PDA

Виж пълната версия : Набирам заявки за покупка на малки пчелни семейства през 2015-та година



Mateev
06.10.2014, 11:44
Догодина ще произведа около 1300-1500 МАЛКИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА. Ще бъдат готови за продан между 10-ти и 15-ти май. От тях около 400-500 ще са ДБ, а останалите - ЛР. ДБ семействата ще са на 4 или 5 рамки, от които поне 3 ще са с пило. ЛР семействата ще са на 5-6 рамки или по желание дори на 10 рамки (цял корпус), от които поне 4 или 5 рамки с пило. Количеството на пчелите в тези семейства ще е по-много от нормалните отводки може би с около 30%-40%.

Семействата ще се закупуват от базите на фирмата в Габрово или Ловеч, като на всеки клиент предварително ще му бъде казана дата и час, на която да дойде и да си ги вземе. Транспортните опаковки могат да бъдат два вида по желание на клиента - еднократно сандъче от картон или фазер, което е безплатно, или 5-6 рамков нуклеус от фибран, за който се заплаща допълнителна сума от 10 лв (той всъщност струва 15 лв.). Може дори и в цял корпус, ако клиента си го заплати (става въпрос за стиропорени полски или финландски ДБ или ЛР корпуси).

Започвам да набирам заявки за покупка на семейства още от сега. Ще се състави списък, като приоритет ще имат клиентите, записали се в списъка по-рано. Даването на аванс не е задължително, но ако някой клиент реши да го направи, то тогава той моментално застава начело на списъка. Тези които не са дали аванс ще получат семейства само ако останат налични такива. Всъщност реда в списъка ще зависи и от процента на аванса. Тези клиенти, които са дали по-голям аванс ще застанат начело на списъка, след тях тези с по-малък и най-накрая тези без аванс, ако останат семейства за тях.

Mateev
06.10.2014, 11:50
За завки и за включване в списъка моля напишете ми ЛС, като в него упоменете:

1. Трите имена
2. Телефон за връзка
3. Какви семейства искате - ДБ или ЛР и колко да са силни
4. Какви предпочитания имате за транспортната опаковка - еднократно сандъче от фазер или нуклеус от фибран

Тази информация ми е нужна за планиране на производството през зимата на дърводелския цех - какви рамки или нуклеуси да направи и по колко.

Mateev
06.10.2014, 14:07
Отговарям на въпрос в ЛС относно това какви са майките в семействата:

Майките в семействата са български, като има абсолютна гаранция, че пчелите няма да ги отхвърлят. Всъщност майките ще са придадени предварително или като маточник, или като готово оплодени, и после ще се изчака известно време докато започнат да снасят, и чак тогава семейството ще бъде предложено за продан. Всякакви рискове от неприемане на майката си остават за моя сметка. На клиенти ще се продават само семейства, при които майката е приета, започнала е да снася, и е снасяла поне няколко дена.

радо
06.10.2014, 18:26
Хубаво е да има срокове но майкопроизводството не признава срокове там има много неизвестни и според мен е добре да се каже след 10 май ,а не между 10 май и 15 май защото кандидат купувача може да се заблуди , а за ранните семейства всеки ще бърза.

Mateev
07.10.2014, 19:18
Засега заявките са неангажиращи - никой на никого не дава пари. Целта е по-скоро пазарно проучване. Естествено ако не стане гаф със иззимуването - заявките ще бъдат удовлетворени по реда на списъка. Колкото и да е невероятно - списъка вече набъбва. Имам много ЛС и не успявам да отговоря на всичките. Явно във форума има хора, които ми имат доверие, за което сърдечно им благодаря. И естествено им обещавам, че ще се постарая да оправдая това доверие.

miroslav70
30.11.2014, 13:16
Мирослав Ангелов Мирчев
телефон 00420776379099
За 15 май бих искал да купя 50 семейства на 4 ЛР рамки с пронесла майка.Предвид ограничения си бюджет, трябва да ме вместиш във най-ниската цена.
Нуждая се от документ за придобиване/фактура/като посочената в него цена за мен е без значение.
Документ от ветеринаря че са здрави.
Пътен лист/транспортирам ги на 150км./
Относно капарирането, в момента съм извън страната но ако се уговорим , ще дойда при теб не по късно от 5 април и направо ще ти ги платя на 100 процента.
Транспортната опаковка-еднократна.
Пощата ми е миro5050
Би било добре да ми изпратиш телефона си.

Mateev
04.12.2014, 13:51
Благодаря за заявката. Изпратил съм ви на лично съобщение номера на моя GSM.

Мартин Цаков
02.01.2015, 12:41
Г-н Матеев, писах ви 2 лични съобщения и нямам отговор,какво да разбирам,че няма свободни бройки или явно на мен не искате да продадете???

Mateev
02.01.2015, 15:58
Разбирай, че по Коледа и Нова Година реших малко да разпусна и да го ударя на мързел. Това рядко ми се случва, но сега си го позволих. Имам десетки ЛС и мейли, на които не съм отговорил, за което се извинявам. Много други задачи също буксуват, но ще си почина още ден-два и в понеделник ще запрятам ръкави - Нова Година - Нов Късмет - Нов Ентусиазъм и да се надяваме Нови Постижения.

bgludost
17.01.2015, 22:53
Обявата още ли е валидна?

Mateev
18.01.2015, 09:27
Разбира се че е валидна.

bgludost
18.01.2015, 11:32
Защото ви писах на лични във връзка с обявата и не получих отговор от ваша страна.
Ще се радвам като имате време да ми отговорите за да знам какво да правя

bgludost
22.02.2015, 13:23
Здравейте г-н Матеев,
направихте ли изчисленията на каква цена ще продавате семействата?
Хубаво би било да пуснете тука в темата ви цените за да може всеки да си направи сметките какви семейства и колко ще вземе.
Примерно лр семейство на 3 рамки - цена , на 4 рамки - цена и за всяка следваща рамка с колко ще се покачва цената. По същия начин може да напишите и за дб семействата и примерно, ако са с "породисти" майки + колко.
Така мисля, че за всеки ще е по добре, а и ще си спестите мнгогобройните питания от различни хора колко ще им струва семейството.

Mateev
19.03.2015, 17:53
Предполагам че забелязахте, че в цялата тема подмених думичката ОТВОДКИ с МАЛКИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА. Съгласно Закона за пчеларството ОТВОДКИ продават само лицензираните майкопроизводители, но пчелни семейства (малки или големи) има право законно да продава всеки един пчелар. Аз също имам право да продавам пчелни семейства, и точно това ще направя тази година с всички заявки на клиенти.

По въпроса с цената - ДФЗ вече се е определил и лицензираните производители тази година продават отводките по 110 лв. без ДДС или по 132 лв. с ДДС. Това е един пазарен ориентир, по който се равняват всички останали продавачи.

Нека да погледнем в законодателството що е това отводка?

За ДБ - 2 пити с пило, 1 пита с мед и прашец, майка и 800 гр. пчели.
За ЛР - 3 пити с пило, 1 пита с мед и прашец, майка и 800 гр. пчели.

Ето това е нещото, което тази година ще струва 110 лв. без ДДС. Направих бързо проучване и стигнах до извода, че към днешна дата ИМА ДЕФИЦИТ НА ОТВОДКИ. Всички майкопроизводители са си насключили договорите и капацитетите им са запълнени. Ако годината не се случи роева, има голям шанс пазара да изпитва недостиг на отводки.

Специално за мене, аз тази година ще произведа поне 2000 малки пчелни семейства в периода 20 май-20 юли. Който не е успял да си намери от лицензираните производители, аз мога да му ги доставя.

scutellator
19.03.2015, 18:55
Извинявай за спама, но аз пък се надявам годината да е роева. И така като гледам точно натам върви ( :емотикона за човече потриващо ръчички).

Иначе смятам стойността от 110 лв за прекалено неатрактивна на фона на покачващите се цени на меда и че много от досега предлагащите отводки, ще се ориентират към производство на мед.
НО нека годината е ройлива, тогава пашата е най-много и по-лесно се поставят рекорди.

Mateev
19.03.2015, 19:04
Моите МАЛКИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА ще са на 5 рамки - ни повече, ни по-малко. Както при ДБ, така и при ЛР ще има повече пило, повече мед и прашец, както и повече пчели.

Транспортните опаковки ще са два вида - преносно сандъче от фазер за 5 рамки и нуклеус от фибран за 5 рамки. Майките ще са Български.

Цената е следната:
ДБ и ЛР с преносно сандъче от фазер - 100 лв. без ДДС
ДБ и ЛР с нуклеус от фибран - 110 лв. без ДДС

Умолявам всички, които до момента са си направили заявки, да ги потвърдят или да се откажат. За тези, които потвърдят, ще искам капаро от 50%.

Ако има кандидати за СЛАБИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА - такива, каквото са по спецификациите на ДФЗ (с малко пило и пчели), ще приемам заявки само ако са за количества над 20 броя. Цената при тях ще е следната:
ДБ и ЛР с преносно сандъче от фазер - 80 лв. без ДДС
ДБ и ЛР с нуклеус от фибран - 90 лв. без ДДС

Допълнително ще продавам и пълноценни ЛР (20 рамки) и ДБ (10 рамки) пчелни семейства, заедно с кошерите, но те ще са плод на отделна обява.

ПС: Здравословния статус на всички мои пчелини е ВЕЛИКОЛЕПЕН !!! Зимната ми смъртност е много под 10% и семействата ми са в цветущо здраве. Пролетта са третирани с НОЗЕВИТ+ и с БАЙВАРОЛ, така че и за акарите има гаранция, че са практически на нулево ниво.

Mateev
19.03.2015, 19:30
Отделно ще продавам и единични пити с пило и пчели, но без майка.

Цена:
ДБ - 25 лв. без ДДС
ЛР - 20 лв. без ДДС

Отделно ще продавам и само пчели по цена 25 лв./kg без ДДС. Пчеларите могат да ги използват за направата на голи роеве (заселване на нови нуклеуси или кошери).

Транспортна опаковка за питите с пило или за голите пчели:
Сандъче от фазер - 5 лева без ДДС.
Нуклеус от фибран: 15 лв. без ДДС.

Ангел Йосифов
20.03.2015, 18:55
Мога ли да си поръчам 10кг пчели за 1 май?

Mateev
21.03.2015, 10:42
Само за 24 часа получих повече от 10 лични съобщения с НЕБИВАЛ ИНТЕРЕС относно предложението ми за продаване на ПЧЕЛИ НА КИЛОГРАМ. Когато публикувах обявата нямах представа за това и набързо претупах текста. Сега след като вече се оказа, че ще има много заявки и вместо инцидентни 50-100 кг има шанс да се продават тонове, трябва да седна и сериозно да преосмисля преобразуването на част от моите пчелина в такива, оптимизирани за производство само на пчели и нищо друго. Трябва да преосмисля и транспортните опаковки, начините на експедиране, технологията за работа и много други. С молба да ми дадете малко време, за да го направя всичко това и да изляза със сериозна оферта за МАСОВИ ПРОДАЖБИ и със сериозни АНГАЖИМЕНТИ ЗА КОЛИЧЕСТВА.

Опита ми до момента в това направление е много малък. Миналата година за нуждите на майкопроизводството на два пъти се наложи да обикаляме по пчелините и да стръскваме голи пчели в едни специални преносни сандъчета, закупени от Lyson. За 1 ден бригада от 3 човека набираше до 100 килограма пчели. Сега трябва да седна и да направя по-подробни разчети на вложения труд, транспортните разходи и т.н., както и да изчисля пчелната полулация (кога семейството ще се възстанови, ако иззема от него 1 килограм пчели).

Просто ми дайте малко време за сериозна оферта с проучени всички подробности. Дотогава приемам само неангажиращи заявки с цел проучване на пазара и нищо повече.

Ще съм благодарен и за линкове към Yоu Tube, в които да видя как това се прави на запад.

Mateev
21.03.2015, 10:52
Отговарям на въпрос в лично съобщение:

Какви ще са пчелите, които предлагам - млади или стари?

Технологията на набиране на пчелите е обикаляне по кошерите и стръскване на рамки, след проверка за това къде е майката. Тоест това е доста бавна технология, но тя гарантира, че в преносното сандъче ще попадат предимно млади пчели - може би над 90%. Следователно клиентите ще получават пчели с достатъчно дълго време на живот. Ако се сложат в кошер тип гол рой тези пчели веднага ще започнат да градят восъчните основи, да изхранват майката, както и да гледат пилото, което ще се появи само 2-3 дена след това.

Такъв тип пчелопакет е по-добър от естествените роеве по време на роене, защото роевете са предимно със стари пчели с по-малко оставащо време на живот. Ако започна да набирам и стари пчели посредством подмяна мястото на кошера, то това ще бъде съвсем друг продукт със съвсем друга по-ниска цена. Просто ми дайте време да преосмисля всичко по технологията на набиране, и тогава ще ви информирам какви са даденостите. Вероятно ще се появят продукти 90/10, 50/50 и 10/90 като възрастов състав и тези продукти ще имат различна цена.

Например ако едно семейство изпадне в роево настроение, то може да бъде унищожено цялото и да се превърне 5 пчелопакета тип 50/50. Ако се налитат пчели в нов кошер, това ще бъде продукт 10/90. Ако се стръскват млади пчели, това ще бъде продукт 90/10.

Ангел Йосифов
21.03.2015, 14:49
Мисля,че ако пчелите се събират надвечер ще е по лесно пък и в пакетите ще попаднат и не малко събирачки.

Недялко Атанасов
21.03.2015, 17:10
Ама да знаете,че хапят яко. https://www.youtube.com/watch?v=AKWVq-bZ9Ok (https://www.youtube.com/watch?v=AKWVq-bZ9Ok)

ch.atanasov
21.03.2015, 17:21
Хе-хе те тези много интелигентно действат.Гледах клип ,където бяха изкарали всички рамки вън и беше някакъв ужас.

Димо Караангелов
21.03.2015, 20:12
В началото показват добра опаковка https://www.youtube.com/watch?v=BEUlbcV7MsE !

m_pchelari
21.03.2015, 21:34
Извинявам се за тъпия въпрос, но колко ДБ рамки ще покрият 1 кг. пчели?

vencii
21.03.2015, 21:46
Много точен въпрос.

Mateev
21.03.2015, 21:57
Извинявам се за тъпия въпрос, но колко ДБ рамки ще покрият 1 кг. пчели?
Грубо може да се приеме, че в 1 килограм има около 10 000 пчели. Една пчела покрива 2 килийки. Тоест 1 килограм пчели ще покрие около 20 000 килийки, дори и малко повече, защото все пак пчелите не са строени в редици като войници.

Ако размера на една килийка е 5.35 mm, то тогава в 1 кв.дм. има 538 работнически килийки. От тука:

1 ФАРАР пита има площ от двете страни 10.7 кв.дм., в които се поместват около 5700 килийки.
1 ЛР пита има площ от двете страни 16.4 кв.дм., в които се поместват около 8800 килийки.
1 ДБ пита има площ от двете страни 22.1 кв.дм., в които се поместват около 11 900 килийки.

При това положение 1 килограм пчели при 80-90% запълване ще покрие около 4 пити ФАРАР, около 2.5 пити ЛР и около 2 пити ДБ. Това е предостатъчно за една отводка (по закон трябва да са само 800 гр. пчели).

Ако приемем, че една млада пчела спокойно може да се грижи и да изхранва 2 личинки, то тогава тези 10 000 пчели ще осигурят на майката възможност да снесе 20 000 яйца за период от 2 седмици, и тези яйца ще бъдат отгледани до нови пчели. Това ще отнеме още 21 дена. Междувременно за тези 21 дена майката ще снесе още около 35 000 яйца и след още 21 дена семейството ще стане пълноценно. Общо според симулатора на пчелната популация са необходими около 54-61 дена до достигане на максимума на едно семейство. Тоест голите роеве през май имат шанса да донесат доста мед от слънчоглед (естествено ако се хранят обилно със захарен сироп). Голите роеве през юни няма да донесат много мед, но ще влязат в зимата като силни семейства. Голите роеве през юли ще влязат в зимата като слаби семейства, но ще презимуват успешно. Голите роеве и отводките в началото на август (тази година имах такива) ще влязат в зимата като много слаби семейства (на по 2-3 рамки), но все пак поне половината от тях ще оцелеят до пролетта и ще направят сравнително добри семейства за акацията. Тази година имах известно количество такива семейства, и основно те бяха виновници за зимната ми смъртност. Все пак част от тях оцеляха, което означава, че мероприятието все пак има някакъв смисъл, но си е голям риск. Важното е да зимуват стеснени в малки фибранени (стиропорени) нуклеуси, които да се топлят взаимно, и есента да са много добре запасени с големи количества инвертиран захарен сироп.

scutellator
21.03.2015, 23:17
.....
Какви ще са пчелите, които предлагам - млади или стари?

Такъв тип пчелопакет е по-добър от естествените роеве по време на роене, защото роевете са предимно със стари пчели с по-малко оставащо време на живот.... .

Роевите пчели са физиологично млади пчели, тъй като те не са извършвали почти никаква работа и имат същата очаквана продължителност на живот като младите пчели.
Най-добре е пчелите за пчелопакети да се взимат от семейства в пика на развитието си/предроево или роево състояние (стига да няма щъкащи майки). Добре е за клиента, добре е и за самото семейство (ще се възстанови най-бързо), добре е и за пчеларя.

За направата на пчелопакети - това е единия метод:
https://www.youtube.com/watch?v=RGFEfABe5yU
(https://www.youtube.com/watch?v=RGFEfABe5yU)А това е другия -Австралийския, който е много по-добър, тъй като в пчелопакетиите отиват почти единствено само млади пчели:
https://www.youtube.com/watch?v=EEY9tcZS_eY след 46 минута

Ангел Йосифов
22.03.2015, 08:22
Извинявам се за тъпия въпрос, но колко ДБ рамки ще покрият 1 кг. пчели?

4 междурамия.

Юрий Цветков
22.03.2015, 10:13
Матеев, транспортното сандъче трябва да е:
- от материал достатъчно здрав за да не го прогризат пчелите и възможно най-евтин.
- задължително с мрежа от две срещуположни страни.
- външните му размери да са по-малки от вътрешните на 8-рамков корпус, за да може да се сложи във втори корпус над първия който е с рамки и пчелите безпроблемно да се преместят, и после втория корпус и транспортното сандъче се отстраняват.
- да има отвор на дъното, който да се отвори при поставянето над рамките и да насочи пчелите директно към тях.
- да има отделение за поставяне на твърда храна, за да имат по време на транспортирането.
- да има възможност да се пусне клетка с майка при пчелите.

Vmitev
23.03.2015, 20:39
Преди време Матеев имаше интересен замисъл свързани с италианските пчели, тяхното ранно пролетно развитие и продажба на пакети пчели рано на пролет. Дали темата стой на дневен ред, или когато му дойде времето?

Mateev
24.03.2015, 11:05
Това засега е само идея, която чака да и дойде времето ..... :)

Mateev
24.03.2015, 11:38
Искам малко по-подробно да изясня как ще се протече доставката на малките пчелни семейства:

Първо датата на направата им зависи от силата на семействата ми. Може да е на 25 април, а може и на 10 май. Малкото семейство се прави с 2 или 3 пити с пило и му се придава или маточник или готово оплодена майка (в зависимост от това дали вече има майки или не). Допълнително се стръскват и още млади пчели. Ако е придаден маточник - след 3 дена се отваря, майката се намира и се бележи със син цвят (цвета за 2015 г.). След това се изчаква поне 14 дена, през който период майката трябва да се оплоди и да осемени голяма част от питите. Междувременно пилото от първоначалните пити вече се е излюпило и всички рамки на малкото пчелно семейство (5 броя) вече са покрити с пчели. На практика клиентите ще получат семейство с 5 рамки, пълно до горе с пило и с пчели. Нещо повече - ще има гаранция, че майката е приета и е започнала да снася. Всякакви неполадки в този процес си остават за моя сметка. Клиентите ще получат СИЛНО и ВЕЧЕ ДОКАЗАЛО СЕ пчелно семейство на 5 ЛР или ДБ рамки.

По въпроса с доставката:
За да останат в семейството и старите пчели, ще се наложи прелката му да се затвори късно вечерта на предварително определен и съгласуван с клиента ден. След това същата вечер семейството ще се транспортира от пчелина в една от двете бази - в Габрово или в Ловеч. Идеалното време за получаване на отводките е същата тази вечер. Клиента си получава отводките и през нощта си ги транспортира до мястото, където живее. Сутринта рано ги прехвърля в предварително подготвените кошери и това е всичко. Най-важното в целия този процес е следното:
1. Семействата се транспортират ПРЕЗ НОЩТА, защото тогава е по-хладно
2. На транспортното средство е осигурена ИНТЕНЗИВНА ВЕНТИЛАЦИЯ в товарния отсек
3. Кара се бавно и се внимава да няма големи тръскания
4. Ако няма добра вентилация, на всеки половин час се спира за по 10 минути и вратите се отварят за смяна на въздуха

Ако клиента не дойде да си получи отводките в точно определената вечер, ще се наложи на другия ден сутринта да отворя прелките. В такова състояние семействата могат да останат няколко дена в базата, но понеже са силни, има опасност да започнат да градят далаци. Така че желателно е клиентите с много на брой заявени семейства да си спазват предварително определената дата за получаване.

За клиентите с малко на брой семества (под 10) датата на получаване не е чак толкова критична. И в двете бази ще имам известно количество постоянно живеещи семейства, така че за тях ще е възможно получаване от типа "Днес звъня, довечера си ги получавам".

Mateev
24.03.2015, 12:37
Отговарям на един от най-масово задаваните въпроси в Лични Съобщения:

Защо както ЛР, така и ДБ пчелните семейства ще са на по 5 рамки? Няма ли да са с различна сила?

Не, двата вида семейства ще са с напълно ЕДНАКВА СИЛА, еднакъв брой пчели и еднакво количество пило. Нуклеусите, които ще се използват при направата на двата вида семейства, СА ЕДНАКВИ. Това са 5-рамкови ДБ нуклеуси и в тях ще правя както ДБ, така и ЛР семействата. Такива са ми и транспортните сандъчета от фазер - 5 рамкови ДБ сандъчета. Използвам само ДБ нуклеуси и сандъчета с цел унификация.

При самата направа на семействата те ще бъдат зареждани с ЕДНАКВО КОЛИЧЕСТВО ПИЛО - при ДБ с 2 пити, а при ЛР - с 3 пити. Ще се добави и по 1 пита с мед и прашец. Допълнително ще бъдат стръсквани и още млади пчели, така че общия брой пчели и в двата вида нуклеуси да е един и същи. Най-накрая в ЛР нуклеусите ще бъде добавена и още една 5-та изградена пита или пита с восъчна основа. При ДБ ще бъдат добавени 2 такива пити. Ще има и интензивно еднакво подхранване с питки с мед и прашец, както и със захарен сироп, така че семейството да се развие колкото се може по-добре. След пронасяне на майката и осеменяване в деня на продажбата двата вида семейства ще имат еднакво количество пило, еднакво количество пчели и еднакво количество запаси от мед и прашец.

Единствената разлика ще е, че при ЛР всичко това ще е разположено много нагъсто, а при ДБ - малко по на рядко заради излишната 5-та пита, но тя е необходима за да се уплътнят рамките по време на транспорта.

На практика новата майка ще е снесла достатъчно много пило по наличните в нуклеуса рамки, но самият аз не знам в каква конфигурация ще е то. Вероятно ще са осеменени 3-те централни рамки и в двата вида нуклеуси (ДБ и ЛР), а в крайните ще има мед и прашец. Също така и по всички пити ще има меден венец отгоре. Въобще - за пчелите този нуклеус си е с ранг на собствено пчелно гнездо, независимо дали е ЛР или ДБ, и те ще имат предостатъчно време да си го оформят така, както най-много им харесва.

Ако тези семейства се застоят при мене повече време, може да се достигне дори до пило на 5 рамки, както и до градеж на далаци под питите. Независимо дали клиента ще си ги вземе в посочения от мене ден или една седмица по-късно, това ще са си все едни и същи семейства - просто по-късното вземане ще ги е направило малко по-силни, но може да доведе и до задръстване на майката, а това не е желателно да се случи.

Ако приемем, че започна да правя тези семейства на 1-ви май, то те ще се явяват първомайски семейства, независимо дали клиента си ги вземе на 15-ти или 30-ти май. Няколко дена по-ранно или по-късно получаване от страна на клиента няма да промени факта, че това са ПЪРВОМАЙСКИ СЕМЕЙСТВА. И от тука нататък клиента трябва да смята 60-те дена за пълноценно развитие не от датата на получаване на семействата, а от датата 1-ви май.

Планът ми наистина е такъв - някъде в началото на май (в зависимост от времето и силата на семействата ми) да започна да ги правя тези семейства и всеки един божи ден в следващите 30-40 дена да правя поне по 100 на ден. На всеки един нуклеус ще е маркирана датата на направата и клиента като си ги получава, ще я знае.

Ангел Йосифов
21.04.2015, 17:54
Отделно ще продавам и единични пити с пило и пчели, но без майка.

Цена:
ДБ - 25 лв. без ДДС
ЛР - 20 лв. без ДДС

Отделно ще продавам и само пчели по цена 25 лв./kg без ДДС. Пчеларите могат да ги използват за направата на голи роеве (заселване на нови нуклеуси или кошери).

Транспортна опаковка за питите с пило или за голите пчели:
Сандъче от фазер - 5 лева без ДДС.
Нуклеус от фибран: 15 лв. без ДДС.


Уважаеми,имаш ли вече яснота относно продажбата на пчели и цената им?

Mateev
22.04.2015, 09:39
Искам да направя малко разяснения относно предлаганата от мене продажба на пчели на килограм, тъй като получих много лични съобщения във връзка с това.

Първо - все още нямам лиценз за майкопроизводител, така че все още нямам право да продавам рояци (пчели + майка). Поради тази причина и отказвам да продавам рояци. Обявил съм само голи пчели на килограм, което не е забранено от закона. Виж ако получа лиценз (има някаква вероятност за това), тогава вече ще предлагам и рояци.

Второ - искам да кажа, че ще продавам такива пчели само ако имам излишни, и само когато ги имам тези излишни пчели. Близко до ума е, че не мога да си позволя лукса да унищожавам цели семейства срещу обща цена за това някъде около 100 лева (4 kg по 25 лв.). :tres: Виж ако цената на килограм пчели беше някъде около 50 лева, тогава вече би си струвало. Тогава и само тогава (при по висока цена) мога да поема ангажимент още от сега и да приема конкретна заявка, както и да гарантирам, че на 100% ще я спазя.

Трето - проблема с преносните сандъчета. Оказа се, че те са доста скъпи за изработка, защото има големи изисквания към тях. Също така самият труд по набирането на пчелите и тяхната подготовка за експедиране е доста много. Като цяло все още нямам подробни калкулации, и докато не пробвам целия процес от началото до края, няма да имам данни за да си направя реална калкулация на разходите.

В заключение:
1. Ако става въпрос за купуване на излишни пчели на килограм - моля изчакайте докато направя проба и обявя във форума реална оферта. Това ще стане някъде в края на май (края на акацията).
2. Ако някой е готов да даде висока цена и да заяви големи количества (над 100 kg), тогава съм готов да преговарям и да поемам конкретен ангажимент още от сега, като за спазването на този ангажимент съм готов да унищожавам цели пчелини, оставяйки във всеки един кошер само по 1 кило пчели колкото да не умре.

evgeni.filimonov
22.04.2015, 12:59
Това не е сериозно - "ще продавам, няма да продавам" !?!?!?!?!?!?!

валко
22.04.2015, 14:01
Това не е сериозно - "ще продавам, няма да продавам" !?!?!?!?!?!?!

Наи вероятно няма да има продажби на пчели на килограм ,каквато е наи разпространената търговия по белия свят,купуваш 2 килограма пускаш маиката и тръгва пчелното семеиство ,тука маикопроизводителя ти бута келява маика с 3 пити рехаво пило 1 пита мед пчели тук -там и 132 лв да ти е честито ако им кажеш да ти съберат 2 килаграма пчели почват да се чешят дет не ги сърби,докато не спрем да им купуваме боклуците няма да има нормална търговия .

m_pchelari
22.04.2015, 18:15
Е то си беше ясно, че няма как да се продадат кило пчели за 25 лева особено на пролет. Като се има предвид колко са разходите за пролетните пчели те си излизат направо златни.
Калкулирайте риска по презимуване, риска за оцеляване на майката, риска за хубаво време, парите за питки, парите за инв. сироп, лекарства, лентички, разходите за охрана и кажете вие за колко пари ще продадете кило пчели до 31 май.
Към 10 юли ако стане ясно, че слънчогледовата паша се компрометира може и да струват 25 лева килото, ама тогава никой няма да ги иска.

радо
22.04.2015, 18:41
Изчакайте още малко все още няма излюпени достатъчно търтей ,а те доста тежат :laughing:.

Илиев
22.04.2015, 19:09
Какъв е проблема?...преди два месеца г-н Матеев направи оферта към всички ни за отводки и пчели на кило, при условие да му се преведат 50% капаро, един вид фючърсна сделка....не се съмнявам, че който му е превел капаро, ще си получи стоката независимо от ситуацията в момента, а ситуацията се променя с времето, виждаме я всички, ако утре доларът стане 5 лева - ще си продаваме ли меда по 5-6лв?...по Закона за Задълженията и Договорите, ако едната от страните не си изпълни задълженията, или губи капарото, или другата страна връща два пъти стойността на капарото...пазарна икономика другарки и другари!!

jorors
22.04.2015, 19:13
Изчакайте още малко все още няма излюпени достатъчно търтей ,а те доста тежат :laughing:.
Радо, и те работа вършат.

rosty_sz
22.04.2015, 19:20
Е то си беше ясно, че няма как да се продадат кило пчели за 25 лева особено на пролет. Като се има предвид колко са разходите за пролетните пчели те си излизат направо златни.
Калкулирайте риска по презимуване, риска за оцеляване на майката, риска за хубаво време, парите за питки, парите за инв. сироп, лекарства, лентички, разходите за охрана и кажете вие за колко пари ще продадете кило пчели до 31 май.
Към 10 юли ако стане ясно, че слънчогледовата паша се компрометира може и да струват 25 лева килото, ама тогава никой няма да ги иска.

Матеев е много силен в математиката и не беше ясно, че не си е направил сметката. Аз бях един от първите заявили 50 кг. ама явно ще си ги правя сам.
Колкото до това на колко аз калкулирам пролетните пчели няма никакво значение в случая защото цената не съм я предложил аз.
Абсолютно несериозно е да претендираш, че си създал компютърен модел на пчелното семейство ( абсолютна глупост) и да не можеш да пресметнеш колко ти струват един кг. пчели. До колкото си спомням се калкулираше и цена за отводка по някакъв супер научен подход. Абе нямам думи. Добре че другата седмица хващам гората.

delta.e
22.04.2015, 20:36
Който , ги гледа само по монитори !?!?

Ангел Йосифов
22.04.2015, 20:49
Матеев е много силен в математиката и не беше ясно, че не си е направил сметката.

Да,математиката му е ясна,но сухата (НЕвъудушевена) матиматика не е "теорема"при пчеларството.Има не-малко неизвесни(условности)......... а мен беше ясно,че Матеев няма да си затрие сезона с пчели на килограм.Въпреки това смятам,че бизнесът само с пчели,може да бъде по рентабилен от майко и отводко производство,ако си намери пазар на север от България.

m_pchelari
22.04.2015, 21:20
Много може да си говорим за цената на килограм пчели, темата е интересна. Аз мисля обаче, че е невьзможно да вадиш мед и да продаваш пчели на килограм. Дейностите са несьвместими и технологията различна. Не случайно зад океана един опрашва, друг прави майки, трети продава пчели и така.

Цеко
22.04.2015, 21:23
.....може да бъде по рентабилен от майко и отводко производство,ако си намери пазар на север от България.

Почват да ми се въртят в главата разни идеи за угояване на пчели (хранилки поилки питки митки и т.н. и колко по малко движение толкова по добре), примерно ако продавам пчелите непосредствено преди меренето да бъдат обилно почерпени със сироп или ако купувам да имам претенции да са от възможно най гладния кошер в пчелина :laughing:

evgeni.filimonov
22.04.2015, 22:09
В Америка един гол рой струва 100 долара, утре ще ви дам по-точна информация. Да не е луд Матеев да продава 1 кг пчели за 25 лв ?!?!?!??

валко
23.04.2015, 07:00
Почват да ми се въртят в главата разни идеи за угояване на пчели (хранилки поилки питки митки и т.н. и колко по малко движение толкова по добре), примерно ако продавам пчелите непосредствено преди меренето да бъдат обилно почерпени със сироп или ако купувам да имам претенции да са от възможно най гладния кошер в пчелина :laughing:
Бъди пчелар не овчар те зобят агнетата с сол да пият много вода преди да ги продадът и куповача купува скъпа вода.:laughing:

batboby
23.04.2015, 08:48
Аз така и не разбрах - ще се продават ли малки пчелни семейства?

Mateev
23.04.2015, 10:51
Ще се продава всичко, разрешено от закона. В момента все още не съм лицензиран, така че законно мога да продавам само пчелни семейства и голи пчели без майка. Когато (и ако) получа лиценз, тогава ще продвам пълния комплект от пчелни продукти - майки, отводки, рояци и всичко останало.

Специално за пчелите на килограм - мислех да използвам сандъчетата от фибран, които вече имам и ми струват някъде около 5-6 лева едното. Ако в него сложа 2 килограма пчели, то тогава транспортната опаковка на всеки един килограм излиза някъде около 3 лева.

След проучване на въпроса с транспортните сандъчета за пчели обаче се оказа, че сандъчетата трябва да са много по-сложни и по-скъпи. Трябва да са с голям обем, да имат големи мрежи от 2-те страни, да имат разделителни летви при товарене на палет и т.н. Не съм подготвен за тази ситуация и поради тази причина не съм потвърдил нито една заявка. Знам обаче кой колко ми е заявил, и ако се появят излишни пчели, ще потърсим с колегите начин за евтино транспортиране.

Тъй като интереса определено е голям (предполагам заради по-ниската цена от тази на отводките), то определено си струва човек да работи в тази насока.

delta.e
23.04.2015, 14:21
Спокойно , ще получиш лиценз .
Там , хавата е дайте да дадем .

зуница
23.04.2015, 15:11
Спокойно , ще получиш лиценз .
Там , хавата е дайте да дадем .
Доста "даване" ще трябва след изписаното в:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2240
Интересно, интересно...

delta.e
23.04.2015, 15:18
Да , това имам в предвид .
Запомни , че ще стане .

Mateev
24.05.2015, 20:59
Пиша този постинг за клиентите, които непрекъснато ми звънят и питат за датите на доставка на малките пчелни семейства. Накратко - за разлика от другите производители на отводки аз ги правя с маточници, изчаквам да се оплодят майките и след това да започнат да снасят поне 1 седмица. Така клиента ще получи семейство, в което има много пило и което вече е приело майката. Това означава, че 100% от получените семейства ще оцелеят и ще започнат да се развиват много бързо и без никакви загуби.

При другите производители на отводки те просто грабват пити с пило, слагат вътре в тях кутийка с майка и веднага експедират. Всичките загуби от неприемане на майката остават за сметка на клиента. Да не говорим че ако се случат калпави майки, това пак остава за сметка на клиента. При мене това не е така. На всеки един етап се прави отбраковане и за моя сметка си остават всички загуби от неприемане на маточника, неоплождане на майката, късно започване на снасянето, слабо яйцеснасяне и т.н. Това обаче забавя експедициите, още повече че тази година развитието на семействата закъсня с около 2 седмици.

И така - първата партида семейства ги направих на 7 май и тя ще е готова за експедиране след ден-два. Втората партида е от 13-ти май, и тя ще е готова за експедиране към 28-29-ти май. След това следва серия от партиди, направени на 20.05, 22.05, 25.05, 28.05 и т.н. Тука има дати от бъдещето, но те са точно определени, защото маточниците вече са заложени и се знае кога ще се излюпят. В целия този план има повече от 2000 малки пчелни семейства, направени за мене и за клиенти. Специално за клиентите ще дам от първите партиди, така че по всяка вероятност от 1-ви до 10-ти юни всички ще бъдат удовлетворени на 100%.

Възникна следния проблем, който се знаеше от самото начало. Не може с точност да се предвиди на коя дата колко семейства ще има готови за експедиране, защото бройката се променя непрекъснато. Например на дата 07.05 се заложиха почти 300 маточника (семейства). С всеки изминат ден започнаха загуби и намаляване на бройката. Например:
- 3-4% загуби от грешно прехвърлена майка в отводката.
- 5-10% загуби от неприемане на маточника
- 5-10% загуби от изчезване на майката още в първите дни по неведоми причини (вероятно убита от стари налетели пчели)
- 10-15% загуби по време на оплождане
- 5-10% от майки, които са се оплодили късно и не могат да бъдат експедирани със своята партида
- има и някакъв малък процент повредени майки, които се бракуват

Като цяло хубави качествени семейства стават 50-60%, а още 10-15% пак стават добри, но с няколко дена закъснение. Представете си го всичко това направено на 20 пчелина, а във всеки от тях хаос от семейства на различен етап на развитие, и предполагам се досещате, че хаоса с възможните дати за експедиция и количеството семейства за конкретна дата става огромен. Именно поради тази причина не мога на конкретен човек да обещая конкретна дата, но по общата бройка мога да гарантирам, че някъде до 10-ти юни всички заявки ще са удовлетворени. Иначе експедиранията започват още от утре, но партиди се подготвят за едрите клиенти, а за по-дребните зависи от това колко семейства ще останат след експедицията на едрия клиент.

При така стеклите се обстоятелства датите на експедиция се обсъждат само с едрите клиенти, а на дребните с под 10-15 семейства буквално ще се случва с обаждане по телефона от днес за утре, когато наистина видя останали в базата неекспедирани Х броя.

Mateev
24.05.2015, 21:16
Иначе се получават страхотни майки. Отглеждането във фибранен нуклеус прави чудеса. Майките се оплождат някъде на 7-ия или 8-мия ден от раждането си и само за няколко дена осеменяват поне 1.5-2 новоизградени пити. Това е 100%-ово доказателство за техните качества и за бързото развитие на бъдещото семейство. Вижте сами как изглежда една истински качествена майка:

4367

А ето и как изглежда и цялата пита:

4368

Mateev
24.05.2015, 21:25
Ето пак майка от друго семейство, направено на 07.05.2015 г. Гледайте и се кефете.

4369

Mateev
24.05.2015, 21:30
А ето и как изглеждат и маточниците, преди да попаднат във фибранените нуклеуси - едри, тлъсти и иделано гравирани. Направо маточници - мечта.

4370

dunsho78
25.05.2015, 20:10
Ако не съм разбрал моля да ме извините , маточниците са наистина мечта но въпросът ми е следният прехвърляте личинка или работите с йентеров апарат.ПИТАМ ЗАЩОТО ПРОБВАХ ДА ПРЕХВЪРЛЯ НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ПОЛУЧИ НО НЕ СЪМ СЕ ОТКАЗАЛ

Mateev
25.05.2015, 22:15
Прехвърлят се личинки, но това е само един малък етап от целия процес. Има си много тънкости преди и след прехвърлянето на личинките, но това си е огромна тема за обсъждане и нейното място не е тука.

petrov_
26.05.2015, 11:11
Г-н Матеев,не бяхте ли писали някъде във форума ,че работите с апарат Никот? Може и да греша но мисля, че бях чел нещо такова.

Mateev
26.05.2015, 17:00
Така е, но това беше преди 2 години. Апарата на Никот е подходящ за малки пчелни стопанства с до 100 кошера и за начинаещи пчелари. Когато човек започне да работи с хиляди майки или отводки, иска или не ще му се наложи да започне да работи по метода с прехвърляне на личинки.

krasi_trendafilov
26.05.2015, 19:36
Колега дай цена само за майки

dunsho78
26.05.2015, 19:37
Може ли една снимка на инструмента с който извършвате прехвърляне на личинките .Благодаря предварително

Mateev
26.05.2015, 20:07
Колега дай цена само за майки

Тази година най-вероятно няма да продавам майки. Новата майкоразвъдна организация (БПРА) все още няма лиценз и аз не искам да обърквам така създалата се ситуация на очакване. Дето се казва - правим реверанс на МЗХ. Има обаче реален шанс до 1-2 седмици да получим лиценз, и тогава нещата с продажбата на майки и отводки ще се променят.

Засега просто се надяваме котка да не ни мине път. Ха-ха .... и естествено сме подготвени да сринем организацията на доцента, ако МЗХ реши да ни изиграе курвенски номер. Отсега ви обещавам - или в България ще има 2 майкоразвъдни организации, които честно и почтенно да се конкурират на пазара, или няма да има нито една. Да не говорим, че някои хора ще влязат в затвора, където всъщност им е мястото.

Росен Младенов
26.05.2015, 21:48
Тази година най-вероятно няма да продавам майки. Новата майкоразвъдна организация (БПРА) все още няма лиценз и аз не искам да обърквам така създалата се ситуация на очакване. Дето се казва - правим реверанс на МЗХ. Има обаче реален шанс до 1-2 седмици да получим лиценз, и тогава нещата с продажбата на майки и отводки ще се променят.

Засега просто се надяваме котка да не ни мине път. Ха-ха .... и естествено сме подготвени да сринем организацията на доцента, ако МЗХ реши да ни изиграе курвенски номер. Отсега ви обещавам - или в България ще има 2 майкоразвъдни организации, които честно и почтенно да се конкурират на пазара, или няма да има нито една. Да не говорим, че някои хора ще влязат в затвора, където всъщност им е мястото.
Матеев,в тази държава за какви престъпления не се влиза в затвора,та за едни майки ли,а дано ама надали.