам сериозен майкопроизводител и ще се опитвам да продавам качествени майки. И за да съм честен, аз ще си призная пред всички, че моите оплодни пунктове също НЕ СА ИЗОЛИРАНИ и при тях също НЕ СА СПАЗЕНИ ОТСТОЯНИЯТА до други пчелини. То няма и как това да се случи в тази малка България, която е гъсто населена със селца и пчелини едва ли не на всеки километър. При това положение ако започна да правя племенни майки, ясно и точно ще трябва да кажа на клиентите си, че НЕ МОГА ДА ГАРАНТИРАМ бащината линия на моите майки. Ще си признавам, че те са оплодени там в небето най-вероятно от куча марка метизирани търтеи. Ще полагам усилия да наситя небето с верните породи и линии търтеи, но с това само ще повишавам вероятността, без да мога да давам каквито и да било гаранции.

Та ръководен от тези разсъждения аз достигнах до извода, че единственият начин в България да се предлагат майки с гарантирано родословно дърво, е оплождането им да става посредством ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ. Ако то се прави масово, служителите постепенно ще се усъвършенствуват и ще започнат да го правят бързо и лесно с малко количество труд, което означава МНОГО ЕВТИНО. Точно поради тази причина реших да оборудвам лаборатория със 7 апарата за изкуствено осеменяване, линия за захранване с CO2, автоматика, електроника, подвижни лаборатории с оборудване за събиране на място на сперма от отдалечени пчелини и т.н и т.н. Такъв мащабен проект досега в България не е правен, и ако той успее, това завинаги ще промени майкопроизводството в България. Дребните тарикатлъци на доцента ще останат в миналото, мафиотските номера - също. Моята цел е да предлагам преди всичко ИСТИНСКИ МАЙКИ, а не лъжливи и фалшиви мелези. На втори етап със започването на селекцията постепенно ще се появят и линии, селекционирани по признаци, които ги търси пазара (пчеларите).

ch.atanasov
07.01.2015, 16:05
Благодаря за отговора.За изолираният оплоден пункт беше ясно от предно обсъждане.Въпреки това аз бих си купил такива майки от теб.

Bobi-M9598
07.01.2015, 20:38
Здравейте,

Г-н Матеев, благодарности за откровенноста. Няма как да се направи изолиран оплоден пункт на вр. Мусала.

Имам едно питане. Как стои въпроса с внос на семенна течност? Имали начин? Ако има, дали цената на майките оплодени изкуствено ще се повиши драстично?
Правили ли сте проучване?

Поздрави, успехи в начинанието!

Г. Георгиев

icofly
07.01.2015, 21:18
Здравейте!
Колеги,започвам с това,че до сега аз майки не съм закупувал,карам както се спомена КУЧА МАРКА /ГРАДИНСКА ПРЕВЪЗХОДНА/и съм доволен!
Всички знаем каква е крайната ни цел:по дори добиви на качествен стоков мед и добрата му реализация!Изключвам колегите за които пчеларството е хоби или тези/моите уважения към тях/които търсят авангардни технологии в пчеларството!Казусът ми е следният,знаем,че добивът на пчелен мед зави от района/пашата/ и МТО.Ние пратихме майката на остров,на планина.....Добре създадохте перфекната майка и я продадохте в район с оскъдна паша или по време на една а може и две основни паши времето не е позволявало пълноценна работа,каква е оценката за майката!?Ами ако слънчогледа е ГМО/с дълбоки нектарници и пчелите не го посещават,каква е оценката за майката!?Как производителя ще защити репутацията си ако на следващата година бъде охулен от такива куповачи?
Сега конкретно към г-н Матеев,вие направихте проучване на кой вид майки има най-голямо търсене/мисля някъде споменахте ,че снасяли по 2000 яйца и т.н./казахте хоп и някой скочиха:)какво ще стане,ако не сме осигурили достатъчно място за яйцеснасяне или ако няма подържаща паша/ще храним/и ако се случат по горните условия какво правим?
Това,което мен ме интересува: имате ли някакви данни за средния добив на пчелен мед по райони,/съобразно особенностите/от майките които предлагате? Условието,че им е осигурили нормално развитие?

ch.atanasov
07.01.2015, 21:36
Колега ,ако може и аз да запитам.След като не си купувал майки ,твоите с какво ги сравняваш и как стигаш до "доволен съм"

solaris60
07.01.2015, 21:43
Колега ,ако може и аз да запитам.След като не си купувал майки ,твоите с какво ги сравняваш и как стигаш до "доволен съм"

Ами как? Всички се грижим за пчели и като сравним резултатите в общи линии сме на едно ниво. Без значение кой какви похвати е ползвал. Не виждам някой да е получил 5 тона от 50 кошера, защото неговите пчели са елитни или по работни.

borislav aleksandrov
07.01.2015, 21:52
Не виждам някой да е получил 5 тона от 50 кошера....

има, има ;)

ch.atanasov
07.01.2015, 21:54
А не съм сигурен.Бях писал ,че вадя по около 25-30кг. от кошер.Когато ми го изкопуват ,чак се чудят.В североизтока вадели 2-3 пъти повече.Е по-добра паша ,ама чак пък толкова.Та мисля ,че и майката е важна.Последните години вкарах чужди майки и пчелите ми станаха по-кротки.За продуктивност не мога да преценя ,че много пръскат.

borislav aleksandrov
07.01.2015, 22:29
виждал съм

icofly
07.01.2015, 22:42
Колега ,ако може и аз да запитам.След като не си купувал майки ,твоите с какво ги сравняваш и как стигаш до "доволен съм"

Ами от добива и казвам за 2013 средно на семейство 72,3кг
2014средно 51,4 семейство
Кажи какви са твоите да сравня?

ch.atanasov
07.01.2015, 22:47
Не скачай толкова.Не го приемай като заяждане.Врътни малко нагоре и ще видиш.Рекорда ми е 37кг.средно от кошер.

icofly
07.01.2015, 22:50
Няма лоши майки/е всяко стадо си има мърша/има незнаещи пчелари!

ch.atanasov
07.01.2015, 22:53
Е щом казваш.Между дугото предлагам да минем в темата "качествена майка".

icofly
07.01.2015, 22:59
Слънце затова писах ,че искам да закупя италианки/хриси ми са/,работил съм с тях откраднаха ги и сега от 2год имам репко/много жилят/ исках ка видя как ще са при него!
Имам четири паши,да не казвам пет за тези години,не не е хвалба!

ch.atanasov
07.01.2015, 23:03
Е ,трябва да съм ти обиден.Колкото и да съм бос ,аз имам само две паши.

solaris60
07.01.2015, 23:07
Слънце затова писах ,че искам да закупя италианки/хриси ми са/,работил съм с тях откраднаха ги и сега от 2год имам репко/много жилят/ исках ка видя как ще са при него!
Имам четири паши,да не казвам пет за тези години,не не е хвалба!

През тази година, на тези повсеместни валежи малко е чудно къде ги хвана тия паши.

icofly
07.01.2015, 23:16
През тази година, на тези повсеместни валежи малко е чудно къде ги хвана тия паши.

Нямаше ги в моя район,хванах репко,акация/не чиста/червена,липата беше малко,но слънчогглед от три села,последователно,ливада бодил!

icofly
07.01.2015, 23:34
Е ,трябва да съм ти обиден.Колкото и да съм бос ,аз имам само две паши.

Е аз не обиждам никого/колкото,толкова/,задал съм казус на колегата Матеев,дали майката е важна или пашата?

scutellator
08.01.2015, 00:02
Е аз не обиждам никого/колкото,толкова/,задал съм казус на колегата Матеев,дали майката е важна или пашата?

И трите.
Ако не ми вярваш, нека да ти дам няколко майки, пък ти се опитвай да вадиш мед от тях колкото и както си искаш.

Очевидно е за всички че при една и съща паша, не всички кошери дават едни и същи добиви. Над пашата нямаш контрол, но над майките - имаш. Очевидно че пчелите свикнали да оцеляват при по-оскъдни пашови условия, са по-добри от тези, които са свикнали без големи усилия да получават всичко в големи количества.

Mateev
08.01.2015, 13:32
Е аз не обиждам никого/колкото,толкова/,задал съм казус на колегата Матеев,дали майката е важна или пашата?

Добрата майка е само един от компонентите, необходими за получаване на високи доходи от пчеларството. Тя е НЕОБХОДИМО, но не и ДОСТАТЪЧНО условие. Същото важи и за пашата - тя също е необходимо, но не и достатъчно условие. Ето един скромен списък на НЕОБХОДИМИТЕ КОМПОНЕНТИ, без които според мене не може да има пчеларски бизнес. Един от тях да липсва и целия бизнес се проваля:

1. Пчелин с кошери в него
2. Пчелни семейства в тези кошери
3. Качествени майки, снасящи много яйца и даващи на поколението добри гени (трудолюбивост, неройливост, ниска агресия, дълъг живот)
4. Качествен пчелар, извършващ правилни манипулации със семействата
5. Поне една добра паша, а по възможност - 4 паши и/или подвижно пчеларство
6. Транспортни средства и пчеларско оборудване (сгради, машини, съоръжения, пчеларски инвентар, помощни средства и т.н.)
7. Пазар, на който да бъде продаден този мед (клиенти на дребно или едро)

А ако трябва да избера кой е най-важния компонент, то това според мене е КАЧЕСТВЕНИЯ ПЧЕЛАР !!! От него и от неговите ЗНАНИЯ или САМОЗАБЛУДИ зависи как ще си организира останалите компоненти на бизнеса, и дали тази организация ще доведе до бързо разрастване на бизнеса и добри доходи или до провал и търсене на чужд виновник за собствената си некадърност.

Mateev
08.01.2015, 19:42
.......... Това което мен ме интересува: имате ли някакви данни за средния добив на пчелен мед по райони, съобразно особенностите на майките, които предлагате? Условието е че им е осигурено нормално развитие?

Естествено е, че нямам такава информация. Дори мога смело да твърдя, че НИКОЙ Я НЯМА !!! Доколкото знам такива изследвания никога не са извършвани. Самият аз съм любопитен за тази информация. Живот и здраве да заработи информационната система - тогава ще я предоставя за безплатно ползване от Българските пчелари и тогава от нея ще получим една камара статистическа информация, за която в момента само можем да мечтаем.

Mateev
08.01.2015, 20:00
Моля да ме запишете за 5бр.Бъкфаст.Кога планирате да започнат доставките?

Записах ви в списъка. С молба в Лично Съобщение да ми дадете имената си и телефона.

Доставките ще започнат в средата на Май месец, но аз още в началото на Април ще се обадя на всички за потвърждение на заявките и за даване на капаро.

Mateev
08.01.2015, 20:02
Желая да закупя от г-н Матеев пчелни майки: бъкфаст-2бр и карника-2 бр.

Записах ви в списъка. Моля в Лично Съобщение да ми дадете имената си и телефона.

Mateev
08.01.2015, 20:06
Искам 5 майки

Моля в лично съобщение да ми дадете имената си и телефона, както и да ми кажете от каква порода искате да бъдат закупените майки.

kacone
09.01.2015, 06:06
Ха сега си представи оплодния пункт и начертай около него окръжност с радиус 10 km. Ще се получи кръг с диаметър 20 km и площ 314 000 декара. Тези цифри ги приказвам вече за 10-ти път и не знам защо продължавате да си хортувате за някакви смешни разстояния от по 2-3 километра за разните му там острови, езера, планини и т.н. Толкова ли не знаете как на Google Earth или Google Map се рисува окръжност с диаметър 20 километра? Та това си е огромна окръжност за такава малка страна като България.

Пак повтарям - необходимата площ е 314 000 декара с параметри:
1. БЕЗ НАСЕЛЕНИ МЕСТА, защото в тях обикновенно има пчелини
2. БЕЗ ГОРИ, заради потенциалните диви роеве
3. Да е изцяло държавна собственост, защото ако има в нея дори и един единствен частен парцел, никой няма да може да спре човека да си сложи пчелин на него.

Здравейте, ако тези разстояния се измерват чрез Google Earth, резултата няма да е 100 процента достоверен. Факт е, че ако вземеш една точка в планината и измериш разстоянието на карта, до село в подножието, резултата е примерно 3 км. Но реалното разстояние е да речем 5 км. Заради разликите във височината. Тоест, реалното разстояние трябва да се измерва под съответния ъгъл. И аз не знам как да го обясня по ясно, затова ще дам друг пример. Балистичен. Застанал си на някой връх в планината с ловна карабина и се прицелваш в животно, което е под ъгъл от 45 градуса от теб. Ако е на равно със стрелеца, разстоянието е да речем 400 м. но когато въведеш и ъгъла на стрелба в балистичния калкулатор, то реалното разстоянието веднага се променя на примерно 600м. Има си и формула за изчисляване на такива разстояния /като се напише в гугъл - стрелба под ъгъл, ще излезе/, така че със сигурност ще е издържано пред закона, или заобиколен. Тоест шанса за създаване на такъв оплоден пункт е само в планински район.


Поздрави.

Mateev
09.01.2015, 07:59
За съжаление оплождащата се майка лети на 10 километра хоризонтално, без да се интересува от формата на терена под нея, така че разсъжденията ти са грешни. Биха били верни ако пчелите са пешеходци - ха-ха.....

kacone
09.01.2015, 08:57
За съжаление оплождащата се майка лети на 10 километра хоризонтално, без да се интересува от формата на терена под нея, така че разсъжденията ти са грешни. Биха били верни ако пчелите са пешеходци - ха-ха.....


Да, така е. Но си струва да се поразсъждава над тази теория.
Примерно, ако майката и търтейте, летят над терена - а не на 800 м височина, то пак се увеличава разстоянието - следваш релефа на склона /пешеходци, но не вървят по пътеките, а на 100 м. височина в права линия, примерно/.
Тоест, имаш една точка високо в планината /майката/ и друга точка долу в подножието /търтея/, ако пуснеш една вертикала от т. на търтея и една хоризонтала от т. на майката, то разстоянието от пресечната точка, до майката ще е едно /така изглеждат нещата през Google Earth, само че в изглед отгоре.
Но ако пуснеш една права от т. на търтея до т. на майката, разстоянието ще е съвсем друго - колкото е по високо майката, то толкова тази разлика, ще е по - голяма.



Поздрави.

kacone
09.01.2015, 09:00
За съжаление оплождащата се майка лети на 10 километра хоризонтално, без да се интересува от формата на терена под нея, така че разсъжденията ти са грешни. Биха били верни ако пчелите са пешеходци - ха-ха.....

И другия вариант е, дали търтея ще я усети на такава височина, над него?

Mateev
09.01.2015, 09:36
Поразрових се в интернет. Наистина се оказа, че пчелите и майката летят ниско над терена, като пчелите летят в зоната от 10 до 20, а майките - от 20 до 50 метра. За търтевите сборища пише че са на разстояние до 10 километра, но в литературата са описвани случаи и на 30 километра. На практика излиза, че изолиран оплоден пункт е НЕВЪЗМОЖНО да се направи, освен ако не е остров по средата на океана. За региона на България твърдо може да се каже, че няма никаква възможност за създаване на изолиран оплоден пункт.

Също така е грешна и втората теория, че майкопроизводителя може да насити небето със собствени търтеи и така да увеличи вероятността майката да се оплоди от тях. Съгласно литературата в едно търтеево сборище се събират от 10 до 25 хиляди търтея от над 200-300 семейства. При това положение майкопроизводителя ако иска да надделее със свои търтеи, ще му се наложи да притежава поне 500 или 1000 бащини семейства, което е невъзможно.

Въобще цялата история с майкопроизводството в България е една ГОЛЯМА ИЗМАМА - започвайки от закона, минавайки през фалшивата селекция и завършвайки с фалшивата репродукция. Произвежданите от майкопроизводителите майки са КУЧА МАРКА в генетично отношение, и собствено направените от пчеларите майки с нищо не са по-лоши.

Mateev
09.01.2015, 09:54
Но най-лошото в цялата тази работа е, че в България масово се пчеларства С ПОСРЕДСТВЕНИ МАЙКИ !!! И опитите на някои от пчеларите да си доставят хубави майки от чужбина САМО ВЛОШАВА ПОЛОЖЕНИЕТО, защото така на търтеевите сборища ходят търтеи от различни раси. Това води до създаване на поколение с НЕПРЕДСКАЗУЕМИ ГЕНЕТИЧНИ ДАДЕНОСТИ. Тука вече може да се намеси Scutellator-а и да даде информация какво се получава при смесване на различни раси. Доколкото си спомням имаше комбинации, които са много вредни и дори опасни.

scutellator
09.01.2015, 12:34
Доколкото си спомням имаше комбинации, които са много вредни и дори опасни.

От европейските пчели-само iberensis и mellifera mellifera по майчина линия, кръстосана със Карника, Лигустика или Бъкфаст. Още не е изяснено дали тези или "пчелите убийци" могат да са по-агресивни.
Във всички останали случаи най-много да се наложи употребата на "скафандър" и ръкавици и семействата иначе могат да се работят по нормалния начин.

solaris60
09.01.2015, 12:38
За съжаление оплождащата се майка лети на 10 километра хоризонтално, без да се интересува от формата на терена под нея, така че разсъжденията ти са грешни. Биха били верни ако пчелите са пешеходци - ха-ха.....

Това, че майката лети до такива километри си е чиста заблуда. Опложда се на метри от кошера. Кой ще я чака да върти километраж? Това да не е маршрутка?

icofly
09.01.2015, 15:51
Естествено е, че нямам такава информация. Дори мога смело да твърдя, че НИКОЙ Я НЯМА !!! Доколкото знам такива изследвания никога не са извършвани. Самият аз съм любопитен за тази информация. Живот и здраве да заработи информационната система - тогава ще я предоставя за безплатно ползване от Българските пчелари и тогава от нея ще получим една камара статистическа информация, за която в момента само можем да мечтаем.

Г-н Матеев казвате,че разполагате с 2000семейства/което си е цифра/браво!Предполагам,че имате данни по колко семейства имате в 15те пчелина от видовете майки,които предлавате на пазара?Да смятам,щом ще събирате търтеи от пред всички кошери ,че вие нямате майки КУЧА МАРКА?
И ако имате подробни данни по горните въпроси би трябвало да имате поглед,какви добиви дават майките,които предлагате в наши условия?
За мен ще е важно вие като майкопроизводител и практик пчелар да ме убедите,че трябва да си закупя от този вид майка за нашите услови/писахте,че предпочитате Карника ама защо?/!
Да не стане като на пазара,най-търеният разсад свършва най бързо и после само прехвърляш надписа,после псуваш и си викаш догодина пак,ама при друг!

Mateev
09.01.2015, 19:53
Майките не са оплождани при мене, а при майкопроизводителите, от които съм ги купувал. Тоест догодина ще вземам яйца от ОРИГИНАЛНО ЗАКУПЕНИТЕ МАЙКИ. Търтеи също ще ловя пред семейства с ОРИГИНАЛНО ЗАКУПЕНИ МАЙКИ. За продуктивните качества на всичките тези майки нищо не мога да кажа, защото ги получих миналата година по средата на сезона и с тях правих отводки. На практика те все още не са имали пълноценни семейства, за да разбера колко мед ще произведат.

Вече казах и в предишни постинги, ще го повторя и сега:

За тази година ще мога да гарантирам само РАСОВА ЧИСТОТА !!! Мисля че и това не е малко предвид факта какви търтеи летят в нашето небе.

зуница
09.01.2015, 22:03
Добрата майка е само един от компонентите, необходими за получаване на високи доходи от пчеларството. Тя е НЕОБХОДИМО, но не и ДОСТАТЪЧНО условие. Същото важи и за пашата - тя също е необходимо, но не и достатъчно условие. Ето един скромен списък на НЕОБХОДИМИТЕ КОМПОНЕНТИ, без които според мене не може да има пчеларски бизнес. Един от тях да липсва и целия бизнес се проваля:

1. Пчелин с кошери в него
2. Пчелни семейства в тези кошери
3. Качествени майки, снасящи много яйца и даващи на поколението добри гени (трудолюбивост, неройливост, ниска агресия, дълъг живот)
4. Качествен пчелар, извършващ правилни манипулации със семействата
5. Поне една добра паша, а по възможност - 4 паши и/или подвижно пчеларство
6. Транспортни средства и пчеларско оборудване (сгради, машини, съоръжения, пчеларски инвентар, помощни средства и т.н.)
7. Пазар, на който да бъде продаден този мед (клиенти на дребно или едро)

А ако трябва да избера кой е най-важния компонент, то това според мене е КАЧЕСТВЕНИЯ ПЧЕЛАР !!! От него и от неговите ЗНАНИЯ или САМОЗАБЛУДИ зависи как ще си организира останалите компоненти на бизнеса, и дали тази организация ще доведе до бързо разрастване на бизнеса и добри доходи или до провал и търсене на чужд виновник за собствената си некадърност.
Точка 7 е доста по-важна от точка 4.Всичко изброено без точка 7 няма смисъл.
Пример: Идеално организирана , оборудвана с последна дума на техниката, обслужвана от най-високо квалифициран персонал свинеферма за задоволяване на пазара на свинско месо в мюсулманския свят.Абсурдно нали?!;)

Mateev
09.01.2015, 22:30
Аз вече написах, че един компонент да липсва и всичко се проваля. Всяка една точка е важна, но най важната продължавам да твърдя че е КАЧЕСТВЕНИЯ ПЧЕЛАР !!! От него зависи всичко останало. Ако е качествен, освен пчеларските проблеми ще си реши и проблемите с пазара. А твоя пример, който го даваш, е пример за НЕКАДЪРНИК, тръгнал да гледа прасета в мюсюлманския свят..... :)

Георги Кръстев
09.01.2015, 22:54
Интересува ме от къде се сдобихте с Бъкфаст елитни майки за разплод?

Mateev
09.01.2015, 23:23
Никога не съм казвал, че майките са елитни ........
А от кого съм ги купил ще си позволя да го запазя в тайна. Ако той пожелае, сам ще го обяви.

s3s3s3
10.01.2015, 00:12
Майките не са оплождани при мене, а при майкопроизводителите, от които съм ги купувал. Тоест догодина ще вземам яйца от ОРИГИНАЛНО ЗАКУПЕНИТЕ МАЙКИ.

Мое лично мнение е, че сериозен майко-производител, не би използвал тези майки за разплод.

icofly
10.01.2015, 00:36
ЕЕЕЕЕЕЕ, най после да се каже. Елитарки - дрън - дрън.
Теб не те изриват,сигурно си с връзки а аз докато спомена ,че ще си купя Маеевка,луп и ме няма:(
Не звучи ли по добре МАТЕЕВКА ПРЕВЪЗХОДНА от КУЧА МАРКА?Мъча се да пополиазирам нещата,пък те ме изтриват ша са обидя!

icofly
10.01.2015, 00:46
Майките не са оплождани при мене, а при майкопроизводителите, от които съм ги купувал. Тоест догодина ще вземам яйца от ОРИГИНАЛНО ЗАКУПЕНИТЕ МАЙКИ. Търтеи също ще ловя пред семейства с ОРИГИНАЛНО ЗАКУПЕНИ МАЙКИ. За продуктивните качества на всичките тези майки нищо не мога да кажа, защото ги получих миналата година по средата на сезона и с тях правих отводки. На практика те все още не са имали пълноценни семейства, за да разбера колко мед ще произведат.

Вече казах и в предишни постинги, ще го повторя и сега:

За тази година ще мога да гарантирам само РАСОВА ЧИСТОТА !!! Мисля че и това не е малко предвид факта какви търтеи летят в нашето небе.
Ами като не знаете,вземете ни подарете по няколко майки 2015и ние ще ви подскажем какви бихме си купили 2016!

PABLO PAVLOV
10.01.2015, 01:24
Матеев това с расовата честота май ще ти е основен проблем. То ясно че не сте на ясно точно какво ще произвеждате но поне ще има етикет / име /. Интересно мие от къде ще натрупате толкова голям бащен фонд за да произведете относително чисти пчели майки от Бъкфаст или било то други раси? Ако работите с инструментално осеменяване добре на какъв капацитет ще постигнете на производство? И с какво качество?
Дали самия ти осъзнаваш че съзнателно престъпваш закона в името на какво и чий интереси /Закон За Опазването на Генетичното Разнообразие на РБ./ не изреждан всички закони то си ги знаеш. Все още има действаща нормативна база и тя не е паднала или променена. Не мисля че държавата ще се съобрази с исканията само на Г.н Матеев като собственик на "Матеев Хъни" да си развъжда каквото си иска. Преди да правиш каквото си искаш се съобразете с закона.
Попадате пат Юрсдикцията на Министерство на Земеделието, Министерство на Екологията, Агенция Митница/ незаконен внос/, ИСРЖ , БАБХ. Ако имаш толкова много другарчета в тези служби добре. Явно смелоста е в повече. УСПЕХ.

Mateev
10.01.2015, 11:31
Мое лично мнение е, че сериозен майко-производител, не би използвал тези майки за разплод.

Разбира се - сериозните майкопроизводители използват НОЗЕМАТОЗНИТЕ МАЙКИ НА ДОЦЕНТА и затова в момента пчелините на всички са пламнали от болести и всички се мъчат някакси да спасят положението с антибиотици. :)

Mateev
10.01.2015, 11:48
Матеев това с расовата честота май ще ти е основен проблем. То ясно че не сте на ясно точно какво ще произвеждате но поне ще има етикет / име /. Интересно мие от къде ще натрупате толкова голям бащен фонд за да произведете относително чисти пчели майки от Бъкфаст или било то други раси? Ако работите с инструментално осеменяване добре на какъв капацитет ще постигнете на производство? И с какво качество?
Дали самия ти осъзнаваш че съзнателно престъпваш закона в името на какво и чий интереси /Закон За Опазването на Генетичното Разнообразие на РБ./ не изреждан всички закони то си ги знаеш. Все още има действаща нормативна база и тя не е паднала или променена. Не мисля че държавата ще се съобрази с исканията само на Г.н Матеев като собственик на "Матеев Хъни" да си развъжда каквото си иска. Преди да правиш каквото си искаш се съобразете с закона.
Попадате пат Юрсдикцията на Министерство на Земеделието, Министерство на Екологията, Агенция Митница/ незаконен внос/, ИСРЖ , БАБХ. Ако имаш толкова много другарчета в тези служби добре. Явно смелоста е в повече. УСПЕХ.

Тука си напълно прав. Аз искам да спазвам закона и ще се съобразя с него. Посочи ми някой член в някой закон, който да дава тълкование що е това МЕСТНО ОТРОДИЕ ПЧЕЛА и аз ще се съобразя с него. Ако не го направиш - то тогава под местна пчела аз ще разбирам ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ РАСИ !!! И моля ти се не ми пробутвай БЪЛНУВАНИЯТА НА ДОЦЕНТА за някаква си измислена РОДОПИКА.

Между другото няма значение дали има родопика или не. Важното е, че никъде няма закон, в който да пише "В България се гледат тези пчели, които посочи доцента от Пловдив". Ха-ха ...... :)

Иначе ако успеете да вкарате в закона името на расата (напр. Македоника или Карника), то тогава аз ще се съобразя с него. Но към момента аз се съобразявам с ЕВРОПЕЙСКИТЕ РАСИ, защото България е член на Евросъюза и като такава страна е подписала договора за членство, в който има СВОБОДА НА ДВИЖЕНИЕТО НА СТОКИ И УСЛУГИ, в това число и на ПЧЕЛИ И ПЧЕЛНИ МАЙКИ.

borislav aleksandrov
10.01.2015, 12:13
http://apiarymap.com/

scutellator
10.01.2015, 13:02
Мое лично мнение е, че сериозен майко-производител, не би използвал тези майки за разплод.

Този въпрос вече веднъж сме го коментрирали, мисля че в тази тема, и няма смисъл да се повтаряме.
Освен това, "Бъкфаст" е патентована запазена търовска марка и всеки, който не е получил право да използва името, би трябвало да предлага майките си под друго име. На времето се е плащало роялти върху всяка продадена майка "Бъкфаст", но днес Бъкфастския манастир на практика не съществува и повечето ( вкл. и такива в Германия) си ползват името, без да имат право на това, тъй като вече няма кой да води подобни съдебни преследвания.

s3s3s3
10.01.2015, 13:14
Разбира се - сериозните майкопроизводители използват НОЗЕМАТОЗНИТЕ МАЙКИ НА ДОЦЕНТА и затова в момента пчелините на всички са пламнали от болести и всички се мъчат някакси да спасят положението с антибиотици. :)

Голяма грешка правят. Нозeмaтоза не се лекува с антибиотици. Те поддържат семейството живо до определено време. След това какво правим?

solaris60
10.01.2015, 14:45
Освен това, "Бъкфаст" е патентована запазена търовска марка и всеки, който не е получил право да използва името, би трябвало да предлага майките си под друго име.


повечето ( вкл. и такива в Германия) си ползват името, без да имат право на това, тъй като вече няма кой да води подобни съдебни преследвания.

И какво излиза сега? Второто отрича първото и всеки може да си ги нарича както си иска, следствие на второто.

scutellator
10.01.2015, 17:38
И какво излиза сега? Второто отрича първото и всеки може да си ги нарича както си иска, следствие на второто.

Да, така е, всеки може да си ги кръщава както си иска, въпрос на съвест, въпреки че патента все още съществува в правния мир и права върху него могат да се придобиват (от Манастира или от Gemeinschaft der buckfastimker).
И по времето на брат Адам е било пълно със пчелари предлагащи Фастбък. Просто всеки е искал Бъкфаст, а предлагането е било твърде ограничено за да покрие търсенето..... И естествено са се намирали хора, които да запълнят този вакуум. Всякакви F2, F3, F4 и така нататък майки са се кръщавали "Бъкфаст". От там пострадва репутацията на майките и идват и всеобщите заблуди у киента, че Бъкфаст е хибрид и не се унаследява правилно и много други подобни твърдения за него.

Между друото в Турция, масово се продават майки "Белфаст", но не и Бъкфаст.

Sickmind
27.01.2015, 14:48
Преди няколко дни ви изпратих ЛС с бройката, която желая и детайли за връзка. Надявам се всичко да е отразено и в скоро време да има конкретен отговор.

Mateev
27.01.2015, 15:51
В момента подготвям подробна оферта с всякакви опции, защото изискванията на клиентите станаха много сложни. Два вида рамки (ЛР и ДБ) с по няколко вариации на бройката им (3,4,5,6 и 10) с 3 вида майки и два вида транспорни сандъчета (от фазер ДБ и от фибран ДБ или ЛР), получени в 2 бази (Габрово и Ловеч). Общо 180 комбинации (2*5*3*3*2). Тези 180 комбинации ме принуждават да измисля 180 различни справедливи цени, което си е откачена работа. Ако отчетем и факта, че през май отводките са дефицитни, а през юни и юли - не, то тогава вариациите на цените стават 360 .... :)

Близко е до ума, че ще се наложи някаква унификация с цел намаляване на бройката на комбинациите, иначе ще стане един неконтролируем хаос както при производството на отводките, така и при техния пласмент и осчетоводяване.

Та искам да се извиня, ако на някого съм забавил отговора на личното съобщение. Просто ми дайте малко време да преосмисля нещата и да изляза с конкретно ценово предложение за конкретни вариации на отводките, пък тогава ако трябва, ще прозвъня всички вече заявили клиенти за потвърждаване или отказване от заявките им.

Засега приемам принципни заявки с всякакви желания, но след като ги обработя, ще избера само най-масовите комбинации, а за останалите по-редки и екзотични ще се наложи предоговаряне на изискванията.

kubio
27.01.2015, 21:33
Някои таксуват на рамка... май е най-лесно и за двете страни. например 20 кинта ДБ, искаш 4, тва са 80 + майката + екстри и готово. :)

evgeni.filimonov
28.01.2015, 21:58
Засега приемам принципни заявки с всякакви желания, но след като ги обработя, ще избера само най-масовите комбинации, а за останалите по-редки и екзотични ще се наложи предоговаряне на изискванията.

Това се казва маркетнигово проучване. Отличен 6.

kvohrist
29.01.2015, 12:10
Този "сертификат" няма никаква стойност. Мога да си го сложа на стената, че да си гледам снимка на майката, но само толкова. Веднага пускам принтера да загрява и ще ти изкарам толкова сертификати, колкото ти душа иска, че и ще ги подпиша, подпечатам и отново нямат никаква стойност.
Това със сертификатите е една малка заблуда и затова се обаждам по темата. Сигурно повечето хора знаят, но пак да кажа, че нашият БДС е 100 пъти по-добър и с по-високи изисквания от това дето ни беше вкарано. Идеята беше чуждите фирми да покриват нашия стандарт БДС(не става дума за пчеларството) и по този начин да направят вноса на стоки и услуги по-лесен, а износа по-труден.
Примерно какво значи ISO 9001:2008 :bigsmile: пълна пародия
http://s1.postimg.org/5jzoecv6z/ISO_9001.jpg (http://postimg.org/image/5jzoecv6z/)
Ами ето какво значи на прост език -> ЛИНК (http://www.tuv-nord.com/bg/bg/system-certification/iso-9001-536.htm)
Тоест това ISO е смешно и изобщо нищо не ни гарантира като потребители и колкото и да се кичат с него фирмите, то този лист хартия става само за WC-то.
Ако се вкара стандарт за майката и има някаква тежест, то той ще е само в полза на картела и никога няма да е в полза на пчеларите. Този мач съм го гледал и съм го играл и...файда няма.
Най-голямата гаранция може да бъде само името на производителя. Всичко друго е заблуда! Ако имаш добро име ще продаваш, ако ли не - фалираш. Сега просто издават един лист хартия и "гарантират", че майките са Родопика, а това е точно както го описах по-горе(измама). Кой издава този сертификат - монополист, а кой го ползва - картела.

Моля мнението ми да бъде изтрито след 1-2 дена(това е обява).
Понеже живея и работя в Австрия и миналата година завърших курса за любители пчелари в училището по пчеларство във Варт откъдето е цитирания сертификат, ще си позволя да вметна само, че това училище е едно от най-добрите тук в Австрия и е сертифицирано развъдно и проверяващо предприятие. Та за сертификата. Той удостоверява произхода на майките по майчина и бащина линия и това какви добиви от мед са дали тези семейства. В случя майчиното семейство е показало 107 %, а бащиното 108 %, нищо повече. Не се обещава, че конкретната майка ще постигне същите резултати. Тя може и да ги надвиши, но това е друга тема.
Поздрави от заснежените Алпи!

scutellator
29.01.2015, 14:08
Много благодаря за разяснението, наистина имаше нужда.
И тъй като сте по-запознат с пчеларството в Австрия, отколкото може би всеки друг тук, ще си позволя да ви попитам - това утвърдена практика ли е за разплод да се използват посредствени семейства ( само със 7-8% над средния добив)? И използват ли се семействата със рекордни добиви за развъждане?
Благодаря
Дони

kvohrist
29.01.2015, 18:35
Моля, за нищо. Както личи от първото изречение, аз съм само един любител пчелар беден. Едва ли бих се осмелил да твърдя, че познавам из основи тукашното пчеларство, както се опитвате да ме квалифицирате и ще ви отговоря така:
Като утвърден и уважаван майкопроизводител (тук не влагам никаква ирония) Вие сте напълно наясно, че за развъждане се подбират семейства, които отговарят на няколко отделни критерии. Ако приемем, че 100% е средният добив от всички семейства с рекорден добив на мед определени за развъждане, то тези семейства от приложения сертификат са показали 7-8 % над него. Справка =>
http://www2.hu-berlin.de/beebreed/ZWS/Startseiten/deutsch/Bienenzucht-Start.html
Благодаря Ви за отделеното време.
Поздрави,
Кирил


ПП. Тук вече отидохме твърде далеч от темата, за което се извинявам.

scutellator
29.01.2015, 19:57
Благодаря за отговора. Лично на мен развъждането на Карника ми е непозната територия. Имам си бегла представа как се е извършвало в миналото (преди 50 г.) и дотам. Все още не съм сигурен доколко нещата са се променили. Благодаря за линка. Вярвам че ще бъде изключително полезен като пример за новата развъдна асоциация. Ето това отговаря на въпроса относно средния добив:


Was sagt der Zuchtwert aus?
Der als Prozentwert ausgedrückte Zuchtwert gibt nun ganz konkret an, um wie viel Prozent das Volk genetisch dem Durchschnitt aller geprüften Völker über- oder unterlegen ist. Ein Wert von 100% bedeutet, dass das Volk genau dem Durchschnitt aller geprüften Völker entspricht. Ein Prozentwert von z. B. 80% drückt aus, dass dieses Volk um 20% unter dem Durchschnitt liegt und damit keine besonders guten Erbanlagen für dieses Merkmal haben dürfte. Eine durch hohe Zuchtwerte ausgewiesene genetische Überlegenheit der selektierten Eltern wird auch bei den Nachkommen zu finden sein. Ein Volk mit einem Zuchtwert von 120% Honig wird (über seine Drohnen) an Jungköniginnen von der Mutter angepaart, für die ein Zuchtwert von 100% Honig geschätzt wurde. Was kann man von den Nachkommen erwarten? Sie werden im Durchschnitt eine um 10% (Mittelwert der Zuchtwerte der beiden Eltern (120% + 100%)/2 = 110%) höhere Honigleistung haben als der Durchschnitt aller Völker. Wem das zu kompliziert ist, braucht sich nur an eine sehr einfache Regel bei der Interpretation der Zuchtwerte zu halten:
Man selektiere die Völker, die bezüglich der interessierenden Merkmale den höchsten Prozentwert haben.


Тук обаче продължава да изниква въпроса -дали нарочно се избират посредствени семейства (както в миналото) или това се дължи на малка вариация (амплитуда) в тестовата група и всъщост, макар и с малко, това са най-добрите представители.

Относно изчисляването на средния добив, сбора от добивите на всички семейства и разделянето му на боря им не е най-добрият начин за това. Много по-добре е от сметките да се изключат тези 1-2 най-слабо представящи се семейства (поради болест, самосмяна или загуба на майката - все случайни причини, не отразяващи потенциала на семейството ) и онези 1-2 семейства супер-рекордисти (особенно ако резултатите им се дължат на местоположението им в пчелина и налитане от чужди кошери).

Mateev
15.03.2015, 15:15
Искам да направя кратка статистика на заявените до момента майки:

Общо заявени до момента майки - 245 бр, от които 40 бр. са само ако стана лицензиран производител. Останалите 205 бр. са от пчелари, които не се интересуват от лиценза.
Тези 205 бр. са разпределени по следния начин:
Бъкфаст - 132 бр. или 64%
Карника - 57 бр. или 28%
Български майки - 11 бр.
Италианки - 5 бр.

От направените до момента заявки могат да се извадят следните изводи:
1. Пчеларите са НЕДОВОЛНИ от българските майки. На свободна продажба техния пазарен дял е само 5%.
2. Пчеларите са склонни да купуват български майки САМО АКО СА ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ, защото така държавата поема голяма част от тяхната цена. Тоест биха си купили боклук, но за него не са склонни да дават повече от 3-4 лева.
3. Пчеларите не желаят да купуват и ИТАЛИАНКИ. Причината вероятно е в това, че тази порода не е адаптирана към българските условия.
4. Надеждите на пчеларите за по-високи добиви са концентрирани в БЪКФАСТ и КАРНИКА, като БЪКФАСТ е лидер с 64% търсене на пазара.

Основен извод:
Ако ги нямаше субсидиите и майкопроизводствения монопол, българските майки на доцента НЯМАШЕ ДА ИМАТ ПАЗАРЕН ДЯЛ !!!

Ето това е и причината в България да има МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕН МОНОПОЛ. Този монопол със зъби и нокти ще се бори да запази статуквото си, защото иначе няма никакви шансове да оцелее в пазарната икономика. И понеже е монопол, той няма никакви интереси ДА ПОВИШАВА КАЧЕСТВОТО НА СВОЯТА ПРОДУКЦИЯ.

Mateev
15.03.2015, 15:27
За да може пчеларството в България да се върне в нормалните си ПАЗАРНИ РЕЛСИ и да заработи ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА, този майкопроизводствен монопол ТРЯБВА ДА БЪДЕ УНИЩОЖЕН !!! Не става въпрос да бъдат унищожени майкопроизводителите. Много от тях са свестни хора и наистина биха произвеждали качествени майки, ако обаче някой им предоставяше КАЧЕСТВЕН РАЗПЛОДЕН МАТЕРИАЛ. Проблемът не са майкопроизводителите, а МОНОПОЛА, НАЛОЖЕН ОТ ДОЦЕНТА !!! Той им дава на майкопроизводителите некачествени и болни майки. Той ги изнудва да му се подчиняват и да си мълчат, защото той КОНТРОЛИРА ЛИЦЕНЗИТЕ !!!

Познавам много майкопроизводители и съм говорил на 4 очи с много от тях. Още един път потвърждавам, че те са честни и почтенни хора, принудени от ситуацията да си ПАЗЯТ ХЛЯБА. Който се опита да си надигне главата, моментално бива НАКАЗВАН С ОТНЕМАНЕ НА ЛИЦЕНЗА. И ако утре монопола бъде разрушен, 90% от съществуващите майкопроизводители МОМЕНТАЛНО ЩЕ НАПУСНАТ НРАП и нещо повече - моментално ще разкажат в публичното пространство за всички ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ ДОЦЕНТА !!!

Mateev
15.03.2015, 15:43
Между другото в Пловдив се опитах да си уредя среща с доцента, на която да му предложа да разпусне юздите и доброволно да се съгласи да освободи от монопола поне отводките. Това може да стане много лесно - просто се зачертава думичката ОТВОДКИ от Закона за пчеларството. След това се създава поне още една майкоразвъдна организация и край с монопола. Настъпва пазарна икономика, която със сигурност ще направи две много важни неща:

1. Поевтиняване на майките и отводките
2. Повишаване на тяхното качество

В замяна мислех да му предложа да спра да го оплювам в публичното пространство и да се отнасям с подобаващо уважение към него. Все пак той е добър като пчеларски учен и може да бъде много полезен на българското пчеларство, стига да забрави за мафиотските си похвати и да се върне там, където може да бъде най-полезен на себе си и на всички български пчелари - в развойната и в научната дейност.

За съжаление обаче такава среща високомерно ми беше отказана. Отговора звучеше в приблизително следния стил "Когато аз реша да направя фотоволтаичен парк в центъра на Африка, тогава ще има за какво да си говорим с Матеев". Това ме навежда на мисълта, че до ден днешен ДОЦЕНТА НЕ ОСЪЗНАВА КАКВИ ГИ Е НАТВОРИЛ. До ден днешен доцента си мисли, че всичко, което го прави, е ПРАВИЛНО и РАЗУМНО. Цяла България се е обърнала против него, но той продължава да си живее в измисления от него ИЛЮЗОРЕН СВЯТ. Вече го е страх да излезе сам на улицата, за да не го набие някой. Ходи да изнася лекции, но води със себе си многочислена охрана. Нощем се стряска от всеки един шум и непрекъснато сънува кошмари. Има фобия от возене с лека кола, както и фобия от преследване или подслушване с микрофон. Има фобия от записване на лекциите му с камери. Въобще - една съсипана психика. И това е човека, който иска да командва българското пчеларство - НЕВЕРОЯТНО, НО ФАКТ !!!

Mateev
15.03.2015, 16:02
Както и да е - след като не можахме да си го кажем това с доцента на 4 очи, ще се наложи да му го кажа в публичното пространство:

Уважаеми доцент Петров,
Всичко което се случи през последните две години с тебе е плод на едно единствено твое решение - това че отказа да ме направиш производител на майки и отводки. Ако тогава беше взел разумно решение, сега нямаше да има втора развъдна организация. Нямаше да има и конфедерация. Щеше обаче да си имаш един член на НРАП, който можеше много да ти помогне и да те обучи в една камара области, в които си АБСОЛЮТНО НЕКОМПЕТЕНТЕН. Заедно с тебе можехме да върнем ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА в пчеларството, и вместо НАЙ-МРАЗЕНИЯ ПЧЕЛАР можеше да се превърнеш в НАЙ-ОБИЧАНИЯ. Този шанс обаче ти го пропусна.

В момента навлизаме в нова фаза. Всичко, което ще ти се случи от днес нататък отново ще е плод на едно единствено твое решение - това че отказа да направим среща и да си изясним каква е ситуацията с българското пчеларство и как можем да я подобрим. Разпределението на силите вече не е в твоя полза. Промяната в статуквото вече може да се случи и БЕЗ ТВОЕТО УЧАСТИЕ. От този момент нататък не ти остава нищо друго, освен да търсиш начин как да се спасиш и да се измъкнеш сух от събитията, които предстоят.

ПС: Нищо лично. Съвеста ми е чиста, че направих опит за постигане на разбирателство. Просто искам да знаеш, че и в двата случая РЕШЕНИЕТО ЗА БЪДЕЩИТЕ СЪБИТИЯ СИ БЕШЕ ЛИЧНО ТВОЕ. Склонен съм да изчакам още една седмица, ако случайно преосмислиш ситуацията. Имаш ми телефона и при желание можеш да ми се обадиш.

Mateev
15.03.2015, 16:39
По въпроса с продажбите от мене на майки, които не отговарят на законовите изисквания - това НИКОГА НЕ СЪМ ГО ПРАВИЛ, НЯМА ДА ГО НАПРАВЯ И СЕГА !!! Може доцента да ме мисли за всякакъв, но не и за човек, който нарушава закона. Темата беше създадена с цел ПАЗАРНО ПРОУЧВАНЕ, и тя си изпълни своята роля. Вече имаме доказателства, че майките на доцента са НЕКАЧЕСТВЕНИ, и причина за това не са майкопроизводителите, а доцент Пламен Петров и неговия МАЙКОПРОИЗВОДСТВЕН МОНОПОЛ. Пчеларите НЕ ИСКАТ ДА ГИ КУПУВАТ. Майкопроизводителите също НЕ ИСКАТ ДА РАБОТЯТ С ТЯХ. Моя е задачата, да информирам за това МЗХ, ДФЗ, ОЛАФ, парламента и съответните комисии от Евросъюза. Предстоят вълнуващи времена, през които е крайно време истината да излезе наяве.

Искам да благодаря на всички клиенти, които ми заявиха майки в това изследване. Извинявам им се, че няма да им доставя тези майки, но за съжаление към днешна дата тази доставка е противозаконна. От никого не съм вземал пари за капаро, защото предварително знаех, че няма да извършвам доставката. За да ги обезщетя обаче съм готов да дам по 5 лева на заявена майка на всеки един, който предяви претенции. Също така съм готов и да подарявам майки на приятели (това не е противозаконно). Не искам обаче да поемам предварителен ангажимент за подаръци. Когато му дойде времето и ако ми се появят излишни майки, тогава може и да звънна по телефона на вече заявилите и да им предложа. При всички случаи заявилите при мене майки или ще получат подарък, или 5 лева обезщетение на заявена майка.

Благодаря ви за разбирането и още веднъж се моля за извинение - просто нямаше друг начин, по който да мога да постъпя, за да набера нужната ми информация.

Недялко Атанасов
15.03.2015, 17:49
.....................................
Бъкфаст - 132 бр. или 64%..........................
4. Надеждите на пчеларите за по-високи добиви са концентрирани в БЪКФАСТ и КАРНИКА, като БЪКФАСТ е лидер с 64% търсене на пазара.
..................

Чиста проба от любопитство,казано между другото.

vencii
15.03.2015, 18:22
Матеев ако ми подариш 1 майка и заедно с нея ми изпратиш примерно една китайска бамбукова игла за прехвърляне на ларви, аз съм съгласен да ти платя 30лв. за иглата.

Mateev
15.03.2015, 18:42
Ти имаш заявени при мене 5 майки БЪКФАСТ, така че ти се полагат 25 лева неустойка. Кажи начина и метода, по който да ти ги изплатя. С молба по-нататъшната кореспонденция да се води не в публичното пространство, а в ЛС.

Ясно осъзнавам, че част от заявките за майки бяха провокация от страна на мои врагове, направени с една единствена цел - да ме компрометират в публичното пространство. За съжаление това вече няма как да се случи. Сега очаквам тези провокатори да се активизират и да ме направят по-черен дори и от дявола. Не ме карай да си мисля, че и ти си от тях.

Към всички останали, на които съм обещал пари като неустойка - моля в ЛС ми дайте банкова сметка, на която да ви преведа съответните суми. Алтернативата е да ви ги дам в брой някога, когато се срещнем по пчеларските изложения.

n_markov
15.03.2015, 20:56
Г-н Матеев, найстина се надявах че Вие ще снабдите любителите пчелари (аз съм от този тип) да експериментират с друга раса пчелни майки и да открият разликите спрямо собственото си производство. Расите които посочихте че ще предлагате за сезон 2015г. От доста време търся човек които да произвежда раса Карника и бъкфаст и да бъде отговорен към обещанията си ,но уви само оставах с обещания и нищо повече. Имам заявка при вас за 1бр. карника и 1бр. бъкфаст. Не искам компенсация от 10лв. или там каквото предлагате. Не желая да се обиждаме или категоризираме, но Вие се оказахте поредния ОБЕЩАЛ и "излъгал-подвел" колегите си пчелари. Не е пристойно това ваше дело за сметка на някаква статистика. Пожелавам ви успех във Вашите начинания! По този начин не се печелят нови членове, а само се ........, ако сам се досещате.

s3s3s3
15.03.2015, 22:12
Г-н Матеев, найстина се надявах че Вие ще снабдите любителите пчелари (аз съм от този тип) да експериментират с друга раса пчелни майки и да открият разликите спрямо собственото си производство. Расите които посочихте че ще предлагате за сезон 2015г. От доста време търся човек които да произвежда раса Карника и бъкфаст и да бъде отговорен към обещанията си ,но уви само оставах с обещания и нищо повече. Имам заявка при вас за 1бр. карника и 1бр. бъкфаст. Не искам компенсация от 10лв. или там каквото предлагате. Не желая да се обиждаме или категоризираме, но Вие се оказахте поредния ОБЕЩАЛ и "излъгал-подвел" колегите си пчелари. Не е пристойно това ваше дело за сметка на някаква статистика. Пожелавам ви успех във Вашите начинания! По този начин не се печелят нови членове, а само се ........, ако сам се досещате.

Всички свободно оплодени майки в България са мелези. Затова не се ядосвай.
Като председател на КБП, щеше да бъде много неразумно от страна на Матеев, да наруши закона(колкото и лош да е той).

kapanec
15.03.2015, 22:57
Освен статистиката за предпочитанията на колегите и пазарния дял ,станаха ми ясни и други неща както се казва истината винаги излиза на яве

Mateev
15.03.2015, 23:05
В България се предлагат както майки БЪКФАСТ, така и КАРНИКА. Който не е поискал, той не си е купил. Ако толкова не знаете откъде да си намерите, ами следете обявите във форума, сайта към него и вестниците. Искането обаче аз лично да ви продам такива майки граничи със самоубийство.

Съжалявам, обаче успеха на конфедерацията е с висш приоритет. Не мога да си позволя бъдещето на всички пчелари да го поставя на карта заради 2-3 човека, които искат лично аз да наруша закона. Съжалявам, но това няма как да стане.

За мене лично отказа ми тази година да продавам майки е една ГОЛЯМА САМОЖЕРТВА, направена в името на всички пчелари. За пореден път жертвам хиляди левове ...... Надявам се, че го оценявате този факт. А ако някой от вас въпреки това поставя личните си интереси (за 2-3 майки) над интересите на всички пчелари - ами нямам какво да кажа. Оставам за пореден път с отворена уста ....... Чак не мога да повярвам, че това е възможно ......

Колкото и да ме критикувате, аз съм дълбоко убеден, че постъпвам правилно. Живот и здраве за догодина да се лицензирам, тогава ще ви продавам качествени майки на изгодна цена. Живот и здраве да успея да променя закона, тогава ще имате и шанса законно да си купувате и други породи пчели. Дотогава обаче закона трябва да се спазва, независимо от това дали е добър или лош.

Mateev
15.03.2015, 23:11
Г-н Матеев, найстина се надявах че Вие ще снабдите любителите пчелари (аз съм от този тип) да експериментират с друга раса пчелни майки и да открият разликите спрямо собственото си производство. Расите които посочихте че ще предлагате за сезон 2015г. От доста време търся човек които да произвежда раса Карника и бъкфаст и да бъде отговорен към обещанията си ,но уви само оставах с обещания и нищо повече. Имам заявка при вас за 1бр. карника и 1бр. бъкфаст. Не искам компенсация от 10лв. или там каквото предлагате. Не желая да се обиждаме или категоризираме, но Вие се оказахте поредния ОБЕЩАЛ и "излъгал-подвел" колегите си пчелари. Не е пристойно това ваше дело за сметка на някаква статистика. Пожелавам ви успех във Вашите начинания! По този начин не се печелят нови членове, а само се ........, ако сам се досещате.

Ще ти подаря 1 брой КАРНИКА и 1 брой БЪКФАСТ, ако в това се състои личния ти проблем. Закона обаче няма да го наруша, колкото и да ти се иска това да стане. Съжалявам.

Има ли и други недоволни, че аз отказвам да наруша закона? Хайде, покажете се, че ми е много любопитно кои други са хора на доцента, готови да затрият бъдещето на всички български пчелари .......

Mateev
15.03.2015, 23:32
За който не знае, Scutellator предлага майки БЪКФАСТ. Гледа си ги съвсем законно в Гърция. Ефрем Моллов предлага майки КАРНИКА. Той също си ги гледа съвсем законно в Гърция. Ако някой иска съдействие, мога да му дам информация как да си ги достави тези породи майки. Например ако ми потвърди в ЛС че е съгласен, мога да прехвърля заявката му към съответния човек, заедно с данните по нея (имена и телефон).

Та хайде да го приключваме случая и да не правим от мухата слон. Който наистина ги иска тези майки, може пак да си ги получи. Важното е да не съм аз продавача - вече ви обясних защо.

evgeni.filimonov
16.03.2015, 11:01
А какво стана с пазарната икономика, с отворените граници в ЕС ?
Защото и аз попитах дали е законно да се произвеждат и предлагат майки, ако не си лицензиран за това и ми беше даден горния отговор.

Aranis
16.03.2015, 13:08
А какво стана с пазарната икономика, с отворените граници в ЕС ?
Защото и аз попитах дали е законно да се произвеждат и предлагат майки, ако не си лицензиран за това и ми беше даден горния отговор.

Евгени, задаваш неудобни въпроси човек ;). Ще бъдеш обявен за човек на ДОЦЕНТА И НА ГАНЧО :laughing:, а не за свободомислещ. А, за малко да забравя и за ПРОВОКАТОР, а не за човек с поне малко сиво вещество в черепната си кутия, на когото му възникват естествени въпроси при открито несъответствие. Също ТЪРСИШ СМЕТКА в ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО, а това е забранено щото покрай теб могат да наберат смелост и други...къде отиваш ти, може би... :laughing: . Е аз лично те поздравявам за зададения ъпрос и с интерес ще проследя отговора.

ПП. Аз също с този пост :bigsmile: . Но на мен ми е за втори път и очаквам - леко баннат да остана аС.

evgeni.filimonov
16.03.2015, 15:19
Според мен, Р.Матеев е бил искрен в началото , но явно някой му е скръцнал със зъби и сега по-добре да плати неустойка, отколкото да се излага. Явно борбата с доцента е неравностойна, въпреки положените усилия и похарчени мнооого пари. До тук си правя следните два извода:
1. Не винаги многото пари вършат работа, а и не се знае и доцента с какви пари разполага и с какво лоби. А някой път нещата не се постигат с пари - а с мноого пари.
2. Явно нещата трудно стават в БГ и няма да има оправия в пчелартвото.
Но все пак му пожелавам на Матеев да успее с лицензирането и да започне с производството на майки, за да има конкуренция, да отпадне монопола и така нещата ще се оправят с цените и качеството на майките.

Така де, ако беше пуснал запитване С КАКВИ МАЙКИ ПРЕДПОЧИТАТЕ ДА РАБОТИТЕ, много повече хора щяха да се включат.

nyanakiev
16.03.2015, 17:31
ДОБРЕ ЧЕ НЕ ИСКАТ ЛИЦЕНЗ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МЕД И ДРУГИ ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ ЗА СЕГА

Mateev
16.03.2015, 17:54
Според мен, Р.Матеев е бил искрен в началото , но явно някой му е скръцнал със зъби и сега по-добре да плати неустойка, отколкото да се излага. Явно борбата с доцента е неравностойна, въпреки положените средства и похарчени мнооого пари........

По принцип докато няма дадено капаро, няма и никакъв двустранен ангажимент. Отказали се от заявката могат да бъдат и двете страни. При мене например също имаше хора, които направиха заявка, и после се отказаха от нея. И се измъкнаха тихомълком без неустойка и без дори едно благодаря да кажат - ха-ха ..... Бас ловя, че щеше да има и хора, които щяха да откажат заявките си в последния момент ...... И нямаше да се учудя, Българи сме все пак......

Само искам да ви информирам, че няколко човека вече ми писаха ЛС и казаха, че се отказват от неустойката. Благодаря им, че ми влязоха в положението ....... Имаше обаче и такива, които не само че си поискаха неустойката, но дори и ме обиждаха в ЛС и дори обявиха, че заради мене са изпуснали свръхизгодна сделка, при която са имали шанса да си купят Карники и Бъкфаст по 15 лева ...... Хора всякакви ....... Няма да цитирам имена, но те си се знаят. Просто ми е горчиво, че има и такива наши колеги, но както вече казах - Българи сме все пак ...... :tres:

До момента за българското пчеларство безкористно съм пожертвал няколко десетки хиляди лева, но кой ти го брой това ...... Бил глупак - дал ги ..... Сега пак като е глупав да дава, защо пък да не си вземем ...... Че и да го обидим при това - така ще ни е по-сладко .....

Дамян Дамянов
16.03.2015, 18:08
Такива неща се случват и няма по-добър начин да се отнесеш към проблема от това което Матеев направи. Ако беше някой "бизнесмен", то той щеше да се крие, да не вдига телефона и да се прави на ни чул ни видял, а за неустойка изобщо и дума няма да стане.
Извинявам се и не искам да обидя никого, но когато вие трябва да се извинявата за грешката си или обстоятелствата, то така ли постъпвате или се правите на глухи петли.
Долу дадох ръчичка нагоре http://pchelari.com/forum/dbtech/thanks/images/likes.png, защото това е правилната постъпка и повече няма какво да се очаква. Не е лесно да си от едната или другата страна.И в крайна сметка нищо фатално не е станало защото ще видите колко лицензирани майкопроизводители няма да успеят да изпълнят поръчките си навреме и ще е забавно да ги гледаме как се оправдават със слънчевите изригвания ;) или нещо друго по-абсурдно.

marianski
16.03.2015, 18:51
По принцип докато няма дадено капаро, няма и никакъв двустранен ангажимент. Отказали се от заявката могат да бъдат и двете страни. При мене например също имаше хора, които направиха заявка, и после се отказаха от нея. И се измъкнаха тихомълком без неустойка и без дори едно благодаря да кажат - ха-ха ..... Бас ловя, че щеше да има и хора, които щяха да откажат заявките си в последния момент ...... И нямаше да се учудя, Българи сме все пак......

Само искам да ви информирам, че няколко човека вече ми писаха ЛС и казаха, че се отказват от неустойката. Благодаря им, че ми влязоха в положението ....... Имаше обаче и такива, които не само че си поискаха неустойката, но дори и ме обиждаха в ЛС и дори обявиха, че заради мене са изпуснали свръхизгодна сделка, при която са имали шанса да си купят Карники и Бъкфаст по 15 лева ...... Хора всякакви ....... Няма да цитирам имена, но те си се знаят. Просто ми е горчиво, че има и такива наши колеги, но както вече казах - Българи сме все пак ...... :tres:

До момента за българското пчеларство безкористно съм пожертвал няколко десетки хиляди лева, но кой ти го брой това ...... Бил глупак - дал ги ..... Сега пак като е глупав да дава, защо пък да не си вземем ...... Че и да го обидим при това - така ще ни е по-сладко .....
Колега мисля,че нямаш право да се сърдиш на хората които са ти писали,че искат компенсации .Можеше примерно да си оправиш нещата предварително и тогава да пускаш обява,че продаваш а ти така малко сложи каруцата пред магарето както се казва!
п.с.-само да кажа,че аз не съм от тези които търсят пари за неизпълнените поръчки към мен имах заявени 5(пет) майки казвам го,защото от написаното от мен ще помислят колегите,че съм от тези .НЕ не съм:)

Mateev
16.03.2015, 19:08
Пак повтарям, че не е до парите или до неустойката. Елате ми на гости да направим една нашенска сбирка с преяждане и препиване, и в нея ще вложа 10 пъти повече пари и време, но поне ще ни е кеф докато си лафим на приятни пчеларски теми. Просто заплахата в момента е на друго място, но няма как това да го споделя в публичното пространство.

Приемете, че доброволно приех да бъдат критикуван и оплюван, в името на една по-висша цел, която пак е във ваш личен интерес (и в интерес на всички пчелари). Иначе предполагам се досещате, че ако за мене си трябва тази година да произведа 4-5 хиляди майки, съвсем на майтап можех да направя и още 300 за колеги и приятели. Но проблема не е в майките, не е и в парите .......

Не се сърдя на никого - просто искам поне малко от малко едно разбиране по въпроса. Ако имаше някакъв друг начин да постъпя - щях да го направя. За съжаление обаче няма друг начин. Просто постъпих по най-добрия възможен начин при така стеклите се обстоятелства. Живот и здраве - след като премине опасноста, ще разберете пълната истина. Засега просто искам да ми повярвате, че нямах друга алтернатива.

Разберете - в момента текат събития, които засега трябва да останат в тайна, ако искаме да имаме благоприятно развитие за всички нас. И много ви моля не ме разпитвайте повече - и без това вече казах неща, които не трябваше да ги казвам.

marianski
16.03.2015, 19:33
Аз съм ЗА предложението на Матеев да се съберем на една сбирка и да се видим като разбира се не той(Матеев) да плаща,а всички ние да дадем по някой лев .Да се съберем просто да се видим и да обменим малко опит ,все ще има кво да си кажеме мисля!Какво ще кажете колеги?Може и някъде по средата на БГ да няма сърдити не че Габрово не е в средата ама....

evgeni.filimonov
16.03.2015, 20:34
Може, една среща на ЕТЪРА. Аз съм ЗА.

vencii
16.03.2015, 20:53
То Габрово си е почти идеалния център на България така че е нормално една среща да е в района. Ракията ще е от мен.

koragroup
16.03.2015, 23:19
То Габрово си е почти идеалния център на България така че е нормално една среща да е в района. Ракията ще е от мен.

Както се казва в един любим виц:

"Готови ли сте да избухнеееееем - попита диско водещия...
Аллах акбааааар се чу от задните маси....."

delta.e
17.03.2015, 16:30
Думата , дума отваря .
Преди 5 години , производител на изкуствено оплодени майки ,, Карника ,, от Германия ми ги предлагаше по 20евро бройката .
Срок за получаване до 24 часа от заявката . Транспорт 5 евро .
Добри майки са и от Словения .
Колкото до българските производители на пчелни майки - ,, напънала се планината и родила мишка ,, .
Kакво е това ,, Родопика ,, ?

delta.e
17.03.2015, 16:31
Защо не и ,, Балканика,, ?

asusat
04.04.2015, 14:34
Пак повтарям, че не е до парите или до неустойката. Елате ми на гости да направим една нашенска сбирка с преяждане и препиване, и в нея ще вложа 10 пъти повече пари и време, но поне ще ни е кеф докато си лафим на приятни пчеларски теми. Просто заплахата в момента е на друго място, но няма как това да го споделя в публичното пространство.

Приемете, че доброволно приех да бъдат критикуван и оплюван, в името на една по-висша цел, която пак е във ваш личен интерес (и в интерес на всички пчелари). Иначе предполагам се досещате, че ако за мене си трябва тази година да произведа 4-5 хиляди майки, съвсем на майтап можех да направя и още 300 за колеги и приятели. Но проблема не е в майките, не е и в парите .......

Не се сърдя на никого - просто искам поне малко от малко едно разбиране по въпроса. Ако имаше някакъв друг начин да постъпя - щях да го направя. За съжаление обаче няма друг начин. Просто постъпих по най-добрия възможен начин при така стеклите се обстоятелства. Живот и здраве - след като премине опасноста, ще разберете пълната истина. Засега просто искам да ми повярвате, че нямах друга алтернатива.

Разберете - в момента текат събития, които засега трябва да останат в тайна, ако искаме да имаме благоприятно развитие за всички нас. И много ви моля не ме разпитвайте повече - и без това вече казах неща, които не трябваше да ги казвам.


Матеев,шапка ти свалям за всичко което си направил в тоз живот! Малко са хората-пчеларите,които могат правилно да те разберът! Всеки е лумнал по ЕВТИНИ И КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ ,но то така не става с магическа пръчка! Малцина са трезвомислещите !